Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@nikolas12
Mια απλή επεξεργασία κάνεις στο jpg.
Πχ σ΄αυτά που ανέβασες μείωσα λίγο το κοντράστ και το χρώμα και αύξησα τη φωτεινότητα.
Έτσι δείχνουν πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Τα παραθέτω μαζί με τα δικά σου για να δεις τη διαφορά :)

MARVELGRAPHICNOVELS_0028.thumb.jpg.9a203678ae193e2147fe50ac72f8e8c9.jpg MARVELGRAPHICNOVELS_0028.thumb.jpg.0d94208a7b627ed24db79a833cd7b3c8.jpg

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0027.thumb.jpg.47a0a5905cb04050af36e0cda4181c24.jpg MARVELGRAPHICNOVELS_0027.thumb.jpg.1ed9641cb772f445e8edb7a75a9970b1.jpg

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

@nikolas12
Mια απλή επεξεργασία κάνεις στο jpg.
Πχ σ΄αυτά που ανέβασες μείωσα λίγο το κοντράστ και το χρώμα και αύξησα τη φωτεινότητα.
Έτσι δείχνουν πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Τα παραθέτω μαζί με τα δικά σου για να δεις τη διαφορά :)

MARVELGRAPHICNOVELS_0028.thumb.jpg.9a203678ae193e2147fe50ac72f8e8c9.jpg MARVELGRAPHICNOVELS_0028.thumb.jpg.0d94208a7b627ed24db79a833cd7b3c8.jpg

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0027.thumb.jpg.47a0a5905cb04050af36e0cda4181c24.jpg MARVELGRAPHICNOVELS_0027.thumb.jpg.1ed9641cb772f445e8edb7a75a9970b1.jpg

 

 

Ωραίος @Laz33, θα το δω κάποια στιγμή που θα έχω πιο πολύ χρόνο, μήπως υπάρχουν άλλα προβληματικά προς επεξεργασία :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 31: The Mighty Thor - Αναζητώντας τους Θεούς

 

31ος τόμος και δεύτερη ιστορία Thor στη συλλογή και πάμε να δούμε τι διαβάσαμε σε αυτήν την έναρξη του δεύτερου μισού της συλλογής.

 

Σενάριο

 

2593422-thor1.png

 

Μου αρέσουν γενικά οι δουλειές τον Jurgens, θεωρώ ότι όχι άδικα είναι από τους καλούς συγγραφείς κόμικ και δικαίως. Στο αφιέρωμα στο τέλος του τόμου θα δει κανείς πόσες πολλές δουλειές έχει κάνει και κρατήστε ότι δεν είναι μόνο συγγραφέας, αλλά και σχεδιαστής πολλών τευχών. Το run του στο Thor θεωρείται αξιόλογο, προσωπικά είναι η πρώτη ιστορία που πιάνω στα χέρια μου και για να πω την αλήθεια σεναριακά δεν ενθουσιάστηκα.

 

Το σενάριο έχει αρκετούς άξονες και έτσι όπως το βλέπω λειτουργεί και σαν χαλαρό reboot του χαρακτήρα μετά τα γεγονότα που έχουμε στο section του τόμου που μας λέει τι έχει προηγηθεί. Το βασικό γεγονός είναι ότι στο τέλος του πρώτου τεύχους, σε μια μάχη των Avengers ο Thor κι ένας νοσηλευτής που βρισκόταν κοντά, ο Jake Olson πεθαίνουν. Ωστόσο χάρη στον Marnot ανασταίνονται, αλλά ζουν στο ίδιο σώμα. Από εκεί και πέρα ξεκινούν διάφορες ιστορίες που αφορούν και τις υποστάσεις του ήρωα.

 

2593432-199808_thor___02__covers_v2__2__of_2____page_1.jpg

 

Δηλαδή έχουμε μάθει ότι η Asgard έχει καταστραφεί και ο Thor ψάχνει απαντήσεις για το που βρίσκονται οι συμπατριώτες του, ενώ πρέπει να ισορροπήσει και την ανθρώπινη του φύση, τη σχέση του Jake Olson με την αρραβωνιαστικιά του, το γεγονός ότι η Jane Foster υποψιάζεται ότι ο Thor είναι πίσω από τον Olson λόγω του ότι χρησιμοποιεί εκφράσεις του παλιού συντρόφου της και alter ego του Thor, Donald Blake, πρέπει να ξέρει πότε θα μεταμορφώνεται σε ήρωα και να προσέχει να μην αποκαλύψει τη διπλή του ταυτότητα, οδηγία που έχει από τον Marnot. Ταυτόχρονα βλέπουμε και κάποια άλλα subplots όπως το ότι ο Odin, ο πατέρας του Thor έχει φυλακιστεί και έχει κατηγορηθεί άδικα για επίθεση στους Θεούς του Ολύμπου.

 

Μήπως δεν είναι η καταλληλότερη επιλογή;

 

780852-4.jpg

 

Θέλω να πω ότι μια συλλογή όπως αυτή πρέπει να μας παρέχει όσο το δυνατόν πιο αυτόνομες ιστορίες γίνεται, δηλαδή να έχουν αρχή, μέση και τέλος και όλα αυτά με ποιοτικό γράψιμο. Εδώ όμως έχουμε την αρχή ενός μεγάλου run, συνεπώς ο Jurgens σπέρνει σπόρους, οι οποίοι θα κρατήσουν για πολλά τεύχη. Σε αυτήν την αυτόνομη ιστορία πραγματικά κλείνουν ελάχιστα subplots. Πότε έχουμε τεύχος που πολεμάει ο Thor συγκεκριμένο εχθρό, πότε ασχολούμαστε με την Asgard, πότε με τη ζωή του Jake Olson, πότε με τον φυλακισμένο Odin και εν τέλει όταν τελειώνουμε τίποτα από όλα δεν έχει φτάσει σε μια κορύφωση, τίποτα δεν έχει ολοκληρωθεί. Είναι σαν το πρώτο κεφάλαιο ενός βιβλίου, αλλά αν δεν τρελαίνεσαι με το σενάριο δε μπορείς να το κρίνεις 100% γιατί είναι κυρίως set ups και δεν έχεις το υπόλοιπο υλικό να δεις τα pay offs.

 

Σχέδιο

 

Jake_Olson_(Earth-616)_from_Thor_Vol_2_1_0001.jpg

 

Δεν είμαι μεγάλος φαν του John Romita Jr., ειδικά με τα τετράγωνα πρόσωπα του αλλά γενικά βρίσκω το σχέδιο του hit or miss. Υπάρχουν τίτλοι όπως το Spider-Man που μου αρέσει πολύ και θεωρώ πως και στο Thor κάνει καλή δουλειά, Έχει πιάσει το νόημα του ήρωα, ζωγραφίζει μεγάλα καρέ, καθαρές μάχες, ακόμα και για κάποιον που δεν συμπαθεί ιδιαίτερα το σχέδιό του, εδώ μπορείς να πεις ότι έχει παραδώσει ένα πολύ άρτιο αποτέλεσμα. Επίσης μιλάμε για τόμο με ωραίο χρωματισμό, ιδιαίτερα πλούσιο σε χρώματα.

 

Για ποιους προτείνεται και τελική σύνοψη

 

RCO010.jpg

 

Αν είσαι μεγάλος φαν του Thor ή των Jurgens/Romita Jr. αξίζει. Αν παίρνεις όλη τη συλλογή αξίζει. Αν σου αρέσει το υπερηρωικό, μπορείς να σχηματίσεις γνώμη, προσωπικά δεν τρελάθηκα. Για όσους αγοράζουν περιστασιακά τη συλλογή, το θεωρώ hard pass, υπάρχουν αναρίθμητες καλύτερες επιλογές.

 

Δεν έχω άποψη σε σχέση με την έκδοση της Οξύ για να κρίνω αν είναι καλύτερος χωρίς τα άλλα τεύχη ή χειρότερος. Ξέρω πως ο άλλος τόμος Thor της συλλογής, ο όγδοος ήταν από τους καλύτερους που διάβασα, ενώ ο συγκεκριμένος εντάσσεται στους μέτριους προς βαρετούς. Δεν ενθουσιάστηκα σε κανένα σημείο, ούτε θεωρώ την ιστορία must. Ίσως αν πιάσω κάποια στιγμή τη συνέχεια να έχω καλύτερη άποψη.

