Μετάβαση στο περιεχόμενο

tsironick

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΠΑΤΜΑΝ: Ο ΓΕΛΑΣΤΟΣ ΑΝΤΡΑΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Ed Brubaker
Σχέδιο:
Doug Mahnke, Patrick Zircher
Σχέδιο εξωφύλλου:
Doug Mahnke, Tim Sale
Hμερ. έκδοσης:
04-10-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 25.0
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
David Baron, Jason Wright
Επιμέλεια:
Θάνος Καραγιαννόπουλος
Πρωτότυπος τίτλος:
Batman: The Man Who Laughs, Detective Comics #784-786 (2008)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-657-6
Ονομαστική τιμή:
15,21€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

BATMANOGELASTOSANDRAS_0001.jpg   BATMANOGELASTOSANDRAS_0001z.jpg
 
 
Σύνοψη βιβλίου:

Απ’ όταν ξεκίνησε να τιμωρεί το έγκλημα, ο Μπάτμαν πρόλαβε γρήγορα να δει μεγάλο μέρος της σκοτεινής πλευράς της ανθρωπότητας – αν και δεν ήταν τίποτα μπροστά σ’ αυτό που βγαίνει τώρα απ’ τις σκιές γελώντας φωναχτά: μια χαμογελαστή μορφή με πρόσωπο λευκό σαν κιμωλία, που η τρέλα της απειλεί να σαρώσει ό,τι βρεθεί στο διάβα της. Για τον υπερασπιστή του Γκόθαμ Σίτι, η πρώτη επαφή με το πλάσμα που λέγεται Τζόκερ θα είναι η απόλυτη δοκιμασία – μια μάχη που θα κρίνει τον διαρκή αγώνα του ενάντια στις δυνάμεις του χάους και της παράνοιας. Χρόνια αργότερα, οι ίδιες δυνάμεις εξαπολύονται ξανά από ένα εντελώς αναπάντεχο μέρος – και φαντάσματα του παρελθόντος, καλά και κακά, θα έρθουν αντιμέτωπα με το σκληρό φως αμείλικτων ερωτημάτων πριν μπορέσουν τελικά να αναπαυθούν. Ο κάτοχος των βραβείων Eisner και Harvey (GOTHAM CENTRAL, Captain America) επιστρέφει στους κακόφημους δρόμους του Γκόθαμ για δύο καθηλωτικές ιστορίες του Μεγαλύτερου Ντετέκτιβ του Κόσμου, παρέα με τους αγαπημένους σχεδιαστές Doug Mahnke (JLA, The Mask), Patrick Zircher (NIGHTWING, Iron Man) και Aaron Sowd (THE BATMAN CHRONICLES, The Uncanny X-Men).
 
Σχολιασμός:
 
Πρόκειται για μια αυτοτελή έκδοση του Batman, με την ιστορία The Man Who Laughs του Ed Brubaker, όπου κυκλοφόρησε αρχικά το 2005 σε συνέχεια του Batman: Year One. Στην ιστορία βλέπουμε την πρώτη συνάντηση του Batman με τον Joker, συμβαδίζοντας με την πρωτότυπη ιστορία της συνάντησης στο Batman #1 (1940). Ο τίτλος είναι φόρος τιμής στο ομόνυμο μυθιστόρημα  του Βίκτορ Ουγκό, μιας και οι δημιουργοί του Τζόκερ είχαν εμπνευστεί αρχικά από τον πρωταγωνιστή της. Η έκδοση συμπεριλαμβάνει και την ιστορία Made of Wood από το Detective Comics #784-786. Μια όμορφη έκδοση που διαβάζεται ευχάριστα. Η έκδοση είναι στα ποιοτικά δεδομένα που μας έχει συνηθίσει η Οξύ. Σας το προτείνω!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

από τη στιγμή που ο τίτλος παραπέμπει σε Ουγκό, δεν έπρεπε η μετάφραση να το αποδώσει ως "Ο άνθρωπος που γελά", όπως είναι ευρέως γνωστό εδώ και πολλές πολλές δεκαετίες το μυθιστόρημα στην Ελλάδα;;; Άκου "γελαστός άνδρας"  :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πολύ ωραία και εύπεπτη ιστορία!! Όντως τραγική μετάφραση του τίτλου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

«Preview pages απο το Μπάτμαν: Ο Γελαστός Άνδρας, που μόλις κυκλοφόρησε!»

