Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

~ Τόμος 36 ~ Marvel Super Heroes ~ Μυστικοί Πόλεμοι, μέρος δεύτερο ~

 

Ή αλλιώς "Επστροφή στην δράση"!

Τα δύο τομάκια μου φάνηκαν μέρα με τη νύχτα. Άκρως ενδιαφέρων ο #2 με αρκετή δράση και ουσία. Η ιστορία γίνεται πολύ καλύτερη, χωρίς να χάνει σε ρυθμό (όπως στο προηγούμενο) και το σχέδιο μου φάνηκε ότι ήταν αρκετά καθαρό και όμορφο.

Πλέον καταλαβαίνω γιατί οι αγαπητοί συμφορουμίτες εκθειάζουν αυτό το story-arc! :lol:

 

Μου έμεινε όμως μία απορία:

 

Spoiler

Ποιος ήταν τελικά ο Iron Man? (Μας δείχνει ότι είναι μαύρος χωρίς να τον ονοματίζει.)

 

Επίσης, πόσο μακριά θα πάει η βαλίτσα με τις νεκραναστάσεις? Στα τελευταία τεύχη της συλλογής παράγινε το κακό. Νισάφι πια..

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

11 λεπτά πριν, Pilgrim είπε:

~ Τόμος 36 ~ Marvel Super Heroes ~ Μυστικοί Πόλεμοι, μέρος δεύτερο ~

 

Ή αλλιώς "Επστροφή στην δράση"!

Τα δύο τομάκια μου φάνηκαν μέρα με τη νύχτα. Άκρως ενδιαφέρων ο #2 με αρκετή δράση και ουσία. Η ιστορία γίνεται πολύ καλύτερη, χωρίς να χάνει σε ρυθμό (όπως στο προηγούμενο) και το σχέδιο μου φάνηκε ότι ήταν αρκετά καθαρό και όμορφο.

Πλέον καταλαβαίνω γιατί οι αγαπητοί συμφορουμίτες εκθειάζουν αυτό το story-arc! :lol:

 

Μου έμεινε όμως μία απορία:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ποιος ήταν τελικά ο Iron Man? (Μας δείχνει ότι είναι μαύρος χωρίς να τον ονοματίζει.)

 

Επίσης, πόσο μακριά θα πάει η βαλίτσα με τις νεκραναστάσεις? Στα τελευταία τεύχη της συλλογής παράγινε το κακό. Νισάφι πια..

 

 

 

"Νισάφι πια με τις Νεκραναστήσεις"

 

Και η συλλογή είναι ίσως ένα μικρό μέρος του πολυσύμπαντος της Marvel γενικά,ξέρω 'γω.Φαντάσου...

 

Για το spoiler: Απλά θα πω πως είναι (ουσιαστικά) ο ίδιος χαρακτήρας που είναι στη θέση του Iron Man στο βιντεοπαιχνίδι Marvel vs Capcom 1 Clash of Heroes.

 

Οπότε όποιος το ψάξει,ασχέτως αν το γνωρίζει ήδη,το χαλάει για τον εαυτό του με δική του θέληση.Για να είμαι ειλικρινής ίσως να μην είναι καν σπόϊλερ αλλά τέλος πάντων.   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34877
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

O τόμος 37 του Iron Man κυκλοφόρησε, σκαναρίστηκε και βρίσκεται στη βάση μας!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0037.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0037z.jpg

 

Επόμενος τόμος είναι ο πρώτος των Ultimates. Προσωπικά έχω την έκδοση της Anubis που είναι πολύ καλή με ωραία εξτραδάκια, ίσως αγοράσω κι αυτήν. Πρόκειται για πολύ καλή ιστορία. Περισσότερα στην κρυστάλλινη σφαίρα.

 

img20210128_09564241.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ultimates; Να και κάτι που δεν έχω και είναι ενδιαφέρον!

Το θέμα είναι ότι η πρώτη τους σειρά ήταν 13 τεύχη, θα δημοσιευτούν σίγουρα και οι 2 τόμοι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

13 λεπτά πριν, Lord Makro είπε:

Ultimates; Να και κάτι που δεν έχω και είναι ενδιαφέρον!

Το θέμα είναι ότι η πρώτη τους σειρά ήταν 13 τεύχη, θα δημοσιευτούν σίγουρα και οι 2 τόμοι;

 

Πολύ πιθανόν να το γράφει αν υπάρχει και η επόμενη ιστορία στο τέλος του τεύχους. Πχ να λέει στο τέλος των Υπερανθρώπων "η συνέχεια στο Εθνική Ασφάλεια" ή κάτι παρόμοιο.  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σωστά, το κάνουν αυτό. Για να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36795
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συνεχίζοντας στο "serial" με τον τόμο #36 και την φαινομενικά πολύ μικρή του διανομή (τουλάχιστον στην Θεσσαλνίκη), έβαλα φίλο που δουλεύει οδηγός στην "Άργος" να πάει χτες στο σημείο που πηγαίνουν τις επιστροφές, στην αποθήκη που δέχεται τις επιστροφές και τα καινούργια τεύχη.

 

Δεν επέστρεψε ούτε ένα τεύχος στη δυτική Θεσσαλονίκη!

 

Σίγουρα έχουμε μείνει διάφοροι που δεν βρήκαμε το τεύχος, ελπίζω να μην συνεχιστεί και με τα υπόλοιπα.

