Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

9 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Σε φαντάζομαι ντυμένο στη τρίχα με tuxedo φορώντας μεταξοτά γάντια να διαβάζεις το κόμικ.Δίπλα στο τζάκι σου καθισμένος πάνω σε ένα μαλακό και βολικό καναπέ.Με μιά όμορφη χαμηλή μελωδία  να παίζεται από ένα παλιό κλασσικό πικάπ με συνοδεία τσαγιού και μπισκότων

Ξέχασες το χάδι στην άσπρη γάτα αγκύρας πάνω στα πόδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σωστά

Doctor_Claw.thumb.jpg.551e0aefb1e4eccbb729de700e83c0b2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55369
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ολόκληρη η ράχη μετά την επέκταση. Έχει κανείς τόσο μεγάλο ράφι για να την φιλοξενήσει; 

 

spinefull.thumb.jpg.2e3d0c3b07bd6cb97da0dafc2c89ab54.jpg

 

:collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η ράχη τα σπάει κόσμημα για  κάθε βιβλιοθήκη, αλλά χρειάζεται να είναι μεγάλη η βιβλιοθήκη για να χωρέσει

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, MARIELOS said:

Ξέχασες το χάδι στην άσπρη γάτα αγκύρας πάνω στα πόδια.

Lord Makro, σου έχω ένα καλύτερο:

 

 

Blofeld-375127.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

12 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Ολόκληρη η ράχη μετά την επέκταση. Έχει κανείς τόσο μεγάλο ράφι για να την φιλοξενήσει; 

 

spinefull.thumb.jpg.2e3d0c3b07bd6cb97da0dafc2c89ab54.jpg

 

:collapse:

 

Κι όμως έχει και άλλο προς τα αριστερά.Τον Vision,ακριβώς δίπλα από τον Juggernaut.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 λεπτά πριν, tkollias είπε:

Lord Makro, σου έχω ένα καλύτερο:

 

 

Blofeld-375127.jpg

 

Είσαι James Bond-ικός,καλά το κατάλαβα :lol:

 

Βάλτε και ένα κουμπί στο μπράτσο του καταπέ που ανοίγει μια καταπακτή.Που οδηγεί σε ένα ενυδρείο με καρχαριές που έχουν λέιζερ!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διάβασα μαζεμένες περίπου 3 σελίδες μερικές παρατηρήσεις (σόρι αλλά δεν έχω συγκρατήσει ποιος είπε τι και βαριέμαι τις πολλαπλές παραθέσεις):

 

  • Οι ράχες πρέπει να άλλαξαν ευθυγράμιση. Το 4 είναι κουτί με το 3 αλλά σε σχέση με τα 2 πρώτα είναι λίιιιιγο χαμηλωμένο το πορτρετάκι του εκάστοτε ήρωα και το σχέδιο. Αν μείνουν σταθεροί στο εξής θα έχει ένα ανεπαίσθητο σκαλοπατάκι στο άκρο μίας συλλογής 60 τόμων. Πολλοί θα το δούνε λίγοι θα το καταλάβουν.
  • Δεν ξέρουμε τι δικαιώματα έχει η Οξύ, αν και πότε τα χάνει, αν θα παραμείνει focused στη Μάρβελ ή θα το γυρίσει στη DC βλέποντας ότι δεν μπορεί να παίξει μπάλα επί ίσοις όροις. Πιο πιθανό μου φαίνεται όμως η Hachette να έχει καμία συμφωνία του στυλ "Όλα εκτός αυτά που έχει άλλος εκδότης" που για αγορές όπως η δικιά μας είναι πρακτικά τα πάντα.
  • Τώρα όσον αφορά το "νέα vs παλιά" να πω κι εγώ τη μ@λ@κία μου ως φαν της συλλογής, αλλά κάθε άλλο παρά φαν της Μάρβελ. Το ιδανικό για ΟΛΟΥΣ είναι να έχουμε ΕΝΑΝ Iron Man/Spider-Man/Wolverine με ΕΝΑ origin και ΕΝΑ βιογραφικό. Αν αυτό σημαίνει ότι θα χαθούν κάποια ιστορικά στοιχεία και κάποια κλάσιξ, ας χαθούν. Και όσο πιο κοντά στο MCU γίνεται. Για μένα το στοίχημα είναι οι νέοι αναγνώστες και η διεύρυνση του κομιξόφιλου κοινού στη χώρα και όχι το fan serve που όλοι αυτοί πιθανότατα να σνομπάρουν το όλο εγχείρημα επειδή τα έχουν ήδη σε άλλες εκδόσεις. Μετά τον τόμο 100 κάπου εκεί στο κλείσιμο της 2ης 60αδας ας βάλουν και τις παλιατζούρες κλασσικές ιστορίες. 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

