Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 10/15/2019 at 10:17 PM, Mandrake said:

Μια φορά κι έναν καιρό υπήρχε ένα "σύμπαν"... :P  Τόσο της "Marvel Comics" όσο και της "DC Comics" θεωρούνται πολυσύμπαντα, επειδή υπάρχει κάποιο βασικό σε κάθε εταιρία (στην "Marvel Comics" η Earth-616 και στην "DC Comics" η Earth-One) και δημιουργούσαν ιστορίες με παράλληλούς χαρακτήρες που υπήρχαν "κάπου αλλού" έως και πολύ διαφορετικές εκδοχές ιστοριών. Δε ξέρω πως ξεκίνησε όλο αυτό, υποθέτω ότι δεν ασπάζονταν την επιστημονική θεωρία τότε :P , απλώς για τις ανάγκες νέων σεναρίων και μιας και μιλάμε για κόσμους επιστημονικής φαντασίας, ξεκίνησε όλο αυτό. Κάποια στιγμή ξεκίνησαν να καταγράφουν όλους αυτούς τους παράλληλους κόσμους και να τους καταχωρούν με τις παραπάνω κωδικές ονομασίες. Στη "Marvel Comics" φαίνεται πως η εταιρία είχε κάποιους υποτυπώδεις κανόνες και δεν άφηνε ανεξέλεγκτους τους επόμενους σεναριογράφους να κάνουν το μακρύ και το κοντό τους, αλλά στην "DC Comics" έφτασαν να υπάρχουν πλέον πολλές Supergirl (τη μία στην ανέφερα ήδη σε άλλο νήμα), πολλοί Superman, να έχουν τη μία υπερβολικά τεράστιες δυνάμεις (αν θυμάσαι τον Christopher Reeve στις ταινίες, περιστρέφει ανάποδα την τροχιά της Γης και γυρίζει πίσω στο χρόνο :lol: ή θα δεις ιστορίες με τον Σούπερμαν και τη Wonder Woman να τραβάνε τη Γη απ' το διάστημα για να τη βγάλουν έξω απ' την τροχιά της και πάρα πολλά άλλα παραδείγματα...) ενώ στην πορεία να έχουν θέσει όρια, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να βγει άκρη τι είναι πραγματικό και τι όχι και έτσι έγινε το 1ο "Crisis on Infinite Earths". Ένα κοσμογονικό συμβάν ("events" ονομάζονται τα αντίστοιχα και στις 2 εταιρίες) όπου όλα τα σύμπαντα θα κατέληγαν, πλέον σε ένα! Βέβαια, τα πράγματα στην πορεία ξανάγιναν μπάχαλο, οπότε ακολούθησε το "Infinite Crisis", έπειτα το "Final Crisis" και συνέχισαν με το "The New 52" όπου οδήγησαν τα γεγονότα του "Flashpoint" με τελευταίο το "DC Rebirth".

 

Αντίστοιχα στη "Marvel Comics", η μοναδική φορά που υπήρξε ένα τέτοιο συμβάν ήταν με το "Secret Wars". Βέβαια, στο παρελθόν υπήρξαν κι άλλα μεγάλα events όπως με το Γάντι της Αιωνιότητας (του οποίου μια άλλη εκδοχή παρακολουθούσαμε τα τελευταία 10 χρόνια, κινηματογραφικά!) κτλ. (γενικά, "events" λέγονται όσα έχουν και δική τους αυτόνομη μίνι σειρά ενώ "crossovers" όσα συμμετέχουν χαρακτήρες στις δικές τους σειρές, όμως!) αλλά κάτι που να άλλαξε ριζικά το πολυσύμπαν της "Marvel Comics" δεν υπήρξε. Καταστροφές εντός αυτού, ακόμη κι επαναδημιουργία του βασικού σύμπαντος (Earth-616) ναι! Εν συντομία τα αναφέρουμε "Crisis" λοιπόν στη "DC Comics", εννοώντας όλα εκείνα τα events που μετέτρεψαν το γνωστό πολυσύμπαν σε κάτι άλλο. Ένα (μικρότερης κλίμακας, φυσικά!) τηλεοπτικό Crisis τώρα έρχεται φέτος (μας προετοίμασαν οι προηγούμενες σαιζόν!) στις σειρές του λεγόμενου "Arrowverse" του καναλιού "The CW". Μιας και δεν έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες, αν θέλει κάποιος άλλος φίλος ας συμπληρώσει/διορθώσει οτιδήποτε!

 

 

Στο δια ταύτα είναι αυτό που έγραψε ο Κώστας. 