 

Με βλέπω να το παραγγέλνω απευθείας απο΄την εταιρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτά που λέγαμε τις προάλλες... Έχουν χαμηλώσει το τιράζ λόγω πωλήσεων και αρχίζουν τώρα προβλήματα ακόμη και σε μεγάλα αστικά κέντρα; Ελπίζω να το βρεις φίλε @Zinos και να μη μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες... Θυμήθηκα τώρα το τραγικό με τον @Manitou νομίζω που δε μπορούσε να βρει τη συλλογή παραμυθιών της "Disney" απ' τον ίδιο εκδότη ΠΟΥΘΕΝΑ στην πόλη του, ούτε από το πρακτορείο "Άργος" κατόπιν αιτήματος για κράτηση, όπως και άλλος κόσμος που τ' αναζητούσε! Αυτά είναι προβλήματα οργάνωσης του πρακτορείου, βέβαια, όταν στο κέντρο της Αθήνας έλεγαν μέλη εδώ ότι βρωμάει ο κόσμος από αντίτυπα που "δε φεύγουν"!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είναι γνωστές οι παθογένειες του συστήματος διανομής δυστυχώς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

5 ώρες πριν, Zinos είπε:

Συνεχίζοντας στο "serial" με τον τόμο #36 και την φαινομενικά πολύ μικρή του διανομή (τουλάχιστον στην Θεσσαλνίκη), έβαλα φίλο που δουλεύει οδηγός στην "Άργος" να πάει χτες στο σημείο που πηγαίνουν τις επιστροφές, στην αποθήκη που δέχεται τις επιστροφές και τα καινούργια τεύχη.

 

Δεν επέστρεψε ούτε ένα τεύχος στη δυτική Θεσσαλονίκη!

 

Σίγουρα έχουμε μείνει διάφοροι που δεν βρήκαμε το τεύχος, ελπίζω να μην συνεχιστεί και με τα υπόλοιπα.

 

Με βλέπω να το παραγγέλνω απευθείας απο΄την εταιρία.

Ή θα μάθεις από εδώ και στο εξής να παραγγέλνεις κάθε δεύτερη εβδομάδα τουλάχιστον τους τόμους που επιθυμείς πριν κυκλοφορήσουν...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 ώρες πριν, Zinos είπε:

Συνεχίζοντας στο "serial" με τον τόμο #36 και την φαινομενικά πολύ μικρή του διανομή (τουλάχιστον στην Θεσσαλνίκη), έβαλα φίλο που δουλεύει οδηγός στην "Άργος" να πάει χτες στο σημείο που πηγαίνουν τις επιστροφές, στην αποθήκη που δέχεται τις επιστροφές και τα καινούργια τεύχη.

 

Δεν επέστρεψε ούτε ένα τεύχος στη δυτική Θεσσαλονίκη!

 

Σίγουρα έχουμε μείνει διάφοροι που δεν βρήκαμε το τεύχος, ελπίζω να μην συνεχιστεί και με τα υπόλοιπα.

 

Με βλέπω να το παραγγέλνω απευθείας απο΄την εταιρία.

 

Στη χειρότερη περίπτωση,περίμενε να το επαναπρομηθευτεί η Άργος και μετά παράγγειλε το από το gbpublishing.Το οποίο καλό είναι να ρίχνεις μια ματιά σε περίπτωση που το έχει διαθέσιμο.

Αυτό αν δεν μπορείς να βρεις αλλού.      

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Η γνώμη μου για τον τόμο 29: Ultimate Spider-Man: Δύναμη κι Ευθύνη

 

Οι μεγάλες αγορές φέρνουν και μεγάλη...λίστα με αδιάβαστα :lol: Ξεκίνησα σιγά-σιγά λοιπόν να διαβάζω όσα έχω αφήσει τον τελευταίο καιρό λόγω διάφορων συνθηκών, γιατί η κατάσταση έφτανε στο απροχώρητο. Είναι και ωραία συντροφιά στην εξεταστική τα κόμικς εξάλλου!

 

Τελείωσα σήμερα λοιπόν την ανάγνωση του τόμου του Ultimate Spider-Man. Σε γενικές γραμμές, δεν είχα παράπονο μπορώ να πω. Έχω κράξει τον Bendis άπειρες φορές, αλλά εδώ που βρίσκεται στα ξεκινήματά του και σε μια από τις πιο φημισμένες σειρές του, πράγματι το αποτέλεσμα αξίζει. Δεν διαφέρει ιδιαίτερα από τον Σπάιντερμαν που ξέρουμε (ειδικά για μένα που έχω στο μυαλό μου το origin story του ήρωα κυρίως από τις ταινίες Σπάιντυ, καθώς δεν έχω διαβάσει τόσα πολλά Marvel Comics, το βρήκα πολύ οικείο), αλλά ταυτόχρονα είχε την απαραίτητη δόση εκσυγχρονισμού για να πεις ότι διάβασες κάτι διαφορετικό. Γνωστή και χιλιοειπωμένη ιστορία αλλά ποιος λέει όχι στον Σπάιντερμαν; Πάντα είναι απολαυστικός και πάνω απ'όλα ανθρώπινος. Ένιωσα βέβαια και μια αίσθηση ότι ήταν μια από τα ίδια, αλλά άσχημα δεν πέρασα. Θα ΄θελα να διαβάσω και την συνέχεια ας πούμε κάποια στιγμή. 

 

Συνολική κατάταξη:

  1. Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν
  2.  Thor Αναγέννηση 
  3. Daredevil Αναγέννηση 
  4.  Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα 
  5. Spider-Man: Η Επιστροφή 
  6. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ
  7. Captain America: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα
  8. X-Men: Το Χάρισμα 
  9. The Punisher: Η Επιστροφή (Μέρος 1ο)
  10. Πλανήτης Χαλκ (Μέρος 1ο)
  11. Wolverine
  12. Captain America: Εκτός Χρόνου 
  13. Ultimate Spider-Man: Δύναμη κι Ευθύνη
  14.  Avengers: Μάχη για τον Χρόνο (Μέρος 1o)
  15. She-Hulk: Μία Μοναδική Ηρωίδα
  16. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές 
  17. Iron Man: Extremis
  18. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον 
  19. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές
  20. New Avengers: Απόδραση
  21. Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί

 

Δεν έχω διαβάσει τον Captain Britain και τα 21-27, 30-37. Να αναφέρω επίσης ότι ο τελευταίος τόμος που διάβασα πριν από αυτόν, ήταν το 1ο μέρος του Punisher. Μου άρεσε πολύ αλλά εξεπλάγην όταν είδα τώρα ψάχνοντας την κατάταξη, ότι τον είχα στην 4η θέση. Τον κατέβασα λίγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Οι μεγάλες αγορές φέρνουν και μεγάλη...λίστα με αδιάβαστα :lol: 

 

Δεν σε πειράζει να στο κλέψω αυτό,σωστά;    :lol:      

