Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η αλήθεια είναι ότι έχω σταματήσει στον 6ο τόμο και δεν πήρα ούτε τον ΘΩΡ-που δεν μου αρέσει κιόλας, ούτε τον ΧΑΛΚ. Μαλλον και τα επόμενα δεν θα τα πάρω πλην του ''ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΕΙΑ ΤΟΥ ΒΕΝΟΜ''. Ο Κάπτεν; χμ, μπα μάλλον όχι δεν θα τον πάρω... Είμαι σε φάση που ξαναξεκίνησα να διαβάζω Φυσικές Επιστήμες και τέλειωσα προ 10 ημέρες το ''ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ'' του Χώκινγκ και εδώ και 2 μέρες μελετώ το ''ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ'' του Έρνστ Μαΐερ. Η σκέψη λοιπόν είναι στο να πάρω ''επιλεκτικά'' κάποιους ακόμα τόμους της συλλογής της HATCHETTE και το βάρος να πέσει σε επιστημονικά βιβλία των Χώκινγκ, Δανέζη, Ντώκινς, κάποια λογοτεχνο-φιλοσοφικά όπως Καζαντζάκης και Νίτσε και αρκετά θεολογικά από Αθωνικά Γεροντικά και εκδόσεις Ι.Μ Βατοπεδίου μέχρι αντιαιρετικά του εξαίρετου και μακαριστού π.Αντωνίου Αλεβιζόπουλου. Δεν θα έλεγα όχι σε ποιητικές συλλογές όπως του Λειβαδίτη και του Νερούντα, ίσως και Ρίτσο αλλά θα έλεγα ότι μου αρέσει και ο Γιάννης Στίγκας-γράφει ιδιαίτερα.

Σκεφτόμουνα λέει το τελευταίο διάστημα να πάρω ένα PS4 και αρκετά παιγνίδια και να αρχίσω τα video games αλλά, μετά από πολύ συλλογισμό, κατάλαβα ότι περισσότερο θα αποβλακωθώ παρά θα διευρύνω τις διανοητικές μου ικανότητες, οπότε επιλέγω το διάβασμα και την αγορά ωφέλιμων για τον νού βιβλίων από την παιχνιδοκονσόλα. Εννοείται δεν βλέπω τηλεόραση παρά σπάνια, καμιά ταινία δράσης κ επιστημονικής φαντασίας.

Τα σέβη μου και Καλές Γιορτές...:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, spiderman είπε:

Η αλήθεια είναι ότι έχω σταματήσει στον 6ο τόμο και δεν πήρα ούτε τον ΘΩΡ-που δεν μου αρέσει κιόλας, ούτε τον ΧΑΛΚ. Μαλλον και τα επόμενα δεν θα τα πάρω πλην του ''ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΕΙΑ ΤΟΥ ΒΕΝΟΜ''. Ο Κάπτεν; χμ, μπα μάλλον όχι δεν θα τον πάρω... Είμαι σε φάση που ξαναξεκίνησα να διαβάζω Φυσικές Επιστήμες και τέλειωσα προ 10 ημέρες το ''ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ'' του Χώκινγκ και εδώ και 2 μέρες μελετώ το ''ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ'' του Έρνστ Μαΐερ. Η σκέψη λοιπόν είναι στο να πάρω ''επιλεκτικά'' κάποιους ακόμα τόμους της συλλογής της HATCHETTE και το βάρος να πέσει σε επιστημονικά βιβλία των Χώκινγκ, Δανέζη, Ντώκινς, κάποια λογοτεχνο-φιλοσοφικά όπως Καζαντζάκης και Νίτσε και αρκετά θεολογικά από Αθωνικά Γεροντικά και εκδόσεις Ι.Μ Βατοπεδίου μέχρι αντιαιρετικά του εξαίρετου και μακαριστού π.Αντωνίου Αλεβιζόπουλου. Δεν θα έλεγα όχι σε ποιητικές συλλογές όπως του Λειβαδίτη και του Νερούντα, ίσως και Ρίτσο αλλά θα έλεγα ότι μου αρέσει και ο Γιάννης Στίγκας-γράφει ιδιαίτερα.

Σκεφτόμουνα λέει το τελευταίο διάστημα να πάρω ένα PS4 και αρκετά παιγνίδια και να αρχίσω τα video games αλλά, μετά από πολύ συλλογισμό, κατάλαβα ότι περισσότερο θα αποβλακωθώ παρά θα διευρύνω τις διανοητικές μου ικανότητες, οπότε επιλέγω το διάβασμα και την αγορά ωφέλιμων για τον νού βιβλίων από την παιχνιδοκονσόλα. Εννοείται δεν βλέπω τηλεόραση παρά σπάνια, καμιά ταινία δράσης κ επιστημονικής φαντασίας.

