Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Onerlot είπε:

Το κουπί λοιπόν θα πρέπει να το τραβήξουν κυρίως οι φανατικοί με τα κομιξ και οι συλλέκτες.

Χμμ αυτό δεν είναι απαραίτητο διότι οι φανατικοί λογικά θα έχουν ήδη τις αγγλικές εκδόσεις (και εννοώ τις εκδόσεις που κυκλοφόρησε η ιστορία ή κάποιο άλλο τόμο που είναι διαφορετικός) οπότε μπορεί και κάποιον να μην τον νοιάζει η σειρά. Εγώ για παράδειγμα έχω πολλά χρόνια το Birth of Venom και είχα πληρώσει θυμάμαι κάπου στο εικοσάρικο όταν το πήρα ως τομάκι. Προσωπικά κιόλας δεν προτιμώ τα υπερηρωικά και στα ελληνικά. Όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να πάρω κάποιους τόμους όπως το Days Of Future Past.

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Όχι δε μας ενδιαφέρει η σκοπιά του περιπτερά. Κατά 99% δεν ξέρει τι του γίνεται με το θέμα και αν είχε το περίπτερο 5 δρόμους παραπέρα μπορεί να έλεγε τα αντίθετα.

Εδώ θα συμφωνήσω :) Γενικά οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι παίζει.

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Ο μέσος περιπτεράς δε μπορεί να ξέρει διαφοροποιήσεις σε χαρτί, χρώματα κτλ. και να κρίνει, αφετέρου δεν έχει πρόσβαση στο έντυπο καθώς διανέμεται σε ζελατίνα ασφαλείας. Βλέπει σκληρόδετες εκδόσεις βιβλίων να δίνουν εφημερίδες και σου λέει γιατί 10€ για ένα σκέτο που μάλιστα είναι κόμικ (η προκατάληψη καλά κρατεί); Από την άλλη, εάν έκρινε πιο σωστά, όπως λέτε, από τα "Λούκυ Λουκ", τα "Αστερίξ", ακόμη και τα τεύχη της "Anubis" που είναι στα 3.90€ (παλαιότερα έβρισκες και στα 4.50€ αν θυμάμαι καλά) ή τα 8ευρα στις πολυτελείς εκδόσεις της "Μικρός Ήρως", θα αντιλαμβανόταν ότι η τιμή είναι απίστευτη ακόμη και στα 10€! Αν πάλι είχε μπροστά του εκδόσεις βιβλιοπωλείου και έκρινε σε σχέση με μαλακού εξώφυλλου ή έστω απ' τα σκληρόδετα της "Νέας Ακτίνας Α.Ε." και των "Καθημερινών Εκδόσεων" (που έχουν, βέβαια, περισσότερες σελίδες!), δε θα γούρλωνε καθόλου τα μάτια του. :)  Η τιμή είναι απίστευτη, αρκεί να δούμε την έκδοση ν' αντέχει και στο χρόνο!

Και να προσθέσω ότι κανονικά οι τόμοι του Μπαρκς επί Καθημερινής είχαν κανονική τιμή 9,90, δηλαδή ένα δεκάρικο :) Όπως έχει πει πολλές φορές ο @PhantomDuck ήμασταν εξωφρενικά τυχεροί που είχαμε τέτοια έκδοση στα 4 ευρώ. Ίσως και η μόνη χώρα όπου με 190 ευρώ έχει μια από τις πιο ολοκληρωμένες εκδόσεις γύρω από το έργο του μεγάλου Παπιάνθρωπου. Κάτι που δεν θα ξαναδούμε. Αλλά, θα συμφωνήσω και με τον @germanicus που έχει και αυτός πει πολλές φορές ότι η Νέα Ακτίνα/Καθημερινή έχουν χαλάσει τον κόσμο όσον αφορά τις τιμές. Δηλαδή ότι δεν εκτιμάμε αυτό που μας δίνεται. :) Εδώ υπήρξε τεράστια γκρίνια και με τα 4 ευρώ της Βιβλιοθήκης του Μπαρκς.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Όχι δε μας ενδιαφέρει η σκοπιά του περιπτερά. Κατά 99% δεν ξέρει τι του γίνεται με το θέμα και αν είχε το περίπτερο 5 δρόμους παραπέρα μπορεί να έλεγε τα αντίθετα.

