Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΘΟΝΗ


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΟΘΟΝΗ
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
1979
Εξώφυλλα:
47 + 33 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
47
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Περιοδικό
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Μουσικής/Κινηματογράφου
Περιοδικότητα:
Τριμηνιαία
Μέγεθος:
20.0 x 27.0
Σελίδες:
74
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
Τίτλος:
ΟΘΟΝΗ (ΕΞΤΡΑ)
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
1990
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Περιοδικό
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Μουσικής/Κινηματογράφου
Μέγεθος:
20.0 x 27.0
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

OTHONI_0014.jpg  OTHONI_0015.jpgOTHONI_0016.jpg    

 

Η Οθόνη είναι ένα περιοδικό - θρύλος ανάμεσα στους σινεφίλ. Ήταν ας πούμε το ΣΙΝΕΜΑ της δεκαετίας του 1980, φορτισμένο με όλα τα ιδεολογικά και κοινωνικοπολιτισμικά συμφραζόμενα που χώριζαν τις δύο τόσο διαφορετικές δεκαετίες (δηλαδή τα 80's από τα 90's).

 

Η ΟΘόνη ήταν ο καρπός του δημιουργικού οίστρου της κινηματογραφικής ομάδας του Φοιτητικού Ομίλου Θεάτρου Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης (τόπος έκδοσης) και το πρώτο τεύχος της με εξώφυλλο τον Βιμ Βέντερς κυκλοφόρησε  την Άνοιξη του 1979 (έτος έκδοσης) από τις εκδόσεις Εγνατία (εκδότης) με τριμηνιαία περιοδικότητα (που στην πορεία έγινε διμηνιαία). Στην συντακτική ομάδα συναντάμε Γιώργο Τζώρτζιο, Λάζαρο Στεργιάδη, Αλέξανδρο Μουμτζή και ως συνεργάτες τους Νότη Φόρσο, Μηνά Γρηγοράκο και αρκετούς ακόμα. Σε μεταγενέστερα τεύχη συναντάμε ακόμα Γιάννη και Περικλή Δεληολάνη, Αλέξη Δερμεντζόγλου, Βασίλη Κεχαγιά, Χρήστο Μήτση, Νίκο Κολοβό, Θωμά Λιναρά, Σωτήρη Ζήκο, Ιορδάνη Καμπά, Αχιλλέα Ψαλτόπουλο κλπ.

Το πρώτο τεύχος και όλα τα υπόλοιπα είχε τη μορφή τομίδιου με ράχη και μαλακό εξώφυλλο και 74 σελίδες (ο αριθμός σελίδων "παίζει" λίγο  ανά τεύχος). Συνήθως το περιοδικό είχε διαστάσεις 20Χ27 αν και υπήρχαν και τεύχη 21Χ29.

Από το τεύχος 2-3 (διπλό) και μέχρι το 5, εκδότης ήταν ο Γιώργος Κάτος.  Από 6 μέχρι το 13 αναγράφεται η Ζωή Ελευθεριάδου ενώ από το 14 η Λέσχη Φίλων Κινηματογράφου "Οθόνη".

Τα τεύχη που βγήκαν ήταν 48 (η αρίθμηση τελειώνει στο 48, υπάρχει ένα διπλό, το 2/3, που μειώνει τα τεύχη σε 47, υπάρχει όμως κι ένα εκτός σειράς στις αρχές του 90 (αφιέρωμα στη δεκαετία του 80) που επαναφέρει τα τεύχη σε συμφωνία με την αρίθμηση τους (48).

Χμ, τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει ακόμα ένα τεύχος εκτός σειράς "Το Κωμικό Στον Κινηματογράφο" του Νίκου Κολοβού, οπότε....

Το τελευταίο τεύχος (?) βγήκε το Μάιο του 1994, είχε εξώφυλλο Τα χρόνια της Αθωότητας. Το περιοδικό ήταν πια ιδιοκτησία όπως είπαμε της Λέσχης Φίλων Κινηματογράφου "Οθόνη" και υπεύθυνος έκδοσης αναφερόταν ο Νότης Φόρσος.

Πρέπει να πω πως στο πρώτο τεύχος υπάρχει το ιδεολογικό consensus  της ομάδας των συντακτών, το οποίο φαίνεται να σχηματίστηκε σε αντίστιξη με αυτό της ομάδας που έβγαζε τον Προοδευτικό Κινηματογράφο, όπως αυτό αναφέρεται στο τεύχος 2 του ΠΚ.

