Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μήπως το άλλαξαν η Hachette και η Anubis επίτηδες γιατί τους έπριξε με τα τεύχη;

Σε φάση " εσείς από greekcomics με πρίξατε,δεν θα βάλω birth of venom.(βλέποντας το σχόλιο του Tsaklas "θέλω guardians of galaxy") !)Αγόρι μου σε 'φτιαξα!! "  Χαχα :lol:

 

Να ναι καλά η Hachette με έκανε και γέλασα.Σήμερα με νεύρα και με μια καλή μου φιγούρα χαλασμένη.

Παρένθεση: (Ξέρετε που μπορώ να ξαναβρώ φιγούρες από τη συλλογή Μυθολογία από την DeAgostini;)

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

21 λεπτά πριν, germanicus είπε:

 

Υπάρχει πάντως στη σειρά που ακολούθησε αυτή εδώ. Στην Marvel's Mightiest Heroes

51kbVQzMX8L._SX330_BO1,204,203,200_.jpg

 

:cheers5: 

Έχω ξαναδεί να λέτε γι'αυτή την συλλογή αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τα συνδέουμε. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Δεν νομίζω να δούμε κάτι από την Marvel's Mightiest Heroes συλλογή, που απ'όσο καταλαβαίνω είναι ξεκάθαρα απλώς ιστορίες για κάθε ήρωα της Marvel ξεχωριστά, με την τρέχουσα συλλογή που εκδίδει "τις καλύτερες ιστορίες". 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το πιστεύω κι εγώ ότι επίτηδες άλλαξαν τη σειρά, για να σταματήσουμε να ρωτάμε.
Από μια πλευρά τους καταλαβαίνω, απ΄την άλλη θα μπορούσαν απλά να μην απαντάνε :thinking:
Δεν σας κρύβω πάντως ότι ξενέρωσα.
Διαβάζω παλιές ιστορίες Spider-Man αυτόν τον καιρό και ανυπομονούσα για Βένομ :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

9 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δεν σας κρύβω πάντως ότι ξενέρωσα.
Διαβάζω παλιές ιστορίες Spider-Man αυτόν τον καιρό και ανυπομονούσα για Βένομ :sad1:

 

Μην ανυσηχείς αδερφέ Laz,θα βγει το Birth of Venom.Ελπίζω στην επόμενη δεκάδα αν όχι να είναι ο δέκατος τόμος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Καλά μην τρελαινόμαστε. Δεν νομίζω να βάλθηκαν να μας κάνουν καψώνι. Μπορεί απλά τελευταία στιγμή κάτι να άλλαξε. Αν θυμάστε κιόλας δεν είπαν ότι με αριθμητική σειρά θα βγει 9ο το Hulk, 10ο το Spider-Man. Είπαν μόνο "στο προσεχές μέλλον θα κυκλοφορήσουν τόμοι των Hulk, Spider-Man" και αν θυμάμαι καλά το άλλο παιδί που του επιβεβαίωσαν Venom ρώτησε συγκεριμένα ποια θα ναι η επόμενη ιστορία Spider-Man. Επίσης, τι 9ο, τι 10ο, και τα 2 αργούν ακόμα. Είναι και Χριστούγεννα τότε ούτε θα καταλάβουμε την διαφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

23 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Καλά μην τρελαινόμαστε. Δεν νομίζω να βάλθηκαν να μας κάνουν καψώνι. Μπορεί απλά τελευταία στιγμή κάτι να άλλαξε. Αν θυμάστε κιόλας δεν είπαν ότι με αριθμητική σειρά θα βγει 9ο το Hulk, 10ο το Spider-Man. Είπαν μόνο "στο προσεχές μέλλον θα κυκλοφορήσουν τόμοι των Hulk, Spider-Man" και αν θυμάμαι καλά το άλλο παιδί που του επιβεβαίωσαν Venom ρώτησε συγκεριμένα ποια θα ναι η επόμενη ιστορία Spider-Man. Επίσης, τι 9ο, τι 10ο, και τα 2 αργούν ακόμα. Είναι και Χριστούγεννα τότε ούτε θα καταλάβουμε την διαφορά.