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Αυτά που λέγαμε τις προάλλες... Έχουν χαμηλώσει το τιράζ λόγω πωλήσεων και αρχίζουν τώρα προβλήματα ακόμη και σε μεγάλα αστικά κέντρα; Ελπίζω να το βρεις φίλε @Zinos και να μη μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες... Θυμήθηκα τώρα το τραγικό με τον @Manitou νομίζω που δε μπορούσε να βρει τη συλλογή παραμυθιών της "Disney" απ' τον ίδιο εκδότη ΠΟΥΘΕΝΑ στην πόλη του, ούτε από το πρακτορείο "Άργος" κατόπιν αιτήματος για κράτηση, όπως και άλλος κόσμος που τ' αναζητούσε! Αυτά είναι προβλήματα οργάνωσης του πρακτορείου, βέβαια, όταν στο κέντρο της Αθήνας έλεγαν μέλη εδώ ότι βρωμάει ο κόσμος από αντίτυπα που "δε φεύγουν"!

 

Ναι τότε έπρεπε να είχες κολλητό για να σου κρατάει τεύχος δύο βδομάδες πριν. Για αυτό και στο 20 τεύχος την σταμάτησα. Το ίδιο γίνεται τώρα με αυτή τη συλλογή με τις φιγούρες που απαγγέλλουν παραμύθια. Θεσσαλονίκη βρωμάει ο τόπος. Εδώ είναι με το σταγονόμετρο. Στα Marvel όμως είμαστε καλά. Σήμερα πήρα και τον τόμο μετά από καιρό. Για να δούμε πόσο καλό είναι το demon in a bottle...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 23/1/2021 στο 1:24 ΜΜ, Mandrake είπε:

Τρία πουλάκια κάθονταν στο τένις κλαμπ Εκάλη. Το ένα κοιτάει τον Υμηττό και τ' άλλο το μπακάλη.

τον Μπάμπη Μπακάλη το μουσικοσυνθέτη ;)

 

10 ώρες πριν, Zinos είπε:

Συνεχίζοντας στο "serial" με τον τόμο #36 και την φαινομενικά πολύ μικρή του διανομή (τουλάχιστον στην Θεσσαλνίκη), έβαλα φίλο που δουλεύει οδηγός στην "Άργος" να πάει χτες στο σημείο που πηγαίνουν τις επιστροφές, στην αποθήκη που δέχεται τις επιστροφές και τα καινούργια τεύχη.

 

Δεν επέστρεψε ούτε ένα τεύχος στη δυτική Θεσσαλονίκη!

 

Σίγουρα έχουμε μείνει διάφοροι που δεν βρήκαμε το τεύχος, ελπίζω να μην συνεχιστεί και με τα υπόλοιπα.

 

Με βλέπω να το παραγγέλνω απευθείας απο΄την εταιρία.

 

Ανατολικά το πιο αξιόπιστο σημείο είναι (κακώς το λέω θα χάσω την καβάτζα μου :lol:) στο κτήριο του ΟΑΣΘ έχει ένα Today επί της Παπαναστασίου. Από κόμικς έχει τα πάντα και σε ποσότητες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36795
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

τον Μπάμπη Μπακάλη το μουσικοσυνθέτη ;)

 

 

Ανατολικά το πιο αξιόπιστο σημείο είναι (κακώς το λέω θα χάσω την καβάτζα μου :lol:) στο κτήριο του ΟΑΣΘ έχει ένα Today επί της Παπαναστασίου. Από κόμικς έχει τα πάντα και σε ποσότητες.

Πήγα και στα δύο, 5 - 6 μέρες μετά την κυκλοφορία, είχε τελειώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4128
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   360
  • Achievement Points:  105
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5985 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 hours ago, Zinos said:

Συνεχίζοντας στο "serial" με τον τόμο #36 και την φαινομενικά πολύ μικρή του διανομή (τουλάχιστον στην Θεσσαλνίκη), έβαλα φίλο που δουλεύει οδηγός στην "Άργος" να πάει χτες στο σημείο που πηγαίνουν τις επιστροφές, στην αποθήκη που δέχεται τις επιστροφές και τα καινούργια τεύχη.

 

Δεν επέστρεψε ούτε ένα τεύχος στη δυτική Θεσσαλονίκη!

 

Σίγουρα έχουμε μείνει διάφοροι που δεν βρήκαμε το τεύχος, ελπίζω να μην συνεχιστεί και με τα υπόλοιπα.

 

Με βλέπω να το παραγγέλνω απευθείας απο΄την εταιρία.

Εδώ Τρίπολη κατάλαβα ότι ήρθε την επόμενη Παρασκευή από την αναμενόμενη και σε πολύ λίγα αντίτυπα, αφού την πρώτη βδομάδα δεν το βρήκα πουθενά. Πήγα πάλι πριν λίγες μέρες σε όλα τα κλασσικά σημεία και βρήκα ένα τελευταίο ευτυχώς.

Επεξεργασία από Everest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πάντως εδω στο Ηράκλειο, με την εξαίρεση του 24ου τόμου δεν είχα πρόβλημα στο να βρω και αγοράσω τον τόμο. Κατά κανόνα βέβαια φροντίζω να τον αγοράζω μέχρι Δευτέρα Τρίτη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη για τον τόμο #32 της σειράς ("Astonishing X-Men - Κίνδυνος")? :)

 

Μετά τα τραγικά γεγονότα που εκτυλίχθηκαν στα πρώτα κεφάλαια, τα οποία είχαμε το προνόμιο να διαβάσουμε στον 6ο τόμο της σειράς, οι X-Men επιστρέφουν στο προσκήνιο για να γίνουν μάρτυρες ενός ακόμα θανάσιμου προβλήματος, που θέτει σε κίνδυνο όχι μόνο την δική τους σωματική ακεραιότητα, αλλά κι ολόκληρο το είδος τους γενικότερα.

