Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

2 ώρες πριν, nikos99 είπε:

Δεν έχω γράψει καμία κριτική σε αυτό το thread όποτε και δεν είχα αποφασίσει εάν θα έγραφα ποτέ γιατί τα υπέρ ηρωικά παρότι τα διαβάζω δεν είναι στη κορυφή του γούστου μου .

 

διαβασα το ghost rider και έπαθα πλάκα . Καμία σχέση με τα προηγούμενα τεύχη με macho ήρωες όλα τα σπάω όλα τα μαχαιρώνω . Πολύ καλο στορυ με ένα χαμένο από χέρι ήρωα με μια ταχύτητα πλοκής που μου έδινε την εντύπωση ότι έβλεπα ταινία και όχι διάβαζα βιβλίο και με ένα τέλος παρότι looser παρέμεινε ακρως επικό . 
 

δεν ξέρω εάν θα ξαναδούμε ghost rider στη σειρά αλλά εάν γίνει με βλέπω με αντίσκηνα έξω από την εκδοτική .

Αφού σου άρεσε τόσο πολυ δοκίμασε και deathlok Luther Manning από τις Δευτερες ιστορίες στο μάστερ Κουνγκ φου από το 33 τευχος μεχρι το 43

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 52: Uncanny X-Men - Δεύτερη Γέννηση

 

2dd35e4e8de9df86c333e9e0afb8a35d._SX360_QL80_TTD_.jpg

 

Δε θα πω ψέματα, οι ρετρό τόμοι δεν είναι μέχρι στιγμής οι αγαπημένοι μου της επιλογής, σίγουρα υπάρχουν αυτοί που μου αρέσουν πολύ, αλλά έχουν υπάρξει και αυτοί που μπαίνουν στους λιγότερο αγαπημένους μου. Κυριότεροι παράγοντες το πυκνογραμμένο κείμενο και τα μικρά καρέ που κατ' εμέ δε βοηθούν πολύ στη ροή και το μάτι, ωστόσο αν όλο αυτό γίνει σωστά, τότε δημιουργεί θαυμάσιες ιστορίες. Ε όλο αυτό ισχύει για τον τόμο 52.

 

Μια ολοκαίνουρια αρχή για τους X-Men

 

wolverine-colussus-first-fastball-special-001.jpg 

 

Όπως είπαμε και στο preview, αλλά μαθαίνουμε και στο αφιέρωμα, ο τίτλος των X-Men είχε σταματήσει να βγάζει νέες ιστορίες όπου οι Len Wein και Dave Cockrum το άλλαξαν όλο αυτό με το Giant Size X-Men. Το συγκεκριμένο τεύχος είναι μία μεγάλη ιστορία με σελίδες σχεδόν όσο τριών τευχών και ουσιαστικά μας συστήνει ολοκαίνουριους μεταλλαγμένους που μπαίνουν στους X-Men για να σώσουν τα μέλη της original ομάδας. Μετά από μία τεράστια μάχη όπου διασώζονται όλοι, τα παλιά μέλη αποφασίζουν να προχωρήσουν αλλιώς τις ζωές τους και με τον Κύκλωμα αρχηγό, μπαίνουν στην ομάδα πολλά μέλη που είναι γνωστά ως διαχρονικά της ονόματα όπως ο Wolverine, η Storm και ο Nightcrawler.

 

51U-th8VxqL._AC_.jpg

 

Από το X-Men #94 έως και το #103 που περιλαμβάνονται στον τόμο, παίρνει τη θέση του συγγραφέα, ο ίσως σημαντικότερος συγγραφέας της ομάδας Chris Claremont και αναλαμβάνει τις περιπέτειες της νέας σύνθεσης. Στην αρχή κάθε περιπέτεια διαρκεί ένα τεύχος, αλλά αργότερα έχουμε αυτές που θα κρατήσουν έως και τρία τεύχη και περνάνε την ομάδα από 1000 κύματα. Και τι δεν έχουμε βασικά. Από την έλευση της Moira, μέχρι την ομάδα να δένει μεταξύ της, να τσακώνεται, να χάνει ένα μέλος, να αντιμετωπίζει την απώλεια, να βρίσκει μπροστά της παλιούς συντρόφους ως αντίπαλους, αλλά και σχεδόν ανίκητους κακούς όπως τα Sentinels και πανούργα σχέδια να τους περιμένουν. Bonus ότι έχουμε και την μετατροπή της Jean Grey σε Phoenix, δηλαδή τι άλλο να ζητήσουμε;

 

Phoenix_Rises.jpg

 

Το σενάριο είναι αρκετά στρωτό, ο Wein δεν το παρατραβάει στο Giant Size, ο Claremont ίσως γράφει λίγο παραπάνω, αλλά δε με ενόχλησε καθόλου. Η αφήγηση είναι πάρα πολύ καλή, η ανάπτυξη χαρακτήρων εξαιρετική και όλες οι ιστορίες είναι πάρα πολύ ωραίες, χτίζουν τον χαρακτήρα της ομάδας και τη δομούν όσο καλύτερα γίνεται. Αυτός ο τόμος με βοήθησε ακόμα περισσότερο να καταλάβω γιατί οι Χ-Men του Claremont ήταν ένας τόσο ευπώλητος τίτλος, αλλά με έκανε να θέλω να υπάρξει μία εκδοτική προσπάθεια που θα φέρει τις περισσότερες ιστορίες του στα ελληνικά.

 

Ρετρό και μαγικό σχέδιο

 

tumblr_m50eqfi3Km1rw6hzpo1_r1_500.jpg

 

Δεν έχω διαβάσει ξανά κόμικ του Dave Cockrum, αλλά ο άνθρωπος εμπνεύστηκε μερικά από τα σημαντικότερα μέλη των X-Men οπότε τι να λέμε. Εκτός Magneto (που περιέργως δεν εμφανίστηκε) ο Cockrum φέρνει στη ζωή ολοκαίνουριους χαρακτήρες, σχεδιάζει πολύ ωραίες μάχες, όμορφα τοπία και κάστρα, ακόμα και το διάστημα. Οι περιπέτειες είναι πλούσιες σε τοποθεσίες και μάχες και ο Cockrum δεν αστοχεί πουθενά, είναι λίγο σύνηθες σχέδιο που δεν τον ξεχωρίζει τόσο από άλλους καλλιτέχνες πλην όμως ότι είναι πάρα πολύ καλό, οι χρωματισμοί είναι εξαιρετικοί και γενικότερα χαίρεσαι να το βλέπεις.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

early-new-x-men_5689.jpg

 

