Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

18 λεπτά πριν, Dimitris331 είπε:

Τρία στα επτά τομακια επανεκδόσεις.. Και περιμένουν να τα ξαναπάρουμε; Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για να βγάλουν ιστορίες που δεν έχουν δημοσιευτεί και δεν το κάνουν.

Σαφέστατα και έχεις ένα δίκιο. Αλλά όταν σου προσφέρουν HC Graphic Novels στην καλύτερη τιμή έβερ, πρέπει να περιμένεις να συμπιεστεί το κόστος από όπου αυτό γίνεται. Καλώς ή κακώς. Τώρα θα ρωτήσει κάποιος, "και το κομικσίστικο κοινό που τα έχει"; Και θα με αναγκάσει να πω για πολλοστή φορά την ίδια τετριμένη απάντηση. Το φανατικό κόμικ κοινό στην Ελλάδα ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ. Ως εκ τούτου δεν πολυαφορά τους εκδότες παρομοίων εκδόσεων. Άλλωστε όλα αυτά που λέτε είναι εκδόσεις περιπτέρου του 2007, 2009, 2011. Ο νυν 16χρονος (δηλαδή ο υποψήφιος νέος πελάτης) τότε βύζαινε ή τραγουδούσε τα Ζουζούνια. Αυτά είναι προβλήματα δικά μας, μίας περιορισμένης ομάδας του κοινού.

  • Like 13
  • Respect 2
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6932
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χαλαρώστε πασιδιά έγω εκτός από Deadpool τα έχω όλα μέχρι τώρα.

 

Πάνε για πολύ γνωστές ιστορίες για αυτό.

 

Γνωστές όχι απαραίτητα ποιοτικές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βασικά  η hachette θα βγάλει comic  για τα γνωστά πρόσωπα από τις ταινίες, για αυτό κατά πρώτα θα ξαναβγαλουν ότι έβγαλε η anubis πριν μια δεκαετία.

Επεξεργασία από Evi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ήρεμα βρε παιδιά. Να βγάλουν καμιά κακή ιστορία που ήδη έχετε να καταλάβω τις ενστάσεις σας. Αλλά τώρα να παραπονιόμαστε που μια έκδοση που βγάζει τις "καλύτερες ιστορίες Marvel", βγάζει καλές ιστορίες που έχουν ήδη εκδοθεί πριν 10 χρόνια στα περίπτερα, είναι λίγο βλακεία κατ'εμέ. Περιμένατε δηλαδή να βγάλουν 60 τόμους που δεν έχει εκδοθεί τίποτα; Οι Αμερικάνοι τι να πουν που έχουν ήδη βγει όλα στη γλώσσα τους περιποιημένα συγκεντρωμένα; Να μην αγόραζαν κανένα; Προκαλώ όσους παραπονιούνται να δουν αν τα συγκεκριμένα ελληνικά τεύχη μπορούν να βρεθούν αυτή την στιγμή και μάλιστα σε φθηνότερη τιμή. Θεωρώ είτε θα ναι εξαντλημένα είτε θα ξεπερνάνε τα 10 ευρώ και οι 2 μαζί. Εκτός αν τα πετύχεις σε κανένα event ή bazaar σε καλύτερη τιμή από ιδιώτη οκ. Κι εγώ όπως είπα πήρα 1 βδομάδα πριν την ανακοίνωση της έκδοσης απανωτά Marvel στα αγγλικά που σίγουρα θα βγουν, όπως Planet Hulk, Hawkeye, Vision, New X-Men. Προφανώς δεν γνώρισα για την έκδοση. Αλλά αν βγουν εμένα θα κατηγορήσω, όχι την έκδοση που τα βγάζει. Θα ξενερώσω μεν αλλά οκ. Δεν φταίνε οι άνθρωποι που τα βγάζουν επειδή εγώ τα χω.

