Μετάβαση στο περιεχόμενο

PRINCESS AI


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
PRINCESS AI
Σενάριο/Kείμενα:
Courtney Love, Misaho Kujiradou, D.J. Milky
Σχέδιο:
Misaho Kujiradou
Hμερ. έκδοσης:
2006
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Αισθηματικό,Περιπέτεια
Μέγεθος:
13.0 x 19.5
Σελίδες:
190
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Ελένη Σκριτζόβαλη
Επιμέλεια:
Δώρα Γιακουμή
Προέλευση:
Ιαπωνική
ISBN:
960-30653-9-0 (τ. 1), 978-960-30657-8-4 (τ. 2), 978-960-30657-9-1 (τ. 3)

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Princess_0001.jpg  Princess_0002.jpg  Princess_0003.jpg

 

Η Anubis εδώ και καιρό έχει ξεκινήσει μία προσπάθεια για να προωθήσει τα manga στο ελληνικό αγοραστικό κοινό κόμικς (και όχι μόνο). Στην ιστοσελίδα της Anubis Manga μπορείτε να δείτε αναλυτικά όλους τους τίτλους που κυκλοφόρησε. Περιλιπτικά:

Manga No Sekai
Ήταν περισσότερο ένας οδηγός προς τους αρχάριους. Περιλαμβάνει τους πιο γνωστούς τίτλους manga και anime.

Akasuki
Κυκλοφόρησε σαν περιοδικό σύμφωνα με τα ιαπωνικά πρότυπα. Το κάθε τεύχος είχε πολλές ιστορίες και σύντομα αφιερώματα για τον τρόπο ζωής της Ιαπωνίας, σύντομα αφιερώματα σε γνωστούς τίτλους, κρατώντας παράλληλα και τον ιαπωνικό τρόπο ανάγνωσης (από δεξιά προς τα αριστερά). Στο τέλος της κυκλοφορίας του περιοδικού, οι ιστορίες (3 στο σύνολο) δημοσιεύτηκαν σε ξεχωριστούς τόμους η καθεμία.

Warcraft - The Sunwell Trilogy
Άλλη μια προσπάθεια της εταιρίας. Δεν είναι όμως ακριβώς manga μιας και ο σχεδιαστής ήταν Κορεάτης και ο σεναριογράφος Αμερικάνος. Επίσης διαβάζεται όπως τα δυτικά κόμικς (από αριστερά προς τα δεξιά)

Η προσπάθεια της Anubis ολοκληρώνεται με το Princess Ai. Ουσιαστικά είναι η μόνη περίπτωση που δημοσιεύεται κανονικό manga με όλες τις προϋποθέσεις. Η σχεδιάστρια είναι Γιαπωνέζα, ο τίτλος περιλαμβάνεται στα γνωστά Databases στο internet, διαβάζεται από δεξιά προς τα αριστερά κλπ. Ακολουθούν περιλήψεις για τους τόμους από την Anubis
 

'1ος τόμος' είπε:

Το συναρπαστικό ταξίδι μιας αινιγματικής κοπέλας, που αναζητά τη μνήμη της και τη λύτρωση στον κόσμο αυτό? και ακόμα πιο πέρα.
Η Αϊ περιπλανιέται χαμένη στους κρύους κι επικίνδυνους δρόμους του Τόκιο. Σε αυτό τον αφιλόξενο κόσμο, καλείται να συνθέσει στοιχεία για την ταυτότητά της, να ανακαλύψει το λόγο που βρίσκεται στη Γη και να φέρει στο φως το μυστικό του μικρού καρδιόσχημου κουτιού που κουβαλάει μαζί της. Οι ελπίδες της αναπτερώνονται όταν βρίσκεται στο δρόμο της ο νεαρός Κεντ, που της προσφέρει βοήθεια? και πιθανόν πολύ περισσότερα. Μα οι δυνάμεις της αγάπης και του χάους την κυκλώνουν απειλητικά?

