Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 25 ~ Captain America ~ Νέο Καθεστώς

 

Πέρα από το πολύ όμορφο σχέδιο ο συγκεκριμένος τόμος θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητος. Η όλη πλοκή απλά δεν μου άρεσε. 

(και όπως είπαν κάποιοι προηγούμενοι) έτσι και σε μένα μένει η απορία γιατί να βγει στην ελληνική σειρά εν έτει 2020. Χάθηκαν οι καλές ιστορίες του Cap ή άλλων χαρακτήρων?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Την επόμενη εβδομάδα, λοιπόν, κυκλοφορεί το δεύτερο άλμπουμ που έχω ήδη (το πρώτο ήταν το "Τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν"), αλλά θα το αγοράσω γιατί είμαι ψυχαναγκαστικός για να μην χαλάσω την σειρά. :P

 

Νομίζω ότι οι συγκρίσεις ανάμεσα στα δύο άλμπουμ θα κριθούν μόνο στα εξτραδάκια που συνήθως έχει η συλλογή Marvel, γιατί κατά τα άλλα και η αντίστοιχη έκδοση της Anubis είναι πανέμορφη και πολύ προσεγμένη. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το Marvels μάλλον θα το πάρω και εγώ. Μπορείτε να πείτε δυο λόγια για το τι παίζει σαν υπόθεση?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Το Marvels μάλλον θα το πάρω και εγώ. Μπορείτε να πείτε δυο λόγια για το τι παίζει σαν υπόθεση?

 

To Marvels έχει σαν πρωταγωνιστή τον Phil Sheldon, ο οποίος δουλεύει ως φωτογράφος. Ο ρόλος του δεν είναι ο κλασικός ενός υπερήρωα, αλλά λειτουργεί ως ένας απλός, καθημερινός άνθρωπος υπό τη σκοπιά του οποίου βλέπουμε μεγάλες μάχες και γνωστά events της Marvel από το 1939 έως το 1974. Κάθε κεφάλαιο από τα τέσσερα καταπιάνεται με μια διαφορετική εποχή, αλλά το κοινό γνώρισμα είναι το πως παρακολουθούν τις μάχες των υπερηρώων οι απλοί άνθρωποι. Κοινώς είναι ένα retelling μεγάλων events της εταιρείας, αλλά μας νοιάζει πως το ζουν οι πολίτες στο background, τι προβλήματα έχουν, πως επηρεάζονται από τους υπερήρωες, τι γνώμη έχουν για αυτούς και πως εξελίσσεται η κοινωνία ταυτόχρονα με την εξέλιξη των υπερηρώων και την εμφάνιση καινούριων χαρακτήρων.

 

Είναι αριστούργημα, ακόμα και εγώ που το έχω σκέφτομαι μήπως το πάρω (ναι, τις πρώτες μέρες είχα πει ότι δε θα το αγοράσω, τώρα το ξανασκέφτομαι) να το ξαναδιαβάσω για τα εξτραδάκια και επειδή μου αρέσει πολύ σαν ιστορία. Πιστεύω ότι ειδικά εσένα θα σου αρέσει αρκετά, δεν έχει καμία σχέση με τις περισσότερες της συλλογής ως τώρα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 min ago , nikolas12 said:

 

To Marvels έχει σαν πρωταγωνιστή τον Phil Sheldon, ο οποίος δουλεύει ως φωτογράφος. Ο ρόλος του δεν είναι ο κλασικός ενός υπερήρωα, αλλά λειτουργεί ως ένας απλός, καθημερινός άνθρωπος υπό τη σκοπιά του οποίου βλέπουμε μεγάλες μάχες και γνωστά events της Marvel από το 1939 έως το 1974. Κάθε κεφάλαιο από τα τέσσερα καταπιάνεται με μια διαφορετική εποχή, αλλά το κοινό γνώρισμα είναι το πως παρακολουθούν τις μάχες των υπερηρώων οι απλοί άνθρωποι. Κοινώς είναι ένα retelling μεγάλων events της εταιρείας, αλλά μας νοιάζει πως το ζουν οι πολίτες στο background, τι προβλήματα έχουν, πως επηρεάζονται από τους υπερήρωες, τι γνώμη έχουν για αυτούς και πως εξελίσσεται η κοινωνία ταυτόχρονα με την εξέλιξη των υπερηρώων και την εμφάνιση καινούριων χαρακτήρων.

 

Είναι αριστούργημα, ακόμα και εγώ που το έχω σκέφτομαι μήπως το πάρω (ναι, τις πρώτες μέρες είχα πει ότι δε θα το αγοράσω, τώρα το ξανασκέφτομαι) να το ξαναδιαβάσω για τα εξτραδάκια και επειδή μου αρέσει πολύ σαν ιστορία. Πιστεύω ότι ειδικά εσένα θα σου αρέσει αρκετά, δεν έχει καμία σχέση με τις περισσότερες της συλλογής ως τώρα :) 

 

Ω φαίνεται εξαιρετική. Σίγουρα θα την πάρω!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μόλις περάσαν οι διακοπές και είμαι τώρα στο μέρος μου. Πήρα μερικά τεύχη για να τα απολαύσω.

