Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οκ hulk η επόμενη έκδοση και παλιά κιόλας, φαντάζομαι αυτό δεν έχει ξαναβγεί στην Ελλάδα σωστά?                  Μιας και επικεντρώνονται στα γνωστά πρόσωπα από τις ταινίες, ποιες πιθανότητες υπάρχουν να βγάλουν gotg  comics by dan abnett?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

1 hour ago, Laz33 said:

Απ΄ό,τι βλέπω και με άλλα συμβαίνει το ίδιο. Πχ το Coming of Galactus έχει 3.68, από μόλις 109 ratings όμως. Δεν παίζει να είναι τόσο κακό.

 

Η πρώτη εμφάνιση του Galactus είναι μια από τις πλέον ιστορικές στιγμές της Μάρβελ. οκ... κατανοώ το ότι ίσως για κάποιους να είναι παρωχημένο στυλ ή κι εγώ δεν ξέρω τι, αλλά... 

 

και προφανώς είναι τελείως παράμετρος του ποιος τη διάβασε σε αυτή την έκδοση για να την ψηφίσει. Αυτή η ιστορία λχ περιέχεται στο 2ο Omnibus των F4. Και τα 3 που έχουν Kirby έχουν σχετικά λίγες ψήφους, και τα 3 όμως έχουν βαθμολογίες στο Θεό. Διότι στη τελική, αυτός που θα τα χώσει για να αγοράσει αυτά τα θηρία, ξέρει πάρα πολύ καλά το τι αγοράζει. Δεν θα πάει να χώσει το κατόμπαλλο για Stan Lee, Jack Kirby και πρώιμα Marvel από τη στιγμή που δεν γουστάρει ήδη αυτά τα 3 πράγματα :D 

 

image.png

 

Από την άλλη, επειδή προσωπικά τα θεωρώ παρωχημένα και θεωρώ ότι αρέσουν σε εμένα λόγω προσωπικών βιωμάτων, δεν είναι από τα πράγματα που θα σκεφτόμουν να σου προτείνω :) (αν και θα σου χρειαστεί για να εκτιμήσεις το Marvels των Busiek+Ross, αφού ασχολείται με πράγματα που έγιναν στα πρώιμα Μαρβελ). Σε τεράστια αντίθεση με το Ultimate Galactus Trilogy... Που ξαναλέει την ίδια περίπου ιστορία αλλά με πιο μοντέρνα αφήγηση και σχέδιο (όπως πάρα πολλά κόμικ του Ultimate σύμπαντος της Μάρβελ). Αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλη φάση :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πες τα @Tsaklas πες τα :lol:

Χαχαχα

 

Εγώ μόνο ένα πράγμα δεν θέλω.Οι ταινίες να επιρρεάζουν τι κόμικ βγαίνουν εδώ.Και δεν λέω να μην βγάζουν από ήρωες στο mcu αλλά όχι όπως έκανε η Disney κάποτε π.χ.

 

Όχι  xmen και χαρακτήρες που έχουν ταινίες από τη Fox στο Marvel vs Capcom Infinite (RIP) για να μην δώσουμε τσάμπα διαφήμιση στη Fox (παρόλο που ο Wolverine ήταν από την αρχή στα   Marvel/Capcom Crossover παιχνίδια και έχει πρωταγωνιστικό ρόλο παρακαλώ συν ένας αγαπημένος των παικτών)

**Δεν μπορείς να μην αγαπήσεις ένα Berserker Barrage.Είναι από τις πιο διάσημες και φοβερές κινήσεις στα fighting παιχνίδια.Απόδειξη,την αντιγράφει ξεκάθαρα η Miss Fortune στο Skullgirls 2nd Encore και το λέει κιόλας "Berserker Barrage" :lol: **

 

Αυτό το έμαθα πρόσφατα,η σειρά κόμικ Fantastic Four για το 2015,ακυρώθηκε λίγο πριν την ανάλογη ταινία της Fox που έβγαινε τότε για να μην δώσουν στη  Fox τσάμπα διαφήμιση.Τσαντίζοντας τους fans.

 

Και αν απορείτε  για το Berserker Barrage:

 

Wolverine πρωτότυπο:

 

 

Mis Fortune αντιγραφή (αποτίει φόρο τιμής στη κίνηση Berkerker Barrage):

 

Δεν θέλω τις ίδιες μπούρδες εδώ αλλά βλέποντας το XMen:Το Χάρισμα ξανά,μάλλον αυτή η καττάρα έσπασε επιτέλους....

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32942
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, germanicus είπε:

Από την άλλη, επειδή προσωπικά τα θεωρώ παρωχημένα και θεωρώ ότι αρέσουν σε εμένα λόγω προσωπικών βιωμάτων, δεν είναι από τα πράγματα που θα σκεφτόμουν να σου προτείνω :) (αν και θα σου χρειαστεί για να εκτιμήσεις το Marvels των Busiek+Ross, αφού ασχολείται με πράγματα που έγιναν στα πρώιμα Μαρβελ). Σε τεράστια αντίθεση με το Ultimate Galactus Trilogy... Που ξαναλέει την ίδια περίπου ιστορία αλλά με πιο μοντέρνα αφήγηση και σχέδιο (όπως πάρα πολλά κόμικ του Ultimate σύμπαντος της Μάρβελ).

Μιας και το ΄φερε η κουβέντα.
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με Fantastic Four.
Πρότεινέ μου κανένα καλό να διαβάσω που να έχει βγει και στα ελληνικά.
Κατά προτίμηση σε σχετικά πρόσφατη έκδοση, όχι Καμπανάδες και δε συμμαζεύεται :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Οι Οραματιστες από Οξύ νομίζω είναι καλό από F4. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5269
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

2 ώρες πριν, Evi είπε:

Οκ hulk η επόμενη έκδοση και παλιά κιόλας, φαντάζομαι αυτό δεν έχει ξαναβγεί στην Ελλάδα σωστά?                  Μιας και επικεντρώνονται στα γνωστά πρόσωπα από τις ταινίες, ποιες πιθανότητες υπάρχουν να βγάλουν gotg  comics by dan abnett?

Λίγο που το έψαξα, το μόνο gotg comic που φαίνεται να είναι στην original συλλογή είναι το Cosmic Avengers του Bendis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27018
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Άρα... :thinking:

 

μιλάμε για...

 

Ε Π Α Ν Ε Κ Δ Ο Σ Η :wow::wow::wow:

 

Φτου στον κόρφο μας και η Παναγιά μαζί μας! 

 

Αλλά τώρα που είναι δυσεύρετη και πρέπει να την ψάχνετε σε 3 διαφορετικές εκδόσεις δεν σας πειράζει και χειροκροτάτε εεε; Τέτοιοι είστε! :lol: (πλάκα κάνω προφανώς μην παρεξηγθεί κανείς)

Καμία παρεξήγηση, αλλά ποιος ακριβώς είπε πως την έψαχνε απ' την προηγούμενη έκδοσή της; :)  Δύο στους δύο την έχουμε κι εγώ, προσωπικά, από τότε που κυκλοφόρησαν τα τεύχη! Αλλά ανεξάρτητα απ' το ότι αγοράζω όλη τη σειρά ανεξαιρέτως, έχω πει πως θα στηρίξω hardcover εκδόσεις κι ας έχουν ξαναβγεί σε graphic novel. Απλώς γουστάρισα διπλά επειδή βγήκαν σε δικό τους τίτλο, όπως τους αρμόζει! :)

 

1 ώρα πριν, Super Goofy 000 είπε:

 

 

Τα τεύχη 370-375 είχαν δημοσιευτεί στο Σπάιντερ-Μαν του Καμπανά. Στα τεύχη 581-586.

Το τεύχος 376 είχε δημοσιευτεί στον Άνθρωπο Αράχνη #3 της Μαμούθ. 