  • Like 10
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 3
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@nikolas12 Υπέροχη ανάλυση όπως πάντα. :clap2:Την περίμενα για να δω αν θα αγοράσω ή όχι τον τόμο. Και μάλλον πάω, όπως με κατεύθυνε και το ένστικτο από την αρχή, στο να μην τον πάρω. Μια ερώτηση έχω μόνο. Αυτή η ιστορία είναι χρονολογικά μετά τον πρώτο τόμο που κυκλοφόρησε από τη συλλογή για τον Thor ( Ωραιότατη ιστορία που ήθελα να διαβάσω και τη συνέχειά της) ?

Γιατί και εκεί από ότι θυμάμαι πάλι μια αναγέννηση είχε! Καλά κοτζάμ Θεός και κάθε λίγο και λιγάκι :vampir:

:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

@nikolas12 Υπέροχη ανάλυση όπως πάντα. :clap2:Την περίμενα για να δω αν θα αγοράσω ή όχι τον τόμο. Και μάλλον πάω, όπως με κατεύθυνε και το ένστικτο από την αρχή, στο να μην τον πάρω. Μια ερώτηση έχω μόνο. Αυτή η ιστορία είναι χρονολογικά μετά τον πρώτο τόμο που κυκλοφόρησε από τη συλλογή για τον Thor ( Ωραιότατη ιστορία που ήθελα να διαβάσω και τη συνέχειά της) ?

Γιατί και εκεί από ότι θυμάμαι πάλι μια αναγέννηση είχε! Καλά κοτζάμ Θεός και κάθε λίγο και λιγάκι :vampir:

:lol:

 

 

Είναι πιο πριν ο τόμος 31. Είχε βγει η συγκεκριμένη το 1998 που ξεκινούσε ουσιαστικά ένα καινούριο run των Jurgens-Romita, ενώ ο πρώτος τόμος Thor της συλλογής είχε βγει το 2007 και είναι η αρχή του Vol. 3 του τίτλου. Το θετικό είναι ότι εκεί ήταν κι αρκετά επηρεασμένος από τα διάφορα events των προηγούμενων χρόνων όπως το Civil War, σηματοδοτώντας επίσης μια νέα εποχή γενικά για τον ήρωα.

 

Ένα άλλο θετικό που έχει προκύψει ακούσια είναι ότι οι συνέχειες του τόμου 31 δεν υπάρχουν στα ελληνικά, ενώ του Thor: Reborn έχουν βγει κάποιες ιστορίες που σχετίζονται με την κεντρική της Asgard στη Γη και το όλο arc του Thor τότε. Τα έχω γράψει κι εδώ. Κάποια στιγμή πάντως θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα τευχάκια του Straczynski, έχουν μείνει άλλα έξι όπως φαίνεται από το Marvel Database.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 31 ~ The Mighty Thor ~ Αναζητώντας τους Θεούς

 

O nikolas12 έκανε φανταστική δουλειά-παρουσίαση του τόμου οπότε εγώ θα περιοριστώ στο να καταθέσω την προσωπική μου άποψη.

 

Έχουμε λοιπόν το σχέδιο όπου δεν μου άρεσαν τα τετράγωνα σώματα (Thor, Ηρακλής κτλ). Κατά τα άλλα ήταν όμορφο και με ωραία χρώματα. 

Στο σενάριο πάλι δεν με ενθουσίασε κάτι, ιδιαίτερα όταν τελειώνει ο τόμος και σε αφήνει στη μέση της πλοκής. Υπήρχαν πολλά subplot που καταντάνε κουραστικά.

(Διαβάζοντας και την άποψή μου για την έκδοση της Οξύ, βλέπω ότι ούτε εκεί είχαμε καλύτερο κλείσιμο.)

 

Τελικά τον τόμο τον βρήκα όπως πίνω τον καφέ μου, μέτριο και ελαφρύ. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Φαντάστικ Φορ: Ασύλληπτη Παγίδα, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Γενικά η ιστορία έχει να κάνει με την απόφαση του Δόκτωρ Ντουμ να αφήσει στην άκρη την επιστήμη που τόσο πολύ λατρεύει και να στραφεί στην μαγεία, προκειμένου να καταφέρει να νικήσει τους Φαντάστικ Φορ και να αποδειχθεί μία και καλή εξυπνότερος από τον Μίστερ Φαντάστικ. Από την άλλη μεριά, οι Φαντάστικ Φορ περνάνε μερικές ήσυχες στιγμές ηρεμίας και χαλάρωσης, περιμένοντας παράλληλα να ακούσουν την πολυπόθητη πρώτη λέξη της Βαλέρια, του δεύτερου παιδιού του Ριντ και της Σούζαν.

 

Δεν σας κρύβω ότι ξεκινώντας το διάβασμα του πρώτου τεύχους και μη έχοντας εις βάθος γνώση για τον χαρακτήρα του Δόκτωρ Ντουμ, στην αρχή συμπόνεσα και συμπάθησα τον χαρακτήρα με όλα αυτά που έχει περάσει. Στο τέλος όμως του τεύχους αυτού τα πράγματα άλλαξαν και παραλίγο να φύγει ο τόμος αεροπλανικός από τον δεύτερο όροφο που μένω (και όχι για τελευταία φορά στον συγκεκριμένο τόμο) από τα νεύρα μου (με την καλή έννοια). Όντως ο σεναριογράφος ξέρει πολύ καλά να κάνει την μετατόπιση από την δράση στο δράμα (όπως λέει και ο Λουπόι στην εισαγωγή) και το καταφέρνει μαεστρικά καθ' όλη την διάρκεια της ιστορίας. Επίσης οι λίγες κωμικές σκηνές και ατάκες ήταν τόσο-όσο και του the point προσφέροντας μερικές πολύ αστείες στιγμές. Οι βασικοί πρωταγωνιστές ήταν όλοι πάρα πολύ καλά γραμμένοι. Από τον Ριντ που αναθεωρεί τα πιστεύω του και προσπαθεί να κατανοήσει μία "επιστήμη" που μέχρι πρότινος απαξιούσε, μέχρι την Σούζαν η οποία καταφέρνει και δίνει τον απαιτούμενο τόνο δράματος παρουσιάζοντας άψογα την ψυχολογία μιας γυναίκας που θα κάνει τα πάντα για να σώσει την οικογένειά της. Σε σχέση με το άλλο δίδυμο, η προσέγγιση του Τζόνι ως έναν πιο υπεύθυνο ήρωα που έχει πλήρη ενσυναίσθηση του τι διακυβεύεται ήταν κάτι που μου άρεσε, καθώς τον είχα συνηθίσει (κυρίως μέσα από τις δύο πρώτες ταινίες της Fox) ως πλακατζή και φιγουρατζή (όχι πως δεν είχε και τέτοια στοιχεία αλλά ήταν έκδηλα σε μικρότερο βαθμό). Όσο για τον Μπεν, τί να πρωτοπώ; Πραγματικά καταφέρνει να κλέψει την παράσταση. Από την ψυχραιμία που έδειξε προσπαθώντας να ηρεμήσει τους φίλους του στην αρπαγή του Φράνκλιν, αλλά και στην πρώτη λέξη που είπε η Βαλέρια, μέχρι και στον μοναδικό μονόλογο-εξομολόγησή του στο τέλος στο λούνα παρκ. Για τον χαρακτήρα του Δόκτωρ Ντουμ μπορώ να πω ότι κοντράρει άνετα σε κακία και δύναμη αντίστοιχους κακούς του σύμπαντος της Μάρβελ. Πραγματικά από το λίγο που έψαξα στο ίντερνετ για τα καμώματά του, ο τύπος φαίνεται αποφασισμένος να κάνει τα πάντα για γίνει ο απόλυτος κυρίαρχος όχι μόνο της Γης, αλλά και ολόκληρου του σύμπαντος. Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση στον Δόκτωρ Ντουμ είναι ότι σε αντίθεση με τον Μαγκνέτο για παράδειγμα, που τις περισσότερες φορές έχουν μία κάποια λογική οι πράξεις του, ή τον Βένομ που κυριολεκτικά τρώγεται με τα ρούχα του, αυτός δεν θα διστάσει να θυσιάσει ακόμα και τους ανθρώπους που νοιάζεται πραγματικά για την απόκτηση της υπέρτατης δύναμης.

