Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καταρχάς τη συλλογή δεν την εκδίδει η Anubis ώστε να επηρεάζεται απ΄τα mails που στέλνουν οι φανς.
Τη συλλογή την εκδίδει η Hachette, που έχει πολύ εμπειρία απ΄το εξωτερικό για το τι θέλει ο κόσμος.
Και για να έχει εκδόσει ένα σωρό κλασικές ιστορίες στην Αγγλία και σ΄άλλες χώρες, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Αλλά και το να λέμε τι θέλει η "μάζα" είναι πολύ υποθετικό.
Κι εγώ μάζα θεωρούμαι στα υπερηρωικά, δεν έχω εμπειρία με το είδος. Αλλά τις θέλω τις ρετρό ιστορίες μου.
Μάζα δεν είναι μόνο τα 12χρονα πιτσιρίκια. Δεν απευθύνεται μόνο σ΄αυτά η σειρά (ευτυχώς).
Απευθύνεται σε διάφορες ηλικίες και καλό είναι να καλύπτει όλα τα γούστα.
Αν έβγαζε μόνο σύγχρονες ιστορίες βασισμένες στο MCU θα έχανε μεγάλη μερίδα αναγνωστών (μαζί κι εμένα).
Καλά κάνει και βάζει κάποιες παλιές που και που.
Λες και το κάνει συνέχεια. 2 στις 10 είναι όλες κι όλες οι παλιές ιστορίες.
 

Νομίζω μέχρι στιγμής η συλλογή διατηρεί πολύ καλές ισορροπίες ώστε να ικανοποιεί την πλειοψηφία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή ακριβώς το πλήθος του κόσμου που ακόλουθεί τέτοιες εκδόσεις τις ακολουθεί 100% όπως λες, δεν πρόκειται να σταματήσει για κανένα λόγο. Πόσο μάλλον επειδή ένα τομάκι είναι "παλιακό". Και εν πάσει περιπτώσει, από πότε το παλιακό = όχι καλό = μη αναγνώσιμο για το νέο "casual" κοινό ?

  Το δέχομαι να μην αρέσει σε κάποιον λόγω οπτικής αισθητικής και καλά θα κάνει να μην το αγοράσει αφού δικαίωμά του είναι. Αυτό δε σημαίνειόμως  ότι δεν υπάρχει και ο πιτσιρικάς που παρόλο θα του ξενίσει το "παλιό" σχέδιο δεν θα κάτσει να το διαβάσει πρώτα και μετά να βγάλει τα συμπεράσματά του για το αν εν τέλει ήταν καλό ή όχι.
Όμως η γενίκευση πως το νέο κοινό θέλει νέα πράγματα ή τα mails κανουν κακο γιατι επηρρεαζουν τις επομενες εκδόσεις..... Αυτά είναι βαρβάτα συμπεράσματα , δεν μπορούμε να εξάγουμε συμπεράσματα από προσωπικές εμπειρίες.

Επεξεργασία από sarkas1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

 

2 ώρες πριν, Onerlot είπε:

Κατά τα άλλα, μάλλον θα προσπεράσω το 10ο τεύχος με τον Βένομ, διότι μιλάμε για αρχαιότητα και το σχέδιο είναι πολύ παλιακό .

Ίσως να αρέσει στους φανατικούς κομικσόφιλους, αλλά όχι στη μάζα, όπως είμαι και εγώ.

Το να μην αρέσει στη μάζα, είναι κακό για την έκδοση και την μελλοντική της προοπτική.

 

Όσοι λοιπόν πιέζουν την εκδοτική, με μέιλ κτλ, για τέτοιες εκδόσεις, ας αναλογιστούν κάτι.

Το να βρεις εσύ, το παλιό και το περίεργο, είναι εύκολο για σένα, διότι είτε θα το κατεβάσεις, είτε θα το αγοράσεις στην πρωτότυπη αγγλική έκδοση.

 

Με το να απαιτείς το παλιό και το περίεργο από την εκδοτική, κάνεις κακό στην εκδοτική και στην «αγορά»  διότι το mainstream κοινό θα φάει ξενέρα με αυτές τις αρχαιότητες. Το θέμα είναι να δημιουργηθεί νέο κοινό για τα κόμικς, έστω κι αν αυτό προέρχεται δευτερογενώς από τις ταινίες και τα κόμικς.  Αλλιώς, η 9η τέχνη θα πεθάνει στη χώρα μας.

 

2 ώρες πριν, Onerlot είπε:

Αποκλείεται να έχει υπολογιστεί η παράμετρος του εγωικού Έλληνα κομισκόφιλου που θα πρήξει τα ούμπαλα της εκδοτικής για να εκδώσει ότι αυτός γουστάρει,

και ακόμη χειρότερα, αποκλείεται να έχει υπολογιστεί η παράμετρος του γιούχου υπεύθυνου στη χώρα μας, που θα λάβει αποφάσεις επηρεαζόμενος από τους 5 πρήχτες που τον έπρηξαν.

