Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλύτερη ιστορία Superman


Laz33

Kαλύτερη ιστορία Superman  

17 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μιας και βλέπω δεν έχει γίνει στο παρελθόν αντίστοιχη δημοσκόπηση (τι κάνετε ρε τόσο καιρό οι υπερηρωικοί; :lol:), ανοίγω εγώ μία.
Η ερώτηση είναι απλή.
Ποια θεωρείται την καλύτερη ιστορία Superman.
Aπό οποιαδήποτε εποχή. Μην μπλέξουμε με pre-crisis, post-crisis και δεν συμμαζεύεται :)

Στις επιλογές έχω βάλει 20 ιστορίες που θεωρούνται top. Πολύ πιθανό να υπάρχουν κι άλλες. Βάζετε την επιλογή "άλλη" και την αναφέρετε σε σχόλιο.
Απ΄τις 20 ιστορίες οι 14 έχουν βγει και στα ελληνικά.
Αυτές που δεν βγήκαν είναι οι:
For All Seasons
Must There Be a Superman?
Peace on Earth
Secret Identity
Secret Origin
What’s So Funny About Truth, Justice, and the American Way?


Προσοχή μην μπερδέψετε το Secret Identity του Busiek με το Secret Origin του Johns :)

 

Προσωπικά δεν τις έχω διαβάσει όλες.
Έχω διαβάσει τις 12, ενώ άλλες 3 τις είδα στην animated έκδοσή τους.
Οπότε μόνο για 15 έχω άποψη.
Απ΄αυτές οι δύο αγαπημένες μου και αυτές που ξεχώρισα είναι οι Red Son και Birthright :)

 

 

78d34418bd7dba1d04a3a0790f712bab.thumb.jpg.6d7b22e24419cd6839a37d349c3cf2d1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Laz μας έχεις βάλει τα γυαλιά, ούτε εγώ δεν τις έχω διαβάσει όλες :lol: έχεις πολύ καλή γνώση στα υπερηρωικα πλέον. Ωραίος.

 

Ψήφισα Birthright. Αλλά από όσα έχεις εκεί έχω διαβάσει μόνο 8 (All Star, Birthright, Earth One, Kingdom Come, Red Son, The Death of Superman, Whatever Happened to the Man of Tomorrow, Whats so Funny About truth Justice and the American way). Εχω στην βιβλιοθήκη μου τα Last Son, Secret Origin, Secret Identity και Up Up and Away και θα διαβαστούν κάποτε πάντως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Φίλε Laz, μία λίστα με καλύτερες ιστορίες Σούπερμαν πρέπει να έχει τουλάχιστον 70-80 επιλογές :)

Όπως σε αυτήν εδώ την εξαιρετική λίστα του CBR :)

Σίγουρα κανείς μας δεν τις έχει διαβάσει όλες αυτές. Όμως έτσι αντιπροσωπεύονται καλύτερα οι διαφορετικές εποχές και τρόποι γραφής των κόμικ με τον Σούπερμαν. Και έχει και πιο τρελό χαβαλέ :lol:

Πάντως η δική σου λίστα βλέπω περιέχει τις κορυφαίες ιστορίες Σούπερμαν των τελευταίων 20 χρόνων. Άρα για αρχική/βασική δημοσκόπηση είναι μια χαρά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

For the man who has everything βεβαίως βεβαίως. ΟΛΕΣ οι άλλες είναι γτπ συγκριτικά :D

 

όχι ΙΜΗΟ

ούτε καν ΙΜΟ

φακτ και κάθετος σε αυτό :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Tsaklas είπε:

Laz μας έχεις βάλει τα γυαλιά, ούτε εγώ δεν τις έχω διαβάσει όλες :lol: έχεις πολύ καλή γνώση στα υπερηρωικα πλέον. Ωραίος.