 

Ιστορικά είναι λίγο πιο παλιό. :) 

 

Golden Age of Comic Books

Τέλη 30'ς εμφανίστηκαν τα περισσότερα παραδοσιακά υπερηρωικά ονόματα (κυρίως χαρακτήρες της DC, σε αντιδιαστολή με την Marvel που τότε λεγόταν Timely και πρακτικά άνθησε στα 60ς). Το είδος ήταν δημοφιλές, ήταν και τρομερά παιδικό/αφελές/primitive. (Δεν ήταν πάντως τα πιο ευπώλητα κόμικ. Υπήρχαν πάρα πολλά παιδικά-παιδικά). Μετά τον ΒΠΠ, και αφού όλοι αυτοί είχαν μπλέξει σε πατριωτικές περιπέτειες ενάντια στον Άξονα, σιγά-σιγά έγιναν πασέ και δεν πούλαγαν. (αυτό μου θυμίζει λίγο το σήμερα :) ). Μεγάλωσε το αρχικό κοινό, τέλειωσε κι ο πόλεμος, άρχισαν να ψάχνονται και σε άλλα πράγματα (τρόμου λχ). Μέχρι που ήρθε το 1954 ένα βιβλίο που λεγόταν "Seduction of the Innocent", που διατείνονταν π@π@ριές για το πως καταστρέφονταν η ηθική των παιδιών μπλαμπλα (τα κλασσικά και τα συνηθισμένα :)  ). Αυτό οδήγησε τις εταιρείες σε αυτολογοκρισία και τη δημιουργία του Comics Code Authority. Άμα δεις τα αμερικάνικα υπερηρωικά πριν το 2000, το 99% έχουν εκτυπωμένο κάτι σαν στάμπα στα εξώφυλλα με αυτές τις 3 λέξεις. Αυτό σημαίνει πως δεν έχουμε σεξ, δεν έχουμε βία κ.ο.κ. Αυτή η κίνηση δεν είναι εκτός της κουλτούρας των Αμερικάνων :) Ίδιο πράγμα είχαν κάνει αρχές των 30'ς με τις ταινίες τους όταν είχαν φτιάξει το Motion Picture Production Code για τα ίδια ακριβώς προβλήματα :) Βέβαια, εκείνη τη στιγμή το θέμα ήταν όλη η αμερικάνικη κοινωνία και όχι απλά τα παιδιά. Γι'αυτό και έχουμε τις λεγόμενες pre-code ταινίες που είναι πιο "καπριτσιόζες" :) 

 

Φυσικά δεν υπάκουαν όλοι σε αυτούς τους κώδικες. Υπάκουαν όμως οι περισσότεροι.

 

Αυτή η αυτολογοκρισία τους οδήγησε να ξαναασχοληθούν με τους υπερήρωες. Τώρα όμως ήξεραν 5 πράγματα :) Είχαν ήδη στήσει το με τι μοιάζει ένας υπερήρωας :) Θυμίζω πως ο Σούπερμαν αρχικά δεν πέταγε :) Αρχικά απλώς πήδαγε πάνω από πολυκατοικίες γιατί ήταν τόσο δυνατός :) Σιγά-σιγά έγινε ιπτάμενος. Και σιγά-σιγά είχες πολύ γρήγορους, είχες εξωγήινα μαραφέτια που δίναν δυνάμεις, είχες αυτούς που ζούσαν κάτω από τη θάλασσα και όλα αυτά τα sci-fi :) Σε κάποιες περιπτώσεις κράτησαν τα υπερηρωικά ονόματα, αλλά όχι και τους ανθρώπους πίσω από αυτά. Τυπικότερο παράδειγμα είναι ο Flash. O Golden Age είναι ο Jay Garrick. Αυτός με το κράνος :) 1940-1951. 

 

Flash_Jay_Garrick_0006.jpg

 

Καίριο σημείο επίσης το ότι οι διάφορες εταιρείες είχαν πει πως οι ήρωες τους ζούσαν στο ίδιο σύμπαν. Green Lantern, Flash, Atom, Hawkman, Doctor Fate κ.α. συναντιόντουσαν και είχαμε τις περιπέτειες της Justice Society of America :) (το πρώτο υπερηρωικό team :) 1940)

 

Silver Age of Comic Books

Έτσι περνάμε στο Silver Age of Comic Books που κρατάει μέχρι το 1970 (πάνω-κάτω) :) Έχουμε ψιλοκαινούργια origins, ενίοτε και καινούργιους χαρακτήρες. Όπως ο Barry Allen. Ο νέος Flash. Πρώτη εμφάνιση το 1956 στο Showcase 4. Αυτό το κόμικ θεωρείται και το ξεκίνημα της Silver Age :) 

 

13ba87c288f0eafd9c313c46c7637059.jpg

 

Περνάνε τα χρόνια και φτάνουμε στο 1961. Flash #123 με την ιστοριούλα Flash of the two worlds :cool: 

 

tumblr_mn5pzzXHFl1rn9rldo3_1280.jpg

 

Όπου ξαφνικά ο Barry Allen συναντά τον Jay Garrick (ο οποίος είχε να φανεί από το 1951 :) ) Σε αυτή την ιστορία ο Barry Allen ζει στο σύμπαν της Earth One ενώ ο Jay Garrick ζει στο σύμπαν της Earth Two. Απλά και φυσιολογικά πράγματα :lol: Η 1 και η 2 :D 

 

Όλα αυτά τα κολπάκια ήταν πολύ πιασάρικα :) Είχαμε λοιπόν τον αρχικό Green Lantern (Alan Scott) της Golden Age 1940-1951, τον επόμενο Green Lantern (Hal Jordan) της Silver Age 1959-, οι μεν της Golden Age ήταν στην Justice Society of America (Earth-2), οι δε της Silver Age ήταν στην Justice League of America (Earth-1) και ενίοτε συναντίοντουσαν και είχαμε crossovers :) 

 

1533177723459.jpg311409._SX1280_QL80_TTD_.jpg

d85c6d10d9c7f02bcf4cfa65447d629f.jpg5052944.jpg

 

Το κόλπο ήταν καλό, οπότε όταν μετά αγόρασε η DC χαρακτήρες της εκδοτικής Fawcett (Captain Marvel ητοι Shazam λχ) τους πέταξε στο σύμπαν της Earth-S, ενώ τους χαρακτήρες της Quality (λχ Plastic Man) τους πέταξε στις Earth-Quality και Earth-X. Απέκτησε και τους χαρακτήρες της Chartlon το 1983, που ήταν να τους βάλει ο Alan Moore στο Watchmen, αλλά εντέλει τους έστειλαν στο Earth Four.

