Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΤΑΡΟΒΕΑΝ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΤΑΡΟΒΕΑΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Juan Diaz Canales
Σχέδιο:
Ruben Pellejero
Hμερ. έκδοσης:
23-11-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
84
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Τατιάνα Ραπακούλια
Χρωματισμός:
Ruben Pellejero, Sasa
Επιμέλεια:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
El día de Tarowean
Προέλευση:
Ισπανική
ISBN:
978-618-536-249-2
Ονομαστική τιμή:
12,00€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

KORTOMALTEZETAROBEAN_0001.jpg KORTOMALTEZETAROBEAN_0001z.jpg     

 

  Από ναυτικό σε ναυτικό το πάει ο Λεοκράτης Ανεμοδουράς ,Από τον Κόρτο Μαλτέζε στον Ποπάΰ και έπειτα πάλι στον Κόρτο ,με μια καινούργια περιπέτεια των CANALES ,PELIEJERO που εξιστορεί το τι έγινε πριν την ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ . το παρόν τεύχος  διανεμήθηκε στις 23-11 2019 με την εφημερίδα ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ  σαν ένθετο .Συμφέρει να το αγοράσετε με την φυλλάδα διότι το άλμπουμ σαν αυτόνομο θα κοστίζει 12 ευρώ και όχι 3,9 πουκοστίζει η εφημερίδα .  

Την επιμέλεια την έκανε ο Γ.Τομπαλίδης , το εισαγωγικό σημείωμα  τ γράφει ο J.D.CANALES .  

 

 

 Σαν 'εκδοση αξίζει ,είναι στα γνωστα πρότυπα των άλμπουμ που εκδίδει η ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ .

  ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ και ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ

 ΓΙΑ ΤΟ GREEKCOMICS

ΒΑΣΙΛΕΥΣ των ΚΟΜΙΚΣ

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ίσως να μην είμαι ο πιο κατάλληλος για να κρίνω την προσπάθεια αυτή, μιας και ασχολήθηκα με τον Κόρτο από την έκδοση του Έθνους και μετά, αλλά  τα έχω διάβάσει όλα πρόσφατα και θα το προσπαθήσω.

 

Βρήκα την ιστορία πολύ καλή απ' όλες τις απόψεις. Είχε ρυθμό, ενδιαφέροντες δευτεραγωνιστές , μας ταξίδεψε σε νέες περιοχές και το σημαντικότερο έκλεισε τα κένα που υπήρχαν πριν την πρώτη εμφάνιση του Κόρτο με πειστικό τρόπο , χωρίς υπερβολικούς νεωτερισμούς και περιττά τεχνάσματα. 

 

Το σχέδιο, όπως και στα άλλα δύο άλμπουμ του διδύμου, νομίζω πως είναι εξαιρετικά όμοιο με αυτό του Πραττ και εγώ τουλάχιστον δυσκολεύομαι να βρω ψεγάδια.

 

 Αν έπρεπε να ψάξω για προβλήματα, το μόνο που θα ήθελα, θα ήταν λίγο περισσότερες σελίδες , που θα επέτρεπαν καλύτερη ανάπτυξη κάποιων χαρακτήρων.

 

Χαίρομαι που άρχισα να ασχολούμαι με τον Κόρτο πάνω στην εποχή που ξαναγεννήθηκε ουσιαστικά, γιατί έτσι θα έχω να περιμένω νέες περιπέτειες , που αν κινούνται στα επίπεδα της Μέρας της Ταρόβεαν , θα αξίζουν την αναμονή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Κατά την γνώμη μου 12€ είναι πολλά για την έκδοση. Μπορεί να το αγοράσω αν μπει σε έκπτωση.

 

3 hours ago, Βασιλεύς των κόμικς said:

με την φυλλάδα

:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ή το αγοράζεις με την εφημερίδα και σου βγαίνει πιο φθηνά ακόμη και αν το έπαιρνες με 40% από Πρωτοπορία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

5 min ago , mko said:

Ή το αγοράζεις με την εφημερίδα και σου βγαίνει πιο φθηνά ακόμη και αν το έπαιρνες με 40% από Πρωτοπορία. :)

Δεν θέλω να αγοράσω την συγκεκριμένη φυλλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αγοράστηκε χωρίς δεύτερη σκέψη, 4 ευρώ για καινούριο Κόρτο είναι must!