 

Ο Joss Whedon “επαναπατρίζει” την ομάδα των μεταλλαγμένων και την τοποθετεί στην έδρα των επιχειρήσεών της, την διάσημη σχολή τους. Η σχολή, λοιπόν, κατά κάποιον τρόπο στρέφεται εναντίον τους κι ο αναγνώστης κατακλύζεται από συναισθήματα αγωνίας κι έξαψης, καθώς παρατίθενται πολλές σκηνές δράσης και δυναμισμού. Εκτίμησα το γεγονός ότι ο Whedon τολμάει να βάλει δύσκολα στην θρυλική ομάδα, όχι μόνο στο θέμα του αντιπάλου, αλλά φροντίζει να σπείρει την διχόνοια ανάμεσα στα μέλη, καθώς εκδηλώνονται προδοσίες και βγαίνουν στην επιφάνεια καλά κρυμμένα μυστικά. Μεγάλο ρίσκο ένα σενάριο να “τσαλακώνει” τους κεντρικούς πρωταγωνιστές, αλλά εδώ αποδείχτηκε περίτρανα ότι με την σωστή πένα, έρχονται θετικά αποτελέσματα. :)

 

Θα πρέπει να τονίσουμε, επίσης, ότι οι διάλογοι (και γενικά το κείμενο) είναι μετρημένοι κι αποφεύγονται οι περιττές φλυαρίες. Έτσι, η ιστορία “αναπνέει” αβίαστα, με μοναδικό αρνητικό το γεγονός ότι τελειώνει γρήγορα. :P Η σκηνοθεσία ήταν αξιόλογη και δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα. Υπήρχαν, όμως, και μερικά σημεία όπου ένιωσα ότι δεν “κολλάνε” αρκετά, δημιουργώντας εναλλαγές σκηνών που μου φάνηκαν παράταιρες κι ασύνδετες. Μικρό το κακό πάντως. :) Ευχάριστη προσθήκη είναι και η εμφάνιση των Fantastic Four, οι οποίοι μπορεί να λειτουργούν ως support σχήμα, αλλά παράλληλα προάγουν τον αλτρουισμό, την φιλία και την αλληλεγγύη ανάμεσα στους χαρακτήρες του σύμπαντος του Οίκου των Ιδεών. :clap2:

 

Το φινάλε ολοκληρώνει την υπόθεση με μία σφοδρή σύγκρουση που έχει μεν θετική έκβαση, αλλά το κλίμα καταλήγει να είναι αρνητικό και οι σχέσεις μεταξύ των ηρώων γίνονται πολύ τεταμένες. Μπορεί, λοιπόν, να λύνεται το πρόβλημα (προς το παρόν), αφήνει όμως ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια. Όσον αφορά το υπόβαθρο που απαιτείται για την σωστή ανάγνωση και κατανόηση της ιστορίας, καλό θα είναι ο αναγνώστης να έχει πιάσει στα χέρια του το “Χάρισμα”, αλλά και χωρίς να το έχει κάνει αυτό, νομίζω ότι άνετα θα βγάλει άκρη. ;)

 

Ο εικαστικός τομέας μάς δίνει ένα σχέδιο άκρως ρεαλιστικό και με μεγάλη σημασία στην λεπτομέρεια, τόσο στην απόδοση των χαρακτήρων, όσο και στην διαχείριση του τοπίου. Όπου υπάρχει βίαιη περιγραφή σκηνής (πχ το παιδί που αυτοκτονεί) και το σχέδιο δεν μασάει τα λόγια του. Επίσης, οι σκηνές των μαχών είναι εξαιρετικές. :respect:

 

Πανέμορφο βρήκα και τον χρωματισμό. Η επιλογή των χρωμάτων είναι ενδιαφέρουσα, διαθέτει μεγάλη ποικιλία και βγάζει μία ξεκούραστη φωτεινότητα και καθαρότητα. :clap2:

 

Στα έξτρα θα πρέπει να ευχαριστήσουμε τους υπεύθυνους της έκδοσης για την περίληψη των προηγουμένων, που μας έβαλε καλύτερα στο κλίμα. :thanks: Στο τέλος του τόμου, εκτός από τα καλαίσθητα εναλλακτικά εξώφυλλα, θα κάνουμε κι ένα μάθημα “κομιξικής” ιστορίας, μιας και θα ενημερωθούμε για το παρασκήνιο πίσω από την γέννηση των X-Men, τα σκαμπανεβάσματά τους, τον αρχικό παραγκωνισμό τους και την μετέπειτα καταξίωσή τους. Τέλεια! :)

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τελειώνοντας την ανάγνωση των 2 τόμων "Marvel Super Heroes ~ Μυστικοί Πόλεμοι" θα συμφωνήσω με τα ανωτέρω λεγόμενα των φίλων, ότι ο πρώτος τόμος ήταν πιο αδύναμος από τον δεύτερο. Αυτά που έχω να προσθέσω είναι τα εξής:

  • Η εκδοτική έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά στα εξτραδάκια των 2 τόμων, όπου στον πρώτο μέρος μαθαίνουμε για τα background των πρωταγωνιστών, ενώ στο δεύτερο μέρος μαθαίνουμε τις επιπτώσεις των μυστικών πολέμων στους εν λόγω πρωταγωνιστές. Συνεπώς, για νέους αναγνώστες, πιστεύω είναι 2 τόμοι που βοήθησαν αρκετά να γνωρίσουν βαθύτερα τους σημαντικότερους υπερήρωες του σύμπαντος Μάρβελ μέσα από μια ολοκληρωμένη ιστορία. Επίσης, δεν πρέπει να υπάρχει φίλος του αραχνάκια που να χάσει αυτούς τους τόμους, αφού αποτελούν την αρχή της δημιουργίας του Βένομ.
  • Πόσο πανέμορφα είναι τα εξώφυλλα που περιλαμβάνονται ??????
    Spoiler

    ICO001763._SX360_QL80_TTD_.thumb.jpg.2ffd70beaaabecbdc66f2f6fd8fd04f4.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, Metatron89 είπε:

Τελειώνοντας την ανάγνωση των 2 τόμων "Marvel Super Heroes ~ Μυστικοί Πόλεμοι" θα συμφωνήσω με τα ανωτέρω λεγόμενα των φίλων, ότι ο πρώτος τόμος ήταν πιο αδύναμος από τον δεύτερο. Αυτά που έχω να προσθέσω είναι τα εξής:

  • Η εκδοτική έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά στα εξτραδάκια των 2 τόμων, όπου στον πρώτο μέρος μαθαίνουμε για τα background των πρωταγωνιστών, ενώ στο δεύτερο μέρος μαθαίνουμε τις επιπτώσεις των μυστικών πολέμων στους εν λόγω πρωταγωνιστές. Συνεπώς, για νέους αναγνώστες, πιστεύω είναι 2 τόμοι που βοήθησαν αρκετά να γνωρίσουν βαθύτερα τους σημαντικότερους υπερήρωες του σύμπαντος Μάρβελ μέσα από μια ολοκληρωμένη ιστορία. Επίσης, δεν πρέπει να υπάρχει φίλος του αραχνάκια που να χάσει αυτούς τους τόμους, αφού αποτελούν την αρχή της δημιουργίας του Βένομ.
  • Πόσο πανέμορφα είναι τα εξώφυλλα που περιλαμβάνονται ??????
      Απόκρυψη περιεχομένων

    ICO001763._SX360_QL80_TTD_.thumb.jpg.2ffd70beaaabecbdc66f2f6fd8fd04f4.jpg

 

1ον. Δεν είναι η αρχή της δημιουργίας του Venom. Αυτή θα γίνει μήνες μετά.

 

2ον. Το εξωγήινο συμβιωτικό έχει μηδαμινή σημασία και οπωσδήποτε δεν είναι λόγος να αγοράσει κανείς τους τόμους αυτούς... Τους τόμους αυτούς καλο θα ήταν να τους αγοράσει εκείνος που θέλει πραγματικά να μάθει από που ξεκινάει αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια εντελώς το πολυσύμπαν της "Marvel Comics". Αν και υπάρχουν πολλά κενά ενδιάμεσα, καλό θα ήταν στη συνέχεια να διαβάσει τους δύο τόμους της "Anubis" με τίτλο "Secret Wars - Μυστικός Πόλεμος" (αυτή κι αν ήταν καλή μετάφραση! :confuse:) όπου είναι το σημείο που αλλάζουν τα πάντα πλέον και από κοντά ακολουθεί το "σύμπαν" του "Marvel Cinematic Universe".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τομος 37: IRON MAN- Δαίμονας στο μπουκάλι-. Κριτική

 

Διαβάστηκε και ο τόμος 37  μια καλή κλασική ιστορία έχει κάποια θέματα με υπερεξηγηση από τον ήρωα οταν μιλάει όπως πολλές κλασικές ιστορίες αλλά όχι κάτι κουραστικό αφού μαθαίνεις και πως λειτουργεί η στολή του, πολύ καλό σχέδιο, δυνατή δράση, μια ιστορία που δείχνει και πόσο μπροστά από την εποχή της ήταν η Μάρβελ με τον αφηγητή να λέει σε ένα σημείο " ο σκοπός και τα ιδεώδη ίσως διαφέρουν ανάλογα με τα πρωτοσέλιδα, ενώ οι αθώοι στο σημερινό κόσμο με την ομιχλώδη ηθική του μπορεί να αποδειχθούν τελικά ένοχοι" τέτοιες αλήθειες μόνο στα κόμικς θα διαβάσετε. Καλό θα ήταν η Μάρβελ να κρατούσε αυτό το ανθρώπινο χαρακτήρα στους ήρωες και τις ιστορίες της περισσότερο απο τις τρέλες με τους εξωγήινους και τις μάχες σε άλλους πλανήτες. Αξίζει. 7.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα προηγούμενα επεισόδια των Τεσσάρων Φανταστικών...

 

On 16/11/2020 στο 7:01 ΠΜ, kaneda είπε:

Κριτική για τον τόμο Φαντάστικ Φορ: Ασύλληπτη Παγίδα, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Γενικά η ιστορία έχει να κάνει με την απόφαση του Δόκτωρ Ντουμ να αφήσει στην άκρη την επιστήμη που τόσο πολύ λατρεύει και να στραφεί στην μαγεία, προκειμένου να καταφέρει να νικήσει τους Φαντάστικ Φορ και να αποδειχθεί μία και καλή εξυπνότερος από τον Μίστερ Φαντάστικ. Από την άλλη μεριά, οι Φαντάστικ Φορ περνάνε μερικές ήσυχες στιγμές ηρεμίας και χαλάρωσης, περιμένοντας παράλληλα να ακούσουν την πολυπόθητη πρώτη λέξη της Βαλέρια, του δεύτερου παιδιού του Ριντ και της Σούζαν.

 