 

Για να μην αφήσω την ιστορία στη μέση, μετά ήρθε το Bronze Age of Comics. (1970-1984). Εδώ κόσμος πεθαίνει (λχ Gwen Stacey 1973), εδώ οι υπερήρωες ασχολούνται με πραγματικά προβλήματα όπως τα ναρκωτικά (Green Arrow/Green Lantern 1971), εδώ χαλαρώνουν τους κανόνες του Comic Code Authority (οπότε ξαναεμφανίζονται δράκουλες, βαμπίρ και άλλα καλούδια :) ), εδώ έχουμε ημίγυμνους μπρατσαράδες με ημίγυμνες γυναίκες (όλα στο όνομα της τέχνης :lol: ).

 

Τέλος φτάνουμε στο Modern Age of Comics (1985-σήμερα). Αιώνες πιο ενήλικο υλικό. Alan Moore, Frank Miller και δεν συμμαζεύεται :) Εδώ είναι που η DC γυρνάει και λέει "θα συμμαζέψουμε αυτό το χάλι που λέγεται Multiverse". Διότι με όλα τα εναλλακτικά σύμπαντα που είχαν φτιάξει, είχαν χάσει τη μπάλα για το ποιος είναι από που και έχει κάνει τι.

Φυσικά ο τραχανάς ξανααπλώθηκε. Και ξαναμαζεύτηκε. Και ξανααπλώθηκε κ.ο.κ.  Στο βαθμό που προσωπικά γελάω όταν ακούω για reboot ή όταν διαβάζω ότι στο 52, η DC είχε φτιάξει 52 σύμπαντα μπλαμπλαμπλα. 

 

Ακούγεται ως μπέρδεμα, είναι μπέρδεμα, αλλά εδώ μιλάμε για κόμικ με ιστορία 80 ετών. :D όπου κάποιοι χαρακτήρες είναι τόσο δημοφιλείς που άνετα εμφανίζονται σε 100 και βάλε κόμικ κάθε χρόνο. Ούτε ξέρω πόσες είναι οι συνολικές εμφανίσεις του Σουπερμαν. που έχει παίξει ξύλο μέχρι και με τον Μοχάμεντ Αλί :D Και φυσικά συναντηθεί με τον Αη Βασίλη :D 

0.jpg

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προβοκάτορες πράκτορες της DC, εδώ είναι θέμα για την Μάρβελ, να πάτε αλλού! :ego:

 

:P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Στο περίπτερο που πήρα τον 3ο τόμο είχα μετρήσει 8 τόμους. Πέρασα προχθές και δεν υπήρχε τίποτα (μόνο ένα ξεχασμένο αιρονμαν)..:) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32852
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραίος ο germanicus, μου έλυσε αρκετές απορίες :)
Όχι ότι δεν έχω κι άλλες φυσικά, είναι αρκετά πολύπλοκο το υπερηρωικό.
 

Πάντως σ΄αυτήν την πρώιμη φάση που είμαι τώρα, δεν μ΄αρέσουν ιστορίες που μπλέκονται τα σύμπαντα ή οι ήρωες μεταξύ τους.
Όταν πχ διαβάζω Batman θέλω μια ιστορία μόνο με τον Batman, όχι να κουβαλιέται και ο Superman, η Wonder Woman και όλοι οι Αvengers.
Ώπα άκυρο, Marvel είναι αυτοί.
Οι JLA ήθελα να πω. Οι οποίοι είναι διαφορετικοί απ΄τους JSA. Και δεν είναι η μόνη υπερομάδα.
Κάπου πήρε τ΄αυτί μου τους Teen Titans. Τι φρούτο πάλι αυτοί;
Επίσης ο Green Lantern νόμιζα είναι ένας, μετά βλέπω είναι πολλοί.
Θα μου πεις πολλοί είναι και οι Supermen.
Κάτι άκουσα και για Superboy. Και για έναν ιπτάμενο σούπερ σκύλο ονόματι Krypto :lol:
Νταξ, κάπου το ξεφτίλισαν το θέμα.
Τους καταλαβαίνω βέβαια. Μιλάμε για χιλιάδες κόμικς.
Δεν μπορείς να γράφεις τα ίδια και τα ίδια. Πρέπει να σκεφτείς νέες ιδέες :)
 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

9 min ago , Laz33 said:

Κάπου πήρε τ΄αυτί μου τους Teen Titans. Τι φρούτο πάλι αυτοί;