 

Κατά τα άλλα αν κάποιος θεωρεί ότι καλύτερα να πάρει με 2 ευρώ το Μίκι Μάους, η γνώμη μου είναι να πάρει με 2 ευρώ το Μίκι Μάους και να μην το κουράζουμε :) 

Ο περιπτεράς σίγουρα δεν είναι ειδικός στα κόμικς. Η σκοπιά του όμως είναι αυτή που καθορίζει πόσα αντίτυπα θα φέρει. Προσωπικά, είμαι τυχερός γιατί έχει καμιά δεκαριά αντίτυπα του 3ου τεύχους (νομίζω το Iron Man ξεπούλησε ενώ από το Spider-Man περίσσεψαν 2-3) αλλά κάποιος παραπάνω είπε ότι βρήκε μόνο ένα αντίτυπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν ισχύει αυτό. Το πρακτορείο και η διανομή αποφασίζουν τι θα πάει και που. Ο περιπτεράς θα πάρει τους τόμους και όταν του ζητηθούν οι επιστροφές θα επιστρέψει ότι περίσσεψε. Και τίποτε άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα αντίτυπα που θα έρθουν στον εκάστοτε περιπτερά, καθορίζονται απ' το "Άργος". Και είναι λογικό μιας και εκείνοι έχουν μια πιο σφαιρική εικόνα ότι απ' αυτό το περίπτερο "φεύγουν" πολλά κόμικς, απ' το άλλο περιοδικά μόδας, απ' το παραπέρα περιοδικά με δωράκια για παιδιά κτλ. Βλέπουν βέβαια και ποιοι περιπτεράδες είναι παντελώς αδιάφοροι και τους "σπρώχνουν" έντυπα τα οποία διαχειρίζονται υποτυποδώς και με το ζόρι (Δεν είναι εύκολη δουλειά και το κέρδος μικρό. Τους καταλαβαίνω...). Από κει και πέρα ένας περιπτεράς μπορεί να έχει σχέση με έναν-δυο άλλους και να μάθει πέντε πράγματα, για τα οποία έχει δει να ενδιαφέρονται οι πελάτες, κάποιες πληροφορίες μπορεί επίσης να πάρει απ' το "Άργος" εάν έχει πελατολόγιο που του κρατάει εφημερίδες, από κει και πέρα το χάος... Δεν είναι σε θέση να κρίνει (και δεν είναι και η δουλειά του αυτή!) γιατί δεν έχει σωστά δεδομένα. Κι αυτό ανάλογα το περίπτερο, έτσι; Σε κάποια οι 4 στους 5 υπαλλήλους δεν έχουν την παραμικρή ιδέα! Ουσιαστικά το πρόσωπο που είναι υπεύθυνο για τις παραλλαβές να κάνει μια εκτίμηση του "τι έρχεται και τι πουλάω" και αυτός δε θυμάται καλά, πάντα. Ευτυχώς που τα τελευταία χρόνια εξυπηρετείται καλύτερα ο κόσμος απ' τα περίπτερα, τα οποία είναι σε συχνή επικοινωνία με τα πρακτορεία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 10/10/2019 στο 3:44 ΜΜ, christs είπε:

Ιστοριάρα ειναι το Astonishing X-Men, δεν το συζηταω. Ισως και η αγαπημενη μου ιστορια απο μεταλλαγμενους. Αλλά δε μου αρεσει που 2 απο τα πρωτα 6 τομάκια ειναι παλιες ιστοριες, με τοσο υλικο διαθεσιμο. Οκ, θα το παρω αλλά δε μ αρεσει η στρατηγικη τους, και αρχιζει να μου κακοφαινεται η συνεργασια με την ανουμπις διοτι ναι μεν αναλαμβανει μια εταιρεια που κατεχει το θεμα υπερηρωικα, αλλά εμεις που εχουμε φροντισει να εχουμε αγορασει τα παντα απο εκεινη, βγαινουμε χαμενοι.

