Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

ΕΔΩ συνεχίζεται η γενική κουβέντα για την έκδοση αυτή. Στο τόπικ της παρουσίασης θα μείνουν κριτικές είτε για την έκδοση είτε για την κάθε μία ιστορία που δημοσιεύεται. Εξώφυλλα, πληροφορίες κλπ κλπ κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μπουυυυ γιουχαρετε τον :lol:

 

Νταξει πάει ο χαβαλές παιδιά, αντε να τρέχουμε πέρα δώθε τώρα να γράφει ο ένας κριτική στο ένα θέμα, ο άλλος το μακρύ του και το κοντό του εδώ. :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ναι αλλά στο άλλο θέμα για να γίνει ο χαβαλές,  ψάχνεις 5 σελίδες για να βρεις ένα ποστ με πληροφορία...

 

Σίγουρα είναι καλύτερο ένα ξεχωριστό θέμα για την περαιτέρω συζήτηση και τα τρισάπειρα speculations...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ρε παιδιά είναι υπερβολικά απλό και δεν ξέρω γιατί μας φάγατε. Στην πρώτη σελίδα είχε όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε. Με το που ενημέρωνε κάποιος για το νέο τεύχος, ο germanicus το έγραφε στο πρώτο ποστ. 

 

Τώρα ας πούμε τι μπαίνει που; πληροφορίες από μηνύματα Anubis ας πούμε θεωρούνται ότι μπαίνουν στο επίσημο ή εδώ γιατί είναι πρόβλεψη; ένα χάος 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Απαιτώ δημοσκόπηση για το αν θα πρέπει να υπάρχουν ξεχωριστά threads για τη συλλογή της Hachette :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μα λες και διαχειριζομαστε τα αρχεία του κράτους και πρέπει να τα έχουμε όλα στην εντέλεια. Τι να πω, χαρείτε το αποστηρωμενο θέμα σας που θα λέμε μόνο βγήκε καλό ήταν, σε 4 βδομάδες βγαίνει αυτό όπως στο θέμα με την Οξύ. Απλά διευκρινίστε πληροφορίες από Anubis ας πούμε που ακριβώς να μπαίνουν. Είναι επίσημο νέο θεωρητικά όχι πρόβλεψη. Χάος σε 2 θέματα αντί 1 προβλέπω εγώ αλλά οκ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Ώπα βλέπω το θέμα χωρίστηκε σε δύο. Το βρίσκω εντελώς αχρείαστο, όπως είχα προαναφέρει, γι' αυτό μάλλον θα μιλάω μόνο σε αυτό το θέμα μιας και δεν έχω πολλές πληροφορίες να προσφέρω και πάνω κάτω ότι λέω είναι ψιλοχαβαλές. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Απλά διευκρινίστε πληροφορίες από Anubis ας πούμε που ακριβώς να μπαίνουν

Θ΄ανοίξουμε ένα τρίτο thread γι΄αυτό :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ρε σεις και με το μπαρδόν: Σας εμπόδισε να γράψετε κανείς εδώ ή εκεί ή αλλού; Έχετε υπογράψει συμβόλαιο να γράφετε σε ένα μόνο θέμα; Αν ναι, να το κάνω επέκταση να γράφετε όπου θετε ;)

 

Ftr ότι δεν είναι τυπωμένο στο χαρτόνι της έκδοσης είναι πρόβλεψη. Δεν πα να το έστειλε και ο Ασέτ από τη Γαλλία αυτοπροσώπως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Οκ τότε απλά θα μιλάμε όλοι εδώ και το άλλο θέμα θα θαφτεί οπότε πάλι δεν θα βρίσκει τις πληροφορίες ο απλός κοσμάκης που θέλει να δει μόνο την τελευταία σελίδα και όχι την πρώτη :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μη σας πιάνει πόνος το θέμα θα ανεβαίνει κάθε 15 που θα βγαίνει τόμος και όποτε κάποιος θέλει να κάνει κάποια ουσιαστική κριτική. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Δεν είπα ποτέ ότι δεν γίνεται να μιλάει κανείς και στα δύο θέματα απλώς πιστεύω πως αυτό εδώ μου ταιριάζει περισσότερο. Μπορεί να περνάω να λέω κανένα "γεια" από το άλλο. Επίσης είδα πως αυτό το θέμα είναι 17 σελίδες ενώ το άλλο 26. Έκατσε κάποιος να κάνει sort το περιεχόμενο 42 σελίδων με posts σε ουσιώδη και μη-ουσιώδη?? Αισθάνομαι άσχημα γι΄' αυτόν τον τύπο.:lol:

 

Λέω να αφήσω και μια εικόνα μιας και το θέμα δεν έχει:

image.thumb.png.4993aaab9f3a7d54fd7c9108dffbbc10.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν έχει τελειώσει ακόμα το σορτάρισμα, θα γίνει μέχρι αύριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Να ξέρω να πάω σε καμία σχολή δημοσιογραφιας πρώτα μπας και οι κριτικές μου κριθούν ουσιαστικές :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Βλέπω το θέμα χωρίστηκε,εντάξει ξέρω σε ποιο θέμα θα είμαι τώρα. :lol:Αλλά επιτέλους τελείωσα από δουλειές και πάω να διαβάσω το τεύχος 6,μετά θα περάσω από 'κει όταν τελειώσω για μια κριτική.

 

Είμαι τόσο ενθουσιασμένος!! :)

 

Edit:Το τελείωσα,πολύ ωραίο.Επίσης η Έμα Φροστ είναι σκύλα  :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μάγκες έχω νέα.Ο Τσελάρας μίλησε:

 

20191127_133628.thumb.jpg.dffc489298de27f65f1db11f1a7b3286.jpg

 

Ήθελα να ρωτήσω για Ghost Rider και η αδερφή μου για Squirrel Girl συν Marvel Zombies.

 

Δεν είπε για Ghost Rider και Squirrel Girl (δεν το βάζω ακόμα κάτω για αυτούς τους δύο) αλλά επιβεβαίωσε το Marvel Zombies.

 

@Tsaklas Τίκαρε το Marvel Zombies στο πίνακά σου   :lol:

 

Γουστάρω τρελά αλλά λίγο ανησυχώ για τον Ghost Rider.

 

Εννοήτε βαστάω πάντα μικρό καλάθι  :)

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To Squirrel Girl είσαι σίγουρος ότι θες να το δούμε στη συλλογή; :lol:

 

To Marvel Zombies έχει κυκλοφορήσει απ΄την Anubis και εξακολουθεί να είναι διαθέσιμο.
Μάλιστα με το 40% της Πρωτοπορίας κάνει 8.94€, πιο φθηνό απ΄την Ηachette.

Άρα όποιος το θέλει δεν χρειάζεται να περιμένει να βγει στη συλλογή.
Και βασικά πιστεύω θα βγει αρκετά αργότερα, όταν θα έχει εξαντληθεί το στοκ της Anubis :)

 

Πάντως μιας και συνεχίζετε να ρωτάτε, κάντε μια ερώτηση και για το αν θα δούμε τη συνέχεια του Astonishing X-Men Gifted :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αυτό ακούγεται σαν μια δουλειά για εμένα. :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

To Squirrel Girl είσαι σίγουρος ότι θες να το δούμε στη συλλογή; :lol:

 

To Marvel Zombies έχει κυκλοφορήσει απ΄την Anubis και εξακολουθεί να είναι διαθέσιμο.
Μάλιστα με το 40% της Πρωτοπορίας κάνει 8.94€, πιο φθηνό απ΄την Ηachette.

