Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6946
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Και όποιος αντέχει ας διαβάσει το πραγματικά κακό sequel από τα Wolverine vol. 2 48-50 από Larry Hamma και Marc Silvestri έτσι για το γαμώτο ...

 

Μιλάμε τώρα για ψεύτικες αναμνήσεις, memory implants, εγκαταλελειμμένες στρατιωτικές βάσεις στον Καναδά, την Jubilee να μασά τσίχλα και να κάνει ρόλερς 

 

και άλλα τέτοια ανεκδιήγητα. Ήμουν συνδρομητής το 1988 στο Solaris και το είχα διαβάσει από πρώτο χέρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23547
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Συμφωνώ μόνο που εμένα το βασικό μου θέμα είναι το σχέδιο. Θέλω σχέδια κομψά και ελαφριά μεν αλλά σαφή. Τόσες γραμμές, τόσα μελάνια και τόσο κοντράστ στα χρώματα λες και είναι εξώφυλλο glam rock μπάντας, είναι πολύ μακριά από την αισθητική μου. Σε άλλους φυσικά αρέσει, καμία αντίρρηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34885
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ένας από τους πιο ογκώδεις τόμους της συλλογής κυκλοφόρησε επιτέλους σήμερα! Το 1602 είναι εδώ και εξώφυλλο με οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0064.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0064z.jpg

 

Στο επόμενο τόμο μετά από πάρα πολύ καιρό επιστρέφει επιτέλους ο Deadpool :) 

 

img20220209_10144702.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 2/8/2022 at 11:32 AM, Kurdy Malloy said:

κάποτε πρέπει να πει κάποιος πως ο βασιλιάς είναι γυμνός 

 

On 2/8/2022 at 3:05 AM, nikolas12 said:

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

tumblr_oz9puo5WkL1refsh5o1_1280.jpg

 

Γυμνός μου φαίνεται κι εμένα! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Ένας από τους πιο ογκώδεις τόμους της συλλογής κυκλοφόρησε επιτέλους σήμερα! Το 1602 είναι εδώ και εξώφυλλο με οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0064.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0064z.jpg

 

Στο επόμενο τόμο μετά από πάρα πολύ καιρό επιστρέφει επιτέλους ο Deadpool :) 

 

img20220209_10144702.jpg

Πώς και βγήκε Τετάρτη και τόσο πρωί... Συνήθως το απόγευμα της Τετάρτης βγαίνει αν βγει Τετάρτη... Είναι κάποια γιορτή και βγήκαν πιο νωρίς; Και στην υπόλοιπη Ελλάδα Πέμπτη ή Παρασκευή θα κυκλοφορήσει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23547
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Είναι του Αγίου Χαραλάμπου προστάτη των υπερηρωικών κόμικ :papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

6 hours ago, nikolas12 said:

Στο επόμενο τόμο μετά από πάρα πολύ καιρό επιστρέφει επιτέλους ο Deadpool :) 

 

img20220209_10144702.jpg

 

Αυτό το Deadpool's Secret Secret Wars είναι αφασία και το περίμενα πολύ καιρό :) υπόψιν όμως ότι οι 2 τόμοι που έβγαλε η Hachette με το original Secret Wars είναι υποχρεωτικό διάβασμα για να το απολαύσει κανείς, επειδή ο Deadpool ενσωματώνεται στο πρωτότυπο σκηνικό των Secret Wars.

 

Αν το διαβάσει κανείς μόνο του είναι σαν να δει το Back to the Future II χωρίς να έχει δει το πρώτο. :confuse:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

3 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Πώς και βγήκε Τετάρτη και τόσο πρωί... Συνήθως το απόγευμα της Τετάρτης βγαίνει αν βγει Τετάρτη... Είναι κάποια γιορτή και βγήκαν πιο νωρίς; Και στην υπόλοιπη Ελλάδα Πέμπτη ή Παρασκευή θα κυκλοφορήσει;

Βασικά όσες φορές το έχω πετύχει Τετάρτη, ήταν πρωί.

Για την υπόλοιπη Ελλάδα μάλλον θα κυκλοφορήσει Παρασκευή.

Δεν νομίζω να είναι εξαιτίας κάποιας γιορτής, απλώς έτυχε. Όπως βγαίνει και κάποιες Τετάρτες της Radnet, έτσι και αυτή.

 

Ωραίος τόμος, όμορφο σχέδιο με μια διαφορετική εκδοχή των βασικών ηρώων της Marvel και σε μια άλλη εποχή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

αν και μου αρεσει ο συγγραφεας το βρηκα βαρετο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   863
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σχέδιο του ΟΠΛΟ Χ, με άρπαξε απο τα μούτρα, απο τη πρώτη σελίδα κιόλας. Σε τέλειο συνδυασμό με τα λακωνικά συννεφάκια των διαλόγων. Πολύ ζόρικος τόμος! Προσπαθώ να προσαρμοστώ στο ύφος του τραλαλό-τραλαλά τόμου #58 τώρα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε η ώρα που διαβάστηκε το “Marvel Zombies” (τόμος #55), οπότε ας πω κι εγώ την άποψή μου. :) 

 

Πρόκειται για την δεύτερη φορά που συναντιόμαστε με την συγκεκριμένη ιστορία, καθώς διαθέτω και την έκδοση τής Anubis, η οποία ακολουθεί την πορεία των πρωταγωνιστών και βρίσκεται σε...αποσύνθεση. Ήταν, βλέπετε, οι παλιές εποχές της εκδοτικής, που τα βιβλία της μαδούσαν και οι σελίδες ακολουθούσαν η κάθε μία τον δικό της αυτόνομο δρόμο! :D 

 

Ας πάμε τώρα στα της ιστορίας. Αναμφισβήτητα, πρόκειται για μία δουλειά, της οποίας η δυναμική έγκειται στην πρωτοτυπία που έχει δώσει ο σεναριογράφος, όσον αφορά την κατάσταση των πρωταγωνιστών. Ποτέ άλλοτε δεν τους είχαμε ξαναδεί έτσι. Ένα καθαρόαιμο “What If…?”! Μέσα από τις σελίδες της παρελαύνει ένας άκρως σημαντικός αριθμός πρωτοκλασσάτων ηρώων της Marvel, τόσο καλών, όσο και κακών. Με την ιδιότητα των απέθαντων, όμως, να τους χαρακτηρίζει, καταργείται, κατά κάποιον τρόπο, αυτός ο διαχωρισμός. Τόσο οι ήρωες, όσο και οι villains, το μόνο που θέλουν είναι να τραφούν με ζωντανή σάρκα. Υπάρχουν, όμως, και μερικοί γνωστοί μας χαρακτήρες που δεν είναι zombies. 

