Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Πάντως στο Today της γειτονιάς μου είχε αρκετά Avengers και δυο-τρια Iron Man. Μπορεί και κάνα Spiderman να ξέμεινε από κάτω, δεν είδα.
Δεν τα μέτρησα, ούτε ρώτησα πόσα παρέλαβε.
Έτσι κι αλλιώς για άλλο λόγο πήγα, τυχαία τα βρήκα. Βασικά νόμιζα τόσο καιρό ότι δεν τα έφερνε :lol:
Από αλλού τα παίρνω.
Καθόλου καλό σημείο εκεί που τα έχει.
Όλα τ΄άλλα κόμικς είναι φάτσα φόρα έξω απ΄το μαγαζί, να τα βλέπουν κι οι περαστικοί. Αυτά της Hachette τα είχε μέσα, σε μια γωνιά δίπλα στην κάβα.
Μόνο κάποιος που πάει επί τούτω θα τα βρει. Και πάλι, θα δυσκολευτεί και μάλλον θ΄αναγκαστεί να ρωτήσει.
 

 Μπορει να πιστεύει πως βλέποντας πόσο κάνουν,ο κόσμος δεν θα τα πάρει.Οπότε δεν το προσπαθεί καν γιατι ξέρει πως μάλλον δεν θα πουλήσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

11 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 Μπορει να πιστεύει πως βλέποντας πόσο κάνουν,ο κόσμος δεν θα τα πάρει.Οπότε δεν το προσπαθεί καν γιατι ξέρει πως μάλλον δεν θα πουλήσουν.

Και τα κρύβει σε μια γωνιά ώστε σίγουρα να μην πουλήσουν :lol:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Νομίζω πως όλοι πάμε επι τούτου να πάρουμε τα συγκεκριμένα τομάκια και οι περιπτεράδες το ξέρουν οπότε δεν σκάνε και ιδιαίτερα να τα έχουν φάτσα φόρα επειδή ακριβώς πουλάνε. Και τα 3 τομάκια τα βρήκα ύστερα από ερώτηση στον περιπτερά. Ο τελευταίος άνοιξε μια καταπακτή, κατέβηκα καμία εικοσαριά σκάλες με πυρσούς στους τοίχους και βρήκα το Avengers δίπλα σε μια αραχνιασμένη στοίβα με παλιά ΚΟΜΙΞ, το Snyder Cut του Justice League και το Άγιο Δισκοπότηρο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υπάρχει ένα μεγάλο θέμα με τη διανομή και την προβολή των εντύπων, και ειδικά των κόμικς, στα περίπτερα. Λόγω της δικής μου ενασχόλησης ρώτησα φέτος και η απάντηση ήταν μια εναλλαγή του ότι όποιος ενδιαφέρεται έρχεται και το ψάχνει, συνεπώς δεν χρειάζεται να το εκθέτουν στις προθήκες. Πόσο διαφορετικά από τότε που στο Σύνταγμα και την Ομόνοια κρέμαγαν τα αμερικάνικα με τα μανταλάκια για να τα δεις...

Έτσι, σχεδόν όλα κρύβονται, ενώ ο λόγος που βγαίνουν στα περίπτερα είναι για να τα δει περισσότερος κόσμος! Τρέλα, αυτογκόλ, όλα τα παραπάνω...

 

Επεξεργασία από tkollias
προσθήκη
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

53 λεπτά πριν, tkollias είπε:

Υπάρχει ένα μεγάλο θέμα με τη διανομή και την προβολή των εντύπων, και ειδικά των κόμικς, στα περίπτερα. Λόγω της δικής μου ενασχόλησης ρώτησα φέτος και η απάντηση ήταν μια εναλλαγή του ότι όποιος ενδιαφέρεται έρχεται και το ψάχνει, συνεπώς δεν χρειάζεται να το εκθέτουν στις προθήκες. Πόσο διαφορετικά από τότε που στο Σύνταγμα και την Ομόνοια κρέμαγαν τα αμερικάνικα με τα μανταλάκια για να τα δεις...

Έτσι, σχεδόν όλα κρύβονται, ενώ ο λόγος που βγαίνουν στα περίπτερα είναι για να τα δει περισσότερος κόσμος! Τρέλα, αυτογκόλ, όλα τα παραπάνω...

