Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Πάντως περιμένω με περιέργεια την αντίδραση της Οξύ γιατί 2 hardcover στα 10 ευρώ μηνιαίως είναι ισχυρότατο πλήγμα, κακά τα ψέμματα.

 

Θα μπορούσε η Οξύ να απαντήσει με κάτι ανάλογο με τα της DC (αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο)

Ή θα μπορούσε να ρίξει λίγο τις τιμές τις.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Laz33MS είπε:


Μια ευχάριστη πολυεπίπεδη ιστορία που δεν είχε μόνο ξύλο.
Να πω εδώ ότι ο κύριος λόγος που απέφευγα τόσο καιρό τα υπερηρωικά είναι πως είχα την αίσθηση ότι πέρα απ΄το να πλακώνονται στο ξύλο οι ήρωες με τους εχθρούς τους, δεν γίνεται κάτι άλλο.


Από καιρό ήθελα να διαβάσω κάποιες καλές ιστορίες Batman και Superman.

Εντελώς λάθος προσέγγιση που πολύ φοβάμαι ότι τη μοιράζονται κι άλλοι φίλοι... Οι ήρωες μεγαλώνουν, ωριμάζουν (καλά..ο Captain America γεννήθηκε ώριμος! :lol:), έχουν πάθη, πολλές περιπτώσεις έχουν κοινωνικό περίγυρο, έχουν αγωνίες για τους δικούς τους ανθρώπους, για την αναγνώριση της ταυτότητάς τους, για τα φράγκα που δεν έχουν στην τσέπη τους, για τις μεταξύ τους σχέσεις (καλά, οι Εκδικητές έχουν έναν Τόνυ Σταρκ από πίσω και οι X-Men μάλλον κάποιο μεγάλο κομπόδεμα του Ξαβιέ! :lol:), έχουν τους μεταξύ τους τσακωμούς (λεκτικούς τις περισσότερες φορές!) με αποχωρήσεις και νέες αφίξεις σε ομάδες, έχουν ίντριγκες, ορισμένοι αναδεικνύουν σκοτεινές πλευρές τους στην πορεία και πολλά άλλα. Όρεξη να υπάρχει και καλοί σεναριογράφοι! Δεν είναι μόνο αποστολές και ξύλο. Εάν ήταν μόνο αυτό, δε θα τα διάβαζα ούτε εγώ από ένα σημείο κι έπειτα. Αλλά υπάρχουν κυρίως για να κοπανάνε τους επόμενους μεγάλους κακούς που καραδοκούν στη γωνία και να απαλλάσσουν από αυτούς την ανθρωπότητα. Χωρίς τις ηρωικές πράξεις, τι σόι υπερηρωικά κόμικς θα ήταν; ;)   Εν τω μεταξύ, βέβαια, οι αναγνώστες εισπράττουμε μηνύματα για αξίες, για ιδανικά, για αυτοθυσία και αισιοδοξία για έναν καλύτερο κόσμο απαλλαγμένο απ' το Κακό. Στοιχεία υπάρχουν κωμικά, δραματικά, νέο-νουάρ, δράσης και αν οι περιστάσεις το επιτρέπουν (π.χ. ταξίδια στο χρόνο ή εναλλακτικά "σύμπαντα") έχουμε και εποχής.



Όσο για τον Batman και τον Superman, έχει κάνει το ίδιο η "DC", όπως έδειξαν 2 παιδιά παραπάνω. Απλώς δεν έχει εκδοθεί στην Ελλάδα. Έχουν εκδοθεί όμως πραγματικά απίστευτες ιστορίες! Γιατί δεν αγοράζεις κάποια απ' αυτές που ήδη υπάρχουν αλλά θέλεις νέο πακέτο; Για το κόστος; Μα τα παλαιότερα graphic novels τα βρίσκεις πλέον με 30-40% έκπτωση! Όσα δεν έχουν εξαντληθεί δηλαδή...