Τα πιτσιρίκια side kicks των JLA. Ο Ντόναλντ έχει τα ανηψάκια, ο Μικρός Ήρωας είχε τον Κεραυνό (RIP), τον Νίκο Γαλανό (RIP), τον Διαβολάκο (RIP), τον Αρτέμιο (RIP), το Ζουζούνι (RIP. Πιο επικίνδυνο κι από το να φοράς κόκκινη στολή στα Star Trek). E, o Batman τον Robin, ο Flash τον Kid Flash, ο Aquaman τον Aqualad, η Wonder Woman την Wonder Girl (δεν ξέρω άμα διακρίνεις κάποιο pattern στα ονόματα :lol: ). Αυτοί μαζώχτηκαν όπως μαζώχτηκαν και οι μεγάλοι και πήγαν να πιάσουν τα πιτσιρίκια από τον απάνω μαχαλά που κατεβαίνουν και κλέβουν τις καραμέλες από το περίπτερο του κυρ Μπάμπη στη γωνία. Ή κάπως έτσι :D 

 

Διότι στο New Titans 2 (1980), η Starfire έδωσε ένα φιλάκι στον Nightwing

new-teen-titans-2.jpg

 

και 4 χρόνια μετά, στο New Titans 1 (επαναρίθμηση :lol: ) τους βρίσκουμε να ξυπνάνε παρεούλα :D 

new-teen-titans-1984-1.jpg

 

 

απλά πράγματα :lol: Και επειδή θα μας την ξαναπεί ο GCF και με το δίκιο του, το 2006-2008, στο The Boys της Wildstorm (αρχικά, στην Dynamite μετά) θα έχουμε μια παρωδία των New Mutants (που είναι τα πιτσιρίκια των X-Men) να φιστικώνονται ασύστολα μήπως και κατορθώσουν και ανέβουν κατηγορία και πάνε στα teams που παρωδούν τους X-Men, που φιστικώνονται και εκεί ασύστολα. Και παρέμεινα στη Μάρβελ και δεν ανάφερα ότι το κύριο ανταγωνιστικό team στο the Boys είναι μια παρωδία της JLA (όπου και εκεί συμβαίνει κάτι πρωτόγνωρο για το the Boys. Φιστικώνονται :D )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πω πω τι χάος είναι αυτό ρε. Και στη Marvel φαντάζομαι τα ίδια συμβαίνουν. Εντάξει οι άνθρωποι έχουν κάνει σούπερ βιομηχανία. Και μετά γκρινιάζουμε εμείς για τον αν ο Σκρουτζ των Ιταλών είναι πιο κακός από τον Σκρουτζ των αμερικανών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6014 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το βασικό πρόβλημα προκύπτει από την ανάγκη κάποιων φαν που έγιναν επαγγελματίες να ταιριάξουν όλες αυτές τις παπαριές σε κανονική ιστορία που να βγάζει νόημα. Αν δεν υπήρχε αυτή η υποκατηγορία ανόητων συγγραφέων (που προσωπικά τους θεωρώ σχολασμένους, παρωχημένους και εντελώς ατάλαντους), δε θα είχαμε όλες αυτές τις βλακείες.

 

Υποτίθεται ότι το Crisis θα τα έλυνε όλα αυτά για την DC, αλλά κάποιοι δεν δέχτηκαν να παίξουν ομαδικά. Αντί να ξεκινήσουν ΟΛΟΙ από την αρχή, για κάποιο λόγο εξαίρεσαν Legion, Titans, Batman και τα κάνανε ρόιδο.

 

Αν λάβουμε υπόψη μετά και την επόμενη απύθμενη βλακεία της άλλης υποκατηγορίας που δεν καταλαβαίνει ότι οι ήρωες δεν χρειάζεται να μεγαλώνουν (όπως δηλαδή το κάνει η disney και οι παραφυάδες της με τους Μίκυ, Ντόναλντ κτλ), οι οποίοι έκαναν ενήλικους τους έφηβους και τα πιτσιρίκια και βλέπουμε πόσο εύκολα μπερδεύεται η κατάσταση. Όμως, καθώς ένας αναγνώστης παραμένει να διαβάζει κόμικς για 30-40 χρόνια του φαίνεται παράξενο ο Spider-Man να είναι ακόμη στο κολέγιο,  και απαιτεί να ενηλικιωθεί, να πιάσει δουλειά, να παντρευτεί και να κάνει παιδί. Το αποτέλεσμα είναι πια ο Spider-Man να αλλοιώνεται. Και η βιομηχανία το στηρίζει...


