Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE SECRET OF THE SACRED HOURGLASSES


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SECRET OF THE SACRED HOURGLASSES (THE)
Σενάριο/Kείμενα:
John Arapis
Σχέδιο:
John Arapis
Σχέδιο εξωφύλλου:
John Arapis
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
15.7 x 22.7
Σελίδες:
40
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Konstantinos Belivanis
Επιμέλεια:
George Zoitas
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

THESECRETOFTHESACREDHOURGLASSES_0001.jpg THESECRETOFTHESACREDHOURGLASSES_0001z.jp

 

Η καλύτερη φετινή έκδοση Disney στην Ελλάδα δεν μας ήρθε από την Καθημερινή :) Η καλύτερη φετινή έκδοση μας ήρθε σχεδόν από το πουθενά. Ένα ashcan από 4 ερασιτέχνες που φιλοδοξεί να λειτουργήσει ως όχημα για κάτι παραπάνω για τον έναν εξ'αυτών :)

 

Για να μην τα ξαναλέω εγώ, αντιγράφω κάτι που έγραψε πριν από 2 χρόνια ο PK

 

"Το 1950 ο Carl Barks έφτιαξε την ιστορία Η μαγική κλεψύδρα. Ήταν μία από τις πρώτες μεγάλες περιπέτειες του θείου Σκρουτζ, όσο ακόμα εξερευνούσε την προσωπικότητα του χαρακτήρα του. Πλέον θεωρείται ως κλασική, ήταν καθοριστική για τον χαρακτήρα του Σκρουτζ και συνέβαλε στην μορφή της Λιμνούπολης, όμως κοιτώντας την ύστερα από τόσες δεκαετίες, πλέον υπάρχουν κάποια αντικειμενικά αδύναμα στοιχεία, τόσο από θέμα continuity όσο και από άποψη πλοκής. Ο Don Rosa όταν έφτιαχνε τον Βίο & Πολιτεία, προτίμησε να την αγνοήσει τελείως, επειδή στην συγκεκριμένη ιστορία, ο Σκρουτζ γίνεται πλούσιος όχι λόγω της σκληρής δουλειάς, αλλά επειδή έτυχε να έχει στην κατοχή του μία μαγική τυχερή κλεψύδρα. Αυτό το στοιχείο, όπως και κάποιες σεναριακές «τρύπες / αδυναμίες» είναι οι σημαντικότεροι ίσως λόγοι που δεν έχουμε δει κάποια συνέχεια της ιστορίας.

 

Fast forward στον Ιούλιο του 2016, όταν οι @Αλβέρτος Αϊνστάιν, @ΚΟΜΙΞ,  @Billy Uchiha, @Darrell, @Angel.tze, @Δημήτρης 1, @Monkey D. Luffy και ο υποφαινόμενος ξεκίνησαν να ρίχνουν ιδέες για μία fan made ιστορία που θα ήθελαν να δουν μέχρι το τέλος του 2017, με αφορμή τα 70 χρόνια του Σκρουτζ. Έπεσαν πολλές ιδέες, από διαφορετικά άτομα, η βασική μορφή άλλαξε πολλές φορές, όμως εν τέλει, ξεκίνησε να παίρνει μία οριστική μορφή. Ο καθένας έβαλε το λιθαράκι του, όμως ο @Αλβέρτος Αϊνστάιν ανέλαβε τελικά την μερίδα του λέοντος και ξεκίνησε να φτιάχνει την ιστορία. Το σχέδιο και η πλειοψηφία του τελικού σεναρίου είναι δικό του έργο.

 

Fast forward στο σήμερα, λίγες ημέρες πριν τελειώσει το 2017. Το αποτέλεσμα της πιλοτικής αυτής ιστορίας είναι πλέον ξεκάθαρο και η σχέση της με την ιστορία του Barks άμεση. Απ' ό,τι φαίνεται δεν προλαβαίνει να τυπωθεί για τα 70α γενέθλια του Σκρουτζ, όμως είναι σε πολύ καλό δρόμο, θα βγει για τα 71α γενέθλια, σιγά το πράμα :D. Εδώ πέρα λοιπόν θα σας παρουσιάζουμε λίγο λίγο, αποσπάσματα από την ιστορία με το σταγονόμετρο για να σας τραβάμε την προσοχή :P. Για αρχή μερικά προσχέδια σχετικά με το τι έπεται."