 

 

Υ.Σ. Βρε δαγκώστε τη γλώσσα σας με τα "DC"!! Δε μας παίρνει λέμε για παραπάνω! :lefta:  Θα ήταν πέρα για πέρα λάθος κίνηση να κάνει 2η εκδοτική το ίδιο. Προσωπικά, που παρακολουθώ το είδος, θα ζοριζόμουν πολύ και δεν είμαι σε θέση να πληρώνω 40€ & 50€ το μήνα επί δυόμισι χρόνια. Γιατί να μην αγόραζα τηλεόραση 50 ιντσών με δόσεις; Κάποιος το πρόλαβε και έκανε την αρχή. Ελπίζω σε ανάλογη κίνηση, αφού όμως ολοκληρωθεί αυτή εδώ. Αρχίζουν διάφοροι και ζητούν αμέσως 2η σειρά, ενώ είναι αμφίβολο εάν θα στηρίξουν την 1η όπως της αρμόζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

32 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Πάντως περιμένω με περιέργεια την αντίδραση της Οξύ γιατί 2 hardcover στα 10 ευρώ μηνιαίως είναι ισχυρότατο πλήγμα, κακά τα ψέμματα.

20€ μηνιαίως είναι φίλε μου! Όχι 10€! Από 2 τόμους θα έχουμε, εφόσον είναι δεκαπενθήμερη έκδοση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Όσο για τον Batman και τον Superman, έχει κάνει το ίδιο η "DC", όπως έδειξαν 2 παιδιά παραπάνω. Απλώς δεν έχει εκδοθεί στην Ελλάδα. Έχουν εκδοθεί όμως πραγματικά απίστευτες ιστορίες! Γιατί δεν αγοράζεις κάποια απ' αυτές που ήδη υπάρχουν αλλά θέλεις νέο πακέτο; Για το κόστος; Μα τα παλαιότερα graphic novels τα βρίσκεις πλέον με 30-40% έκπτωση! Όσα δεν έχουν εξαντληθεί δηλαδή...

Η Marvel, όπως ισχυρίζεται ο τίτλος της σειράς τουλάχιστον, εκδίδει κάποιες απ΄τις καλύτερές της ιστορίες, οπότε σε βγάζει απ΄τον κόπο να ψάχνεις ποια αξίζει και ποια όχι. Κάτι που είναι σημαντικό για όσους δεν καιγόμασταν να διαβάσουμε Σπάιντερμαν και γενικώς υπερηρωικά.

Με αυτή την έννοια ήθελα κάτι αντίστοιχο κι απ΄τη DC.
Είχα ψάξει λίγο μόνος μου παλιότερα να βρω κανένα καλό Μπάτμαν, αλλά δεν κατέληξα κάπου.
Ο ένας έλεγε άσπρο ο άλλος μαύρο. Άντε να καταλάβω αν αξίζει μια ιστορία :lol:
Είχα διαβάσει το "Φονικό Αστείο" με τον Τζόκερ, αλλά δεν τρελάθηκα και τα παράτησα.
Θα ήθελα όμως να δώσω μια 2η ευκαιρία.
Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι ευχαρίστως. Όπως κι από Σπάιντερμαν :)

 

btw έψαξα κάποιες λίστες με τα καλύτερα Σπάιντερμαν και την "Επιστροφή" την είχε μόνο μία.
Είναι καινούρια ιστορία ή απλά υπάρχουν πολλές καλύτερες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Έχω την ερώτηση του 1 εκατομμυρίου. :D

