Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρε παιδιά, ομάδες είναι και πάνε πακέτο και ειδικά στα events & τα crossovers, θέλοντας και μη, εμπλέκονται (γιατί χρειάζεται!) πολύ περισσότεροι χαρακτήρες! Ακόμη και σε περιπτώσεις εκτός crossovers όμως (η σειρά μίας συγκεκριμένης ομάδας όπως οι Εκδικητές ή οι X-Men), θα πρέπει να μπαίνουν κάποιοι μπαλαντέρ χαρακτήρες (γνωστοί ως επί το πλείστον από άλλες ιστορίες) διότι από ένα σημείο και μετά δε μπορούν οι σεναριογράφοι να φτιάξουν ιστορίες με τα ίδια πέντε-δέκα μέλη κάθε φορά. Μετά από δεκαετίες καταντάει βαρετό. Την έκπληξη λοιπόν κάνει ο σεναριογράφος στους αναγνώστες, εισάγοντας γνωστές φάτσες από άλλες ιστορίες που υπήρξαν ξανά σύμμαχοι, είτε εχθροί που τώρα συμμαχούν κτλ. γιατί το φέρνουν έτσι οι συγκυρίες, λόγω συμφερόντων. Σε ότι αφορά το "Avengers: Μάχη στο Χρόνο" (τώρα το έπιασα κι εγώ και τέλειωσα μόλις τον 1ο τόμο) cameo δεν είναι παρά ελάχιστοι των ελαχίστων, εκτός κι αν αναφέρετε ως "χαρακτήρες" τις ορδές που σκάνε από κάθε γωνιά της ιστορίας της ανθρωπότητας (και όχι μόνο)... Ο Ασντέ μιλάει εκ του ασφαλούς διότι δεν έχει ο ίδιος ιστορία με τόσους χαρακτήρες για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Προτείνει με λίγα λόγια τα κόμικς που εκείνος βγάζει.

 

Ομολογώ πως δεν έχω διαβάσει τα άρθρα ακόμη για να δω αν είναι κατατοπιστικά ή όχι, καταλαβαίνω πάντως ότι αγανακτείτε όταν δε γνωρίζετε κάθε έναν απ' αυτούς ή αναφορές σε παλαιότερες ιστορίες όπου γίνεται σε αυτόν τον διπλό τόμο... Και σε φίλο που αγοράζει όλους τους τόμους και μπαίνει τώρα στα υπερηρωικά , του είπα ότι θα μπερδευτεί αρκετά με όλες αυτές τις αναφορές κι ελπίζω τα άρθρα να είναι κατατοπιστικά. Στην Ελλάδα. πάντως. όχι μόνο έχουν εκδοθεί ιστορίες με σχεδόν όλους αυτούς τους χαρακτήρες (την Songbird δεν την ήξερα προσωπικά, εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι), αλλά έχουν εκδοθεί και όλες οι ιστορίες που αναφέρονται μέσα! Τόσο στον Καμπανά στο "Σπάιντερ Μαν", όσο και στη "Μαμούθ Comix" μέσα απ' τις σειρές "X-Men" και "Ο Άνθρωπος Αράχνη", στις δευτερεύουσες ιστορίες των Εκδικητών της Δυτικής Ακτής (West Coast Avengers). Μα όλες όμως! Εάν τα άρθρα δεν ήταν βοηθητικά, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια λύση για τους αμύητους στο πολυσύμπαν αυτό, σε συγκεκριμένες εκδόσεις. Οι υπόλοιποι θέλουμε τέτοιες ιστορίες να εκδοθούν στην Ελλάδα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και να τις διαβάσουμε. Όσοι δε διαβάζουμε τις πρωτότυπες ξενόγλωσσες, ένα παραπάνω! Από κει και πέρα έγκειται στο κατά πόσο θέλει να εμβαθύνει ο εκάστοτε νέος αναγνώστης ή όχι. Δε θα μπορούσαν άλλωστε οι 60 τόμοι να αναλώνονται μονάχα σε καμιά 20αριά χαρακτήρες, ενώ υπάρχουν τόσο σημαντικές ιστορίες ομάδων που δεν έχουν εκδοθεί στη χώρα μας. Αυτό, τουλάχιστον, ελπίζω να το καταλαβαίνετε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Κριτικές για τα πιο πρόσφατα τεύχη της συλλογής:

 

Marvels

Δεν γίνεται τζάμπα τόσος χαμός για το Marvels. Πιστεύω πως είναι καταπληκτικό και πρέπει να βρίσκεται στην βιβλιοθήκη κάθε κομιξόφιλου. Η βασική ιδέα είναι η αναδρομή σε σημαντικά γεγονότα της ιστορίας της Marvel από την οπτική ενός απλού πολίτη. Ενώ θα μπορούσαν άνετα να γράψουν κάτι που θα βασίζονταν ξεκάθαρα στην νοσταλγία, το Marvels είναι προσεκτικά φτιαγμένο από άτομα που φαίνεται πως λατρεύουν την δουλειά τους. Ο πρωταγωνιστής Phil Sheldon, θα μπορούσε εύκολα να είναι ένας ρηχός χαρακτήρας που εξυπηρετεί την πλοκή ως "τα μάτια" του κοινού στον κόσμο της Marvel, όμως ο Busiek επέλεξε να γράψει έναν πολυεπίπεδο χαρακτήρα ο οποίος εξελίσσεται με της εποχές. Το απίστευτο σχέδιο του Ross (όχι του Bob, του Alex που είναι εξίσου καλός):lol: μιλάει από μόνο του. Σου κόβει την ανάσα, ειδικά στα πανοραμικά πλάνα. Το έξτρα υλικό είναι επίσης πλούσιο. Τα άρθρα για τον τρόπο που έψαχνε για πληροφορίες ο Busiek και τον τρόπο που ζωγραφίζει ο Ross είναι ότι πιο ενδιαφέρον έχουμε δει από "εξτραδάκια". Η μπορεί να λειτουργήσει και ως μύηση στο σύμπαν της Marvel. Δεν είχα διαβάσει τις περισσότερες από τις ιστορίες που αναφέρονται, ποτέ όμως δεν σταμάτησα να διαβάζω το Marvels με ενδιαφέρον. Θα έλεγα μάλιστα πως είναι ο δεύτερος αγαπημένος μου τόμος (μετά το Planet Hulk) και είναι ο πρώτος τόμος που θα πρότεινα σε έναν φίλο.

 

Avengers: Διάλυση

Είχα πει παλιότερα ότι δεν θα ήθελα να δω τον τόμο στην συλλογή επειδή φοβόμουν πως θα ήταν σαν το New Avengers που ήταν ο λιγότερο αγαπημένος μου τόμος. Δυστυχώς, ο φόβος μου επιβεβαιώθηκε. Η ιστορία είναι ένας χαμός από μάχες, χωρίς καμία πραγματική υπόσταση. Ο Bendis πολιορκεί τους Avengers με διάφορα γεγονότα προκειμένου να δημιουργήσει "την χειρότερη μέρα των Εκδικητών" αλλά όλα γίνονται τόσο γρήγορα που η ιστορία τελειώνει πριν καν αρχίσει. Κανένας από τους χαρακτήρες δεν ξεχωρίζει ενώ η ανατροπή στο τέλος δεν βγάζει κανένα νόημα και βασίζεται κυρίως στο σοκ. Ο Bendis έχει γράψει καλές ιστορίες (GotG, Secret War) αλλά αυτή δεν είναι μία από αυτές. Πιστεύω ένα από τα προβλήματα είναι ότι εστίασαν περισσότερο στους τίτλους που θα κυκλοφορήσουν μετά την ιστορία, παρά στην ίδια την ιστορία. Λ.χ. κάπου κάτι πάει να γίνει με τον Iron Man αλλά δεν επηρεάζει καθόλου την πλοκή, μόνο τις ιστορίες που γράφτηκαν μετά από αυτή. Οπότε, το Avengers: Διάλυση αντικαθιστά το New Avengers ως τον λιγότερο αγαπημένο μου τίτλο της συλλογής. Το μόνο που αξίζει είναι το artwork από κορυφαίους σχεδιαστές στα δύο τελευταία τεύχη.

 

Υ.Γ. @Kurdy Malloy και @Manitou, μη σας τρομάζει ο αριθμός ηρώων στον συγκεκριμένο τόμο. Οι περισσότεροι είναι απλώς για τις μάχες και δεν χρειάζεται κάποια προηγούμενη γνώση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

Ο Bendis πολιορκεί τους Avengers με διάφορα γεγονότα προκειμένου να δημιουργήσει "την χειρότερη μέρα των Εκδικητών" αλλά όλα γίνονται τόσο γρήγορα που η ιστορία τελειώνει πριν καν αρχίσει.  

 

Το Avengers: Διάλυση δεν είναι η χειρότερη μέρα των Εκδικητών επειδή  σταμάτησαν σαν ομάδα....Αλλά επειδή ήταν η αρχή του Bendis στο σενάριο της σειράς.  

 

Αυτό το αστείο γράφτηκε μόνο του ειλικρινά. :lol::lol:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

 Ο πρωταγωνιστής Phil Sheldon, θα μπορούσε εύκολα να είναι ένας ρηχός χαρακτήρας που εξυπηρετεί την πλοκή ως "τα μάτια" του κοινού στον κόσμο της Marvel, όμως ο Busiek επέλεξε να γράψει έναν πολυεπίπεδο χαρακτήρα ο οποίος εξελίσσεται με της εποχές.