 

Το σενάριο ήταν πάρα πολύ καλό με τον Ριντ να αποφασίζει να άλλαξει "μήκος κύματος" ώστε να καταφέρει να σώσει την οικογένειά του. Σε αυτήν του την απόφαση θα συμβάλλει και η παρουσία του Δόκτωρ Στρέιντζ, η οποία παρότι είναι καταλυτική για την ανατροπή της ιστορίας, καταφέρνει και δεν καπελώνει τους υπόλοιπους βασικούς χαρακτήρες. Επίσης όσον αφορά την τελική έκβαση της μάχης των Φαντάστικ Φορ με τον Δόκτωρ Ντουμ, ο τροπός με τον οποίο οι ήρωες συνεργάστηκαν μεταξύ τους ήταν υποδειγματικός, με τον έναν να συμπληρώνει τον άλλον, κάνοντας εμφανές το πόσο καλά γνωρίζονται μεταξύ τους στο πεδίο της μάχης. Τέλος αν και το εσωτερικό σχέδιο είναι αρκετά διαφορετικό σε σχέση με αυτό που παρουσιάζεται στα εξώφυλλα των τευχών (όπως και στην περίπτωση του τόμου του Πάνισερ και της Σι-Χαλκ), αυτό δεν με ενόχλησε καθόλου, καθώς σε συνδυασμό με τα χρώματα που διέθετε μου άρεσε πάρα πολύ, ιδιαίτερα στις σκηνές μάχης, καθώς επίσης και στην αποτύπωση της διάστασης της Κόλασης όπου ο Φράνκλιν περνάει αυτά που περνάει.

 

Συμπερασματικά ένας απίστευτος τόμος με τους Φαντάστικ Φορ να καλούνται να αντιμετωπίσουν για άλλη μία φορά τον μοχθηρό Δόκτωρ Ντουμ, ο οποίος για να τους αποδεκατίσει ψυχολογικά, αποφασίζει να "χτυπήσει" στα παιδιά του Ριντ και της Σούζαν. Οι ήρωες θα μάθουν πως από μόνοι τους δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τους κινδύνους που τους παρουσιάζονται και πως μόνο με την συνεργασία και την συμπαράσταση που δίνει ο ένας στον άλλον, θα μπορέσουν να καταφέρουν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες και να βγουν νικητές. Βαθμολογία: 8,5/10.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εγώ τελείωσα προχθές τον πρώτο τόμο του Τιμωρου. 

 

Εξαρχής σαν ήρωας με ιντριγκαρε, το πιο ενήλικο ύφος έχει μεγάλο ενδιαφέρον και γενικά είχα μεγάλη περιέργεια να διαβάσω τον τόμο άμεσα παρόλο που έχω αρκετούς αδιάβαστους πριν από αυτόν. Πράγματι το προαίσθημα που είχα επαληθεύτηκε. Πολύ καλή ιστορία. Το διάβασμα κύλησε νεράκι, ούτε που κατάλαβα πότε τελείωσα την ανάγνωση. Μάλλον αυτό οφείλεται στο ότι η ιστορία όσον αφορά τους διαλόγους, είναι αρκετά περιεκτική. Κυρίως έχει σκηνές δράσης, χωρίς να λείπει όμως μια ενδιαφέρουσα υπόθεση ή εμβάθυνση στους χαρακτήρες. Σκοτεινή ιστορία που δίνει ξεκάθαρα να καταλάβεις την νοοτροπία του Τιμωρου, πως βλέπει τα πράγματα και γιατί έχει επιλέξει να δρα όπως δρα. Ειδικά σε ένα από τα τελευταία τεύχη που έχουμε γκεστ εμφάνιση από έναν άλλο γνωστό ήρωα που δεν θα σποιλαρω, η ιδεολογική τους κόντρα είναι εντυπωσιακή, όπως και τα ηθικά διλήμματα που τίθενται. Συνολικά, χορταστικό τεύχος που έχει πολλά να δώσει ακόμα σαν ιστορία και ανυπομονώ για το 2ο μέρος στο τεύχος 33.

 

Συνολική κατάταξη:

1. Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν

2. Thor Αναγέννηση 

3. Daredevil Αναγέννηση 

4. The Punisher: Η επιστροφή (Μέρος 1ο)

5. Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα 

6. Spider-Man: Η Επιστροφή 

7. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

8. Captain America: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα

9. X-Men: Το Χάρισμα 

10. Πλανήτης Χαλκ (Μέρος 1ο)

11. Wolverine

12. Captain America: Εκτός Χρόνου 

13. Avengers: Μάχη για τον Χρόνο (Μέρος 1o)

14. She-Hulk: Μία Μοναδική Ηρωίδα

15. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές 

16. Iron Man: Extremis

17. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον 

18. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

20. New Avengers: Απόδραση

21. Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί

 

Δεν έχω διαβάσει τον Captain Britain και τα 21-27, 29-31.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

MARVELGRAPHICNOVELS_0032.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0032z.jpg

 

Για όποιον ανυπομονούσε να διαβάσει το δεύτερο μέρος της ιστορίας X-Men του Whedon, ο τόμος είναι εδώ και μαζί του το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο στη βάση. Θεωρώ ότι θα το διαβάσω πολύ σύντομα, γιατί είμαι ενθουσιασμένος.

 

Επόμενος τόμος όπως ήταν ήδη γνωστό θα είναι το δεύτερο μέρος της ιστορίας Punisher: Η Επιστροφή. Περισσότερη κουβεντούλα όπως πάντα στην κρυστάλλινη σφαίρα.

 

img20201119_10010573.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γνωρίζουμε πότε κυκλοφόρησε μήπως;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

16 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Γνωρίζουμε πότε κυκλοφόρησε μήπως;

 

Πέμπτη πρωί το βρήκα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο είναι το πρώτο μέρος της ιστορίας και ποια η πρώτη έκδοση?

On 19/11/2020 στο 10:23 ΠΜ, nikolas12 είπε:

MARVELGRAPHICNOVELS_0032.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0032z.jpg

 

Για όποιον ανυπομονούσε να διαβάσει το δεύτερο μέρος της ιστορίας X-Men του Whedon, ο τόμος είναι εδώ και μαζί του το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο στη βάση. Θεωρώ ότι θα το διαβάσω πολύ σύντομα, γιατί είμαι ενθουσιασμένος.

 

Επόμενος τόμος όπως ήταν ήδη γνωστό θα είναι το δεύτερο μέρος της ιστορίας Punisher: Η Επιστροφή. Περισσότερη κουβεντούλα όπως πάντα στην κρυστάλλινη σφαίρα.

 

img20201119_10010573.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Astonishing X-Men: Το Χάρισμα" της ίδιας σειράς:

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0006.jpg

 

Αυτά όλα βέβαια είχαν κυκλοφορήσει στη σειρά "Astonishing X-Men" το 2006-2007 σε 12 τεύχη & 6 τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 32: The Astonishing X-Men - Κίνδυνος

 

91JYQ823TnL.jpg

 

Την περίμενα πως και πως αυτήν την ιστορία. Μου αρέσει πολύ σαν καλλιτέχνης ο Joss Whedon και έχω ιδιαίτερη αγάπη στο σχέδιο του Cassaday, οπότε και το Χάρισμα μου άρεσε και το συγκεκριμένο θεωρούσα πως θα με ικανοποιήσει. Πάμε λοιπόν για τη γνωστή και μη εξαιρετέα πλέον ανάλυση σε σενάριο, σχέδιο και άλλα aspects του τόμου πάντα χωρίς spoilers :) 

 

Κάποιες γενικές παρατηρήσεις γύρω από το σενάριο

 

6fa600aded1a7261d281e82a860a6043ce2ffde7_hq.jpg 

 

Προφανώς όπως μπορεί να φανταστεί κανείς, γίνεται recap του πρώτου τόμου του run σε περίπτωση που το έχουμε ξεχάσει. Long story short έχουμε την επιστροφή του Colossus και την απειλή μιας εξωγήινης φυλής που θεωρεί ότι μέλος των X-Men είναι υπεύθυνο για την επερχόμενη καταστροφή τους. Αυτό που κάνει ο Whedon εδώ είναι ανάπτυξη πολλαπλών ιστοριών. Αγαπάει όλα τα μέλη της ομάδας, γι' αυτό και φροντίζει σχεδόν όλα να αναπτύσσονται και να έχουν δικές τους ιστορίες και ως αποτέλεσμα έχουμε εξελίξεις στη μεγάλη ιστορία του run του διδύμου, στην κεντρική ιστορία του τόμου και στα μικρά ξεχωριστά subplots των ηρώων.