Στην εφημερίδα υπάρχει και μεγάλο άρθρο σχετικά με το επερχόμενο AthensCon ;)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ήξερα ότι ο τόμος αυτός θα κυκλοφορούσε κάποια στιγμή μέχρι το τέλος του χρόνου στα βιβλιοπωλεία, όμως δεν περίμενα ότι θα τον βλέπαμε και σαν προσφορά σε εφημερίδα αυτό το Σαββατοκύριακο! Που λέτε, μου ήρθε στο email σχετική ενημέρωση από τις εκδόσεις, αναφώνησα από έκπληξη, έτρεξα κατευθείαν στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς, βρήκα το τελευταίο αντίτυπο, το άρπαξα (ναι, θυμήθηκα να πληρώσω!), και δεν άργησα να το ξεκινήσω και να το διαβάσω στο πιτς φιτίλι. Είναι η τέταρτη ιστορία με ήρωα τον Κόρτο Μαλτέζε που διαβάζω, τρίτη δια χειρός Canales και Pellerejo. Η ιστορία του τόμου αυτού προηγείται χρονικά του αριστουργήματος "Η μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας" και λύνει ορισμένες απορίες για το πώς διάολο βρέθηκε ο Κόρτο Μαλτέζε να βολοδέρνει στη θάλασσα. Κλασικά η ιστορία περιέχει δράση σε εξωτικά τοπία, συνωμοσίες, διπλά παιχνίδια και αξιοσημείωτους χαρακτήρες, οπότε οι λάτρεις της περιπέτειας γενικότερα αλλά και του Κόρτο Μαλτέζε ειδικότερα, σίγουρα θα μείνουν ικανοποιημένοι. Προσωπικά, πέρασα πολύ ευχάριστα και ψυχαγωγικά την ώρα μου, ταξίδεψα σε μέρη μακρινά και ονειρεμένα, ξεφεύγοντας για λίγο από την πεζή πραγματικότητα. Το σχέδιο είναι ξανά πολύ ωραίο, ιδιαίτερο και με ζωντανά χρώματα, πάνω-κάτω στο ίδιο καλό επίπεδο ποιότητας που είδαμε στα "Εκουατόρια" και "Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου". Σίγουρα είναι ένας τόμος που προτείνεται σε όσους γουστάρουν περιπέτειες σε εξωτικά μέρη. 

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@jimakoszs97  δεν θα πεσει μετεωριτης πανω σου αν πουλησει ενα φυλλο παραπανω η συγκεκριμενη εφημεριδα. Στο λεω να μην αγχωνεσαι. Ουτε θα σε στιγματισει κανεις αν σε δουν να την αγοραζεις. Ουτε σου λεει κανεις να την διαβασεις και να μολυνθεις απο τις κακες ιδεες που εχει μεσα. Αγοραζεις, παιρνεις την προσφορα και μετα φουντο η  εφημεριδα. Πηγαινε με γαντια ρε παιδι μου να την παρεις να μην την αγγιξεις καν. Ή ακομα καλυτερα πηγαινε απο μακρια πες στον περιπτερα να σου ανοιξει το σελοφαν να σου δωσει το κομικ και να πεταξει αυτος την εφημεριδα ωστε να μην την δεις καν!