Στις ξένες εκδόσεις έδιναν αφίσα σε κάθε τεύχος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι δύσκολο να σου προτείνω διότι διαβάζεις πολλά χιουμοριστικά μέσα σ' άλλα και τα κόμικς της "DC" είναι ως επί το πλείστον "μαυρίλα"... Ζητάς χαρακτήρα που κινείται στο νουάρ, επομένως η ατμόσφαιρα, το σκίτσο και ο χρωματισμός στις αποκλειστικά δικές του ιστορίες (δε μιλάω για της παιδικές/εφηβικές σειρές) είναι σκοτεινά. Εφόσον δεν είσαι εξοικειωμένος με το είδος και δε μας λες ένα, ενδεικτικά, που να σου άρεσε, θα πρέπει να προτείνουμε στην τύχη! Εάν θέλεις από graphic novels, το "Batman: Hush - Σιωπηλά Αινίγματα" είναι, κατά τη γνώμη μου, σιγουράκι! :spidey_yeah_that:  Κι αν θέλεις να κατανοήσεις καλύτερα τον κόσμο των υπερηρώων στη "Marvel Comics" και δε σε απωθεί ο φωτορεαλισμός του Alex Ross, να τσεκάρεις οπωσδήποτε το "Marvels: Η Εποχή των Θαυμάτων"! Και το "Batman: Ο Σκοτεινός Ιππότης Επιστρέφει" μετράει άσχημα και τα "Batman: The Court Of Owls - Σκοτεινή Παγίδα" & "Batman: The City Of Owls - Επίθεση στο Γκόθαμ" (που είναι συνέχειες) μου άρεσαν πολύ! Τον "Λευκό Ιππότη" και το "Σύγκρουση στο Γκόθαμ" δεν τα 'χω διαβάσει ακόμη, άλλα δεν τα έχω αγοράσει ακόμη, γενικότερα όμως έχουν εκδοθεί πάρα πολύ καλές ιστορίες στην Ελλάδα! Και απ' το Spider-Man που πήρες υπάρχουν καλύτερες (60 χρόνια είναι αυτά και έχει περάσει από τόσους σεναριογράφους...) και οι τόμοι που θα βγουν εδώ είναι μόλις 60 (απ' τους 201 αμερικανικούς) αλλά όπως θα έχεις διαπιστώσει απ' την παραπάνω συζήτηση, κάποιοι ίσως δε βγουν απ' αυτή τη σειρά διότι τους έχει βγάλει ήδη η "Οξύ". Επομένως, ακόμη και στον τίτλο της εκδοτικής να μείνεις, έχουν ήδη κυκλοφορήσει εκδόσεις στην Ελλάδα που θα είναι προτεινόμενες από τη σειρά αυτή (τις αναφέρει ένας φίλος παραπάνω με μια ψακτική που έκανε! :respect:). Για να παρακολουθήσει κανείς επιλεκτικά και να κατασταλάξει, θέλει χρόνο και γνώση πάνω στη δουλειά συγκεκριμένων σεναριογράφων, οι οποίοι όμως μία θα κάνουν κάποιες ιστορίες για τον Spider-Man, μετά θα κάνουν ιστορίες του Χουλκ, έπειτα υπογράψουν στην "Image Comics" και θα κάνουν του Spawn, αργότερα στην "DC" και θα κάνουν του Superman κ.ο.κ. Τα παιδιά στην "Αρχειοθήκη Κόμικς" και εδώ μέσα, έχουν σαρώσει εκατοντάδες υπερηρωικά, υπάρχουν και scanlation αλλά εσύ που διαβάζεις και Αγγλικά, μπορείς να συμβουλευτείς και ξένες λίστες με best of και να τα κατεβάσεις, σε περίπτωση που δεν έχουν κυκλοφορήσει εδώ! Εάν θέλει κάποιος μια πιο σφαιρική άποψη, καλό θα ήταν να πιάσει από την αρχή όλες τις ταινίες του "MCU", να συμπεριλάβει εάν μπορεί και τις σειρές και έπειτα βλέπει ποιος χαρακτήρας τον ενδιαφέρει να μελετήσει περισσότερο, για να κάνει μια αρχή με τα κόμικς και να δει πως πραγματικά ήταν το "σύμπαν" και οι χαρακτήρες του! Κάποιες ταινίες είναι βέβαιο ότι αδικούν κάποιους χαρακτήρες (π.χ. τον Χουλκ) αλλά είναι μία εύκολη πρώτη προσέγγιση. Και νομίζω πως αυτή ήταν και η ουσία, αρχικά τουλάχιστον, των ταινιών αυτών!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, Laz33MS είπε:

Η Marvel, όπως ισχυρίζεται ο τίτλος της σειράς τουλάχιστον, εκδίδει κάποιες απ΄τις καλύτερές της ιστορίες, οπότε σε βγάζει απ΄τον κόπο να ψάχνεις ποια αξίζει και ποια όχι. Κάτι που είναι σημαντικό για όσους δεν καιγόμασταν να διαβάσουμε Σπάιντερμαν και γενικώς υπερηρωικά.

