Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21479
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Επόμενος τόμος Νο50

image.thumb.jpeg.493aba0bfeb6206b5cf56ad8184512e4.jpeg

 

Προς το παρόν η μόνη αλλαγή στη σειρά έκδοσης των τόμων (σύμφωνα με την λίστα) έγινε με το "Eternals".

Θα δούμε αν γίνει κάποια άλλη...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

To τεύχος 49 βρέθηκε και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο ανέβηκαν στη βάση μας!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0049.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0049z.jpg

 

Επόμενο τεύχος όπως ανέφερε και ο @hudson το Fantastic Four: The End όπως ήταν προγραμματισμένο.

 

img20210715_10182866.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, nikolas12 είπε:

To τεύχος 49 βρέθηκε και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο ανέβηκαν στη βάση μας!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0049.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0049z.jpg

 

Επόμενο τεύχος όπως ανέφερε και ο @hudson το Fantastic Four: The End όπως ήταν προγραμματισμένο.

 

img20210715_10182866.jpg

Επιτέλους! Κανονικά εσείς οι Αθηναίοι δεν έχετε τους τόμους από την Τετάρτη; Γιατί δεν είδαμε αυτή την παρουσίαση χτες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

23 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Επιτέλους! Κανονικά εσείς οι Αθηναίοι δεν έχετε τους τόμους από την Τετάρτη; Γιατί δεν είδαμε αυτή την παρουσίαση χτες;

 

Σπάνια έρχονται Τετάρτη. Συνήθως Πέμπτη πρωί πάνε στα πρακτορεία Τύπου και Παρασκευή διανέμονται σε όλη την Ελλάδα. Τετάρτη πρωί πρέπει να έχω βρει έναν τόμο, Τετάρτη απόγευμα να έχω βρει μαξ 2-3 τόμους (@Mandrake λόγω προσωπικού αρχείου ίσως μπορεί να μας δώσει ακριβή αριθμό τόμων που έχουμε βρει Τετάρτη είτε εγώ είτε ο @Indian), Πέμπτη πρωί τον βρίσκω πάντα εκτός από μία φορά. Οπότε σε γενικές γραμμές το σκανάρισμα πρέπει να το περιμένετε Πέμπτες :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν πάνε απαραίτητα τα ενεργά μέλη της κοινότητας στο κέντρο κάθε 2η Τετάρτη για να τους αγοράσουν, οπότε μην έχετε τέτοιες απαιτήσεις... Εάν βγήκαν όλοι ή περισσότεροι απ' αυτούς που έχουμε δει εδώ, δεν υπάρχει τρόπος να το γνωρίζουμε. Προσωπικά επειδή τα καταγράφω στο αρχείο μου σύμφωνα με τις εδώ αναφορές, όπως λέει και ο Νίκος, μπορώ μετά βεβαιότητας να πω ότι Τετάρτη έχουν κυκλοφορήσει οι:

 

25. "Captain America: Νέο Καθεστώς" (12 Αυγούστου 2020)

26. "Marvels" (26 Αυγούστου 2020)

28. "The Punisher: Η Επιστροφή" (Μέρος Πρώτο) (23 Σεπτεμβρίου 2020)

35. "Fallen Son: Ο Θάνατος του Κάπτεν Αμέρικα" (30 Δεκεμβρίου 2020)

37. "Iron Man: Δαίμονας στο Μπουκάλι" (27 Ιανουαρίου 2021)

 

και πριν τον 25ο θέλει ψάξιμο στο νήμα αυτό διότι αν θυμάμαι καλά αρχίσαμε απ' τον 25ο να προβληματιζόμαστε που το ανέβασε ένα μέλος Τετάρτη και να το καταγράφω στο προσωπικό μου αρχείο. Σίγουρα όλοι αποκλείεται να έχουν κυκλοφορήσει Τετάρτη, διότι και ο Νίκος και άλλο ένα μέλος νομίζω, είχαν αναφέρει για τον τόμο που πήραν Πέμπτη μια φορά ότι σε κάποιον πέρασαν την προηγούμενη μέρα αλλά δεν τον βρήκαν. Μου αρκεί ο λόγος τους μιας και πήγαν επί τούτου απ' το ίδιο πρακτορείο τύπου (ή ότι είναι τέλος πάντων αυτό) για να τον αγοράσουν. Επιφυλάσσομαι για τις 10 Φεβρουαρίου 2021 και απ' τον 40ο κι έπειτα που δεν τους έχω καταχωρήσει ακόμη όπως θέλω. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω. Εάν δεν το κάνεις απ' την αρχή, δεν είναι εύκολο να ψάχνεις σχόλιο προς σχόλιο σελίδες ολόκληρες για να βγάλεις άκρη. Εγώ είχα κάνει ένα σκελετό με όλες τις Παρασκευές στην αρχή και τις αριθμήσεις (), τα άλλαξα σε Πέμπτες όταν διαπίστωσα ότι στην Αθήνα κυκλοφορούν εκείνη τη μέρα και προέκυψε σε κάποιες περιπτώσεις η Τετάρτη, οπότε ξεκίνησα για 2η φορά διορθώσεις. Σε όλες τις σειρές που αγοράζω από εφημερίδες κάνω το ίδιο, είτε είναι υπερηρωικά, είτε Disney, είτε fumetti, είτε Γαλλοβελγικά, αλλά η αλήθεια είναι ότι η σωστή καταγραφή θα μπορούσε να προκύψει μονάχα από όποιον έχει πρόσβαση στα πρώτα αυτά σημεία πωλήσεων και το τεκμηριώσει στην κοινότητα εδώ. Αυτά σε ότι αφορά έντυπα που έχουν μια Α περιοδικότητα.

 

Σε οποιαδήποτε άλλη έκδοση, ευτυχώς που υπάρχουν τα δελτία τύπου, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης & και εκδοτικών οίκων, οι βάσεις δεδομένων των e-shops των ίδιων των εκδοτών αλλά και των διαφόρων καταστημάτων ή κάποια ενδεχόμενη ειδησεογραφική κάλυψη (σε περίπτωση που ένα έντυπο έχει διαφημιστεί αρκετά), όπου σου δίνουν τη δυνατότητα να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα μέσα από διασταύρωση πληροφοριών. Θα περίμενε κανείς, βέβαια, ότι κάτι τέτοιο θα ήταν σημαντικό για μια κοινότητα όπως το "Greekcomics", αλλά απ' ότι φαίνεται ένας μήνας με έτος ή ακόμη χειρότερα ένα σκέτο έτος ή ακόμη και η ημερομηνία που δίνει ένας εκδότης μέσα από τη διαφήμισή του, αρκεί ως πληροφορία για τη Δ.Ο. και θεωρεί ότι κατ' αυτόν τον τρόπο καταχωρείται σωστά το εκάστοτε έντυπο. Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου θα ήταν να υπάρχει μεγαλύτερη σχολαστικότητα σε αυτά τα θέματα και να μη χρειάζεται να ανατρέχουμε για πληροφορίες που αφορούν κόμικς στο διαδίκτυο, εκτός της κοινότητας αυτής, παρά να τις συγκεντρώνουμε όλες εδώ. Αλλά αυτά είναι ευσεβείς πόθοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

10 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Δεν πάνε απαραίτητα τα ενεργά μέλη της κοινότητας στο κέντρο κάθε 2η Τετάρτη για να τους αγοράσουν, οπότε μην έχετε τέτοιες απαιτήσεις... Εάν βγήκαν όλοι ή περισσότεροι απ' αυτούς που έχουμε δει εδώ, δεν υπάρχει τρόπος να το γνωρίζουμε. Προσωπικά επειδή τα καταγράφω στο αρχείο μου σύμφωνα με τις εδώ αναφορές, όπως λέει και ο Νίκος, μπορώ μετά βεβαιότητας να πω ότι Τετάρτη έχουν κυκλοφορήσει οι:

