Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

9 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Δε θα καταλάβεις ποτέ αυτό που λέω, εάν δε δεις με τη σειρά τις ταινίες. Ποτέ. Δε γίνεται να καταλάβεις εάν δεν έχεις "όλη την εικόνα". Προφανώς και θα περάσει καλά όποιος γουστάρει να γεμίσει εφέ το μάτι και θα καταλάβει την υπόθεση (δεν είναι "δύσκολη" σεναριακά), αλλά εάν τις έχει δει συνολικά έχει όλη την εικόνα του παζλ. Εσύ δε μπορείς να γνωρίζεις τι είναι αυτά που δεν κατάλαβες στην ταινία, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά επειδή δεν έχεις όλα τα δεδομένα. Δε θα καταλάβεις κάποιες αντιδράσεις, κάποιες ατάκες, κάποιες αναφορές. Εγώ είναι πιο πιθανό να τις καταλάβω, με μόνο "εμπόδιο" ίσως τα χρόνια που ενδεχομένως πέρασαν, εάν κι εφόσον η αναφορά η είναι πολύ πίσω και δεν τη θυμάμαι καλά. Το αν έχει σημασία, αν είναι λεπτομέρεια ή όχι, πάλι δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις όντας απ' έξω. Δεν πήρα τίποτα προσωπικά, σου εξηγώ απλώς ποιος είναι ο σωστός τρόπος παρακολούθησης ενός κινηματογραφικού σύμπαντος, εάν θέλεις να το απολαύσεις στο μέγιστο και να κατανοήσεις τα πάντα! Από κει και πέρα, δική σου είναι η ζωή, δική σου και η εμπειρία που θέλεις να βιώσεις από τις ταινίες αυτές! :)Τώρα, από πότε θεωρείται "ψυχαναγκασμός" το να παρακολουθεί κανείς μια τριλογία, εξαλογία, δωδεκαλογία κ.ο.κ. με τη σειρά την οποία φτιάχτηκε, μόνο εσύ το ξέρεις! :)

Ναι αλλά σου απαντήσαμε κι άλλοι που τις έχουμε δει με την σειρά όλες ότι ισχύει όντως πως η εμπειρία είναι 10 φορές καλύτερη αν τις δεις έτσι αλλά μιλάς σε έναν άνθρωπο που εν έτει 2019 δεν είχε δει καμία αν δεν κάνω λάθος, που με τόσο χαμό που έχουν κάνει πάει να πει δεν τον ενδιαφέρει το θέμα βρε αδερφέ. Να τον πιέσουμε δηλαδή και να τον καταδικάσουμε ότι όχι δν τις βλέπεις καλά, ξεκίνα δες 23 ταινίες επειδή θες να τσεκάρεις πχ το Κάπτεν Αμέρικα πριν διαβάσεις το κόμικ; Στον επιδερμικό βαθμό που θέλει να τις τσεκάρει, καθαρά για να 'χει μια πρώτη εικόνα του ήρωα μαζί με το κόμικ, μια χαρά μπορεί να δει τις περισσότερες χωρίς πολλά-πολλά. Τώρα οκ το να ξέρει πχ στο Winter Soldier που είδε ποια είναι η Μαρία Χιλ που εμφανίζεται, έχοντας δει το Avengers και αναγνωρίσει το σχέδιο στο σημειωματάριο του Κάπτεν από την πρώτη ταινία, ποσώς τον ενδιαφέρει. (χωρίς να λέω ότι είναι τόσο σωστό που είδε το 2ο χωρίς το 1ο). Επίσης επειδή ανέφερες ότι είναι σαν να δεις σκέτο το 3ο Star Wars, το 3ο Lord of the Rings κλπ. Έχει μεγάλη διαφορά να μιλάμε για τριλογία που εξαρχής φτιάχτηκε έτσι, με τον σκοπό να κλείνει στα 3 μέρη και άλλο να μιλάς για ένα τεράστιο σύμπαν 23 ταινιών που δεν είναι όλες άμεσα συνδεδεμένες. Το πρώτο είναι όντως αδύνατον να το σπάσεις και να δεις μόνο το τελευταίο μέρος, στο 2ο όπως προείπα κι εγώ και άλλοι υπάρχουν ταινίες που είναι ιδανικές για τον νέο θεατή. Σ'αυτό οφείλεται και η επιτυχία του σύμπαντος στην τελική. Αν το είχαν κάνει τόσο εξαρτημένο από τις παλιές ταινίες, δεν θα μπορούσε να μπει ο πολύς κόσμος σιγά-σιγά και να φτάσει στο σημείο να γίνει η μεγαλύτερη εισπρακτική επιτυχία όλων των εποχών.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νομίζω οτι αν πρέπει κάποιος να δει όλη την σειρά ταινιών για να πιάσει το 100% των αναφορων και των καλυμμένων αστειων, τοτε για να διαβάσει το Καπταιν Αμέρικα δεν πρέπει να διαβάσει ολα τα προηγούμενα στορυ αρκς;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Και μετά,εγώ βαραίνω το thread ψάχνοντας λύση για την υγρασία στη τεύχη μου :lol:

 

