Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο The Ultimates: Υπεράνθρωποι, με σπόιλερ.

 

Γενικά η ιστορία έχει να κάνει με την συγκρότηση της πρώτης ομάδας υπερηρώων στο Ultimate σύμπαν (Earth-1610), με σκοπό αυτή να λειτουργήσει ως απάντηση σε πιθανές εξωγήινες επιθέσεις, ή σε κακούς που οι ήρωες δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν μόνοι τους. Η ομάδα αυτή στην ουσία πρόκειται για τους γνωστούς σε εμάς Εκδικητές όπως τους ξέρουμε από το βασικό σύμπαν της Μάρβελ (Earth-616). Επίσης, για όσους θυμούνται, στο Ultimate σύμπαν λάμβανε μέρος και η ιστορία του Ultimate Σπάιντερ-Μαν που είδαμε στον 29ο τόμο.

 

Η ομάδα των Ultimates, στην οποία ο Νικ Φιούρι συνέβαλε για την δημιουργία της, αποτελείται αρχικά από τον Τόνι Σταρκ (Άιρον Μαν), τον Χανκ Πιμ (Τζάιαντ-Μαν) με την συζυγό του Τζάνετ Βαν Ντάιν (Γουόσπ) και τον Στιβ Ρότζερς (Κάπτεν Αμέρικα). Επίσης ο Μπρους Μπάνερ (Χαλκ) συμμετέχει και αυτός στην ομάδα, μόνο όμως από την πλευρά του επιστήμονα. Ο λόγος αυτός οφείλεται στο γεγονός ενός πρόσφατου ξεσπάσματος του Μπρους ως Χαλκ στην πόλη της Νέας Υόρκης. Στην συνέχεια της ιστορίας, στην ομάδα θα προστεθεί και ο Θορ, ο οποίος φαίνεται να την έχει δει ως "Ο Γιος μου ο Σοσιαλιστής", βάζοντας κάποιους "ριζοσπαστικούς" όρους προκειμένου να συμμετάσχει στην ομάδα.

 

Ο Μίλλαρ στην προσπάθειά του να μας συστήσει την ομάδα των Εκδικητών του 21ου αιώνα τα πηγαίνει περίφημα. Καλό σενάριο με ομαλή και γρήγορη ροή, με ενδιαφέροντες και ρεαλιστικούς χαρακτήρες. Οι ήρωες σε γενικές γραμμές είναι όπως τους γνωρίζουμε από την Earth-616, με μικρές αλλά ωραίες διαφορές. Μερικές από αυτές που μου έκαναν εντύπωση, ήταν ότι η γνωριμία του Στιβ και του Μπάκι συνέβει όπως και στην αντίστοιχη πρώτη ταινία του Κάπτεν, δηλαδή πριν αυτός μεταμορφωθεί σε Κάπτεν Αμέρικα, όπως επίσης και ο χαρακτήρας της Τζάνετ, η οποία όπως αποκαλύπεται είναι μεταλλαγμένη. Επίσης η χημεία μεταξύ του Χανκ και της Τζάνετ ήταν πολύ ωραία, με το arc τους όπως εξελίχθηκε να δημιουργεί μεγάλο ενδιαφέρον για τον επόμενο τόμο. Το σχέδιο του Χιτς είναι μοντέρνο με ωραία και γεμάτα, που χορταίνουν το μάτι του αναγνώστη, καρέ μάχης. Ο σχεδιαστής απέδωσε πολύ καλά, τόσο τις φωτεινές, όσο και τις σκοτεινές σκηνές. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η συμπεριφορά από όλους, σχεδόν, τους χαρακτήρες προς τον Μπρους, όπως επίσης και ο χαρακτήρας του Θορ.

 

Βασικά, δεν θέλω να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα, ούτε να είμαι πολύ αυστηρός με τον Μίλλαρ, τον οποίο λατρεύω. Επειδή όμως η ιστορία έχει και συνέχεια, θα της δώσω λίγο χρόνο για να δω πώς θα εξελιχθεί στον επόμενο τόμο. Η ιστορία σε γενικές γραμμές είναι καλή και κυλάει γρήγορα, απλά εγώ προσωπικά όπως θα περίμενα για μία ιστορία του Μίλλαρ, δυστυχώς δεν ξετρελάθηκα. Ίσως σε αυτό να παίζει ρόλο το γεγονός ότι σε πολλά από τα σημεία του τόμου, κάποια γεγονότα τα είχα συναντήσει από τις ταινίες του MCU. Κάτι αντίστοιχο μου είχε συμβεί και με τον τόμο του Ultimate Σπάιντερ-Μαν. Εννοείται ότι είναι πολύ καλή ιστορία, απλά σε κάποια σημεία η πλοκή ήταν αναμενόμενη και ως εκ τούτου δεν υπήρχε σε μεγάλο βαθμό το στοιχείο της έκπληξης. Βαθμολογία: 7/10.

 

Υ.Γ.: Πολύ μεγάλη φάση είχε στο τέταρτο τεύχος στο σημείο όπου οι Εκδικητές μαζί με τον Νικ Φιούρι συζητούν για το ποιοι ηθοποιοί θα ήθελαν να τους υποδηθούν. Επίσης στο ίδιο τεύχος ήταν ωραίο και το cameo του σπουδαίου Λάρι Κινγκ, ο οποίος έφυγε από τη ζωή πρόσφατα. Αν θέλετε να δείτε και άλλα cameo του μεγάλου αυτού παρουσιαστή, τσεκάρετε αυτό το άρθρο του CBR.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, kaneda είπε:

Κριτική για τον τόμο The Ultimates: Υπεράνθρωποι, με σπόιλερ.

 

Γενικά η ιστορία έχει να κάνει με την συγκρότηση της πρώτης ομάδας υπερηρώων στο Ultimate σύμπαν (Earth-1610), με σκοπό αυτή να λειτουργήσει ως απάντηση σε πιθανές εξωγήινες επιθέσεις, ή σε κακούς που οι ήρωες δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν μόνοι τους. Η ομάδα αυτή στην ουσία πρόκειται για τους γνωστούς σε εμάς Εκδικητές όπως τους ξέρουμε από το βασικό σύμπαν της Μάρβελ (Earth-616). Επίσης, για όσους θυμούνται, στο Ultimate σύμπαν λάμβανε μέρος και η ιστορία του Ultimate Σπάιντερ-Μαν που είδαμε στον τόμο 29.

 

Η ομάδα των Ultimates, στην οποία ο Νικ Φιούρι συνέβαλε για την δημιουργία της, αποτελείται αρχικά από τον Τόνι Σταρκ (Άιρον Μαν), τον Χανκ Πιμ (Τζάιαντ-Μαν) με την συζυγό του Τζάνετ βαν Ντάιν (Γουοσπ) και τον Στιβ Ρότζερς (Κάπτεν Αμέρικα). Επίσης ο Μπρους Μπάνερ (Χαλκ) συμμετέχει και αυτός στην ομάδα, μόνο όμως από την πλευρά του επιστήμονα. Ο λόγος αυτός οφείλεται στο γεγονός ενός πρόσφατου ξεσπάσματος του Μπρους ως Χαλκ στην πόλη της Νέας Υόρκης. Στην συνέχεια της ιστορίας, στην ομάδα θα προστεθεί και ο Θορ, ο οποίος φαίνεται να την έχει δει ως "Ο Γιος μου ο Σοσιαλιστής", βάζοντας κάποιους "ριζοσπαστικούς" όρους προκειμένου να συμμετάσχει στην ομάδα.

 

Ο Μίλλαρ στην προσπάθειά του να μας συστήσει την ομάδα των Εκδικητών του 21ου αιώνα τα πηγαίνει περίφημα. Καλό σενάριο με ομαλή και γρήγορη ροή, με ενδιαφέροντες και ρεαλιστικούς χαρακτήρες. Οι ήρωες σε γενικές γραμμές είναι όπως τους γνωρίζουμε από την Earth-616, με μικρές αλλά ωραίες διαφορές. Μερικές από αυτές που μου έκαναν εντύπωση, ήταν ότι η γνωριμία του Στιβ και του Μπάκι συνέβει όπως και στην αντίστοιχη πρώτη ταινία του Κάπτεν, δηλαδή πριν αυτός μεταμορφωθεί σε Κάπτεν Αμέρικα, όπως επίσης και ο χαρακτήρας της Τζάνετ, η οποία όπως αποκαλύπεται είναι μεταλλαγμένη. Επίσης η χημεία μεταξύ του Χανκ και της Τζάνετ ήταν πολύ ωραία, με το arc τους όπως εξελίχθηκε να δημιουργεί μεγάλο ενδιαφέρον για τον επόμενο τόμο. Το σχέδιο του Χιτς είναι μοντέρνο με ωραία και γεμάτα, που χορταίνουν το μάτι του αναγνώστη, καρέ μάχης. Ο σχεδιαστής απέδωσε πολύ καλά, τόσο τις φωτεινές, όσο και τις σκοτεινές σκηνές. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η συμπεριφορά από όλους, σχεδόν, τους χαρακτήρες προς τον Μπρους, όπως επίσης και ο χαρακτήρας του Θορ.

 

Βασικά, δεν θέλω να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα, ούτε να είμαι πολύ αυστηρός με τον Μίλλαρ, τον οποίο λατρεύω. Επειδή όμως η ιστορία έχει και συνέχεια, θα της δώσω λίγο χρόνο για να δω πώς θα εξελιχθεί στον επόμενο τόμο. Η ιστορία σε γενικές γραμμές είναι καλή και κυλάει γρήγορα, απλά εγώ προσωπικά όπως θα περίμενα για μία ιστορία του Μίλλαρ, δυστυχώς δεν ξετρελάθηκα. Ίσως σε αυτό να παίζει ρόλο το γεγονός ότι σε πολλά από τα σημεία του τόμου, κάποια γεγονότα τα είχα συναντήσει από τις ταινίες του MCU. Κάτι αντίστοιχο μου είχε συμβεί και με τον τόμο του Ultimate Σπάιντερ-Μαν. Εννοείται ότι είναι πολύ καλή ιστορία, απλά σε κάποια σημεία η πλοκή ήταν αναμενόμενη και ως εκ τούτου δεν υπήρχε σε μεγάλο βαθμό το στοιχείο της έκπληξης. Βαθμολογία: 7/10.