Eντάξει, ας μην υπερβάλουμε.
Όσο εντατικά κι αν έχω ασχοληθεί τον τελευταίο ενάμιση μήνα με τα υπερηρωικά, δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη.
Έχω ακόμα πολύ ψωμί για να θεωρηθώ έμπειρος :)
Πάντως με τον Superman έχω ασχοληθεί περισσότερο από κάθε άλλο ήρωα.
 

 

 

57 λεπτά πριν, Super Goofy 000 είπε:

Φίλε Laz, μία λίστα με καλύτερες ιστορίες Σούπερμαν πρέπει να έχει τουλάχιστον 70-80 επιλογές

Σίγουρα αλλά θα υπήρχε μπέρδεμα όσες περισσότερες βάζαμε.
Γι΄αυτό έβαλα την επιλογή "άλλη" :)

 

 

 

18 λεπτά πριν, germanicus είπε:

For the man who has everything βεβαίως βεβαίως. ΟΛΕΣ οι άλλες είναι γτπ συγκριτικά :D

Σήμερα μόλις τη διάβασα, καθώς έφτασε στα χέρια μου το άλμπουμ "Ιστορίες από το Σύμπαν της DC Comics" του Alan Moore.
Αποτέλεσε μάλιστα και την αφορμή για τη δημοσκόπηση :)
Σε βρίσκω πάντως κάπως απόλυτο και υπερβολικό.
Σίγουρα είναι πολύ ωραία και "ψαγμένη" ιστορία, αλλά προσωπικά έχω διαβάσει και καλύτερες :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Just now, Laz33 said:

Σε βρίσκω πάντως κάπως απόλυτο και υπερβολικό.

 

μόνο κάπως? :lol: να πω κι άλλα άμα είναι :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

 

Σήμερα μόλις τη διάβασα, καθώς έφτασε στα χέρια μου το άλμπουμ "Ιστορίες από το Σύμπαν της DC Comics" του Alan Moore.
Αποτέλεσε μάλιστα και την αφορμή για τη δημοσκόπηση :)
Σε βρίσκω πάντως κάπως απόλυτο και υπερβολικό.
Σίγουρα είναι πολύ ωραία και "ψαγμένη" ιστορία, αλλά προσωπικά έχω διαβάσει και καλύτερες :)

 

Κι εγώ αυτό το αλμπουμάκι περιμένω καιρό τώρα, έλεος η Anubis που το απέσυρε από Πρωτοπορίες κλπ με 40% και το έχουν μόνο στο σάιτ τους. Δεν είναι ακριβό βέβαια, αλλά μου κακοφαίνεται πάντα η κίνηση αυτή και γι'αυτό το έχω αποφύγει ως τώρα. Περίμενα Batman Day  να το πάρω και βάλανε κάτι βλακείες. Να δούμε μήπως στην Black Friday βάλουν τίποτα καλύτερο να το τσιμπήσω. Αν και στα Public έχει ήδη 30% χμμ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Από public με 30% το πήρα.
Μου έβγαλαν λίγο την ψυχή βέβαια. Τρεις βδομάδες έκαναν να το φέρουν.
Δεν πειράζει, κάλλιο αργά παρά ποτέ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

For the man who has everything βεβαίως βεβαίως. ΟΛΕΣ οι άλλες είναι γτπ συγκριτικά :D

 

Από τις ιστορίες του Άλαν Μουρ μού άρεσε πιο πολύ το Whatever happened to the Man of Tomorrow :)

 

Η ψήφος μου για άλλη ιστορία πάει σε δύο ιστορίες.

α)  Superman and the Legion of Super-Heroes. Η καλύτερη ιστορία των Τζεφ Τζονς και Γκάρυ Φρανκ για τον Σούπερμαν. Ένα σύγχρονο διαμάντι.

β) The Secret Revealed Το μόλις δεύτερο τεύχος του νέου Σούπερμαν διά χειρός Τζον Μπερν, αμέσως μετά το Man of Steel. Ο Λεξ Λούθορ μαθαίνει την μυστική ταυτότητα του Σούπερμαν;;;;  Ή μήπως όχι;;; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μακράν η καλύτερη ιστορία όλων των εποχών του Superman είναι το Kryptonite Nevermore saga (Superman 233-238, 240-242).