 

Η πλοκή περιγράφει πολλές μακάβριες σκηνές για γερά νεύρα και δυνατό στομάχι και μας κάνει να βγάζουμε το καπέλο στον Robert Kirkman για το ταλέντο του που σαν άλλος George Romero στήνει υπέροχα σκηνικά αυτού του είδους. :respect: Οι εκπτώσεις που έχουν γίνει, όσον αφορά τα χαρακτηριστικά των zombies (περπατούν αργά, δεν μιλούν, έχουν μικρή (έως μηδενική) νόηση) είναι απαραίτητες στην ιστορία μας, από την στιγμή που μιλάμε για υπερήρωες και θα πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη δράση. Από εκεί και πέρα, όμως, παρατηρούμε μία γραμμικότητα, όσον αφορά την εξέλιξη του μύθου. Ο αναγνώστης το μόνο που διαβάζει είναι την συνεχή αναζήτηση τροφής από τους πρωταγωνιστές και κάθε φορά υπάρχει κι άλλο (διάσημο) θύμα. Τίποτε άλλο σημαντικό κι ενδιαφέρον δεν συντελείται, με αποτέλεσμα να μην έχω κάτι περισσότερο να προσθέσω. Το φινάλε αφήνει υποσχέσεις για συνέχεια, η οποία δεν ξέρω τι νέο θα μπορούσε να μας παρουσιάσει. :thinking: Και μιας κι ανέφερα τα θύματα, θεωρώ υπερβολικό να κατακρεουργούνται με αυτόν τον τρόπο τρία μεγαθήρια που έχουν χαράξει την δική τους πορεία στην Marvel. Καταλαβαίνω ότι η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή, αλλά και πάλι δυσκολεύομαι να χωνέψω (οξύμωρος όρος! :P ) αυτή την κατάληξη. :( 

 

Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία ιστορία που στηρίζεται σε κάτι φρέσκο στο σύμπαν του Οίκου των Ιδεών, αλλά δεν θα μπορούσε να πάει μακριά. Προτείνεται 100% στους λάτρεις των zombies ιστοριών, σ’ εκείνους που αρέσκονται στην πρωτοτυπία και δεν φοβούνται να δουν τους αγαπημένους τους ήρωες τσαλακωμένους, αλλά και στους... νηστικούς. :P Προσωπικά, την διάβασα δύο φορές και δεν νομίζω να την διαβάσω ξανά. Όχι γιατί δεν μου άρεσε, απλά γιατί δεν έχει κάτι άλλο να μου δώσει. :) 

 

Ο εικαστικός τομέας μάς δίνει μερικά καρέ που μας φέρνουν αναγούλα στο στομάχι κι αυτό το βρήκα... θετικό, αν αναλογιστούμε την θεματολογία, από την οποία αντλεί το υλικό του. Το σχέδιο είναι όμορφα ταιριασμένο με το σενάριο, σε βαθμό ν΄αλληλοσυμπληρώνονται. Η φωτεινότητα είναι χαμηλή κι αποτελεί μία πρακτική αποδεκτή, αλλά με ενόχλησαν οι πολλές σκιάσεις που υπήρχαν στα πρόσωπα και στα κορμιά των πρωταγωνιστών. Εκεί πιστεύω ότι έγινε μία έκπτωση, με δεδομένο τον σεβασμό προς την φήμη τους. Γενικά πιστεύω ότι ο Sean Phillips επέδειξε την ίδια τόλμη στο σχέδιο, όσο κι ο Kirkman στο σενάριο. Δύσκολο εγχείρημα να κάνεις κάτι τέτοιο στα παλικάρια της Marvel. :P 

 

Το editorial του κυρίου Lupoi ανοίγει, όπως ήταν αναμενόμενο, το συνοδευτικό υλικό του τόμου, για να συνεχίσει η μονοσέλιδη αφήγηση για τα γεγονότα που έφεραν το Marvel Zombies. Μετά το τέλος της ιστορίας θα βρούμε μερικές εικονογραφήσεις εξώφυλλων της σειράς, καθώς και τα αρχικά εξώφυλλα, από τα οποία εμπνεύστηκαν (παρεμπιπτόντως τα εξώφυλλα της σειράς είναι εξαιρετικά! :wow: ) και θα κλείσουμε με τις εκτενείς επαγγελματικές βιογραφίες του σεναριογράφου και του εικονογράφου. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36547
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   78
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Τόμος 63: Wolverine Όπλο Χ

Ας πω κι γω δυο λόγια σχετιλά με τον τόμο 63 της συλλογής.

Ας αρχίσω λέγοντας ότι τον απόλαυσα πάρα πολύ και τον καταττάσω ανάμεσα στους καλύτερους της συλλογής, τόσο σεναριακά όσο και στο κομμάτι στου σχεδίου.

Το σχέδιο ναι μεν είναι πολύπλοκο και γίνευαι χρήση πολλών χρωματισμών που αρχικά φαίνονται πως δεν ταιριάζουν αλλά εγώ το αγάπησα από την αρχή. Το θεώρησα κάπως εξωτικό και μου τράβηξε το ενδιαφέρον (ειδικά μάλιστα τα μεγάλα πλάνα). Ο Barry Windson-Smith έχει δικαίως τον καθολικό έλεγχο της ιστορίας και το διαχειρίζεται αυτό τέλεια. 

Το σενάριο είναι λιτό με λίγους και περιεκτικούς διάλογους που δίνουν όμως ξεκάθαρα το κλίμα και τον παλμό της ιστορίας.

Τώρα, ως προς την ιστορία καθαυτή την βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσσα μιας και μας δείχνει τον σταδιακό κορεσμό του Λόγκαν από άνθρωπο σε ζώο. Παρόλα αυτά, φαίνεται στο τέλος η οξυδέρκεια του πρωταγωνιστή μας, ο οποίος καταφέρνει και ξεπερνά την παγίδα του καθηγητή.

Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της ιστορίας μου φάνηκε οι αμφιβολίες που είχαν κατά τη διάρκεια του πειράματος οι συνεργάτες του καθηγητή, οι οποίοι καταλαβαίνουν την ανήθικη και απάνθρωπη στάση του καθηγητή ως προς τον Λόγκαν.

Εν κατακλείδι, θεωρώ ότι η ιστορία αυτή ήταν από τις καλύτερες της συλλογής μέχρι στιγμής κι ανυπομονώ να διαβάσω τον επόμενο τόμο (1602) με μια What If ιστορία που σίγουρα προσελκύει το ενδιαφέρον.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Γούλβεριν: Όπλο Χ, με σπόιλερ.