 

Υ.Γ.: Πολύ μεγάλη φάση είχε στο τέταρτο τεύχος στο σημείο όπου οι Εκδικητές μαζί με τον Νικ Φιούρι συζητούν για το ποιοι ηθοποιοί θα ήθελαν να τους υποδηθούν. Επίσης στο ίδιο τεύχος ήταν ωραίο και το καμέο του σπουδαίου Λάρι Κινγκ, ο οποίος έφυγε από τη ζωή πρόσφατα. Αν θέλετε να δείτε και άλλα καμέο του μεγάλου αυτού παρουσιαστή, τσεκάρετε αυτό το άρθρο στο CBR.

 

Μετά από αρκετές παρουσιάσεις που έχεις κάνει αυτή παίρνει Δέκα με τόνο. Είναι περιεκτική περιγραφική πλούσια χωρίς ουσιαστικά σποιλερ. Μπράβο!!:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, το "New X-Men: Αυτοκρατορική Εισβολή" είναι όλο τυπωμένο ανάποδα σε σχέση με εξώφυλλο/οπισθόφυλλο... :(  Το ξεσφράγισα να το (ξανα)διαβάσω και το διαπίστωσα μόλις χθες... Έχει συμβεί σε άλλον αυτό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Mandrake Προσωπικά δεν είχα θέμα. Το δικό μου αντίτυπο ήταν εντάξει. Πάντως, ψάξου μήπως μπορέσεις να επιστρέψεις το κακέκτυπο και να πάρεις έναν κανονικό τόμο.

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #41, βρίσκονται κοντά μας. :)

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0041.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0041z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Στον επόμενο τόμο θα φιλοξενείται η ιστορία "Wolverine - Η αρχή", αλλά αυτό το ξέραμε ήδη, χάρη στον φίλο @nikolas12. :) 

 

IMG-e9cbbe48f8fa385cc54526c5b184b1b5-V.thumb.jpg.c6acb282616f228acf785d2ed55803f9.jpg

 

Ξέχασα να αναφέρω, ότι μέσα στον τόμο, ο αναγνώστης θα βρει ένα λιτό σημείωμα, το οποίο αναφέρει ότι έχει αλλάξει το e-mail επικοινωνίας με την εκδοτική. 

 

1899798184_.thumb.jpg.049f7d900a088b3449ec5bc782e93102.jpg

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πήρα κι εγώ το House of M. Μέσα στον τόμο είχε ένα χαρτάκι που λέει ότι οι απορίες σχετικά με τις συλλογές της Hatchette πρέπει να αποστέλλονται στο νέο email hatchette@argos.gr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21468
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τόμος 39 Spider-Man Απώλεια

 

Ενδιαφέρον τόμος, ωραία ιστορία, όμορφο σχέδιο.

Παλιά κλασική ιστορία με σύγχρονη ματιά.

 

 

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα προηγούμενα επεισόδια των Εξ-Μεν...

 

On 12/8/2020 στο 11:41 ΠΜ, kaneda είπε:

Λοιπόν παιδιά, η στιγμή που ανυπομονούσα επιτέλους έφτασε και παρακάτω παρουσιάζω την κριτική μου για τον τόμο των New Χ-ΜΕΝ (κλασσικά με σπόιλερ).

Ο Μόρισον μας παρουσιάζει την ομάδα των Χ-ΜΕΝ αρκετά ανανεωμένη αλλά ταυτόχρονα όμως χρησιμοποιεί στο ρόστερ της ομάδας χαρακτήρες αρκετά γνώριμους από τους αναγνώστες. Η ιστορία λοιπόν ξεκινάει με κάποιον κακό που θέλει να εξαλείψει τους μεταλλαγμένους, να έχει αναπτύξει μία νέα πιο εξελιγμένη γενιά από τα γνωστά και αγαπημένα μας ρομπότ, τα Σέντινελ. Το μόνο που χρειάζεται για να τα θέσει σε λειτουργία είναι να ακούσουν αυτά την φωνή του ορίτζιναλ δημιουργού τους, του Μπόλιβαρ Τρασκ, ή από κάποιον απόγονό του. Παράλληλα ενώ η σχολή των Χ-ΜΕΝ ετοιμάζεται να ανοίξει για την νέα σχολική χρονιά, ο Καθηγητής Χ μαζί με την βοήθεια του Χανκ και της Τζιν, προσπαθούν να ανακαλύψουν τον λόγο για την ξαφνική μαζική εμφάνιση μεταλλαγμένων στον κόσμο, αλλά και γιατί κάποια από τα μέλη της ομάδας έχουν υποστεί μίας μορφής δευτερογενούς μετάλλαξης. Έτσι ο Εξέιβιερ έχοντας εντοπίσει από τη Σερέμπρα (το μεγάλο αδερφάκι του Σερίμπρο) μία ισχυρή ένδειξη μεταλλαγμένου σε ένα νησί, στέλνει τον Κύκλωπα και τον Γούλβεριν για να το ερευνήσουν.

 

Αρχικά το σενάριο ήταν πάρα πολύ καλό με δράση, σασπένς και μυστήριο. Επίσης μου άρεσε που η ιστορία σε σημεία ήταν δυστοπική (στα τεύχη πριν και μετά την επίθεση στην Γκενόσα) και ανατρεπτική (ιδιαίτερα στο τελευταίο τεύχος όπου μπαίνουν οι βάσεις για τα όσα πρόκειται να γίνουν στον επόμενο τόμο). Οι χαρακτήρες ήταν όλοι τους καλά γραμμένοι με την παράσταση να κλέβει ο Καθηγητής Χ, ο οποίος φαίνεται αποφασισμένος να κάνει τα πάντα για να προστατέψει τους μεταλλαγμένους από όσους θέλουν να τους βλάψουν.

Για το σχέδιο παρότι αυτό δεν θύμιζε τα αντίστοιχα των παλαιότερων χρόνων ('80s-'90s) μου άρεσε αυτή η ανανέωση, με ιδιαίτερη εντύπωση να μου κάνει η αλλαγή των στολών, οι οποίες μου έφεραν στο μυαλό αυτές που φορούσαν οι πρωταγωνιστές στις κινηματογραφικές τους ταινίες. Επίσης βρήκα εξαιρετικά τα καρέ της επίθεσης των Σέντινελ στην Γκενόσα, καθώς και την τηλεπαθητική μάχη του Εξέιβιερ με την Κασάνδρα στο πρώτο τεύχος, όπου μας δίνετε μία πρώτη εικόνα για την τρομερή δύναμη που αυτή έχει.

Συμπερασματικά ένας τόμος διαμαντάκι (γιατί έρχεται και η συνέχεια) με τους Χ-ΜΕΝ να έρχονται αντιμέτωποι με έναν εχθρό, ο οποίος αφού έχοντας καταφέρει να τους δώσει ένα σημαντικό πλήγμα, στην συνέχεια για να τους αποτελειώσει εκ των έσω, χρησιμοποιεί το κόλπο του Οδυσσέα με τον Δούρειο Ίππο για να ολοκληρώσει το σχέδιό του παρασκηνιακά και αθόρυβα. Αναμένεται η συνέχεια με μεγάλο ενδιαφέρον. Βαθμολογία: 9/10.

 

 

Κριτική για τον τόμο New Χ-ΜΕΝ: Αυτοκρατορική Εισβολή, με σπόιλερ.

 

Οι Χ-ΜΕΝ έπειτα από την μετάβαση του Καθηγητή Εξέιβιερ στην Αυτοκρατορία των Σι'αρ για "διακοπές", καλούνται να διαχειριστούν το εξαγριωμένο πλήθος που έχει δημιουργηθεί, εξαιτίας της αποκάλυψης που έκανε ο Τσαρλς στον κόσμο, ότι είναι μεταλλαγμένος. Έτσι, η Τζιν χρησιμοποιώντας την Σερέμπρα, συνεχίζει το ψάξιμο, μαζί με τον Γούλβεριν, για μεταλλαγμένα παιδιά που βρίσκονται σε ανάγκη, περιμένοντας παράλληλα ένα σημάδι ανάρρωσης από τον Μπιστ, ο οποίος κατέληξε μυστηριωδώς σε κώμα. Την ίδια στιγμή, ο Σκοτ με την Έμμα ερευνούν μία παραστρατιωτική οργάνωση, η οποία φαίνεται να ασχολείται με το εμπόριο οργάνων μεταλλαγμένων ανθρώπων και ακούει στο όνομα U-ΜΕΝ. Μέχρι εδώ, όλα καλά. Έλα όμως που η Κασάνδρα Νόβα, η δίδυμη αδερφή του Τσαρλς, που στο προηγούμενο τόμο επεισόδιο οι Χ-ΜΕΝ νόμιζαν για νεκρή, κατάφερε τελικά και πήρε στον έλεγχό της το σώμα του αδερφού της. Σκοπός της είναι να παρεισφρήσει στην Αυτοκρατορία των Σι'αρ και μέσω αυτής να επιτεθεί και να αφανίσει όλους τους μεταλλαγμένους της Γης.

 

Το σενάριο με μία λέξη είναι επικό. Ο Μόρισον μαζί με την συνέχιση της κύριας ιστορίας, στήνει αρκετές υποπλοκές οι οποίες καταφέρνουν να μην μπερδέψουν, ούτε να κουράσουν τον αναγνώστη. Επίσης δίνει σε όλους τους χαρακτήρες, τόσο χρόνο να αναπτυχθούν, όσο και δικαιολογημένη παρουσία σε κάθε περίσταση, ετοιμάζοντάς τους για την τελική επική αναμέτρηση με την Κασάνδρα. Πολύ σημαντικό στοιχείο είναι επίσης ότι ο συγγραφέας δεν αφήνει "παραθυράκια" αποριών από τις υποπλοκές, τις οποίες φροντίζει να κλείσει όλες στο τέλος. Οι χαρακτήρες που ξεχώρισα ήταν οι Κούκοι του Στέπφορντ και αυτός της Τζιν. Για τις πρώτες, που τις είχα ξαναδεί και στο κόμιξ Χ-ΜΕΝ: Phoenix - Endsong της Οξύ, μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο συνέβαλαν για την αντιμετώπιση της Κασάνδρας, δίνοντάς μου μία μικρή γεύση του τί μπορούν να κάνουν με τις δυνάμεις τους αν συνεργαστούν όλες μαζί (όπως επίσης και περιέργεια για το από πού κρατάει η σκούφια τους). Για την Τζιν όμως, ό,τι και να γράψω είναι λίγο. Θα αναφέρω μόνο τα καρέ του τρίτου τεύχους όταν αντιμετωπίζει ολομόναχη τους U-ΜΕΝ. Από αυτήν σκηνή, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι πραγματικά κρίμα που στην ξένη συλλογή δεν υπάρχει ο τόμος των Χ-ΜΕΝ με το "Dark Phoenix" του Μόρισον. Για να μην αναφέρω τα ρέστα που δίνει η Τζιν στα τελευταία τέσσερα τεύχη του τόμου!

