Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Το πήρα κι εγώ. Το Avengers vs X-Men από την άλλη δεν το βρήκα... 

Εγώ το βρήκα και το αγόρασα σήμερα, μαζί με το 2ο graphic novel που ήρθε και σ' εμάς! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, germanicus είπε:

 

(1) ο θείος Νίκος σας συμβουλεύει να σκεφτείτε πολύ το άμα θα τους πάρετε όλους ή όχι. Προσωπικά κάποτε δεν αγόραζα κάποια πράγματα από Disney επειδή τα είχα ήδη σε άλλη έκδοση και μετά καθόμουν και τα έψαχνα :) Γιατί? Γιατί υπάρχει ένα καταραμένο μικρόβιο :) Το οποίο κολλάει πανεύκολα εδώ μέσα :) Ξέρω πλέον ότι το έχω, ξέρω ότι είναι ανώφελο να καταπολεμήσω την αρρώστια, έχω καταθέσει τα όπλα :) Κοιταχτείτε λοιπόν καλά μέσα σας για το τι άνθρωποι είστε :)Και μόνο που ποστάρατε λοιπόν, αυτό σημαίνει πως έχετε ήδη το μικρόβιο. Απλώς δεν ξέρετε τον βαθμό της αρρώστιας :) 

 

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα. :) Αν ήταν η σειρά της DC,ίσως το ποστ αυτό να με έκανε να τα πάρω όλα,τέτοια δύναμη έχει :lol: Αλλά επειδή δεν είναι,θα κάνω αυτό που είχα σκεφτεί να κάνω αρχικά.Να παίρνω μόνο όσα θεωρούνται αρκετά/πολύ καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

30 λεπτά πριν, germanicus είπε:

ο θείος Νίκος σας συμβουλεύει να σκεφτείτε πολύ το άμα θα τους πάρετε όλους ή όχι.

:thinking: Γίνεται και να μην τους πάρει όλους κάποιος; :thinking:

  • Like 4
  • Μπέρδεμα 1
  • Respect 1
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αγόρασα το δεύτερο τεύχος (δεν το έχω διαβάσει ακόμα) αλλά υπάρχουν ήδη δυο πράγματα που με ανησυχούν. Είδα ότι είχαν μείνει ακόμη 3 τεύχη του Spider-Man. Οι περισσότεροι είπατε ότι το πρώτο τεύχος πούλησε καλά αλλά ανησυχώ μήπως σταματήσει η διανομή στην περιοχή μου μετά από μερικές βδομάδες (ή μειωθεί ο αριθμός των τευχών στα περίπτερα). Επίσης είδα ότι το πέμπτο τεύχος θα είναι ένα Deadpool που κυκλοφόρησε το 2010. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει κανένα κλασσικό και αυτό μπορεί να επηρεάσει τις πωλήσεις. Αν το δεύτερο τεύχος ήταν το Dark Phoenix (ή κάποιο άλλο storyline εξίσου διάσημο) θα το αγόραζαν οι διπλάσιοι απ' ότι θα αγοράσουν τον Iron-Man. Και επειδή δεν μπορούμε όλοι να ξοδευουμε δεκάρικα "για να σωθεί η συλλογή" δεν είμαι σίγουρος αν θα καταφέρει να φτάσει στην πρώτη 60άδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πιστεύω το 1ο βγήκε σε περισσότερα αντίτυπα έτσι κι αλλιώς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το 1ο τεύχος ήταν αναμενόμενο να τα πάει καλά. Αφενός ήταν Spiderman, αφετέρου το έδιναν τσάμπα.
Απ΄το 2ο κι έπειτα θα φανεί πόση δυναμική (θα) έχει η σειρά :)
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά, το έγραψα εξάλλου κι εγώ πριν κάποιες μέρες, ότι πρέπει να βγουν και κλασικές ιστορίες, όπως και οι πιο δημοφιλείς απ΄τις σύγχρονες για μας τους λιγότερο μυημένους.
Όχι ιστορίες που απευθύνονται σε φανατικούς μαρβελάκηδες όπως θα ΄ναι η 3η(New Avengers) και η 5η(Deadpool). Aς βγουν αργότερα αυτές.
Αν πιάσει ο τίτλος τώρα στην αρχή μετά δύσκολα χάνει τη δυναμική του.