Άρα όποιος το θέλει δεν χρειάζεται να περιμένει να βγει στη συλλογή.
Και βασικά πιστεύω θα βγει αρκετά αργότερα, όταν θα έχει εξαντληθεί το στοκ της Anubis :)

 

Πάντως μιας και συνεχίζετε να ρωτάτε, κάντε μια ερώτηση και για το αν θα δούμε τη συνέχεια του Astonishing X-Men Gifted :)

 

Και όμως,η αδερφή μου ρώτησε αν υπάρχει.Εγώ ρώτησα για Ghost Rider και Marvel Zombies.Και Ghost Rider δεν έλαβα επιβεβαίωσή του. Τουλάχιστον,έλαβα για Marvel Zombies.

 

Επείσης,πέρα από τα γνωστά μου,ξέρεις "δε θέλω κάτι πέρα της συλλογής και όχι μαλακά εξώφυλλα μπλα μπλα"  πρέπει να το παραγγείλω και εκεί μπορει να έχω θέμα.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

To Squirrel Girl είσαι σίγουρος ότι θες να το δούμε στη συλλογή; :lol:

Παίζει να έπεσε γκουγκλσέρτς μόλις έλαβε το μήνυμα :lol: Εγώ πάντως το έψαξα, αν και με ψήνει και μόνο ο τίτλος. Είναι αρκετά γελοίος για να με ενθουσιάσει η απόκτηση ενός τέτοιου τόμου :lol:

 

Edit επειδή δε βγαίνει νόημα: Εννοείται πως με ενθουσιάζει η προοπτική κάθε απίθανου ήρωα της Μάρβελ με το δικό του τόμο.

Επεξεργασία από Kurdy Malloy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Sorry παιδιά,κατηγορείστε το Lego marvel super heroes που έπαιξε η αδερφή μου και είχε την squirrel girl μέσα.Και της άρεσε γιατί "έχει πλάκα" λέει :lol:

 

Με πιάνει χθες που με είδε να διαβάζω το έκτο τεύχος ξέροντας τι είναι και με ρωτάει "Να σου πω ρε Δημήτρη,αυτή τη συλλογή που παίρνεις τώρα μήπως έχει την κοπέλα με τους σκίουρους από αυτό  το lego marvel παιχνίδι;" Της είπα πως δεν γνωρίζω,ψάχνω και βρίσκω έναν τόμο και έτσι βρήκα ευκαιρία να ρωτήσω τον  Κυρ. Τσέλιο για αυτό μαζί με άλλα δύο που με ενδιαφέρουν. 

 

Αλήθεια,αξίζει η Squirrel Girl άραγε;  :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν έχω διαβάσει κάτι με δαύτη, ξέρω όμως ότι έχει κοινό και την γουστάρει πολύ κόσμος διότι παρά το γελοίο του θέματος έχουν γραφτεί κάποιες πολύ καλές ιστορίες με δαύτη :) 

 

Τις προάλλες που έκατσα και ανάλυσα όλα τα τομάκια που έχουν βγει στη σειρά για να στήσω τη δημοσκόπηση διαπίστωσα ότι συνολικά προσπαθούν να ικανοποιήσουν δύο πράγματα. Πρώτον να βγάλουν καλές ιστορίες και δεύτερον να είναι εμπορικές ιστορίες. Αυτά τα 2 όμως είναι αρκετά αντικρουόμενα :D Η αρχή ήταν εύκολη. Dark Phoenix, Winter Soldier και Marvels λχ ικανοποιούν πλήρως και τις 2 συνθήκες :) Ευκολονόητο αυτό :) Ευκολονόητη όμως και η συνέχεια. Σε κάποιο σημείο τελειώνουν, οπότε αρχίζουν οι αλχημείες. Τα events που είδα να συμπεριλαμβάνονται δεν μου γεμίζουν το μάτι. Καλά πέρασα με το House of M αλλά ήταν περισσότερο εμπορικό παρά ποιοτικό (ίσως στους πιτσρικάδες να αρέσει περισσότερο). Στο Siege όμως δεν έφτασα ποτέ. Είχα καταθέσει όπλα προ πολλού με όλα αυτά τα events που βίωνα και δεν με ενθουσίαζαν. Αυτά όμως είναι "εμπορικά". Βλέπει ο πιτσιρικάς "έχει και Iron Man, έχει και Wolverine, έχει και Captain, έχει έχει έχει" και το τσιμπάει.... :) Και φυσικά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Αυτά που είναι καλά, αλλά δεν είναι εμπορικά. Το Hawkeye που έχει μέσα το λατρεύω. :) Αλλά.... Hawkeye :) ποιος είναι ο Renner? :) Λείπει από τις ταινίες και το χαμπαριάζουν μόνο οι φανατικοί :D (ειρήσθω εν παρόδω, εμένα μου αρέσει ο Renner. έτερον εκάτερον αυτό :) ). Εικάζω λοιπόν ότι το συγκεκριμένο Squirrel Girl θα είναι από τα καλά... Τρομερά γελοίος ο χαρακτήρας ως concept, αλλά υπάρχουν άπειροι γελοίοι χαρακτήρες γενικώς. Για να τον διάλεξαν, μάλλον κάτι θα ξέρουν :) 