Τα σέβη μου και Καλές Γιορτές...:clap2:

 

Ότι σε βολεύει,αν η τσέπη σου τα σηκώνει και σου αρέσει.

 

Αυτό μπορεί να το γνωρίζεις.

Υπάρχει μια συλλογή βιβλίων με διάφορους φιλόσοφους και φιλόλογους (νομίζω),με τα έργα,ζωές και φιλοσοφίες του.

Είναι στα περίπτερα παράλληλα με αυτήν εδώ την συλλογή,το κάθε τεύχος κάνει 10 ευρώ και τώρα νομίζω είναι στον 11 τόμο (και είναι σύνολο 18 νομίζω)

 

Ωρίστε link:

https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/ανακαλύψτε-τη-φιλοσοφία

 

Έχει πάρει μερικά η αδερφή μου που έχει παρόμοια ενδιαφέροντα και της αρέσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως ρε παιδιά δεν προλαβαίνετε να βγαίνετε off topic έτσι. :lol:

 Είτε εδώ είτε στο άλλο με την κρυστάλλινη σφαίρα έχετε μπερδέψει τα όρια του τσατ με την συζήτηση σε έναν καφέ. Όχι που με χαλάει ιδιαίτερα απλά το επισημάνω. Δεν χρειάζεται να κάνετε "νεκρανάσταση" στο τσατ ανά δέκα λεπτά. Ούτε ένα τσατ με κινητικότητα μια δημοσίευση την ώρα θεωρείται πεθαμένο.

Τέρμα η γκρίνια και πάμε στα του τεύχους τωρα. Αυτό είναι το πρώτο παλιό υπερηρωικο που έπιασα στα χέρια μου. Προφανώς σαν ολοκαίνουργιος επιλεκτικός αναγνώστης δεν μου άρεσε το σχεδιο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Γιατί στα καινούρια με κέντρισε αυτό το φουτουραλιστικο σχέδιο γεμάτο σκιές κ χρώματα. Από σενάριο δεν ξερω. Θα δούμε όταν το διαβάσω. Να σχετικά με τα παραπάνω ήθελα κάπου να βρω αυτά που λέγονται για τα νέα κ τα παλιά τεύχη στη συζήτηση με την κρυστάλλινη σφαίρα αλλά σε 46 σελίδες όπου τουλάχιστον οι μισές θα μπορούσαν να μην υπάρχουν βαριέμαι να ψάχνω. 

Τουλάχιστον αυτό εδώ το post αφήστε το καθαρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν μου έσβησαν το post που είχα ως απάντηση στον spiderman.Εγώ το μετέφερα,παρεπιπτόντως spiderman συγνώμη για τη διπλή ειδοποιήση.Είσαι ένας από τους αγαπημένους μου σουπερήρωες!!!!  :lol:

 

Αυτό ήθελα μόνο να πω.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πάντως ρε παιδιά δεν προλαβαίνετε να βγαίνετε off topic έτσι. :lol:

 Είτε εδώ είτε στο άλλο με την κρυστάλλινη σφαίρα έχετε μπερδέψει τα όρια του τσατ με την συζήτηση σε έναν καφέ. Όχι που με χαλάει ιδιαίτερα απλά το επισημάνω. Δεν χρειάζεται να κάνετε "νεκρανάσταση" στο τσατ ανά δέκα λεπτά. Ούτε ένα τσατ με κινητικότητα μια δημοσίευση την ώρα θεωρείται πεθαμένο.

Τέρμα η γκρίνια και πάμε στα του τεύχους τωρα. Αυτό είναι το πρώτο παλιό υπερηρωικο που έπιασα στα χέρια μου. Προφανώς σαν ολοκαίνουργιος επιλεκτικός αναγνώστης δεν μου άρεσε το σχεδιο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Γιατί στα καινούρια με κέντρισε αυτό το φουτουραλιστικο σχέδιο γεμάτο σκιές κ χρώματα. Από σενάριο δεν ξερω. Θα δούμε όταν το διαβάσω. Να σχετικά με τα παραπάνω ήθελα κάπου να βρω αυτά που λέγονται για τα νέα κ τα παλιά τεύχη στη συζήτηση με την κρυστάλλινη σφαίρα αλλά σε 46 σελίδες όπου τουλάχιστον οι μισές θα μπορούσαν να μην υπάρχουν βαριέμαι να ψάχνω. 

Τουλάχιστον αυτό εδώ το post αφήστε το καθαρο.