Ο Phil Sheldon ήταν ένας ρηχός χαρακτήρας που ήταν "τα μάτια του κόσμου"  όλη την ώρα φοβόταν αν δεν ήταν ενουσιασμενος για τα λεφτά που θα πάρει από τις φωτογραφίες του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ενδιαφέρον ότι ο επόμενος τόμος είναι Punisher που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει. Μάλλον θα τον πάρω, το Avengers Διάλυση όχι δεν το πήρα, είπαμε επιλεκτικά. Μπράβο πάντως σε όλους εσάς που στηρίζετε τόσο πολύ την σειρά, νομίζω αντέχει προς το παρών και είναι πολύ πιθανό να ολοκληρωθεί(και οι 60 τόμοι). Άντε με το καλό και DC...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μετά την εισαγωγή που έκανα για διαφορά graphic novel και κόμικ,θα ήθελα να παραθέσω κάποια κριτική για τις ιστορίες "Forever part 1 και part 2" και "Captain America:the new deal" που έχω τελειώσει.

FOREVER:

PART 1:

Γενικώς η ιστορία είχε αρχή-μέση-τέλος.Μόνο που όλη η αρχή ήταν στο part 1 και συνεχώς γύριζε στο κεφάλι σου το ερώτημα "Για ποιο λόγο γίνονται όλα αυτά;" και στο τέλος του  part 1 το μόνο που με εξέπληξε ήταν ότι είχα αγωνία να δω τι θα γίνει στο part 2.

PART 2:

Σε αυτόν τον τόμο έχουμε την μέση και το τέλος,αλλά και προφανώς περισσότερη δράση και χωρίς κάποιο ερώτημα να μας ζαλίζει το κεφάλι!...:lol:.Επιπλέον όταν εμφανιζόταν η ειδική δύναμη του Ρικ Τζόουνς για να ενισχύσει την ομάδα,αλλά κι όταν σε κάποια καρέ που εμφανίζονταν οι "Φυλακές του Χρόνου" μου αρέσε που έβλεπα κάτι μαύρα κυκλάκια κολλητά το ένα με το άλλο.Αυτά τα κυκλάκια μου θύμισε τον Ben 10 όταν είναι να μεταμορφωθεί σε κάποιο εξωγήινο.Αυτό ήταν κάτι μπόνους που με έθιξε να συνεχίσω το διάβασμα...

ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ "FOREVER":

Επειδή σπουδάζω μαθηματικά,αλλά και μου αρέσει κι η φυσική όλο  το έργο ήταν ότι πρέπει!...Καθώς αυτά τα ταξίδια στο χρόνο και τα διάφορα "παιχνίδια" στο χρόνο με έκανε να του βάλω 10'(δεν έχω νιώσειμε άλλη ιστορία έτσι).Με το "παιχνίδια στο χρόνο" εννοώ όταν εμφανίζονταν στην ιστορία η "παλιά" και η "καινούρια" εκδοχή κάποιου ήρωα ταυτόχρονα!!!Τέλος βάζω αυτό το έργο τόσο ψηλά γιατί ο σεναριογράφος κι ο εικονογράφος αποθανάτισαν την ιστορία της MARVEL από τις απαρχές της μέχρι σήμερα(με το σήμερα εννοώ με το που ολοκληρώθηκαν και τα 12 κεφάλαια).Όντως ήταν ενα δύσκολο εγχείρημα που χρειαζόταν πολλές γνώσεις και τεχνικές σύνδεσης!!!

ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ "FOREVER"  ΜΕ ΤΟ "CAPTAIN AMERICA:THE NEW DEAL":

Από την αρχή του "Forever" βλέπουμε τον Captain America κάπως πεσμένο ψυχολογικά.Όπου μέχρι και το τέλος του "Forever" βλέπουμε τον Captain America να αποκτά αυτοπεποίθηση,αλλά και την ψυχική δύναμη ώστε στο τέλος να καταστρέψει τον παντοτινό κρύσταλλο και να μην τον χρησιμοποιήσει προς όφελός του.Αυτός πιστεύω ήταν ο κύριος λόγος που το "Captain America:The new deal" κυκλοφορήσε αμέσως μετά το "Forever part 2".Δηλαδή ήταν ο προάγγελος ώστε να δομήσει καλύτερα τον χαρακτήρα του Captain America.

"CAPTAIN AMERICA:THE NEW DEAL":

Επίσης ένας ακόμη λόγος που δεν κυκλοφορήσε στις 11 Σεπτέμβρη είναι ότι δεν είναι ελληνική επέτειος,αφού τις ελληνικές επετείους δεν γνωρίζουμε και γιατί έγιναν.Επειδή ήμουν πολύ μικρός στις 11 Σεπτεμβρίου 2001 (κι εκτός ότι έπεσαν οι δίδυμοι πύργοι δε γνωρίζω κάτι περισσότερο ) στο "The new deal" δεν μου "βγήκε" κατι σχετικό με την 11η  Σεπτεμβρίου.Το μόνο που κατάλαβα και με έκανε να αγαπήσω περισσότερο τον Captain America είναι ότι προστατεύει τους αθώους και τους "άλλους" χωρίς να νοιάζεται για τον εαυτό του.Ακόμη και τους "κακούς" θα προσπαθήσει να σώσει,εάν καταλάβει ότι μπορούν να σωθούν....

 

Επεξεργασία από olyssesmoore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μarvels

 

Σχεδόν δυόμιση μήνες μετά την τελευταία μου κριτική (Πλανήτης Χαλκ 2ο Μέρος) επανέρχομαι μ΄έναν τόμο που ήθελα καιρό να διαβάσω και είχα πολλές προσδοκίες απ΄αυτόν :)
Καταρχάς έχει πολύ πρωτότυπη υπόθεση. Περιγράφει τα γεγονότα στο υπερηρωικό σύμπαν της Marvel μέσα από τα μάτια ενός απλού καθημερινού ανθρώπου, ρεπόρτερ στο επάγγελμα.

Ξεκινάει απ΄τη δεκαετία του ΄40 με την 1η εμφάνιση υπερηρώων, συγκεκριμένα του Ανθρώπινου Πυρσού και του Σαμπ-Μαρίνερ.

Στο 2ο τεύχος κάνει ένα μεγάλο άλμα και μας πάει στην δεκαετία του ΄60 που έχουμε πλέον γεμίσει υπερήρωες.
Περιγράφει κάποια σημαντικά γεγονότα της Marvel, φαινομενικά ασύνδετα μεταξύ τους, με τον τρόπο που τα βίωσαν οι άνθρωποι.
Μ΄αρέσει αυτή η οπτική έτσι για αλλαγή. Δεν στέκεται πχ στην ηρωική νίκη των Avengers έναντι εξωγήινων εισβολέων, αλλά στην καταστροφή που προκάλεσε η μάχη τους στην πόλη.
Οι Χ-Μen στα μάτια των απλών ανθρώπων δεν είναι ήρωες προστάτες των αδύναμων, αλλά κάποιοι επικίνδυνοι μεταλλαγμένοι που έχουν σκοπό να αφανίσουν τους homo sapiens, ο Spider-Man είναι εγκληματίας που ευθύνεται για το θάνατο του αστυνόμου Στέισυ... κ.ο.κ.
Όσο όμως περνάνε τα χρόνια ο πρωταγωνιστής μας Φιλ Σέλντον εντρυφεί στους υπερήρωες ("θαύματα" όπως τους αποκαλεί) και αλλάζει άποψη γι΄αυτούς.

Όμως απ΄τη στιγμή που παύει να είναι αντικειμενικός και αποστασιοποιημένος, καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να συνεχίσει να κάνει το επάγγελμα του ρεπόρτερ και παραδίδει τα σκήπτρα.
 

Είναι ένα graphic novel που πρέπει να διαβαστεί απ΄όλους, υπερηρωικούς και μη.
Υπήρξαν κάποια σημεία που λίγο χάθηκα (εκεί με τον Γκαλάκτους πχ ή με τα επιχειρηματικά του Τόνυ Σταρκ).
Σίγουρα ένας που ξέρει καλά το σύμπαν της Marvel θα πιάσει όλες τις αναφορές σε σχέση με κάποιον σαν εμένα.

Αλλά εντάξει. Το να μη γνωρίζεις καλά τα γεγονότα που αναφέρονται στερεί πολύ μικρό μέρος της ευχαρίστησης.

Το σχέδιο του Ross πανέμορφο και πολύ ταιριαστό με την ιστορία.
Σε καθαρά υπερηρωικό κόμικ θεωρώ ότι είναι λίγο άκυρο. Πχ στο Kingdom Come της DC θεωρώ ότι δεν κολλούσε.

Θα προτιμούσα ένα λιγότερο ρεαλιστικό.

Αλλά για το Marvels είναι ταμάμ :)
Tα extras πάρα πολλά και αξίζουν. Θα μπορούσαν όμως να βάλουν κι αυτά που έχει η έκδοση της Anubis με τα άρθρα απ΄τις εφημερίδες. Βοηθάνε πολύ στην κατανόηση.