Με αυτή την έννοια ήθελα κάτι αντίστοιχο κι απ΄τη DC.
Είχα ψάξει λίγο μόνος μου παλιότερα να βρω κανένα καλό Μπάτμαν, αλλά δεν κατέληξα κάπου.
Ο ένας έλεγε άσπρο ο άλλος μαύρο. Άντε να καταλάβω αν αξίζει μια ιστορία :lol:
Είχα διαβάσει το "Φονικό Αστείο" με τον Τζόκερ, αλλά δεν τρελάθηκα και τα παράτησα.
Θα ήθελα όμως να δώσω μια 2η ευκαιρία.
Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι ευχαρίστως. Όπως κι από Σπάιντερμαν :)

 

btw έψαξα κάποιες λίστες με τα καλύτερα Σπάιντερμαν και την "Επιστροφή" την είχε μόνο μία.
Είναι καινούρια ιστορία ή απλά υπάρχουν πολλές καλύτερες;

Από Μπάτμαν σίγουρα αξίζει να διαβάσεις το Dark Knight Returns που από τους περισσότερους θεωρείται η κορυφαία ιστορία και μετά άλλα όπως Batman Year One, The Long Halloween, The Man who Laughs, Court of Owls. Μπορείς αν θες να ρίξεις μια ματιά στις κυκλοφορίες της αντίστοιχης ξένης έκδοσης της DC, όπου πάλι συγκεντρώνουν τις καλές ιστορίες λογικά. Στείλε πμ για πιο αναλυτικά γιατί βγαίνουμε και εκτός θέματος. Από την άλλη, αν δεν σ'άρεσε το Killing Joke που επίσης θεωρείται από τα καλύτερα δείγματα υπερηρωικών, δεν ξέρω πώς θα σου φανούν τα υπόλοιπα.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mandrake και Tsaklas ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις :)


Πάντως για το Dark Knight Returns αν διαβάσετε τα σχόλια στο αντίστοιχο θέμα θα διαπιστώσετε αυτό που ανέφερα περί άσπρου και μαύρου.
Κάποιοι το εκθειάζουν, άλλοι το κράζουν.
Γι΄αυτό είχα μπερδευτεί τότε που έψαχνα τι Μπάτμαν να διαβάσω και τελικά το απέρριψα.
Ίσως όμως του δώσω μια ευκαιρία.

 

Όσον αφορά τον Σπάιντι, για να είμαστε και εντός θέματος, βλέπω σε πολλές λίστες τo The Night Gwen Stacy Died να είναι στις πρώτες θέσεις.

Επίσης μου κίνησαν το ενδιαφέρον τα Spider-man No More και The Hobgoblin Saga.
Αξίζουν; Ξέρετε αν έχουν βγει στα ελληνικά ή αν είναι να τα βγάλει η Hachette;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

17 ώρες πριν, Laz33MS είπε:

Το διάβασα και προβληματίστηκα.
Προβληματίστηκα γιατί... μ΄άρεσε. Δεν πέταξα τη σκούφια μου αλλά μ΄άρεσε :)
Μια ευχάριστη πολυεπίπεδη ιστορία που δεν είχε μόνο ξύλο.
Να πω εδώ ότι ο κύριος λόγος που απέφευγα τόσο καιρό τα υπερηρωικά είναι πως είχα την αίσθηση ότι πέρα απ΄το να πλακώνονται στο ξύλο οι ήρωες με τους εχθρούς τους, δεν γίνεται κάτι άλλο.