 

Πάντως μέχρι στιγμής από όσο θυμάμαι,τίποτα από ότι "έχει γραφτεί σε πέτρα" (σε αυτή την περίπτωση στο χαρτόνι τεύχους από πίσω) έχει αλλάξει.Άντε να έχει υποθεί πως θα μπει καμιά ιστορία  και λοιπά αλλά όχι πως για πότε.

 

Edit:  @nquees Άσχετο αλλά πόσα megapixel είναι η καμερά του κινητού σου (ή οποιαδήποτε κάμερα χρησιμοποίησες για να βγάλεις το τεύχος φωτογραφία );  Έχει πολύ καλή ανάλυση.

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

31 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Πάντως μέχρι στιγμής από όσο θυμάμαι,τίποτα από ότι "έχει γραφτεί σε πέτρα" (σε αυτή την περίπτωση στο χαρτόνι τεύχους από πίσω) έχει αλλάξει.Άντε να έχει υποθεί πως θα μπει καμιά ιστορία  και λοιπά αλλά όχι πως για πότε.

 

Edit:  @nquees Άσχετο αλλά πόσα megapixel είναι η καμερά του κινητού σου (ή οποιαδήποτε κάμερα χρησιμοποίησες για να βγάλεις το τεύχος φωτογραφία );  Έχει πολύ καλή ανάλυση.

 

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν, λογικά πρόκειται για σκανάρισμα; Αλλά το χαρτόνι πώς στο καλό χώρεσε ολόκληρο στο σκάνερ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πρώτη φορά λοιπόν που θα δούμε τους Φύλακες του Γαλαξία σε δική τους έκδοση, με το όνομά τους στον τίτλο :cool:

Όσο για το τι άλλαξε, απλά είναι τα πράγματα :) Πρόσεξαν ότι έχουν ανακοινώσει δύο τομάκια Στραζύνσκι στην δεκάδα (Σπάιντερ-Μαν και Θορ). Αποφάσισαν λοιπόν να ανακοινώσουν κι ένα δεύτερο τομάκι Μπέντις (Εκδικητές και Φύλακες).

 

Είναι δυνατόν να μην εκπροσωπούνται εξ ίσου στην πρώτη δεκάδα, οι συγγραφείς που έγιναν πασίγνωστοι χάρη στη Μάρβελ του '00; Σε μια έκδοση που μέχρι στιγμής επιμένει σε ιστορίες του '00;  :)

 

image.thumb.png.b8a5234dda0cbbbafa9b882777eb8691.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55391
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Laz33 said:

Τουλάχιστον δεν χαλάει το σερί μου με τις εναλλάξ αγορές.
Θα πάρω X-Men, δεν θα πάρω Thor, θα πάρω Hulk, δεν θα πάρω Guardians :)

 

:lol: Εσείς που πηδάτε τόμους, κάποια στιγμή θα τους ψάχνετε σαν τρελοί και δε θα τους βρίσκετε. Μark my words... :)

 

Προσωπικά τώρα το πρόβλημα μου είναι ότι παθαίνω... στερητικό σύνδρομο τις Παρασκευές που δεν βγαίνει τόμος. Ελπίζω κάποια στιγμή να βάλουν παράλληλα κάποια άλλη σειρά (DC?) για να έχουμε να αγοράζουμε κάθε Παρασκευή. Προς το παρόν κλείνω το κενό αγοράζοντας άσχετους τόμους από το Public. Κοντεύουν να τελειώσουν αυτοί που δεν έχψ όμως... :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

50 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Πάντως μέχρι στιγμής από όσο θυμάμαι,τίποτα από ότι "έχει γραφτεί σε πέτρα" (σε αυτή την περίπτωση στο χαρτόνι τεύχους από πίσω) έχει αλλάξει.Άντε να έχει υποθεί πως θα μπει καμιά ιστορία  και λοιπά αλλά όχι πως για πότε.

 

Edit:  @nquees Άσχετο αλλά πόσα megapixel είναι η καμερά του κινητού σου (ή οποιαδήποτε κάμερα χρησιμοποίησες για να βγάλεις το τεύχος φωτογραφία );  Έχει πολύ καλή ανάλυση.