Διάβασα το 25ο Τόμο - Captain America : Νέο Καθεστώς και πρέπει να ομολογώ πως είναι πολύ μέτρια η πλοκή. Το μήνυμα λέει για την  αντιμετώπιση στην τρομοκρατία και την ξενοφοβία με αλληλοβοήθεια. Ναι ωραίο το μήνυμα αλλά πολύ αμερικάνικη προπαγάνδα. Δεν μου αρέσει να δείχνει τον Captain America ως ανόητο πιόνι να τακτοποιήσει τα ανθρωπινά ''τέρατα'' που δημιούργησε η ίδια του η κυβέρνηση και επιμένει πως μαθαίνει από τα λάθη της. Έλεος, λες και ξεκινάς πόλεμο με το έτσι,θέλω και μαθαίνεις από τα λάθη σου αγνοώντας τις συνέπειες. Δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να μέσα στη ελληνική 60ηδα.

Για να είμαι ειλικρινής προτιμώ τη ιστορία Ο ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ, εξαιτίας του γεγονότος πως ο Captain America δεν ήταν προετοιμασμένος ψυχολογικά να δεχτεί τον θάνατο του αιωνίου εχθρού του, να αντιμετωπίσει τους δαίμονες του παρελθόντος και να ανακαλύψει πως ήταν ζωντανός ''νεκρός'' ο καλύτερος του φίλος εδώ και πολλά χρόνια κάτω από τη μύτη του. Ήταν πολύ κάλο σενάριο.

Όσο για τα δυο τεύχη Avengers Forever,  ήταν αρκετά ενδιαφέρον το σενάριο με ταξίδια σε διαφορετικές εποχές κάθε χρονολογικού και τη μυστική ιστορία των ηρώων. Όμως ήταν πολύ κουραστικό με πάρα πολλούς περισσότερους διάλογους που όσο τους προχωράς τόσο ξεχνάς τους παλιούς.Ήταν πολύ αντιπαθητικός και ψευτομαγκας ο Ρικ Τζοουνς. Τα σκίτσα με έντονα χρώματα δείχνουν τη αιτμοσφαιρα της εποχής '98 σαν να είμαι εκεί.

 

Επεξεργασία από PowerRangers8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 25: Captain America - Νέο Καθεστώς

 

Μόλις τελείωσα τον πιο πρόσφατο τόμο της συλλογής και έχω κάποιες σκέψεις πάνω σε αυτό που διάβασα. Κατάλαβα 100% με το που τον τελείωσα, γιατί θεωρείται και καλή και αμφιλεγόμενη ιστορία από τους αναγνώστες. 

 

Σενάριο

 

Πρόκειται μακράν για τον πιο αραιογραμμένο τόμο της συλλογής ως τώρα. Διαβάζεται πολύ γρήγορα. Η λογική πίσω από αυτό είναι ότι υπάρχουν λίγοι διάλογοι και λίγο κείμενο σε κουτάκια και αυτό το σενάριο προσπαθεί υποστηρικτικά με το σχέδιο να περάσει κάποιες ιδέες και να μιλήσει για τον πόλεμο και την τρομοκρατία. Κακά τα ψέμματα, είναι αρκετά πολιτικό κόμικ. Το κακό όμως είναι ότι είναι αρκετά μονόπλευρο.

 

Προσπαθεί λόγω του τραγικού γεγονότος της 11ης Σεπτεμβρίου να παρουσιάσει την πλευρά της Αμερικής ως ένα αδικημένο underdog που παλεύει για την δικαιοσύνη και τις μεγάλες ιδέες. Περισσότερο μάλλον προσπαθεί να παρουσιάσει τον Cap έτσι. Ειδικά το πρώτο τεύχος είναι 100% θρήνος και θλίψη. Έχει ωραία μηνύματα, αλλά και πάλι ασκεί μια μονόπλευρη κριτική. Δεν έχω θέμα με ταινίες, κόμικ ή σειρές που ξεχειλίζουν αμερικάνικο πατριωτισμό από κάθε τρούπα, αλλά εδώ υπήρχαν σημεία με πολλές δόσεις υπερβολής.

 

Όπως δηλώνει και ο Rieber στο τέλος δεν είναι πολύ ικανοποιημένος με το τελικό αποτέλεσμα σήμερα. Όλη η δουλειά φαίνεται πως είναι συναισθηματικά φορτισμένη. Κάθε διάλογος κρύβει πίκρα, κάθε φράση έχει τη θλίψη. Μπορείς να πετύχεις την κάθαρση αν βγάλεις τον πόνο στο χαρτί, αλλά για να το διαβάσουν και άλλοι πρέπει να λειάνεις τις γωνίες, να επιμεληθείς κάποιες σκέψεις. Εδώ φαίνεται ότι στη δημιουργία του κόμικ επικράτησε το συναίσθημα και όχι το αποτέλεσμα.

