Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 28 ~ The Punisher ~ Η επιστροφή, Μέρος Πρώτο

 

Στην αρχή είχα κάποιους ενδοιασμούς με το σχέδιο καθώς δεν με πολυτράβηξε και έλεγα να μείνει αδιάβαστο μέχρι να κυκλοφορήσει το δεύτερο μέρος, ώστε η πρώτη επαφή με τον Τιμωρό να είναι ολοκληρωμένη.

Όμως είπα να του δώσω μια ευκαιρία και πολύ καλά έκανα έχω να πω!

Το διάβασμα κύλησε νεράκι αφού υπάρχουν λίγα λόγια και πολύ δράση. Το σχέδιο ταίριαξε απόλυτα και το μαύρο χιούμορ δένει άριστα με την πλοκή-ιστορία.

Συνοπτικά είναι από τα δυνατά τομάκια της συλλογής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/10/2020 στο 1:55 ΜΜ, Comichunter είπε:

Μόλις διάβασα τις πρώτες δέκα σελίδες από τον τιμωρο. 10/10!!!

Αυτοί οι δύο τόμοι, είναι απ' αυτά που είχα αναφέρει στην κρυστάλλινη σφαίρα ότι θα ήθελα να κυκλοφορήσει η εκδοτική! Να πάρουμε μια ακόμα καλή δόση με τον Τιμωρό!

 

22 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Ο Spider-Manάκιας είναι για πολλούς ο αγαπημένος ήρωας της συλλογής της Marvel. Προσωπικά ο αγαπημένος μου χαρακτήρας σε κόμικ της Marvel συνεπώς μια ακόμα ιστορία του και ειδικά από ένα run που θέλω να διαβάσω στην ολότητά του μου προκαλεί ενθουσιασμό.

 

Το τεύχος 30 θα είναι το πρώτο μέρος του Secret Wars, για το οποίο δηλώνω ενθουσιασμένος. Ευγενική χορηγία του @st2anger στην κρυστάλλινη σφαίρα:

 

33105003_Scan_20201008(2).jpg.89d585743f9672b1a74f177ff2d71ec1.jpg

Κι εμένα ο Spider-Man είναι ίσως στους 4-5 πιο αγαπημένους, μαζί με Captain America, Thor, Doctor Strange, Black Panther, Daredevil & φυσικά τον Hulk! Καθένας για άλλο λόγο, βέβαια. Με πιάνει ανατριχίλα και μόνο που θα ξαναδιαβάσω σε πολύ καλύτερη ποιότητα και μετάφραση από τα τεύχη των εκδόσεων "Kabanas Hellas" την ιστορία αυτή! Μακάρι να έβγαινε και το "Secret Wars II" κάποια στιγμή... Αν δε μας αποτελειώσει ο Jim Starlin στα Κοσμικά events, θα το κάνει ο Δημήτρης ο Σκοπευτής! Διαβάστε αυτήν εδώ την ιστορία και δείτε από που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ βρήκε & έφερε μαζί του ο Spider-Man το εξωγήινο συμβιωτικό που αργότερα θα μάθουμε ως..Venom! Και κλάψτε με λυγμούς μετά, παρακολουθόντας την 3η κινηματογραφική πατάτα του Sam Raimi...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Από ότι κατάλαβα από αυτά που γράφουν οι φίλοι εδώ αυτή η ιστορία (Secret Wars) είναι παλιά και κλασική. Και φαντάζομαι δεν θα είναι τόσο μπερδευτική όσο οι αντίστοιχες μοντέρνες που γίνεται ο κακός χαμός από events. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν κάνει flashback αναφορές όπως το "Μάχη στο Χρόνο" εάν αυτό εννοείς... Θα δεις όμως πολλούς υπερήρωες και υπερκακοποιούς να συμμετέχουν σε αυτό, που δε θα τους γνωρίζεις. Για event πρόκειται! Σημαντικό είναι (και όχι spoiler!) ότι αυτή η ιστορία μας δείχνει για πρώτη φορά Εκείνον που Ήρθε Από Πέρα (Beyonder), που σχετίζεται πολύ πολύ αργότερα με το event που έγινε στους τόμους "Secret Wars - Μυστικός Πόλεμος" (μέχρι να φτάσουμε εκεί, βέβαια, είχαν προηγηθεί αρκετές ιστορίες με το ίδιο πλάσμα ή με κάποια "σχετιζόμενα" με εκείνο), το οποίο σηματοδοτεί και το περιβόητο ένα και μοναδικό reboot που έγινε στο "πολυσύμπαν" της "Marvel Comics", ώστε να εισάγουν πλέον το νέο κινηματογραφικό "Marvel Cinematic Universe". Δεν είναι εύκολο να "φτάσεις" απ' τους 2 αυτούς τόμους της "Hachette" χωρίς να έχεις διαβάσει τα υπόλοιπα, αλλά παίρνεις μια μικρή ιδέα για ποιο λόγο συνέβη όλο αυτό. Και το "Secret Wars - Μυστικός Πόλεμος" είναι βέβαια το κλείσιμο της ιστορίας. Δεν έχει εκδοθεί στην Ελλάδα αυτό που προηγήθηκε για να φτάσει εκεί το πράμα (για το οποίο ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος άλλος φίλος, χονδρικά, χωρίς spoilers)! Διαβάστε την παρουσίαση, ξαναδείτε τι έγραψα παραπάνω για το "Ultimate Universe" και θα πάρετε μια εικόνα στο τι συνέβη. Το πως συνέβη τώρα, μένει να το διαβάσει όποιος ενδιαφέρεται. :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραία θα το δοκιμάσω.

Εντωμεταξύ ένας που πήρε σήμερα τον τόμο της Marvel και το νέο Μίκυ Μάους (ναι ναι υπάρχουν και τέτοιοι) πήρε τον τόμο ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ και το Μίκυ Μάους ΙΣΧΥΣ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ. Το βράδυ καλό είναι να δει στην τηλεόραση το ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

11 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ωραία θα το δοκιμάσω.

