Μετάβαση στο περιεχόμενο

Phant0mDuck Γιουτιούμπ - [Βίντεο από την αφεντιά μου]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιρετικό το νέο βίντεο, νομίζω από τα καλύτερα. Κάποιος, επιτέλους, έπρεπε να πει κάποια παράπονα  για το περιοδικό. Δεν γίνεται αυτός ο ιστορικός τίτλος να δημοσιεύει αυτό το περιεχόμενο. 

 Στο τέλος το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ, ακόμα μια άριστη δουλειά και μελέτη :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προλάβει να δω το βίντεο, αλλά είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλό και θα με κάνει να συμφωνήσω με τον @PhantomDuck!

 

Γι' ακόμα μία φορά, Γιώργο, τα θερμά μου συγχαρητήρια και θα επανέλθω μόλις το δω! :respect:

 

 

:beer5:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Άλλο ένα εξαιρετικό βίντεο απ' τον

@PhantomDuck! Ειλικρινά, το είδα τουλάχιστον οκτώ φορές και πάντα υπήρχε κάτι καινούργιο που δεν είχα προσέξει πριν. Συνέχισε την καλή δουλειά.

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Εν τω μεταξύ, μιας που λέμε για το πως θα μπορούσε να σωθεί το ΚΟΜΙΞ απ' την  κατρακύλα των τελευταίων χρόνων, εγώ προτείνω να δημοσιευτεί η πρώτη ιστορία που έγραψε και σχεδίασε ο Νταν Γίππες(εννοώ αυτήν εδώ). Αν και πεντασέλιδη, είναι μία σημαντική ιστορία επειδή μ' αυτήν κάνει το ντεμπούτο του στα κόμικς Disney ένας πολύ σημαντικός δημιουργός. Θα μπορούσε άνετα να μπει σαν συμπληρωματική στο τρέχον τεύχος, μιας που είναι Αγιοβαλεντινιάτικη. Θα μπορούσαν κάλλιστα να αντικαταστήσουν την οκτασέλιδη ιστορία του Νόελ Βαν Χόρν  και θα μπορούσαν και να βάλουν και δύο σελίδες με άρθρα για την ιστορία αυτή και να μπει ένα γράμμα. Αυτό που ενισχύει περισσότερο την άποψή μου, είναι πως η ιστορία αυτή δεν έχει δημοσιευτεί ποτέ στην Ελλάδα, και η πιο βατή έκδοση για κάποιον που ξέρει μόνο Αγγλικά(όπως εγώ), είναι μία του 2010 την οποία και βρήκα στο amazon. Όμως γιατί να δώσω 17,50$,χώρια τα μεταφορικά, χώρια την υπομονή μέχρι να έρθει όταν θα μπορούσα να την διαβάσω με 3,50€, στα ελληνικά χωρίς μεταφορικά; Επίσης, ξέρω πως θα ακουστεί κάπως τραβηγμένο, αλλά έφτιαξα ένα εξώφυλλο για το πως πιστεύω ότι θα ήταν στο ΚΟΜΙΞ. Θα μου πεις, εξώφυλλο για πεντασέλιδη; Ναι αλλά τι πεντασέλιδη; Όπως προείπα είναι μία πολύ σημαντική ιστορία κι ας είναι μικρή. Επίσης να διευκρινίσω ότι είμαι απλά ένας αναγνώστης που αποφάσισα να φτιάξω ένα πιθανό εξώφυλλο με το edit που είναι για τις φωτογραφίες. Δηλαδή, σκεφτείτε τι θα μπορούσε να κάνει ένας γραφίστας με ένα επαγγελματικό πρόγραμμα σχεδίασης. Θαύματα! Και δεν είναι ούτε χρονοβόρο ούτε πολυδάπανο. Εμένα πήρε γύρω στη μία ώρα και δωρεάν. Απλά μάλλον όπως έχετε πει σχεδόν όλοι έχουν μείνει λιγότερα από δέκα άτομα και δεν ξέρουν τι να προλάβουνε.