Το τεύχος 377 είχε δημοσιευτεί και στον Άνθρωπο Αράχνη #7 της Μαμούθ και στο Incredible Hulk #1 της Modern Times.

 

Θυμάμαι με πόσο πάθος έψαχνα στα παλαιοπωλεία για να μπορέσω να διαβάσω όλη την ιστορία:lol:

Είσαι βέβαιος για τις πληροφορίες που δίνεις; :thinking: Έχεις όλη τη σειρά "Ο Άνθρωπος Αράχνη" και δεν ήταν εκεί τα "The Incredible Hulk" 370-377; Διότι εγώ αφενός εκεί θυμάμαι να τη διαβάζω, αφετέρου το τελευταίο τεύχος ΔΕΝ το έχω διαβάσει στο "The Incredible Hulk", καθώς δεν το απέκτησα ποτέ! Ίσως υπήρξε μια πρώτη επανέκδοση αλλά θα ορκιζόμουν ότι δε διάβασα στο "Σπάιντερ-Μαν" τις ιστορίες αυτές... :thinking: Τα τελευταία τεύχη τα έχω, φυσικά, μέσα σ' άλλα. Δεν έχω τίποτα μπροστά μου για να διασταυρώσω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν και περίμενα Planet Hulk, καλοδεχούμενη η κάθε επιλογή. Λογικά και το Thor και το Hulk θα τα πάρω, οπότε θα συνεχίσουμε να έχουμε το απόλυτο όσον αφορά τα τεύχη. Καλύπτονται και όσοι ζητούσαν λίγο πιο παλιές ιστορίες και εγώ φυσικά θα έλεγα πως είμαι ικανοποιημένος, καθώς δεν έχω πολλές παλιές ιστορίες στη συλλογή μου. Με μεγάλο ενθουσιασμό θα πάρω Deadpool λογικά αύριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27018
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

@Mandrake μόνο το 1ο Deadpool είδα.
Το 2ο αργότερα. Προτεραιότητα έχει το Watchmen στην ultimate cut τούμπανο έκδοση των 3,5 ωρών.
Έχω κατεβασμένο και το Iron Man 3 να δω σε κάποια φάση, το X-Men 2 και το Thor Ragnarok :)

Από κόμικς κι εγώ το κόβω να μη μ΄αρέσει ο Deadpool.
Σε 1η φάση δεν θα πάρω κάτι, ίσως δοκιμάσω αργότερα κανένα.

Αν θες τη γνώμη μου φίλε Laz33, δεν τα πιάνεις καθόλου μα καθόλου καλά... Σε ένα χτισμένο κινηματογραφικό σύμπαν το "επιλεκτικό" δεν πιάνει. Χάνεις όχι πολλά, αλλά ΑΠΕΙΡΑ και είναι κυριολεκτικά αδύνατον να κάνεις συσχετισμούς, συνειρμούς και υποθέσεις, όση θεωρία κι αν προσθέσει ακόμη κι ένας ενημερωμένος στα υπερηρωικά. Προσωπικά, δε θα επέλεγα αυτόν τον δρόμο και όχι φυσικά επειδή πρόκειται για τις συγκεκριμένες ταινίες, αλλά για οποιοδήποτε franchise που έχει αρχή, μέση και τέλος. Εδώ όμως τα πράγματα είναι πιο δύσκολα... Δεν είναι το ίδιο με τα κόμικς που διαβάζεις και σου λέμε ότι δε χρειάζεται να τα πιάσεις απαραίτητα απ' την αρχή. Γιατί αυτά έχουν ασύνδετες μεταξύ τους ιστορίες, που μπορείς να παρακολουθήσεις με τυχαία σειρά και να βγάλεις κάποια συμπεράσματα για τα ενδιάμεσα, έχοντας γνωρίσει χαρακτήρες που εμφανίζονται ξανά και ξανά. Οι ταινίες δουλεύουν με μία συνοχή και η 1η δίνει επαρκείς πληροφορίες και "πετάει μπαλάκι" στη 2η, η 2η στην 3η και ούτω καθεξής. Χώρια η ανάπτυξη των χαρακτήρων ενδιάμεσα... Για παράδειγμα, εάν δεν έχεις δει την 1η Avengers και πηδήξεις στον 3ο Iron Man, είναι αδύνατον να καταλάβεις γιατί έχει αυτές τις κρίσεις πανικού, εάν δε δεις "The Incredible Hulk" και 1ο "Iron Man" πως μπορείς να γνωρίζεις τον τρόπο με τον οποίο συγκεντρώθηκε έτσι η ομάδα ή αντίστοιχα στο "σύμπαν" των X-Men, εάν δεις 1ο το "Deadpool" είναι αδύνατον να καταλάβεις ποιος είναι ο Ξαβιέ που τον αναζητάει (και γιατί!), εάν δεις το "X-Men: Days of Future Past" ξεκινάς με λανθασμένη εντύπωση ότι ο Xavier με τον Magneto είναι σύμμαχοι (και όχι λόγω των περιστάσεων) και πολλά πολλά άλλα που χρειάζονται κατεβατά για να τ' αναλύσει κανείς... Εντελώς χαοτική οπτική και με τόσες ταινίες, πια, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις βγάλει άκρη στο τέλος. Θα έχεις χάσει πολλά. Εδώ χάνεις με τον τρόπο που παρουσιάζονται με τη σειρά οι ταινίες των X-Men (θα καταλάβεις γιατί εάν τις δεις με τη σειρά. Έχουν συζητηθεί επαρκώς κι εδώ μέσα!), πόσο μάλλον αν τις δεις κατ' αυτόν τον τρόπο. Προτείνω να "παγώσεις" ότι κάνεις, να βρεις μια λίστα με τη σειρά παρακολούθησης των ταινιών αυτών και να τις πιάσεις από την αρχή! Αφού μπήκε που μπήκες στο "χορό", φρόντισε να πηγαίνεις σύμφωνα με τον βηματισμό. ;)  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27018
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Είχε έρθει στην Ελλάδα ως Once Upon a Deadpool ;

 

4 ώρες πριν, Bilis είπε:

Όπως ρώτησε και ο Tsaklas, βγήκε το Once Upon a Deadpool στην Ελλάδα?

Ναι παιδιά, ήρθε και Ηράκλειο Κρήτης που μένω εγώ, κατά συνέπεια θα είχε παίξει και στην Αττική! Ήταν κατά τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη, αν θυμάμαι καλά. Προσπαθώ να μη χάνω μεταφορές από κόμικς στον κινηματογράφο, αλλά εκείνη δεν την παρακολούθησα... Είχα κατεβάσει και δει το την "Super Duper Cut", βέβαια, οπότε λέω να την κατεβάσω κι αυτήν να τη δω σιγά σιγά! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:
7 ώρες πριν, Super Goofy 000 είπε:

 

 

Τα τεύχη 370-375 είχαν δημοσιευτεί στο Σπάιντερ-Μαν του Καμπανά. Στα τεύχη 581-586.

Το τεύχος 376 είχε δημοσιευτεί στον Άνθρωπο Αράχνη #3 της Μαμούθ. 

Το τεύχος 377 είχε δημοσιευτεί και στον Άνθρωπο Αράχνη #7 της Μαμούθ και στο Incredible Hulk #1 της Modern Times.