Η Δεύτερη Γέννηση είναι για μένα ο κορυφαίος ρετρό τόμος της συλλογής, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα το Demon in a Bottle. Αν σας αρέσουν οι περιπέτειες των X-Men, μη διστάσετε να τον αγοράσετε, αλλά γενικότερα πιστεύω ότι είναι τόμος για όλους, δε χρειάζεται πρότερη γνώση, καθώς ο Professor X μαζεύει τους πάντες από το Giant Size X-Men και μετά βλέπουμε την παρέα σε μια σειρά από πολύ όμορφες περιπέτειες. Περιέχοντας δέκα τεύχη της σειράς συν το Giant Size που έχει σελίδες σχεδόν δυόμισι ακόμα τευχών καταλαβαίνουμε πως μιλάμε για έναν από τους πιο ογκώδεις και σχετικά πυκνογραμμένους τόμους της συλλογής, κάτι που τον κάνει ακόμα απολαυστικότερο για τον αναγνώστη. Οπότε ναι, θεωρώ ότι αξίζει η αγορά του και μακάρι να διαβάζαμε περισσότερες ιστορίες του Claremont στα ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Marvel Knights Spider-Man Vol. 1: Down Among The Dead Men

Marvel Knights Spider-Man Vol. 2: Venomous

 

Δεν έχουν βγει ακόμα αυτοί οι τόμοι, αλλά μιας και ξαναδιάβασα την ιστορία απ΄την έκδοση της Anubis, θα γράψω από τώρα την κριτική μου για να μην την ξεχάσω.

Λοιπόν. Η βασική υπόθεση είναι ότι κάποιος ανακάλυψε τη μυστική ταυτότητα του Spider-Man και απήγαγε τη θεία Μέη. Mέσω αυτής της απαγωγής τον εκβιάζει να κάνει μια "βρωμοδουλειά".
Ο Spidey προσπαθεί στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας ν΄ανακαλύψει ποιος είναι ο "εγκέφαλος" αυτού του σχεδίου και συναντάει μπροστά του σχεδόν όλους τους αντιπάλους του (Γκρην Γκόμπλιν, Ηλέκτρο, Γύπα, Δρ Όκταπους, Κουκουβάγια, Σκορπιό, Βένομ, Λίζαρντ κτλ).
Μοιάζει με το Batman Hush η κεντρική ιδέα, αλλά ευτυχώς είναι πιο εύστοχα εφαρμοσμένη.
Δεν έχουμε μια άσκοπη παρέλαση εγκληματιών όπως στo Hush.

Εδώ οι περισσότεροι παίζουν ρόλο στην ιστορία, δεν είναι απλά guests.
Υπάρχει μια κάποια φλυαρία γενικά, θα μπορούσε δηλαδή η ιστορία να΄ναι πιο συμμαζεμένη και να φτάναμε γρηγορότερα στο διά ταύτα, αλλά δεν είναι ενοχλητικό.
Έχουμε αρκετές σκηνές δράσης και μαχών, που αναδεικνύονται απ΄το όμορφο (αν και έντονα ψηφιακό) σχέδιο του Dodson.

Είναι απ΄τις καλές ιστορίες Spider-Man που έχω διαβάσει.
Όχι απ΄τις πολύ top, αλλά μπαίνει στη δεκάδα μου, έστω και οριακά :)

Και τώρα αρχίζει η γκρίνια.
Για ποιο λόγο η Hachette δεν βάζει όλα τα τεύχη; Η ιστορία ΞΕΚΑΘΑΡΑ ολοκληρώνεται στο τεύχος #12.
Οι τόμοι της Anubis έχουν και τα 12 τεύχη (6 ο πρώτος, 6 ο δεύτερος).

Στην Hachette απ΄ό,τι είδα ο 1ος τόμος έχει τα 4 πρώτα τεύχη (δηλαδή την υποϊστορία Down Among the Dead Men) και ο 2ος τα 4 τεύχη της υποϊστορίας Venomous και το 1ο τεύχος (απ΄τα 4) της υποϊστορίας The Last Stand.
Σε κρεμάει. Όχι απλά δεν φτάνει στο φινάλε, αλλά σε αφήνει και πάνω σε cliffhanger.

Για το λόγο αυτό και μόνο, ενώ ο 1ος τόμος θα πάρει δίκαια ένα 8/10 από μένα, στο 2ο θα δώσω ένα 7/10, παρότι είναι εξίσου διασκεδαστικός με τον 1ο :(

 

 

Η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 

  1) The Amazing Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: 9/10

  2) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  3) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10

  4) Marvel Origins: Δεκαετία του 1960: 8/10

  5) Μarvels: 8/10
  6) Iron Man: Δαίμονας στο Μπουκάλι: 8/10

  7) Marvel Knights Spider-Man Vol. 1: Down Among The Dead Men: 8/10

  8) Spider-Man: Απώλεια: 7.5/10

  9) Ultimate Spider-Man: Δύναμη και Ευθύνη: 7.5/10
10) Wolverine: 7.5/10
11) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 7.5/10
12) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 7.5/10
13) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

14) The Amazing Spider-Man: Αποκαλύψεις & Μέχρι Να Σβήσουν Τα Άστρα: 7.5/10

15) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο: 7.5/10

16) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο: 7.5/10

17) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
18) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
19) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10

20) Marvel Knights Spider-Man Vol. 2: Venomous: 7/10
21) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
22) Iron Man: Extremis: 7/10

23) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

 

Ό,τι δεν υπάρχει στη λίστα δεν το διάβασα.

 

:cheers3:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η ιστορία των Avengers σχετικά με τη δημιουργία του Ultron κυκλοφόρησε και προστέθηκαν στη βάση το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0054.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0054z.jpg

 

Επόμενος τόμος θα είναι (επιτέλους) το Marvel Zombies, μια ιστορία από τον δημιουργό του The Walking Dead και σχεδιασμένη από τον εξαιρετικό Sean Phillips:

 

20210923_0004.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όχι ρε γαμώτο Marvel Zombies που το ξανάχουμε... πάλι ξαναζεσταμένο φαγητό μας σερβίρουν! :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Όχι ρε γαμώτο Marvel Zombies που το ξανάχουμε... πάλι ξαναζεσταμένο φαγητό μας σερβίρουν! :(

 

 

Η αλήθεια είναι πως γνωρίζαμε πως θα κυκλοφορήσει από τον Ηλία εδώ και λίγο καιρό.

 

Για μένα ήταν ένας τόμος που περίμενα.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όσο κι αν το γνωρίζαμε τώρα που όντως βγαίνει είναι ευκαιρία για γκρίνια! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

 

Εξάλλου ποτέ μην αφήνεις για αύριο γκρίνια που μπορεί να ρίξεις σήμερα !!!

 

Γενικά θα προτιμούσα η συλλογή να επικεντρωθεί σε συγκεκριμένα runs και να πετάγεται λιγότερο από εδώ και εκεί γιατί αποξενώνει τους αναγνώστες.

