Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλησπέρα, παίδες, χρειάζομαι λιγάκι βοήθεια. Επειδή δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία μου και έχω χάσει πάρα πολλή ώρα ψάχνοντας στα ράφια μου, θυμάται κανείς πώς μεταφράζεται το αρκτικόλεξο Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α. (S.H.I.E.L.D.)?  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

24 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Καλησπέρα, παίδες, χρειάζομαι λιγάκι βοήθεια. Επειδή δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία μου και έχω χάσει πάρα πολλή ώρα ψάχνοντας στα ράφια μου, θυμάται κανείς πώς μεταφράζεται το αρκτικόλεξο Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α. (S.H.I.E.L.D.)?  

Μήπως είναι αυτό; (χωρίς να το γνωρίζω)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 λεπτά πριν, hudson είπε:

Μήπως είναι αυτό; (χωρίς να το γνωρίζω)

 

Νομίζω πως δεν είναι αυτό, αλλά δε ευχαριστώ όπως κι αν έχει

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 λεπτά πριν, hudson είπε:

Μήπως είναι αυτό; (χωρίς να το γνωρίζω)

Άκυρο, μάλλον αυτό είναι! Ευχαριστώ λίγο περισσότερο!

:P

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

 

Ο Καμπανάς το έγραφε Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α. χωρίς νομίζω να είχε βρει και τις κατάλληλες λέξεις για τη σημασία των αρχικών του ακρωνυμίου.

 

Στα αγγλικά την εποχή που είμαστε (60s) σήμαινε:

 

S.upreme H.eadquarters, I.nternational E.spionage and L.aw-Enforcement D.ivision

δηλαδή:

Ανώτατο Αρχηγείο, Τμήμα Διεθνούς Κατασκοπείας και Επιβολής του Νόμου

 

Στα κόμιξ το 1991 το άλλαξαν σε:

 

S.trategic H.azard I.ntervention E.spionage L.ogistics D.irectorate

δηλαδή:

Στρατηγείο Αποτροπής Κινδύνων, Διεύθυνση Επιμελητείας Κατασκοπείας

 

Και στις ταινίες του Marvel Universe είπαν ότι σημαίνει:

 

S.trategic H.omeland I.ntervention, E.nforcement and L.ogistics D.ivision

δηλαδή:

Στρατηγείο Προστασίας της Πατρίδας, Διεύθυνση Επιβολής και Επιμελητείας

 

Από όλα τα ανωτέρω θα μπορούσαμε κι εμείς να το λέμε Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α. ως:

 

Α.νώτατο Σ.τρατηγείο Π.εριορισμού Ι.διαίτερα Δ.υναμικών Α.πειλών  :)

  • Like 10
  • Respect 3
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

 

 

Από όλα τα ανωτέρω θα μπορούσαμε κι εμείς να το λέμε Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α. ως:

 

Α.νώτατο Σ.τρατηγείο Π.εριορισμού Ι.διαίτερα Δ.υναμικών Α.πειλών  :)

Μετά τα παραπάνω δίκαια παίρνεις το μετάλλιο (🏅) του Μ.Ε.Τ.Α.Φ.Ρ.Α.Σ.Τ.Η

 

Μέγιστος 

Επεξηγητης

Της

Αγγλικής 

Φρασεολογίας

Ρηξικέλευθα

Αποδομημενης

Σε

Ταιριαστή 

Ηχολαλια

 

:lol:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ε.Υ.Χ.Α.Ρ.Ι.Σ.Τ.Ω.

 

Έχω

Υπόψη

Χαριτωμένες

Ατάκες,

Ρηξικέλευθους

Ιδιωματισμούς,

Συνολικά

Τρομερά

Ωραίους!

 

:xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εντωμεταξυ δεν είναι τυχαίο που σε ένα μεγάλο ποσοστό τέτοιων ακρονυμιων των μικρών εξερευντων (γιατί αυτοί είναι οι ειδικοί του είδους) παίζει η λέξη ρηξικέλευθος. Είναι πολύ αβανταδορικη!!!!:lol:

 

Υ.Γ. ωραίο πρωινό πινγκ πονγκ. Την καλημέρα μου και στον @ Ilias  που έδωσε την αφορμή αφού είναι ο αληθινός

 

Ε.Ι.Δ.Ι.Κ.Ο.Σ.

 

Επεξηγητης

Ιερογλυφικών 

Διορθωτης

Ιδιωματισμων 

Και

Οριοθετημένων

Σελίδων 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε Manitou βλέπω ότι είσαι Χ.Α.Ρ.Μ.Α. οφθαλμών! :)

 

Χαρούμενος

Αναγνώστης

Ρωμαλαίων

Μικυμαουσικών

Αρκτικόλεξων

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις διάβασα τον 75ο τόμος της Συλλογής και χωρίς περαιτέρω εισαγωγικές φλυαρίες παραδίδω την καλόπιστη κριτική μου.

 

75. Avengers-Επανένωση: Να λοιπόν, που μετά από τόνους αποδόμησης, ρεαλισμού, εσωτερικών διαμαχών των ηρώων  και ένα σωρό άλλων βλακειών που καταστρέφουν ένα υπερηρωικό κόμικ επιτέλους πιάνω στα χέρια μου ένα κόμικ που δε γράφτηκε τον περασμένο αιώνα (πιασάρικο αυτό, ε;) και έχει όλα εκείνα τα στοιχεία που με γοήτευσαν στα κόμικς αλλά και στις ταινίες και στα βιβλία δράσης και φαντασίας. Τρεις υπεηρωικοί τύποι λοιπόν, ο Καπ, ο Άιρον Μαν και ο αγαπημένος μου Θωρ, μεταφέρονται σε ένα κόσμο που έχει γίνει άνω κάτω, αφήνουν στην άκρη τις διαφορές τους, συγχωρούν και θυσιάζουν πράγματα για όφελος των άλλων ενώ πολεμούν δράκους, τρολ, ξωτικά και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Κάνουν δηλαδή υπερηρωικά πράγματα. Απολαυστικό όσο ένα milkshake κάτω από φοίνικα σε δροσερή παραλία ενώ η υπόλοιπη χώρα ψήνεται από καύσωνα 42 βαθμών Κελσίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τόμος 76 X-Men Το Λυκόφως των Μεταλλαγμένων

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0076.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0076z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

 

Επόμενο τεύχος Το Βασίλειο της Σκιάς

 

image.thumb.jpeg.c3ba6e9afe5e7d422af293bd41150ec7.jpeg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

22 ώρες πριν, hudson είπε:

Τόμος 76 X-Men Το Λυκόφως των Μεταλλαγμένων

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0076.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0076z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

 

Επόμενο τεύχος Το Βασίλειο της Σκιάς

 

image.thumb.jpeg.c3ba6e9afe5e7d422af293bd41150ec7.jpeg

 

 

Επιτέλους! Έκανες κι εσύ την δημοσίευση του νέου τόμου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 75: Avengers Επανένωση

 

61A0sNtguBL._SX342_SY445_QL70_ML2_.jpg

 

Συνήθως βαριέμαι να διαβάζω δεύτερη φορά ιστορίες, ειδικά όσες δε με άφησαν ενθουσιασμένο, αλλά το Avengers Prime πάει καιρός από τότε που το διάβασα από την Οξύ και ήθελα να δω αν θα αποδειχθεί εξίσου οκ, αλλά τίποτα το εξαιρετικό.