 

Θυμάμαι με πόσο πάθος έψαχνα στα παλαιοπωλεία για να μπορέσω να διαβάσω όλη την ιστορία:lol:

Είσαι βέβαιος για τις πληροφορίες που δίνεις; :thinking: Έχεις όλη τη σειρά "Ο Άνθρωπος Αράχνη" και δεν ήταν εκεί τα "The Incredible Hulk" 370-377; Διότι εγώ αφενός εκεί θυμάμαι να τη διαβάζω, αφετέρου το τελευταίο τεύχος ΔΕΝ το έχω διαβάσει στο "The Incredible Hulk", καθώς δεν το απέκτησα ποτέ! Ίσως υπήρξε μια πρώτη επανέκδοση αλλά θα ορκιζόμουν ότι δε διάβασα στο "Σπάιντερ-Μαν" τις ιστορίες αυτές... :thinking: Τα τελευταία τεύχη τα έχω, φυσικά, μέσα σ' άλλα. Δεν έχω τίποτα μπροστά μου για να διασταυρώσω...

 

Ναι, είμαι βέβαιος. Έλεγξα και την συλλογή μου :) Τα 370-375 τα δημοσίευσε μόνο ο Καμπανάς. Ο οποίος βέβαια είχε δημοσιεύσει και πολλά προηγούμενα τεύχη Χαλκ, μέχρι και πριν το 300.

Όσον αφορά τον ''Άνθρωπο Αράχνη'' και το ''Incredible Hulk'', συνέχισαν να δημοσιεύουν τεύχη Χαλκ και μετά το 377. Κάποια από αυτά τα δημοσίευσαν και οι δύο τίτλοι :) 

 

Επεξεργασία από Super Goofy 000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Καμία παρεξήγηση, αλλά ποιος ακριβώς είπε πως την έψαχνε απ' την προηγούμενη έκδοσή της; :)  Δύο στους δύο την έχουμε κι εγώ, προσωπικά, από τότε που κυκλοφόρησαν τα τεύχη! Αλλά ανεξάρτητα απ' το ότι αγοράζω όλη τη σειρά ανεξαιρέτως, έχω πει πως θα στηρίξω hardcover εκδόσεις κι ας έχουν ξαναβγεί σε graphic novel. Απλώς γουστάρισα διπλά επειδή βγήκαν σε δικό τους τίτλο, όπως τους αρμόζει! :)

Καλά μια πλάκα έκανα, δεν σημείωσα ποιος έκραζε για επανεκδόσεις για να το διασταυρώσω τώρα με το ποιος χάρηκε :P

 

1 ώρα πριν, Bilis είπε:

Λίγο που το έψαξα, το μόνο gotg comic που φαίνεται να είναι στην original συλλογή είναι το Cosmic Avengers του Bendis.

Θα 'θελα κι εγώ λίγο GOTG ρε γαμώτο. Κρίμα που δεν έχει παραπάνω τίτλους τους, ειδικά το run του Abnett έχω ακούσει ότι αξίζει πολύ.

 

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

 

Ναι παιδιά, ήρθε και Ηράκλειο Κρήτης που μένω εγώ, κατά συνέπεια θα είχε παίξει και στην Αττική! Ήταν κατά τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη, αν θυμάμαι καλά. Προσπαθώ να μη χάνω μεταφορές από κόμικς στον κινηματογράφο, αλλά εκείνη δεν την παρακολούθησα... Είχα κατεβάσει και δει το την "Super Duper Cut", βέβαια, οπότε λέω να την κατεβάσω κι αυτήν να τη δω σιγά σιγά! :) 

Περίεργο. Γενικά πάω πολύ σινεμά και ειδικά σε υπερηρωικά που είναι τα αγαπημένα μου αλλά δεν είχα δει να αναφέρουν κάτι για εδώ. Ήταν καμιά μεγάλη αλυσίδα ή μήπως ήταν κανένα συνοικιακό πολύ μικρό ;

 

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Α εάν δε δεις "The Incredible Hulk" και 1ο "Iron Man" πως μπορείς να γνωρίζεις τον τρόπο με τον οποίο συγκεντρώθηκε έτσι η ομάδα ή αντίστοιχα στο "σύμπαν" των X-Men, εάν δεις 1ο το "Deadpool" είναι αδύνατον να καταλάβεις ποιος είναι ο Ξαβιέ που τον αναζητάει (και γιατί!), εάν δεις το "X-Men: Days of Future Past" ξεκινάς με λανθασμένη εντύπωση ότι ο Xavier με τον Magneto είναι σύμμαχοι (και όχι λόγω των περιστάσεων) και πολλά πολλά άλλα που χρειάζονται κατεβατά για να τ' αναλύσει κανείς... Εντελώς χαοτική οπτική και με τόσες ταινίες, πια, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις βγάλει άκρη στο τέλος. Θα έχεις χάσει πολλά. Εδώ χάνεις με τον τρόπο που παρουσιάζονται με τη σειρά οι ταινίες των X-Men (θα καταλάβεις γιατί εάν τις δεις με τη σειρά. Έχουν συζητηθεί επαρκώς κι εδώ μέσα!), πόσο μάλλον αν τις δεις κατ' αυτόν τον τρόπο. Προτείνω να "παγώσεις" ότι κάνεις, να βρεις μια λίστα με τη σειρά παρακολούθησης των ταινιών αυτών και να τις πιάσεις από την αρχή! Αφού μπήκε που μπήκες στο "χορό", φρόντισε να πηγαίνεις σύμφωνα με τον βηματισμό. 

Καλά δεν χρειάζεται να δει και το Incredible Hulk που έχει ελάχιστη σχέση με το MCU τελικά. Τα X-Men που είναι πιο λίγα συμφωνώ μπορεί να τα πιάσει από την αρχή και καλό θα ήταν γιατί συνδέονται αρκετά. Από MCU ίσως μπορεί να είναι πιο επιλεκτικός εφόσον δεν είναι φανατικός. Αλλά ναι, δεν ξεκινάς να δεις το Winter Soldier χωρίς να χεις δει το First Avenger ας πούμε. Χάνεις πράγματα. Για το Thor Ragnarok επιφυλλάσσομαι γιατί αν και 3ο μέρος τριλογίας το απομάκρυναν αρκετά από τα άλλα Θορ. Τόσο που ξεκινάει δική του σειρά σχεδόν, με 4η ταινία πρώτη φορά στα χρονικά. Αλλά ναι χάνεις λεπτομέρειες σίγουρα. Απλά το να δει 22 ταινίες γιατί θέλει να τσεκάρει μία είναι και λίγο δύσκολο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Η modern times είχε δημοσιεύσει τα τεύχη 377-387 του hulk συν κάτι αμερικάνικα τεύχη μετά το νούμερο 400 που έχω και είναι όλα αξιόλογα. Ο Peter David έκανε καλή δουλειά στο run του στον hulk και γενικά ότι έχω διαβάσει από τον συγκεκριμένο μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.. Νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή και ελπίζω να δούμε και άλλες παλιές ιστορίες στους επόμενους τόμους.. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

9 hours ago, Laz33 said:

Μιας και το ΄φερε η κουβέντα.
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με Fantastic Four.
Πρότεινέ μου κανένα καλό να διαβάσω που να έχει βγει και στα ελληνικά.
Κατά προτίμηση σε σχετικά πρόσφατη έκδοση, όχι Καμπανάδες και δε συμμαζεύεται :)

 

Γιατί? Έχει βγει και τίποτα για να κάνουμε διαλογή? :lol: Όπως ειπώθηκε, τo Visionaries λοιπόν, αναγκαστικά :) Τα συγκεκριμένα τεύχη τα έχω :) Είναι κλασσικ. Περίμενα ότι επειδή είναι παλιουτσικα, δεν θα άρεσαν. Μολαταύτα είδα στα σχόλια ότι συνεχίζουν να γοητεύουν νέους αναγνώστες και σήμερα :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ανυπομονώ για το silent screams. 