 

Για το σχέδιο, δυστυχώς, δεν μπορώ να γράψω ότι μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Από τους τρεις εικονογράφους που συμμετέχουν στον τόμο, μόνο το σχέδιο του Κουάιτλι καταφέρνει, σε τεύχη κλειδιά μάλιστα, και σώζει το συνολικό αποτέλεσμα. Ειδικά στα τεύχη που συμμετέχει ο Κόρντεϊ, τα τεύχη (σχεδιαστικά) είναι ανυπόφορα. Το σχέδιο του Βαν Σκάιβερ το κατατάσσω μεταξύ των δύο προαναφερθέντων εικονογράφων. Σε όλα αυτά όμως, το δυνατό σενάριο είναι αυτό που ξεχωρίζει και κάνει το σχέδιο να περάσει σε τρίτη και τέταρτη μοίρα. Τέλος, το σχεδιαστκό highlight όλου του τόμου είναι αυτό (βασικά αυτά) στο τέταρτο τεύχος, στο οποίο ο Κουάιτλι ουσιαστικά αφηγείται μόνος του όλη την ιστορία μέσα από το σχέδιο, χωρίς να περιλαμβάνει πουθενά τα περίφημα μπαλονάκια.

 

Συμπερασματικά, ένας πάρα πολύ καλός τόμος, με τους Χ-ΜΕΝ να χρησιμοποιούν το πιο τρανό τους "όπλο" για να αντιμετωπίσουν τον ανταγωνιστή τους, αυτό της συνεργασίας. Παρόλο που το σχέδιο στα περισσότερα τεύχη μπορεί να στεναχωρήσει, το τέλειο σενάριο θα ισορροπήσει και θα υπερισχύσει της όλης εμπειρίας του τόμου, αφήνοντας στο τέλος μόνο θετικές εντυπώσεις. Βαθμολογία: 9/10.

 

Υ.Γ.: Στο τελευταίο τεύχος, στο σημείο όπου ο Μπιστ πηγαίνει να βοηθήσει τον Γούλβεριν, και ο πρώτος καταφέρνει να χτυπήσει την Κασάνδρα με δύο ενέσεις, μήπως ξέρει κάποιος τί υποτίθεται ότι περιείχαν οι ενέσεις αυτές;

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Spiderman Blue.

 

΄Για εμένα (όπως και για πολλούς άλλους νομίζω) οι ιστορίες του Spiderman είναι οι αγαπημένες μου ιστορίες αυτής της συλλογής. Βρίσκω σε αυτές υπόθεση, ένα χαρακτήρα αρκετά δραματικό και άτυχο, λιγότερη αναίτια βία και ωραίο σχέδιο. Γενικά μου αρέσουν. Το ίδιο συνέβη και με αυτήν. Είναι μια εναλλακτική μοντέρνα ματιά σε μια παλιά ιστορία, την οποία εγώ δεν ήξερα, οπότε διπλό το καλό. Και ξεδιάλυνα μέσα μου το ποια είναι ποια και διάβασα μια ωραία ιστορία. Ακόμα και τις μάχες τις βρήκα να ταιριάζουν πολύ ωραία με το όλο πλαίσιο της ιστορίας και να δίνουν το κάτι παραπάνω. Το μελαγχολικό βγαίνει με ωραίο τρόπο, ενώ μου άρεσε πάρα πολύ και η διαδικασία του "γράφω κασέτα" με τις σκέψεις μου. Το μόνο ψεγάδι είναι το πως σχεδιάστηκε ο Πίτερ Πάρκερ. Κάτι δεν μου κόλλαγε τόσο καλά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Κάπτεν Αμέρικα: Νέο Καθεστώς, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Η ιστορία λαμβάνει χώρα αμέσως μετά τα γεγονότα που συνέβησαν την 11/9 στην Αμερική, με τον Κάπτεν Αμέρικα να πηγαίνει να βοηθήσει τους συνανθρώπους του που χρειάζονται βοήθεια. Κάποιους μήνες μετά, σε μία κωμόπολη της Καλιφόρνια, θα συμβεί άλλη μία τρομοκρατική επίθεση, την οποία αυτήν την φορά ο Κάπτεν θα προλάβει να αναχαιτίσει επιτυχώς. Ωστόσο, από την εμπειρία αυτή, ο Στιβ θα αρχίσει να αναθεωρεί και να επαναπροσδιορίζει κάποια από τα ιδανικά και τα πιστεύω του, με τα οποία πορεύτηκε ως άνθρωπος και στρατιώτης από τον καιρό που έγινε για πρώτη φορά Κάπτεν Αμέρικα.

 

Το θέμα με το οποίο ασχολείται ο συγγραφέας είναι πάρα πολύ λεπτό και η προσπάθεια που καταβάλλει, θέτοντας μέσα από την ιστορία ερωτήματα σχετικά με την ελευθερία, την τρομοκρατία και την προάσπιση του Αμερικανικού Ονείρου, είναι τίμια αλλά και λίγο άστοχη (σε σημεία). Παρότι το συνολικό αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι καλό, θα συμφωνήσω ωστόσο με αυτό που ανέφερε ο Ρίμπερ στα εξτραδάκια, ότι κατάφερε να περάσει στον αναγνώστη ερωτήματα με τα οποία αξίζει να προβληματιστεί. Ένα από αυτά για παράδειγμα είναι το πώς αντιδρά μία χώρα όταν δέχεται μία τρομοκρατική επίθεση. Ανταποδίδοντας τα πυρά; Με έναν άλλο τρόπο ίσως; Και όλα αυτά υποθέτοντας (όχι απαραίτητα) ότι η χώρα είναι - ίσως - η δυνατότερη στον κόσμο. Όπως είδα και σε μία ταινία πρόσφατα, και να σταματήσει η μία πλευρά την αντεπίθεση, ποιός της εγγυάται ότι η άλλη θα σταματήσει την δική της; Δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος δηλαδή, ο οποίος για να σπάσει χρειάζεται να κάνει κάποιος ένα ταξίδι στον χρόνο (για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα). Πέρα από την πλάκα όμως, ζητήματα τόσο σημαντικά και λεπτά σαν αυτά, είναι πάρα πολύ δύσκολο να καλυφθούν επιτυχώς από ένα κόμιξ.

 

Στο κομμάτι του σχεδίου ο (αγαπημένος μου πλέον) Κάσσαντεϊ για άλλη μία φορά δίνει τον καλύτερό του εαυτό. Ωραία, μεγάλα καρέ, με μεγάλη γκάμα χρωματισμού από τεύχος σε τεύχος, καθώς και φυσικά, ζωντανές σκηνές μάχης. Το παράδοξο που έπαθα σε αυτόν τον τόμο είναι ότι μου άρεσε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που μου άρεσε στον 40ό τόμο της συλλογής New Χ-ΜΕΝ: Αυτοκρατορική Εισβολή. Δηλαδή, στον τόμο του Καπ μου άρεσε περισσότερο το σχέδιο σε αντίθεση με το σενάριο, ενώ στον τόμο των New Χ-ΜΕΝ μου άρεσε περισσότερο το σενάριο από ότι το σχέδιο. Παρόλα αυτά όμως, στον τόμο του Καπ το πολύ καλό σχέδιο δεν ήταν αρκετό, δυστυχώς, για να ισορροπήσει την όλη εμπειρία, πράγμα που συνέβη εν αντιθέσει με τόμο των New Χ-ΜΕΝ.

 

Συμπερασματικά ένας τόμος που πραγματεύεται τον αντίκτυπο που άφησε στους ανθρώπους οι επιθέσεις της 11/9, με τον ο Κάπτεν Αμέρικα να πρέπει να φανεί δυνατότερος από κάθε άλλη φορά, προκειμένου να ανασύρει από αυτούς την χαμένη τους ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον. Βαθμολογία: 7/10.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε η ώρα να διαβαστεί ο τόμος #37, ο "Δαίμονας στο μπουκάλι". :) 

 

Διαβάστηκε, λοιπόν, κι αυτό το μεγάλο κεφάλαιο στον Βίο και την Πολιτεία του Iron Man και το οποίο, κατά γενική ομολογία εκείνων που σκαμπάζουν δύο πράγματα, είναι κι ένα σημαντικό γεγονός στον χώρο της Marvel. Προσωπικά, δεν είχα διαβάσει την συγκεκριμένη ιστορία, όταν την εξέδωσε ο Καμπανάς την δεκαετία του ‘80, οπότε χάρηκα ιδιαίτερα που μου δόθηκε τώρα αυτή η ευκαιρία. 