 

Δεν έβγαλα φωτογραφία … 

Όπως ήταν αναμμένο το scanner  , έβγαλα και το χαρτονάκι, αφού του έφαγα μερικούς πόντους ..   .:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ξέρετε τι να κάνετε λοιπόν τώρα...

 

Mail to: info@anubis.gr

Θέμα: Συλλογή Graphic Novels Marvel

Κείμενο: Μπράβο σας για την έκδοση της συλλογής, είναι καταπληκτική. Ήθελα να ρωτήσω αν θα δούμε κάποια ιστορία του/της ........... (κενό ανάλογα με την προτίμησή σας) Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Εναλλακτικά: Μπράβο σας για την έκδοση της συλλογής, είναι καταπληκτική. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε ποιους ήρωες θα δούμε σύντομα, μετα το 10ο τόμο με τους Guardians που ανακοινώσατε σήμερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

ή ακόμα και: Μπράβο σας για την έκδοση της συλλογής, είναι καταπληκτική. Τσέλιο ψεύτη, ξέρω που μένεις, βάλτε Birth of Venom όπως είπατε αλλιώς όλο το Greekcomics θα κάνει έφοδο στα κεντρικά της Anubis. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Να σας δω :lol:

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 

26 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Προσωπικά τώρα το πρόβλημα μου είναι ότι παθαίνω... στερητικό σύνδρομο τις Παρασκευές που δεν βγαίνει τόμος. Ελπίζω κάποια στιγμή να βάλουν παράλληλα κάποια άλλη σειρά (DC?) για να έχουμε να αγοράζουμε κάθε Παρασκευή. Προς το παρόν κλείνω το κενό αγοράζοντας άσχετους τόμους από το Public. Κοντεύουν να τελειώσουν αυτοί που δεν έχψ όμως... :crying:

 

Απλά μην το σκέφτεσαι,παίξε κανά βιντεοπαιχνίδι,σέρφαρε στο διαδίκτυο,βγες βόλτα με φίλους ή διαβασε κανένα άλλο βιβλίο.Αυτό με παράλληλα σειρά για dc για να καλύπτει τις πρώτες Παρασκευές είναι λίγο δολοφονία για μένα.Θες να με σκοτώσεις; :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 hour ago, Tsaklas said:

Ξέρετε τι να κάνετε λοιπόν τώρα...

 

Mail to: info@anubis.gr

Θέμα: Συλλογή Graphic Novels Marvel

Κείμενο: Μπράβο σας για την έκδοση της συλλογής, είναι καταπληκτική. Ήθελα να ρωτήσω αν θα δούμε κάποια ιστορία του/της ........... (κενό ανάλογα με την προτίμησή σας) Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Εναλλακτικά: Μπράβο σας για την έκδοση της συλλογής, είναι καταπληκτική. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε ποιους ήρωες θα δούμε σύντομα, μετα το 10ο τόμο με τους Guardians που ανακοινώσατε σήμερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

ή ακόμα και: Μπράβο σας για την έκδοση της συλλογής, είναι καταπληκτική. Τσέλιο, ξέρω που μένεις, βάλτε Birth of Venom όπως είπατε αλλιώς όλο το Greekcomics θα κάνει έφοδο στα κεντρικά της Anubis. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Να σας δω :lol:

 

Μ@λ@κα δε μπορώ.Έχω πεθάνει στα γέλια.Το ταπίδι είναι μεγάλο :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

@constantinople μακάρι να φτάσω κι εγώ 102 χρονών και να 'χω τόσο καλή σύνταξη που να παίρνω εναλλάξ κάθε βδομάδα 10 ευρώ τομάκι συλλογής + 20 ευρώ τόμο από Public :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55391
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

46 min ago , TheMetalBat said:

Απλά μην το σκέφτεσαι,παίξε κανά βιντεοπαιχνίδι,σέρφαρε στο διαδίκτυο,βγες βόλτα με φίλους ή διαβασε κανένα άλλο βιβλίο.Αυτό με παράλληλα σειρά για dc για να καλύπτει τις πρώτες Παρασκευές είναι λίγο δολοφονία για μένα.Θες να με σκοτώσεις; :lol:

 

Προς το παρόν παίζω Death Stranding και ομολογώ πως είναι κάποια παρηγοριά... :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55391
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

35 min ago , Tsaklas said:

@constantinople μακάρι να φτάσω κι εγώ 102 χρονών και να 'χω τόσο καλή σύνταξη που να παίρνω εναλλάξ κάθε βδομάδα 10 ευρώ τομάκι συλλογής + 20 ευρώ τόμο από Public :lol:

 

Μπες κι εσύ στη ναυτιλία φίλε μου, αν δουλεύεις σε ναυτιλιακό γραφείο και ξέρεις καλά τη δουλειά σου, θα σε παρακαλάνε να συνεχίσεις να δουλεύεις και ως συνταξιούχος... Τον Καπετά-Λουκά εδώ δίπλα τον πήρε από το γραφείο κατευθείαν ο τελετάρχης, ετών 89 :papas: Μέχρι τα τελευταία του δεν έπαιρνε και άδειες το καλοκαίρι για να τις πληρώνεται... και αν μπορούσε να επιστρέψει :vampir: πάλι θα τον προσλαμβάνανε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Guardians! Υπέροχα τουλάχιστον ξέρω πότε βγαίνει για να αρχίσω να μαζεύω λεφτά.. Όπως το περίμενα θα επικεντρωθούν πρώτα στους ήρωες mcu, fox marvel, sony marvel, που εγείρει το ερώτημα για την ελληνική αγορά jessica jones  luke cage, iron fist  πιθανές εκδόσεις τους θα πιάσουν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

8 ώρες πριν, SPAWN είπε:

Μακάρι να υπήρχε κάποιος σαν τον Καμπανά και σήμερα. εβδομαδιαίως  . εδώ για 60 τόμους και γίνεται χαμός. που να έβγαιναν κάθε βδομάδα 3 ιστορίες έστω και ασπρόμαυρες

 

8 ώρες πριν, germanicus είπε:

Με δεδομένο ότι η Anubis έχει σταματήσει να βγάζει τευχάκια υπερηρωικών στα περίπτερα, δε νομίζω να περπατούσε κάτι εβδομαδιαίο.  (τώρα βέβαια, άλλο το τι θα συνέβαινε στην πράξη και άλλο το τι είναι ευκταίο :D )  

 

Σε αυτή εδώ την έκδοση γίνεται όντως χαμός (που σιγά-σιγά καταλλαγιάζει :) )  , ο οποίος δεν γίνεται στα υπερηρωικά τομάκια που βγάζει η Anubis και η Οξυ. Αυτό μάλλον είναι συνδυασμός κάποιων χαρακτηριστικών της έκδοσης. (α) δεν σχολιάζεται εδώ ειδικά ένα τομάκι με ένα συγκεκριμένο story line, αλλά πολλά διαφορετικά τομάκια (β) ταυτόχρονα σχολιάζονται οι κινήσεις όλης της εκδοτικής (τωρινές, μελλοντικές) (γ) είναι άκρως δελεαστική έκδοση διότι είναι σκληρόδετη και τρομερά φτηνή για αυτό που είναι (δ) σημαντική μερίδα των αναγνωστών ενδιαφέρεται να αποκτήσει όλη τη σειρά και όχι μόνο τα τομάκια που πραγματικά την ενδιαφέρουν (ε) υπάρχει μια χ ποικιλία μέσα από ένα συγκεκριμένο είδος (και σε χαρακτήρες και σε τεχνοτροπία) και γίνεται μια ποιοτική επιλογή τίτλων.