 

Overall.
Περίμενα να διαβάσω ένα αριστούργημα και σχεδόν το διάβασα.
Και λέω σχεδόν γιατί υπήρξαν 1-2 ψεγάδια, όπως το ότι κάποια γεγονότα όπως ανέφερα ήταν ασύνδετα και κάποια προϋπέθεταν καλές γνώσεις του Marvel universe.
Aλλά οκ, συνολικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Είναι απ΄τους καλύτερους τόμους της συλλογής. Αν κάποιος αγοράζει επιλεκτικά αυτόν οπωσδήποτε πρέπει να τον πάρει.


8.5/10 :)

 

Η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 

  1) The Amazing Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: 9/10

  2) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  3) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10

  4) Μarvels: 8.5/10
  5) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  6) Wolverine: 8/10
  7) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  8) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

  9) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο: 7.5/10

10) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο: 7.5/10

11) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
12) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
13) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
14) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
15) Iron Man: Extremis: 7/10

16) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

 

Ό,τι δεν υπάρχει στη λίστα δεν το διάβασα.

 

:beer:

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

7 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Επίσης ένας ακόμη λόγος που δεν κυκλοφορήσε στις 11 Σεπτέμβρη είναι ότι δεν είναι ελληνική επέτειος,αφού τις ελληνικές επετείους δεν γνωρίζουμε και γιατί έγιναν.Επειδή ήμουν πολύ μικρός στις 11 Σεπτεμβρίου 2001 (κι εκτός ότι έπεσαν οι δίδυμοι πύργοι δε γνωρίζω κάτι περισσότερο ) στο "The new deal" δεν μου "βγήκε" κατι σχετικό με την 11η  Σεπτεμβρίου.

:lol: Ολόκληρη μύτη μελιτζάνα του Μπίν δεν την είδες;  Για να ξέρεις την 11 Σεπτεμβρίου σε όλο το κόσμο γιορτάζουμε όταν οι "άλλοι" είπαν το ΟΧΙ στον καπτεν Αμερικα.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, Γουλβι είπε:

:lol: Ολόκληρη μύτη μελιτζάνα του Μπίν δεν την είδες;  Για να ξέρεις την 11 Σεπτεμβρίου σε όλο το κόσμο γιορτάζουμε όταν οι "άλλοι" είπαν το ΟΧΙ στον καπτεν Αμερικα.:lol:

Τι εννοείς;Δεν κατάλαβα.Μπορείςνα γίνεις πιο κατανοητός;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

18 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Τι εννοείς;Δεν κατάλαβα.Μπορείςνα γίνεις πιο κατανοητός;

Στη αρχή του κόμικ έχουν σκιτσάρει την μύτη του τρομοκράτη Μπιν Λάντεν, για το δεύτερο σχόλιο μου  με το ΟΧΙ φυσικά είναι σάτιρα στις λάθος απαντήσεις που δίνουν τα παιδάκια όταν τα ρωτάνε στα δελτία ειδήσεων τι γιορτάζουμε σήμερα. Internet έχεις ότι άλλη απορία έχες με την 11 Σεπτεμβρίου στην Αμερική πηγενε ψαξτη για το πώς συνδέεται το κόμικ με αυτή. Προσωπικά η ιστορία  του Νέο καθεστώς δεν μου άρεσε δεν με ενδιαφέρει να βλέπω πολιτικά θέματα στα κόμικ που διαβάζω. Αν αγόραζα επιλεκτικά την συλλογή σίγουρα δεν θα αγόραζα αυτό τον τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

17 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

Στη αρχή του κόμικ έχουν σκιτσάρει την μύτη του τρομοκράτη Μπιν Λάντεν, για το δεύτερο σχόλιο μου  με το ΟΧΙ φυσικά είναι σάτιρα στις λάθος απαντήσεις που δίνουν τα παιδάκια όταν τα ρωτάνε στα δελτία ειδήσεων τι γιορτάζουμε σήμερα. Internet έχεις ότι άλλη απορία έχες με την 11 Σεπτεμβρίου στην Αμερική πηγενε ψαξτη για το πώς συνδέεται το κόμικ με αυτή. Προσωπικά η ιστορία  του Νέο καθεστώς δεν μου άρεσε δεν με ενδιαφέρει να βλέπω πολιτικά θέματα στα κόμικ που διαβάζω. Αν αγόραζα επιλεκτικά την συλλογή σίγουρα δεν θα αγόραζα αυτό τον τόμο.

Κυρίως το πρώτο σχόλιο δε κατάλαβα.Όσο για το δεύτερο είμαι οκ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Περίμενα να διαβάσω ένα αριστούργημα και σχεδόν το διάβασα.

Και λέω σχεδόν γιατί υπήρξαν 1-2 ψεγάδια, όπως το ότι κάποια γεγονότα όπως ανέφερα ήταν ασύνδετα και κάποια προϋπέθεταν καλές γνώσεις του Marvel universe.
Aλλά οκ, συνολικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Το 2ο είναι "μόνιμο ψεγάδι" σε ότι αφορά υπερηρωικά της "Marvel Comics" & της "DC Comics", διότι κανένα κόμικ της σειράς αυτής δεν έχει δημιουργηθεί για κάποιον που δεν έχει διαβάσει κάποια στοιχειώδη από τους χαρακτήρες αυτούς. Κανένα! Για παράδειγμα, η έλευση του Γκαλάκτους στη Γη είναι από τις πλέον κλασικές ιστορίες των Τεσσάρων Φανταστικών! Μην έχουμε αυταπάτες, τα άρθρα είναι βοηθητικά αλλά δε σημαίνει ότι θα σου λύσουν κάθε απορία. Και άλλα θα έχουν έστω μικρές αναφορές που όμως περνάνε "στο έτσι" (π.χ. μια σκέψη του Πήτερ Πάρκερ για γεγονότα και πρόσωπα του παρελθόντος που αφορούσαν τη ζωή του). Στο "Marvels" οπτικοποιείται το παρελθόν μέσα από τα μάτια του δημοσιογράφου (και μάλιστα "στέκεται" σε πολύ σημαντικά!) και γι' αυτό δεν το προσπερνάς και μπαίνεις στη διαδικασία ν' αναρωτηθείς για τα γεγονότα στα οποία αναφέρεται. Εγώ προτίθεμαι πάντως να ψάξω τις ελληνικές εκδόσεις και να σας πω σε ποια τεύχη θα διαβάσετε τις ιστορίες αυτές, είτε εάν αυτές υπάρχουν στη βιβλιοθήκη της "ΛΕ.ΦΙ.Κ." και έχετε πρόσβαση εκεί, είτε κατεβάζοντάς τες από τα σαρωμένα που έχουν οι φίλοι της "Αρχειοθήκης Comics". Σε ασπρόμαυρα ενδεχομένως και με χειρότερη μετάφραση, αλλά ακόμη κι έτσι, εάν ενδιαφέρεστε μπορούμε να τα εντοπίσουμε. Μόνο θα παρακαλέσω να βάζετε σε spoilers ότι αναζητάτε και συνεχίζω κατά τον ίδιο τρόπο, διότι κάποιοι μπορεί να μην τα έχουν διαβάσει. Όχι μόνο για το "Marvels", αλλά γενικά! Σε ότι δε θυμάμαι ή δε μπορώ να το βρω, ίσως μπορούν να βοηθήσουν κι άλλοι φίλοι. :) Στα "ασύνδετα γεγονότα" δε ξέρω σε τι αναφέρεσαι... Πάνε βέβαια και 22πόσα χρόνια που το 'χω διαβάσει από τη "Modern Times", μιας και το σκληρόδετο της "Anubis" δεν το πήρα ο κόπανος τότε... Δεν περίμενα, βλέπεις, ότι θα μπορούσε κάποια στιγμή να εξαντληθεί και έδινα προτεραιότητα σε όσα δεν είχα διαβάσει καθόλου... wall.gifΚατά συνέπεια δεν έχω διαβάσει ακόμη το #0. Αυτές τις μέρες θα το ξαναπιάσω επιτέλους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

11 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Μarvels

 

Σχεδόν δυόμιση μήνες μετά την τελευταία μου κριτική (Πλανήτης Χαλκ 2ο Μέρος) επανέρχομαι μ΄έναν τόμο που ήθελα καιρό να διαβάσω και είχα πολλές προσδοκίες απ΄αυτόν :)
Καταρχάς έχει πολύ πρωτότυπη υπόθεση. Περιγράφει τα γεγονότα στο υπερηρωικό σύμπαν της Marvel μέσα από τα μάτια ενός απλού καθημερινού ανθρώπου, ρεπόρτερ στο επάγγελμα.

Ξεκινάει απ΄τη δεκαετία του ΄40 με την 1η εμφάνιση υπερηρώων, συγκεκριμένα του Ανθρώπινου Πυρσού και του Σαμπ-Μαρίνερ.