 

Προσωπικά είχα λυθεί στα γέλια όταν διάβασα κάποιες από τις σελίδες ενώ φτιάχνονταν παλιότερα. Τους πήρε λίγο παραπάνω για να ολοκληρωθεί καθότι υπήρχε μια τεχνική δυσκολία ως προς τον χρωματισμό. Το θέμα λύθηκε εν καιρώ, οι σελίδες χρωματίστηκαν στο ένα από τα 2 Reichskriegshäfen και εντέλει εκτυπώθηκε σε μικρό αριθμό αντιτύπων στα αγγλικά προκειμένου να προωθηθεί στα κατάλληλα χέρια. 

 

Well, είχα στη διάθεσή μου κάποια επιχειρήματα


source.gif

 

τα οποία δούλεψαν και έτσι ένα κομματάκι έφτασε στα χεράκια μου :) Ήξερα ότι ήταν μια πάρα πολύ καλή ιστοριούλα. Εξεπλάγην διότι βγήκε κάτι ακόμα καλύτερο απ'ότι φανταζόμουν. Ο χρωματισμός ήταν πολύ καλός, αλλά εκεί που έπαθα την πλάκα μου ήταν με την γραμματοσειρά.  :cool: Έγινε μια εξαιρετική επιλογή και το αποτέλεσμα δεν είναι καθόλου μα καθόλου ερασιτεχνικό.

 

img 715.jpg

 

Η περιπέτεια του Μπαρκς συνεχίζεται και με κάποιο τρόπο καταλήγει στην Αττική :) Δεν περιγράφω το πως. Απλά παραθέτω μια σελιδούλα η οποία έχει δημιουργηθεί με photo references :) Διότι δεν είναι τόσο αλλού για αλλού η φάση :) Σεναριακά, από τη στιγμή που δεν είναι επίσημη Disney, δόθηκε η δυνατότητα στον Αράπη να παρακάμψει κάποια πραγματάκια που είναι ταμπού για τη Disney τα τελευταία 60-70 χρόνια (δεν ήταν όμως ταμπού τις δεκαετίες του 20 και 30... :D ) Σχεδιαστικά το χέρι είναι αρκετά σφιγμένο και κάποιες φορές μου θυμίζει Ιταλούς της δεκαετίας του 50. Αυτό βέβαια ξεπερνιέται. Εάν κάτσει και κάνει καμιά δεκαχιλιαριά doodles :D Ως σύνολο στέκεται με χαρακτηριστική άνεση ως back-up story σε ένα εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους. (και άμα το χέρι ήταν χαλαρό και "έρεε", θα έμπαινε με άνεση ως κύρια ιστορία σε οιοδήποτε Κόμιξ)

 

Ως έξτρα σκέψη να πω το ότι η Ιταλία είναι δίπλα. Disney βγαίνουν ακόμα με τους τόνους στην Ελλάδα. Όταν έρχεται κάποιο από τα δυνατά ονόματα σε convention, γίνεται της Πόπης. Αρέσει, δεν αρέσει, ο χαμός που γίνεται όταν έρχεται ο Ρόσα, δεν θα γίνει ποτέ με τον Jim Lee. Ο κόσμος που πήγε στην Ziche, δεν πήγε στον Peter David. Το γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων δημιουργών σνομπάρει τα Disney και δεν έχουμε φανζινάκια ή αφισσούλες με δαύτους, μου είναι τελείως ακατανόητο. 

 

Άμα σας δοθεί ποτέ η ευκαιρία, μην το σκεφτείτε 2η φορά. Χτυπήστε το χωρίς τον παραμικρό δισταγμό :) Ξεχωρίζει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τις σελίδες δείγμα φάινεται πάρα πολύ καλή δουλειά ,δεν ξεχωρίζεις αν είναι ντόπιο ή κάποιας άλλης εθνικότητας με πείρα στα ΝΤΙΣΝΕΥ π.χ. Ιταλία .Ένα μεγάλο μπράβο και καλή συνέχεια .