 

Παρόμοιο τζέρτζελο είχε γίνει και με τα σκληρόδετα του Καρλ Μπαρκς από την Καθημερινή. Παρόμοιο είχε ξεκινήσει και με εκδόσεις όπως το Mov, ο Μπλε Κομήτης και το Μπλεκ. Φιλόδοξες και διαφορετικές. Μέχρι που μάθαμε τι ακριβώς είναι και ακόμα περισσότερο τι δεν είναι :) 

 

:cheers5: 

 

7 ώρες πριν, tkollias είπε:

Για τον Καμπανά, και εστιάζοντας στη 2η χρονικά προσπάθεια, χωρίς να έχω ιδέα τι νούμερα έκανε, κυκλοφορούσε σε μια εντελώς διαφορετική εποχή, όπου το έντυπο ήταν μονόδρομος, τα αυθεντικά αμερικάνικα δυσεύρετα για τους μη μυημένους (αλλά ακόμη και για αυτούς κάποιες φορές!), και η πρακτική ήταν εβδομαδιαία κόμικς, όπως Μίκυ Μάους, Μπλεκ, Αγόρι, Σπάιντερ-Μαν (δεν συμπεριλαμβάνω τα κοριτσίστικα απλά γιατί δεν τα ξέρω), Βαβούρα κτλ. Η ποιότητα ήταν αντίστοιχη σε όλα (pulp), με τραγικό λέτερινγκ, χάλια επιμέλεια, μέτρια εκτύπωση, αλλαγή σελίδων με άθλιες επεμβάσεις, μισές ασπρόμαυρες σελίδες, μικρό μέγεθος κτλ, ώστε να παραμείνει το κόστος μικρό. Θεωρώ ότι ήταν αρκετά επιτυχημένο μοντέλο, πολύ αγαπήσαμε τα κόμικς από εκεί, γνωρίσαμε νέους τίτλους, διαβάσαμε παλιές συλλεκτικές ιστορίες κτλ. Προφανώς ποιοτικά απέχει από τα σημερινά στάνταρ, αλλά γενικά η νέα εποχή είναι πολύ κακομαθημένη. Η δική μου γενιά παρακολουθούσε άθλιες παραγωγές σε άθλιες τηλεοράσεις, ζούσε χωρίς κονσόλες, τα αμερικάνικα κόμικς ήταν τυπωμένα σε λεπτό χαρτί εφημερίδας, δεν υπήρχε ίντερνετ, οπότε τα  εβδομαδιαία περιοδικά κόμικς ήταν στον ποιοτικό μέσο όρο της εποχής. Η όποια σύγκριση με το σήμερα είναι είναι εντελώς αβάσιμη.

Και επειδή θα ακουστεί το επιχείρημα για τη Μαμούθ που ακολούθησε, ναι, προφανώς η ποιότητα ήταν κατά πολύ βελτιωμένη, αλλά πρώτον ακολούθησε χρονικά και δεύτερον το μοντέλο ήταν διαφορετικό (διμηνιαίο και μετά μηνιαίο). Έσπρωξε τον Καμπανά να αλλάξει κι αυτός τα δεδομένα, κι εντέλει και τα δύο κατέληξαν εκεί που κατέληξαν...

Στην περίπτωση "Καμπανά" συνυπολογίστε ότι περισσότερα περίπτερα είχαν περιοδικό τύπο και ότι είχε σίγουρα μεγαλύτερο τιράζ αλλά μήπως και της "Anubis" δεν ξεπούλησαν, σε βάθος χρόνου, ακόμη και οι δεκάδες τόμοι που πλέον είναι εξαντλημένοι; Η "Anubis" δεν έκανε πολτοποίηση κατά συνέπεια το πραγματικό στοκ φαίνεται από τον εκδότη και τα κομικσάδικα/βιβλιοπωλεία! Το θέμα είναι πως ήταν πολύ πιο ακριβή έκδοση, η τιμή ήταν ανεβασμένη, με τη διαφορά ότι εκεί που σε ένα μήνα διαβάζαμε 2 ιστορίες (έστω, μέρη!) από ένα έντυπο της "Anubis", από το "Σπάιντερ-Μαν" του "Καμπανά" διαβάζαμε από 10 τουλάχιστον έως 12! Για να διαβάσουμε τις αντίστοιχες από την "Anubis", θα έπρεπε να αγοράσουμε 5 απ' αυτά τα περιοδικά κάθε μήνα και όχι ένα (με ότι αυτό συνεπάγεται στην τσέπη. Όχι ότι δεν το κάναμε δηλαδή! :D)! Περισσότερες ιστορίες, λοιπόν, με λιγότερα χρήματα και το χαρτί δεν ήταν πολύ διαφορετικό από τα έντυπα της εποχής, επομένως δεν σκεφτόμασταν με αυτόν τον τρόπο για την αγορά του. Άλλωστε το κόστος ήταν το χαρτζιλίκι μιας ημέρας (και ούτε! Εξαρτάται την περίοδο)... Συμφωνώ ότι η νέα γενιά είναι κακομαθημένη και πολύ απαιτητική. Σ' εκείνους όμως το συγχωρώ κάπως διότι μεγάλωσαν έτσι. Σε μεγαλύτερους όμως που έχουν δει και άλλες παραστάσεις, όχι... Δε λέω ότι δεν πρέπει να κοιτάζουμε το καλύτερο, η αχαριστία μ' ενοχλεί γι' αυτό που μας είχε δοθεί, με τα μέσα που υπήρχαν τότε.