 

Για αυτό και εξαρχής υποστηρίζω ότι πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι για τη συγκεκριμένη έκδοση και θα πρέπει να την αντιμετωπίζουμε σαν κάθε τεύχος να είναι και το τελευταίο.

Ακόμη και αν τελικά εκδοθούν 60 ή παραπάνω τεύχη, είναι καλό να είμαστε εξαρχής επιφυλακτικοί.

 

Δεν νομίζω ότι πίεσε κανείς την εκδοτική για παλιές ιστορίες. Μόνοι μας συζητάμε τι θέλουμε και τι όχι. Οι ερωτήσεις που απαντώνται αφορούν καθαρά το αν θα μπει συγκεκριμένος χαρακτήρας, ή για επανεκδόσεις Anubis. Μια φορά που ρώτησα ξεκάθαρα για 3-4 ιστορίες αν θα μπουν, δεν πήρα απάντηση. Οι εκδόσεις είναι προκαθορισμένες από το εξωτερικό. Να 'σαι σίγουρος ότι η Anubis θα έβαζε αποκλειστικά νεότατες ιστορίες όπως στις δικές της εκδόσεις διαφορετικά, αν έκανε η ίδια κουμάντο. Προφανώς με βάση τα πρώτα 10 τεύχη θα βγουν και κάποια στατιστικά ενδεχομένως, ποιον ήρωα προτίμησε το κοινό, τι χρονολογίας ιστορίες κλπ που ίσως τροποιοίησουν λίγο τις μελλοντικές ιστορίες. Αλλά το να θεωρούμε ότι η Anubis ή η Ηachette κατ'επέκταση θα βάζει ξαφνικά όλες τις 60s ιστορίες και χαρακτήρες ελάχιστα δημοφιλείς, επειδή έλαβε 5-10 μέιλ, το θεωρώ αβάσιμο. Όπως είπαν και παραπάνω, η έκδοση έχει βγει σε πάμπολλες χώρες. Κάτι παραπάνω γνωρίζουν για την διαχείριση της συλλογής. Ακόμα και να επηρεαστεί από τα μέιλ, δεν θα ναι από 5 γραφόντες αλλά από τόσα πολλά άτομα στατιστικά με όσα μέιλ διαβάζει καθημερινά που θα κρίνει ότι ναι, το τάδε πρέπει να εκδοθεί σύντομα και θα το μεταφέρει στους ανώτερους ίσως. Αλλά αυτό είναι ένα ακραίο και τυχαίο σενάριο και θα αφορά τίτλους που ήδη έχει διαθέσιμους η Hachette και ενδεχομένως να γίνεται μια κάποια επιλογή εξ'αυτών, αλλά αυτά είναι τώρα υποθέσεις που δεν μπορεί κανείς να 'ναι σίγουρος. 

 

28 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

O Onerlot λέει άκομψα κάτι που ισχύει. Το νέο κοινό θέλει νέο περιεχόμενο. Ο γιος μου είναι ξενερωμένος και μόνο από το εξώφυλλο του Hulk γιατί είναι παλιό (λέει). Το κλασσικό θα το εκτιμήσει ο γνώστης, όχι αυτός που θα κάνει το τιράζ 5000 τόμους. Επίσης να παρατηρήσω ότι σκοπός της εκδοτικής είναι να πάρει ο κόσμος όλους τους τόμους. Και ο κόσμος που ακολουθεί αυτές τις συλλογές τις ακολουθεί στο 100%. Λίγοι είναι οι laz αυτής της χώρας που αγοράζουν επιλεκτικά σε σύγκριση με όσους πάνε στο περίπτερο κάθε 15. Και αυτός ο casual αγοραστής αν το κόψει, θα το κόψει οριστικά.