Η αρχή είναι ήμισυ του παντός :)

 

Δικιά μου πρόταση για το 6ο τεύχος, ένα απ΄αυτά:

 

c782a4f6-06b5-4f35-853a-56c7c7a0d637.thumb.jpg.f4678232b7d37d7ce898b82e6815b253.jpglarge-6741796.thumb.PNG.a45ca4cb6e3e58ffee03891dd01f6ae8.PNG68033bdd-c0a2-4c98-8fbe-8114874e052f.thumb.jpg.52bf2eaee875e5f69d6a9c8d89cd7269.jpglarge-4167825.thumb.jpg.30b6a153231935acf004c4ee8fd98c98.jpg

769e6e5e-b58a-4121-91e2-b528a6fe3ad0.thumb.jpg.c34e1b34ed260a9d195163a5ed487aa2.jpg5f079b79-1849-4fd7-9565-aede1d59afe4.thumb.jpg.1101cb31e607f31ead70993fdf803c44.jpg9b07a110-4330-48cc-bc72-b4fa40be00a6.thumb.jpg.c2b5e15b377b64c30318c8c35bb19f40.jpgd94595d2-afb3-424a-bfcd-203f516b0d18.thumb.jpg.957bea86226625e03577fe1be8457fc3.jpg

 

Eκτός κι αν κάποιο έχει βγει πρόσφατα στα ελληνικά και δεν το ξέρω :)

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πήρα και εγώ το δευτερο τεύχος από το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς.Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό,αλλα υπηρχαν ακόμα 7-8 Spider-man.Το κατάστημα βρίσκεται δίπλα σε Δημοτικό,και πίστευα ότι τα πιτσιρίκια που ξέρουν τους ήρωες από τις ταινίες θα τα εξαφανισουν,όμως δε συνέβη.Μηπως σήμερα δε διαβάζουν τόσο όσο εμείς;

Εξαιρετικές προτάσεις Laz33ms,συμφωνώ και εγώ,πιστεύω οτι πρέπει να δωθει βάση σε πιο κλασσικούς τίτλους που απευθύνονται ίσως σε μεγαλύτερης ηλικίας άτομα και συλλεκτες,αυτός ήταν νομίζω και ενθουσιασμός των περισσότερων από εμας,και όχι μόνο  γνωστούς χαρακτήρες που βασίστηκε κάποια ταινία.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32792
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ρε σεις αμα απο τους πρωτους 10 τομους σας βαλει τους καλυτερους ( που πιστευετε εσεις ) παει φαλιρισε το μαγαζακι!!!!

αραξτε, γιαυτο και ειναι 60 αλλιως θα σ ελεγε 10 τομακια με τους 10 πιο δημοφιλης ηρωες της μαρβελ...

στην αμερικη ξεπερασε τους 200! με εμας εδω και με την σκατοπεριεργια μας δεν μας βλεπω ουτε καν 40...:)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aκριβώς επειδή είμαστε Ελλάδα, αν στους 10 πρώτους τόμους αξίζουν οι 3-4 τότε η σειρά όχι τα 60 τεύχη, ούτε τα 20 πρόκειται να φτάσει :)
Αν υπάρχει εγγύηση ότι βρέξει χιονίσει θα συμπληρωθούν τα 60 τεύχη τότε μαζί σου, εννοείται να βγαίνουν και Avengers και Captain Britain και Ghost Rider και τα πάντα όλα.
Αλλά υπάρχει εγγύηση; Δεν νομίζω :thinking:

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αγοράστηκε, αν και λίγο δυσκολεύτηκα σε 1-2 περίπτερα. Τελικά το βρήκα στο διπλανό του σπιτιού μου (!!). Εξαιρετική ποιότητα και πάλι. Αν κάτι με "χάλασε" στο ξεφύλλισμα ήταν ότι στην παρουσίαση των στολών έγραφε πχ στολή σχεδιασμένη από Ditko και το σχέδιο ήταν Alan Davis. Φαουλάκι χωρίς λόγο...