Η ΟΘόνη υπήρξε για μένα το καλύτερο σινεφίλ περιοδικό που εκδόθηκε ποτέ στη χώρα μας. Ισορροπούσε ανάμεσα στην παραδοσιακή αντίληψη περί αξιών της 7ης τέχνης (Γκοντάρ, Μπουνιουέλ, Βαρντά, Ριβέτ, Κουροσάβα κλπ) και ταυτόχρονα έδινε χώρο στον ανεξάρτητο κινηματογράφο (Τζάρμους, Σέηλς, Τσούκερμαν κλπ) και σε ταινίες genre που ήταν δύσκολο να τις εντοπίσεις (Το Ωτοστόπ του Τρόμου, Ο Άνθρωπος από το Λος Άντζελες κλπ). Στα εξώφυλλα της ταινιάρες σαν το Μετά τα Μεσάνυχτα, το Blade Runner, οι Outsiders (χμ), το Μπάρτον Φινκ, το Πλοίο των Παρανόμων, πιο κλασικές επιλογές (Κουροβάβα, Χίτσκοκ, Αντονιόνι, Κισλόφσκι), ελληνικές επιλογές (Νικολαΐδης, Αγγελόπουλος, Τσιώλης, Βαφέας κλπ) και μερικές ακατανόητες επιλογές βέβαια σαν το λησμονημένο track 29 του Νίκολας Ρεγκ ή το Καλά Χριστούγεννα Mr Lawrence με τον David Bowie.

 

Όλα σχεδόν τα τεύχη υπάρχουν σε μορφή e-book στη σελίδα http://www.myfestival.gr

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τον fakiris

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεύχος εκτός σειράς ανάμεσα στο 37 και το 38.

 

Πρόκειται για αφιέρωμα στη δεκαετία του 80.

Σύμφωνα με τους συντάκτες της Οθόνης καλύτερες ταινίες της δεκαετίας ήταν:

1.Ragin Bull

2.Wings of Desire

3.Η Θυσία

4.Once Upon A Time In America

5.Blade Runner

6.Ran

7.The Element of Crime

8.Φάνυ και Αλέξανδρος

9.Η Κατάσταση των πραγμάτων

10.Blue Velvet

11.Brazil

12.The Year of Living Dangerously

13.The Shining

14.Νοσταλγία

15.Stranger Than Paradise

16.Moonlighting

17.The Dead

18. Dangerous Liaisons

19.La Femme D' a Cote

20.Dead Ringers

21.La Notte Di San Lorenzo

22.Down By Law

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αμάν!! Τα πάντα-όλα μέσα!! Martin Scorcese, Akira Kurosawa, Stephen Frears (νομίζω στη 18η... Πιο πολύ για τους βασικούς πρωταγωνιστές είμαι σίγουρος!), Wim Wenders, Stanley Kubrick, Ingmar Bergman, το "The Dead" δεν το ξέρω (μπερδεύτηκα με το "The Deadman" στην αρχή και λέω, έχει γούστο να 'χει τρεις ταινίες του..!), Francois Truffaut, Ridley Scott, David Lynch, Terry Gilliam, Lars von Trier (το "The Element of Crime" το έχω τόσα χρόνια σε DVD από περιοδικό (απ' το "DVD Home Theater" αν δεν απατώμαι) και δεν το 'χω δει ακόμα ο απαράδεκτος, ενώ έχω παρακολουθήσει άλλους και άλλους πειραματισμούς του...) η "Νοσταλγία" είναι του Αντρέι Ταρκόφσκι; Αν ναι, είναι ακόμη στη λίστα αναζήτησής μου... Και ο Jim Jasmush βλέπω πως έχει την τιμητική του (πιθανόν μαζί με τον Ταρκόφσκι, μιας και αυτή η "Θυσία" πρέπει να είναι η ταινία του, πάλι!)!! Αν και το "Stranger Than Paradise" δεν το 'χω δει ακόμη... Δεν είχα ακούσει καλά λόγια για το "Permanent Vacation" (που ήταν η 1η ταινία που είχε φτιάξει ακόμη όταν ήταν στη σχολή, νομίζω), τις είχε δώσει πακέτο το περιοδικό "Σινεμά" με την παραπάνω και δεν τις είδα ποτέ... Συνήθως δεν επηρεάζομαι αρνητικά, αλλά σύντομα χάλασε και το DVD Player, οπότε τα τελευταία DVDs του περιοδικού τα παράτησα στο ράφι... Το "Moonlighting" κολλάω τώρα με την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά και δε μου 'ρχεται τι είναι. :thinking:  Το τελευταίο Ιταλικό δεν το γνωρίζω και το "Η Κατάσταση των Πραγμάτων" δε μου 'ρχεται αυτή τη στιγμή... Πρέπει να την έχω στη want list και αυτή, αλλά αυτή τη στιγμή δεν... Όλο και κάποια πρέπει να ξεχνάω γιατί τις ανέσυρα απ' τη μνήμη λίγο χαοτικά... Ωραίες είναι αυτές οι λίστες και τις συμβουλευόμουν συχνά πυκνά, αλλά αν πιάσει κανείς και τι έχει μείνει απ' έξω... :blabla:  Πάλι καλά που είχαμε 2 sci-fi απ' τη δεκαετία του '80... (έλα, να κόψω τη γκρίνια! Υπάρχουν και 1-2 fantasy τουλάχιστον, μέσα σ' άλλες! :bash:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Mandrake