Edit:Πάντως Mandrake είσαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ cinephile και φαίνεται! :clap2:

Με πέθανες φίλε.. :lol:  Έχεις δίκιο, ίσως το παράκανα... Έτσι κι αλλιώς βέβαια αυτά και πολλά άλλα, θα σβηστούν αργά ή γρήγορα. Καλομελέτα κι έρχεται! :lol:Δεν είμαι, απλά τυχαίνει τον "κινηματογράφο" στον οποίον αναφέρεται ο Σκορσέζε να τον έχω παρακολουθήσει, σε ένα μικρό ποσοστό του έστω (σχεδόν ότι κυκλοφορούσε στην Ελλάδα σε DVD και κάποια σε βιντεοκασέτες και στον κινηματογράφο μέχρι το 2005 περίπου).

1 ώρα πριν, thor77 είπε:

Νομίζω οτι αν πρέπει κάποιος να δει όλη την σειρά ταινιών για να πιάσει το 100% των αναφορων και των καλυμμένων αστειων, τοτε για να διαβάσει το Καπταιν Αμέρικα δεν πρέπει να διαβάσει ολα τα προηγούμενα στορυ αρκς;

 

Νομίζω το απάντησα δυο μηνύματα παραπάνω αυτό... Άλλα arcs, άλλα runs, άλλοι δημιουργοί. Όχι φυσικά! Θα ήταν το ιδανικό αν θέλεις να δεις την παραμικρή λεπτομέρεια αλλά δεν είναι εφικτό, σε όσους τουλάχιστον από εμάς διαβάζουμε μόνο ελληνικές εκδόσεις. Αλλά δεν είναι απαραίτητο και αυτό μας το έχει δείξει η εμπειρία ανάγνωσης δεκαετιών στην ελληνική αγορά. Φτάνουμε στο σήμερα και γνωρίζουμε ορισμένες απ' τις πιο σημαντικές ιστορίες, για τους πιο σημαντικούς χαρακτήρες, χωρίς να έχουμε διαβάσει τα πάντα. Στην "DC Comics" είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα λόγω των Crisis... Όταν κάνεις reboot, ποια προηγούμενα να διαβάσεις; Μόνο για συγκρίσεις!

2 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Ναι αλλά σου απαντήσαμε κι άλλοι που τις έχουμε δει με την σειρά όλες ότι ισχύει όντως πως η εμπειρία είναι 10 φορές καλύτερη αν τις δεις έτσι αλλά μιλάς σε έναν άνθρωπο που εν έτει 2019 δεν είχε δει καμία αν δεν κάνω λάθος, που με τόσο χαμό που έχουν κάνει πάει να πει δεν τον ενδιαφέρει το θέμα βρε αδερφέ. Να τον πιέσουμε δηλαδή και να τον καταδικάσουμε ότι όχι δν τις βλέπεις καλά, ξεκίνα δες 23 ταινίες επειδή θες να τσεκάρεις πχ το Κάπτεν Αμέρικα πριν διαβάσεις το κόμικ; Στον επιδερμικό βαθμό που θέλει να τις τσεκάρει, καθαρά για να 'χει μια πρώτη εικόνα του ήρωα μαζί με το κόμικ, μια χαρά μπορεί να δει τις περισσότερες χωρίς πολλά-πολλά. Τώρα οκ το να ξέρει πχ στο Winter Soldier που είδε ποια είναι η Μαρία Χιλ που εμφανίζεται, έχοντας δει το Avengers και αναγνωρίσει το σχέδιο στο σημειωματάριο του Κάπτεν από την πρώτη ταινία, ποσώς τον ενδιαφέρει. (χωρίς να λέω ότι είναι τόσο σωστό που είδε το 2ο χωρίς το 1ο). Επίσης επειδή ανέφερες ότι είναι σαν να δεις σκέτο το 3ο Star Wars, το 3ο Lord of the Rings κλπ. Έχει μεγάλη διαφορά να μιλάμε για τριλογία που εξαρχής φτιάχτηκε έτσι, με τον σκοπό να κλείνει στα 3 μέρη και άλλο να μιλάς για ένα τεράστιο σύμπαν 23 ταινιών που δεν είναι όλες άμεσα συνδεδεμένες. Το πρώτο είναι όντως αδύνατον να το σπάσεις και να δεις μόνο το τελευταίο μέρος, στο 2ο όπως προείπα κι εγώ και άλλοι υπάρχουν ταινίες που είναι ιδανικές για τον νέο θεατή. Σ'αυτό οφείλεται και η επιτυχία του σύμπαντος στην τελική. Αν το είχαν κάνει τόσο εξαρτημένο από τις παλιές ταινίες, δεν θα μπορούσε να μπει ο πολύς κόσμος σιγά-σιγά και να φτάσει στο σημείο να γίνει η μεγαλύτερη εισπρακτική επιτυχία όλων των εποχών.