 

233-1.thumb.jpg.f3edd5998391e51a9e595a2998fc2016.jpg

 

9 χορταστικά τεύχη από τον Denny O' Neil (αγαπημένος storyteller) και τον Curt Swan (ο καλύτερος σχεδιαστής στην ιστορία του Superman).

 

Σηματοδοτεί την έναρξη της Bronze Age για τον άνθρωπο από ατσάλι τον Ιανουάριο του 1971 ("Superman Breaks Loose") και ολοκληρώθηκε τον Σεπτέμβριο της ίδιας χρονιάς.

 

Δυστυχώς το hardcover book που κυκλοφόρησε η DC το 2009 έχει κακό reproduction.

 

Αγαπημένα sagas επίσης:

 

299-1.thumb.jpg.a480eb2214b5aa4c94eefbea7fa9edbd.jpg

 

"The Double or Nothing Life of Superman" το 1976 (Superman 296, 297, 298, 299)

 

312-1.thumb.jpg.32b8b498ba952e2b578242f1b8eb9300.jpg

 

"Plague of the Antibiotic Man" το 1977 (Superman 311, 312, 313, 314)

 

Το τελευταίο δημοσιεύτηκε από τον Ψαρόπουλο στα τεύχη 14-17 ενώ από το προηγούμενο μόνο το τέταρτο μέρος δημοσιεύτηκε στα Ελληνικά από τον Ψαρόπουλο (τεύχος 44).

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Να ρωτήσω ρε παιδιά, ελπίζοντας ότι δεν βγαίνω off-topic, μιας και βλέπω κι εδώ και στο θέμα της συλλογής Marvel, οι εκδόσεις στην Ελλάδα στα 80-90s τι φάση περνούσαν; Εξέδιδαν μισές ιστορίες; Δηλαδή έβγαζαν πχ το 1ο μέρος μιας ιστορίας και μετά κάτι άλλο; Τραγικό μου ακούγεται. Προφανώς έχετε πολύ όμορφες αναμνήσεις από εκείνη την εποχή όσοι την προλάβατε, αλλά δεν σας ταλαιπωρούσε απίστευτα να διαβάζετε λειψές ιστορίες, αν καταλαβαίνω καλά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

14 min ago , CaptainMarvel17 said:

312-1.thumb.jpg.32b8b498ba952e2b578242f1b8eb9300.jpg

 

"Plague of the Antibiotic Man" το 1977 (Superman 311, 312, 313, 314)

 

Το τελευταίο δημοσιεύτηκε από τον Ψαρόπουλο στα τεύχη 14-17 ενώ από το προηγούμενο μόνο το τέταρτο μέρος δημοσιεύτηκε στα Ελληνικά από τον Ψαρόπουλο (τεύχος 44).

 

 

 

Εξαιρετική. Αγαπημένη. Λατρεμένη. Εξαιρετικός ο σχεδιασμός του Amalak. Το έχω πει πολλάκις. Αλλά... αλλά... οκ... Προφανώς δεν μπορώ να μιλήσω για εσένα. Για εμένα όμως, θεωρώ ότι την λατρεύω, όπως λατρεύω τα 1-20 (με 1-2-3 ακόμα) του Ψαρόπουλου καθαρά επειδή τα διάβασα μικρός :) 

 

Δεν θα τα πρότεινα λχ στον laz να τα διαβάσει με το σκεπτικό "ω, δες εδώ ιστοριάρες"! :) 

 