71879632_2412100162443630_5457203734268346368_n.thumb.jpg.efcd2193b9e0869da555f7cce962c595.jpg72185420_2412100202443626_3778487273813704704_n.thumb.jpg.96c7e3e88e731fd2ff508fad86c8b036.jpg72447386_2412100182443628_9018229379297181696_n.thumb.jpg.4cd43fa66fd9bea040218a92adf118a4.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πολύ ωραίο τομάκι. Μου άρεσε ιδιαίτερα που συλλέγει δύο εξίσου ποιοτικές ιστορίες. Κοινό σημείο και στις δύο ο συγγραφέας, Εντ Μπρουμπέικερ, που αποδεικνύει γι άλλη μια φορά ότι ξέρει να γράφει αστυνομικές-νουάρ ιστορίες:up:

Η πρώτη σύγκρουση του Μπάτμαν με τον Τζόκερ ήταν γεμάτη εκπλήξεις και αγωνία. Η αμηχανία του Μπάτμαν διαφαίνεται έντονα. Δεν ξέρει πως να αντιδράσει στα σχέδια ενός παρανοϊκού, που δεν δρα σύμφωνα με τη λογική. Το σχέδιο μας βοηθά να βιώσουμε τη σύγκρουση λογικής και τρέλας. Εξισορροπεί ανάμεσα στις καθαρές γραμμές και την αποσύνθεση, ειδικά όταν βλέπουμε τα θύματα του Τζόκερ.

Η δεύτερη ιστορία είναι η κλασσική αναζήτηση ενός δολοφόνου. Ο Μπάτμαν δρα ως ντετέκτιβ, αναζητώντας στοιχεία και υπόπτους. Μία πτυχή του χαρακτήρα του που πάντα χαίρομαι να βλέπω. Συνεργάζεται με έναν άλλο ήρωα, τον Άλαν Σκοτ, που δεν κατέχει ίδιες ικανότητες. Η συνεργασία τους δεν είναι τυχαία, υπάρχουν λόγοι που βρίσκονται μαζί. Επίσης μου άρεσε πολύ που ένας κλασσικός σύμμαχος του Μπάτμαν, ο αστυνόμος Γκόρντον, έχει ενεργό ρόλο στην ιστορία. Ο συγγραφέας αναπτύσσει με ενδιαφέρον και σεβασμό τον χαρακτήρα του Γκόρντον, δεν τον παρουσιάζει ως μία στατική μορφή, όπως πολλοί άλλοι συγγραφείς. 

Αγαπημένη στιγμή

Spoiler

όταν ο Μπάτμαν προσκαλεί τον Γκόρντον μέσα στο Μπάτμομπιλ. Δείχνει έμπρακτα πόσο εμπιστεύονται ο ένας τον άλλο. Με έναν πρωτότυπο κι έξυπνο τρόπο.

Τέτοιες στιγμές αναδεικνύουν τους χαρακτήρες ως αληθινούς ανθρώπους και μας βοηθούν να νοιώσουμε  σαν να βιώνουμε οι ίδιοι την ιστορία. 

 

Από τα καλύτερα πρόσφατα υπερηρωϊκά που έχω διαβάσει:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πράγματι πολύ δυνατός τόμος.
Τον αγόρασα με επιφύλαξη γιατί έχω διαβάσει αρκετά Μπάτμαν που είχαν καλή φήμη και τελικά δεν αποδείχτηκαν αντάξια αυτής.

Αυτό όμως είναι.
Και οι δυο ιστορίες ήταν πολύ καλές :)
Σκοτεινές, μυστηριώδεις, με αυξανόμενη αγωνία, καλογραμμένες, όχι με μπερδεμένους διαλόγους, όχι υπερβολικά μεγάλες να σε κουράζουν, ούτε υπερβολικά μικρές να σ΄αφήνουν με την όρεξη.
Η πρώτη μ΄άρεσε ελάχιστα παραπάνω.
Θα της βάλω 8.5/10.

