Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Για παράδειγμα το Spider-Man θα μπορούσε να είναι το Birth of Venom ή το The Night Gwen Stacy died (που απ' όσο ξέρω έχει ήδη μεταφραστεί),

 

Η συλλογή περιέχει το τομάκι Death of the Stacys, με δύο ιστορίες. Η πρώτη, ο θάνατος του πατέρα της Γκουέν, δεν έχει μεταφραστεί. Η δεύτερη, ο θάνατος της Γκουέν που αναφέρεις, είχε μεταφραστεί από τον Καμπανά, δυο διαφορετικές φορές μάλιστα. Επίσης ο Καμπανάς είχε μεταφράσει σχεδόν όλα τα τεύχη από το τομάκι Birth of Venom:)

Πάντως αν είναι να δημοσιεύσουν ιστορίες '70-'90, που έχουν μεταφραστεί από προηγούμενους εκδότες, το πιο πιθανό είναι να τα μεταφράσουν εκ νέου. Δεν νομίζω να έχουν το δικαίωμα να διατηρήσουν αυτούσια την μετάφραση προηγούμενου εκδότη. Εξάλλου μερικές από τις μεταφράσεις εκείνες δεν είναι και τόσο καλές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Απλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην το μεταφράσουν εκ νέου. :) Ακόμα και επαρκής να ήταν η μετάφραση (που δεν είναι), άλλη νοοτροπία είχαν οι μεταφράσεις του '70-80 και άλλες οι σημερινές. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

24 λεπτά πριν, Super Goofy 000 είπε:

 

Η συλλογή περιέχει το τομάκι Death of the Stacys, με δύο ιστορίες. Η πρώτη, ο θάνατος του πατέρα της Γκουέν, δεν έχει μεταφραστεί. Η δεύτερη, ο θάνατος της Γκουέν που αναφέρεις, είχε μεταφραστεί από τον Καμπανά, δυο διαφορετικές φορές μάλιστα. Επίσης ο Καμπανάς είχε μεταφράσει σχεδόν όλα τα τεύχη από το τομάκι Birth of Venom:)

Πάντως αν είναι να δημοσιεύσουν ιστορίες '70-'90, που έχουν μεταφραστεί από προηγούμενους εκδότες, το πιο πιθανό είναι να τα μεταφράσουν εκ νέου. Δεν νομίζω να έχουν το δικαίωμα να διατηρήσουν αυτούσια την μετάφραση προηγούμενου εκδότη. Εξάλλου μερικές από τις μεταφράσεις εκείνες δεν είναι και τόσο καλές.

Νόμιζα πως ο θάνατος της Γκουέν ήταν σε διαφορετικό τόμο με αυτόν του πατέρα της :thinking:

Για τις μεταφράσεις έχεις δίκιο. Καλά θα κάνουν και θα τα μεταφράσουν εκ νέου. Δεν θα ήθελα να ξαναδώ τον "Πράσινο Καλικάντζαρο" :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δηλαδή δεν σου αρέσουν οι ακριβείς μεταφράσεις των ονομάτων; :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τη μετάφραση "Πράσινος Καλλικάτζαρος" την αγαπώ, με αυτή μεγάλωσα, είναι επαρκώς ακριβής, μου κάνει.

 

Το "Πράσινος Κόβαλος" της Μαμούθ δεν αντέχω με τίποτε (σόρι, Βασίλη)! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Το "Πράσινος Κόβαλος" δόξα τον Θεό δεν το είχα ξανακούσει. Δεν έχω θέμα με τις ακριβείς μεταφράσεις αλλά μερικές ακούγονται πιο off από κάποιες άλλες. Π.χ. το Black Cat - Μαύρη Γάτα ακούγεται μια χαρά ενώ το Shocker - Δονητής ακούγεται γελοίο. Φαντάσου κάποιον να φωνάζει: "Ωχ όχι! Μας επιτίθεται ο Δονητής!"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ωχ όχι,ο εχθρός των Avengers,ο Θάμνος!!  :lol:

     ~ninjacakeassassin

 

"Άθρωπε Μυρμήγκι,ανέβα στο βέλος μου να σε ρίξω στον Άνθρωπο Αράχνη"

 

  ~Το Μάτι του Γερακιού

 