 

Είχα κάνει όντως μια λίστα με το τι είχε εκδοθεί από Anubis αλλά το Thor μου είχε ξεφύγει. Σίγουρα κι άλλες εκδόσεις περιπτέρου γιατί με Marvel δεν είμαι τόσο σχετικός, πόσο μάλλον με εκδόσεις που βγήκαν όταν ήμουν πιτσιρίκι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έτσι ακριβώς το να ψάξεις και να βρεις τα τεύχη θα σου βγουν πιο ακριβά από τα λεφτά που θα δώσεις για αυτή την έκδοση που είναι και πολυτελής. Άσε που όπως λες τα πιο πολλά από αυτά είναι εξαντλημένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ωπα,βγήκε κιώλας;;;Όχι ρε φίλε,αύριο θα μπορέσω να το πάρω μάλλον.Ελπίζω να το βρω :lol:

 

Απο τη στιγμή που δεν έχω σχεδόν τίποτα είναι θετικό για μένα  ότι ιστορία και να βγει.Και κοίτα να δεις αυτήν την ιστορία του thor μου την έβγαζε συνέχεια όταν  έψαχνα κανα Punisher  στη συλλογή.

 

Τον οποίο και δε θα δούμε.Γιατί όπως είπε ο φίλος Evi.Το mcu επιρρεάζει τι ήρωας και ιστορία θα μπει λίγο πολύ.Κάτι το οποίο με τσαντίζει λίγο γιατί η σειρά Punisher του netflix είναι πάρα πολύ καλή και γνωστή αλλά όχι όσο το mcu.Και γιατί το Welcome back Frank είναι πάρα πολύ καλή ιστορία σύμφωνα με το goodreads και έχει βγει όλη η ιστορία σε part 1 κ 2 στη συλλογή εξωτερικά.Κρίμα... :(

 

ΥΓ:Συν πως με τον punisher θα γουστάρει και ο μπαμπάς μου,είναι τρελός φαν των ταινιών δράσης των 80s.Shout out σε όλους του μπαμπάδες τρελοί με τις ταινίες δράσης των 80s!!! :clap2:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

1 hour ago, Kurdy Malloy said:

...Ο νυν 16χρονος (δηλαδή ο υποψήφιος νέος πελάτης) τότε βύζαινε ή τραγουδούσε τα Ζουζούνια. Αυτά είναι προβλήματα δικά μας, μίας περιορισμένης ομάδας του κοινού.

 

Μόνο που η συγκεκριμένη ομάδα κοινού έχει τη δυνατότητα να πάρει ολόκληρη τη σειρά (από άποψη χρημάτων το λέω) 

Ο νεαρός 16χρονος ίσως να μην έχει την οικονομική άνεση για τα 20ευρα το μήνα επί 2,5 χρόνια. Ίσως να βαρεθεί να μαζεύει μετά από 5-10-20 τεύχη. (τα περάσαμε κι εμείς! :lol:)

 

Κατανοητό να ξαναβγάλουν κάποια από τα εξαντλημένα που κυκλοφόρησαν προ δεκαετίας αλλά με το ρυθμό που πάμε φοβάμαι ότι τα μισά θα είναι επανακυκλοφορίες.

Αν τα αγόραζα στα αγγλικά οκ, θα έφταιγα εγώ  αλλά αν είσαι πιστό σκυλί της Anubis και την στήριζες από τότε, η Anubis φταίει.

Με αυτό του Thor πάμε στα 3 από τα 7 που υπάρχουν ήδη στη συλλογή μου :Ungry:.

Βέβαια ήταν η μοναδική σειρά που διάβασα στα ελληνικά και συνέχισα (για λίγο) και στην αγγλική έκδοση. Θα την πάρω γιατί... έτσι, αλλά ξενερώνω με την Anubis - Hachette

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εσείς μπορεί να τσαντίζεστε με το ότι η συλλογή έχειή θα βγάλει κόμικ που ήδη έχετε.

 

Εμένα όμως με νευριάζουν κόμικ στις εφημερίδες,παλιότερα έβγαλε το Έθνος τον Φοίνικα Endsong (ιστορία των xmen) πριν απο κανα μήνα ή δύο και πάω καμαρωτός καμαρωτός τη Δευτέρα να το πάρω,έτσι γιατί όχι λέω,αφού πληρώθηκα τότε. Και δεν το βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ.Γιατί "στέλνουν τις εφημερίδες πίσω την Κυριακή" όπως μου είπε ο περιπτεράς.Δεν είναι μέχρι να τελειώσει το stock στο περίπτερο.Ενώ με τη συλλογή είναι στο περισσότερο,σε νοιάζει να βρεις και μην προλάβει άλλος όχι το deadline στο χρόνο.

