Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

14 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Δοκίμασε να πατήσεις στο σχόλιό σου στο πεδίο ακριβώς κάτω από το όνομά σου και ακριβώς πάνω από την πρώτη γραμμή που ξεκινάς να γράφεις, τέρμα δεξιά (κάπου στο άσπρο κενό). Θα σου εμφανιστούν τρεις κουκίδες. Τσέκαρε και εδώ.

 

Έγινε,ευχαριστώ!

Είναι αόρατες σαν τη Susan Storm..

Σε αντίθεση όμως με τη Susan Storm,δεν χρειάζεται να είναι αόρατες.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 Για βρες μου τώρα και που έγραψα ότι "πατάνε στο Ultimate Universe" οι ταινίες. :)

Έψαξα τα σχόλιά σου και όντως δεν είπες κάτι τέτοιο.
Κάποιος άλλος θα το έγραψε γιατί θυμάμαι μια φράση τύπου "οι ταινίες του Sam Raimi πατάνε στο Ultimate σύμπαν".
Εσύ είπες απλά ότι υπάρχουν πολλές διαφορές των ταινιών από τον Spider-Man του Stan Lee.
Σωστό.
Αλλά υπάρχουν και πολλές ομοιότητες.
Επίσης πολλές διαφορές υπάρχουν και με τον Ultimate Spider-Man.
Άρα δεν θεωρώ ότι οι ταινίες "πατάνε" σε συγκεκριμένο σύμπαν.
Πατάνε και στα δύο, αλλά έχουν και δικά τους στοιχεία. Έτσι κι αλλιώς είναι γνωστό ότι η Marvel δεν κάνει πιστές μεταφορές από κόμικς :)

 

 

 

2 ώρες πριν, kaneda είπε:

Γενικά πάντως θα συμφωνίσω και εγώ με τον @Laz33, ότι τα σχέδια της δεκαετίας του '80-'90 μου αρέσουν περισσότερο.

Δεν μιλούσα μόνο για τα σχέδια αλλά και για τα σενάρια.
Πχ ο "Ultimate Green Goblin" δεν μ΄άρεσε. Ούτε εμφανισιακά που τον φούσκωσαν τόσο λες και είναι ο Hulk, ούτε ο τρόπος με τον οποίο απέκτησε τις δυνάμεις του. Ο παλιός είχε πιο πολύ "μυστήριο".
Oύτε ο "Ultimate θείος Μπεν" μου άρεσε όσο ο παλιός. Σχεδιαστικά κυρίως. Πολύ μοντέρνο τον έκαναν με την κοτσίδα.

Επίσης δεν μ΄άρεσε που στο ultimate σύμπαν...

Spoiler

... ο Spidey αποκτά τη στολή του απ΄αυτόν που οργάνωνε τους αγώνες πάλης. Προτιμώ την κλασική εκδοχή της ιστορίας στην οποία τη σχεδίασε ο ίδιος ο Peter.


Και γενικά είναι αυτό που είπα. Υπάρχουν αρκετές διαφορές στα δύο σύμπαντα αλλά oι περισσότερες είναι άνευ ουσίας.

Πραγματικά δηλαδή δεν ξέρω αν χρειαζόταν reboot o Spider-Man :thinking:

Το να δημιουργηθεί ένας "νέος Spider-Man" όπως στην περίπτωση του Miles Morales το βρίσκω πολύ έξυπνο και ενδιαφέρον. Εκεί βγάζω το καπέλο στον Bendis.
Αλλά να ξαναπώ την ιστορία του Peter Parker κάνοντας κάποιες μικροαλλαγές... δεν ξέρω :thinking:

Δεν με χάλασε φυσικά που διάβασα μια μοντέρνα και εκτεταμένη εκδοχή της ιστορίας, αλλά ούτε συγκλονίστηκα κιόλας :)

 

 

Εdit: Θα έσκαγα αν δεν το έβρισκα. Ο @Manitou το είπε αυτό για τις ταινίες ότι βασίζονται στο ultimate σύμπαν.

Manitou δεν ισχύει αυτό.
Όπως έγραψα και πάνω οι ταινίες πήραν στοιχεία κι απ΄τα δύο σύμπαντα και θεωρώ περισσότερα απ΄τον Αmazing Spider-Man παρά απ΄τον Ultimate.
Έβαλαν βέβαια και δικές τους σάλτσες.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/10/2020 στο 8:05 ΜΜ, Laz33 είπε:

Δεν μιλούσα μόνο για τα σχέδια αλλά και για τα σενάρια.
Πχ ο "Ultimate Green Goblin" δεν μ΄άρεσε. Ούτε εμφανισιακά που τον φούσκωσαν τόσο λες και είναι ο Hulk, ούτε ο τρόπος με τον οποίο απέκτησε τις δυνάμεις του. Ο παλιός είχε πιο πολύ "μυστήριο".
Oύτε ο "Ultimate θείος Μπεν" μου άρεσε όσο ο παλιός. Σχεδιαστικά κυρίως. Πολύ μοντέρνο τον έκαναν με την κοτσίδα.

Επίσης δεν μ΄άρεσε που στο ultimate σύμπαν...

  Απόκρυψη περιεχομένων

... ο Spidey αποκτά τη στολή του απ΄αυτόν που οργάνωνε τους αγώνες πάλης. Προτιμώ την κλασική εκδοχή της ιστορίας στην οποία τη σχεδίασε ο ίδιος ο Peter.


Και γενικά είναι αυτό που είπα. Υπάρχουν αρκετές διαφορές στα δύο σύμπαντα αλλά oι περισσότερες είναι άνευ ουσίας.