 

 

Για τον φίλο Laz που πιστεύω πως απλά δεν έχει διαβάσει τις κατάλληλες υπερωϊκές ιστορίες και απορρίπτει ένα genre λόγω των spinoff του (movies, tv κλπ)

 

Όλες οι καλές υπερωικές ιστορίες έχουν το ξύλο σε δευτερεύον ρόλο.

 

Απλά πρέπει να διαλέγεις συγγραφείς.

 

Π.χ διάβασε το Extremis (από τον μεγάλο φουτουριστή Warren Ellis) και το Captain America (απο το κορυφαίου σύγχρονο νουάρ συγγραφέα Brubaker) και πιστεύω θα τα απολαύσεις.

 

To New Avengers του Bendis κάντο άφοβα skip.

 

Όσο για αυτό που διάβασες είναι μια ιστορία spiderman που με μετρια επιτυχία προσπαθεί να δώσει μια νότα scifi και να δημιουργήσει ένα supernatural mythology στον χαρακτήρα που για εμένα δεν ταιριάζει.

 

Επίσης με ξενερώνει το σχέδιο του Romita JR.

 

Πάντως μπράβο Laz που το τόλμησες και το δοκίμασες. Αν συνεχίσεις είμαι σίγουρος πως θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα κόμικς και ίσως δίπλα στον λατρεμένο Van Hamme μπουν και ονόματα όπως ο Ellis, o Brubaker, o Morrison και Ennis.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

14 ώρες πριν, Laz33MS είπε:


Με αυτή την έννοια ήθελα κάτι αντίστοιχο κι απ΄τη DC.
Είχα ψάξει λίγο μόνος μου παλιότερα να βρω κανένα καλό Μπάτμαν, αλλά δεν κατέληξα κάπου.
Ο ένας έλεγε άσπρο ο άλλος μαύρο. Άντε να καταλάβω αν αξίζει μια ιστορία :lol:
Είχα διαβάσει το "Φονικό Αστείο" με τον Τζόκερ, αλλά δεν τρελάθηκα και τα παράτησα.
Θα ήθελα όμως να δώσω μια 2η ευκαιρία.
 

 

Για Batman φίλε Laz ξεκίνα με το Batman Year one. Αν σου αρέσει θα σου πω και άλλα. 

 

Αν όχι δεν είναι ο Batman για εσένα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ δύσκολα να μπουν άλλα ονόματα δίπλα στον Van Hamme, τον Charlier και φυσικά τον θρυλικό Goscinny.
Όπως και πολύ δύσκολα να μπουν τα super-hero δίπλα στα λατρεμένα μου BD.
Απλά θέλω να επεκταθώ και σ΄άλλο είδος για ποικιλία.
Τα Ντίσνευ δεν με κέρδισαν, τα φουμέτι ok.. κάποια αξίζουν, ας δούμε και τα υπερηρωικά τι λένε :)

 

Θα δοκιμάσω το Batman που προτείνεις, όπως και το Extremis, άσχετα που δεν έχω πολύ ιδέα από Iron Man.

Για τα Spiderman που ανέφερα γνωρίζεις αν υπάρχουν σε ελληνικά;
Είδα επίσης ότι στη συλλογή της MARVEL υπάρχει το "The Amazing Spider-Man: Death of the Stacys".
Είναι αυτό που περιέχει την ιστορία The Night Gwen Stacy Died; :thinking:

Αν ναι μακάρι να το δούμε και στα ελληνικά, γιατί απ΄ότι κατάλαβα θα βγουν μόνο οι 60 απ΄τους 200+ τόμους.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα spiderman που λες είναι early 70s late 60s και έχουν δημοσιευτει στην Ελλάδα από τον Καμπανά και αποτελούν πολύ σημαντικές ιστορίες της κλασικής περιόδου του χαρακτήρα.

 

Είναι καταπληκτικά όμως για αυτούς που ξέρουν από Μαρβελ 60s και 70s.

 

Για spiderman θα σου πρότεινα κάτι πιο σύγχρονο, το Brand new day (υπήρχε σειρα anubis) και το run του Dan Slott.