 

25. "Captain America: Νέο Καθεστώς" (12 Αυγούστου 2020)

26. "Marvels" (26 Αυγούστου 2020)

28. "The Punisher: Η Επιστροφή" (Μέρος Πρώτο) (23 Σεπτεμβρίου 2020)

35. "Fallen Son: Ο Θάνατος του Κάπτεν Αμέρικα" (30 Δεκεμβρίου 2020)

37. "Iron Man: Δαίμονας στο Μπουκάλι" (27 Ιανουαρίου 2021)

 

και πριν τον 25ο θέλει ψάξιμο στο νήμα αυτό διότι αν θυμάμαι καλά αρχίσαμε απ' τον 25ο να προβληματιζόμαστε που το ανέβασε ένα μέλος Τετάρτη και να το καταγράφω στο προσωπικό μου αρχείο. Σίγουρα όλοι αποκλείεται να έχουν κυκλοφορήσει Τετάρτη, διότι και ο Νίκος και άλλο ένα μέλος νομίζω, είχαν αναφέρει για τον τόμο που πήραν Πέμπτη μια φορά ότι σε κάποιον πέρασαν την προηγούμενη μέρα αλλά δεν τον βρήκαν. Μου αρκεί ο λόγος τους μιας και πήγαν επί τούτου απ' το ίδιο πρακτορείο τύπου (ή ότι είναι τέλος πάντων αυτό) για να τον αγοράσουν. Επιφυλάσσομαι για τις 10 Φεβρουαρίου 2021 και απ' τον 40ο κι έπειτα που δεν τους έχω καταχωρήσει ακόμη όπως θέλω. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω. Εάν δεν το κάνεις απ' την αρχή, δεν είναι εύκολο να ψάχνεις σχόλιο προς σχόλιο σελίδες ολόκληρες για να βγάλεις άκρη. Εγώ είχα κάνει ένα σκελετό με όλες τις Παρασκευές στην αρχή και τις αριθμήσεις (), τα άλλαξα σε Πέμπτες όταν διαπίστωσα ότι στην Αθήνα κυκλοφορούν εκείνη τη μέρα και προέκυψε σε κάποιες περιπτώσεις η Τετάρτη, οπότε ξεκίνησα για 2η φορά διορθώσεις. Σε όλες τις σειρές που αγοράζω από εφημερίδες κάνω το ίδιο, είτε είναι υπερηρωικά, είτε Disney, είτε fumetti, είτε Γαλλοβελγικά, αλλά η αλήθεια είναι ότι η σωστή καταγραφή θα μπορούσε να προκύψει μονάχα από όποιον έχει πρόσβαση στα πρώτα αυτά σημεία πωλήσεων και το τεκμηριώσει στην κοινότητα εδώ. Αυτά σε ότι αφορά έντυπα που έχουν μια Α περιοδικότητα.

 

Σε οποιαδήποτε άλλη έκδοση, ευτυχώς που υπάρχουν τα δελτία τύπου, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης & και εκδοτικών οίκων, οι βάσεις δεδομένων των e-shops των ίδιων των εκδοτών αλλά και των διαφόρων καταστημάτων ή κάποια ενδεχόμενη ειδησεογραφική κάλυψη (σε περίπτωση που ένα έντυπο έχει διαφημιστεί αρκετά), όπου σου δίνουν τη δυνατότητα να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα μέσα από διασταύρωση πληροφοριών. Θα περίμενε κανείς, βέβαια, ότι κάτι τέτοιο θα ήταν σημαντικό για μια κοινότητα όπως το "Greekcomics", αλλά απ' ότι φαίνεται ένας μήνας με έτος ή ακόμη χειρότερα ένα σκέτο έτος ή ακόμη και η ημερομηνία που δίνει ένας εκδότης μέσα από τη διαφήμισή του, αρκεί ως πληροφορία για τη Δ.Ο. και θεωρεί ότι κατ' αυτόν τον τρόπο καταχωρείται σωστά το εκάστοτε έντυπο. Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου θα ήταν να υπάρχει μεγαλύτερη σχολαστικότητα σε αυτά τα θέματα και να μη χρειάζεται να ανατρέχουμε για πληροφορίες που αφορούν κόμικς στο διαδίκτυο, εκτός της κοινότητας αυτής, παρά να τις συγκεντρώνουμε όλες εδώ. Αλλά αυτά είναι ευσεβείς πόθοι.

Κυρίως νόμιζα για Τέταρτη έγινε για τους Αθηναίους, γιατί κάποιοι τελευταίοι τόμοι αναρτήθηκαν Τετάρτη(ή μπορεί να το νόμιζα εγώ χάνοντας τις μέρες...). Για αυτό μου φάνηκε παράξενο που δεν αναρτήθηκε Τετάρτη ο νέος τόμος! Κι εγώ για τις Πέμπτες γνώριζα, αλλά μπορεί να μην θυμάμαι καλά και νομίζοντας ότι θα γίνεται Τετάρτη η ανάρτηση αναρωτιέμαι:"Άλλαξε η Παράδοση;":lol:. Και χάρηκα....:crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο πιο ωραίος τόμος της σειράς. Απλά λιτά δωρικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 48: The Amazing Spider-Man – Αποκαλύψεις και Μέχρι Να Σβήσουν Τα Άστρα

 

61ics43tJ8S.jpg  detail.jpg

 

Ο Spider-Man είναι ίσως ο πιο αγαπημένος χαρακτήρας των περισσότερων όσον αφορά τους τόμους Marvel, ίσως και γενικότερα των Μαρβελοκόμικ στη χώρα μας. Η συνέχεια δε του πρώτου τόμου με δύο volumes από το run των Straczynski-Romita Jr. μόνο θετική μπορεί να είναι και φυσικά εξαιρετική επιλογή.


Μέρος πρώτο: Αποκαλύψεις

 

5a121424bb6ffa755d5748d9a8c3b66d._SX360_QL80_TTD_.jpg


Στο τέλος του πρώτου τόμου ουσιαστικά βλέπουμε τη θεία May να έρχεται αντιμέτωπη με τον τραυματισμένο Peter να κοιμάται με τη στολή του Spider-Man και καταλαβαίνει πως τόσο καιρό πίσω από τη μάσκα του ήρωα βρισκόταν ο ανιψιός της. Μέσα σε τέσσερα τευχάκια που προσωπικά τα βρήκα σχετικά μεταβατικά ο Peter ουσιαστικά θα έρθει σε επαφή με διάφορες αποκαλύψεις (όπως είναι και ο τίτλος του μικρού αυτού arc) και η μία είναι ότι η θεία του γνωρίζει για τη μυστική του ταυτότητα, αλλά και το γεγονός πως μία μαθήτρια του μένει σαν άστεγη στους δρόμους σε κρησφύγετα μαζί με άλλα παιδιά.

 

140e753f6257252319ff56c0cdbad89e._SX1600_QL80_TTD_.jpg


Εκτός αυτών ο Peter θα πρέπει ταυτόχρονα να χειριστεί και έναν κακό που έχει ειδικές αστρικές δυνάμεις και κάνει κακό στα προαναφερόμενα παιδιά ή ναρκομανείς. Οι σκηνές είναι ιδιαίτερα συναφές και όλο το κεφάλαιο καταλαμβάνεται από πολύ μεγάλο πεσιμισμό, ενώ βλέπουμε μία από τις λίγες φορές τον Spider-Man να φεύγει από το street επίπεδο του και να απευθύνεται στον Doctor Strange που έχει αστρικές δυνάμεις. Ο Shade δε με ενθουσίασε σαν κακός, αλλά υπάρχει ένα 100% βουβό κεφάλαιο που είναι φανταστικό.