 

Εγω προσωπικα δεν ειχα και ουτε εχω τετοια κολληματα. Αν μια προσφορα ειναι καλη και με 4 ευρω αγοραζεις κατι ομορφο και γλυτωνεις και χρημα προβλημα κανενα. Εγω τα τελευταια χρονια που θυμαμαι εχω αγορασει εφημεριδα συντακτων, εθνος, καθημερινη, βημα, παραπολιτικα, νεα σελιδα και μπορει να ξεχναω και καμμια ακομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

11 min ago , albertus magnus said:

@jimakoszs97  δεν θα πεσει μετεωριτης πανω σου αν πουλησει ενα φυλλο παραπανω η συγκεκριμενη εφημεριδα. Στο λεω να μην αγχωνεσαι. Ουτε θα σε στιγματισει κανεις αν σε δουν να την αγοραζεις. Ουτε σου λεει κανεις να την διαβασεις και να μολυνθεις απο τις κακες ιδεες που εχει μεσα. Αγοραζεις, παιρνεις την προσφορα και μετα φουντο η  εφημεριδα. Πηγαινε με γαντια ρε παιδι μου να την παρεις να μην την αγγιξεις καν. Ή ακομα καλυτερα πηγαινε απο μακρια πες στον περιπτερα να σου ανοιξει το σελοφαν να σου δωσει το κομικ και να πεταξει αυτος την εφημεριδα ωστε να μην την δεις καν!

 

Εγω προσωπικα δεν ειχα και ουτε εχω τετοια κολληματα. Αν μια προσφορα ειναι καλη και με 4 ευρω αγοραζεις κατι ομορφο και γλυτωνεις και χρημα προβλημα κανενα. Εγω τα τελευταια χρονια που θυμαμαι εχω αγορασει εφημεριδα συντακτων, εθνος, καθημερινη, βημα, παραπολιτικα, νεα σελιδα και μπορει να ξεχναω και καμμια ακομα.

Απλά δεν θέλω να την αγοράσω. Δεν με νοιάζει πόσο συμφέρει η τιμή του κόμικ που έχει μαζί. Δεν χρειάζεται να γράψουμε περισσότερα στην παρουσίαση του comic. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

12 min ago , jimakoszs97 said:

Απλά δεν θέλω να την αγοράσω. Δεν με νοιάζει πόσο συμφέρει η τιμή του κόμικ που έχει μαζί. Δεν χρειάζεται να γράψουμε περισσότερα στην παρουσίαση του comic. 

 

Λιγο αργα το θυμηθηκες αφου ηδη εγραψες δυο μηνυματα ηδη απλα για να πεις οτι δεν γουσταρεις την εφημεριδα λες και μας νοιαζει ή εχει σχεση με τον Κορτο Μαλτεζε. Αλλα τελοσπαντων εχεις δικιο οτι δεν χρειαζεται περαιτερω αναλυση. Ετσι κι αλλιως δεν καθυστερουν οι εκδοσεις Μικρος Ηρως και σε 10-15 μερες (αν θυμαμαι καλα και απο τα αλλα) ειναι διαθεσμο.

 

Το αγοραζεις, διαβαζεις και απολαμβανεις Κορτο που δεν εχει ακουμπησει κιολας σε "κακιες φυλλαδες"! Και εμεις σαν καλα παιδια δεν θα σου κανουμε σποιλερ!!!  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Απλά δεν θέλω να την αγοράσω. Δεν με νοιάζει πόσο συμφέρει η τιμή του κόμικ που έχει μαζί. Δεν χρειάζεται να γράψουμε περισσότερα στην παρουσίαση του comic. :)

Πόσο με κάνουν να γελώ αυτές οι εμμονες ,αλλά ακόμα 22 ετων είσαι που τα βλέπεις μαύρα ή ασπρα .Η ζωή είναι γκρίζα , ωραίο είναι να διαβαζεις τα πάντα για να ξέρεις ατομικά την γνώμη και τις απόψεις του καθενός . Εκτός από το ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ διαβάστε  εσείς οι επικριτές ότι ιστορικό άρθρο έχει για να ξέρετε πως βλέπουν με την δικια τους ματιά τα γεγονότα της Ιστορίας μας .Εγω απο οτιδήποτε εφημερίδα παίρνω το μόνο που διαβάζω είναι τα ιστορικά άρθρα και σχηματίζω την δικιά μου άποψη διαβάζοντας   όλες τις πλευρές .