Από την ανάποδη βέβαια. Τώρα που το σκέφτομαι. Μπορώ να πω στον laz "κατέβασε τα 1-27 (σκαναρισμένα είναι εξ'άλλου :) ) και διάβασέ τα στη τουαλέτα για να καταλάβεις τι ακριβώς είναι ο Σούπερμαν". Από αυτά τον έμαθα και εγώ και πάρα πολλοί άλλοι τον Σούπερμαν. Είναι απλές χαλαρές περιπετειούλες 1-2-3 τευχών η κάθε μια. Ευκολοδιάβαστες, με ζωντανά χρώματα (ας είναι καλά ο Ψαρόπουλος, διότι είχα φάει χοντρή νίλα όταν πήρα τα πρωτότυπα αμερικάνικα τεύχη...). Είναι βασικά αυτό που θα έπρεπε να είναι τα υπερηρωικά. Απλές περιπετειούλες. Ούτε να σώσουμε το σύμπαν, ούτε να σώσουμε τον πλανήτη, ούτε να πολεμήσουμε τον όποιο εχθρό έχουν σήμερα οι ΗΠΑ. Και με το σύμπαν ας ασχοληθούμε μια φορά στα 10 χρόνια. Να είναι πραγματικά σπέσιαλ κατάσταση :) 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

2 ώρες πριν, germanicus είπε:

 

Εξαιρετική. Αγαπημένη. Λατρεμένη. Εξαιρετικός ο σχεδιασμός του Amalak. Το έχω πει πολλάκις. Αλλά... αλλά... οκ... Προφανώς δεν μπορώ να μιλήσω για εσένα. Για εμένα όμως, θεωρώ ότι την λατρεύω, όπως λατρεύω τα 1-20 (με 1-2-3 ακόμα) του Ψαρόπουλου καθαρά επειδή τα διάβασα μικρός :) 

 

Δεν θα τα πρότεινα λχ στον laz να τα διαβάσει με το σκεπτικό "ω, δες εδώ ιστοριάρες"! :) 

 

Από την ανάποδη βέβαια. Τώρα που το σκέφτομαι. Μπορώ να πω στον laz "κατέβασε τα 1-27 (σκαναρισμένα είναι εξ'άλλου :) ) και διάβασέ τα στη τουαλέτα για να καταλάβεις τι ακριβώς είναι ο Σούπερμαν". Από αυτά τον έμαθα και εγώ και πάρα πολλοί άλλοι τον Σούπερμαν. Είναι απλές χαλαρές περιπετειούλες 1-2-3 τευχών η κάθε μια. Ευκολοδιάβαστες, με ζωντανά χρώματα (ας είναι καλά ο Ψαρόπουλος, διότι είχα φάει χοντρή νίλα όταν πήρα τα πρωτότυπα αμερικάνικα τεύχη...). Είναι βασικά αυτό που θα έπρεπε να είναι τα υπερηρωικά. Απλές περιπετειούλες. Ούτε να σώσουμε το σύμπαν, ούτε να σώσουμε τον πλανήτη, ούτε να πολεμήσουμε τον όποιο εχθρό έχουν σήμερα οι ΗΠΑ. Και με το σύμπαν ας ασχοληθούμε μια φορά στα 10 χρόνια. Να είναι πραγματικά σπέσιαλ κατάσταση :) 

 

 

:cheers5: 

 

Προφανώς παίζει ρόλο ο παράγοντας νοσταλγία. Εγώ ανακάλυψα τα κόμικς της DC μέσω του Ψαρόπουλου και γι' αυτό είναι η αγαπημένη μου εποχή. Υποθέτω ότι οι νεότεροι που μεγάλωσαν με το "Death of Superman" ή ακόμα και με τα τεύχη του John Byrne, δεν θα τους αρέσουν αυτές οι ιστορίες οι οποίες φαντάζουν απλοϊκές στα μάτια των νέων σήμερα (όπως φαντάζουν στα μάτια τα δικά μου τα τεύχη της Golden age). Γούστα είναι αυτά.