 

Το Dark Reign και το Siege τελειώνει, η Hela επιτίθεται

 

avengersprime4.jpg

 

Πως αυτός ο τόμος βγήκε πριν το Siege δεν καταλαβαίνω, απολύτως καμία λογική. Ουσιαστικά το Siege σηματοδοτεί το τέλος του Dark Reign με τον Norman Osborn να ηττάται στην προσπάθεια του να κατακτήσει την (εγκατεστημένη στη Γη) Asgard, αλλά τελικώς η τελευταία καταστρέφεται ολοσχερώς. Ο Steve Rogers και ο Iron Man, με τα τραύματα του Civil War και όσως έγιναν μετά με το θάνατο και την ανάσταση του Cap κτλ να είναι νωπά, ξεκινούν για ακόμα μία φορά να τσακώνονται μπροστά στον τσακισμένο Thor.

 

4vw3vegp84011.webp

 

Κάπου εκεί και με ένα μαγικό τρόπο μεταφέρονται από τη διαλυμένη πύλη του Heimdall σε μια άλλη τοποθεσία των Εννιά Βασιλείων τα οποία μοιάζουν πολύ πιο σκοτεινά πλέον, ενώ ταυτόχρονα χωρίζονται μεταξύ τους. Θα περάσουν διαφορετικές περιπέτειες πριν ξαναβρούν ο ένας τον άλλον και καταλαβαίνουν ότι η μεταφορά της Asgard στη Γη και ο θάνατος του Odin έχει οδηγήσει τη Hela στο να κατακτήσει τα Εννιά Βασίλεια η ίδια και να έχει μαζέψει έναν δικό της πιστό στρατό για να πολεμήσει τον Thor και το δικό του στρατό. Προφανώς η όλη ιστορία λήγει με μια πολύ μεγάλη και εντυπωσιακή μάχη.

 

avengersprime6.jpg

 

Προφανώς ο Bendis αργά και σταθερά ζυμώνει τη σχέση των τριών και ιδίως Cap-Iron Man. Βλέπουμε πως θυμούνται παλιά περιστατικά και πρώην συντρόφους τους στη μάχη, αναπολούν στιγμές που ήταν αγαπημένοι και η πολύ μεγάλη και εμφατική νίκη τους τούς οδηγεί τελικά στο να λύσουν τις διαφορές τους και να οδηγηθούν στη συμφιλίωση χαροποιώντας τον Νορβηγό Θεό και φυσικά ανοίγοντας το δρόμο για μια μεγάλη και σπουδαία επανένωση των Avengers. Ίσως δεν είναι η επανένωση όλων των Εκδικητών αυτή που βλέπουμε όσο η ολοκλήρωση της ιστορίας διάλυσης της ομάδας από τον ίδιο συγγραφέα με τα τρία σημαντικότερα μέλη της να έχουν αποκαταστήσει τις σχέσεις τους.

 

Ένα αρκετά ρετρό σχέδιο κοντά στα κόμικ του Thor

 

6dc3e6d882ef6b96ab959aa6cd08bbf2--alan-davies-thor-avengers.jpg

 

Σπουδαίος ο Alan Davis και παρά τη χρονιά που βγήκε το κόμικ προσωπικά μου έβγαλε μια πολύ μεγάλη ρετρίλα. Τα χρώματα αρκετά σκοτεινά, όπως ακριβώς χρειάζεται σε ένα περιβάλλον που έχει κατακτήσει η Hela και φυσικά από τη στιγμή που έχουμε Εννιά Βασίλεια, είμαστε πιο κοντά σχεδιαστικά στα κόμικ Thor με διάφορα μεσαιωνικού τύπου χωριά, τέρατα και περίεργα πλάσματα να ζωγραφίζονται υπέροχα από τον Άγγλο σχεδιαστή.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

iron-man-cap-hug.jpg

 

Δεν είναι ούτε κακή, ούτε φοβερή ιστορία, αν σας αρέσει ο κόσμος του Thor σίγουρα θα τη συμπαθήσετε περισσότερο, ακόμα και αν το κεντρικό θέμα είναι οι σχέσεις των τριών Avengers. Σίγουρα αν μαζεύετε κόμικ της περιόδου και βάζετε σε χρονική τάξη τις ιστορίες όπως εγώ, σας χρειάζεται. Αν όχι, διαβάστε λίγο όσα έγραψα για το σενάριο και το σχέδιο και δείτε αν σας ταιριάζει. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 15/7/2022 στο 10:31 ΜΜ, constantinople είπε:

...Από όλα τα ανωτέρω θα μπορούσαμε κι εμείς να το λέμε Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α. ως:

 

Α.νώτατο Σ.τρατηγείο Π.εριορισμού Ι.διαίτερα Δ.υναμικών Α.πειλών  :)

 

@ constantinople με την άδειά σου θα ήθελα να προσθέσω την ομολογουμένως ευφάνταστη μετάφρασή σου στο σάιτ, όπου διατηρώ τη λίστα με τα μεταφρασμένα ονόματα/ορολογίες κλπ. σαν fan-made

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36781
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   127
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και έρχομαι εγώ και ερωτώ :

Έχοντας υπόψην το γεγονός πως στα επόμενα τεύχη μέχρι τη συμπλήρωση της συλλογής θα υπάρξουν κάποιες επανακυκλοφοριες( ιστορίες που έχουν ήδη κυκλοφορήσει στα ελληνικά), ποιες ιστορίες από όσες έχουν ανακοινωθεί προσμενετε περισσότερο να προσθέσετε στη συλλογή σας? 😎

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε η στιγμή, λοιπόν, που περίμενα αρκετό καιρό, να πιάσω στα χέρια μου δηλαδή το πολυσυζητημένο “1602”. Ήδη είχα κάνει μία εισαγωγή στο τρόπο που τελικά απόκτησα και τις δύο κυκλοφορίες, που φιλοξενήθηκαν στην Ελλάδα, τον τόμο της Anubis και τον 64ο τόμο της “Συλλογής Marvel”. Προσωπικά προτίμησα να διαβάσω την δεύτερη έκδοση. 