Στο 2ο τεύχος κάνει ένα μεγάλο άλμα και μας πάει στην δεκαετία του ΄60 που έχουμε πλέον γεμίσει υπερήρωες.
Περιγράφει κάποια σημαντικά γεγονότα της Marvel, φαινομενικά ασύνδετα μεταξύ τους, με τον τρόπο που τα βίωσαν οι άνθρωποι.
Μ΄αρέσει αυτή η οπτική έτσι για αλλαγή. Δεν στέκεται πχ στην ηρωική νίκη των Avengers έναντι εξωγήινων εισβολέων, αλλά στην καταστροφή που προκάλεσε η μάχη τους στην πόλη.
Οι Χ-Μen στα μάτια των απλών ανθρώπων δεν είναι ήρωες προστάτες των αδύναμων, αλλά κάποιοι επικίνδυνοι μεταλλαγμένοι που έχουν σκοπό να αφανίσουν τους homo sapiens, ο Spider-Man είναι εγκληματίας που ευθύνεται για το θάνατο του αστυνόμου Στέισυ... κ.ο.κ.
Όσο όμως περνάνε τα χρόνια ο πρωταγωνιστής μας Φιλ Σέλντον εντρυφεί στους υπερήρωες ("θαύματα" όπως τους αποκαλεί) και αλλάζει άποψη γι΄αυτούς.

Όμως απ΄τη στιγμή που παύει να είναι αντικειμενικός και αποστασιοποιημένος, καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να συνεχίσει να κάνει το επάγγελμα του ρεπόρτερ και παραδίδει τα σκήπτρα.
 

Είναι ένα graphic novel που πρέπει να διαβαστεί απ΄όλους, υπερηρωικούς και μη.
Υπήρξαν κάποια σημεία που λίγο χάθηκα (εκεί με τον Γκαλάκτους πχ ή με τα επιχειρηματικά του Τόνυ Σταρκ).
Σίγουρα ένας που ξέρει καλά το σύμπαν της Marvel θα πιάσει όλες τις αναφορές σε σχέση με κάποιον σαν εμένα.

Αλλά εντάξει. Το να μη γνωρίζεις καλά τα γεγονότα που αναφέρονται στερεί πολύ μικρό μέρος της ευχαρίστησης.

Το σχέδιο του Ross πανέμορφο και πολύ ταιριαστό με την ιστορία.
Σε καθαρά υπερηρωικό κόμικ θεωρώ ότι είναι λίγο άκυρο. Πχ στο Kingdom Come της DC θεωρώ ότι δεν κολλούσε.

Θα προτιμούσα ένα λιγότερο ρεαλιστικό.

Αλλά για το Marvels είναι ταμάμ :)
Tα extras πάρα πολλά και αξίζουν. Θα μπορούσαν όμως να βάλουν κι αυτά που έχει η έκδοση της Anubis με τα άρθρα απ΄τις εφημερίδες. Βοηθάνε πολύ στην κατανόηση.

 

Overall.
Περίμενα να διαβάσω ένα αριστούργημα και σχεδόν το διάβασα.
Και λέω σχεδόν γιατί υπήρξαν 1-2 ψεγάδια, όπως το ότι κάποια γεγονότα όπως ανέφερα ήταν ασύνδετα και κάποια προϋπέθεταν καλές γνώσεις του Marvel universe.
Aλλά οκ, συνολικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Είναι απ΄τους καλύτερους τόμους της συλλογής. Αν κάποιος αγοράζει επιλεκτικά αυτόν οπωσδήποτε πρέπει να τον πάρει.


8.5/10 :)

 

Η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 

  1) The Amazing Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: 9/10

  2) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  3) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10

  4) Μarvels: 8.5/10
  5) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  6) Wolverine: 8/10
  7) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  8) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

  9) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο: 7.5/10

10) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο: 7.5/10

11) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
12) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
13) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
14) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
15) Iron Man: Extremis: 7/10

16) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

 

Ό,τι δεν υπάρχει στη λίστα δεν το διάβασα.

 

:beer:

 

 

 

Δύο γεγονότα στο Marvels που φαίνονται ασύνδετα είναι ο γάμος του Ριντ και της Σούζαν (Mister Fantastic και Invinsible Girl,μέλη των Fantastic Four) και η επίθεση των Sentinels.Το αναφέρει αυτό ο ίδιος ο Busiek στο δυσέλιδο σχόλιό του που έχει το τεύχος της συλλογής για το Marvels. Λέει πως ακόμα και με τη τεράστια έρευνα που έκανε,δεν μπόρεσε να βρει/δεν ήταν σίγουρος ποιο προηγήθηκε.Οπότε τα έβαλε στο Marvels να γίνονται την ίδια μέρα ουσιαστικά.Τελικά έγιναν την ίδια μέρα ή κάποιο από τα δύο προηγήθηκε;

 

Πάντως καλή φάση ο Busiek γενικά,ξέρει τόσα για την γενική ιστορία της Marvel που θα βάλει την κάθε τι λεπτομέρεια και θα φτιάξει κάτι όμορφο το οποίο θα σε προσκαλέσει να το ψάξεις παραπάνω.Ξέρω πως η Μάχη στο Χρόνο και ίσως ακόμα και το Marvels μπέρδεψε πολλούς φίλους μαζί με μένα με τη πληθώρα των αναφορών,γεγονότων,ομάδων και χαρακτήρων που κάποιοι ξέρουν και εγώ όχι.Αλλά τώρα που το σκέφτομαι,προτιμώ στη πένα άτομα σαν τον Busiek που ξέρουν υπερβολικά πολλά για τους χαρακτήρες και τα συμβάντα στη Marvel παρά αυτούς που δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα.Και πάλι όμως το να γράφεις "συνέχειες" από εκεί που σταμάτησαν οι προηγούμενοι  σεναριογράφοι δεν είναι εύκολο,οπότε είμαι άδικος. 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξέρω ότι πάει καιρός από τότε που κυκλοφόρησε το δεύτερο μέρος της "Μάχης στον χρόνο", αλλά τώρα ευκαίρησα να το διαβάσω. Ας πω, λοιπόν, την γνώμη μου. :)

 

Ξεκίνησα να διαβάζω το δεύτερο μέρος κάπως μουδιασμένος κι ο λόγος ήταν ότι δεν τα πήγα καλά με το πρώτο μέρος. Δυστυχώς δεν φαίνεται να έχει αλλάξει θεαματικά η γνώμη μου. :( Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η παρούσα ιστορία απευθύνεται σε λίγους, διαβασμένους κι εκλεκτούς αναγνώστες.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση εδώ είναι ότι το κάθε κεφάλαιο (τουλάχιστον τα τρία πρώτα) έχει ξεχωριστή "προσωπικότητα". Έτσι στο πρώτο γίνεται η περιπετειώδης σύνδεση με το άτυπο πρώτο μέρος, που μας δίνει πολλές ατομικές μάχες με το ασυνείδητο, στο δεύτερο γίνονται οι απαραίτητες αποκαλύψεις και δίνονται εξηγήσεις (κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε! :lol: ), ενώ στο τρίτο θα βρούμε μία παράξενη εξομολόγηση του Κανγκ, η οποία με έκανε να νιώσω όπως ο Λογοθέτης στην "Γκαρσονιέρα για δέκα".

 

1015782303_.thumb.jpg.a034d758618ccc32697179705724d952.jpg

 

Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι εκτίμησα τον ανατρεπτικό του χαρακτήρα στην υπόθεση. Η ιστορία θα συνεχίσει σε παρόμοιους ρυθμούς και θα προσφέρει πολλές σκηνές μαχών, ανατροπών, ακόμα και μηχανορραφίες. Κι ενώ από τις μάχες δεν είχα κανένα μεγάλο παράπονο, όλα τα υπόλοιπα με απογοήτευσαν. Η βασική ιδέα γίνεται κατανοητή, αλλά η εξέλιξη του μύθου είναι τρομερά δυσνόητη, τουλάχιστον για εμένα. Χωρίς αίσθημα υπερβολής, δεν θυμάμαι άλλη ιστορία να με έχει κουράσει τόσο όσο η συγκεκριμένη. Και δεν με κούρασε επειδή ήταν κακή, αλλά επειδή απλά...δεν καταλάβαινα και πολλά! Όσο κι αν προσπάθησα να συγκεντρωθώ στα καρέ, δύσκολα έβγαζα συμπεράσματα. Ο σεναριογράφος νομίζω ότι δείχνει υπερβάλλοντα ζήλο και το παρακάνει συγγραφικά, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μην βγαίνει ιδιαίτερο νόημα. Οι αναφορές σε ιστορίες κι ονόματα, τόσο στο παρελθόν, όσο και στο μέλλον (και σε διάφορες χωροχρονικές στιγμές) είναι κυριολεκτικά άπειρες. Κι αν αυτές οι ιστορίες υφίστανται παλαιότερα, ο Busiek τις φέρνει στα μέτρα της δικής του ιστορίας, θυμίζοντας την αντίστοιχη δουλειά του Don Rosa στον "Βίο & Πολιτεία"! :P Να παίρνει δηλαδή γεγονότα και φράσεις από ήδη υπάρχουσες δουλειές και να τις προσαρμόζει στην δική του δουλειά (πάντα με την καλή έννοια)! Το φινάλε παραδέχομαι ότι είναι εκρηκτικό και στο οποίο παρελαύνουν όλοι οι Avengers που θα μπορούσε να πλάσει ανθρώπινος νους! :wow: Κρατάει περισσότερο από το συνηθισμένο και καταφέρνει να καθηλώνει. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε μία τέτοια κατάληξη. Από εκεί και πέρα αφήνει υποσχέσεις για επόμενο κύκλο γεγονότων, κάτι που δεν ξέρω αν θα πρέπει να με χαροποιήσει ή να με κάνει να κρυφτώ!  :help:

 