Μέρος δεύτερο: Μέχρι Να Σβήσουν Τα Άστρα

 

46369a3ab729a354259de5982a5b674b._SX1600_QL80_TTD_.jpg


Όλως περιέργως η ιστορία του Shade κλείνει στις αρχές της δεύτερης ιστορίας με τον Peter να αποφασίζει πως θέλει να διεκδικήσει ξανά τη Mary Jane που κάνει καριέρα ηθοποιού ενώ βρίσκεται σε διάσταση μαζί του. Η θεία May έχει αναλάβει πλέον να τον υπερασπίζεται απέναντι στα έντυπα που τον λοιδορούν και ο Straczynski έχει εμβαθύνει πολύ στη σχέση τους αφού εκείνη τον πείθει να κάνει το μεγάλο βήμα και να τα βρει με την MJ.

 

amazing-spider-man-peter-parker-mary-jane-aunt-may-romita.png


Αν και έχουμε δύο Doctor Octopus να μάχονται μεταξύ τους, το κεφάλαιο δίνει περισσότερη έμφαση στον Peter Parker παρά στον Spider-Man με τη Mary Jane να ενσαρκώνει το ρόλο της κοπέλας ενός υπερήρωα σε ταινία και να παίρνει γνώμες σχετικά με το πως είναι να είναι κάτι τέτοιο (που ήταν και εκείνη) στην πραγματικότητα. Πρέπει λοιπόν να ζυγίσει αν μπορεί να σηκώσει το βάρος πλέον ή όχι, αν και στο τέλος δε φτάνουμε σε κάποιο τελικό συμπέρασμα.


Η εξαιρετική πένα του Straczynski

 

ASM-38-page-18-781x1200.jpg  RCO021_1468989583.jpg


Είναι κρίμα που ένας συγγραφέας σαν τον Straczynski δεν ασχολείται αποκλειστικά με κόμικ, αλλά βλέπεις το ταλέντο του είναι αρκετό ώστε να κάνει και δουλειές στην τηλεόραση ή σε άλλα projects με καλύτερες αποδοχές. Όπως και να ‘χει, οι διάλογοι του και η αφήγηση του έχουν ένα προσωπικό, υπέροχο στυλ και ακόμα και αυτή η διπλή ιστορία που δε με ενθουσίασε όσο άλλα έργα του είχε πολύ ωραίες πινελιές. Οι διάλογοι είναι έντονοι, η ιστορία του συγκινητική στα σημεία που θέλει, αστεία όταν έχει να κάνει με τον Spidey, πετυχαίνει ένα τέλειο κράμα ιδεών, επιρροών και εμβαθύνει υπέροχα στους χαρακτήρες που διαχειρίζεται. 


To σχέδιο του Spider-Manάκια Romita Jr.

 

In-Cold-Arms.jpg


Μπορεί να το λέω για 288η φορά εδώ μέσα, αλλά δεν τρελαίνομαι για πρώιμο Romita Jr. Όμως ο Spider-Man είναι ο αγαπημένος του ήρωας και πάντα σε αυτόν κάνει τρομερή δουλειά. Μου άρεσε η στολή του καινούριου, εξελιγμένου Doctor Octopus, μου άρεσε το πως αποτύπωσε τον Shade και την περίεργη, αστρική στολή του Spider-Man, μπορεί κάποια λίγο πιο γενικά καρέ να μην ενθουσιάζουν, αλλά του πάνε γάντι οι χαρακτήρες, οι μάχες είναι καλοσχεδιασμένες και γενικότερα είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται η ιστορία.


Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

unnamed.jpg


Εάν σε κάποιον άρεσε ο πρώτος τόμος, τότε ας αγοράσει και αυτόν. Δεν είναι μία κλασική Spider-Man ιστορία, ούτε με την έννοια της τρελής ποιότητας, ούτε όμως σε όρους του πως ρέει η ιστορία και τι κακούς αντιμετωπίζει συνήθως, ενώ δίνει αρκετή έμφαση στην προσωπική ζωή του Peter Parker. Εν τέλει μου άρεσε αρκετά και σίγουρα θα ξεψαχνίσω το run των δύο δημιουργών για να δω τη συνέχεια της ιστορίας τόσο με την MJ όσο και με τον Ezekiel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 16/9/2019 στο 8:37 ΜΜ, constantinople είπε:

Και κάτι για να κλονίσω όσους το παίζουν υπεράνω και λένε "δεν πειράζει να μην συμπληρώσω τη ράχη"

 

RAXH.thumb.jpg.b5ec52e469b560139d5d2baac9fb576d.jpg

 

Ναι, ναι, μεγεθύντε το κάνοντας κλικ επάνω του ΤΡΕΙΣ φορές για να το δείτε στην πλήρη του ανάλυση!

 

Ε; κλονιστίκατε λίγο; ε; ε;  :)

 

Εγω ναι.....μονο που το ειδα θελω να τα παρω παρολο που μου αρεσουν μονο τα disney...κατι ξερουν αυτοι που τα βγαζουν:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   862
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/7/2021 στο 4:30 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Τόμος 48: The Amazing Spider-Man – Αποκαλύψεις και Μέχρι Να Σβήσουν Τα Άστρα

 

61ics43tJ8S.jpg  detail.jpg

 

Ο Spider-Man είναι ίσως ο πιο αγαπημένος χαρακτήρας των περισσότερων όσον αφορά τους τόμους Marvel, ίσως και γενικότερα των Μαρβελοκόμικ στη χώρα μας. Η συνέχεια δε του πρώτου τόμου με δύο volumes από το run των Straczynski-Romita Jr. μόνο θετική μπορεί να είναι και φυσικά εξαιρετική επιλογή.


Μέρος πρώτο: Αποκαλύψεις

 

5a121424bb6ffa755d5748d9a8c3b66d._SX360_QL80_TTD_.jpg


Στο τέλος του πρώτου τόμου ουσιαστικά βλέπουμε τη θεία May να έρχεται αντιμέτωπη με τον τραυματισμένο Peter να κοιμάται με τη στολή του Spider-Man και καταλαβαίνει πως τόσο καιρό πίσω από τη μάσκα του ήρωα βρισκόταν ο ανιψιός της. Μέσα σε τέσσερα τευχάκια που προσωπικά τα βρήκα σχετικά μεταβατικά ο Peter ουσιαστικά θα έρθει σε επαφή με διάφορες αποκαλύψεις (όπως είναι και ο τίτλος του μικρού αυτού arc) και η μία είναι ότι η θεία του γνωρίζει για τη μυστική του ταυτότητα, αλλά και το γεγονός πως μία μαθήτρια του μένει σαν άστεγη στους δρόμους σε κρησφύγετα μαζί με άλλα παιδιά.

 

140e753f6257252319ff56c0cdbad89e._SX1600_QL80_TTD_.jpg


Εκτός αυτών ο Peter θα πρέπει ταυτόχρονα να χειριστεί και έναν κακό που έχει ειδικές αστρικές δυνάμεις και κάνει κακό στα προαναφερόμενα παιδιά ή ναρκομανείς. Οι σκηνές είναι ιδιαίτερα συναφές και όλο το κεφάλαιο καταλαμβάνεται από πολύ μεγάλο πεσιμισμό, ενώ βλέπουμε μία από τις λίγες φορές τον Spider-Man να φεύγει από το street επίπεδο του και να απευθύνεται στον Doctor Strange που έχει αστρικές δυνάμεις. Ο Shade δε με ενθουσίασε σαν κακός, αλλά υπάρχει ένα 100% βουβό κεφάλαιο που είναι φανταστικό.