 

τα τευχάκια τα πήρα πριν λίγο καιρό μεταχειρισμένα και δεν πρόλαβα καν να τα διαβάσω (λόγω στρατού). Σκοπεύω όμως να το αγοράσω (και) αυτό, διότι τέτοιες σειρές πρέπει να στηρίζονται (και φυσικά δεν πρέπει να χαλάσει η ράχη :confuse:) .. Το παράδοξο είναι ότι ποτέ δεν κάθησα να διαβάσω ιστορία που να επικεντρώνεται αποκλειστικά στους x-men.. πέρυσι πρώτη φορά κάθησα να δω ταινία τους και μου άρεσε.. λογικά θα μου αρέσουν και τα κόμικ τους.. μικρός πάντως είχα απέχθεια προς την ομάδα των μεταλλαγμένων.. :collapse: Η Σειρά πάντως αξίζει αναμφίβολα.. Δεν θα το σκεφτώ καν για να πάρω τον οποιονδήποτε τόμο κυκλοφορήσει. Όσο θα συνεχίσει να αντέχει η τσέπη μου τουλάχιστον:lol:

Επεξεργασία από JohnZari2000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

3 ώρες πριν, deadneighbours είπε:

Παιδιά εγώ έχω πάρει μόνο το πρώτο, αλλά τώρα δέκα ευρώ μου φαίνονται πολλά, δεν ξέρω πώς το εκτιμούν οι ποιο έμπειροι αλλά δέκα ευρώ είναι δέκα ευρώ.Πάω στα μεταχειρισμένα πάω στα κομιξάδικα και γενικά μπορώ να βρώ του ίδιου επιπέδου και ποιο αξιόλογα κόμικς σε καλή τιμή, όσο για τον μπαμπά που θέλει κάτι για τον γιό του, με τέτοια τιμή του κόμικς ίσως δοκιμάσει να του πάρει κανένα αυτοκινητάκι στα περιοδικά ή καλύτερα Λούκι Λούκ.:cool:

Επειδή έχω αγοράσει πάρα πολλά μεταχειρισμένα από Amazon, η τιμή δεν διαφέρει πολύ. Σίγουρα μπορεί να είσαι τυχερός και κάποια να τα βρεις στα 6 και στα 7 αλλά συνήθως αυτά που θες και έχουν ένα όνομα είναι γύρω στα 10. Κι αυτό συνήθως με μαλακό εξώφυλλο όχι σκληρό όπως εδώ και φυσικά αγγλικά όχι ελληνικά, χωρίς τα λίγα έξτρα που έχει εδώ τύπου περιγραφές του τι έγινε στα προηγούμενα. Εδώ αν και ξεκινάει πάλι από τεύχος 1 όπως ο Iron Man, φρόντισαν να συμπεριλάβουν μια περίληψη προηγούμενων καθώς είχε γράψει κι άλλα Avengers o Bendis πριν που οδηγούν στο σημερινό. Επίσης στα μεταχειρισμένα δεν ξέρεις πάντα τι γίνεται με την ποιότητα. Έχει τύχει να μου έρθει τεύχος με σελίδες που φανερά είχε πέσει κάποιο υγρό και είχε στεγνώσει η ακόμα χειρότερα να είναι σε κακή κατάσταση και απλά να το έχουν "ντύσει" με αυτοκόλλητη ζελατίνα. Γενικά μην ψάχνουμε τώρα να το βγάλουμε ακριβό, για τους λάτρεις του είδους είναι καλή τιμή. Τώρα οκ ο πατέρας ας μην το πάρει για το παιδί του. Εξάλλου το σημερινό πχ έλεγε ότι απευθύνεται σε αναγνωστες άνω των 15. Είναι μια ηλικία σιγά σιγά που κάθε παιδί έχει το χαρτζιλίκι του και θα διαλέξει εκείνο πως θα επενδύσει τα λεφτά του. Προφανώς το κοινό που στοχεύουν δεν είναι και τα παιδιά 5-7 χρόνων που όλα περνάνε από τα χέρια του μπαμπά για το τι θα του αγοράσει. Είναι για προεφηβους και μετά, που είναι και το κοινό των Μαρβελ στο σινεμά (κατάλληλο 12+). Τα παιδάκια ας τα χάσουμε τι να κάνουμε. Καλύτερα από το να τα έπαιρναν και μετά να άρχιζαν τα παράπονα ότι είναι πολύ σκληρό κόμικ και δεν ξέρω γω τι όπως είχαμε με την ταινία Τζόκερ που ακούνε κόμικ και θεωρούν ότι είναι κάτι παιδικό. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μακάρι να έβγαινε κάθε εβδομάδα! Θα ήταν και καλή αφορμή να κόψουν το κάπνισμα όσοι καπνίζουν ακόμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32792
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