Πραγματικά δηλαδή δεν ξέρω αν χρειαζόταν reboot o Spider-Man :thinking:

Το να δημιουργηθεί ένας "νέος Spider-Man" όπως στην περίπτωση του Miles Morales το βρίσκω πολύ έξυπνο και ενδιαφέρον. Εκεί βγάζω το καπέλο στον Bendis.
Αλλά να ξαναπώ την ιστορία του Peter Parker κάνοντας κάποιες μικροαλλαγές... δεν ξέρω :thinking:

Δεν με χάλασε φυσικά που διάβασα μια μοντέρνα και εκτεταμένη εκδοχή της ιστορίας, αλλά ούτε συγκλονίστηκα κιόλας :)

 

Ναι, με συγχωρείς. Εγώ εστίασα στο σχέδιο επειδή για μένα είναι το σημαντικότερο στοιχείο ενός κόμιξ (το έχω ψηφίσει και σε σχετικό τόπικ εδώ). Και το σενάριο βέβαια παίζει ρόλο, αλλά κυρίως αυτό που παρατηρείται από τα '00s και μετά είναι ιστορίες reboot-remake (Ultimate σύμπαν, Marvel NOW!), κόμιξ πιο πολύ βοηθητικά για να προμοταριστούν οι επερχόμενες ταινίες (Gurdians of the Galaxy), κόμιξ με ήρωες με χαρακτηριστικά παρόμοια με ήρωες από άλλον τίτλο για να κοντραριστούν οι ανταγωνιστές (οι Inhumans της Marvel Studios με τους X-Men της Fox). Καλά εννοείται πως υπάρχουν και πάρα πολύ καλές ιστορίες, απλά εγώ έχω μία προτίμηση στις ιστορίες του 20ού αιώνα.

 

Όσο αφορά τον τόμο του Ultimate Σπάιντερ-Μαν και εμένα δεν μου άρεσε αυτό που ανέφερες με την στολή, όπως επίσης και ο χαρακτήρας της Μέρι Τζέιν. Αισθάνθηκα σαν να έβλεπα την Γκουέν με κόκκινα μαλλιά και πράσινα μάτια. Για τον Γκριν Γκόμπλιν εντάξει ήταν διαφορετικός, αλλά ο λόγος που έκανε αυτό που έκανε στο πέμπτο τεύχος δεν μου πολύ άρεσε, αν και φαντάζομαι πως θα εξηγείται στα επόμενα τεύχη.

 

Από την άλλη αυτό που μου άρεσε όπως ανέφερα και στην κριτική μου, ήταν το αρκετά αναλυτικό ορίτζιν του ήρωα που έδωσε ο Μπέντις, καθώς επίσης και η συναισθηματική προσέγγιση που έκανε στον χαρακτήρα.

 

Στα επόμενα τεύχη φαντάζομαι πως η ιστορία θα διαφοροποιηθεί από αυτήν του Amazing, καθώς όλο το run του Μπέντις διαδραματίζεται όταν ο Πίτερ είναι ακόμα μαθητής και φυσικά...

 

Spoiler

ο θάνατος του Πίτερ Πάρκερ, συμβάν το οποίο θα αποτελέσει έμπνευση για να φορέσει την κάπα της νυχτερίδας μάσκα της αράχνης ο Μάιλς Μοράλες.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Laz33 Οι ταινίες είναι σε δικό τους "σύμπαν". Είπαμε, ο πυρήνας υπάρχει σε κάθε τέτοια παραλλαγή και άλλες μοιάζουν περισσότερο με την Earth-616, άλλες λιγότερο. Από κει και πέρα είναι θέμα τι μας αρέσει στις αλλαγές αυτές και τι όχι. Και κατά τη γνώμη μου αυτό που παρουσίασαν, ειδικά στην 3η ταινία, ήταν για πολλές κλωτσιές και αν το πήγαιναν για κινηματογραφικό σύμπαν, δε θα μπορούσε να σταθεί με τίποτα μελλοντικά. Αργά ή γρήγορα θα πάτωνε και απλώς αυτό συνέβη λίγο νωρίτερα. Και το "Smallville" αντίστοιχα έχει πάρα πολλές αλλαγές απ' τα πρωτότυπα κόμικς, αλλά είχε χτιστεί πολύ ωραία αυτό το νέο "σύμπαν" είχε πολύ ενδιαφέρον και θα μπορούσε να συνεχίσει με spin-offs και να επεκταθεί, όπως είναι σήμερα το Arrowverse! Η παραγωγή γινόταν ολοένα και καλύτερα (κόντραρε μάλιστα και την τότε κινηματογραφική ταινία σε εφέ!), είχαν συμμετάσχει πολλοί χαρακτήρες μέσα, έπιασαν όλες τις γνωστές πτυχές του Superman και γινόταν ολοένα και πιο σκοτεινό. Στο τέλος πήγε να ξεκινήσε και μία σειρά spin-off με τίτλο "Aquaman" αλλά φαίνεται πως δεν άρεσε και έμεινε στον πιλότο.

 

Η τριλογία του Sam Raimi δε ξέρω αν έχει κωδικοποιηθεί ωστόσο στο ποια "Earth" είναι, αλλά ακόμη κι αν δεν έχει γίνει, υποθέτω πως κάποια στιγμή μελλοντικά θα γίνει και αυτό. Μία τέτοια σωστή απόπειρα έγινε φέτος στο "Crisis" του Arrowverse, της "DC Comics" και ήταν ευχάριστη έκπληξη μιας και συμπεριέλαβαν μέσα "Smallville", τις σειρές της διαδικτυακής πλατφόρμας "DC Universe", τη σειρά "Batman" του '66 και τη σειρά "The Flash" των 90s! Ίσως ξεχνάω και κάτι... Δεν έβαλαν μέσα το "Lois & Clark: The New Adventures of Superman" ωστόσο και παραξενεύτηκα.