 

Αυτή είναι η ιστορία για το πώς ο Γούλβεριν απέκτησε το σήμα κατατεθέν του, τα μεταλλικά νύχια από αδαμάντιο. Μία μέρα, ή καλύτερα μία νύχτα μυστικοί κυβερνητικοί πράκτορες την πέφτουν στον Γούλβεριν. Έπειτα από μία σύντομη μάχη οι πράκτορες καταφέρνουν να αφοπλίσουν και να αναισθητοποιήσουν τον Λόγκαν, μεταφέροντάς τον σε ένα μυστικό εργαστήριο στον Καναδά. Εκεί εργάζεται μία ομάδα από τρελούς επιστήμονες οι οποίοι έχοντας την σιωπηρή στήριξη "κάποιου τμήματος κάποιας κρατικής υπηρεσίας" (της CIA) προσπαθούν να αναπαράγουν τον ορό του υπερ-στρατιώτη (αυτού που έδωσε στον Κάπτεν Αμέρικα τις δυνάμεις του). Επειτά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες ο επονομαζόμενος Καθηγητής (όχι ο Καθηγητής Χ ούτε αυτός από το La Casa De Papel, κάποιος άλλος) θα επιχειρήσει να πετύχει αυτό που οι προκάτοχοί του απέτυχαν. Με μία διαφορά όμως. Θα χορηγήσει στο ανυποψίαστο πειραματόζωο το αδαμάντιο, το πιο δυνατό και ανθεκτικό (τεχνητό) μέταλλο στον κόσμο. Η ονομασία του προγράμματος αυτού; Όπλο Χ. Για να γίνει όμως αυτό απαιτείται από το πειραματόζωο να διαθέτει μεγάλη αντοχή στον πόνο και επίσης ιδανικά ο οργανισμός του να διαθέτει αναγεννητικές ικανότητες. Μήπως σας φέρνει σε κάποιον αυτή η περιγραφή; Έτσι ο Καθηγητής με την βοήθεια του δόκτωρα Κορνίλιους και της δεσποινίδος Χάινς θα υποβάλλουν τον Γούλβεριν σε αυτήν την απάνθρωπη διαδικασία. Όμως παρόλο που η χορήγηση του αδαμάντιου θα επιτευχθεί πλήρως στον Γούλβεριν, ο Καθηγητής θέλει να το πάει ακόμα παρά πέρα και αποφασίζει να αφαιρέσει από τον Λόγκαν κομμάτια της μνήμης του και παράλληλα να του προσθέσει άλλα ψεύτικα, μετατρέποντάς τον με αυτόν τον τρόπο σε μία τρομερή φονική μηχανή. Τί γίνεται στο τέλος; Νομίζω ότι όλοι (όσοι το έχετε διαβάσει) θυμάστε το τί κάνει ο Γούλβεριν στον "Νικ Φιούρι" στο τέλος της ιστορίας Μυστικός Πόλεμος (23ος τόμος της συλλογής).

 

Πριν γράψω οτιδήποτε άλλο να αναφέρω σε αυτό το σημείο ότι το Όπλο Χ (της Οξύ) είναι το πρώτο υπερηρωικό κόμιξ που διάβασα ποτέ μου και πως επίσης ο Γούλβεριν είναι Ο Αγαπημένος μου Χαρακτήρας. Οπότε όπως καταλαβαίνεται και να θέλω δεν μπορώ να βρω αρνητικά για να σας αναφερω. Ή μάλλον έχω ένα. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες στα εξτραδάκια. Έχοντας διαβάσει την έκδοση της Χασέτ και κάνοντας ένα γρήγορο πέρασμα σε αυτήν της Οξύ μπορώ να πω ότι μεταξύ τους δεν παρατηρούνται αισθητές διαφορές εκτός φυσικά από την μετάφραση, η οποία μου άρεσε περισσότερο στην έκδοση της Χασέτ. Όσο αφορά τώρα την ιστορία ο Μπάρι Γουίνζορ-Σμιθ κε-ντά-ει. Από πού να το πιάσω και από πού να το αφήσω! Ο καλλιτέχνης παρουσιάζει με έξοχο τρόπο την μετάβαση του Γούλβεριν από μεταλλαγμένο σε ζώο και από εκεί σε μηχανή. Το σχέδιο όπως αναφέρει και ο Λάρι Χάμα (στην έκδοση της Οξύ) οδηγεί την ροή της ιστορίας από το ένα καρέ στο άλλο μπλέκοντας παράλληλα με ωραίο τρόπο το σχέδιο με το σενάριο. Το χρώμα εναλλάσσεται αρκετές φορές μεταξύ των τευχών ανάλογα με "την φάση της ιστορίας" στην οποία μεταβαίνει ο αναγνώστης. Από μουντό γκρι (στα καρέ "προ Όπλου Χ") σε βαθύ καταθλιπτικό μπλε (στα καρέ "μετά Όπλου Χ") και από μαύρο και κόκκινο (στα σλάσερ καρέ) σε άσπρο (στα "χιονισμένα" καρέ). Και ναι, μπορεί η ιστορία να είναι σεναριακά "βαριά" στην ανάγνωση εξαιτίας της ενίοτε μη γραμμικής αφήγησης (και γενικά του τρόπου της αφήγησης), αλλά και των όσων ανέφερα προηγουμένως, υπάρχει όμως ένας "κρυφός άσσος" που ο Γουίνζορ-Σμιθ μαζί με την βοήθεια του Τζιμ Νόβακ έχει τοποθετήσει στην ιστορία. Το lettering. Εάν δεν υπήρχε αυτός ο "κρυφός άσσος" θα μιλούσαμε σίγουρα για το απόλυτο χάος. Δεν περίμενα ποτέ ότι το κομμάτι του lettering θα μπορούσε να είναι τόσο καταλυτικό σε μία ιστορία. Αυτό που κάνουν με την εναλλαγή των χρωμάτων στα μπαλονάκια προκειμένου ο αναγνώστης να είναι σε θέση να καταλάβει ποιός χαρακτήρας μιλάει κάθε φορά είναι αξιοθαύμαστο. Βαθμολογία: 10/10.

 

Υ.Γ.: Τέλος παρακάτω ακολουθούν κάποια facts για την ιστορία για όποιον ενδιαφέρεται και έχει όρεξη να μαθεί περισσότερα.

Spoiler

1. Όπως φαίνεται από τα εξτραδάκια έπειτα από συνομιλία του Γουίνζορ-Σμιθ με τον Κλέρμοντ, ο δεύτερος είχε σκοπό να εμφανίσει τον Απόκαλιψ ως αυτόν από τον οποίο ο Καθηγητής έπαιρνε τις εντολές. Ωστόσο στο τεύχος Γούλβεριν vol. 3 #53 (ιστορία που έχουμε δει στα ελληνικά από το Έθνος ως Γούλβεριν: Εξέλιξη) αποκαλύπτεται ότι ο Ρωμύλος ήταν τελικά αυτός που μιλούσε με τον Καθηγητή.

2. Παρότι στο τέλος φαινομενικά ο Γούλβεριν τους έχει σκοτώσει όλους (συμπεριλαμβανομένου και της τριάδας Καθηγητή-Κορνίλιους-Χάινς), στο τεύχος Χ-ΜΕΝ vol. 2 #4-7 φαίνεται ότι τελικά η τριάδα επέζησε της επίθεσης.

3. Το πραγματικό όνομα του Καθηγητή είναι Truett Hudson και στο τέυχος Γούλβεριν: Origins vol. 1 #33 αποκαλύπτεται ότι ο παππούς του Καθηγητή είναι αδερφός της μητέρας του Λόγκαν. Δηλαδή ο Καθηγητής με τον Λόγκαν είναι μακρινά ξαδέρφια.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1602: spoiler free κριτική.