Κατά τα λοιπά, για μένα έχει ένα ενδιαφέρον καθώς η "νέα" Marvel με έχει ξενερώσει εδώ και χρόνια και κάποια που φαίνονται ενδιαφέροντα και τα είχα χάσει θα τα δω εδώ... (το προηγούμενο πχ το είχα αγοράσει original και ήταν από τα τεύχη που μου έκοψαν τη Marvel, αλλά για να στηρίξω την προσπάθεια το ξανα-πήρα και στα ελληνικά).

Διαβάζω που λέτε να σας υπογράψει ο Claremont το Dark Phoenix Saga. Είμαι τόσο μεγάλη απόκλιση πια που σκοπεύω να πάω με original Uncanny X-Men (ενδεχομένως το 125 που ήταν το πρώτο μου αμερικάνικο κόμικ και το 137 για προφανείς λόγους);

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Έχω την εντύπωση ότι θα είναι φάουλ αν πάει σε κλασικές / παλιές ιστορίες.

Δηλαδή αν πάει πχ πίσω από το 1995, τα σκίτσα και τεχνοτροπία είναι μάλλον αντιεμπορικά για κάποιον που δεν έχει μεγάλη σχέση με κόμικς.

 

Για να σταθεί η σειρά μέχρι τα 60 τεύχη πρέπει να αγοράσει η μάζα, που δεν έχει πια μεγάλη σχέση με τα κόμικς και γενικά κόσμος που γνωρίζει τους ήρωες μόνο από τις ταινίες.

Αν όλοι αυτοί ανοίξουν ένα κλασικό τεύχος, μάλλον θα φάνε ξενέρα… Θα τους φανεί τελείως ντεμοντέ.  

 

Λογικά λοιπόν θα πάνε για mainstream και για μάζα και θα εκδώσουν κυρίως σύγχρονα. 

Υποτίθεται ότι εμείς οι κομιξο-καμένοι θα αγοράσουμε έτσι κι αλλιώς, είτε είναι σύγχρονο είτε παλιό.

Το θέμα είναι να αποκτήσεις «νέο» κοινό. Να μεγαλώσεις την πίτα.

 

Παρεμπιπτόντως, βλέπω συνέχεια διαφημίσεις στην τηλεόραση. Πόσο κοστίζει μια διαφήμιση στις μέρες μας;

500 με 1000 ευρώ; Είναι πάρα πολλές αν το τιράζ είναι 5-10.000… Η καμπάνια βέβαια θα είναι εμπροσθοβαρής αλλά και πάλι, είναι τόσο πολλές λες και έχουν σκοπό να βαρέσουν κανόνι σε κάποια φάση και να μην πληρώσουν τελικά και για τις διαφημίσεις.:lol:

Έχω αρχίσει ήδη να φοβάμαι.:D

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

8 hours ago, Laz33MS said:

Όχι ιστορίες που απευθύνονται σε φανατικούς μαρβελάκηδες όπως θα ΄ναι η 3η(New Avengers) 
 

 

Θα το διαβάσεις αυτό και θα θες να εντιτάρεις το ποστ σου :) και μετά θα γκρινιάζεις για το που στο δαίμονα είναι το επόμενο και γιατί αργούν να το βγάλουν :) Εγώ το σημειώνω για να έχω να στο βαράω :D 

 

7 hours ago, tkollias said:

Διαβάζω που λέτε να σας υπογράψει ο Claremont το Dark Phoenix Saga. Είμαι τόσο μεγάλη απόκλιση πια που σκοπεύω να πάω με original Uncanny X-Men (ενδεχομένως το 125 που ήταν το πρώτο μου αμερικάνικο κόμικ και το 137 για προφανείς λόγους);

 

Δεν είσαι απόκλιση. Συνομήλικός μου είσαι :D Το ένα πόδι μέχρι τον αστράγαλο στον τάφο και εσύ :D  Απλά οι περισσότεροι δεν τα έχουν σε τευχάκια αυτά εδώ :) Γιατί όταν τα μάθανε, ήταν αιώνες φτηνότερο (και με καλύτερη εκτύπωση προφανώς) το να τα πάρουν σε τομάκια :D Άμα πας στο τόπικ του AthensCon θα δεις ότι έχει κι άλλους που μετράνε ζάχαρο, χοληστερίνη, πίεση και αναρωτιούνται μήπως ήρθε ο καιρός να ελέγξουν τον προστάτη τους :lol: 