Στη 2η 8/10.


Συνολικά 8.25/10 :)

 

Πάμε τώρα και σε κάποια αρνητικά που αφορούν την έκδοση.
Το ένα το είπατε. Ο τίτλος έπρεπε να είναι "ο άνθρωπος που γελά" και όχι "ο γελαστός άνδρας".
Το άλλο είναι κάποια μεταφραστικά λάθη που εντόπισα και επηρεάζουν το νόημα.
πχ στη 2η ιστορία στην αρχή του 3ου μέρους, το 2ο καρέ είναι λάθος μεταφρασμένο.
000.thumb.JPG.04e7c4d0b2d890ec72273cf23d165ff8.JPG

 

Αφού δεν πρόλαβαν τον Ο΄ Ραϊορντάν, τον βρήκαν νεκρό.
Το σωστό είναι:

001.thumb.JPG.f3e4c1937401f718a9c462fa65c2cc00.JPG

 

 

Κι άντε πες εδώ τους ξέφυγε ένα "δεν" κι ένας Σάιμ.
Ένα πιο τραγικό λάθος είναι εδώ, το έχω υπογραμμισμένο.

002.thumb.JPG.9ce583e7521761388b1b0b7ebe742ba2.JPG

Πέθανε λέει ο παππούς του και του άφησε μια "βάρκα" την οποία ετοιμάζεται να βάλει φωτιά στο επόμενο καρέ.
Έλα όμως που δεν κολλάει στην υπόθεση να του άφησε βάρκα, αλλά ούτε αυτό στο δίπλα καρέ μοιάζει με βάρκα.
Έψαξα στο αμερικάνικο τεύχος και το σωστό είναι:

003.thumb.JPG.5ebc5f237a1d1a880a36ea39b04b588d.JPG

 

Steamer trunk, δηλαδή ξύλινο μπαούλο.
Aπλά το steamer σημαίνει και ατμόπλοιο. Πως τώρα το steamer trunk το μετάφρασαν βάρκα, ο Θεός κι η ψυχή τους :lol:
 

Φαντάζομαι όλο και καν' ακόμα λάθος θα έχουν, απλά αυτά χτυπούσαν άσχημα και δεν γινόταν να μη δώσεις προσοχή.
Τρίτο παράπονο, το μόνιμο που έχω απ΄την Οξύ, ότι θέλω πιο χοντρό εξώφυλλο ώστε να είναι πιο ανθεκτικό.
15 γιούρια έσκασα στην τελική. Έχω και κάποιες απαιτήσεις απ΄την έκδοση.

Τέλος πάντων.
Συνολικά αξίζει, γιατί οι ιστορίες τα σπάνε.

Αλλά αν ξέρετε καλά αγγλικά θα σας συνιστούσα να πάρετε την αμερικάνικη έκδοση :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το βρήκα λίγο δύσκολα στο Public (το έψαχνα την περίοδο που έκαναν μπούκες στα σινεμά για το Joker και λέω δε μπορεί οι τραγικοί να ψάχνουν ακόμα και κόμικ στα ελληνικά με τον Joker για να λογοκρίνουν), ωστόσο το βρήκα και εν τέλει το διάβασα σήμερα.

 

Ο τόμος αποτελείται από 2 ιστορίες όπως σωστά αναφέρει η παρουσίαση και η πρώτη είναι η ιστορία που διαβάζουμε στον τίτλο. Λαμβάνει μέρος στο continuity του Year One του Miller και είναι μία πρώτη και πάρα πολύ διασκεδαστική συνάντηση μεταξύ του Batman και του Joker. Για όσους ξέρουν από Batman graphic novels, το συγκεκριμένο ανήκει πάντα στις λίστες με τα προτεινόμενα και αφού το διάβασα, καταλαβαίνω το γιατί. Παρά τη μικρή της έκταση, το The Man Who Laughs προσφέρεται ως ένα ακόμα εξαιρετικό κεφάλαιο στην αέναη διαμάχη μεταξύ του Batman και του Joker.