Γιατρός Καταστροφή,ο χειρώτερος γιατρός στο ΙΚΑ.Αλλά και πάλι καλύτερος από το Γιατρό Παράξενο,πολύ παράξενος τύπος,σου τη πέφτει,σε μυρίζει και σε γλύφει κιόλας σε κάθε επίσκεψη :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

11 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Καλημέρα,εκτώς από προσωπική επιθυμία μένω στη συλλογή γιατί είναι ασφαλές έδαφος.Σκληρόδετη έκδοση καλύτερων ιστοριών marvel καθώς είναι και φθηνό.Δηλαδή  σκέφτομαι να πάρω το watchmen deluxe edition ενώ έχει 40 ευρώ περίπου.Ενώ με αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω τέσσερα τεύχη εδώ με διαφορετικές ιστορίες και ήρωες.Συν πως τα τευχάκια δε με παίρνει να τα έχω λόγο κακού χαμού που θα γίνει στο σπίτι από άποψη χώρου και ποιότητας (επίσης και γιατί μερικά έχουν συγκεκριμένο deadline,εφημερίδων δηλαδή).Εκτός συλλογής τα hardcovers είναι ακριβά,ζήτημα αν θα πάρω τέσσερα ξέρω γω.Α υπάρχει και αυτό με τις ράχες.Άντε μπορεί να βρω κάνα hardcover της DC εκτός watchmen.Αλλά μία από τις πραγματικές μαγίες της συλλογής και δικές μου είναι πως δεν έχω τίποτα και μου αρέσουν οι εκπλήξεις :lol:

Οπότε παίζω λίγο στοίχημα είτε εδώ είτε μόνος για το τι μπορεί να μπει εδώ.

 

Μήπως ξέρετε καμιά καλή στενόμακρη βιβλιοθήκη ή ραφιέρα ξέρω γω για αυτή που τη συλλογή,αυτή που έχω είναι ενσωματωμένη με γραφείο και μικρή ΚΑΙ γεμάτη  χαχαχα

Μέχρι στιγμής οι τόμοι είναι στοιβαγμένοι, ο ένας πάνω στον άλλο πάνω από τη μικρή καλή διπλή στοίβα παιχνιδιών μου playstation 3.Δεν μπορώ να πω έχουν καλή βάση :lol:

 

Συμφωνώ σε όλα, είναι δύσκολη η εύρεση κατάλληλου αποθηκευτικού χώρου, αξίζει να ψάχνεις για τεράστιες βιβλιοθήκες για να φαίνεται όμορφα η συλλογή :D Το Watchmen επίσης προτείνω να το αγοράσεις όσο και να κάνει! Στα ελληνικά, στα αγγλικά σε όποια γλώσσα κι αν είναι, θεωρώ πως είναι από τα έργα που πρέπει να διαβάσεις αν σου αρέσει το κόμικ, ειδικά αυτού του είδους.

 

Στο θέμα των μεταφράσεων, εμένα δε μου αρέσουν οι ακριβείς μεταφράσεις, ίσως επειδή έχω συνηθίσει να διαβάζω εξίσου ελληνικά και αγγλικά κόμικ. Δεν έχω διαβάσει τευχάκια από Καμπανά, αλλά το είδα αυτό το φαινόμενο σε πρόσφατες εκδόσεις, θεωρώ πως σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από το αν ταιριάζει να μεταφραστεί επακριβώς και φυσικά είναι αυστηρά θέμα προσωπικού γούστου (πχ εμένα μου άρεσε το Κυρά του Θανάτου, ενώ ο κολλητός μου τσαντίστηκε με αυτή την απόδοση).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Υπάρχει και ο γιατρός Χταπόδης. Φαντάζεσαι ένα νοσοκομείο με όλους αυτούς τους περίεργους;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Με το δονητή και τον Κόβαλο είχα θέμα και εγώ και είχα στείλει γράμματα στην Μαμούθ όταν ήταν ο Βασίλης εκεί. Αλλά το Γκόμπλιν σε εμένα δεν σημαίνει τίποτα. Ακούγεται πολύ πιο χαζό από την μετάφραση του. Και αν ρωτήσεις έναν ξένο για το αν θεωρεί το όνομα σοβαρό θα σου πει το ίδιο, μιας και είναι σκοπίμως τραβηγμένα τα ονόματα! Το να τους αποδίδουμε εμείς αξία δεν το κατάλαβα ποτέ.