Δεν σας κρύβω ότι ξεκινώντας το διάβασμα του πρώτου τεύχους και μη έχοντας εις βάθος γνώση για τον χαρακτήρα του Δόκτωρ Ντουμ, στην αρχή συμπόνεσα και συμπάθησα τον χαρακτήρα με όλα αυτά που έχει περάσει. Στο τέλος όμως του τεύχους αυτού τα πράγματα άλλαξαν και παραλίγο να φύγει ο τόμος αεροπλανικός από τον δεύτερο όροφο που μένω (και όχι για τελευταία φορά στον συγκεκριμένο τόμο) από τα νεύρα μου (με την καλή έννοια). Όντως ο σεναριογράφος ξέρει πολύ καλά να κάνει την μετατόπιση από την δράση στο δράμα (όπως λέει και ο Λουπόι στην εισαγωγή) και το καταφέρνει μαεστρικά καθ' όλη την διάρκεια της ιστορίας. Επίσης οι λίγες κωμικές σκηνές και ατάκες ήταν τόσο-όσο και του the point προσφέροντας μερικές πολύ αστείες στιγμές. Οι βασικοί πρωταγωνιστές ήταν όλοι πάρα πολύ καλά γραμμένοι. Από τον Ριντ που αναθεωρεί τα πιστεύω του και προσπαθεί να κατανοήσει μία "επιστήμη" που μέχρι πρότινος απαξιούσε, μέχρι την Σούζαν η οποία καταφέρνει και δίνει τον απαιτούμενο τόνο δράματος παρουσιάζοντας άψογα την ψυχολογία μιας γυναίκας που θα κάνει τα πάντα για να σώσει την οικογένειά της. Σε σχέση με το άλλο δίδυμο, η προσέγγιση του Τζόνι ως έναν πιο υπεύθυνο ήρωα που έχει πλήρη ενσυναίσθηση του τι διακυβεύεται ήταν κάτι που μου άρεσε, καθώς τον είχα συνηθίσει (κυρίως μέσα από τις δύο πρώτες ταινίες της Fox) ως πλακατζή και φιγουρατζή (όχι πως δεν είχε και τέτοια στοιχεία αλλά ήταν έκδηλα σε μικρότερο βαθμό). Όσο για τον Μπεν, τί να πρωτοπώ; Πραγματικά καταφέρνει να κλέψει την παράσταση. Από την ψυχραιμία που έδειξε προσπαθώντας να ηρεμήσει τους φίλους του στην αρπαγή του Φράνκλιν, αλλά και στην πρώτη λέξη που είπε η Βαλέρια, μέχρι και στον μοναδικό μονόλογο-εξομολόγησή του στο τέλος στο λούνα παρκ. Για τον χαρακτήρα του Δόκτωρ Ντουμ μπορώ να πω ότι κοντράρει άνετα σε κακία και δύναμη αντίστοιχους κακούς του σύμπαντος της Μάρβελ. Πραγματικά από το λίγο που έψαξα στο ίντερνετ για τα καμώματά του, ο τύπος φαίνεται αποφασισμένος να κάνει τα πάντα για γίνει ο απόλυτος κυρίαρχος όχι μόνο της Γης, αλλά και ολόκληρου του σύμπαντος. Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση στον Δόκτωρ Ντουμ είναι ότι σε αντίθεση με τον Μαγκνέτο για παράδειγμα, που τις περισσότερες φορές έχουν μία κάποια λογική οι πράξεις του, ή τον Βένομ που κυριολεκτικά τρώγεται με τα ρούχα του, αυτός δεν θα διστάσει να θυσιάσει ακόμα και τους ανθρώπους που νοιάζεται πραγματικά για την απόκτηση της υπέρτατης δύναμης.

 

Το σενάριο ήταν πάρα πολύ καλό με τον Ριντ να αποφασίζει να άλλαξει "μήκος κύματος" ώστε να καταφέρει να σώσει την οικογένειά του. Σε αυτήν του την απόφαση θα συμβάλλει και η παρουσία του Δόκτωρ Στρέιντζ, η οποία παρότι είναι καταλυτική για την ανατροπή της ιστορίας, καταφέρνει και δεν καπελώνει τους υπόλοιπους βασικούς χαρακτήρες. Επίσης όσον αφορά την τελική έκβαση της μάχης των Φαντάστικ Φορ με τον Δόκτωρ Ντουμ, ο τροπός με τον οποίο οι ήρωες συνεργάστηκαν μεταξύ τους ήταν υποδειγματικός, με τον έναν να συμπληρώνει τον άλλον, κάνοντας εμφανές το πόσο καλά γνωρίζονται μεταξύ τους στο πεδίο της μάχης. Τέλος αν και το εσωτερικό σχέδιο είναι αρκετά διαφορετικό σε σχέση με αυτό που παρουσιάζεται στα εξώφυλλα των τευχών (όπως και στην περίπτωση του τόμου του Πάνισερ και της Σι-Χαλκ), αυτό δεν με ενόχλησε καθόλου, καθώς σε συνδυασμό με τα χρώματα που διέθετε μου άρεσε πάρα πολύ, ιδιαίτερα στις σκηνές μάχης, καθώς επίσης και στην αποτύπωση της διάστασης της Κόλασης όπου ο Φράνκλιν περνάει αυτά που περνάει.

 

Συμπερασματικά ένας απίστευτος τόμος με τους Φαντάστικ Φορ να καλούνται να αντιμετωπίσουν για άλλη μία φορά τον μοχθηρό Δόκτωρ Ντουμ, ο οποίος για να τους αποδεκατίσει ψυχολογικά, αποφασίζει να "χτυπήσει" στα παιδιά του Ριντ και της Σούζαν. Οι ήρωες θα μάθουν πως από μόνοι τους δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τους κινδύνους που τους παρουσιάζονται και πως μόνο με την συνεργασία και την συμπαράσταση που δίνει ο ένας στον άλλον, θα μπορέσουν να καταφέρουν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες και να βγουν νικητές. Βαθμολογία: 8,5/10.

 

 

Κριτική για τον τόμο Απόλυτη Δράση, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Η ιστορία ξεκινάει ακριβώς από εκεί που τελείωσε στον τόμο Ασύλληπτη Παγίδα, με τους ήρωες, αφού κατάφεραν να "εξορίσουν" τον Δόκτωρ Ντουμ, να εγκαθίστανται στην Λατβερία (χώρα στην οποία ο Ντουμ ήταν Αυτοκράτορας-Βασιλιάς-Πρόεδρος-Πρωθυπουργός, δηλαδή ήταν δικτάτορας), με σκοπό να αναλάβουν την διακυβέρνηση της χώρας και ταυτόχρονα να λειτουργήσουν ως μεσάζοντες, ούτως ώστε να παραδώσουν την εξουσία ομαλά στους πολίτες της, προκειμένου να αποφευχθεί η παρέμβαση-ανάμιξη άλλων χωρών. Επίσης ένας ακόμη σημαντικός λόγος που οι Φαντάστικ Φορ προβαίνουν σε αυτήν την ενέργεια, είναι για να μην πέσουν σε λάθος χέρια η τεχνολογία και τα όπλα του Δόκτωρ Ντουμ, που ανακάλυψε ο Ριντ στο κάστρο του Ντουμ. Γκεστ εμφάνιση ο συνταγματάρχης Νικ Φιούρι. Στην συνέχεια της ιστορίας, οι Φανταστικ Φορ θα αναγκαστούν να ταξιδέψουν σε μία "άλλη διάσταση", προκειμένου να σώσουν έναν πολύ σημαντικό τους φίλο. Γκεστ εμφάνιση ενός πολύ αγαπητού χαρακτήρα που δεν θα αποκαλύψω.