Εν κατακλείδι, θα εμμείνω στην θέση μου ότι πρόκειται για μία ιστορία παράλογα παραφορτωμένη με Sci-Fi τερτίπια, με πάμπολλα συμβάντα και πρωταγωνιστές, που σίγουρα δεν συστήνεται ούτε ακόμα και στους μέτρια μυημένους μαρβελάκιδες. Μπορεί να την ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή, όχι σύντομα όμως. Ίσως όταν μεγαλώσω! :D Και φυσικά μιλάμε για μία ιστορία που θα αρέσει στον φίλο @Retroplaymo , μιας και κάνει αναφορές στο αγαπημένο του είδος κόμικς! :lol:

 

1492940562_.thumb.jpg.910cfea4eb6950fc5af59a47c44fc2ce.jpg

 

Για το σχέδιο δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. Ο Pacheco είχε να εκτελέσει μία δύσκολη αποστολή, λόγω του πλουραλισμού σκηνών μάχης αλλά και των πολλών χαρακτήρων και πιστεύω ότι την έφερε εις πέρας με επιτυχία. Ειδικά όταν έπρεπε να δημιουργήσει τους ίδιους ήρωες από άλλες χρονικές στιγμές, το έκανε δεξιοτεχνικά! Και φυσικά υπάρχουν κι αυτά τα ολοσέλιδα "πλάνα" του που με άφησαν με ανοιχτό το στόμα! :wow: Επίσης, βγάζει μία όμορφη "ρετρίλα", η οποία ταιριάζει στα γούστα μου.

 

Όπως πάντα οι λάτρεις του έξτρα υλικού θα βρουν, γι' ακόμα μία φορά, τον Παράδεισό τους. :flowers7: Θα ήθελα, όμως, να σταθώ σε έναν πίνακα που παρατίθεται και περιέχει όλους τους διατελέσαντες Εκδικητές, καθώς και σε ποιο τεύχος έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση με την ομάδα. Πραγματικά εξαιρετική μελέτη! :clap2:

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Δύο γεγονότα στο Marvels που φαίνονται ασύνδετα είναι ο γάμος του Ριντ και της Σούζαν (Mister Fantastic και Invinsible Girl,μέλη των Fantastic Four) και η επίθεση των Sentinels.Το αναφέρει αυτό ο ίδιος ο Busiek στο δυσέλιδο σχόλιό του που έχει το τεύχος της συλλογής για το Marvels. Λέει πως ακόμα και με τη τεράστια έρευνα που έκανε,δεν μπόρεσε να βρει/δεν ήταν σίγουρος ποιο προηγήθηκε.Οπότε τα έβαλε στο Marvels να γίνονται την ίδια μέρα ουσιαστικά.Τελικά έγιναν την ίδια μέρα ή κάποιο από τα δύο προηγήθηκε;

 

Πάντως καλή φάση ο Busiek γενικά,ξέρει τόσα για την γενική ιστορία της Marvel που θα βάλει την κάθε τι λεπτομέρεια και θα φτιάξει κάτι όμορφο το οποίο θα σε προσκαλέσει να το ψάξεις παραπάνω.Ξέρω πως η Μάχη στο Χρόνο και ίσως ακόμα και το Marvels μπέρδεψε πολλούς φίλους μαζί με μένα με τη πληθώρα των αναφορών,γεγονότων,ομάδων και χαρακτήρων που κάποιοι ξέρουν και εγώ όχι.Αλλά τώρα που το σκέφτομαι,προτιμώ στη πένα άτομα σαν τον Busiek που ξέρουν υπερβολικά πολλά για τους χαρακτήρες και τα συμβάντα στη Marvel παρά αυτούς που δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα.Και πάλι όμως το να γράφεις "συνέχειες" από εκεί που σταμάτησαν οι προηγούμενοι  σεναριογράφοι δεν είναι εύκολο,οπότε είμαι άδικος. 

Κάτι παρόμοιο αναφέρει στο εισαγωγικό του σημείωμα ο διευθυντής εκδόσεων της "Panini" στην Ευρώπη, Marco M. Lupoi, στα 2 "Avengers: Μάχη στο Χρόνο" που διαβάζω από χθες! Επειδή και εκεί η θεματολογία έχει να κάνει με γεγονότα που συνέβησαν στο παρελθόν, όχι τόσο σημαντικά βέβαια αλλά αλίμονο αν δεν ήταν συνεπής και διαβασμένος ο Kurt Busiek στις προγενέστερες ιστορίες και δεν είχε μελετήσει προτού γράψει! Οι φαν δε συγχωρούσαν! :D

 

Η εισβολή των Sentinel αφορά μεταλλαγμένους και συνήθως τους συναντούμε στους X-Men και όχι των Τεσσάρων Φανταστικών, αλλά νομίζω πως ο γάμος προηγείται χρονικά... Δε θυμάμαι να έχω διαβάσει καμία από τις δύο περιπτώσεις σε ελληνικά κόμικς. Με μία ψακτική που έκανα όμως, ο γάμος δημοσιεύτηκε στις 1 Οκτωβρίου 1965 ("Fantastic Four Annual" #3), τα Sentinels εμφανίζονται για πρώτη φορά σε ιστορία των X-Men στις 10 Νοεμβρίου 1965 ("Uncanny X-Men" #14), μέχρι να φτάσουμε όμως σε μαζική επίθεση (αν εννοείς κάτι τέτοιο), λογικά θα πέρασαν μήνες! Οπότε ο γάμος προηγείται. Αν εννοεί αυτή την πρώτη επαφή, τότε προηγείται η εμφάνιση του/των Sentinel/s.

 

Οτιδήποτε έχει να κάνει με το χρόνο εντάσσεται στη σκληροπυρηνική επιστημονική φαντασία φίλε Indian κι αν δε σε μπέρδευε, δε θα ήταν και καλό! :)  Μη νομίζεις όμως ότι ένας που έχει διαβάσει παραπάνω ιστορίες δε θα μπερδευτεί... Προσωπικά, κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης και ειδικά απ' τον 2ο τόμο κι έπειτα που άρχισαν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα από τον αιχμάλωτο, έβαζα στο μυαλό μου και άλλες ιστορίες που δεν αναφέρονται μέσα, για να σκεφτώ αν όντως

 

Spoiler

ο Immortus είχε παρέμβει ή ήταν παραπλανητικά όσα έλεγε το φάντασμα αυτό ή συνέβαινε κάτι άλλο, με αποτέλεσμα να με μπερδεύει ακόμα περισσότερο! Αν δεν τις ήξερα και έμενα στα δεδομένα που δίνουν οι τόμοι, δε θα είχα αυτόν τον πονοκέφαλο!

 

Αυτός είναι και ο λόγος που έμεινα στη μέση και σήμερα. Σε γενικές γραμμές, πάντως, οποιαδήποτε θεωρία αφορά τη διάσταση του Χρόνου στην επιστημονική φαντασία θα παρουσιάζεται ολοένα και πιο πολύπλοκη με όλες τις νεότερες επιστημονικές θεωρίες που υπάρχουν, για να γίνει περισσότερο πιστευτή. Κι εφόσον συμβαίνει στη Λογοτεχνία, θα συμβαίνει και στα Κόμικς, στον Κινηματογράφο ("The Butterfly Effect", "Primer", "Interstellar") & στην Τηλεόραση ("Dark", "Twelve Monkeys", "Continuum"). Αύριο θα το τελειώσω και πάω να πιάσω το "Marvels" ξανά, διότι με βάλατε στην πρίζα και τέτοιο αριστούργημα θέλω επιτέλους να το ξαναπιάσω! Το 'χα διαβάσει 3-4 φορές τότε και με είχε συνεπάρει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34892
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  12
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Καλημέρα παιδία.'Εχω καιρο να τα πω στο φορουμ,έχω αφήσει την συλλογή λίγο πίσω και μόλις είδα οτι δεν υπάρχουν κάποια τεύχη διαθέσιμα στην επίσημη σελίδα https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/marvel-black/results,13-72

 

Πως μπορώ να τα βρω;; Δεν γίνεται να τα αφήσω έτσι με "σπασμένη" τη ράχη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Στο σχόλιο του @Mandrake σχετικά με το "μόνιμο ψεγάδι" των τόμων αυτών,έχω να προσθέσω ότι καλά κάνει και υπάρχει αυτό το ψεγάδι. Το αν ο τόμος έχει πολλές αναφορές σε παλιές ιστορίες (με αποτέλεσμα να γίνει λαχταριστός για τους σταθερούς αναγνώστες των Marvel comic) δεν είναι πρόβλημα του τόμου, αλλά δικό μου που δεν έχω διαβάσει τα παλιά. Για αυτό για έναν νέο αναγνώστη υπάρχει η επιλογή του τι θα πάρει, για αυτό υπάρχουν τα εισαγωγικά σημειώματα (να σώσουν ότι μπορούν) και για αυτό και υπάρχουν και παλιά διαθέσιμα τεύχη και άνθρωποι εδώ μέσα που με χαρά μας τα υποδεικνύουν ώστε αν θέλουμε να τα προμηθευτούμε. Well done Λοιπόν!:beer5:

 

Υ.Γ. @Indian μολόγα: Είσαι και εσύ "Ισμίνη Καλέση και τα μυαλά στον φούρνο" ? :lol:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