 Και όχι ,πρόεδρε  άμα τύχει να το βρω στον δρόμο μου δεν θα το χτυπήσω θα το πάρω στα χέρια μου ευλαβικά σαν να ήταν μωρό .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, germanicus είπε:

Σχεδιαστικά το χέρι είναι αρκετά σφιγμένο και κάποιες φορές μου θυμίζει Ιταλούς της δεκαετίας του 50. Αυτό βέβαια ξεπερνιέται. Εάν κάτσει και κάνει καμιά δεκαχιλιαριά doodles :D Ως σύνολο στέκεται με χαρακτηριστική άνεση ως back-up story σε ένα εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους. (και άμα το χέρι ήταν χαλαρό και "έρεε", θα έμπαινε με άνεση ως κύρια ιστορία σε οιοδήποτε Κόμιξ)

Πάνω σε αυτό. Υπάρχει διαφορά στο σχέδιο τότε με τωρα. Στην προτελευταία σελίδα του τεύχους βλέπεις το σχέδιο πώς είναι τέλη 2018/αρχές 2019 μετά από διάφορα πάνελ που έχουν μπει. Και σύντομα θα δεις επίσης διάφορα με κάτι άλλο ;)

 

Θέλω να πω ότι έχουν μπει εσκεμμένα τα πάνελ αυτά για υπάρξει αυτό το 2017 vs 2019 για να δει κάποιος τη διαφορά που είναι σημαντική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Υπάρχει διαφορά στο σχέδιο τότε με τωρα.

Να δώσω μερικά παραδείγματα πάνω σε αυτό.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

που μπορουμε να το βρούμε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

7 hours ago, xristaras1978 said:

που μπορουμε να το βρούμε?

Το τευχάκι αυτό το βγάλαμε σε λίγα αντίτυπα (καμιά 30αριά αν δεν απατώμαι) για να το δώσουμε σε συγκεκριμένα άτομα σαν διαφήμιση για τη δουλειά του Γιάννη. Το δώσαμε στο The Comic Con σε Rosa / Jano κλπ, και θα έχουμε μερικά τευχάκια και στο AthensCon για να δώσουμε στον Freccero και όποιον γενικά Ιταλό μπορεί να βρίσκεται μαζί του. Μερικά κατέληξαν σε χέρια φίλων όπως ο Germ, ανεπίσημα όμως, δεν κάναμε κάτι οργανωμένο. Ο στόχος είναι να εμφανιστεί στο επόμενο ComicDom στα ελληνικά, μαζί με τη νέα σειρά που ετοιμάζει ο Γιάννης, ένα κόμικ σε στυλ manga.

 

Αυτό φυσικά προϋποθέτει να γίνουμε δεκτοί στο φεστιβάλ, κάτι που δεν μπορούμε να εγγυηθούμε. Αλλά αν γίνει, τότε θα το βρεις στον πάγκο του Γιάννη όταν έρθει η ώρα :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ευχαριστώ για την πληροφόρηση, μακάρι να μπορούσα να είμαι εκεί αλλά δύσκολα λόγω απόστασης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 25/11/2019 στο 2:20 ΠΜ, PhantomDuck είπε:

Ο στόχος είναι να εμφανιστεί στο επόμενο ComicDom στα ελληνικά,

 

Το καλό που σας θέλω! :P 

 

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 λεπτά πριν, Indian είπε:

Το καλό που σας θέλω! :P 

:lol:Ξέρεις ότι δεν εξαρτάται πλήρως από μας αλλά μακάρι :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μετά από πολύ καιρό την διάβασα κι εγώ την ιστορία κι έχω να πω ότι ήταν εξαιρετική!! Ο δημιουργός της ιστορίας, έχει κάνει πραγματικά μεγάλη έρευνα και παρουσιάζει μια ιστορία που ταιριάζει απόλυτα ως σίκουελ της ιστοριας του Καρλ Μπαρκς. Η απόδοση στα αγγλικά είναι επίσης πολύ πετυχημένη και θα θελα να την διαβάσω και στα ελληνικά, όταν με το καλό διατεθεί στο ευρύ κοινό. :)

 

Το σχέδιο όντως από τότε έχει βελτιωθεί σε δείγματα που έχω δει κι εγώ, αλλά δεν πιστεύω πως είναι καθόλου άσχημο, αντιθέτως ταιριάζει γάντι με την ιστορία και δεν ενοχλεί καθόλου. Καταλήγοντας, είναι πιστεύω η καλύτερη προσπάθεια που έχει γίνει για εγχώρια παραγωγή ιστορίας Ντίσνεϋ και ελπίζω να δούμε σύντομα κι άλλες τέτοιες πολύ πετυχημένες δουλειές!!:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.