 

Το Death of the Stacys έχει την ιστορία με το θάνατο της Gwen όπως επίσης και την παλαιότερη με το θάνατο του Captain Stacy του πατέρα της. 

 

To πόσοι τόμοι θα βγουν στα ελληνικά είναι η ερώτηση κλειδί. Μακάρι να φτάσουμε τους 60 και γιατί όχι και τους 200. Φόβαμαι κανά συνηθισμένο ελληνικό πατατρακ της διακοπής μετά από 4-5 τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

2 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

To πόσοι τόμοι θα βγουν στα ελληνικά είναι η ερώτηση κλειδί. Μακάρι να φτάσουμε τους 60 και γιατί όχι και τους 200. Φόβαμαι κανά συνηθισμένο ελληνικό πατατρακ της διακοπής μετά από 4-5 τεύχη.

Συμφωνώ και επαυξάνω  :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 14/9/2019 στο 3:07 ΜΜ, constantinople είπε:

Έτσι δε θα συμπληρώσεις τη γραφική παράσταση της ράχης! :wow:

Φίλε μου δεν με πειράζει. Εγώ θέλω να έχω μία ''σειρά'' από διάφορες ιστορίες που να μου αρέσουν για να τις διαβάσω και 10 και 20 φορές, και όχι απλά να ''γεμίσω'' την βιβλιοθήκη μου. :)

Επίσης σκέφτομαι να ξεκινήσω μετά τα Χριστούγεννα συλλογή υπερ-ηρωϊκών ταινιών όπως Spiderman 1,2,3.. Ironman 1,2,3... Captain America επίσης 1,2,3... Τα 4 Avengers..

4-5 από X-Men... Punisher, Blade 1,2.. The Matrix 1,2,3(ναι την θεωρώ υπερ-ηρωική)... Incredible Hulk... και θα δω και τι υπάρχει από ταινίες δράσης πχ Terminator 2, Bad Boys 1,2 (του χρόνου έχουμε το 3),

κτλ κτλ κτλ... καμιά 40αρια ταινίες που να τις γουστάρω, απλά για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει τι; Χρήμα! σιγά σιγά λοιπόν... :up:

Τα Thor δεν θέλω να τα πάρω γενικά δεν μου αρέσει τόσο ο ήρωας αυτός... ούτε ο Black Panther... δεν ξέρω γιατί

 

Σκέφτομαι και τα Man of Steel και Batman VS Superman... ίσως και Justice League, θα δώ... Υγεία και Χρήμα αμα υπάρχει όλα γίνονται... Υγεία για να ζεί κανείς πολλά χρόνια και να τα απολαμβάνει

και χρήμα για να τα αγοράσει!

 

Buona sera amico 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

22 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Κάποια από αυτά θα βγούνε με επιπλέον υλικό όμως, όταν εδώ βγήκαν μόνο με τα bare necessities:

 

π.χ.

 

1. Στο Original Sin της Οξύ είδαμε μόνο τα Original Sin #0-8, ενώ σε αυτό που θα βγει εδώ θα δούμε και τα Original Sin Annual 1 και Original Sins #1-5 

 

2. Στο Secret Wars της Anubis είδαμε μόνο τα Secret Wars #0-9, ενώ σε αυτό που θα βγει εδώ θα δούμε και τα Secret Wars Journal #1-5 

 

3. Στο Infinity War της Οξύ είδαμε μόνο τα Infinity War #1-6, ενώ σε αυτό που θα βγει εδώ θα δούμε και τα Warlock and the Infinity Watch #7-10 και το Marvel Comics Presents (v2) #108-111

 

κλπ, κλπ, 

Υποθέτεις βέβαια πως θα τα βγάλουν και αυτοί. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55379
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είμαι αθεράπευτα αισιόδοξος. Πιστεύω ότι αρχικά θα βγουν τα πρώτα 60 όπως τα είχαν ανακοινώσει αρχικά και στο εξωτερικό. Ευελπιστώ πως λίγο πριν φτάσουμε στο Νο.60 θα ανακοινώσουν θα επεκταθούν στα 120 με την ανάλογη επέκταση και της παράστασης στη ράχη, όπως έγινε και στο εξωτερικό. Εύχομαι μετά να γίνουν και οι περαιτέρω επεκτάσεις της σειράς, στα 140, 170, 200 και 220 τεύχη, όπως έγινε στο εξωτερικό!

