Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και κάτι τελευταίο,μια σελίδα στο τεύχος τρία  στη κάτω γωνία είχε κολλημένη στην άκρη μια μικρή γονίτσα σελίδας να εξέχει,μάλλον θα ξέφυγε στο κόψιμο γωνιών και εκτύπωση σελίδων.Ελπίζω να μην έλειπε από κανενός το τεύχος και έχει μια σελίδα με λειψή γωνία.

 

Και τα περιοδικά κόμικ κάνουν γενικά 2,50 ευρώ και βάλε,το κάθε τεύχος έχει μια ολοκληρωμένη ιστορία,δηλαδή 5-6 κανονικά περιοδικά κόμικ,άρα η τιμή είναι εντάξει και μικρότερη ακόμα.Δεν βάζω καν σκληρόδετα εξώφυλλα και έξτρα υλικό μέσα.Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς πως η τιμή είναι ιδανική,απλά θέλει μια επίσκεψη σε κανά περίπτερο ή ψιλικατζίδικο και να δει τι τιμή ενός κανονικού κόμικ και να του πεις τι ακριβώς περιέχει γενικά το κάθε τεύχος της συλλογής αυτής.Αλλά εντάξει,δεν μπορούν να δώσουν το δεκάρικο (ή εικοσάρικο το μήνα) έτσι απλά.

 

Δείτε το αλλιώς,τα τεύχη είναι πιο υγιεινά από τσιγάρα κάθε μήνα,αλλά ο καθένας τη τρέλα του κάνει :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32792
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

6 ιστοριες δια 10 ευρω μας κανουν 1,6 ευρω η ιστορια.....

δεν θα ανεφερω ουτε εγω για σκληρόδετα εξώφυλλα και έξτρα υλικό μέσα..

εγω που δεν ασχολουμαι με κομικς τοσο πολυ, απλα μου αρεσουν οι μαρβελς, σας λεω οτι δεν παιζει να ηταν πιο φτηνο...

με λιγα λογια το ενα τευχος ειναι πιο φτηνο απο τον μικυ η τον λουκι λουκ.

απλα ειναι 6 τευχη μαζι και σας φαινονται πολλα...

αλλο το ενα ομως αλλο το αλλο

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 hours ago, Mandrake said:

Μια φορά κι έναν καιρό υπήρχε ένα "σύμπαν"... :P  Τόσο της "Marvel Comics" όσο και της "DC Comics" θεωρούνται πολυσύμπαντα, επειδή υπάρχει κάποιο βασικό σε κάθε εταιρία (στην "Marvel Comics" η Earth-616 και στην "DC Comics" η Earth-One) και δημιουργούσαν ιστορίες με παράλληλούς χαρακτήρες που υπήρχαν "κάπου αλλού" έως και πολύ διαφορετικές εκδοχές ιστοριών. Δε ξέρω πως ξεκίνησε όλο αυτό, υποθέτω ότι δεν ασπάζονταν την επιστημονική θεωρία τότε :P , απλώς για τις ανάγκες νέων σεναρίων και μιας και μιλάμε για κόσμους επιστημονικής φαντασίας, ξεκίνησε όλο αυτό. Κάποια στιγμή ξεκίνησαν να καταγράφουν όλους αυτούς τους παράλληλους κόσμους και να τους καταχωρούν με τις παραπάνω κωδικές ονομασίες. Στη "Marvel Comics" φαίνεται πως η εταιρία είχε κάποιους υποτυπώδεις κανόνες και δεν άφηνε ανεξέλεγκτους τους επόμενους σεναριογράφους να κάνουν το μακρύ και το κοντό τους, αλλά στην "DC Comics" έφτασαν να υπάρχουν πλέον πολλές Supergirl (τη μία στην ανέφερα ήδη σε άλλο νήμα), πολλοί Superman, να έχουν τη μία υπερβολικά τεράστιες δυνάμεις (αν θυμάσαι τον Christopher Reeve στις ταινίες, περιστρέφει ανάποδα την τροχιά της Γης και γυρίζει πίσω στο χρόνο :lol: ή θα δεις ιστορίες με τον Σούπερμαν και τη Wonder Woman να τραβάνε τη Γη απ' το διάστημα για να τη βγάλουν έξω απ' την τροχιά της και πάρα πολλά άλλα παραδείγματα...) ενώ στην πορεία να έχουν θέσει όρια, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να βγει άκρη τι είναι πραγματικό και τι όχι και έτσι έγινε το 1ο "Crisis on Infinite Earths". Ένα κοσμογονικό συμβάν ("events" ονομάζονται τα αντίστοιχα και στις 2 εταιρίες) όπου όλα τα σύμπαντα θα κατέληγαν, πλέον σε ένα! Βέβαια, τα πράγματα στην πορεία ξανάγιναν μπάχαλο, οπότε ακολούθησε το "Infinite Crisis", έπειτα το "Final Crisis" και συνέχισαν με το "The New 52" όπου οδήγησαν τα γεγονότα του "Flashpoint" με τελευταίο το "DC Rebirth".