 

Ψέματα, το κατάλαβα, απλή ξενομανία, που μας κάνει να πιστεύουμε πως αν το πούμε στα αγγλικά, θα το κάνει πιο :cool:.  Που μας τραβάει στο άλλο άκρη από την μετάφραση των πάντων (που είναι επίσης λάθος κατ εμέ).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

51 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Συμφωνώ σε όλα, είναι δύσκολη η εύρεση κατάλληλου αποθηκευτικού χώρου, αξίζει να ψάχνεις για τεράστιες βιβλιοθήκες για να φαίνεται όμορφα η συλλογή :D Το Watchmen επίσης προτείνω να το αγοράσεις όσο και να κάνει! Στα ελληνικά, στα αγγλικά σε όποια γλώσσα κι αν είναι, θεωρώ πως είναι από τα έργα που πρέπει να διαβάσεις αν σου αρέσει το κόμικ, ειδικά αυτού του είδους.

 

Επειδή είναι ολόκληρη η ιστορία σε σκληρόδετο,μπορεί να το πάρω.Το θέμα είναι αν το βρω το συγκεκριμένο και αν το βρω στα ελληνικά (αν και ξέρω αγγλικά),και λίγο πιο φθηνά αν γίνεται.Μπορεί να το πάρω τα Χριστούγεννα με το καλό καλά να είμαστε,αλλά έχει προτεραιότητα  το Pokemon ORAS.... :lol:

 

Το κοβάλο το διαβάζω ως καβάλο,που να πάρει.Το goblin μου αρέσει καλύτερα. :lol:

 

Πάντως ποτέ δεν κατάλαβα τι παίζει με τα "Doctor" και τα "Captain" στα ονόματα των υπερηρώων. Είναι κάποιο είδος πλήσης εγκεφάλου του 60 ξέρω 'γω; Ώστε να το βλέπουν τα παιδιά και να λένε "Μαμά,Μπαμπά θέλω να γίνω γιατρός όταν μεγαλώσω"  βλέποντας τον Doctor Strange ελπίζοντας να του μοιάσουν ξέρω 'γω;

 

Πάντως ξέρω στα σίγουρα πως ο Doctor Doom δεν είναι γιατρός :lol:

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Eγώ πάλι με εσάς που έχω μπλέξει τσίμπησα και τον τόμο του καλύτερου κ@λου της Αμερικής, παρόλο που δεν το είχα στο πλάνο. Όπως και να χει, σχετικά με το θέμα της αυτοτέλειας που αναφέρθηκε, δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι στην πλειοψηφία τους τα υπερηρωικά κόμικ. Και ενώ με Marvel έχω ελάχιστη επαφή, με την DC παίρνω πτυχίο οπότε είμαι συνηθισμένος πως σε αρκετές ιστορίες δεν κλείνει 100% η υπόθεση. Οπότε απλά χαλάρωσε, πάρε μια ζεστή σοκολάτα τώρα που πιάνουν σταδιακά και τα κρύα και απόλαυσε το ταξίδι!

 

Βάζω στην άκρη 20άρικο για Deadpool και X-Men!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μυρίζω endgame reference στον αέρα...  :lol:

 

Και ναι δεν μπορώ να περιμένω για deadpool και xmen :dimis3:

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

6 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Πάντως ποτέ δεν κατάλαβα τι παίζει με τα "Doctor" και τα "Captain" στα ονόματα των υπερηρώων. Είναι κάποιο είδος πλήσης εγκεφάλου του 60 ξέρω 'γω; Ώστε να το βλέπουν τα παιδιά και να λένε "Μαμά,Μπαμπά θέλω να γίνω γιατρός όταν μεγαλώσω"  βλέποντας τον Doctor Strange ελπίζοντας να του μοιάσουν ξέρω 'γω;

 

Πάντως ξέρω στα σίγουρα πως ο Doctor Doom δεν είναι γιατρός :lol:

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Διδάκτωρ

https://en.wikipedia.org/wiki/Captain

 