 

Ο Joker μας παρουσιάζεται ως ένας απίστευτα αιμοσταγής δολοφόνος και ο Brubaker προσπαθεί να μας το αποδείξει σε κάθε σκηνή που φιλοξενεί τον Clown Prince of Crime, καθώς νιώθουμε την παράνοια που συνοδεύει το χαρακτήρα στο μέγιστο βαθμό. Παράλληλα ένας αέρας μυστηρίου περιβάλλει το κόμικ και είναι από τις λίγες φορές (στα ελληνικά) που βλέπουμε τον Batman να δρα ως ο επονομαζόμενος World's Greatest Detective. Μου αρέσουν πολύ οι Batman ιστορίες μυστηρίου (με προεξέχουσα το Long Halloween), γι' αυτό το λόγο και εδώ λάτρεψα τον τρόπο που δρα ο Bruce Wayne για να λύσει το μυστήριο του πως θα βρει τον Joker και πως ο τελευταίος σκοτώνει τα θύματά του.  Το τέλος είναι ιδιαίτερα συναισθηματικό και έντονο και η σχέση του Batman με τον επιθεωρητή Gordon εξελίσσεται από μία "επαγγελματική" σχέση σε μία σχέση εμπιστοσύνης και αλληλοσεβασμού.

 

Η δεύτερη ιστορία με ξένισε κάπως (δεν ήξερα ότι περιλαμβάνεται και αυτή, καθώς δεν είχα δει την παρουσίαση), αλλά και αυτή αφορά ένα μυστήριο, το οποίο ξεδιπλώνει ο Batman σε συνεργασία με τον Green Lantern Alan Scott και τον επιθεωρητή Gordon που προσφάτως έχει αποσυρθεί. Αρκετά δυνατή και αυτή θα έλεγα. Το σχέδιο και στις 2 ιστορίες είναι εξαιρετικό.

 

Η έκδοση είναι στο σύνηθες στάνταρ των Οξύ, δηλαδή πολύ καλή. Νομίζω must have για φανατικούς του Ανθρώπου-Νυχτερίδα όπως εγώ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Batman: Ο γελαστός άνδρας είναι ένα απ' τα καλύτερα υπερηρωικά κόμικς που έχω διαβάσει ποτέ, και μια που το ξαναδιάβασα πρόσφατα για 4η φορά είπα να γράψω δύο λόγια γι'αυτό το αγαπημένο κόμικ.
Να πούμε οτι ο τόμος της Οξύ εκτός απ' την κλασική ιστορία ''Ο γελαστός άνδρας'' περιέχει ακόμα μία ιστορία με τον τίτλο ''Φτιαγμένος απο ξύλο''
 
(Ο γελαστός άνδρας)
 
Αυτό που με έκανε να έχω σε τεράστια εκτίμηση αυτό το story είναι το πόσο κλασική και γνήσια είναι η γραφή του.
Παρουσιάζει τον Batman ως έναν μοναχικό σκοτεινό εκδικητή που πολεμά το έγκλημα στο διεφθαρμένο Gotham με μοναδικό σύμμαχο και άνθρωπο εμπιστοσύνης τον αστυνόμο Gordon.
Αυτό είναι για μένα ο Batman! Ένας αστικός μύθος που το όνομά του στοιχειώνει τις νύχτες των εγκληματιών και των παραβατικών της πόλης.
Ενα story χωρίς στοιχεία ''blockbuster'', χωρίς robin-catwoman-superman κλπ και χωρίς να γίνεται χαμός απο παρέλαση ''κακών'' και χαρακτήρων.
 
Απέναντί του θα βρεθεί για πρώτη φορά ο Joker. Ένας χωρίς ταυτότητα παρανοϊκός, που σκορπάει τον θάνατο και την καταστροφή στο πέρασμά του απλά για να δημιουργήσει χάος, χωρίς ξεκάθαρα κίνητρα.
Με την αστυνομία να είναι ανίκανη να αντιμετωπίσει την απειλή του Joker, ο Batman σε συνερασία με τον Gordon είναι οι μόνοι που μπορούν να λύσουν το ''παζλ'' και να σταματήσουν τις ανεξέλεγκτες δολοφονίες αθώων πολιτών.
Η ιστορία έχει πολύ καλή κλιμάκωση και γραφή, και μαζί με το υπέροχο σκοτεινό και λεπτομερέστατο σχέδιο, συνθέτουν αυτό το μοναδικό τελικό αποτέλεσμα!
Στο τέλος ο αστυνόμος Gordon ανάβει τον προβολέα, και για πρώτη φορά σχηματίζεται στον ουρανό του Gotham το σύμβολο του Batman.
Βάζοντας σφραγίδα στο πόσο κλασικό είναι το story του Ed Brubaker!
 
