Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
GREEN ARROW: YEAR ONE
Σενάριο/Kείμενα:
Andy Diggle
Σχέδιο:
Jock
Hμερ. έκδοσης:
10-11-2019
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
17.0 x 25.0
Σελίδες:
56
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
David Baron
Πρωτότυπος τίτλος:
Green Arrow : Year One
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-670-5
Ονομαστική τιμή:
4,25€

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

GreenArrowYearOne_0001.jpg GreenArrowYearOne_0001z.jpg 

     

 

  Ενας ήρωας που στην  Έλλάδα γνωρίσαμε στις αρχές του 1960 μέσα απο τις σελίδες των

ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΚΟΜΙΚΣ των αδερφών Πεχλιβανίβη ,και μετέπειτα 20 σχεδόν χρόνια στο

περιοδικό του Ψαρόπουλου ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ/SUPERMAN . Απο τότε ξεχάστηκε αφού το βάρος των

εκδοτικών εταριών έπεσε στους ΒΑΤΜΑΝ και SUPY (εκτός από ελάχιστες φορές μετρημένες στα

δάχτυλα του ενός χεριού).
 Το ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΕΛΟΣ επιτέλους κοντά μας με τρία τευχάκια (ελπίζω να έχουμε και

συνέχεια με άλλες περιπέτειες του ήρωα ) που δίνονται σαν ένθετο για οικονομικούς

προφανείς λόγους στο ΕΘΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ , που συνεχίζει να προσφέρει στους

αναγνωστες αξιόλογα αλμπουμάκια .
 Το ανάγνωσμα περιέχει τα 6 πρώτα τεύχη της σειράς GREEN ARROW :YEAR ONE .Δεν ξέρω

πόσο απέχει απο το πρωταρχικό origin του ήρωα αλλά οι δημιουργοι του αποτελούν

κάποια εγγυηση .
 Η υπόθεση ένος ανέμελου πλουσιοπαιδου ,του ΟΛΙΒΕΡ ΚΟΥΗΝ που βρίσκεται

εγκαταλειμένος σε ερημονήσι και αλλάζει στάση ζωής , μαθαίνοντας να χειρίζεται το

τόξο .Οταν γυρίζει πίσω στον πολιτισμό μάχεται με τον δικό του τρόπο για την

δικαιοσύνη .
 Ο ΤΟΝΥ ΣΤΑΡΚ ο ΑΙΡΟΝ ΜΑΝ της αντιπάλου εταιρίας έχει αρκετές ομοιότητες με τον

ΟΛΙΒΕΡ .
  ΚΑΛΗ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ
   ΓΙΑ ΤΟ GREEKCOMICS
     ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΤΩΝ ΚΟΜΙΚΣ.
   
   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τη διάβασα τις προάλλες στο αμερικάνικο. Διαβάζεται μεν, δεν με εντυπωσίασε δε. Είναι αξιοπρεπέστατη για generic περιπέτεια, δεν τη βρήκα όμως χιλιοστό πειστική ως origin story του Green Arrow. Δεν γίνεσαι τόσο γρήγορα εξπέρ στην τοξοβολία, όσο ταλαντούχος κι άμα είσαι :) Ο Batman λχ εκπαιδεύοταν ασταμάτητα από μικρή (απροσδιόριστη) ηλικία (ή έστω από έφηβος) μέχρι να γίνει ένας νέος ενήλικας (πάλι απροσδιόριστη ηλικία). Πολλά χρόνια. Αυτό το σκέλος με ξενέρωσε :) 

 

Από εκεί και πέρα, το feeling του σχεδίου και της γενικής ιστορίας μου ήταν γνώριμο αφού από αυτά τα 2 τέκνα της 2000AD είχα διαβάσει πριν από χρόνια το αγαπημένο Losers (που είχε ελάχιστη σχέση με τη διασκευή σε ταινία που βγήκε σχετικά φόλα :) )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νομίζω germanicus ότι ήδη είπαν ότι ο Όλιβερ ήξερε να χρησιμοποιεί τόξο, απλά δεν το είχε πάρει στα σοβαρά και το γεγονός ότι βρέθηκε ναυαγός σε έρημο νησί και προκειμένου να επιβιώσει μετά από μήνες έμαθε να το χειρίζεται ακόμα καλύτερα από πριν.      