46 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Διάβασα μαζεμένες περίπου 3 σελίδες μερικές παρατηρήσεις (σόρι αλλά δεν έχω συγκρατήσει ποιος είπε τι και βαριέμαι τις πολλαπλές παραθέσεις):

 

  • Οι ράχες πρέπει να άλλαξαν ευθυγράμιση. Το 4 είναι κουτί με το 3 αλλά σε σχέση με τα 2 πρώτα είναι λίιιιιγο χαμηλωμένο το πορτρετάκι του εκάστοτε ήρωα και το σχέδιο. Αν μείνουν σταθεροί στο εξής θα έχει ένα ανεπαίσθητο σκαλοπατάκι στο άκρο μίας συλλογής 60 τόμων. Πολλοί θα το δούνε λίγοι θα το καταλάβουν.
  • Δεν ξέρουμε τι δικαιώματα έχει η Οξύ, αν και πότε τα χάνει, αν θα παραμείνει focused στη Μάρβελ ή θα το γυρίσει στη DC βλέποντας ότι δεν μπορεί να παίξει μπάλα επί ίσοις όροις. Πιο πιθανό μου φαίνεται όμως η Hachette να έχει καμία συμφωνία του στυλ "Όλα εκτός αυτά που έχει άλλος εκδότης" που για αγορές όπως η δικιά μας είναι πρακτικά τα πάντα.
  • Τώρα όσον αφορά το "νέα vs παλιά" να πω κι εγώ τη μαλακία μου ως φαν της συλλογής, αλλά κάθε άλλο παρά φαν της Μάρβελ. Το ιδανικό για ΟΛΟΥΣ είναι να έχουμε ΕΝΑΝ Iron Man/Spider-Man/Wolverine με ΕΝΑ origin και ΕΝΑ βιογραφικό. Αν αυτό σημαίνει ότι θα χαθούν κάποια ιστορικά στοιχεία και κάποια κλάσιξ, ας χαθούν. Και όσο πιο κοντά στο MCU γίνεται. Για μένα το στοίχημα είναι οι νέοι αναγνώστες και η διεύρυνση του κομιξόφιλου κοινού στη χώρα και όχι το fan serve που όλοι αυτοί πιθανότατα να σνομπάρουν το όλο εγχείρημα επειδή τα έχουν ήδη σε άλλες εκδόσεις. Μετά τον τόμο 100 κάπου εκεί στο κλείσιμο της 2ης 60αδας ας βάλουν και τις παλιατζούρες κλασσικές ιστορίες. 

 

Νομίζω πως με το τελευταίο έκανες εχθρό σου το μισό thread :lol:

 

Πάντως λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τα βασικά.

πχ.  Captain America= Αμερική με spandex,εντάξει όχι...υπερστρατιώτης με μια ασπίδα και μάλλον εν λόγω ασπίδας,ειρηνιστής  (παρόλο που αυτή η ασπίδα παίζει να σπάει δέκα κόκκαλα με ένα χτύπημα)

 

Wolverine= Ένα αγρίμι που θεραπεύεται γρήγορα με νύχια που του έβαλαν μέτταλο στα κόκκαλα

 

Iron Man=Ο Elon Musk με πανοπλία

 

Συν πως υπάρχει και το " Ιστορία μέχρι τώρα" για εξήγηση πριν ξεκινήσει το κάθε κόμικ για διευκόλυνση.Οπότε εγώ δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα με τυχών διαφορετικές "λεπτομέριες/elements".

Εδώ καλά καλά δεν ξέρω αν είμαστε στο ίδιο σύμπαν με τα τεύχη που κυκλοφόρησαν ή ανακοινώθηκαν πως θα κυκλοφορήσουν μέχρι και του Thor :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55369
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

47 min ago , Kurdy Malloy said:

Μετά τον τόμο 100 κάπου εκεί στο κλείσιμο της 2ης 60αδας ας βάλουν και τις παλιατζούρες κλασσικές ιστορίες. 