Εντωμεταξύ ένας που πήρε σήμερα τον τόμο της Marvel και το νέο Μίκυ Μάους (ναι ναι υπάρχουν και τέτοιοι) πήρε τον τόμο ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ και το Μίκυ Μάους ΙΣΧΥΣ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ. Το βράδυ καλό είναι να δει στην τηλεόραση το ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ.

 

 

Και να διαβάσει το βιβλίο ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ :lol:. Πάντως Χρήστο και εγώ ακριβώς τέτοιος είμαι, απορούσα χθες τι θα σκεφτόταν η υπάλληλος στο μαγαζί που ένας μουσάτος με μάσκα με σχέδιο του Darth Vader (έχει μακρύνει και το μούσι και εξέχει της μάσκας για τους ψυχαναγκαστικούς :lol:) και μπλουζάκι Iron Maiden πάει 9 η ώρα το πρωί να αγοράσει τόμο Marvel και Μίκυ Μάους :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

επιτέλους το τέλειο secret wars

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αγοράζοντας  τον τόμο ν.29 και ξεφυλλίζοντας  τον είδα  σε 2-3 σελίδες ότι  έχει  κακή   εκτύπωση-θολα  χρώματα   κτλ....έχει  κανένας  άλλος  τέτοιο  πρόβλημα;

Να κάνω  τον κόπο  να τον αλλάξω  η όχι;

received_333911697835954.jpeg

Επεξεργασία από Elias
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

1 ώρα πριν, Elias είπε:

Αγοράζοντας  τον τόμο ν.29 και ξεφυλλίζοντας  τον είδα  σε 2-3 σελίδες ότι  έχει  κακή   εκτύπωση-θολα  χρώματα   κτλ....έχει  κανένας  άλλος  τέτοιο  πρόβλημα;

Να κάνω  τον κόπο  να τον αλλάξω  η όχι;

received_333911697835954.jpeg

Το δικό μου είναι πιο καθαρό κόμικ. Αν σε ενοχλεί,άλλαξε το.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βγήκε ιστορία με Spiderman again? Α ωραία.... δεν θα το πάρω. Θα δώ το επόμενο τεύχος με Avengers αλλά μάλλον ούτε κι αυτό, περισσότερο αναμένω το Νο33 με την συνέχεια του Punisher, αλλά για να δούμε το 31 και 32 τι θα είναι.

 

Κάτι τελείως άσχετο, εκεί στα Public δείχνουν διαθεσιμότητα σε ταινίες super-heroes παραγγέλνεις λέει σε 2-5 μέρες παράδοση(στο περίπου) μετά έρχεται η μία στις 3 μέρες πχ μετά η άλλη ως δια μαγείας δεν είναι διαθέσιμη σε ενημερώνουν ότι την ψάχνουν στους προμηθευτές και κάνει 10-15 μέρες αν και εφόσον υπάρχει να αποσταλεί. Δεν θυμίζει λίγο Ελληνικό Δημόσιο όλο αυτό?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κριτική Ultimate spiderman

 

Το κόμικ είναι η ιστορία του spiderman από την αρχή πως τον τσίμπησε η αράχνη και έγινε spiderman και η μάχη του με τον εχθρό του green goblin. Είναι η ίδια ιστορία με αυτή στην πρώτη ταινία με τον ηθοποιό Τόμπι Μαγκουάιρ αλλά με τη διαφορά οτι ο spiderman και ο green Goblin είναι μεταλλαγμένοι με σούπερ δυνάμεις πχ ο green Goblin πετάει φωτιές από τα χέρια του. Καλή ιστορία με αρκετά αστεία που λέει ο spiderman και δράση αλλα μένει με ανοιχτό τέλος, δεν νομίζω να βγεί η συνέχεια γιατί παλιά οι εκδόσεις Anubis έβγαζαν την ιστορία σε τόμους και το τέλος χρειάστηκε πολλά τεύχη για να ολοκληρωθεί. Το σχέδιο είναι μοντέρνο αλλα όχι ψηφιακό με έντονες γραμμές στο περίγραμμα των χαρακτήρων. Το ultimate spiderman είναι μια καλή σειρά και αξίζει να την διαβάσετε και πέρα από την συλλογή της hachette, δεν ξέρω αν είναι εύκολο να την βρείτε  πια στα ελληνικά αλλά υπάρχει και ένα  παιχνιδι για Pc που λέγεται ultimate spiderman και ακολουθεί την ιστορία του κόμικ.Η συγκεκριμένη ιστορία σαν αρχη από εμένα περνει ένα 7.5

Επεξεργασία από Γουλβι
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 29: Ultimate Spider-Man: Δύναμη και Ευθύνη

 

ultimate-spider-man-3.jpg

 

Συνήθως από κάθε κριτική-εκτενές αφιέρωμα που κάνω αφήνω να περάσουν λίγες ημέρες από την κυκλοφορία του τόμου, όμως το Ultimate Spider-Man: Δύναμη και Ευθύνη το περίμενα σαν αμετανόητος Spider-Manάκιας οπότε ήρθε η ώρα για μια ακόμα μεγάλη ανάλυση ενός τόμου που μου άφησε θετικές εντυπώσεις πάντα χωρίς spoiler!

 

Η αρχή ενός νέου σύμπαντος, του Ultimate Universe

 

9780785139409_p0_v1_s1200x630.jpg

 

Στα εξτραδάκια αυτής της έκδοσης έχουμε ένα μεγάλο αφιέρωμα στο Ultimate Universe, πως ξεκίνησε και πως άρχισε ο Ultimate Spider-Man των Bendis-Bagley. Είναι ουσιαστικά όσα συζητούσαμε και στην κρυστάλλινη σφαίρα, δηλαδή ότι το Ultimate Spider-Man είναι ο πρώτος τίτλος ενός ολοκαίνουριου Universe με καινούριους χαρακτήρες και ο αραχνάκιας μας δεν αποτελεί εξαίρεση.