10 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Το 2ο είναι "μόνιμο ψεγάδι" σε ότι αφορά υπερηρωικά της "Marvel Comics" & της "DC Comics", διότι κανένα κόμικ της σειράς αυτής δεν έχει δημιουργηθεί για κάποιον που δεν έχει διαβάσει κάποια στοιχειώδη από τους χαρακτήρες αυτούς. Κανένα! Για παράδειγμα, η έλευση του Γκαλάκτους στη Γη είναι από τις πλέον κλασικές ιστορίες των Τεσσάρων Φανταστικών! Μην έχουμε αυταπάτες, τα άρθρα είναι βοηθητικά αλλά δε σημαίνει ότι θα σου λύσουν κάθε απορία. Και άλλα θα έχουν έστω μικρές αναφορές που όμως περνάνε "στο έτσι" (π.χ. μια σκέψη του Πήτερ Πάρκερ για γεγονότα και πρόσωπα του παρελθόντος που αφορούσαν τη ζωή του). Στο "Marvels" οπτικοποιείται το παρελθόν μέσα από τα μάτια του δημοσιογράφου (και μάλιστα "στέκεται" σε πολύ σημαντικά!) και γι' αυτό δεν το προσπερνάς και μπαίνεις στη διαδικασία ν' αναρωτηθείς για τα γεγονότα στα οποία αναφέρεται. Εγώ προτίθεμαι πάντως να ψάξω τις ελληνικές εκδόσεις και να σας πω σε ποια τεύχη θα διαβάσετε τις ιστορίες αυτές, είτε εάν αυτές υπάρχουν στη βιβλιοθήκη της "ΛΕ.ΦΙ.Κ." και έχετε πρόσβαση εκεί, είτε κατεβάζοντάς τες από τα σαρωμένα που έχουν οι φίλοι της "Αρχειοθήκης Comics". Σε ασπρόμαυρα ενδεχομένως και με χειρότερη μετάφραση, αλλά ακόμη κι έτσι, εάν ενδιαφέρεστε μπορούμε να τα εντοπίσουμε. Μόνο θα παρακαλέσω να βάζετε σε spoilers ότι αναζητάτε και συνεχίζω κατά τον ίδιο τρόπο, διότι κάποιοι μπορεί να μην τα έχουν διαβάσει. Όχι μόνο για το "Marvels", αλλά γενικά! Σε ότι δε θυμάμαι ή δε μπορώ να το βρω, ίσως μπορούν να βοηθήσουν κι άλλοι φίλοι. :) Στα "ασύνδετα γεγονότα" δε ξέρω σε τι αναφέρεσαι... Πάνε βέβαια και 22πόσα χρόνια που το 'χω διαβάσει από τη "Modern Times", μιας και το σκληρόδετο της "Anubis" δεν το πήρα ο κόπανος τότε... Δεν περίμενα, βλέπεις, ότι θα μπορούσε κάποια στιγμή να εξαντληθεί και έδινα προτεραιότητα σε όσα δεν είχα διαβάσει καθόλου... wall.gifΚατά συνέπεια δεν έχω διαβάσει ακόμη το #0. Αυτές τις μέρες θα το ξαναπιάσω επιτέλους!

Είναι κι αυτό που αναφέρει ο @O Φρατζάτος με το γάμο του Rid και τους Sentinels, αλλά εμένα λίγο πολύ όλα τα γεγονότα μου φάνηκαν ασύνδετα.
Με την έννοια ότι το ένα δεν είναι λογική εξέλιξη του άλλου.
Πχ συλλαμβάνει ο Spider-Man τον Dr Οctopus και στο καπάκι μαθαίνουμε ότι εθεάθη ο Daredevil να μονομαχεί με την Black Widow για λόγο που δεν εξηγείται.

Έπειτα βλέπουμε και μια επίθεση του Νamor στη Νέα Υόρκη.
Kαταλαβαίνω βέβαια το concept της ιστορίας, όλα αυτά συμβαίνουν ταυτόχρονα σε διαφορετικές σειρές της Marvel, απλά λίγο μπερδεύεσαι αν σε πετάει απ΄το ένα στο άλλο. Ειδικά αν δεν έχεις πολλές γνώσεις όπως εγώ.

Έχει πάντως το ενδιαφέρον του να κάτσεις να ψάξεις σε ποια γεγονότα αναφέρεται η ιστορία.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που μιλάμε για μια απ΄τις καλύτερες και πιο καλογραμμένες ιστορίες της σειράς (Μarvels) και από κάτω αναφέρεται μια απ΄τις χειρότερες και πιο δυσνότητες (Avengers Forever) και βλέπουμε ότι συγγραφέας είναι και στις δύο ο ίδιος :lol:

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Είναι κι αυτό που αναφέρει ο @O Φρατζάτος με το γάμο του Rid και τους Sentinels, αλλά εμένα λίγο πολύ όλα τα γεγονότα μου 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που μιλάμε για μια απ΄τις καλύτερες και πιο καλογραμμένες ιστορίες της σειράς (Μarvels) και από κάτω αναφέρεται μια απ΄τις χειρότερες και πιο δυσνότητες (Avengers Forever) και βλέπουμε ότι συγγραφέας είναι και στις δύο ο ίδιος :lol:

 

 

 

Δυσνόητη το Forever ναι,αλλά όχι και χάλια σαν ιστορία.Μια ιστορία με "μποτούλα" είναι πιο χάλια από το Forever.  :lol:

 

Επείσης @Mandrake ευχαριστώ πολύ.Γνωρίζω πως οι Sentinels ήταν στους x-men και ο γάμος στους F4,δύο γεγονότα για διαφορετικές ομάδες αντίστοιχα.Στο κεντρικό χρονολόγιο δεν ήξερα που ειναι το καθένα,δε λες πάλι καλά που σε τέτοιες φάσεις η marvel κάνει ιστορίες της "σημερινής μέρας" και όχι "στο μέλλον" ή "παρελθόν.Γιατί αυτό θα μπέρδευε τα πράγματα περισσότερο. :lol:  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

10 ώρες πριν, Indian είπε:

...ότι η παρούσα ιστορία απευθύνεται σε λίγους, διαβασμένους κι εκλεκτούς αναγνώστες, που ΔΕΝ διαβάζουν ιστορίες με παπιά, ποντικούς και άλλα συναφή ζωάκια!

 

Αυτό, που αποκρύπτεις πράγματα και δεν καταθέτεις αλήθειες, με κάνει έξαλλο!!!!  :moutra2::trixes:
 

Spoiler


:PPP:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχει και κάποιες που ανήκουν στο μακρινό μέλλον (π.χ. οι δεύτεροι "Guardians of the Galaxy" με τον Wonder Man (νέο κωδικό όνομα: Hollywood)) αλλά δεν πρέπει να είναι πολλές και οπωσδήποτε δεν πρέπει να διήρκεσαν πολύ. Αλίμονο βέβαια εάν ήξερα οτιδήποτε έχει εκδόσει ποτέ ένας τέτοιος κολοσσός... Οτιδήποτε έχω διαβάσει από Kurt Busiek το γουστάρω τέρμα και μακάρι να κυκλοφορήσει κάποια στιγμή και το δικό του "Astro City" στην Ελλάδα! Το "Avengers: Μάχη στο Χρόνο" δεν είναι δυσνόητο, απλώς δεν είναι για νέους αναγνώστες που θα προτιμούσαν να γνωρίζουν τις παρελθοντικές ιστορίες στις οποίες αναφέρεται και ίσως περισσότερα πράγματα για τους εχθρούς & φίλους που συναντούν. Δε βλέπω όμως κάποιον που αισθάνεται ότι έχει κενά να έχει όρεξη να τις βρει για να τις διαβάσει κιόλας. :) Έκανα μία πρόταση παραπάνω και ισχύει κανονικά. Αλλιώς παραμείνετε στη γκρίνια του "Δεν τα ξέρουμε όλοι! Γιατί τα πετάνε έτσι;" να βασανίζεστε χωρίς λόγο. :NoNo: Η σειρά βγάζει από διάφορες περιόδους και μέσα σ' άλλα παρουσιάζει κομβικά και σημαντικά σημεία με story arcs τα οποία, όμως, κράτησαν αρκετά τεύχη. Δε θα μπορούσαν να δημοσιεύσουν, ας πούμε, το γάμο του Reed Richards που δεν πρέπει να κράτησε παραπάνω από 2-3 σελίδες! Έχουν εκδοθεί όμως πολλές τέτοιες σημαντικές ιστορίες για διάφορους υπερήρωες & υπερκακοποιούς, από τη δημιουργία του Βένομ, την εξαθλίωση του Daredevil, την κατάληξη του Κρέηβεν του Κυνηγού, στην ιστορία αυτή που δοκιμάζουν τους παλιούς αναγνώστες για μια ακόμη φορά προσπαθώντας να τους πουν πως

 

Spoiler

ότι διαβάζανε μέχρι τώρα ήταν φτιαχτό και τροποποιημένο. Έχει ξαναγίνει σεναριακά και θα ξαναγίνει στο μέλλον. Το μόνο σίγουρο είναι ότι σου κρατάει το ενδιαφέρον και περιμένεις να δεις που θα καταλλήξει! Σε λίγο θα πιάσω να το τελειώσω επιτέλους.