Μα δε θα πάρει εικόνα του ήρωα από τις ταινίες, εφόσον είναι πολύ διαφορετική! Δηλαδή ο σκοπός του δε θα τον βγάλει πουθενά... Ο κόσμος έγινε εξαρτημένος βλέποντας τις μισές ταινίες ή 2-3 επιλεκτικά; Από που το συμπέρανες αυτό; Και τώρα, σοβαρά... Θέλεις να αναλύσουμε μία προς μία όλες τις ταινίες για το ποιες θα μπορούσε να παρακολουθήσει και ποιες όχι; Ή θα πρέπει να μπαίνει στο "τρυπάκι" να μας ρωτάει κάθε φορά, πριν ξεκινήσει κάποια;

 

Δε θα του υποδείξω εγώ τι θα δει φίλε μου. Δεν είναι δουλειά μου. Εγώ προτείνω τον σωστό τρόπο παρακολούθησης για τον οποίο φτιάχτηκαν οι ταινίες αυτές. Πήρα το θάρρος να πω τη γνώμη μου χωρίς να με ρωτήσει, βέβαια, επειδή έχουμε ανταλλάξει και πέντε κουβέντες εδώ μέσα, για να τον προστατεύσω και να του δείξω ότι δεν ισχύει το ίδιο με αυτό που του έχουμε πει για τα κόμικς (σε περίπτωση που είχε κάτι τέτοιο κατά νου). Από κει και πέρα μεγάλα παιδιά είμαστε, αυτός αποφασίζει τι θα κάνει!

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

46 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Μα δε θα πάρει εικόνα του ήρωα από τις ταινίες, εφόσον είναι πολύ διαφορετική! Δηλαδή ο σκοπός του δε θα τον βγάλει πουθενά... Ο κόσμος έγινε εξαρτημένος βλέποντας τις μισές ταινίες ή 2-3 επιλεκτικά; Από που το συμπέρανες αυτό; Και τώρα, σοβαρά... Θέλεις να αναλύσουμε μία προς μία όλες τις ταινίες για το ποιες θα μπορούσε να παρακολουθήσει και ποιες όχι; Ή θα πρέπει να μπαίνει στο "τρυπάκι" να μας ρωτάει κάθε φορά, πριν ξεκινήσει κάποια;

 

Δε θα του υποδείξω εγώ τι θα δει φίλε μου. Δεν είναι δουλειά μου. Εγώ προτείνω τον σωστό τρόπο παρακολούθησης για τον οποίο φτιάχτηκαν οι ταινίες αυτές. Πήρα το θάρρος να πω τη γνώμη μου χωρίς να με ρωτήσει, βέβαια, επειδή έχουμε ανταλλάξει και πέντε κουβέντες εδώ μέσα, για να τον προστατεύσω και να του δείξω ότι δεν ισχύει το ίδιο με αυτό που του έχουμε πει για τα κόμικς (σε περίπτωση που είχε κάτι τέτοιο κατά νου). Από κει και πέρα μεγάλα παιδιά είμαστε, αυτός αποφασίζει τι θα κάνει!

Δεν έχω καταλάβει ποιος ακριβώς είναι ο σκοπός του. Απ' ό,τι κατάλαβα, το Winter Soldier το είδε αφού διάβασε το κόμικ ας πούμε. Προφανώς για να τα συσχετίσει από ενδιαφέρον. Αλλού έλεγε ότι θα δει κάτι πρώτα για να τσεκάρει αν θα πάρει το graphic novel, αυτό όντως δεν είναι η καλύτερη τακτική. Αλλά ακόμα κι έτσι παίρνει μια άλφα ιδέα τέλος πάντων για το αν του αρέσει η όλη "φάση" του ήρωα, πχ αν δει Θορ και πει "μας ζάλισαν με την Άσγκαρντ και τους θεούς", θα ξέρει ότι δεν είναι γι'αυτόν. Προφανώς ο χαρακτήρας του κάθε ήρωα διαφέρει από το σινεμά στα κόμιικ αλλά δεν νομίζω ότι κοιτά συγκεκριμένα αυτό. Ας μας πει αν θέλει τι εννοούσε. 

 

