Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

45 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Δεν είναι και το Birth of Venom από την Οξύ; Ελπίζω ακόμα για το Dark Phoenix καθώς και για το  phoenix warsong......αναθεματισμένες εφημερίδες....

 

 

Edit:  Λέμε για όλους τους Εκδικητές αλλά τον Hawkeye και την Black Widow τους αφήνουμε στην άκρη (άντε και ο Nick Fury μαζί).Κρίμα και η Black Widow θα έχει την πρώτη της ταινία σύντομα.Δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν τόμοι αφιερωμένοι για αυτούς :lol: 

Από Hawkeye γύρω στην 100άδα έξω βγήκε το "My Life as a Weapon" από το αναγνωρισμένο run του Fraction. Μακάρι να βγει κι εδώ κάποτε. Αν και βιάστηκα και το πήρα πριν την ανακοίνωση της συλλογής.

 

Μακάρι να βγει κι εδώ το Wolverine των Claremont/Miller. To Ultimates θεωρώ σίγουρα θα βγει κι αυτό κάποτε, μιας και θα 'ναι επανέκδοση από Αnubis αλλά στην πρώτη 10άδα κι εγώ δύσκολο το κόβω.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τελευταία πληροφορία που πρόλαβα ν΄αντλήσω για 2 τίτλους που θα δούμε μελλοντικά στη σειρά.
Επειδή πάντως καταλαβαίνω ότι τους πρήζουμε, προσωπικά δεν πρόκειται να τους ξαναενοχλήσω γι΄αυτό το θέμα :)

2135106880_.thumb.PNG.5385c89b51eb18855fb7684f56f20531.PNG


 

Edit: Για όσους δεν καταλάβατε τα 7 πρώτα τεύχη της σειράς Ultimate Spider-Man είναι το "Power and Responsibility" :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αφού σου απάντησαν τότε, σίγουρα εμένα με αγνόησαν. Καλό και το Ultimate Spider-Man. Ωραία. Με τόσο πρήξιμο μπορεί στο επόμενο χαρτόνι την άλλη Παρασκευή να έχει καμιά 10αριά τόμους ανακοίνωση για να γλιτώσουν το πρήξιμο :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Καλά, μην θεωρούμε ότι τους πρήζουμε κιόλας.

Χάρη τους κάνουμε που εκφράζουμε τόσο μεγάλο ενδιαφέρον.

Κι ο υπάλληλος που απαντά στα μέιλ, θα έπρεπε να απαντά σε όλα τα μέιλ, έστω και αρνητικά. Διαφορετικά, κάτι κάνουν λάθος.

 

Παίζει να εκδοθεί και το civil war;:D

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Τελευταία πληροφορία που πρόλαβα ν΄αντλήσω για 2 τίτλους που θα δούμε μελλοντικά στη σειρά.
Επειδή πάντως καταλαβαίνω ότι τους πρήζουμε, προσωπικά δεν πρόκειται να τους ξαναενοχλήσω γι΄αυτό το θέμα :)

2135106880_.thumb.PNG.5385c89b51eb18855fb7684f56f20531.PNG


 

Edit: Για όσους δεν καταλάβατε τα 7 πρώτα τεύχη της σειράς Ultimate Spider-Man είναι το "Power and Responsibility" :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Να πω την πικρή αλήθεια,ξενέρωσα λίγο.Πάει το Spiderman Revelations&USTG :lol:

Επείσης τι είναι το Marvels;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

11 λεπτά πριν, Onerlot είπε:

Καλά, μην θεωρούμε ότι τους πρήζουμε κιόλας.

Χάρη τους κάνουμε που εκφράζουμε τόσο μεγάλο ενδιαφέρον.

Κι ο υπάλληλος που απαντά στα μέιλ, θα έπρεπε να απαντά σε όλα τα μέιλ, έστω και αρνητικά. Διαφορετικά, κάτι κάνουν λάθος.

 

Παίζει να εκδοθεί και το civil war;:D

Σίγουρα είναι θετικό γι αυτούς το να εκφράζουμε ενδιαφέρον. Αλλά φαντάζομαι θέλουν να αφήσουν και κάποια πράγματα κρυφά, έτσι που τους ρώτησα ξερά 4 τίτλους αν θα βγουν δεν περίμενα να μου δώσουν και ξεκάθαρη απάντηση. Ως τώρα εξάλλου έχουν απαντήσει μόνο με ασάφεια, αποκαλύπτοντας μόνο τον ήρωα που θα εκδοσουν ή στην χειρότερη έχουν επιβεβαιώσει επανέκδοση. Το να μου πουν χαρτί και καλαμάρι ότι θα βγουν 4 νέοι τίτλοι, πολλά ζήτησα κι εγώ. 

