Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτάσεις για το signing του Claremont από τη σειρά των X-Men


christs

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

ΑΑΑΑΑααααααααααν και καποιος αλλος θα πρεπε να κανει αυτο το τοπικ (ξεεεεεεερετε εσεις), εντουτοις και επειδη βλεπω πολυ μεγαλη κωλυσιεργια τελευταια για προτασεις (μου ειχατε ταξει αντιστοιχες προτασεις και για τον ντισνευικο και ακομα δε βλεπω τιποτα) αποφασισα να κανω αυτη τη δουλεια εγω, μιας και τελευταια αναζητησα πολλα τευχη του εν λογω gentleman, οπότε θα κανω τις δικες μου προτασεις:

 

θα χωρισω τις προτασεις μου σε εφικτες, και ανεφικτες οικονομικα. Πρωτον, για να γλυκαθειτε, δευτερον για να ποζεριασετε εσεις που διαθετετε ηδη τα ανεφικτα κομικσακια!

 

Μιλάμε για key issues.

 

ΑΝΕΦΙΚΤΑ:

1)

X-Men (Uncanny)#94

το πρωτο x-men του στη σειρα. δε χρειαζεται να πουμε κατι αλλο.

 

2)

X-Men (Uncanny)#100

η μαχη των παλιων x-men με τη νεα ομαδα x-men

 

3)

Wolverine

μαζι με τον Frank Miller απ οτι εψαξα καναν παπαδες και ηταν η πρωτη επιτυχημενη ξεχωριστη σειρα με x-man. (TO NA BΡΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΟ PAPERBACK ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΦΙΚΤΟ)

 

4)

Uncanny X-Men #101

η πρωτη εμφανιση του Φοινικα

 

ΕΦΙΚΤΑ:

1) Uncanny X-Men 141 + 142

το διασημο days of future past. υπεροχα εξωφυλλα, διασημα σε ολους.

 

2) Uncanny X-Men 129-138

Dark Phoenix Saga issues. Ιδιαιτερη μνοια στα τευχη 135, 136, 137 που πεθαινει (???) και ο Φοινικας και κορυφωνεται η μαχη. Αυτα ειναι και τα πιο ακριβα, υπαρχουν τευχη μεσα στη σειρα που βρισκονται και σε χαμηλη τιμη. Το τευχος 129 ειναι σημαντικο γιατι εχει την 1η εμφανιση Frost και Pryde, και εννοειται ειναι η αρχη του Saga.

 

3) Uncanny X-Men 110

η Φοινιξ μπαινει στην ομαδα των x-men

 

4) 1) Uncanny X-Men 248

πρώτη συμβολή του Jim Lee στον τίτλο

 

5) X-Men 1, 2, 3, (1991)

Claremont + Jim Lee νεα συνεργασια

 

6) 1) Uncanny X-Men  108

πολυ σημαντικο τευχος. Η αρχη του John Byrne στη σειρά

 

7) Uncanny X-Men 125

αυτο το βαζω επειδη αρεσει το εξωφυλλο στον germ. :PPP:

 

λοιπόν αυτά. ελάτε να κανουμε συζητηση απο κάτω, και οι παλιοί ρίχτε τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις σας στους νεώτερους.

 

:beer:

 

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λοιπόν... τα key issues είναι πραγματικά πάρα πολλά.

Στα πιο ακριβά τεύχη (που αναφέρεις στα "ανέφικτα") θα πρέπει να βάλεις και το 266 με την πρώτη εμφάνιση του Gambit. Απ' όσο ξέρω, χτυπάει άνετα μεγαλύτερες τιμές από το 100 που το έχεις εκεί. Από τα πιο ακριβά είναι επίσης τα 141 και 142 (το πρώτο λίγο παραπάνω). Όσον αφορά το Dark Phoenix Saga το 137 είναι νομίζω το αγαπημένο όλων μας, το πιο ακριβό όμως είναι σίγουρα το 129 λόγω των σημαντικών πρώτων εμφανίσεων που έχει. Γενικά η περίοδος Claremont - Byrne είναι όλη σχεδόν key issues - μην ξεχνάμε και τις πρώτες εμφανίσεις π.χ. της Alpha Flight.

 

Το σίγουρο πάντως για εμένα είναι ότι θα πάω το τελευταίο τεύχος του ελληνικού X-MEN για να ζευγαρώσω την υπογραφή του Romita Jr που είχα πάρει παλιότερα :)

 

X-MEN83.thumb.jpg.0b470d987be567322fb5c8b098449710.jpg

 

(η αρχή του Byrne είναι το 108, διόρθωσέ το)

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

3 λεπτά πριν, Lord Makro είπε:

Λοιπόν... τα key issues είναι πραγματικά πάρα πολλά.