 

Αντίστοιχα στη "Marvel Comics", η μοναδική φορά που υπήρξε ένα τέτοιο συμβάν ήταν με το "Secret Wars". Βέβαια, στο παρελθόν υπήρξαν κι άλλα μεγάλα events όπως με το Γάντι της Αιωνιότητας (του οποίου μια άλλη εκδοχή παρακολουθούσαμε τα τελευταία 10 χρόνια, κινηματογραφικά!) κτλ. (γενικά, "events" λέγονται όσα έχουν και δική τους αυτόνομη μίνι σειρά ενώ "crossovers" όσα συμμετέχουν χαρακτήρες στις δικές τους σειρές, όμως!) αλλά κάτι που να άλλαξε ριζικά το πολυσύμπαν της "Marvel Comics" δεν υπήρξε. Καταστροφές εντός αυτού, ακόμη κι επαναδημιουργία του βασικού σύμπαντος (Earth-616) ναι! Εν συντομία τα αναφέρουμε "Crisis" λοιπόν στη "DC Comics", εννοώντας όλα εκείνα τα events που μετέτρεψαν το γνωστό πολυσύμπαν σε κάτι άλλο. Ένα (μικρότερης κλίμακας, φυσικά!) τηλεοπτικό Crisis τώρα έρχεται φέτος (μας προετοίμασαν οι προηγούμενες σαιζόν!) στις σειρές του λεγόμενου "Arrowverse" του καναλιού "The CW". Μιας και δεν έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες, αν θέλει κάποιος άλλος φίλος ας συμπληρώσει/διορθώσει οτιδήποτε!

 

Καταρχάς ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ανάλυση!

 

Ήταν περιεκτικότατη. Κατα δεύτερον ένα σχόλιο έχω να κάνω για τα σύμπαντα αυτά όπως τα περιγράφεις. :boom::bash::minigun:Ο λόγος που οι περισσότερο ψυχαναγκαστικοί δεν διαβάζουν MARVEL και DC! Ρε παιδιά είπαμε να έχουμε διάφορους σεναριογράφους και κάποιες παραλλαγές στα σύμπαντα. Αυτοί όμως το έχουν ξεφτιλίσει δικέ μου :lol: !!!

 

 

 

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34950
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  18
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γνωρίζει κανείς αν το επερχόμενο "Captain America εκτός χρόνου" είναι το ίδιο η περιλαμβάνει μέρος του εξαντλημενου Captain America " η αρχή" της Anubis ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όχι, είναι άλλη ιστορία, κλάσεις ανώτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

13 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Και κάτι τελευταίο,μια σελίδα στο τεύχος τρία  στη κάτω γωνία είχε κολλημένη στην άκρη μια μικρή γονίτσα σελίδας να εξέχει,μάλλον θα ξέφυγε στο κόψιμο γωνιών και εκτύπωση σελίδων.Ελπίζω να μην έλειπε από κανενός το τεύχος και έχει μια σελίδα με λειψή γωνία.