 

Γενικότερα, δε μπορούμε να περιμένουμε ακριβείς μεταφορές από κάποιους που κάνουν ξεκάθαρο ότι έχουν δημιουργήσει ένα "πολυσύμπαν". Θα κάνουν ότι αλλαγές γουστάρουν σε ένα νέο "σύμπαν", θα του δώσουν μια κωδική ονομασία και θα το αφήσουν σε ένα συρτάρι μέχρι να το χρειαστούν ξανά. Το "Ultimate Universe" διαφέρει υπό την έννοια ότι έφτιαξαν κάτι παράλληλα με τις κλασικές σειρές κόμικς, ενδεχομένως για να κερδίσουν νέους αναγνώστες. Έχει πάρει άλλη γραμμή όμως, οι υπερήρωες είναι διαφορετικοί ως χαρακτήρες αλλά και σε ότι αφορά την προσωπικότητά τους, θυμίζει περισσότερο δυστοπική κοινωνία υπό την έννοια ότι οι κυβερνήσεις έχουν τρομερό έλεγχο μέσω της "S.H.I.E.L.D." και γενικότερα είναι ένας πιο σκληρός κόσμος. Δε νομίζω πως έχει υπάρξει κάτι ανάλογο στο παρελθόν, σε τέτοια έκταση. Δε μιλάμε για ένα reboot ενός χαρακτήρα, αλλά το ξεκίνημα ενός νέου, εντελώς διαφορετικού κόσμου που αφορά όλους τους χαρακτήρες. Δε θα κατάφερνε βέβαια ποτέ να γιγαντωθεί σε μια νέα Earth-616, όπως δε θα μπορέσει να το κάνει το "MCU". Δε γίνεται ακόμη κι αν ξεσκαρτάρεις όλους τους αδιάφορους χαρακτήρες ή όσους έκαναν cameo εμφάνιση στην Earth-616. "Τρέχουν" απλά πιο γρήγορα τις πολύ διαφοροποιημένες αυτές ιστορίες για να έρθουν στο "σήμερα". Δεν αγχώνομαι για τα off topic, διότι είμαι βέβαιος ότι κάποιος εκ της Δ.Ο. θα τα μεταφέρει αργά ή γρήγορα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά εγώ από ΟΛΕΣ τις ταινίες αυτού του χώρου έχω δει ΜΟΝΟ το πρώτο Spiderman. Σε αυτό ο Spidey ερωτεύεται τη Mary Jane σαν μαθητής. Από ότι κατάλαβα στο Amzaing Spiderman ούτε μαθητής είναι ούτε πρωτοερωτεύεται τη Mary Jane. Άρα η ταινία δεν βασίζεται ακριβώς σε αυτή την ιστορία στα δικά μου μάτια. Όλα τα άλλα που λέτε δυστυχώς δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω. Καλημέρααα :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, Manitou είπε:

Παιδιά εγώ από ΟΛΕΣ τις ταινίες αυτού του χώρου έχω δει ΜΟΝΟ το πρώτο Spiderman. Σε αυτό ο Spidey ερωτεύεται τη Mary Jane σαν μαθητής. Από ότι κατάλαβα στο Amzaing Spiderman ούτε μαθητής είναι ούτε πρωτοερωτεύεται τη Mary Jane. Άρα η ταινία δεν βασίζεται ακριβώς σε αυτή την ιστορία στα δικά μου μάτια. Όλα τα άλλα που λέτε δυστυχώς δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω. Καλημέρααα :beer5:

 

Εφόσον μπήκες στο χωρό, γιατί δε χορεύεις; :)  Εάν αρέσουν και στη σύζυγο οι δραματικές ταινίες/σειρές, γιατί δεν πιάνετε να δείτε με τη σειρά τουλάχιστον το "Marvel Cinematic universe" και αν δείτε ότι σας "τραβάει" να μπείτε φρέσκοι στη Phase Four που ετοιμάζουν τα "Marvel Studios" από δω και πέρα; :)  Και αν σ' αρέσει συγκεκριμένα ο Spider-Man, θα πρότεινα να τις συνεχίσεις κι έπειτα να πιάσεις τις δύο ταινίες "Amazing Spider-Man" με τον Γκάρφιλντ πρωταγωνιστή! Θα σου έλεγα να "πηδήξεις" την 3η "Spider-Man" του Sam Raimi, αλλά εφόσον υπάρχει και είναι συνέχεια, δε λέει να την αφήσεις απ' έξω. Θα ευχαριστηθείς εφέ τουλάχιστον. Ο Sandman είναι πολύ καλός (αν και υπερβολικά όσα δείχνουν ότι μπορεί κάνει)! Εμένα μια φορά μου άρεσαν περισσότερο τα "Amazing Spider-Man"! Εάν το πάρεις απόφαση να ξεκινήσεις υπερηρωικές, πάντως, ζήτα βοήθεια απ' τους συμφορουμήτες εδώ, διότι είναι πλέον πάρα πολλές, οι εταιρίες που εκμεταλεύονται μονάχα τα "Marvel Comics" τα τελευταία 20 χρόνια ήταν τέσσερις, επομένως θα "χαθείς" αν τις πιάσεις ανάλογα τον χαρακτήρα ή ανάκατα... :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είναι λίγο off topic αλλά αυτό τον καιρό δεν υπάρχει τέτοια πολυτέλεια. Σκληρή δουλειά και μικρό παιδί είναι το διαβατήριο για ύπνο από τις δέκα. Άσε που η αλήθεια είναι ότι δεν με συγκινούν αυτές οι ταινίες. Όσες δοκίμασα να δω δεν συγκινήθηκα. 

Αλλά για να το διασκεδάσουμε και λίγο. Γυναίκα που να σου πει "Αχ αγάπη μου πόσο θα ήθελα σήμερα το βράδυ να δούμε Avengers. Και αύριο Spiderman. Και μεθαύριο πάλι Avengers " ίσως να υπάρχει στις ταινίες κάπου. Χαχαχαχαχα. :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε καλά, εγώ το είπα για να μη μοιράζεστε το χρόνο χώρια, όπως κάνεις αναγκαστικά στην ανάγνωση κόμικς. Το μικρό παιδί είναι θέμα, παρόλα αυτά αυτά έχω αρκετούς φίλους αντίστοιχα που παρακολουθούν μαζί σειρές! Ίσως όχι όλα όσα θα ήθελαν (ανάλογα και την ηλικία των παιδιών, μη "σκάσουν" καμιά ώρα απ' το κρεβάτι και τύχουν σε "Game of Thrones" ή "The Walking Dead"! :D ), αλλά όλο και κάτι βλέπουν! Άσε που μιλάμε για ταινίες και όχι μακροχρόνιες σειρές... Είναι πόσες, καμιά εικοσαριά στο "MCU"; Και βγήκαν μέσα σε 10 χρόνια. Σε τρεις μήνες τις έχετε δει όλες αν θέλετε! Δεν επιμένω βέβαια, εσείς ξέρετε καλύτερα κι αν δε σε τράβηξαν κιόλας πάω πάσο...  :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πρώτο μέρος του Secret Wars ήρθε και έχουμε μαζί μας το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τόμου 30! Φτάσαμε κι επίσημα στα μισά της (προγραμματισμένης) συλλογής.