 

Εάν δείτε που "χτίζεται" σιγά σιγά το παλιό με το νέο, πως συμπληρώνονται τα κενά από χιλιάδες ή εκατομμύρια χρόνια πίσω μέχρι σήμερα στη "Marvel Comics", είναι κάτι που η "DC Comics" δεν έφτασε και δε θα φτάσει ποτέ με όλες τις "κωλοτούμπες" που έχει κάνει όλες αυτές τις δεκαετίες. Εδώ υπάρχει κάτι συμπαγές, κάτι στέρεο, κάτι με συνέχεια, το οποίο όμως είναι και ο λόγος που θα δυσκολέψει ακόμη περισσότερο τους νέους αναγνώστες σε όποια διαλογή ιστοριών κι αν επέλεγε μία εκδοτική να κάνει. Αλλά είπαμε..εάν θέλει κανείς να μάθει τι είναι όλο αυτό που χτίστηκε και πως συνδέονται όλα μεταξύ τους, θα πρέπει να ρίξει μελέτη. Πολλή μελέτη. Έστω εγκυκλοπαιδικά! Και ούτε η επιλογή σεναριογράφων & σκιτσογράφων θα τους βοηθήσει να μάθουν τι συνέβη ιστορικά και με ποια σειρά. Θα βοηθήσει μονάχα στην επιλογή πιο ποιοτικών σεναρίων ή καλύτερου σκίτσου αλλά μέχρι εκεί, καθώς οι δημιουργοί έρχονται κι απέρχονται για να..ξανάρθουν αργότερα! Μόνο με τις chronological θα βγάλει κανείς άκρη, οπότε απολαμβάνετε με τον τρόπο που το κάνουμε κι οι υπόλοιποι τόσα χρόνια (με διάφορες ιστορίες ανάκατα, ήδη από την εποχή του Καμπανά που συνέχιζε απ' την αντίστοιχη αμερικανική σειρά για 20 τεύχη (απ' το 100 έως το 120) και ξαφνικά σε "πετούσε" στην αρχή της ίδιας σειράς δημοσιεύοντας της πρώτες ιστορίες της!) και βλέπετε στην πορεία εάν θέλετε να κάνετε επιλογές στις αγορές σας βάσει δημιουργών ή χαρακτήρων. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος... Η άλλη οδός είναι τα ξένα omnibus ή κατεβασμένα τεύχη σε chronological σειρά που έχουν κυκλοφορήσει οι φαν στο διαδίκτυο. Τα έχω ξαναπεί πάνω κάτω αυτά, βέβαια... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 17/9/2020 στο 11:40 ΠΜ, Laz33 είπε:

Είναι κι αυτό που αναφέρει ο @O Φρατζάτος με το γάμο του Rid και τους Sentinels, αλλά εμένα λίγο πολύ όλα τα γεγονότα μου φάνηκαν ασύνδετα.
Με την έννοια ότι το ένα δεν είναι λογική εξέλιξη του άλλου.
Πχ συλλαμβάνει ο Spider-Man τον Dr Οctopus και στο καπάκι μαθαίνουμε ότι εθεάθη ο Daredevil να μονομαχεί με την Black Widow για λόγο που δεν εξηγείται.

Έπειτα βλέπουμε και μια επίθεση του Νamor στη Νέα Υόρκη.
Kαταλαβαίνω βέβαια το concept της ιστορίας, όλα αυτά συμβαίνουν ταυτόχρονα σε διαφορετικές σειρές της Marvel, απλά λίγο μπερδεύεσαι αν σε πετάει απ΄το ένα στο άλλο. Ειδικά αν δεν έχεις πολλές γνώσεις όπως εγώ.

Έχει πάντως το ενδιαφέρον του να κάτσεις να ψάξεις σε ποια γεγονότα αναφέρεται η ιστορία.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που μιλάμε για μια απ΄τις καλύτερες και πιο καλογραμμένες ιστορίες της σειράς (Μarvels) και από κάτω αναφέρεται μια απ΄τις χειρότερες και πιο δυσνότητες (Avengers Forever) και βλέπουμε ότι συγγραφέας είναι και στις δύο ο ίδιος :lol:

 

Εγώ Γιάννη κατάλαβα ότι ο συγκεκριμένος συγγραφέας εξυπηρετεί δύο βασικούς άξονες. Πρώτον κάνει επίδειξη γνώσεων και μαρβελοφροσύνης σε επίπεδο geek και δεύτερον προσπαθεί μονίμως να μας δείξει ότι η Timely/Marvel έχει εξίσου βαθιά και βαριά ιστορία με την DC (θεωρώ ότι είναι κλασσικό κόμπλεξ της Μάρβελ αυτό). Αυτά λογικά ενθουσιάζουν τους φανατικούς Μαρβελάκηδες, εμένα με αφήνουν αρκετά αδιάφορο μιας και είμαι casual αναγνώστης των ιστοριών της Μάρβελ. Και στο εξής το συγκεκριμένο όνομα στους συντελεστές θα με κάνει εξαιρετικά επιφυλακτικό και δύσπιστο για το αποτέλεσμα. Και νομίζω ότι το επίκεντρο κάθε τέτοιας συλλογής θα έπρεπε να είναι ο casual αναγνώστης και ο μη γνώστης και πολύ λιγότερο ο βαθύς γνώστης του σύμπαντος αυτού. 

 

Για να πω βέβαια και του στραβού το δίκιο εκτός από τα προ+πολεμικά τα άλλα τα γεγονότα τα ήξερα με τις φτωχές μου γνώσεις αν και είναι λίγο χαζό να βγάζεις το Μάρβελς πριν τον Ερχομό του Γκαλάκτους πχ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που ο Kurt Busiek κάνει επίδειξη ταπεινοφροσύνης στο σύμπαν της "Marvel Comics" είχε πολύ πλάκα. :)  Τον τιμά το ότι σέβεται τον αναγνώστη και δε "γλύφει" συγκεκριμένη εκδοτική. Είναι επαγγελματίας και εξαιρετικός σεναριογράφος, ο οποίος δεν αναλώνεται μονάχα σε ότι αφορά τη συγκεκριμένη εκδοτική και τον κόσμο της. Τα "Conan" της "Dark Horse", για παράδειγμα, είναι φανταστικά! Είναι προφανές ότι εάν κάποιος αναγνώστης διαβάζει για χρόνια μια συγκεκριμένη Σχολή (Γαλλοβελγική) ή ενδεχομένως indie αμερικανικά, είναι ευκολότερο να διαβάζει μεμονωμένα story arcs απ' το γενικότερο μπάχαλο της "DC Comics" έχοντας την ψευδαίσθηση ότι διαβάζει κάτι αποκομμένο απ' τα υπόλοιπα (ενώ δεν είναι έτσι). Όσοι διαβάζουμε υπερηρωικά γενικότερα (και όχι αποκλειστικά "Marvel Comics"), λίγο πολύ γνωρίζουμε τι έχει συμβεί όλες αυτές τις δεκαετίες. Το ότι προσπαθήσαμε, δηλαδή, επί σειρά ετών να συνδέσουμε τα κομμάτια του παζλ για να έχουμε μια πλήρη εικόνα & ξαφνικά "φάγαμε σφαλιάρα" και επέστρεψαν όλα ΛΕΙΨΑ. Εάν οι σεναριογράφοι είναι καλοί και μπορούν να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των αναγνωστών στις νέες ιστορίες είναι άλλο καπέλο. Στην πραγματικότητα όμως τα πράγματα στον κόσμο που μέχρι τότε ήξερες έχουν αλλάξει αρκετά. Και ξανά. Και τρίτη φορά. Και τέταρτη... Όπου τις αλλαγές αυτές και το μπάχαλο ακολουθούν οι κινηματογραφικές & οι τηλεοπτικές μεταφορές της "Warner Bros" με τα γνωστά "όμορφα" αποτελέσματα. Πάμε για reboot κινηματογραφικό αφού έγινε ήδη τηλεοπτικό, ενώ δημιουργήθηκε ήδη 2ο live action τηλεοπτικό "σύμπαν" στη διαδικτυακή πλατφόρμα "DC Universe". Ακόμη και εκεί η "Marvel Studios" υπερτερεί προσπαθώντας να τα "μαζέψει" όλα σε κάτι ενιαίο (κι ας είμαστε με υπογλώσσια όσοι παρακολουθούσαμε φανατικά τις σειρές του "Netflix" ή το "Agents of S.H.I.E.L.D." και πήγαν άπατα...). Εάν λοιπόν με ρωτάς αν προτιμώ να έχω κάποιον κόσμο πιο ολοκληρωμένο στα αναγνώσματά μου, πιο συμπαγή, με συνοχή, ψηφίζω "Marvel Comics" δαγκωτό. Αυτό βέβαια πλέον έχει αλλάξει με το "Marvel Cinematic Universe", δεν παύουν όμως να υπάρχουν αμέτρητες ιστορίες που. προσωπικά τουλάχιστον, δεν έχω διαβάσει, οπότε δε μ' ενοχλεί ιδιαίτερα. Ακόμη...