 Και μην ξεχνάτε αυτοί που επικρίνουν τους επικριτές  κάνουν το ίδιο με αυτούς .

 Με εκτίμηση Β.τ.Κ.

12 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

 

.....! Και εμεις σαν καλα παιδια δεν θα σου κανουμε σποιλερ!!!  :D

Εγω θα κάνω σπόιλερ ,Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΑΤΛΕΡ .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήμουν στο χωριό και δεν πήρα καθόλου χαμπάρι την κυκλοφορία του άλμπουμ. :shit2:

 

Αυτά παθαίνεις αν δεν μπαίνεις συχνά στο GC. :sad1:

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα το βρω στο Athenscon, αλλά από τα 3,90€ στα 12€ δεν το λες και την αγορά του αιώνα. :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

γιατί δεν λες στον ψιλικατζή της γειτονιάς σου να σου φέρει εφημερίδα με την προσφορά? Σαββάτο όταν πήγα, είχαν τελειώσει. Της είπα να μου φέρει και μου έφερε σήμερα :) μην τρελαίνεσαι :) υπάρχουν απλές λύσεις :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@germanicus Λες να είναι εφικτό? Γιατί έχουν περάσει αρκετές ημέρες από την κυκλοφορία. :thinking:

 

Θα ρωτήσω αύριο και θα ενημερώσω. :thanks:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καινούριος Κόρτο Μαλτέζε, 80 σελίδων στα 3,90 ευρώ (αν δεν έχεις πρόβλημα με την αγορά της προσφέρουσας εφημερίδας) και σχεδόν αμέσως μετά την έκδοσή του στην Γαλλία είναι αναμφίβολα καλά νέα. Οπότε αγοράστηκε και διαβάστηκε.

 

Ικανοποιητική ιστορία, οκ ξέραμε ότι ο Κόρτο θα καταλήξει να θαλασσοδέρνεται δεμένος, παρόλα αυτά υπήρχε ενδιαφέρον και σχετική αγωνία για την εξέλιξη κυρίως των δευτεραγωνιστών. Η μετάφραση σε γενικές γραμμές είναι καλή (οκ το Σαραουάκ στο σχολείο το έμαθα Σαραβάκ, αλλά αλλού έχουμε δει και χειρότερα) 

 

Σχετικά με την τιμή. Θεωρώ ότι τα 3,90 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή (για την συγκεκριμένη έκδοση πάντα), θα έβρισκα λογική μια τιμή στα 6-7 ευρώ, αλλά τα 12 ευρώ που το τιμολογεί λιανικώς ο εκδότης είναι παράλογα υψηλή, (λαμβάνοντας υπόψιν το χαρτί και το εξώφυλλο της συγκεκριμένης έκδοσης) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελικά στάθηκα πολύ τυχερός. :) 

 

Πριν ρωτήσω τον περιπτερά μου, πέρασα από την Ομόνοια για μία δουλειά και είπα να ρωτήσω σε ένα μεγάλο περίπτερο εκεί. Τελικά τους είχε μείνει μία εφημερίδα του Σαββάτου, με τον Κόρτο, κι έτσι την τσίμπησα χωρίς πολλά-πολλά! :mafia:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On ‎26‎/‎11‎/‎2019 στο 11:52 ΜΜ, Indian είπε:

Ήμουν στο χωριό και δεν πήρα καθόλου χαμπάρι την κυκλοφορία του άλμπουμ.  

Αν και έχει ξαναειπωθεί ,ο νέος τρόπος να παραγγείλεις περασμένα αντίτυπα εφημερίδων και περιοδικών( επι των πλείστων των εντύπων )είναι ο εξής εύκολος  .Στέλνεις  e- mail  στο  πρακτορείο ΑΡΓΟΣ στο  info@argoscon.gr  τους λες τι θέλεις και το περίπτερο που το θέλεις ,επώνυμο μπορείς να το βρεις σε απόδειξη του περιπτέρου και εκεινο το δίνει στον πράκτορα - διανομέα και σε μερικές ημέρες είναι κοντά σου . Ακόμα και αν πέρασε καιρός .Εγω έτσι παράγγειλα μετα από ένα μήνα και το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ με ΑΡΚΑ και η αδερφή μου ένα περιοδικό που την ενδιαφέρε .  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Διάβασα το νέο Κόρτο και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ.