 

Έχουμε ανοιχτά πχ 4-5 runs spider-man χωρίς να φαίνεται κάποιο πλάνο, ενώ λειτούργησαν πιο καλά  κατά τη γνώμη μου, οι τόμοι που συνέχιζαν μια ιστορία

 

όπως του Captain America, Astonishin X-Men κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το καλό πάντως ήταν ότι τους τελευταίους σχεδόν 6 μήνες δεν είχαμε καμία επανέκδοση (και καμία γκρίνια:lol:)

Το κακό είναι ότι στους τελευταίους 6 τόμους θα έχουμε 4 επανεκδόσεις (αν βγει τελικά και το Eternals) εκ των οποίων οι 2 κυκλοφορούν ακόμα και οι 2 είναι εξαντλημένοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   856
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

 

 

Εξάλλου ποτέ μην αφήνεις για αύριο γκρίνια που μπορεί να ρίξεις σήμερα !!!

 

Γενικά θα προτιμούσα η συλλογή να επικεντρωθεί σε συγκεκριμένα runs και να πετάγεται λιγότερο από εδώ και εκεί γιατί αποξενώνει τους αναγνώστες.

 

Έχουμε ανοιχτά πχ 4-5 runs spider-man χωρίς να φαίνεται κάποιο πλάνο, ενώ λειτούργησαν πιο καλά  κατά τη γνώμη μου, οι τόμοι που συνέχιζαν μια ιστορία

 

όπως του Captain America, Astonishin X-Men κλπ

Τα ανοιχτά - ανολοκλήρωτα run είναι για να ανοίγει η όρεξη, να 'ναι καλά η ..."ολοκληρωμένη ράχη". Ίσως η Anubis έχει σκοπό να κορέσει την πείνα μας με μελλοντικές κυκλοφορίες των συνεχειών έξω απο την ομπρέλα της Hachette. Θα ήταν μια win-win κατάσταση για την Anubis...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 ώρα πριν, hudson είπε:

Το κακό είναι ότι στους τελευταίους 6 τόμους θα έχουμε 4 επανεκδόσεις (αν βγει τελικά και το Eternals) εκ των οποίων οι 2 κυκλοφορούν ακόμα και οι 2 είναι εξαντλημένοι.

Γι' αυτό και για όσους έχουν ήδη αυτούς τους τόμους, η ολοκλήρωση της σειράς μοιάζει περισσότερο με αγγαρεία. Ευτυχώς, έχουμε την - ανεπίσημη είναι η αλήθεια - πληροφορία ότι η σειρά θα συνεχίσει, επομένως εκεί αναμένεται πολύ φρέσκο υλικό και πιστεύω πως θα δούμε και λιγότερο γνωστούς ήρωες και ιστορίες τους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ο Οκτώβριος είναι ο χειρότερος μηνάς για εμάς τους περισσότερους επειδή θα έχουμε 2 επανεκδόσεις : Marvel Zombies και Marvel Knights Spider-Man Vol. 1: Down Among The Dead Men. Όμως θα ήταν ωραίο να βλέπουμε σιγά σιγά να ολοκληρώνεται η ράχη.

Θετικό κάτι από τη κακή πλευρά, μέσα στο Νοέμβριο θα δούμε τους τόμους Secret Avengers και τη ρετρό Fantastic Four: The Coming of Galactus που περιμένουμε σαν τρελοί.

Όσο για τον Δεκέμβριο δεν γνωρίζουμε αν θα έχουμε το Eternals στη θέση του τόμου 59 και εντάξει το μη ολοκληρωμένο Marvel Knights Spider-Man Vol. 2: Venomous. Αν ισχύει , και πάλι κι άλλος χειρότερος αλλά τελευταίος μηνάς για το τέλος της πρώτης 60αδας.

Για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να έχουμε άλλους 20 αντί για 60 τόμους στη επέκταση γιατί σίγουρα θα πάλι θα δούμε περισσότερες επανεκδόσεις, Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ανάσα ζωής για το νεφρό μου η επανέκδοση του Marvel Zombies.  

Τα Marvel Knights  ευτυχώς δε τα έχω. 

Το coming of galactus Θα είναι και ο 44ος τόμος της σειράς της Radnet : FANTASTIC FOUR 11: ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ SIVLER SURFER! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Uncanny X-Men: Δεύτερη Γέννηση

Εδώ βλέπουμε τις πρώτες περιπέτειες της νέας ομάδας X-men. Λόγω τις εισαγωγικής φύσης των περιπετειών, υπάρχει αρκετό set-up και θα έλεγα ότι δεν γίνεται μεγάλη εστίαση στους χαρακτήρες. Οι περιπέτειες βασίζονται στις απειλές που πρέπει να αντιμετωπίσουν οι X-Men και ευτυχώς, οι Wein & Claremont είναι αρκετά δημιουργικοί σε αυτόν τον τομέα. Διαβάζοντας τον τόμο ένιωθα έναν παιδικό ενθουσιασμό. Αυτό, κατά την γνώμη μου, είναι ότι πρέπει για ένα μηνιαίο περιοδικό και μπορώ να καταλάβω γιατί οι X-Men αποτέλεσαν τέτοια επιτυχία.

Edit: Ξέχασα να το αναφέρω αλλά ένα από τα πρώτα κόμικς που πήρα ήταν ένα pop-up βιβλίο που παρουσίαζε τους χαρακτήρες αυτού του run. :D

 

Ghost Rider: Αιώνια Καταδίκη

Από το "Η ιστορία μέχρι τώρα" φαίνεται πως ο Ghost Rider έχει γίνει θύμα πολλών retcons και η προϊστορία του είναι αρκετά περίπλοκη. Αντιθέτως, η συγκεκριμένη ιστορία είναι πολύ απλή. Έχει το κλασικό στυλ του Ennis και βασίζεται κυρίως στην δράση, προσφέροντας έτσι ένα απολαυστικό ανάγνωσμα. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι ο Ghost Rider αντιμετοπίζεται πολλές φορές ως δευτερεύον χαρακτήρας που δεν κάνει τίποτα παρά μόνο αντιδράει στις πράξεις των άλλων. Επίσης ο χαρακτήρας του ιερέα μου φάνηκε λίγο αχρείαστος. Η εικονογράφηση του Crain είναι σύγχρονη και φτιαγμένη με υπολογιστή. Ξέρω πως πολλούς δεν θα τους αρέσει αλλά πιστεύω ότι ταιριάζει εξαιρετικά σε μια τέτοια ιστορία. Ο σχεδιασμός των δαιμόνων πραγματικά ευφάνταστος! Τα χρώματα επίσης πολύ ωραία. Πολλές φορές αισθανόμουν σαν να έβλεπα καρτούν. Στα αρνητικά, μερικά καρέ παραείναι χαοτικά και ο αναγνώστης χάνει εύκολα την μπάλα. Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου όταν θολώνουν ένα μέρος του σχεδίου για να δείξουν κίνηση. Γενικά όμως πιστεύω πως είναι ένας διασκεδαστικός τόμος ακόμη και για αυτούς που δεν ασχολούνται τόσο με το υπερηρωικό.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

23 λεπτά πριν, Γιαννης Σ είπε:

Τα Marvel Knights  ευτυχώς δε τα έχω.