 

Ας πούμε δύο λόγια για το σενάριο. Προσωπικά πίστευα ότι το αλκοόλ θα είναι το κεντρικό πρόσωπο στην υπόθεση. Δεν είδα κάτι τέτοιο, όμως. Παραδέχομαι ότι καθ’ όλη την διάρκεια της πλοκής ο πρωταγωνιστής φλερτάρει με το ουίσκι, αλλά το πρόβλημα αλκοολισμού του, φαίνεται να έρχεται ενεργά στο προσκήνιο, στα δύο τελευταία κεφάλαια. Όπως και να έχει, εκτός από τους εχθρούς που συνηθίζει να αντιμετωπίζει στις ιστορίες του ο Iron Man, εδώ υπάρχει κι ένας πιο ύπουλος αντίπαλος που μοιάζει να είναι ο πιο δύσκολος όλων. Ο αλκοολισμός, που ταλανίζει τον πρωταγωνιστή και τον κατατρώει σιωπηλά, θολώνοντάς του το πνεύμα, καταπονώντας του το σώμα και καταστρέφοντας τους δεσμούς με τους φίλους και γνωστούς του. Ενδιαφέρουσα η συγκεκριμένη προσθήκη από τον σεναριογράφο, ο οποίος εισήγαγε ένα ρεαλιστικότατο θέμα και δίνει, με αυτόν τον τρόπο, μία πιο ανθρώπινη υπόσταση στον "χάρτινο" ήρωα, που ίσως να τον ταυτίσει με τον μέσο αναγνώστη. Επίσης, επιχειρείται να δοθεί κι ένα ηθικό δίδαγμα ή κι ένα παράδειγμα προς αποφυγή, θα λέγαμε, μέσα από την κατάσταση που βιώνει ο ήρωας. Από εκεί και πέρα, η πλοκή βγάζει μία δυναμική, σχεδόν από την αρχή. Παρατηρούμε ότι στηρίζεται σε μία συγκεκριμένη διαμάχη του ήρωά μας με έναν villain, ο οποίος, για να ικανοποιήσει τους σκοτεινούς σκοπούς του, καταστρέφει την δράση του πρωταγωνιστή. Ενδιαφέρον, επίσης, παρουσιάζει και το γεγονός ότι ο ίδιος ο Tony Stark διαδραματίζει ενεργό ρόλο στην πλοκή και λειτουργεί σαν ντετέκτιβ, προκειμένου να εντοπίσει εκείνον που θέλει το κακό του, μιας κι ο Iron Man για λίγο καιρό μοιάζει εντελώς ευάλωτος, αλλά και δακτυλοδεικτούμενος από την κοινωνία και τις Αρχές. Έχουμε μία όμορφη προσέγγιση των γεγονότων, που αναδεικνύει το προχωρημένο της ηλικίας τους. Μπορεί να περιγράφονται σκηνές υπερβολικής φύσης, όσον αφορά τις μάχες, σίγουρα, όμως, υπάρχει περισσότερος ρεαλισμός από τα σύγχρονα σενάρια, με τα παράλληλα σύμπαντα, τους πολλαπλούς ήρωες και τους εξωπραγματικούς villains. Μπορώ να πω, λοιπόν, (σαν παλιομοδίτης που είμαι) ότι απόλαυσα αρκετά την συγκεκριμένη ιστορία, λόγω αυτής της προσέγγισης που ακολούθησε.  

 

Την σκηνοθεσία την βρήκα αξιόλογη, δημιουργώντας αγωνία όπου κι όταν χρειάστηκε. Επίσης, έχουμε καλογραμμένους διαλόγους, με νόημα και ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα στις επεξηγηματικές λεζάντες, που ενίσχυαν το μυθιστορηματικό στοιχείο. Βέβαια, πολλές ήταν οι φορές που ένιωθα να διαβάζω ένα κουλτουριάρικο διήγημα! :P 

 

Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία ιστορία που δεν κρύβει την ηλικίας της, σεναριακά πατάει στην Γη και δεν διακατέχεται από πομπώδεις σκηνές, ενώ παράλληλα επιχειρεί να περάσει συμβουλευτικά μηνύματα, αλλά και να εξάρει το νόημα της φιλίας. Προσωπικά, μου αρέσει τέτοιου είδους θεματολογία σε κόμικς (τα πολύ Sci-Fi με κουράζουν! :P ), οπότε άνετα λέω ότι η συγκεκριμένη ιστορία είναι του γούστου μου και την κατατάσσω ανάμεσα στην αφρόκρεμα των ιστοριών που έχουν εκδοθεί, μέχρι στιγμής, στην συλλογή. Όσοι, λοιπόν, θέλετε να διαβάσετε μία μεστή υπόθεση από τα παλιά, μπορείτε να επενδύσετε χωρίς φόβο και πάθος. Όσοι αρέσκονται μόνο σε μοτίβα επιστημονικής φαντασίας και υπερβολής, καλύτερα να προσπεράσουν.  

 

Όσον αφορά τον εικαστικό τομέα, έχουμε ένα σχέδιο που είναι ο ορισμός του ρετρό και κάτι τέτοιο μου είναι ιδιαιτέρως συμπαθές. :) Η αλήθεια είναι ότι η ηλικία του φαίνεται αρκετά, καθώς γίνονται πολλές εκπτώσεις, σε σχέση με την σύγχρονη εποχή, κυρίως στην στολή του πρωταγωνιστή. Όταν, όμως, είσαι στο συγκεκριμένο mood, πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην σου αρέσει. Σίγουρα, πάντως, οι νέες γενιές αναγνωστών, ίσως και να δυσανασχετήσουν κάπως. Το χρώμα είναι έντονο και με έναν αξιόλογο συνδυασμό, ενισχύοντας το σχέδιο και δημιουργώντας μία ενδιαφέρουσα πανδαισία. 

 

Από έξτρα υλικό δεν έχουμε πολλά πράγματα, αλλά σίγουρα είναι εύστοχα και φροντίζουν να μας πληροφορούν εμπεριστατωμένα. Εκτός από το editorial του Lupoi και τα πρωτότυπα (και πανέμορφα) εξώφυλλα των αρχικών τευχών, που λειτουργούν σαν φυσικοί σελιδοδείκτες, στο τέλος της ιστορίας θα βρούμε δύο λόγια για την προέλευση και την πορεία του Iron Man στα κόμικς, καθώς και μία δισέλιδη αναφορά στον συγγραφέα της συγκεκριμένης ιστορίας. Εντύπωση κάνει το γεγονός ότι δεν υπάρχει η καθιερωμένη στήλη, που εξιστορεί πώς έχουν τα γεγονότα πριν φτάσουμε στην ιστορία που περιγράφεται.  :thinking:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σήμερα έτυχε να έχουμε διακοπή ρεύματος 8:30-15:00 οπότε ξαφνικά βρέθηκα με πολύ ελεύθερο χρόνο εκτός διαδικτύου. Πιάνω λοιπόν ανυποψίαστος τον τελευταίο τόμο της συλλογής, με τον Οίκο του Μ. Να σημειωθεί ότι έχω ένα σωρό αδιάβαστους πριν από αυτόν, αλλά μιας και τον περίμενα καιρό, είπα να τον τσεκάρω.

 

Παιδιά τι ιστοριάρα ήταν αυτή. Παίρνω πίσω ό,τι έχω πει για τον Bendis πραγματικά. 

8 τεύχη κι όμως την διάβασα μονορούφι. Πραγματικά τρομερή ιστορία που συνδυάζει πάρα πολλά πράγματα που μ' αρέσουν.  (προσοχή για spoilers)

  • Σοβαρή ιστορία που εξερευνά την ψυχολογία των υπερηρώων, τοσο της Γουάντα, όσο και των υπολοίπων, με τρόπο ρεαλιστικό και όχι επιτηδευμένα καταθλιπτικό όπως κάνει πχ ο Tom King στην DC
  • Εναλλακτική πραγματικότητα με τις κρυφές επιθυμίες κάθε ήρωα, καθώς και το ερώτημα, αν αξίζει να ζουν σε μια όμορφη ψευδαίσθηση ή να παλέψουν για να γυρίσουν στην πραγματικότητα
  • Κροσόβερ πολλών ηρώων χωρίς να χάνεται ο χαρακτήρας του καθενός, όλοι νιώθουν ξεχωριστοί χαρακτήρες με την δική τους ψυχοσύνθεση και δεν χάνονται μέσα στο μπουλούκι
  • Συνδυασμός Εκδικητών-X-Men, κάτι που ποτέ δεν έγινε σε κινηματογραφικά σύμπαντα κλπ και τα κόμικς είναι ο μόνος τρόπος να το απολαυσεις στο έπακρο

Γενικότερα πολύ καλοστημένη ιστορία. Από τις αγαπημένες μου της συλλογής.

 

Συνολική κατάταξη:

  1. Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν
  2. Οίκος του Μ
  3.  Thor Αναγέννηση 
  4. Daredevil Αναγέννηση 
  5.  Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα 
  6. Spider-Man: Η Επιστροφή 
  7. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ
  8. Πλανήτης Χαλκ (Μέρος 2ο)
  9. Captain America: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα
  10. X-Men: Το Χάρισμα
  11. Πλανήτης Χαλκ (Μέρος 1ο)
  12. The Punisher: Η Επιστροφή (Μέρος 1ο)
  13. New X-Men: Ε Όπως Εξάλειψη
  14. Wolverine
  15. Captain America: Εκτός Χρόνου
  16. Ultimate Spider-Man: Δύναμη κι Ευθύνη
  17.  Avengers: Μάχη για τον Χρόνο (Μέρος 1o)
  18. She-Hulk: Μία Μοναδική Ηρωίδα
  19. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές 
  20. Iron Man: Extremis
  21. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον 
  22. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές
  23. New Avengers: Απόδραση
  24. Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί

Δεν έχω διαβάσει τον Captain Britain και τα 23-27, 30-40. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

New X-Men: Αυτοκρατορική Εισβολη

Αυτή θα είναι μάλλον η τελευταία κριτική που γράφω μέχρι το καλοκαίρι, αφού πρέπει να αφοσιωθώ στο διάβασμα για τις πανελλήνιες. Όπως πάντα, η κριτική περιλαμβάνει spoilers.

Αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω μια λέξη για να περιγράψω την "Αυτοκρατορική Εισβολή", αυτή θα ήταν "χάος". Μιλάμε για μια περιπετειώδη ιστορία που δεν σε αφήνει να ξεκουραστείς από την αρχή μέχρι το τέλος. Ξεκινάει με μια ιστορία τριών τευχών με ανταγωνιστές τους U-Men που αν και θα ήθελα να αναπτυχθεί περισσότερο, είναι αρκετά ικανοποιητική. Το αγαπημένο μου σημείο ήταν σίγουρα το subplot με τον Wolverine και την Angel. Έπειτα ξεκινάει η κύρια πλοκή με την επιστροφή της Cassandra Nova. Συνεχίζεται η άφθονη δράση και η ιστορία πολλές φορές γίνεται περίπλοκη, ο Morrison όμως καταφέρνει να την κλείσει με ένα συναρπαστικό φινάλε.