Έξω βγήκε σε μια φάση που ακούγεται και κάπως περίεργη
image.png

 

Spider-Gwen, A-Force, Moon Girl, Hellcat δεν τα αποκαλείς και τους πιο δημοφιλείς χαρακτήρες της Marvel :lol: 

Αυτό με το "ποιότητα" και "εμπορικότητα" είναι τελείως εμφανές στους πιο πρόσφατους τίτλους της σειράς.

 

image.png

Το Illuminati το βρήκα γελοίο :) (από τους λόγους που τα παράτησα :) ). Το Annihilation δεν το είχα τσεκάρει, μου ακουγόταν τελείως meeeeh όταν έβγαινε. Τo Maximum Security τώρα το πρωτοβλέπω. Όλα αυτά είναι "τους πετάμε όλους μαζί και πουλάμε". Και βλέπεις από την άλλη όμως να κοπανάνε selections από τους μαιτρ του είδους. Προβληματικές ίσως selections (γιατί βλέπω να έχει διάσπαρτα τεύχη Daredevil στον Frank Miller και είμαι με ένα wtf), αλλά selections. Από μαιτρ. Ποιότητα με μια δόση εμπορικότητας (πάρε τον Kirby σου, πάρε τον Jim Lee σου, πάρε τον Sienkiewicz).

H λογική πάντως λέει πως ξέρουν ήδη το τι θα βγει τους επόμενους 3-4 μήνες. Χρειάζεται μια μετάφραση, χρειάζεται μια επιμέλεια :) Λογικά από Μάρτη-Απρίλη θα αρχίσουμε να βλέπουμε κινήσεις που θα είναι "απαντήσεις" στο πως βλέπει τη σειρά το ελληνικό κοινό. Μέχρι τότε θα πηγαίνουν με βάση την εμπειρία που είχαν από την σειρά σε άλλες αγορές και με βάση τις εκτιμήσεις/απόψεις της Anubis (από την δική της εμπειρία στον χώρο των υπερηρωικών τόσα χρόνια). 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

44 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Δεν έχω διαβάσει κάτι με δαύτη, ξέρω όμως ότι έχει κοινό και την γουστάρει πολύ κόσμος διότι παρά το γελοίο του θέματος έχουν γραφτεί κάποιες πολύ καλές ιστορίες με δαύτη :) 

 