Θα μεταφερθούν στην άλλη σελίδα, μη σκας. Κι εγώ εκείνη δεν την παρακολουθώ καθόλου και ευτυχώς που βρέθηκε κάποιος και τα μετέφερε εκεί! Στο "μπέρδεμα ορίων του τσατ με τη συζήτηση σε έναν καφέ" δε συμφωνώ μονάχα. Τα φόρουμ χώροι συζήτησης είναι, αυτό το λόγο ύπαρξης έχουν και αυτό υποκαθιστούν. Δεν είναι messenger ή sms. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχεις το δίκιο σου. Ίσως ήμουν υπέρβολικος. Απλά επειδή το forum έχει ενότητες σου δίνει τον ψυχαναγκασμό να τις ακολουθείς. :lol:

Γενικά πάντως στο άλλο τοπικ που εγώ το παρακολουθώ γιατί έχει πλάκα ας γίνεται χαμός. Εδώ ας μείνει καθαρό να βρίσκουμε αυτά που θέλουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Για να μην θεωρηθει ανθελληνας ο καπτεν Η.Π.Α. αφου θα πολεμαει εναντια τους και θα φαινονται σαν κακοι αυτοι που φερουν "αρχεωαιλυινικα σιμβωλα"....!! ΔΙΑΔΟΣΤΑΙ!!1111!!

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Το έψαξα και εγώ όταν πρωτοβγήκε,μόνο το εξώφυλλο είναι έτσι,μέσα είναι κανονικά (συν πως στα χαρτόνια των τευχών καθώς και στην αφίσα είναι το εξώφυλλο όπως κυκλοφόρησε).Οπότε ναι censor,συμφωνώ με censorship; όχι

Αλλά καταλαβαίνω γιατί το κάνανε,φαντάσου πόσοι εδώ στην Ελλάδα θα το ούρλιαζαν αν τις άφηναν εκεί.Ίσως καλύτερα που τις έβγαλαν παρά να τις άφηνεις,λιγότερο ρίσκο μάλλον.

 

Εμ..γιατί θα ούρλιαζαν; Η σβάστικα δεν είναι αρχαιοελληνικό σύμβολο... Πλάκα κάνει ο Αλβέρτος παραπάνω! :beer:

 

  

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Έχεις το δίκιο σου. Ίσως ήμουν υπέρβολικος. Απλά επειδή το forum έχει ενότητες σου δίνει τον ψυχαναγκασμό να τις ακολουθείς. :lol:

Γενικά πάντως στο άλλο τοπικ που εγώ το παρακολουθώ γιατί έχει πλάκα ας γίνεται χαμός. Εδώ ας μείνει καθαρό να βρίσκουμε αυτά που θέλουμε.

 

Μπα, όταν κάτι με κουράζει, απλώς δεν το παρακολουθώ. Και αυτό το παιχνίδι "μαντεψιάς" δεν είχε κανένα ενδιαφέρον για μένα και μόνο πονοκέφαλο μου έφερνε... Κάθομαι χαλαρά να πιω το καφεδάκι μου και να μπω να μάθω μια πληροφορία και βομβαρδιζόμουν με ένα σωρό υποθέσεις & ευχολόγια και ενώ γνωρίζω ήδη τα επόμενα 4 άλμπουμ που θα κάνουν δύο μήνες να βγουν, να πρέπει να πονοκεφαλιάζω ποιο θα είναι εκείνο που θα βγει μετά από δυόμισι. Δε μ' ενδιαφέρει... Εκείνο το νήμα το έχω, μάλιστα, μπλοκάρει να μη μου εμφανίζεται καθόλου στο φόρουμ. Έμπα φίλε μου να ψάξεις τι τόσο ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις που έχουν γίνει όλα αυτά τα χρόνια, που ενδεχομένως δεν έχεις δει ακόμα! Ακόμη κι από κόμικς που ενδεχομένως δε σ' ενδιαφέρουν! Εγώ για κάτι τέτοια ψοφάω! Και είμαι βέβαιος ότι τα περισσότερα νεότερα μέλη αναλώνονται σε κάποιες λίγες που "βγαίνουν στο προσκήνιο" λόγω κάποιου σχολίου που μπορεί να προκύψει, ενώ το φόρουμ κρύβει θησαυρούς! :)

 

Υ.Σ. Για να επανέλθω όμως κι εγώ ξενέρωσα με τη λογοκρισία και δεν καταλαβαίνω γιατί το έκαναν αυτό... Αν δεν το είχε αναδείξει ο Retroplaymo, βέβαια, μπορεί και να μην το έπαιρνα χαμπάρι! :best:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32415
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δηλαδή να δείχνουν τον Deadpool ν΄αποκεφαλίζει και να σφάζει αβέρτα δεν έχουν θέμα.
Η σβάστικα τους πείραξε...