 

Όπως είπε και κάποιο φίλος, εδώ η σειρά με τα αγαλματίδια της Μαρβελ πούλησε ένα σωρό τεύχη. Γιατί όχι κι αυτή εδώ που είναι και πιο προσιτή στον κόσμο; π.χ. εγώ τα αγαλματίδια δεν τα αγόρασα. Αυτά εδώ όμως θα τ'αγοράσω με χίλια.

 

:pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έτσι για το τυπικό, η σειρά με τα αγαλματίδια (που βγήκαν από την dpm, όχι από τη panini) έκλεισε μετά από 53 τεύχη στην Ελλάδα.

 

Και δεν είναι θέμα αισιοδοξίας: Και εγώ πιστεύω πως θα πάει πολύ καλά και θα ξεπεράσει τους 60 τόμους. Είναι θέμα δικαιωμάτων. Πως μπορεί να βγάλει κάτι που βγήκε πριν 1-2 χρόνια από την Οξύ; Πως λες να αντιδράσει η Οξύ αν συμβεί κάτι τέτοιο;

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55379
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όταν βγάλει ένα τεύχος η Οξύ της δίνεται κάποιος χρόνος που έχει το δικαίωμα να το κρατά στην αγορά. Πόσο είναι αυτό; 2 έτη; 3;

 

Φαντάζομαι ότι θα κρατήσουν αυτούς τους τόμους εκτός αγοράς για μια τριετία και να τους βγάλουν μετά, στο τέλος της 60άδας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35033
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  41
  • Reputation:   232
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χαίρετε! Είμαι νέο μέλος στη σελίδα και νέος youtuber (και καλά). Αν θέλετε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο video μου σχετικά με τη συλλογή της marvel.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ε λοιπόν ποιος να το περίμενε,μετά από πολλά χρόνια (εποχές Anubis),αγοράζω κόμικς από το περίπτερο,και μάλιστα υπερηρωικο.Η ποιότητα εν σχέση με την τιμή είναι εξαιρετική,και η επιλογή ιστοριών επίσης.Ευχομαι και εγώ να πάει καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδιά ο επόμενος βγαίνει 27 ή στης τέσσερις???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

58 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Παιδιά ο επόμενος βγαίνει 27 ή στης τέσσερις???

Εφοσον γραφουν οτι βγαινει καθε 2 εβδομαδες λογικα στις 27.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

23 ώρες πριν, constantinople είπε:

Όταν βγάλει ένα τεύχος η Οξύ της δίνεται κάποιος χρόνος που έχει το δικαίωμα να το κρατά στην αγορά. Πόσο είναι αυτό; 2 έτη; 3;

 

Φαντάζομαι ότι θα κρατήσουν αυτούς τους τόμους εκτός αγοράς για μια τριετία και να τους βγάλουν μετά, στο τέλος της 60άδας...