 

Και όσον αφορά ερωτήσεις και προτάσεις γενικώς. Μην ξεχνάτε ότι έχουμε κάποιους επαγγελματίες που έχουν βγάλει αυτή τη σειρά σε τουλάχιστον 15 χώρες. Δεν μου ακούγονται για μπακάληδες. Οπότε σεβαστείτε τουλάχιστον το ότι έξω την έφτασαν σε 200 τόμους και ότι μπήκαν σε πολλές αγορές. Άλλο το να ρωτάς "τι να σκέφτηκαν και έκαναν αυτό" και άλλο το να λες "μα καλά, ηλίθιοι είναι και δεν έκαναν εκείνο" :) Εκτός άμα είσαι ο Χατζόπουλος ή ο Μανούσος. Αυτοί έχουν και μια και 2 γνώσεις παραπάνω. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

10 ώρες πριν, tkollias είπε:

Είμαι τόσο μεγάλη απόκλιση πια που σκοπεύω να πάω με original Uncanny X-Men (ενδεχομένως το 125 που ήταν το πρώτο μου αμερικάνικο κόμικ και το 137 για προφανείς λόγους);

Νομίζω πως όλοι θα πηγαίναμε με τα original τεύχη αν τα είχαμε. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55379
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Στην Τσεχια, που εχει 11 εκατομυρια πληθυσμο και παρομοιο gdp per capita με της Ελλαδας, η σειρα βγηκε το 2013, ολοκληρωσε τα πρωτα 60 και ανακοινωσε τα επομενα 60, δηλαδη παει για τα 120, οπως ακριβως εγινε και στις αλλες χωρες που μετα ανανεωσε για 170, 200, 220 κλπ.

 

Πιστευω οτι αναλογη πορεια θα εχει κι εδω. :)

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η Hachette είναι μια πολυεθνική εταιρία. Σαφώς και έχει μεγαλύτερη οικονομική επιφάνεια για να προωθήσει την σειρά και να φτάσει τουλάχιστον τους 60 τόμους. Και καλύτερες συμφωνίες για δικαιώματα και εκτυπωτικά μιας και δεν περιορίζεται σε μια αγορά. :) Οπότε το ρίσκο είναι μικρότερο για αυτούς.

Εξάλλου, μπορεί τα περίπτερα να φυτοζωούν, αλλά παραμένει το σημείο πρόσβασης για το ευρύ κοινό και φαίνεται από την κίνηση που έχει και το παρόν θέμα. Καλά τα βιβλιοπωλεία αλλά ο πολύ κόσμος δεν ψάχνεται. Πες του πως θα βρει κάτι εκεί που παίρνει τα τσιγάρα του και τις σοκολάτες του και τον κέρδισες. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Το κατά κεφαλήν στην Τσεχία είναι 33.000$ και στην Ελλάδα 20.000$

Νομίζω ότι είναι και λάθος να συγκρίνουμε, ως προς την κομιξο-κουλτούρα, τον μέσο Τσέχο με το μέσο ΟΡΚ που γενικά δεν διαβάζει Μίκυ μαΟΥ...:lol:

Αν καταφέρουμε να βγάλουμε έστω τα 60, θα είναι κάτι σαν θαύμα. Για παραπάνω τo βλέπω πολύ οπτιμιστικό.

 

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55379
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Onerlot said:

Το κατά κεφαλήν στην Τσεχία είναι 33.000$ και στην Ελλάδα 20.000$

 

Country Last   Previous    
           
Greece 23558.10 Dec/18 23053   USD
Czech Republic 23344.20 Dec/18 22755   USD

 

https://tradingeconomics.com/country-list/gdp-per-capita?continent=europe

 

Τον Δεκεμβριο του 2018 το gdp per capita της Τσεχιας ηταν 23344 και της Ελλαδας λιγο παραπανω: 23558

 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

:trolling mode on:

 

Επειδή πολύ το μελετάτε... εγώ δεν θα περιμένω να βγει το Dark Phoenix Saga

 