Εξώφυλλο.png

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Νέο βίδεον, αυτή τη φορά για το περιοδικό Ντόναλντ. Ήταν λογικό να ξεκινήσουμε με την ιστορία του Μίκυ Μάους, όμως δεν θα μπορούσαμε να αφήσουμε απ' έξω το πιο συμπαθές και παιχνιδιάρικο περιοδικό που όλοι αγαπήσαμε.

 

 

  • Like 13
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπέροχο βίντεο.:clap2: Σου έχω τρείς ερωτήσεις μαζεμένες. Εγώ την εξαετία 1988-1994 έπαιρνα τα πάντα που υπήρχαν σε Ντίσνεϋ. Ακόμα και το τσιπ και ντεηλ. :lol:

Κάπου τότε θεώρησα ότι μεγάλωσα (έφτασα τα 15) και τα έκοψα όλα (και έτρεχα μια δεκαετία μετά να μαζεύω Κόμιξ :bash:). Το Ντόναλντ του Τερζοπούλου λοιπόν (το αυθεντικό το ορθόδοξο) δεν το πρόλαβα. Δεν σου κρύβω ότι δεν έχω διαβάσει ούτε ένα τεύχος :xm:. Όταν ξαναβγήκε από την Καθημερινή είπα να το δοκιμάσω. Το "ας πάρω τα πρώτα 10 τεύχη" έγινε "ας πάρω τα πρώτα 50" και ακόμα δεν έχω χάσει τεύχος. Είναι τίμιο περιοδικό και χαρούμενο. Σταθερά Σκανδιναβικές ιστορίες με πολλούς Ιταλούς συνεργάτες. Και έρχομαι στην πρώτη ερώτηση. Το παλιό Ντόναλντ ήταν μόνο Ιταλικό ε? Πρώτη φορά το έμαθα από το βίντεο σου. Δεύτερη ερώτηση: Το κλίμα του περιοδικού που περιεγραψες μου φαίνεται το ίδιο με το σημερινό. Απλές διασκεδαστικές ιστορίες με τον Ντόναλντ. Έτσι είναι? Τρίτη ερώτηση: Ποτέ ήταν καλύτερο? Επί Ιταλών ή επί Δανών?

Και μια παρατήρηση. Πραγματικά καλή η δουλειά με τα τεύχη με το ίδιο θέμα του Τερζοπουλου. Το πιστεύεις όμως ότι εμένα προσωπικά ποτε δεν μου άρεσαν τα θεματικά τεύχη. Ο Τερζόπουλος τα συνήθιζε και στο ΜΜ. π.χ. τεύχος Γκούφη. Πότε δεν μου άρεσαν.

Και πάλι μπράβο για το υπερφοβερο βιντεάκι σου.

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το εντυπωσιακό είναι πως στα 270 τεύχη Ντόναλντ Α' και Β' περιόδου, υπάρχουν μόνο 4 ιστορίες στο τοπ 1000 του inducks.

Το Αλμανάκο για παράδειγμα έχει 28 σε 257 τεύχη.

Αν σκεφτεί κανείς πως στο Ντόναλντ έμπαιναν ιστορίες και του Τοπολίνο, άρα οι διαθέσιμες καλές ιστορίες ήταν πολλές, συμπεραίνουμε πως μάλλον ήταν συνειδητή η επιλογή να δημοσιεύονται αποκλειστικά δευτεροτριτοκλασάτες ιστορίες στο Ντόναλντ, ίσως γιατί το όνομα του ήρωα από μόνο του ήταν αρκετό για να πουλήσει.

Προσωπική άποψη... το Ντόναλντ ήταν και παραμένει ένα αδιάφορο περιοδικό, με ιστορίες που ξεχνιούνται πολύ σύντομα. Μια στο τόσο μπορεί να μπαίνει μια ιστορία του 8/10 αλλά ως εκεί.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εν συντομία:

1) Το Ντόναλντ Α' περιόδου ναι, κυρίως ιταλικό. Κυρίως ιστορίες του Paperino Mese, με κάποιες από Minni & Company και Topolino, πάντα με Ντόναλντ. Είχαν μπει και κάποιες αμερικάνικες νομίζω, αλλά δεν ήταν πολλές.