 
Το "ευτυχώς" δεν ξέρω αν έπρεπε να το πεις :lol:
Διάβασε την κριτική μου λίγα σχόλια πιο πάνω και θα καταλάβεις γιατί :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

33 min ago , Γιαννης Σ said:

Ανάσα ζωής για το νεφρό μου η επανέκδοση του Marvel Zombies.  

 

Πρόσεχε όπως θα το διαβάζεις μη σου φάει το νεφρό σου κάνα Ζόμπι! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  680
  • Reputation:   5371
  • Achievement Points:  727
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

To Marvel Zombies δεν το έχω.:)

 

Ούτε το Eternals. :D

 

Ἐχω όμως τα Marcel Knights Spiderman :crying:

 

Η έκδοση της Hachette θα έχει λιγότερα τεύχη από της Anubis. :xm:

Θέλω όμως και τη ράχη ολοκληρωμένη οπότε ?

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο The Amazing Σπάιντερ-Μαν: Αποκαλύψεις και Μέχρι να Σβήσουν τα Άστρα, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Ο Πίτερ Πάρκερ θα βρεθεί αρχικά αντιμέτωπος με τον Σέιντ, έναν κακό που μπορεί και πηγαινοέρχεται μεταξύ των διαστάσεων, καθώς επίσης και με το φαινόμενο μίας ανεξήγητης εξαφάνισης παιδιών τα περισσότερα από τα οποία ανήκουν σε περιθωριοποιημένες κοινωνικές ομάδες. Την ίδια στιγμή η θεία Μέι ανακαλύπτει την μυστική ταυτότητα του Πίτερ και προσπαθεί να "καθαρίσει" το όνομα του ανηψιού της από τα Μ.Μ.Ε. Έπειτα από μία επική συζήτηση μεταξύ του Πίτερ και της Μέι στην οποία και θα πέσουν οι μάσκες, οι δυο τους θα πάρουν την απόφαση να πάνε στο Λος Άντζελες προκειμένου ο Πίτερ να προσπαθήσει να αναθερμάνει την σχέση του με την εν διαστάσει σύζυγό του, την Μέρι Τζέιν Γουάτσον. Για άλλη μια φορά όμως τα πράγματα δεν θα κυλήσουν ομαλά, καθώς ένας διαπληκτισμός μεταξύ του Δόκτωρ Όκτοπους και του Καρλάιλ ο οποίος θέλει να γίνει Δόκτωρ Όκτοπους στη θέση του Δόκτωρ Όκτοπους, θα χωρίσει για άλλη μία φορά προσωρινά τον Πίτερ και την Μέρι Τζέιν.

 

Η συνέχεια του 1ου τόμου της συλλογής επιτέλους κυκλοφόρησε δίνοντάς μας "την (πολυπόθητη) συζήτηση" που οι φαν του Ανθρώπου Αράχνη περίμεναν για πολλά χρόνια. Παρόλο που στο κομμάτι των κακών ο Στραζίνσκι δεν καταφέρνει να συγκινήσει ιδιαίτερα, από την άλλη, όσον αφορά στην σκιαγράφηση της ψυχολογίας του Πίτερ τόσο όταν αυτός έρχεται "αντιμέτωπος" με την θεία Μέι, όσο και όταν επιχειρεί να επανασυνδεθεί με την Μέρι Τζέιν, ο συγγραφέας παίρνει άριστα. Στα συν είναι επίσης και οι ξεκαρδιστικές ατάκες που ανταλλάσσουν ενίοτε οι χαρακτήρες μεταξύ τους, όπως επίσης και τα επικά καρέ του τεύχους #45 που δείχνουν τον Σπάιντερ-Μαν να προσπαθεί να ελευθερωθεί από "κάπου". Στο σχέδιο του Ρομίτα Τζ. παρότι συνολικά δεν ξετρελάθηκα, το βρήκα εξίσου καλό όπως και στον 1ο τόμο της συλλογής, με της σκηνές μάχης να αποζημιώνουν στο μέγιστο το μάτι του αναγνώστη. Βαθμολογία: 8/10.

 

Υ.Γ.1: Γνωρίζει κάποιος τί παίζει με την σχέση μεταξύ της θείας Μέι με του Δόκτωρ Όκτοπους, όπως επίσης και με αυτής του Πίτερ και του Δόκτωρ Όκτοπους; Η Μέι φάνηκε αρκετά έκπληκτη όταν έμαθε ότι ο Όττο Οκτάβιους είναι ο Δόκτωρ Όκτοπους. Τον γνώριζε από παλιά; Αντίστοιχα, ο Σπάιντι τον γνώρισε κάποια στιγμή και ως Πίτερ;

 

Υ.Γ.2: Αντίστοιχο τεύχος σαν αυτό του #39 που η ιστορία δεν έχει καθόλου μπαλονάκια έχουμε δει και στον 40ό τόμο New Χ-ΜΕΝ στο τεύχος #121.

Υ.Γ.3:

Spoiler

Επίσης τα επικά καρέ στο τεύχος #45 (εδώ και εδώ) που δείχνουν τον Σπάιντερ-Μαν να προσπαθεί, σκεπτόμενος τα αγαπημένα του πρόσωπα, να ελευθερωθεί από τα χαλάσματα του κτιρίου που έχουν πέσει επάνω του, μοιάζουν με τα αντίστοιχα καρέ του τεύχους #33 (εδώ και εδώ) του The Amazing Σπάιντερ-Μαν vol. 1 και τα οποία με την σειρά τους έχουν εμπνεύσει την αντίστοιχη σκηνή της ταινίας Σπάιντερ-Μαν: Homecoming.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 54: The Avengers - Η Γέννηση του Ούλτρον

 

clean.jpg

 

Δύο τόμους της συλλογής δεν είχα διαβάσει, οπότε είπα να πιάσω τον πιο πρόσφατο μιας και ήθελα μια καλή Avengers ιστορία. Η αλήθεια είναι πως μου άρεσε, αλλά αυτό που πρέπει να πω από τώρα είναι ότι έχει πολύ λιγότερο Ultron σε σχέση με αυτό που φαντάζεστε.

 

Η ιστορία

 

48d4cd982b19e931c080dd487b6bcd1c39-04-avengers-161-george-perez.w710.jpg

 

Το τεύχος αποτελείται από 8 τεύχη, ένα εκ των οποίων είναι το King Size Annual, άρα έχει το διπλάσιο αριθμό σελίδων σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχουν γύρω στις 20, άρα προσμετράται σαν διπλό. Συνεπώς έχουμε έναν πολύ χορταστικό τόμο. Αν και η ιστορία λέγεται Η Γέννηση του Ούλτρον δεν κυριαρχεί τόσο σε όλα τα τεύχη, δεν είναι δηλαδή μια μάχη μεταξύ των ηρώων και του Ultron όπως τη φανταζόμαστε. Αυτό όμως είναι κακό; Όχι θα πω, απλώς αυτό που θέλω με τη σειρά μου να προϊδεάσω είναι ότι πρόκειται για ένα γενικότερο arc των Εκδικητών και σε όλο αυτό γνωρίζουμε τον Ultron και φυσικά το Όραμα ή Vision.