P1400658.thumb.jpg.a3d145013edecb34504e712fd5717536.jpg

 

:trolling mode off:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Ρε σπάιντι τι είναι αυτά;

Θα ανεβάσεις χοληστερίνη και ζάχαρο!:lol:

Είδατε;

Το να αγοράζει κανείς κομιξ είναι πολύ πιο υγιεινό!:ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ρε φίλε Spiderman, τι μου θύμησες τώρα...Μέσα 90s είχα μείνει για δύο καλοκαίρια Ρέθυμνο κι ακόμα θυμάμαι το Μέλι, ειδικά το παγωτό Βεζούβιο που ήταν της μόδας τότε ! 

 Στα on topic  , ενδιαφέρουσα η ιστορία του Iron Man, καλογραμμένη και έξυπνος ο τρόπος που εκσυγχρονίστηκε ο ήρωας. Με ξένισε πολύ το σχέδιο, σίγουρα δεν είναι του γούστου μου, αν και παραδέχομαι πως ταιριάζει στο ύφος του σεναρίου. Υπομονή δύο βδομάδες για το επόμενο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για να καταλάβω καλά από τη hatchette να περιμένουμε εκδόσεις που δεν έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα η ανήκουν στα εξαντλημένα της anubis πριν μια δεκαετία πχ iron man : οι πέντε εφιάλτες και γενικά θα είναι τα γνωστά πρόσωπα από τις ταινίες mcu fox xmen. Άρα να υποθέσω η συλλογή μπορεί να περιλαμβάνει black widow, Hawkeye, Guardians of the galaxy?            

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, gigok είπε:

2) Επειδή ουσιαστικά πάνω του σχεδιάστηκε η πρώτη ταινία του Iron Man η οποία μου είχε αρέσει πολύ

Και η 3η, οχι μόνο η πρώτη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ αγόρασα τον πρώτο τόμο καθώς η συγκεκριμένη έκδοση στην συγκεκριμένη τιμή έπρεπε οπωσδήποτε να αγοραστεί. Τον δεύτερο τόμο τον είχα από τις εκδόσεις Anubis οπότε δεν σκέφτηκα καν να τον αγοράσω. Σκοπεύω ν' αποκτήσω τους επόμενους, ανάλογα βέβαια και με το κατά πόσο με ενδιαφέρουν οι ήρωες ή/και οι δημιουργοί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55379
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μια που γράψαμε για την ανάλογη Τσεχική έκδοση, να πως επίσης ότι οι Τσέχοι που έχουν πλέον φτάσει στο 120ο τόμο γράφουν ότι οι πρώτοι 4 τόμοι ήταν test run, τυπωμένοι σε μικρότερο τιράζ από το κανονικό με αποτέλεσμα τώρα να είναι ιδιαίτερα δυσεύρετοι και σπάνιοι, με πολύ κόσμο να τους ψάχνει...

 