 

9452c6c89245448066322828d8abfa7d.jpg

 

Αρχικά από το πρώτο τεύχος του Dangerous βλέπουμε τους X-Men να πηγαίνουν να πολεμήσουν ένα τέρας στο Manhattan και εδώ μας λύνεται μια αιώνια απορία. Πως συνεννοούνται οι ήρωες μεταξύ τους; Π.χ. παλεύει ο Spider-Man και έχει γκρεμιστεί η μισή Νέα Υόρκη, που είναι οι Avengers, που βρίσκεται ο Cap, καφέ στο Σαιν Τροπέ μαζί με τον Batman του Christian Bale πίνουν; Έτσι λοιπόν έχουμε μια συνεργασία των X-Men με τους Fantastic Four που θα αποβεί αρκετά ενδιαφέρουσα, καθώς και ο Mister Fantastic θεωρεί ότι θα τους βοηθήσει στη δημόσια εικόνα τους, καθώς οι μεταλλαγμένοι αντιμετωπίζονται με μισαλλοδοξία και εχθρότητα.

 

27598911._SY540_.jpg

 

Είναι γενικότερα μια συχνή αλληγορία σε κόμικ των X-Men να αντιμετωπίζονται ως outcasts από το κοινωνικό σύνολο όπως διάφορες ομάδες στις σημερινές κοινωνίες και ο Whedon το τονίζει και εδώ, σατιρίζοντας ταυτόχρονα τη στάση των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, τα οποία περνάνε τη γραμμή που θέλουν να περάσουν για τους X-Men ανεξαρτήτως αν κάνουν κάτι καλό ή κάτι κακό. Δεύτερο subplot αφορά τον Colossus που επιστρέφει από τους νεκρούς και φυσικά είναι δύσκολο για τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας και ειδικά την Kitty να αποδεχθούν την ξαφνική επιστροφή του. Ο Whedon ξέρει να γράφει γυναικείους χαρακτήρες (βλέπε Buffy) και στην KItty επενδύει πολύ και σαν μέλος των X-Men, αλλά και σαν ζωτικό στοιχείο της ομάδας όσον αφορά τις μάχες. 

 

Ο κακός

 

250px-Dangeroom.png

 

Από τον πρώτο τόμο συνεχίζει η ιστορία του Γουίνγκ, ενός παιδιού που πλέον δεν έχει δυνάμεις και εκείνον θα εκμεταλλευτεί ο κεντρικός κακός της ιστορίας μας. Ο οποίος δεν είναι άλλος από την Danger, τη φυσική οντότητα του software του Danger Room, του δωματίου που σχεδίασε ο Professor X για να προπονούνται οι X-Men. Μη σας ακούγεται πολύπλοκο ή περίεργο! Ο Whedon φροντίζει με πολύ άρτιο τρόπο να απεικονίσει τα κίνητρα του Danger Room εναντίον του Professor X που κάνει τεράστια επανεμφάνιση ενάντια στο δικό του δημιούργημα. Η Danger είναι η φυσική μορφή του και φυσικά αποτελεί ένα εξαιρετικά απρόβλεπτο αντίπαλο για την ομάδα, γιατί οι X-Men προπονούνται στο Danger Room οπότε γνωρίζει όλες τις τακτικές και τις κινήσεις του και προβλέπει πως να τους νικήσει.

 

Astonishing-X-Men-dangerous-int.jpg  unnamed.jpg

 

Η τελική μάχη συμπεριλαμβάνει την επιστροφή του Xavier και είναι αρκετά εντυπωσιακή, ενώ έχουμε συνεχόμενες απειλές όπως Sentinels στη σχολή, έξυπνες τακτικές αποπροσανατολισμού όπως επιθέσεις σε κάποιο μέρος της σχολής για να παγιδευτούν αυτοί που θέλει η Danger σε άλλο και φυσικά συνεχόμενες αλλαγές τοπίων και πεδίων μάχης, αφού αυτό ξέρει το Danger Room. Πρόσθεσε και την ψυχεδελική πλευρά του Professor X και έχουμε κάποιες σκηνές άκρως σουρεαλιστικές και πολύ μικρές δόσεις από horror στοιχεία. Εκτός αυτών στο τέλος o Whedon μας επιφυλάσσει και μια ωραία ανατροπή στο τέλος που φυσικά δε σποιλάρω και για όποιον δεν καταλαβαίνει το τελευταίο καρέ θα τον παραπέμψω στο Dark Phoenix Saga. Διαφορετικά Google is your friend :) 

 

Το εξαιρετικό σχέδιο και ο χρωματισμός

 

dangerous.jpg

 

Αυτό το σχέδιο του Cassaday δεν ξέρω πραγματικά τι φάση παίζει, αλλά το λατρεύω. Είναι καθαρό και ταυτόχρονα έχει μικρές λεπτομέρειες βρωμιάς, ενώ τα designs των ηρώων είναι εξαιρετικά ζωγραφισμένα. Για παράδειγμα η Danger που είναι μια καινούρια είναι ακριβώς ό,τι περιμένεις από ένα καλοσχεδιασμένο robot A.I με υπερφυσικές δυνάμεις. Και σεναριακά και σχεδιαστικά μου θύμισε αρκετά Ultron και αυτό δεν το βρίσκω καθόλου άσχημο, ίσα ίσα το αντίθετο. Και ταυτόχρονα σε αυτήν την ιστορία παίζει μεγάλο ρόλο και ο χρωματισμός που έχει κάνει η Laura Martin.

 

professor-x-vs-danger-astonishing-x-men-1.jpg

 

Αν και οι δύο τόμοι πραγματεύονται σοβαρά ζητήματα, το Χάρισμα το βρήκα λίγο πιο φωτεινό χρωματικά, ενώ το Dangerous είναι πολύ πιο σκοτεινό. Η Martin χρησιμοποιεί αρκετές αποχρώσεις του μπλε, του γκρίζου και του κόκκινου πάντα όμως με σκοτεινή παλέτα και καταφέρνει ταυτόχρονα να τονίζει τις μικρές λεπτομέρειες στα μεγάλα καρέ του Cassaday και ταυτόχρονα προσθέτει αρκετά ακόμα layers σοβαρότητας στην υπόθεση του Whedon. Δεν είναι το σχέδιο που θα ανοίξεις για να χαζέψεις, είναι όμως ακριβώς το σχέδιο που εξασφαλίζει άψογη ροή σε μια σύγχρονη X-Men ιστορία.

 

Το αφιέρωμα στο τέλος του τόμου

 

0b490a5c1dd8b42ec93ae8e7b7a95b82j.jpg

 

Συνήθως το αφιέρωμα στο τέλος του τόμου αφορά την ιστορία ή τους συντελεστές αλλά εδώ δεν έχουμε τίποτα από τα δύο. Έχουμε βασικά μια εκτενή χρονολογική μελέτη στο πως ξεκίνησαν οι X-Men από τον Stan Lee μέχρι τη στιγμή που τους ανέλαβε ο Claremont και τους απογείωσε. Κοινώς μια άκρως ενδιαφέρουσα αναδρομή στο ποιοι είναι οι X-Men, πως ξεκίνησαν, γιατί ονομάστηκαν έτσι, γιατί κόπηκε το περιοδικό, γιατί επανήλθε και με ποια σύνθεση. Αν και δεν έχει σχέση με το Dangerous είναι άκρως ενδιαφέρον και σας προτείνω να το τσεκάρετε αναλυτικά!

 

Και οι συνέχειες των Gifted-Dangerous;

 

Danger_(Earth-616)_from_X-Men_Blue_Vol_1_17_001.png

 

Η λογική λέει ότι στη συλλογή θα έχουμε 4 σίγουρους τόμους X-Men και ίσως έναν ακόμα. Οι 4 που έχουν κλείσει είναι οι 2 του Morrison και οι 2 του Whedon και σαν μπαλαντέρ μένει το Dark Phoenix Saga μάλλον. Όμως το run των Whedon-Cassaday δεν ολοκληρώνεται εδώ, αλλά υπάρχουν ακόμα 12 τεύχη που μας κάνουν δύο ιστορίες, το Torn και το Unstoppable, τα οποία απ' όσο έψαξα δεν υπάρχουν στην ξένη συλλογή. Δε θεωρώ ότι μας αφήνει ξεκρέμαστους η συλλογή για τη συνέχεια της ιστορίας όπως με το Thor, αλλά σίγουρα θα ήθελα να δω τι γίνεται σε αυτά τα τεύχη. Έτσι λοιπόν θέλοντας να ολοκληρώσω το run των Whedon-Cassaday έχω πλέον τις δύο ιστορίες και θέλω να πιστεύω ότι μέσα στο Δεκέμβρη θα τις παρουσιάσω στην ενότητα των Ξένων Εκδόσεων του GreekComics με το ίδιο φορμάτ των τόμων της συλλογής. Θα σας δώσω λοιπόν στοιχεία των ιστοριών που είναι η συνέχεια των δύο αυτών τόμων και εννοείται μπορώ θα επικοινωνήσω με όποιον έχει απορίες για το σενάριο ή για το πόσο εύκολα θα βρει τον κάθε τόμο.