 

Συλλογή και μόνο συλλογή αυτή.Αν ξαναπάω να πάρω κόμικ εφημερίδας,σφυρίξτε μου κλέφτικα.... :moutra2:

 

Ακόμα νευριάζω όσο το σκέφτομαι...

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αυτό με τις εφημερίδες δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Στη χειρότερη μιλάς με τον περιπτερά/ψιλικατζή σου και στο κρατάει.

 

Μιλώντας για επανεκδόσεις και η οξύ βγάζει το Superman. Χάθηκαν τα καλά κόμιξ μάλλον. Απορώ πως κρατιέται η αμερικάνικη αγορά αν εδώ και δέκα χρόνια δεν κυκλοφόρησε ούτε μια καλή ή ισάξια ιστορία των Thor ή Superman ή  Xmen με αυτές που ήδη είχαν εκδοθεί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Καλά τα κόμικ εφημερίδας της Οξύ είναι για κλάματα. Χάλια χαρτί, την επόμενη μέρα άφαντη η εφημερίδα και αντε να ψάχνεις από δω κι από εκεί μα την βρεις και στην τελική να το βράσω να έχω μια ιστορία σε Α Β Γ Δ ΣΤ' Ω μέρη. Είτε τευχακια να τα χαρούμε, είτε tp. Το να τα πετσοκοβουν και να κόβουν ράβουν ανάμεσα είναι βλακεια. 

 

Τεσπα. Οσον αφορά τις επανεκδόσεις είμαστε ακόμα στην αρχή. Έχουμε 60 τεύχη να διανύσουμε και σίγουρα θα δούμε ανέκδοτες ιστορίες που χωρίς τη συλλογή δεν θα βλέπαμε ποτέ. Αλλά ξαναλέω και το να τα συγκεντρωνουν όλα μαζί μετά από 10 χρόνια ευλογία είναι. Μην μου πείτε ότι δεν έχετε διπλές και τριπλες εκδόσεις εδώ μέσα αρκετοί. Μία βόλτα να περάσουμε από το τοπικ με τις συλλογές θα δούμε κάμποσες εκδόσεις διπλές λόγω αναβάθμισης. Τώρα οκ κι εμένα δεν μου περισσεύουν και θα ξενερώσω όταν φτάσει η ώρα να μην πάρω κάποιο αλλά νταξει ξαναλέω δεν θα κατηγορήσω την έκδοση. Σε όλους όσους ασχολούνται θα τύχει κάποια να τα έχουν. Εδώ υπάρχουν πιστοί Ντισνεακηδες που παίρνουν ακόμα το Κόμιξ για να διαβάσουν 3η επανέκδοση Ροσα + διάφορες γ διαλογής ιστορίες. Από εκεί και πέρα εξαρτάται κατά πόσο είναι τελειομανής κάποιος και δεν θέλει να έχει τρύπα στην συλλογή του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

24 λεπτά πριν, Pilgrim είπε:

Αυτό με τις εφημερίδες δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Στη χειρότερη μιλάς με τον περιπτερά/ψιλικατζή σου και στο κρατάει.

 

Μιλώντας για επανεκδόσεις και η οξύ βγάζει το Superman. Χάθηκαν τα καλά κόμιξ μάλλον. Απορώ πως κρατιέται η αμερικάνικη αγορά αν εδώ και δέκα χρόνια δεν κυκλοφόρησε ούτε μια καλή ή ισάξια ιστορία των Thor ή Superman ή  Xmen με αυτές που ήδη είχαν εκδοθεί. 

 

Και όμως αυτές τις επιστρέφουν και δεν τις κρατάνε,τουλάχιστον σε αυτούς που πήγα.

