Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό. Είχε μόνο δύο αντίτυπα στο περίπτερο και πιστεύω τα μείωσαν επειδή αρχίζουν καινούριες συλλογές αυτή την εποχή και λογικά θα βγάλουν περισσότερα κέρδη από τις πωλήσεις των πρώτων τευχών που δεν θα είναι σε κανονική τιμή παρά από τα τεύχη των παλιών συλλογών που κανείς δεν ασχολείται μαζί τους. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον περιπτερά αν έχει σκοπό να το φέρει και έπειτα να του πεις να κρατάει τα τεύχη για εσένα. Εναλλακτικά μπορείς να τα παραγγείλεις online.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τα πληρώνεις τα αυτόγραφα πριν ή μετά μπεις στην ουρά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, spiderman είπε:

Θέλω να σε ρωτήσω, το σχέδιο του συγκεκριμένου τόμου ποιας χρονολογίας είναι; Δλδ μιλάμε για σύγχρονο ή ''ξεπερασμένο'' σχέδιο;

Επίσης ''αξίζει'' σαν ιστορία ή είναι κάτι βαρετό και ''χιλιοειπωμένο'' που το έχουμε δεί αρκετές φορές;

Ευχαριστώ

 

Το σχέδιο δεν θα το έλεγα 100% σύγχρονο. Πιο πολύ σε ρετρό φέρνει, κάτι που προσωπικά μού αρέσει πολύ. :)

 

Όσον αφορά την ιστορία, δεν την έχω διαβάσει ακόμα, αλλά έχω ακούσει αρκετές καλές κριτικές. Φαντάζομαι, πάντως, ότι οι γνώστες του origin του Venom και της ζωής του Έντι Μπροκ, δεν θα συναντήσουν μεγάλες εκπλήξεις.

 

Επαναλαμβάνω, όμως, ότι δεν έχω διαβάσει ακόμα την ιστορία. Εικάζω. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

33 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Τα πληρώνεις τα αυτόγραφα πριν ή μετά μπεις στην ουρά;

Μόνο στον Kapicic έχω πληρώσει αυτόγραφο έβερ, κι αυτό γιατί έκανε μονάχα 10 ευρώ και είχα αγοράσει το funko pop του Colossus ειδικά για την άφιξή του, οπότε είπα ας πάει στο καλό. Συγκεκριμένα τα πλήρωσα όταν έφτασε η σειρά μου στην ουρά, αλλά τι σχέση έχει; 

 

43 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Δεν συμφωνώ. Πιστεύω και 10 ευρώ θα ήταν αρκετά για να κρατήσουν τους άσχετους μακριά. Αν δεν ξέρεις τον τύπο δεν διατίθεσαι να δώσεις τα λεφτά σου ή να περιμένεις πολύ. Όσο περίμενα μία ώρα στην ουρά του Κλέρμοντ είχανε φύγει τουλάχιστον 4-5 άτομα, μερικά ήταν κιόλας πιο μπροστά από εμένα. Συν το ότι σίγουρα θα είχαν φύγει και άλλοι που θα ήταν πολύ πιο πίσω. Οι περισσότεροι έφευγαν στο πρώτο τέταρτο-εικοσάλεπτο όταν καταλάβαιναν ότι η ουρά κουνιόταν ελάχιστα. Σε αντίθεση με την άποψη στο θέμα, οι "σκληροπυρηνικοί" φαν ήταν αυτοί που καθυστερούσαν την ουρά αφού καθόταν και του έπιανα συζήτηση. Τους καταλαβαίνω βέβαια, αλλά δεν γίνεται να λες "διώξτε τους άσχετους για να μην περιμένουμε εμείς οι σχετικοί" και όταν έρχεται η σειρά σου να πιάνεις εικοσάλεπτη κουβεντούλα.

Πολύ σωστό κι αυτό που λες. Όπως είπα κι εγώ, η σχετικότητα κιόλας δεν κρίνεται με βάση μια τιμή. Αυτό είναι καθαρά θέμα οικονομικής δυνατότητας του καθενός. Αν κάποιος θέλει απλά να μοσχοπουλήσει την υπογραφή, άνετα δίνει το 50ρικο και το πουλάει στο e-bay σε πολλαπλάσια τιμή. Για μένα καλύτερος τρόπος να αποτρέψεις τέτοια φαινόμενα είναι απλά να βάζεις αφιέρωση, που κάνει την μεταπώληση δυσκολότερη. Ο πραγματικός φαν σίγουρα θα χαρεί με κάτι τέτοιο και στον επιτήδεο θα κάνεις χαλάστρα, χωρίς να μπαίνουν τέτοια μεγάλα χρηματικά ποσά στη μέση. Αλλά προφανώς ο Μίλλερ δεν έψαχνε απλά να φιλτράρει τον κόσμο που έρχεται. Ήθελε και να βγάλει το κατιτίς του. Αλλιώς λύσεις υπάρχουν. Τα παιδιά στο άλλο τόπικ θεωρώ μίλησαν καθαρά από την δική τους σκοπιά, ότι μειώνεται η ουρά ας πούμε και το βλέπουν σαν θετικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Συγκεκριμένα τα πλήρωσα όταν έφτασε η σειρά μου στην ουρά, αλλά τι σχέση έχει; 