 

Πάντα ήθελα να διαβάσω hulk από Peter David, καθώς τα μοντέρνα κομικ χαλκ δεν μου μιλάνε, είναι κάτι διαφορετικό από τα μοντέρνα κόμικ και πολύ κομβικό για τον χαρακτήρα. Κυριολεκτικά αν όλη η σειρά απλά έβγαζε χρονολογικά το run του Peter David δεν θα με χάλαγε ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27018
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Καλά δεν χρειάζεται να δει και το Incredible Hulk που έχει ελάχιστη σχέση με το MCU τελικά. Τα X-Men που είναι πιο λίγα συμφωνώ μπορεί να τα πιάσει από την αρχή και καλό θα ήταν γιατί συνδέονται αρκετά. Από MCU ίσως μπορεί να είναι πιο επιλεκτικός εφόσον δεν είναι φανατικός. Αλλά ναι, δεν ξεκινάς να δεις το Winter Soldier χωρίς να χεις δει το First Avenger ας πούμε. Χάνεις πράγματα. Για το Thor Ragnarok επιφυλλάσσομαι γιατί αν και 3ο μέρος τριλογίας το απομάκρυναν αρκετά από τα άλλα Θορ. Τόσο που ξεκινάει δική του σειρά σχεδόν, με 4η ταινία πρώτη φορά στα χρονικά. Αλλά ναι χάνεις λεπτομέρειες σίγουρα. Απλά το να δει 22 ταινίες γιατί θέλει να τσεκάρει μία είναι και λίγο δύσκολο. 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "The Incredible Hulk". Επειδή άλλαξε ο ηθοποιός; Και ο Chris Evans ήθελε να αποχωρήσει, απλώς στην περίπτωσή του κατάφεραν και το πλάσαραν αλλιώς. Αυτά είναι ψιλά γράμματα και πράγματα μπορεί να στραβώσουν σε μια παραγωγή. Εάν δεν υπήρχε η ιστορία αυτή, όμως, πως θα εισήγαγαν τον Hulk στην ομάδα, όπως βλέπουμε στο τέλος και γίνεται;

 

Επίσης, διαφωνώ κάθετα, οριζόντια, διαγώνια και επί τα αυτά με την επιλεκτική παρακολούθηση σε τέτοιου είδους ταινίες. Από όλες χάνεις πράγματα. Πέρα απ' αυτό, φαίνεται πως δε θέλει να τσεκάρει μια ταινία από περιέργεια εφόσον, τελικά, παρακολουθεί περισσότερες. Αλλά και αυτό να ήθελε, χάνει τη μισή ταινία μη γνωρίζοντας τους χαρακτήρες και τι έχει προηγηθεί, ναι ή όχι; Το κινηματογραφικό περιγράφει μία ιστορία. Μία! Το να δεις τμήμα της, είναι σα να μην είδες τίποτα. Δε μπορείς να κάνεις συνδέσεις, εκτός κι αν προσπαθήσεις να τις κάνεις διαβάζοντας πληροφορίες απ' το διαδίκτυο. Τρίχες... Ας πιάσουμε λοιπόν επιλεκτικά να δούμε το 3ο "Star Wars" που έχουμε ακούσει ότι είναι το καλύτερο, το 3o "Lord of the Rings" που είναι πιο πλούσιο σε μάχες και χαίρεται εφέ το μάτι, το 2o "Hobbit", το "Terminator 2" χωρίς να έχουμε δει το ένα επειδή έχει πιο πλούσια εφέ (που είναι και επίκαιρο! Πρεμιέρα της τελευταίας είχαμε την προηγούμενη Πέμπτη! :)  ) κ.ο.κ. Μετά ας πιάσουμε μια τηλεοπτική σειρά αντίστοιχα να δούμε τον 3ο καλύτερο κύκλο της ή ας πηδήξουμε τον 4ο που διαβάσαμε στα ίντερνετς ότι είναι βαρετός και κέρδισε πολλές σάπιες ντομάτες και ας πάμε στον 5ο. Τέλος, ας πιάσουμε ένα βιβλίο απ' τη μέση κι έπειτα που γίνεται συναρπαστικό και μόλις κλείσουν 1-2 ενδιαφέροντα κεφάλαια να το σταματήσουμε, διότι μετά κάνει κοιλιά. Οι ταινίες αυτές ΔΕ "στέκονται" αυτόνομες. Είναι μέρος ενός συνόλου, όπως είναι ένα επεισόδιο για μια τηλεοπτική σειρά. Φτιάχτηκαν επίτηδες κατ' αυτόν τον τρόπο και αυτή είναι η πραγματικότητα. Από κει και πέρα ας κάνει ο καθένας ότι τον ευχαριστεί περισσότερο.

 

Πέρα απ' αυτό, βλέπω καμιά φορά όταν πάμε σινεμά με παρέα που γυρίζει και μου λέει ο ένας "πόση ώρα είναι ρε σι η ταινία;" ή θα πεταχτεί ο 2ος και θα μου δώσει στο άσχετο την πληροφορία της διάρκειας που είδε στην IMDB ή στη σελίδα του κινηματογράφου. Δε θέλω να ξέρω ρε! Δε με νοιάζει! Δεν πάω με πρόγραμμα να κάνω την έξοδό μου! Ο προγραμματισμός θα είναι για την ώρα προβολής που θα επιλέξω και μέχρι εκεί! Δε θα 'πρεπε να τα κοιτάζει κανείς αυτά, εκτός πια κι αν είναι τόσο γεμάτο το ημερήσιο πρόγραμμά του από εργασία και υποχρεώσεις, που δεν έχει περιθώρια να είναι χαλαρός... Ο αριθμός ταινιών, επεισοδίων, τευχών κόμικς κτλ. δε θα έπρεπε να μας τρομάζει. Για την ψυχαγωγία μας διαβάζουμε, για τη ψυχαγωγία μας παρακολουθούμε. Ας είναι όσες θέλουν κι ας τραβάει όση ώρα θέλει η μία, δε χρειάζεται ούτε προγραμματισμός, ούτε ζόρι. Δε χρειάζεται να γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί με τις ασχολίες μας αλλά να τις απολαμβάνουμε, όσο αυτές κι αν διαρκούν.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "The Incredible Hulk". Επειδή άλλαξε ο ηθοποιός; Και ο Chris Evans ήθελε να αποχωρήσει, απλώς στην περίπτωσή του κατάφεραν και το πλάσαραν αλλιώς. Αυτά είναι ψιλά γράμματα και πράγματα μπορεί να στραβώσουν σε μια παραγωγή. Εάν δεν υπήρχε η ιστορία αυτή, όμως, πως θα εισήγαγαν τον Hulk στην ομάδα, όπως βλέπουμε στο τέλος και γίνεται;