 

 

Σίγουρα για το ευρήτερο κοινο αλλά είναι σαν να πάει ο εεε κομιξακιας ή γενικα αυτος που ξέρει τη συλλογή.Αλλά για μένα είναι μεγάλη βοήθεια,μικρός περίπατος 5 λεπτών και το πήρα.Αν ήταν σαν τα άλλα γενικά κομιξ σε μαγαζια πχ public ή στην Ομόνοια.Ε καλά τότε δε θα δόσω δύο ώρες για αυτό έτσι απλά.Καλά θα δώσω αλλά θα βαρεθώ:lol: 

Ή Σύνταγμα για να μην νιώθω τα πόδια μου το επόμενο τρίωρο χαχαχα:lol:

 

Μια χαρά είναι το περίπτερο και δεν είναι εφημερίδα ή σαν εφημερίδα με συγκεκριμένο χρόνο διαθεσιμότητας....Ω ναι!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δε ζούμε στα 80ς. Όσοι εκδότες θέλουν να δραστηριοποιούνται στα περίπτερα πρέπει να κάνουν σοβαρή δουλειά στη διανομή και στα σημεία και να εξασφαλίσουν σωστή προβολή των κόμικς ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ (όχι βάλε τα δικά μου και θάψε του γείτονα) ώστε να ξέρει κάποιος ότι, ναι, εκεί μπορώ να βρω ότι κόμικ βγήκε. Εκεί δεν πάω, τζάμπα κόπος. Αυτή τη στιγμή πάω αλλού για το Μπλεκ, αλλού για τα Anubis, αλλού για τους Λήσταρχους, ενώ τον παλιό καλό καιρό ήξερα ότι σε κάποια σημεία (το μεγάλο στην Εγνατία, το άλλο απέναντι από τη Βεγγέρα στην Εθ. Αμύνης πχ) θα έχουν πάντα τα πάντα.

 

Ο δικός μου περιπτεράς (Yes) είναι ενθουσιασμένος με τη συλλογή, μου λέει να μου κρατάει γιατί δεν εγγυάται τίποτα, αν και του είπα ότι δε χρειάζεται να με ψήνει, ψημένος είμαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 min ago , Kurdy Malloy said:

Δε ζούμε στα 80ς. Όσοι εκδότες θέλουν να δραστηριοποιούνται στα περίπτερα πρέπει να κάνουν σοβαρή δουλειά στη διανομή και στα σημεία και να εξασφαλίσουν σωστή προβολή των κόμικς ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...

 

Από όσο ξέρω, οι μικροί έως μέσοι εκδότες δεν μπορούν να κάνουν πολλά για τη διανομή και προβολή. Σκέψου το: 1000άδες σημεία, είναι αδύνατο να έχεις μάτια παντού. Βασίζεσαι λοιπόν στην καλή θέληση του διανομέα, του περιπτερά κτλ και στην τύχη. Γι' αυτό σβήνει το περίπτερο... Όλοι βάζουν αυτογκόλ. Αν ΟΛΟΙ οι κρίκοι συνεργάζονταν, ειδικά τώρα που τα έντυπα είναι λίγα, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για όλους. Ο περιπτεράς όμως προτιμά να πουλά τσιγάρα και παγωτά, ο διανομέας έχει καβάντζες κι εναλλακτικές για όσο αντέξει ακόμη και την πληρώνει ο εκδότης και φυσικά το κοινό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως στο κέντρο της Αθήνας, αλλά και στον Χολαργό, βρίσκεις άνετα και τα έχουν σε καλή θέση, δεν τα κρύβουν. Οπότε είναι θέμα νοοτροπίας εκεί που πάτε, ότι απλά δεν θέλουν να τα βάλουν σε καλή θέση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ πάντως τα παίρνω από μία περιπτερού  που ξέρω την μέρα κυκλοφορίας Παρασκευή,μετά από δουλειες,μεσημέρι με απόγευμα.Τα έχει σε καφάσι δίπλα στο περίπτερο δεξιά.Παρόλο που έχει τέντα μπροστά φαίνονται είτε περάσεις από δεξιά το περίπτερο είτε μπεις μέσα.Και έτσι δεν τα χτυπάει η βροχή ή ο ήλιος (κάτι σημαντικό,γιατί όταν πήγα να πάρω το Extremis 27/9 το απόγευμα έβρεχε καρέκλες :lol: )