 

Για τουλάχιστον το 2015 μέχρι 2018 από πλευρά marvel μπορώ να πω πως είναι ας πούμε ένα κύμα "θεμάτων ιδεολογιών" για το λόγο μη καλών ιστοριών.Αλλά ίσως εδώ 

δεν είναι το μέρος για αυτά και ούτε θέλω να ξεκινήσει η κουβέντα εδώ για αυτά.Παράδειγμα: την μπλούζα της Mockingbird "Ask me about my feminist agenda" σε ένα εξώφυλλο κόμικ της.Και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά οι κομιξάκιδες της Αμερικής.

 

(Εγώ απλά βλέπω καμιά φορά ένα youtuber που παίζει videogames και καμιά φορά μιλάει για κόμικ ή για αυτά τα θέματα σε αυτά.)

 

Λοιπόν,επειδή το post πιάνει όρια Πολιτικής σταματάω εδώ.

Απλά δες στο google και πιστεύω θα βρεις πιο σωστή απαντηση από τη δικιά μου για την έλλειψη καλών ιστοριών σίγουρα. :up:

 

Αν και το Rebirth της dc έχω ακούσει πως είναι πολύ καλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

3 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Καλά τα κόμικ εφημερίδας της Οξύ είναι για κλάματα. Χάλια χαρτί, την επόμενη μέρα άφαντη η εφημερίδα και αντε να ψάχνεις από δω κι από εκεί μα την βρεις και στην τελική να το βράσω να έχω μια ιστορία σε Α Β Γ Δ ΣΤ' Ω μέρη. Είτε τευχακια να τα χαρούμε, είτε tp. Το να τα πετσοκοβουν και να κόβουν ράβουν ανάμεσα είναι βλακεια.

Δεν συμφωνώ με αυτό. Πάντα βρίσκω το χαρτί σε καλή (αν όχι άριστη) κατάσταση και την εφημερίδα την παίρνω κάθε Κυριακή οπότε ούτε σε αυτό βλέπω πρόβλημα. Επίσης τα "μέρη" είναι θεωρητικά τευχάκια απλώς περιλαμβάνουν 1-2 τεύχη σε κάθε "μέρος" και πιστεύω καλά κάνουν επειδή θα ήταν πιο δύσκολο να μαζέψεις την ιστορία αν ήταν χωρισμένη σε 6-7 τεύχη και θα στοίχιζε πολύ περισσότερο.

 

Απ' ότι φαίνεται το επόμενο τεύχος θα είναι origin του Θορ. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αφού έχω αυτό από την εφημερίδα αλλά πιστεύω πως θα είναι μια καλή προσθήκη στην συλλογή μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Καλά τα κόμικ εφημερίδας της Οξύ είναι για κλάματα. Χάλια χαρτί, την επόμενη μέρα άφαντη η εφημερίδα και αντε να ψάχνεις από δω κι από εκεί μα την βρεις και στην τελική να το βράσω να έχω μια ιστορία σε Α Β Γ Δ ΣΤ' Ω μέρη. Είτε τευχακια να τα χαρούμε, είτε tp. Το να τα πετσοκοβουν και να κόβουν ράβουν ανάμεσα είναι βλακεια. 

 

Τεσπα. Οσον αφορά τις επανεκδόσεις είμαστε ακόμα στην αρχή. Έχουμε 60 τεύχη να διανύσουμε και σίγουρα θα δούμε ανέκδοτες ιστορίες που χωρίς τη συλλογή δεν θα βλέπαμε ποτέ. Αλλά ξαναλέω και το να τα συγκεντρωνουν όλα μαζί μετά από 10 χρόνια ευλογία είναι. Μην μου πείτε ότι δεν έχετε διπλές και τριπλες εκδόσεις εδώ μέσα αρκετοί. Μία βόλτα να περάσουμε από το τοπικ με τις συλλογές θα δούμε κάμποσες εκδόσεις διπλές λόγω αναβάθμισης. Τώρα οκ κι εμένα δεν μου περισσεύουν και θα ξενερώσω όταν φτάσει η ώρα να μην πάρω κάποιο αλλά νταξει ξαναλέω δεν θα κατηγορήσω την έκδοση. Σε όλους όσους ασχολούνται θα τύχει κάποια να τα έχουν. Εδώ υπάρχουν πιστοί Ντισνεακηδες που παίρνουν ακόμα το Κόμιξ για να διαβάσουν 3η επανέκδοση Ροσα + διάφορες γ διαλογής ιστορίες. Από εκεί και πέρα εξαρτάται κατά πόσο είναι τελειομανής κάποιος και δεν θέλει να έχει τρύπα στην συλλογή του. 