 

Προσωπικά ελπίζω να βάλουν στο παρόν run όσες περισσότερες γίνεται από τις αριστουργηματικές κλασσικές ιστορίες, και μετά τον τόμο 100 κάπου εκεί στο κλείσιμο της 2ης 60άδας ας βάλουν τις μπούρδες νέες ιστορίες.

 

:)

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Προσωπικά ελπίζω να βάλουν στο παρόν run όσες περισσότερες γίνεται από τις αριστουργηματικές παλαιές ιστορίες, και μετά τον τόμο 100 κάπου εκεί στο κλείσιμο της 2ης 60άδας ας βάλουν τις μπούρδες νέες ιστορίες.

 

:)

 

Όταν λες νέες ιστορίες να φανταστώ εννοείς 2015 μέχρι 2018.Αν ναι,τότε ξέρω που το πας...  :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όταν λέμε θέλουμε κλασικές ιστορίες δεν εννοούμε απαραίτητα αυτές που έχουν τα origin των ηρώων.
Δεν ξέρω κιόλας αν υπάρχουν τέτοιες στη συλλογή.
Eννοούμε κάτι σαν Born Again από Daredevil, Demon in a Bottle από Iron Man, The Coming of Galactus από Fantastic Four, Death of the Stacys από Spider-Man κτλ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Συμφωνώ με τον @theforce, κι εγώ έψαχνα δεξιά-αριστερά χρονολογία στους τόμους και δεν νομίζω να έλεγε πουθενά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το λέει όμως στο πρώτο ποστ του παρόντος. :)

 

Άρα; ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ GREEKCOMICS. Διαδώστε το πριν το κατεβάσουν!!!1!!!111!ΕΝΑ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σε αυτή τη περίπτωση,απλά απολαμβάνεις την κούρσα και δεν ρωτάς πολλά.Όπως κάνουν όσοι παίζουν Kingdom Hearts ή παιχνίδια με τεράστια περίπλοκη ιστορία.Γιατί ειλικρινά αν μπλέξεις με την ιστορία του Kingdom Hearts  και αρχίζεις να κάνεις ερωτήσεις,θα βγεις νεκρός.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

41 min ago , theforce said:

 Στον τόμο των Εκδικητων βρήκα κάποια προβλήματα στην ιστορία, αλλά αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο ήταν ότι η ιστορία δεν ολοκληρώθηκε. Τέλος πάντων, τουλάχιστον ολοκληρώθηκε το βασικό θέμα της ιστορίας, η δημιουργία της νέας ομάδας των Εκδικητων. Κι ερχόμαστε στον τέταρτο τόμο, όπου ούτε η κεντρική ιστορία ολοκληρώνεται. Πότε θα διαβάσουμε την συνέχεια; Στους επόμενους 2 μήνες; Στους επόμενους 6 μήνες; Σε ένα χρόνο; Κι αρχίζω να σκέφτομαι τι είδους είναι αυτή η συλλογή. Συλλογές ιστοριών που δεν έχουν καμία σχεση μεταξύ τους ή μια με την άλλη, που δεν ξέρουμε ποια χρονολογία έχουν εκδοθεί, που κόβονται στη μέση.

 

Έχεις τα δίκια σου. Από την άλλη όμως

 

(α) και στις 2 αυτές σειρές, δε νομίζω ότι υπάρχει "τέλος". Αμφότερες, όσο τις θυμάμαι και παρακολουθούσα είχαν κάπως το στοιχείο "συνεχίζεται" μέσα τους. Σου λένε μια χ ιστορία, αλλά κάπως μπαίνουν μέσα καινούργια ερωτήματα/θέματα που θα δεις απαντησεις σε κάποιο επόμενο.

 

(β) χε... απο τους λόγους που δεν μπορώ να παρακολουθήσω μηνιαία κόμικ. Διότι από κάποιο σημείο και μετά, είτε ξεχνάω ότι πέρασε ο μήνας άρα έχουμε νέο τεύχος, είτε έχω ξεχάσει τι συνέβη στο προηγούμενο. Φυσικά αυτά που διάβασες τώρα μονοκοπανιά, κανονικά τα διαβάσαμε/διαβάσανε-οι-τακτικοί-αναγνώστες μέσα σε 6 μήνες. Οπότε την "συνέχεια"/"επόμενη 6άδα" την ολοκλήρωσαν μετά από άλλους 6 μήνες.