Αυτό είναι μια υπόθεση που κάνετε οι 2 σας βάση προσωπικών εμπειριών. Στο φόρουμ που γράφουμε αυτή την στιγμή έχουμε δει παιδιά 16-17 χρονών να λένε ότι προτιμούν το παλιό σχέδιο από το νέο. Πολλοί είναι έτσι. Υπάρχουν και κάποιοι που βλέπουν παλιό σχέδιο και γυρνάνε την πλάτη, αλλά είναι μια ανώριμη και παιδιάστικη αντιμετώπιση που αργότερα θα μετανιώσουν αν όντως τους αρέσει να διαβάζουν κόμικ. Όπως και να χει αυτή η έκδοση απευθύνεται στον συλλέκτη, και στον φίλο κόμικ κάθε ηλικίας. Όπως έχω ξαναπεί, τα παιδάκια ας μην τα πιάσει ας πούμε. Αυτός που είναι τώρα 15-16 που σ'αυτά τα κοινά και άνω απευθύνονται οι ιστορίες, δεν πρόκειται να δει Βένομ και να σταθεί στο παλιό σχέδιο αντί να γουστάρει. Να μου το λεγες για το Χαλκ, μπορεί να το δεχόμουν. Αλλά ειδικά Βένομ, είναι πολύ δημοφιλής. Πού είναι το παλιό και το περίεργο που λέει ο φίλος πάνω; Πού να ήμασταν εξωτερικό δηλαδή και να μπαίνανε τόμοι 60s και Howard the Duck. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Προσωπικά πιστεύω πως αν κάποιος σκέφτεται να αγοράσει ολόκληρη ή το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής  δεν θα τον σταματήσει κάτι παλιό ή διαφορετικό αλλά θα σκεφτεί να το δοκιμάσει. Για παράδειγμα εγώ ήμουν σκεπτικός για τον Deadpool μιας και δεν ήταν γνωστή ιστορία αλλά τελικά την λάτρεψα! Και δεν πιστεύω ότι το πιο mainstream κοινό θα κάνει skip την πρώτη ιστορία που εμφανίστηκε ο Βένομ, όσο παλιά και να είναι. Εγώ θα σταματούσα μόνο αν έβλεπα πως ξέμεναν από ιδέες και έβγαζαν άκυρα τεύχη όπως λόγου χάρη Pet Avengers.

image.thumb.png.8654fb10a452e3274ea371b1b300a8ac.png

Αλλά και πάλι πότε δεν ξέρεις, μπορεί το Pet Avengers ναι είναι αριστούργημα. :D (τι έχουν πάθει τα emoji? Δεν μπορώ να βρω ούτε τον γελαστό)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

58 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Και δεν πιστεύω ότι το πιο mainstream κοινό θα κάνει skip την πρώτη ιστορία που εμφανίστηκε ο Βένομ, όσο παλιά και να είναι.

 

Μα το Birth of Venom δεν είναι η πρώτη εμφάνιση του χαρακτήρα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

16 λεπτά πριν, mko είπε:

 

Μα το Birth of Venom δεν είναι η πρώτη εμφάνιση του χαρακτήρα..

Κι όμως είναι. Έχει από το 252 κάποια με την στολή και μετά πάει στα 300τοσο που εμφανίζεται και ο Eddie Brock. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Αν θυμάμαι καλά στο 252 εμφανίζεται για πρώτη φορά η στολή στο run του Spider-Man, αν και είχε εμφανιστεί πιο πριν στο Secret Wars. Μετά στα 256-259 είναι που ο Spider-Man καταλαβαίνει ότι η στολή του είναι ζωντανή και η πρώτη εμφάνισή του Venom ως χαρακτήρας ήταν στο 300. Οπότε η πρώτη εμφάνιση του Venom ως χαρακτήρας είναι μέσα στον τόμο αλλά όχι η πρώτη εμφάνιση της στολής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Προσωπικά πιστεύω πως αν κάποιος σκέφτεται να αγοράσει ολόκληρη ή το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής  δεν θα τον σταματήσει κάτι παλιό ή διαφορετικό αλλά θα σκεφτεί να το δοκιμάσει. Για παράδειγμα εγώ ήμουν σκεπτικός για τον Deadpool μιας και δεν ήταν γνωστή ιστορία αλλά τελικά την λάτρεψα! Και δεν πιστεύω ότι το πιο mainstream κοινό θα κάνει skip την πρώτη ιστορία που εμφανίστηκε ο Βένομ, όσο παλιά και να είναι. Εγώ θα σταματούσα μόνο αν έβλεπα πως ξέμεναν από ιδέες και έβγαζαν άκυρα τεύχη όπως λόγου χάρη Pet Avengers.

image.thumb.png.8654fb10a452e3274ea371b1b300a8ac.png

Αλλά και πάλι πότε δεν ξέρεις, μπορεί το Pet Avengers ναι είναι αριστούργημα. :D (τι έχουν πάθει τα emoji? Δεν μπορώ να βρω ούτε τον γελαστό)

 

Μπορεί να το έπαιρνα μόνο και μόνο γιατί είναι διαφορετικό και αστείο,πλάκα φαίνεται να έχει.