Το σχέδιο του Quietly αρκετές φορές είναι εντυπωσιακό (όπως στο τεύχος που διαδραματίζεται μέσα στο μυαλό του Professor X), υπάρχουν όμως και πολλές στιγμές που δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τι γίνεται.

Επίσης, στα τομάκια της Anubis περιλαμβάνεται και το ετήσιο τεύχος New X-Men. Κατά την γνώμη μου ήταν λάθος να παραλειφθεί εδώ αφού εκεί εμφανίζονται για πρώτη φορά οι John Sublime και Xorn οπότε είναι σημαντικό για την πλοκή.

Συμπερασματικά, ο τόμος διαβάζεται ευχάριστα και ενώ αρχικά μπορεί φαντάζει δυσνόητος, η ιστορία στην πραγματικότητα είναι πολύ απλή. Γενικά θα έλεγα ότι είναι μια διασκεδαστική ιστορία που αποτελεί δυνατή προσθήκη στην συλλογή του καθενός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #42, βρίσκεται κοντά μας. :)

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0042.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0042z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Ο επόμενος τόμος θα φιλοξενεί (όπως ήδη γνωρίζουμε) την ιστορία "The Ultimates - Εθνική Ασφάλεια".

 

IMG_20210407_181656.thumb.jpg.d208baa9f0b90ab4eb8f1cf88245de92.jpg

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε σήμερα ο νέος τόμος με το origin του Wolverine. Λόγω του ότι είμαι νέος στον κόσμο της Μάρβελ και δεν είχα αγοράσει την προηγούμενη έκδοση, μου έκατσε κουτί ο σκληρόδετος τόμος. Θεωρώ ότι ήταν μια αξιοπρεπής δουλειά/ αφήγηση με προσεκτικά δομημένη ροή και αρχή-μέση-τέλος. Το σχέδιο αν και με ξένισε, τελικά το συνήθισα και μπορώ να πω ότι ταιριάζει με την μουντάδα της εποχής που διαδραματίζεται η ιστορία, και βοηθά στο δράμα που θέλει να προσδώσει το όλο εγχείρημα.

Με 2 λόγια έμεινα ικανοποιημένος και πέρασα ευχάριστα το απόγευμά μου. ήταν άλλο ένα καλά ξοδεμένο δεκάευρω :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα το wolverine origin!

 

Για μένα ήταν ότι έπρεπε. Τέλεια ιστορία, origin χαρακτήρα, και τέλειο σχέδιο. Από τους καλύτερους τόμους μέχρι τώρα.

Γενικά σε αυτή τη συλλογή έχω απολαύσει Spiderman και Wolverine. 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Εκδικητές: Διάλυση, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Η ομάδα των Εκδικητών διαλύεται! Για πρώτη φορά στην ιστορία τους θα βρεθούν μπροστά σε μία θανάσιμη απειλή που δεν θα μπορούν να διαχειριστούν, αλλά και το πιο σημαντικό, δεν θα ξέρουν από πού τους ήρθε. Κατά την διάρκεια της ιστορίας τα χτυπήματα που δέχεται η ομάδα είναι πολλά και αλλεπάληλα. Μία, φαινομενικά, συνεδρίαση ρουτίνας του Ο.Η.Ε. καταλήγει σε φιάσκο, όταν ο Άιρον Μαν επιτίθεται (λεκτικά) στον αντιπρόσωπο της Λατβερίας, η Θηλυκή Χαλκ παθαίνει ξαφνικά "αρσενικό" Χαλκ και καταστρέφει ό,τι βρίσκει μπροστά της, ο Βίζιον "γεννάει" Ουλτρονάκια, ο υπερσύγχρονος εξοπλισμός της ασπίδας δεν ανιχνεύει εξωγήινα εχθρικά σκάφη που έχουν εισβάλει στην Γη, και στο παρασκήνιο η Κόκκινη Μάγισσα ζει τον προπομπό του Οίκου του Μ-WandaVision. Δεν θέλω να γράψω περισσότερα για να μην προδόσω επιπλέον στοιχεία, αλλά η ιστορία αξίζει και με το παραπάνω τον χρόνο που θα διαθέσετε διαβάζοντάς την.

 

Ο Μπέντις στην πρώτη του επαφή με τους Εκδικητές αποφασίζει να γράψει μία πλήρως ριζοσπαστική ιστορία, σχετικά με το τί οδήγησε τους Εκδικητές στην απόφαση να διαλύσουν την ομάδα, καθώς επίσης φροντίζει παράλληλα να ετοιμάσει τα γεγονότα που θα οδηγήσουν στην συγκρότηση των Νέων Εκδικητών που είδαμε στον 3ο τόμο της συλλογής. Η ιστορία στην πλοκή της είναι κατανοητή και κυλάει γρήγορα χωρίς να κουράζει. Ο Μπέντις αποδίδει την σκιαγράφηση των χαρακτήρων (σκέψεις-λόγια-πράξεις), καθώς και την ψυχολογία αυτών, άψογα. Και πάλι ξαναλέω, το πετυχαίνει αυτό στην πρώτη του μόλις επαφή με τους ήρωες (όπως μαθαίνουμε από τα εξτραδάκια). Στην αφήγησή του συνδυάζει δράση και συναίσθημα με εξαίσιο τρόπο, θυμίζοντάς μου λίγο από Μαρκ Γουέιντ από τον 12ο τόμο της συλλογής. Ιδιαίτερα για το δεύτερο, στα δύο τελευταία τεύχη κυρίως, το συναίσθημα ξεχειλίζει από παντού, χωρίς όμως αυτό να αποτελεί μειονέκτημα.

 

Ο Φιντς στο σχέδιο για ακόμη μία φορά είναι τέλειος. Χορταστικά μεγάλα καρέ με ωραίες σκηνές δράσης. Επίσης σε αυτόν τον τόμο κάποιες από τις σελίδες ορισμένων τευχών έχουν σχεδιαστεί από άλλους καλλιτέχνες. Κάποιες σελίδες μου άρεσαν, κάποιες άλλες όχι και τόσο. Επιστρέφω όμως στον Φιντς και στην "τηλεπάθειά" του με τον Μπέντις όσον αφορά την απεικόνιση των χαρακτήρων. Θα αναφέρω ενδεικτικά τον χαρακτήρα του Κάπτεν Αμέρικα. Ο ήρωας πραγματικά στα περισσότερα σημεία που εμφανίζεται δεν χρειάζεται μπαλονάκια για να δώσει στον αναγνώστη να καταλάβει το πώς αισθάνεται. Για να μην κάνω σοβαρό σπόιλερ, δείτε το κάρε του τρίτου τεύχους μετά το τέλος της μάχης, όταν ο Κάπτεν αγγίζει ένα τόξο, ή το καρέ στο τέταρτο τεύχος που πιάνει την Κόκκινη Μάγισσα. Όσο για την ίδια την Κόκκινη Μάγισσα, για να μην γράψω άλλες δέκα παραγράφους, θα κρατηθώ σε αυτήν την κριτική, για να την αποθεώσω σε αυτήν που θα γράψω προσεχώς για τον τόμο Οίκος του Μ.

 

Συμπερασματικά ένας πάρα πολύ καλός τόμος. Αν και το τέλος είναι γλυκόπικρο, η ιστορία προετοιμάζει τον αναγνώστη που ενδιαφέρεται να διαβάσει την ιστορία του Οίκου του Μ, αλλά και αυτήν των Νέων Εκδικητών. Έτσι λοιπόν, οι Εκδικητές έπειτα από ένα σοβαρό πλήγμα, θα βρεθούν μπροστά σε μία πρωτόγνωρη κατάσταση, καθώς θα αποφασίσουν να διαλύσουν την ομάδα που έγινε γνωστή σε όλον τον κόσμο ως "Οι Μεγαλύτεροι Υπερήρωες της Γης". Βαθμολογία: 8,5/10.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Εγώ άρχισα  να διαβάζω την σειρά πριν λίγες εβδομάδες κι έχω 2 τόμους έχουμε κι λέμε  τόμος 30 ,33    

30 : Μυστικοί πόλεμοι 

33 : The Punisher η επιστροφή μέρος 2

   

ήρωες που περιλαμβάνει : καλοί : spiderman,Hulk, she hulk ,  fantastic four [ εκτός μία] , ex-men , Κάπτεν Αμέρικα ,iron man !                         κακοί :  Γκαλάκτους , dr. Doom,Μαγκνέτο, Μοριακός άντρας κι πολλοί άλλοι 

                                                      

 

Όταν τους απαγάγει ένα πανίσχυρο τέρας γνωστό ως Υπερκόσμιος , οι μεγαλύτεροι ήρωες και υπερεγκληματίες  της Γης θα αναγκαστούν να πολεμήσουν σε έναν πλανήτη με το όνομα    ο κόσμος της Μάχης . Για τους νικητές το τρόπαιο είναι δύναμη πέρα από κάθε φαντασία , ενώ για τους ηττημένους τους περιμένει μόνο θάνατος !

βαθμολογία από εμένα 8,5 \10:party3: ήταν πολύ καλό τεύχος   με πολύ δράση !  

εξώφυλλο  ΣΕΛΙΔΕΣ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑΣ***: Νέες εκδόσεις 874: Η Επίσημη Συλλογή Graphic Novels  της Marvel #30

 

                    τόμος 33: 

περίληψη : ο προσωπικός πόλεμος του Τιμωρού εναντίον του οργανωμένου εγκλήματος συνεχίζεται ! Βαρία τραυματισμένος μετά την επίθεση  των Μπράβων της συμμορίας Νιούτσι στο κρησφύγετο του , ο Φράνκ θα χρειαστεί όλη του τη δύναμη για να αντεπιτεθεί . Αλλά , ακόμα κι αν αναρρώσει , θα βρει μπροστά του μια τεράστια πρόσκληση : το δολοφόνο που έχει στείλει η Νιούτσι , έναν αμείλικτο φονιά γνωστό μόνο εως Ρώσος !   