 

2) Τα πρώτα 8 τεύχη της Β' περιόδου του Ντόναλντ, έχουν μέσα ιταλικές ιστορίες, προφανώς ήταν δουλειά που είχε ετοιμάσει ο Τερζόπουλος. Θα μπορούσαν δηλαδή να είναι τυπικά τεύχη της Α' περιόδου. Μετά από 8 μήνες ξεκίνησαν τις σκανδιναβικές. Αν δεν κατάλαβες κάποια διαφορά (που ο πολύς κόσμος δεν κατάλαβε), έχεις την απάντησή σου.

 

3) Έχω ιδιαίτερη λατρεία στους Ιταλούς και είμαι προκατειλημμένος επειδή μεγάλωσα με την Α' περίοδο, όμως δεν νομίζω πως υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά. Εξ άλλου πάλι βλέπουμε Ιταλούς (π.χ. Cavazzano, Massimo Fecchi κλπ) που απλώς δουλεύουν για την Egmont. Αν σου αρέσουν τα καινούργια Ντόναλντ, λογικά θα σου αρέσουν και τα παλιά.

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πολύ αγαπημένο περιοδικό το Ντόναλντ. Αν και φανατικός του Αλμανάκο, το αγόραζα συχνά, μου άρεσε ιδιαίτερα η κοινή θεματική που ακολουθούσε στα τεύχη του. Προσωπικό αγαπημένο τεύχος ήταν το 79 που είχε μόνο ποδοσφαιρικές ιστορίες, τις οποίες λάτρεψα και πρόσφατα το ξαναδιάβασα. Το Ντόναλντ του Τερζόπουλου ήταν ο ορισμός του τίμιου, δεν είχε μέσα τα αριστουργήματα, δεν είχε όμως και κάτι το αδιάφορο. Ήταν σαν 80s action movie που τη βλέπεις για τον πρωταγωνιστή. Δεν είναι αριστούργημα, αλλά θα διασκεδάσεις με την ψυχή σου.

 

Της Καθημερινής το πήρα πρόσφατα, σε διάφορες φάσεις, αλλά λίγο το ότι είχε κυρίως 2-3 σχεδιαστές, λίγο οι σκανδιναβικές ιστορίες, δεν έβρισκα ιδιαίτερο νόημα να το συνεχίσω, οπότε πιο πολύ διαβάζω κριτικές από εδώ για να δω αν αξίζει όντως κάποιο τεύχος. Άσχετο, αλλά Γιώργο μου αρέσει πολύ η σκηνοθεσία τη στιγμή που θέλεις να κάνεις rant με την κάμερα να ζουμάρει και να βγαίνει το Please Stand By. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και με αυτό να βγαίνει στο κόψιμο του rant, η μουσικούλα το κάνει απλά τέλειο. Και πάλι εξαιρετικό βίντεο, περιμένω εναγωνίως ένα αφιέρωμα στο αγαπημένο μου Αλμανάκο.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γενικά τα βίντεο τα κάνει πάρα πολύ καλά. Έχουν άποψη, ωραίο λόγο, ωραία άρθρωση και ωραία σκηνοθεσία. Εγώ αγαπάω τα εφεδάκια που κάνει με τα περιοδικά που πηγαινοέρχονται. Πολύ καλή δουλειά!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Ένα πολύ ωραίο βίντεο από το Phant0m Duck όπου μας αναλύει την ιστορία:

 

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γιωργο συγχαρητηρια για τα υπεροχα  βιντεο που κανεις!! :clap2::respect:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μετά από το Μίκυ Μυστήριο, αυτό είναι μάλλον το σημαντικότερο που έχω κάνει. Αναλύουμε την πορεία του animation, πώς κατέληξε στην μορφή που γνωρίσαμε τα 80s (Thundercats, Transformers, TMNT κλπ), πώς ήρθαν τα πρωινά του Σαββατοκύριακου στην Ελλάδα, τι νομικά πλαίσια υπήρξαν, και πολλά πολλά ακόμα. Αναφέρω και κάποια κόμικς (π.χ. αμερικάνικα Silver Age που έγιναν σειρές), όμως δεν ήταν ο κύριος προσανατολισμός. Δείτε το και τα λέμε.