Δεν ξέρω ακριβώς, μιας και κάθε συμφωνία είναι διαφορετική, αλλά συνήθως για όσες φορές κάνουν επανέκδοση και για ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να φύγει το στοκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Γεια σας! Είμαι καινούριος εδώ και ο κύριος λόγος που έφτιαξα λογαριασμό είναι αυτή η συλλογή. Αναρωτιόμουν αν θα βγει τεύχος με το Dark Phoenix Saga επειδή στο Athenscon θα έχουν καλεσμένο τον Chris Claremont και θα ήθελα να μου το υπογράψει. Βέβαια για να γίνει αυτό το Dark Phoenix Saga θα πρέπει να είναι το τεύχος #5 ή #6 για να το αγοράσω εγκάιρως αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Πολλοί ήδη επισημάνατε ότι το συγκεκριμένο Saga μπορεί να μην είναι μέρος της συολλογής επειδή έχει ήδη εκδωθεί από την Οξυ αλλά στο πίσω μέρος της αφίσας του πρώτου τεύχος έχει ένα καρέ από το Saga και μάλιστα μεταφρασμένο στα Ελληνικά. Δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν αυτό αν η Οξύ είχε τα δικαιώματα. Επίσης δεν νομίζω πως είναι δυνατό να μην είχε κανένας τα δικαιώματα σε όλες τις άλλες χώρες που έχει εκδοθεί η συλλογή (εκτός αν αντικατέστησαν το συγκεκριμένο με κανένα από τα regional exclusives ή το παρέλειψαν). Τέλος πάντων, προσπάθησα να επικοινωνήσω με τους εκδότες μέσω ενός email που βρήκα στο πρώτο τεύχος και από την σελίδα τους αλλά το email δεν έχει απαντηθεί ακόμα και η σελίδα παρουσίασε κάποια βλάβη. Εναλλακτικά, μπορώ να αγοράσω την εκδοχή της Οξύ αλλά αν βγει αργότερα στην συλλογή θα πρέπει να δώσω 30 ευρώ για να πάρω το ίδιο κόμικ δύο φορές (αφού σκοπεύω να πάρω τα περισσότερα τεύχη, αν όχι όλα). Μήπως προσπάθησε κανείς άλλος να επικοινωνήσει; Θα το εκτιμούσα αν με ειδοποιούσατε για περαιτέρω εξελίξεις.

IMG_20190917_175810_1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Τα βρήκα και τα 200 μαζί σε σκαν, για να μπορώ να επιλέξω πoιο τόμο θα πάρω και πoιο όχι. 

Πάντως γνώμη μου είναι ότι στην 60αδα που θα εκδοθεί είναι πολύ πιθανό να μην υπάρχουν νόβελς πριν το 2000.

 

Λέτε αν τους πρήξουμε στα μέιλ, να μας που πoια είναι η λίστα με τα 60;:D

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σιγά μην την ξέρουν κι αυτοί από τώρα.

 

Επίσης μην κολλάτε στο 60, γράφει καθαρά στο χαρτόνι που συνοδεύει τον τόμο ότι ο αριθμός ενδέχεται να αυξηθεί ή η εταιρία διατηρεί το δικαίωμα να αυξήσει τον αριθμό των τευχών ή κάπως έτσι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

19 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Σιγά μην την ξέρουν κι αυτοί από τώρα.

 

Επίσης μην κολλάτε στο 60, γράφει καθαρά στο χαρτόνι που συνοδεύει τον τόμο ότι ο αριθμός ενδέχεται να αυξηθεί ή η εταιρία διατηρεί το δικαίωμα να αυξήσει τον αριθμό των τευχών ή κάπως έτσι. 

Λες να είναι τόσο μπακάληδες και να μην έχουν πλάνο για τα αρχικά 60; 

Αν ισχύει, κινδυνεύουμε να μείνουμε με αυτά τα 4.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το πλήθος πάντως των όσων αισθάνθηκαν την ανάγκη να πούνε 2 λόγια ή να κάνουν 2 ερωτήσεις για αυτή εδώ την κυκλοφορία είναι άκρως ενθαρρυντικό για την περαιτέρω πορεία της σειράς :) 140+ ποστ από 54 διαφορετικά μέλη! :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Εγώ πάντως περιμένει το δεύτερο τόμο πως και πως για να ενώσω τις ράχες για να πάρω τζούρα απο το. Όμορφο πίνακα έργο τέχνης :lol::party3:

ρε τι εμμονές εχω τελικά 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Κοίταξα λίγο σε ξένα site διάφορα forum και είδα πράγματα όπως η ζωή και ο θάνατος του captain marvel, secret war, civill war και πολλά ακόμα διαμαντάκια. Ήμουν λίγο επιφυλακτικός ειδικά τώρα που είναι ακόμα αρχή αλλά ελπίζω να δούμε σύντομα τέτοιες ιστορίες διαμαντάκια. :mafia:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.