 

Ξεκινάμε το ταξίδι μας, λοιπόν, λέγοντας ότι έχουμε να κάνουμε με ένα ακόμα σενάριο του αξιόλογου συγγραφέα Neil Gaiman, ο οποίος φημίζεται για την λογοτεχνική του γλαφυρότητα κι ευστροφία. Το πρώτο συναίσθημα που μας έρχεται στο μυαλό, πριν ακόμα ξεκινήσουμε την ανάγνωση, είναι η έκπληξη, με τον περιεχόμενο της ιστορίας. Ο Gaiman επιστρέφει στην Ελισαβετιανή Εποχή στην Αγγλία, λίγο μετά τον Μεσαίωνα κι εκεί τοποθετεί ένα, διόλου ευκαταφρόνητο, cast από τους γνωστούς και μη εξαιρετέους υπερήρωες που γέννησε ο Οίκος των Ιδεών. Από μόνη της η συγκεκριμένη ιδέα αποτελεί πηγή λογοτεχνικής ευφυΐας. Ο δημιουργός, όμως, δεν μένει εκεί, καθώς δεν κάνει μια στείρα περιγραφή τους στο νέο χρονικό και τοπικό πλαίσιο (μιας και φεύγουμε από την Νέα Υόρκη και περιπλανιόμαστε στην Μεγάλη Βρετανία), αλλά φροντίζει να τους προσαρμόσει στα δεδομένα και τις επιταγές της εποχής, χωρίς ωστόσο ν’ αλλοιώνει (κατά πολύ) τον αρχικό χαρακτήρα τους. Ομολογώ, λοιπόν, ότι αυτός ήταν κι ο κύριος λόγος που με έκανε να θέλω πολύ να αποκτήσω το συγκεκριμένο graphic novel. :) 

 

Βασικός πρωταγωνιστής στην ιστορία δεν υπάρχει, καθώς όλοι οι ήρωες έχουν ενεργή συμμετοχή στη πλοκή. Ίσως, όμως, να θεωρήσουμε τον Nick Fury και τον Dr. Strange σαν τους… οικοδεσπότες της. :P Ο μυημένος, αλλά κι ο μέτρια “διαβασμένος” αναγνώστης στα υπερηρωικά της Marvel, δεν θα δυσκολευτεί στο ελάχιστο ν΄ αναγνωρίσει ποιος είναι ποιος, καθώς τους προδίδει το όνομα (που είναι προσαρμοσμένο στην εποχή), αλλά πρωτίστως η μορφή και οι δυνάμεις που κατέχουν. Ο δημιουργός έχει δείξει τον δέοντα σεβασμό στους ήρωες που διαχειρίζεται και πολλές φορές παραθέτει λεπτομέρειες από τα origins τους (πχ το ραβδί που μεταμορφώνει τον Thor, το “φλερτ” του Peter Parker με την αράχνη, το κράνος του Magneto κ.ά.). Κι εδώ, όμως, εντόπισα μία υπερβολή στον πλουραλισμό που υπάρχει στο cast, με αποτέλεσμα η πλοκή να “μπουκώνει” σε πολλά σημεία με την συνεχή άφιξη νέων χαρακτήρων. 

 

Μέχρι εδώ, λοιπόν, όλα καλά. Από εδώ και πέρα, όμως, τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα είχα υπολογίσει μέσα στο φτωχό μου το μυαλό. Έχουμε να κάνουμε με ένα σενάριο, το οποίο εκπέμπει μεν λογοτεχνική υφή, αλλά δημιουργεί μία πλοκή που είναι αρκετά μπλεγμένη. Στην αρχή όλα μοιάζουν να έχουν ενδιαφέρον και με κράτησαν στις σελίδες. Οι μηχανορραφίες, οι προδοσίες, οι δολοφονίες, έφερναν στο μυαλό κάτι από “Game Of Thrones” κι όπως ήταν φυσικό δεν μπορούσαν να περάσουν απαρατήρητες. Η συνέχεια, όμως, όσο προχωρούσε βαθύτερα, αποκτούσε μία φλύαρη μορφή, που σύντομα με έκανε να μπερδευτώ και στο τέλος στάθηκε αφορμή να χάσω σε πολλά σημεία το νόημα. :( Η σκηνοθεσία δημιουργεί πολλές και γρήγορες εναλλαγές σκηνών, οι οποίες από κάποια στιγμή και μετά με κούρασαν. Δυστυχώς τα μέτωπα που ανοίγονται είναι αρκετά, τα οποία για να περιγραφούν, η πλοκή αναγκάζεται να μας πηγαίνει από το ένα σημείο στο άλλο. Το ίδιο κουραστικούς βρήκα (όχι παντού βέβαια) και τους διαλόγους, που είχαν κάτι από μυθιστόρημα, αλλά πιστεύω ότι δεν “κολλούσαν” ικανοποιητικά σε ένα κόμικ. Όσον αφορά το φινάλε, αυτό (για εμένα) ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς με μπέρδεψε, με προβλημάτισε, με απογοήτευσε (λίγο) και στο τέλος με άφησε με το αίσθημα του ανικανοποίητου… :( 

 

Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία ιστορία που αντλεί τον ενθουσιασμό μας μόνο στην διαχείριση των πρωταγωνιστών και της εποχής που έχει επιλεχθεί να κινούνται, ενώ μας δίνει μία πλοκή, που ίσως να σηκώνει πολλή συζήτηση. Σίγουρα δεν είναι ένα graphic novel που επιδέχεται μόνο μίας ανάγνωσης, μιας και (πιστεύω) ότι ίσως να έχει πολλά στοιχεία, τα οποία δεν βγαίνουν στην επιφάνεια με ένα μόνο “πέρασμα”. Προτείνεται στους λάτρεις του Gaiman, ενώ οι υπόλοιποι καλύτερα να το διαβάσουν με δική τους ευθύνη. :P Προσωπικά θα επιχειρήσω μία ακόμα ανάγνωση, μήπως αλλάξει η γνώμη μου προς το καλύτερο, αλλά όχι άμεσα. :) 

 

Στον εικαστικό τομέα, ο Andy Kubert, μας χαρίζει ένα πανέμορφο αποτέλεσμα, το οποίο σίγουρα ανήκει στα θετικά στοιχεία του “1602”. :clap2: Κάθε καρέ είναι χάρμα οφθαλμών και πιστό στις γραμμές που ήθελε να περάσει το σενάριο. Οι χαρακτήρες έχουν αποδοθεί με λεπτομέρεια και είναι άψογα προσαρμοσμένοι στην νέα τους εποχή, χωρίς να γίνονται μεγάλες εκπτώσεις στην μορφή, στην οποία τους γνωρίσαμε. Ένα διακύβευμα, το οποίο πιστεύω ότι ήταν άκρως απαιτητικό και κερδήθηκε κατά κράτος. :respect: Ένα μικρό πρόβλημα εντόπισα στην πλαστικότητα των χαρακτήρων, αλλά αυτό ήταν ήσσονος σημασίας. Εξαιρετικός ήταν κι ο χρωματισμός, ο οποίος έδινε κι αυτός το στίγμα της Ελισαβετιανής εποχής. Σχεδόν σε κάθε κεφάλαιο απολαμβάνουμε διάφορες χρωματικές παλέτες, που περιέχουν γλυκά χρώματα, που όχι μόνο δεν κουράζουν το μάτι, αλλά αντιθέτως, είναι ήπια και ταυτόχρονα ζωηρά. Εντυπωσιασμένος, επίσης, δηλώνω και από τα εξώφυλλα των τευχών – κεφαλαίων, στα οποία (όπως ενημερωνόμαστε) ο  Scott McKowen, έχει εφαρμόσει την μέθοδο της πηλογραφίας κι έχει ξεπεράσει τον εαυτό του. :clap2: 