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 17
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Μετά από το Μίκυ Μυστήριο, αυτό είναι μάλλον το σημαντικότερο που έχω κάνει. Αναλύουμε την πορεία του animation, πώς κατέληξε στην μορφή που γνωρίσαμε τα 80s (Thundercats, Transformers, TMNT κλπ), πώς ήρθαν τα πρωινά του Σαββατοκύριακου στην Ελλάδα, τι νομικά πλαίσια υπήρξαν, και πολλά πολλά ακόμα. Αναφέρω και κάποια κόμικς (π.χ. αμερικάνικα Silver Age που έγιναν σειρές), όμως δεν ήταν ο κύριος προσανατολισμός. Δείτε το και τα λέμε.

 

Πόση νοσταλγία να αντέξω σε ένα βίντεο ρε συ Γιώργο, και animation του ΣΚ που με μεγάλωσαν και μπλουζάρα Tekken που είναι ένα από τα αγαπημένα μου games. Βίντεο-αριστούργημα, μέχρι τη μέση το είχα στείλει ήδη στον αδερφό μου και 5-6 φίλους μου να το δουν :D 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να συμπληρώσω, ως παλαιότερος, ότι η ιστορία με τα κινούμενα σχέδια στην ελληνική τηλεόραση δεν άρχισε τη δεκαετία του 1970, όπως λες στο βίντεο, αλλά πιο πριν.

 

Οι πρώτες τηλεοπτικές εκπομπές τής ΕΡΤ (που τότε λεγόταν ΕΙΡ--Εθνικόν Ίδρυμα Ραδιοφωνίας) άρχισαν το 1966. Εμείς πήραμε τηλεόραση γύρω στο Δεκέμβριο του 1968, και τότε από τις αγαπημένες μου σειρές ήταν το Bugs Bunny Show, που ανέφερες και εσύ, και ο Κάσπερ (υποθέτω από τη σειρά The New Casper Cartoon Show), που δεν τον ανέφερες. Επίσης θυμάμαι ότι έβλεπα και το The Woody Woodpecker Show, αλλά δεν θυμάμαι αν το έβλεπα εκείνη την εποχή ή λίγο αργότερα, αλλά μάλλον τότε το έβλεπα και αυτό. Όσο για τις διαφημίσεις, απλώς δεν υπήρχαν. Τότε υπήρχαν μόνο τα δύο κρατικά κανάλια, του ΕΙΡ και της ΥΕΝΕΔ (το «ενόπλων», όπως το έλεγε ο κόσμος). Το 1968 το ΕΙΡ έβαζε διαφημίσεις ανάμεσα στις εκπομπές, χωρίς να τις διακόπτει, ενώ η ΥΕΝΕΔ δεν έβαζε καθόλου. Οι εκπομπές, που μου άρεσαν περισσότερο, ήταν όλες στην ΥΕΝΕΔ. Περιέργως, τότε μου άρεσαν οι διαφημίσεις, ίσως διότι ήμουν μικρός, και μου άρεσε το ότι έβλεπα κάτι ολοκληρωμένο σε μόλις μισό λεπτό. Κάποια στιγμή άρχισε να βάζει διαφημίσεις και η ΥΕΝΕΔ, οπότε το ανακοίνωσα περιχαρής στη μητέρα μου, ότι επιτέλους έβαλαν διαφημίσεις και αυτοί!

 

Φυσικά, δεν μιλάμε για πρωινή ζώνη κινουμένων σχεδίων, καθώς το πρόγραμμα άρχιζε γύρω στις 6 το απόγευμα. Αναγκαστικά, λοιπόν, τα κινούμενα σχέδια έμπαιναν στην αρχή τού απογευματινού προγράμματος.