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ειπαν ότι είχε δοκιμάσει παλιά και του είχαν πει ότι έχει μια έφεση. Από αυτό μέχρι το να γίνει Ο εξπερ μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, υπάρχει μια απόσταση. :)

 

στην τελική όμως αυτό δεν έπεισε εμένα και εμπόδισε εμένα στο να πω γουαου. :) Προφανως δεν είναι απαραίτητα κάτι που θα ισχύει και σε άλλους :)

 

:cheers5:

edit υγ σε αντιδιαστολή, άμα του έδινε ένας εξωγήινος ένα δαχτυλίδι που θα του επέτρεπε να βρίσκει πάντα στόχο ή άμα τον δάγκωνε ένας ραδιενεργος αετός και έτσι αποκτούσε αυτό το ταλέντο στο στόχο, θα το πίστευα :lol:

 

Εδιτ2 άμα πιστεύετε ότι υπάρχουν πολλά σποιλερ, παραπάνω αποτι έχει το οπισθόφυλλο, πείτε να γίνουν τα δέοντα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φοβερό σχεδιο Jock.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξώφυλλα από το δεύτερο μέρος 

GreenArrowYearOne_0002.jpgGreenArrowYearOne_0002z.jpg

μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Την επόμενη βδομάδα:

 

HULK: Καταιγίδα :dimis:

 

  HULK.thumb.jpg.89ecd0b273a48e8a00d1d4e11b110099.jpg

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Θα ειναι σε 3 μερη , δεν ξερω ποσα τευχη συνολο θα ειναι

20191124_090813.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Το story συνολικά είναι 6 τεύχη οπότε λογικά το κάθε μέρος θα έχει 2 τεύχη, όπως έκαναν με την DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τρίτο πρασινωπό  τεύχος και τελευταίο  .

GreenArrowYearOne_0003.jpg    GreenArrowYearOne_0003z.jpg

* άποψη , τα προηγούμενα σχόλια περι ΧΑΛΚ ισως έπρεπε να είναι σε άλλη θεματικη ,στις νεες εκδοσεις της ΟΞΥ. 

ανεβήκαν στην παρουσίαση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διαβάστηκε και το παρών κομιξάκι. Να πω ότι με άρεσαν υπερβολικά τα δισέλιδα στο 1ο τεύχος..(τα χιόνια και το ηφαίστειο) Μέσα στην απλότητα τους τα βρίσκω πολύ όμορφα! 

 

Όπως όμορφο βρήκα όλο το σχέδιο, απλό και to the point, που λένε και στο χωριό μου.

 

Στα επίσης θετικά να βάλω και τους λίγους διαλόγους-σκέψεις των τευχών. Δεν κούρασαν στο ελάχιστο και αν έπαιρνα τα τευχάκια από περίπτερο μάλλον θα γκρίνιαζα ότι φεύγουν αέρα.:lol:
Πρώτη φορά διάβασα κάτι από Green Arrow και μου άρεσε απόλυτα. Εύγε! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πρώτη επαφή με τον Green Arrow και δηλώνω αρκετά ικανοποιημένος, έστω και αν δεν εντυπωσιάστηκα και τόσο πολύ. Η ιστορία είναι καλή και ψυχαγωγική, με κάμποση δράση, φοβερά σκηνικά και κάποιες πολύ δυνατές στιγμές, αλλά είναι αρκετά απλή και μάλλον κοινή. Ο ήρωας έχει το ενδιαφέρον του και είναι ικανοποιητικά σκιαγραφημένος για κόμικ, μπορώ να πω ότι τον συμπάθησα και δέθηκα με τον αγώνα του για επιβίωση και εκδίκηση. Το ότι έμαθε να χειρίζεται τόσο τέλεια το τόξο του σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, μπορεί και να μην πείθει και τόσο, αλλά δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να συμβεί, αν έχεις το χάρισμα (άλλωστε, αν δεν υπάρχουν και υπερβολές στα κόμικς, τι νόημα έχει;). Όσον αφορά το σχέδιο, είναι πολύ ιδιαίτερο και όμορφο, σίγουρα διαφορετικό από άλλα σχέδια που συναντάει κανείς σε κόμικς με υπερήρωες. Τον Jock τον θυμάμαι από το καταπληκτικό Wytches, οπότε ήξερα τι να περιμένω και δεν απογοητεύτηκα. Είναι ένας σχεδιαστής με ιδιαίτερο στιλ που μου αρέσει πολύ. Γενικά, είναι ένα απόλυτα ψυχαγωγικό και ενδιαφέρον κόμικ, σίγουρα αξίζει μια ανάγνωση.