 

Πάντως το Batman Endgame Γ που έχω είναι πολύ καλό ποιοτικά.Να ναι καλά ο πατέρας μου,η τύχη μου τότε και το δωμάτιο που πήγε να βάψει.

 

(Ειναι μια περίπτωση,δείτε την κριτική μου του batman endgame για τη περίπτωση αυτή στο σχετικό thread batman endgame από το εθνος,είναι μικρό thread και δείτε το πρώτο μου post εκεί)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 12/10/2019 στο 11:09 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Αποκλεισμένα λόγω Οξύ (προς το παρόν τουλάχιστον), τα εξής:

2 Dark Phoenix

20 Daredevil: Born Again (αν έχουν σκοπό να βγάλουν και τα υπόλοιπα τεύχη όπως ειπαν)

45 Wolverine: Weapon X

50 Black Panther: Who Is Black Panther

66 Avengers Prime

κι από exclusives:

Infinity Gauntlet

Deadpool - The Suicide Kings

 

Σίγουρα θα μου έχουν ξεφύγει κυκλοφορίες είτε από Anubis είτε από Οξύ.

Στα αποκλεισμένα λόγω Οξύ πρόσθεσε και Kraven's Last Hunt, World War Hulk και Venom :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32792
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

υπάρχουν 19 σελίδες από τις οποίες στις μισές λέμε τα ίδια και τα ίδια...

κυρίως όταν βγαίνει καινούριο τεύχος εκεί γίνεται πανικός στην γραφικότητα!

παρεμπιπτόντως δεν ξέρω αν το έχετε τσεκάρει αλλά η συγκεκριμένη σειρά μπήκε στην 5αδα εδώ και μέρες με τις περισσότερες προβολές στην υπό ενότητα για ότι εκδόθηκε μετά το 2010

:party3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Η αναλογία 1 στα 2 κόμικς - επανάληψη, μου είναι απογοητευτικη. Αν δεν ήταν η κ@%&ράχη που με δεσμεύει, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να τα παίρνω όλα αυτά διπλά. Αλλά ξέρουν τι κάνουν. Αυτοί φροντίζουν να μειώνουν τα κόστη τους με έτοιμο υλικό. Και εγώ σαν καλό καταναλωτικό πρόβατο, θα συνεχίσω να τα παίρνω.

Deal, anubis και hachette. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

13 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Στα αποκλεισμένα λόγω Οξύ πρόσθεσε και Kraven's Last Hunt, World War Hulk και Venom :)

 

Σωστός. Αν έχω ξεχάσει κάτι άλλο που δεν έχει ανακοινωθεί πείτε μου.

 

Τώρα φοβήθηκα λίγο με το World War Hulk. Λέτε να έχουν και τα δικαιώματα του Planet Hulk και να μην το δούμε ποτέ; Επίσης το Venom του Remender δεν ήξερα ότι είναι τόσο καλό. Άλλο ένα να κυνηγήσω στην Black Friday.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Καλά τα κόμικ εφημερίδας της Οξύ είναι για κλάματα. Χάλια χαρτί, την επόμενη μέρα άφαντη η εφημερίδα και αντε να ψάχνεις από δω κι από εκεί μα την βρεις και στην τελική να το βράσω να έχω μια ιστορία σε Α Β Γ Δ ΣΤ' Ω μέρη.

Η ιστορία έχει δημοσιευτεί εξ αρχής σε 5 ή 6 μέρη. Εμείς την παίρνουμε μόλις σε 3, άρα δεν ξέρω αν πρέπει να γκρινιάζουμε.

2 ώρες πριν, Pilgrim είπε:

 

Μόνο που η συγκεκριμένη ομάδα κοινού έχει τη δυνατότητα να πάρει ολόκληρη τη σειρά (από άποψη χρημάτων το λέω) 

Ο νεαρός 16χρονος ίσως να μην έχει την οικονομική άνεση για τα 20ευρα το μήνα επί 2,5 χρόνια. Ίσως να βαρεθεί να μαζεύει μετά από 5-10-20 τεύχη. (τα περάσαμε κι εμείς! :lol:)

Αν δεν μπούνε καινούργιοι πελάτες στο χώρο, θα το πω για πολλοστή +1 φορά, οι υπάρχοντες ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αν διαβάζεις κάποιος της anubis το φόρουμ, αυτό θέλουμε επανέκδοση. 