 

 

βαθμολογία για το τεύχος 33

 

 

6,5\10 :( πολύ αίμα !!!!!!!

 

 

βαθμολογία για την σειρά  : 9,8\10 !:valt:πολύ καλή σειρά !

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν και η μέρα μου ξεκίνησε άσχημα, πρόλαβα να το σκανάρω το τεύχος 43 που ολοκληρώνει την ιστορία των Ultimates και πλέον προστέθηκε στη βάση.

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0043.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0043z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21468
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο επόμενος τόμος είναι τελικά ο "Thor The Last Viking";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Ο επόμενος τόμος είναι τελικά ο "Thor The Last Viking";

 

Yeap

 

IMG_20210422_164806.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ερώτηση: Ο τόμος του Θορ είναι Vintage? Βλέπω στο εξώφυλλο σχέδιο παλαιού τύπου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35028
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Ερώτηση: Ο τόμος του Θορ είναι Vintage? Βλέπω στο εξώφυλλο σχέδιο παλαιού τύπου!

Περιλαμβάνει τα τεύχη Thor vol.1 #337-#343, τα οποία εκδόθηκαν τα έτη 1983 και 1984. 

Επεξεργασία από Giagri
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ερώτηση: Ο τόμος του Θορ είναι Vintage? Βλέπω στο εξώφυλλο σχέδιο παλαιού τύπου!

 

11 ώρες πριν, Giagri είπε:

Περιλαμβάνει τα τεύχη Thor vol.1 #337-#343, τα οποία εκδόθηκαν τα έτη 1983 και 1984. 

 

Ε ναι βρε, τι vintage σκίτσο είδες κι εσύ; Λες και είναι κόμικς του '30 και του '40! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

 

Ε ναι βρε, τι vintage σκίτσο είδες κι εσύ; Λες και είναι κόμικς του '30 και του '40! :D

Εεε σε σχέση με τα καινούρια το 80 είναι vintage αδερφέ. Μην κοιτάς που για μας τους ολίγον σιτεμενους είναι τοοοσο κοντά. :lol: 40 χρόνια πίσω είναι! Άσε που το vintage ακούγεται και ωραία. Αντί να πεις ξέρω γω "παιδιά αυτή η ιστορία του Θορ είναι καμία παμπαλαιη?" . Και μιας και είδαμε το θέμα του vintage να ξαναρωτήσω "είναι κάποια σημαντική ιστορία του ήρωα ή μια της σειράς?" Ψάχνοντας στο google κατάλαβα ότι είναι το τεύχος 337 της πρώτης σειράς του Θορ. Άρα φαντάζομαι δεν θα έχει κάποιο origin απλά μια συνηθισμένη ιστορία του Θορ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Οίκος του Μ, με καρασπόιλερ.

 

Οι Εκδικητές έπειτα από τα γεγονότα που συνέβησαν στον 27ο τόμο της συλλογής Εκδικητές: Διάλυση, όπου βρέθηκαν αντιμέτωποι με την Κόκκινη Μάγισσα, κανονίζουν να συναντηθούν με την ομάδα των Χ-ΜΕΝ ούτως ώστε να αποφασίσουν την μοίρα της - ψυχικά ασταθούς - Γουάντα Μάξιμοφ. Η Γουάντα εξαιτίας της βαθιάς θλίψης της αρνείται να αναγνωρίσει-αντιμετωπίσει το τί πραγματικά συνέβη, με αποτέλεσμα να καταφεύγει στην χρήση της Μαγείας του Χάους χάρις την οποία μπορεί να αλλάζει την πραγματικότητα. Όλες οι προσπάθειες που έχουν γίνει για να "επαναφέρουν"-συνετίσουν την Γουάντα τόσο από τον Καθηγητή Εξέιβιερ, όσο και από τον Δόκτωρ Στρέιντζ απέβησαν άκαρπες. Όσο περνάει ο καιρός οι ήρωες φοβούνται ότι οι δυνάμεις τις Γουάντα θα την κυριεύσουν φέρνοντάς τους αντιμέτωπους με ένα αλά Dark Phoenix Scarlet Witch Saga.

 

Το σενάριο του Μπέντις είναι επικό, διαβάζεται γρήγορα (παρά τα οχτώ τεύχη που έχει) και είναι ευκολονόητο. Ειδικά για το τελευταίο βοηθάει πολύ και το "Η ιστορία μέχρι τώρα" που βάζει τον αναγνώστη αμέσως στο κλίμα ακόμη και αν αυτός δεν έχει διαβάσει τον 27ο τόμο της συλλογής. Η φιλική συμβουλή που δίνω σε όσους θέλουν να απολαύσουν τον Οίκο του Μ στο 110% είναι να διαβάσουν πριν από αυτόν τον τόμο Εκδικητές: Διάλυση. Αν και το έχω ξανά αναφέρει στο παρελθόν, μου έχει κάνει τρομερά καλή εντύπωση ο τρόπος που ο Μπέντις παρουσιάζει τους χαρακτήρες. Κανέναν χαρακτήρα δεν βρήκα ότι θα μπορούσε να λείπει, καθώς από τους πιο "μεγάλους" μέχρι και τους πιο "μικρούς" ο καθένας δίνει την δική του πινελιά στην ιστορία. Επίσης, πολύ ωραίες (και σε σημεία χιουμοριστικές) οι εναλλακτικές ζωές και εκδοχές των ηρώων. Από την άλλη πλευρά όμως, η ιστορία προσέφερε και δράμα αλλά και συναίσθημα στο έπακρο στέλνοντας τον αναγνώστη στα τάρταρα (ενδεικτικά, η αφύπνιση του Γούλβεριν και του Σπάιντερ-Μαν, αλλά και η ολοκληρωτική κατάρρευση της Γουάντα στο έβδομο τεύχος). Επιπλέον εξεπλάγην ευχάριστα με το πόσο ωραία έχει γράψει ο Μπέντις τον χαρακτήρα του Γούλβεριν (τον αγαπημένο μου χαρακτήρας της Μάρβελ), δημιουργώντας μου τα ακριβώς αντίθετα συναισθήματα από αυτά που μου είχε δημιουργήσει ο ίδιος συγγραφέας για τον ίδιο χαρακτήρα στον Μυστικό Πόλεμο, τον 23ο τόμο της συλλογής. Τέλος, όσον αφορά τους χαρακτήρες, στα συν είναι και ο "πάντα αρχηγός στην καρδιά μου" Κύκλωπας, ο οποίος κάλυψε το κενό που άφησε ο Κάπτεν Αμέρικα, δείχνοντας πως είναι ανά πάσα ώρα και στιγμή έτοιμος για να εμψυχώσει και να καθοδηγήσει την ομάδα.

 

Το σχέδιο του Κουαπέλ είναι μαγευτικό. Ο Κουαπέλ σε κάθε του σχέδιο ζωντανεύει κάθε τοπίο. Από πελώριους ουρανοξύστες μέχρι μεσαιωνικά κάστρα και από εκεί σε υπόγεια σκοτεινά καταφύγια και ιπτάμενα αεροπλανοφόρα. Επίσης πάλι κάτι που έχω ξανά γράψει είναι ο τρόπος που ο Κουαπέλ "μπλέκει" τα καρέ μεταξύ τους (όπως κάνει επίσης και στον 7ο τόμο της συλλογής, Θορ: Αναγέννηση) οδηγώντας την αφήγηση με τρόπο που πολλές φορές δεν χρειαζόταν καν να διαβάσω τα μπαλονάκια. Ή διαφορετικά, δεν προλάβαινα να τα διαβάσω, καθώς το σχέδιο με οδηγούσε με τρόπο που όταν για παράδειγμα είχα δει-ακολουθήσει δύο καρέ, δεν είχα προλάβει να διαβάσω τα μπαλονάκια του πρώτου. Και αυτό μου άρεσε.

 

Τέλος, θα πρέπει να αναφερθώ σε ξεχωριστή παράγραφο για τους δύο χαρακτήρες που, για εμένα, έκλεψαν την παράσταση. Αυτοί είναι ο Μαγκνέτο και η Γουάντα. Για τον χαρακτήρα του Μαγκνέτο θα ήθελα να αναφέρω ότι ο τύπος είναι αδιόρθωτος. Αν και γνωρίζω τον χαρακτήρα κυρίως μέσα από τις ταινίες, από ότι βλέπω τον τελευταίο καιρό και στα κόμιξ, ο άνθρωπος δεν παίζεται. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω ακριβώς, αν είναι τραγικός χαρακτήρας ή κάτι άλλο, αλλά και στις ταινίες και στα κόμιξ, όταν θέλει να κάνει κάτι "καλό", θα βρει πάντα τον πιο λάθος και ακατάλληλο τρόπο για να το κάνει. Όσο για την Γουάντα, απλά είναι όλα τα λεφτά. Και τί δεν έχει τραβήξει. Οι άνθρωποι την βλέπουν σαν μία κακιά μάγισσα και την μισούν, ένας Δαίμονας "έκλεψε" τα παιδιά της, ο άντρας της πέθανε εξαιτίας της, οι περισσότεροι από τους πρώην συμμάχους της θέλουν να την σκοτώσουν, και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, το κερασάκι στην τούρτα, ο πατέρας της εξαιτίας του εγωισμού και της υπεροψίας του δεν της δίνει-εκφράζει την αγάπη που αυτή χρειάζεται. Πόσα να αντέξει η γυναίκα, λογικό είναι ότι κάποια στιγμή θα καταρρεύσει. Παρότι δεν εμφανίζεται σε όλα τα τεύχη, η Γουάντα λάμπει δια της απουσίας της, και όταν τελικά εμφανίζεται, καταφέρνει να μαγνητίσει τον αναγνώστη. Ειδικά αυτά που λέει σε όλο το έβδομο τεύχος, πραγματικά αν είχα Όσκαρ θα της το έδινα. Η Γουάντα Μάξιμοφ είναι απλά υπέροχη. Πλέον από τους αγαπημένους μου γυναικείους χαρακτήρες (μαζί φυσικά με αυτόν της Κίτι Πράιντ).