 

Καμία,καθαρή απορία.Και φαντάστηκα πως αν πληρώνεις πριν πας,θα ήταν πολύ σπαστικό να καθηστερούν άλλοι την ουρά πολύ και να μην μπορείς να φύγεις γιατί λυπάσαι τα χρήματα που έδωσες.Με την προϋπόθεση πως πληρώνεις από πριν.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

 

18 ώρες πριν, spiderman είπε:

Θέλω να σε ρωτήσω, το σχέδιο του συγκεκριμένου τόμου ποιας χρονολογίας είναι; Δλδ μιλάμε για σύγχρονο ή ''ξεπερασμένο'' σχέδιο;

Επίσης ''αξίζει'' σαν ιστορία ή είναι κάτι βαρετό και ''χιλιοειπωμένο'' που το έχουμε δεί αρκετές φορές;

Ευχαριστώ

 

Είναι σχέδιο παλιάς σχολής. Δεν θα σου φανεί δηλαδή ουάου σαν το σύγχρονο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ποιοτικό.

Το κόμιξ είναι η ιστορική πρώτη εμφάνιση του Βένομ. Αν σε ενδιαφέρει να δεις πως εμφανίστηκε πρώτη φορά στα κόμιξ, τότε αξίζει και με το παραπάνω.  Θα δεις επίσης και κάποιες άλλες ιστορικές στιγμές στα κόμιξ του Σπάιντερ-Μαν

 

Η Μέρι Τζέιν αποκαλύπτει στον Πήτερ ότι ξέρει πως αυτός είναι ο Σπάιντερ-Μαν. Ουσιαστικά εδώ τέθηκαν οι βάσεις για τον γάμο και την σχέση τους

Να ξέρεις βέβαια ότι υπάρχουν μεταγενέστερα κόμιξ, που εξηγούν καλύτερα την προέλευση του Βένομ, χωρίς να περιλαμβάνουν και δευτερεύουσες ιστορίες, που ελάχιστα συνδέονται με τον Βένομ. Όπως το Venom: Dark origin που έχει βγει στα ελληνικά.

 :beer:

Επεξεργασία από Super Goofy 000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Super Goofy 000 είπε:

 

 

Είναι σχέδιο παλιάς σχολής. Δεν θα σου φανεί δηλαδή ουάου σαν το σύγχρονο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ποιοτικό.

Το κόμιξ είναι η ιστορική πρώτη εμφάνιση του Βένομ. Αν σε ενδιαφέρει να δεις πως εμφανίστηκε πρώτη φορά στα κόμιξ, τότε αξίζει και με το παραπάνω.  Θα δεις επίσης και κάποιες άλλες ιστορικές στιγμές στα κόμιξ του Σπάιντερ-Μαν

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Η Μέρι Τζέιν αποκαλύπτει στον Πήτερ ότι ξέρει πως αυτός είναι ο Σπάιντερ-Μαν. Ουσιαστικά εδώ τέθηκαν οι βάσεις για τον γάμο και την σχέση τους

Να ξέρεις βέβαια ότι υπάρχουν μεταγενέστερα κόμιξ, που εξηγούν καλύτερα την προέλευση του Βένομ, χωρίς να περιλαμβάνουν και δευτερεύουσες ιστορίες, που ελάχιστα συνδέονται με τον Βένομ. Όπως το Venom: Dark origin που έχει βγει στα ελληνικά.

 :beer:

Οπότε θα ήταν καλύτερα να πάρω το Venom Dark Origin γιατί για να πω την αλήθεια δεν θα μου άρεσε ένα σχέδιο ''παλαιάς κοπής''. Είχα πάρει προ 6 μηνες ''Τον Θάνατο του Σούπερμαν'' ένα κόμικ νομίζω του 1992, ειλικρινά μου φάνηκε ξεπερασμένο αισθητικά, κόμικ μίας ''άλλης εποχής''. Θέλω όντως κάτι πιο ''σύγχρονο''.