 

Το συνοδευτικό υλικό του τόμου ξεκινάει με το καθιερωμένο editorial του κυρίου Lupoi. Μιας και πρόκειται για πρωτόλειο story, είναι λογικό να μην υπάρχει η κλασική σελίδα με τα προηγούμενα γεγονότα κι έτσι πάμε κατευθείαν στο τέλος του τόμου, όπου θα βρούμε τον συγγραφέα να μας μιλάει για το έργο του, ενώ στην συνέχεια υπάρχει μία παράθεση άλλων ιστοριών, οι οποίες εμπνεύστηκαν και συνέχισαν την κληρονομιά που άφησε πίσω του το “1602” και τολμώ να πω ότι δεν είναι λίγες. Ο τόμος θα ολοκληρωθεί με ένα πανέμορφο δισέλιδο εικαστικό του εξώφυλλου και μία πληροφορία για την προέλευσή του. :wow: 

 

Και μιας κι έχω στην κατοχή μου και τις δύο εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει στην χώρα μας, ας επιχειρήσουμε να κάνουμε μία σύγκριση στα περιεχόμενά τους. :) 

 

1602.jpg

 

Εκ πρώτης όψεως, η έκδοση της Anubis κερδίζει στο εξώφυλλο, το οποίο είναι μεγαλύτερο (καταλαμβάνει όλη την έκταση του βιβλίου), ενώ της “Συλλογής” υπάρχει σε σμίκρυνση στο κέντρο, στο γενικότερο πλαίσιο της δομής των τόμων της. Κι αφού είπαμε τι περιέχει ο τόμος που αναφερόμαστε, ας πούμε τι μας κρύβει κι αυτός της Anubis. Στην αρχή, λοιπόν, υπάρχει η σελίδα με τις ευχαριστίες, για να ακολουθήσει ένας πρόλογος – εισαγωγή για το έργο, από τον Peter Sanderson. Ενδιάμεσα στα κεφάλαια βρίσκονται (κι εδώ) τα εξώφυλλα των αρχικών τευχών, που λειτουργούν σαν φυσικοί σελιδοδείκτες, ενώ στο τέλος του graphic novel υπάρχει ένας δισέλιδος επίλογος από τον ίδιο τον Gaiman κι ολοκληρώνεται με μία σειρά από προσχέδια χαρακτήρων και σελίδων, τα οποία βρίσκονται σε “κιτρινισμένο” φόντο, τύπου πάπυρου. Μπορώ να πω, λοιπόν, ότι και οι δύο εκδόσεις είναι υπερβολικά τίμιες, όσον αφορά το υλικό που τις συνοδεύει, με εκείνη της “Συλλογής” να φιλοξενεί 8 σελίδες, ενώ εκείνη της Anubis να έχει 11. :clap2: Όσον αφορά την μετάφραση και τους διαλόγους, αυτοί, από μία γρήγορη αντιπαραβολή που έκανα σε μερικές σελίδες, δεν βρήκα κάποια διαφορά. Η μετάφραση μοιάζει να είναι η ίδια κι απαράλλαχτη. Η μόνη διαφορά ίσως να βρίσκεται στο μέγεθος της γραμματοσειράς, το οποίο είναι ελάχιστα (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο δικό μου το μάτι) μικρότερη αυτή της Anubis. Αυτό, όμως, το λέω με μία μικρή επιφύλαξη. Και φυσικά τόσο η ποιότητα του χαρτιού στα ενδότερα, όσο και η εκτύπωση είναι εξαιρετική και στις δύο δουλειές. :clap2: Γενικά, λοιπόν, όποια έκδοση κι αν έχει στα χέρια σας, σίγουρα θα σας ικανοποιήσει με την ποιότητά της. Προσωπικά διάλεξα να διαβάσω εκείνη της “Συλλογής” λόγω ότι είναι σκληρόδετη κι αποφεύγεται ο κίνδυνος ατυχήματος. :P Αν δεν υπήρχε η τσουχτερή τιμή στην έκδοση της Anubis, σίγουρα θα μπορούσαμε να δεχτούμε την ισοπαλία ανάμεσα στο μεταξύ τους ντέρμπυ. :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ξεκινάμε με τον τόμο 76 τα καλά της 2ης 60άδας... Δηλαδή η συνέχεια του τόμου θα είναι στον τόμο 93! X-Men:Στη σκιά του ΣΟΡΟΝ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Ξεκινάμε με τον τόμο 76 τα καλά της 2ης 60άδας... Δηλαδή η συνέχεια του τόμου θα είναι στον τόμο 93! X-Men:Στη σκιά του ΣΟΡΟΝ!

 

Ναι τις 23 Μαρτίου 2023 δηλαδή σε 8 μήνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

12 hours ago, BATNICK said:

 

@ constantinople με την άδειά σου θα ήθελα να προσθέσω την ομολογουμένως ευφάνταστη μετάφρασή σου στο σάιτ, όπου διατηρώ τη λίστα με τα μεταφρασμένα ονόματα/ορολογίες κλπ. σαν fan-made

 

Ευχαρίστως! Και ευχαριστώ που ζήτησες την άδεια μου! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

11 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Ευχαρίστως! Και ευχαριστώ που ζήτησες την άδεια μου! :)

 

Εννοείται θα ζητούσα άδεια και προστέθηκε και το όνομά σου στα ευχαριστήρια όσων έχουν συμβάλλει στη DB!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ε είμαι ο μόνος που προσπαθεί να διαβάζει τον 76ο τόμο με το ζόρι ? Ναι λατρεύω τους X-Men αλλά για άγνωστο λόγο δεν μπορώ να το απολαύσω σαν το βαριέμαι θανάσιμα. Ίσως φταίει η ζεστή? Μπα, έχω ήδη τον ανεμιστήρα. Φταίει η έλλειψη διακοπών? Ναι λες και έχω χιλιάδες ευρώ στον κουμπαρά ή έχω κανέναν διαθέσιμο ''φίλο'' να του πω. Μάλλον αυτό. Φταίνε τα ρετρό χρώματα? Τα θαυμάζω. Πέρσι που βγήκε εκείνη τη εποχή ακριβώς το τόμο 49ο Origins '60 και το χάρηκα πολύ. Φταίει η πολύ φλυαρία σε κάθε συννεφάκι? Ναι πολύ κουραστικό να διαβάζω κάθε λέξη περιγράφει μια πολύ λεπτομέρεια. ''Εγώ ο Κύκλωπας είμαι υποχρεωμένος να σε σταματήσω...μπλα μπλα'', '' Προσοχή, το Κτήνος περπατάει πάνω στα κεφαλια μας για να μας τα κοπανήσει. Σταματήστε τον πριν είναι πολύ αργά...μπλα μπλα''. Πάει να εκραγεί το μυαλό μου.