 

Μια διαφορετική προσέγγιση στον χαρακτήρα

 

Η ανάγκη για έναν νέο Peter Parker γεννήθηκε από το γεγονός ότι πλέον το τοπίο των κόμικ και οι ιστορίες του Spidey είχε κορεστεί αρκετά, ενώ δεν υπήρχε η δυνατότητα ενός τεράστιου retelling του origin story του ήρωα, το οποίο μάλιστα οι δημιουργοί είχαν δει πως στα παλιά κόμικ ήταν κάπως γρήγορα γραμμένο και ήθελα να το διευρύνουν και να το αναπτύξουν. Το Ultimate Universe λειτουργεί σαν soft reboot, αφού η προσέγγιση είναι επιστροφή στις ρίζες όσον αφορά τον Peter Parker. Έτσι ο Peter που βλέπουμε δεν είναι ένας ενήλικος με ανησυχίες, αλλά ένας σπασίκλας που πάει στο Λύκειο και παθαίνει το ατύχημα με το δάγκωμα της αράχνης.

 

0b877a9398f07b407e6f5a2e787ac8092f7c1d90_hq.jpg

 

Αυτή η εξέλιξη επηρεάζει τον τίτλο σε δύο επίπεδα. Πρώτον έχεις καλύτερα περιθώρια εξέλιξης, δηλαδή ξεκινάς από την αρχή, συστήνεις χαρακτήρες και έχεις πολύ χρόνο να τους αναπτύξεις, να τους αλλάξεις, να τους διαφοροποιήσεις και να πεις ολοκαίνουριες ιστορίες. Δεύτερον ο νεανικός Peter Parker φέρνει περισσότερο το κοινό των εφήβων κοντά στον ήρωα και τον τίτλο μεγαλώνοντας μια νέα γενιά αναγνωστών. Ουκ ολίγοι έχουν μεγαλώσει με το Ultimate Spider-Man, ειδικά τα παιδιά των 00s. Ο κολλητός μου αν και διαβάζει κόμικ συχνά πυκνά έχει να το λέει για το πόσο τον επηρέασε η σειρά σαν έφηβο.

 

20210594._SX540_.jpg

 

Ο αείμνηστος Stan Lee είχε πει ότι ο Spidey είναι το αγαπημένο του δημιούργημα και ρωτούσε το κοινό και μάθαινε πως πάλι ο Spider-Man ήταν ο αγαπημένος τους. Γιατί; Γιατί είναι καθημερινός, είναι πιο ανθρώπινος, απευθύνεται πιο πολύ σε έναν έφηβο ή νέο ενήλικα που θα ταυτιστεί. Και εδώ έχουμε έναν πιτσιρικά Parker να πρέπει να ισορροπήσει ανάμεσα στη φιλία, τα μαθήματα, τις νέες δυνάμεις, την απώλεια των γονέων, τη σχέση του με τους θείους του και τη σχέση του με τη Mary Jane μεταξύ άλλων.

 

To σενάριο του Bendis 

 

hqdefault.jpg

 

Ως η αρχή ενός ολοκαίνουριου τίτλου, αυτός ο τόμος έχει σενάριο με εισαγωγικό χαρακτήρα. Συστήνει δηλαδή τους πρωταγωνιστές και τον περίγυρό τους, αλλά προφανώς η εξέλιξη σχέσεων όπως αυτή του Peter με τη Mary Jane θα αναπτυχθεί σε επόμενα τεύχη της σειράς που λογικά δε θα δούμε στη συλλογή (έχω κάτι ενδιαφέρον στο κεφάλι μου για το Ultimate Spider-Man σαν αφιέρωμα, θα το συζητήσουμε αλλού).

 

ultimate-spidey-1.jpg

 

Παρ' όλα αυτά η ανάπτυξη χαρακτήρων του Bendis είναι πάρα πολύ καλή και εξασφαλίζει στον τόμο μια εξαιρετική ροή. Αυτό συμβαίνει γιατί αρχικά ο Bendis πρώτα μας παρουσιάζει τον Ben και τη May Parker να έχουν εξαιρετικές σχέσεις με τον Peter πριν τον δαγκώσει η αράχνη. Αυτό θα λειτουργήσει σαν βασικός παράγοντας για την εξέλιξη του πρωταγωνιστή μας.

 

Nt46Vxom.jpg

 

Μετά το δάγκωμα της αράχνης ο Parker ουσιαστικά χάνει τον εαυτό του και μετατρέπεται σε έναν θυμωμένο έφηβο με πολλές ανησυχίες. Κάνει λάθη, δεν αποφασίζει με ωριμότητα τις κινήσεις του, είναι θυμωμένος και ξεσπάει στους θείους για το πως τον μεγαλώσανε. Πως ήταν ο θυμωμένος Parker στο Spider-Man 3; Ε με λιγότερο άτσαλο τρόπο, ο Peter αλλάζει από τεύχος σε τεύχος μέχρι να έρθει η ομιλία για τη Δύναμη και την Ευθύνη που μπορεί πλέον να ακούγεται κλισέ στις ταινίες, αλλά εδώ εμφανίζεται με ολόσωστο τρόπο, τη σωστή στιγμή και έχει αντίκτυπο στον πρωταγωνιστή μετατρέποντας τον μπερδεμένο και θυμωμένο Peter Parker σε έναν συνειδητοποιημένο Spider-Man. Επίσης βλέπουμε πως αργά και σταθερά αποκτά την αίσθηση του χιούμορ που τον διακατέχει και στις μάχες του.

 

ultimatespider-man001o4so2.jpg

 

Έχουμε αρκετά set ups όπως ανέφερα με Mary Jane, με τον Doctor Octopus και φυσικά με τους Osbornes και τον Green Goblin, αλλά λειτουργούν πιο πολύ υποστηρικτικά σε αυτό το πρώτο μέρος μιας σειράς που έφτασε πάνω από 100 τεύχη. Μου έλειψε λίγο η δράση, αλλά όπου υπήρξε ήταν εντυπωσιακή και μπορώ να καταλάβω το γεγονός ότι δεν είχαμε πολλές μάχες από την άποψη ότι χρειαζόμαστε κάποια τεύχη για να γνωρίσουμε τον Peter Parker και κάποια ακόμα για να γίνει Spider-Man, οπότε το βρίσκω λογικό.