Thanks

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32420
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eγώ πάντως προτιμώ πολύ περισσότερο το σχέδιο του ΄80 και του ΄70 απ΄το σύγχρονο.
Kαι γενικά τις παλιές ιστορίες απ΄τις σύγχρονες.
Γενικώς πάντως μην απορρίπτετε κόμικς λόγω σχεδίου.
Εκτός πια κι αν είναι τόσο τραγικό που δεν βλέπεται.

Το βασικό είναι το σενάριο.
Και σε σενάριο συνήθως τα παλιά είναι ανώτερα απ΄τα καινούρια.

Οπότε προτείνω να πάρετε τη Γέννηση του Βένομ.
Ειδικά όσοι είστε φανς του αραχνάκια :)

 

PS: Δεν έχει προβλέψεις για 14ο τόμο αυτή τη φορά;
Θέλουμε λουκούμι :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδιά τελικά το θέμα μου λύθηκε(ποίο θέμα μου διαβάστε λίγο παραπάνω) τελικά δεν είχαν στείλει σε σε όλα τα περίπτερα αλλά σε λίγα δεν πειράζει αρκούσαν. Το πήρα και το διάβασα μονοκοπανιά,σενάριο και σχέδιο είναι ότι καλύτερο έχω δει και διαβάσει μιλάμε για ιστοριάρα άνετα μέσα στο δικό μου top 3 μέχρι τώρα,μεγάλη χαζομάρα να μην το πάρει κάποιος λόγο σχεδίου,ξέρω τι θα πείτε το λες εσύ που σου αρέσει το σχέδιο εκείνης της εποχής όχι παιδιά όντως είναι υπέροχο και θα χτυπάτε το κεφάλι σας αν δεν το πάρετε το ξέρω γιατί και εγώ αυτό έκανα με τον thor είπα να μην το πάρω γιατί δεν μου άρεσε το σχέδιο και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.Ας μπω όμως στο θέμα μου,τα δύο τελευταία τεύχη δεν τα διάβασα για έναν και μόνο λόγο εκεί που σταματάει το τεύχος 259 το αμέσως επόμενο είναι το web of spiderman 1 και μετά έχει το τεύχος 300 μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στην σειρά η έτσι πάει να διαβάσω πρώτα το 1 και μετά το 300  ή να πάω στο 300 και μετά στο ένα όσοι ξέρουν ας δώσουν μια απάντηση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

32 min ago , Νίκος Τσιλοπάνος said:

Παιδιά τελικά το θέμα μου λύθηκε(ποίο θέμα μου διαβάστε λίγο παραπάνω) τελικά δεν είχαν στείλει σε σε όλα τα περίπτερα αλλά σε λίγα δεν πειράζει αρκούσαν. Το πήρα και το διάβασα μονοκοπανιά,σενάριο και σχέδιο είναι ότι καλύτερο έχω δει και διαβάσει μιλάμε για ιστοριάρα άνετα μέσα στο δικό μου top 3 μέχρι τώρα,μεγάλη χαζομάρα να μην το πάρει κάποιος λόγο σχεδίου,ξέρω τι θα πείτε το λες εσύ που σου αρέσει το σχέδιο εκείνης της εποχής όχι παιδιά όντως είναι υπέροχο και θα χτυπάτε το κεφάλι σας αν δεν το πάρετε το ξέρω γιατί και εγώ αυτό έκανα με τον thor είπα να μην το πάρω γιατί δεν μου άρεσε το σχέδιο και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.Ας μπω όμως στο θέμα μου,τα δύο τελευταία τεύχη δεν τα διάβασα για έναν και μόνο λόγο εκεί που σταματάει το τεύχος 259 το αμέσως επόμενο είναι το web of spiderman 1 και μετά έχει το τεύχος 300 μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στην σειρά η έτσι πάει να διαβάσω πρώτα το 1 και μετά το 300  ή να πάω στο 300 και μετά στο ένα όσοι ξέρουν ας δώσουν μια απάντηση.

 

Δεν έχει γίνει λάθος. Διάβασε πρώτα το Web of Spider-Man #1.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρίσκονται Νικολή, μην τρελαίνεσαι! Τα παιδιά είχαν δώσει παραπάνω σελίδα με τη διανομή τους! Συγκέντρωσε το χαρτζηλίκι σου και παρήγγειλέ το! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