 

'2ος τόμος' είπε:

Το αστέρι της Αϊ στο μουσικό ροκ στερέωμα αρχίζει να λάμπει? Ομως η φτερωτή μας πριγκίπισσα από το μακρικό κόσμο σύντομα θα διδαχτεί πως η δόξα ζητάει πάντοτε και κάποιο τίμημα. Διχασμένη ανάμεσα στην αγάπη της για τον Κεντ και την έγνοια της για την ασφάλειά του, η Άι θα χρειαστεί να παλέψει ενάντια σε δολοφόνους σταλμένους από την πατρίδα της, συνωμότες από τη δισκογραφική της εταιρεία, διαδηλωτές στους δρόμους, μα ακόμα και κόντρα στα δικά της αντικρουόμενα αισθήματα, καθώς συνεχίζει την αναζήτηση στην προσπάθειά της να φέρει γαλήνη στην πολυτάραχη χώρα της.

 

'3ος τόμος' είπε:

Το ταξίδι της αναζήτησης για την Αϊ συνεχίζεται? όμως η ανυπότακτη πριγκίπισσα ίσως να βρεθεί μπροστά σε μερικές δυσάρεστες εκπλήξεις! Και ενώ κι άλλοι αποτρόπαιοι δολοφόνοι καταφτάνουν από την Αϊ-λαντ, η Η.Τ.Α. υφαίνει το σχέδιό της να μετατρέψει τη νεαρή ανερχόμενη ροκ σταρ σε ένα διάττοντα αστέρα. Ακόμα και με τον Κεντ στο πλευρό της, θα καταφέρει η Αϊ να γλιτώσει από τους αμείλικτους εχθρούς της και να φέρει επιτέλους τη γαλήνη στην πολύπαθη χώρα της;

 

Ήμουν σχεδόν σίγουρος πως η ιστορία δεν θα μου αρέσει αλλά δεν άντεξα και πήρα τον πρώτο τόμο. Δεν λέω, σαν σύνολο μου φάνηκε καλύτερο απ' ότι περίμενα, αλλά όπως και να το κάνουμε οι ιστορίες αυτές δεν είναι του γούστου μου :P. Όμως είναι καλύτερη από τις ιστορίες που δημοσιεύτηκαν στο Akasuki.

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα την Kabuki.

---

  • Το μέλος PhantomDuck πρόσθεσε ΕΔΩ:

Ο πρώτος τόμος πρέπει να κυκλοφόρησε περίπου Σεπτέμβριο-Οκτώβριο του 2006. Δεν είμαι σίγουρος για το πότε ακριβώς όμως στάνταρ δεν έχει κλείσει έναν χρόνο κυκλοφορίας.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στην αρχή με μπέρδεψες! Έτσι πως είδα την αρχή του κειμένου με τις παραπομπές ,νόμιζα ότι είχε γίνει μπέρδεμα αντί για τίτλο είχαμε μία καλή ομαδοποίηση. Μετά, τσούπ, να την και η παρουσίαση! :D

Σου βγάζω το καπέλο που κάθησες και διάβασες τίτλο που έχει βάλει το χεράκι της η Courtney Love! Προκατελειμένος; Ίσως. Δεν μου έχει δείξει όμως ούτε ένα στοιχείο οτί αξίζει να λέγεται καλλιτέχνιδα και όχι celebrity γενικώς και αορίστως!

Θύμισε μου όμως πότε βγήκε , πέρσυ ή πρόπερσυ; :thinking: Το έσβησα από τις δικές μου databases! :lol:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μιας και δεν είχα πολλά να γράψω για την Πριγκίπισα Αι, είπα να αναφέρω όλες της προσπάθειες της Anubis για manga, μιας και μερικοί έχουν μπερδευτεί :P

 

Ο πρώτος τόμος πρέπει να κυκλοφόρησε περίπου Σεπτέμβριο-Οκτώβριο του 2006. Δεν είμαι σίγουρος για το πότε ακριβώς όμως στάνταρ δεν έχει κλείσει έναν χρόνο κυκλοφορίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to PRINCESS AI

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.