Εχω φαγωθεί τόσα χρόνια να το βρω. 

 

 

 

605727e1-29dc-4ccf-b481-5a154b781f08.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

34 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Τώρα φοβήθηκα λίγο με το World War Hulk. Λέτε να έχουν και τα δικαιώματα του Planet Hulk και να μην το δούμε ποτέ;

 

Εικάζω ότι θα μάθουμε σύντομα. Ο Χαλκ είναι από τους δημοφιλείς Εκδικητές. Μέσα στη δεκάδα θα δούμε πιθανώς κάτι δικό του. Το Planet Hulk παραμένει εξάλλου η κορυφαία σύγχρονη ιστορία Χαλκ, επομένως θα φανεί πολύ περίεργο αν δεν την επιλέξουν πρώτη-πρώτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

19 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Η ιστορία έχει δημοσιευτεί εξ αρχής σε 5 ή 6 μέρη. Εμείς την παίρνουμε μόλις σε 3, άρα δεν ξέρω αν πρέπει να γκρινιάζουμε.

Αν δεν μπούνε καινούργιοι πελάτες στο χώρο, θα το πω για πολλοστή +1 φορά, οι υπάρχοντες ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ.

Το ξέρω. Απλά θυμάμαι κάποιον να λέει ότι κόψανε ένα τεύχος στα 2 για να χωρέσει και μου κακοφάνηκε. Καλώς ή κακώς η Anubis όσα εξέδιδε ήταν αντιστοιχία των Αμερικάνικων τευχών αν δεν κάνω λάθος. Με συγχωνεύσεις και κόψε-ράψε χάνεται η μπάλα αυτό εννοούσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αυτό το έκανε κατά κόρον η Ανούμπις στο αφιέρωμα που είχε κάνει στη DC. Είχε πέσει ψαλίδι σε μέγεθος μπαλτά. Τώρα στα καινούργια δεν έχω δει κάτι τέτοιο να γίνεται, αλλά μπορεί και να μου διέφυγε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Για όσους ενδιαφέρονται να το έχουν από Πέμπτη πέτυχα τον νέο τόμο σήμερα στο περίπτερο μέσα στο σταθμό Δουκισσης Πλακεντίας 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παιδιά η τιμή είναι καλή συμφωνώ 3,5 ευρώ πιο φτηνά από την έκδοση στα αγγλικά αν θυμάμαι καλά, η ποιότητα επίσης όταν όμως ξεκινάς με τόσες επανεκδόσεις σε πιο παλιους αναγνώστες σαν εμένα μου κλωτσαει λίγο, δεν λέω ότι ξενερώνω και δεν θα στηρίξω την όλη προσπάθεια. Είναι σύνολο 60 τόμοι μπορούν να βάλουν ανατυπώσεις απλά πιο αραιά και όχι με το που ξεκίνησαν 3 τόμοι επανεκδόσεις.. Αυτή η συλλογή έχει πολύ όμορφες ιστορίες και ελπίζω μέσα στους επόμενους τόμους να δούμε κάποιες από αυτές..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα με ήδη υπάρχοντα τεύχη, αφού έχω ελάχιστα και τα περισσότερα τα έχω διαβάσει ψηφιακά.

Το πρόβλημα μου είναι πως με δεσμεύει σε νέες αγορές, αφού δεν ξέρουμε τι θα μπει. Έτσι προσανατολίζομαι σε ιστορίες και ήρωες που δεν πρόκειται να μπουν, τύπου Exiles, X Force, Inhumans. 