Στο 2ο σκέλος τώρα, δεν είπα ότι ο κόσμος έγινε εξαρτημένος βλέποντας 2-3 ταινίες επιλεκτικά, αλλά το γεγονός ότι μπόρεσε έως ένα σημείο να μπει εύκολα στη φάση και να πορωθεί, βοήθησε. Φαντάσου να ήταν τόσο χειρότερη η εμπειρία όσο περιγράφεις κάποιου που βλέπει το Avengers χωρίς να έχει δει το Incredible Hulk πχ. Δεν θα τράβαγε το πράγμα, θα τους κατηγορούσαν ότι ρε παιδιά, δεν κάνετε ταινίες, σειρά κάνετε, δεν μπορώ να παρακολουθήσω πια. Στην τελική δεν είναι δα και καμιά βαριά φιλοσοφία. Όσον αφορά τώρα στο αν πρέπει να μας ρωτάει κάθε φορά που θα δει κάποια, εγώ θα έλεγα ναι. Ευχαρίστως να του έλεγα και ποιες μπορεί να δει τελείως χωρίς γνώσεις, αλλά και ποιες εξαρτώνται άμεσα από άλλες. Αλλά και πάλι νομίζω το μικρόβιο του φαν θα με παρέσυρε και θα του έβαζα παραπάνω στοιχεία που θεωρώ εγώ σημαντικά ενώ δεν είναι. Πάντως το ότι πολλές θα του φανούν μέτριες χωρίς τον ενθουσιασμό ενός φαν μάλλον ισχύει δυστυχώς. Αλλά εκεί μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα. Εσύ λες να μπορεί να απολαύσει τις ταινίες, εγώ μιλάω για το αν μπορεί να τις δει κανονικά χωρίς να μπερδευτεί. Σαφώς και μπορεί. Ανάλογα το είδος του θεατή και πόσο ανοιχτόμυαλος είναι, μπορεί ακόμα και να απολαύσει μια ταινία γεμάτη fan service, χωρίς να έχει δει τίποτα. Έχω φίλη που είδαμε μαζί το Endgame με άλλα 7-8 άτομα στο σινεμά, και δεν είχε δει καμιά από τις προηγούμενες ταινίες. Μιλάμε για την απόλυτη ταινία δωράκι προς τους φαν έτσι. Που κάθε σκηνή είναι μια αναφορά σε παλιές ταινίες σχεδόν. Στο τέλος της ταινίας λοιπόν μου είπε "ουάου, πολύ ωραία ταινία, τώρα θέλω να δω όλες τις παλιές". Από την φύση τους είναι εντυπωσιακές, χαβαλετζίδικες ταινίες που σε κάνουν από μόνες τους να θες να ψαχτείς όταν χάνεσαι. Ας ξεκινήσει να βλέπει όποια του κάνει κλικ και αργά ή γρήγορα, εφόσον δεν τις αντιμετωπίζει με υπεροψία και αυστηρότητα, θεωρώ μπορεί από μόνος του να θελήσει να εμβαθύνει. Αν δεν το κάνει, δεν είναι γι'αυτόν πολύ απλά. Αλλά ως τότε ας δει ένα Iron Man, ένα Avengers, ένα Guardians of the Galaxy, ένα Doctor Strange, ένα Winter Soldier, για να διαπιστώσει αν είναι γι'αυτόν η όλη φάση ή όχι. Υπάρχουν και αυστηροί θεατές προφανώς, ακόμα και Marvel fans που θεωρούν κάκιστη και περιοριστική την ιδέα του κινηματογραφικού σύμπαντος. Πόσο μάλλον λοιπόν κάποιος που δεν έχει καμία σχέση με αυτούς τους ήρωες και είναι αυστηρός κριτής. Αλλά αν σώνει και καλά τον προτρέπουμε να δει τα πάντα γιατί είναι "λάθος", λογικό να ξενερώσει αυτό λέω. Σε λίγο θα του πεις να δει παράλληλα και όλο ο Agents of SHIELD γιατί παραμεβάλλεται ανάμεσα στις ταινίες και πχ η αρχή του Age of Ultron είναι ξέμπαρκη χωρίς την αναφορά από κάποιο επεισόδιο της σειράς που αναφέρεται στην αποστολή τους. Εμένα κι εσένα μπορεί να μας νοιάζει το τι και πως, εκείνον όχι. Προφανώς καλοπροαίρετα τα λέμε και για δικό του όφελος, δεν σε κατηγορώ για κάτι εννοείται. Κι εγώ μαζί σου να τα δει όλα γιατί είναι γαμάτη εμπειρία. Αλλά δεν μου φαίνεται ότι είναι στο ίδιο μήκος κύματος με εμάς αυτή την στιγμή. Προσπαθεί τώρα να μπει στα υπερηρωικά και ψάχνεται. Θα βρει τον δρόμο του και τι θα τον κρατήσει. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

5/5 μέχρι στιγμής και συνεχίζουμε.. Πιστεύω το birth of venom σίγουρα θα υπάρξει στην πορεία.. Να περιμένετε και το avengers vs x-men μέρη 1-2, το οποίο δεν κυκλοφόρησε σε τόμους (και πάλι καλά, κατά την γνώμη μου, γιατί θα είχαμε περισσότερη γκρίνια μετά).. Ξέρουν τί κάνουν στην anubis..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