Εγώ πάντως πήρα άλλο ένα αντίτυπο του πρώτου τόμου, το οποίο θα αφήσω μέσα στη συσκευασία του... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το θέμα είναι να έχεις έναν τρόπο να τα πάρεις από τη "Hachette", διότι e-shop δε βλέπω να υπάρχει στην Ελλάδα, ούτε για τα παραμύθια της Ντίσνεϋ! Ανεξάρτητα απ' το αν αγοράζετε κάποιοι επιλεκτικά ή όχι, θέλω να πιστεύω πως η σειρά θα ολοκληρωθεί κανονικά και εάν υπήρχε κάπου στοκ απ' τον εκδότη αργά ή γρήγορα θα έφευγε κι αυτό (μπορεί πάντοτε, βέβαια, να διοχετευτεί σε βιβλιοπωλεία & κομικσάδικα). Ξέρω πως δεν είναι ένδειξη αυτή μονάχα, για το τιράζ, αλλά στο ίδιο κεντρικό περίπτερο στην πόλη μου, ενώ ο 1ος τόμος ήρθε σε 15 κομμάτια, ο 2ος ήρθε σε 10. Στα παραμύθια της Ντίσνεϋ δε, που ρώτησα, παίζει στην αρχή να άρχισαν να τα αγοράζουν πολλοί και στην πορεία σταμάτησαν, οπότε μειώθηκε το τιράζ κι εκεί που έστελναν στα πρώτα 20 & 25 (!) κομμάτια, πλέον φέρνουν μονάχα 5-6... Αναρωτιέμαι όμως και με το σκεπτικό του καταναλωτή. Αφού ρε μπούφο γνωρίζεις από την πρώτη μέρα και την περιοδικότητα και τον αριθμό βιβλίων που θα ολοκληρωθεί και γνωρίζεις τι θα 'χει η τσέπη σου, πως ξεκινάς υπερενθουσιώδης κάτι και λες "θα το ολοκληρώσω!" για να το σταματήσεις στα 10, 20, 30 άλμπουμ; Το μικρόβιο του καταναλωτή και του συλλέκτη έχει πολλές διαβαθμίσεις τελικά. Άλλον τον χτυπάει στη τσέπη, άλλον στην καρδιά, άλλον στον εγκέφαλο, άλλον και στα τρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Στην δική μου περιοχή η 10ετης ύφεση οδήγησε σε κλείσιμο το 70% των περιπτέρων. Κάποια βεβαία μπορείς να πεις ότι αντικαταστάθηκαν από «ψιλικατζίδικα» τα οποία πουλούν και καφέ κτλ , αλλά τα περισσότερα δεν διαθέτουν τύπο. Με λίγα λόγια τα σημεία διάθεσης τύπου είναι περίπου τα μισά από ότι παλιά.

 

Στη δική μου περίπτωση τα κόμικς δεν διατέθηκαν σε όλα τα σημεία. Έπρεπε να απομακρυνθώ αρκετά για να τα βρω. Φαντάζομαι ότι στην πορεία θα βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Αν δεν βελτιωθεί, καντήλια σε mail, τηλέφωνα κτλ.:lol:

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Το θέμα είναι να έχεις έναν τρόπο να τα πάρεις από τη "Hachette", διότι e-shop δε βλέπω να υπάρχει στην Ελλάδα, ούτε για τα παραμύθια της Ντίσνεϋ!

Αν εννοείς e-shop για την συλλογή της Marvel, είναι εδώ πέρα: https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/marvel-black

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 28/9/2019 στο 11:32 ΠΜ, GreekComicFan είπε:

Η Hachette είναι μια πολυεθνική εταιρία. Σαφώς και έχει μεγαλύτερη οικονομική επιφάνεια για να προωθήσει την σειρά και να φτάσει τουλάχιστον τους 60 τόμους. Και καλύτερες συμφωνίες για δικαιώματα και εκτυπωτικά μιας και δεν περιορίζεται σε μια αγορά. :) Οπότε το ρίσκο είναι μικρότερο για αυτούς.

Εξάλλου, μπορεί τα περίπτερα να φυτοζωούν, αλλά παραμένει το σημείο πρόσβασης για το ευρύ κοινό και φαίνεται από την κίνηση που έχει και το παρόν θέμα. Καλά τα βιβλιοπωλεία αλλά ο πολύ κόσμος δεν ψάχνεται. Πες του πως θα βρει κάτι εκεί που παίρνει τα τσιγάρα του και τις σοκολάτες του και τον κέρδισες. :)

Αυτο ακριβώς. Η Hachette έχει τη δύναμη να πάρει τα δικαιώματα για αυτές τις εκδόσεις με ένα Α ποσό για την Αγγλία με άλλα τόσα για Γερμανία, Γαλλία, Ισπανία και με 3 φορές το ποσό για όλο τον πλανήτη όπου δεν έχουν ήδη παραχωρηθεί από τη Μαρβελ. Είναι πιθανό το ενδεχόμενο τα δικαιώματα για Ελλάδα να της έχει βγει από τζάμπα έως ψίχουλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33624
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το πήρα και γω το δευτερο. Στηριζουμε την προσπαθεια !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ρε παιδιά πολύ άγχος έχουμε αν θα τα βγάλει πέρα οικονομικά η Hachette λες και έχουμε μετοχές. :lefta:

 

Ας πούμε αν μας άρεσε η ιστορία το σχέδιο κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.