 

Μετά από κάποια χρόνια άρχισαν και ένα υποτυπωδες μεσημεριανό πρόγραμμα, με την εκπομπή ποικίλου περιεχομένου Κάθε Μεσημέρι. Εκεί βάζανε και κάποιες μεμονωμένες ιστορίες κινουμένων σχεδίων, π.χ. από τον Κάσπερ, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να μιλάμε για παιδική ζώνη.

 

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, έψαξα πάρα πολύ όμως δεν βρήκα κατατοπιστικές απαντήσεις στο νετ, μιας και η πλειοψηφία των άρθρων που έβρισκα ήταν του τύπου «θύμαστε αυτή τη σειρά;». Και προφανώς δεν μου έκοψε να ρωτήσω εδώ πέρα πρώτα. Τις κρατάω πάντως, για πιθανό μελλοντικό αφιέρωμα :thanks:

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν ξέρω. Μπορεί να ήταν το timing της ηλικίας μας, μπορεί να ήταν η έλλειψη τεχνολογίας που μας ανάγκαζε να στηνόμαστε Σάββατο πρωί στην τηλεόραση, πολλά μπορεί. Το μόνο σίγουρο, πάντως, είναι ότι θεωρώ τον εαυτό μου ευλογημένο που είμαι από την γενιά που γαλουχήθηκε από τα συγκεκριμένα cartoons, τα οποία θεωρώ ότι δεν θα ξαναβγούν παρόμοιά τους. :) 

 

Για να θέσω ένα παράδειγμα, τα Χριστούγεννα ήρθε στο σπίτι η κουμπάρα μου με τον βαφτισιμιό μου. Αφού παίξαμε Μονόπολη (την οποία ο μικρός την λατρεύει) μετά μου πρότεινε να μου δείξει ένα κινούμενο σχέδιο που του αρέσει πολύ. Ήταν ο Αστυνόμος Σαΐνης του 2015. Όταν του είπα ότι είχαμε κι εμείς αντίστοιχο κινούμενο σχέδιο όταν ήμασταν μικροί, μου ζήτησε να το δει. Του έβαλα ένα επεισόδιο στο YouTube από το παλιό cartoon και κυριολεκτικά ξετρελάθηκε. Έμεινε σιωπηλός και με ανοιχτό το στόμα. Τελικά είδε όσα επεισόδια υπήρχαν στο YouTube και φεύγοντας του έγραψα ένα DVD με μερικά ακόμα cartoons της προσωπικής μου συλλογής. Σωστός προσηλυτισμός! :P 

 

 

:beer:

  • Like 6
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο φίλος μας ο @PhantomDuck έφτιαξε ακόμα ένα εξαιρετικό βίντεο που αφορά...ένα φτωχό γεροντάκι! :P 

 

Απολαύστε το! :) 

 

 

 

 

 

:beer:

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Με πρόλαβες, ναι, μιλάμε για ένα φιλόπτωχο γεροντάκι. Μπορεί ο θείος Σκρουτζ να δημιουργήθηκε το 1947, όμως ήταν αυτή η ιστορία που του έδωσε το παρελθόν που γνωρίζουμε. Όταν η Dell του είπε να φτιάξουν ένα περιοδικό αποκλειστικά για αυτόν (Uncle Scrooge), ο Μπαρκς έπρεπε να τον βάλει σε ρόλο πρωταγωνιστή για πρώτη φορά. Του έδωσε παρελθόν, έκανε τις πρώτες αναφορές στο Κλοντάικ, και μας έδειξε πως ήταν πιο σκληρός από τους σκληρούς και πιο πονηρός από τους πονηρούς και έβγαζε τα λεφτά του τίμια. Μέχρι τότε, τα χρήματά του ήταν απλώς ένα αστείο. Ύστερα από αυτήν την ιστορία, τα χρήματα έγιναν το παρελθόν του. Γι' αυτό και της αφιέρωσα ένα μισάωρο, για να την εκτιμήσει ο κόσμος όπως της αξίζει.