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0030.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0030z.jpg

 

Η συνέχεια της ιστορίας θα είναι στον τόμο 36, δηλαδή τον Ιανουάριο και μάλλον θα είναι ο πρώτος τόμος του 2021, αν και δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν έχω ανοίξει ημερολόγιο.

 

img20201022_10031525.jpg

 

Επόμενος τόμος δια χειρός @st2angerαπό πουρνό πουρνό το Thor: Αναζητώντας του Θεούς που αποτελεί επανέκδοση αυτού του τόμου των εκδόσεων Οξύ. Περισσότερη κουβέντα, γκρίνια, πανηγυρισμοί στην κρυστάλλινη σφαίρα.

 

img20201022_10021327.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το τσίμπησα νωρίς-νωρίς για να μην ψάχνομαι και ήταν από τις ιστορίες που περίμενα να εκδοθεί από την Day 1 που λέμε και στο χωριό μου. Για την ώρα απλά το ξεφύλλισα λιγουλάκι οπότε δεν έχω να πω κάτι για την ιστορία (που δεν έχω διαβάσει ποτέ μου μέχρι σήμερα btw), αλλά θα μείνω στη μετάφραση. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από μένα για την διατήρηση των εξελληνισμένων ονομάτων σε πάρα πολλούς χαρακτήρες!!! Το 'χω ξαναπεί, είναι κάτι προσωπικό μου, αλλά το να βλέπω τα ονόματα (τουλάχιστον στους περισσότερους χαρακτήρες) όπως ακριβώς τα πρωτόμαθα μέσα από τις εκδόσεις της Μαμούθ είναι αξία ανεκτίμητη!! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, BATNICK είπε:

Το τσίμπησα νωρίς-νωρίς για να μην ψάχνομαι και ήταν από τις ιστορίες που περίμενα να εκδοθεί από την Day 1 που λέμε και στο χωριό μου. Για την ώρα απλά το ξεφύλλισα λιγουλάκι οπότε δεν έχω να πω κάτι για την ιστορία (που δεν έχω διαβάσει ποτέ μου μέχρι σήμερα btw), αλλά θα μείνω στη μετάφραση. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από μένα για την διατήρηση των εξελληνισμένων ονομάτων σε πάρα πολλούς χαρακτήρες!!! Το 'χω ξαναπεί, είναι κάτι προσωπικό μου, αλλά το να βλέπω τα ονόματα (τουλάχιστον στους περισσότερους χαρακτήρες) όπως ακριβώς τα πρωτόμαθα μέσα από τις εκδόσεις της Μαμούθ είναι αξία ανεκτίμητη!! :thanks:

 

Ώπα,μισό..

 

Να τολμήσω να ρωτήσω τι εννοείς;

Μη μου πεις πως θα δω τον Βένομ να να τον λένε τίποτα Φαρμάκη ξέρω 'γω. :lol:

 

Αυτό δεν θα το αντέξω. :lol::lol:

 

Ναι ξέρω,ο Βένομ δεν είναι στην ιστορία  (ως ολόκληρος χαρακτήρας τουλάχιστον) αλλά τον ανέφερα ως παράδειγμα.  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αυτό που το δεύτερο μέρος μιας ιστορίας δεν το βάζουν στον αμέσως επόμενο τόμο, με ξεπερνάει 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Φαντάζομαι το κάνουν για να συνεχίζει το ενδιαφέρον και οι πωλήσεις. Αν ήταν διαδοχικά, ίσως υπήρχε μείωση..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάστηκε και ο τόμος του Πάνισερ και έχουμε και λέμε (κλασσικά παρακάτω ακολουθούν σπόιλερ).

 

Ο Πάνισερ έπειτα από το τέλος μίας αποστολής, ή για την ακρίβεια μετά από την παραίτησή του από μία αποστολή που του είχε ανατεθεί, αποφασίζει να επιστρέψει στην Νέα Υόρκη και να τα βάλει με μία από τις μεγαλύτερες εγκληματικές οργανώσεις που δραστηριοποιούνται εκεί, την οικογένεια Νιούτσι.

 

Πολύ καλό σενάριο με δράση και ένταση, με πολλά πιστολίδια και αίμα, με την συνέχεια του δεύτερου μέρους να είναι πολλά υποσχόμενη. Παρότι ο τόμος είχε σε χορταστικό βαθμό τα παραπάνω, από την ιστορία δεν έλλειπαν και κάποιες πολύ εύστοχες κωμικές ατάκες (η αφεντικίνα Νιούτσι όταν βρίσκεται στο νοσοκομείο και διατάζει διαδοχικά τους μπράβους τις να σκοτώσουν τον ξάδερφό της) και καταστάσεις (οι αστυνομικοί όταν παραμονεύουν έξω από το σπίτι των Νιούτσι και παίζουν ένα παιχνίδι για να περάσει η ώρα), ελαφρύνοντας για λίγο την ιστορία, μέχρι φυσικά να ξανά ξεκινήσουν και πάλι τα πιστολίδια. Επίσης η υπο-πλοκή με τους αστυνόμους που τους ανέθεσαν να συλλάβουν τον Φρανκ, καθώς και η εμφάνιση τριών ανθρώπων που εμπνεύστηκαν από αυτόν και αποφασίσαν να πάρουν τον νόμο στα χέρια τους και να αποδώσουν από μόνοι τους δικαιοσύνη, ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα και αφήνει ένα παραθυράκι περιέργειας για την συνέχεια.