 

Η ιστορία γενικά κυλάει αρκετά γρήγορα. Το μόνο που λίγο με κούρασε ήταν που δόθηκε κάπως αργά η εξήγηση για την περίεργη συμπεριφορά του Ριντ. Επίσης για τον χαρακτήρα του Ριντ, δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος που έδρασε στο πλιάτσικο του κάστρου με το κάδρο της μητέρας του Ντουμ. Στα καλά όμως τώρα. Το Πράγμα για άλλη μία φορά καταφέρνει και κλέβει την παράσταση με τις απόψεις του αλλά και με τις πράξεις στις οποίες προβαίνει (ιδιαίτερα στα τελευταία τεύχη). Επίσης ο χαρακτήρας του Τζόνι είχε ορισμένες ωραίες συγκινητικές στιγμές, όπως αυτή στην σκηνή του βενζινάδικου, αλλά και γενικότερα, όπως ο τρόπος που διαχειρίζεται την απώλεια και κατά συνέπεια στην επιμονή που δείχνει προκειμένου να βοηθήσει την οικογένειά του. Ο χαρακτήρας της Σούζαν για άλλη μια φορά, όπως και στον προηγούμενο τόμο, καταφέρνει μαεστρικά να διατηρήσει την ισορροπία ανάμεσα στα μέλη της ομάδας. Κάτι πολύ σημαντικό που μαθαίνουμε από την ιστορία αυτή, είναι το γεγονός ότι ο χαρακτήρας της Σούζαν αποτελεί το δυνατότερο μέλος όλης της ομάδας. Επιπλέον μου άρεσε και η παρουσίαση των κατοίκων της Λατβερίας, οι οποίοι επιθυμούν να κάνουν μία νέα αρχή ως κοινωνία, μακριά από την εξουσία που τους ασκούσε ο Ντουμ. Τέλος, αν και στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας το συναίσθημα δεν είναι αυτό που κυριαρχεί, ωστόσο στα τρία τελευταία τεύχη ο Γουάιντ κάνει απόσβεση και το δίνει με τέτοιον τρόπο που, για άλλη μία φορά, ο τόμος παραλίγο να φύγει αεροπλανικός από τον δεύτερο όροφο που μένω (με την καλή έννοια).

 

Στο κομμάτι του σχεδίου, μάλλον είμαι ο μοναδικός που προτιμά το σχέδιο του Γουέρινγκο από αυτό του Πόρτερ. Όχι πως και του Πόρτερ δεν ήταν καλό, απλά κυρίως στα μακρινά καρέ δεν μου άρεσε ο τρόπος που σχεδίαζε τους χαρακτήρες, όπως επίσης και οι γωνίες που σχηματίζονταν στα κοντινά πλάνα των προσώπων. Εντάξει όμως, γενικά η ιστορία διαβάζεται ευχάριστα, καθώς σε αυτό βοηθάει πάρα πολύ και ο ζωηρός χρωματισμός που έχει.

 

Συμπερασματικά ένας τόμος που στέκεται αντάξιος συνεχιστής του προηγούμενου, με τους Φαντάστικ Φορ να προσπαθούν να οδηγήσουν έναν λαό από την Δικτατορία, που μέχρι πρότινος βρισκόταν, στην Δημοκρατία. Επίσης για άλλη μία φορά η Πρώτη Οικογένεια της Μάρβελ θα αποδείξει ότι η δύναμη της φιλίας είναι αυτή που μπορεί να τους βοηθήσει να πετύχουν σπουδαία πράγματα, ακόμη και αν αυτά μπορεί να φαίνονται ανέφικτα. Βαθμολογία: 7/10.

 

Υ.Γ.: Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει λεπτομέρειες σχετικά με το αν η Σούζαν είναι όντως το ισχυρότερο μέλος της ομάδας, μπορεί να τσεκάρει τα δύο άρθρα του CBR (αυτό και αυτό), αυτό το άρθρο του SCREEN RANT, όπως επίσης και αυτό το ποστ του Quora.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα την ιστορία του Iron Man.,Για μένα οι τεράστιες διαφορές μεταξύ των τομών της Marvel είναι το σενάριο τους. Κάποιες ιστορίες σεναριακά είναι για τα μπάζα. Μπορεί σχεδιαστικά να είναι υπέροχες αλλά σε σεναριακά είναι κάτω από τη βάση. Κάποιες είναι μέτριες και κάποιες είναι εξαιρετικές. Αυτή ανήκει στην τελευταία κατηγορία. Ειναι μια άψογη ιστορία σε όλα τα επίπεδα. Μεστό σενάριο με εσωτερική αναζήτηση του πρωταγωνιστή και χωρίς ασκοπα κλωτσομπουνια. Την απόλαυσα από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα. Πάντως έχω να παρατηρήσω το εξής. Μου κάνει εντύπωση πάντα η δυναμική των υπερηρωικων κόμικ σε όλα τα επίπεδα και στην αγάπη του κοινού. Τι θέλω να πω. Σε σχέση με τα άλλα σενάρια που διάβασα το συγκεκριμένο είναι κορυφή. Παρόλα αυτά την περίοδο αυτή διαβάζω και το Λαργκο Γουίντς στο Μπλεκ. Και εκεί βλέπουμε τις περιπέτειες ενός υπερπλουσιου. Οι ιστορίες δεν συγκρίνονται. Το iron man μπροστά του είναι Αρλεκιν. Ίσως όμως εκεί να κρύβεται η δημοφιλία του. Για να διαβάσω το Λαργκο πρέπει να έχω καθαρό μυαλό και στο τέλος με έχει πιάσει πονοκέφαλος. Το μισό iron man πάλι το διάβασα χαλαρά με την κόρη μου να φωνάζει δίπλα μου. Και στο τέλος αρεστηκα κιόλας. Τελοσπαντων. Σκόρπιες σκέψεις.