Το σενάριο και το σχέδιο είναι και τα δύο απ' τα καλύτερα που έχω συναντήσει σε υπερηρωικά κόμικς, ακριβώς στην αισθητική που μου αρέσει!
 
(Φταγμένος απο ξύλο)
 
Ενώ στο πρώτο story του τόμου βλέπουμε τον Batman και τον Gordon νέους σε ηλικία και στην αρχή της καριέρας τους, η δεύτερη ιστορία παρουσιάζει έναν Batman ώριμο και έμπειρο απ'το πέρασμα του χρόνου,
και τον Gordon συνταξιούχο και εκτός δράσης.
Η υπόθεση έχει να κάνει με έναν serial killer που συνδέεται με την δράση του Άλαν Σκότ(Green Lantern) τη δεκαετία του 1950. Μετά την ανακάλυψη νέων θυμάτων απ΄την αστυνομία που θυμίζουν την μεθοδολογία του προ 50 χρόνων ασύλληπτου κακοποιού, ο Batman,ο Gordon και ο Green Lantern προσπαθούν να εξιχνιάσουν το μυστήριο γύρω απ'τις νέες δολοφονίες.
 
Μια ωραία ''ντεντεκτιβική'' ιστορία που συνδέει ομαλά τον Batman με τον παλιό Green Lantern σε μιά απολαυστική και ρεαλιστική πλοκή μυστηρίου.
Το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλό με όμορφο χρωματισμό, μερικές νουάρ πινελιές στην ατμόσφαιρα και με εξαιρετική απόδοση των χαρακτήρων.
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πολύ ωραίο κομιξάκι με ενδιαφέρουσες ιστορίες.

 

Η απορία μου όμως είναι η εξής:

Γιατί σε κάποια κόμικ με τον Σκοτεινό Ιππότη ο ήρωας μεταφράζεται ως Μπάτμαν και άλλοτε ως Batman με λατινικούς χαρακτήρες? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

45 min ago , Pilgrim said:

Πολύ ωραίο κομιξάκι με ενδιαφέρουσες ιστορίες.

 

Η απορία μου όμως είναι η εξής:

Γιατί σε κάποια κόμικ με τον Σκοτεινό Ιππότη ο ήρωας μεταφράζεται ως Μπάτμαν και άλλοτε ως Batman με λατινικούς χαρακτήρες? :thinking:

 

Καθαρά κακή αισθητική του επιμελητή και του μεταφραστή.Όπως και για τον τίτλο, που και αυτός δεν είναι σωστά μεταφρασμένος.
Κρίμα γιατί είναι αγαπημένο μου κόμικ και απ'την έκδοση έχω πολλά παράπονα.
 
Θα προτιμούσα να το δώ απ΄την Anubis και με δεύτερη ιστορία το Batman: Arkham Asylum(όπως κυκλοφορεί στο εξωτερικό) αντί για το ''Φτιαγμένος απο ξύλο'', αλλά έστω και έτσι
είναι ένα πολύ ωραίο κόμικ!
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Δεν είναι συνεπής η μετάφραση, αλλά την έφτιαξα:

 

Μπάτμαν: Ο Χάχας.

Σταμάτα βλογημένε, θα με πεθάνεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παίδες η νέα έκδοση τελικά έχει κάποια διαφορά? Το έπιασε κανείς στα χέρια του? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 3/7/2022 στο 5:06 ΜΜ, Andysaurus είπε:

Παίδες η νέα έκδοση τελικά έχει κάποια διαφορά? Το έπιασε κανείς στα χέρια του? 