(Και τέλος,  για να ολοκληρώσω την γκρίνια μου, κάτι σχετικά συναφές με το παραπάνω. Καθώς τα κόμικς έφυγαν από τα περίπτερα στις ΗΠΑ, έγινα δυσπρόσιτα για νέους αναγνώστες. Μόνο όσοι είχαν πρόσβαση σε comic shops και συνεπώς είχαν και φράγκα. Ποιοι είναι αυτοί; Όχι τα 10χρονα πάντως... Έτσι η αναγνωστική βάση μειώνεται σταθερά με τον μέσο όρο ηλικίας να αυξάνει. Γι' αυτό και το είδος θα πεθάνει αν δεν γίνει κάτι δραστικό. Αυτό που γίνεται τώρα είναι οι ιστορίες να γίνονται όλο και πιο "ενήλικες", ώστε να τις δεχτεί πιο εύκολα η υφιστάμενη βάση αναγνωστών. Με τον τρόπο αυτό, αποξενώνονται ακόμη περισσότερο οι νέοι, ανήλικοι αναγνώστες. Μάλιστα, η σημερινή βάση το θεωρεί δεδομένο ότι έτσι πρέπει να γίνει. Όμως η βιομηχανία θα έπρεπε να βάζει βάσεις για το μέλλον και ανόητα δεν το πράττει...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ωραίος ο germanicus, μου έλυσε αρκετές απορίες :)
Όχι ότι δεν έχω κι άλλες φυσικά, είναι αρκετά πολύπλοκο το υπερηρωικό.
Κάτι άκουσα και για Superboy. Και για έναν ιπτάμενο σούπερ σκύλο ονόματι Krypto :lol:
Νταξ, κάπου το ξεφτίλισαν το θέμα.
Τους καταλαβαίνω βέβαια. Μιλάμε για χιλιάδες κόμικς.
Δεν μπορείς να γράφεις τα ίδια και τα ίδια. Πρέπει να σκεφτείς νέες ιδέες :)
 

Όταν ήσουν 7-8 χρονών προβάλλονταν στην ελληνική τηλεόραση η τηλεοπτική σειρά "Superboy" ('88-'92). Δε θυμάμαι κανάλι να σου πω την αλήθεια, υποψιάζομαι πως ήταν στο "Mega". Η σειρά θυμάμαι ότι μου άρεσε περισσότερο από τη μετέπειτα "Λόις & Κλαρκ" ("Lois & Clark: The New Adventures of Superman") ('93-'97), αν και το τηλεοπτικό ζευγάρι εκείνο γνώρισε, τελικά, μεγάλη επιτυχία. Το "Superboy" είχε και κάποια horror στοιχεία (θυμάμαι επεισόδιο που πολεμούσε τον Δράκουλα (με κάποιον απόγονό του; Πάνε πολλά χρόνια...) ή ένα άλλο με έναν ιαπωνικό δαίμονα κτλ.). Βλέπετε, όσοι είμαστε γύρω στα 40 (εγώ τόσα έχω κλεισμένα), γαλουχηθήκαμε μονάχα με "Marvel Comics", καθώς η "DC Comics" είχε εκδοθεί τις δεκαετίες '60 & '70 στην Ελλάδα, με κάποιες μικρές εξαιρέσεις όπου οι σημερινοί 43-45 χρονών πρόλαβαν τη συνέχεια των "Σούπερμαν" του Ψαρόπουλου (εγώ ξεκίνησα να διαβάζω υπερηρωικά το '85 και κόμικς γενικότερα το '83) ή πρόλαβαν (μετά βίας) και πέτυχαν τα ελάχιστα τεύχη του "Batman" (της "Anglo-Hellenic Agency" πάλι). Το "Batman: Ο Σκοτεινός Ιππότης Επιστρέφει", δυστυχώς, για τον πιτσιρικά που αγόραζε κόμικς απ' τα περίπτερα δεν ήταν προσβάσιμο μιας και ήταν έκδοση βιβλιοπωλείου. Δεν το θυμάμαι στα περίπτερα... Αλλά πάλι τι να χαμπαριάσεις απ' αυτά και τι πληροφορίες να έχεις συγκρατήσει απ' τις ταινίες κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους του Σούπερμαν, του '40 (εκείνες τις διάσημες των αδερφών Fleischer!); Αυτά σε ότι αφορά τη δεκαετία του '80, διότι στα '90s είχαμε πλέον κόμικς (από την "Πέργαμος Εκδοτική" και την "Modern Times" (έστω, με παιδικότερες σειρές)), είχαμε 3 live action τηλεοπτικές σειρές, είχαμε άλλες τόσες κινουμένων σχεδίων, υπήρχε πολύ περισσότερο υλικό για όσους δεν ασχολούνταν με ξένα έντυπα. Αλλά έχει δίκιο ο Κώστας, ξεφύγαμε λιγάκι εδώ πέρα με τη "DC Comics" και τις αναμνήσεις... :oops:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 

Το Teen Titans έχει και σειρά κινουμένων σχεδίων του 2000-2005 νομίζω,είναι πάρα πολύ καλό.Το προτείνω για όσους φίλους είναι μπαμπάδες εδώ (δέκα φορές καλύτερο από Πέππα το Γουρουνάκι σε repeat....)  

 

 Μόνο λίγα (πολύ λίγα ) Spiderman,ζήτημα να είναι δύο  και μερικά Ironman βλέπω σε κοντινά μου περίπτερα και ψιλικατζίδικα,οπότε όλα καλά;    Μάλλον!!

 

Τώρα,εγώ παίρνω τα τεύχη για να τα διαβάσω φυσικά και να τα κρατήσω αλλά θέλω και να τα διαβάσω από το ίδιο το βιβλίο και να μου έρθει η φρέσκια πλαστικίλα στη μούρη και να χαθώ σε αυτήν :lol:

Εσείς έχετε ήδη διαβάσει τις ιστορίες  πιστεύω και είστε συλλέκτες,τι κάνετε με τα τεύχη;

 

Α.    Τα ανοίγετε κανονικά και τα διαβάζετε (Σαν εμένα)              (είτε τα έχετε διαβάσει ή όχι)

Β.    Τα αφήνετε  στη ζελατίνα και τα διαβάζετε online                (Θέλοντας τα για συλλογή και δεν τα έχετε διαβάσει)

Γ.    Τα αφήνετε στη ζελατίνα  αφού τα έχετε ήδη  διαβάσει το στόρι σε κανονικό κόμικ

 

Από ότι κατάλαβα πολύ εδώ,πολλοί εδώ έχετε διαβάσει πολλά κόμικ και είστε συλλέκτες.