 

Συμπερασματικά ένας τόμος αριστούργημα, με τους Εκδικητές και τους Χ-ΜΕΝ να έρχονται αντιμέτωποι με ένα τεράστιο δίλημμα που αφορά την μοίρα της Γουάντα Μάξιμοφ. Αυτή με την σειρά της προσπαθώντας να αντιμετωπίσει τους πιο σκοτεινούς εφιάλτες της, θα αλλάξει την πραγματικότητα εκπληρώνοντας τις επιθυμίες καλών και κακών. Είναι όμως αυτό ικανό για να κάνει τους ήρωες να απαρνηθούν την παλιά τους ζωή; Βαθμολογία: 10/10.

 

Υ.Γ.1: Κάτι που μου άρεσε πολύ είναι οι προοικονομίες που χρησιμοποιεί ο Μπέντις στην ιστορία, όπως αυτή στο τρίτο τεύχος όταν ο Νυχτοβάτης αποτυγχάνει να συλλάβει τον Γούλβεριν εξαιτίας της παρέμβασης του Χόκαϊ, καθώς και αυτή στο πέμπτο τεύχος όταν ο Γούλβεριν με τον Ντέρντεβιλ αντιλαμβάνονται (ο πρώτος με την όσφρηση και ο δεύτερος με την ακοή) την επικείμενη επίθεση της Κόκκινης Φρουράς στους ήρωες.

Υ.Γ.2: Επίσης ένας υπέροχος παραλληλισμός-συμβολισμός-"ειρωνεία" που εντόπισα και μου άρεσε πάρα πολύ, είναι στο όγδοο τεύχος όταν ο Μαγκνέτο προσπαθεί να μετακινήσει ένα μεταλλικό πιρούνι (του οποίου από τα τέσσερα "νυχάκια" το ένα έχει σπάσει) και δεν το καταφέρνει. Αμέσως μετά τον βρίσκουν οι Χ-ΜΕΝ και ο Γούλβεριν απειλεί να τον σκοτώσει με τα τρία του μεταλλικά νύχια. Ο Μαγκνέτο όμως δεν μπορεί να τον χειριστεί όπως έκανε στο παρελθόν αφου έχει χάσει πλέον τις δυνάμεις του.

 

Υ.Γ.3: Τέλος να αναφέρω ότι στο κόμιξ Γούλβεριν: Εξέλιξη, το οποίο κυκλοφόρησε σε τευχάκια από το Έθνος, η ιστορία που εκτυλίσσεται λαμβάνει μέρος μετά τα γεγονότα του Οίκου του Μ.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Διάβασα τον τόμο #43 The Ultimates Εθνική Ασφάλεια και ομολογώ πως ενθουσιάστηκα! Αν υπάρχει κόμικ που να μπορεί να χαρακτηριστεί blockbuster είναι αυτό. Συνεχίζει την ιστορία του πρώτου τόμου και ανεβάζει την ένταση στο 11, έχοντας περισσότερα από όλα : ένταση μεταξύ των ηρώων, δράση, εκρήξεις, ατάκες και ένα κίνδυνο παγκόσμιας καταστροφής να ελλοχεύει.

       Φαίνεται πιο καθαρά η σύνδεση με το MCU, αφού συστήνονται νέοι πρωταγωνιστές σε ρόλους ταυτόσημους με αυτούς των ταινιών, ενώ και οι κακοί της υπόθεσης έχουν εμφανιστεί στην οθόνη. 

     Το σχέδιο παραμένει όμορφο , με σχεδόν κινηματογραφικά καρέ και καθαρές, ρεαλιστικές γραμμές που αναδεικνύουν το σενάριο.

      Συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όλους, αν και είναι απαραίτητος και ο πρώτος τόμος (#38) για την ολοκλήρωση της ιστορίας .

 

Υ.Γ. Μου άρεσε τόσο που ήδη παρήγγειλα την συνέχεια (Ultimates 2). Αν ενδιαφέρεται κάποιος, εγώ το πήρα από zavvi με 12+3€, αλλά υπάρχει και Αθήνα στο tilt στα 21€.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Σπάιντερ-Μαν: Απώλεια, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Είναι η μέρα του Αγίου Βαλεντίνου και ο Πίτερ Πάρκερ πηγαίνει, όπως κάνει κάθε χρόνο τέτοια μέρα, στην γέφυρα του Μπρούκλιν, στο σημείο όπου πριν από μερικά χρόνια, σε μία μάχη του Σπάιντερ-Μαν με τον Γκριν Γκόμπλιν, η Γκουέν Στέισι, η πρώτη μεγάλη αληθινή αγάπη του Πίτερ, έχασε τη ζωή της. Ο Σπάιντερ-Μαν στην προσπάθειά του να καταπολεμήσει τα καταθλιπτικά του συναισθήματα που έρχονται στην επιφάνεια κάθε χρόνο τέτοια μέρα, αποφασίζει να μαγνητοφωνήσει την γνωριμία του με την Γκουέν Στέισι και το πώς τελικά οι δυο τους ερωτεύτηκαν και κατέληξαν ζευγάρι.

 

Τώρα καταλαβαίνω για ποιον λόγο πολλά από τα παιδιά αυτού του φόρουμ ήθελαν διακαώς να διαβάσουν την συγκεκριμένη ιστορία. Ο Λόουμπ, όπως λέει και στα εξτραδάκια, τοποθετεί την ιστορία χρονικά στην "τρίτη σεζόν" της σειράς Amazing Σπάιντερ-Μαν. Ο Πίτερ έχει ήδη δεχθεί το σκληρό μάθημα σχετικά με την δύναμη και την ευθύνη, σπουδάζει φυσικές επιστήμες στο πανεπιστήμιο Εμπάιρ Στέιτ, και επιπλέον αρχίζει να έρχεται πιο κοντά φιλικά με τον Χάρι Όσμπορν, τον γιο του Γκριν Γκόμπλιν. Η ιστορία είναι πάρα πολύ καλή με το συναίσθημα, ιδιαίτερα σε σημεία, να χτυπάει κόκκινο, ή καλύτερα, μπλε. Επίσης ένα σημαντικό στοιχείο που η ιστορία αυτή ξεχωρίζει από άλλες του Σπάιντι, είναι η πολύ καλή και ομαλή μετάβαση από την κωμωδία στο δράμα. Από τους δευτερεύοντες χαρακτήρες θα ήθελα να δω σε πιο ενεργή συμμετοχή αυτόν της Γκουέν, καθώς από την εμφάνιση της Μέρι Τζέιν και έπειτα, κυρίως η δεύτερη ήταν αυτή που κέντρισε την προσοχή μου περισσότερο. Βέβαια σε πιο βαθιά ανάλυση, ίσως η Γκουέν δεν ήταν επίτηδες τόσο "ενεργή" όσο η Μέρι Τζέιν, ούτως ώστε με αυτόν τον τρόπο ο συγγραφέας να τονίσει της εκ διαμέτρου αντίθετες προσωπικότητες των δύο κοριτσιών. Από την μία η πιο εξωστρεφής και χυμώδης Μέρι Τζέιν Γουάτσον και από την άλλη η πιο συνεσταλμένη και ευαίσθητη Γκουέν Στέισι. Στο σημείο αυτό όμως θα πρέπει να αναφέρω και το (πρώτο) highlight του τόμου, που είναι τα λόγια που λέει η Μέρι Τζέιν στον Πίτερ στα τελευταία καρέ του τελευταίου τεύχους, τα οποία σε κάνουν να θες να πας να της υποκλιθείς.

 

Στο σχέδιο ο Σέιλ δίνει τον καλύτερό του εαυτό και παρότι το τελικό σχεδιαστικό αποτέλεσμα, όπως λέει ο ίδιος, δεν τον ενθουσίασε ιδιαίτερα, εγώ από την μεριά μου το βρήκα τιμιότατο και αξιοπρεπέστατο. Τα μεγάλα και χορταστικά καρέ μάχης σε συνδυασμό με τα απλά χρώματα φέρνουν στον αναγνώστη κάτι από '70s και Ρομίτα Σρ. Από το σχέδιο μου άρεσαν πολύ κάποια "κρυφά" σημεία που εντόπισα, όπως για παράδειγμα αυτό στο τρίτο τεύχος, όταν η Γκουέν αφού γνωρίσει την Μέρι Τζέιν στην καφετέρια κοιτάζει να φτιάξει το μακιγιάζ της, όπως επίσης το καρέ στο πέμπτο τεύχος όπου ο Πίτερ είναι άρρωστος και βλέπει τον Γύπα από το παράθυρο και "γειώνει" τα δύο κορίτσια, καθώς και το καρέ στο έκτο τεύχος όταν ο Πίτερ συζητά με την Γκουέν και τελευταία στιγμή κρύβει την στολή του. Τέλος, το σκηνικό στο πέμπτο τεύχος που ο Πίτερ είναι άρρωστος και η Γκουέν με την Μέρι Τζέιν τον επισκέπτονται και ανταλλάζουν μεταξύ τους κουβέντες τύπου σκληρού ροκ σχετικά με το ποιά πρέπει να τον περιποιηθεί, αποτελεί για μένα το δεύτερο highlight του τόμου.

 

Συμπερασματικά ένας υπέροχος τόμος, πιο συναισθηματικά φορτισμένος σε σχέση με άλλες ιστορίες του αραχνάκια. Ο Πίτερ θα βρεθεί ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην ενηλικίωση, καθώς πέρα από την μετακόμιση που θα κάνει θα έρθει αντιμέτωπος και με ένα τεράστιο δίλημμα που ακούει στο όνομα Γκουέν Στέισι και Μέρι Τζέιν Γουάτσον. Εκτός από όλα αυτά όμως, ο Σπάιντι θα πρέπει να μάθει να ζει αλλά και να διαχειρίζεται τα συναισθήματα που προκαλεί η απώλεια των αγαπημένων του προσώπων, αυτά της θλίψης και της μελαγχολίας. Βαθμολογία: 9/10.

 

Υ.Γ.1: Στο πρώτο τεύχος στο σημείο που ο Τζέιμσον συζητά με τον Ρόμπερτσον και αναφέρουν έναν συνάδελφό τους ονόματι Φιλ Σέλντον, αυτός ο χαρακτήρας είναι ο πρωταγωνιστής της ιστορίας Marvels, του 26ου τόμου της συλλογής.