Το δικό μου τεύχος είχε ένα μικρό σχίσιμο στη μέση των πρώτων δύο σελίδων (μάλλον και αυτό θα δημιουργήθηκε με την εκτύπωση). Ευτυχώς οι σελίδες του κόμικ δεν είχαν τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Καταρχάς ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ανάλυση!

 

Ήταν περιεκτικότατη. Κατα δεύτερον ένα σχόλιο έχω να κάνω για τα σύμπαντα αυτά όπως τα περιγράφεις. :boom::bash::minigun:Ο λόγος που οι περισσότερο ψυχαναγκαστικοί δεν διαβάζουν MARVEL και DC! Ρε παιδιά είπαμε να έχουμε διάφορους σεναριογράφους και κάποιες παραλλαγές στα σύμπαντα. Αυτοί όμως το έχουν ξεφτιλίσει δικέ μου :lol: !!!

 

 

 

 

Κοίταξε να δεις... Κάποιες σειρές μετράνε πολύ και ήταν ευκαιρία για ένα "φρεσκάρισμα". Το θέμα είναι να μην το παραχέσουν και να έρθουν κάποια στιγμή επιτέλους σε έναν παρονομαστή (αν και πλέον υποθέτω πως είναι αφορμή για "φρεσκάρισμα", σε προσπάθειες να κερδίσουν νέους αναγνώστες)... Τα "The New 52" και "DC Rebirth" νομίζω πως ήταν πολύ κοντά... Σε 4-5 χρόνια μέσα ή κάτι τέτοιο. :down:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

16 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

(θα ξινίσω λίγο αν βάλουν ιστορία του καρκίνου και AIDS που λέγεται Captain Marvel (oxi Shazam),αλλά εντάξει θα το δέχτω υποθέτω)

Εννοείς τον αυθεντικό Κάπταιν Μάρβελ και την ιστορία Death of Captain Marvel ; Δύσκολο να την δούμε, πρώτον γιατί γράφτηκε το '90 (άρα είναι πολύ φλύαρη και δύσκολο να μεταφραστεί) και δεύτερον επειδή ο ήρωας είναι άγνωστος στο ευρύ κοινό.

Αν εννοείς τώρα την Κάρολ Ντάνβερς, που πρωταγωνιστεί και στην ταινία Captain Marvel, ίσως δούμε αργότερα κάτι δικό της. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το Death of Captain Marvel είναι το πρώτο graphic novel της Marvel. Εκδόθηκε το 1982.

Είναι τόσο φλύαρο όσο ό,τι έχει γράψει ο Starlin και στα σίγουρα δεν είναι καθόλου δύσκολο να μεταφραστεί!

Δεν ξέρω γιατί να είναι τόσο τραβηγμένο να το δούμε, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο μικρό σε πλήθος σελίδων (~65) σε σχέση με τους τόμους, ενώ η περαιτέρω σμίκρυνση μάλλον θα "πνίξει" το περιεχόμενο τις σελίδες... Αν τώρα βγάλουν το Life and Death of Captain Marvel, αυτό είναι μια άλλη κουβέντα! :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 ώρες πριν, Super Goofy 000 είπε:

Εννοείς τον αυθεντικό Κάπταιν Μάρβελ και την ιστορία Death of Captain Marvel ; Δύσκολο να την δούμε, πρώτον γιατί γράφτηκε το '90 (άρα είναι πολύ φλύαρη και δύσκολο να μεταφραστεί) και δεύτερον επειδή ο ήρωας είναι άγνωστος στο ευρύ κοινό.

Αν εννοείς τώρα την Κάρολ Ντάνβερς, που πρωταγωνιστεί και στην ταινία Captain Marvel, ίσως δούμε αργότερα κάτι δικό της. 

 

Λες για τον Μarr-Vell:

2019_03.08-05.59-boundingintocomics-5c82ad769fb8d.thumb.png.59d9ccf32358e1c35c6c311da62cf142.png

 

Και ναι,εγώ λέω για την Κάρολ Ντάνβερς,και ξέρω πως τουλάχιστον ένα τεύχος θα είναι για αυτήν.Ελπίζω και μια καλή ιστορία για να με κάνει να την συμπαθήσω και λίγο.