 

Για ποιους προτείνεται και τελική σύνοψη

 

beast-vs-danger-astonishing-x-men-4.jpg

 

Στους σταθερούς αναγνώστες της συλλογής, εννοείται θα σας πω να το πάρετε. Αν αγοράζετε περιστασιακά, δοκιμάστε το Χάρισμα και αν σας άρεσε, σας προτείνω να πάρετε και αυτό. Είναι λίγο κατώτερο σαν ιστορία, αλλά έχει μεγάλες, εντυπωσιακές μάχες. Τώρα σε κάποιον που δεν πολυασχολείται με υπερηρωικά δεν ξέρω αν με αυτό θα τα αγαπήσει, τείνω προς το όχι. Σίγουρα όμως μου αρέσει πιο πολύ σαν run από το New X-Men του Morrison που από άλλους θεωρείται αριστούργημα, άρα γούστα είναι αυτά.

 

Συνολικά λοιπόν, πολύ δυνατή ιστορία και καλή προσθήκη για την συλλογή, εύχομαι να την απολαύσετε και καλή ανάγνωση :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υ Π Ε Ρ Ο Χ Η ανάλυση για άλλη μια φορά. 

Το τεύχος αυτό προστέθηκε και στη δικιά μου συλλογή αφού είχα πάρει και το Χάρισμα.

Σαν κριτική δεν έχω να γράψω κάτι παραπάνω από αυτά που έγραψε ο @nikolas12. Τι να πω και εγώ άλλωστε μετά από τέτοια εμπεριστατωμένη ανάλυση από κάποιον του χώρου.

Θέλω να προσθέσω ένα πράγμα μόνο σχετικά με το αν είναι ένας τόμος κατάλληλος για τους περιστασιακούς αναγνώστες, όπως είμαι και εγώ. Μαζί με το Χάρισμα βέβαια, είναι πραγματικά ότι πρέπει.

Είναι μια ολοκληρωμένη προσέγγιση μιας ιστορίας που την πιάνει κανείς από την αρχή. Έχει πολύ καλό flashback, μπαίνεις γρήγορα στο νόημα, δεν έχει πολλούς ήρωες να χάσεις τη μπάλα. Είναι καθαρό σαν σχέδιο ώστε να μην χαώσεις με όλα τα γεγονότα, και, γενικά, είναι ότι καλύτερο για κάποιον rookie του χώρου.  

Πολύ καλή επιλογή, αρκεί βέβαια να έχεις και τον 6ο τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21486
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πολύ ωραία παρουσίαση του τόμου, όπως κάθε φορά.

 

4 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

υπάρχουν ακόμα 12 τεύχη που μας κάνουν δύο ιστορίες, το Torn και το Unstoppable

τα οποία έχουν εκδοθεί από την Anubis παλαιότερα.

Βέβαια δεν βρίσκονται εύκολα μόνο ίσως σε κάποια παλαιοβιβλιοπωλεία ή site αγγελιών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για άλλη μια φορά εξαιρετική παρουσιαση @nikolas12 , μια μικρή διορθωσούλα μόνο, ο Colossus επέστρεψε, όχι ο Cyclops. Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω τις  συνέχειες, οπότε περιμένω τις αναλύσεις σου !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, kujo79 είπε:

Για άλλη μια φορά εξαιρετική παρουσιαση @nikolas12 , μια μικρή διορθωσούλα μόνο, ο Colossus επέστρεψε, όχι ο Cyclops. Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω τις  συνέχειες, οπότε περιμένω τις αναλύσεις σου !

 

Πωπω δε μπορώ να καταλάβω πως τσέκαρα δύο φορές το κείμενο και μου ξέφυγε το λάθος που είχα κάνει μάλιστα δύο φορές! Θενκς @kujo79, το διόρθωσα. 

 

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Υ Π Ε Ρ Ο Χ Η ανάλυση για άλλη μια φορά. 

Το τεύχος αυτό προστέθηκε και στη δικιά μου συλλογή αφού είχα πάρει και το Χάρισμα.

Σαν κριτική δεν έχω να γράψω κάτι παραπάνω από αυτά που έγραψε ο @nikolas12. Τι να πω και εγώ άλλωστε μετά από τέτοια εμπεριστατωμένη ανάλυση από κάποιον του χώρου.

Θέλω να προσθέσω ένα πράγμα μόνο σχετικά με το αν είναι ένας τόμος κατάλληλος για τους περιστασιακούς αναγνώστες, όπως είμαι και εγώ. Μαζί με το Χάρισμα βέβαια, είναι πραγματικά ότι πρέπει.

Είναι μια ολοκληρωμένη προσέγγιση μιας ιστορίας που την πιάνει κανείς από την αρχή. Έχει πολύ καλό flashback, μπαίνεις γρήγορα στο νόημα, δεν έχει πολλούς ήρωες να χάσεις τη μπάλα. Είναι καθαρό σαν σχέδιο ώστε να μην χαώσεις με όλα τα γεγονότα, και, γενικά, είναι ότι καλύτερο για κάποιον rookie του χώρου.  

Πολύ καλή επιλογή, αρκεί βέβαια να έχεις και τον 6ο τόμο.

 

Να και μία έκπληξη, δεν περίμενα ότι θα σου άρεσε τόσο λόγω του ότι είναι από τους πιο καθαρά υπερηρωικούς τόμους και μπλέκει αρκετά προηγούμενα runs κτλ. Ευχάριστο αυτό και νομίζω λέει πολλά για την ποιότητα και την αμεσότητα του σεναρίου του Whedon :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, nikolas12 είπε:

 

Να και μία έκπληξη, δεν περίμενα ότι θα σου άρεσε τόσο λόγω του ότι είναι από τους πιο καθαρά υπερηρωικούς τόμους και μπλέκει αρκετά προηγούμενα runs κτλ. Ευχάριστο αυτό και νομίζω λέει πολλά για την ποιότητα και την αμεσότητα του σεναρίου του Whedon :) 

 

Ναι ρε φίλε. Είναι άμεσο. Παρόλο που μπλέκει προηγούμενα runs δεν είναι μπλεγμένο. Ξεκινάει από ένα σημείο, σου εξηγεί τι έχει γίνει ως εκεί και επιπλέον το ίδιο το θέμα είναι απλό σχετικά. Άσε που για κάθε χαρακτήρα σου λέει πέντε πράγματα και από πριν αλλά και στο ίδιο το run. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 26/11/2020 στο 3:48 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Όμως το run των Whedon-Cassaday δεν ολοκληρώνεται εδώ, αλλά υπάρχουν ακόμα 12 τεύχη που μας κάνουν δύο ιστορίες, το Torn και το Unstoppable, τα οποία απ' όσο έψαξα δεν υπάρχουν στην ξένη συλλογή. Δε θεωρώ ότι μας αφήνει ξεκρέμαστους η συλλογή για τη συνέχεια της ιστορίας όπως με το Thor, αλλά σίγουρα θα ήθελα να δω τι γίνεται σε αυτά τα τεύχη. Έτσι λοιπόν θέλοντας να ολοκληρώσω το run των Whedon-Cassaday έχω πλέον τις δύο ιστορίες και θέλω να πιστεύω ότι μέσα στο Δεκέμβρη θα τις παρουσιάσω στην ενότητα των Ξένων Εκδόσεων του GreekComics με το ίδιο φορμάτ των τόμων της συλλογής. Θα σας δώσω λοιπόν στοιχεία των ιστοριών που είναι η συνέχεια των δύο αυτών τόμων και εννοείται μπορώ θα επικοινωνήσω με όποιον έχει απορίες για το σενάριο ή για το πόσο εύκολα θα βρει τον κάθε τόμο.