 

Πήρα τον Thor επιτέλους,αναμένεται ανάγνωση.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αγόρασα και το Θορ, πάνω στην ώρα για να εγκαινιάσω την καινούρια βιβλιοθήκη που αγόρασα σήμερα. Δεν το διάβασα ακόμα αλλά λίγο που το ξεφύλλισα, το φύλλο μου φάνηκε πιο λεπτό. Όταν το συνέκρινα με τα παλιότερα τεύχη μου φάνηκε το ίδιο αλλά δεν ξέρω, κάτι διαφορετικό έχει η σελιδοποίηση. Τέλος πάντων κάτι άλλο που παρατήρησα ήταν ότι το περίπτερο είχε 5 αντίτυπα ενώ αν θυμάμαι καλά στον Deadpool είχε μόνο 3. Εκτός αν στον Deadpool είχαν πάρει και άλλοι πριν από εμένα, τα αντίτυπα αυξήθηκαν. Δεν ήξερα καν ότι μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά είναι καλό αφού σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

On 6/12/2019 στο 10:32 ΜΜ, Onerlot είπε:

 

 

Κατά τα άλλα, μάλλον θα προσπεράσω το 10ο τεύχος με τον Βένομ, διότι μιλάμε για αρχαιότητα και το σχέδιο είναι πολύ παλιακό .

Ίσως να αρέσει στους φανατικούς κομικσόφιλους, αλλά όχι στη μάζα, όπως είμαι και εγώ.

Το να μην αρέσει στη μάζα, είναι κακό για την έκδοση και την μελλοντική της προοπτική.

 

Όσοι λοιπόν πιέζουν την εκδοτική, με μέιλ κτλ, για τέτοιες εκδόσεις, ας αναλογιστούν κάτι.

Το να βρεις εσύ, το παλιό και το περίεργο, είναι εύκολο για σένα, διότι είτε θα το κατεβάσεις, είτε θα το αγοράσεις στην πρωτότυπη αγγλική έκδοση.

 

Με το να απαιτείς το παλιό και το περίεργο από την εκδοτική, κάνεις κακό στην εκδοτική και στην «αγορά»  διότι το mainstream κοινό θα φάει ξενέρα με αυτές τις αρχαιότητες. Το θέμα είναι να δημιουργηθεί νέο κοινό για τα κόμικς, έστω κι αν αυτό προέρχεται δευτερογενώς από τις ταινίες και τις σειρές.  Αλλιώς, η 9η τέχνη θα πεθάνει στη χώρα μας.