Μέρος δεύτερο: Μέχρι Να Σβήσουν Τα Άστρα

 

46369a3ab729a354259de5982a5b674b._SX1600_QL80_TTD_.jpg


Όλως περιέργως η ιστορία του Shade κλείνει στις αρχές της δεύτερης ιστορίας με τον Peter να αποφασίζει πως θέλει να διεκδικήσει ξανά τη Mary Jane που κάνει καριέρα ηθοποιού ενώ βρίσκεται σε διάσταση μαζί του. Η θεία May έχει αναλάβει πλέον να τον υπερασπίζεται απέναντι στα έντυπα που τον λοιδορούν και ο Straczynski έχει εμβαθύνει πολύ στη σχέση τους αφού εκείνη τον πείθει να κάνει το μεγάλο βήμα και να τα βρει με την MJ.

 

amazing-spider-man-peter-parker-mary-jane-aunt-may-romita.png


Αν και έχουμε δύο Doctor Octopus να μάχονται μεταξύ τους, το κεφάλαιο δίνει περισσότερη έμφαση στον Peter Parker παρά στον Spider-Man με τη Mary Jane να ενσαρκώνει το ρόλο της κοπέλας ενός υπερήρωα σε ταινία και να παίρνει γνώμες σχετικά με το πως είναι να είναι κάτι τέτοιο (που ήταν και εκείνη) στην πραγματικότητα. Πρέπει λοιπόν να ζυγίσει αν μπορεί να σηκώσει το βάρος πλέον ή όχι, αν και στο τέλος δε φτάνουμε σε κάποιο τελικό συμπέρασμα.


Η εξαιρετική πένα του Straczynski

 

ASM-38-page-18-781x1200.jpg  RCO021_1468989583.jpg


Είναι κρίμα που ένας συγγραφέας σαν τον Straczynski δεν ασχολείται αποκλειστικά με κόμικ, αλλά βλέπεις το ταλέντο του είναι αρκετό ώστε να κάνει και δουλειές στην τηλεόραση ή σε άλλα projects με καλύτερες αποδοχές. Όπως και να ‘χει, οι διάλογοι του και η αφήγηση του έχουν ένα προσωπικό, υπέροχο στυλ και ακόμα και αυτή η διπλή ιστορία που δε με ενθουσίασε όσο άλλα έργα του είχε πολύ ωραίες πινελιές. Οι διάλογοι είναι έντονοι, η ιστορία του συγκινητική στα σημεία που θέλει, αστεία όταν έχει να κάνει με τον Spidey, πετυχαίνει ένα τέλειο κράμα ιδεών, επιρροών και εμβαθύνει υπέροχα στους χαρακτήρες που διαχειρίζεται. 


To σχέδιο του Spider-Manάκια Romita Jr.

 

In-Cold-Arms.jpg


Μπορεί να το λέω για 288η φορά εδώ μέσα, αλλά δεν τρελαίνομαι για πρώιμο Romita Jr. Όμως ο Spider-Man είναι ο αγαπημένος του ήρωας και πάντα σε αυτόν κάνει τρομερή δουλειά. Μου άρεσε η στολή του καινούριου, εξελιγμένου Doctor Octopus, μου άρεσε το πως αποτύπωσε τον Shade και την περίεργη, αστρική στολή του Spider-Man, μπορεί κάποια λίγο πιο γενικά καρέ να μην ενθουσιάζουν, αλλά του πάνε γάντι οι χαρακτήρες, οι μάχες είναι καλοσχεδιασμένες και γενικότερα είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται η ιστορία.


Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

unnamed.jpg


Εάν σε κάποιον άρεσε ο πρώτος τόμος, τότε ας αγοράσει και αυτόν. Δεν είναι μία κλασική Spider-Man ιστορία, ούτε με την έννοια της τρελής ποιότητας, ούτε όμως σε όρους του πως ρέει η ιστορία και τι κακούς αντιμετωπίζει συνήθως, ενώ δίνει αρκετή έμφαση στην προσωπική ζωή του Peter Parker. Εν τέλει μου άρεσε αρκετά και σίγουρα θα ξεψαχνίσω το run των δύο δημιουργών για να δω τη συνέχεια της ιστορίας τόσο με την MJ όσο και με τον Ezekiel.

και γω, ευχαριστήθηκα τα τομάκια διαβάζοντας τα #1 & #48 back to back ! Άραγε θα ξαναδούμε κάτι απο το συγκεκριμένο run στην συνέχεια της συλλογής;  οι απαντήσεις μάλλον ήδη βρίσκονται στην αγγλική της έκδοση :xm:

ένα Jupiter's Legacy διάλειμμα τώρα, και θα πιάσω κάτι απο τα 80's ψυχοδράματα της συλλογής

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 λεπτά πριν, Yorugosu είπε:

και γω, ευχαριστήθηκα τα τομάκια διαβάζοντας τα #1 & #48 back to back ! Άραγε θα ξαναδούμε κάτι απο το συγκεκριμένο run στην συνέχεια της συλλογής;  οι απαντήσεις μάλλον ήδη βρίσκονται στην αγγλική της έκδοση :xm:

ένα Jupiter's Legacy διάλειμμα τώρα, και θα πιάσω κάτι απο τα 80's ψυχοδράματα της συλλογής

Δυνατό το Jupiter's Legacy, αν και έχω διαβάσει μόνο τον πρώτο τόμο! Είναι από τα λίγα κόμικ που είπα 'γιατί δεν το άπλωσε λίγο ακόμα;'

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 41: Οίκος του Μ

 

HouseofM.jpg

 

Ο συγκεκριμένος τόμος αποτελεί ένα από αυτά τα παράδοξα που έχω ξαναπάθει και με άλλους, δηλαδή είναι μία ιστορία που ήθελα πολύ να διαβάσω, που καταχάρηκα που μεταφράστηκε στα ελληνικά και παρ' όλα αυτά συνεχώς καθυστερώ το διάβασμά της γιατί μπορεί να πιάσω κάτι άλλο ή γιατί θέλω να την απολαύσω με την ηρεμία μου. Επιτέλους λοιπόν διαβάστηκε και ορίστε οι εντυπώσεις μου.

 

Παλιός, καλός Bendis των 00s

 

2947302-screen shot 2013-03-27 at 1.37.18 pm.png  images.jpg

 

Έχει ακούσει πολλά ο Bendis εδώ μέσα, αλλά δεν αμφισβητεί κανείς ότι στα μέσα των 00s εκτός από εμπορικός, είχε βγάλει και κάποιες φανταστικές ιστορίες. Στο House of M λοιπόν δεν καταπιάνεται με την ιστορία κάποιου χαρακτήρα ή μιας ομάδας και σε καμία περίπτωση δεν είναι ιστορία της Scarlet Witch, αντιθέτως αφορά ολόκληρο το σύμπαν της Marvel και όλες τις ομάδες ή τους μοναχικούς ήρωες που το απαρτίζουν. Η ιδέα είναι φανταστική, ουσιαστικά οι Avengers και οι X-Men έρχονται με το ηθικό δίλημμα αν θα πρέπει να σκοτώσουν ή όχι τη Wanda δεδομένης της πνευματικής της αποσταθεροποίησης και της πρόκλησης πολλών ψυχολογικών προβλημάτων. Στα πρώτα 1-2 κεφάλαια υπάρχει αυτή η ηθική κόντρα με τον Professor X και άλλους ήρωες να προβληματίζονται, να διχάζονται και να διαφωνούν έντονα.