 

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι η μοναδική ενασχόλησή μου με τον ήρωα ήταν μέσα από την σειρά. :)

 

Διαβάζοντας λοιπόν το κόμικ μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά σαν υπόθεση. Το origin του πρωταγωνιστή διαφοροποιείται από αυτό της σειράς, αλλά κι εδώ έχει ενδιαφέρον. Ο συγγραφέας έχει αποτυπώσει με μεράκι την αλλαγή του χαρακτήρα του Green Arrow, που από ένας ανεύθυνος εκατομμυριούχος που τον ενδιαφέρει μόνο η καλοπέρασή του, μεταμορφώνεται σε έναν εκδικητή, έτοιμο να υπερασπιστεί τους αβοήθητους και τους αδικημένους. Οι δύσκολες καταστάσεις που του έχει "χαρίσει" βοηθάνε σε αυτή την ωρίμανση. Η εμμονή του στο τόξο και η άρνησή του να κρατήσει πιστόλι, τον καθιστούν γνήσιο ήρωα, που διαφοροποιείται από τους υπόλοιπους. Έναν Robin Hood της εποχής μας! :respect: Από εκεί και πέρα θα απολαύσουμε μία πλοκή στρωτή, που περιγράφει ενδιαφέροντα θέματα και δεν αφήνει τον αναγνώστη να βαρεθεί σε κανένα σημείο της. Οι αναφορές στα καρτέλ ναρκωτικών, στην προδοσία και στην προετοιμασία για εκδίκηση, είναι πρακτικές που εύλογα μου έφεραν στο μυαλό χολιγουντιανή παραγωγή. Η villain φαίνεται να έχει τεράστια δύναμη, αλλά αυτή βρίσκεται στο παρασκήνιο, καθώς δεν βλέπουμε πολλά από εκείνη σε πραγματικό χρόνο. Το φινάλε είναι δίκαιο κι αναμενόμενο, ουσιαστικά η γέννηση του εκδικητή που αποκαλείται Green Arrow. Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι διάλογοι ήταν λιτοί και περιεκτικοί κι αυτό έκανε την ιστορία περισσότερο κατανοητή. Σε αυτό, βέβαια, συνέβαλε και η άρτια σκηνοθεσία.

 

Από το εικαστικό κομμάτι έχω κάποιες ενστάσεις. Ενώ τα πρόσωπα πολλές φορές αποδίδονται ικανοποιητικά, το γενικό σχέδιο δεν με κάλυψε. Το βρήκα πολύ ατημέλητο και περίπλοκο. Εντύπωση μου έκανε η απουσία σοβαρού background, αλλά και το χρώμα που έκανε τα σκίτσα να φαίνονται ξεθωριασμένα. Πολλά ήταν τα σημεία που νόμιζα ότι διάβαζα την ιστορία πίσω από ένα ποτήρι μπύρα (κάπου το έχω ακούσει αυτό)! :P

 

Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να περιμένουμε κάποια δραματική αλλαγή από την έκδοση. Για την ιστορία να πούμε ότι έχει καλό εσωτερικό χαρτί κι εκτύπωση, τσιγαρόχαρτο εξώφυλλο, ενώ εμφανίζει ανθεκτικό δέσιμο για έκδοση με καρφίτσα. Στα έξτρα αυτά που επικρατούν είναι τα εξώφυλλα των πρωτότυπων τευχών και κάποια ελάχιστα προσχέδια στο τέλος του Γ' μέρους. Φυσικά δεν λείπουν και οι σελίδες που περιέχουν διαφημίσεις για τα καλούδια της εκδοτικής.

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Και αυτα μαζι τα τρια τευχη με 4,90!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 15/1/2020 στο 1:43 ΠΜ, Indian είπε:

Πολλά ήταν τα σημεία που νόμιζα ότι διάβαζα την ιστορία πίσω από ένα ποτήρι μπύρα (κάπου το έχω ακούσει αυτό)!

 

Όλο από την μπύρα το γυροφέρνεις τώρα τελευταία :thinking:  να το κοιτάξεις φιλαράκι,

μπορεί εύκολα να σου γίνει εμμονή :help: και να σου δημιουργήσει θέμα! :oops:


 

Spoiler


:p3:

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το τσίμπησα την προηγούμενο βδομάδα και το διάβασα τη μέρα που το πήρα κιόλας. Λίγα πράγματα γνωρίζω για τον green arrow τα πιο πολλά μέσα απο τον φίλο του τον green lantern. Δεν ξέρω ποιο ειναι το πιο πραγματικό του story αλλά το συγκεκριμένο origin το βρήκα ωραίο. Ήταν μια ωραία περιπέτεια, μπορεί να μην ήταν εντυπωσιακή αλλά ήταν ωραία ιστορία. Θα ήθελα και εγω λίγο παραπάνω σάλτσα στο πως ήταν τοσο καλός με τα τόσα (πέρα απο το οτι όταν ήταν μικρό ήταν φυσικό ταλέντο).