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@GreekComicFan κοπάνα ρε συ μερικές αντιπροσωπευτικές εικόνες από τις μεταφράσεις του Καμπανά :D Μην πεις "το είπαν έτσι και γιουβέτσι". Κοπάνα εικόνες :) Καθαρά για το καυλάντισμα :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ξέρω τι σημαίνουν οι λέξεις αλλά γιατί είναι στα ονόματα; Πολύ φοβάμαι πως η απάντηση είναι ένα απλό "για να φαίνονται πιο "κουλ"". Αλλά παραμένω,σε μερικούς δεν στέκει,πχ ο Doctor Doom από όσο ξέρω δεν είναι ούτε δασκαλος ουτε γιατρός.Και ένα παράδειγμα DC,ο Captain Cold είναι στρατιώτης ή ηγετης σε αυτό που κάνει και έχει το "captain" στο ονομά του;

 

.....βοήθεια .... :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Ξέρω τι σημαίνουν οι λέξεις αλλά γιατί είναι στα ονόματα; Πολύ φοβάμαι πως η απάντηση είναι ένα απλό "για να φαίνονται πιο "κουλ"". Αλλά παραμένω,σε μερικούς δεν στέκει,πχ ο Doctor Doom από όσο ξέρω δεν είναι ούτε δασκαλος ουτε γιατρός.Και ένα παράδειγμα DC,ο Captain Cold είναι στρατιώτης ή ηγετης σε αυτό που κάνει και έχει το "captain" στο ονομά του;

 

.....βοήθεια .... :lol:

Όταν κάποιος παίρνει διδακτορικό, παίρνει αμέσως τον τίτλο του doctor. Είναι σαν τίτλος τιμής, πως λέμε πχ λόρδος, σερ, ιππότης, βασιλιάς, κτλ. Κανονικά πάει μαζί με το όνομα. Τον κέρδισε, πάλεψε για να τον αποκτήσει, τον αποκαλούμε με τον τίτλο που έχει. Δεν αλλάζει. Εσύ είσαι απλά ένας κύριος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

10 λεπτά πριν, tsironick είπε:

Όταν κάποιος παίρνει διδακτορικό, παίρνει αμέσως τον τίτλο του doctor. Είναι σαν τίτλος τιμής, πως λέμε πχ λόρδος, σερ, ιππότης, βασιλιάς, κτλ. Κανονικά πάει μαζί με το όνομα. Τον κέρδισε, πάλεψε για να τον αποκτήσει, τον αποκαλούμε με τον τίτλο που έχει. Δεν αλλάζει. Εσύ είσαι απλά ένας κύριος.

 

Ωραία,άντε πες το δέχομαι αυτό.Τώρα εξήγησε μου και το "Captain" :lol:

 

Πάντως,σύμφωνα με τον πρώτο τόμο και ο Peter Parker γίνεται δάσκαλος.Άρα,ο Spiderman έπρεπε να λέγεται Doctor  Parker ή Doctor Spider.Χαχα Doctor Spider :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

28 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Ωραία,άντε πες το δέχομαι αυτό.Τώρα εξήγησε μου και το "Captain" :lol:

 

Πάντως,σύμφωνα με τον πρώτο τόμο και ο Peter Parker γίνεται δάσκαλος.Άρα,ο Spiderman έπρεπε να λέγεται Doctor  Parker ή Doctor Spider.Χαχα Doctor Spider :lol:

Δεν νομίζω ότι ως δάσκαλος λυκείου παίρνεις έτσι απλά τον τίτλο του δόκτορα :PΒέβαια ο Πάρκερ άνετα μπορεί να έχει κανένα διδακτορικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το Captain προφανώς προέρχεται από το βαθμό στο στρατό, όμως χρησιμοποιείται ευρύτερα. Κλασικό παράδειγμα ο αρχηγός ποδοσφαιρικής ομάδας (αυτός με το περιβραχιόνιο, φύτουλες!) λέγεται Captain. Άλλο κλασικό παράδειγμα, το ποίημα "O Captain! My Captain!", που αναφέρεται στον L;incoln. Γενικά λοιπόν, οι αγγλόφωνοι με τον όρο Captain αναφέρονται σε κάποιον ηγέτη.

Για το Doctor απαντήθηκε ήδη πιο πάνω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, tkollias είπε:

Το Captain προφανώς προέρχεται από το βαθμό στο στρατό, όμως χρησιμοποιείται ευρύτερα. Κλασικό παράδειγμα ο αρχηγός ποδοσφαιρικής ομάδας (αυτός με το περιβραχιόνιο, φύτουλες!) λέγεται Captain. Άλλο κλασικό παράδειγμα, το ποίημα "O Captain! My Captain!", που αναφέρεται στον L;incoln. Γενικά λοιπόν, οι αγγλόφωνοι με τον όρο Captain αναφέρονται σε κάποιον ηγέτη.