 

6295174-house-of-m-avengers.jpg

 

Ύστερα η κεντρική ιδέα αφορά το πως μία εναλλακτική πραγματικότητα δημιουργείται από τη Wanda με την οικογένεια της να είναι ο οίκος του Μ σαν μία παγκόσμια βασιλική παρουσία με τους υπόλοιπους ήρωες να έχουν πλέον την ευτυχία και την ηρεμία που αποζητούν στη ζωή τους. Και εδώ ο συγγραφέας το χειρίζεται πάρα πολύ καλά, αφού μας δείχνει το πως σιγά σιγά ένας ήρωας που θυμάται την παλιά ζωή καταφέρνει να κάνει τους πάντες να θυμηθούν, το πόσο είναι μπερδεμένοι ηθικά και πολλοί από αυτούς τραυματίζονται ψυχικά είτε λόγω αυτού που τους έκανε η Wanda είτε λόγω του ότι συνειδητοποιούν ότι θέλουν τη ζωή τους πίσω. Κεντρικός χαρακτήρας ουσιαστικά δεν υπάρχει και ο Bendis δίνει ελάχιστα spotlights σε κάποιους, ίσως ο Wolverine να είναι ο MVP των ηρώων, γιατί εκείνος ξεκινάει την επανάσταση και τη διεκδίκηση των ζωών τους.

 

Το έργο τελειώνει με πολλά να έχουν αλλάξει πλέον και ήρωες να γυρίζουν στη ζωή τους διαφορετική και σου αφήνει μία μικρή αίσθηση cliffhanger αφού ουσιαστικά το House of M αναδιαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό το σύμπαν της Marvel.

 

Ένα αρνητικό στοιχείο που θα έκανε την ιστορία καλύτερη

 

House-of-M-Cyclops-pic.jpg

 

Το House of M έχει ένα αρνητικό που μαστίζει πολλά κόμικ των 10s πλέον. Είναι καλό αν διαβάζει τη main σειρά, αλλά η απόλαυση του event σαν σύνολο εξαρτάται από τα tie-ins. Τα tie-ins είναι τεύχη που κουμπώνουν στην ιστορία, χωρίς να απαιτούνται για την πλήρη κατανόηση της, αλλά και πάλι δημιουργούν πολλά έξτρα αφηγηματικά επίπεδα που κάνουν την κύρια σειρά ακόμα καλύτερη.

 

images (1).jpg  what-cyclops-and-emma-frost-have-in-common-2.jpg

 

Το έχω πει και στον οδηγό διαβάσματος του Metal, ότι το event πάντα ανεβαίνει στα μάτια σου αν διαβάζεις tie-ins και το House of M δεν έχει 26 τεύχη όπως το Metal, αλλά περίπου 55-60 βάσει όσων έχω δει σε online οδηγούς. Αν και τα έχω σε ηλεκτρονική μορφή και θέλω πολύ να διαβάσω την πλήρη ιστορία, η στοίβα με τα αδιάβαστα παραείναι μεγάλη και αυτό είναι project 2-3 ημερών σίγουρα. Είμαι σίγουρος πάντως ότι αν και μου άρεσε ο τόμος, θα τον απολάμβανα ακόμα περισσότερο με τα τεύχη αυτά.

 

Εγγύηση Coipel στο σχέδιο

 

Csh8FmJek22oYYm3sKfUFb.jpg

 

Σε άλλους αρέσει ο Coipel, σε άλλους όχι. Έχει όντως μία περίεργη τεχνοτροπία στα πρόσωπα, αλλά για μένα είναι από τους ιδανικούς σχεδιαστές ενός τέτοιου event. Όταν έχεις τόσους πολλούς ήρωες, θες Coipel που σχεδιάζει όμορφα τους πάντες. Χρησιμοποιεί μεγάλα πάνελ, κάποια με πανοραμική, σχεδόν κινηματογραφική εικόνα όπως είχαμε πει και για τον Hitch στο Ultimates, ενώ το ότι ανά σημεία δεν είναι πυκνογραμμένο, τον βοηθάει πολύ στο να φτιάχνει μεγάλα, αναλυτικά καρέ που βοηθούν πολύ στην καλύτερη ροή της ιστορίας. Εμένα γενικά το σχέδιο μου φάνηκε φανταστικό και ανά σημεία το χάζευα, αλλά θα καταλάβω και κάποιον που δε θα τον ενθουσιάσει. Αν και η ιστορία αποπνέει πεσιμισμό, τα χρώματα είναι έντονα και φωτεινά και συνδυάζονται τέλεια με τα μολύβια του Γάλλου.

 

Για ποιους προτείνεται και τελικός απολογισμός

 

αρχείο λήψης (1).jpg

 

Είναι πολύ δυνατή ιστορία; Σίγουρα. Προτείνεται στους πάντες; Δε νομίζω. Θέλει να έχεις κάποιες γνώσεις του σύμπαντος της Marvel, των ηρώων, των ομάδων, των σχέσεων και των αλληλεπιδράσεων τους, προκειμένου να μπορείς να τη νιώσεις στο 100%. Σίγουρα πάντως είναι ένα πολύ καλό event και όπως είπα στο μυαλό μου είναι να το ξαναδιαβάσω στο 100% του. Αυτά λοιπόν και για το House of M και σύντομα ελπίζω να πούμε πέντε πράγματα για το τι θα δούμε στο Fantastic Four: The End.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

9 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τόμος 41: Οίκος του Μ

 

HouseofM.jpg

 

Ο συγκεκριμένος τόμος αποτελεί ένα από αυτά τα παράδοξα που έχω ξαναπάθει και με άλλους, δηλαδή είναι μία ιστορία που ήθελα πολύ να διαβάσω, που καταχάρηκα που μεταφράστηκε στα ελληνικά και παρ' όλα αυτά συνεχώς καθυστερώ το διάβασμά της γιατί μπορεί να πιάσω κάτι άλλο ή γιατί θέλω να την απολαύσω με την ηρεμία μου. Επιτέλους λοιπόν διαβάστηκε και ορίστε οι εντυπώσεις μου.

 

Παλιός, καλός Bendis των 00s

 

2947302-screen shot 2013-03-27 at 1.37.18 pm.png  images.jpg

 

Έχει ακούσει πολλά ο Bendis εδώ μέσα, αλλά δεν αμφισβητεί κανείς ότι στα μέσα των 00s εκτός από εμπορικός, είχε βγάλει και κάποιες φανταστικές ιστορίες. Στο House of M λοιπόν δεν καταπιάνεται με την ιστορία κάποιου χαρακτήρα ή μιας ομάδας και σε καμία περίπτωση δεν είναι ιστορία της Scarlet Witch, αντιθέτως αφορά ολόκληρο το σύμπαν της Marvel και όλες τις ομάδες ή τους μοναχικούς ήρωες που το απαρτίζουν. Η ιδέα είναι φανταστική, ουσιαστικά οι Avengers και οι X-Men έρχονται με το ηθικό δίλημμα αν θα πρέπει να σκοτώσουν ή όχι τη Wanda δεδομένης της πνευματικής της αποσταθεροποίησης και της πρόκλησης πολλών ψυχολογικών προβλημάτων. Στα πρώτα 1-2 κεφάλαια υπάρχει αυτή η ηθική κόντρα με τον Professor X και άλλους ήρωες να προβληματίζονται, να διχάζονται και να διαφωνούν έντονα.

 

6295174-house-of-m-avengers.jpg

 

Ύστερα η κεντρική ιδέα αφορά το πως μία εναλλακτική πραγματικότητα δημιουργείται από τη Wanda με την οικογένεια της να είναι ο οίκος του Μ σαν μία παγκόσμια βασιλική παρουσία με τους υπόλοιπους ήρωες να έχουν πλέον την ευτυχία και την ηρεμία που αποζητούν στη ζωή τους. Και εδώ ο συγγραφέας το χειρίζεται πάρα πολύ καλά, αφού μας δείχνει το πως σιγά σιγά ένας ήρωας που θυμάται την παλιά ζωή καταφέρνει να κάνει τους πάντες να θυμηθούν, το πόσο είναι μπερδεμένοι ηθικά και πολλοί από αυτούς τραυματίζονται ψυχικά είτε λόγω αυτού που τους έκανε η Wanda είτε λόγω του ότι συνειδητοποιούν ότι θέλουν τη ζωή τους πίσω. Κεντρικός χαρακτήρας ουσιαστικά δεν υπάρχει και ο Bendis δίνει ελάχιστα spotlights σε κάποιους, ίσως ο Wolverine να είναι ο MVP των ηρώων, γιατί εκείνος ξεκινάει την επανάσταση και τη διεκδίκηση των ζωών τους.