 

Το Civil War θεωρώ είναι πολύ πιθανό μιας και θα είναι επανέκδοση εξαντλημένης έκδοσης. 

 

Edit: Φίλε @TheMetalBat το Marvels είναι μια από τις κορυφαίες ιστορίες της Marvel κατά γενική ομολογία που εξιστορεί ας πούμε την ιστορία των υπερηρωων της μέσα από τα μάτια των ανθρώπων.

 

Όσο για το άλλο Spider-Man, δεν θεωρώ ότι αποκλείεται να βγει. Έχουμε ακόμα αρκετούς τόμους και ο κόσμος αγαπάει τον Spider-Man, είναι λογικά στο πρόγραμμα σίγουρα. Δεν τους στέλνεις ένα mail να το σιγουρευτείς; :lol: 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

33 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Edit: Φίλε @TheMetalBat το Marvels είναι μια από τις κορυφαίες ιστορίες της Marvel κατά γενική ομολογία που εξιστορεί ας πούμε την ιστορία των υπερηρωων της μέσα από τα μάτια των ανθρώπων.

 

Όσο για το άλλο Spider-Man, δεν θεωρώ ότι αποκλείεται να βγει. Έχουμε ακόμα αρκετούς τόμους και ο κόσμος αγαπάει τον Spider-Man, είναι λογικά στο πρόγραμμα σίγουρα. Δεν τους στέλνεις ένα mail να το σιγουρευτείς; :lol: 

 

Μπα όχι,θα κρατήσω την αγωνία :lol:

 

Όσο για το Marvels,το φαντάζομαι πως πάει από τώρα:

 

"Αναθεμάσε Hulk,είναι η τρίτη φορά που χαλάει το αυτοκινητό μου αυτό το μήνα."

 

"Πωω ρε φίλε,πάλι ο Spiderman πέρασε από δω,πως θα καθαρίσω τους ιστούς τώρα;"

 

"Ρε 'συ γκομενάρα η Black Widow,αν έβρισκα μία παρόμοια θα παρατούσα τη γυναίκα μου και θα πήγαινα με αυτήν στο άψε σβήσε."

 

"Είδα έναν φλογώμενο σκελετό να καβαλάει μια μοτοσεκλέτα χθες βράδυ.Πρέπει να σταματήσω το ποτό."

 

Και άλλες καθημερινές σκέψεις  :lol:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34879
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:


Εντάξει, το Dark Phoenix από X-Men δεν βγαίνει, το Super-Human από Ultimates δύσκολα, αλλά το Wolverine δεν αποκλείεται.
Βάση των όσων έχω δει προβλέπω ότι αυτός θα είναι ο 10ος τόμος που θα δούμε στη χώρα μας :)

 

 

Δυνατή πρόβλεψη το Wolverine και θα ήθελα πολύ να το δω. Δεν ξέρω αν θα είναι ο 10ος τόμος, αλλά πρέπει σίγουρα να το δούμε!

 

Τώρα όσον αφορά τις απαντήσεις στα e-mail τους, το Power and Responsibility δεν το έχω, το Marvels το έχω και είναι πάρα πολύ καλό, αξίζει να το διαβάσει κάποιος που έχει διαβάσει αρκετή Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πιθανό είναι βέβαια να δούμε και το Wolverine: Origin.

image.png.d76a76cc5a7deb5fb07947b5688c3850.png

 

Έξαντλημένο, εισαγωγική ιστορία και κυρίως έτοιμη μετάφραση. Να μην κουράζεται και ο μεταφραστής τους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

11 λεπτά πριν, Super Goofy 000 είπε:

Πιθανό είναι βέβαια να δούμε και το Wolverine: Origin.