59 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Παιδιά τελικά το θέμα μου λύθηκε(ποίο θέμα μου διαβάστε λίγο παραπάνω) τελικά δεν είχαν στείλει σε σε όλα τα περίπτερα αλλά σε λίγα δεν πειράζει αρκούσαν. Το πήρα και το διάβασα μονοκοπανιά,σενάριο και σχέδιο είναι ότι καλύτερο έχω δει και διαβάσει μιλάμε για ιστοριάρα άνετα μέσα στο δικό μου top 3 μέχρι τώρα,μεγάλη χαζομάρα να μην το πάρει κάποιος λόγο σχεδίου,ξέρω τι θα πείτε το λες εσύ που σου αρέσει το σχέδιο εκείνης της εποχής όχι παιδιά όντως είναι υπέροχο και θα χτυπάτε το κεφάλι σας αν δεν το πάρετε το ξέρω γιατί και εγώ αυτό έκανα με τον thor είπα να μην το πάρω γιατί δεν μου άρεσε το σχέδιο και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.Ας μπω όμως στο θέμα μου,τα δύο τελευταία τεύχη δεν τα διάβασα για έναν και μόνο λόγο εκεί που σταματάει το τεύχος 259 το αμέσως επόμενο είναι το web of spiderman 1 και μετά έχει το τεύχος 300 μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στην σειρά η έτσι πάει να διαβάσω πρώτα το 1 και μετά το 300  ή να πάω στο 300 και μετά στο ένα όσοι ξέρουν ας δώσουν μια απάντηση.

 

 

Μπορείς ακόμα να πάρεις τον Thor αν θες,απλά το άσχημο είναι πως θα πληρώσεις μεταφορικά.Δυστηχώς δεν έχει Press Gallery στο Βόλο.

 

Link:

https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/marvel-black/the-incredible-hulk-σιωπηλές-κραυγές-τ8-3126-3137.html

(Όλο μου βγάζει του hulk..ε στο ίδιο site είναι :lol: )

 

Τηλέφωνο παραγγελιών του eshop αυτού:   2104175198

 

Μπορείς να πληρώσεις κανονικά με αντικαταβολή αλλά τα μεταφορικά θα είναι παραπάνω.

 

Μπορείς να παρακαλέσεις την argoscom να στο φέρει στο περιπτερά σου και να το πάρεις κανονικά.Αλλά δεν εγγυώμαι σε αυτό δυστηχώς....

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

26 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Δεν έχει γίνει λάθος. Διάβασε πρώτα το Web of Spider-Man #1.

 

5 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Μπορείς ακόμα να πάρεις τον Thor αν θες,απλά το άσχημο είναι πως θα πληρώσεις μεταφορικά.Δυστηχώς δεν έχει Press Gallery στο Βόλο.

 

Link:

https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/marvel-black/the-incredible-hulk-σιωπηλές-κραυγές-τ8-3126-3137.html

(Όλο μου βγάζει του hulk..ε στο ίδιο site είναι :lol: )

 

Τηλέφωνο παραγγελιών του eshop αυτού:   2104175198

 

Μπορείς να πληρώσεις κανονικά με αντικαταβολή αλλά τα μεταφορικά θα είναι παραπάνω.

 

Μπορείς να παρακαλέσεις την argoscom να στο φέρει στο περιπτερά σου και να το πάρεις κανονικά.Αλλά δεν εγγυώμαι σε αυτό δυστηχώς....

 

11 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Βρίσκονται Νικολή, μην τρελαίνεσαι! Τα παιδιά είχαν δώσει παραπάνω σελίδα με τη διανομή τους! Συγκέντρωσε το χαρτζηλίκι σου και παρήγγειλέ το! :) 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φαντάσου πως ήταν και για μας που τα διαβάζαμε πριν 30 χρόνια στον Καμπανά. Και εκεί εφόσον το περιοδικό ήταν εβδομαδιαίο, κάθε εβδομάδα είχαμε αγωνία για τη συνέχεια! :)

 

Στις σειρές του Καμπανά και στις σειρές "Υπερήρωες" της Μαμούθ είχαν δημοσιευθεί σχεδόν όλες οι ιστορίες του Σπάιντερμαν και της χρυσής εποχής της Μάρβελ:

 

Amazing Spider-Man 1-14, 24-31, 109-370

Spectacular Spider-Man 19-132, 181-183

Web of Spider-Man 63-86

Spiderman 1-11

 

Captain America 100, 157-379, 383

Incredible Hulk 102-131, 272-381

Iron Man 1-239

Daredevil 1-15, 19, 164-166, 171-234

ROM 1-75 (πλήρης σειρά)

Shang-Chi, Master of Kung Fu 1-125 (πλήρης σειρά)

Captain Marvel 1, 22-42 (αλλά στο Μπλεκ βγήκαν τα 1-50 και υπάρχουν κι αυτά σκαναρισμένα σε θεματική σάρωση...)