 

Στα υπόλοιπα πιο φανερά περίπτερα που έχω δει,τα έχουν μαζί με περιοδικά και εφημερίδες οπότε  φαίνονται σψεδόν ολοκάθαρα.Με εξέρεση το ψιλικατζιδικο που ανέφερα σε άλλο post,εκεί δεν φαίνονται με πρώτο μάτι.Πρέπει να πας προς τα δεξιά πριν περάσες την τεντόπορτα που έχει και να κοιτάξεις κάτω κάτω σε μια συρταροθήκη να το βρεις.Με το που το βρεις τελείωσε ξέρεις που είναι και θα είναι.Καθόλου εύκολο χωρίς βοήθεια για τον πρωτάρη. :damn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

13 ώρες πριν, tkollias είπε:

 

Από όσο ξέρω, οι μικροί έως μέσοι εκδότες δεν μπορούν να κάνουν πολλά για τη διανομή και προβολή. Σκέψου το: 1000άδες σημεία, είναι αδύνατο να έχεις μάτια παντού. Βασίζεσαι λοιπόν στην καλή θέληση του διανομέα, του περιπτερά κτλ και στην τύχη. Γι' αυτό σβήνει το περίπτερο... Όλοι βάζουν αυτογκόλ. Αν ΟΛΟΙ οι κρίκοι συνεργάζονταν, ειδικά τώρα που τα έντυπα είναι λίγα, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για όλους. Ο περιπτεράς όμως προτιμά να πουλά τσιγάρα και παγωτά, ο διανομέας έχει καβάντζες κι εναλλακτικές για όσο αντέξει ακόμη και την πληρώνει ο εκδότης και φυσικά το κοινό...

Οι μικροί και μέσοι εκδότες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν για τη διανομή. Δίνεις λίστα με τα σημεία και την ακολουθεί το πρακτορείο, δηλαδή πιστεύεις ότι μπορεί μία μέρα το πρακτορείο να στείλει 100 κομμάτια "Πράσινη" στο Πασαλιμάνι γιατί έτσι; Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι 8 χρόνια που έχω να κάνω αυτή τη δουλειά, αλλά η διανομή είναι στο χέρι του εκδότη.

 

Η προβολή είναι επίσης απλή. Έχεις ένα άτομο που αυτή θα είναι η δουλειά του και θα ελέγχει τα ιδανικά σημεία πώλησης; Πιστεύεις ότι το άνοιγμα της αγοράς θα βγάλει το μισθολογικό του κόστος; Το κάνεις. Ένας εκδότης εννοείται πως δεν μπορεί να καλύψει αυτό το διχίλιαρο σοβαροί να είμαστε. Όλοι μαζί θα μπορούσαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Να πω και εγώ την γνώμη μου πάνω στο θέμα για το τι οι περιπτεράδες βάζουν ή δεν βάζουν τα κόμικς γενικά σε περίοπτη θέση. Πιστεύω  πως είναι στην νοοτροπία του Έλληνα ακόμα πως τα κόμικς υπάρχουν για να τα διαβάζουν μικρά παιδιά "πάλι κομικς διαβάζεις 17 χρονο μαντράχαλος"μου λένε πολλοί ακόμα και συμμαθητές μου πιστεύοντας πως τα κόμικς είναι για μικρή ηλικία και αυτό το πιστεύει μια μεγάλη μερίδα του κόσμου γι'αυτό και οι περιπτεράδες δεν δίνουν και πολύ σημασία στα κομικς ή και καμία φορά δίνουν αλλά πιστεύουν πως τον κόσμο τον ενδιαφέρει μόνο να διαβάζει εφημερίδες και περιοδικά μόδας βάζοντας τα κόμικς σε τρίτη μοίρα. Εγώ δόξα τον θεό μένω στον Βόλο και τα έχω όλα σε αφθονία μιας και το αγοραστικό κοινό είναι πάρα πολύ μικρό αλλά είναι κρίμα στο 2019 να υπάρχει ακόμη σε πολλούς αυτή η λανθασμένη αντίληψη :sad1::sad1::sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πόσο τέλειο είναι αυτό το τοπικ. Από spiderman σε ironman, στα σύμπαντα της DC και της Marvel στις μποτουλες, στους Avengers, σε ενα καρο αγνωστα ονοματα σουπερηρωων, στα περίπτερα, στο τι υπάρχει σε κάθε πόλη της χώρας, στις ατακες περιπτεράδων, στο τι γίνεται στις γειτονιές της Αθηνας..τρελααααα! Με διαφορά το topic της χρονιάς!