Φίλε μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την άποψη σου καθώς δεν νομίζω να είναι αρχαίο το birth of venom. Είναι δικαίωμα σου που δεν μπορεί να στο στερήσει κανείς να μην σου αρέσει κάποια  ιστορία μόνο και μόνο από το σκίτσο γιατί πιστεύεις πως είναι αρχαίο αλλά δώσε  μια ευκαιρία και μπορεί να  εκπλαγείς και εγώ έλεγα να μην πάρω το thor γιατί δεν μου άρεσε το σκίτσο όμως του έδωσα μια ευκαιρία το πήρα άρχιζα να διαβάζω και μπορεί στην αρχή να μην μου άρεσε αλλά μετά το συνήθισα  μου φάνηκε καλό το σκίτσο και το σενάριο καλύτερο.Μπορεί να τα θεωρείς αρχαία αλλά αν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα υπήρχαν τώρα οι ταινίες και οι σειρές και για να προλάβω κάποιους που θα πουν ότι οι ταινίες βασίζονται σε νεότερες ιστορίες να πω πως και αυτές οι νεότερες ιστορίες βασίζονται στις παλιές ιστορίες και δεν πειράζει το mainstream και νέο κοινό να διαβάσει και μια αρχαία ιστορία και να δει τους χαρακτήρες που αγαπά σε μια εποχή διαφορετική με άλλους προβληματισμούς  από την δική μας και ούτε θα κάνει κακό στην εκδοτική η στην αγορά να βγουν και πέντε αρχαίες ιστορίες μέσα στις εξήντα  και η ένατη τέχνη δεν θα "πεθάνει" στην χώρα μας μιας και ένατη τέχνη δεν είναι μόνο marvel και DC αλλά και μίκυ μαους, λουκυ λουκ, αστεριξ και οβελιξ και πολλοί άλλοι  και πολλές φορές το νέο κοινό ενδιαφέρεται περισσότερο για τις αρχαίες ιστορίες παρά για τις νέες,το ξέρω από προσωπική πείρα μιας και ακούω και βλέπω πολλούς να ψάχνουν τα αρχαία παρά τα νέα ενδιαφέρονται πιο πολύ για μια ιστορία του 70 απ'οτί του 2010 και αν κάποιος θέλει να το παίξει μάγκας(δεν το λέω για σένα μην παρεξηγηθώ)καλά θα κάνει να διαβάσει πρώτα κόμικς και να μην κάνει τον έξυπνο στους άλλους έχοντας δει μόνο 23 ταινίες γιατί καλές χρυσές οι ταινίες τις αγαπάμε έφεραν κόσμο στα κόμικς και δεν νομίζω αυτός ο κόσμος ή αν θες το νέο κοινό να ξενερώσει με μια αρχαία ιστορία ίσα ίσα θα χαρεί που ανακάλυψε πως υπήρχαν από παλιά τα κόμικς,θα ενδιαφερθεί περισσότερο και τότε θα του αρέσουν πραγματικά όχι γιατί είδε μια ταινία με cgi και δράση αλλά γιατί ασχολήθηκε έμαθε πράγματα και πλέον μπορεί να βλέπει αυτή την ταινία με άλλο μάτι.Επίσης κάτι που είπες και δεν μου άρεσε και το λέω εντελώς φιλικά χωρίς να έχω πρόθεση να σε προσβάλω είναι ότι κάποιοι από εδώ μέσα πιέζουν την εκδοτική και τις λένε τι να κάνει. Αυτό όπως έγραψαν και πολλοί ακόμα φίλοι είναι λάθος οι εκδοτική μας έχει γραμμένους στα παπάκια της και δεν μας δίνει καν σημασία ξέρει πως ότι και να βγάλει στη συλλογή παρά τις γκρίνιες μας και τα παράπονα μας θα το αγοράσουμε,όσοι στέλνουν μήνυμα στην εκδοτική απλά ρωτάνε αν θα δουν κάποιον ήρωα μες τη συλλογή και οι εκδοτική απαντάει με ένα όνομα ή άμα θέλει και με κάποιες παραπάνω  πληροφορίες ,επίσης ένας λόγος ακόμα που δεν επηρεάζουν όσοι στέλνουν μήνυμα στην εκδοτική την συλλογή είναι πως η εκδοτική μαθαίνει λίγες μέρες πριν τη κυκλοφορία ενός τόμου ποίος θα είναι ο επόμενος αφού η Hachette αποφασίζει ποίοι θα μπουν έτσι λοιπόν και εμείς να επηρεάζαμε την εκδοτική πράγμα που δεν γίνεται η εκδοτική δεν θα μπορούσε να μας ικανοποιήσοι γιατί δέχεται εντολές από άλλους. Κάτι τελευταίο που θέλω να πω και θα κλείσω μετά αυτό το υπέρ διπλό σεντόνι είναι πως ο διαχωρισμός που έκανες σε μάζα και κομικσόφιλους κατά την γνώμη που δεν πρέπει να γίνονται τέτοιοι διαχωρισμοί όπως γίνονται στην πολιτική π.χ. αριστερός δεξιός,όσοι είναι κομικσόφιλοι ανήκουν στην μάζα και όσοι είναι στην μάζα είναι κομικσόφιλοι σαφώς υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι κατέχουν πιο πολλές γνώσεις στα κόμικς από κάποιους άλλους αλλά και αυτοί ανήκουν στην μάζα,καταρχήν η λέξη κομικσόφιλος σημαίνει αυτός που αγαπά τα κόμικς δηλαδή κάθε άνθρωπος που τους αρέσουν τα κόμικς είτε πλούσιος είτε φτωχός κάθ άνθρωπος που αγαπά τα κομικς άρα αφού είναι κάθε άνθρωπος σημαίνει ότι ανήκει στην μάζα δηλαδή σε όλο ο σύνολο των ανθρώπων και βέβαια υπάρχουν άλλοι που έχουν πείρα χρόνων,άλλοι που τώρα ξεκινούν με τα κόμικς,άλλοι που έχουν 1.000.000.000 κόμικς και  άλλοι που έχουν μόνο 1 άλλοι που τους αρέσουν τα "αρχαία"και άλλοι που προτιμούν τα "νέα" άλλοι να είναι φανατικοί και να παίρνουν ότι κόμικ κυκλοφορήσει και άλλοι να είναι απλοί αναγνώστες που παίρνουν ένα κόμικ το χρόνο για να διαβάσουν και να θυμηθούν τα παλιά και να περάσουν λίγες στιγμές χαλάρωσης , όλοι αυτοί όμως είναι κομικσόφιλοι και όλοι οι κομικσόφιλοι μαζί είναι μια μάζα ανθρώπων που ο καθένας για τον δικό του χ λόγο αγαπάει τα κόμικς και δεν ντρέπεται να το πει γι'αυτό λοιπόν πιστεύω ότι ο διαχωρισμός κομικσόφιλων από μάζας δεν είναι σωστός.Όλα τα παραπάνω το λέω εντελώς φιλικά χωρίς να θέλω να σε προσβάλω θέλω να κάνω ήρεμη και πολιτισμένη συζήτηση και ζητώ συγνώμη αν έγραψα κάτι που σε πρόσβαλε όπως ζητώ και από τους υπόλοιπους τις παρέας που τους φόρτωσα με ΄μια τόσο μεγάλη δημοσίευση,καλό κουράγιο σε όποιον θαραλέο κάτσει να διαβάσει όλο αυτό:lol:.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είναι με ότι μάθει ο καθένας από μικρός και με ότι συμβηβαστεί να "κοιτάξει"/δοκιμάσει.