Το deamon in a bottle είναι από τους καλύτερους τόμους της σειράς. Και έχει και ένα τετρασέλιδο που εξηγεί το origin του ήρωα μέσα στο κόμικ. Ίσως για αυτό δεν είχε στην αρχή το "ιστορία έως τώρα". Ωραία ιστορία με ωραία διακύμανση. Έχει κάποιες εύκολες λύσεις βέβαια στα προβλήματα του ήρωα αλλά καθόλου δε με νοιάζει. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ιron Man: Δαίμονας στο Μπουκάλι

 

Μετά από 3+ μήνες αγοράζω τόμο της Hachette, μιας κι έχω γίνει πολύ επιλεκτικός πλέον.
Αποφάσισα να παίρνω μόνο Spider-Man και καλές κλασικές ιστορίες απ΄τους υπόλοιπους υπερήρωες.
Το Demon in a Bottle είναι μια τέτοια. Την περίμενα καιρό και άξιζε η αναμονή.

Ήταν περίπου όπως το περίμενα.
Απλό αλλά "to the point" σενάριο, χωρίς τα μασάλια των μοντέρνων Marvel που καταντούν κουραστικά.

Δεν έχει μόνο μάχες και εφέ, παρουσιάζεται και η ανθρώπινη πλευρά των πρωταγωνιστών. Και μπορώ να πω τα σημεία αυτά είχαν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Μιας και τα 9 τεύχη του τόμου αποτελούν μέρος ενός μεγαλύτερου run, όπως ήταν αναμενόμενο δεν διαβάζεις κάτι 100% αυτοτελές.
Τουλάχιστον αναφέρονται μέσα κάποια απ΄τα γεγονότα που προηγήθηκαν, οπότε σε γενικές γραμμές δεν έχεις απορίες (όπως πχ στις Σιωπηλές Κραυγές του Hulk που έχανες τη μπάλα).

Ο τόμος στέκεται αρκετά καλά κι από μόνος του, ακόμα και σε μένα που δεν είμαι γνώστης του ήρωα.
Σίγουρα το όλο στόρυ δεν τελειώνει στο τεύχος #128, αλλά τουλάχιστον ολοκληρώνεται το κεφάλαιο της ιστορίας που αφορά το θέμα αλκοολισμού του Τόνι.

 

Το σχέδιο επίσης παλιάς κοπής, όπως ακριβώς μ΄αρέσει.
Αν και παρατήρησα κάποιες ασυνέπειες από τεύχος σε τεύχος, ακόμα και μέσα στο ίδιο τεύχος.
Κυρίως όσον αφορά τις φάτσες. Η Μπεθ πχ σε κάποια καρέ ήταν αγνώριστη ή ο Τζάρβις.

 

Συνολικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Μπορεί να μην ήταν τόσο απολαυστικό όσο το Birth of Venom για παράδειγμα (θα μου πεις άλλο Spider-Man, άλλο Iron Man), αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα Iron Man που διάβασα (Extemis και Πέντε Εφιάλτες), ήταν σαφώς ανώτερο.
Μακάρι να έβγαιναν μόνο κλασικές ιστορίες στη σειρά ή έστω πολύ περισσότερες απ΄όσες βγαίνουν.

Πάμε κι ένα Coming of Galactus τώρα, να διαβάσω κάτι κλασικό κι από F4.

8/10 :)
 

 

Η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 

  1) The Amazing Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: 9/10

  2) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  3) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10

  4) Μarvels: 8.5/10
  5) Iron Man: Δαίμονας στο Μπουκάλι: 8/10

  6) Ultimate Spider-Man: Δύναμη και Ευθύνη: 8/10
  7) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  8) Wolverine: 8/10
  9) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
10) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

11) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο: 7.5/10

12) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο: 7.5/10

13) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
14) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
15) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
16) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
17) Iron Man: Extremis: 7/10

18) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

 

Ό,τι δεν υπάρχει στη λίστα δεν το διάβασα.

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

19 min ago , Laz33 said:

Μετά από 3+ μήνες αγοράζω τόμο της Hachette, μιας κι έχω γίνει πολύ επιλεκτικός πλέον.

 

Τι εννοείς 3+ μήνες; Το Secret Wars δεν το πήρες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

 

Τι εννοείς 3+ μήνες; Το Secret Wars δεν το πήρες;

Όχι.
Απ΄το Ultimate Spider-Man είχα να πάρω τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Laz33 said:

Αποφάσισα να παίρνω μόνο Spider-Man και καλές κλασικές ιστορίες απ΄τους υπόλοιπους υπερήρωες.

 

Και καλά... από τη μια λες το ανωτέρω και δεν παίρνεις την πιο κλασσική των κλασσικών ιστοριών; :collapse:

MARVELGRAPHICNOVELS_0030.thumb.jpg.f0d6face10d816bd19a6a364db1e436b.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0036.thumb.jpg.daee946a64dd667e11375bba15918278.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Και καλά... από τη μια λες το ανωτέρω και δεν παίρνεις την πιο κλασσική των κλασσικών ιστοριών; :collapse:

MARVELGRAPHICNOVELS_0030.thumb.jpg.f0d6face10d816bd19a6a364db1e436b.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0036.thumb.jpg.daee946a64dd667e11375bba15918278.jpg

 

Ναι, γιατί ξέχασα να αναφέρω (όμως το έχω γράψει πολλές φορές σε προηγούμενά μου σχόλια) ότι δεν μ΄αρέσουν events και γενικότερα ιστορίες που εμπλέκονται ένα σωρό ήρωες.
Τις βρίσκω χαοτικές.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

 

Και καλά... από τη μια λες το ανωτέρω και δεν παίρνεις την πιο κλασσική των κλασσικών ιστοριών; :collapse:

MARVELGRAPHICNOVELS_0030.thumb.jpg.f0d6face10d816bd19a6a364db1e436b.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0036.thumb.jpg.daee946a64dd667e11375bba15918278.jpg

 

Απογοητεύτηκε γιατί δεν είχε συνοδευτικό δώρο την φιγούρα Secret Wars Spider-Man από την Mattel. :lol:  

Secret-Wars-Black-Costume-Spider-Man-Figure-Mattel-with-Lenticular-Shield-e1416442071234.thumb.jpg.0145f5440a1b028f5f8360789d80dd40.jpg

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.