Έλεος με την "ντεμέκ" πολιτική ορθότητα. Για τέχνη μιλάμε.
Ας ελπίσουμε μέσα να μην την πείραξαν και να είναι μόνο στο εξώφυλλο η απουσία.
Όχι τίποτε άλλο αλλά αλλοιώνεις και το σενάριο έτσι.
Για να έχει ο δημιουργός το σύμβολο θα υπάρχει λόγος.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

19 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ας ελπίσουμε μέσα να μην την πείραξαν και να είναι μόνο στο εξώφυλλο η απουσία.

Ναι, μόνο στο εξώφυλλο είναι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32415
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Ναι, μόνο στο εξώφυλλο είναι. 

Κάτσε να βγει ο τόμος να το επιβεβαιώσουμε.
Ποτέ δεν ξέρεις.

 

Ώπα άκυρο, νόμιζα μιλούσαμε για το Στρατιώτη του Χειμώνα :lol:

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32415
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Μπα, όταν κάτι με κουράζει, απλώς δεν το παρακολουθώ. Και αυτό το παιχνίδι "μαντεψιάς" δεν είχε κανένα ενδιαφέρον για μένα και μόνο πονοκέφαλο μου έφερνε... Κάθομαι χαλαρά να πιω το καφεδάκι μου και να μπω να μάθω μια πληροφορία και βομβαρδιζόμουν με ένα σωρό υποθέσεις & ευχολόγια και ενώ γνωρίζω ήδη τα επόμενα 4 άλμπουμ που θα κάνουν δύο μήνες να βγουν, να πρέπει να πονοκεφαλιάζω ποιο θα είναι εκείνο που θα βγει μετά από δυόμισι. Δε μ' ενδιαφέρει... Εκείνο το νήμα το έχω, μάλιστα, μπλοκάρει να μη μου εμφανίζεται καθόλου στο φόρουμ.

Ενώ το να γράφεις (στο κυρίως thread μάλιστα) ότι το σκαναρισμένο εξώφυλλο εμφανίζει μια αμυδρά πορτοκαλί γραμμή, είναι πολύ εποικοδομητικό σχόλιο :lol:

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

18 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Ότι σε βολεύει,αν η τσέπη σου τα σηκώνει και σου αρέσει.

 

Αυτό μπορεί να το γνωρίζεις.

Υπάρχει μια συλλογή βιβλίων με διάφορους φιλόσοφους και φιλόλογους (νομίζω),με τα έργα,ζωές και φιλοσοφίες του.

Είναι στα περίπτερα παράλληλα με αυτήν εδώ την συλλογή,το κάθε τεύχος κάνει 10 ευρώ και τώρα νομίζω είναι στον 11 τόμο (και είναι σύνολο 18 νομίζω)

 

Ωρίστε link:

https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/ανακαλύψτε-τη-φιλοσοφία

 

Έχει πάρει μερικά η αδερφή μου που έχει παρόμοια ενδιαφέροντα και της αρέσουν.

Ενδιαφέροντα αλλά νομίζω είναι καλύτερα να κάνω μία συλλογή βιβλίων του Κάντ πχ παρά να πάρω την βιογραφία του σε μία αμφίβολη ''συλλογή''. Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση. Νομίζω και βιβλία των Χόρχε Μπουκαΐ και Όσσο μπορούν να θεωρηθούν πολύ ωφέλιμα.

Έχω επίσης βρεί και εκδόσεις της Ι.Μ.Βατοπεδίου απ'το Άγιο Όρος νομίζω εξαιρετικές και ενδιαφέρομαι να αγοράσω.

Δες εδώ.. https://www.vatopedi.gr/ekdoseis-immb/page/3/

Η τσέπη μου τα σηκώνει αν στερηθώ άλλα πράγματα, πχ αγορά PS4 και τηλεόρασης 40'' που σκέφτομουν να πάρω αλλά λέω ''μπα άστο θα αποβλακωθώ''.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Ενώ το να γράφεις (στο κυρίως thread μάλιστα) ότι το σκαναρισμένο εξώφυλλο εμφανίζει μια αμυδρά πορτοκαλί γραμμή, είναι πολύ εποικοδομητικό σχόλιο :lol:

 

Πιστεύω είναι τελείως άλλο πράγμα. :) Το ένα είναι κουβεντολόι της κ@υλας τελείως,που μπορεί στο τέλος να μην προσφέρει και τίποτα,ενώ το άλλο είναι πρακτικό ζήτημα και αφορά το σκανάρισμα εξωφύλλου της σειράς(το οποίο έχει και κάποιες προυποθέσεις για να μπει στην βάση) :)