 

4 ώρες πριν, kujo79 είπε:

Νομίζω ότι πλέον είναι σαφές πως ποντάρουν στους ήρωες του MCU, οπότε σίγουρα θα έχουμε Dr Strange, Black Panther και Captain Marvel και ίσως Black Widow και κάποιους από την καινούργια φάση ταινιών, αν τις προλάβουν προς το τέλος.

 

Οι X-Men & ο Deadpool ήρωες του "MCU"; :thinking:  Το "σαφές" είναι ότι δίνουν επιλεγμένες ιστορίες της "Marvel Comics", από συγκεκριμένη σειρά TPBs. Από κει και πέρα μπορεί λίγο ν' ακούνε τα παιδιά εδώ (κι εγώ θα ήθελα διάφορες από τις ιστορίες που ζητάνε, η αλήθεια!), λίγο τσεκάρουν τα κινηματογραφικά δρώμενα, λίγο να επανακυκλοφορήσει η "Anubis" τα δικά της, όπως και να 'χει, νομίζω πως όλοι θα βγούμε ευχαριστημένοι, ακόμη κι αν δεν παίρνουμε όλους τους τόμους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Μπες κι εσύ στη ναυτιλία φίλε μου, αν δουλεύεις σε ναυτιλιακό γραφείο και ξέρεις καλά τη δουλειά σου, θα σε παρακαλάνε να συνεχίσεις να δουλεύεις και ως συνταξιούχος... Τον Καπετά-Λουκά εδώ δίπλα τον πήρε από το γραφείο κατευθείαν ο τελετάρχης, ετών 89 :papas: Μέχρι τα τελευταία του δεν έπαιρνε και άδειες το καλοκαίρι για να τις πληρώνεται... και αν μπορούσε να επιστρέψει :vampir: πάλι θα τον προσλαμβάνανε...

Αγόραζε κόμικς; :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

5 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Καλά μην τρελαινόμαστε. Δεν νομίζω να βάλθηκαν να μας κάνουν καψώνι. Μπορεί απλά τελευταία στιγμή κάτι να άλλαξε. Αν θυμάστε κιόλας δεν είπαν ότι με αριθμητική σειρά θα βγει 9ο το Hulk, 10ο το Spider-Man. Είπαν μόνο "στο προσεχές μέλλον θα κυκλοφορήσουν τόμοι των Hulk, Spider-Man" και αν θυμάμαι καλά το άλλο παιδί που του επιβεβαίωσαν Venom ρώτησε συγκεριμένα ποια θα ναι η επόμενη ιστορία Spider-Man. Επίσης, τι 9ο, τι 10ο, και τα 2 αργούν ακόμα. Είναι και Χριστούγεννα τότε ούτε θα καταλάβουμε την διαφορά.