:party3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πόσο μου την έχουν σπάσει που δεν υπολόγισαν να βγάλουν κανένα σχετικό κόμικ κοντά στο AthensCon... Πολύ κρίμα. Τι Days of Future Past (Claremont), τι Young Avengers (Gillen), τι New Mutants (McLeod), τίποτα. Και άντε να τα βρεις τώρα αν θες να τα πας για υπογραφή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Να πω και εγώ την γνώμη μου πάνω στο θέμα για το τι οι περιπτεράδες βάζουν ή δεν βάζουν τα κόμικς γενικά σε περίοπτη θέση. Πιστεύω  πως είναι στην νοοτροπία του Έλληνα ακόμα πως τα κόμικς υπάρχουν για να τα διαβάζουν μικρά παιδιά "πάλι κομικς διαβάζεις 17 χρονο μαντράχαλος"μου λένε πολλοί ακόμα και συμμαθητές μου πιστεύοντας πως τα κόμικς είναι για μικρή ηλικία και αυτό το πιστεύει μια μεγάλη μερίδα του κόσμου γι'αυτό και οι περιπτεράδες δεν δίνουν και πολύ σημασία στα κομικς ή και καμία φορά δίνουν αλλά πιστεύουν πως τον κόσμο τον ενδιαφέρει μόνο να διαβάζει εφημερίδες και περιοδικά μόδας βάζοντας τα κόμικς σε τρίτη μοίρα. Εγώ δόξα τον θεό μένω στον Βόλο και τα έχω όλα σε αφθονία μιας και το αγοραστικό κοινό είναι πάρα πολύ μικρό αλλά είναι κρίμα στο 2019 να υπάρχει ακόμη σε πολλούς αυτή η λανθασμένη αντίληψη :sad1::sad1::sad1:

 

Πες σε αυτούς τους συμμαθητές σου:

"Τουλάχιστον αυτά που διαβάζω είναι ποιότητα και δεν σκοτώνω τον χρόνο μου με Fortnite"   

ή

"Από τα κόμικ βγήκαν οι ήρωες και το MCU που τόσο αγαπάτε,οπότε λίγο σεβασμός"

 

Γιατί ειλικρινά τώρα,οι Avengers και οι κάθε Avengers ήταν είναι και θα είναι χαρακτήρες κόμικ πριν γίνουν τώρα του ευρήτερου κοινού.

 

Δεν τους ξέρω τους ανθρώπους αλλά λίγο πολύ θα έχουν δει mcu και πιστεύω πως το γουστάρουνε κιώλας.

 

Edit:Συν πως αν τα κόμικ και οι χαρακτήρες που προήλθαν από κόμικ είναι για παιδιά.Τότε και οι ταίνιες με αυτούς είναι για παιδιά άρα "σταμάτα να βλέπεις Avengers μπέμπη,τι εννοείς ότι σου αρέσουν; Είσαι μωρό"   Θα τους άρεσε αυτό αν τους το έλεγε κάποιος άραγε; :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

2 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Πόσο μου την έχουν σπάσει που δεν υπολόγισαν να βγάλουν κανένα σχετικό κόμικ κοντά στο AthensCon... Πολύ κρίμα. Τι Days of Future Past (Claremont), τι Young Avengers (Gillen), τι New Mutants (McLeod), τίποτα. Και άντε να τα βρεις τώρα αν θες να τα πας για υπογραφή. 