μη το κουραζετε! 5 ευρω τη βδομαδα ειναι. κλαιν μαιν πραγματικα!

λιγοτερο απο εναν καφε 5,50 ευρω , λιγοτερο απο ενα καπνο 7,70 ευρω, λιγοτερο απο 2 σουβλακια 5,20 ευρω....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33881
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συνήθως τέτοιες συζητήσεις τις έχω παρακολουθήσει από τους ντισνεακηδες όπου κ ανήκω. Πρώτη φορά την βλέπω από αλλοκομιξοθρησκους. Για αυτό και θέλω να βάλω κ εγώ το λιθαράκι μου. Μεγάλο ρόλο σε αυτή τη σειρά θα παίξει η Αθήνα κ η Θεσσαλονίκη. Εμείς οι εκτός δεν έχουμε άμεση πρόσβαση σε πολλά κ διαφορετικά κόμικ εκτός περιπτέρου. Τα τελευταία χρόνια με το Public έχει αρχίσει κ αλλάζει αυτο και δημιουργείται νέα γενιά αναγνωστών με καλύτερη πρόσβαση σε διάφορα κόμικ. 

Μια δεύτερη παράμετρος είναι ότι οι ταινίες δίνουν όντως ώθηση στο όλο εγχείρημα. Επίσης το αγοραστικό κοινό νομίζω είναι οι 15+ και αυτοί θα καθορίσουν την αγορά καθότι είναι πολλοί και όχι ήδη πορωμενοι ώστε να τα έχουν όλα. 

Αλλωστε ένας μπαμπάς (που αναφέρθηκε εδώ) θα αγοράσει κόμικ στο παιδί του ανάλογα με το τι του αρέσει. Όσο και αν μπορεί να μην σας αρέσει φίλοι μου ντισιμαρβελακηδες ένα Μίκυ Μαους σύγχρονο έχει απείρως περισσότερα θετικά μηνύματα για ένα παιδί δημοτικού από το τελευταίο iron man. Και κοστίζει 1.90. Και μπορεί να πάρει τέσσερα διαφορετικά σε ένα μηνα (εχει σημασία το πλήθος). Και είναι πολύ πιο εύκολο να εξηγήσεις σε ένα παιδί γιατί ο μαύρος Πητ είναι κακός σε σχέση με το γιατί ο iron man είναι καλός. Άρα οι μπαμπαδες μάλλον είναι ο αδύναμος κρίκος της όλης υπόθεσης. 

 

Κατά τα άλλα τι φάση είναι αυτοί οι Avengers? Αξίζει να το πάρω κ αυτό?

 

Edit: μόλις είδα ότι και ι @Tsaklas έγραψε κάτι παρόμοιο για την ηλικία. :beer5:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

20 ώρες πριν, constantinople είπε:

Ενώ το The Night Gwen Stacy Died το είδαμε στα τεύχη του Σπάιντερμαν του Καμπανά Νο.282 και Νο. 283 ...