 

Για τα υπόλοιπα συμφωνούμε αν και όπως ξαναείπα παραπάνω, δε νομίζω πως υπάρχουν αναγνώσματα για περιστασιακούς αναγνώστες σε ότι αφορά σειρές που συνεχίζουν δεκαετίες. Επιλογές βέβαια μπορεί να κάνει ο καθένας, αλλά θα υπάρχουν πάντοτε ερωτηματικά. Δε θα είναι σε θέση να κάνει συνδέσεις στα πάντα, όπως θα μπορούσε να έχει κάνει από μία ιστορία "Λούκυ Λουκ" σε μία άλλη (τυχαίο το παράδειγμα μιας κι έχουν γίνει συζητήσεις τέτοιες εδώ μέσα για τη συγκεκριμένη σειρά), εφόσον στην περίπτωση των μη αυτοτελών η δεύτερη ιστορία θα τον παραπέμψει αλλού, η τρίτη αλλού, η τέταρτη αλλού και τελειωμό δεν έχουμε. Επομένως καμία κίνηση, καμίας εκδοτικής δε θα μπορούσε με μία σειρά της να καλύψει τα πάντα. Η σειρά υποθέτω πως βγαίνει αφενός για να 'χεις κάποιες σημαντικές (σύμφωνα με ποιους τώρα, αυτό σηκώνει συζήτηση) ιστορίες από το σύμπαν αυτό, κάποια κομβικά σημεία που εάν δεις ότι σου αρέσουν, θα σε βάλουν στο τρυπάκι να αναζητήσεις κι άλλα. Όχι να πάρεις μια γενική εικόνα όσων έχουν συμβεί ποτέ, ακόμη και όλων των σημαντικών ιστοριών. Είναι μία σειρά που προσπαθεί να προσελκύσει νέους αναγνώστες στον κόσμο αυτόν, αυτό δε σημαίνει όμως ότι ακόμη και με την προσθήκη σχετικών άρθρων (που είναι πλας σε σχέση με αντίστοιχα trade paperbacks ή omnibus που έχουν βγει στο παρελθόν!), δε μπορεί να καλύψει κάθε κενό που υπάρχει. Σε όποιον αρέσει όλο αυτό, θα πρέπει να το ψάξει περισσότερο και ν' αναζητήσει επιπλέον ιστορίες.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανέβηκαν στη βάση το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου 28, το Punisher H Επιστροφή Μέρος Πρώτο!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0028.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0028z.jpg

 

Το επόμενο μέρος της ιστορίας θα είναι στον τόμο 33.

 

img20200923_18510387.jpg

 

Ο τόμος 29 θα είναι το Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility ή στα ελληνικά Δύναμη και Ευθύνη, για το οποίο είμαι πολύ χαρούμενος :) 

 

img20200923_18494045.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κι άλλη επανέκδοση (1η φορά από τη Modenr Times και 2η από Anubis) που την ξέρουμε εδώ και μέρες ότι θα εμφανιστεί το συγκεκριμένο κεφάλαιο μέχρι το τεύχος 30.  :spidey:

Θα έχουμε ξανά τον αγαπημένο μας αντιήρωα τις 4 Δεκεμβρίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Kυκλοφόρησε το Punisher νωρίτερα?:thinking:

Επίσης το Ultimate Spiderman Δύναμη και Ευθύνη είναι σαν Origin? Αν ναι θα είναι το πρώτο Spiderman που δεν θα πάρω, έχω βαρεθεί να βλέπω να τον δαγκώνει η (ραδιενεργός)αράχνη και να πεθαίνει ο Uncle Ben's(όχι το πιλάφι ο άλλος). :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Ανέβηκαν στη βάση το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου 28, το Punisher H Επιστροφή Μέρος Πρώτο!

 

34 λεπτά πριν, spiderman είπε:

Kυκλοφόρησε το Punisher νωρίτερα?:thinking:

Το έχω αναφέρει ξανά Νίκο ότι μ' ενδιαφέρει πολύ και θα ήθελα να ζητήσω μία χάρη, εάν δε σου κάνει κόπο. Την παραπάνω Τετάρτη που θα ξαναπάς εσύ ή κάποιο άλλο μέλος, είναι εύκολο να ρωτήσετε εάν από την αρχή έρχονταν οι τόμοι αυτοί κάθε Τετάρτη; Στο "Greekcomics" δε ξέρω τι είδους καταχώρηση θέλετε να κάνετε στις ημερομηνίες κυκλοφορίας (μιας και δε βλέπω να παίρνει θέση κάποιος σε ένα σοβαρότατο θέμα όπως αυτό που συζητιέται χρόνια τώρα, ούτε απ' το ξεκίνημα της βάσης δεδομένων κι έπειτα που είναι από τα βασικότερα πεδία που πρέπει να καλυφθούν), εγώ στο προσωπικό μου αρχείο πάντως θέλω να έχω σωστές πληροφορίες. Εάν σου είναι εύκολο λοιπόν, κάνε αυτή την απλή ερώτηση και ενημέρωσε σε παρακαλώ την κοινότητά μας! Η ίδια έκκληση ισχύει βέβαια για όποιον φίλο γενικότερα έχει τη δυνατότητα να τ' αγοράσει απ' το ίδιο σημείο πώλησης κάθε δεύτερη Τετάρτη. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 23/9/2020 στο 9:53 ΜΜ, Mandrake είπε:

 

Το έχω αναφέρει ξανά Νίκο ότι μ' ενδιαφέρει πολύ και θα ήθελα να ζητήσω μία χάρη, εάν δε σου κάνει κόπο. Την παραπάνω Τετάρτη που θα ξαναπάς εσύ ή κάποιο άλλο μέλος, είναι εύκολο να ρωτήσετε εάν από την αρχή έρχονταν οι τόμοι αυτοί κάθε Τετάρτη; Στο "Greekcomics" δε ξέρω τι είδους καταχώρηση θέλετε να κάνετε στις ημερομηνίες κυκλοφορίας (μιας και δε βλέπω να παίρνει θέση κάποιος σε ένα σοβαρότατο θέμα όπως αυτό που συζητιέται χρόνια τώρα, ούτε απ' το ξεκίνημα της βάσης δεδομένων κι έπειτα που είναι από τα βασικότερα πεδία που πρέπει να καλυφθούν), εγώ στο προσωπικό μου αρχείο πάντως θέλω να έχω σωστές πληροφορίες. Εάν σου είναι εύκολο λοιπόν, κάνε αυτή την απλή ερώτηση και ενημέρωσε σε παρακαλώ την κοινότητά μας! Η ίδια έκκληση ισχύει βέβαια για όποιον φίλο γενικότερα έχει τη δυνατότητα να τ' αγοράσει απ' το ίδιο σημείο πώλησης κάθε δεύτερη Τετάρτη. :beer:

 

Κώστα το ρώτησα πριν δύο εβδομάδες που πήγα Τετάρτη απόγευμα και δεν το είχε. Πήγα στον υπάλληλο και τον ρώτησα πως και οι τελευταίοι δύο τόμοι (Captain America, Marvels) είχαν έρθει Τετάρτη και αυτός (Avengers) όχι και μου απάντησε ότι ο τόμος Marvel κυκλοφορεί κάθε δεύτερη Παρασκευή και του απαντάω πως τον έχω βρει κάποιες Τετάρτες. Αυτό που ουσιαστικά μου είπε ότι απλά κάποιοι τόμοι μπορεί να έρχονται νωρίτερα από το πρακτορείο, αλλά μπορεί να έρθουν Τετάρτη μεσημέρι, μπορεί Πέμπτη πρωί, αλλά δεν έχουν κάποια σταθερή ημερομηνία παράδοσης. Προσωπικά αυτήν την απάντηση πήρα, δεν ξέρω αν έπεσα σε υπάλληλο που δε γνώριζε, μπορεί να ξαναρωτήσω αν βρω κάποιον άλλον. Αν κάποιο άλλο μέλος ρωτήσει και μάθει κάποια πιο ικανοποιητική απάντηση ας μας πει :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

1 ώρα πριν, spiderman είπε:

Kυκλοφόρησε το Punisher νωρίτερα?:thinking:

Επίσης το Ultimate Spiderman Δύναμη και Ευθύνη είναι σαν Origin? Αν ναι θα είναι το πρώτο Spiderman που δεν θα πάρω, έχω βαρεθεί να βλέπω να τον δαγκώνει η (ραδιενεργός)αράχνη και να πεθαίνει ο Uncle Ben's(όχι το πιλάφι ο άλλος). :lol:

Στο Ultimate Universe η αράχνη δεν είναι ραδιενεργός αλλά ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΈΝΗ. Δηλαδή ο Πητερ Παρκερ είναι μεταλλαγμένος αλλά χωρίς το γνωστό γονίδιο Χ (όπως των X-Men). :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Στο Ultimate Universe η αράχνη δεν είναι ραδιενεργός αλλά ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΈΝΗ. Δηλαδή ο Πητερ Παρκερ είναι μεταλλαγμένος αλλά χωρίς το γνωστό γονίδιο Χ (όπως των X-Men). :lol:

 

Συγνώμη που θα το ρωτήσω εδω αλλα για να καταλάβω ποιά είναι η διαφορά 

Τι θέλω να πω αν η αράχνη έχει δεχτεί ραδιενέργεια αυτόματα το DNA της μεταλλάσσεται το ίδιο και ο spiderman αφού τον δαγκώνει σωστά και οι περισσότεροι σούπερ ήρωες που έχουν δεχθεί κάποια ενέργεια το DNA τους έχει μεταλλαχθεί άρα τους λέμε μεταλλαγμένους χωρίς το γονίδιο Χ ;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.