 

Ας ξεκινήσω από το μόνο αρνητικό της έκδοσης. Το χαρτί βαρυγκωμά με τόσο χρώμα πάνω του και είναι πολύ φιλικό στην υγρασία. Το άφησα στο μπάνιο για ένα απόγευμα (μη με ρωτήσετε γιατί) και μετά ήταν σαν τα μαλιά της Μόνικα στα Barbados (όποιος δεν κατάλαβε το αστείο παρακαλώ να εξέλθει εκ της αίθουσας :out:)

 

Η ιστορία μου άρεσε πάρα πολύ. Κουμπώνει εξαιρετικά με την Μπαλάντα, ενώ τόσο το σχέδιο όσο και το σενάριο είναι στο ύφος του μεγάλου Πρατ. 

Βασικά η βασική διαφορά είναι η έλλειψη αυτού του ποιητικού σουρεαλισμού που έχει ο Πρατ, η οποία εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί ιδιαίτερα. Ίσα ίσα.

 

Σας υπόθεση είναι στρωτή, και η διαφοροποίηση των μοναχών από τα γάντιας τους είναι ένα έξυπνο τρυκ. Μια απορία έχω μόνο.

Spoiler

Τελικά ρε παιδιά ο original καλόγερος είναι τελικά ο νέος μοναχός. Και ο τρελός "κρεμάστηκε".  Όμως ποιο σχέδιο είχε όπως αποκάλυψε στον αρχηγό του Αγ. Ευγενίου. Τελικά μάλλον δεν περιποιήθηκε κανέναν στη γη του. 

 

Γενικά από τα καινούρια Κόρτο ήταν με διαφορά το καλύτερο. Τα προηγούμενα δύο ήταν πιο "θολά". 

Αυτό είναι πολύ κοντά στις ιστορίες του Πρατ στα νησιά (Μπαλάντα, Τροπικός Αιγόκερω κ.τ.λ.)

 

Τα προηγούμενα έμοιαζαν με τα μεταγενέστερα Κόρτο αλλά σαν κακέκτυπο αυτών.

 

Η τιμή των 3.90 προφανώς είναι καθαρή κλεψιά. Τα 12 ευρώ είναι σχετικά τσιμπημένο μόνο και μόνο για το χαρτί. Εκτός και αν η εκδοση των 12 ευρώ κυκλοφορήσει σε καλύτερο χαρτί.

 

Αυτά!! Καλά ταξίδια ωρέ παιδιά. :fish2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 30/11/2019 στο 3:35 ΜΜ, Manitou είπε:

Το άφησα στο μπανιο για ένα απόγευμα (μη με ρωτήσετε γιατί)

Υπάρχει άνθρωπος που θα είχε απορία τι γύρευε εκεί ένα κόμικ; :thinking: :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 hours ago, Kurdy Malloy said:

Υπάρχει άνθρωπος που θα είχε απορία τι γύρευε εκεί ένα κόμικ; :thinking: :angel:

Αυτή η νέα γενιά είναι περίεργη ρε φίλε! :lol:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Θελω εδω και 2-3 μηνες να γραψω ενα σχολιο γενικο για τον Κορτο Μαλτεζε και ολο το αναβαλλω. Αλλα με αφορμη και την κυκλοφορια της Ταροβεαν να τα γραψω μην τα ξεχασω.