Πλάκα πλάκα,αν ένα τεύχος πρέπει να είναι για αυτήν και να διαλεχθεί μια ιστορία της,θα δω πόσο αλήθεια είναι το μότο της συλλογής "Οι Καλύτερες ιστορίες της Marvel".Αν ένας hater λέει πως κάτι για αυτό που αντιπαθεί είναι καλό.Τότε όντως είναι καλό.'Η τουλάχιστον έτσι πιστεύω.

 

Αν και εγώ προτιμώ τον Marr-Vell πιο πολύ από τη Κάρολ...

Επίσης για μένα,Captain Marvel είναι ένας χαρακτήρας και μόνο...

Spoiler

14456940_f520.thumb.jpg.d817ed16706c32dcf12e6490ba2936a9.jpg

 

Και δεν σηκώνω κουβέντα.:lol:

Αφήστε με,για μένα πάντα αυτός θα είναι ο OG Captain Marvel!! :lol:

 

Υ.Γ.= Όσο και να μην τη συμπαθώ,είμαι αρκετά θετικός πως η Κάρολ θα έχει έστω μία καλή ιστορία για τη συλλογή (χωρίς κάτι συγκεκριμένες για να μην βρίσω,ανοησίες),ελπίζω.:pray:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έκανα μια γρήγορη έρευνα,η συλλογή δεν έχει κανένα τεύχος αφιερωμένο στη Κάρολ Ντάνβερς αποκλειστικά πουθενά,μόνο αυτά  για όποιον ήρωα έχει "Marvel" στο όνομα του:

 

Τα The Life and Death of Captain Marvel Part 1 και 2 που αναφέρατε.

 

Το Ms Marvel:No Normal

159561702_51N3IMA2aLL._SX326_BO1204203200_.thumb.jpg.e2c61f013ba1363774cceb81e3ee853d.jpg

 

Ξέρω πως δεν είναι η Κάρολ,αλλά μετράει νομίζω.

 

Τώρα,τρία τεύχη που ξέρω πως είναι μέσα η Κάρολ:

s-l1600.thumb.jpg.9e238f33a9f4f1d9d905c20ec2bef443.jpg

 

Περιέχει κόμικ 59 ως 70

Η Κάρολ κάνει team-up στο 62 μόνο

(Εντάξει,αυτό το έψαξα παραπάνω)

 

Και από το εξώφυλλο και μόνο:

Civil War Part 1 και 2

 

ef563da95a967a2d8bbd8e58449bf9e72dbd.thumb.jpg.dbaea67115e0294d04f91d612084dfd9.jpg    APR193043_0.thumb.jpg.3833f98f8d02a64123b8ad24baa25c6b.jpg

 

Και τώρα κατάλαβα πως υπάρχει Civil War 2,τι λες τώρα!!!

Και έχω δει μόνο τη ταινία.

Αυτά,δεν ξέρω αν είναι σε κάποιο άλλο τεύχος.

Πάντως από όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι δικό της και αν βγει κάτι δικό της σύντομα στην Ελλάδα,θα είναι ουσιαστικά Country Exclusive δικό μας (μέχρι να βγει αλλού τουλάχιστον :lol:)

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 hours ago, tkollias said:

Αν τώρα βγάλουν το Life and Death of Captain Marvel, αυτό είναι μια άλλη κουβέντα! :pray:

 

Στο εξωτερικό ο τόμος 73 ήταν το The Life and Death of Captain Marvel (Part 1) με τα The Invincible Iron Man #55, Captain Marvel #25-30 και Marvel Feature #12 και ο τόμος 77 ήταν το The Life and Death of Captain Marvel (Part 2) με τα Captain Marvel #31-34, Avengers #125 και Marvel Graphic Novel #1

 

Είναι ένας από τους λόγους που ελπίζω να ανανεωθεί η σειρά και για τους επόμενους 60 τόμους, μια και οι περισσότερες κλασσικές ιστορίες, ο θησαυρός της σειράς δηλαδή, είναι μέσα στο range 61-120...