Για το Doctor απαντήθηκε ήδη πιο πάνω...

 

Χα,ποδοσφαιράκια,τον ήξερα ήδη τον αρχηγό ομάδας :lol:

 

Αλλά μη μου πείτε πως το Captain σημαίνει ηγέτης σε παντού.Να φανταστώ τον Captain Boomerang και Captain Cold αρχηγούς σε κάτι και τι στο κόσμο...  :lol:

 

@Tsaklas  Το mcu όμως έχει fortnite μέσα ΆΡΑ τα κόμικς είναι 1000 φορές καλύτερα.Δεν δέχομαι αντίθετες απόψεις σε αυτό χαχα :lol:

 

Τα λέμε σε λίγο έχει xmen 2 στο star τώρα.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

36 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Αλλά μη μου πείτε πως το Captain σημαίνει ηγέτης σε παντού.Να φανταστώ τον Captain Boomerang και Captain Cold αρχηγούς σε κάτι και τι στο κόσμο...  :lol:

O Captain Cold πολλές φορές είναι αρχηγός των Rogues. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

12 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

 

Ούτε που το φανταζόμουν ότι ο όρος ''Captain'' προέρχεται εν μέρει από τα ελληνικά. Άρα ο Καπετάνιος είναι αντιδάνειο:wow:

Επίσης είναι ενδιαφέρον ότι ο ''Captain'' έχει τόσες διαφορετικές σημασίες, που αν έπρεπε να αποδοθούν τα ονόματα των ηρώων στα ελληνικά, η λέξη θα άλλαζε μετάφραση ανάλογα με τον ήρωα:cool:

Captain America = Λοχαγός Αμερικής (Ο Στιβ Ρότζερς ανήκει στον Στρατό Ξηράς) https://el.wikipedia.org/wiki/Λοχαγός

Captain Marvel = Θαυμαστή Σμηναγός (Η Κάρολ Ντάνβερς ανήκει στην Πολεμική Αεροπορία) https://el.wikipedia.org/wiki/Σμηναγός

Captain Cold = Αφέντης του Κρύου (Ο χαρακτήρας δεν έχει σχέση με τον στρατό. Το όνομά του δηλώνει απλώς ότι μπορεί να εξουσιάζει το κρύο καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο.)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

29 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

O Captain Cold πολλές φορές είναι αρχηγός των Rogues. 

 

Ωω ναι σώστα εν μέρι.Αν κρίνω από το dc universe online που όντως είναι στις ηγετικές φιγούρες των rogues μαζί με Heatwave.

 

Πάντως κάποτε ο Shazam λεγόταν Captain Marvel και αυτός δεν είναι ηγετική φιγούρα.Εκτός αν ο Billy είναι γιος στρατηγού ξέρω 'γω.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 λεπτό πριν, GreekComicFan είπε:

google is a tool...

 

Προτιμώ να ρωτήσω εδώ,πέρνω καλύτερη απάντηση.Οπότε ευχαριστώ σε όποιον μου απάντησε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

17 λεπτά πριν, GreekComicFan είπε:

 

Άρα το όνομά της δεν έχει σχέση με τον βαθμό της στην Αεροπορία. Ενδιαφέρον.

 

Πάντως για τον Κάπταιν Αμέρικα, καλά θυμόμουν ότι στις ταινίες τουλάχιστον είχε τον βαθμό του Λοχαγού

 https://www.quora.com/Is-Captain-America-technically-a-captain-Did-he-ever-actually-obtain-that-rank-If-he-is-ever-promoted-will-he-still-be-called-a-Captain

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν έχω να πω κάτι, απλά είδα το ποστ αρκετά χαμηλά στην αρχική και είπα να το επαναφέρω. :lol: Συνεχίστε τις ζωές σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μην ανυσηχείς.Αν όχι σύντομα,σε κάτι μέρες θα επανέλθουμε :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Επειδή ο φίλος Tsaklas  θέλειι ζωντάνια θα του δώσω λίγη. Επιστρέφω λοιπόν με το τι θέλω να δούμε στην συλλογή και αυτά είναι τα Αποτέλεσμα εικόνας για marvel graphic novels captain marvelκαιΣχετική εικόνα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.