 

85b7f45c655e3b0ab3b555008f98756b.jpg  Captured By Masters of Evil.jpg

 

Τα πρώτα δύο τεύχη αφορούν τον Ultron, η σύνθεση των Avengers όμως δεν είναι πλήρης αφού οι κύριοι πρωταγωνιστές μας είναι τέσσερις, οι Hank Pym, Wasp, Black Panther και Hawkeye, από την άλλη έχουμε πολλούς κακούς και αρκετά εντυπωσιακούς, μια καλοστημένη προδοσία και ανατροπή καθώς και τον Ultron να έρχεται για πρώτη φορά κόντρα στους υπερήρωες. Συνεχίζουμε με ένα τεύχος όπου γυρίζει ο Captain America και το διπλό Annual όπου οι Avengers αντιμετωπίζουν μια παλιότερη εκδοχή τους και έπειτα έχουμε τον Vision, το ανδροειδές που έφτιαξε ο Ultron με στόχο να εξολοθρεύσει τους Εκδικητές και τελικά να γίνεται το νέο μέλος της ομάδας. Παράλληλα η ομάδα μαθαίνει και για το πως δημιουργήθηκε ο μεγάλος αρχικακός.

 

97a26cce5ab847c0b36c1fdb12af6a7c.jpg

 

Σε μεγάλο βαθμό είναι η χαρά αυτού που θέλει δράση, αφού τη βρίσκουμε σε μπόλικες δόσεις. Η ιστορία γενικότερα είναι καλή, έχουμε πολλά μικρά subplots πέραν της βασικής ιστορίας και θα μπορούσε να πει κανείς ότι σπάει σε τέσσερα κομμάτια, αυτό με την πρώτη επίθεση του Ultron, το ταξίδι στο χρόνο με τον Cap, τον Vision και τη δημιουργία του Ultron και τα τελευταία δύο τεύχη με τον Yellowjacket και το γάμο Giant Man και Wasp. Αυτό με τον Cap κάπου με έχασε είναι η αλήθεια, αντιθέτως μου άρεσαν πολύ όσα είχαν Ultron και Vision γιατί είναι ενδιαφέροντες χαρακτήρες και οι αλληλεπιδράσεις τους με την ομάδα ήταν ωραίες.

 

Το σχέδιο

 

avengers-58-2.jpg  ec981092b53f238b61da935aa5953ae8.jpg

 

Το μεγαλύτερο μέρος του τόμου το έχει αναλάβει ο John Buscema, μετέπειτα μακροχρόνιος συνεργάτης του Roy Thomas στον Conan, και οι δυο τους έχουν καλή επικοινωνία και χημεία, αφού το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και ο Buscema δίνει το σωστό ρυθμό στην ιστορία. Η δράση είναι ωραία και ζωντανή, ενώ δε δίνει σταθερό αριθμό καρέ ανά σελίδα, αλλά αποφασίζει αναλόγως πόσα θα βάλει, το σχέδιο πάντως δεν είναι πυκνό, αλλά πολύ καθαρό και ενδιαφέρον. Έχουμε και ολίγη από Don Heck και Werner Roth που δεν αλλάζουν καθόλου το καλό αποτέλεσμα. Σχετικά παχιές γραμμές σχεδίασης, έντονα μελάνια, όμορφες απεικονίσεις και κάποια πολύ iconic πλάνα. Εννοείται ότι ο χρωματισμός είναι πλούσιος, κάτι που μου αρέσει σε κόμικ των Εκδικητών.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

6ToEf2iz8i5rtS9weWjqbY-1200-80.jpg

 

Ξέχασα να αναφέρω κάτι πιο πάνω, αν και εδώ μια χαρά κολλάει. Συχνά ο Stan Lee ως επιμελητής κάνει τις κλασικές του παρατηρήσεις για το σε ποια τεύχη είδαμε κάποια γεγονότα. Χαίρομαι που πολλά εξ αυτών θα τα δούμε πλέον με τη νέα συλλογή Κλασικοί Υπερήρωες, αφού πολλές φορές στα ρετρό κόμικ αναρωτιόμασταν που πρέπει να ανατρέξουμε, τώρα πλέον ξέρουμε ότι αργά ή γρήγορα θα δούμε κάποια από αυτά στα ελληνικά. Ειδικά μια αναφορά στο Fantastic Four #5 που διάβασα χθες μου άρεσε πολύ που την έπιασα και κατάλαβα κατευθείαν την ιστορία. Από εκεί και μετά, δεν είναι ιστορία για όλους τους Marvel fans, αλλά για όσους θέλουν μια ρετρό ιστορία Avengers, τους αρέσει η δράση και ενδιαφέρονται για τον Vision και τον Ultron, αλλά και για τους Giant Man και Wasp που έχουν αρκετά highlights, ενώ οι πιο πρωτοκλασάτοι Avengers εμφανίζονται κυρίως στο τέλος. Αυτά σε γενικές γραμμές, ένας ωραίος τόμος με μια ιστορία από τα παλιά, καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Avengers: Η Γέννηση του Ούλτρον

Οι Avengers δεν με ενδιαφέρουν τόσο ως χαρακτήρες και η συγκεκριμένη ιστορία, αν και διασκεδαστική, δεν μπορώ να πω ότι το άλλαξε αυτό. Το γράψιμο είναι παραδοσιακό, με την πλοκή να διαχωρίζεται σε μικρότερα storylines. Περιλαμβάνεται και το αυτοτελές storyline με τον Yellowjacket το οποίο είναι καλοδεχούμενο. Το σενάριο έχει αρκετά κλισέ όμως αξιοποιεί καλά προηγούμενες ιστορίες του σύμπαντος της Marvel χωρίς να μοιάζει με φθηνό fan service. Οι fan της Marvel θα απολαύσουν αυτή την ιστορία καθώς γίνονται αναφορές σε τεύχη της Επίσημης Συλλογής και της συλλογής Κλασικοί Υπερήρωες (Avengers Forever & Fantastic Four #5). Επίσης το King-Sized τεύχος φαίνεται να αποτέλεσε έμπνευση για το X-Men #100 του Claremont. Το σχέδιο είναι όμορφο όμως δεν μου άρεσαν καθόλου οι σκηνές δράσης. Ο Buscema ζωγραφίζει μεγάλα καρέ (μάλλον για να μπορούσε να προλάβει τις προθεσμίες) και έτσι οι μάχες δεν αναπτύσσονται καλά. Βασίζονται κυρίως στον διάλογο και πολλές φορές οι αντίπαλοι των εκδικητών δεν φαίνονται καν στα καρέ. Ουσιαστικά, πιστεύω πως αυτός ο τόμος είναι ένα ευχάριστο ανάγνωσμα, δεν έχει όμως τίποτα το ιδιαίτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36090
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλησπέρα ομάδα! Δε ξέρω αν το έχω γράψει σε σωστή συζήτηση κ ομάδα ! Αν κάποιος του λείπουν τεύχη θα δώσω ένα μέρος της συλλογής μου ! Ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ήρθε επιτέλους το Marvel Zombies για να δείτε και το οπισθόφυλλο του που συζητάγατε χθες στην κρυστάλλινη και όπως και το εξώφυλλο προστέθηκαν στη βάση.