 

Με χάλασαν μονο λίγο το σχέδιο σε ορισμένα καρε όπως πχ στην αρχή που θέλει να δείξει το απέραντο του χιονιού κάνει απλά 2 λευκά εντελώς καρε. Παίζει και σε άλλα κόμικ αυτό και η αλήθεια ειναι οτι όποτε το βλέπω δε το γουστάρω γιατί ειναι σα να βαριέται να ζωγραφίσει κάτι ο άλλος και με ένα μονοχρωμο καρε τελικά θέλει να σου δώσει μια ένταση. Πάντα με χαλάνε κάτι τέτοια τουλάχιστον ειχε πολύ λίγες τέτοιες στιγμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

23 ώρες πριν, Holyshock είπε:

Το τσίμπησα την προηγούμενο βδομάδα και το διάβασα τη μέρα που το πήρα κιόλας. Λίγα πράγματα γνωρίζω για τον green arrow τα πιο πολλά μέσα απο τον φίλο του τον green lantern. Δεν ξέρω ποιο ειναι το πιο πραγματικό του story αλλά το συγκεκριμένο origin το βρήκα ωραίο. Ήταν μια ωραία περιπέτεια, μπορεί να μην ήταν εντυπωσιακή αλλά ήταν ωραία ιστορία. Θα ήθελα και εγω λίγο παραπάνω σάλτσα στο πως ήταν τοσο καλός με τα τόσα (πέρα απο το οτι όταν ήταν μικρό ήταν φυσικό ταλέντο).

 

Με χάλασαν μονο λίγο το σχέδιο σε ορισμένα καρε όπως πχ στην αρχή που θέλει να δείξει το απέραντο του χιονιού κάνει απλά 2 λευκά εντελώς καρε. Παίζει και σε άλλα κόμικ αυτό και η αλήθεια ειναι οτι όποτε το βλέπω δε το γουστάρω γιατί ειναι σα να βαριέται να ζωγραφίσει κάτι ο άλλος και με ένα μονοχρωμο καρε τελικά θέλει να σου δώσει μια ένταση. Πάντα με χαλάνε κάτι τέτοια τουλάχιστον ειχε πολύ λίγες τέτοιες στιγμές.

Οσον αφορα το λευκο καρέ, να σου θυμισω την Κοκκινη επανάσταση, το μαυρη ειν η νυχτα στα βουνά και τους Ατρείδες απο το Κωνσταντίνου και Ελένης χαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όπως όλες οι κυκλοφορίες της Οξύ με το Έθνος σχετικά με τα κόμικ της DC έτσι και αυτή ήταν μια πολύ καλή κυκλοφορία. Νομίζω ότι θα ήθελα να τη δω σε ένα paperback, αλλά το ίδιο έλεγα και για Brainiac, Endgame και Death of the Family. Βασικά όλα τους τα προτιμούσα από κάποια περσινά paperbacks με ιστορίες της Marvel από την Οξύ. 

 

Το Year One νομίζω ήταν αρκετά καλή επιλογή για να συστηθεί ο Green Arrow στα ελληνικά κόμικ. Το βρετανικό δίδυμο των Diggle-Jock δείχνει να δένει εξαιρετικά καθ' όλη τη διάρκεια της ιστορίας. Νομίζω είναι σαφέστατες και οι επιρροές της στη σειρά του Arrow. Ο Diggle χτίζει πολύ όμορφα τον playboy Oliver Queen για να μπορέσει μετά την προδοσία που γνωρίζει ο ήρωας και τη ζωή του στο νησί, να διαλύσει την ψυχοσύνθεσή του και να τον αναδομήσει ως τον Green Arrow. Η ιστορία έχει πολύ ωραία ροή και οι χαρακτήρες συστήνονται και αλληλεπιδρούν πολύ αρμονικά μεταξύ τους. 

 

Ο Jock μου αρέσει γενικά σαν σχεδιαστής και θεωρώ πως στο Year One κάνει πολύ καλή δουλειά. Μου αρέσει που ακόμα και όταν τα χρώματα του είναι σχετικά φωτεινά όπως για παράδειγμα στις σκηνές στο νησί, πάλι θα βρει τρόπους ώστε σχεδιαστικά το κόμικ να μοιάζει σκοτεινό και παράξενο. Οι μάχες φαίνονται βίαιες και είναι καλοσχεδιασμένες και τα πρόσωπα αποδίδονται πολύ συναισθηματικά, καθώς και ο Oliver και o Hackett περνούν από διάφορες συναισθηματικές φάσεις και βλέπεις τον πόνο ή την αλλαγή στο πρόσωπο τους. Γενικά το story arc με τη σχέση μεταξύ των δύο το βρήκα αρκετά καλογραμμένο.

 

Γενική εντύπωση λοιπόν πολύ θετική, είναι από τις ωραίες κυκλοφορίες που προέκυψαν από τη συνεργασία Οξύ-Έθνους και σε αντίθεση με τους περισσότερους Marvel τίτλους, τον προτείνω ανεπιφύλακτα για όποιον βρει την τριάδα σαν πακετάκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to GREEN ARROW: YEAR ONE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.