 

Το σχέδιο του Bagley

 

ultimate-spider-man-2.jpg

 

Σίγουρα από τους πολύ καλούς σχεδιαστές ο Bagley, μπορεί ανά σημεία κάποια καρέ του να μην εντυπωσιάζουν, αλλά έχει μια ωραία προσέγγιση και ταιριάζει στο street πνεύμα του ήρωα και έτσι εδώ τα καταφέρνει περίφημα. Αυτό που μου αρέσει αρκετά είναι κάποια redesigns που βλέπουμε στα εξτραδάκια και αφορούν βασικούς κακούς, ενώ δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος, αλλά ο Spidey στη μάσκα θυμίζει αρκετά τα σχέδια του Todd McFarlane.

 

Σχέση με τις ταινίες του Sam Raimi

 

sam-raimi-spider-man-green-goblin.png

 

Προσωπικά μεγάλωσα με αυτές τις ταινίες και για χρόνια η προσέγγιση των Raimi-Maguire ήταν θρυλική για μένα, ωστόσο νομίζω πως το Ultimate Spider-Man αποτελεί πιο πολύ source material από κάθε άλλη σειρά΄. Έχει τη δολοφονία του θείου Ben, το κήρυγμα για τη Δύναμη και την Ευθύνη που διέπει τον ήρωα, τους Green Goblin και Doctor Octopus και μια περίεργη σχέση με τη Mary Jane. Επίσης το γεγονός ότι ο Peter νιώθει το Spider-Sense στο σχολείο όπου πλακώνει τους bullies, καθώς και το ότι μπαίνει σε pro wrestling ring για τα χρήματα. Είμαι σίγουρος ότι αν ξαναδώ τις ταινίες θα βρω κι άλλα references στο κόμικ, αλλά γενικά όποιος αγαπά τις ταινίες αυτές εδώ θα βρει πολλά στοιχεία τους.

 

Σε ποιους προτείνεται; Είναι ο καλύτερος τόμος του Bendis στη συλλογή;

 

ultimatespider-man0015ospb.jpg

 

Εν κατακλείδει είναι μια must αγορά; Για Spider-Manάκηδες δεν το συζητώ. Και για φίλους της Marvel που δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα το Ultimate Universe συνίσταται επίσης, καθώς μπορεί να κολλήσετε και να θέλετε να ψάξετε τη συνέχεια. Έχω παρατηρήσει ότι οι περιστασιακοί αγοραστές της συλλογής έχουν μια αδυναμία στον Spider-Man. Δεν ξέρω αν θα τους καλύψει όσο το Kraven, αλλά είναι πολύ καλό πρώτο βήμα για όσους θέλουν να δουν μια εισαγωγή στο μεγάλο ταξίδι που λέγεται Ultimate Spider-Man και φυσικά σε ένα φρέσκο origin του ήρωα. Είναι δηλαδή σαν να λέμε το entry level για να ανακαλύψει κάποιος μια σειρά που μπορεί να του εγείρει το ενδιαφέρον. Οπότε ναι, για μένα είναι μια must αγορά και για κάθε κατηγορία αναγνωστών για ξεχωριστούς λόγους. Νομίζω πως μαζί με Disassmbled είναι οι αγαπημένοι μου τόμοι Bendis στη συλλογή.

 

Σύνοψη

 

ultimatespider-man0018ysqj.jpg

 

Μιλάμε για έναν δυνατό τόμο που σίγουρα αρκετοί θα εκτιμήσουν, είναι μια ιστορία διάβρωσης του πρωταγωνιστή και εντυπωσιακής επανόδου μέσα από βιώματα, σχέσεις και πατρικές συμβουλές. Καθαρά εξελικτικά θα σας αφήσει ικανοποιημένους και ίσως ορεξάτους για το τι θα έρθει στη συνέχεια. Είναι μια άξια ιστορία για τη συλλογή. Οπότε μπορείτε να πάτε στα περίπτερα να το προμηθευτείτε. Γιατί αργείτε; ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙ; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν το έχω αγοράσει ακόμα για να το διαβάσω αλλά απ΄την περιγραφή που κάνει ο @nikolas12 παρατηρώ ότι δεν υπάρχουν πολλές διαφοροποιήσεις απ΄το origin του ήρωα έτσι όπως το ξέρουμε απ΄τον Stan Lee.
To λέω επειδή βλέπω να γράφετε ότι έχουμε ένα ολοκαίνουριο αναθεωρημένο σύμπαν με νέους πρωταγωνιστές κτλ και κάποιος ίσως νομίσει ότι θα διαβάσει ένα εντελώς διαφορετικό στόρυ για το πως δημιουργήθηκε ο Spider-Man.
Ακόμα και οι ταινίες που λέτε (τις έχω δει και τις τρεις) στα κόμικς του Stan Lee βασίζονται και γενικότερα στη σειρά Amazing Spider-Man και όχι Ultimate Spider-Man.
Εκτός κι αν οι διαφορές είναι τόσο ελάχιστες που μόνο ένας έμπειρος αναγνώστης θα τις καταλάβει.
Εντάξει, το ότι ο Peter παρουσιάζεται ως έφηβος στο ultimate σύμπαν, ενώ ο Stan Lee τον παρουσίαζε ως φοιτητή δεν θεωρώ ότι είναι και σπουδαία αλλαγή. Ούτε ότι η αράχνη που τσίμπησε τον Peter στη μια version ήταν μεταλλαγμένη, στην άλλη δεν ήταν. Το αποτέλεσμα ίδιο είναι. Τις ίδιες δυνάμεις μεταβίβασε στον Spider-Man.
Τέλος πάντων. Θα το διαβάσω για να έχω καλύτερη άποψη και γιατί μ΄ενδιαφέρει ο ήρωας (και θα ήθελα ένα πιο εκτενές origin στόρυ απ΄αυτό του Stan Lee που ήταν μόλις 11 σελίδων), αλλά εκ των προτέρων θεωρώ ότι θα διαβάσω μια ιστορία λίγο πολύ γνωστή.
Λίγες σαλτσούλες παραπάνω είναι καλοδεχούμενες βέβαια :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τόμος 28 Punisher: Η επιστροφή μέρος πρώτο. 
Κριτική