3 μέρη είχε στο εξωτερικό το Avengers vs. X-Men. Κι εγώ θεωρώ θα βγει αλλά προς το τέλος της 60άδας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε Tsaklas, δεν είναι σκοπός μου να τον ξενερώσω. Αλλά όπως αναρωτήθηκε και πήρε απαντήσεις για την ανάγνωση των κόμικς, έτσι καλό θα είναι να ξέρει και εδώ τι ακριβώς παρακολουθεί. Δε θα μάθει απ' αυτές κάτι παραπάνω, μόνο παραστάσεις θα πάρει στο πως περίπου είναι η Άσγκαρντ, στο τι είναι η Γουακάντα, στο πως μάχονται οι χαρακτήρες και μέχρι εκεί. Κάποιοι χαρακτήρες παρουσιάζονται πολύ διαφορετικά, κάποιους έχουν φτάσει να τους διακωμωδούν μάλιστα, βλέπει κανείς το "Thor: Ragnarok" και όπως λέει και ο Bonadrug κάπου αλλού, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το έπος που βγήκε στα τεύχη που κράτησε όλο αυτό (δυστυχώς δεν έχω αξιωθεί να διαβάσω ακόμα τα Αμερικανικά, διότι στην Ελλάδα δεν έχουν εκδοθεί), ούτε τέτοιες εικόνες παίρνουμε όταν διαβάζουμε ας πούμε το "Siege", ούτε τον Θορ με μπυροκοιλιές και ηλίθιο χαβαλέ με εξωγήινους όταν έχει χάσει την αυτοπεποίθησή του, την αξιοπρέπειά του και έχει γίνει καταθλιπτικός. Βλέπουμε πιο σωστά πως περίπου θα αντιδρούσε στον "Ανάξιο Thor"! Δε θα πάρει την εικόνα που ζητά από τις ταινίες αυτές, θα πρέπει να "χωνέψει" πρώτα καλά ότι πρόκειται για πολυσύμπαν και ότι ενδέχεται κάποιοι στο κινηματογραφικό "σύμπαν" να παρουσιάζονται πολύ πολύ διαφορετικά από τα κόμικς. Επομένως χάνει και το όλο κόνσεπτ άδικα με τις μεμονωμένες αυτές σινε-θεάσεις. Εάν δεν παρακολουθεί ταινίες γενικότερα, πάω πάσο. Μπορεί να του είναι δύσκολο να τις πιάσει από την αρχή. Εάν όμως παρακολουθεί γενικότερα, θα ήταν καλύτερα για εκείνον πρωτίστως να τις δει με τη σειρά που βγήκαν. Σας κούρασα όμως και σταματώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και εγώ θέλω να μαθαίνω τις λεπτομέριες στις ταινίες που βλέπω.Όπως όταν είδα Εκδικητές,ήθελα να μάθω πως ο Nick Fury έχασε το μάτι του.Χα...χα...χα...και το MCU μου πέταξε λάσπη στα μούτρα.... :(

 

Πέρα αυτό πίσω στα κόμικ.Αύριο πιστεύω πως θα μπορέσω να τον πάρω τον Deadpool επιτέλους.Ένα από τα τεύχη μέχρι στιγμής που θέλω πολύ και δεν μπορώ να το πάρω :lol:

 

Και να δω ποιος είναι πιο κάφρος,ο Filthy Frank ή ο Deadpool;  :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1799 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5/5 αν και έλεγα δεν θα πάρω Deadpool ήταν όμως ωραία ιστορία. Τώρα X-men χμ, λέω να μην το πάρω ούτε και το Thor θα σκεφτώ για Hulk.

Βασικά δεν θέλω παλιές ιστορίες αλλά από 2010 και μετά. 

Και μάλλον θα κάνω διάλειμμα από Marvel και θα πάω σε ΑΡΚΑ που τον έχω αφήσει. 

DC μπα δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα... (γούστα είναι αυτά) :)

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Καλά κι εγώ προτιμώ τα πιο μοντέρνα κόμικς αλλά εσύ το ξέσκισες :lol: Μετά το 2010; Γιατί; Πόση διαφορά έχουν τα 2000-2010 νομίζεις; Δεν είναι και τόσο παλιά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Όλα τα τεύχη μέχρι στιγμής που έχουν βγει είναι πριν του 2010 οι ιστορίες του.

 

  Edit (10/11/2019): Εντάξει το τεύχος 5 του Deadpool βγήκε το 2012

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

42 λεπτά πριν, spiderman είπε:

5/5 αν και έλεγα δεν θα πάρω Deadpool ήταν όμως ωραία ιστορία. Τώρα X-men χμ, λέω να μην το πάρω ούτε και το Thor θα σκεφτώ για Hulk.

 

Και θα αφήσεις κενά στην ράχη;:NoNo::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1799 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 λεπτά πριν, JohnZari2000 είπε:

 

Και θα αφήσεις κενά στην ράχη;:NoNo::P

Ένα κενό στην ραχη την ημέρα την Marvel δεν κάνει πέρα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αυτό μου κίνησε την περιέργεια.Πέρνετε αυτά τα τεύχη ξεκάθαρα λόγω ιστοριών και ποιότητας ή σας νοιάζει και η ράχη;

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5269
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αυτό εξαρτάται από τον καθένα. Πολλοί παίρνουν μόνο τις ιστορίες που τους ενδιαφέρουν ενώ άλλοι ενδιαφέρονται και για την ράχη. Προσωπικά, όντας τελειομανής θέλω να ολοκληρώσω και τη ράχη (από τα πρώτα 60 τουλάχιστον). Η εικόνα στην ράχη είναι κάτι σαν bonus. Δεν νομίζω να υπάρχουν άτομα που αγοράζουν την συλλογή μόνο για την ράχη. Πάντως είναι καλή στρατηγική για marketing.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Προς στιγμήν προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι...δεν είμαι εθισμένος στην ράχη, την κόβω οπότε θέλω, κάνω μία μετά το φαγητό μόνο... :lol:

 