Τις προάλλες που έκατσα και ανάλυσα όλα τα τομάκια που έχουν βγει στη σειρά για να στήσω τη δημοσκόπηση διαπίστωσα ότι συνολικά προσπαθούν να ικανοποιήσουν δύο πράγματα. Πρώτον να βγάλουν καλές ιστορίες και δεύτερον να είναι εμπορικές ιστορίες. Αυτά τα 2 όμως είναι αρκετά αντικρουόμενα :D Η αρχή ήταν εύκολη. Dark Phoenix, Winter Soldier και Marvels λχ ικανοποιούν πλήρως και τις 2 συνθήκες :) Ευκολονόητο αυτό :) Ευκολονόητη όμως και η συνέχεια. Σε κάποιο σημείο τελειώνουν, οπότε αρχίζουν οι αλχημείες. Τα events που είδα να συμπεριλαμβάνονται δεν μου γεμίζουν το μάτι. Καλά πέρασα με το House of M αλλά ήταν περισσότερο εμπορικό παρά ποιοτικό (ίσως στους πιτσρικάδες να αρέσει περισσότερο). Στο Siege όμως δεν έφτασα ποτέ. Είχα καταθέσει όπλα προ πολλού με όλα αυτά τα events που βίωνα και δεν με ενθουσίαζαν. Αυτά όμως είναι "εμπορικά". Βλέπει ο πιτσιρικάς "έχει και Iron Man, έχει και Wolverine, έχει και Captain, έχει έχει έχει" και το τσιμπάει.... :) Και φυσικά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Αυτά που είναι καλά, αλλά δεν είναι εμπορικά. Το Hawkeye που έχει μέσα το λατρεύω. :) Αλλά.... Hawkeye :) ποιος είναι ο Renner? :) Λείπει από τις ταινίες και το χαμπαριάζουν μόνο οι φανατικοί :D (ειρήσθω εν παρόδω, εμένα μου αρέσει ο Renner. έτερον εκάτερον αυτό :) ). Εικάζω λοιπόν ότι το συγκεκριμένο Squirrel Girl θα είναι από τα καλά... Τρομερά γελοίος ο χαρακτήρας ως concept, αλλά υπάρχουν άπειροι γελοίοι χαρακτήρες γενικώς. Για να τον διάλεξαν, μάλλον κάτι θα ξέρουν :) 


Έξω βγήκε σε μια φάση που ακούγεται και κάπως περίεργη
image.png

 

Spider-Gwen, A-Force, Moon Girl, Hellcat δεν τα αποκαλείς και τους πιο δημοφιλείς χαρακτήρες της Marvel :lol: 

Αυτό με το "ποιότητα" και "εμπορικότητα" είναι τελείως εμφανές στους πιο πρόσφατους τίτλους της σειράς.

 

image.png

Το Illuminati το βρήκα γελοίο :) (από τους λόγους που τα παράτησα :) ). Το Annihilation δεν το είχα τσεκάρει, μου ακουγόταν τελείως meeeeh όταν έβγαινε. Τo Maximum Security τώρα το πρωτοβλέπω. Όλα αυτά είναι "τους πετάμε όλους μαζί και πουλάμε". Και βλέπεις από την άλλη όμως να κοπανάνε selections από τους μαιτρ του είδους. Προβληματικές ίσως selections (γιατί βλέπω να έχει διάσπαρτα τεύχη Daredevil στον Frank Miller και είμαι με ένα wtf), αλλά selections. Από μαιτρ. Ποιότητα με μια δόση εμπορικότητας (πάρε τον Kirby σου, πάρε τον Jim Lee σου, πάρε τον Sienkiewicz).

H λογική πάντως λέει πως ξέρουν ήδη το τι θα βγει τους επόμενους 3-4 μήνες. Χρειάζεται μια μετάφραση, χρειάζεται μια επιμέλεια :) Λογικά από Μάρτη-Απρίλη θα αρχίσουμε να βλέπουμε κινήσεις που θα είναι "απαντήσεις" στο πως βλέπει τη σειρά το ελληνικό κοινό. Μέχρι τότε θα πηγαίνουν με βάση την εμπειρία που είχαν από την σειρά σε άλλες αγορές και με βάση τις εκτιμήσεις/απόψεις της Anubis (από την δική της εμπειρία στον χώρο των υπερηρωικών τόσα χρόνια). 

