Μετάβαση στο περιεχόμενο

tsironick

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
WOLVERINE: ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Mark Millar
Σχέδιο:
John Romita Jr.
Σχέδιο εξωφύλλου:
John Romita Jr., Greg Land, Joe Quesada, Kaare Andrews
Hμερ. έκδοσης:
03-10-2019
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Τσέλιος
Χρωματισμός:
Paul Mounts
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Wolverine #20-25 v3 - Enemy of the State (December 2004)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-159-9
Ονομαστική τιμή:
14,85 €
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

WOLVERINEDHMOSIOS_0001.jpg  WOLVERINEDHMOSIOS_0001z.jpg

 
Σύνοψη βιβλίου:
Quote

Ο Γούλβεριν ταξιδεύει στην Ιαπωνία για κάτι που φαίνεται μια απλή υπόθεση απαγωγής. Στην πραγματικότητα, όμως, αποδεικνύεται πως πρόκειται για μια σκοτεινή πλεκτάνη που έχει στήσει ο μεταλλαγμένος Γκόργκον για λογαριασμό της Χείρας. Μετά από καιρό ο Γούλβεριν επιστρέφει, αλλά δεν είναι πλέον ο ήρωας που γνωρίζαμε. Η Χείρα τον υπέβαλε σε πλύση εγκεφάλου και τον έχει στρέψει εναντίον των παλιών συμμάχων και φίλων του! Ποιος είναι ο σκοπός του σχεδίου της, και θα καταφέρουν να σταματήσουν τον Γούλβεριν προτού να είναι πολύ αργά;

 
Σχολιασμός:
Πρόκειται για μία δίτομη έκδοση του Wolverine με την ιστορία Enemy of the State του Mark Millar σε σχέδιο του John Romita Jr.  Η ιστορία ωραία και μου αρέσει που έρχεται σε σύγκρουση με άλλους ήρωες της Marvel. Η έκδοση είναι στα ποιοτικά δεδομένα που μας έχει συνηθίσει η Anubis. Σας το προτείνω!
  • Like 16
  • Μπέρδεμα 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

καλημερα

 

τα 277 τευχη που αναφερονται τι ειναι ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μιλάει το υποσυνείδητο του Βαλτ. Εφιάλτης του έχω γίνει! :D 

 

image.png

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν ξέρω αν θα μπώ στην διαδικασία να το αγοράσω. Ο Γούλβεριν είναι ο δημοφιλέστερος ήρωας της marvel μετά από τον Σπαιντερμαν, αλλά η δίψα του για αίμα με κάνει κάπως να μην τον πολυσυμπαθώ.Ο Χιού Τζάκμαν κινηματογραφικά τον υποστηρίζει θαυμάσια τον ρόλο αλλά και πάλι κάπου δεν μου αρέσει τόσο. Θα δώ μελλοντικά αν θα το πάρω, ίσως καθαρά για συλλεκτικούς λόγους...

Προς το παρών υπάρχουν τα δεκαπενθήμερα τομάκια της Hatchette οπότε το βάρος πέφτει εκεί

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εδώ πάλι δε μπορούσα να διαβάσω αυτό που γράφει ο Tsironick.. :sorry:   Μήπως γίνεται ν' αλλάξετε τη μορφοποίηση; Καλά σε επί μέρους σχόλια, απλώς προσπερνάω πλέον, αλλά ειδικά σε μια παρουσίαση είναι "κάπως"...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

2 ώρες πριν, spiderman είπε:

...αλλά η δίψα του για αίμα με κάνει κάπως να μην τον πολυσυμπαθώ.

Η δίψα του για τι πράμα; Βρικόλακα τον έκανες. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

Δηλαδή ο Γούλβεριν, σε όλη την διάρκεια της ιστορίας, βρίσκεται υπό την επήρεια ύπνωσης και εκτελεί ό,τι σχέδιο του ζητήσουν οι κακοί; Και ο βασικός κακός είναι και άσος στις πολεμικές τέχνες (νικάει την Ηλέκτρα σε μάχη) και πετρώνει όποιον κοιτάξει στα μάτια και μαγειρεύει τέλειο αρνάκι φρικασέ με τα μάτια κλειστά;;; :lol:

Πώς να συμπαθήσεις τον πρωταγωνιστή, όταν είναι ένα ελεγχόμενο πιόνι, που έχει πλήρη αυτοπεποίθηση ότι θα πετύχει σε ό,τι κι αν κάνει; Χάνεται έτσι η αγωνία για την εξέλιξη της ιστορίας, αφού είναι ξεκάθαρο τι θα γίνει.

Γενικά ο Μίλαρ ξεχωρίζει ως συγγραφέας με το να υπερβάλλει, αλλά εδώ νομίζω δεν του βγήκε. Οι υπερβολές του ταιριάζουν καλύτερα σε ιστορίες εναλλακτικών συμπάντων, όπως οι Ultimates ή ο Old man Logan. Επίσης έλειπαν η ασταμάτητη δράση, οι ατάκες και οι συνεχείς ανατροπές, που χαρακτηρίζουν άλλες ιστορίες του. Ή μάλλον δεν έλειπαν, αλλά ήταν όλες αδιάφορες. Δεν νομίζω να απόλαυσε την συγγραφή της ιστορίας ούτε ο ίδιος.