 

Οπότε τι? Να μην τα βγάλεις διότι δεν ολοκληρώνονται άμεσα?... Είναι μια επιλογή αυτή, αλλά μέχρι στιγμής, IMHO από την πρώτη 7αδα, αυτά τα 2, μαζί με το X-Men που έρχεται, είναι και τα καλύτερα. Όπου ΚΑΙ στο X-Men θα ισχύει αυτό το "συνεχίζεται" :lol: 

 

anyhow. Άμα δεν πει κανείς και τον πόνο του, το τι δεν γουστάρει, wtf :D 

 

και άσχετο, αλλά ειδα το κλιπάκι χθες και θέλω να το χώσω (με μια τελείως χαβαλέ διάθεση :D

 

DKMAQFPVwAIp6Kh.jpg

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άπαξ και διαβάζεις υπερηρωικά, το παίρνεις απόφαση πως θα υπάρχουν πάντα στοιχεία συνέχειας, όση και αυτοτέλεια και αν υπάρχει. Και αν καθυστερούν και μερικούς μήνες, τι πειράζει; Ευκαιρία να ξαναδιαβάσεις τα προηγούμενα για να το δεις και από άλλη οπτική ματιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55369
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, TheMetalBat said:

 

Όταν λες νέες ιστορίες να φανταστώ εννοείς 2015 μέχρι 2018.Αν ναι,τότε ξέρω που το πας...  :lol:

 

Όταν λέω νέες ιστορίες εννοώ μετά το 2000 (είχα δεν είχα, την έδειξα πάλι την ηλικία μου)!  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εσείς λέτε για επανεκδόσεις,μη ολοκληρομένες ιστορίες,νέο vs κλάσσικο και λοιπά.Ενώ εγώ έμαθα πως ο Captain America είχε τους δικούς του Human Torch(es) πριν τον Johnny Storm. Mind blown  --μπουμ--

 

Και ουσιαστικά θεωρούμαι παρθένος οργανισμός στα κόμικ.Τι άλλη μεγάλη αποκάλυψη με περιμένει; Υπήρχε Spiderman πριν τον Spiderman; :lol:

 

Πάντως φαίνεται πως εδώ δεν έχουμε άτομα όπου ξέρουν Marvel μόνο από mcu (που δεν μπορούν να ξέρουν αλλά τέλος πάντων..).Αλλιώς θα υπήρχαν πολλά σχόλια που θα έλεγαν "γιατί ο Nick Fury είναι Λευκός;" τώρα με το τεύχος 4.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Προφανώς σε ένα φόρουμ με τίτλο GreekCOMICS ξέρουμε λίγα παραπάνω πράγματα από όσα δείχνει το MCU :P Εγώ πάντως μέσω του MCU μπήκα στα υπερηρωικά κόμικ αλλά μιας και από μικρός ήμουν κομιξάκιας (Disney, Αστερίξ) φρόντισα να μάθω σιγά-σιγά παραπάνω πληροφορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βασικά δεν σχολιάζει/κριτικάρει το ότι δεν υπάρχει αυτοτέλεια, όσο το ότι δεν ξέρουμε αν και πότε θα βγει η συνέχεια.

 

Επιπρόσθετα κακά τα ψέμματα, που ακριβώς τελειώνουν οι Astonishing X-Men των Whedon/Ellis? Τελειώνουν? Προσωπικά την άφησα όταν την βαρέθηκα. Και δεν θυμάμαι άμα την βαρέθηκα με το που έφυγε ο Ellis ή ενόσω έγραφε ακόμα ο Ellis. Παρόμοια πράγματα και για τους New Avengers και τον Cap. Τα άφησα όταν τα βαρέθηκα... Οπότε μπορεί να "ολοκληρώνονται" κάπου¨, αλλά πλέον θα μιλάμε για 6-7+ 6τευχους τόμους... Που δεν έχουν βγει τόσοι στη σειρά των 200 του εξωτερικού. Ποσώς εδώθε.

 

Φυσικά, μπορείς να περιορίσεις τη γκάμα σε mini series όπως το Infinity Gauntlet ή σε τίτλους όπως τα Punisher Max. Που θα την έχεις εγγυημένα την αυτοτέλεια. Αλλά...