Εννοώ ότι έχει ελάχιστες αναφορές στα γεγονότα της ταινίας σε ολόκληρο το MCU, κανένας χαρακτήρας της δεν εμφανίζεται πάλι πέραν του Μπανερ και του Ρος (ο οποίος και που εμφανίζεται δεν γίνεται κάποια αναφορά πάλι στον ρόλο του στο Hulk, θα μπορούσε κανείς να τον θεωρήσει και νέο χαρακτήρα) και γενικότερα μπορεί και μόνος του να καταλάβει από το Avengers ποιος είναι ο Μπανερ και που βρισκόταν όταν τον βρήκαν για να ενταχθεί στην ομάδα. Κι επειδή στο τέλος εμφανίζεται ο Σταρκ και μιλάει στον Ρος τι; Έχει κάποια τεράστια σύνδεση με τα υπόλοιπα; Μηδενική σχεδόν σχέση κι αυτό επίτηδες γιατί λόγω της αλλαγής ηθοποιού και μέτριας αποδοχής της ταινίας την έχουν κάνει λίγο στην μπάντα. Συμφωνώ μαζί σου ότι όλα συνδέονται και τα απολαμβάνει καλύτερα έτσι αλλά μην λέμε ότι είναι και απαράβατος κανόνας να έχεις δει το Incredible Hulk για να εκτιμήσεις το υπόλοιπο MCU χωρίς να μπερδευτείς. Αν το πάμε έτσι να δει πιο πριν και το Hulk του 2003 που συμπεριλαμβανει το origin και γι αυτό ξεκίνησαν αφού έχει γίνει Hulk στην ταινία του 08, θεωρώντας ότι το κοινό έχει πρόσφατη την ιστορία. Για μένα πιο πολύ θα μπερδευτεί κάποιος αν μπει στο Hulk του 2008 ξαφνικά με μηδενικές γνώσεις για τον ήρωα πάρα αν μπει στο Avengers. Επίτηδες τα κάνουν λιανά για να μπορεί κάποιος που δεν έχει δει τα πάντα να το ακολουθήσει εύκολα. Ήταν αρχή τότε και γινόταν ακόμα. Κι εγώ πρώτα το Avengers είδα στο σινεμά έχοντας δει μόνο τα πρώτα 2 Iron Man και μετά από 3 χρόνια είδα τα υπόλοιπα που προηγήθηκαν. Δεν με μπέρδεψε ιδιαίτερα. Αντίθετα, όταν έφτασα στο Age of Ultron που έχει πάρα πολλές αναφορές στις γύρω ταινίες ήμουν λίγο χαμένος και από εκεί ξεκίνησα να βλέπω τα παλιά. Δεν λέω ότι ενδείκνυται να δει κάποιος το Avengers χωρίς να έχει δει Captain America, Thor προφανώς γιατί σημαντικά στοιχεία της πλοκής προέρχονται από εκεί. Αλλά έστω το Hulk θεωρώ μπορεί να το αφήσει αν δεν τον ενδιαφέρει στην προκειμένη φάση να αφοσιωθεί στο σύμπαν της Marvel. Προφανώς βέβαια μπαίνοντας στο Phase 2 τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Τα 2 πρώτα Avengers θέτουν την βάση για τις μετέπειτα ταινίες των Phase 2 και 3 αντίστοιχα, ειδικά το 2ο έστησε όλο το Phase 3 σχεδόν. Από ένα σημείο και μετά δεν μπορείς να παραλείψεις ταινίες. Αλλά είναι και ανάλογα τι θες να δεις. Αν θες πχ να ακολουθήσεις την ιστορία του Καπτεν Αμερικα για αρχή μπορείς άνετα να δεις τις 2 πρώτες ταινίες του μόνες τους. Αλλά να έχεις δει την πρώτη και να μπεις στην 2η, μην δεις την 2η ξεκρεμαστη. Στην 3η είναι που μπλέκονται τα πράγματα και θέλει να έχεις ένα υπόβαθρο. Ξαναλέω εννοείται η όλη εμπειρία του να έχεις δει τα πάντα με τη σειρά τα σπάει. Απλά καταλαβαίνω ότι ο φίλος Laz ας πούμε δεν θέλει αυτή την στιγμή να τις δει όλες. Δεν τον κατηγορώ. Απλά μην βλέπει ας πούμε και μόνο την 2η ταινία από μια τριλογία, όπως έκανε με το Winter Soldier γιατί εκεί χάνεται το παιχνίδι. Γενικά ας ρωτάει κιόλας να του πούμε γνώμη τι πρέπει να έχει δει σίγουρα πριν δει κάτι. Πχ ανέφερε θέλει να δει Ragnarok. Ε βοηθάει να έχεις δει Thor 1,2 και Age of Ultron σίγουρα. Και για το Age of Ultron πες να έχεις δει και το πρώτο Avengers. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32942
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μandrake πολύ προσωπικά το πήρες το θέμα :lol:
Σίγουρα το ιδανικό είναι αυτό που λες, να δει κάποιος τις ταινίες με τη σειρά, αλλά εγώ δεν καίγομαι κιόλας για ταινίες.
Τις βλέπω απλά για να πάρω μια ιδέα για τους χαρακτήρες, ώστε να ξέρω αν αξίζει ν΄ασχοληθώ με τα κόμικς τους.
Το αν κάποια σημεία σε μια ταινία δεν τα καταλαβαίνω επειδή υπάρχει συσχετισμός με προηγούμενα, δεν με πειράζει.
Και πίστεψέ με, δεν είναι τόσο πολλά αυτά τα σημεία όσα λες.
Το νόημα πάντα το πιάνω και τις ταινίες τις απολαμβάνω :)
Στην τελική το έγραψες κι εσύ.

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Για την ψυχαγωγία μας διαβάζουμε, για τη ψυχαγωγία μας παρακολουθούμε. δε χρειάζεται ούτε προγραμματισμός, ούτε ζόρι. Δε χρειάζεται να γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί με τις ασχολίες μας αλλά να τις απολαμβάνουμε, όσο αυτές κι αν διαρκούν.

Ε αυτό ακριβώς. Δεν χρειάζεται προγραμματισμός και ψυχαναγκασμοί σ΄ένα χόμπυ.
Δεν σου λέω ακραία πράγματα, πχ σε μια τριλογία να δεις πρώτα το 3ο μέρος και μετά τ΄άλλα δύο.
Αλλά αν δεις το Deadpool χωρίς να έχεις δει X-Men, δεν τρέχει και τίποτα :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν δεν τις δεις όλες μαζί ως σύνολο, μην τις δεις καθόλου γιατί αποκομμένες οι ταινίες αυτές (και αν λάβεις υπόψη σου και τα κενά που θα έχεις) είναι μέτριες. Και δε με λένε Σκορτσέζε :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

2 ώρες πριν, Aoshi είπε:

Πάντα ήθελα να διαβάσω hulk από Peter David, καθώς τα μοντέρνα κομικ χαλκ δεν μου μιλάνε, είναι κάτι διαφορετικό από τα μοντέρνα κόμικ και πολύ κομβικό για τον χαρακτήρα. Κυριολεκτικά αν όλη η σειρά απλά έβγαζε χρονολογικά το run του Peter David δεν θα με χάλαγε ?

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο :gpost: Δυστυχώς η αγγλική έκδοση της Συλλογής δεν περιέχει καμμία άλλη ιστορία Χαλκ από Πήτερ Ντέιβιντ :(

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Παράθεση

Αν δεν τις δεις όλες μαζί ως σύνολο, μην τις δεις καθόλου γιατί αποκομμένες οι ταινίες αυτές (και αν λάβεις υπόψη σου και τα κενά που θα έχεις) είναι μέτριες. Και δε με λένε Σκορτσέζε :angel:

 

Ανάλογα τι θα δει επιλέξει να δει βρε παιδιά. Μου φαίνεται όλοι εσείς οι λίγο μεγαλύτεροι που τα προλάβατε στο σινεμά εξαρχής έχετε κακομάθει. Ρωτήστε κι εμάς τους λίγο νεότερους που όταν ξεκίνησε το MCU ήμασταν νιάνιαρα που δεν μπορούσαν καν να δουν τις ταινίες, οπότε αναγκαστικά ξεκινήσαμε να βλέπουμε όποια ταινία έπαιζε στο σινεμά όταν ήμασταν 12-13 και πορωθήκαμε ανάποδα. Προφανώς αυτό που έχειε καταφέρει η Marvel είναι πρωτοφανές για τα κινηματογραφικά δεδομένα και το να ακολουθήσεις όλη την ιστορία είναι πραγματικά πολύ ωραία εμπειρία. Αλλά υπάρχουν κι εξαιρέσεις. Ας πούμε κάθε τόσο βγαίνει ένας νέος ήρωας. Δεν μπορεί να δει Guardians of the Galaxy χωρίς να έχει δει όλα τα υπόλοιπα; Μια χαρά μπορεί. Αντίστοιχα Ant-Man και Doctor Strange. Στην τελική αν ποσώς τον ενδιαφέρει να ξέρει κάθε λεπτομέρεια που αναφέρεται, μπορεί να δει ακόμα και τα Black Panther,  Spider-Man Homecoming που είναι άμεσα παράγωγα του Civil War. Το μόνο που επιμένω εγώ (σκληροπηρυνικός πλέον φαν του MCU μέχρι αηδίας που θεωρώ τις μισές και βάλε ταινιάρες) είναι να μην βλέπει επιλεκτικά την 2η ή την 3η ταινία μιας τριλογίας ας πούμε και αν έχει όρεξη ας τσεκάρει και τα 2 πρώτα Αvengers που κάνουν μια καλή εισαγωγή. Αν θέλει να μπει πιο εντατικά στην θέαση του MCU, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. Αλλά όντως, μην γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί και τον βάζουμε να βλέπει το Incredible Hulk λες και είναι η κορωνίδα του MCU. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

31 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Τις βλέπω απλά για να πάρω μια ιδέα για τους χαρακτήρες, ώστε να ξέρω αν αξίζει ν΄ασχοληθώ με τα κόμικς τους.

