Μετάβαση στο περιεχόμενο

Apple και Video Games


spiderman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα.

Θέλω πάση θυσία να αγοράσω Apple i Mac https://www.public.gr/product/apple/imac/apple-imac-mid-2019-215-core-i7-32gh-8th-gen8gb1tbradeon-pro-555x-2gb-4k-display/prod9800160pp/, ρώτησα στην Apple αν παίζει παιγνίδια κ μου είπαν ναι γιατί ειναι δυνατός η/υ αλλά πρέπει να έχουν συμβατότητα τα παιγνίδια με την Apple.

Επειδή ξέρω ότι τα Apple είναι ως επί το πλείστον επαγγελματικά μηχανήματα έχουν όμως εξελιχθεί και στην ψυχαγωγία, θα μπορεί ο συγκεκριμένος να παίζει τα FIFA 20, Tekken 7, WRC 8, Spiderman, Marvel VS Capsom κτλ κτλ?

Ή θα πρέπει να πάρω τηλεοραση(που δεν έχω, δεν μ'αρέσει) και ένα PS4? Τώρα έχω all in one LENOVO και θέλω να πάω σε APPLE..

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Γιατί ρε παιδί θέλεις πάση θυσία Apple; :) Είναι κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Ή απλά δεν θες να ξαναπάς σε Lenovo και άκουσες πως η Apple είναι καλή; Η Apple δεν είναι ιδανική για παιχνίδια. Μπορεί να σου χρησιμεύσει σαν λειτουργικό σύστημα, σαν video editing ή σαν γενικό εργαλείο λόγω μερικών συγκεκριμένων προγραμμάτων, όμως αν θες να παίζεις παιχνίδια, δεν είναι ιδανικό. Οι υπάλληλοι προφανώς και θα σου πουν πως παίζει παιχνίδια, δεν λέω, 2 χιλιάρικα είναι αυτά. Και τοστιέρα να πάρεις, θα παίζει σε κάποιον βαθμό κάποια παιχνίδια :). Αλλά είναι σαν να πληρώνεις για μια τεράστια βιβλιοθήκη που πιάνει όλο τον τοίχο απλά για να βάζεις μέσα μερικά βιβλία στο ένα της ράφι.

 

Κάτι ακόμα που πρέπει να γνωρίζεις πριν πας σε imac, είναι πως δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση στο μέλλον. Δηλαδή αν θέλεις να αλλάξεις τον HDD (αργό σκληρό δίσκο που έχει μέσα) για να βάλεις SSD (πολύ πιο γρήγορο), δεν μπορείς. Ή βασικά μπορείς, αλλά πρέπει να κάνεις τεράστιες μόντες με μαστορέματα που δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον αξίζει τον κόπο. Επίσης αν προβείς σε αγορά, θα δώσεις 2 χιλιάρικα για να μείνεις για πάντα με την κάρτα γραφικών που φοράει, δηλαδή την AMD Radeon Pro 555X. Αν θες σε δυο χρόνια να παίξεις ένα καινούργιο παιχνίδι που δεν το σηκώνει το μηχάνημα τι θα κάνεις; Θα το πετάξεις για να ξαναδώσεις άλλα 2 χιλιάρικα για το καινούργιο μοντέλο; :lefta: Μην ακούς τι σου λέω εγώ εδώ πέρα, κάνε δική σου έρευνα στο διαδίκτυο και δες αν όντως η Radeon Pro 555X σου κάνει. Ψάξε για «Apple και gaming» και δες. Στον αντίποδα, θα μπορούσες να φτιάξεις έναν υπολογιστή που να έχει μία 1060 6Gb των 250-350€ και να παίζεις τα πάντα όλα χωρίς να σε νοιάζει τίποτα. Τα παιχνίδια που θέλεις είναι γενικώς ελαφριά, επομένως θεωρητικά θα έπαιζαν, όμως έχε υπ' όψιν πως πολύ λίγα γενικώς υποστηρίζονται από την Apple.

 

  • Fifa 20. Απ' ό,τι βλέπω παίζει οριακά μεν στο μηχάνημα ΟΜΩΣ θέλει να κάνεις μανούβρες και να εγκαταστήσεις Windows (Τα imac δεν χρησιμοποιούν Windows, έχουν άλλο OS με διαφορετικά προγράμματα και απαιτήσεις). Έχει αναλυτικές οδηγίες για το πώς να παίξει, εδώ
  • Tekken 7 δεν είναι σίγουρος. Ξέρω πως στην αρχή δεν υποστήριζε mac, αλλά από τότε έχω δει κάποια βίντεο που τρέχουν πετσοκομμένο το παιχνίδι στα 30 frames per second με frame drops (κανονικά πρέπει να τρέχει στα 60 ακατέβατα)
  • WRC 8 & Marvel VS Capcom Infinite. Απ' ό,τι βλέπω στις wiki, ούτε το ένα, ούτε το άλλο υποστηρίζονται.
  • Spiderman. Αυτό δεν παίζει σε υπολογιστή γενικά. Το χρηματοδότησε η Sony και κατά 99% θα μείνει στο Playstation. Ο μόνος τρόπος να το παίξεις σε κάναν υπολογιστή είναι πιθανόν ως streaming με το PS Now, όμως δεν είμαι σίγουρος για το εάν γίνεται ακόμα, και φυσικά αυτή η υπηρεσία δεν μπορεί να τρέξει σε iMac.

 

Επίσης, σε όλα τα παραπάνω πρόσθεσε πως ακόμα και αααααν παίξουν κάποια από αυτά με τον χ/ψ τρόπο, θα πρέπει να κάνεις αντίστοιχες μόντες για να συνδέσεις κάποιο χειριστήριο ή αντίστοιχο έξτρα περιφερειακό. Γενικά, ένα iMac μπορεί να είναι πολυεργαλείο για συγκεκριμένους τομείς, ΟΜΩΣ θα πρέπει να ξέρεις για τι το χρειάζεσαι. Για τον απλό κοσμάκη, ένας απλός υπολογιστής είναι απείρως πιο φθηνός και χρήσιμος. Και γενικά αν θες παιχνίδια, μένεις μακριά από Apple, είναι κανόνας αυτό

:spidey:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αν το βασικό που σε ενδιαφέρει είναι τα παιχνίδια ξέχνα την apple. Με μερίδιο αγοράς 5% παγκοσμίως οι περισσότεροι developers την αγνοούν παντελώς.

Η καλύτερη λύση για παιχνίδια είναι ενα δυνατό pc και μετά κάποια κονσόλα. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση στην ποικιλία ανάμεσα σε pc/κονσόλα και σε mac. Καμία !

Θα μπορούσα να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες και να σου πω να μην πληρώσεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες (π.χ. 1000€ για μια βάση οθόνης !!!) αλλά μένω σε αυτό που ζήτησες στο μήνυμα σου.

Αν δεις τι hardware μπορείς να πάρεις με 2 χιλιάρικα θα τρομάξεις.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για παιγνίδια σκέφτομαι να πάρω 42" τηλεόραση μάλλον και PS4 Pro και λίγο πιο μετά τον Apple Mac για δουλειά που τον χρειάζομαι. 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.