 

Πολύ κρίμα που οι άλλες δύο ιστορίες των Astonishing Χ-ΜΕΝ που ανέφερες δεν συμπεριλαμβάνονται στην συλλογή. Από την άλλη, με το που ανακοίνωσες ότι θα κάνεις για αυτές αντίστοιχη παρουσίαση, περιμένω ήδη πως και πως για αυτήν την στιγμή.

 

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι το run του Γουίντον μετά από τα 12 τελευταία τεύχη που αναφέρεις (ιστορίες Torn και Unstoppable), ακολουθεί και ένα Giant-Size τεύχος (Giant-Size Astonishing Χ-ΜΕΝ #1), στο οποίο τελειώνει το όλο run των Γουίντον/Κάσαντεϊ.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

29 λεπτά πριν, kaneda είπε:

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι το run του Γουίντον μετά από τα 12 τελευταία τεύχη που αναφέρεις (ιστορίες Torn και Unstoppable), ακολουθεί και ένα Giant-Size τεύχος (Giant-Size Astonishing Χ-ΜΕΝ #1), στο οποίο τελειώνει το όλο run των Γουίντον/Κάσαντεϊ.

 

Σωστό, το συγκεκριμένο περιλαμβάνεται στο trade του Unstoppable και είναι ουσιαστικά το κλείσιμο του run πριν αναλάβουν οι Warren Ellis και Simone Bianchi. Γι' αυτό το Unstoppable είναι λίγο μεγαλύτερο από το Torn.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα, εύχομαι να είστε όλοι καλά. Αυτή την Παρασκεύη 4/12 έχουμε την συνέχεια του Punisher? Επειδή με ενδιαφέρει να το πάρω.. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

10 λεπτά πριν, spiderman είπε:

Καλησπέρα, εύχομαι να είστε όλοι καλά. Αυτή την Παρασκεύη 4/12 έχουμε την συνέχεια του Punisher? Επειδή με ενδιαφέρει να το πάρω.. Ευχαριστώ!

Ναι, το τεύχος 33 που κυκλοφορεί αυτή την Παρασκευή είναι το δεύτερο μέρος του Punisher: Η επιστροφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως @nikolas12 το τέλος του X-Men δεν με άφησε με απορία. Απλά δεν κατάλαβα τίποτα. :lol:

Ποιοι είναι αυτοί οι τρεις (ο ένας δεν είναι ο καθηγητής?)  και ποιο ακριβώς είναι το spoiler που λες. Αλλά αφού δεν πρόκειται να διαβάσω τη συνέχεια δεν με απασχολεί και τόσο. Ούτως ή άλλως για ένα σαν και μένα είναι ουτοπικό να μην έχω κενά!!:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Πάντως @nikolas12 το τέλος του X-Men δεν με άφησε με απορία. Απλά δεν κατάλαβα τίποτα. :lol:

Ποιοι είναι αυτοί οι τρεις (ο ένας δεν είναι ο καθηγητής?)  και ποιο ακριβώς είναι το spoiler που λες. Αλλά αφού δεν πρόκειται να διαβάσω τη συνέχεια δεν με απασχολεί και τόσο. Ούτως ή άλλως για ένα σαν και μένα είναι ουτοπικό να μην έχω κενά!!:beer5:

 

Το βάζω σε spoiler tag για όποιον δεν έχει διαβάσει την ιστορία.

 

Spoiler

To spoiler στην κριτική θα ήταν αν αποκάλυπτα ότι είναι το Hellfire Club. Βασικά είναι η νέα εκδοχή του Hellfire Club. Και για όποιον δεν το έχει διαβάσει, είναι η ομάδα του Sebastian Shaw από το Dark Phoenix Saga με καινούρια σύνθεση. Όχι ο ένας εξ αυτών δεν είναι ο καθηγητής. Είναι η Cassandra Nova που είδαμε στο New X-Men του Morrison στον τόμο 22 (καλό από αυτήν την άποψη που μπήκε ο συγκεκριμένος τόμος). Τα runs των Whedon-Morrison είναι σχετικά κοντά χρονολογικά. Γι' αυτό και στην ιστορία αναφέρουν τη Genosha που ήταν κεντρικό θέμα στο Ε όπως Εξάλειψη. 

 

Γενικότερα έχω ξεκινήσει το Torn και ήδη έχω κάποιες πρόχειρες σημειώσεις για κείμενα που θα λύσουν όλες τις απορίες στο τέλος του Dangerous καθώς και πως ολοκληρώνεται η ιστορία της Emma Frost στη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 29: The Punisher - Η Επιστροφή Μέρος Πρώτο

 

3983314-the punisher v03 07 (2000) (digital-empire) 012.png

 

Μιας και αύριο λογικά θα έχουμε το νέο τόμο της συλλογής στα χέρια μας και αφού ο τόμος αυτός θα είναι το δεύτερο μέρος της Επιστροφής του Τιμωρού, ποιος καλύτερος τρόπος υπάρχει για να έρθει από το να γίνει ένα αναλυτικό review-αφιέρωμα στο πρώτο μέρος της ιστορίας; Πάμε λοιπόν.

 

Το concept γύρω από την Επιστροφή και το αφιέρωμα

 

1r9kqk.jpg

 

Όπως μαθαίνουμε στο τι προηγήθηκε, ο Frank Castle βρισκόταν για ένα χρονικό διάστημα εκτός του πεδίου δράσης του και τώρα γυρίζει πίσω στην πόλη του. Το Welcome Back Frank έχει δημιουργηθεί από τους Garth Ennis και Steve Dillon και για όποιον με διαβάζει συχνά, ξέρει πόσο αγαπάω αυτό το δημιουργικό δίδυμο, πόσο λατρεύω τον τρόπο που περνούν τις εκάστοτε ιδέες και το τι θέλουν να πουν μέσα από την ωμή βία και από ρεαλιστικούς χαρακτήρες. Εδώ λοιπόν η επιστροφή του Frank σηματοδοτείται με τον Punisher να ανοίγει τον πόλεμο σε μια ακόμα οικογένεια που κυριαρχεί στη μαφία της πόλης.

 

3sga8h.jpg

 

Από την πρώτη σκηνή μέσα σε 2-3 σελίδες ο Ennis κάνει σαφές αυτό που θα δούμε. Ακραίες και βίαιες σκηνές όπου ο Τιμωρός δε λυπάται κανέναν. Το αφιέρωμα στο τέλος μας προετοιμάζει επίσης καταλλήλως. Ο Punisher έχει έναν δικό του κώδικα ηθικής και μόνο αυτόν ακολουθεί. Γίνεται μία μεγάλη επεξήγηση από τους δημιουργούς του και αναπτύσσεται η φιλοσοφία του αντιήρωα Frank Castle. Αν θεωρεί πως πρέπει να πεθάνεις, πεθαίνεις. Αυτό δεν είναι θετικό για τον αναγνώστη, γιατί ξέρει την πορεία της ιστορίας και ότι ο Frank είναι τόσο εκπαιδευμένος που ουσιαστικά δεν κινδυνεύει, αλλά ταυτόχρονα απορεί με ποιους τρόπους θα ξεπεράσει τις δυσκολίες.

 

5mxmxnD.jpg

 

Αυτό το κόμικ μου θύμισε τις ταινίες Final Destination ή Βλέπω το Θάνατό σου στα ελληνικά. Όπως στην ταινία έτσι και εδώ ξέρεις ότι οι εχθροί θα πεθάνουν. Και φίλε οι Ennis και Dillon βρίσκουν ουκ ολίγους ευφάνταστους τρόπους για να το κάνουν. Η ποικιλία διαφορετικών θανάτων σηματοδοτεί και τις πολλαπλές δυνατότητες του Punisher. Με ειδική τεχνική πολεμικής τέχνης σκοτώνει κάποιον ειδικό στις πολεμικές τέχνες. Χρησιμοποιεί το περιβάλλον, τη φύση, τα ζώα ενός ζωολογικού κήπου, τη δύναμη του και κάθε λογής όπλο, μόνο και μόνο για να επιτύχει το σκοπό του. Αν σου φαίνεται κάπως κενό σαν νόημα όμως υπάρχει υπόβαθρο και θα το δούμε αμέσως...