Πόσο μου λείπει το χιούμορ εν δράσει του Σπαιντερμαν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εμενα ο τομος ειναι καχεκτυπο, λειπουν οι πρωτες 15 σελιδες και υπαρχουν τελευταιες 15 δυο φορες :confuse:Εστειλα email στο info και περιμενω, αλλα φευγω σημερα και επιστρεφω στις 20, τι ταλαιπωρια :bash:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30155
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

   Θα ήθελα να πω ότι κατά την άποψη μου, ο τόμος 76, είναι ίσως ο πλέον σημαντικός από όσους έχουν εκδοθεί μέχρι τώρα λόγο των σχεδιαστών του. Τόσο ο Neal Adams αλλά ειδικά ο Jim Steranko είναι δημιουργοί που η επίδραση τους στα αμερικάνικα κόμικς είναι τεράστια και σίγουρα αντιστρόφως ανάλογη με την μάλλον μικρή συνολική παραγωγή τους.

Ο εν λόγο τόμος είναι η πρώτη φορά που έχουμε στα ελληνικά έργα τους με σωστή εκτύπωση και χρώμα.

Για την ιστορία μπορώ να θυμηθώ μόνο από μια μετάφραση στο παρελθόν στην Ελλάδα δουλειάς τους, στις εκδόσεις Καμπανάς με τα γνωστά θέματα στο Σούπερ Σπάιντερ Μαν δυο ιστορίες του Steranko με τον Captain America και στο μικρό Σπάιντερ Μαν το run του Neal Adams στους Avengers.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #77 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0077.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0077z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα έχουμε στα χέρια μας Iron-Man, με την ιστορία "Η τραγωδία και ο θρίαμβος".

 

1660200092144.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Indian Διόρθωσε "Η τραγωδία και ο θρίαμβος" όχι ο θάνατος..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, albert είπε:

@ Indian Διόρθωσε "Η τραγωδία και ο θρίαμβος" όχι ο θάνατος..

 

Ευχαριστώ. :thanks:

 

Η συνήθεια βλέπεις... :P 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"Βρίσκονται ήδη ανάμεσά μας. Εσύ ποιόν μπορείς να εμπιστευτείς;"

 

Κριτική για τον τόμο Μυστική Εισβολή, με σπόιλερ.

 

Οι Σκραλ, μία εξωγήινη φυλή μορφοπλαστών, αφού ανά τα χρόνια όποιον πλανήτη και αν έχουν αποικίσει αυτός έχει καταλήξει με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο να καταστραφεί, αποφασίζουν να ενστερνιστούν τα λόγια της ιέρειας και βασίλισσάς τους, Βεράνκε. Η Βασίλισσα Βεράνκε έπειτα από ενδελεχή μελέτη των αρχαίων προφητειών της φυλής της πιστεύει ότι το μόνο μέρος όπου ο λαός της θα μπορέσει να ευδοκιμήσει είναι ο πλανήτης Γη. Έτσι οι Σκραλ θέτουν σε εφαρμογή το σχέδιο της "σταδιακής μετάβασης". Αποφασίζουν να απαγάγουν μυστικά διάφορους υπερήρωες και υπερκακούς, καθώς και διάφορα εξέχοντα πρόσωπα της πολιτικής και όχι μόνο σκηνής, με σκοπό να πάρουν την θέση τους και να τους παραστήσουν, έτσι ώστε να εισβάλουν στην Γη παρασκηνιάκα και αθόρυβα. Μένοντας έκπληκτοι μπροστά σε μία τέτοια αποκάλυψη οι Πανίσχυροι Εκδικητές, οι Νέοι Εκδικητές, οι Νεαροί Εκδικητές και όποιος άλλος τίτλος μπορεί να περιλαμβάνει την λέξη "Εκδικητές" έρχονται αντιμέτωποι με μία μάχη η οποία μπορεί και να έχει ήδη κριθεί.

 

Διαβάζοντας αυτόν τον τόμο σε γενικές γραμμές πέρασα καλά. Ο Μπέντις μπορούμε να πούμε ότι βρίσκεται (μετά τον 27ο τόμο της συλλογής Εκδικητές: Διάλυση και τον 41ο του Οίκου του Μ) στο τρίτο του αποκορύφωμα με τον τίτλο των Εκδικητών. Η ιστορία με την πάροδο των τευχών κλιμακώνεται όλο και περισσότερο με τις μάχες να πέφτουν βροχή. Έχουμε μάχη στην Άγρια Χώρα, μάχη στην Τάιμς Σκουέρ, μάχη στο διάστημα, ψυχανάλυση στο "βουνό του χαμού" και φυσικά μάχη στο Σέντραλ Παρκ. Για άλλη μία φορά ο Μπέντις δείχνει πως ξέρει να χειρίζεται με μεγάλη μαεστρία κάθε χαρακτήρα που κάνει την εμφάνισή του μέσα στον τόμο. Το χιούμορ ήταν πολύ καλό βοηθώντας σε σημαντικές σκηνές στον αποφορτισμό του όλου κλίματος, καθώς επίσης και η ήττα των Σκραλ που μου άρεσε όπως παρουσιάστηκε. Όπως και στο σκάκι αν φαγωθεί η Βασίλισσα η παρτίδα (στατιστικά) θεωρείται τελειωμένη, έτσι και στον τόμο όταν η Βασίλισσα Βεράνκε δεν ήταν πλέον ικανή για μάχη ο στρατός των Σκραλ αποδιοργανώθηκε γρήγορα και εύκολα. Τώρα όμως ήρθε η ώρα να περάσω και στα παραπονάκια που έχω από την ιστορία. Το πρώτο και πιο σημαντικό είναι η πλήρης απαξίωση του χαρακτήρα της Γουόσπ. Δεν φτάνει που σε κάθε τεύχος ο Μπέντις παρουσιάζει όλους τους χαρακτήρες με το όνομα τους αλλά και την ομάδα στην οποία ανήκουν, δεν φτάνει που η παρουσίαση της Γουόσπ γίνεται "επίσημα" στο έβδομο τεύχος ενώ έχει ήδη εμφανιστεί (σχεδιαστικά τουλάχιστον) από το δεύτερο, καταλήγει να γίνει και ο χαρακτήρας που πληρώνει στο τέλος την νύφη. Δεν αξίζει στην ηρωίδα μία τέτοια αντιμετώπιση. Και επίσης καταλαβαίνω ότι το όλο event θα συνοδευόταν από καμιά εικοσαριά tie-ins, αλλά τί φάση; Εντάξει μην μας δείχνετε την περιπέτεια των Δύο Φανταστικών με τα ανιψάκια τους στην Αρνητική Ζώνη, όμως δείξτε μας πώς η Μις Μάρβελ κατάφερε να ξεφύγει από τους Σκραλ στο τέταρτο τεύχος. Και επίσης τί ξεπέτα ήταν αυτή στον Νο-Βαρ στο έβδομο τεύχος; Μας τον δείχνουν διάσπαρτα σε κάποια τεύχη και λες "δεν μπορεί αυτός θα παίξει κάποιο σημαντικό ρόλο στην τελική μαχή" και αντ' αυτού τι έχουμε; Δύο καρέ, μία έκρηξη και μία ατάκα από τον ήρωα και αυτό ήταν. Πραγματικά δεν εξηγείται αλλιώς, οι συντελεστές πρέπει να ξέχασαν σε κάποια τεύχη να προσθέσουν τρία-τέσσερα καρέ. Στα αρνητικά για το τέλος δεν πρέπει να ξεχάσω να αναφέρω και την σχετικά (παν)εύκολη νίκη της Άμπιγκεϊλ Μπραντ στο πέμπτο τεύχος.