Στα πιο ακριβά τεύχη (που αναφέρεις στα "ανέφικτα") θα πρέπει να βάλεις και το 266 με την πρώτη εμφάνιση του Gambit. Απ' όσο ξέρω, χτυπάει άνετα μεγαλύτερες τιμές από το 100 που το έχεις εκεί. Από τα πιο ακριβά είναι επίσης τα 141 και 142 (το πρώτο λίγο παραπάνω). Όσον αφορά το Dark Phoenix Saga το 137 είναι νομίζω το αγαπημένο όλων μας, το πιο ακριβό όμως είναι σίγουρα το 129 λόγω των σημαντικών πρώτων εμφανίσεων που έχει. Γενικά η περίοδος Claremont - Byrne είναι όλη σχεδόν key issues - μην ξεχνάμε και τις πρώτες εμφανίσεις π.χ. της Alpha Flight.

 

Το σίγουρο πάντως για εμένα είναι ότι θα πάω το τελευταίο τεύχος του ελληνικού X-MEN για να ζευγαρώσω την υπογραφή του Romita Jr που είχα πάρει παλιότερα :)

 

X-MEN83.thumb.jpg.0b470d987be567322fb5c8b098449710.jpg

 

(η αρχή του Byrne είναι το 108, διόρθωσέ το)

well said.

Eπιτηδες δεν εγραψα το τευχος του Gambit , για να το προσθεσετε εσεις και να εχουμε διαδραση. Επιβεβαιωνω την ακριβη του τιμη (ανω των 50 ευρω μινιμουμ οσο καιρο το παλευω στο ebay).

 

To 141 ειναι φτηνοτερο απ το 142 αυτη την περιοδο, γιατι υπαρχει σε μεγαλυτερη ποσοτητα. Μιλαω για τους τελευταιους μηνες, και μιας και πηρα μερος σε πολλες δημοπρασιες το λεω με σιγουρια. Παντως ειναι εφικτα τευχη, 20-30 ευρω μαξ.

 

Το 129 επιβεβαιωνω οτι ειναι το ακριβοτερο μαλλον , λόγω των εμφανισεων, δε μπορεσα (και συναμα δε θελησα) να το αποκτησω, προτιμησα τα signature issues.

 

Τhanks για τη διορθωση, ειχε κανει αναριθμητισμο στον τιτλο του Byrne.

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εκπλήσσομαι για την τιμή που δίνεις στα 141 και 142, τα έχω για σαφώς ακριβότερα. Συχνά πωλούνται και σαν σετ, και πιάνουν 100άρικο. Μεταβάλλονται βέβαια οι τιμές αλλά τα πιο κλασικά τεύχη κρατούν συνήθως την αξία τους.

Το 101 πάντως έχει εκτοξευθεί σε απίστευτο βαθμό φέτος, προφανώς λόγω της τελευταίας ταινίας με την Dark Phoenix. Εκτιμώ πάντως ότι θα ξεφουσκώσει κάποια στιγμή η τιμή του, άλλωστε δεν ήταν και τρελή επιτυχία στους κινηματογράφους. Κάτι ανάλογο (αλλά σε μικρότερο βαθμό) είχε γίνει και με τα X-Factor με την πρώτη εμφάνιση του Apocalypse όταν είχε βγει η αντίστοιχη ταινία.

Το 129 το έχω στο μάτι εδώ και πάρα πολύ καιρό...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φτιάχνω λίστα με πιθανά Uncanny για υπογραφή. Το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν όλα τα πρώτα τεύχη (και ειδικά η αγαπημένη περίοδος του Byrne) έχουν πολύ γεμάτα εξώφυλλα και δεν υπάρχει κενός χώρος. Δεν θα μου άρεσε να υπογράψει πάνω στο σχέδιο, εσείς τι λέτε; Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις αναζητώ τεύχη που να μην είναι τόσο γεμάτα, αλλιώς υπάρχει η λύση της πρώτης σελίδας, στο εσωτερικό.

Χμμμ... ίσως αριστερά στα τούβλα στο X-MEN 137 να είναι καλά :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Συμφωνώ ότι δεν είναι ωραία η υπογραφή να χαθεί πάνω στο πληθωρικό σκίτσο. Είτε σε κενό διάστημα, είτε μετά στην πρώτη σελίδα. Δεν έχω μπει ακόμα στη διαδικασία να σκεφτώ ποια τεύχη θα ζητήσω, αλλά σίγουρα στο εξώφυλλο είναι πιο ωραίο να μπει μια υπογραφή, αρκεί όμως να βολεύει κιόλας... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.