 

Οι τρεις βασικοί άξονες σεναρίου του Ennis

 

Punisher.jpg

 

Άξονας πρώτος: Η κεντρική ιστορία του Punisher. Σε αυτήν ο Castle έχει βάλει στο μάτι μια οικογένεια της Μαφίας της Νέας Υόρκης, η οποία αποτελείται από τη μητέρα, τα παιδιά και τους goons τους. Ο Frank θα φροντίσει να σταματήσουν να αναπνέουν από νωρίς τα κύρια κεφάλια, αλλά οι υπόλοιποι τον επικυρήσσουν. Έτσι ο Frank ξεκινάει ένα ολόκληρο ταξίδι δολοφονιών προκειμένου να φτάσει στον επόμενο στόχο του. Στο ενδιάμεσο έχει και μία κόντρα με τον Daredevil σε μια σύγκρουση ηθικής σχετικά με το αν είναι δίκαιο κάποιος να πεθάνει βάσει του κώδικα του Τιμωρού ή αν πρέπει να αποδειχθεί με νομικά μέσα η ενοχή του.

 

10nup0.jpg  33mu5u.jpg

 

Άξονας δεύτερος: Εδώ έχουμε καθαρά την ιστορία της αυτοδικίας. Βλέπουμε πως ένας ιερέας δολοφονεί όσους του εξομολογούνται τα αμαρτήματά τους και νιώθει πως κάνει κάτι κακό. Η δημοσιοποίηση των όσων κάνει ο Punisher όμως νιώθει πως κάνει τις πράξεις του να εξαγνίζονται και καταλήγει να θεωρεί σωστή λύση την αυτοδικία, ενώ ταυτόχρονα εμφανίζεται και ένας άνθρωπος της ανώτερης κοινωνικής τάξης που πράττει ακριβώς το ίδιο. Όσα κόμικ έχω διαβάσει με Punisher δε μελετούν σε τόσο βάθος τη φύση της αυτοδικίας, ούτε παρουσιάζουν κάτι τέτοιο, οπότε αυτός ο άξονας ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρων και θα αναπτυχθεί πιο πολύ στο δεύτερο μέρος.

 

32cj6h.jpg

 

Άξονας τρίτος: Αυτό το arc με άφησε αδιάφορο, αλλά είχε τις δυνατές στιγμές του. Είναι η ιστορία ενός ανίκανου αστυνομικού, του Soap που του ανατιθεται να πιάσει τον Punisher. Καταλαβαίνει όμως πως ζει σε ένα διεφθαρμένο σύστημα όπου η αστυνομία βολεύεται από την αυτοδικία έναντι της μαφίας και γι' αυτό κάποιες που έχει αποτυχίες στο βιογραφικό του όπως εκείνος, αναλαμβάνει την υπόθεση. Μέσα από εκείνον θα γνωρίσουμε τα μεγάλα κεφάλια, ανθρώπους που τον περιπαίζουν, ενώ θα ζήσει και κάποιες τραγικές στιγμές με συναδέλφους. Θέλω να δω που θα το πάει στο δεύτερο μισό.

 

Το σχέδιο του Dillon

 

269ue0.jpg  wc8y1wzt57831.jpg

 

Πολλοί μαγεύτηκαν από το εξώφυλλο του Tim Bradstreet και δεν ενθουσιάστηκαν με το σχέδιο του Dillon. Προσωπικά σέβομαι κάθε αντίθετη άποψη. Η δική μου πλευρά είναι ότι ο Dillon είναι ακριβώς αυτός που πρέπει να σχεδιάζει μία τέτοια ιστορία. Τα στατικά πλάνα ενός cover artist όπως ο Bradstreet θα ήταν τέλεια για μια noir ιστορία Punisher γραμμένη από τον Neil Gaiman, το Brian Azzarello ή τον Ed Brubaker. Σας προτείνω σε αυτό το στυλ το Punisher: Οι Δουλέμποροι της Οξύ, μια ιστορία του Ennis με εξώφυλλα του Bradstreet και σχέδιο από Leandro Fernandez και θεωρώ πως θα σας καλύψει 100%. @O Φρατζάτος ελπίζω να διαβάσει αυτό το σημείο που προτείνω. Και το War Journal από Jim Lee είναι καλό :) 

 

33ok5r.jpg

 

Ο Ennis και η βορειοιρλανδέζικη τρέλα του θέλουν και έναν σχεδιαστή που να ξέρει να δημιουργεί άσχημους στη φάτσα χαρακτήρες, τρελούς, χρήστες ναρκωτικών και να δώσει εκφραστικότητα και splatter στις σκηνές μάχης. Αν δει κάποιος τη δουλειά τους σε Hellblazer και Preacher θα καταλάβει γιατί συνεργάζονται στο Punisher. Ο Dillon ξέρει να ζωγραφίζει αντιπαθητικές φάτσες, χαρακτήρες που μόνο σε street level ήρωες θα βρεις όπως ο γείτονας του Frank με τα 500 piercing. Και ταυτόχρονα έχει ζωντανές σκηνές δράσης, πολύ αίμα και κατάλληλη χρωματική παλέτα για κάθε φάση που βρίσκεται το κόμικ.

 

Για ποιους προτείνεται και τελική σύνοψη

 

130ux5.jpg  DZ3B27J.jpg

 

Αυτό το κόμικ είναι αυτό που λέμε "Δεν είναι για κάθε μέρα". Δεν είναι για όσους ψάχνουν βαθύτερο νόημα ή κάτι πιο ψαγμένο. Αλλά κυρίως δεν είναι για κάποιον που η εικόνα της τυφλής βίας θα τον αποσπάσει από το να δει τα νοήματα που θέλει να περάσει ο Ennis. Και δεν κατηγορώ τον αναγνώστη σε καμία περίπτωση για αυτό. Ο Punisher δεν είναι για όλους, είναι ήρωας που αρέσει σε συγκεκριμένους ανθρώπους. Προσωπικά την ξενόγλωσση έκδοση την έχω δανείσει σε φίλους γιατί ήθελα τη γνώμη τους.

 

12262257._SY540_.jpg  df79ed2d57e097ba75578448873f10e5._SX1280_QL80_TTD_.jpg

 

Αν κατάλαβα κάτι από το μικρό δείγμα που πήρα είναι ότι μπορεί να μην πολυδιαβάζεις κόμικ και να γουστάρεις Punisher. Αν σου αρέσουν τα John Wick και τα headshots, αν τα Χριστούγεννα βλέπεις το Die Hard, αν δε χάνεις επανάληψη του Βράχου τότε δοκίμασε το αυτό το κόμικ. Αν γενικά σου αρέσει η hardcore βία στα κόμικ, το splatter, οι ευφάνταστοι θάνατοι αν διαβάζεις Marvel MAX όπως εγώ τότε προτείνω να το πάρεις. Δεν είναι καουμπόικο κόμικ, δεν είναι μόνο ξεκοιλιάσματα. Οι κριτικές εδώ είναι αντιφατικές κι αυτό λέει πολλά. Υπάρχουν αυτοί που το λάτρεψαν, υπάρχουν αυτοί που δεν τους άρεσε. Προσωπικά ανήκω σε αυτούς που πέρασαν καλά διαβάζοντάς το. Αν αγαπάτε Punisher, σειρές Image ή MAX Imprint δε θα απογοητευτείτε. Καλή ανάγνωση και περιμένουμε λίαν συντόμως το δεύτερο μέρος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και μετά την εξαιρετική κριτική-παρουσίαση του συγκεκριμένου τόμου από τον καλό φίλο @nikolas12, θα προσπαθήσω να μαζέψω τα κομμάτια μου από ντροπή και θα πω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη για τον τόμο #28 (διόρθωσέ το Νικόλα). :P

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Ό,τι γνωρίζω προέρχεται από την ταινία του 2004 (η οποία φαίνεται να έχει υιοθετήσει σημαντικό κομμάτι από το κόμικ αυτό), την εξαιρετική σειρά και στα κόμικς από την έκδοση της ΟΞΥ. Αυτά τα λίγα που γνωρίζω πάντως, με έχουν κάνει να αγαπήσω τον ήρωα αυτόν, για τον λόγο ότι έχει ένα από τα πιο τραγικά origins που έχουν δοθεί σε χαρακτήρα, καθώς επίσης και το γεγονός ότι δεν είναι τόσο πολυδιάστατος και σύνθετος όπως η πλειοψηφία των "συναδέλφων" του. Του σκότωσαν την οικογένεια, τα πήρε στο κρανίο, πήρε εκδίκηση, φορτώθηκε φυσεκλίκια κι αποδίδει δικαιοσύνη με τον τρόπο που νομίζει. Τέλος. Απλά πράγματα! :P

 