 

Όσον αφορά τώρα το κομμάτι του σχεδίου το συναίσθημα που μου δημιουργήθηκε ήταν αυτό της σύγχυσης. Το σχέδιο του Λέινιλ Φράνσις Γιου ήταν σε κάποια σημεία εκθαμβωτικό και σε κάποια άλλα σημεία αποκρουστικό. Θυμάμαι ότι το σχέδιο του καλλιτέχνη δεν μου είχε κάνει καλή εντύπωση στο πρώτο τεύχος του τόμου του Fallen Son (35ο της συλλογής), καθώς και στο τελευταίο τευχάκι του Θάντερμπολτς (72ο της συλλογής). Σε αυτόν εδώ τον τόμο όμως κάτι παράδοξο συμβαίνει. Στα θετικά του σχεδίου είναι βασικά όλα τα κοντινά πλάνα (και ειδικά τα γκρο πλαν) με τον Γιου να σχεδιάζει υπέροχες (γυναικείες) ματάρες, καθώς επίσης και τα απολαυστικά μεγάλα δισέλιδα καρέ των μαχών τα οποία σε κάνουν να θες να τα χαζεύεις με τις ώρες. Ωστόσο παρόλα αυτά στον τόμο παρατηρούνται και κάποια κάπως "ατσούμπαλα" καρέ όταν οι χαρακτήρες παρουσιάζονται από το πλάι, ή όταν αυτοί παρουσιάζονται σε καρέ μικρότερα σε διαστάσεις. Βαθμολογία: 7,5/10.

 

Υ.Γ.: Παρακάτω ακολουθούν κάποια παρελκόμενα της ιστορίας.

Spoiler

1. Η Σπάιντερ-Γούμαν/Βασίλισσα Βεράνκε παίζει να είναι και ο πρώτος τετραπλός πράκτορας στα χρονικά των μυστικών πρακτόρων. Αρχικά ενώ είναι μέλος των Νέων Εκδικητών δίνει πληροφορίες στον Νικ Φιούρι. Μετά που γίνεται μέλος των Πανίσχυρων Εκδικητών δίνει κάποιες πληροφορίες στους Νέους Εκδικητές και κάποιες άλλες στον Νικ Φιούρι. Τελικά μαθαίνουμε ότι τις πιο σημαντικές πληροφορίες της δίνει στους Σκραλ αποκαλύπτοντας ότι είναι και η ίδια Σκραλ.

 

2. Η πράκτορας Μπραντ είναι μισή εξωγήινη και μισή άνθρωπος-μεταλλαγμένη με την ικανότητα να μπορεί να μιλάει πολλές γλώσσες. Για αυτόν τον λόγο μπόρεσε να συνεννοηθεί με τους Σκραλ στο πέμπτο τεύχος.

 

3. Ο Κάπτεν Αμέρικα που εμφανίζεται στον παρόν τόμο είναι ο Μπάκι Μπαρνς καθώς η ιστορία διαδραματίζεται μετά τα γεγονότα του Fallen Son (του 35ου τόμου της συλλογής), στον οποίο ο Στιβ Ρότζερς πεθαίνει.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταθέτω, έστω και καθυστερημένα τις καλόπιστες κριτικές μου για τους τόμους 76 και 77 της Συλλογής της καρδιάς μας. Είναι γραμμένες με πολύ μεράκι, φροντίδα και προδέρμ

 

 

76. Χ-ΜΕΝ: Το λυκόφως των Μεταλλαγμένων: Θα μπορούσα απλά να γράψω πως πρόκειται για την πρώτη εμφάνιση του αγαπημένου μου ζευγαριού του Havok και της Polaris και πως υπάρχει η συνεργασία Roy Thomas και Neal Adams και εκεί να σταματήσει κάθε άλλη κουβέντα μιας και μιλάμε για κορυφαίους δημιουργούς. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν κάτι τραβηγμένα σενάρια, κάποιοι πομπώδεις διάλογοι κλπ, πράγματα που συνηθίζονταν εκείνη την εποχή στα comics. Στα αρνητικά η πολύ μακρινή συνέχεια της ιστορίας. Ποιος το σχεδίασε αυτό και γιατί, θα ήθελα πολύ να ξέρω.

 

77. Το Βασίλειο της Σκιάς: Daredevil, Iron Fist, Punisher, Spider Man, Tarantula, Ghost Rider, Typhoid Mary, Wolverine και πολλοί άλλοι. Με μια γαρνιτούρα νίντζα και αποκρυφισμού και βουαλά! Το πιάτο είναι έτοιμο. Κάτι ευκολίες στο σενάριο, χαρακτηριστικό των Αμερικάνων και όχι μόνο σεναριογράφων σε τηλεόραση, κινηματογράφο και κόμικς από το 200 και μετά κυρίως, θα βρεθούν κι εδώ. Όπως κα να έχει είναι μια θεαματική περιπέτεια με μπόλικη δράση. Μου άρεσε πολύ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Θάντερμπολτς: Έμπιστα Τέρατα, με σπόιλερ.