 

Πριν από μία εβδομάδα ρωταγα εδώ λεπτομέρειες για την ιστορία αυτή. Τόσο ο @ nikolas12  όσο και ο @ thor77  έγραψαν αναλυτικές κριτικές και με βοήθησαν να αποφασίσω.  Είπα να τον πάρω και να τον δοκιμάσω παρόλο που με φοβίζουν οι τόμοι με πολλούς χαρακτήρες. Λοιπόν από όταν ξεκίνησα να διαβάζω υπερηρωικα έχω πάρει 31 τόμους της Hachette και 18 τόμους της Radnet. Αυτός είναι ο τόμος που ευχαριστήθηκα πιο πολύ και από τους 49. 

Τον διάβασα μέσα σε μια εβδομάδα τεύχος τεύχος κάθε πρωί από τις 6 έως τις 6:30 πριν πάω στη δουλειά. Κάθε μέρα έλεγα ποτε θα έρθει το επόμενο πρωί να συνεχίσω. 

Ιδίως τα πρώτα 5 τεύχη ήταν καταπληκτικά.

Για κάποιον σαν και μένα που έχει πια επαφή με όλους τους ήρωες και που έχει διαβάσει έναν ικανοποιητικό αριθμό ιστοριών χωρίς όμως επουδενί να έχει το know how οοοολων των ιστοριών των ηρώων ήταν ο πιο τίμιος τόμος. Ιστορία που ξεκινάει από την αρχή και που βασίζεται στο να ξέρεις απλά βασικά πράγματα για το origin του κάθε ήρωα και για τις βασικές έστω σχέσεις μεταξύ τους. Ένιωσα και εγώ στην ίδια αφετηρία με όλους όσους διαβάζουν marvel και ας έχουν διαβάσει χιλιάδες ιστορίες τα τελευταία πολλά χρόνια. Όλοι λοιπόν οι γνωστοί άγνωστοι βασικοί ήρωες της Marvel είναι τοποθετημένοι σε ένα τέλειο σκοτεινό μεσαιωνικό σύμπαν του 1600. Μ άρεσαν όλα σε αυτό το σύμπαν. Το πώς αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, το πώς χρησιμοποιουν τις δυνάμεις τους, το πώς αποκαλύπτονται ένας ένας στην εξέλιξη των ιστοριών, το ότι οι εχθροί είναι φυσιολογικοί χωρίς τις απίθανες υπερβολές που διαβάζουμε στους τόμους της Radnet ακόμα και τη δικαιολόγηση στο πώς βρεθηκαν όλοι εκεί βρήκα ικανοποιητική. Εντόπισα και εγώ τα κάπως άβολα σημεία που εξέθεσε και ο @ thor77  στην κριτική του αλλά δεν με χάλασαν γιατί κάπως έπρεπε να δικαιολογηθεί όλο αυτό το συρφετό υπερηρώων του 1602. Καλύτερο στοιχείο όλου του saga αυτού βρήκα το ότι οι δυνάμεις των υπερηρώων εμφανίζονται σιγά σιγά και σχεδόν μυστικιστικά. Όλα τα στοιχεία τα βρήκα έξυπνα τοποθετημένα. Το τέλος μπορεί να φαίνεται λίγο βιαστικό χωρίς να εξηγεί κάποια πράγματα αλλά και πάλι το βρήκα ικανοποιητικό. Το σχέδιο ήταν καταπληκτικό. Σκοτεινό και σούπερ. Σε συνδυασμό με την απίστευτη ποιότητα έκδοσης αυτών των τόμων (σίγουρα από τα πιο value for money που εχουν βγει ποτέ στην Ελλάδα) αναδείχθηκε και συμπλήρωσε την φοβερή ιστορία. Εξτραδακια είχε πάρα πολλά όπως πάντα.  Αλήθεια έχει βγει στην Ελλάδα κάτι από τις συνέχειες της ιστορίας? 

Γενικά του βάζω ένα 10 από εμένα καθώς είναι ένας απίστευτα άρτιος και διασκεδαστικός  τόμος για τον οποίο δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει όλη την Μαρβελ για να τον απολαύσεις. Φθάνει να ξέρεις ποιος είναι ποιος στις βασικές κατηγορίες.:beer5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το ταξίδι μας στον μαγικό κόσμο του “Marvel Knights” ξεκινάει, λοιπόν, με τον τόμο #56 της αγαπημένης μας συλλογής, στο οποίο ο Αραχνάκιας φαίνεται ότι μάχεται σε μία “Άνιση Αναμέτρηση”. Ο διάσημος συγγραφέας Mark Millar αναλαμβάνει να μας ξεναγήσει σε αυτό το ταξίδι, ενώ ο καλλιτέχνης Frank Cho, οπτικοποιεί το σενάριο. 

 

Ο Peter Parker της ιστορίας ξεφεύγει από το χρονικό πλαίσιο στο οποίο τον είχαν τοποθετήσει οι “γονείς” του κι έτσι από ένας νέρντουλας έφηβος, είναι ένας παντρεμένος καθηγητής Φυσικής, αρκετά ώριμος και συνειδητοποιημένος, αλλά με μεγαλύτερα προβλήματα να αντιμετωπίσει στο alter ego του. Οι διαβασμένοι αναγνώστες της Συλλογής, εύκολα θα μπουν στο κλίμα, καθώς τα γεγονότα που περιγράφονται εδώ, διαδραματίζονται μετά το “Homecoming” (τόμος #01), το “Αποκαλύψεις & Μέχρι να σβήσουν τα άστρα” (τόμος #48), αλλά και μετά τον θρυλικό “Civil War” (μελλοντικός τόμος #120). Φανταστείτε, λοιπόν, από την στιγμή που κι εγώ ο ανίδεος κατάφερα να εντοπίσω τις ιστορίες που προηγήθηκαν, πόσο εύκολα θα μπουν στο κλίμα οι... μυημένοι. :P 

  

Η υπόθεση ξεκινά με μία δυνατή σκηνή δράσης στην οποία συμμετέχει ο Green Goblin, η οποία προσφέρει μεν συγκινήσεις, αλλά δεν βλέπω να έχει μεγάλη σχέση με τον μύθο. Κι αφού ξεπεράσουμε κάποιες ήπιες οικογενειακές στιγμές, μπαίνουμε για τα καλά στο “ζουμί”, που δεν είναι άλλο από την απαγωγή της θείας Μέι! :wow: Ο πρωταγωνιστής, λοιπόν, θα ξεκινήσει έναν αγώνα δρόμου, ξετυλίγοντας το κουβάρι του μυστηρίου, στην προσπάθειά του να εντοπίσει την θεία του και να βρει τον ιθύνοντα νου που κρύβεται πίσω από την απαγωγή. Ο Spider-Man σκέφτεται λογικά και με μία αστυνομική οξυδέρκεια, που θα την ζήλευε ακόμα κι ο Batman. :P Στον δρόμο προς την λύση, θα βρεθούν μερικοί από τους γνωστούς villains, που κατά καιρούς έχει αντιμετωπίσει και θα περάσει μαζί τους μερικές οδυνηρές κι επίπονες στιγμές. Μαζί του, όμως, θα έχει και μία απρόσμενη σύμμαχο, την Black Cat.  