Ms Marvel 1-11

Fantastic Four 1-6, 88-93, 95-97, 100,102,103, 112-122, 127-176

X-Men 1-47, 94-140, 143-182

Avengers 1-220

West Coast Avengers 1-23

Spider Woman 1-23

Mighty Thor 126-134, 172-174, 182-184, 204, 206-214

New Mutants 1-25, 27

Alpha Flight 1-26

X-Factor 1-7

Further Adventures of Indiana Jones 1-16

Strikeforce Morituri 1-14

Star Wars (1977) 1-12

Black Panther (1977) 1-8

Inhumans (1975) 1-12

Adventure Into Fear (1970)=Morbius 20-31

και πολλούς άλλους τίτλους με μικρότερο αριθμό τευχών...

 

Και σχεδόν όλα μπορείτε να τα βρείτε σκαναρισμένα στις εξωτερικές πηγές αυτού του φόρουμ...

 

Επίσης από κει μπορείτε να κατεβάσετε και τα 2 αρχεία EXCEL που αναφέρουν ποια ακριβώς αμερικάνικα τεύχη περιέχονται σε κάθε ελληνικό τεύχος!

 

:cheers4:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 λεπτά πριν, tkollias είπε:

Υποθέτω ότι η παράλειψη στα credits οφείλεται στους τόμους του εξωτερικού.

 

Όσον αφορά το χαρακτηρισμό "ρετρό" να πω ότι μάλλον δεν ταιριάζει. Ρετρό θα χαρακτήριζα κάποιον που τώρα θα έφτιαχνε κάτι που μοιάζει με τα παλιά. Όταν ο Frenz και ο McFarlane σχεδίαζαν τις ιστορίες αυτές ήταν πολύ φρέσκο πράγμα (ειδικά ο Todd!). Ο Frenz έφερνε ολίγον σε συνδυασμό Ditko με Buscema, αλλά με αρκετά μοντέρνα για τότε στοιχεία...

 

Πιστεύω πως κάτι όντως παλιό λέγεται retro και  κάτι που φτιάχτηκε  με στυλ παλιού για λόγους αισθητικής,γ@μ@τοσύνης ή νοσταλγίας,λέγεται "retraux"

 

Υπάρχει πάντως σαν λέξη:

https://www.urbandictionary.com/define.php?term=retraux

 

https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/Retraux

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

8 hours ago, TheMetalBat said:

 

Πιστεύω πως κάτι όντως παλιό λέγεται retro και  κάτι που φτιάχτηκε  με στυλ παλιού για λόγους αισθητικής,γ@μ@τοσύνης ή νοσταλγίας,λέγεται "retraux"

 

Υπάρχει πάντως σαν λέξη:

https://www.urbandictionary.com/define.php?term=retraux

 

https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/Retraux

 

 

Δεν καταλαβαίνω τη διάκριση. Το ρετρό είναι δάνειο από τη γαλλική. Αυτά που αναφέρεις είναι η ίδια λέξη. Ο McFarlane δε θα μπορούσε να σχεδιάζει ρετρό το 1987-88, ήταν το μοντέρνο τότε στιλ του. Αν τώρα σχεδίαζε με το ίδιο στιλ μια ιστορία θα το συζητάγαμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν θέλω να ξεφεύγω από το θέμα, αλλά με στενοχωρεί που διαβάζω σχόλια από νεότερες ηλικίες ότι απορρίπτουν σπουδαίες ιστορίες μόνο και μόνο επειδή είναι διαφορετικής αισθητικής το σχέδιο από τα σημερινά δεδομένα. Και εγώ στην ουσία επί Modern Times ξεκίνησα να διαβάζω υπερηρωικά, που δεν είχαν τόσο παλιό στιλ. Αλλά επειδή αγαπούσα αυτά που διάβαζα και ήθελα να μάθω πιο πολλά για αυτούς τους ήρωες, και κόμικ του 1940 να μου έδινες θα σε λάτρευα από τη χαρά μου. Μην απορρίπτετε ιστορίες επειδή απλά δεν συμβαδίζουν με το MCU. Και επίσης, ζούμε στην εποχή του διαδικτύου, οποιαδήποτε απορία έχει κάποιος μπορεί να την ξεδιαλύνει άμεσα αν είναι τόσο σημαντικό. Το βρίσκω τόσο ανώριμο που με απογοητεύει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί σε απογοητεύει; Νομίζω πως είναι φυσιολογικό, τόσο για όσους είναι σε μικρότερη ηλικία, όσο και για εκείνους που μπαίνουν πρώτη φορά στο χώρο αυτό και δείχνουν κάποιο ενδιαφέρον. Εάν πραγματικά ενδιαφέρονται για τις ιστορίες, θα μελετήσουν σιγά σιγά και θα τις μάθουν! Και από δω μέσα ακόμη, απ' τα σχόλια, τις παρουσιάσεις εντύπων, την αρθρογραφία! Θα δουν ότι το σχέδιο δεν είναι το ζητούμενο, αλλά οι ιστορίες. Στα κόμικς είναι αλληλένδετα, αλλά οι ιστορίες χτίζουν ένα "σύμπαν" και όχι το σχέδιο. Και σκοπός είναι να παρακολουθείς/διαβάζεις κάθε τι με τα μάτια της εποχής. Το ίδιο ισχύει και για τον Κινηματογράφο. Για τέχνες μιλάμε με στάδια και σχολές. Τις εποχές δε γνωρίζουν και τα μέσα τα οποία διέθεταν, ούτε μπαίνουν στη διαδικασία να σκεφτούν ότι εκείνοι δεν έπαιρναν και βελτίωναν, αλλά ήταν πρωτοπόροι! Ούτε έχουν δει αρκετά δείγματα για να κρίνουν σχέδια στην εποχή τους και στην κάθε εποχή. Γι' αυτό λέω πως είναι φυσικό. Σιγά σιγά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 ώρες πριν, tkollias είπε:

Δεν καταλαβαίνω τη διάκριση. Το ρετρό είναι δάνειο από τη γαλλική. Αυτά που αναφέρεις είναι η ίδια λέξη. Ο McFarlane δε θα μπορούσε να σχεδιάζει ρετρό το 1987-88, ήταν το μοντέρνο τότε στιλ του. Αν τώρα σχεδίαζε με το ίδιο στιλ μια ιστορία θα το συζητάγαμε...

 

 Όλα είναι καινούργια μέχρι να έρθει κάτι άλλο/επόμενο,το σχέδιο του hulk silent screams  πχ παλιά ήταν καινούργιο όταν βγήκε αλλά τώρα είναι παλιό και ουσιαστικά ξεπερασμένο γιατί το σχέδιο εξελίχθηκε.Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι άσχημο ή πως θα έπρεπε να το απορήπτει κάποιος για αυτό το λόγο....  

 

Δεν θέλω να το φέρω σε ολόκληρη συζήτηση,απλά πίστευα πως το ρετρό είναι για να σου αρέσει κάτι όντως παλιό και όχι κάτι που φτιάχτηκε τώρα με το ίδιο στυλ.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πήρα τον Venom,άθικτο το έχω για τώρα.Αναμένεται άνοιγμα και διάβασμα σύντομα.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23547
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ λοιπόν που είμαι γηραιότερης ηλικίας (κοντεύω 50) δηλώνω ευθαρσώς ότι ο τελευταίος τόμος του Spider-Man είναι παντελώς ξεπερασμένης υλοποίησης. Και συγνώμη κιόλας. Είναι σαν τα παλιά τα Blake & Mortimer που βλέπεις ένα χέρι πίσω από μία σκιά με πιστόλι και από πάνω "ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΜΟΝΕΥΕΙ..." Thanks a lot αν ήμουν τυφλός δε θα διάβαζα κόμικς θα είχα στραφεί στα audio books. Δε θέλω captions να μου λένε τι βλέπω, δε θέλω μπαλονάκια σύννεφο όπου οι ήρωες μου λένε κάτι προφανές ή μου κάνουν εντέχνως περίληψη των προηγουμένων. Δεν θα το απορρίψω για την εποχή του ούτε θα το μηδενίσω. Αλλά για τόμο εν έτει 2020 θα πω ότι είναι παρωχημένο. Για τεύχος σε συνέχειες εν έτει 1988 ήταν μία χαρά αν και σύμφωνα με τα γούστα μου η αμερικάνικη mainstream κόμικ αισθητική είχε μείνει πολύ πίσω σε σύγκριση με τα αντίστοιχα BD. Έκανε άλματα όμως τη δεκαετία του 90 και τα αμερικάνικα του 21ου αιώνα πλέον είναι σε υψηλό επίπεδο.

 

Να επαναλάβω ότι το βασικό ζήτημα είναι η υλοποίηση της όλης δουλειάς. Ούτε το σχέδιο είναι κακό ούτε το σενάριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 hours ago, TheMetalBat said:

 

 Όλα είναι καινούργια μέχρι να έρθει κάτι άλλο/επόμενο,το σχέδιο του hulk silent screams  πχ παλιά ήταν καινούργιο όταν βγήκε αλλά τώρα είναι παλιό και ουσιαστικά ξεπερασμένο γιατί το σχέδιο εξελίχθηκε.Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι άσχημο ή πως θα έπρεπε να το απορήπτει κάποιος για αυτό το λόγο....  