Είναι όντως κρίμα αν και δεν περίμενα να βγάλουν κανένα. Εδώ δεν είναι καν σίγουρο αν θα βγάλουν κόμικ σχετικά με τις ταινίες που βγαίνουν, οπότε είναι σχεδόν απίθανο να βγάλουν σχετικά με εκδηλώσεις. Ο μόνος τρόπος να μας κάλυπτε η συλλογή θα ήταν αν είχε αρχίσει πριν από έναν χρόνο και απλώς τύχαινε να βγάλουν κόμικ των καλεσμένων. Λαμβάνοντας υπόψη πόσο λίγα είναι τα έργα των καλεσμένων που έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά, μάλλον δεν θα πάρω υπογραφή από Gillen & McLeod.:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

5 hours ago, Kurdy Malloy said:

Οι μικροί και μέσοι εκδότες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν για τη διανομή. Δίνεις λίστα με τα σημεία και την ακολουθεί το πρακτορείο, δηλαδή πιστεύεις ότι μπορεί μία μέρα το πρακτορείο να στείλει 100 κομμάτια "Πράσινη" στο Πασαλιμάνι γιατί έτσι; Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι 8 χρόνια που έχω να κάνω αυτή τη δουλειά, αλλά η διανομή είναι στο χέρι του εκδότη.

 

Η προβολή είναι επίσης απλή. Έχεις ένα άτομο που αυτή θα είναι η δουλειά του και θα ελέγχει τα ιδανικά σημεία πώλησης; Πιστεύεις ότι το άνοιγμα της αγοράς θα βγάλει το μισθολογικό του κόστος; Το κάνεις. Ένας εκδότης εννοείται πως δεν μπορεί να καλύψει αυτό το διχίλιαρο σοβαροί να είμαστε. Όλοι μαζί θα μπορούσαν.

Ειλικρινά, έχω την αίσθηση ότι αυτό που περιγράφεις δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, ίσως όχι πια. Ίσως φταίει το ότι υπάρχει πλέον μόνο ένας διανομέας; Μπορεί να είναι κι αυτό (ομολογώ ότι δεν ξέρω πότε έφυγε ο έτερος πόλος και τι γινόταν πριν από 8 χρόνια, θυμάμαι μόνο πιο παλιά, επί Ύψιλον). Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι στην εξίσωση μπαίνουν και τα τοπικά υποπρακτορεία, ανά περιοχή. Και συγγνώμη, ποιος εκδότης έχει εργαζόμενο(υς) να ελέγχει(ουν) ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ τα ιδανικά σημεία πώλησης; Για τι λεφτά νομίζουμε ότι μιλάμε πια, ρε παιδιά; Δεν είναι προφανές ότι υπάρχει γενικότερο θέμα με το έντυπο; "Φωνάζει" η κατάσταση χρόνια τώρα. Κι όμως, το "σύστημα" εξακολουθεί να κάνει ό,τι μπορεί να βυθίσει το πλοίο όσο το δυνατό πιο γρήγορα! Δεν τα πάμε παντού, δεν τα βάζουμε στις προθήκες, τα χώνουμε σε στίβες και περιμένουμε να τα πάρουν μόνο όσοι τα ξέρουν. Catch 22!

 

Ακόμη και για αυτή τη νέα προσπάθεια που συζητάμε εδώ, με ολόκληρη Marvel όσον αφορά το υλικό, με ταινίες-έπη για στήριξη που έχουν ανεπανάληπτη απήχηση, διαφήμιση στην τηλεόραση, εξαιρετική ποιότητα, χαμηλή τιμή, τρομερή προβολή στο περίπτερο, και πάλι συζητάμε για το πόσο θα αντέξει... Τι να λέμε τώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

3 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Πόσο μου την έχουν σπάσει που δεν υπολόγισαν να βγάλουν κανένα σχετικό κόμικ κοντά στο AthensCon... Πολύ κρίμα. Τι Days of Future Past (Claremont),

 

Για Κλερμόντ πάντως, υποθέτω ότι δεν πούλησε ικανοποιητικά το Έπος του Μαύρου Φοίνικα, οπότε σκέφτηκαν ότι δεν αξίζει να εκδώσουν κάτι άλλο δικό του, αποκλειστικά για τους ελάχιστους από εμάς που αγοράσαμε τον Φοίνικα.