Είχα αφήσει τον punisher να το διαβάσω όταν κυκλοφορήσει και το δεύτερο μέρος αλλά δεν μπόρεσα να περιμένω και το διαβασα. Το εξώφυλλο είναι παραπλανητικό αυτό που βλέπετε από έξω δεν είναι το ίδιο με μέσα περίμενα να δω κάτι σκοτεινό και λεπτομερές γεμάτο δράση και διάβασα γελοιογραφία του Αρκά σε Κυριακάτικη εφημερίδα, το σχέδιο είναι χάλια, δεν το έχω πει ποτέ αυτό για κόμικ και κάθε καλλιτέχνης έχει τις ιδιαιτερότητές του αλλά να φτάνεις στο σημείο να σχεδιάζεις όλους τους χαρακτήρες να μοιάζουν ο ίδιος? Όλοι έμοιαζαν με τον Punisher, στα Ελληνικά τιμωρό, μέχρι και οι γυναίκες έμοιαζαν με τον punisher, πολύ κακό σχέδιο και στις σκηνές δρασεις όλα έμοιαζαν απλοϊκά σχεδιασμένα ούτε σκιάσεις τίποτα, απλά αν περιμένετε όσοι δεν το έχετε αγοράσει ακόμα να διαβάσετε κάτι που μοιάζει με το εξώφυλλο ξεχαστε το. Η ιστορία και αυτή απλοϊκή ο punisher επιστρέφει στην Αμερική και σκοτώνει εγκληματίες. Αυτό, τίποτα άλλο απλά όλη την ώρα σκοτώνει τον ένα σκοτώνει τον άλλο και κάποιοι ντεντέκτιβ που είναι  ολοιδιοι ο Punisher τον κυνηγάνε. Πολύ μπλα μπλα από αυτούς για το που είναι ο τιμωρός και ο punisher απλά λέει κάτι βρισιές κάτι σαχλες για θεούς και σκεφτετε πως θα κάνει κάτι. Προσπαθώ να βρω κάτι θετικό αλλά δεν βρίσκω περίμενα κάτι σε ταινία δράσης αλλά ακομα και αν η ιστορία ήταν απλή ίσως αν το σχέδιο ήταν καλύτερο θα το είχε σώσει. Δεν έχω διαβάσει κάποια καινούργια ιστορία του Punisher και αυτή ήταν η πρώτη σίγουρα πάντως υπάρχουν πολύ καλύτερες ιστορίες το συνιστώ ίσως σε ενιαχρονα που θέλουν να εξοικειωθούν με την βία στις ταινίες και τις σκηνές εγκλήματος κάτι σαν το Μπαγκς Μπάνι από εμένα παίρνει ένα 3.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καταπληκτική η ιστορία του Ultimate Spiderman. Εκτενής περιεκτική και χωρίς να χρειάζεται να ξέρεις τίποτα άλλο. 

Έκατσα και διάβασα την ιστορία του Spiderman γενικά. Εντάξει o Amazing Spiderman έχει τ ε ρ α σ τ ι ο run. Βασικά κατάλαβα ότι και ο Amazing και ο Ultimate μετά την έναρξη του δευτέρου τρέχανε μαζί. Ας πούμε ο πρώτος τόμος της συλλογής ήταν ένας μοντέρνος Amazing. Δηλαδή υπάρχει κάποιος από εσάς που έχει όλες τις ιστορίες του Spiderman?

 

Τέλος είναι γεγονός ότι σαν τον Spiderman δεν έχει παιδιά. Πολύ ωραιότερες ιστορίες από όλους τους άλλους μέχρι τώρα. Για αυτό αρέσει στους ερασιτέχνες Μάρβελακηδες σαν κ μένα.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, Γουλβι είπε:

Τόμος 28 Punisher: Η επιστροφή μέρος πρώτο. 
Κριτική

Είχα αφήσει τον punisher να το διαβάσω όταν κυκλοφορήσει και το δεύτερο μέρος αλλά δεν μπόρεσα να περιμένω και το διαβασα. Το εξώφυλλο είναι παραπλανητικό αυτό που βλέπετε από έξω δεν είναι το ίδιο με μέσα περίμενα να δω κάτι σκοτεινό και λεπτομερές γεμάτο δράση.

 

Ακριβώς το ίδιο πράγμα είχα πει και εγώ στην Κρυστάλλινη Σφαίρα πριν από δύο εβδομάδες.Πιστεύω πως η ιστορία  θα αναδεικνυόταν πολύ περισσότερο αν είχε το σχέδιο των εξωφύλλων.Είτε είναι καλή ή όχι.

 

On 26/9/2020 στο 8:52 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Εγώ αυτό έχω να πω χωρίς να έχω πάρει ακόμα το τεύχος ή διαβάσει όλη την ιστορία.

 

Με ενοχλεί πιο πολύ που το κόμικ δεν έχει το σχέδιο των εξωφύλλων και έχει αυτό που έχει παρά τα εξώφυλλα των τευχών που είναι μικρογραφίες σε σελίδα "γκαλερί" σαν το τεύχος 8 του Captain Britain.Για αυτό δεν φταιει ούτε Hatchette ούτε Anubis.

 

Βλέπεις αυτό:

601417.thumb.jpg.32a83da7c86759ad91a0a63f220dfcae.jpg

 

Και μετά αυτό:

RCO012.thumb.jpg.1e944e04b481cea029a5e1b3eb5f93c5.jpg

 

Φαντάσου πως θα ήταν οι σκηνές δράσης με το πρώτο...

 

On 26/9/2020 στο 11:28 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Σαμποτάζ της DC!!  :lol:  

 

Αλλά εντάξει πέρα από τη πλάκα,φανταστείτε ένα σοβαρό 18+ κόμικ Punisher ή γενικά ένα σοβαρό κόμικ με σχεδιαστή τον Tim Bradstreet (αυτόν που κάνει τα εξώφυλλα).Θα ήταν γ@μάτο.  