Αυτό μόνο μην το κάνεις με τους X-Men... Τα κόμικς τους είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με τις ταινίες της Fox που έκαναν κακό σε αρκετούς χαρακτήρες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Καλά εντάξει :lol:

Με βάση τα post αυτά,αν πω πως είδα το Infinity War πριν το Civil War και κάποιες άλλες mcu ταινίες (με εξαίρεση Iron Man 1 και 2),φαντάζομαι θα με κρεμάσετε :lol:

 

Το οποίο και ισχύει.Ένας φίλος μου ήθελε να δει μερικές ταινίες που νοίκιασε από μαγαζί για να δεί στο ps4 του.Και μας φώναξε έμενα και έναν άλλο φίλο μου να τις δούμε.Δράση είχαν,φάση είχαν μια χαρά ήταν.Μέτα συνέχισα την επικά βαρετή ζωή μου.Τώρα αν πρέπει να τις δω όλες για να καταλάβω τι συμβαίνει.Τότε όχι,γιατί σημαίνει πως πρέπει να δώ Captain Marvel.Τότε διπλά όχι :lol:

 

Πάντα ήμουν χαλαρός/casual με αυτά τα πράγματα η αλήθεια είναι.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Διάβασα και το Deadpool. Δεν του φαίνεται αλλά είναι αρκετά ωραία και συναισθηματική ιστορία που αναδεικνύει ότι κατά βάθος κάτω από τις καφρίλες κλπ πρόκειται για έναν τραγικό χαρακτήρα. Συγκριτικά με τις άλλες μάλλον θα την έβαζα 4η, με 5ο το New Avengers. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5269
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αγόρασα κι εγώ το Deadpool, ίσως το τεύχος της συλλογής που με ενδιέφερε λιγότερο μέχρι στιγμής, μιας και δεν είχα ξανακούσει γι' αυτή την ιστορία. Ελπίζω να με διαψεύσει για να μην πάει χαμένο το δεκάευρο. Το σχέδιο στην ράχη έχει ήδη αρχίσει να φαίνεται καλό. :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Από τους πρώτους 5 τόμους, έχω αποκτήσει τους 1, 3, 4 και 5 (δεν απέκτησα τον Iron Man που είχα ήδη, όπως δεν προτίθεμαι να αποκτήσω και τους X-men, που επίσης έχω) χωρίς να έχω διαβάσει ακόμα τον Deadpool μπορώ να πω ότι περισσότερο μου άρεσε ο τόμος του Captain America, λιγότερο του Spider-Man ενώ και τους New Avengers τους βρήκα πολύ διασκεδαστικούς.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αγοράστηκε, θα διαβαστεί σύντομα. Ελπίζω μόνο να διαβάζεται! Δεν έχω ιδέα πέραν των πρώτων εμφανίσεων (στο X-Force;) και των ταινιών για τον χαρακτήρα.

 

Για τις ταινίες, θεωρώ ότι μπορεί κανείς άνετα να δει κάποιες από αυτές χωρίς να έχει άλλες. Π.χ. τα Guardians, Ant-Man, Doctor Strange, Black Panther, Captain Marvel μια χαρά βλέπονται ανεξάρτητα. Οι ταινίες των 3 βασικών είναι ολίγον πιο συνυφασμένες με αυτές των Εκδικητών αλλά ακόμη κι αυτές δεν χρειάζονται σκονάκι, imho.

Για τα Spider-Man δεν ξέρω, νομίζω ότι το μπλέξανε πολύ με τον Iron-Man, πιο πολύ από όσο ενδεχομένως χρειαζόταν...

 

Και μιας και αναφέρθηκε, θεωρώ την άποψη του Scorcese για την Marvel ότι είναι εντελώς άκαιρη και άχρηστη. Δεν έχει καμία δουλειά να εκφέρει άποψη από τη στιγμή που δεν έχει δει ούτε μία και η γνώμη του δεν είναι καν σεβαστή για αυτό το λόγο. Τραγικό fail... Όποιος κι αν είσαι, αν δεν έχεις δει κάτι δεν μπορείς να το κρίνεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

29 λεπτά πριν, tkollias είπε:

Αγοράστηκε, θα διαβαστεί σύντομα. Ελπίζω μόνο να διαβάζεται! Δεν έχω ιδέα πέραν των πρώτων εμφανίσεων (στο X-Force;) και των ταινιών για τον χαρακτήρα.

 

Για τις ταινίες, θεωρώ ότι μπορεί κανείς άνετα να δει κάποιες από αυτές χωρίς να έχει άλλες. Π.χ. τα Guardians, Ant-Man, Doctor Strange, Black Panther, Captain Marvel μια χαρά βλέπονται ανεξάρτητα. Οι ταινίες των 3 βασικών είναι ολίγον πιο συνυφασμένες με αυτές των Εκδικητών αλλά ακόμη κι αυτές δεν χρειάζονται σκονάκι, imho.

Για τα Spider-Man δεν ξέρω, νομίζω ότι το μπλέξανε πολύ με τον Iron-Man, πιο πολύ από όσο ενδεχομένως χρειαζόταν...

 

Και μιας και αναφέρθηκε, θεωρώ την άποψη του Scorcese για την Marvel ότι είναι εντελώς άκαιρη και άχρηστη. Δεν έχει καμία δουλειά να εκφέρει άποψη από τη στιγμή που δεν έχει δει ούτε μία και η γνώμη του δεν είναι καν σεβαστή για αυτό το λόγο. Τραγικό fail... Όποιος κι αν είσαι, αν δεν έχεις δει κάτι δεν μπορείς να το κρίνεις.

Για Black Panther είχα τις επιφυλάξεις μου μιας και συνδέεται άμεσα με γεγονότα του Civil War. Όπως επίσης το Captain Marvel έχει ένα αντικείμενο στην πλοκή που καλό είναι να ξέρεις παρακάτω τι ρόλο παίζει. Αλλά εντάξει τώρα μιλάμε για τρίχες, το να τις δει κάποιος είναι παραπάνω από εφικτό χωρίς να έχει δει τα υπόλοιπα, μην μου πείτε ότι όσες φορές έχετε πάει σε ταινία MCU όλοι στην παρέα σας ήταν πιστοί φαν που έχουν δει τα πάντα και θυμούνται όλες τις λεπτομέρειες. Έχει γίνει τόσο ευρύ το κοινό της Marvel που απλά πάει οποιοσδήποτε πια χωρίς γνώση. 