Σοβαρά τώρα. Ξεκίνησα λέγοντας "καλή φάση, όταν βλέπω ότι έχει γνωστές ιστορίες που ήθελα κάποια στιγμή να πάρω για να εντάξω και την Marvel στην συλλογή μου, θα τα τσιμπάω γιατί είναι και καλή η τιμή". Μετά έφτασε η ανακοίνωση του Deadpool, δεν γνώριζα την ιστορία, αλλά διάβασα μια περίληψη και λέω "οκ, ενδιαφέρον είναι, θα το πάρω κι αυτό". Πλέον έχω ψηθεί ακόμα και για Hulk που δεν ήξερα την ιστορία, είναι καρά-90s που δεν με ενθουσιάζει τόσο και δεν είναι δα και ο πιο αγαπητός μου ήρωας. Λέω λοιπόν στον εαυτό μου πλέον ότι θα τα παίρνω μέχρι να τύχει κάτι που έχω. Τώρα όταν φτάσει εκείνη η στιγμή φαντάζομαι πάλι θα πέσει πολύ σκέψη, θα σπαστώ, θα ιδρώσω, θα ξεφυσήξω και.... θα ψάξω να πουλήσω τον αγγλικό τόμο μου στο market place του fb για να μην χαλάσω την ράχη :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και όμως,τελικά το Silent Screams είναι ιστορία 90s.Κοίτα να δεις :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32941
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα.
Έτσι κι αλλιώς δεν έχω χώρο στη βιβλιοθήκη και τα βάζω σε κούτα.
Άρα δεν με νοιάζει η ράχη :lol:
Αλλά και σε βιβλιοθήκη να τα ΄βαζα πάλι επιλεκτικά θα αγόραζα.

Αφενός το υπερηρωικό δεν είναι το αγαπημένο μου είδος ώστε να το εξαντλήσω, αφετέρου είναι και το οικονομικό στη μέση.
Αvengers, Deadpool δεν πήρα. Κι απ΄τα σχόλιά σας συμπεραίνω ότι καλά έκανα :)
X-Men και Hulk θα πάρω, Thor θα προσπεράσω :)
 

Όσον αφορά τις ταινίες, για να το λήξω κι εγώ απ΄την πλευρά μου, με κάλυψε λίγο πολύ ο tsaklas (όχι, δεν τον έβαλα δικηγόρο μου :lol:).
Δεν είμαι σινεφίλ, δεν με νοιάζει να πιάσω το 100% του MCU.
Άρα μου αρκεί που βλέπω τις ταινίες ανάκατα. Μια χαρά τις απολαμβάνω κι έτσι.
Όλες μου άρεσαν εξάλλου, άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

7 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα.
Έτσι κι αλλιώς δεν έχω χώρο στη βιβλιοθήκη και τα βάζω σε κούτα.
Άρα δεν με νοιάζει η ράχη :lol:
Αλλά και σε βιβλιοθήκη να τα ΄βαζα πάλι επιλεκτικά θα αγόραζα.

Αφενός το υπερηρωικό δεν είναι το αγαπημένο μου είδος ώστε να το εξαντλήσω, αφετέρου είναι και το οικονομικό στη μέση.
Αvengers, Deadpool δεν πήρα. Κι απ΄τα σχόλιά σας συμπεραίνω ότι καλά έκανα :)
X-Men και Hulk θα πάρω, Thor θα προσπεράσω :)
 

Όσον αφορά τις ταινίες, για να το λήξω κι εγώ απ΄την πλευρά μου, με κάλυψε λίγο πολύ ο tsaklas (όχι, δεν τον έβαλα δικηγόρο μου :lol:).
Δεν είμαι σινεφίλ, δεν με νοιάζει να πιάσω το 100% του MCU.
Άρα μου αρκεί που βλέπω τις ταινίες ανάκατα. Μια χαρά τις απολαμβάνω κι έτσι.
Όλες μου άρεσαν εξάλλου, άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας :)

 

Άντε φίλε,ο Θεός στη χάρη σου.

Posts τοίχη γράφτηκαν για πάρτη σου :lol:

 

Όσο για τον Deadpool δεν έχει πολλά posts κριτικές,περίμενε λίγο αν θες να δεις περισσότερες.Συν την δικιά μου ελπίζω.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ από τη μία θέλω πολύ να διαβάσω μόνο τις ιστορίες που με ενδιαφέρουν, αλλά επειδή είμαι του υπερηρωικού ΤΙΣ ΘΕΛΩ ΟΛΕΣ, ΒΓΑΛΤΕ ΚΙ ΑΛΛΑ! Από την άλλη σκέφτομαι ότι κάποιους τίτλους ενδέχεται να τους έχω στα αγγλικά, οπότε ίσως τους αγοράσω για να τους ξαναδιαβάσω στα ελληνικά, ίσως όχι και αρχίσει να πεταρίζει το μάτι λόγω του OCD μου που δε θα έχω συμπληρωμένη ράχη :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πήρα και εγώ τον Deadpool τώρα.

Αναμένεται μια χαλαρή ωραία ανάγνωση και θα αφήσω και εγώ την κριτική μου εδώ σύντομα,ελπίζω.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η ράχη. Μέχρι στιγμής δεν χάνω τεύχος, επειδή ξέρω ότι οι ιστορίες είναι από καλές έως εξαιρετικές.