 

Υπάρχει και το The Punisher: Frank Castle MAX που είναι 18+ και δεν έχει τον Steve Dillon στο σχέδιο.Αλλά έχει τον Garth Ennis στο σενάριο στα 60 πρώτα τεύχη που αν δεν σου άρεσε το Η Επιστροφή (έστω το πρώτο μέρος) τότε μάλλον να μην σου αρέσει ούτε αυτό.

 

Εγώ αφήνω ένα link με τη σειρά στα Αγγλικά από το readcomicsonline,δειγματικά ώστε αν θες να διαβάσεις ένα τεύχος και να κρίνεις ανάλογα:

https://readcomiconline.to/Comic/The-Punisher-Frank-Castle-MAX

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 10/9/2020 at 5:17 PM, spiderman said:

Βγήκε ιστορία με Spiderman again? Α ωραία.... δεν θα το πάρω.

 

Ρε σεις, άμα βγαίνει ιστορία με σπάιντερμαν και δεν την αγοράζει ούτε ο... spiderman, πως περιμένετε να ολοκληρωθεί η σειρά;

 

:ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

4 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Ακριβώς το ίδιο πράγμα είχα πει και εγώ στην Κρυστάλλινη Σφαίρα πριν από δύο εβδομάδες.

Έτσι και αλλιώς αγοράζω όλα τα τεύχη γιατί θέλω να φτιάξω και την εικόνα, διαδικτυακά κόμικ διάβαζα παλιά σε καλύτερες ιστοσελίδες τώρα δεν υπάρχουν, στην συγκεκριμένη συνέχεια βγάζει μηνύματα ότι καυτες γυναίκες βρίσκονται μόλις 3 χιλιόμετρα μακριά μου και θέλουν να μου μιλήσουν.:Suspicious:

Το ότι το σχέδιο ήταν τόσο κακό δεν το περίμενα αν και είδα καμία δύο σελίδες πολύ γρήγορα νόμιζα ότι θα τις είχαν ίσως μοιρασμένες με δύο τεχνικές αυτή του εξωφύλλου και την χοντροκομμένη αλλά μόλις το είδα από κοντα.:down:

Γενικά αποφεύγω να κοιτάω ποστ με εικόνες για να μην μου χαλάει την εμπειρία ακόμα και λίγο χάλια όπως ο punisher, δεν πειράζει πάμε για το επόμενο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

18 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Ρε σεις, άμα βγαίνει ιστορία με σπάιντερμαν και δεν την αγοράζει ούτε ο... spiderman, πως περιμένετε να ολοκληρωθεί η σειρά;

 

:ego:

Δηλαδή δεν φτάνει που πρωταγωνιστώ στο κόμικ, θα με αγοράσω κιόλας? Σαν τους τραγουδιστές της σειράς που αγοράζουν τα cd's τους για να κάνουν πωλήσεις ε? :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 29 ~ Ultimate Spider-Man ~ Δύναμη και Ευθύνη

 

Κατ' αρχάς να πω πως πρόκειται για τον τίτλο που ξεκίνησα να μαθαίνω περισσότερα για τον αραχνάνθρωπο καθώς είναι μια από τις σειρές που μάζευα όταν κυκλοφορούσε.

Οπότε αντικειμενική κριτική μάλλον δεν θα πάρετε από μένα :D

Στο ψητό τώρα, πρόκειται για ένα πολύ όμορφο τόμο, ευκολοδιάβαστο με το (όχι καταπληκτικό αλλά) αρκετά συμπαθητικό σχέδιο. Περιέχει αρκετή δράση και αρκετό συναίσθημα αφού εύκολα καταλαβαίνεις το τι περνάει ο Peter σε κάθε τεύχος. Το χιούμορ δε λείπει σε καμία στιγμή ακόμη και στις μάχες. 

 

Γενικά είναι ότι πρέπει για να γνωρίσεις τον Spiderman αλλά και ότι πρέπει για να χαλαρώσεις όταν τον ξέρεις. Με έψησε αρκετά ώστε να συνεχίσω το διάβασμα και των υπόλοιπων τευχών που έχω και ίσως να κλείσω τη σειρά με τα 10-15 τεύχη που μου λείπουν. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

20 ώρες πριν, Pilgrim είπε:

Τόμος 29 ~ Ultimate Spider-Man ~ Δύναμη και Ευθύνη

 

Στο ψητό τώρα, πρόκειται για ένα πολύ όμορφο τόμο, ευκολοδιάβαστο με το (όχι καταπληκτικό αλλά) αρκετά συμπαθητικό σχέδιο. 

 

Γ

Το σχέδιο είναι αλλιώς γιατί δεν είμαι εγώ ο γνήσιος ο original Spidey αλλά ο παράλληλος εαυτός μου! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ultimate Spider-Man: Δύναμη και Ευθύνη

 

Είχα ιδιαίτερη αγωνία να διαβάσω το συγκεκριμένο κόμικ. Αφενός επειδή μ΄αρέσει ο Spider-Man, αφετέρου επειδή ήθελα να διαπιστώσω και μόνος μου τις διαφορές του ultimate σύμπαντος με το amazing.
Λοιπόν. Η ιστορία σε γενικές γραμμές είναι γνωστή.
Ουσιαστικά έχουμε μια διασκευή του πρωτότυπου origin, το οποίο έχει "τραβηχτεί" (το πρωτότυπο ήταν μόλις 11 σελίδες), έχει εκσυγχρονιστεί κι έχουν μπει κάποιες επιπλέον σαλτσούλες, ενώ γνωρίζουμε και τον αναθεωρημένο Green Goblin (ο οποίος μάλλον πήρε πολλά αναβολικά για να έχει φουσκώσει τόσο :lol:).

 

Θεωρώ η ιστορία απευθύνεται σε νέους αναγνώστες που θέλουν να γνωρίσουν τον Spider-Man.
Εμένα πάντως πείτε με ρομαντικό, πείτε με παλιομοδίτη, πείτε με ρετρολάγνο... προτιμώ το παλιό origin και γενικώς τα Spider-Man δεκαετίας ΄60, ΄70 και ΄80 :)

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα που είχαμε με τον Mandrake σχετικά με το που βασίζονται οι ταινίες του Sam Raimi θεωρώ η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
Έχουν πάρει στοιχεία κι απ΄τα δύο σύμπαντα και ίσως περισσότερα απ΄το παλιό.
Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πατάνε αποκλειστικά στο ultimate.
Και μπορώ να γράψω ένα σωρό διαφορές που υπάρχουν, αλλά θα ξεφύγουμε.