 

Για παράδειγμα σε βιντεοπαιχνίδια,ο ξαδερφός μου που είναι 15 παίζει minecraft με τον αδερφό του,tekken 7 και battlefield 1 αλλά παίζει σε emulator tekken 5 και 3.Γιατί; Αφού έμαθε με tekken 7 τις γραφικάρες γιατί να πάει στις παλιατζούρες;

 

Γιατί του αρέσει,γιατί έχει πνεύμα του Tekken και του αρέσει το gameplay και ας είναι παλιό.

Έτσι μπορεί να γίνει και με τα κόμικ,αν σε κάποιον του αρέσει πάρα πολύ ο Χαλκ για παράδειγμα,μπορεί να συμβιβαστεί και να διαβάσει παλιά κόμικ γιατί είναι ο Χαλκ και κρατάνε ιστορία τα πάλια τεύχη του.

 

(Εκτός αν του αρέσει μόνο σαν μόδα και mainstream λόγω mcu που είναι στη μόδα,τότε στη πυρά αυτός και όλοι οι άλλοι "trenders",εντάξει πλάκα κάνω ή μήπως όχι;  :lol: )

 

Συν που ούτως ή άλλως και τα καινούργια παλιόνουν πιο γρήγορα δεκαετίας 2000 και μετά 2010 ,οπότε where is the fuss? Που λένε και οι Αμερικάνοι.

 

Όποιος γουστάρει κάτι θα το κάνει,ανεξαρτήτως παλαιότητας και νοοτροπίας.Μην τρωγόμαστε για αυτά είναι καθαρά στον άνθρωπο,πόσο γουστάρει μια ιστορία/χαρακτήρα και πόσο συμβιβάζεται να ψάξει βαθύτερα σε έναν χαρακτήρα και τις παλιότερες ιστορίες του.Και πολλοί είναι διαθέσιμοι να το δοκιμάσουν (σε όλα τα πράγματα όταν τα πρωτοβρίσκουν,όχι μόνο κόμικ)

 

Καμία κακία εδώ πέρα,απλά το βρίσκω λίγο περιττό αυτό και λέω την δική μου άποψη (που δεν νοιάζει αλλά τέλος πάντων :lol: ) Μπράβο σε όποιον το διάβασε όλο αυτό!! 

 

Επείσης το μισό thread θέλει παλιές ιστορίες,με το να πει κάποιος να βάζουν μόνο νέες ιστορίες τη χαλάει για τους άλλους.Συγνώμη παιδιά για αυτό αλλά πιστεύω πως έπρεπε να το πω.....

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πολύ σωστά τα λέτε όλοι. Να προσθέσω ότι αν ο φίλος θεωρεί ότι λόγω μηνυμάτων κλπ θα αλλάξει γνώμη όποιος έχει αναλάβει τέλος πάντων το ποια τεύχη θα κυκλοφορήσουν, πάει να πει ότι όντως του έστειλαν τόσα πολλά άτομα που αντικειμενικά αποτελούν μεγάλο μέρος του κοινού και δεν ρισκάρει το μέλλον του τίτλου. Σε μια ακραία περίπτωση λέω τώρα όχι να τον πρήξουν 5 άτομα που είπε πάνω. Αλλά πείτε ότι δέχεται καθημερινά καταιγισμό μηνυμάτων για ρετρό. Ε τότε αν είναι στο χέρι του, θα είναι όντως χαζομάρα να μην τους δώσει προταιρεοτητα, αφού δείχνει ότι τεράστιο μέρος του αγοραστικου κοινού προτιμά αυτά και μια χαρά θα επιβιώσει η συλλογή. Αλλά όπως είπαμε, ούτως ή άλλως δεν είναι στο χέρι κάποιου, αυτά αποφασιζονται από το εξωτερικό και επίσης όσοι στέλνουν μέιλ δεν είναι τόσοι πολλοί για να αλλάξουν γνώμη σε κανέναν, ακόμα και να μπορούσε αυτός να τα αλλάξει, που δεν μπορεί. Από κάθε άποψη αυτό που ειπώθηκε από τον @Onerlot (ο οποίος θα έχει λοξυγκα πλέον με τόσες φορές που τον αναφέραμε) δεν στέκει. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Το επερχόμενο hulk δεν το είχα προσέξει. Άλλη παλιατζούρα από εκεί…

Θα την δει κανά πιτσιρίκι και θα νομίζει ότι πρόκειται για περγαμηνή του μεσαίωνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Oof 

 

Αρχίζω και πιστεύω πως αυτό είναι troll και bait αλλά αμφιβάλλω για την ώρα.....