Διαθέσιμο πάλι στο σάιτ τους. Κι εγώ έτσι την είχα πατήσει με το Iron Man: Οι 5 Εφιάλτες. Βέβαια αυτό δεν αποκλείει να το δούμε κάποτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@TheMetalBat αυτό είναι το Marvels:
145348a9-9cef-43d7-9718-62260e3b6747.thumb.jpg.295d5d9103bff0637e3bdf87c1ed0a07.jpg
 

To είχε βγάλει και η Anubis με τίτλο Marvels: Η Εποχή των Θαυμάτων
     MARVELS.thumb.jpg.d4bbba2cfce97eece2d4a35e37522b00.jpg

 

Aλλά είναι εξαντλημένο εδώ και καιρό.
Στην Αγγλία έχει βγει στη συλλογή της Hachette ως 15ος τόμος.
Οπότε προβλέπω θα το δούμε Ελλάδα σύντομα, λογικά στη 2η δεκάδα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το Wolverine: Origin το έτυχα πέρσι σε βιβλιοπωλείο και δεν το πίστευα γιατί το θεωρούσα εξαντλημένο, φυσικά το αγόρασα. Τώρα για το Marvels πιστεύω οτί θα το δούμε σε αυτή τη συλλογή γιατί και έιναι must άλλα είναι και πολύ καιρό εξαντλημένο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κατάθλιψη με πιάνει μερικές φορές με όσα διαβάζω. Κι ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να θίξω κανενός τα γούστα, τα δικά μου εκφράζω. Δυστυχώς, σε κάποιους θα φανώ σαν γκρινιάρης παλιόγερος.

 

Κάποιες ιδέες τα τελευταία χρόνια μου μοιάζουν τόσο ξοφλημένες που με πιάνει το κεφάλι μου που βλέπω να έχουν γίνει αποδεκτές από μερίδα του αναγνωστικού κοινού... 

Bucky/Winter Soldier: Ειλικρινά, νομίζει κανείς ότι ο Brubaker είναι ο πρώτος που σκέφτηκε την επιστροφή του Μπάκι; Δεν υπήρξε συγγραφέας στο Καπ που να μην το ρίξει στο τραπέζι και να μην απορριφθεί όλα τα προηγούμενα χρόνια. Η διαφορά; Η απαράδεκτη ομάδα editors της Marvel, με πρώτο και καλύτερο (;) τον αντιπαθέστατο Quesada. Κι αν στο σινεμά λειτουργεί, γιατί ο Καπ κοιμόταν 70-75 χρόνια χωρίς να ξέρει τι γινόταν και ο Μπάκι απλά επέστρεψε στην επόμενη ταινία, στα κόμικς ο χαρακτήρας του Καπ βγαίνει πολλαπλά ζημιωμένος μιας και ήταν ενεργός για αρκετά χρόνια ταυτόχρονα με τον Winter Soldier και δεν δικαιολογείται να του έχει ξεφύγει κάτι τόσο χτυπητό. Και φυσικά οι αλχημείες δίνουν και παίρνουν για να τα κουμπώσουμε... 

 

Wolverine Origins: Στο ίδιο ακριβώς μήκος κύματος. Γενιές συγγραφέων δεν το έκαναν, όχι γιατί δεν είχαν κάτι καλό να πουν, αλλά γιατί το μυστηριώδες παρελθόν του ήταν αυτό που έδινε την αίγλη στον χαρακτήρα και η όποια αποκάλυψη θα ωχριούσε σε σχέση με το να μην αποκαλυφθεί ποτέ . Και στο τέλος καταλήξαμε στη νερόβραστη ιστορία του James Howlett. WTF!

 

Ultimate Spider-Man/Universe: Ας φτιάξουμε διαφορετικές version έτσι για να έχουμε. Ποτέ δεν το κατάλαβα, ποτέ δεν το συμπάθησα. Η μόνη ουσιαστική συνεισφορά η φάτσα του Nick Fury/Samwell Jackson, αλλά κι αυτό με πολλά ερωτηματικά...

 

Γενικά, η Marvel θεωρώ ότι έχει πληγεί ανεπανόρθωτα τα τελευταία 15 χρόνια με τον ελλιπή έλεγχο των σούπερ-σταρ συγγραφέων που πήραν τα ηνία, καθώς οι ιδέες από το House of Ideas ήταν από τον πάτο του βαρελιού, με ελάχιστες φαεινές εξαιρέσεις. Οι προηγούμενες γενιές (Miller, Simonson, Byrne, Claremont, Stern κλπ), με τα καλά και τα κακά τους, έκαναν τα αδύνατα δυνατά να παρουσιάσουν πρωτότυπες ιδέες χωρίς να βλάψουν ανεπανόρθωτα τους χαρακτήρες ή να σβήσουν το παρελθόν. 