 

Ειδική αναφορά πρέπει να κάνω στον Έννις για τον υπέροχο τρόπο που απέδωσε τον Πάνισερ. Αν και ο Λουπόι στην εισαγωγή είπε να μην περιμένουμε ηθικές αναζητήσεις ή ανάλυση της φιλοσοφίας του ήρωα, ωστόσο υπήρξε μία σκηνή όπου δίνεται στον αναγνώστη η δυνατότητα να κατανοήσει ως ένα βαθμό το σκεπτικό του Φρανκ. Φυσικά αναφέρομαι στο τρίτο τεύχος και στα καρέ με τον Ντέρντεβιλ. Το μόνο που έχω να πω είναι πως όταν είδα την συγκεκριμένη σκηνή και διάβασα τα λόγια που λέει ο Πάνισερ στον Ντέρντεβιλ, λίγο πριν ο πρώτος εκτελέσει έναν από την οικογένεια Νιούτσι, σηκώθηκα και πανηγύριζα σαν τρελός από το σοκ και από την έκβαση της κατάστασης.

 

Τέλος το σχέδιο του Ντίλλον ήταν πολύ όμορφο και δεν με ενόχλησε που αυτό ήταν διαφορετικό με αυτό των εξωφύλλων. Φαντάζομαι πως αν το σχέδιο ήταν όπως αυτό των εξωφύλλων, το αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα ακόμα πιο καλό. Ωστόσο αυτό δεν με χάλασε καθόλου, ίσα-ίσα που μου άρεσε κιόλας, με τις πιο απλές γραμμές στο σχεδιασμό των χαρακτήρων, αλλά και με την χρησιμοποίηση κυρίως του μαύρου και του κόκκινου χρώματος στο φόντο.

 

Συμπερασματικά ένας πάρα πολύ καλός τόμος, ο οποίος απευθύνεται σε ένα πιο ενήλικο κοινό (κυρίως λόγω του πιο "ωμού" σχεδίου του), με τον Φρανκ να πρέπει να υποστεί τις συνέπειες μίας επιλογής του. Το ξεκαθάρισμα λογαριασμών μεταξύ του Πάνισερ και της οικογένειας Νιούτσι καλά κρατεί, με την δεύτερη να φαίνεται αποφασισμένη να προχωρήσει σε αντίποινα στο δεύτερο μέρος. Βαθμολογία: 9/10.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μακάρι να διευρυνθεί η έκδοση! 

Στο εξωτερικό έχουν εκδοθεί πάνω από 100 τόμοι. Μακάρι να πηγαίνει καλά και να συνεχίσει πέρα από τα 60. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

3 ώρες πριν, Don Quixote είπε:

Μακάρι να διευρυνθεί η έκδοση! 

Στο εξωτερικό έχουν εκδοθεί πάνω από 100 τόμοι. Μακάρι να πηγαίνει καλά και να συνεχίσει πέρα από τα 60. 

Κι εγώ θέλω αλλά η σειρά εξαρτάται από εμάς,φιλαράκο μου. Υπάρχουν κάποιοι που τη θέλουν όλο μονό για τη ράχη,άλλοι τόσο φαν της Marvel που προσπαθούν να την ολοκληρώνουν με κάθε ''τίμημα'' και άλλοι που επιλεγούν κάποιους συγκεκριμένους τόμους για τη αρέσκεια τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Υπάρχουν κάποιοι που τη θέλουν όλο μονό για τη ράχη,άλλοι τόσο φαν της Marvel που προσπαθούν να την ολοκληρώνουν με κάθε ''τίμημα'' και άλλοι που επιλεγούν κάποιους συγκεκριμένους τόμους για τη αρέσκεια τους.

 

Ποιοί από τους τρεις δεν υποστηρίζουν την συλλογή; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

11 hours ago, PowerRangers8 said:

Κι εγώ θέλω αλλά η σειρά εξαρτάται από εμάς,φιλαράκο μου. Υπάρχουν κάποιοι που τη θέλουν όλο μονό για τη ράχη,άλλοι τόσο φαν της Marvel που προσπαθούν να την ολοκληρώνουν με κάθε ''τίμημα'' και άλλοι που επιλεγούν κάποιους συγκεκριμένους τόμους για τη αρέσκεια τους.

 Νομίζω ότι μέχρι στιγμής οι επιλογές είναι κάπως άνισες. Αν είχαν εκδόσει περισσοτερο υλικό από 1960-1990 , νομίζω θα είχε τεράστια ανταπόκριση. 

Το  secret wars "έφυγε" αμέσως στην περιοχη μου! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

43 λεπτά πριν, Don Quixote είπε:

 Νομίζω ότι μέχρι στιγμής οι επιλογές είναι κάπως άνισες. Αν είχαν εκδόσει περισσοτερο υλικό από 1960-1990 , νομίζω θα είχε τεράστια ανταπόκριση. 

Το  secret wars "έφυγε" αμέσως στην περιοχη μου! 

Στην πρώτη 60άδα της ξένης συλλογής υπάρχουν λιγότεροι από 20 τόμοι με ιστορίες που κυκλοφόρησαν πριν το 2000. Εμείς μέχρι στιγμής έχουμε δει 11 και έχουν επιβεβαιωθεί τουλάχιστον άλλοι 3 (Secret Wars Pt.2, Iron Man: Demon in a Bottle και μια δεύτερη ιστορία Stan Lee) οπότε δεν είμαστε και άσχημα. Κι εγώ στην αρχή ήθελα να βγάλουν περισσότερους pre-2000 τόμους αλλά δεν είμαι απογοητευμένος ούτε από τις παλιές, ούτε από τις σύγχρονες ιστορίες που επέλεξαν. Υπάρχει περίπτωση οι περισσότεροι 60's-70's τόμοι να κυκλοφορήσουν στην δεύτερη 60άδα όπως έγινε και στο εξωτερικό με τα classics. Όμως, επειδή έχουμε ήδη δει classic ιστορία, μπορεί και η δεύτερη 60άδα να είναι μεικτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

1 ώρα πριν, Bilis είπε:

Στην πρώτη 60άδα της ξένης συλλογής υπάρχουν λιγότεροι από 20 τόμοι με ιστορίες που κυκλοφόρησαν πριν το 2000. Εμείς μέχρι στιγμής έχουμε δει 11 και έχουν επιβεβαιωθεί τουλάχιστον άλλοι 3 (Secret Wars Pt.2, Iron Man: Demon in a Bottle και μια δεύτερη ιστορία Stan Lee) οπότε δεν είμαστε και άσχημα. Κι εγώ στην αρχή ήθελα να βγάλουν περισσότερους pre-2000 τόμους αλλά δεν είμαι απογοητευμένος ούτε από τις παλιές, ούτε από τις σύγχρονες ιστορίες που επέλεξαν. Υπάρχει περίπτωση οι περισσότεροι 60's-70's τόμοι να κυκλοφορήσουν στην δεύτερη 60άδα όπως έγινε και στο εξωτερικό με τα classics. Όμως, επειδή έχουμε ήδη δει classic ιστορία, μπορεί και η δεύτερη 60άδα να είναι μεικτή.