Θα σκέφτηκαν ότι τους συμφέρει καλύτερα να προωθήσουν τα εναπομείναντα αντίτυπα του Φοίνικα (ειδικά αν είναι πολλά) στον πάγκο του Public στο Athenscon. ''Αγοράστε τα και πηγαίνετε για υπογραφή'', θα λένε οι υπάλληλοι στους πελάτες. :lol:

Όπως και ο Ανούβις διαφήμιζε τα τομάκια του Birthright στο προηγούμενο Άθενσκον, με αφορμή την άφιξη του Γουέηντ.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σε κάποιους αρέσει ο Straczynski πολύ. Πάμε τώρα και με Thor.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βγάζουν thor? Δεν μπορώ να διαβάσω καθαρά τον τίτλο ποιος είναι?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 λεπτά πριν, Evi είπε:

Βγάζουν thor? Δεν μπορώ να διαβάσω καθαρά τον τίτλο ποιος είναι?

Γράφει: Thor Αναγέννηση 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Thor vol3 1-6

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το thor: αναγέννηση έχει ξαναβγεί στην Ελλάδα η θα είναι καινούργια έκδοση?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχει ξαναβγεί απ την anubis σε τευχακια. :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οκ κάποιος γνωρίζει την πλήρη λίστα των οσων έχει βγάλει η Anubis στα περίπτερα? Γιατί αν ξαναβγαζουν τα εξαντλημένα της anubis θα ξέρουμε τί να περιμένουμε..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραία, συνεχίζει το σερί με τις εναλλάξ αγορές μου :)
Θα πάρω Captain America, δεν θα πάρω Deadpool, θα πάρω X-Men, δεν θα πάρω Thor.
Πάντως το περιμέναμε. Thor ή Hulk θα έβγαζαν.
 

@Evi έχει γράψει ο Tsaklas μια λίστα με όσα έχει βγάλει στο παρελθόν η Anubis και είναι στη σειρά της Hachette :)


Πάντως καταλαβαίνω το ξενέρωμα όσων τα έχετε ήδη αυτά της Anubis.
Κι εγώ στη θέση σας λογικά έτσι θα ένιωθα.
Αλλά μιας και δεν είμαι, προσωπικά δεν με χαλάει αυτό που γίνεται.
Ήθελα το Gifted από X-Men, θέλω το Power and Responsibility από Spiderman και φυσικά περιμένω πως και πως το Marvels :)
Καλό όμως θα ήταν να έβγαζαν μια στις δυο φορές και κάτι που δεν έχει ξανακυκλοφορήσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Γενικά είναι ξενέρωμα να διπλό πληρώνεις. Από τα 6 που έχουν διαφημιστεί τώρα εγώ έχω ήδη τα 2. 

 

Αλλά είναι λογικό ότι αφού βγάζουν τις πιο δημοφιλή ιστορίες θα έχουμε επαναληψεις.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τρία στα επτά τομακια επανεκδόσεις.. Και περιμένουν να τα ξαναπάρουμε; Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για να βγάλουν ιστορίες που δεν έχουν δημοσιευτεί και δεν το κάνουν.. Έχω πάρει τα πρώτα τρία τομακια, θα πάρω και τον Captain America και από εκεί και πέρα ξεκινάω με επιλογές. Για παράδειγμα ο Deadpool δεν μου αρέσει καθόλου οποτε θα το αφήσω και οτι έχουν ήδη βγάλει και το έχω όπως οι x men εννοείται δεν το αγοράζω γιατί δεν μου περισσεύουν χρήματα να το κάνω.. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

HULK θα βγάλουν ή απλός το διαφημίζουν?:thinking::cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νομίζω οι εκδόσεις αυτές απευθύνονται σε καινούργιο κοινό κατά πρώτον,  πού δεν έχει αγοράσει πολλά comics η καθόλου και κατά δεύτερον στους χρόνια συλλέκτες comic, για αυτό δεν έχουν πρόβλημα να ξαναβγαζουν παλιές εκδόσεις..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εντάξει μπορεί κάποιοι να το έχουνε από παλιά άλλα πιστεύω είμαστε και πολλοί που δεν έχουμε τα παλιά τεύχη από anubis. Εγώ την βρίσκω και αυτή πολύ καλή επιλογή.

Πάντως έχουν και την επιλογή και λογικά θα το κάνουν να εκδώσουν και νέες ιστορίες.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.