 

Μετά το τέλος του Εμφυλίου Πολέμου των Υπερηρώων ο οποίος κατέληξε με την παράδωση (και μετέπειτα όπως είδαμε στον 35ο τόμο της συλλογής στον θάνατο) του Κάπτεν Αμέρικα και την πλήρη εφαρμογή του Νόμου περί Καταγραφής των Υπερηρώων, ο brand ambassador του νόμου αυτού, ο Άιρον Μαν, έχει την υπέροχη φαεινή ιδέα να ορίσει ως επικεφαλής της ομάδας των Θάντερμπολτς, τον "καθόλου ο ορισμός του ψυχασθενή", Νόρμαν Όσμπορν. Έτσι λοιπόν κάποια στιγμή πριν τα γεγονότα της Μυστικής Εισβολής (του 70ού τόμου της συλλογής) ο Όσμπορν ηγείται της ομάδας των Θάντερμπολτς που έχουν ως κύρια αποστολή τους την σύλληψη όλων των μη καταγεγραμμένων υπερηρώων. Η ομάδα των Θάντερμπολτς που αποτελείται από πρώην υπερεγκληματίες και κακοποιούς περιλαμβάνει την Μελίσα Γκολντ/Σόνγκμπερντ (που είναι και η αδιαφιλονίκητη αρχηγός της) με την ικανότητα να δημιουργεί και να χειρίζεται ηχητικά πεδία, την μεγάλη της αντίζηλο Κάρλα Σόφεν/Μούνστοουν (που μπορούμε να πούμε ότι είναι η Χάρλεϊ Κουίν στο λιγότερο διαστροφικό) με την ικανότητα να εκπέμπει ριπές φωτός, τον Τσεν Λου/Ραδιενεργό Άντρα και τον Αντρέας Στράκερ/Ξιφομάχο οι οποίοι πάνω-κάτω κάνουν αυτό που λέει το παρατσούκλι τους, όπως επίσης και τον Μακ Γκάργκαν/Σκορπιό που έχει γίνει ο νέος ξενιστής του Βένομ και τον Ρόμπι Μπάλντουιν/Πένανς ο οποίος μπορεί να δημιουργεί κινητικά πεδία. Τέλος η ομάδα έχει κρυφά στις τάξεις της και τον ψυχοπαθή εκτελεστή Μπουλσάι, ο οποίος και προορίζεται ως ενίσχυση εσχάτης επιλογής. Έτσι λοιπόν κατά την διάρκεια της ιστορίας ο Όσμπορν στην προσπάθειά του να κερδίσει την εμπιστοσύνη του λαού αλλά και να αποδείξει ότι έχει σώας τας φρένας "διαλέγει στην τύχη" να συλλάβει κάποιον παράνομο υπερήρωα, ο οποίος εντελώς συμπτωματικά τυγχάνει να σχετίζεται με αράχνες. Θα μπορέσουν οι Θάντερμπολτς να τον συλλάβουν; Αλλά και το σημαντικότερο, θα μπορέσει ο Νόρμαν Όσμπορν να λάβει την ψήφο εμπιστοσύνης των πολιτών;

 

Ο Γουόρεν Έλλις που τον είχαμε δει τελευταία φορά στον 2ο τόμο της συλλογής Άιρον Μαν: Extremis, γράφει μία ιστορία σχετικά ανάλαφρη και παράλληλα σκοτεινή, παρουσιάζοντάς μας μία ετερόκλητη ομάδα που προσπαθεί με δόλιους τρόπους να αυξήσει την δημοτικότητά της. Κατά την διάρκεια των τευχών θα δοθεί σε όλα τα μέλη των Θάντερμπολτς η στιγμή για να ξεδιπλώσουν τον χαρακτήρα τους, με τον Νόρμαν Όσμπορν όμως να κερδίζει λίγο παραπάνω τις εντυπώσεις από τις απίστευτες ξεκαρδιστικές κωμικές σκηνές του. Επίσης η κόντρα της Σόνγκμπερντ με της Μούνστοουν καθόλη την διάρκεια της ιστορίας ήταν απολαυστική με το αποκορύφωμα τους να είναι η σκηνή στο τεύχος #112, όπου βλέπουμε το πώς συγκρούονται τα ιδανικά της κάθε μιας. Το μόνο μου (πολύ μικρό) παράπονο είναι που στο τεύχος #111 δεν μεταφράστηκαν στα ελληνικά οι ετικέτες από τα φάρμακα που έπαιρνε ο Όσμπορν, όπως επίσης και το ότι δεν φάνηκε ο Μπουλσάι να ανακτεί τα δύο sai του μετά από την δολοφονία των φρουρών στο τεύχος #115, τα οποία και δείχνει να χρησιμοποιεί κανονικά μετά στην μάχη του με τον Αμέρικαν Ιγκλ.

 

Το σχέδιο του Λέινιλ Φράνσις Γιου στο τελευταίο έξτρα τεύχος δεν μου άρεσε καθόλου. Από την άλλη πλευρά το σχέδιο του Μάικ Ντιαντάτο Τζ. μου άρεσε πολύ. Το σχέδιο του καλλιτέχνη με μία λέξη θα το χαρακτήριζα κινηματογραφικό. Κινηματογραφικό με συνδυασμό πιο σκοτεινών αποχρώσων. Μου έκαναν ιδιαίτερη καλή εντύπωση τα καρέ των μαχών τα οποία παρότι εναλλάσσονταν με κάπως γρήγορο τρόπο (του τύπου δηλαδή οι χαρακτήρες Α, Β και Γ πολεμούν στο πρώτο καρέ, οι χαρακτήρες Δ και Ε πολεμούν στο δεύτερο, οι χαρακτήρες Α και Γ πολεμούν στο τρίτο κλπ.) δεν μπερδεύουν-κουράζουν καθόλου τον αναγνώστη σχετικά με το ποιος χαρακτήρας πολεμάει με ποιον. Τέλος ο σχεδιασμός των προσώπων (ιδιαίτερα στα κοντινά πλάνα) είναι εκφραστικότατος. Βαθμολογία: 8/10.

 

Υ.Γ.: Παρακάτω ακολουθούν κάποια παρελκόμενα της ιστορίας.

Spoiler

1. Ο Όσμπορν στο τεύχος #111 αναφέρεται κάποια στιγμή στην ερωτική σχέση της Σόνγκμπερντ με τον Βαρόνο Ζίμο. Αποκαλύπεται όμως στα τεύχη Θάντερμπολτς #101 και #108 ότι ο λόγος που η Σόνγκμπερντ τα έφτιαξε με τον Ζίμο ήταν για να κερδίσει την εμπιστοσύνη του έτσι ώστε να βάλει ένα τέλος στα καταχθόνια σχέδιά του.