 

:cheers3:

Κοιτάζοντας τα τεύχη μου η πρώτη φορά ήταν στα 9 και 10:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Lizard 86 είπε:

μη το κουραζετε! 5 ευρω τη βδομαδα ειναι. κλαιν μαιν πραγματικα!

λιγοτερο απο εναν καφε 5,50 ευρω , λιγοτερο απο ενα καπνο 7,70 ευρω, λιγοτερο απο 2 σουβλακια 5,20 ευρω....

5.50€ ο καφές; :wow: Που τον πίνεις φίλε μου; Στο Μον Παρνές; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32792
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

41 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

5.50€ ο καφές; :wow: Που τον πίνεις φίλε μου; Στο Μον Παρνές; :D

θησειο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πηρα και εγω το πρωι.Ακομα ομως λογο δουλειας μονο το Σπαιντερ-Μαν εχω διαβασει μονο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγα και εγώ σήμερα να το αγοράσω, όχι όμως από το περίπτερο που συνήθως αγοράζω.
Κοιτάω γυρω-γυρω να δω που ειναι και δεν το βλεπω. Ρωτάω αν σημερα ήρθε το 3ο τευχος και μου απανταει η ευγενέστατη ηλικιωμένη κυρία "Ναι ήρθε πριν λιγο αλλά να ξερεις οτι το ακρίβυναν και κανει 10 ευρω".
Την ενημερωνω οτι το γνωρίζω και μου λεει οτι εχει και τα προηγουμενα δυο που της ηρθαν ξανά (!) σήμερα και αν τα θέλω και αυτά. Τέσπα να μην τα πολυλογώ την ρωταω πως πηγαν οι πωλησεις στα προηγουμενα δυο και μου απαντά οτι ξεπουλησαν όλα 15 κομμάτια το καθενα και το ζητουσαν ξανά πολλοί επειδή διαφημιζόταν στην tv, κυριως τα παιδια που κάνουν μάθημα στο απένταντι φροντιστήριο αγγλικών.

Επεξεργασία από gigok
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32792
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

υπαρχει πουθενα η διαφημιση στην tv?

την ψαχνω στο ιντερνετ και δεν την βρισκω...

τηλεοραση δεν βλεπω οποτε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 hours ago, james768 said:

Κοιτάζοντας τα τεύχη μου η πρώτη φορά ήταν στα 9 και 10:beer:

 

Τα οποία ανατυπώθηκαν και στα Νο.51 και Νο.52. Τότε ήμουν πολύ μικρός όμως, προσωπικά τα πρωτοδιάβασα στα Νο.282 και Νο.283...

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

 

Τα οποία ανατυπώθηκαν και στα Νο.51 και Νο.52. Τότε ήμουν πολύ μικρός όμως, προσωπικά τα πρωτοδιάβασα στα Νο.282 και Νο.283...

 

:cheers3:

Έχεις απόλυτο δίκιο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Nα φανταστώ δεν υπάρχει έγχρωμη ε; Kαμιά Modern Times ίσως; :thinking:
Νταξ, όσο καλή κι αν θεωρείται η ιστορία με το θάνατο της Gwen Stacy, με χαλάει να τη διαβάσω ασπρόμαυρη.

Άρα ή περιμένω να τη βγάλει η Hachette :pray: ή τη διαβάζω στ΄αγγλικά.

Παράλληλα ψάχνω το τομάκι της Espresso να διαβάσω τουλάχιστον το Spider-man No More σε αξιοπρεπή έκδοση.
Απ΄ό,τι είδα έχει κι άλλη μια ιστορία, πέρα απ΄το origin, που θεωρείται κορυφή. Tην "How Green Was My Goblin" απ΄τα Amazing Spiderman #39-40
Mωρέ μπράβο την Espresso :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

2 σελίδες έγχρωμο 2 ασπρόμαυρο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τριχρωμία βασικά ανά 2 σελίδες, όχι εντελώς έγχρωμο.
Πάλι με χαλάει :thinking:

 

1246678559_444.thumb.PNG.05571262c7f2558cc47877f076a0e222.PNG


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

24 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 


Παράλληλα ψάχνω το τομάκι της Espresso να διαβάσω τουλάχιστον

Εγώ το πέτυχα στο προηγούμενο comicdom bazaar με 5 ευρώ. Δες σε επόμενα μήπως εμφανιστεί πάλι. Ωραία έκδοση είναι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

15 ώρες πριν, Onerlot είπε:

Πάντως πολύ ωραίο σχέδιο έχει το Avengers.