Μην ξεχνάς και το Avengers: Birth of Ultron. Έχει επιβεβαιωθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 1/11/2020 στο 3:08 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Μην ξεχνάς και το Avengers: Birth of Ultron. Έχει επιβεβαιωθεί.

Σωστά! Το θυμόμουν κι αυτό, απλώς δεν μπορούσα να βρω το post με την επιβεβαίωση. Άρα έχουμε τουλάχιστον τρεις classic ιστορίες στην αρχική 60άδα. Αρχίζω να πιστεύω ότι θα βάλουν και την δεύτερη 60άδα μεικτή και όχι μόνο classics. Ειδικά λαμβάνοντας υπόψη πως έτσι προχώρησαν σε αρκετές συλλογές του εξωτερικού και στην επανακυκλοφορία της αυθεντική συλλογής στην Αγγλία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεύτερος τόμος για τον Thor, δια χειρός Jurgens και Romita Jr. και το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο βρίσκονται πλέον στη βάση!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0031.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0031z.jpg

 

Επόμενος τόμος το Astonishing X-Men: Κίνδυνος των Whedon-Cassaday! Είναι η συνέχεια του τόμου 6 Astonishing X-Men: Το Χάρισμα από το run των ίδιων συντελεστών. Σκανάρισμα δια χειρός @st2anger. Περισσότερη συζήτηση στην κρυστάλλινη μας σφαίρα :) 

Scan_20201105.jpg.d4199fa3348038b4bd7b3be42ac06f8e.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κι άλλη επανέκδοση... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τουλάχιστον δεν είναι τόσο εύκολα διαθέσιμη, πόσο μάλλον σε συγκεντρωτικο τόμο ολόκληρη η ιστορία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Μια ενημέρωση για το προηγούμενό μου post: Παρατήρησα ότι και το Θορ είναι pre-2000s ιστορία, αφού κυκλοφόρησε το 1998. Περίεργο που η συλλογή δεν αναφέρει πουθενά πότε κυκλοφόρησε η κάθε ιστορία για πρώτη φορά, είναι αρκετά χρήσιμη πληροφορία. Τέλος πάντων, αυτό σημαίνει ότι έχουμε δει 12 pre-2000s τόμους και με 4 επιβεβαιωμένες φτάνουμε τους 16, έναν λιγότερο από την original συλλογή που έχει 17. Εδώ και πολύ καιρό πιστεύω πως θα δούμε το Dark Phoenix οπότε λογικά θα φτάσουμε, ή μπορεί και να περάσουμε, τους 17. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και καθυστερημένα, ας πω δύο λόγια για το "Νέο καθεστώς".

 

Διαβάστηκε, λοιπόν, και το “Νέο Καθεστώς” και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. :(

 

Ο συγγραφέας, ορμώμενος από το τραγικό τρομοκρατικό συμβάν που εκτυλίχθηκε στις 11/09/01 στους δίδυμους πύργους στην Νέα Υόρκη, άδραξε την ευκαιρία να παρουσιάσει μία ιστορία, παρόμοιου ενδιαφέροντος. Η επιλογή του κεντρικού πρωταγωνιστή είναι, κατά την γνώμη μου, η καλύτερη. Ο Captain America είναι ένας γνήσιος πατριώτης, ο οποίος έχει ζήσει την φρίκη του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου. Φροντίζει, λοιπόν να τον “πλημμυρίσει” με μία μεγάλη γκάμα ανθρώπινων συναισθημάτων (όπως θλίψη, απογοήτευση, ακόμα κι οργή) κι αναπόφευκτα προκαλείται η σύγκριση ανάμεσα στον Β’ Π.Π. και την σημερινή εποχή.

 

Το συγκεκριμένο σενάριο είναι αρκετά ριψοκίνδυνο κι αυτό λόγω της θεματολογίας του. Εύκολα θα μπορούσε να χωρίσει τους αναγνώστες σε δύο στρατόπεδα και γι’ αυτό ο δημιουργός προσπάθησε να το κάνει όσο πιο διακριτικό θα μπορούσε να γίνει. Αυτό, βέβαια, μάλλον λειτούργησε αρνητικά και βγήκε μία ιστορία ήπια, που ακόμα και οι εξάρσεις που δημιουργήθηκαν, δεν μπορούσαν να με κρατήσουν. Η πραγματική τρομοκρατική επίθεση ήταν, ουσιαστικά, ένας μικρός (ελάχιστος) πρόλογος, που λειτούργησε σαν εισαγωγή (κράχτης) για να συνεχιστεί η ιστορία με δύο ασύνδετες σκηνές αποτροπής τρομοκρατικών ενεργειών. Ο Καπ, βρίσκεται σε οργή και κατηγορεί, εκτός από τους ίδιους τους τρομοκράτες για τις μεθόδους και την ιδεολογία τους, και τους “δικούς” του ανθρώπους, τους προϊσταμένους του. Έχω, πάντως, την εντύπωση ότι όλη αυτή η κατάσταση κλίνει περισσότερο προς την πλευρά της αμερικανικής άποψης. Όχι, βέβαια, ότι θα πρέπει να δικαιολογείται η τρομοκρατία. Σε καμία περίπτωση. Απλά και η Αμερική δεν κάθεται...φρόνιμη! :P

 