 

Μάλλον γερνάω γρηγορότερα από όσο νόμιζα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μαζι σου για Bucky και για Wolverine. Με τα 1000.

 

Δεν θα συμφωνήσω όμως για το Ultimate Universe. Spider-man δεν έχω διαβάσει, αφού δεν συμπαθώ τις ιστορίες του (ειδικά αφότου σταμάτησε το τευχάκι του Καμπανά να είναι η μόνη μου διέξοδος στα υπερηρωικά και 1000000% μετά την φάση με τον κλώνο καθώς και το One More Day (που άνετα θα μπορούσες να τα είχες προσθέσει :D )). Τα πρώτα 60-70 X-Men όμως, το Galactus Trilogy (ειδικά αυτό...), τα F4 και τα Ultimates (Avengers ουσιαστικά) ήταν πάρα μα πάρα πολύ καλά. Επαναλάμβαναν μεν παλιά story lines αλλά το έκαναν με σύγχρονο τρόπο αφήγησης και σύγχρονο σχέδιο/χρώμα/κ.ο.κ. Ως εκ τούτου, σε περιπτώσεις σαν τον laz που τώρα πρωτοπιάνουν τα υπερηρωικά στα χέρια τους, θα δυσκολευτώ να τους προτείνω Marvel από δεκαετία 80 και πίσω (άσχετα του άμα αρέσουν σε εμένα), αλλά δεν θα έχω κανένα δισταγμό να τους προτείνω τα προαναφερθέντα. (κάποια άλλα όπως το Iron Man, δεν μου έκαναν κλικ... αλλά σε αυτά που μνημόνευσα... :) )  

 

Δεν γερνάς. :) Πιθανότατα έχουμε διαβάσει τόσα, που έχουμε βαρεθεί αναμασήματα, events και θέματα με continuity. Έχει πεθάνει η Jean Grey? Ζει? Είναι κλώνος? Έχει ξαναπεθάνει? κλάιν μάιν. Τα φάγαμε ξανά και ξανά και ξανά στη μάπα :) Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως ανέκδοτο :) Ποσώς όταν ματαξανασυμβαίνει :) 

 

Και όπως είδες, ενώ εγώ και εσύ που έχουμε φάει δεκαετίες ολόκληρες στη μάπα τον Captain να έχει τύψεις για τον πεθαμένο Bucky, οι άλλοι που τώρα τα πιάσαν στα χέρια τους το αντιμετωπίζουν με ένα στυλ "α. οκ" :) Αντίστοιχο, τηρουμένων των αναλογιών, είναι και το θέμα της ορθογραφίας. 12 χρόνια κατήχηση ότι οι λέξεις πρέπει να γράφονται ΕΤΣΙ, και άμα κάτσεις και πεις "στάκα ρε μάγκες. αφού δεν υπάρχει ηχητικός λόγος, γιατί έτσι και όχι απλά???", θα τσινήσουν όλοι σε οιαδήποτε γλώσσα και άμα το κάνεις και θα κολλήσουν με το "ιστορική ορθογραφία" :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έριξα μια μικρή ματιά στο Marvels,ενδιαφέρον φαίνεται.Το σχέδιο όμως έπρεπε να είναι σε πίνακα σε κανά μουσείο.Ωραίο είναι αλλά ποτέ δεν περίμενα κόμικ να έχει τέτοιο σχέδιο :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αυτό είναι και το δικό μου μόνιμο πρόβλημα με το σχέδιο του Ross. Ωραίο είναι, αλλά νιώθω συνέχεια σαν να βλέπω κάτι ακίνητο, έναν πίνακα ζωγραφικής, μια ελαιογραφία. Δεν έχει ζωντάνια και κίνηση που πρέπει να έχει ένα κόμικ.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

55 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Αυτό είναι και το δικό μου μόνιμο πρόβλημα με το σχέδιο του Ross. Ωραίο είναι, αλλά νιώθω συνέχεια σαν να βλέπω κάτι ακίνητο, έναν πίνακα ζωγραφικής, μια ελαιογραφία. Δεν έχει ζωντάνια και κίνηση που πρέπει να έχει ένα κόμικ.