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0055.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0055z.jpg

 

Το επόμενο όπως μας ενημέρωσε χθες ο @ hudson  είναι το πρώτο μέρος του Marvel Knights Spider-Man που επισημαίνεται σκαναρισμένο. Να πω ότι θεωρώ τέρμα λάθος το ότι στο εξώφυλλο δεν αναφέρεται το όνομα του Terry Dodson. Στα περισσότερα εκ των 12 τευχών σχεδιάζει εκείνος, ενώ ο Frank Cho σχεδιάζει μόνο τα τεύχη 5 και 8. Επίσης συχνό credit έπαιρνε και η γυναίκα του Dodson, Rachel που είναι η inker της σειράς. Αν λοιπόν το πρώτο μέρος του Spider-Man έχει τα πρώτα 5 τεύχη δεν καταλαβαίνω πως δεν αναφέρεται ο σχεδιαστής των 4 εξ αυτών, αλλά μόνο του πέμπτου. Terry Dodson λοιπόν πάρε από μένα το credit γιατί κάνεις φοβερή δουλειά στα 10 τεύχη σου.

 

20211007_0014.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πραγματικά τι άκυρο πάλι ειναι τούτο με τον σχεδιαστή? Η Anubis είχε το όνομα του στο εξώφυλλο. Χοντρή πατάτα και υποτίμηση, οκ ο Cho είναι πιο της μόδας αλλά η έκδοση δεν είναι σωστή απέναντι τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Στο δεύτερο μέρος γίνεται το αντίθετο,είναι μόνο ο Dodson.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ολοκλήρωσα την ανάγνωση του τόμου 54: Η Γέννηση του Ουλτρον.  Σκέτη απόλαυση!
Καλά, από ποιότητα σε χρώμα, χαρτί, εκτύπωση κλπ, δεν υπάρχουν λόγια.
Οι ιστορίες ωραίες και με ιστορική αξία, ο δε Buscema είναι από τους πολυαγαπημένους μου σχεδιαστές.

Όμως εμένα αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και ένας λόγος που ο τόμος ανέβηκε έξτρα επίπεδο στα μάτια μου, ήταν η απόδοση.

Πρώτον, είναι η γενική εικόνα της απόδοσης, που έκανε πολύ ζωντανούς τους διαλόγους.
Δεύτερον, ένα επιπλέον στοιχείο που βοήθησε στη δημιουργία αυτής της εικόνας ηταν, κατά τη γνώμη μου, η ελληνική απόδοση ονομάτων.

Ομολογώ ότι στην αρχή του τόμου που παρουσιάστηκαν οι χαρακτήρες, τρόμαξα. Διάβασα αμετάφραστη ακόμη και την Wasp που απόρησα γιατί δεν έγινε η απλή μετάφραση που όλοι ξέραμε, ως Σφήκα και τη βλέπαμε ως Γουόσπ. Ανησύχησα για το τι θα έβλεπα στη συνέχεια. Ηρέμησα με τους Νέους Άρχοντες του Κακού (και όχι... Νιου Μάστερς οφ Ιβιλ). Αλλά μετά εμφανίστηκε κάποιος Κρίμσον Κάουλ και άρχισα πάλι να ξενερώνω.
Και όμως, η συνέχεια ήταν συναρπαστική.
Εμφανίστηκε ο Κόκκινος Εκατόνταρχος, και αμέσως με αυτό το όνομα, το κείμενο και η ίδια η ιστορία έγιναν ακόμη πιο ζωντανά. Απείρως προτιμότερο και πιο ευχάριστο από το να διαβάζω ένα άσχετο Σκάρλετ Σεντούριον (και που με ελληνική προφορά θα διαβαζόταν... skarlet sedurion).
Και αφού οι ευχάριστες εκπλήξεις διαδέχονταν η μία την άλλη, φτάσαμε στο τσίρκο του Εγκλήματος, με επικεφαλής τον Θιασάρχη!

Αγγλικά Ringmaster, στη Μαμούθ τον γνωρίσαμε ως Άρχοντα της Πίστας. Ο Θιασάρχης όμως, απλά τα σπάει! Σε βάζει αμέσως στο νόημα του χαρακτήρα και της ιδιότητάς του, κι ας μην ξέρεις το παρελθόν του και το ποιόν του.
Προσωπικά, αν διάβαζα Ρινγκμάστερ στη μετάφραση, θα έβγαζα τελείως λαθος συμπερασμα για τον χαρακτήρα. Νόμιζα ότι είχε σχέση με τους κύκλους στο καπέλο του. Δε γνώριζα ότι έτσι αποκαλείται ο υπεύθυνος/παρουσιαστής/ιδιοκτήτης του τσίρκου. Επίσης, το Άρχοντας της Πίστας παραπέμπει αλλού (σε ΛΕΠΑ ή σε Μισέλ Βαγιάν). Το "Θιασάρχης" είναι ΤΕ-ΛΕΙ-Ο!  
Μακάρι αυτό το όνομα να καθιερωθεί ως επίσημο ελληνικό, και να το δούμε και στον πρώτο τόμο του HULK στη σειρά Κλασικοί Υπερήρωες, όπου κάνει την πρώτη του εμφάνιση στα Marvel Comics.

Επίσης, στην πορεία της ανάγνωσης κατάλαβα τον λόγο που δε μεταφράστηκε η Γουοσπ, αλλά και ο Γελλοουτζάκετ, παρόλο που είχε υπάρξει ένα σχετικά πετυχημένο όνομα, ο Κίτρινος Μανδύας, στη Μαμούθ. Εδώ έπρεπε να βρεθεί όνομα που να παραπέμπει σε σφήκα, όπως και της Γουόσπ, γιατί είχε σημασία για την εξέλιξη της ιστορίας. Οπότε, το δικαιολογώ και το αποδέχομαι ως αναγνώστης. Με τον Κρίμσον Κάουλ, τελικά δεν απογοητευτηκα (πολύ) αφού ήταν ενας χαρακτήρας μιας χρήσεως που δεν ξαναεμφανίστηκε.

Επίσης ευχαριστώ που το Ultron αποδόθηκε ως Ούλτρον και όχι ως Άλτρον, και που διαβάσαμε Όραμα αντί για Βίζιον, αφού ήταν κάτι που εξυπηρετούσε και την εξέλιξη της ιστορίας. Το Όραμα είναι άλλο ένα παράδειγμα ότι η ελληνική απόδοση ενός ονόματος που μπορεί (εννοείται) να μεταφραστεί, βοηθάει πολύ στην εξέλιξη της ιστορίας και στην πιο στρωτή ανάγνωση.