 

Το έργο τελειώνει με πολλά να έχουν αλλάξει πλέον και ήρωες να γυρίζουν στη ζωή τους διαφορετική και σου αφήνει μία μικρή αίσθηση cliffhanger αφού ουσιαστικά το House of M αναδιαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό το σύμπαν της Marvel.

 

Ένα αρνητικό στοιχείο που θα έκανε την ιστορία καλύτερη

 

House-of-M-Cyclops-pic.jpg

 

Το House of M έχει ένα αρνητικό που μαστίζει πολλά κόμικ των 10s πλέον. Είναι καλό αν διαβάζει τη main σειρά, αλλά η απόλαυση του event σαν σύνολο εξαρτάται από τα tie-ins. Τα tie-ins είναι τεύχη που κουμπώνουν στην ιστορία, χωρίς να απαιτούνται για την πλήρη κατανόηση της, αλλά και πάλι δημιουργούν πολλά έξτρα αφηγηματικά επίπεδα που κάνουν την κύρια σειρά ακόμα καλύτερη.

 

images (1).jpg  what-cyclops-and-emma-frost-have-in-common-2.jpg

 

Το έχω πει και στον οδηγό διαβάσματος του Metal, ότι το event πάντα ανεβαίνει στα μάτια σου αν διαβάζεις tie-ins και το House of M δεν έχει 26 τεύχη όπως το Metal, αλλά περίπου 55-60 βάσει όσων έχω δει σε online οδηγούς. Αν και τα έχω σε ηλεκτρονική μορφή και θέλω πολύ να διαβάσω την πλήρη ιστορία, η στοίβα με τα αδιάβαστα παραείναι μεγάλη και αυτό είναι project 2-3 ημερών σίγουρα. Είμαι σίγουρος πάντως ότι αν και μου άρεσε ο τόμος, θα τον απολάμβανα ακόμα περισσότερο με τα τεύχη αυτά.

 

Εγγύηση Coipel στο σχέδιο

 

Csh8FmJek22oYYm3sKfUFb.jpg

 

Σε άλλους αρέσει ο Coipel, σε άλλους όχι. Έχει όντως μία περίεργη τεχνοτροπία στα πρόσωπα, αλλά για μένα είναι από τους ιδανικούς σχεδιαστές ενός τέτοιου event. Όταν έχεις τόσους πολλούς ήρωες, θες Coipel που σχεδιάζει όμορφα τους πάντες. Χρησιμοποιεί μεγάλα πάνελ, κάποια με πανοραμική, σχεδόν κινηματογραφική εικόνα όπως είχαμε πει και για τον Hitch στο Ultimates, ενώ το ότι ανά σημεία δεν είναι πυκνογραμμένο, τον βοηθάει πολύ στο να φτιάχνει μεγάλα, αναλυτικά καρέ που βοηθούν πολύ στην καλύτερη ροή της ιστορίας. Εμένα γενικά το σχέδιο μου φάνηκε φανταστικό και ανά σημεία το χάζευα, αλλά θα καταλάβω και κάποιον που δε θα τον ενθουσιάσει. Αν και η ιστορία αποπνέει πεσιμισμό, τα χρώματα είναι έντονα και φωτεινά και συνδυάζονται τέλεια με τα μολύβια του Γάλλου.

 

Για ποιους προτείνεται και τελικός απολογισμός

 

αρχείο λήψης (1).jpg

 

Είναι πολύ δυνατή ιστορία; Σίγουρα. Προτείνεται στους πάντες; Δε νομίζω. Θέλει να έχεις κάποιες γνώσεις του σύμπαντος της Marvel, των ηρώων, των ομάδων, των σχέσεων και των αλληλεπιδράσεων τους, προκειμένου να μπορείς να τη νιώσεις στο 100%. Σίγουρα πάντως είναι ένα πολύ καλό event και όπως είπα στο μυαλό μου είναι να το ξαναδιαβάσω στο 100% του. Αυτά λοιπόν και για το House of M και σύντομα ελπίζω να πούμε πέντε πράγματα για το τι θα δούμε στο Fantastic Four: The End.

Περιμένουμε απεγνωσμένα την ανάλυσή σου για το "Fantastic Four : The End"!!!:hit::nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37716
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Thanks

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μόλις διαβάστηκε ο τόμος #45- Η επιστροφή του Θάνος και το πρώτο σχόλιο που μπορώ να κάνω είναι ότι στους νεοεισαχθέντες στον κόσμο της Μάρβελ δημιουργεί μεγάλο μπέρδεμα, λόγω των πολλών χαρακτήρων και των πολλών γεγονότων που έχουν πιθανότατα προηγηθεί. Παρ' όλα αυτά, κάνετε υπομονή γιατί όσο προχωράμε προς το τέλος θεωρώ ότι αποζημιώνει μέσω της πολύ έξυπνης υπόθεσης. Συνολικά, σε καμιά περίπτωση δεν έχασα την ώρα μου και θεωρώ ότι για τους αναγνώστες που περιμένουν από την Hachette να διαβάσουν κάτι φρέσκο που να ξεφεύγει από τις επαναδημοσιεύσεις και τις κλασικές ιστορίες, αποτελεί μια καλή προσθήκη στην συλλογή.

Στο εγγύς μέλλον, μόλις μάθω παραπάνω πραγματάκια για τον Θάνος, ο οποίος μου κέντρισε αρκετά το ενδιαφέρον σαν χαρακτήρας, θα ξαναδιαβάσω τον συγκεκριμένο τόμο, παρέα με τους Κοσμικούς Εκδικητές τόμο #9, καθώς πιστεύω ότι ταιριάζουν για back to back ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν θα δούμε σήμερα σκαναρισμένο τον νέο τόμο; Μεσημέρι πήγε...:sad1::crying::lol:

Ή έχασα ξανά τις μέρες;:thinking::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μη βαρεθείς μία μέρα να σηκωθείς πιο πρωί, να πας να πάρεις τόμο, να πας στη δουλειά νωρίτερα, να πας σε άλλο όροφο, να κάτσεις να ρυθμίσεις σκάνερ, να σκανάρεις, να μεταφέρεις εσωτερικά τα αρχεία και να ανεβάσεις στη βάση, αλλά να έχεις θέμα και απογευματιάτικα με το σκάνερ του σπιτιού :lol: Λίγο πιο αργά από το συνηθισμένο λοιπόν ήρθε ο νέος τόμος με εξώφυλλο οπισθόφυλλο στη βάση!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0050.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0050z.jpg 

 

Επόμενος τόμος το Jessica Jones: Uncaged και μην ανησυχείτε για Bendis, είναι στις καλές του εποχές :) 

 

img20210729_19491739.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29534
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   196
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eπιτέλους Jessica Jones,χρόνια το περιμένω και οι εκδόσεις στα αγγλικά είναι πανάκριβες και εξαντλημένες (τα hardcover) !