Και ξέρω πως οι συλλέκτες δεν τα βγάζουν από τη ζελατίνα.Η κόλα στο χαρτόνι πίσω και στη ζελατίνα θα είναι ο χειρότερος εχθρός σας τότε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26433
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Άνθρωπέ μου, φυσικά και ανοίγουμε και τα διαβάζουμε χαχαχα :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5254
  • Reputation:   56118
  • Achievement Points:  5426
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ ως συλλέκτης που σέβεται τον εαυτό του, το ανοίγω, το ξεφυλλίζω, και το βάζω στη βιβλιοθήκη! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26433
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

1 min ago , constantinople said:

Εγώ ως συλλέκτης που σέβεται τον εαυτό του, το ανοίγω, το ξεφυλλίζω, και το βάζω στη βιβλιοθήκη! :)

 

Αν είναι να πιάνουν απλά χώρο στη βιβλιοθήκη, προτίθεμαι πάντως να σε ξαλαφρώσω.

Και δωρεάν, για εσένα :doctor:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5254
  • Reputation:   56118
  • Achievement Points:  5426
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ευχαριστώ, αλλά θα άφηναν κενό... δυσαναπλήρωτο! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

11 hours ago, germanicus said:

τον Νίκο Γαλανό

 

Αυτον τον ξερω και εγω που εχω διαβασει πολυ λιγα. Απο κατω σε φωτογραφια χωρις στολη ενω παρακολουθει evil κορασιδα και προσπαθει να την αποπλανησει με βλεμμα λαγνο.

 

Spoiler

galanos.jpg.569b129e562311db07f87ec3a03a3537.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχω δει να τους πω τρελούς ξέρω 'γω΄;!  που τα κρατάνε όλα στη ζελατίνα.

Ήθελα να δω αν εδώ οι συλλέκτες ακολουθούν ακολουθούν την ίδια πρακτική   :lol:

 

Α,και την επόμενη εβδομάδα για το τεύχος με το καλό θα πέσει πολύ γέλιο,με βάση αυτό που είδα.

Και ίσως να το δείτε σαν παράπονο.Έχει να κάνει περί σχεδίου.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

16 min ago , TheMetalBat said:

Έχω δει να τους πω τρελούς ξέρω 'γω΄;!  που τα κρατάνε όλα στη ζελατίνα.

Ήθελα να δω αν εδώ οι συλλέκτες ακολουθούν ακολουθούν την ίδια πρακτική   :lol: [...]

Ασχέτως σχετικό, όμως ρίξε μια ματιά στις συλλογές μελών (και γιατί όχι, δείξε μας και καμιά φωτογραφία από την δική σου). Για να δεις με τι άτομα έχεις μπλέξει, αλλά και για να πάρεις πιθανές ιδέες για μελλοντικές αγορές :D  . Λίγοι από εμάς θα κρατούσανε συστηματικά κόμικς κλεισμένο στη ζελατίνα του, πόσο μάλλον ένα τόσο πρόσφατο, πιθανότατα και κανένας.

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4709 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το τσίμπησα κι εγω το Avengers. Με ψησατε μπαγασες. Επειδή όμως εξακολουθώ να σκοπεύω να αγοράζω συγκεκριμένα τομακια, θα ήθελα να ρωτήσω ποια απο τα επόμενα 4 θα μου προτείνατε. 

- Captain America Εκτός Χρόνου 

- Deadpool Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουιλσον

- Xmen Το Χάρισμα 

 

Για ρίξτε γνώμες οι ειδικοί! Πάντως τα 3 πρώτα τα αγόρασα κυρίως λόγω των writers που μου αρέσουν αρκετά. 

15715889551704798125271590337980.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

49 λεπτά πριν, Δημήτρης 1 είπε:

Το τσίμπησα κι εγω το Avengers. Με ψησατε μπαγασες. Επειδή όμως εξακολουθώ να σκοπεύω να αγοράζω συγκεκριμένα τομακια, θα ήθελα να ρωτήσω ποια απο τα επόμενα 4 θα μου προτείνατε. 

- Captain America Εκτός Χρόνου 

- Deadpool Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουιλσον

- Xmen Το Χάρισμα 

 

Για ρίξτε γνώμες οι ειδικοί! Πάντως τα 3 πρώτα τα αγόρασα κυρίως λόγω των writers που μου αρέσουν αρκετά. 

15715889551704798125271590337980.jpg

Το captain america και το xmen είναι σίγουρακια. 

 

Και τα δύο ανοικουν στα best of των υπεεηρωων τους 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35229
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   0
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας.

Που μπορώ να βρω το πρωτο τεύχος?