 

Χαχαχα :lol:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 12/11/2019 στο 9:24 ΜΜ, Onerlot είπε:

Καλά, μην θεωρούμε ότι τους πρήζουμε κιόλας.

Χάρη τους κάνουμε που εκφράζουμε τόσο μεγάλο ενδιαφέρον.

Κι ο υπάλληλος που απαντά στα μέιλ, θα έπρεπε να απαντά σε όλα τα μέιλ, έστω και αρνητικά. Διαφορετικά, κάτι κάνουν λάθος.

Ώπα, τον τσακώσαμε, μας τρολλάρεις τόση ώρα ρε μπαγάσα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

 

Όσον αφορά την "Γέννηση του Βένομ", όντως είναι μία σημαντική και εμβληματική ιστορία. Ο τρόπος γραφής της είναι βέβαια ξεπερασμένος/κλασσικός☺ Αλλά από άλλες κλασσικές ιστορίες, σίγουρα αξίζει περισσότερο να δημοσιευτεί. Αναφέρθηκε π.χ. το Avengers Forever, μία επίσης αγαπημένη ιστορία, με τεράστιους όμως διαλόγους. Και κουράζει στην ανάγνωση, και αποτελείται από δύο τόμους. Αν και θα ήθελαν πολλοί να την δουν (μεταξύ τους κι εγώ), θεωρώ ότι θα ήταν λάθος επιλογή για την συγκεκριμένη Συλλογή. Για τους λόγους που ανέφερα☺

 

Ο Βένομ επιλέχθηκε φανερά επειδή τον είδαμε πρόσφατα στον κινηματογράφο. Δεν είχαν και σύγχρονη ιστορία του στην Συλλογή (την είχε ήδη δημοσιεύσει το Οξύ), άρα το συγκεκριμένο τομάκι ήταν μονόδρομος☺

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

39 λεπτά πριν, Super Goofy 000 είπε:

 

Όσον αφορά την "Γέννηση του Βένομ", όντως είναι μία σημαντική και εμβληματική ιστορία. Ο τρόπος γραφής της είναι βέβαια ξεπερασμένος/κλασσικός☺ Αλλά από άλλες κλασσικές ιστορίες, σίγουρα αξίζει περισσότερο να δημοσιευτεί. Αναφέρθηκε π.χ. το Avengers Forever, μία επίσης αγαπημένη ιστορία, με τεράστιους όμως διαλόγους. Και κουράζει στην ανάγνωση, και αποτελείται από δύο τόμους. Αν και θα ήθελαν πολλοί να την δουν (μεταξύ τους κι εγώ), θεωρώ ότι θα ήταν λάθος επιλογή για την συγκεκριμένη Συλλογή. Για τους λόγους που ανέφερα☺

 

Ο Βένομ επιλέχθηκε φανερά επειδή τον είδαμε πρόσφατα στον κινηματογράφο. Δεν είχαν και σύγχρονη ιστορία του στην Συλλογή (την είχε ήδη δημοσιεύσει το Οξύ), άρα το συγκεκριμένο τομάκι ήταν μονόδρομος☺

 

 

Μπορεί να πει κανείς πως είναι και ένα κομμάτι της ιστορίας των κόμικ γενικά.Ειδικά αν σου αρέσει ο Spiderman.

 

Είναι ίσως μια σημαντική κατοχή για τον κομιξόφιλο,είτε Μαρβελάκια είτε γενικό.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παιδιά-δια-δια-δια,

Είναι κανείς εδώ-δώ-δώ-δώ;

Καλά,μόνος μου είμαι; Τέλος πάντων.

Θα γούσταρα μια ιστορία από Stan Lee (ή και Steve Ditko μαζί) στη συλλογή.Μόνο και μόνο για να το έχω,ούτε καν να το διαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ θα ήθελα κάτι κλασικό. Το όνειρό μου κάποια στιγμή είναι να πάρω κλασικά omnibus του Spider-Man από όλες τις παλιές εποχές. (Και γενικότερα να έχω μια συλλογή από omnibus, αλλά είναι πολλά τα λεφτά και δε με ψήνει να σκάσω 100 ευρώ για να πάρω ένα τούβλο 1000 σελίδων μονάχα με μία σειρά, προτιμώ ποικιλία.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μακάρι να βγάλουν ιστορίες δεκαετίας ΄60 και ΄70.
Αλλά δύσκολα με τα όσα ξέρουμε ως τώρα.
Μόνο στην Οξύ που ασχολείται με κλασικές ιστορίες έχω βασίσει τις ελπίδες μου.
Τους έστειλα μήνυμα να ρωτήσω αν θα βγάλουν κανένα κλασικό Spider-Man, όπως το θάνατο της Γκουέν ή της Ντεγούλφ(διάβασα την ιστορία στα αγγλικά και τα σπάει) και μου απάντησαν αυτό:

o.thumb.PNG.b70c1e2a6498191a351fe41e3bd3eb80.PNG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Δυστυχώς δεν νομίζω το Οξύ να εκδώσει σύντομα κλασσικές στορίες πριν το 2000? Αραιά και που μόνο. Και σίγουρα όχι όπως στην αρχή της ενασχόλησής τους με την Μάρβελ, το 2016-17. Τότε έβγαλαν μπόλικες κλασσικές.

 

Όλο το 2019 κυκλοφόρησαν μόνο μια ιστορία προ 2000, το Infinity War. Κι αυτό επειδή αποτελεί συνέχεια του Infinity Gauntlet, που πούλησε πολύ καλά και επανεκδόθηκε.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τουλάχιστον όπως αφήνει να εννοηθεί μάλλον θα δούμε κάποιο Spider-man μέσα στο νέο έτος. Μακάρι να εκδίδουν έστω αραιά και που και κάποιες κλασσικές ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Nαι, έτσι κατάλαβα απ΄την απάντηση.
Θα βγάλουν σύγχρονο Spider-Man το '20.
Βέβαια αυτό δεν λέει και πολλά.
Υπάρχουν άπειρα Spider-Man. Λίγα όμως είναι τα καλά.
Μακάρι να βγάλουν τον Morales, μιας και δεν το κόβω να βγαίνει στη συλλογή της Hachette :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πρέπει να είναι οπωσδήποτε 60s 70s;

Δεν έγραψε ο Stan Lee το 80 καμιά ιστορία;

 

Μπορούν να βγάλουν το Marvel Origins The 60s,70s (που είναι μέσα και ο Stan Lee) για εκμάθηση την αρχή των ηρώων της Marvel και τη Marvel γενικά σε όλους.Όχι;  Καλά.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Έχει γράψει κάτι καλά Silver Surfer στα τέλη 80s ο Σταν αλλά δεν νομίζω πως βρίσκονται στην συλλογή. Πάντως τα κλασικά του είναι τα 60s. Όσο για τα Marvel Origins υπάγονται στα classics οπότε δύσκολο. Πάντως λέω όντως να στείλω κανένα μέιλ αν θα δούμε ιστορία Σταν Λι.

 

Ο Μοράλες θεωρώ αργά ή γρήγορα θα εκδοθεί στην συλλογή με το "Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales?".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

42 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Έχει γράψει κάτι καλά Silver Surfer στα τέλη 80s ο Σταν αλλά δεν νομίζω πως βρίσκονται στην συλλογή. Πάντως τα κλασικά του είναι τα 60s. Όσο για τα Marvel Origins υπάγονται στα classics οπότε δύσκολο. Πάντως λέω όντως να στείλω κανένα μέιλ αν θα δούμε ιστορία Σταν Λι.

 

Μπα,άστο μην στείλεις.Να κρατήσουμε την τυχόν έκπληξη αν είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μόλις τώρα, TheMetalBat είπε:

 

Μπα,άστο μην στείλεις.Να κρατήσουμε την τυχόν έκπληξη αν είναι.

Πολύ αργά! Έστειλα για να μου απαντήσει αρνητικά και να διαλύσω τις ελπίδες σας, ΜΠΟΥΧΑΧΑ! :firedevil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Πολύ αργά! Έστειλα για να μου απαντήσει αρνητικά και να διαλύσω τις ελπίδες σας, ΜΠΟΥΧΑΧΑ! :firedevil:

 

Μπα όχι,απλά το λέω γιατί να μην ξανα έχουμε θέμα σε φάση "όλο τους στέλνετε mail σταματήστε".Αλλά έτσι δεν δείχνεις πως ενδιαφέρεσαι για τη συλλογή;  Τέλος πάντων,ήδη ξέρω πως δεν θα δούμε τίποτα οπότε  ναι,τσάμπα γελάς σαν κακοποιός :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ας λέει ό,τι θέλει ο καθένας. Το αν θα δούμε ιστορία Stan Lee το θεωρώ ουσιαστική ερώτηση. Τόσο ώστε μία στο εκατομμύριο να πουν ναι, να έχουμε στο μυαλό μας κι άλλους τόμους για τη συλλογή, όσο και για να σταματήσει η διαρκής απορία για τόμους 60s και οι φρούδες ελπίδες από νωρίς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.