Επεξεργασία από Dimitris7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, nikolas12 είπε:

Μη βαρεθείς μία μέρα να σηκωθείς πιο πρωί, να πας να πάρεις τόμο, να πας στη δουλειά νωρίτερα, να πας σε άλλο όροφο, να κάτσεις να ρυθμίσεις σκάνερ, να σκανάρεις, να μεταφέρεις εσωτερικά τα αρχεία και να ανεβάσεις στη βάση, αλλά να έχεις θέμα και απογευματιάτικα με το σκάνερ του σπιτιού :lol: Λίγο πιο αργά από το συνηθισμένο λοιπόν ήρθε ο νέος τόμος με εξώφυλλο οπισθόφυλλο στη βάση!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0050.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0050z.jpg 

 

Επόμενος τόμος το Jessica Jones: Uncaged και μην ανησυχείτε για Bendis, είναι στις καλές του εποχές :) 

 

img20210729_19491739.jpg

Γνωρίζουμε τα τευχάκια που θα περιέχει; Γιατί νομίζω ότι δεν μπορώ να το βρω στην συλλογή του εξωτερικού...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   862
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ olyssesmoore  Jessica Jones :Uncaged!     JESSICA JONES #1–6

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Μόλις τώρα, olyssesmoore είπε:

Γνωρίζουμε τα τευχάκια που θα περιέχει; Γιατί νομίζω ότι δεν μπορώ να το βρω στην συλλογή του εξωτερικού...

 

Μόλις τώρα, Yorugosu είπε:

@ olyssesmoore  Jessica Jones :Uncaged!     JESSICA JONES #1–6

 

Ναι, αυτό εδώ συγκεκριμένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Γνωρίζουμε τί το ιδιαίτερο έχει αυτός ο χαρακτήρας; Δεν τον γνωρίζω καθόλου...

Έψαξα λίγο κι είδα ότι έχει βγει και σε σειρά του Netflix! Αλλά θα το πάρω στα σίγουρα γιατί δεν χάνω τόμο!

Μερικές απαντήσεις για όσους δεν γνωρίζουν....:pray:

Μέχρι....την αναμενόμενη ανάλυση του @ nikolas12  που θα μας κάνει να τον αγοράσουμε χωρίς δεύτερη σκέψη!!!:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν δεν απατώμαι στα Ελληνικά δεν έχει υπάρξει κάποια ιστορία της "Jessica Jones" απ' όσο γνωρίζω... Στο "The Defenders: Τα Διαμάντια Είναι Παντοτινά" θα γνωρίσεις ενδεχομένως τη Jessica Jones λίγο, αλλά δεν το έχω αγοράσει/διαβάσει ακόμη. Η διαδικτυακή σειρά ήταν ωραία με νεο-νουάρ ατμόσφαιρα αλλά το κόμικ δείχνει ακόμα καλύτερο και το περιμένω πως και πως να πάρω επιτέλους μια γεύση. Ψάξε στις αμερικανικές εκδόσεις στο φόρουμ, διότι αν δεν κάνω λάθος υπάρχει παρουσίαση του τίτλου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29534
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   196
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Γνωρίζουμε τί το ιδιαίτερο έχει αυτός ο χαρακτήρας; Δεν τον γνωρίζω καθόλου...

Έψαξα λίγο κι είδα ότι έχει βγει και σε σειρά του Netflix! Αλλά θα το πάρω στα σίγουρα γιατί δεν χάνω τόμο!

Μερικές απαντήσεις για όσους δεν γνωρίζουν....:pray:

Μέχρι....την αναμενόμενη ανάλυση του @ nikolas12  που θα μας κάνει να τον αγοράσουμε χωρίς δεύτερη σκέψη!!!:nek:

Είναι ένας απο τους 4 Defenders ( Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage και Iron Fist) και έχει επίσης εμφανιστεί ως μέλος των New Avengers.Εμφανίστηκε πρώτη φορά στη σειρά κομιξ Αlias το 2001 και στη συνέχεια στο  The Pulse το 2004 με την ίδια πρωταγωνίστρια και πιο πρόσφατα στην ομώνυμη σειρά κόμιξ (Jessica Jones 2016). Το συγκεκριμένο τεύχος της hachette περιέχει τα 6 πρώτα τεύχη της σειράς του 2016. Μακάρι να μεταφραστούν και τα πρώτα (ΑLIAS,PULSE) είναι πολύ αξιόλογα και για μένα καλύτερα από αυτό του 2016. Στην αγγλική σειρά της hachette έχει βγει και 2ος τόμος που περιέχει τα The Pulse #1-5 (2004). Πολύ ενδιαφέρον χαρακτήρας,αντισυμβατικός και περισσότερο Αnti-Hero παρά Super-Hero. H σειρά του Netflix είναι πολύ καλή όπως και αυτή του Daredevil ενώ οι σειρές του Netflix για τους υπόλοιπους 2 (Luke Cage, Iron Fist) και η σειρά Defenders που συμμετέχουν και οι 4 με απογοήτευσαν. Αν η σειρά της Jessica Jones είναι μια φορά καλή τα κομιξ της είναι δέκα φορές καλύτερα (ειδικά το Alias).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   862
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εντυπωσιακός ο νέος τόμος σχεδιαστικά, ιδιαίτερα θετική εντύπωση μου κάνει όταν γίνεται καμβάς η σελίδα απο άκρη σε άκρη και δεν έχει τα λευκά περιγράμματα, κάτι που ξανασυνάντησα πρόσφατα στον #47. Αν και ALAN DAVIS δε βλέπω κάτι σε ύφος Captain Britain εδω. Όσο για τον επόμενο κατα σειρά τόμο, πάμε για αγοραστικό...ρεπό μάλλον :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, Yorugosu είπε:

Εντυπωσιακός ο νέος τόμος σχεδιαστικά, ιδιαίτερα θετική εντύπωση μου κάνει όταν γίνεται καμβάς η σελίδα απο άκρη σε άκρη και δεν έχει τα λευκά περιγράμματα, κάτι που ξανασυνάντησα πρόσφατα στον #47. Αν και ALAN DAVIS δε βλέπω κάτι σε ύφος Captain Britain εδω. Όσο για τον επόμενο κατα σειρά τόμο, πάμε για αγοραστικό...ρεπό μάλλον :P

Θα δεις την ανάλυση του @ nikolas12 και θα αλλάξεις γνώμη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ήδη από το πρώτο τευχάκι του τόμου "Fantastic Four: The End" έχω πολλές απορίες, αλλά και μένω έκπληκτος από τα γεγονότα...

Υπάρχουν πολλοί ήρωες...που κανονικά ο τόμος δεν θα έπρεπε να λέγεται Fantastic Four, αλλά "mixed marvel"! Κι εκτός αυτού υπάρχουν πολλοί ήρωες που μου είναι άγνωστοι... Όπως οι Karnak, Γουάιατ, θάντρα...

SPOILER ALERT

Ένα ακόμη απίστευτο γεγονός είναι ότι ο Μπεν Γκριμ αποκτά οικογένεια... αλλά κι ότι μπορεί να ξαναγίνει άνθρωπος! Πώς γίνεται αυτό; Πώς μπορεί να επανέλθει στην ανθρώπινη μορφή;

Ακόμη πώς απέκτησε κόρη ο strange;

 

Υ.Γ. Είναι τόσο πλούσιος ο τόμος που θα το πηγαίνω αργά αργά για να το απολαύσω... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 50: Fantastic Four - Το Τέλος

 

71pmpG94n7L.jpg

 

Τσακ μπαμ αγοράστηκε και διαβάστηκε ο τόμος 50 οπότε τώρα λέω να γράψω κάποιες σκέψεις μου πάνω σε αυτόν.

 

Το σενάριο - Ιστορία εκτός του κύριου σύμπαντος της Marvel

 

RCO021_1470456973.jpg

 

Όπως είπαμε στο σενάριο και το σχέδιο έχουμε Alan Davis και ξεκινάμε από το πρώτο. Το ανέφερα και στην κρυστάλλινη σφαίρα, στο preview του τόμου ότι ουσιαστικά η ιστορία δεν έχει καμία σχέση με το main universe της Marvel, ούτε το επηρεάζει, είναι δηλαδή non canon. Αποτελεί επίσης μέρος μίας μεγάλης σειράς ιστοριών όπου ουσιαστικά βλέπαμε το τέλος του κάθε χαρακτήρα στο σύμπαν αυτό, για άλλους αισιόδοξο, για άλλους απαισιόδοξο.