Δυστυχώς δεν είναι εποχές για να αγοράζουμε διπλά και μέχρι να τελειώσει η σειρά δεν πρόκειται να τολμήσω mainstream ήρωες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το να γίνονται επανεκδόσεις σε κόμικς, είναι μια πολύ παλιά ιστορία στην Ελλάδα. Και μακροπρόθεσμα, μόνο καλό είναι. Όπως είπε και ένας φίλος, τα Asterix που έχουν διαβάσει οι περισσότεροι, είναι επανεκδόσεις, είτε είναι εκδόσεις Μαμούθ, είτε είναι εκδόσεις Έθνος. Τεύχη που εκδόθηκαν από τον Καμπανά, επανεκδόθηκαν από Μαμούθ (ΘΩΡ), Modern Times (Amazing Spider-Man, Hulk) και Οξύ (Kraven's Last Hunt). Η Anubis κάποτε είχε την τακτική, σειρές που κυκλοφορούσαν σε τεύχη, λίγο καιρό μετά, να βγαίνουν και σε έκδοση graphic novel. Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό δηλαδή. Και για να είμαστε ειλικρινείς, στις περισσότερες περιπτώσεις, η επανέκδοση ήταν καλύτερη από την πρωτότυπη ελληνική έκδοση.

 

Προσωπικά, αν δεν ήταν οι επανεκδόσεις της Modern Times, το πιθανότερο να μη διάβαζα κόμικς αυτή τη στιγμή. Επίσης, δε με χαλάει καθόλου να έχω σε μαμάτη σκληρόδετη έκδοση τα συγκεκριμένα τεύχη. Τόσο το X-Men, όσο και το Thor, το αξίζουν. Είναι υπέροχες ιστορίες.

 

ΥΓ: Μακάρι να βγάλει κάποιος σε επανέκδοση και το All Hail Megatron. :pray: Εσένα κοιτάω, Anubis! Μη σφυρίζεις αδιάφορα. Το ξέρω ότι μας διαβάζεις. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

17 min ago , Indian said:

Τα εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τέταρτου τόμου με τον Captain America, κοντά μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0004.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0004z.jpg    

 

 

:beer: 

 

μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Αφού τα ανεβάζεις πριν το κάνω εγώ, κάνε 2 καλά σε παρακαλώ :) Μην τα σκανάρεις σε 2000 px ύψος. Σκανάριζε τα σε 100% και όσο βγαίνει :) (φαντάζομαι κάπου 2100χ3100) Και κοτσάριζε επίσης και μια περιποιημένη φωτογραφία με τη συσκευασία ως έχει. Να φαίνεται όλο μέσα στη ζελατίνα του, παρέα και με το χαρτόνι που λέει τι άλλο θα κυκλοφορήσει (και ότι άλλο λέει). Σε δυνατή ανάλυση και εκείνο :) Να το έχουμε, να το κάνουμε χάζι :) (κι άμα κοτσάριζες και μια φωτογραφία το πως σιγά-σιγά χτίζεται τεύχος-τεύχος η ράχη, ακόμα καλύτερα :) σκόπευα να τα κάνω εγώ όλα αυτά Παρασκευές πρωί, αλλά... :) )  (3 τα καλά :lol: ) 

 

:thanks: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@germanicus Τον τόμο μέσα στην ζελατίνα κάπου τον πήρε το μάτι μου μερικά posts πιο πάνω. Για την ανάλυση ΟΚ. ;) 

 

Επίσης, την επόμενη φορά, θα βάλω και μία εκτενή συνέντευξη του συγγραφέα και του σχεδιαστή, που θα αναφέρουν πώς έφτιαξαν το κόμικ. :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, falconara90 είπε:

Το να γίνονται επανεκδόσεις σε κόμικς, είναι μια πολύ παλιά ιστορία στην Ελλάδα. Και μακροπρόθεσμα, μόνο καλό είναι. Όπως είπε και ένας φίλος, τα Asterix που έχουν διαβάσει οι περισσότεροι, είναι επανεκδόσεις, είτε είναι εκδόσεις Μαμούθ, είτε είναι εκδόσεις Έθνος. Τεύχη που εκδόθηκαν από τον Καμπανά, επανεκδόθηκαν από Μαμούθ (ΘΩΡ), Modern Times (Amazing Spider-Man, Hulk) και Οξύ (Kraven's Last Hunt). Η Anubis κάποτε είχε την τακτική, σειρές που κυκλοφορούσαν σε τεύχη, λίγο καιρό μετά, να βγαίνουν και σε έκδοση graphic novel. Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό δηλαδή. Και για να είμαστε ειλικρινείς, στις περισσότερες περιπτώσεις, η επανέκδοση ήταν καλύτερη από την πρωτότυπη ελληνική έκδοση.