 

Πάντως προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ποικιλία :) Κάποιοι μου κάνουν, κάποιοι δεν μου κάνουν. Και γενικώς τα αμερικάνικα κόμικ ούτε που τα αγγίζω σε ελληνική μετάφραση. Γιατί να τα διαβάσω μεταφρασμένα και γιατί να είμαι κρεμασμένος στο άμα θα μπορέσουν να μεταφραστούν όλα εδώθε? Σε αυτή εδώ τη σειρά όμως, το έχω πάρει αλλιώς. :) Και όσον αφορά την ποικιλία, θυμάμαι πως μικρός έβλεπα τους άπειρους τίτλους του Καμπανά. :) Θυμάμαι πως κοίταζα την εσωτερική σελίδα του εξώφυλλου, που ανέφερε όλους τους τίτλους και τους κοίταζα μαγεμένος και εκστασιασμένος :D Προφανώς στο δια ταύτα, δεν ήθελα να τους διαβάσω όλους με την ίδια κάψα. Αλλά σόρρυ ρε μάγκες. Έτσι τα έμαθα και τα αγάπησα :) Διαβάζοντας Εκδικητές, παρέα με Χάουαρντ δε ντακ, παρέα με τον άλλο τον ΚουνγκΦουΤέτοιο, παρέα με Two-Gun-Kid (είχα βαφτίσει έτσι και ένα χαρακτήρα στα playmobil μου :) ), παρέα με Απάνθρωπους, με Luke Cage, με IronMan, με Θωρ, και μάμα με ρε φίλε, θα το ξεσκίσω άμα τους γράψω όλους :) Αλλά ακόμα και σήμερα, βλέπω τα σκαναρίσματα των Καμπανάδων, και χαζεύω εκείνη τη ρημάδα τη σελίδα και με πιάνει η γλύκα, η νοσταλγία και η ηρεμία. 

Ε, όπως είπε πριν και ο Kurdy, έτσι σοφός που έγινε, με τόση πείρα, μέρος του θέματος είναι το να τα αγαπήσει η πιτσιρικαρία :D Φυσικά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αγοράσουμε ή να πούμε ευχαριστώ για κάτι που δεν μας αφορά :) Άνετα μπορούμε να πούμε (και πολλοί το λένε και το κάνουν) not my cup of tea :D 

 

Και κάτι για να κα*λώσουν οι υπόλοιποι κ*λόγεροι :D

img776.jpg

 

:cheers5: 

 

υγ την είπα την παπάτζα μου :D μη ψάχνετε για point. δεν υπήρχε ούτε στο τεύχος των F4 με το νεροχύτη :D 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

15 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Όταν λέω νέες ιστορίες εννοώ μετά το 2000 (είχα δεν είχα, την έδειξα πάλι την ηλικία μου)!  :)

 

Τότε σύμφωνα με την ηλικία σου τα comic strips στις εφημερίδες  του 1920 είναι καλύτερα και από κόμικ γενικά.Επειδή το προφίλ σου λέει πως είσαι 100 ξέρω 'γω :lol:

 

Με βάση τη νοσταλγία που είναι σε χρήση από πολλα άτομα στις μέρες μας

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα καλύτερα comic strips για αυτόν είναι αυτά που έγραψε ο Φώτιος.  :D 

 

καιαληθειαλεω

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55369
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόµατί µου!

 

12 min ago , TheMetalBat said:

Πάντως φαίνεται πως εδώ δεν έχουμε άτομα όπου ξέρουν Marvel μόνο από mcu (που δεν μπορούν να ξέρουν αλλά τέλος πάντων..).Αλλιώς θα υπήρχαν πολλά σχόλια που θα έλεγαν "γιατί ο Nick Fury είναι Λευκός;" τώρα με το τεύχος 4.

 

Άσε με σε παρακαλώ γιατί μου θύμησες πάλι το μάτι του Νικ Φιούρυ και συγχύστηκα:

 

Στα κόμικς ο Νικ Φιούρι έχασε το μάτι του στην προσπάθεια του να σώσει τους άντρες του από μια χειροβομβίδα, όταν με την έκρηξη μπήκαν θραύσματα μέσα σε αυτό. Στο MCU το έχασε επειδή δεν πρόσεξε και του το γρατσούνισε μια γάτα.

 

Πραγματικότητα: ηρωισμός και αυτοθυσία.