 

fftheend_6_p21.jpg

 

Ο Alan Davis λοιπόν αποφασίζει να γράψει μία ιστορία που μπορεί να αφορά τους Fantastic Four σε πρώτο πλάνο, αλλά έμεινα έκπληκτος όταν είδα ότι ουσιαστικά συμμετέχει στο μεγαλύτερο μέρος του τόμου σχεδόν όλο το Marvel Universe όπως ανέφερε και ο @ olyssesmoore . Από τον Doctor Strange και τους Avengers μέχρι και τους Inhumans. Αχ ωραία περίοδος εκείνη που η Marvel δεν προσπαθούσε να χώσει τους Inhumans σε ό,τι crossover, event και σημαντικό τίτλο είχε για να ανέβουν σε δημοτικότητα. Τέλος πάντων ουσιαστικά για μένα είναι περισσότερο ιστορία όλων των ηρώων της Marvel με τους Τέσσερις Φανταστικούς στο προσκήνιο.

 

Μία ολοκαίνουρια κοινωνία στο μέλλον

 

RCO005_1470456870.jpg

 

Αυτό που κάνει ο συγγραφέας είναι να μας ταξιδέψει σε μία μελλοντική και σίγουρα φουτουριστική κοινωνία με την εγκληματικότητα στη Γη να έχει εξαφανιστεί και τους ήρωες να έχουν μετοικήσει σε νέους πλανήτες. Επίσης έχει κάνει αλλαγές σε χαρακτήρες και μικρά redesigns αφού οι αλλαγές οφείλονται είτε στο πέρασμα των χρόνων, είτε στην ανάπτυξη της τεχνολογίας σε αυτήν την καινούρια κοινωνία. Χαρακτηριστικά ο Strange έχει γεράσει και ο ήρωας είναι η κόρη του, ο Iron Man ζει ως συνείδηση μέσα στη στολή, αφού ο Tony Stark έχει πεθάνει, ο Black Panther έχει γιο και πολλά άλλα, ενώ και εμφανισιακά ο Reed είναι πιο γερασμένος με λίγα μούσια 3 ημερών για πενηντάρη, η Sue έχει κοντό μαλλί και ο Ben αλλάζει μορφή.

 

RCO005_1470457090.jpg

 

Ανά σημεία ακούγονται διάφορες ατάκες περί γαλαξιακής συμμαχίας και άλλα Star Warsικές ονομασίες που δείχνουν ότι έχουμε ουσιαστικά πάει σε πιο cosmic επίπεδο και οι κακοί είναι ανάλογοι. Εμφανίζονται τρεις από τους μεγαλύτερους κακούς των Fantastic Four, ενώ έχουμε και μεγάλες μάχες με εχθρούς όπως οι Kree και άλλους μικρότερου βεληνεκούς κακούς. Η ιστορία αφηγείται τη διάλυση των F4 μετά από μία τραγική μάχη με τον Doom και αργά και σταθερά στο τελευταίο τεύχος καταφέρνουν να βρουν πως να το αντιστρέψουν και επανενώνονται για μια τελευταία περιπέτεια.

 

RCO013_1470456819.JPG

 

Μην πω ψέματα, περίμενα να την απολαύσω πιο πολύ την ιστορία. Δεν είναι 100% Fantastic Four όπως οι προηγούμενοι δύο τόμοι, αλλά Fantastic Four feat. Marvel, υπάρχουν ολόκληρα subplots για τους υπόλοιπους ήρωες της ιστορίας, ενώ επίσης ένιωσα πως ο ρυθμός ήταν λίγο περίεργος, ήταν αρκετά πυκνογραμμένο και δεν έσπαγε συχνά για μεγάλες μάχες. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι είναι μια ιστορία που θα μου μείνει στο 100%.

 

00s σχέδιο με γεύση από 80s και 90s

 

a9742217f85a402f4c358e984c37604a._SX360_QL80_TTD_.jpg

 

Το σχέδιο του Davis είναι πάρα πολύ καλό. Καμία σχέση με του Captain Britain που ήταν πιο παλιό, πλέον έχει εκσυγχρονιστεί πολύ, κρατώντας όμως τεχνοτροπίες που φέρνουν σε 80ίλα. Μου αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος που μοιράζει τα καρέ σε κάθε σελίδα, κάνει αυτά τα περίεργα διαγώνια λεπτά καρέ που κάποιες φορές έχουν από πίσω μία μεγάλη εικόνα, έχει κάποια δισέλιδα πάνελ και αρκετά ολοσέλιδα και γενικότερα λόγω και του cosmic σεναρίου το σχέδιο είναι επιβλητικό και όλοι ήρωες είναι καλοσχεδιασμένοι.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

αρχείο λήψης.jpg

 

Δεν έχω να πω πολλά περισσότερα, αν σας αρέσουν οι F4 να το αγοράσετε, αλλά γενικά δεν είναι ιστορία για μη Μαρβελάκηδες δεδομένου το πόσοι διαφορετικοί ήρωες εμφανίζονται και αναφορές που γίνονται σε παλιότερα γεγονότα. Ίσως δε μου ταιριάζουν οι τόμοι του Alan Davis, δεν ξετρελάθηκα με τη συγκεκριμένη ιστορία, προς το τέλος ένιωσα απλά ότι ήθελα σιγά σιγά να φτάσουμε στο conclusion το οποίο βέβαια το βρήκα αρκετά συγκινητικό και λυτρωτικό βάσει των όσων πέρασαν ήρωες. Κακά τα ψέματα, 4 τόμοι στους 60 για F4 καλά είναι και βάσει ξένων επιλογών δε βρίσκω άλλη ιστορία που θα μπορούσε να μπει στη θέση της. Αυτά από μένα και θα τα ξαναπούμε σύντομα με preview του νέου τόμου και ίσως κάποιο review ακόμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Συνήθως τους τόμους τους διαβάζω αργά, γιατί παρατηρώ και θαυμάζω το σχέδιο σε κάθε καρέ ακόμα και για λεπτομέρειες... Θα μου πείτε ότι είμαι περίεργος, αλλά τι να κάνουμε...:lol:

Ακόμη όπως ανέφερε παραπάνω κι ο @ nikolas12 ο τόμος 50 με τους Fantastic Four είναι πολύ συμπυκνωμένος σε κείμενο και γεγονότα... Αλλά και πολλές εναλλαγές γεγονότων που μπορεί να κουράσει... Για αυτό ανέφερα και παραπάνω ότι θα τον διαβάσω αργά αργά για να τον απολαύσω καλύτερα... Κι ίσως θα σας το πρότεινα για να καταλάβετε καλύτερα τα πολλά γεγονότα που γίνονται...

Επεξεργασία από olyssesmoore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   862
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

41 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Συνήθως τους τόμους τους διαβάζω αργά, γιατί παρατηρώ και θαυμάζω το σχέδιο σε κάθε καρέ ακόμα και για λεπτομέρειες... Θα μου πείτε ότι είμαι περίεργος, αλλά τι να κάνουμε...:lol:

Ακόμη όπως ανέφερε παραπάνω κι ο @ nikolas12 ο τόμος 50 με τους Fantastic Four είναι πολύ συμπυκνωμένος σε κείμενο και γεγονότα... Αλλά και πολλές εναλλαγές γεγονότων που μπορεί να κουράσει... Για αυτό ανέφερα και παραπάνω ότι θα τον διαβάσω αργά αργά για να τον απολαύσω καλύτερα... Κι ίσως θα σας το πρότεινα για να καταλάβετε καλύτερα τα πολλά γεγονότα που γίνονται...

..και καλά κάνεις. Μερακλής, πίνεις τα τευχάκια λάου λάου :holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.