 

:papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάντως περιμένω η συλλογή να έχει όποιον ήρωα (Ή και μια ιστορία του) είναι στο MCU ή ότι έχει γίνει στο MCU πχ Το σχέδιο του Thanos,Civil War κτλ.Άντε με μερικά έξτρα,πχ X-Men

Αλλά αν δω κανά τεύχος για Ghost Rider θα κάνω πανηγύρι (ή οποιονδήποτε εκτός MCU χαρακτήρα που δεν είναι τόσο διάσημος,αλλά και πάλι έχω αγαπημένους)

 

Υ.Γ.= Καλά γράφω πολλά posts πρέπει να σταματήσω μάλλον για σήμερα  :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

27 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Στο εξωτερικό ο τόμος 73 ήταν το The Life and Death of Captain Marvel (Part 1) με τα The Invincible Iron Man #55, Captain Marvel #25-30 και Marvel Feature #12 και ο τόμος 77 ήταν το The Life and Death of Captain Marvel (Part 2) με τα Captain Marvel #31-34, Avengers #125 και Marvel Graphic Novel #1

 

Ούτε που ήξερα ότι υπήρχαν αυτοί οι δύο τόμοι. Μακάρι να τους δούμε, έστω και αργότερα:pray:

Πάντως ναι, το βρίσκω δύσκολο να μεταφραστούν νωρίς. Μάλλον πρώτα θα δούμε ιστορίες μετά από το 2000, όπως γίνεται ήδη, ώστε να προσελκύσουν και νέους αναγνώστες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35213
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Την καλησπέρα μου, νέο μέλος εδώ και είπα να ξεκινήσω από αυτό το νήμα, μιας και είναι ο λόγος εύρεσης της σελίδας. Εντελώς νέος και στα κόμικ, αυτή η συλλογή υπήρξε το τέλειο έναυσμα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6138
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   18
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πήρα τους 3 πρώτους τόμους και θα πάρω και τους υπόλοιπους 57 (καλά να είμαστε :p )

Θα συμφωνήσω με όλους σας, τα 10€ δεν είναι τίποτα συγκριτικά με την ποιότητα της έκδοσης.

 

Θα ήθελα πολύ να δω το "House of M" και για κάποιον λόγο το "Onslaught" καθώς δεν έμαθα ποτέ τι έγινε τελικά (modern times γκρρ)

 

Άσχετο: Ο Gambit των X-MEN που εξαφανίστηκε; (δεν το βλέπω ούτε στα comics ούτε κινηματογραφικά)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Έκανα μια γρήγορη έρευνα,η συλλογή δεν έχει κανένα τεύχος αφιερωμένο στη Κάρολ Ντάνβερς αποκλειστικά πουθενά,μόνο αυτά  για όποιον ήρωα έχει "Marvel" στο όνομα του:

 

Τα The Life and Death of Captain Marvel Part 1 και 2 που αναφέρατε.

 

Το Ms Marvel:No Normal

159561702_51N3IMA2aLL._SX326_BO1204203200_.thumb.jpg.e2c61f013ba1363774cceb81e3ee853d.jpg

 

Ξέρω πως δεν είναι η Κάρολ,αλλά μετράει νομίζω.

Αυτό δε χρειάζεται να περιμένεις να κυκλοφορήσει μιας και έχει κυκλοφορήσει ήδη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, shitsouler είπε:

Ο Gambit των X-MEN που εξαφανίστηκε; (δεν το βλέπω ούτε στα comics

Μάλλον δεν παρακολουθείς τα νέα γιατί ο Gambit έχει εμφανιστεί πολλές φορές στα κόμικς τα τελευταία χρόνια. Θα εμφανιστεί και στο νέο Excalibur και πρωταγωνιστούσε μαζί με την Rogue τη σειρά Mr and Mrs X.

image.thumb.png.82592f9e605ecdd5a7533ba0dc552dc3.png image.thumb.png.665d4a26b4fd30d3c44320afb237d0fa.png

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

39 λεπτά πριν, shitsouler είπε:

Θα ήθελα πολύ να δω το "House of M" και για κάποιον λόγο το "Onslaught" καθώς δεν έμαθα ποτέ τι έγινε τελικά (modern times γκρρ)

Κι εγώ θα ήθελα να δω το Onslaught αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο μιας και είναι από τα πιο πρόσφατα τεύχη της original συλλογής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Αυτό δε χρειάζεται να περιμένεις να κυκλοφορήσει μιας και έχει κυκλοφορήσει ήδη.