 

Εδώ έχω ακούσει σχόλια από οπαδούς της Silver age (1960s) οι οποίοι θάβουν τα κόμικς του Σούπερμαν από τα 1970s και τα early 1980s, ότι είναι κατώτερα από τα κόμικς της δεκαετίας του 60. Υποθέτω ότι ο καθένας αγαπάει την εποχή με την οποία μεγάλωσε.

 

Ας πούμε εμένα δεν μ' αρέσει το Death of Superman ή το Arkham Asylum του Batman (ακόμα κλαίω τα λεφτά μου). Νομίζω ότι η ηλικία του κάθε αναγνώστη παίζει καθοριστικό ρόλο σε ότι αφορά την εποχή των κόμικς που προτιμάει.

 

Σε τελική ανάλυση, όλα αυτά είναι και λίγο υποκειμενικά. Θυμάμαι που έθαβες το "Coming of Galactus" που είναι για πολλούς η καλύτερη ιστορία των Fantastic Four (έχω το Epic). Από την άλλη, διάβασα πρόσφατα το "Under Siege" των Avengers που υποτίθεται ότι είναι η καλύτερη ιστορία τους, και ομολογώ ότι δεν ξετρελάθηκα ιδιαίτερα. Οπότε όπως προείπα, είναι όλα υποκειμενικά. Περί ορέξεως... :)

 

Επίσης μερικές φορές κάποια πράγματα ξεπερνιούνται στο πέρασμα του χρόνου. Είδα ξανά πρόσφατα το Battlestar Galactica (1979) το οποίο μ' άρεσε πολύ όταν το έβλεπα πιτσιρικάς. Λοιπόν τώρα που το ξαναείδα, δεν μ΄άρεσε καθόλου. Μου φάνηκε πολύ dated. Δεν έχει κρατηθεί καλά στην πάροδο του χρόνου. Ξενέρωσα εντελώς. Όμως τα κόμικς του Ψαρόπουλου εξακολουθούν να μ' αρέσουν (κι όχι μόνο τα 20 πρώτα τεύχη, αλλά και τα υπόλοιπα).

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γιατί μόνο τα 1-27 από Ψαρόπουλο να κατεβάσω;
Δεν αξίζουν τα υπόλοιπα;

Κατέβασα πάντως τα 14-17 που περιέχουν την ιστορία "Plague of the Antibiotic Man" που προτείνετε και οι δυο σας.
Θα τη διαβάσω από περιέργεια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

3 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Να ρωτήσω ρε παιδιά, ελπίζοντας ότι δεν βγαίνω off-topic, μιας και βλέπω κι εδώ και στο θέμα της συλλογής Marvel, οι εκδόσεις στην Ελλάδα στα 80-90s τι φάση περνούσαν; Εξέδιδαν μισές ιστορίες; Δηλαδή έβγαζαν πχ το 1ο μέρος μιας ιστορίας και μετά κάτι άλλο; Τραγικό μου ακούγεται. Προφανώς έχετε πολύ όμορφες αναμνήσεις από εκείνη την εποχή όσοι την προλάβατε, αλλά δεν σας ταλαιπωρούσε απίστευτα να διαβάζετε λειψές ιστορίες, αν καταλαβαίνω καλά;

 

Για τα 1990s δεν μπορώ να μιλήσω, αλλά για τα 1980s έχω όντως πολύ όμορφες αναμνήσεις. Μας ταλαιπωρούσε αφάνταστα να διαβάζουμε λειψές ιστορίες, αν και δεν συνέβαινε πάντα.

 

Οι εκδόσεις του Καμπανά δεν μ' άρεσαν ιδιαίτερα τότε (αν και φανατικός της Marvel) καθώς τις έβρισκα φτηνές. O Spider-man ας πούμε ήταν ασπρόμαυρος και σε μικρό σχήμα (αλλά είχε περισσότερες σελίδες από το αμερικάνικο).