Δεν λέει να μην το πάρει όποιος είναι στο ντεμί. Είναι κρίμα. Είναι πολύ καλό.

 

Δεν πρέπει να δένουμε ντε και καλά ότι θα βγουν 60 ή παραπάνω τόμοι και θα έχουμε την ευχέρεια να επιλέξουμε κάποια από αυτά.

Πρέπει να ενεργούμε σαν κάθε τεύχος να είναι το τελευταίο και θα το χάσουμε αν δεν το πάρουμε!

 

ΥΓ: Manitou, τώρα διάβασα τα μηνύματα. Ναι, να το πάρεις. Έχει μέσα και σπάιντερμαν, και γούλβεριν και την καυτή σπαιντεργούμαν! Θα σου αρέσει σίγουρα!

Εγώ ήμουν στο ντεμί για το συγκεκριμένο άλλα τελικά θα το πάρω, με ενδιαφέρουν και θα πάρω σίγουρα όλα όσα θα βγουν μέχρι και το x men ε και δεν λέει να μου λείπει το νούμερο τρία.

Άλλα και η ιστορία απ'ότι έχω δει πρέπει να είναι δυνατή.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χμ. Αυτό το Spider-Man πρέπει να είναι από την εποχή που ο Καμπανάς έβγαζε στο μικρό Σπάιντερ-Μαν τα Marvel Tales (επανεκδόσεις των παλιών ιστοριών). Αν δεν απατώμαι, το συγκεκριμένο storyline είχε εκδοθεί στην πρώτη εποχή (μεγάλο μέγεθος), τότε που οι έγχρωμες σελίδες ήταν σε ζευγάρια εναλλάξ με τις ασπρόμαυρες. Πιθανότατα να υπάρχει κανέας ξέμπαρκος τόμος. Προσωπικά, το έχω στα υπέροχα, ασπρόμαυρα Essentials, ενδεχομένως και σε κάποια επανέκδοση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Λογικά, στο προσχέδιο της λίστας της 60αδας θα υπάρχουν σίγουρα και τα παρακάτω, διότι είναι σε σύγχρονο σχέδιο, και με γνωστούς χαρακτήρες στο ελληνικό κοινό. 

Δηλαδή, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα βγάλουν, αν καταφέρουμε να φτάσουμε μέχρι τα 60.

Η αρίθμηση είναι από εδώ

 

35       House of M

39       Civil War

54       Wolverine: Old Man Logan

56       Secret Invasion

72       X-Men: Schism

81       Avengers: The Children's Crusade

128     New Avengers: Everything Dies

129     Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy

 

 

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

39       Civil War

 

Έχει βγει πρόσφατα σε επανέκδοση από την Anubis. Δεν πιστεύω να το "κάψουνε" βάζοντας το μέσα στην σειρά.

 

54       Wolverine: Old Man Logan

 

Για αυτό, έχω την πληροφορία πως έχει καπαρώσει η Anubis τα δικαιώματα εδώ και χρόνια. Είμαι περίεργος να δω αν το παραχωρήσουν ή θα το κρατήσουν για να το βγάλουν οι ίδιοι.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Η επανέκδοση του civil war νομίζω είναι πριν 3,5 χρόνια και έχει εξαντληθεί.

 

Το  Logan γιατί δεν το βγάζουν τόσα χρόνια, αφού έχουν τα δικαιώματα; Η ταινία έχει καιρό που βγήκε.

 

Πάνω απ όλα όμως, ποιος την μαμάει την Anubis; :lol: Ότι θέλουν θα βγάλουν!