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δηλαδή πρόκειται για την ιστορία που από support χαρακτήρα, τον μεταμόρφωσε στον απόλυτο πρωταγωνιστή! :nek:

 

Γι' ακόμα μία φορά, Γιώργο, έκανες εξαιρετική κι εμπεριστατωμένη δουλειά, γεμάτη από ενδιαφέρουσες πληροφορίες! :respect:

 

 

:beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πολύ ωραίο βίντεο! Αν κρίνω από το εφέ στο τέλος, μάλλον η επόμενη ιστορία που θα αναλύσεις, θα είναι η επιστροφή στο κλοινταϊκ;

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Μίας και έχω τις ειδοποιήσεις για το κανάλι Jumpcut (ΜΠΡΟΣΚΑΡ FTW), είδα και μια ενδιαφέρουσα ειδοποίηση μιας και ο @PhantomDuck θα δώσει συνέντευξη για το Reality Checks, ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον podcast και αυτό είναι το πρώτο teaserάκι. Περιμένουμε και την υπόλοιπη συζήτηση.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το πλήρες επεισόδιο ανέβηκε. Παίζει «πρεμιέρα» τώρα, αλλά προφανώς θα παραμείνει πάνω. Τα παιδιά έχουν βάλει κεφάλαια για περιεχόμενα για όποιον ενδιαφέρεται.

 

 

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Διαφορετικό τελείως με Disney, όμως έφτιαξα το πρώτο βίντεο για manga, συγκεκριμένα για το Bersek, μιας και πρόσφατα πέθανε ο δημιουργός του και το άφησε ημιτελές. Μου φαίνεται πως πρέπει να αλλάξω τον τίτλο του thread πλέον, μόνο για το περιοδικό «Μίκυ Μάους» έχει να κάνει, αλλά από την άλλη μου θυμίζει πώς ξεκίνησε το εγχείρημα και λέω να το αφήσω.

 

Τέλος πάντων, δείτε το όποιος ενδιαφέρεται, θέλω να πιστεύω πως είναι η καλύτερή μου δουλειά ως τώρα. Αχχχ, άτιμε Miura, μας άφησες πριν προλάβεις να τελειώσεις το έργο σου, δύο μήνες έχουν περάσει και πονάει ακόμα.

 

 

 

  • Like 10
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άλλο ένα βιντεάκι από τον φίλο @PhantomDuck ;)

 

 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Συγχαρητήρια  αγαπητέ @ PhantomDuck   και για το νέο σου βίντεο και για το άρθρο σου στο περιοδικό Non stop comics. Επίσης, συγχαρητήρια και στον φίλο @ Ionas Aggelis για το άρθρο του:clap2:!!!!!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

11 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Συγχαρητήρια  αγαπητέ @ PhantomDuck   και για το νέο σου βίντεο και για το άρθρο σου στο περιοδικό Non stop comics. Επίσης, συγχαρητήρια και στον φίλο @ Ionas Aggelis για το άρθρο του:clap2:!!!!!!

Οντως παρα πολυ καλο βιντεο............Μπραβο @ PhantomDuck :gnews:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Να 'μαι κι εγώ με την αποψάρα μου για τη συλλογή της Marvel. Δεν ήξερα εάν έπρεπε να το βάλω εδώ ή στα υπόλοιπα threads, το έριξα κορόνα γράμματα :lol:

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 10
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

35 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Να 'μαι κι εγώ με την αποψάρα μου για τη συλλογή της Marvel. Δεν ήξερα εάν έπρεπε να το βάλω εδώ ή στα υπόλοιπα threads, το έριξα κορόνα γράμματα :lol:

 

 

Πολυ ωραιο βιντεο.....

 

Ειδικα εκει που αντι για ! ειχε 1 πολυ μου αρεσε!!!!!!!!:lol:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37864
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άλλο ένα τέλειο βιντεο

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.