 

Η προσωπική μου γνώμη, λοιπόν, είναι ότι έχουμε μία άρτια και με μεγάλο ενδιαφέρον αστυνομική και υπερηρωική υπόθεση, η οποία σε γενικές γραμμές με κάλυψε αρκετά. Η ωριμότητα του Spidey είναι εμφανής κι ο συγγραφέας έχει αποτυπώσει αξιόλογα την αγωνία για την εύρεση της θείας του. Στον φίλο μας έχουν δοθεί πολλά ρεαλιστικά χαρακτηριστικά. Φαίνεται πολύ ευάλωτος, σε αντίθεση με τον άτρωτο χαρακτήρα που τον είχαμε συνηθίσει παλαιότερα κι αυτό δίνει περισσότερη αληθοφάνεια στο σενάριο. Σκηνοθετικά έχουμε μία κινηματογραφική ροή, που ξετυλίγει την πλοκή όμορφα και κλιμακωτά, την ίδια ώρα που εισάγονται διάφορες σκηνές σφοδρών μαχών, για να μένουν τα αίματα αναμμένα. :P Η βασική μανιέρα του σεναρίου, όμως, βασίζεται στην τεχνική της ανάκρισης κι αυτό μπορεί στην αρχή να φαίνεται ενδιαφέρον, στην πορεία όμως γίνεται συνηθισμένο. Σίγουρα δεν κουράζει, αλλά ουσιαστικά περιγράφονται σκηνές που μοιάζουν μεταξύ τους, με την διαφορά ότι έχουν κάθε φορά διαφορετικό villain στον ρόλο του ανακρινόμενου. Μεγάλο ενδιαφέρον προκαλεί η στάση του Γύπα, ο οποίος από ένας αδίστακτος κακός, μας κάνει να τον συμπαθήσουμε κάπως, λόγω των κινήτρων του. Επίσης, όσο πλησιάζουμε προς το τέλος θα βρούμε κι ένα plot twist, το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα. 

 

Το φινάλε, η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψε αρκετά, μιας και δεν καταλήγουμε σε μία μεγάλη αποκάλυψη ή την λύση της υπόθεσης. :thinking: Δεν γνωρίζω αν μένουμε εδώ ή αν θα μας δοθούν περισσότερες πληροφορίες στο επόμενο run της σειράς. Πάντως, με έκανε να αισθανθώ αρκετά χαζός που δεν το έπιασα. :lol: Πάντως, οφείλω να παραδεχτώ ότι η τελευταία σελίδα είναι μία γροθιά στο στομάχι του συνηθισμένου σύμπαντος του Spider-Man και περιμένω με ανυπομονησία την εξέλιξή της. :) 

 

Συμπερασματικά, την βρήκα μία πολύ καλή δουλειά, η οποία όμως δεν ήταν αψεγάδιαστη. Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι χρειαζόταν περισσότερες σελίδες στην διάθεσή της για να αναπτυχθεί καλύτερα και να έχει περισσότερες λεπτομέρειες να διαχειριστεί. Ένιωσα ότι υπήρχε μία βιασύνη, σαν ο δημιουργός να προσπάθησε να χωρέσει όσο γίνεται περισσότερους χαρακτήρες και σκηνές μάχης, μέσα στο βασικό σενάριο. Όπως και να έχει, πάντως, έχουμε μία αξιόλογη προσπάθεια, που σίγουρα θέλω να διαβάσω την συνέχειά της. :) 

 

Ικανοποιημένος έμεινα κι από τον εικαστικό τομέα. Ο Cho μας δίνει μερικά ρεαλιστικά καρέ, ιδίως σε αυτά των μαχών. Η κίνηση και η πλαστικότητα των χαρακτήρων που πολεμούν αποτυπώνεται αριστοτεχνικά και ρεαλιστικά. Τα καρέ είναι σχετικά παραφορτωμένα, αλλά λίγα ήταν εκείνα στα οποία μου χτύπησαν άσχημα στο μάτι. Μία μικρή ένσταση έχω στην απόδοση των μούσκουλων του πρωταγωνιστή, τα οποία ο σχεδιαστής δείχνει μία υπερβολή. :P Το χρώμα είναι πλούσιο και δεν κάνει εκπτώσεις, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο ένα όμορφο αποτέλεσμα, το οποίο θα ήταν ομορφότερο, αν υπήρχε λίγος περισσότερος φωτισμός, όπου ήταν απαραίτητο. 

 

Το έξτρα υλικό ξεκινάει με το editorial του κυρίου Lupoi και συνεχίζει με την σελίδα που μας εξιστορεί τα γεγονότα που οδήγησαν στην συγκεκριμένη ιστορία. Στο τέλος του τόμου, βρίσκουμε ένα άρθρο για την προέλευση της σειράς “Marvel Knights”, η οποία βρίθει λεπτομερειών και εικόνων, για να συνεχίσουμε με διάφορες εικονογραφήσεις εξωφύλλων της σειράς και του Spider-Man. Για το τέλος, ο τόμος έκρυβε μία έκπληξη για τους αναγνώστες, που δεν είναι άλλη από μία δισέλιδη εισαγωγή του πατριάρχη Stan Lee, η οποία είχε πρωτοδημοσιευτεί στην σκληρόδετη έκδοση της σειράς. EXCELSIOR!!! 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη την δεύτερη εξηντάδα όμως διάβασα κάποιες ιστορίες που λειτουργούν ως "συμπληρωματικές" σε μερικές ιστορίες που είδαμε στην συλλογή οπότε θα γράψω δύο λογάκια για αυτές (χωρρίς spoilers).

Eternals by Jack Kirby

Διάβασα τα 20 τεύχη του Kirby επειδή μου είχαν εξάψει την περιέργεια η ταινία και το run του Gaiman αλλά καθώς και επειδή μου αρέσει το σχέδιο του. Στον τομέα του σχεδίου δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Ο Kirby είναι αυθεντία στο να σχεδιάζει μηχανήματα και το αποκορύφωμα είναι οι επιβλητικές και μυστηριώδεις φιγούρες των Celestials. Βέβαια όταν πρόκειται για τους ανθρώπινους χαρακτήρες, αρκετές φορές βρήκα τις αναλογίες περίεργες ή κάποιες λεπτομέρειες στα πρόσωπα άστοχες αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα θεωρούσα τον σχεδιασμό κακό. Δυστυχώς, ο Kirby δεν δίνει την εντύπωση ότι είναι τόσο καλός στο σενάριο όσο και στο σχέδιο. Μέχρι το τεύχος 7 περίπου η ιστορία είναι βαρετή (με εξαίρεση κάποιες στιγμές που εξηγείται η προϊστορία των διαφόρων ειδών που κατοικούν στην γη) και δεν φαίνεται να καταλήγει πουθενά. Οι χαρακτήρες είναι επίσης μονοδιάστατοι χωρίς να αναπτύσσονται ή να εξελίσσονται καθόλου. Το αγαπημένο μου σημείο ήταν η ιστορία με την Thena και τον Kro (που ξεκινάει στο τεύχος 8 περίπου). Πιστεύω είχε το περισσότερο ενδιαφέρον και καλή θεματολογία. Γενικά όμως δεν μπορώ να πω ότι πέρασα άσχημα διαβάζοντας το. Έχει αρκετή δράση και διαφέρει από το μέσο υπερηρωικό. Μάλιστα μου αρέσει πως ο Kirby επέλεξε το σύμπαν του να συνδέεται ελαφρά με τους υπόλοιπους τίτλους της Marvel ώστε να μπορεί να στέκει από μόνο του. Ίσως αυτά τα τεύχη να έχουν μόνο ιστορική αξία, είναι όμως ένα ευχάριστο ανάγνωσμα για τους θαυμαστές του "βασιλιά" των κόμικς.