Ακριβώς. :) Να πω πάντως πως το περίμενα πως κάποιοι δεν είχαν καταλάβει πως ο Τσέλιος (που δεν είναι απλά κάποιος που απαντά στα mails αλλά μεταφραστής και επιμελητής στην Anubis εδώ και αιώνες) δεν είπε πουθενά με ποια σειρά ακριβώς θα δημοσιευτούν αυτά που επιβεβαίωσε και θα έκαναν σαν πριμαντόνες με το που έβλεπαν διαφορετική σειρά από αυτή που είχαν φανταστεί. Συνέβη συντομότερα από ότι το περίμενα πάντως. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55391
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

41 min ago , Mandrake said:

Αγόραζε κόμικς; :D 

 

Πλάκα κάνεις; Τα κόμικς στοιχίζουν! Ούτε εφημερίδα δεν αγόραζε! 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

6 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Ξέρετε τι να κάνετε λοιπόν τώρα...

 

Mail to: info@anubis.gr

Θέμα: Συλλογή Graphic Novels Marvel

Κείμενο: Μπράβο σας για την έκδοση της συλλογής, είναι καταπληκτική. Ήθελα να ρωτήσω αν θα δούμε κάποια ιστορία του/της ........... (κενό ανάλογα με την προτίμησή σας) Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Εναλλακτικά: Μπράβο σας για την έκδοση της συλλογής, είναι καταπληκτική. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε ποιους ήρωες θα δούμε σύντομα, μετα το 10ο τόμο με τους Guardians που ανακοινώσατε σήμερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

ή ακόμα και: Μπράβο σας για την έκδοση της συλλογής, είνηαι καταπληκτική. Τσέλιο ψεύτη, ξέρω που μένεις, βάλτε Birth of Venom όπως είπατε αλλιώς όλο το Greekcomics θα κάνει έφοδο στα κεντρικά της Anubis. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Να σας δω :lol:

Πέθανα:lol: Φοβερός!!:div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χμμμ και Guardians στη συλλογή, εξαιρετικά ενδιαφέρον θα πω. Ξέρεις κάποιος αν πρόκειται περί καλής ιστορίας; Δεν ξέρω αν μου διέφυγε κάποιο σχόλιο στην προηγούμενη σελίδα.

 

Περί αλλαγής της σειράς, δε νομίζω να είναι καψώνι, απλά στα mail είπανε Hulk, Spider-Man ως μελλοντικούς τίτλους και όχι ότι θα είναι οι επόμενοι ακριβώς και εμείς ως φανμπόηδες ακούσαμε και Venom, ανυπομονούσαμε και αγνοήσαμε ότι θα βγει άμεσα μεν, αλλά δε θα είναι το ένατο τεύχος δε. Ποντάρω στο ότι θα είναι το 11ο, ώστε η δεκάδα να κλείσει με εντελώς διαφορετικούς ήρωες σε κάθε τόμο. Όσον αφορά λοιπόν το 10ο τεύχος και με δεδομένο ότι δε θα είναι το Birth of Venom λόγω αυτής της διαφορετικότητας που προανέφερα θα ποντάρω σε Wolverine ή Daredevil και φυσικά θα πάω κουβά, διότι η Anubis μας παρακολουθεί και αλλάζει τη σειρά δεν πετυχαίνω ποτέ τέτοιες προβλέψεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Να κάνω μία χαζή παρατήρηση; Σήμερα 22/11 μαθαίνουμε ποιο βιβλίο θα βγει στη συλλογή 3/1/2020. Και γκρινιάζουμε γιατί δεν ξέρουμε με ακρίβεια ποιο θα βγει σε 2 μήνες; Γιατί; Για να αρχίσουμε να βάζουμε (ή όχι) στο γουρουνάκι ψιλά να μαζευτεί το 10ευρώ; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Kurdy Malloy
Δεν είναι ακριβώς έτσι.
Είναι ότι άλλο περιμέναμε άλλο μας ήρθε.
Κι ενώ περιμέναμε κάτι καλό, μας ήρθε κάτι... ας πούμε αδιάφορο.
Τουλάχιστον για μένα :)
 

btw είπα να δω το Avengers Infinity Wars και στην ώρα πάνω βαρέθηκα και το σταμάτησα.
Δεν ξέρω, ταινίες ή κόμικς που έχουν 785 ήρωες μαζί και άλλους τόσους villains, δεν είναι για τα γούστα μου :thinking:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Λογικά το επόμενο Spider-man θα έρθει μετά την δεκάδα, πάντως αυτό που μου αρέσει μέχρι στιγμής είναι ότι έχουμε ποικιλία. Η επιλογή των Guardians μου άρεσε πολύ γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν έχουμε δει κάτι δικό τους στα ελληνικά και αυτό

με κάνει να ελπίζω και σε άλλες εκπλήξεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

20 λεπτά πριν, budd είπε:

Λογικά το επόμενο Spider-man θα έρθει μετά την δεκάδα, πάντως αυτό που μου αρέσει μέχρι στιγμής είναι ότι έχουμε ποικιλία.