 

Δεν θέλω να το φέρω σε ολόκληρη συζήτηση,απλά πίστευα πως το ρετρό είναι για να σου αρέσει κάτι όντως παλιό και όχι κάτι που φτιάχτηκε τώρα με το ίδιο στυλ.

Αυτό που σου είπε ο @tkollias και που παρατήρησα και εγώ αλλά είπα ας κάνει άλλος την αρχή (:lol:) είναι ότι αναφέρεις το ίδιο πραγμα. Ρετρό είναι κάτι νέο που μοιάζει με παλιό. Το παλιό την εποχή του ήταν νέο και σήμερα είναι απλά παλιο. Σίγουρα όχι ρετρό. Άντε φιλόλογοι ηρεμήσετε τώρα και πάμε στα σημαντικά. 

Έχω μια ερώτηση. Τις ιστορίες όταν πρωτοβγηκαν δεν τις είχε συνέχειες το ίδιο περιοδικό? Διάβασα τώρα σε αυτό το Σπάιντερμαν ότι η συνέχεια της ιστορίας είναι στο Πάρκερ 100 ή στο web of Spiderman σε κάποιο άλλο κομματι. Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Επίσης το Wolverine που θα βγει είναι ίδια φάση?

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα με αυτά τα εμπλεκόμενα storylines.... :confuse::lol:  

 

Edit: Τελείως άσχετο γενικά αλλά ο τόμος του Venom είναι θρεμμένος βλέπω,δηλαδή είναι χοντρος.Κάτι το οποίο με ευχαριστεί.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

25 min ago , Manitou said:

Έχω μια ερώτηση. Τις ιστορίες όταν πρωτοβγηκαν δεν τις είχε συνέχειες το ίδιο περιοδικό? Διάβασα τώρα σε αυτό το Σπάιντερμαν ότι η συνέχεια της ιστορίας είναι στο Πάρκερ 100 ή στο web of Spiderman σε κάποιο άλλο κομματι. Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Επίσης το Wolverine που θα βγει είναι ίδια φάση?

 

Εκείνη την εποχή κάθε μήνα έβγαιναν 4 περιοδικά σπάιντερμαν, ένα κάθε εβδομάδα:

 

Amazing Spider-Man

Spectacular Spider-Man

Web of Spider-man

Spider-Man

 

Κάποιες φορές είχαν ξεχωριστές ιστορίες το καθένα. Κάποιες άλλες φορές όμως, ιδίως σε σημαντικά storylines, υπήρχε π.χ. μια ιστορία σε 10 μέρη που συνεχίζονταν από το ένα περιοδικό στο άλλο, ώστε ο αναγνώστης να διαβάζει κάθε βδομάδα τη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σχεδόν ισχύει το παραπάνω. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Υπήρχαν την εποχή των ιστοριών με το μαύρο κοστούμι που περιέχει ο τόμος 3 τίτλοι Spider-Man με διακριτές ιστορίες. Amazing. Spectacular & Team up.

Το τελευταίο καταργήθηκε κάποια στιγμή και προέκυψε το Web, του οποίου βλέπουμε την πρώτη ιστορία. Σιγά σιγά άρχισαν να τα συνδέουν. Μετά την επιτυχία του McFarlane του δώσανε δικό του τίτλο, το σκέτο Spider-Man. Οι τίτλοι πλέον ήταν 4 και ακόμη και μετά την απόσχιση της Image διατηρήθηκαν πολύ δεμένοι και σχςδόν ακολουθούσαν το ίδιο storyline (το ίδιο γινόταν τότε και με τον Superman και τον Batman).

Το Wolverine περιέχει ένα αυτόνομο limited series (Claremont/Miller) και την συνέχεια της ιστορίας σε 2 τεύχη Uncanny X-Men (Claremont/Smith).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Εγώ λοιπόν που είμαι γηραιότερης ηλικίας (κοντεύω 50) δηλώνω ευθαρσώς ότι ο τελευταίος τόμος του Spider-Man είναι παντελώς ξεπερασμένης υλοποίησης. Και συγνώμη κιόλας. Είναι σαν τα παλιά τα Blake & Mortimer που βλέπεις ένα χέρι πίσω από μία σκιά με πιστόλι και από πάνω "ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΜΟΝΕΥΕΙ..." Thanks a lot αν ήμουν τυφλός δε θα διάβαζα κόμικς θα είχα στραφεί στα audio books. Δε θέλω captions να μου λένε τι βλέπω, δε θέλω μπαλονάκια σύννεφο όπου οι ήρωες μου λένε κάτι προφανές ή μου κάνουν εντέχνως περίληψη των προηγουμένων. Δεν θα το απορρίψω για την εποχή του ούτε θα το μηδενίσω. Αλλά για τόμο εν έτει 2020 θα πω ότι είναι παρωχημένο. Για τεύχος σε συνέχειες εν έτει 1988 ήταν μία χαρά αν και σύμφωνα με τα γούστα μου η αμερικάνικη mainstream κόμικ αισθητική είχε μείνει πολύ πίσω σε σύγκριση με τα αντίστοιχα BD. Έκανε άλματα όμως τη δεκαετία του 90 και τα αμερικάνικα του 21ου αιώνα πλέον είναι σε υψηλό επίπεδο.