Αν τώρα στην πορεία εμφανιστούν και μέτριες ιστορίες, ή ακόμη χειρότερα μέτριες ιστορίες που τις έχω στη συλλογή μου, τότε πολύ πιθανόν η ράχη να αποκτήσει κενά :gun2: 

Επεξεργασία από Super Goofy 000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Μακάρι να βγει το Old Man Logan σύντομα, το περιμένω καιρό. Μακάρι και Birth of Venom, κλασική ιστορία, αλλά να δούμε φυσικά κάποια στιγμή και την συνέχεια του Στραζύνσκι. Επίσης μέσα στην 16άδα σίγουρα θεωρώ θα δούμε και τον Στρατιώτη του Χειμώνα όπως έχω ξαναπεί και λογικά και το 2ο Astonishing X-Men, ανάλογα αν λένε πάλι "συνέχεια στο τάδε" όταν βγάλουν το "Χάρισμα". Αυτή η αγωνία του τι θα βγει πάντως μας έχει τρελάνει χαχαχα. Και στο εξωτερικό έτσι ήταν; Πήγαιναν στα τυφλά γνωρίζοντας τους επόμενους 3 τόμους άραγε; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 11/11/2019 στο 2:30 ΠΜ, Tsaklas είπε:

Και στο εξωτερικό έτσι ήταν; Πήγαιναν στα τυφλά γνωρίζοντας τους επόμενους 3 τόμους άραγε; 

 

Όντως φίλε, ποιος ξέρει άραγε; Πάντως αυτή η προσμονή από την μία του τί θα βγει στην συνέχεια μας κρατάει ξύπνιους και σε εγρήγορση (εμένα τουλάχιστον)! Και εγώ επιθυμώ οι ιστορίες που έχουν αφήσει ανοιχτά μέτωπα (Εκδικητές και Κάπτεν) να ολοκληρωθούν κάποια στιγμή σχετικά άμεσα (για παράδειγμα στην 2η 10άδα άντε στην 3η).

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Avengers απ'όσο είδα δεν υπάρχει η συνέχεια στην συλλογή δυστυχώς. Κάπτεν σίγουρα και X-Men λογικά ναι γιατί είναι και στη συλλογή και τα είχε βγάλει η Anubis σε τευχάκια κάποτε. Spider-Man επίσης είναι στη συλλογή η συνέχεια οπότε λογικά θα έρθει.

 

Guardians of the Galaxy θέλω πάρα πολύ ρε γαμώτο αλλα μόνο κάποια τεύχη του Bendis έχει η συλλογή, όχι τα παλιότερα του Abnett που λένε ότι είναι καλά. Έχουν εκδοθεί βέβαια ως μέρος της συλλογής Marvel's Mightiest Heroes. Μακάρι να τα πάρουν από εκεί. Ίσως να δούμε και εμείς ένα region exclusive, βλέπω κάποια έχουν βγει μόνο σε 2 χώρες αποκλειστικά ας πούμε. Βέβαια το να βγουν ξαφνικά στην Ελλαδίτσα τίτλοι που δεν συμπεριλαμβάνονται, δύσκολο το βλέπω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

13 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Βέβαια το να βγουν ξαφνικά στην Ελλαδίτσα τίτλοι που δεν συμπεριλαμβάνονται, δύσκολο το βλέπω.

 

Και όμως το Captain America Out of Time που ήταν το τεύχος 4,είναι μόνο σε μερικές χώρες ως Winter Soldier Part 1 αλλά εμείς ήμαστε οι μόνοι μέχρι στιγμής που το έχουμε ως "Out of Time" (και δεν υπάρχει μέχρι στιγμής στην Αγγλική συλλογή).Δεν είναι αδύνατον.Αν υπάρχει ένας Marvel χαρακτήρας που είναι πολύ διάσημος εδώ στην Ελλάδα και μια καλή ιστορία του δεν ήταν ποτέ στη συλλογή.Τότε πίστεύω προσωπικά πως θα το δούμε και αυτό με το καλό.

 

Αλλά πρώτα πρέπει να δούμε τυχόν λίστες δημοσιότητας Marvel χαρακτήρων είτε mcu είτε γενικά.Και μετά αν θέλετε αρχίζουμε τους υπολογισμούς :lol:

 

Edit:Άσχετο αλλά ο Deadpool δεν έχει κάτι φωνές στο κεφάλι του;

Που πήγανε;  Πως και δεν τις είδα στο τεύχος;  :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, tkollias είπε:

Αυτό που στα σίγουρα δε μου άρεσε ήταν τα εξώφυλλα. Το ένα χειρότερο από το άλλο, και χρωματικά/σχεδιαστικά αλλά και ως στήσιμο. Yuck!

 

Ίσως επανέλθω για το Origins, αλλά με μικρές πιθανότητες, μου κάνει τρελό filler με την πρώτη ματιά.

 

Tα εξώφυλλα μοιάζουν με αφίσες *ταινιών λίγο πολύ κάτι που το βρίσκω λίγο αστείο,λόγο του σπάσιμου του τέταρτου τοίχου.