Δεν είναι και σίγουρο.
Στην Αγγλία στους 13 πρώτους τόμους υπήρχαν 3 Spider-Man.
Για μένα οι δημοφιλείς ήρωες της Marvel, που όχι άδικα είναι ο Spidey και οι X-Men, θα πρέπει να εμφανίζονται συχνότερα στη σειρά.
Καλή και η ποικιλία αλλά το βασικό είναι να διαβάζουμε ωραίες ιστορίες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

16 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δεν είναι και σίγουρο.
Στην Αγγλία στους 13 πρώτους τόμους υπήρχαν 3 Spider-Man.
Για μένα οι δημοφιλείς ήρωες της Marvel, που όχι άδικα είναι ο Spidey και οι X-Men, θα πρέπει να εμφανίζονται συχνότερα στη σειρά.
Καλή και η ποικιλία αλλά το βασικό είναι να διαβάζουμε ωραίες ιστορίες :)

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες και εμένα ο Spider-Man είναι από τους αγαπημένους μου και θέλω να δω αρκετές δικές του ιστορίες, πράγμα που πιστεύω θα γίνει με την συγκεκριμένη συλλογή. Αλλά επίσης θα ήθελα να δω και κάποιους ήρωες που δεν έχουμε δει στα ελληνικά όπως τώρα με τους Guardians όπως επίσης black widow ή και Captain Britain (αν και αυτό μου φαίνεται λίγο δύσκολο). Λογικό μέσα στους 60 τίτλους να δούμε περισσότερες ιστορίες από Spidey, X-Men ,Woverine και απο τους πιο δημοφιλείς ήρωες πράγμα που δεν με χαλάει άλλα έχουν την δυνατότητα να παρουσιάσουν και λογότερο δημοφιλείς ήρωες.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Να κάνω μία χαζή παρατήρηση; Σήμερα 22/11 μαθαίνουμε ποιο βιβλίο θα βγει στη συλλογή 3/1/2020. Και γκρινιάζουμε γιατί δεν ξέρουμε με ακρίβεια ποιο θα βγει σε 2 μήνες; Γιατί; Για να αρχίσουμε να βάζουμε (ή όχι) στο γουρουνάκι ψιλά να μαζευτεί το 10ευρώ; :thinking:

 

ΤΑΠΑ ΜΠΟΥΜ!!!!! :dimis2:

 

Πριν από 1 ώρα, JohnZari2000 είπε:

:thinking:

Screenshot_2019-11-22-14-45-47.png

 

Κρίμα...... :sad1:

 

Όχι Civil War και μέχρι τώρα όχι σχέδια για Ghost Rider.....y u do dis 2 me hatchet¿

 

27 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δεν είναι και σίγουρο.
Στην Αγγλία στους 13 πρώτους τόμους υπήρχαν 3 Spider-Man.
Για μένα οι δημοφιλείς ήρωες της Marvel, που όχι άδικα είναι ο Spidey και οι X-Men, θα πρέπει να εμφανίζονται συχνότερα στη σειρά.
Καλή και η ποικιλία αλλά το βασικό είναι να διαβάζουμε ωραίες ιστορίες :)

 

Μέχρι στιγμής ο Spiderman έχει δικό του τεύχος και είναι καλεσμένος σε άλλο.Τώρα το ίδιο και ο Wolverine.

(.....το ίδιο και ο Iron Man και ο Captain America....ουπς :lol:  ) 

 

Υπάρχει emoji με εκρήξεις;

Επείσης αναμένονται οι X-men να παρθούν σύντομα.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.