 

Υ.Γ.2: Αυτό μπορεί να σας φανεί τελείως άσχετο, αλλά το σκηνικό στο πρώτο τεύχος που ο Πίτερ αγοράζει μία μηχανή και η Γκουέν δέχεται να πάει μία βόλτα μαζί του, μου θύμισε μία αντίστοιχη σκηνή από την σειρά Άκρως Οικογενειακόν, όταν ο Ερμής πηγαίνει την Ντίνα βόλτα με την μηχανή που του δάνεισε ένας φίλος του.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 39: Spider-Man Απώλεια

 

51oMvisiXNL._SX333_BO1,204,203,200_.jpg

 

Κάτι γενικό για αρχή

 

spider-man_blue2.jpg

 

Η αλήθεια είναι πως οι τελευταίοι τόμοι ήταν ιστορίες που περίμενα καιρό να βγουν στα ελληνικά, ωστόσο το τελευταίο δίμηνο ήταν ιδιαίτερα πιεστικό για μένα και ως αποτέλεσμα έχω μείνει αρκετά πίσω. Από την άλλη δεν ήξερα αν πλέον θα προλαβαίνω ή αν θέλω να γράφω μεγάλες κριτικές, αλλά δε βαριέσαι, όσο προλαβαίνω όλο και κάτι σημειωσούλες θα κρατάω και θα ανεβάζω πάντα χωρίς spoilers.

 

Το αφιέρωμα και η αφηγηματική τεχνική του Loeb

 

ad0e367f82587756be2ad1fb9fdefce48766b712r1-652-1000v2_hq.jpg

 

Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα μιλώντας για το αφιέρωμα, το οποίο αφορά την καριέρα του Jeph Loeb και του Tim Sale, καθώς και κάποιες σημειώσεις των δύο πάνω στο Spider-Man: Blue και τα εξώφυλλα του. Είναι ένα από τα πιο χορταστικά της συλλογής με πολλές λεπτομέρειες για ένα σπουδαίο δημιουργικό δίδυμο. 

 

gwen_and_peter.jpg

 

Από εκεί και πέρα πράγματι δεν είναι origin story, καθώς ο Peter Parker είναι ήδη ο Spider-Man από την αρχή της ιστορίας, αλλά περισσότερο αφορά την αφήγηση των όσων έγιναν τους μήνες πριν το θάνατο της Gwen Stacy. Με αφορμή την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου ο Peter ηχογραφεί τον εαυτό του με το να μιλάει στη νεκρή πλέον Gwen. Είναι μια τεχνική που έχει ξαναχρησιμοποιήσει ο Loeb, καθώς στο Daredevil: Yellow (για το οποίο θέλω να κάνω αφιερωματάκι) ο Matt αφηγείται την ιστορία παρομοίως μιλώντας στην Karen.
 

Γνωρίζοντας ακόμα καλύτερα τον ήρωα

 

e7f3d57fd391c7c875fdace7f60d645c.jpg  6ulaW.png

 

Γενικά το σενάριο έχει μια πρωτοτυπία που μου άρεσε πολύ. Και αυτή είναι ότι ισορροπεί τέλεια μεταξύ του ήρωα Spider-Man και του ανθρώπου Peter Parker. Προφανώς ο θείος Ben έχει φύγει από τη ζωή, προφανώς η μεγάλη δύναμη φέρνει μεγάλη ευθύνη, αλλά ποια είναι η ζωή του Peter στο ενδιάμεσο. Το Blue είναι κατά βάθος μια ιστορία αγάπης και σχέσεων, γι’ αυτό βλέπουμε μέσα από τα μάτια του Peter πως γνώρισε τη Gwen, πως έγινε φίλος και εν τέλει συγκάτοικος του Harry, την ώρα που ήταν αντίπαλος του Green Goblin που ήταν ο πατέρας του Harry, πως γνωρίστηκε με τη Mary Jane και έπρεπε να κατανοήσει και να ξεδιαλύνει ποια από τις δύο κοπέλες που του έδιναν προσοχή τον ενδιέφεραν πραγματικά, αλλά και πως θα χειριζόταν το ενδιαφέρον του Harry προς την MJ.

 

spidermanblue.jpg 

 

Προφανώς όμως δε μιλάμε για μια σαπουνόπερα και πραγματικά παρελαύνει ένα πολύ μεγάλο εύρος κακών από τα έξι τεύχη του κόμικ. Green Goblin, Vulture, Rhyno, Lizard (όπου βλέπουμε και τη σχέση μαθητή-δασκάλου του Spider-Man με τον Curt Connors), Kraven ακόμα και ο Doctor Octopus με τον Scorpion έχουν ένα μικρό cameo. Δεν υπάρχει το μεγαλεπήβολο σχέδιο κακού που θέλει να καταστρέψει τον κόσμο, απλώς παρακολουθούμε διάφορες street ιστορίες και μάχες που εξαντλούν το Peter σε συνδυασμό με το πως πρέπει να βγάζει φωτογραφίες για να τις δίνει στη Daily Bugle, αλλά και να χάνει στιγμές με τους φίλους του.

  3plpa3q0gjl11.jpg

 

Δεν ένιωσα ότι υπερτερεί το μελό και οι σχέσεις των ηρώων, ούτε ότι δίνεται έμφαση στις μάχες, άρα πιστεύω ότι ο σεναριογράφος βρήκε τη σωστή δόση του καθενός και έβγαλε ένα πολύ καλό τελικό αποτέλεσμα. Έχει αυτήν την καταραμένη επίγευση στεναχώριας και μελαγχολίας που έχει σκοπό να σου αφήσει και τελικά τα καταφέρνει εξαιρετικά, καθώς για ακριβώς αυτόν το λόγο έχει δομήσει την ιστορία έτσι, ώστε να ξέρεις από πριν ότι η Gwen είναι νεκρή, αλλά σε βάζει να νιώσεις τον Peter και να δεις μέσα από τα μάτια του πόσο ξεχωριστή ήταν για εκείνον αφού την έχει συνδυάσει με μια άλλη εποχή και πλέον του λείπει.
 

Είναι το σχέδιο περίεργο;

 

spidermanblue3.jpg

 

Κατανοώ αρκετά όσους δε θεωρούν τον Tim Sale τοπ σχεδιαστή, γιατί πολύ απλά δεν είναι. Πάντα όμως όταν διαβάζω μια δουλειά του με τον Loeb νιώθω ότι είναι κατάλληλος για να αποδώσει, ειδικά εδώ, τη μελαγχολία και το σκοτάδι του Spidey. Και ταυτόχρονα και οι δύο δίνουν ένα εξαιρετικό tribute στους Stan Lee-Steve Ditko-John Romita Sr., την Αγία Τριάδα των δημιουργών Spider-Man με τον Sale να κάνει τη στολή να μοιάζει αρκετά με των δύο τελευταίων, αλλά και χρωματικά θα προσέξει κανείς ότι τα χρώματα είναι πιο αχνά και χρησιμοποιούνται αρκετές αποχρώσεις του μπλε (όχι όμως τόσο όσο το κίτρινο και το γκρι στα Daredevil Yellow και Hulk Gray αντίστοιχα) οπότε σε συνδυασμό με το σχέδιο του Sale δίνει ακριβώς τη ρετρό αισθητική που χρειαζόταν και πάντα με μερικά noir vibes. 

 

0bd8a18a2347287cd6f5861df9be49eb.png

 

Ίσως για τα γούστα μου τα μάτια είναι λίγο άνισα κατανεμημένα, τα στόματα των γυναικών λίγο μεγαλύτερα όπως και η μύτη του Harry. Το θέμα όμως δεν είναι τα πρόσωπα, αλλά η ατμόσφαιρα και η μεταξύ τους σχέσεις. Στο κάτω κάτω η ιστορία αυτή υπάρχει για να μας δώσει ένα background γύρω από το θάνατο της Gwen Stacy, δεν είναι action packed ιστορία όπως το Hush που σωστά τοποθετήθηκε ο Jim Lee, αλλά μια ιστορία που μιλάει για σχέσεις και δίνει έμφαση στους χαρακτήρες, άρα τελικά μια χαρά το βρήκα και δεν άφησα να με ενοχλήσουν λεπτομέρειες.

 

Σε ποιους προτείνεται και ένας τελικός απολογισμός

 

Spider-Man-Blue.jpg

 

Δεν είναι στις 2-3 αγαπημένες μου ιστορίες του Spider-Man, αλλά το λέω επειδή σαν φανμπόης έχω διαβάσει αρκετές εξ αυτών. Μου άρεσε όμως πάρα πολύ και θεωρώ ότι ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία να το δούμε στα ελληνικά. Θέλω να ελπίζω πως θα κάποια στιγμή θα βρω χρόνο να σας παρουσιάσω τα Yellow, Grey, White. Από εκεί και μετά και επειδή πάντα το προτείνω, για μένα αν έχει κάποιος δεν πολυδιαβάζει υπερωικά, αλλά έχει μια ψιλοβασική γνώση του universe του Spidey του το προτείνω, όποιος είναι γενικά του υπερηρωικού εννοείται να το πάρει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν και αποφεύγω τα back to back review και εξώφυλλο, ας ανέβει το τεύχος 44 που βρέθηκε σήμερα το πρωί. Μια σημείωση μόνο, το σχέδιο μπορεί να είναι ρετρό όπως το χαρακτηρίζουμε, αλλά δεν είναι τόσο έντονο αυτό το στοιχείο όσο σε άλλους τόμους πχ Hulk Σιωπηλές Κραυγές, Doctor Strange κτλ. Πολύ καθαρό και πολύ όμορφο, για περισσότερα σας προτείνω να το ψάξετε να δείτε αν σας αρέσει.

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0044.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0044z.jpg

 

Και όπως ξέραμε ήδη το The Thanos Imperative έρχεται στα ελληνικά (λείπει καιρό ο @Retroplaymo να πανηγυρίσει για τον Θανασάκη όπως τον αποκαλεί), ένας πολύ διαφορετικός τόμος και φυσικά είμαι κατενθουσιασμένος!

 

thanos imperative.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.