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Έστω στην ταυτότητα του περιοδικού, βλέπουμε διαφορές; Γνωρίζει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4440
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

12 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Έστω στην ταυτότητα του περιοδικού, βλέπουμε διαφορές; Γνωρίζει κανείς;

Το πήρα στην έκθεση βιβλίου που έγινε στο Ναύπλιο τον Αύγουστο που μας πέρασε. Οι 2 ιστορίες είναι φανταστικές. Το πήρα για τον joker, αλλά η ιστορία με τον green lantern ήταν αυτή που με εντυπωσίασε. Όσον αφορά την έκδοση, χωρίς υπερβολή, είναι η χειρότερη ποιότητα που έχω πιάσει στα χέρια μου από άποψη βιβλιοδεσίας. Οι σελίδες είναι ιλουστρασιόν καλής ποιότητας, αλλά το βιβλίο διαλύθηκε μετά από μόλις 2 φορές που το άνοιξα για διάβασμα.  

IMG_20231215_124639.jpg

1702637285185876601243530464664.jpg

Επεξεργασία από daredevil21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λυπάμαι που έπαθες τέτοια ζημιά :( , δεν απαντάς ωστόσο στο ερώτημα από που συμπεραίνει κανείς ότι είναι η Β' έκδοση... Βλέπεις διαφορές στα εξωπισθόφυλλα; Αναφέρει τίποτα στην ταυτότητά του; Ακόμη και οι διαφημίσεις που βλέπω, είναι παλαιότερων graphic novels. Πιθανόν οι ίδιες με της προηγούμενης έκδοσης.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4440
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

12 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Λυπάμαι που έπαθες τέτοια ζημιά :( , δεν απαντάς ωστόσο στο ερώτημα από που συμπεραίνει κανείς ότι είναι η Β' έκδοση... Βλέπεις διαφορές στα εξωπισθόφυλλα; Αναφέρει τίποτα στην ταυτότητά του; Ακόμη και οι διαφημίσεις που βλέπω, είναι παλαιότερων graphic novels. Πιθανόν οι ίδιες με της προηγούμενης έκδοσης.

Δεν ανέφερα γιατί  η συγκεκριμένη είναι η μοναδική έκδοση που κατέχω. Στην πίσω μεριά του εξωφύλλου έχει το batman καταραμένος, το οποίο αν δεν κάνω λάθος βγήκε μετά την 1η έκδοση του γελαστού άντρα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η "μοναδική που κατέχεις" έχει ταυτότητα. Εάν τέλος πάντων δε σου κάνει κόπο, δες αν γράφει κάτι που να δείχνει ότι πράγματι πρόκειται για νεότερη έκδοση. Δε χρειάζεται να έχεις την πρώτη για να το δεις αυτό. :beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι η πρώτη έκδοση στο εσωτερικό του εξωφύλλου - οπισθοφύλλου δεν έχει κάποια διαφήμιση, είναι απλά λευκό.

Στις πληροφορίες δεν αναφέρει ημερομηνία έκδοσης..!

 

 

IMG_20231216_132709.jpg

IMG_20231216_121228 (1).jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ την 1η έχω αλλά δε μπορώ να κάνω αυτοψία, διότι διαβάστηκε και έχει πάει στο άλλο σπίτι... Οπότε έχουμε μια εικόνα! :beer:  Αυτό με το ίδιο ISBN κάθε φορά στις επανεκδόσεις, είναι τραγικό... :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4440
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

21 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Η "μοναδική που κατέχεις" έχει ταυτότητα. Εάν τέλος πάντων δε σου κάνει κόπο, δες αν γράφει κάτι που να δείχνει ότι πράγματι πρόκειται για νεότερη έκδοση. Δε χρειάζεται να έχεις την πρώτη για να το δεις αυτό. :beersanta:

Σου παραθέτω παρακάτω κάποιες φωτογραφίες για να συγκρίνουμε με του φίλου @ Guts . Θα ήθελα πολύ να μάθω αν κάποιος έχει πάρει και τις  2 εκδόσεις και αν έχει κάνει σύγκριση ποιότητας, για να δούμε αν  η  Β'έκδοση είναι κατώτερης ποιότητας ή  μόνο εγώ ήμουν άτυχος. 

