Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο Άγιος Σιλουανός ο Αθωνίτης (comic)


spiderman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

https://www.monastiriaka.gr/agios-silouanos-athonitis-comic-p-366.html

 

Ο Άγιος Σιλουανός ο Αθωνίτης (1866-1938)

    Ο βίος του αγιορείτη Αγίου σε comic με βάση τη βιογραφία του από τον Γέροντα Σωφρόνιο του Έσσεξ. Η πρώτη έκδοση του βιβλίου έγινε τον Μάρτιο του 2009 στην γαλλική γλώσσα από τον βελγικό εκδοτικό οίκο «Coccinelle BD» (Durbuy - Belgique) με σκίτσα του Gaëtan Evrard. Την επόμενη χρονιά το βιβλίο τιμήθηκε με ειδική μνεία στο διεθνές φεστιβάλ χριστιανικών comics της Angouleme στην Γαλλία.
    Ο δημιουργός του comic εμπνεύστηκε το θέμα από το ομώνυμο βιβλίο του Αρχιμανδρίτη Σωφρόνιου. Το βιβλίο απευθύνεται σε παιδιά και έφηβους, περιγράφοντας τα κύρια στάδια της ζωής του αγίου στο Άγιον Όρος, αλλά και πριν από αυτό παρέχοντας ουσιαστικές περιλήψεις και αποσπάσματα από τη μαρτύρια και τη διδασκαλία του. Τα γραφικά είναι απλά και αρμονικά χρησιμοποιώντας παστέλ χρώματα, με το μπεζ και το γκρι να κυριαρχούν δίνοντας έναν ειρηνικό χαρακτήρα. Τα σχέδια σέβονται την αγιορείτικη αρχιτεκτονική, τόσο στους εσωτερικούς χώρους, όσο και στα εξωτερικά τοπία.

Σελίδες: 80
Διαστάσεις: 24 x 32 εκ.

 

Τις επόμενες ημέρες θα παραγγείλω το συγκεκριμένο κόμικ και για μένα αλλά και για έναν φίλο, μας φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Υπάρχει κάποιος που να το έχει διαβάσει, να μας πει εντυπώσεις;

xz.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το έχω το συγκεκριμένο!Πρέπει να μου το είχε πάρει ο πατέρας μου,και τότε που το είχα διαβάσει(ήμουν μικρός)μου είχε κάνει πολύ εντύπωση...Θυμάμαι πάντως πως έχει πολύ καλό σχέδιο.Θυμάμαι,επίσης,κάποια συγκεκριμένα καρέ με απόλυτη λεπτομέρεια,καθώς και την ιστορία (πάνω-κάτω)!Είναι αρκετά ενδιαφέρον πιστεύω,θα το εκτιμήσεις αν ασχολείσαι με βίους Αγίων.Δυστυχώς δεν έχω scanner για να κάνω την παρουσίαση,πάντως :efxaristo: που έφτιαξες αυτό το θέμα και μου το θύμισες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.