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ενώ το να γράφεις (στο κυρίως thread μάλιστα) ότι το σκαναρισμένο εξώφυλλο εμφανίζει μια αμυδρά πορτοκαλί γραμμή, είναι πολύ εποικοδομητικό σχόλιο :lol:

Μα και εκείνο, λογικά, αργά ή γρήγορα να σβηστεί/μεταφερθεί! :yes:

  

2 ώρες πριν, mko είπε:

 

Πιστεύω είναι τελείως άλλο πράγμα. :) Το ένα είναι κουβεντολόι της κ@υλας τελείως,που μπορεί στο τέλος να μην προσφέρει και τίποτα,ενώ το άλλο είναι πρακτικό ζήτημα και αφορά το σκανάρισμα εξωφύλλου της σειράς(το οποίο έχει και κάποιες προυποθέσεις για να μπει στην βάση) :)

 

Εκτός αυτού, εγώ δε λογοκρίνω κανέναν με το παραπάνω μήνυμά μου. Απεναντίας, σε γενικές γραμμές είπα να γράφει ο καθένας όσο θέλει, όπου θέλει και να εκφράζεται ελεύθερα! Από κει και πέρα το τι επιλέγω εγώ ως μέλος να διαβάσω, να έχω σε παρακολούθηση και τι όχι, νομίζω πως είναι δικό μου θέμα και δεν αφορά κανέναν. :) Από οποιοδήποτε θέμα παρακολουθώ (και είναι χιλιάδες...), έρχεται στο e-mail μου κάθε νέο σχόλιο που γίνεται. Εάν σου δείξω πόσες χιλιάδες έχουν μείνει "εγκλωβισμένα" και δε μπορώ να τρώω ώρες για να τα διαγράψω, θα γελάσεις. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν επιθυμώ να με spamάρουν 10-15 e-mails καθημερινά από ένα και μόνο θέμα που δεν έχει κανένα απολύτως ενδιαφέρον για μένα. Προσωπικά, άλλωστε, πρόκειται να αγοράσω όλη τη σειρά, αγαπημένα κόμικς να έχω να διαβάζω κάθε δεκαπέντε είναι η καλύτερή μου και τα υπόλοιπα δε με αφορούν. Γνωρίζω πολύ καλά πως όσα θα ήθελα ενδεχομένως απ' την "Marvel Comics"ή την "DC Comics" δε θα τα δω ποτέ στη μητρική μου γλώσσα, επομένως καλοδεχούμενο ότι νέο κυκλοφορήσουν (το οποίο σήμερα βρίσκω και αύριο όχι!). Αυτά που κουβεντιάζουμε, ωστόσο, είναι βέβαιο πως θα μεταφερθούν. Το ξέρετε, έτσι δεν είναι; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 ώρες πριν, spiderman είπε:

Ενδιαφέροντα αλλά νομίζω είναι καλύτερα να κάνω μία συλλογή βιβλίων του Κάντ πχ παρά να πάρω την βιογραφία του σε μία αμφίβολη ''συλλογή''. Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση. Νομίζω και βιβλία των Χόρχε Μπουκαΐ και Όσσο μπορούν να θεωρηθούν πολύ ωφέλιμα.

Έχω επίσης βρεί και εκδόσεις της Ι.Μ.Βατοπεδίου απ'το Άγιο Όρος νομίζω εξαιρετικές και ενδιαφέρομαι να αγοράσω.

Δες εδώ.. https://www.vatopedi.gr/ekdoseis-immb/page/3/

Η τσέπη μου τα σηκώνει αν στερηθώ άλλα πράγματα, πχ αγορά PS4 και τηλεόρασης 40'' που σκέφτομουν να πάρω αλλά λέω ''μπα άστο θα αποβλακωθώ''.

 

Δεν μπορώ να πω πως συσχετίζομαι με φιλοσοφικά βιβλία,αλλά καλοδιάβαστα!!!

 

Ασχολούμαι με βιντεοπαιχνίδια,αλλά όχι πάρα πολύ σε αντίθεση με όσο συνήθιζα,λίγα κόμικ και μερικά Ιστορικά.Και youtube,δυνοντας μου το ψευδώνυμο  "YouTube Boy" από τους φίλους μου :lol:

 

Έλεγα να ξεκινήσω manga τρόμου του Junji Ito αλλά θα δω.