IMG_20231217_000646.jpg

IMG_20231217_000738.jpg

IMG_20231217_000835.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33881
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εξαιρετικό το δεύτερο batman που διάβασα μετά το year one. Μου κάνει ήδη εντύπωση που δεν έπιασε συλλογή dc κανεις. Αν είναι και οι άλλοι έτσι τότε σούπερ. Πάντως μέχρι στιγμής ο batman με έχει κερδίσει πλήρως. Εδώ είχαμε δύο ιστορίες με απόσταση μεταξυ τους. Αλήθεια μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τις χρονολογίες? Ο Green Lantern φαίνονταν να γνωρίζει από μικρό τον πατέρα του Batman ενώ φαινονται συνομήλικοι. Λίγο μπερδεύτηκα. Πάντως οι ιστορίες εκπληκτικές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

41 min ago , Manitou said:

Εξαιρετικό το δεύτερο batman που διάβασα μετά το year one. Μου κάνει ήδη εντύπωση που δεν έπιασε συλλογή dc κανεις. Αν είναι και οι άλλοι έτσι τότε σούπερ. Πάντως μέχρι στιγμής ο batman με έχει κερδίσει πλήρως. Εδώ είχαμε δύο ιστορίες με απόσταση μεταξυ τους. Αλήθεια μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τις χρονολογίες? Ο Green Lantern φαίνονταν να γνωρίζει από μικρό τον πατέρα του Batman ενώ φαινονται συνομήλικοι. Λίγο μπερδεύτηκα. Πάντως οι ιστορίες εκπληκτικές.

 

Χαίρομαι που σου άρεσαν οι ιστορίες, τώρα είσαι έτοιμος να απολαύσεις το The Long Halloween για να ολοκληρωθεί με τον καλύτερο τρόπο η θετική σου εικόνα για τον Batman.

Απο Green Lantern δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, ο συγκεκριμένος είναι ο πρώτος Green Lantern που έδρασε την δεκαετία του 50 (κάποια στιγμή ο ήρωας αντικαταστάθηκε απο νέο χαρακτήρα που είναι ενεργός μέχρι σήμερα)

Υποθέτω οτι οι ειδικές δυνάμεις του ήρωα επηρεάζουν τον τρόπο που γερνάει στο πέρασμα του χρόνου...αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες επι του θέματος.

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4440
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

33 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Εξαιρετικό το δεύτερο batman που διάβασα μετά το year one. Μου κάνει ήδη εντύπωση που δεν έπιασε συλλογή dc κανεις. Αν είναι και οι άλλοι έτσι τότε σούπερ. Πάντως μέχρι στιγμής ο batman με έχει κερδίσει πλήρως. Εδώ είχαμε δύο ιστορίες με απόσταση μεταξυ τους. Αλήθεια μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τις χρονολογίες? Ο Green Lantern φαίνονταν να γνωρίζει από μικρό τον πατέρα του Batman ενώ φαινονται συνομήλικοι. Λίγο μπερδεύτηκα. Πάντως οι ιστορίες εκπληκτικές.

Εγγύηση ο brubaker φίλε Manitou. Εγώ το είχα πάρει για τον Τζόκερ αλλά εντέλει η ιστορία που με εντυπωσίασε περισσότερο ήταν αυτή με τον green lantern. Τώρα σχετικά με το  θέμα της ηλικίας που ανέφερες, παρότι έχει περάσει καιρός που το διάβασα νομίζω πως η εξήγηση είναι αρκετά απλή. Ο lantern έχει υπερδυνάμεις και γενικά ισχύει ένας άγραφος κανόνας που λέει ότι οι υπερήρωες γερνάνε πολύ πιο αργά σε σχέση με τους κοινούς θνητούς. Αν αγοράσεις το the dark knight returns, θα παρατηρήσεις πως ο σούπερμαν φαίνεται 35αρης ενώ ο Μπάτμαν είναι ένας ταλαιπωρημένος μεσήλικας, παρότι έχουν στην ουσία την ίδια ηλικία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.