 

:cheers5: 

 

Πάντως με το house of m για 'μένα έπεσες μέσα.Η ιδέα ουσιαστικά είναι "το όνειρο του Magneto γίνεται πραγματικότητα" ή "οι μεταλλαγμένοι είναι πλειοξηφεία τώρα" και αυτό σαν ιδέα/concept έχοντας μια αγάπη για τους xmen μου κινεί την περιέργεια.

 

Όσο για εμπορικότητα και το πως βλέπει τη συλλογή το ελληνικό κοινό τότε mcu χςρακτήρες παντού :lol:

 

Πάντως αν αυτή η Squirrel Girl είναι γελοία (στο όνομα πάντως είναι) ίσως και να ταιριάζει στην "mcu ατμόσφαιρα" που είναι της μόδας τώρα στο ελληνικό κοινό.

Ειλικρινά,οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι χαρακτήρες του mcu πλέον είναι κινούμενα ανέκδοτα.Εκεί που έχεις τον spiderman,Starlord και Iron Man να κάνουν αστεία να γελάμε ξαφνικά όλοι γίνονται "comic relief/κομικής χαλάρωσης" χαρακτήρες.Στο τέλος και ο ίδιος ο Thanos θε χωρεύει macarena κάθε φορά που πολεμάει τους Εκδικητές.  :lol:

 

Άκυρο,αλλά μπορεί να μου πει κανείς πως ενεργοποιώ να έρχοντε όλες οι απαντήσεις από ένα thread;

Όχι like σε ποστ μου και τέτοια,γενικά απαντήσεις γιατί τώρα δεν μου έρχονται όπως πριν.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 24/11/2019 στο 1:23 ΠΜ, Tsaklas είπε:

Έχουμε λοιπόν:

Επιβεβαιωμένα τεύχη με αριθμό:

1. The Amazing Spider-Man: Coming Home

2. Iron-Man Extremis 

3. New Avengers: Break Out

4. Captain America: Out of Time

5. Deadpool: Wade Wilson's War

6. X-Men: Gifted

7. Thor: Reborn

8. Hulk: Silent Screams

9. Guardians of the Galaxy: Cosmic Avengers

10. ????

11. Captain America: The Winter Soldier

 

Επιβεβαιωμένα τεύχη χωρίς γνωστό αριθμό:

  • The Amazing Spider-Man: Birth of Venom
  • Marvels
  • Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility
  • Marvel Zombies
  • Doctor Strange: The Way of the Weird (με μια επιφύλαξη)
  • Punisher: Welcome Back Frank (Parts 1 & 2) (με μια επιφύλαξη)
  • Daredevil (δεν γνωρίζουμε ποιο)

 

Τεύχη με ερωτηματικό ως προς την 100% σιγουριά

  • Αvengers Forever (Part 1 & 2) (ήταν στο πίσω μέρος της αφίσας)
  • Uncanny X-Men: Dark Pheonix (επίσης ήταν στην αφίσα, αλλά ακόμα μεγαλύτερο ερωτηματικό λόγω ΟΞΥ)
  • Captain Britain: A Crooked World (η αφίσα αναφέρει ότι θα δούμε Alan Moore)
  • Wolverine (Claremont/Miller, επίσης αναφέρεται ο Claremont στην αφίσα οπότε αν αποκλειστεί το Dark Phoenix, πολύ πιθανό)
  • Daredevil: Born Again (η αφίσα αναφέρει Miller)
  • Wolverine: Old Man Logan (η αφίσα αναφέρει Millar)
  • New X-Men: E is for Extinction (η αφισα αναφέρει Morrison, επίσης πιθανό λόγω Anubis)
  • New -X-Men: Imperial (η αφίσα αναφέρει Morrison, επίσης πιθανό λόγω Anubis)
  • The Ultimates: Super-Human (η αφίσα αναφέρει Bryan Hitch, επίσης πιθανό λόγω Anubis)
  • The Ultimates: Homeland Security (η αφίσα αναφέρει Bryan Hitch, επίσης πιθανό λόγω Anubis)