 

Το έδειξα ως παράδειγμα τι είναι στη συλλογή περί ήρωες με "Marvel" στο όνομά τους,δεν το περιμένω.

Τώρα αν εννοείς πως βγήκε πρόσφατα και για αυτό μπορεί να μην μπει στη συλλογή,τότε ναι σίγουρα.

Πάντως το συγκεκριμένο κόμικ δεν με πολύ ενδιαφέρει γιατί είναι μαλακού εξώφυλλου (αν κάπως βγει και για τι συλλογή τότε εντάξει υποθέτω)

 

Πάντως, η Khamala Khan θα είναι στο νέο Avengers παιχνίδι.Αν βγει διάσημο αυτό τo παιχνίδι και η Khamala είναι στο Phase 4 της MCU,τότε υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να εμφανιστεί αυτό το τεύχος στο συλλογή (έχοντας δεδομένο πως η συλλογή πάει καλά μέχρι τότε,καλά όλοι να ήμαστε).

 

Αν όντως η Khamala εμφανιστεί στο Phase 4 της MCU,θα νευριάσουν πολλόόόόόόόιιι..... (ξέρω πως την μισούν πολλοί για κάποιο λόγο)

 

Αλήθεια,γουστάρει κανείς κανά τεύχος για Fantastic 4;

(Είναι και αυτοί λίγο υποτιμημένοι το τελευταίο καιρό στο κόσμο των ταινιών τουλάχιστον.)

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Fantastic Four δεν υπάρχουν πολλά πρόσφατα νομίζω που θεωρούνται τόσο καλά αλλά μακάρι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Όπως είπε ο φίλος TheMetalBat εγώ θα ήθελα πολύ να βγει ένας τόμος με fantastic four και συγκεκριμένα το coming of Galactus αλλά όπως λένε και πολλοί φίλοι εδώ δεν νομίζω να το δούμε σύντομα γιατί θα βάζουν πιο σύγχρονες ιστορίες για να τραβήξουν και νέο κοινό όσο για τα υπόλοιπα πιστεύω ότι η πολιτική του θα βάλω τον τάδε ήρωα στην σειρά όταν βγει σε κάποια ταινία ή σειρά ή παιχνίδι δεν μου αρέσει καθόλου, δεν είναι ανάγκη να περιμένουμε μια ταινία για να διαβάσουμε μια καλή ιστορία από τον ήρωα που θέλουμε δηλαδή αν κάποιος θέλει να διαβάσει ghost rider θα πρέπει να περιμένει το πότε και αν θα βγει ο ήρωας στην μεγάλη  ή μικρή οθόνη???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Fantastic Four δεν υπάρχουν πολλά πρόσφατα νομίζω που θεωρούνται τόσο καλά αλλά μακάρι. 

Το Unthinkable του Μark Waid(Superman Birthright, Kingdom Come) είναι σχετικά πρόσφατο και θεωρείται σχετικά καλό.
Μόνο αυτό αν δούμε από Fantastic Four.
Και όχι πολύ σύντομα. Στο εξωτερικό άργησε να βγει τόμος με FF.
Πιστεύω μετά τον τόμο #6 (X-Men Gifted) θα δούμε κάτι σε Ηulk ή Τhor.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έλα να πέφτουν τα στοιχήματα!!!   