 

12 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Εμ..γιατί θα ούρλιαζαν; Η σβάστικα δεν είναι αρχαιοελληνικό σύμβολο... Πλάκα κάνει ο Αλβέρτος παραπάνω! :beer:

 

 

Το γνωρίζω πως έκανε πλάκα,η πραγματική ρίζα της από όσο ξέρω είναι στον Ινδουισμό,ηταν το σύμβολο της Καλής Τύχης και το είχαν οι πιστοί πάνω από τις πόρτες τους για καλή τύχη στα σπίτια τους.

(Μπορεί να μην είμαι σωστός σε αυτό)

 

Πέρα αυτού,θα ούρλιαζαν πιστεύω γιατί "δείχνουν ένα σύμβολο κακίας σε βιβλία για μικρά παιδάκια,τα βιβλία αυτά πρέπει να πάνε στη πυρά και αυτοί που τα φτιάχνουν και διαβάζουν να μπουν φυλακή ισόβια".

Παρόλο που ο Καπ τους φτιάχνει νέα μούρη από τις μπουνιές και μελανιές ξέρω 'γω.

 

Ή δεν θα γινόταν τίποτα και απλά η ίδια η Hatchette την έβγαλε για να έχει το κεφάλι της ήσυχο από τυχόν μπελάδες.

 

 

 

 

Και γιατί το συζητάτε τώρα αυτό;

 

Πάνε 2 μήνες από τότε που βγήκε το τεύχος 4 :lol:

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, tkollias είπε:

Γιατί αλλάξαμε το credit στον inker στο 4ο τεύχος; Ασέβεια! Το όνομα αυτού Sam De La Rosa!

 

Εξαιρετική επιλογή, πολύ καλό σχέδιο από την πρώιμη εποχή του Dale Kewon, με υπέροχο μελάνωμα από τον έμπειρο Bob McLeod, αν και το αποτέλεσμα της ανάμιξής τους έμοιαζε υπερβολικά με Byrne. Από το επόμενο τεύχος άλλαξαν και inker, ανέλαβε ο θεϊκός Mark Farmer. Δύσκολο να τα δούμε όμως καθώς η ιστορία συνεχίστηκε για πολλά τεύχη, μετά και την αποχώρηση του Keown για την Image και την ανάληψη του εξαιρετικού Gary Frank!

 

 

123.jpg

 

Μάλλον γιατί ο McBeod ειναι ο κεντρικός μάλλον, αλλά και πάλι λίγο άσκοπη αλλαγή ονόματος είναι αυτή.

 

Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ η διαφορά σχεδίου που φαίνεται εδώ,η φωτογραφία στα δεξιά είναι από το ίντερνετ ή δικό σου κόμικ;

 

Γιατί είτε το δεξί είναι έτσι λόγο χρόνου ή το σχέδιο του αριστερού είναι πολύ φωτεινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Νομίζω η εικόνα στα δεξιά είναι είτε από το πρωτότυπο αμερικάνικο τεύχος του '90, όπου πρωτοδημοσιεύτηκε η ιστορία, είτε από σκανάρισμα εκείνου του τεύχους.

 

Το χρώμα σε όλα τα υπερηρωικά κόμιξ, που είχαν εκδοθεί μέχρι και αρχές του 2000 περίπου στην Αμερική, ήταν πιο μουντό, επειδή η ποιότητα του χαρτιού ήταν πολύ κατώτερη. Αυτό ήταν και το μυστικό της επιτυχίας των εκδοτών: χαμηλή ποιότητα χαρτιού= λιγότερα έξοδα :)

 

Μετά την σταδιακή επιτυχία των υπερηρώων στον κινηματογράφο, οι Αμερικανοί εκδότες άρχισαν να τυπώνουν τα τεύχη (και τους τόμους) σε καλύτερο, γυαλιστερό χαρτί. Γι αυτό και οι επανεκδόσεις των παλιότερων ιστοριών σε τόμους (τα περίφημα trade paperbacks) είχαν πιο έντονο και ζωηρό χρώμα, σε σχέση με τα τεύχη όπου πρωτοδημοσιεύτηκαν οι παλιότερες ιστορίες :cool:

 

Άρα η εικόνα στα αριστερά είναι το ίδιο σκίτσο, με καλύτερη επεξεργασία χρωμάτων χάρη στο καλύτερο χαρτί εκτύπωσης της νέας έκδοσης :)

Επεξεργασία από Super Goofy 000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, Super Goofy 000 said:

Νομίζω η εικόνα στα δεξιά είναι είτε από το πρωτότυπο αμερικάνικο τεύχος του '90, όπου πρωτοδημοσιεύτηκε η ιστορία, είτε από σκανάρισμα εκείνου του τεύχους.