 

*(κάτι το οποίο θα συναντήσεις στο Origins σε μικρό βαθμό)

 

Το Origins,όπως λέει και το όνομα έχει να κάνει με προέλευση,αλλά υπάρχει κάτι διαφορετικό.Όταν τελείωσεις με το Origins,διάβασε αν θέλεις τις σημειώσεις του σεναριογράφου για να πάρεις γενικότερη ιδέα,δεν θα πω τι είναι.Γιατί  όπως είπε ο Kaneda μας τρολάρει ο Deadpool κανονικά.Αλλά έτσι όπως σε κόβω intellectual cultured comic connoisseur,μάλλον θα το πιάσεις με τη πρώτη.  :up:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5269
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

11 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Και στο εξωτερικό έτσι ήταν; Πήγαιναν στα τυφλά γνωρίζοντας τους επόμενους 3 τόμους άραγε; 

Απ' όσο ξέρω ήταν ακόμη χειρότερα. Στο εξωτερικό οι τόμοι δεν σχημάτιζαν την εικόνα στην ράχη με την σειρά κυκλοφορίας τους αλλά με ένα νούμερο που είχαν τα τεύχη (π.χ. το πρώτο τεύχος είχε το νούμερο 22), έτσι μάζευες τα τεύχη σαν κομμάτια παζλ και δεν έβλεπες την εικόνα να σχηματίζεται σιγα-σιγά όπως εμείς. Στην wiki είδα επίσης ότι σε κάθε τεύχος διαφήμιζαν κι άλλα τεύχη, χωρίς όμως να λένε με ποια σειρά θα βγουν. Δεν ειδοποιούσαν καν όταν η σειρά τελείωνε και θα συνεχιζόταν για άλλα 60 τεύχη. Λαμβάνοντας υπ' όψη ότι εμείς έχουμε μια ιδέα για το τι θα έρθει και η Anubis έχει απαντήσει σε e-mail πάνω σ' αυτό το θέμα πιστεύω ότι πρέπει να θεωρούμε τους εαυτούς μας τυχερούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, tkollias είπε:

Στο επόμενο έχουμε Astonishing X-Men, όπου θα επικεντρωθώ κυρίως στο πόσο καλή ήταν η μετάφραση, μιας και τις original ιστορίες τις έχω και στη συλλογή, αλλά και σε πολύ μεγάλη εκτίμηση. Ο δημιουργός της Buffy Summers Joss Whedon αναλαμβάνει την Kitty Pryde, χαρακτήρα που εν πολλοίς ενέπνευσε την Buffy, και τον συνεπώνυμο Scott Summers! Δε θα ξεχάσω ποτέ την ατάκα του Κύκλωπα στο τέλος για τα κουστούμια και τους υπερήρωες, ούτε το γεγονός ότι αυτή ήταν (imho) η μόνη φορά που ο χαρακτήρας του Κύκλωπα αναπτύχθηκε με ένα στοιχειώδη σεβασμό μετά το Uncanny X-Men#175, περισσότερα από 20 χρόνια νωρίτερα (και ποτέ έκτοτε). Επίσης, θεωρώ τον Cassaday (μαζί με τον Suart Immonen) τον καλύτερο σχεδιαστή κόμικς των τελευταίων 20 χρόνων, οπότε...

Stuart Immonen είναι κορυφή :) Πάντως πρέπει να διαβάσεις το House Of X και Powers Of X. Ότι καλύτερο έχω διαβάσει από X-Men εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

2 ώρες πριν, tkollias είπε:

Δε θα ξεχάσω ποτέ την ατάκα του Κύκλωπα στο τέλος για τα κουστούμια και τους υπερήρωες, ούτε το γεγονός ότι αυτή ήταν (imho) η μόνη φορά που ο χαρακτήρας του Κύκλωπα αναπτύχθηκε με ένα στοιχειώδη σεβασμό μετά το Uncanny X-Men#175, περισσότερα από 20 χρόνια νωρίτερα (και ποτέ έκτοτε).

 

Δυστυχώς έχω πλέον πειστεί ότι τα υπερηρωϊκά ελάχιστα διαφέρουν από Άρτσι, Μίκυ Μάους κτλ. Η ανάπτυξη των χαρακτήρων και το continuity μάς έχουν αποχαιρετήσει προ πολλού. Η περίπτωση που αναφέρεις είναι η σπάνια εξαίρεση, που ένας καταξιωμένος συγγραφέας εξελίσσει έναν χαρακτήρα σε μία δική του ιστορία. Εννοείται πως οι επόμενοι συγγραφείς ή θα την αγνοήσουν αυτήν την εξέλιξη ή θα την αναιρέσουν.

Στα τεύχη του Μόρρισον αναπτύσσεται επίσης ο χαρακτήρας του Κύκλωπα. Κι αποτελούν και προάγγελο των ιστοριών του Γουέντον.

 

39 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Πάντως πρέπει να διαβάσεις το House Of X και Powers Of X. Ότι καλύτερο έχω από X-Men εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια.

 

Ο Χίκμαν, συγγραφέας αυτών των ιστοριών, είναι μαζί με Μόρρισον και Γουέντον οι αγαπημένοι μου σύγχρονοι συγγραφείς Χ-Μεν :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.