 

Να επαναλάβω ότι το βασικό ζήτημα είναι η υλοποίηση της όλης δουλειάς. Ούτε το σχέδιο είναι κακό ούτε το σενάριο.

Τα έκαψες εκείνα που είχες αγοράσει εκείνα τα προϊστορικά χρόνια; Τα πούλησες; Αν έχεις κάτι ελληνικό σε καλή κατάσταση, ίσως μου λείπει και μ' ενδιαφέρει! :D  Μιλάω σοβαρά! Ανοίξτε κούτες, αποθήκες, κοιτάξτε σε πατάρια, παιδιά! Είμαστε αρκετοί που ψάχνουμε "παρωχημένα κόμικς που δε διαβάζονται"! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Μιας κι έχω μείνει σιωπηλός για πολύ καιρό ας πω την γνώμη μου πάνω στο θέμα των παλιών σχεδίων. Προσωπικά το βρίσκω ηλίθιο να κρίνεις μια ιστορία από το σχέδιο, όπως λένε "Μην κρίνεις ένα βιβλίο από τε εξώφυλλό του." Το να απορρίπτεις μια ιστορία μόνο και μόνο επειδή φαίνεται διαφορετική δεν βγάζει νόημα. Θα απέρριπτε κανείς από εσάς μια ταινία επειδή δεν του αρέσει πως φαίνονται οι χαρακτήρες? Βέβαια οι παλιές ιστορίες δεν διαφέρουν μόνο ως προς το σχέδιο αλλά και προς τη δομή, κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα. Συνήθως οι ιστορίες βγάζουν νόημα από μόνες τους αλλά μπορείς εύκολα να γκουγκλάρεις τα δυο-τρία πράγματα που δεν ξέρεις. Όσο για "τους νέους που απορρίπτουν ιστορίες επειδή δεν συμβαδίζουν με το MCU", ε λοιπόν δεν μπορώ να μιλήσω εκ μέρους τους μιας και έχουν τα διπλά μου χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32420
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμφωνώ.
Και καταρχάς είναι λάθος να λέμε "παλιό σχέδιο" = "κακό σχέδιο".
Ποιος το κρίνει αυτό;
Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα σε τέτοια θέματα.
Είναι πολλές οι φορές που μου φαίνονται τα παλιά σχέδια πιο καλόγουστα απ΄τα νέα.
Όχι ότι δεν υπάρχουν και νέα που μ΄αρέσουν ή ότι δεν υπάρχουν παλιότερα που δεν μ΄αρέσουν.

Αλλά στα Spider-Man πχ, το σχέδιο του μπαμπά Romita το θεωρώ τουλάχιστον 5-6 κλάσεις ανώτερο του υιού Romita.


Με τις ταινίες θεωρώ είναι άκυρο να συγκρίνουμε.
Εκεί όντως υπάρχει διαφορά στα εφέ μεταξύ σύγχρονης και παλιάς ταινίας.
Αλλά αυτό συμβαίνει επειδή τότε δεν είχαν τα μέσα να κάνουν καλά εφέ.
Στα κόμικς δεν ισχύει αυτό. Και το ΄60 είχαν μολύβια, μελάνια και χρώματα.
Μη μου πείτε δεν είχαν υπολογιστές.
Ακόμα και σήμερα τα καλά σχέδια γίνονται στο χέρι και όχι στον υπολογιστή.
 

Κι επειδή ξεκίνησα να διαβάζω τη Γέννηση του Βένομ (έχω διαβάσει πάνω απ΄το μισό), ένα έχω να πω.
ΜΗΝ κάνετε τη βλακεία να το προσπεράσετε επειδή θεωρείτε παλιό το σχέδιο.
Η ιστορία τα σπάει μέχρι στιγμής. Ανυπομονώ για τη συνέχεια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Προβλέψεις για το 14ο τεύχος δεν έχει?? Βγαίνει σε μια βδομάδα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32420
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

35 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Προβλέψεις για το 14ο τεύχος δεν έχει?? Βγαίνει σε μια βδομάδα!!

Εδώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.