Μετάβαση στο περιεχόμενο

tsironick

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
AVENGERS: THE ORIGIN
Σενάριο/Kείμενα:
Joe Casey
Σχέδιο:
Phil Noto
Σχέδιο εξωφύλλου:
Phil Noto
Hμερ. έκδοσης:
13-11-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
120
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Πρωτότυπος τίτλος:
Avengers: The Origin #1-5 (2010)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-668-2
Ονομαστική τιμή:
14,30€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

AVENGERSTHEORIGIN_0001.jpgAVENGERSTHEORIGIN_0001z.jpg
 
 
 
Σύνοψη βιβλίου:
Quote

ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ!

Ο Άιρον Μαν! Ο Θορ! Ο Αντ-Μαν και η Σφήκα! Ο καθένας από μόνος του έχει τη δύναμη να πολεμήσει την αδικία και να προστατέψει τους αθώους. Μα ακόμη και οι πιο δυνατοί ήρωες δεν μπορούν να κάνουν τα πάντα μόνοι τους. Όταν ο θεός της ζαβολιάς, Λόκι, χρησιμοποιεί τον αφηνιασμένο Χαλκ ως καταστροφικό του πιόνι στην προσπάθειά του να δραπετεύσει από την εξορία του, απομένει στους Πιο Ισχυρούς Ήρωες της Γης να ενωθούν και να τον σταματήσουν! Ταξιδέψτε μαζί μας σε μια συναρπαστική επανεξιστόρηση των πρώτων ημερών και του σχηματισμού των Εκδικητών! Οι περιπέτειες των Εκδικητών ηχούν μέσα στην ιστορία, και όλα ξεκινούν εδώ!

 
Σχολιασμός:
Πρόκειται για μια συγκεντρωτική έκδοση του Avengers: The Origin #1-5, γραμμένο από τον Joe Casey (Avengers: Earth's Mightiest Heroes) με σχέδιο του Phil Noto (Jonah Hex). Το σχέδιο και ο χρωματισμός θεωρώ ότι είναι όμορφα, αν και στην αρχή μου φαινόταν λίγο παράξενα. Η ιστορία δεν είναι και κανένα αριστούργημα, αλλά διαβάζεται ευχάριστα και έχει έναν νοσταλγικό ύφος. Το χάρηκα σαν να διάβαζα ένα παλιό τεύχος που δεν είχα στη συλλογή μου. Στο εσωτερικό του τόμου μπορούμε να δούμε και τα εξώφυλλα των τευχών. Η έκδοση είναι στα ποιοτικά δεδομένα που μας έχει συνηθίσει η Οξύ, αν και έχω την αίσθηση ότι το εξώφυλλο είναι σε λεπτότερο χαρτόνι σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις. Σας το προτείνω!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σε χορηγούν οι εκδοτικές και τα έχεις όλα πάντα από την πρώτη μέρα; :lol:

 

Ωραίος :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανέβηκαν εκ νέου τα εξώφυλλα σε καλύτερη ποιότητα. AVENGERSTHEORIGIN_0001.jpgΑντικαταστάθηκαν

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όταν πήγα να το πιάσω, είδα το εξώφυλλο και νόμιζα ότι είναι πολύ παλιό κόμικ. Μετά το έψαξα και είδα ότι η ιστορία είναι του 2010, οπότε μου έκανε εντύπωση. Η ιστορία είναι συμπαθητική χωρίς να μας δείχνει κάτι το ιδιαίτερα πρωτότυπο, είναι ένα πρώτο team up μεταξύ ετερόκλητων ηρώων που σηματοδοτήσει το σχηματισμό των Avengers.

 

Αυτό που μου έκανε τεράστια εντύπωση όμως είναι το σχέδιο. Δε γνωρίζω τον Phil Noto, αλλά αφού τελείωσα το κόμικ, καθόμουν και χάζευα δουλειές του. Το ζήτημα εδώ δεν είναι το σχέδιο καθ' αυτό, αλλά η λογική που υπάρχει πίσω από αυτό και που μας οδηγεί στην πρώτη πρόταση του ποστ. Το απίστευτο εδώ είναι ότι βλέπεις ζωγραφισμένους ήρωες με τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός σύγχρονου κόμικ, αλλά με τα designs τους να ανήκουν στη δεκαετία του 50 και του 60. Δεν ξέρω, γιατί ενθουσιάστηκα τόσο αλλά δε μπορούσα να θυμηθώ παρόμοια περίπτωση. Η στολή του Iron Man, το design του Thor, o τρόπος απεικόνισης του Hulk και του Loki, όλα σε φέρνουν σε μία άλλη εποχή, αλλά ταυτόχρονα έχουν ζωγραφιστεί το 2010. Μου θύμισε το La La Land που σκηνογραφικά, μουσικά και ενδυματολογικά ήταν ρετρό και ταυτόχρονα είχαν smartphones και ζούσαν στο σύγχρονο Hollywood. Είναι αυτό που θα έλεγε ο πατέρας μου "άποψη" (γενικά ο πατέρας μου επειδή δε πολυσκαμπάζει από ταινίες, όποτε θέλει να υπερασπιστεί κάποια όταν του εκθέτω τα σκηνοθετικά και τεχνικά λάθη της, μου τα ονομάζει "σκηνοθετική άποψη"), αλλά είναι μία άποψη αρκετά ωραία. Πως θα ήταν τα designs του John Romita Sr και του Jack Kirby να ζωγραφίζονταν στο τώρα; Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο τέτοιο project, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω γι' αυτό.

 

Αυτό που κάπως με χάλασε, ήταν η τιμή. Είναι καλή με βάση τα δεδομένα των ελληνικών εκδοτών υπερηρωικού κόμικ, ωστόσο νομίζω πως η συλλογή της Hachette μας έχει κακομάθει λίγο. Όταν αγοράζουμε ιστορίες αρκετά καλύτερες από αυτήν, πολύ μεγαλύτερες σε μέγεθος και αριθμό σελίδων και σε σκληρόδετη έκδοση αρκετά φθηνότερα, τότε δε θα σκεφτείς μόνο το ότι η συλλογή αποτελεί value for money επιλογή, αλλά ταυτόχρονα το ότι οι άλλες εκδοτικές προσπάθειες είναι αρκετά ακριβότερες και ίσως κάποιες ιστορίες να μην αξίζουν την αγορά. Από την άλλη, πως μπορείς να προδικάσεις έναν τίτλο, αν δεν τον διαβάσεις, και εγώ για αυτόν μέτρια σχόλια είχα δει, αλλά υπήρξαν και 1-2 πράγματα που μου άρεσαν, άρα ποτέ δεν ξέρεις :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.