MCU: comic relief για να γελάσουνε τα παιδάκια που βλέπουν την ταινία.

No further comment. :Ungry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

6 min ago , germanicus said:

Βασικά δεν σχολιάζει/κριτικάρει το ότι δεν υπάρχει αυτοτέλεια, όσο το ότι δεν ξέρουμε αν και πότε θα βγει η συνέχεια.

 

Επιπρόσθετα κακά τα ψέμματα, που ακριβώς τελειώνουν οι Astonishing X-Men των Whedon/Ellis? Τελειώνουν? Προσωπικά την άφησα όταν την βαρέθηκα. Και δεν θυμάμαι άμα την βαρέθηκα με το που έφυγε ο Ellis ή ενόσω έγραφε ακόμα ο Ellis. Παρόμοια πράγματα και για τους New Avengers και τον Cap. Τα άφησα όταν τα βαρέθηκα... Οπότε μπορεί να "ολοκληρώνονται" κάπου¨, αλλά πλέον θα μιλάμε για 6-7+ 6τευχους τόμους... Που δεν έχουν βγει τόσοι στη σειρά των 200 του εξωτερικού. Ποσώς εδώθε.

 

Φυσικά, μπορείς να περιορίσεις τη γκάμα σε mini series όπως το Infinity Gauntlet ή σε τίτλους όπως τα Punisher Max. Που θα την έχεις εγγυημένα την αυτοτέλεια. Αλλά...

 

Πάντως προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ποικιλία :) Κάποιοι μου κάνουν, κάποιοι δεν μου κάνουν. Και γενικώς τα αμερικάνικα κόμικ ούτε που τα αγγίζω σε ελληνική μετάφραση. Γιατί να τα διαβάσω μεταφρασμένα και γιατί να είμαι κρεμασμένος στο άμα θα μπορέσουν να μεταφραστούν όλα εδώθε? Σε αυτή εδώ τη σειρά όμως, το έχω πάρει αλλιώς. :) Και όσον αφορά την ποικιλία, θυμάμαι πως μικρός έβλεπα τους άπειρους τίτλους του Καμπανά. :) Θυμάμαι πως κοίταζα την εσωτερική σελίδα του εξώφυλλου, που ανέφερε όλους τους τίτλους και τους κοίταζα μαγεμένος και εκστασιασμένος :D Προφανώς στο δια ταύτα, δεν ήθελα να τους διαβάσω όλους με την ίδια κάψα. Αλλά σόρρυ ρε μάγκες. Έτσι τα έμαθα και τα αγάπησα :) Διαβάζοντας Εκδικητές, παρέα με Χάουαρντ δε ντακ, παρέα με τον άλλο τον ΚουνγκΦουΤέτοιο, παρέα με Two-Gun-Kid (είχα βαφτίσει έτσι και ένα χαρακτήρα στα playmobil μου :) ), παρέα με Απάνθρωπους, με Luke Cage, με IronMan, με Θωρ, και μάμα με ρε φίλε, θα το ξεσκίσω άμα τους γράψω όλους :) Αλλά ακόμα και σήμερα, βλέπω τα σκαναρίσματα των Καμπανάδων, και χαζεύω εκείνη τη ρημάδα τη σελίδα και με πιάνει η γλύκα, η νοσταλγία και η ηρεμία. 

Ε, όπως είπε πριν και ο Kurdy, έτσι σοφός που έγινε, με τόση πείρα, μέρος του θέματος είναι το να τα αγαπήσει η πιτσιρικαρία :D Φυσικά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αγοράσουμε ή να πούμε ευχαριστώ για κάτι που δεν μας αφορά :) Άνετα μπορούμε να πούμε (και πολλοί το λένε και το κάνουν) not my cup of tea :D 

 

Και κάτι για να κα*λώσουν οι υπόλοιποι κ*λόγεροι :D

img776.jpg

 

:cheers5: 

 

υγ την είπα την παπάτζα μου :D μη ψάχνετε για point. δεν υπήρχε ούτε στο τεύχος των F4 με το νεροχύτη :D 

 

 

Αυτό εννοώ.

Το καταλαβαίνω αυτό σχετικά με το "συνεχίζεται" που πρέπει να έχει μια σειρά ώστε ο αναγνώστης να αγοράζει και το επόμενο τεύχος, γι αυτό και δικαιολογώ τους Εκδικητες.