Όσον αφορά την πλοκή, νομίζω ότι σπάει την ιστορία σε τέσσερα κομμάτια, τα οποία, δυστυχώς, δεν εμφανίζουν μεγάλη συνοχή. Έτσι, λοιπόν, βλέπουμε στην αρχή τον πρωταγωνιστή να αντικρίζει, θλιμμένος, τα ερείπια των δίδυμων πύργων, για να μεταφερθεί εκτός Νέας Υόρκης, σε μία εκκλησία με κόσμο, την ώρα που εμφανίζονται τρομοκράτες. Έπειτα θα μεταφερθούμε σε ένα φράγμα, όπου ο αναγνώστης θα διαβάσει μία παρόμοια κατάσταση και για το τέλος θα κάνουμε και το ταξιδάκι μας στην Ευρώπη. Προσωπικά ένιωσα ότι διάβαζα σύντομες κι αυτοτελείς περιπέτειες του Captain America, που δεν έχουν κάποια σχέση η μία με την άλλη. Το φινάλε, δε, μας παρουσιάζει έναν villain, χωρίς νεύρο και “τρέλα”, που δεν έχει καταφέρνει να τραβήξει τον αναγνώστη με το σχέδιό του κι ούτε ο συγγραφέας φροντίζει να μας δώσει πολλές πληροφορίες για το παρελθόν του. Λίγα πράγματα… :(

 

Παράπονα έχω κι από την σκηνοθεσία. Η ιστορία χαρακτηρίζεται από λακωνικότητα και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που ολοκληρώνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα κι ας διαθέτει ικανοποιητικό αριθμό σελίδων. Επίσης, έχει υιοθετηθεί μία πρακτική, η οποία ποτέ δεν μου άρεσε και πάντα με κάνει να βαριέμαι. Μιλάω για τις λεζάντες που εμφανίζουν μία-δύο λέξεις και βρίσκονται διάσπαρτες στις σελίδες. Με κάνει να αναρωτιέμαι αν ο δημιουργός ήθελε να διανθίσει με λίγη κουλτούρα την υπόθεση, ή απλά βαρέθηκε να γράψει πλούσιους διαλόγους της προκοπής! :lol: Το φινάλε κλείνει την ιστορία με σύντομο κι επίπεδο τρόπο, σαν να έκανε αγγαρεία.

 

Εν κατακλείδι, την βρήκα μία κάτω του μετρίου ιστορία, η οποία θέλοντας να κρατήσει μία μέση και λογική στάση σε μία τραγική κατάσταση, δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον, ακόμα κι όταν προσπαθούσε να δημιουργήσει ένταση με τις σκηνές μάχης. Τα προβλήματα πολλά. Από την θεματολογία, τους (ανύπαρκτους) διαλόγους, την σκηνοθεσία. Κρίμα γιατί είχε όλα τα φόντα να βγει ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Στα έξτρα ο John Ney Rieber αναφέρει ότι νιώθει πως απέτυχε κάπως στο να περάσει το μήνυμά του στην συγκεκριμένη ιστορία. Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί του. :)

 

Φτάνοντας στον εικαστικό τομέα, είμαι της άποψης ότι επικρατεί σε σχέση με τον σεναριακό. Ο John Cassaday έχει στήσει μερικά όμορφα καρέ, που βγάζουν ρεαλισμό και ειδικότερα στην απόδοση των χαρακτήρων. Πολλά ήταν τα σημεία που βοηθούσαν την ιστορία να πάει παρακάτω κι επείχαν θέση αφήγησης. Κανένα παράπονο κι από την επιμέλεια του χρωματισμού. Όλα τα χρώματα που επιλέχθηκαν ήταν “γλυκά” κι όμορφα στο μάτι, ενώ σχεδόν σε κάθε κεφάλαιο παρατηρούμε τουλάχιστον μία διαφορετική παλέτα. Αυτό, όμως, που επικρατεί είναι το πορτοκαλί του ηλιοβασιλέματος. :)

 

Τα εξτραδάκια είναι εγγύηση για την εν λόγω σειρά και πάντα με ενθουσιάζουν. Σε αυτόν τον τόμο θα σταθώ στην περιγραφή του origin του πρωταγωνιστή, την οποία βρήκα εμπεριστατωμένη κι άκρως ενημερωτική. :respect:

 


:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας πω τις εντυπώσεις μου και για τον 27ο τόμο της σειράς.  :)

 

Διαβάστηκε και η πολυθρύλητη Διάλυση των Εκδικητών και τα συναισθήματά μου είναι θετικότατα (παρά κάποιες ελάχιστες ενστάσεις μου). :)

 

Πρόκειται για ένα σενάριο, το οποίο χαρακτηρίζεται από τεράστιες σκηνές καταστροφής, που μερικές εξ’ αυτών με άφησαν με ανοιχτό το στόμα. :wow: Κυριολεκτικά πλημμυριζόμαστε με σκηνές εκρήξεων, απόλυτου χάους, ακόμα κι αλλοπρόσαλλης συμπεριφοράς κάποιων από τους βασικούς πρωταγωνιστές. Ο αναγνώστης σίγουρα συμμερίζεται το σάστισμα της στιγμής παρέα με τους Avengers. Κι όλα αυτά δοσμένα με αληθοφάνεια και με τέτοιον τρόπο, ώστε να κρατείται καλά κρυμμένο το ποιος ευθύνεται γι’ αυτόν τον όλεθρο. Έτσι, αναδίδονται κι αρώματα μυστηρίου, καθώς επίσης δημιουργούνται και πολλές απορίες, οι οποίες δεν λύνονται αν δεν έρθει το τελευταίο κεφάλαιο. Οι ήρωές μας βρίσκονται κυριολεκτικά στο μάτι του κυκλώνα κι, όπως λέμε στην καθομιλουμένη, δεν προλαβαίνουν να δουν τι τους χτύπησε κάθε φορά. Οφείλουμε να ομολογήσουμε, λοιπόν, ότι γίνονται μεγάλες και βαθιές τομές στην ιστορία της ομάδας.