Ποια Anubis; Αυτή είναι για να φτιάχνει καφέ στην Hachette.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πολύ πιθανά είναι και όσα έχει βγάλει κάποτε η Anubis γενικά. Με μια γρήγορη ματιά:

4 The Ultimates: Super-Human

15 Marvels

17 New X-Men: E is for Extinction

22 Marvel Zombies

25 Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility 

28 Astonishing X-Men: Dangerous

34 New X-Men Imperial

36 Wolverine: Origin

39 Civil War

44 The Ultimates: Homeland Security

46 1602

49 Eternals

63 Siege

87 Fear Itself (Part 1) - προς το τέλος της 60αδας να χει περάσει καιρός που το έβγαλαν

96 Fear Itself (Part 2)

105 Avengers vs. X-Men (Part 1) 

111 Avengers vs. X-Men (Part 2)

120 Avengers vs. X-Men (Part 3) 

136 Death of Wolverine

138 Ms. Marvel: No Normal - επίσης προς το τέλος της 60άδας

143 The Amazing Spider-Man: Spider-Verse - προς το τέλος (ανέφερε κάποιος ότι θα εκδοθεί σύντομα στο αντίστοιχο ποστ)

149 Secret Wars (Part 1)

150 Secret Wars (Part 2)

 

και από international exclusives:

Iron Man: The Five Nightmares

 

Αυτά βρήκα με μια γρήγορη ματιά, αμέσως αμέσως 23 τόμοι μόνο από επανεκδόσεις. 3 βγήκαν, άλλους 3 ξέρουμε, 31 μείνανε να βρούμε. Θεωρώ στάνταρ τα:

7 Captain America: Winter Soldier

16 Avengers Disassembled (βέβαια γιατί να βγάλουν πριν το Break Out ενώ αυτό προηγείται; θα δείξει)

23 Planet Hulk (Part 1)

30 Planet Hulk (Part 2)

35 House of M

42 Fallen Son: Death of Captain America

54 Wolverine: Old Man Logan

56 Secret Invasion

130 Thor: God of Thunder - The God Butcher

131 Infinity (Part 1)

133 Infinity (Part 2)

 

και πιθανολογώ τα εξής:

6 Thor Reborn

33 Spider-Man Blue

37 Fantastic Four: Unthinkable

41 Fantastic Four: Authoritative Action

78 Ultimate Spider-Man: The Death of Spider-Man

90 The Thanos Imperative

99 Dardevil: Sound and Fury

108 The Amazing Spider-Man: Spider-Island (Part 1)

114 Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales?

117  The Amazing Spider-Man: Spider-Island (Part 2)

121 Guardians of the Galaxy: Cosmic Avengers

122 Uncanny Avengers: The Red Shadow

123 Hawkeye My Life as a Weapon

129 Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy

135 Young Avengers - Style>Substance 

153 Doctor Strange: The Way of the Weird

155 Vision: Little Worse than a Man

159 Vision: Little Better than a Beast

168 Black Widow: Shield's Most Wanted

 

Αποκλεισμένα λόγω Οξύ (προς το παρόν τουλάχιστον), τα εξής:

2 Dark Phoenix

13 Spider-Man: Kraven's Last Hunt

20 Daredevil: Born Again (αν έχουν σκοπό να βγάλουν και τα υπόλοιπα τεύχη όπως ειπαν)

45 Wolverine: Weapon X

50 Black Panther: Who Is Black Panther

51 World War Hulk

60 Venom

66 Avengers Prime

κι από exclusives:

Infinity Gauntlet

Deadpool - The Suicide Kings

 

Σίγουρα θα μου έχουν ξεφύγει κυκλοφορίες είτε από Anubis είτε από Οξύ.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το θέμα έχει πάρει φωτιά :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εδώ ποστάρω κι εγώ, ρε Χρήστο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Η έκδοση αυτή τελικά θα φέρει πολύ κόσμο στα κόμιξ και σε ότι σχετίζεται με αυτά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.