Όμως ο Κάπταιν Αμέρικα δεν είναι ότι αφήνει απλά μια συνέχεια. Αφήνει την ιστορία στη μέση. Δηλαδή διαβάσαμε 7 τεύχη για να δούμε τι;

Το μειονέκτημα της αναμονής νομίζω και είναι ο λόγος που κοινό στράφηκε στα GN, οπότε και οι εκδοτικές εταιρείες στράφηκαν στη λογική της συγγραφής ιστοριών με τρόπο που να προορίζονται για GN.
Το καλό με τα απλά τεύχη είναι ότι γνωρίζεις πότε θα διαβάσεις τη συνέχεια. Στα Graphic Novels που εκδίδονται μεμονωμένα ταυτόχρονα με τη σειρά, πριν να ολοκληρωθεί η ιστορία στα μεμονωμένα τεύχη, είναι αναμενόμενο να υπάρξει καθυστέρηση (νομίζω ότι κάπως έτσι έγινε με τον Θωρ, που βγηκαν τα πρώτα 6 τευχη σε GN ενώ η ιστορία στα τεύχη συνεχιζόταν). Όμως εδώ μιλάμε για  συλλογή GN, δηλαδή για συλλογή... συλλογής τευχών. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ακολούθησε η συνέχεια στον επόμενο τόμο ή γιατί δεν ακολουθεί στο επόμενο δίμηνο. Μήπως θα πρέπει να περιμένουμε να ολοκληρωθεί πρώτα ένας κύκλος με μια ιστορία από κάθε ήρωα ή ομάδα και μετά συμπληρώνουμε τα κενά; Αν ναι, δεν συμφωνω. Χάνεται το ενδιαφέρον για την ιστορία και μένει μόνο αυτό για τη συλλογή.

 

Δεν υπάρχει πλήρης αυτονομία ηρώων, ειδικά από τότε που αποφασίστηκε να γίνονται γεγονότα ...μαρβελοσυμπαντικής κλίμακας κάθε λίγα χρόνια, που περιλαμβάνουν την πλειονότητα των ηρώων και μας τρελαίνουν στα crossovers.  Ανεφερα ως χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Άιρον Μαν. Μία ιστορία είναι δικιά του, αλλά εμφανίζεται σε 3 από τους 6 πρώτους τόμους, στον καθένα με διαφορετικό χαρακτήρα. Με αυτά τα μπρος πίσω στο χρόνο, το κοινό που δε γνωρίζει, νομίζω θα μπερδευτεί με τον χαρακτήρα. Κρίνω βέβαια από εμένα.

Αν τουλάχιστον οι ιστορίες μιας ομάδας τόμων αφορούν μια χρονική περίοδο και ύστερα πάμε σε άλλη ομάδα που να αφορά άλλη χρονική περίοδο, ίσως κάπως να εξομαλύνονταν τα πράγματα. Δεν ξέρω με ποια σειρά πάει η συλλογή στο εξωτερικό, αλλά εκεί ο κόσμος είναι πιο εξοικειωμένος με τα κόμικς και τις ιστορίες. Μια ομαλή χρονική συνέχεια θα βοηθούσε να γίνουν καποιες καταστασεις πιο κατανοητές στην Ελλάδα. Ειδικά αν πρόκειται να εκδοθούν έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή (πχ λογικά θα κυκλοφορήσει ο εμφύλιος πόλεμος), γιατί να μην εκδοθούν κάπως πιο συγκεντρωτικά;

 

Το μεγάλο στοίχημα σε αυτες τις συλλογές είναι το κοινό να μην σταματησει να αγοράζει έστω και έναν τόμο. Ο πρώτος τόμος που δε θα αγοραστει είναι η δύσκολη επιλογή. Οι επόμενοι είναι ευκολότερες επιλογές. Όσο περισσότερο καθυστερει αυτη η απόφαση, τόσο πιθανότερο είναι να συνεχίσει τη συλλογή μέχρι τέλους.


Η λατρεμένη περίοδος των μεγάλων τευχών του Καμπανά, είχε ιστοριες που πάνω κάτω αφορούσαν την ίδια χρονική περίοδο. Τα προβλήματα εμφανίστηκαν στο μικρό Σπάιντερμαν που οι εβδομαδιαίες ιστορίες του έφτασαν να εκδίδονται σχεδόν ταυτόχρονα με Αμερική και οι άλλες να μένουν 5-10 χρόνια πίσω. Στη Μαμούθ με Χ-ΜΕΝ και νεους μεταλλαγμένους είχε γίνει μεγάλο μπέρδεμα.