 

Το χρώμα σε όλα τα υπερηρωικά κόμιξ, που είχαν εκδοθεί μέχρι και αρχές του 2000 περίπου στην Αμερική, ήταν πιο μουντό, επειδή η ποιότητα του χαρτιού ήταν πολύ κατώτερη. Αυτό ήταν και το μυστικό της επιτυχίας των εκδοτών: χαμηλή ποιότητα χαρτιού= λιγότερα έξοδα

 

Bingo!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32415
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aγόρασα το Hulk αλλά δεν έκατσα ακόμα να το διαβάσω.
Το ξεφύλλισα λίγο και μ΄εντυπωσίασε το μέγεθος, πράγματι πρέπει να΄ναι ο πιο πολυσέλιδος τόμος μέχρι στιγμής.
Το ρετρό σχέδιο με τα έντονα χρώματα το καραγουστάρω εννοείται :)


Απλά πριν το διαβάσω ήθελα να ρωτήσω κάτι, επειδή είμαι λίγο άσχετος με το συγκεκριμένο ήρωα.
Είδα υπάρχει κι ένας γκρι Hulk μέσα.
Τι ακριβώς παίζει; Ποιος είναι αυτός και τι σχέση έχει με τον κλασικό πράσινο Hulk και τον Bruce Banner;

Δεν έγραφε κάτι στον πρόλογο, αλλά και στη wikipedia λίγο που διάβασα δεν μπορώ να πω ότι έβγαλα άκρη.
Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει με λίγα και απλά λόγια; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, Super Goofy 000 είπε:

Νομίζω η εικόνα στα δεξιά είναι είτε από το πρωτότυπο αμερικάνικο τεύχος του '90, όπου πρωτοδημοσιεύτηκε η ιστορία, είτε από σκανάρισμα εκείνου του τεύχους.

 

Το χρώμα σε όλα τα υπερηρωικά κόμιξ, που είχαν εκδοθεί μέχρι και αρχές του 2000 περίπου στην Αμερική, ήταν πιο μουντό, επειδή η ποιότητα του χαρτιού ήταν πολύ κατώτερη. Αυτό ήταν και το μυστικό της επιτυχίας των εκδοτών: χαμηλή ποιότητα χαρτιού= λιγότερα έξοδα :)

 

Μετά την σταδιακή επιτυχία των υπερηρώων στον κινηματογράφο, οι Αμερικανοί εκδότες άρχισαν να τυπώνουν τα τεύχη (και τους τόμους) σε καλύτερο, γυαλιστερό χαρτί. Γι αυτό και οι επανεκδόσεις των παλιότερων ιστοριών σε τόμους (τα περίφημα trade paperbacks) είχαν πιο έντονο και ζωηρό χρώμα, σε σχέση με τα τεύχη όπου πρωτοδημοσιεύτηκαν οι παλιότερες ιστορίες :cool:

 

Άρα η εικόνα στα αριστερά είναι το ίδιο σκίτσο, με καλύτερη επεξεργασία χρωμάτων χάρη στο καλύτερο χαρτί εκτύπωσης της νέας έκδοσης :)

 

Αααα,άρα δεν είναι κάποιο σφάλμα στα χρώματα.Ενδιαφέρον!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Τι ακριβώς παίζει; Ποιος είναι αυτός και τι σχέση έχει με τον κλασικό πράσινο Hulk και τον Bruce Banner;

 

Χωρίς να είμαι γνώστης της απάντησης (κι απλά για να κάνουμε κουβέντα), πρόσφατα διάβασα την πρώτη ιστορία με πρωταγωνιστή τoν Hulk. Εκεί το χρώμα του δεν είναι το κλασικό πράσινο που όλοι γνωρίζουμε, αλλά το γκρι. Μήπως στην αρχή επέλεξαν οι δημιουργοί να τον χρωματίσουν γκρι, αλλά στην πορεία το μετάνιωσαν και τον "έβαψαν" πράσινο? :thinking:

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32415
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

12 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Χωρίς να είμαι γνώστης της απάντησης (κι απλά για να κάνουμε κουβέντα), πρόσφατα διάβασα την πρώτη ιστορία με πρωταγωνιστή τoν Hulk. Εκεί το χρώμα του δεν είναι το κλασικό πράσινο που όλοι γνωρίζουμε, αλλά το γκρι. Μήπως στην αρχή επέλεξαν οι δημιουργοί να τον χρωματίσουν γκρι, αλλά στην πορεία το μετάνιωσαν και τον "έβαψαν" πράσινο? :thinking:

 

 

:beer:

Nαι αλλά σ΄αυτήν την ιστορία ("Σιωπηλές Κραυγές") δείχνει ταυτόχρονα έναν πράσινο κι έναν γκρι Hulk.
Δεν είναι το ίδιο άτομο.
Κι εγώ έτσι νόμιζα σαν εσένα, ότι στην αρχή ο Μπρους ήταν γκρι και μετά έγινε πράσινος.
Αλλά μάλλον πρόκειται για δύο διαφορετικούς Hulk.
Μπερδεύτηκα :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Laz33 Μιας και ούτε εγώ έχω διαβάσει την ιστορία ακόμα, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο. Ίσως να παίζει κάτι με πολλαπλές προσωπικότητες του Hulk ή κάποια επιστροφή στο παρελθόν. :thinking: Φαντάζομαι θα μας λυθούν οι απορίες μετά την ανάγνωση. Κι όλο και κάποιος "επιστήμονας" στα κόμικς της Marvel θα βρεθεί να μας δώσει τα φώτα του. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Nαι αλλά σ΄αυτήν την ιστορία ("Σιωπηλές Κραυγές") δείχνει ταυτόχρονα έναν πράσινο κι έναν γκρι Hulk.
Δεν είναι το ίδιο άτομο.
Κι εγώ έτσι νόμιζα σαν εσένα, ότι στην αρχή ο Μπρους ήταν γκρι και μετά έγινε πράσινος.
Αλλά μάλλον πρόκειται για δύο διαφορετικούς Hulk.
Μπερδεύτηκα :thinking:

 

Ίσως είναι μια άλλη προσωπικότητα,και οι δύο σπρώχνουν μια πόρτα που λέει "συμφιλίωση".Μάλλον εικονογραφεί μια εσωτερική διαμάχη που έχει ο Χαλκ.Ξέρουμε πως ο Χαλκ και ο Μπρους Μπάνερ είναι δύο διαφορετικές προσωπικότητες.Δεν θα ήταν ενδιαφέρον αν υπήρχε μια πιο άγρια και επικίνδυνη προσωπικότητα (ο Γκρι Χαλκ) που θέλει να βγει έξω;

Εγώ αυτό πιστεύω πως είναι.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξηγείται μεσα στην ιστορία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Ο Hulk στην πρώτη του εμφάνιση είχε χρωματιστεί γκρι. Στην επόμενη, μιας και το γκρι τότε κόστιζε πιο πολύ στα εκτυπωτικά, χρωματίστηκε πράσινος. Φυσικά, για χρόνια κανείς δεν το έκανε θέμα. Συνέχιζαν κανονικά λες και τίποτε δεν είχε αλλάξει. Ο Hulk εν τω μεταξύ άρχισε να χαζεύει, μέχρι που έφτασε να συμπεριφέρεται σαν παιδί. Μετά από 25 χρόνια ο Peter David, ξεκινώντας ένα γαϊτανάκι ατυχών/ανόητων/επικίνδυνων επιλογών, αποφάσισε να εντάξει τον διαφορετικό χρωματισμό και την αλλαγή στην προσωπικότητα στο continuity, και έτσι καταλήξαμε στις διαφορετικές προσωπικότητες, τις οποίες περιγράφει η ιστορία αυτή. Και να μεν ο David είχε τον τρόπο να καταφέρει να το κάνει όλο αυτό ενδιαφέρον, όμως ούτε οι συνεχιστές του ούτε όσοι το αντέγραψαν σε άλλους ήρωες το είχαν και καταλήξαμε σε πολλές βλακείες τα επόμενα χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Απ' όσο ξέρω ο πρώτος Hulk ήταν γκρι αλλά κάπως κυριάρχησε ο πράσινος Hulk. Κάποια στιγμή (που μπορεί να είναι και μέσα στην ιστορία άρα πιθανό spoiler) οι δύο Hulk διαχωρίζονται και ο γκρι γίνεται ο Joe Fixit που είναι κάτι σαν μαφιόζος Hulk. Πάνω κάτω αυτά ξέρω, α και σε ένα τεύχος ο Fixit πολεμάει με τον Άι-Βασίλη :lol: (στο τεύχος που είναι ακριβώς το επόμενο από το τελευταίο του τόμου. Δεν μπορούσαν οι Χατσέτηδες να το συμπεριλάβουν και αυτό?) :sad1:

image.png.a34b3c98d727dad8753d35f706bb7e81.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35033
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  41
  • Reputation:   232
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν είμαι σίγουρος αν το γκρι χρώμα κόστιζε περισσότερο τότε αλλά αυτό που αναγράφεται και εντός του τόμου είναι ότι "δεν τυπωνόταν ωραία στα κόμιξ". Όσο για το λόγο ύπαρξης ταυτόχρονα γκρι και πράσινου χαλκ το απαντάει όντως η ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.