 

Προσωπικά, αν δεν ήταν οι επανεκδόσεις της Modern Times, το πιθανότερο να μη διάβαζα κόμικς αυτή τη στιγμή. Επίσης, δε με χαλάει καθόλου να έχω σε μαμάτη σκληρόδετη έκδοση τα συγκεκριμένα τεύχη. Τόσο το X-Men, όσο και το Thor, το αξίζουν. Είναι υπέροχες ιστορίες.

 

ΥΓ: Μακάρι να βγάλει κάποιος σε επανέκδοση και το All Hail Megatron. :pray: Εσένα κοιτάω, Anubis! Μη σφυρίζεις αδιάφορα. Το ξέρω ότι μας διαβάζεις. :lol:

 

Λες ε; Να μας βλέπει ή να μας διαβάζει η Anubis :lol:

Booster Gold!!! Έχω να τον δω από τότε που έπαιζα dc universe online στο ps3 (RIP,σταμάτησε στο ps3 και είναι μόνο στο ps4 συν pc τώρα).

 

Πάντως,μου θυμίζετε έναν φίλο μου όταν βγήκε το ultra street fighter 4 ενώ είχε το super sf4.Γιατί τα ήθελε όλα μέσα στο παιχνίδι (dlc κτλπ) σε αυτό παι ήδη έδωσε 50+ ευρώ.

Όταν μπλέκεις με την Capcom (εταιρία που έφτιαξε το sf4) η επανέκδοση  παιχνιδιού ( Rerelease) είναι θέμα χρόνου δυστηχώς.

 

Να ξέρετε πως η επανέκδοση παιχνιδιού α λα street fighter είναι χειρότερη από επανέκδοση κόμικ.

Του κόμικ απλά γίνεται λόγο χρόνου,παιχνιδιού γίνεται για να σε μουτζώσει στη μούρη το ίδιο το παιχνίδι.

 

Προσοχή:Δεν εννοώ Remakes που μετά από xρόνια βγάζουν για τα επόμενα συστήματα παιχνιδιών ένα παλιό παιχνίδι (πχ Bioshock Trilogy ή Batman Arkham Collection) ή που το ξαναφτίαχνουν από τα θεμέλια (πχ Crash Bandicoot Sane Trilogy).

Εννοώ αυτά που βγαίνουν και μετά από ένα χρονο περίπου που βγήκε ξαναβγαίνει η πιο τούμπανο έκδοση που έχει ένα δύο πραγματα παραπάνω μόνο και ίδια τιμή.Αυτό μόνο.Απλά πατήστε "Games Rereleases" ή "Street Fighter Rereleases" για ένα παράδειγμα.

 

Απλά και ωραία μη σας ενοχλούν τυχών επανεκδόσεις στη συλλογή.Γιατί οι φίλοι μας στα videogames το έχουν πάθει χειρότερα.Το λέω γιατί το ξέρω και το έχω πάθει....:(

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Indian τον είδες. Αλλά σε χαμηλή ανάλυση, σε πλάγια μορφή και όχι στο ίδιο ποστ με το εξώφυλλο-οπισθόφυλλο :) 

 

Είναι όμορφη έκδοση, η οποία πιστεύω ότι θα ολοκληρωθεί, πιστεύω ότι θα μείνει στα χρονικά (όπως έμειναν τα άπαντα του Μπαρκς) και η οποία αξίζει να έχει μια όσο το δυνατόν καλύτερη παρουσίαση και καταγραφή γίνεται :) Γι'αυτό και κάθομαι κάθε φορά και ανανεώνω το αρχικό ποστ με το τι κυκλοφόρησε, τι θα κυκλοφορήσει, ιστορία, αρχική έκδοση, δημιουργοί, link και ratings στα goodreads :) Δεν είναι μια ακόμα από τις τόσες και τόσες εκδόσεις που βγαίνουν :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.