 

Από ότι είδα η ιστορία ξεκινάει τουλάχιστον το 40 και το σχέδιο είναι σαν pinup.Αν είναι έτσι,τότε ταιριάζει από αυτή την άποψη.Αλλά και πάλι..

 

Συν πως αν βάλεις σχέδιο pinup βάλε και κανά σχέδιο μοντέλου pinup να το ευχαριστηθούμε και λίγο :lol:

 

Σχέδιο μοντέλου Pinup:

vargas-girls2.thumb.jpg.de130e86ef12d71aac71fa0ecbddd455.jpg

 

Απλά,τέλειο!  :love2:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, germanicus είπε:

Ως εκ τούτου, σε περιπτώσεις σαν τον laz που τώρα πρωτοπιάνουν τα υπερηρωικά στα χέρια τους, θα δυσκολευτώ να τους προτείνω Marvel από δεκαετία 80 και πίσω (άσχετα του άμα αρέσουν σε εμένα)

Ίσα ίσα.
Μέχρι στιγμής οι καλύτερες ιστορίες Marvel που διάβασα είναι από ΄80 και πίσω.
Αφού με ξέρετε τι ρετρόφιλος είμαι.
Εν έτει 2019 διαβάζω Μπλέικ και Μόρτιμερ του Γιάκομπς και δεν βρίσκω κάτι ασυνήθιστο στον τρόπο αφήγησης :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32792
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

παιδια σε εμενα τα φυλλα αρχιζουν και κυματιζουν...

το εχεις και αλλος αυτο το θεμα??

οκ για τις γραμμες στη ραχη κλαιν μαιν αλλα αν τα φυλλα  κυματιζουν απο τωρα σε μια δεκαετια πως θαναι?

και δεν εχω υγρασια...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, Lizard 86 είπε:

παιδια σε εμενα τα φυλλα αρχιζουν και κυματιζουν...

το εχεις και αλλος αυτο το θεμα??

οκ για τις γραμμες στη ραχη κλαιν μαιν αλλα αν τα φυλλα  κυματιζουν απο τωρα σε μια δεκαετια πως θαναι?

και δεν εχω υγρασια...

 

 

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα αλλά εγώ όχι μόνο έχω υγρασία αλλά τα άφησα τα τεύχη μου στο σαλόνι που είναι βόρεια με ανοιχτό παράθυρο και με ρούχα να στεγνώνουν για μια νύχτα.Και έγιναν έτσι:

20191104_144449.thumb.jpg.7bf57e39bf259ecf2e9fe02a8561c357.jpg20191104_144554.thumb.jpg.95947158eba171adf21db581ac110bd6.jpg

 

Αλλά τα καπάκωσα για 6 μέρες στη κλειστή βιβλιοθήκη μου από ξύλο που για κάποιο λόγο δεν περνάει υγρασία από 'κει.Μέσα εκεί βάζοντας 2 κιλά Εγκυκλοπαίδεια Ήρωες και Θεοί Μυθολογίας και ήρθαν στα ίσα τους και συνεχίζουν: (Τώρα τράβηξα τις φωτογραφίες)

20191114_102618.thumb.jpg.d7f0368be23a9a52d1008728ab03d38d.jpg

20191114_102648.thumb.jpg.b9f10aa4d23d03bec3bfec8bfffec235.jpg

 

Αλλά μπορείς να βάλεις αφυγραντήρα αν οικονομικά δυνατό ή κλιματιστικό αν δεν υπάρχει ήδη και τα δύο βοηθούν κατά της υγρασίας (αλλά καίνε ρευμα).Εγώ δεν έχω αφυγραντήρα.

Επείσης αν το βάλεις σε καμιά ντουλάπα (γυμνό,σε κούτα δεν ξέρω) μπορεί και εκεί να έχει υγρασία αν είναι μέσα από το τοίχο.Όπως συνειδητοποίησα με το τεύχος 5 του Deadpool που το άφησα μία μέρα.

Παράδειγμα:

20191114_104629.thumb.jpg.229d3cfcbcc7072602c89a362f6932b3.jpg

 

Οπότε το έβαλα και αυτό στη βιβλιοθήκη και είμαστε κομπλέ για την ώρα.

 

Εντάξει,σταματάω εδώ γιατι θα φάω παράπονα για το μεγάλο post και γιατί επιβαρύνω το thread.  :lol:

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εμένα το πάθανε αυτό με το κυματισμα. 