Δεν υπάρχει ούτε ένα τηλ επικοινωνίας στη συσκευασία του τεύχους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Πλέον και ο Morlun δεν θεωρείται καινούργιος :)  Και όμως είσαι πολύ κοντά γιατί υπάρχει ιστορία που γίνεται αυτό που λες. Ο Spider-Man έχασε. Και μάντεψε από ποιον ;)

Γενικά υπάρχουν πολύ κακοί και καλοί διότι υπάρχει και ποικιλία αλλά και γιατί κάπως πρέπει να κρατηθεί τον ενδιαφέρον ανά τα χρόνια.

 

Το καινούριος το λέω με την έννοια του πότε εκδόθηκε, καθώς είχα διαβάσει ότι ο Morlun εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη συγκεκριμένη ιστορία. Είδα στη Wikipedia ότι εμφανίζεται και σε άλλες ιστορίες, το Spider-Verse μπορεί και να βγει από τη συγκεκριμένη συλλογή, το The Other θέλω πολύ να το διαβάσω, αλλά είναι εξαντλημένο από την Anubis (κάποια στιγμή που τσέκαρα είχαν μόνο το δεύτερο τόμο).

 

6 λεπτά πριν, vadergr είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας.

Που μπορώ να βρω το πρωτο τεύχος?

Δεν υπάρχει ούτε ένα τηλ επικοινωνίας στη συσκευασία του τεύχους.

 

Σε μια από τις πρώτες σελίδες έχουν τα στοιχεία των εκδόσεων, δίνουν ένα e-mail το info@argoscom.gr για όσους θέλουν να βρουν παλιότερα τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4709 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πριν από 1 ώρα, Aoshi είπε:

Το captain america και το xmen είναι σίγουρακια. 

 

Και τα δύο ανοικουν στα best of των υπεεηρωων τους 

To Deadpool το προτείνεις ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

21 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Ασχέτως σχετικό, όμως ρίξε μια ματιά στις συλλογές μελών (και γιατί όχι, δείξε μας και καμιά φωτογραφία από την δική σου). Για να δεις με τι άτομα έχεις μπλέξει, αλλά και για να πάρεις πιθανές ιδέες για μελλοντικές αγορές :D  . Λίγοι από εμάς θα κρατούσανε συστηματικά κόμικς κλεισμένο στη ζελατίνα του, πόσο μάλλον ένα τόσο πρόσφατο, πιθανότατα και κανένας.

 

 

Αντε,επειδή με προσκάλεσες.Μπορει να δείξω τι έχω και εύκολα δεν αποχωρίζομαι.  ;) 

Έχω δύο συλλογές της deagostini αν τις ξέρετε.

3 ώρες πριν, Δημήτρης 1 είπε:

Το τσίμπησα κι εγω το Avengers. Με ψησατε μπαγασες. Επειδή όμως εξακολουθώ να σκοπεύω να αγοράζω συγκεκριμένα τομακια, θα ήθελα να ρωτήσω ποια απο τα επόμενα 4 θα μου προτείνατε. 

- Captain America Εκτός Χρόνου 

- Deadpool Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουιλσον

- Xmen Το Χάρισμα 

 

Για ρίξτε γνώμες οι ειδικοί! Πάντως τα 3 πρώτα τα αγόρασα κυρίως λόγω των writers που μου αρέσουν αρκετά. 

15715889551704798125271590337980.jpg

 

Ειδικός δεν είμαι ούτε τα έχω διαβάσει αλλά το Deapool και το xmen τα προτείνω,ειδικά το xmen. Μπορεις να δεις καμια κριτικη online και λίγο το σχέδιο και να δεις αν σου αρέσει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ενημερωτικο post: Αν κανείς ψάχνει το τευχος 2 Iron Man Extremis,τότε είδα δύο τεμάχιά του στα όρια Ν. Φιλεδέλφειας-Μεταμόρφωσης. Σε ένα ψιλικατζίδικο λεγόμενο "Το Μαγαζάκι" στην οδό Λάρνακος στην Ν.Φιλεδέλφεια.

 

Μπορείτε να πάρετε το Αθηναϊκό λεωφορείο 619 και να κατεβείτε στις στάσεις Λάρνακος-Σερίφου.

 

ΥΓ=Δεν συμπαθώ/πάω το μαγαζάτορα καθόλου,το λέω μόνο για να βοηθήσω εσάς :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

5 hours ago, Super Goofy 000 said:

Κρύβεται εδώ ένα πονηρό αστείο, που δεν μπορεί να διατηρηθεί στην ελληνική μετάφραση.

 

Κανα Bootie call φανταζομαι!!! χεχεχε!!

 

 

Παιδια για οσους ψαχνουν προηγουμενα τευχη πετυχα χθες αυτο το site που αυτοπροσδιοριζεται σαν "πρακτορειο διανομης εφημεριδων και περιοδικων ελληνικου τυπου" και εχει και e-shop και εχει διαφορες συλλογες πχ τα marvel που κουβεντιαζουμε, τη χρυση συλλογη ντισνευ κτλ Δεν εχω παρει απο κει κατι και δεν ξερω τι παιζει ακριβως αλλα ισως βοηθησει μερικα παιδια. (ειδα οτι για παραλαβη απο την αποθηκη τους ή απο συνεργαζομενο σημειο πωλησης δεν εχει μεταφορικα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

12 ώρες πριν, vadergr είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας.

Που μπορώ να βρω το πρωτο τεύχος?

Δεν υπάρχει ούτε ένα τηλ επικοινωνίας στη συσκευασία του τεύχους.