Marvel Knights Spider-Man: The Last Stand
Πρόκειται για τα τέσσερα τελευταία τεύχη στο run του Millar που κακώς παραλείφθηκαν από την Hatchette. Εδώ βλέπουμε την τελική αναμέτρηση του Spider-Man με τον απαγωγέα της θείας του και η ιστορία συνεχίζει να έχει αρκετά στοιχεία του Millar όπως τις τρελές θεωρίες συνωμοσίας του. Είναι ένα καλό τέλος για την ιστορία όμως θα έλεγα πως είναι το πιο αδύναμο από τα τρία story arcs. Ο Peter δεν κοπιάζει τόσο όσο στις προηγούμενες ιστορίες καθώς συνήθως βρίσκει βοήθεια από άλλους χαρακτήρες και σεναριακές ευκολίες. Επίσης ο Millar παραφουσκώνει τον κακό με τις ικανότητες και τα σχέδια που καυχιέται ότι έχει και έτσι είναι δύσκολο να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες που έχει χτίσει. Τέλος, το σχέδιο το βρήκα επίσης πιο αδύναμο από τα προηγούμενα τεύχη που καταφέρνουν να απεικονίσουν με επιτυχία τον χαμό και την καταστροφή. Μπορεί αυτά τα τεύχη να υστερούν σε σχέση με τα προηγούμενα όμως είναι ένα ταιριαστό τέλος και είναι κρίμα που δεν τα είδαμε στην Επίσημη Συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 17/2/2022 στο 5:54 ΜΜ, kaneda είπε:

 

 

Πριν γράψω οτιδήποτε άλλο να αναφέρω σε αυτό το σημείο ότι το Όπλο Χ (της Οξύ) είναι το πρώτο υπερηρωικό κόμιξ που διάβασα ποτέ μου και πως επίσης ο Γούλβεριν είναι Ο Αγαπημένος μου Χαρακτήρας. Οπότε όπως καταλαβαίνεται και να θέλω δεν μπορώ να βρω αρνητικά για να σας αναφερω. Ή μάλλον έχω ένα. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες στα εξτραδάκια. Έχοντας διαβάσει την έκδοση της Χασέτ και κάνοντας ένα γρήγορο πέρασμα σε αυτήν της Οξύ μπορώ να πω ότι μεταξύ τους δεν παρατηρούνται αισθητές διαφορές εκτός φυσικά από την μετάφραση, η οποία μου άρεσε περισσότερο στην έκδοση της Χασέτ. 

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Είναι πολύ σημαντικό να ακούει κανείς πως η δουλεία του εκτιμάται από τους φίλους των κόμιξ, ιδίως όταν αναφέρονται στον αγαπημένο τους χαρακτήρα. Πάντα έχω άγχος μην απογοητεύσω κάποιον, κάτι που σίγουρα θα έχει συμβεί και λογικά θα ξανασυμβεί και στο μέλλον 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε Ηλία η δική σου δουλειά στις μεταφράσεις είναι μέτρο σύγκρισης. Κάνεις να φαίνεται τόσο εύκολο κάτι που η πληθώρα των λαθών που συναντάμε σε άλλες εκδόσεις αποδεικνύει ότι κάθε άλλο παρά εύκολο είναι! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ Ilias

 

Και μόνο που έχουμε φτάσει, πλέον, στο σημείο να παίρνουμε σαν δεδομένο ότι θα διαβάσουμε κάτι άρτια αποδοσμένο στην γλώσσα μας, χωρίς ν' αγωνιούμε γι' αυτό, νομίζω ότι έχεις επιτελέσει άψογα την δουλειά σου. :thanks:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Indian είπε:

@ Ilias

 

Και μόνο που έχουμε φτάσει, πλέον, στο σημείο να παίρνουμε σαν δεδομένο ότι θα διαβάσουμε κάτι άρτια αποδοσμένο στην γλώσσα μας, χωρίς ν' αγωνιούμε γι' αυτό, νομίζω ότι έχεις επιτελέσει άψογα την δουλειά σου. :thanks:

 

 

:beer:

 

 

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Φίλε Ηλία η δική σου δουλειά στις μεταφράσεις είναι μέτρο σύγκρισης. Κάνεις να φαίνεται τόσο εύκολο κάτι που η πληθώρα των λαθών που συναντάμε σε άλλες εκδόσεις αποδεικνύει ότι κάθε άλλο παρά εύκολο είναι! :cheers3:

Πω πω, κοκκινιζω! Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ, όλους σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32420
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Παίζει μεγάλο ρόλο να μεταφράζει κάποιος που γουστάρει κόμικς και διαβάζει κόμικς.

Πέρα από περισσότερες γνώσεις, έχει και περισσότερο μεράκι σ΄αυτό που κάνει.

Οι περισσότεροι μεταφραστές φαντάζομαι είναι άνθρωποι που απλά ξέρουν αγγλικά (ή γαλλικά αν πρόκειται για BD ή ιταλικά αν πρόκειται για φουμέτι) και βλέπουν τη μετάφραση κόμικς μόνο σαν ένα επιπλέον εισόδημα, γι΄αυτό και βλέπουμε τόσα μεταφραστικά μαργαριτάρια.

 

Για μένα είναι 100 φορές προτιμότερο να μεταφράζει κάποιος που δεν ξέρει άψογα αγγλικά αλλά είναι φαν των κόμικς, παρά κάποιος που έχει πάρει το Proficiency με Β, αλλά το μόνο κόμικ που διάβασε στη ζωή του ήταν ένα ΜικυΜάου που του αγόρασε η θεία του όταν ήταν 7 χρονών (αυτός, όχι η θεία του :lol:).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συμφωνώ και θεωρώ ότι κάτι τέτοιο ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα. 

 

Αν αυτό που κάνεις, το κάνεις απλά για βιοπορισμό, τότε το κάνεις ξύλινα και χωρίς ενδιαφέρον, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλά περιθώρια να γίνουν λάθη.

 

Αν το κάνεις επειδή αγαπάς το αντικείμενο, τότε σίγουρα η κατάληξη θα είναι πιο προσεγμένη. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13515
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

33 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Παίζει μεγάλο ρόλο να μεταφράζει κάποιος που γουστάρει κόμικς και διαβάζει κόμικς.