 

Εν κατακλείδι, ο τόμος "Δύναμη και Ευθύνη" είναι αντικειμενικά πολύ καλός και αξίζει να διαβαστεί από κάθε φαν του Spider-Man ή των υπερηρωικών γενικότερα.
Δεν θα διαβάσεις καινούρια ιστορία, αλλά την αναθεωρημένη εκδοχή μιας αγαπημένης :)

Είναι η καλύτερη ιστορία Spider-Man που υπάρχει;
Όχι.
Είναι ο καλύτερος τόμος Spider-Man της συλλογής;
Επίσης όχι.
Είναι ο ιδανικός τόμος να ξεκινήσει ένας νέος αναγνώστης τη γνωριμία του με το συγκεκριμένο ήρωα;
Ναι.

 

8/10  :gnews:

 

Η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 

  1) The Amazing Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: 9/10

  2) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  3) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10

  4) Μarvels: 8.5/10

  5) Ultimate Spider-Man: Δύναμη και Ευθύνη: 8/10
  6) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  7) Wolverine: 8/10
  8) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  9) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

10) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο: 7.5/10

11) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο: 7.5/10

12) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
13) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
14) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
15) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
16) Iron Man: Extremis: 7/10

17) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

 

Ό,τι δεν υπάρχει στη λίστα δεν το διάβασα.

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Ultimate Spider-Man: Δύναμη και Ευθύνη

 

Είχα ιδιαίτερη αγωνία να διαβάσω το συγκεκριμένο κόμικ. Αφενός επειδή μ΄αρέσει ο Spider-Man, αφετέρου επειδή ήθελα να διαπιστώσω και μόνος μου τις διαφορές του ultimate σύμπαντος με το amazing.
Λοιπόν. Η ιστορία σε γενικές γραμμές είναι γνωστή.
Ουσιαστικά έχουμε μια διασκευή του πρωτότυπου origin, το οποίο έχει "τραβηχτεί" (το πρωτότυπο ήταν μόλις 11 σελίδες), έχει εκσυγχρονιστεί κι έχουν μπει κάποιες επιπλέον σαλτσούλες, ενώ γνωρίζουμε και τον αναθεωρημένο Green Goblin (ο οποίος μάλλον πήρε πολλά αναβολικά για να έχει φουσκώσει τόσο :lol:).

Γενικά πήρες μια γεύση :) Με μόνο αυτόν τον τόμο που καλύτερα θα έλεγα με μόνο τα ελάχιστα τεύχη που διάβασες δεν βλέπεις αρκετές διαφορές που εμφανίζονται αργότερα :) Όταν το πρωτοδιάβασα δεν ήμουν "νέος" στον κόσμο του Spiderman και μου άρεσε. Απλά είναι άλλο σύμπαν που εκσυγχρονίζει τα πράγματα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  

18 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Γενικά πήρες μια γεύση :) Με μόνο αυτόν τον τόμο που καλύτερα θα έλεγα με μόνο τα ελάχιστα τεύχη που διάβασες δεν βλέπεις αρκετές διαφορές που εμφανίζονται αργότερα :)

 

Δεν είναι απλώς "αρκετές"... Της κακομοίρας γίνεται! Ακόμη κι αν αναφερόμαστε μονάχα στον Spider-Man, με τα τεύχη αυτά δεν έχει δει τίποτε συγκρίσιμο, ουσιαστικά, μεταξύ των δύο συμπάντων. Δε μιλάμε για έναν απλό "εκσυχρονισμό" όπως λένε τα παιδιά. Ο βασικός πυρήνας μένει και εδώ. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ διαφορετικά και μόνο τα ονόματα κάποιων χαρακτήρων παραμένουν.

 

 

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Τώρα όσον αφορά το θέμα που είχαμε με τον Mandrake σχετικά με το που βασίζονται οι ταινίες του Sam Raimi θεωρώ η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Έχουν πάρει στοιχεία κι απ΄τα δύο σύμπαντα και ίσως περισσότερα απ΄το παλιό.
Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πατάνε αποκλειστικά στο ultimate.
Και μπορώ να γράψω ένα σωρό διαφορές που υπάρχουν, αλλά θα ξεφύγουμε.

 

 

Για βρες μου τώρα και που έγραψα ότι "πατάνε στο Ultimate Universe" οι ταινίες. :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Δεν είναι απλώς "αρκετές"... Της κακομοίρας γίνεται! Ακόμη κι αν αναφερόμαστε μονάχα στον Spider-Man, με τα τεύχη αυτά δεν έχει δει τίποτε συγκρίσιμο, ουσιαστικά, μεταξύ των δύο συμπάντων. Δε μιλάμε για έναν απλό "εκσυχρονισμό" όπως λένε τα παιδιά. Ο βασικός πυρήνας μένει και εδώ. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ διαφορετικά και μόνο τα ονόματα κάποιων χαρακτήρων παραμένουν.

Ισχύει αυτό. Αλλά είπα να μην αναφέρω τίποτα παραπάνω... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παράθεση μπορεί να έκανα σ' εσένα αλλά ήταν συμπληρωματικά αυτά που έγραψα. Τα λέω στη νύφη για να τ' ακούει η πεθερά. bigwing.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γρήγορα-γρήγορα η κριτική μου για τον τόμο Ultimate Σπάιντερ-Μαν: Δύναμη και Ευθύνη, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Σε γενικές γραμμές ένα πιο αναλυτικό-εναλλακτικό ορίτζιν του ήρωα, όταν αυτός πήγαινε ακόμα σχολείο και πώς αποφάσισε να χρησιμοποιήσει την δύναμη που του δόθηκε με σκοπό να προστατέψει τους ανθρώπους που βρίσκονται σε κίνδυνο.