 

Αρχες Αυγουστου (αχ τι ωραιο το καλοκαιρι με λιγο παραπανω ελευθερο χρονο) αποφασισα να κανω ενα μαραθωνιο αναγνωσης Κορτο Μαλτεζε ωστε να τα διαβασω ολα παρεα και με καποια σειρα αφου μεχρι στιγμης τα ειχα διαβασει σκορπια. Ετσι ξεκινησα με την Μπαλαντα, συνεχισα με τις μικρες 20σελιδες ιστοριες (απο τον Μικρο Ηρωα) και μετα συνεχισα στα μεγαλα. Νεανικα Χρονια (να φυγουν απο την μεση), Κρυφη Αυλη, Βενετσιανικο Παραμυθι και Τανγκο. Και μετα αναγκαστικα σε ηλεκτρονικη μορφη στα Αγγλικα τα αλλα 3 που δεν εχω Σαμαρκανδη, Ελβετικα και ΜΟΥ.  (σημειωση πλεον το ΜΟΥ το εχω σε εντυπη μορφη χαρη στον φιλο Νικο99). Τις νεες ιστοριες τις αφησα απ' εξω επιτηδες καθως ηθελα να διαβασω μονο Πρατ σε εκεινη την φαση.

 

Ακολουθουν μερικες σκορπιες σκεψεις

 

1) Το κομικ γενικοτερα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Συνδυαζει περιπετεια, φιλοσοφια, ταξιδια και πραγματικα καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο διασημο. Δεν ξερω αν εκανα καλα που δεν ειχα σσχοληθει μικρος (πατησα τα 30 για να διαβασω πρωτη φορα Κορτο) αλλα ισως και να μην το καταλαβαινα και εκτιμουσα τοτε. Ενα ειναι σιγουρο οτι τωρα απολαμβανω πολυ τις περιπετειες του ναυτικο - ευγενη τυχοδιωκτη χωρις πατριδα.

 

2) Εννοειται πως οταν τα βρω στην αγορα θα τσιμπησω και αυτα που μου λειπουν γιατι αξιζει καποιος να τα εχει ολα.

 

3) Εγχρωμο ή α/μ. Το Κορτο ειναι ενα κομικ που το εχω συνδεσει στο μυαλο μου ως α/μ. Ισως λανθασμενα γιατι ειδα οτι οι εγχρωμες εκδοσεις υπαρχουν απο αρκετα παλια επισης. Παντως οταν διαβασα και εγχρωμο ενω στην αρχη το φοβομουν αυτος ο απαλος χρωματισμος (αν μπορω να το χαρακτηρισω ετσι) μου αρεσε αρκετα. Οποτε πλεον Θα ελεγα οτι μου αρεσει εξισου και χρωματισμενο και α/μ.

 

Και με αφορμη τη Ταροβεαν που διαβαστηκε το σουκου που βγηκε ξαναδιαβασα και τα αλλα δυο τα καινουρια ωστε να τα εχω ολα προσφατα. Απο αυτα τα 3 θεωρω καλυτερο την Εκουατορια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πολύ ωραία η "Μέρα της Ταροβεάν". Όμορφο, ονειρικό και περιπετειώδες σενάριο, με το κατάλληλο σκίτσο. Απαιτεί τον χρόνο του για να διαβαστεί αλλά αποζημιώνει στο έπακρο. Μπράβο τους που συμπεριέλαβαν την εξαιρετική εισαγωγή του συγγραφέα. Με βοήθησε να κατανοήσω καλύτερα τα γεγονότα και τα πρόσωπα της ιστορίας.

 

Ήταν πολύ καλύτερο από τον "Ήλιο του Μεσονυκτίου", όχι όμως και από την "Μπαλάντα", που μου άρεσε περισσότερο. Γενικά πάντως με έχουν πείσει να διαβάσω κι άλλο Κόρτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν το έβγαζες καλύτερο από την μπαλάντα θα σε έπιανε ο @germanicus στα χέρια του και δεν θα σε γλυτωναν όλα τα σούπερ φυστίκια του κόσμου. :minigun::papas::vampir:

 

:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έχει διαφορά στην ποιότητα χαρτιού/εξωφύλλου η έκδοση που διανεμήθηκε από την εφημερίδα συγκριτικά με την έκδοση που πωλείται αυτή την στιγμή από την Μικρός Ήρως? Γιατί απ'ότι διάβασα και στα παραπάνω σχόλια είναι αρκετά τσιμπημένη η τιμή του συγκεκριμένου τόμου (10,80€ τιμή αγοράς στην ιστοσελίδα της εκδοτικής)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Metatron89  Όχι,η έκδοση είναι ακριβώς η ίδια. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αγοράστηκε στην αλμυρή τιμή των 12€, αλλά μετά την ανάγνωσή του θεωρώ ότι με αποζημίωσε. Αν και νέος στον κόσμο του Κόρτο, μπορώ να πω ότι δεν μου άφησε τρομερές απορίες, καθώς η ιστορία έχει δομημένη ροή και δεν περιλαμβάνει τα σουρεαλιστικά τερτίπια του Πραττ. Περί χρωμάτων, σχεδίου, σεναρίου και χαρακτήρων τα είπαν οι προλαλήσαντες καλύτερα από ότι θα μπορούσα να τα περιγράψω εγώ. Θα ξαναδιαβαστεί για επανάληψη, μόλις αξιωθώ να αγοράσω και την μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΤΑΡΟΒΕΑΝ
  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανάμεσα σε 1-2 άλμπουμ Pratt και τη Μέρα της Ταροβεάν, αποφάσισα να κινηθώ με το δεύτερο, γιατί ήθελα να δω πως θα απεικονίσουν τον δικό τους φόρο τιμής στον Pratt οι Canales-Pellejero φτιάχνοντας το πρελούδιο του magnum opus του Κόρτο, της Μπαλάντας της Αλμυρής Θάλασσας. Αυτό που βλέπουμε λοιπόν είναι μια κλασική ιστορία Κόρτο στα νησιά του Ειρηνικού, αλλά και τα όσα συνέβησαν με τον Μοναχό στην Εσκοντίδα πριν ξεκινήσει η Μπαλάντα. Αν και οι Ισπανοί παρουσιάζουν συνήθως λιγότερους χαρακτήρες από τον Pratt, εν προκειμένω έφεραν αρκετούς βασικούς πρωταγωνιστές στην ιστορία πέραν φυσικά της κλασικής παρουσίας του Ρασπούτιν.

 

Ο Ρώσος βέβαια εδώ δε συνεργάζεται με τον Κόρτο, αντιθέτως οι δυο τους έχουν μια μεγάλη κόντρα, θα διαπληκτιστούν και φυσικά θα προδώσουν ο ένας τον άλλον σε διάφορες φάσεις. Επίσης ο Canales πλέκει μια πολύπλοκη ιστορία που περιλαμβάνει έναν καταραμένο πρίγκηπα, ένα προκατειλημμένο νησί λόγω μιας προφητείας, ένα κορίτσι από την Ολλανδία και φυσικά έναν Κόρτο που πρέπει να φέρει εις πέρας την αποστολή του, όλοι αυτοί να καταφέρουν να συνεργαστούν μεταξύ τους. Τα αποτελέσματα των πράξεων του αντί για κάτι καλό θα τον οδηγήσουν στη θάλασσα δεμένο, ακριβώς λίγο πριν ξεκινήσει η Μπαλάντα. 

 

Είναι ένα ωραίο κόμικ που βασίζεται σε μια εξαιρετική ιδέα, στο να δούμε επιτέλους γιατί ο Κόρτο ήταν σε αυτήν την κατάσταση στην αρχή της πιο γνωστής ιστορίας του. Από εκεί και μετά θα την έβαζα κάτω από τις προηγούμενες δύο του διδύμου, γιατί ανά σημεία με κούρασε αν και δεν είναι πυκνογραμμένο το σενάριο και το ότι αυτή η ιστορία είναι κάτω από τις πρώτες δύο λέει πολλά για την ποιότητα τους. Όπως και να 'χει δε με χάλασε καθόλου και περιμένω να διαβάσω την τελευταία περιπέτεια του Κόρτο γραμμένη και εικονογραφημένη από τα χέρια αυτού του πολύ ταλαντούχου διδύμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.