Πέρα από περισσότερες γνώσεις, έχει και περισσότερο μεράκι σ΄αυτό που κάνει.

Οι περισσότεροι μεταφραστές φαντάζομαι είναι άνθρωποι που απλά ξέρουν αγγλικά (ή γαλλικά αν πρόκειται για BD ή ιταλικά αν πρόκειται για φουμέτι) και βλέπουν τη μετάφραση κόμικς μόνο σαν ένα επιπλέον εισόδημα, γι΄αυτό και βλέπουμε τόσα μεταφραστικά μαργαριτάρια.

 

Για μένα είναι 100 φορές προτιμότερο να μεταφράζει κάποιος που δεν ξέρει άψογα αγγλικά αλλά είναι φαν των κόμικς, παρά κάποιος που έχει πάρει το Proficiency με Β, αλλά το μόνο κόμικ που διάβασε στη ζωή του ήταν ένα ΜικυΜάου που του αγόρασε η θεία του όταν ήταν 7 χρονών (αυτός, όχι η θεία του :lol:).

 

Λαθη ολοι κανουμε και συνχωρουνται σε ενα λογικο βαθμο. Και εμεις αμα ημασταν υπεθυνοι της μεταφρασης ολο και κατι ισως να μας ξεφευγε. Εγω το μονο που κατακρινω ειναι τα λαθος μεταφρασμενα ονοματα. Εκει ξεμπροστιαζεται η ξεκαθαρη αγνοια του μεταφραστη στο ειδος. Δεν ειναι κακο,ειναι αδυνατο ολοι να τα ξερουμε ολα. Αλλα εφοσον κυριε/κυρια μεταφραστη αναλαμβανεις το ποστο αυτο,γνωριζοντας οτι το κοινο ξερει, θα σε καταλαβει και θα σε κρινει στο χοντρο λαθος, ε κανε ρε ανθρωπε μια ερευνα, δες ενα βιντεακι στο youtube , κατι τελος παντων.

Μην εκτιθεσαι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

11 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Παίζει μεγάλο ρόλο να μεταφράζει κάποιος που γουστάρει κόμικς και διαβάζει κόμικς.

Πέρα από περισσότερες γνώσεις, έχει και περισσότερο μεράκι σ΄αυτό που κάνει.

Οι περισσότεροι μεταφραστές φαντάζομαι είναι άνθρωποι που απλά ξέρουν αγγλικά (ή γαλλικά αν πρόκειται για BD ή ιταλικά αν πρόκειται για φουμέτι) και βλέπουν τη μετάφραση κόμικς μόνο σαν ένα επιπλέον εισόδημα, γι΄αυτό και βλέπουμε τόσα μεταφραστικά μαργαριτάρια.

 

Για μένα είναι 100 φορές προτιμότερο να μεταφράζει κάποιος που δεν ξέρει άψογα αγγλικά αλλά είναι φαν των κόμικς, παρά κάποιος που έχει πάρει το Proficiency με Β, αλλά το μόνο κόμικ που διάβασε στη ζωή του ήταν ένα ΜικυΜάου που του αγόρασε η θεία του όταν ήταν 7 χρονών (αυτός, όχι η θεία του :lol:).

 

Εσύ ξέρεις πολλά και τα λες ωραία. Επιπλέον εισόδημα όντως, και δυστυχώς όχι κανονικό. Φυσικά και όταν αγαπάς κάτι, όπως σε όλα τα επαγγέλματα, τα κάνεις όλα καλύτερα και σχετικά άκοπα.

Επίσης, Proficiency με Α, παρακαλώ, μην με προβάλλεις! Χαχαχαχα. 

Άσχετο, αλλά η πρώτη επαφή μου αν θυμάμαι καλά ήταν Οι Λύκοι του Οντάριο από την Περιπέτεια. Μου τα διάβαζε η μαμά μου θυμάμαι, πριν κοιμηθώ. Μετά Μίκυ Μάους, μόνος μου! Ωραίες εποχές

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

11 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Λαθη ολοι κανουμε και συνχωρουνται σε ενα λογικο βαθμο. Και εμεις αμα ημασταν υπεθυνοι της μεταφρασης ολο και κατι ισως να μας ξεφευγε. Εγω το μονο που κατακρινω ειναι τα λαθος μεταφρασμενα ονοματα. Εκει ξεμπροστιαζεται η ξεκαθαρη αγνοια του μεταφραστη στο ειδος. Δεν ειναι κακο,ειναι αδυνατο ολοι να τα ξερουμε ολα. Αλλα εφοσον κυριε/κυρια μεταφραστη αναλαμβανεις το ποστο αυτο,γνωριζοντας οτι το κοινο ξερει, θα σε καταλαβει και θα σε κρινει στο χοντρο λαθος, ε κανε ρε ανθρωπε μια ερευνα, δες ενα βιντεακι στο youtube , κατι τελος παντων.

Μην εκτιθεσαι...

Ώρα είναι να μου πεις πως δεν σου άρεσε η απόδοση του Shocker ως Δονητής! Έλεος, δηλαδή! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 min ago , Ilias said:

Ώρα είναι να μου πεις πως δεν σου άρεσε η απόδοση του Shocker ως Δονητής! Έλεος, δηλαδή! :P

 

Είχαμε δονηθεί από τα γέλια τότε... :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32420
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Ilias είπε:

Εσύ ξέρεις πολλά και τα λες ωραία. Επιπλέον εισόδημα όντως, και δυστυχώς όχι κανονικό. Φυσικά και όταν αγαπάς κάτι, όπως σε όλα τα επαγγέλματα, τα κάνεις όλα καλύτερα και σχετικά άκοπα.

Επίσης, Proficiency με Α, παρακαλώ, μην με προβάλλεις! Χαχαχαχα. 

Άσχετο, αλλά η πρώτη επαφή μου αν θυμάμαι καλά ήταν Οι Λύκοι του Οντάριο από την Περιπέτεια. Μου τα διάβαζε η μαμά μου θυμάμαι, πριν κοιμηθώ. Μετά Μίκυ Μάους, μόνος μου! Ωραίες εποχές

 

Προφανώς η περίπτωσή σου είναι η ιδανική.
Και άριστες γνώσεις αγγλικών και φαν των κόμικς :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #65 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0065.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0065z.jpg  

 

Ο επόμενος τόμος φιλοξενεί μία ιστορία, που πολλοί από εμάς περιμένουμε με ανυπομονησία! :mafia:

 

IMG_20220224_091017.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν ξέρω αν θα έχει την μικρή έξτρα ιστορία για το Contest of Champions (δεν έχω διαβάσει το Contest of Champions αλλά από ότι είδα βγήκε πριν από το Secret Wars 1 με παρόμοια ιδέα,πολλοί ήρωες μαζί κάνουν μάχες μεταξύ τους) που ήταν στο πρώτο μέρος,αλλά λατρεύω την αναφορά στη σειρά παιχνιδιών Marvel vs Capcom.