 

Όσο για τον Σκορσέζε μην το κουράζουμε, αν ψάξει κανείς παραπάνω πληροφορίες για την δική του τωρινή κατάσταση θα καταλάβει από πού πηγάζει αυτή η πικρία. Το Silence πάτωσε το 2016 στις εισπράξεις, για τo Irishman τώρα δεν τον εμπιστεύτηκε κανένα στούντιο γιατί ήθελε πολλά λεφτά για να δείχνει νεότερους τους ηθοποιούς με CGI και κατέφυγε στο Netflix τελικά για να την κυκλοφορήσει. Λογικό είναι να λέει ότι "η Marvel δεν είναι σινεμά" μετά, νιώθει ότι δεν του δίνουν αυτού ευκαιρίες και τις παίρνει όλες η Marvel. Αλλά προφανώς αυτό είναι άσχετο με την ποιότητα, απλά η Μάρβελ αυτή την στιγμή είναι αυτό που πουλάει και δεν θα κρίνει κανείς αν είναι σινεμά μέσω αυτού. Είναι κάτι πιο εμπορευματοποιημένο από αυτά που κάνει ο Σκορσέζε αλλά δεν θα πει ότι δεν έχει καμία καλλιτεχνική αξία. Βλέπεις στα σινεμά στο Endgame 30 χρονών μαντράχαλους να κλαίνε γιατί πέθανε ένας φανταστικός χαρακτήρας, αν αυτό δεν είναι καλό γράψιμο 10 ετών που έχει συνδεθεί συναισθηματικά το κοινό τότε τι είναι; Τέλος πάντων όμως ξεφεύγουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27018
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Μandrake πολύ προσωπικά το πήρες το θέμα :lol:
Σίγουρα το ιδανικό είναι αυτό που λες, να δει κάποιος τις ταινίες με τη σειρά, αλλά εγώ δεν καίγομαι κιόλας για ταινίες.
Τις βλέπω απλά για να πάρω μια ιδέα για τους χαρακτήρες, ώστε να ξέρω αν αξίζει ν΄ασχοληθώ με τα κόμικς τους.
Το αν κάποια σημεία σε μια ταινία δεν τα καταλαβαίνω επειδή υπάρχει συσχετισμός με προηγούμενα, δεν με πειράζει.
Και πίστεψέ με, δεν είναι τόσο πολλά αυτά τα σημεία όσα λες.
Το νόημα πάντα το πιάνω και τις ταινίες τις απολαμβάνω :)
Στην τελική το έγραψες κι εσύ.

Ε αυτό ακριβώς. Δεν χρειάζεται προγραμματισμός και ψυχαναγκασμοί σ΄ένα χόμπυ.
Δεν σου λέω ακραία πράγματα, πχ σε μια τριλογία να δεις πρώτα το 3ο μέρος και μετά τ΄άλλα δύο.
Αλλά αν δεις το Deadpool χωρίς να έχεις δει X-Men, δεν τρέχει και τίποτα :)
 

Δε θα καταλάβεις ποτέ αυτό που λέω, εάν δε δεις με τη σειρά τις ταινίες. Ποτέ. Δε γίνεται να καταλάβεις εάν δεν έχεις "όλη την εικόνα". Προφανώς και θα περάσει καλά όποιος γουστάρει να γεμίσει εφέ το μάτι και θα καταλάβει την υπόθεση (δεν είναι "δύσκολη" σεναριακά), αλλά εάν τις έχει δει συνολικά έχει όλη την εικόνα του παζλ. Εσύ δε μπορείς να γνωρίζεις τι είναι αυτά που δεν κατάλαβες στην ταινία, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά επειδή δεν έχεις όλα τα δεδομένα. Δε θα καταλάβεις κάποιες αντιδράσεις, κάποιες ατάκες, κάποιες αναφορές. Εγώ είναι πιο πιθανό να τις καταλάβω, με μόνο "εμπόδιο" ίσως τα χρόνια που ενδεχομένως πέρασαν, εάν κι εφόσον η αναφορά η είναι πολύ πίσω και δεν τη θυμάμαι καλά. Το αν έχει σημασία, αν είναι λεπτομέρεια ή όχι, πάλι δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις όντας απ' έξω. Δεν πήρα τίποτα προσωπικά, σου εξηγώ απλώς ποιος είναι ο σωστός τρόπος παρακολούθησης ενός κινηματογραφικού σύμπαντος, εάν θέλεις να το απολαύσεις στο μέγιστο και να κατανοήσεις τα πάντα! Από κει και πέρα, δική σου είναι η ζωή, δική σου και η εμπειρία που θέλεις να βιώσεις από τις ταινίες αυτές! :)Τώρα, από πότε θεωρείται "ψυχαναγκασμός" το να παρακολουθεί κανείς μια τριλογία, εξαλογία, δωδεκαλογία κ.ο.κ. με τη σειρά την οποία φτιάχτηκε, μόνο εσύ το ξέρεις! :)

 

Όσο για τον Σκορζέζε αγαπητέ Kurdy, άσ' τον καλύτερα... Δεν έχει κανένα σοβαρό επιχείρημα ενώ μέσα σ' άλλα προσπάθησε να μας πείσει (δεν τα κατάφερε βέβαια) ότι κατέβαλε προσπάθεια να παρακολουθήσει κάποιες ταινίες αλλά δεν του "κάθισαν καλά". Δεν του αρέσει το είδος και αυτό δε φαίνεται απλά. Βγάζει μάτι! Δεν έχει ιδέα για ποιο πράγμα μιλάει μιας και δε διάβαζε ποτέ του κόμικς και το δήλωσε ο ίδιος ότι ίσως γι' αυτό του φαίνονται τόσο "εξωγήινες" τέτοιες ταινίες. Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως πέρασαν πολλές δεκαετίες για να παρακολουθήσουν οι αναγνώστες των κόμικς αυτών κάτι τέτοιο και τελικά ξεκίνησε σωστά. Με πλάνο ετών, με μια μεγαλύτερη ιστορία που χτίζεται σταδιακά, με μια συνέπεια πρωτοφανή για franchise (βγάζω εκτός "Άρχοντες", "Χάρι Πότερ" & "Χόμπιτ" που κι εκεί κάθε χρόνο είχαμε από μία, μιας και αυτές ξεκίνησαν με συγκεκριμένο πλάνο και είχαν προγραμματισμό και συνέπεια προς τον θεατή!), που κάτι τόσο οργανωμένο δεν το έχει ξαναδεί το Χόλυγουντ ποτέ! Δεν πειράζει. Ξυδάκι στις κουλτουρέ ελίτ που επί 80+ χρόνια είχαν την πίτα του λέοντος και οι Fantasy/Sci-Fi/Horor θεωρούνταν περιθωριακές, με κάποιες μικρές εξαιρέσεις (που ΠΟΤΕ όμως δεν πήγαν στα Όσκαρ!). Πλέον βλέπουμε κλασικούς ηθοποιούς να παίζουν σε ολοένα και περισσότερες τέτοιες ταινίες και αυτό κάποιους τους πειράζει. Τους πειράζει που δεν πουλάει το ίδιο ο Κιαροστάμι, τους πειράζει που δεν πουλάει το ίδιο ο Κεν Λόουτς, λες και πριν πουλούσαν (καλά, ο εναλλακτικός έτσι κι αλλιώς δεν "έπαιζε ποτέ μπαλίτσα" εισπρακτικά, με κάποιες εξαιρέσεις). Η τεχνολογία στον κινηματογράφο έχει ανέβει επίπεδα, προφανώς και το έδαφος είναι γόνιμο για τα είδη αυτά. Θα κάνουν τον κύκλο τους όμως, κανένα άλλο κινηματογραφικό είδος δεν απειλείται, όπως δεν απειλούνταν επί 70 χρόνια οι ταινίες απ' το χώρο του Φανταστικού, πέρα απ' την άσχημη κριτική που δέχονταν και το φτύσιμο που έτρωγαν απ' την Ακαδημαϊκή Κοινότητα.