Μία τέτοια απλότητα διάβασα και στο παρόν κόμικ και ήταν μία πραγματική απόλαυση για την ρηχή ψυχή μου, που δεν αρέσκεται σε πολύπλοκα γεγονότα, γεμάτα φιλοσοφικά ζητήματα. :P Το σενάριο έχει ξεκάθαρο σκοπό να προσφέρει αδιάκοπη δράση και πολύ (κι εννοώ ΠΟΛΥ) πιστολίδι. Σίγουρα οι σκηνές που παρατίθενται, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, είναι ο ορισμός του σκληρού και του απάνθρωπου και σίγουρα δεν ενδείκνυνται για τις νεαρές ηλικίες των αναγνωστών. Πολλά καρέ (όπως πχ η εν ψυχρώ εκτέλεση του σκύλου, η κατασπάραξη από τα πιράνχας, οι πάμπολλοι πυροβολισμοί στο κεφάλι, οι άπειροι σπασμένοι σβέρκοι ή η πλήρως ακρωτηριασμένη Νιούτσι) ομολογώ ότι με σοκάρισαν στην πρώτη μου επαφή. :NoNo: Θεωρώ, όμως, ότι κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι το σύμπαν του Τιμωρού και σωστά μπήκαν. Η υπόθεση είναι απλή και την έχουμε δει πολλές φορές στον κινηματογράφο με πρωταγωνιστές τον Clint Eastwood και τον Charles Bronson. Το ερώτημα που τίθεται είναι ξεκάθαρο. Είναι, άραγε, η αυτοδικία η λύση κατά της εγκληματικότητας? Είναι ο θάνατος πανάκεια για την καταπολέμηση του κακού? Προσωπικά με βρίσκουν αντίθετο οι πρακτικές του Τιμωρού. Σαν αγοράκι, όμως, ομολογώ ότι μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί στα κόμικς! Όπως και να το κάνουμε, ο τύπος ανήκει στην κατηγορία...boys with toys! :lol:

 

Εδώ, λοιπόν, έχουμε την επιστροφή του Frank στην Νέα Υόρκη και η απόφασή του να πατάξει το οργανωμένο έγκλημα της πόλης. Εννοείται ότι και το οργανωμένο έγκλημα (αν κι αιφνιδιάζεται αρχικά) δεν θα μείνει με σταυρωμένα τα χέρια. Σε αυτό το πρώτο μέρος, τον κύριο λόγο τον έχει ο πρωταγωνιστής, που φαίνεται να παίζει μόνος του ή αλλιώς να κλέβει εκκλησία. Μόνο όταν φτάνουμε στο φινάλε, τα βρίσκει σκούρα κι αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια. Και για να μην είναι μονότονο να βλέπουμε τον Frank να σκοτώνει, ο Ennis προσέθεσε στο σενάριό του κι άλλους επίδοξους εκδικητές να...σκοτώνουν, με πρώτο και καλύτερο έναν ιερέα. Βρε, μανία που έχει ο άνθρωπος αυτός με τους ιερείς! :lol: Εντύπωση, πάντως, μου έκανε η είσοδος του Daredevil στην υπόθεση, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε για μία και μοναδική σκηνή και επείχε θέση ανθυποκομπάρσου. Δεν βρήκα τον λόγο, που "θυσιάστηκε" ένας πρωτοκλασάτος χαρακτήρας της Marvel κι έγινε ρεζίλι στα χέρια του "συναδέλφου" του. Δεν ξέρω, βέβαια, αν θα παίξει ρόλο στην συνέχεια, αλλά αν όχι, κάλλιστα θα μπορούσε την θέση του να την πάρει κάποιος άλλος, π.χ. ένας ντετέκτιβ. Anyway! Η σκηνοθεσία έχει κινηματογραφική χροιά και η αφήγηση γίνεται από τον ίδιο τον πρωταγωνιστή, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο έναν χαρακτήρα νουάρ στην ιστορία.

 

Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία ιστορία που ξεχωρίζω από την, μέχρι τώρα, συλλογή κι ανυπομονώ να απολαύσω το δεύτερο μέρος, το οποίο ελπίζω να είναι εξίσου καλό. Προτείνεται με κλειστά μάτια στους φίλους του βλοσυρού Punisher, αλλά και στους λάτρεις των αντίστοιχων B-movies (όπως η ταπεινότητά μου). Οι υπόλοιποι που αναζητούν κάτι πιο ψαγμένο, ας μην μπουν στον κόπο να πιάσουν τον τόμο αυτό στα χέρια τους. :)

 

Ευχαριστημένος έμεινα και από τον εικαστικό τομέα. Το σχέδιο, δεν θα το λέγαμε "αρχαίο", αλλά είναι αρκετά παλιό. Έχω την εντύπωση ότι έβγαζε μία ηλικία, μεγαλύτερη από την πραγματική του. Μου θύμισε κάτι από '80s. Είναι καθαρό, ζωντανό κι έχει αρκετό ρεαλισμό, όχι όμως σε όλα τα σημεία του. Η απόδοση των "θανατηφόρων" σκηνών είναι αξιόλογη, αλλά νομίζω ότι κάπου εκεί ο Dillon έκανε μία μικρή έκπτωση, όσον αφορά τις τροχιές των σφαιρών, που έμοιαζαν με λέιζερ από τον Πόλεμο των Άστρων. :P Κατά τα άλλα, δεν έχω παράπονο. Πολύ όμορφο βρήκα και το χρώμα. Αν και η ιστορία πραγματεύεται μερικές ζόρικες και μακάβριες καταστάσεις, εντούτοις δεν υιοθετήθηκε η μαυρίλα, που την έχουμε δει σε πολύ πιο αισιόδοξες δουλειές. Αυτό το βρήκα πολύ θετικό, αφήνοντας το σχέδιο και το σενάριο να μιλήσουν από μόνα τους. Τα χρώματα, λοιπόν, είναι πολύ γλυκά, αρκετά φωτεινά και φέρνουν ένα αξιόλογο αποτέλεσμα, ιδίως στην απόδοση των σκηνών των εκρήξεων! :clap2:

 

Τα εξτραδάκια, γι' ακόμα μία φορά, κάνουν την δουλειά τους περίφημα. Ο αναγνώστης θα βρει τις κλασικές στήλες με το τι έχει συμβεί μέχρι τώρα (ο Τιμωρός στον Παράδεισο, στρατολογημένος από Αγγέλους να κυνηγάει δαίμονες? Αλήθεια τώρα??? :damn:), το προσεγμένο editorial του ειδήμονα Lupoi, καθώς και την προέλευση του ήρωα, μαζί με μερικές μορφές του κι εξώφυλλα. Very nice! :clap2:

 


:beer5:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 λεπτά πριν, Indian είπε:

Ό,τι γνωρίζω προέρχεται από την ταινία του 2004 (η οποία φαίνεται να έχει υιοθετήσει σημαντικό κομμάτι από το κόμικ αυτό), την εξαιρετική σειρά και στα κόμικς από την έκδοση της ΟΞΥ. Αυτά τα λίγα που γνωρίζω πάντως, με έχουν κάνει να αγαπήσω τον ήρωα αυτόν, για τον λόγο ότι έχει ένα από τα πιο τραγικά origins που έχουν δοθεί σε χαρακτήρα, καθώς επίσης και το γεγονός ότι δεν είναι τόσο πολυδιάστατος και σύνθετος όπως η πλειοψηφία των "συναδέλφων" του. Του σκότωσαν την οικογένεια, τα πήρε στο κρανίο, πήρε εκδίκηση, φορτώθηκε φυσεκλίκια κι αποδίδει δικαιοσύνη με τον τρόπο που νομίζει. Τέλος. Απλά πράγματα! :P

 

Εφόσον σου αρέσει ο χαρακτήρας, να τσεκάρεις οπωσδήποτε και τις ταινίες:

 

[imdb=tt0098141]

 

[imdb=tt0450314]

 

και

 

[imdb=tt2280378]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Mandrake

 

Πω, ρε φίλε, πόσες ταινίες με τον Punisher υπάρχουν?  :wow:

 

Τρέχω να "επιμορφωθώ"! :obelix:  :thanks:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τις πρώτες 2 πρέπει να υπάρχει παρουσίαση κι εδώ μέσα, για την 3η σίγουρα όχι μιας και δεν παρουσιάζει κανείς ταινίες μικρού μήκους. Υπάρχουν πάντως και οι τρεις μεταφρασμένες στα Ελληνικά! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.