 

Επίσης έχω νέα:

 

Screenshot_20191114_134607.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

:sad1:Κρίμα. Ίσως το δούμε στην επόμενη 60άδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ονειρεύεστε επόμενη 60αδα, τα ζητάτε τα 20 ευρώ τον μήνα στάνταρ σε κόμικ + όσα προκύψουν για εκτός συλλογής :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ή ίσως είναι μπλόφα για να κρατήσουν την αγωνία.Ή δεν ξέρουν ακόμα αν θα είναι μέσα στη συλλογή.Περιμένουμε και βλέπουμε...

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πάντως αν βγει δεύτερη 60άδα θα είμαι πιο επιλεκτικός (η ράχη από τα 60 μου είναι αρκετή). Φαίνεται και στην original συλλογή ότι μετά από ένα σημείο άρχισαν να βάζουν ψιλοάκυρες ιστορίες ενώ υπήρχαν καλύτερες που θα μπορούσαν να μπουν στην θέση τους. Εκτός βέβαια αν στην δεύτερη 60άδα βάλλουν τα classics. Τότε.. ναι... πάρτε τα λεφτά μου..:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ρε παιδιά τι είναι αυτό πάλι με τον κυματισμό στα τεύχη, κοίταξα και τα δικά μου και τα τρία από τα πέντε έχουν ένα ελαφρύ κυματισμό και δεν έχω υγρασία στο δωμάτιο. Απ' ότι καταλαβαίνω έτσι είναι τα πιο πολλά, που λέτε

να οφείλετε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

53 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Ή ίσως είναι μπλόφα για να κρατήσουν την αγωνία.Ή δεν ξέρουν ακόμα αν θα είναι μέσα στη συλλογή.Περιμένουμε και βλέπουμε...

Πρώτη φορά αρνήθηκαν κάτι και θα θεωρήσουμε ότι μας παίζουν ψυχολογικά τεστ; :lol: Είναι αρκετά πρόσφατη έκδοση οπότε λογικό να το φρενάρουν. Φαντάζομαι θα θέλουν να το επανεκδόσουν κιόλας κάποτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

14 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Πρώτη φορά αρνήθηκαν κάτι και θα θεωρήσουμε ότι μας παίζουν ψυχολογικά τεστ; :lol: Είναι αρκετά πρόσφατη έκδοση οπότε λογικό να το φρενάρουν. Φαντάζομαι θα θέλουν να το επανεκδόσουν κιόλας κάποτε.

 

Γιατί το θεωρώ αρκετά δυνατό κόμικ συν την δημοσιότητα που έχει τώρα από την ταινία.Συν επειδή το θέλω... :lol:

 

 

Εγώ @budd λέω υγρασία γενικά,η Αθήνα τουλάχιστον έχει μπόλικη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

1 λεπτό πριν, TheMetalBat είπε:

 

Γιατί το θεωρώ αρκετά δυνατό κόμικ συν την δημοσιότητα που έχει τώρα από την ταινία.Συν επειδή το θέλω... :lol:

 

 

Εγώ @budd λέω υγρασία γενικά,η Αθήνα τουλάχιστον έχει μπόλικη.

 

Μπορεί να είναι από αυτό τι να πω, πάντως με τις εγκυκλοπαίδειες έκανες δουλίτσα βλέπω :lol: μια χαρά στρώσανε τα τεύχη καμία σχέση με πριν, θα το δοκιμάσω και εγώ στα δικά μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

:sad1:Κρίμα. Ίσως το δούμε στην επόμενη 60άδα.

 

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Ή ίσως είναι μπλόφα για να κρατήσουν την αγωνία.Ή δεν ξέρουν ακόμα αν θα είναι μέσα στη συλλογή.Περιμένουμε και βλέπουμε...

Ή ίσως θέλουν να συνεχίζουν να το βγάζουν αυτοί μιας και α) τους προέκυψε επικερδής τόμος με δύο εξαντλημένες εκδόσεις και β) έχουν ήδη ανακοινώσει την κυκλοφορία του Civil War II και σαφώς θα είναι προτιμότερο να έχουν και τα δύο μέρη στον κατάλογο τους. Το πιθανότερο είναι να το δούμε διαθέσιμο ξανά από αυτούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.