 

2. Η Μούνστοουν έχει πάρει τις δυνάμεις της από το ίδιο πετράδι που έδωσε τις δυνάμεις του στον Μούνστοουν, χαρακτήρα που είδαμε στον τόμο Κάπτεν Αμέρικα & ο Φάλκον: Μυστική Αυτοκρατορία (62ο της συλλογής). Για την ακρίβεια η Κάρλα του έκλεψε το πετράδι όταν αυτή εργαζόταν ως ψυχίατρος στην φυλακή που κρατούνταν ο Μούνστοουν.

 

3. Ο λόγος που ο Πένανς μέσα στον τόμο παρουσιάζεται να έχει αυτοβασανιστικές τάσεις είναι γιατί ήταν ο μοναδικός από την ομάδα των Νέων Πολεμιστών που επέζησε από την έκρηξη στο Στάμφορντ, συμβάν που οδήγησε τον Εμφύλιο Πόλεμο των Υπερηρώων.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 77: Το Βασίλειο της Σκιάς

 

Shadowland_01_cover.jpg

 

Δε θυμάμαι πόσο καιρό έχω να διαβάσω ιστορία με Daredevil, Luke Cage, Iron Fist και street level ήρωες της Νέας Υόρκης οπότε το Shadowland το περίμενα με αρκετό ενθουσιασμό και μπορώ να πω ότι σε ένα βαθμό με δικαίωσε. Πάμε να δούμε τι είχε ο τελευταίος τόμος της Hachette.

 

Ένας ηθικά διαβρωμένος Daredevil

 

Shadowland_Vol_1_1_page_17_Matthew_Murdock_29.webp

 

Η ιστορία μας ξεκινάει με τον Daredevil ήδη να έχει ξεκινήσει να έχει περίεργη συμπεριφορά και τους άλλους ήρωες και φίλους του να τον υποψιάζονται. Ο Daredevil έχει γυρίσει στη Νέα Υόρκη ως αρχηγός της Χείρας, της οργάνωσης των εχθρών του, αφού του πρότεινε την ηγεσία της και ο ίδιος πείστηκε ότι μπορεί να εκπαιδεύσει διαφορετικά την οργάνωση και να της δώσει έναν τόσο ηρωισμού και σωστής, μη εγκληματικής συμπεριφοράς. Γρήγορα θα καταλάβουν όλοι ότι δε συμβαίνει αυτό, αλλά το αντίθετο.

 

550w_comics_shadowland_2_preview.jpg  8cafb72c77c47f9d830ab0519b5b67f7.jpg

 

Ο Matt γυρίζει στο Hell's Kitchen ως προστάτης του και αρκετά πνιγμένος με την αποτυχία του απέναντι στον Bullseye, ο οποίος έχει ανατινάξει ένα κτήριο που οδήγησε στο θάνατο πάνω από εκατό ανθρώπους. Ο Matt είναι αποφασισμένος να φέρει την αλλαγή και να εξαλείψει την εγκληματικότητα στην περιοχή και στη θέση του οικοδομικού τετραγώνου που γκρέμισε ο Bullseye, ανοικοδομεί το Shadowland ή Βασίλειο της Σκιάς, μια φυλακή-ναό της Χείρας στην οποία οδηγεί όλους τους εγκληματίες.

 

STK429831.jpg

 

Γρήγορα θα έχει μια ακόμα μάχη με τον Bullseye που έχει πρόσφατα αποδράσει και τελικά θα οδηγηθεί στην εν ψυχρώ δολοφονία του μπροστά στους Luke Cage και Iron Fist. Ο Matt πλέον βλέπει τόσο μανιχαϊστικά τα πράγματα που επιβάλλει στρατιωτικό νόμο στο Hell's Kitchen και ενώ όλοι νομίζουν ότι είναι κάτι προσωρινό, εκείνος έχει στόχο την εξάπλωση του νόμου του σε όλο το Μανχάταν με πρόφαση την προστασία των πολιτών. Γρήγορα γίνεται αντιληπτό ότι αυτός δεν είναι ο Daredevil, αλλά το πνεύμα της Χείρας που τελικά τον έχει καταλάβει και αποφασίζει στη θέση του.

 

daredevil-shadowland7.jpg

 

Οι Luke Cage, Iron Fist, Spider-Man, Punisher, Moon Knight, Colleen Wing και αρκετοί άλλοι ήρωες των δρόμων της Νέας Υόρκης αποφασίζουν να εισβάλλουν στο Shadowland με τον Matt να θεωρεί ότι  αφού τους αντιτίθενται είναι αυτόματα εχθροί του παρά την ειλικρινή τους προσπάθεια να τον μεταπείσουν. Μεταξύ άλλων έχουμε και μάχη πνευμάτων, αφού το πνεύμα του Ghost Rider μάχεται το αντίστοιχο του Matt. Τελικά έχουμε ένα πολύ δυνατό κλείσιμο με τον Matt να προσπαθεί να εξιλεωθεί για τις αμαρτίες του έχοντας ρίξει ματιές στο δύσκολο παρελθόν του με βάση όσα πέρασε.

 

Εντυπωσιακή δράση και αλλαγμένο design από τον Billy Tan

 

8cafb72c77c47f9d830ab0519b5b67f7.jpg  076ef83018b2ce738e0110de29bf4d40.jpg

 

Ο Billy Tan κάνει πραγματικά όμορφη δουλειά στο σχέδιο του τόμου. Αλλάζει αρκετά το design του Daredevil με τη μαύρη στολή και τον κάνει ελαφρώς πιο μυώδη και απειλητικό. Οι μάχες είναι πολύ στιβαρές, τόσο αυτές που είναι πιο κλασικές όσο και οι πιο μεταφυσικές και γενικότερα το σχέδιο βρίθει από ζωντάνια και φαντασία όντας ιδανικό για τον σκοπό του, δηλαδή να πει μια ιστορία γύρω από όλους τους ήρωες των δρόμων του Μανχάταν που προσπαθούν να φέρουν πίσω τον παλιό τους φίλο.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

make-mine-marvel-looking-back-at-shadowland-3.jpeg

 

Βάσει σχολίων και βαθμολογίας στο GoodReads το περίμενα ίσως λίγο πιο αδιάφορο, αλλά τελικά το Βασίλειο της Σκιάς δεν αποδείχθηκε καθόλου άσχημο, ίσως χρειαζόταν λίγο καλύτερη σύνδεση της πλοκής ανά σημεία, αλλά δράση είχε, χορταστικό ήταν, πολλούς χαρακτήρες περιείχε και κυρίως είχε την ενδιαφέρουσα ιδέα του πως θα ήταν ένας ήρωας σαν τον Daredevil αν γινόταν κακός. Σε αυτά απάντησε και πραγματικά εμένα με κέρδισε χωρίς να το βάζω βέβαια στους καλύτερους τόμους της συλλογής. Όσους σας αρέσουν Daredevil κόμικ και όσα έχουν μάχες, τότε ναι σας το προτείνω. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.