 

Εάν ο Σκορσέζε έχει εμμονές με τη Νέα Υόρκη και την κουλτούρα της, ας συνεχίσει να γυρίζει τις ταινίες που εκείνος επιθυμεί (ή μέσα στο είδος που αισθάνεται τέλος πάντων ασφαλής ότι μπορεί να δημιουργήσει. bigwing.gif). Και αυτές θα τις βλέπουμε όσοι τον παρακολουθούμε (δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω τον "Ιρλανδό")! Επειδή δεν τολμά όμως ν' ασχοληθεί με άλλο είδος (τις οποίες όμως παρακολουθεί πολύς κόσμος με πάθος!), δεν έχει κανένα δικαίωμα να λέει ότι δεν είναι αυτό κινηματογράφος (όπου μάλιστα καλεί τον κόσμο να τον εγκαταλείψει!) και να γίνεται εμπαθής στους συναδέλφους του. Ναι! Και αυτό κινηματογράφος είναι, όπως κινηματογράφος είναι το "Πλοίο της Τρελής", όπως κινηματογράφος είναι το "Hangover", όπως κινηματογράφος είναι το "The Κόπανοι" και τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου και επιλογής των θεατών. Δεν είναι μόνο ο Γκοντάρ, ο Τρυφώ, ο Λουί Μαλ, ο Αντονιόνι, ο Κουροσάβα και ο Ανγκ Λι κινηματογράφος. Άσε που εκείνοι δεν είναι καν Χόλυγουντ, ενώ στην αρχή μιλούσε για Χόλυγουντ... Μύλος... Ψέμα ότι άλλος κινηματογράφος δεν πουλάει, κινδυνολογεί για τα υπόλοιπα είδη ότι είναι πλέον ελάχιστα τα δείγματα (βραβεύονται κάθε χρόνο ταινίες από όλα τα είδη!), εκτός πραγματικότητας και ότι ο δραματικός κινηματογράφος φέρει το μονοπώλιο σε συναισθήματα και βάθος χαρακτήρων. Απλώς "τρώνε απ' την πίτα" οι υπερηρωικές και κάποιοι αμετανόητοι που δεν τους αρέσει το είδος, βγάζουν εμπάθεια. Ο δε Σπίλμπεργκ που τις αποκάλεσε ελεεινές; Στην τηλεόραση το γύρισε, έβγαλε μία σειρά που επειδή είναι αυτός που είναι την κράτησαν τρεις σαιζόν (αν ήταν άλλος θα 'χε φάει "σβου" από την πρώτη κιόλας!) και μετά την κόψανε. Εάν εκείνος μας βγήκε ανέμπνευστος στα γεράματα, δεν του φταίνε σίγουρα οι υπερηρωικές ταινίες. Υπάρχουν σκηνοθέτες όπως ο M. Night Shyamalan που ΔΕΝ έκανε τέτοιες ταινίες (fantasy/μυστηρίου έκανε κατά κύριο λόγο), προσαρμόστηκε όμως, το έφτασε σε τριλογία και πήγε πάρα πολύ καλά! Οι 2-3 σκηνοθέτες/σεναριογράφοι της "Marvel Studios" που είδα πως απάντησαν, ήταν αξιοπρεπέστατοι!

 

Κύκλους κάνει η τέχνη & η κινηματογραφική βιομηχανία επενδύει την εικοσαετία που διανύουμε στις fantasy/sci-fi, οι οποίες έχουν πάρει τα πάνω τους. Αλλά για πόσο; Προσωπικά, ήδη βλέπω κορεσμό στα blockbuster και μόνο οι υπερηρωικές κάνουν ακόμη εισιτήρια. Κανένας ιδιαίτερος ενθουσιασμός για τις τελευταίες "Star Wars" (κι ας κάνουν εισιτήρια από τα fanboys), κανένας για τις "Star Trek" του Jar Jar Abrams, κανένας για τα τελευταία "Terminator", "Predator", "Ghostbusters" και πολλά άλλα franchise που προσπαθούν να αναβιώσουν, αν εξαιρέσεις ίσως τα "Alien" που όντως έχουν σύμπαν να αναπτύξουν εάν το επιθυμούν και επίσης, φανατικό κοινό. Αν πιάσουμε ορισμένες από τις πιο αντιπροσωπευτικές του είδους, πόσοι πήγαν να δουν Guillermo Del Toro; Πόσα εισιτήρια έκοψε η "Άφιξη"; Τα "Transformers"; Πόσα έκοψε το "Passenger"; Το "Godzilla" που μάλιστα είναι και συμπαραγωγή με την "Toho"; Το "Gravity"; Πόσα έκοψαν οι τελευταίοι "Άντρες με τα Μαύρα", άραγε; Το "Valerian and the City of the Thousand Planets"; Το "Inception" μόνο τα πήγε καλά, άντε και το "Interstellar" να τα πήγε καλύτερα απ' τις παραπάνω, μιας και μάζεψε μέσα απ' όλους (λόγω του δήθεν συσχετισμού με την "Οδύσσεια του Διαστήματος" του Stanley Kubrick), αλλά οι υπόλοιπες πολύ αμφιβάλλω ότι ξεπέρασαν σε εισπράξεις (ή/και σε βραβεύσεις!) το "Dunkirk", ότι ξεπέρασαν το "Shutter Island", τα "Hobbit", τα "Fantastic Beasts", το "Once Upon a Time in Hollywood", τα "Hangover", το "Bohemian Rhapsody", το "Hacksaw Ridge" ή το "The Wolf of Wall Street" του Σκορσέζε. Το "Life of Pi" του Ang Lee, δεν πήγε καλά εισπρακτικά; Για το "Joker" που ανήκει καθαρά στις δραματικές, τι έχει να πει; Ακόμη και ταινίες όπως το "The Secret Life of Walter Mitty", το "Miss Pelegrine's Home for Peculiar Children" ή το "The Theory of Everything", είμαι βέβαιος ότι έκαναν περισσότερες εισπράξεις απ' τις ανωτέρω sci-fi! Και πολλές άλλες που δεν έχω δει ή που δε μου 'ρχονται στο μυαλό, φυσικά (το περιορίζω και στη δεκαετία του "MCU", είπαμε, αλλιώς θα έβαζα μέσα Danny Boyle λίγο πριν, θα έβαζα κι άλλους)... Τους πείραξε λοιπόν που έκανε το είδος της Επιστημονικής Φαντασίας περισσότερες εισπράξεις στο υποείδος των υπερηρωικών και που πήρε κάποια βραβεία (μέσα σ' άλλα, ορισμένες πήραν παράλληλα και για "χειρότερη ταινία"!). Αχόρταγοι είναι και τους "βγαίνει" έτσι, τώρα στα γεράματα. Δεν προβληματίζονται που η τηλεόραση έχει κερδίσει έδαφος και πολλούς τους "στέλνει στο σπίτι τους". Δεν κοιτάνε τον κίνδυνο του μονοπωλίου της "Disney" ώστε να κινητοποιηθούν και να βάλουν φρένο δικαστικά στην ανεξέλεγκτη πορεία της (οι κινουμένων σχεδίων της Disney είναι από μόνες τους ολόκληρη βιομηχανία! Έχει αγοράσει και την "Pixar" νομίζω, έτσι δεν είναι; ), οι υπερηρωικές ταινίες αποκλειστικά τους έφταιξαν, όταν μάλιστα δηλώνουν ανίδεοι και δε βλέπουν "βάθος" στους χαρακτήρες, λες και αυτοί δημιουργήθηκαν τώρα για πρώτη φορά.

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 3
  • Μπέρδεμα 1
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και μετά,εγώ βαραίνω το thread ψάχνοντας λύση για την υγρασία στη τεύχη μου :lol:

 

Edit:Πάντως Mandrake είσαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ cinephile και φαίνεται! :clap2:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.