θα πας στην ομονοια σε κεντρικα περιπτερα να το αναζητησεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

14 ώρες πριν, Δημήτρης 1 είπε:

To Deadpool το προτείνεις ;

Δεν το έχω διαβάσει άρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν αξίζει. 

 

Αλλά έχει πολύ καλές βαθμολογίες στο goodreads και θεωρείτε από τα καλά του ήρωα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  748
  • Reputation:   7091
  • Achievement Points:  762
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και εγω δεν έχω διαβάσει το Deadpool. Το μόνο μέχρι στιγμής από αυτά που έχουν ανακοινωθεί που δεν έχω.

 

Ο σχεδιαστής πάντως μου αρέσει πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Iron Man: Extremis" διανέμεται ξανά στα περίπτερα του Ηρακλείου. Το 1ο graphic novel δε νομίζω πως το είδα κάπου... Πιθανόν να είχε εξαντληθεί, βέβαια. Στο "Iron Man: Extremis" βρήκα από 2 κομμάτια σε 3 περίπτερα, οπότε απλώς δεν τα γύρισε ποτέ πίσω το πρακτορείο και έκανε μια επόμενη "γύρα" για όσους είχαν μετανιώσει που το άφησαν. Χθες γύριζα και σε προάστια για να βρω το "Ζαγκόρ" που ακόμη δεν είχα πετύχει (πάλι κάκιστη διανομή...) και το βρήκα μια φορά σε ένα περίπτερο προαστίου του Ηρακλείου. Είδα ένα "New Avengers", ρώτησα και μου είπε πως έφεραν 10 κομμάτια και είχε μείνει μόνο εκείνο! Τα ίδια και στο "δικό μου" περίπτερο όπου είχαν μείνει μόνο δύο από δέκα κομμάτια. Δυο περιπτεράδες άλλοι μου πέταξαν ότι "είναι πολύ ακριβό" και η μία επέμενε, αλλά τους εξήγησα πως είναι έκδοση πολυτελείας που μόνο σε βιβλιοπωλείο θα έβρισκες και ότι δε θα 'πρεπε να τα αντιμετωπίζουν το ίδιο. Ελπίζω να μη συμβάλουν μόνο στην κακή πληροφόρηση του άσχετου με το αντικείμενο καταναλωτή, γιατί όπως και να το κάνουμε ο πελάτης κουβεντιάζει με τον περιπτερά του, οι περισσότεροι είναι συνηθισμένοι στις χαμηλές τιμές των Ντίσνεϋ και τις εφημερίδες, οπότε και είναι και αυτή μια παράμετρος... Μονάχα μία περιπτερού μου είπε πως "έχει πέσει η αγορά τους", αλλά είδα ένα "New Avengers" μονάχα στο ράφι της! :) Τώρα, αν δεν ήρθαν πολλά κομμάτια δε ρώτησα. Πάω πάσο... Στο περίπτερο που βρήκα το "Ζαγκόρ" πέτυχα και το 1ο τεύχος από τη σειρά "Disney Junior Περιοδικό" και το 1ο της σειράς "Star Wars: Rebels" που μετάνιωσα που δεν τα 'χα αναζητήσει τότε και τσίμπησα κατευθείαν, όπως και το "Μίκυ Μάους: Sticker Story" που δεν το είχα βρει μέχρι τότε. Είχε πολλές φορές και το "Editor's Choice: Ο Μεγάλος Σπλας" (που δεν έχω και θα πεταχτώ αύριο-μεθαύριο να το πάρω!) και το "Editor's Choice: Slam Duck" (αυτό το έχω. Το προηγούμενο δεν αποφάσισα να το πάρω τότε επειδή το είχα ήδη απ' τη σειρά "Τα Μεγάλα Σήριαλ"), όπου όταν τη ρώτησα δεν ήξερε για ποιο λόγο της είχαν φέρει ξανά τόσα αντίτυπα. Ήταν το μόνο περίπτερο που τα είδα, βέβαια. Αυτά είναι... Πας για ένα κόμικ και βρίσκεις τεσσεράμισι! :D

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 hour ago, Mandrake said:

Πας για ένα κόμικ και βρίσκεις τεσσεράμισι! :D

Ουτε τσεκ απ πενηνταρη ετσι..:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32852
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως στο Today της γειτονιάς μου είχε αρκετά Avengers και δυο-τρια Iron Man. Μπορεί και κάνα Spiderman να ξέμεινε από κάτω, δεν είδα.
Δεν τα μέτρησα, ούτε ρώτησα πόσα παρέλαβε.
Έτσι κι αλλιώς για άλλο λόγο πήγα, τυχαία τα βρήκα. Βασικά νόμιζα τόσο καιρό ότι δεν τα έφερνε :lol:
Από αλλού τα παίρνω.
Καθόλου καλό σημείο εκεί που τα έχει.
Όλα τ΄άλλα κόμικς είναι φάτσα φόρα έξω απ΄το μαγαζί, να τα βλέπουν κι οι περαστικοί. Αυτά της Hachette τα είχε μέσα, σε μια γωνιά δίπλα στην κάβα.
Μόνο κάποιος που πάει επί τούτω θα τα βρει. Και πάλι, θα δυσκολευτεί και μάλλον θ΄αναγκαστεί να ρωτήσει.
 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.