Hulk Thor 3-1 στο 85λεπτο  :lol:

Και όντως έχει βγει στη συλλογή το FF:Unthinkable

7517819-the-ultimate-graphic-novels-collection-fantastic-four-unthinkable-hc.thumb.jpg.4b2716919264626fb9398c0e60db91c9.jpg

 

Και ουσιαστικά στη συλλογή της Αμερικής,βγήκε νωρίς (Τεύχος 38)

Για εμάς πάλι με αυτό το δεδομένο έτσι και έτσι έχουμε δρόμο ακόμα.

22 ώρες πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

αν κάποιος θέλει να διαβάσει ghost rider θα πρέπει να περιμένει το πότε και αν θα βγει ο ήρωας στην μεγάλη  ή μικρή οθόνη???

 

Πες τα ρε φίλε πες τα!!  Έχω να δω κάτι γενικά σχετικό με Ghost Rider από τα 11 μου.

Δεν πιάνω το Ultimate Marvel vs Capcom 3 χαχαχα!!!

Πάντως Ghost Rider εδώ στη συλλογή έχει πιθανότητα 1% και αυτό δυστυχώς χαρισματικό  :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Μιας και λες για στοίχημα εγώ θα ήθελα να ξαναβγεί στα καπάκια (αν και θα έχουν περάσει κάποια τεύχη) ένα ακόμα avengers και πιο συγκεκριμένα το Mew Avengers illuminati.Αποτέλεσμα εικόνας για marvel graphic novel collection

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πιθανότατα να βγει. Το υλικό έτσι και αλλιώς υπάρχει ήδη μεταφρασμένο, μιας και έχει βγει από την Anubis. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

17 λεπτά πριν, GreekComicFan είπε:

Πιθανότατα να βγει. Το υλικό έτσι και αλλιώς υπάρχει ήδη μεταφρασμένο, μιας και έχει βγει από την Anubis. :)

 

Με την anubis τι συμφωνία έχουν; Φαντάζομαι θα βγάλουν και αρκετό υλικό που δεν έχει κυκλοφορήσει από την anubis

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 10/12/2019 at 1:53 AM, Laz33 said:

Τριχρωμία βασικά ανά 2 σελίδες, όχι εντελώς έγχρωμο.
Πάλι με χαλάει :thinking:

 

1246678559_444.thumb.PNG.05571262c7f2558cc47877f076a0e222.PNG


 

 

Κι όμως υπάρχει πολλή ομορφιά σε αυτή την τριχρωμία φίλε Laz33, και μόνο αν διαβάσεις λίγο θα την εκτιμήσεις...

 

2040071861_ROMBEAUTY.thumb.jpg.e35023bce62b69b6fd96efba2b6be439.jpg

 

Όπως υπάρχουν εκεί σχεδόν όλα τα κλασσικά τεύχη των σπουδαιότερων σειρών της Μάρβελ, πολλά από το Νο.1 τεύχος τους, όπως μπορείς να δεις στον σχετικό κατάλογο:

 

Kabanas List 19-10-2019.xls

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

35 λεπτά πριν, budd είπε:

Με την anubis τι συμφωνία έχουν; Φαντάζομαι θα βγάλουν και αρκετό υλικό που δεν έχει κυκλοφορήσει από την anubis

Δεν ξέρω, αλλά σαφώς και ότι δεν σκοπεύουν να το επανεκδόσουν οι ίδιοι, πιστεύω πως είναι fair game για να βγει από την έκδοση της Hachette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

10 ώρες πριν, budd είπε:

Με την anubis τι συμφωνία έχουν; Φαντάζομαι θα βγάλουν και αρκετό υλικό που δεν έχει κυκλοφορήσει από την anubis

Απ' όσο ξέρω η Anubis είναι υπεύθυνη για μετάφραση, σελιδοποίηση και επιμέλεια. Λογικά επιλέγουν ιστορίες που έχει ήδη εκδώσει η Anubis επειδή δεν χρειάζεται να τις μεταφράσουν ξανά και έτσι μειώνεται το κόστος παραγωγής. Πιστεύω πως αν πάει καλά η σειρά θα δούμε περισσότερους ακυκλοφόρητους τίτλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.