 

Σεναριακά ο Μπέντις στην πρώτη του επαφή με τον ήρωα, καταφέρνει να περάσει στον αναγνώστη αρχικά έναν άβουλο σπασίκλα, ο οποίος δεν τολμά να υψώσει ανάστημα απέναντι σε αυτούς που τον πειράζουν, ή να εκφράσει ελεύθερα τα συναισθήματά του στην κοπέλα που του αρέσει. Από το τσίμπημα της αράχνης και έπειτα, ο Πίτερ φαίνεται πως δυσκολεύεται να διαχειριστεί την αλλαγή στο σώμα του, καθώς στην συνέχεια ως αιτία αυτού, αντιδρά απότομα και με θυμό απέναντι στους δικούς του, αλλά και εκδικητικά απέναντι σε αυτούς που του έκαναν την ζωή δύσκολη. Μου άρεσε που ο Μπέντις εστίασε την ανάπτυξη του χαρακτήρα κυρίως στον Πίτερ και σε μικρότερο βαθμό στον Σπάιντι, δείχνοντας τις δυσκολίες και τους προβληματισμούς που περνάει ένας έφηβος όταν τα πράγματα που ίσχυαν μέχρι πρότινος αρχίζουν να μεταβάλλονται.

 

Γενικά σεναριακά αισθανόμουν σαν να διάβαζα αυτά τα τεύχη που έβγαζε παλιά το περιοδικό Sporty, που έδειχνε διάφορους αγώνες που είχαν γίνει αποτυπωμένους σε φωτογραφικά στιγμιότυπα και από δίπλα είχε και μία περιγραφή του τι γινόταν. Δηλαδή ένιωσα σαν να διάβασα το 1/3 της πρώτης ταινίας του Ράιμι (αν και το κόμιξ προηγείται της ταινίας). Για παράδειγμα, η πρώτη αγάπη του Πίτερ είναι η Μέρι Τζέιν, ο Χάρι είναι φίλος του αλλά από "απόσταση", ο Δόκτωρ Όκτοπους συνεργάζεται με τον Όσμπορν, η συμμετοχή του Πίτερ στο Smackdown. Μόνο η σκηνή που ο Πίτερ αφήνει τον κλέφτη να ξεφύγει μου θύμισε την ταινία του Γουέμπ. Δεν λέω ότι ήταν κακό αυτό, απλώς δεν ενθουσιάστηκα ούτε εξεπλάγην ιδιαίτερα με την πορεία της διήγησης, αν και γνώριζα ότι πρόκειται για ορίτζιν ιστορία του ήρωα με κάποιες μικροδιαφορές.

 

Στο κομμάτι του σχεδίου αυτό ήταν αρκετά ωραίο και σύγχρονο (φωνάζει '00s) με καθαρά μεγάλα καρέ, τα οποία σε συνδυασμό με το σενάριο έκαναν την ιστορία να διαβάζεται γρήγορα. Το μόνο που δεν μου άρεσε πολύ ήταν ο σχεδιασμός του Πίτερ. Επίσης τα καρέ που ο Σπάιντερ-Μαν κυνηγάει εγκληματίες και μονομαχεί με τον Γκριν Γκόμπλιν είναι απολαυστικά και καταφέρνουν να χορτάσουν το μάτι του αναγνώστη. Γενικά πάντως θα συμφωνίσω και εγώ με τον @Laz33, ότι τα σχέδια των '80s-'90s μου αρέσουν περισσότερο.

 

Συμπερασματικά ένας τόμος που παρουσιάζει μία διαφορετική προσέγγιση για το πώς ο Σπάιντερ-Μαν απέκτησε τις δυνάμεις του και πώς εξαιτίας αυτών θα πρέπει να ωριμάσει σαν άνθρωπος. Αξίζει να διαβαστεί για όλες αυτές τις μικροδιαφορές που έχει από τον Amazing, για την αποτύπωση της ψυχολογίας του ήρωα από τον Μπέντις, αλλά κυρίως για τα καρέ όπου ο Πίτερ συνειδητοποιεί με τον χειρότερο τρόπο ότι με την μεγάλη δύναμη έρχεται και η μεγάλη ευθύνη. Βαθμολογία: 8/10.

 

Υ.Γ.: Πάντως μέχρι να διαβάσω τον Ultimate Σπάιντερ-Μαν του Μάιλς Μοράλες, μεταξύ Ultimate Σπάιντερ-Μαν και Amazing Σπάιντερ-Μαν του Πίτερ Πάρκερ, νομίζω πως κλίνω προς τον Amazing.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, kaneda είπε:

Αξίζει να διαβαστεί για όλες αυτές τις μικροδιαφορές που έχει από τον Amazing, για την αποτύπωση της ψυχολογίας του ήρωα από τον Μπέντις, αλλά κυρίως για τα καρέ όπου ο Πίτερ συνειδητοποιεί με τον χειρότερο τρόπο ότι με την μεγάλη δύναμη έρχεται και η μεγάλη ευθύνη.

 

 

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ωραία αυτή η καινούργια αναβάθμηση...

Δεν μπορώ να επεξεργαστώ αναρτήσεις από κινητό για τυχόν λάθη αφού τις ανεβάσω.Η μοντέρνα εκδοχή της γραφής σε πηλό...

 

Θα κάνω κανένα λάθος και θα φάω κράξημο χωρίς λόγο.   :lol:  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

31 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Ωραία αυτή η καινούργια αναβάθμηση...

Δεν μπορώ να επεξεργαστώ αναρτήσεις από κινητό για τυχόν λάθη αφού τις ανεβάσω.Η μοντέρνα εκδοχή της γραφής σε πηλό...

 

Θα κάνω κανένα λάθος και θα φάω κράξημο χωρίς λόγο.   :lol:  

 

Δοκίμασε να πατήσεις στο σχόλιό σου στο πεδίο ακριβώς κάτω από το όνομά σου και ακριβώς πάνω από την πρώτη γραμμή που ξεκινάς να γράφεις, τέρμα δεξιά (κάπου στο άσπρο κενό). Θα σου εμφανιστούν τρεις κουκίδες. Τσέκαρε και εδώ.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.