 

25.thumb.jpg.11ef2cc3ae1ea141c786d91d08052ab1.jpg

 

Επείσης δεν ξέρω αν θα έχει τις εισαγωγικές σελίδες του κάθε τεύχους.Ο ίδιος ο Deadpool ξέρει πως ο κόσμος θα μπερδευτεί με τους Μυστικούς Πολέμους και πως θα θεωρήσουν την ιστορία του tie in του πιο πρόσφατου,Secret Wars 3 (2015).

 

Είναι ξεκαρδιστικό  κάθε φορά που συμβαίνει:

05.thumb.jpg.9c5c975a8d384548f7394bf5b465b9d9.jpg

 

 

Και φαίνεται πως για την μπόνους ιστορία του Contest of Champions,βαρέθηκε να εξηγεί στον κόσμο τι είναι τι:

 

24.thumb.jpg.55647463dd7af0f4d9621ffd268aeb2b.jpg

 

Και βρήκε ένα παλιό κόμικ του Contest of Champions τεύχος 1,έκοψε τον τίτλο και το κόλλησε στυλ William Burroughs.

Καλά ξεκινάμε :lol:

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Eternals, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Πριν πάρα πολλά χρόνια σε έναν γαλαξία πολύ πολύ μακρινό πριν την εμφάνιση του ανθρώπου, οι Επουράνιοι - κοσμικές οντότητες με θεϊκές δυνάμεις - αποφασίζουν να "φυτέψουν τους σπόρους" στην Γη που μελλοντικά θα οδηγήσουν στην εξέλιξη και στην διαμόρφωση της φυλής που είναι γνωστή ως Χόμο Σάπιενς. Πέρα του "σπόρου" αυτού όμως (όπως επίσης και του αντίστοιχου "σπόρου" που θα οδηγήσει στην εμφάνιση της φυλής Χόμο Σουπέριορ), οι Επουράνιοι θα δημιουργήσουν και την φυλή των Αιώνιων (ή αλλιώς γνωστή ως Χόμο Ιμορτάλις), προκειμένου αυτή να αναχαιτίσει-αντιμετωπίσει την φυλή των Αλλόμορφων (γνωστή και ως Παράταιροι), φυλή που επίσης προέκυψε από παρόμοιο "σπόρο" των Επουράνιων (γενικά στους Επουράνιους φαίνεται να αρέσει πολύ η κηπουρική). Οι Αιώνιοι είναι θεωρητικά ανθρωπόμορφα αθάνατα όντα με υπεράνθρωπη δύναμη και μακροζωία, με κάθε μέλος να διαθέτει και μία ειδική δύναμη (όπως πτήση, ταχύτητα, ψευδαισθήσεις κ.ά.). Από την άλλη, οι Αλλόμορφοι έχοντας μία πιο τερατώδη εξωτερική εμφάνιση είναι και αυτοί αντίστοιχα πλάσματα με υπεράνθρωπη δύναμη που ο κύριος σκοπός τους είναι η παγκόσμια κυριαρχία και η ανάσταση του αφέντη τους. Ξαφνικά όμως όλοι οι Αιώνιοι φαίνεται να έχουν χάσει μυστηριωδώς την μνήμη και τις δυνάμεις τους, δίνοντας έτσι χώρο στους Αλλόμορφούς να επισπεύσουν τα δαιμονικά καταχθόνια σχέδιά τους. Ο μόνος που φαίνεται να έχει μία κάποια αναλαμπή είναι ο Ίκαρις, ένας Αιώνιος με τις δυνάμεις του Σούπερμαν, ο οποίος προσπαθεί να αφυπνίσει τους υπόλοιπους του είδους του ξεκινώντας από τον καλύτερό του φίλο, τον Μακάρι (ενός Αιώνιου με τις δυνάμεις του Φλας). Θα καταφέρει ο Ίκαρις να συγκροτήσει εγκαίρως τους Αιώνιους πριν οι Αλλόμορφοι ξυπνήσουν τον αφέντη τους; Και επίσης, είναι ικανή μία ειδική δύναμη των Πάουερ Ρέιντζερ σε παραλλαγή να δώσει λύση στο πρόβλημα;

 

Αυτά λοιπόν, ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με την περίληψη του τόμου. Γενικά μπορώ να πω ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος από την ιστορία. Παρότι το run του Γκέιμαν ολοκληρώνεται πλήρως σε αυτόν τον τόμο, αυτός μου άφησε την αίσθηση ότι η όλη ομάδα είχε μία λογική του τύπου "εντάξει, παρότι η "ταινία" βρίσκεται στο 95% του σταδίου παραγωγής, επειδή έχουμε ξεφύγει με το budget θα ξεπετάξουμε το υπόλοιπο 5% στα γρήγορα και ας ελπίζουμε ότι δεν θα το καταλάβει κανείς (και τα υπόλοιπα στο επόμενο volume)". Όχι αγαπητοί κύριοι, το καταλάβαμε και με το παραπάνω. Απλά εγώ από την μεριά μου θα ήθελα κάποιες πιο σαφής εξηγήσεις σε κάποια σημεία της ιστορίας (όπως για παράδειγμα μία πιο κατατοπιστική περιγραφή της μονάδας επανεργοποίησης), όπως επίσης και να έβλεπα τον "κακό" που ετοιμάζεται σε όλο το run σε δράση. Ο τόμος έχει φυσικά και κάποια θετικά στοιχεία όπως είναι οι πολύ ενδιαφέρουσες προσωπικότητες των χαρακτήρων (κυρίως των Αιώνιων) που ο Γκέιμαν αναπτύσσει από τεύχος σε τεύχος. Σε ένα-δύο σημεία μόνο η πλοκή να ήταν λίγο πιο κατανοητή-περιγραφική και το όλο αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο. Τέλος στο κομμάτι του σχεδίου έχουμε τον αμφιλεγόμενο Ρομίτα Τζ. των '00s και μπορώ να αναφέρω ότι αυτό ήταν αξιοπρεπέστατο. Δεν ξετρελάθηκα με αυτό, αλλά ούτε και απογοητεύτηκα. Ο Ρομίτα Τζ. μας δίνει σε αυτόν τον τόμο πάρα πολύ καλά εκφραστικά πρόσωπα και (σε όσα σημεία υπάρχουν) μερικά ωραία δυναμικά καρέ μάχης. Βαθμολογία: 7/10.

 

Υ.Γ.: Όλοι οι Αιώνιοι μπορούν εν δυνάμει να αναπτύξουν τις ίδιες ειδικές ικανότητες. Για παράδειγμα ο Ίκαρις μπορεί να αναπτύξει την μορφοποίηση της Σέρσι, ο Έιτζακ την ταχύτητα του Μακάρι, η Θίνα την πτήση του Ίκαρις κ.λπ. Δηλαδή κάθε Αιώνιος μπορεί να έχει παράλληλα όλες τις ειδικές ικανότητες. Απλά ο κάθε Αιώνιος από το σύνολο των ικανοτήτων αυτών επιλέγει μία την οποία και εξελίσσει σε master επίπεδο.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.