 

'Αλλες εκδόσεις ήταν πιο προσεγμένες όπως ας πούμε της Harmi-Press, της Star Comics, του Σαμούχου, του Ψαρόπουλου κλπ. Εξαρτάται από τον εκδότη. Το θέμα είναι ότι τότε λόγω του νεαρού της ηλικίας διάβαζα μόνο Ελληνικές εκδόσεις (σε αντίθεση με τα σημερινά δεδομένα) οπότε δεν είχα ένα μέτρο σύγκρισης, δεν είχα κάτι για να το συγκρίνω.

 

Νομίζω ότι πολλές από τις Ελληνικές εκδόσεις τότε ήταν καλές για την εποχή τους. Ας πούμε τα Χρυσά Κόμικς σε μετάφραση της Έλενας Ακρίτα (ναι η γνωστή) ήταν εξαιρετική σειρά που διαβάζεται ευχάριστα ακόμα και σήμερα (με καλή ποιότητα εκτύπωσης, χρώματα, χαρτί ιλουστρασιόν κλπ.)

 

Σε γενικές γραμμές το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό τότε, λαμβάνοντας υπόψη και τα μέσα της κάθε εποχής (τώρα ας πούμε τα κόμικς επεξεργάζονται από υπολογιστές κλπ.) Όπως λέει και ένα τραγούδι του Νίκου Γούναρη "ο κόσμος άλλαξε, αλλάξαν οι καιροί". :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κατ'αρχάς 1-27 διότι αυτά αρέσουν σε εμένα :lol: Κατά δεύτερο λόγο διότι από αυτά είχα πάρει πιτσιρικάς :lol: (άρα μάλλον γι΄αυτό μου αρέσουν). Από εκεί και πέρα ακολουθούν μια περίεργη σειρά στη μετάφραση. Τα πρώτα τεύχη της σειράς είναι από το Superman #300 και πάνω. Μετά όμως πηδάνε πίσω και κάπου χάνεται πλήρως η όποια συνοχή σε στυλ (δική μου εντύπωση έστω). Εν συνεχεία σταματάει να μεταφράζει Superman και αρχίζει να μεταφράζει DC Presents, που στο δια ταύτα σημαίνει Σούπερμαν μαζί με έναν ακόμα. Και μετά πηγαίνουμε σε Super Friends που είναι μεταφορά των ηρώων του ομώνυμου σώου (με τη σύνθεση που είχαν εκείνη την εποχή). 

 

Κάνε χάζι στον σκαναριστικό άθλο του leonidio εδώθε :) Εξαιρετικά τα σκαν που μας έδωσε, αλλά δεν υστερεί σε τίποτα ο εκπληκτικός σχολιασμός που τα συνόδευε :cool: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

14 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Γιατί μόνο τα 1-27 από Ψαρόπουλο να κατεβάσω;
Δεν αξίζουν τα υπόλοιπα;

Κατέβασα πάντως τα 14-17 που περιέχουν την ιστορία "Plague of the Antibiotic Man" που προτείνετε και οι δυο σας.
Θα τη διαβάσω από περιέργεια :)

 

Αξίζουν. Πρόσεχε μόνο τις ιστορίες των Super Friends. Αποκλείεται να σ' αρέσουν. Παραείναι μπανάλ για τα γούστα σου. Τα τεύχη 1-45 οπωσδήποτε. Εμένα μ' αρέσουν και τα τεύχη της DC Comics Presents (τα ντουέτα του Σούπερμαν).

 

Σήμερα μάλιστα ανακοινώθηκε ότι η DC ακύρωσε το πρώτο τόμο των Super Friends (Ιούνιος 2020) με τα τεύχη 1-26. Πολύ λυπηρό. :shit2:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν τα έχω διαβάσει όλα, αλλά τα Birthright, Death of Superman και Brainiac αξίζουν. Σίγουρα διαφορετικό είναι και το Earth One, έχω διαβάσει μόνο το vol. 1 που είχε βγάλει η Anubis. Ωραίες ιστορίες είχε και το Action Comics 1000 που είχε βγει στα Ελληνικά. Έχω το Up, Up and Away και το For Tommorrow σε τευχάκια, αλλά δεν τα έχω διαβάσει ακόμα. Επίσης θέλω πολύ να διαβάσω κάποια στιγμή το Red Son και All Star Superman και να αγοράσω στα ελληνικά το American Alien.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To American Alien κι εγώ το θέλω.
Αλλά 20 ευρώπουλα είναι πολλά.
Περιμένω τη Black Friday μπας και γίνει καμιά καλή προσφορά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, Laz33 είπε:

To American Alien κι εγώ το θέλω.
Αλλά 20 ευρώπουλα είναι πολλά.
Περιμένω τη Black Friday μπας και γίνει καμιά καλή προσφορά :)

 

Μία από τα ίδια κι εγώ, αλλά δεν πιστεύω πως θα γίνει κάποια προσφορά στη Black Friday. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα τα τεύχη #14-17 του Ψαρόπουλου με την ιστορία του "Αντιβιοτικού Ανθρώπου".

Πολύ ευχάριστη, δεν μπορώ να πω.
Τα δείχνει τα χρονάκια της, τόσο σχεδιαστικά όσο και στον τρόπο αφήγησης.
Αλλά δεν με πειράζει, μ΄αρέσουν τα ρετρό :)
Ήταν βασικά αυτό που έγραψε ο germanicus. Όμορφη, απλή, ευανάγνωστη περιπετειούλα.
Αλλά μέχρι εκεί.
Δεν έχει βάθος ώστε να με κάνει να τη βάλω σ΄ένα top5 πχ :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θεωρητικά κάτι από τα υπάρχοντα άλλα εγώ ξεχωρίζω δυο ιστορίες, τελείως υποκειμενικά πάντα. 

 

Το Camelot Falls, βέβαια το καμελοτ φαλλς πιάνει πολύ μεγαλύτερο μέρος του run του Kurt Busiek απο οτι οι τομοι που το έχουν και καλά μαζεμένο. Γιατί είναι μια ιστοριορα με τα όλα της. Ωραίο πλαίσιο αφήγησης. Ίσως η καλύτερη ψυχοσύνθεση του πρωταγωνιστή. Καλοί δευτερευοντες χαρακτήρες (μόνη φορά που ενδιαφέρθηκα για τον Πρανκστερ η το Παρασιτο), διλήμματα και τέλεια χρηση των δυναμεων του Σουπερμαν.

 

Και το Action Comics run του Grant morrison γιατι ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΟΛΑ!!!!! Εκτος απο καλο σχεδιο...μιλαμε καποια στιγμη ο rags morales χανει την μπαλα. Αλλα ναι ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

5 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Διάβασα τα τεύχη #14-17 του Ψαρόπουλου με την ιστορία του "Αντιβιοτικού Ανθρώπου".

Πολύ ευχάριστη, δεν μπορώ να πω.
Τα δείχνει τα χρονάκια της, τόσο σχεδιαστικά όσο και στον τρόπο αφήγησης.
Αλλά δεν με πειράζει, μ΄αρέσουν τα ρετρό :)
Ήταν βασικά αυτό που έγραψε ο germanicus. Όμορφη, απλή, ευανάγνωστη περιπετειούλα.
Αλλά μέχρι εκεί.
Δεν έχει βάθος ώστε να με κάνει να τη βάλω σ΄ένα top5 πχ :)

 

Αν σου αρέσουν οι ιστορίες Σουπερμαν απο τα 70ς οι καλυτερες ειναι του Elliot Μaggins(το Must there be a Superman ειναι δικο του). Ειναι απο τους αγαπημενους μου γιατι πραγματικα κανει τον Σουπερμαν να φαινεται μυθικος.

 

Αν ξερεις καλα αγγλικα μερικες μπορεις να τις διαβασεις εδω: http://elliot.maggin.nu/bibliography.php

 

Δυστυχως η DC δεν τις έχει ανατυπώσει :moutra2:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.