Το σκίτσο του Ρομίτα, αν και γενικά μου αρέσει, δεν ταιριάζει νομίζω σε μια ιστορία που εμφανίζονται πολλοί διαφορετικοί ήρωες.

Καλύτερα να είχαν επανεκδώσει το Marvel Knights Spider-Man του ίδιου συγγραφέα :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ξέρει κάποιος πότε θα βγει ο 2ος τόμος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες και ο δεύτερος τόμος. Έτσι ολοκληρώνεται και η ιστορία. Ο δεύτερος τόμος περιλαμβάνει τα τεύχη Wolverine #26-31 v3.

Ξανασκάναρα τα εξώφυλλα του πρώτου τόμου και προσθέτω και του δεύτερου.

Επίσης, για διόρθωση, το ISBN που είχα βάλει ήταν το ISBN SET. Το ISBN του πρώτου τόμου είναι 978-960-623-160-5 και του δεύτερου 978-960-623-161-2. Και αυτός ο τόμος στη τιμή των 14,85 ευρώ με ημερομηνία κυκλοφορίας 11/12/2019.

 

WOLVERINEDHMOSIOS_0001.jpgWOLVERINEDHMOSIOS_0001z.jpg  WOLVERINEDHMOSIOS_0002.jpgWOLVERINEDHMOSIOS_0002z.jpg

 

μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έπιασα χθες τον πρώτο τόμο και σήμερα τον δεύτερο, οπότε να πω τη γνώμη μου. Μου αρέσει πολύ το έργο του Mark Millar, απολαμβάνω τη συγγραφή του, αλλά νομίζω πως εδώ έλειπαν αρκετά στοιχεία γραφής του, πράγμα λογικό αφού το έργο είχε ένα πιο σοβαρό υπόβαθρο από αυτό που μας έχει συνηθίσει ο Millar σε άλλα έργα του. Ο πρώτος τόμος αφορά το πως η συμμαχία της Hydra με τη Χείρα και ο Gorgon μετατρέπουν τον Wolverine στο νούμερο ένα δημόσιο κίνδυνο και στο δεύτερο τόμο πως ο Wolverine παίρνει την εκδίκηση του. Η δομή της ιστορίας αρκετά καλή, τα κίνητρα σαφή, αλλά από εκεί και πέρα δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ή εντυπωσιάστηκα.

 

Πάμε και στο σχέδιο του John Romita Jr. Έχω ξαναπεί ότι ο συγκεκριμένος σχεδιαστής άλλοτε μου αρέσει πολύ (κυρίως σε τίτλους με αγαπημένους του ήρωες όπως ο Daredevil και Spider-Man) και άλλοτε θεωρώ πως θα υπήρχαν πολύ καταλληλότεροι σχεδιαστές από τον ίδιο. Έτσι και εδώ, νομίζω ότι από τη στιγμή που πολλοί διαφορετικοί ήρωες κάνουν την εμφάνισή τους όπως X-Men, Avengers, Fantastic Four έτσι και ο Romita ζωγραφίζει λίγο μέτρια κάποιους εξ αυτών, την ίδια ώρα που ένας Coiper ή ένας McNiven θα μπορούσαν να απογειώσουν κάποιες σκηνές. Έτσι και εδώ άλλες σκηνές μάχης είναι πολύ δυνατές, άλλες αδιάφορες, αλλού το ζωγράφισμα των προσώπων (το σημείο που μου αρέσει λιγότερο στο σχέδιο του Romita) είναι καλό, αλλού είναι κακό, γενικότερα ο Romita δεν είναι σχεδιαστής για ιστορία που εμφανίζεται μεγάλο πλήθος ηρώων.

 

Η έκδοση της Anubis στα συνηθισμένα στάνταρ, μπορώ να πω ότι είναι από τις λίγες φορές που συμφωνώ με το σπάσιμο του τόμου σε 2 μέρη, κάθε τεύχος περιέχει περίπου 150 χορταστικές σελίδες και η ιστορία όπως ανέφερα πιο πάνω χωρίζεται στα 2 και από θεματικής απόψεως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μόλις διάβασα τη δίτομη εκδοσή.Συμφωνώ πως το συγκεκριμένο κεφάλαιο δεν είναι για μικρά παιδιά λόγω της ακατάλληλης (θα έλεγα υπερβολικής) βίας.

1ο ΑΡΝΗΤΙΚΟΝ: Δεν περιέχουν όλα τα εξώφυλλα κάθε τεύχους και μερικά tie-in (για τη πλήρης κατανόηση) και στα δυο τεύχη.

1ο ΘΕΤΙΚΟΝ: Είναι μια ΓΝΗΣΙΑ ιστορία της 100% Marvel (βγήκε το 2004 στη Αμερική) πριν την εξαγοράσει και τη μεταμορφώσει σε προεφηβικά κόμικς η Dinsey.

 

Όποιος είναι φαν του Wolverine ή των X-MEN αξιξει να τα έχει στο ράφι του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to WOLVERINE: ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.