Τώρα για ένα Τζάιαντ-Μαν και για ένα Σαμπ-Μάρινερ, δε θα τα χαλάσουμε. Είδα ελληνικές αποδόσεις σε 2 ονόματα, που σκόπευαν και κατάφεραν να κάνουν το ελληνικό κοινό (ή έστω, εμένα :D ) να εξοικειωθεί αμέσως μαζί τους, και αυτό ειχα χρόνια να το δω.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, theforce είπε:

Ολοκλήρωσα την ανάγνωση του τόμου 54: Η Γέννηση του Ουλτρον.  Σκέτη απόλαυση!
Καλά, από ποιότητα σε χρώμα, χαρτί, εκτύπωση κλπ, δεν υπάρχουν λόγια.
Οι ιστορίες ωραίες και με ιστορική αξία, ο δε Buscema είναι από τους πολυαγαπημένους μου σχεδιαστές.

Όμως εμένα αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και ένας λόγος που ο τόμος ανέβηκε έξτρα επίπεδο στα μάτια μου, ήταν η απόδοση.

Πρώτον, είναι η γενική εικόνα της απόδοσης, που έκανε πολύ ζωντανούς τους διαλόγους.
Δεύτερον, ένα επιπλέον στοιχείο που βοήθησε στη δημιουργία αυτής της εικόνας ηταν, κατά τη γνώμη μου, η ελληνική απόδοση ονομάτων.

Ομολογώ ότι στην αρχή του τόμου που παρουσιάστηκαν οι χαρακτήρες, τρόμαξα. Διάβασα αμετάφραστη ακόμη και την Wasp που απόρησα γιατί δεν έγινε η απλή μετάφραση που όλοι ξέραμε, ως Σφήκα και τη βλέπαμε ως Γουόσπ. Ανησύχησα για το τι θα έβλεπα στη συνέχεια. Ηρέμησα με τους Νέους Άρχοντες του Κακού (και όχι... Νιου Μάστερς οφ Ιβιλ). Αλλά μετά εμφανίστηκε κάποιος Κρίμσον Κάουλ και άρχισα πάλι να ξενερώνω.
Και όμως, η συνέχεια ήταν συναρπαστική.
Εμφανίστηκε ο Κόκκινος Εκατόνταρχος, και αμέσως με αυτό το όνομα, το κείμενο και η ίδια η ιστορία έγιναν ακόμη πιο ζωντανά. Απείρως προτιμότερο και πιο ευχάριστο από το να διαβάζω ένα άσχετο Σκάρλετ Σεντούριον (και που με ελληνική προφορά θα διαβαζόταν... skarlet sedurion).
Και αφού οι ευχάριστες εκπλήξεις διαδέχονταν η μία την άλλη, φτάσαμε στο τσίρκο του Εγκλήματος, με επικεφαλής τον Θιασάρχη!

Αγγλικά Ringmaster, στη Μαμούθ τον γνωρίσαμε ως Άρχοντα της Πίστας. Ο Θιασάρχης όμως, απλά τα σπάει! Σε βάζει αμέσως στο νόημα του χαρακτήρα και της ιδιότητάς του, κι ας μην ξέρεις το παρελθόν του και το ποιόν του.
Προσωπικά, αν διάβαζα Ρινγκμάστερ στη μετάφραση, θα έβγαζα τελείως λαθος συμπερασμα για τον χαρακτήρα. Νόμιζα ότι είχε σχέση με τους κύκλους στο καπέλο του. Δε γνώριζα ότι έτσι αποκαλείται ο υπεύθυνος/παρουσιαστής/ιδιοκτήτης του τσίρκου. Επίσης, το Άρχοντας της Πίστας παραπέμπει αλλού (σε ΛΕΠΑ ή σε Μισέλ Βαγιάν). Το "Θιασάρχης" είναι ΤΕ-ΛΕΙ-Ο!  
Μακάρι αυτό το όνομα να καθιερωθεί ως επίσημο ελληνικό, και να το δούμε και στον πρώτο τόμο του HULK στη σειρά Κλασικοί Υπερήρωες, όπου κάνει την πρώτη του εμφάνιση στα Marvel Comics.

Επίσης, στην πορεία της ανάγνωσης κατάλαβα τον λόγο που δε μεταφράστηκε η Γουοσπ, αλλά και ο Γελλοουτζάκετ, παρόλο που είχε υπάρξει ένα σχετικά πετυχημένο όνομα, ο Κίτρινος Μανδύας, στη Μαμούθ. Εδώ έπρεπε να βρεθεί όνομα που να παραπέμπει σε σφήκα, όπως και της Γουόσπ, γιατί είχε σημασία για την εξέλιξη της ιστορίας. Οπότε, το δικαιολογώ και το αποδέχομαι ως αναγνώστης. Με τον Κρίμσον Κάουλ, τελικά δεν απογοητευτηκα (πολύ) αφού ήταν ενας χαρακτήρας μιας χρήσεως που δεν ξαναεμφανίστηκε.

Επίσης ευχαριστώ που το Ultron αποδόθηκε ως Ούλτρον και όχι ως Άλτρον, και που διαβάσαμε Όραμα αντί για Βίζιον, αφού ήταν κάτι που εξυπηρετούσε και την εξέλιξη της ιστορίας. Το Όραμα είναι άλλο ένα παράδειγμα ότι η ελληνική απόδοση ενός ονόματος που μπορεί (εννοείται) να μεταφραστεί, βοηθάει πολύ στην εξέλιξη της ιστορίας και στην πιο στρωτή ανάγνωση.

Τώρα για ένα Τζάιαντ-Μαν και για ένα Σαμπ-Μάρινερ, δε θα τα χαλάσουμε. Είδα ελληνικές αποδόσεις σε 2 ονόματα, που σκόπευαν και κατάφεραν να κάνουν το ελληνικό κοινό (ή έστω, εμένα :D ) να εξοικειωθεί αμέσως μαζί τους, και αυτό ειχα χρόνια να το δω.