Για το πώς έχασε το μάτι του ο κινηματογραφικός Φιούρι, μη μου το θυμίζετε ούτε εμένα. Θεωρώ ότι ξεφτίλισαν τον χαρακτήρα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έπρεπε να το είχε χάσει στο Βιετνάμ στις ταινίες :D

 

όπου θυμήθηκα τον καλύτερο ever διάλογο για Βιετνάμ και βετεράνους. Ήταν στο From Dusk till Dawn.

 

Και όλα αυτά τα είπα προκειμένου να βάλω αυτό στη κουβέντα

 

 

:cheers5: 

 

(θα ήθελα να απενενεργοποιήσω το troll mode, αλλά έχει χαλάσει ο διακόπτης! :D

(μα που είναι η ΔΟ για να κουμαντάρει αυτό το θηριοτόπικ?!?!?!?!ενα/1/ενα? :ΔΕΛΤΑΑΓΓΛΙΚΟ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

16 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόµατί µου!

 

 

Άσε με σε παρακαλώ γιατί μου θύμησες πάλι το μάτι του Νικ Φιούρυ και συγχύστηκα:

 

Στα κόμικς ο Νικ Φιούρι έχασε το μάτι του στην προσπάθεια του να σώσει τους άντρες του από μια χειροβομβίδα, όταν με την έκρηξη μπήκαν θραύσματα μέσα σε αυτό. Στο MCU το έχασε επειδή δεν πρόσεξε και του το γρατσούνισε μια γάτα.

 

Πραγματικότητα: ηρωισμός και αυτοθυσία.

MCU: comic relief για να γελάσουνε τα παιδάκια που βλέπουν την ταινία.

No further comment. :Ungry:

 

"The last time I trusted someone I lost an eye."

 

"I trust you not to eat me...."

 

Pretty damn lame indeed........

Πάντως η περίσταση στο κόμικ ακούγεται πια ωραία απο αυτή της ταινίας.

 

Και αρνούμαι να πιστέψω πως αυτό το πλάσμα ήταν γάτα.Το τέρας από το The Thing είναι σίγουρα!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καταλαβαίνω τι λες @theforce, αλλά ακόμα και κόσμος που διαβάζει τα αμερικάνικα, δεν σημαίνει πως τα έχει διαβάσει όλα με την σωστή χρονολογική σειρά τα υπερηρωικά. Πολύ λίγοι είναι αυτοί που έχουν τα λεφτά, τον χρόνο, την όρεξη και την αυτό-πειθαρχία για να το έχουν κάνει αυτό. Άρα η θρυμματισμένη και αποσπασματική ανάγνωση των περιπετειών ενός χαρακτήρα που στην μια ιστορία είναι έτσι και στην άλλη γκιουβέτσι, είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση στην ανάγνωση των υπερηρωικών, και δεν αποτελούν για εμένα προσωπικά τροχοπέδη το τι θα βάλουν. Η προσέγγιση μου ήταν πάντα πως «παίρνω τώρα που τα βρίσκω αυτά που μου παρουσιάζουν και εν καιρώ συμπληρώνω τα κενά». Κάποια κενά τα έχω συμπληρώσει από τις αγγλικές και αμερικάνικες εκδόσεις. Είναι κατά κάποιο τρόπο παρόμοιο με το φτιάξιμο ενός παζλ. :)

 

Είμαστε σε θέση τα βασικά κενά να παρουσιάζονται στα Ελληνικά δέκα χρόνια αργότερα από την αρχική δουλειά που είχε ξεκινήσει η Anubis, που για εμένα είναι χρυσή εποχή σε σύγκριση με την πραγματικότητα που ίσχυε μέχρι πριν 3-4 χρόνια για τα κόμικς στην Ελλάδα. Δεν θα παραπονεθώ για αυτό. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ MCU;;;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Εσείς λέτε για επανεκδόσεις,μη ολοκληρομένες ιστορίες,νέο vs κλάσσικο και λοιπά.Ενώ εγώ έμαθα πως ο Captain America είχε τους δικούς του Human Torch(es)

O Captain ΕΙΝΑΙ ο Human Torch

 Image result for captain america human torch

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.