Τεύχη εξαιρετικά πιθανά λόγω ήδη υπάρχουσας μετάφρασης από Anubis, αρκετά παλιάς για να μην ζημιωθεί και η ίδια: 

  • Astonishing X-Men: Dangerous
  • Eternals
  • Siege
  • Wolverine Origin
  • Iron Man: The Five Nightmares

Τεύχη που "τι στο καλό, κάποτε θα βγει κι αυτό"

  • Secret War
  • Secret Invasion
  • The Incredible Hulk: Planet Hulk (Part 1 & 2)
  • House of M
  • Spider-Man: Blue
  • Fallen Son: Death of Captain America
  • Thor: The God Butcher
  • X-Men Schism
  • The Amazing Spider-Man: Revealations & Until the Stars Turn Cold
  • Infinity (Part 1 & 2)
  • Dardevil: Sound and Fury
  • Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy
  • Ultimate Spider-Man: Who is Miles Morales

Τεύχη που "τι στο καλό, δεν θα βγει και έστω 1 ιστορία με τον τάδε ήρωα;"

  • Fantastic Four: Unthinkable
  • Fantastic Four: The End
  • Hawkeye: My Life as a Weapon
  • Black Panther: A Nation Under Our Feet (Part 1 & 2)
  • Black Widow: SHIELD's Most Wanted

Μερικά ρετρό για να μην με καρυδώσετε και γιατί φαίνεται ότι κάποιες στιγμές θα μπαίνει και κανένα τέτοιο:

  • Thor: The Last Viking
  • Iron Man: Demon in a Bottle
  • Marvel Super Heroes: Secret Wars (Part 1 & 2)

58/60 βρήκα αν μέτρησα καλά, σε πόσα λέτε να πέσω μέσα :lol:

Ανανεώθηκε με τις νέες πληροφορίες! Πάντως ως τώρα με εξαίρεση το Birth of Venom δεν έχει μπει κάτι που να μην είχα βάλει στην πρώτη πρώτη λίστα μου. Τώρα που αποδείχθηκε ότι θα μπουν και πιο ρετρό τύπου Birth of Venom και τα συμπεριέλαβα κι αυτά, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όσα τεύχη βγουν τα έχω βάλει στη λίστα. Ιδωμεν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, TheMetalBat said:

Άκυρο,αλλά μπορεί να μου πει κανείς πως ενεργοποιώ να έρχοντε όλες οι απαντήσεις από ένα thread;

Όχι like σε ποστ μου και τέτοια,γενικά απαντήσεις γιατί τώρα δεν μου έρχονται όπως πριν.


Κάνε ερώτηση στη ΓενΒοήθεια :) Εδώ δεν θα το δει κανείς :) (με αυτές τις ρυθμίσεις του φόρουμ δεν ασχολήθηκα ποτέ μου :D )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Άκυρο,αλλά μπορεί να μου πει κανείς πως ενεργοποιώ να έρχοντε όλες οι απαντήσεις από ένα thread;

Όχι like σε ποστ μου και τέτοια,γενικά απαντήσεις γιατί τώρα δεν μου έρχονται όπως πριν.

 

Πάνω δεξιά,πατάς το κουμπί ''παρακολούθηση''.Αν έχεις αγγλικά,λογικά λέει follow thread ή κάτι τέτοιο.

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Νομίζω το βρήκα,πάτησα "ειδοποιήσεις για απαντήσεις" και τώρα όποτε μπαίνω μου στέλνει.Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ολοκληρώθηκε ο διαχωρισμός των τόπικ. Όποιος έχει κάποια αντίρρηση μπορεί να μου την υποδείξει, ο όγκος ήταν τεράστιος και σίγουρα έγιναν και λάθη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στο πρώτο μέρος απ΄αυτό το σχόλιο λέω την άποψή μου για το 1ο τεύχος.
Θεωρώ έπρεπε να παραμείνει στο βασικό thread και να μη μεταφερθεί εδώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εγώ δεν ψάχνω τι μεταφέρθηκε που γιατί θα συγχυστω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.