Χαίρομαι που ενθουσιάστηκες, φίλε μου. Το είχαμε θίξει και λίγο παλαιότερα το θέμα, με βρίσκεις σύμφωνο σε πολλά από όσα λες. Με τη Γουόσπ ιδίως είναι εύκολο γιατί ταιριάζει γάντι. Με τους λοιπούς, είναι ένα θέμα το αν συμφωνεί το γένος (αρσενικό-θηλυκό-ουδέτερο), η απόδοση της λέξης από τα αγγλικά στα ελληνικά. Και επειδή είμαστε πολλοί που έχουμε γνώση επειδή διαβάζουμε και στα αγγλικά, πάντα θα υπάρχει μια μικρή γκρίνια, γιατί ο καθένας στο μυαλό του το έχει μεταφράσει διαφορετικά.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το Όραμα πάντως ως ρομπότ, πολύ καλά κάνει και αποδίδεται στα Ελληνικά με ουδέτερο άρθρο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Marvel Zombies
Έπειτα από το 5o επεισόδιο του What If? είχα την απορία να δω πως είναι το κόμικ στο οποίο βασίζεται. Σε γενικές γραμμές, έμεινα ικανοποιημένος. Η ιστορία είναι απλή και άμεση όπως ταιριάζει σε ένα event 5 τευχών. Μου άρεσε ότι ακολουθούσαμε την οπτική πλευρά των ζόμπι και δεν υπήρχαν τα συνηθισμένα κλισέ του είδους. Για το σχέδιο του Phillips έχω μεικτά συναισθήματα. Μερικές φορές μπορεί να αποδώσει καλά εκφράσεις και λεπτομέρειες αλλά οι χαρακτήρες και τα αντικείμενα που βρίσκονται στο υπόβαθρο έχουν υπερβολικά απλοϊκό σχεδιασμό. Τα σχέδια των εξώφυλλων που βασίζονται σε κλασικά τεύχη μου άρεσαν πολύ. Μου θύμισαν λίγο το σχέδιο του Crain στο Ghost Rider και πιστεύω ότι η αισθητική τους ταίριαζε γάντι με την ιστορία. Όσοι είναι θαυμαστές των ταινιών τρόμου θα εκτιμήσουν το Marvel Zombies. Είναι επίσης και ένα καλό παράδειγμα για το πως τα υπερηρωικά μπορούν να ξεφύγουν από "τύπους που πλακώνονται για να σώσουν τον κόσμο."  Δεν ήξερα ότι συνδέεται με το Ultimate Fantastic Four οπότε μπορεί να το τσεκάρω και αυτό κάποια στιγμή. Ίσως να αγοράσω και το σίκουελ, αν και έχω χαμηλές προσδοκίες.

Edit: Ξέρει κανείς γιατί ο Captain America λέγεται Colonel America; Είναι αυτό το όνομα του στο σύμπαν των ζόμπι ή υπάρχει άλλος λόγος;

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

27 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Marvel Zombies
Έπειτα από το 5o επεισόδιο του What If? είχα την απορία να δω πως είναι το κόμικ στο οποίο βασίζεται. Σε γενικές γραμμές, έμεινα ικανοποιημένος. Η ιστορία είναι απλή και άμεση όπως ταιριάζει σε ένα event 5 τευχών. Μου άρεσε ότι ακολουθούσαμε την οπτική πλευρά των ζόμπι και δεν υπήρχαν τα συνηθισμένα κλισέ του είδους. Για το σχέδιο του Phillips έχω μεικτά συναισθήματα. Μερικές φορές μπορεί να αποδώσει καλά εκφράσεις και λεπτομέρειες αλλά οι χαρακτήρες και τα αντικείμενα που βρίσκονται στο υπόβαθρο έχουν υπερβολικά απλοϊκό σχεδιασμό. Τα σχέδια των εξώφυλλων που βασίζονται σε κλασικά τεύχη μου άρεσαν πολύ. Μου θύμισαν λίγο το σχέδιο του Crain στο Ghost Rider και πιστεύω ότι η αισθητική τους ταίριαζε γάντι με την ιστορία. Όσοι είναι θαυμαστές των ταινιών τρόμου θα εκτιμήσουν το Marvel Zombies. Είναι επίσης και ένα καλό παράδειγμα για το πως τα υπερηρωικά μπορούν να ξεφύγουν από "τύπους που πλακώνονται για να σώσουν τον κόσμο."  Δεν ήξερα ότι συνδέεται με το Ultimate Fantastic Four οπότε μπορεί να το τσεκάρω και αυτό κάποια στιγμή. Ίσως να αγοράσω και το σίκουελ, αν και έχω χαμηλές προσδοκίες.

Edit: Ξέρει κανείς γιατί ο Captain America λέγεται Colonel America; Είναι αυτό το όνομα του στο σύμπαν των ζόμπι ή υπάρχει άλλος λόγος;

Captain =Λοχαγος   Colonel=Συνταγματαρχης. Μαλλον θα πηρε προαγωγη :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Marvel Zombies
Έπειτα από το 5o επεισόδιο του What If? είχα την απορία να δω πως είναι το κόμικ στο οποίο βασίζεται. Σε γενικές γραμμές, έμεινα ικανοποιημένος. Η ιστορία είναι απλή και άμεση όπως ταιριάζει σε ένα event 5 τευχών. Μου άρεσε ότι ακολουθούσαμε την οπτική πλευρά των ζόμπι και δεν υπήρχαν τα συνηθισμένα κλισέ του είδους. Για το σχέδιο του Phillips έχω μεικτά συναισθήματα. Μερικές φορές μπορεί να αποδώσει καλά εκφράσεις και λεπτομέρειες αλλά οι χαρακτήρες και τα αντικείμενα που βρίσκονται στο υπόβαθρο έχουν υπερβολικά απλοϊκό σχεδιασμό. Τα σχέδια των εξώφυλλων που βασίζονται σε κλασικά τεύχη μου άρεσαν πολύ. Μου θύμισαν λίγο το σχέδιο του Crain στο Ghost Rider και πιστεύω ότι η αισθητική τους ταίριαζε γάντι με την ιστορία. Όσοι είναι θαυμαστές των ταινιών τρόμου θα εκτιμήσουν το Marvel Zombies. Είναι επίσης και ένα καλό παράδειγμα για το πως τα υπερηρωικά μπορούν να ξεφύγουν από "τύπους που πλακώνονται για να σώσουν τον κόσμο."  Δεν ήξερα ότι συνδέεται με το Ultimate Fantastic Four οπότε μπορεί να το τσεκάρω και αυτό κάποια στιγμή. Ίσως να αγοράσω και το σίκουελ, αν και έχω χαμηλές προσδοκίες.

Edit: Ξέρει κανείς γιατί ο Captain America λέγεται Colonel America; Είναι αυτό το όνομα του στο σύμπαν των ζόμπι ή υπάρχει άλλος λόγος;

 

Ναι, το Ultimate FF έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά από τη Anubis. Αν θελεις μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα κάπου ή να βάζεις αγγελία. Αλλιώς στα αγγλικά από το ίντερνετ. Σίγουρα έμαθες ότι το Ultimate FF ήταν ο λόγος που ''γεννήθηκε'' το Marvel Zombies.

Στην Αμερική υπάρχουν τα πέντε κεφάλαια Marvel Zombies και το Marvel Zombies Return. Πέρσι ολοκληρώθηκε το  Marvel Zombies - Resurrection (5 τεύχη) στην Αμερική και ευχόμαστε να το βλέπουμε στα ελληνικά αυτό το συγκεκριμένο κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.