 

H Νοσταλγία είναι του Ταρκόφσκι, η Κατάσταση των πραγμάτων του Βέντερς, η Νύχτα του Σαν Λορένζο των Αδελφών Ταβιάνι. To The Dead είναι οι Δουβλινέζοι του John Huston από το έργο του James Joyce. Είναι η τελευταία ταινία του Huston. To Moonlighting είναι το Στο φως του φεγγαριού , αγγλική παραγωγή του πολωνού Γέρζι Σκολιμόφσκι.

Το Permanent Vacation ήταν η πτυχιακή του Jarmusch, και προβλήθηκε στη χώρα μας , μόνο μετά την πρωτοφανή επιτυχία του Stranger the paradise και του Down by law. Είναι περισσότερο άσκηση ύφους παρά ταινία μυθοπλασίας. Το Stranger than paradise με τη μοναδική μουσική του John Lurie ήταν μοναδική και ανεπανάληπτη εμπειρία και στο προτείνω ανεπιφύλακτα,

Το Element of crime φαινόταν και ήταν πρωτοποριακό εκείνη την εποχή. Παρα ταυτα είναι μια pre-dogma ταινία για τον Τρίερ που σήμερα μοιάζει και η πιο βατή του... Την προτιμώ από όλες τις επόμενες....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ το "Year of the Horse" του Τζιμ Τζάρμους αναζητώ πολλά χρόνια (μεταφρασμένο) αλλά έχω αρχίσει να εγκαταλείπω τις ελπίδες μου... Μάλλον πως κανείς δεν ενδιαφέρεται να μεταφράσει τη μουσική αυτή ταινία... Τα "Down by Law", "Ο Νεκρός", Ghost Dog: Ο Τρόπος των Σαμουράι", "Broken Flowers" & το "The Dead Don't Die" (που πήγα στον κινηματογράφο), τα έχω δει! Το "Καφές & Τσιγάρα" δεν έχω πιάσει επίσης ακόμα (και με τέτοιο cast απαράδεκτος x 2) και δεν το παίρνω απόφαση... Επομένως, έχω να δω ακόμη τουλάχιστον τέσσερις ταινίες του που υπάρχουν μεταφρασμένες στα Ελληνικά! Το "Night on Earth" του ίδιου τελικά τι είναι; Σπονδυλωτή; Μ' αρέσουν οι σπονδυλωτές αν και έχω πολλά χρόνια να παρακολουθήσω τέτοιες (το "Ιστορίες του Μετρό" ("Tube Tales") ήταν φανταστικό, όπως και η Γερμανοισπανικής παραγωγής "Μια Μέρα στην Ευρώπη" ("One Day in Europe")!)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30328
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  93
  • Reputation:   457
  • Achievement Points:  101
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3530 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Όλα τα τεύχη της ΟΘΟΝΗΣ που λείπουν, πλην ενός

OTHONI_0001.jpg  OTHONI_0002.jpg  OTHONI_0004.jpg  OTHONI_0006.jpg

Μεταφέρθηκαν στη βάση δεδομένων

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30328
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  93
  • Reputation:   457
  • Achievement Points:  101
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3530 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το 5ο τεύχος της Οθόνης που λείπει.

 

OTHONI_0005.jpg  Μεταφέρθηκε στη βάση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ΚΑΛΤΙΛΑ ο Χιτσκοκ!!!ωραίος!!!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.