 

Οι πρωταγωνιστές είναι πολλοί. Όχι μόνο οι Avengers εκείνης της εποχής, αλλά στην συνέχεια θα εμπλουτιστούν και με άλλους ήρωες που έχουν κάνει την θητεία τους στην ομάδα, καθώς επίσης κάνουν την εμφάνισή τους χαρακτήρες από τους X-Men. Μία παρέλαση αστέρων του Οίκου των Ιδεών, μερικών από τους οποίους δεν τους είχα ξαναδεί στα μέρη μας. :P Με αυτόν τον τρόπο, ο Bendis, ίσως να ήθελε να αποτίσει έναν άτυπο φόρο τιμής στους Εκδικητές, που επρόκειτο να διαλυθούν. Μερικά πρωτοκλασάτα ονόματα του χώρου πεθαίνουν με τρόπο σύντομο κι απάνθρωπο, γεμίζοντάς μας έκπληξη και μία αίσθηση ότι δεν αξίζουν ένα τέτοιο τέλος. Ήταν πραγματικά σοκαριστικό! :wow:

 

Όταν φτάνουμε στο φινάλε, η αγωνία και η ένταση καταλαγιάζουν και δίνουν την θέση τους στην θλίψη και την συγκίνηση. Γίνονται αναφορές σε παλιές υποθέσεις των Εκδικητών που ήταν ορόσημα στην πορεία τους. Μία τέτοια συγγραφική κίνηση μού έφερε στο μυαλό το τέλος κάποιων ταινιών και σειρών, στις οποίες παρουσιάζεται ένα ποτ-πουρί από την δράση του εκλιπόντα πρωταγωνιστή. Προσωπικά κατάφερε να με συγκινήσει. :sad1: Το αν είναι κατάλληλο ένα τέτοιο φινάλε γι’ αυτή την ομάδα, δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. Προσωπικά βρίσκω ότι ταιριάζει ένα τέτοιο τέλος...

 

Spoiler

...μιας και δεν θα ήταν πρέπον να διαλυθούν από το χέρι και το μένος κάποιου μοχθηρού αντιπάλου (μιας και θα καταστρεφόταν το γόητρό τους), αλλά μόνο εκ των έσω

 

...αν και κανένα τέλος δεν θα μπορούσε να ταιριάζει σε μία τέτοια ιστορία.

 

Στα αρνητικά μπορούμε να εντάξουμε το γεγονός ότι η ιστορία, ενώ φαίνεται γεμάτη, εντούτοις διαβάζεται απνευστί, αποκαλύπτοντας ότι στην πραγματικότητα είναι μικρή σε έκταση. Σε αυτό ίσως να συμβάλουν και οι σύντομοι διάλογοι που υπάρχουν στα κεφάλαια. Προσωπικά νιώθω καλύτερα όταν διαβάζω ιστορίες με μικρή έκταση, μιας κι έχουν λιγότερες πιθανότητες να κάνουν κοιλιά. Εδώ, όμως, παρατίθεται ένα κομβικό σημείο στην ιστορία των Avengers κι έτσι δεν θα με πείραζε αν υπήρχαν περισσότερες λεπτομέρειες. Όπως και να έχει, πάντως, με ικανοποίησε κι έτσι. :)

 

Κανένα παράπονο δεν θα μπορούσα να έχω κι από τον εικαστικό τομέα του κόμικ. Ο Finch έχει πάρει τόσο σοβαρά το σχέδιο, όσο ο Bendis το σενάριο και μας έδωσε αξιόλογα καρέ, στα οποία επικρατεί το ρεαλιστικό στοιχείο. Εκτός από τα πλάνα με την καταιγιστική πλοκή, που μας εκπλήσσουν, υπάρχουν και κάποιες σκηνές δραματικής υφής, στις οποίες αποτυπώνεται η συναισθηματική φόρτιση των πρωταγωνιστών. Πολύ ωραία στέκεται κι ο χρωματισμός, ο οποίος χρησιμοποιεί μία παλέτα ήπια στο μάτι. Ίσως, όμως, να ήθελε λίγη περισσότερη φωτεινότητα σε κάποια σημεία.

 


:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έγιναν εκ νέου σκαναρίσματα στους τόμους 27, 28 και στο οπισθόφυλλο του 16 προκειμένου να ανέβουν με καλύτερο χρωματισμό από τον προηγούμενο.

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0027.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0027z.jpg    MARVELGRAPHICNOVELS_0028.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0028z.jpg   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

57 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Έγιναν εκ νέου σκαναρίσματα στους τόμους 27, 28 και στο οπισθόφυλλο του 16 προκειμένου να ανέβουν με καλύτερο χρωματισμό από τον προηγούμενο.

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0027.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0027z.jpg    MARVELGRAPHICNOVELS_0028.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0028z.jpg   


Τα εξώφυλλα ναι μεν φαίνονται πιο όμορφα που τα κάνεις να έχουν τόσο έντονο χρωματισμό και κοντράστ, αλλά είναι παραπλανητικά.
Δεν έχουν τόσο ζωηρά χρώματα στην πραγματικότητα, ούτε είναι τόσο σκούρα.

Ίσως έπρεπε να βρεθεί μια χρυσή τομή μεταξύ καλαισθησίας και πραγματικότητας :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:


Τα εξώφυλλα ναι μεν φαίνονται πιο όμορφα που τα κάνεις να έχουν τόσο έντονο χρωματισμό και κοντράστ, αλλά είναι παραπλανητικά.
Δεν έχουν τόσο ζωηρά χρώματα στην πραγματικότητα, ούτε είναι τόσο σκούρα.

Ίσως έπρεπε να βρεθεί μια χρυσή τομή μεταξύ καλαισθησίας και πραγματικότητας :)

 

 

Δεν έχω τις ακριβείς γνώσεις για καλύτερη αποτύπωση δυστυχώς :( Ο @Retroplaymo νομίζω έχει μια καλύτερη άποψη πάνω στο θέμα. Προσωπικά επειδή σκανάρω σε δύο μηχανήματα, το ένα έχει αυτό το αποτέλεσμα, το άλλο λίγο θολά, γι' αυτό τα αντικατέστησα, αν κάποιος μπορεί να κάνει καλύτερη συντήρηση, μπορεί να ανεβάσει :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.