 

Ιδέες

 

Μου άρεσε η σύνδεση των ιδεών με το πρόσωπο του ήρωα. Γενικά δεν ήμουν υπέρ αρκετών εξ αυτών όπως προείπα, αλλά θα ήμουν 100% οκ αν οι ιδέες ταυτίζονταν μόνο με τον Cap και όχι (σε κάποια σημεία) με το σύνολο της χώρας. Όπως προείπαμε είναι πολιτικό κόμικ, οπότε προφανώς κάποιες ιδέες θα απευθύνονται στο πρωτογενές κοινό που θα τις διαβάσει και εκείνη την εποχή ο αμερικάνικος λαός ήθελε έναν ήρωα να ταυτιστεί με κάποια μηνύματα. Ειδικά στο τελευταίο τεύχος έχουμε μια κορύφωση που τη βιώνει έντονα ο αναγνώστης ανεξάρτητα αν συμφωνεί με όσα διαβάζει ή όχι.

 

Σχέδιο

 

Το σχέδιο του John Cassaday είναι εξαιρετικό και μακράν το highlight του κόμικ. Τα καρέ είναι μεγάλα και καθαρά, είναι φωτεινό όταν πρέπει, σκοτεινό όταν χρειάζεται, τα πρόσωπα είναι εξαιρετικά σχεδιασμένα και οι μάχες έντονες και βίαιες. Ένας λόγος που χάρηκα το λίγο κείμενο είναι ότι μπορούσα να χαζέψω πιο πολύ τα πάνελ του Cassaday.

 

Άξιζε τελικά να βγει; Θα μπορούσε να βγει κάτι άλλο στη θέση του;

 

Αν παίρνετε τη συλλογή περιστασιακά, δεν το προτείνω. Αν είστε πιο πολύ του να διαβάσετε καλές και καινούριες ιστορίες όπως εγώ, αγοράστε το και κρίνετε μόνοι σας. Δεν έχει καμία σχέση με τον Captain America των Brubaker-Epting. Είναι μια άλλη προσέγγιση, πιο ωμή, πιο θυμωμένη, πιο πολεμική και λιγότερο κατασκοπική. Εγώ θεωρώ πάντως ότι δεν απευθύνεται στο ευρωπαϊκό ή το ελληνικό κοινό. Δεν έχει την ενσυναίσθηση αυτό το κοινό να βιώσει την ιστορία και το δράμα. Θα διάλεγα κάτι άλλο από Captain. To The Chosen ας πούμε που είναι κι αυτό από Marvel Knights δε θα με χάλαγε. Ή το Fallen Son: The Death of Captain America του Loeb που διαδραματίζεται μετά το Civil War. Είναι ιστορίες που έχουν βγει στη συλλογή και σίγουρα θα μπορούσαμε να τις διασκεδάσουμε περισσότερο από το Νέο Καθεστώς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 hours ago, nikolas12 said:

Τόμος 25: Captain America - Νέο Καθεστώς

 

Μόλις τελείωσα τον πιο πρόσφατο τόμο της συλλογής και έχω κάποιες σκέψεις πάνω σε αυτό που διάβασα. Κατάλαβα 100% με το που τον τελείωσα, γιατί θεωρείται και καλή και αμφιλεγόμενη ιστορία από τους αναγνώστες. 

 

Σενάριο

 

Πρόκειται μακράν για τον πιο αραιογραμμένο τόμο της συλλογής ως τώρα. Διαβάζεται πολύ γρήγορα. Η λογική πίσω από αυτό είναι ότι υπάρχουν λίγοι διάλογοι και λίγο κείμενο σε κουτάκια και αυτό το σενάριο προσπαθεί υποστηρικτικά με το σχέδιο να περάσει κάποιες ιδέες και να μιλήσει για τον πόλεμο και την τρομοκρατία. Κακά τα ψέμματα, είναι αρκετά πολιτικό κόμικ. Το κακό όμως είναι ότι είναι αρκετά μονόπλευρο.

 

Προσπαθεί λόγω του τραγικού γεγονότος της 11ης Σεπτεμβρίου να παρουσιάσει την πλευρά της Αμερικής ως ένα αδικημένο underdog που παλεύει για την δικαιοσύνη και τις μεγάλες ιδέες. Περισσότερο μάλλον προσπαθεί να παρουσιάσει τον Cap έτσι. Ειδικά το πρώτο τεύχος είναι 100% θρήνος και θλίψη. Έχει ωραία μηνύματα, αλλά και πάλι ασκεί μια μονόπλευρη κριτική. Δεν έχω θέμα με ταινίες, κόμικ ή σειρές που ξεχειλίζουν αμερικάνικο πατριωτισμό από κάθε τρούπα, αλλά εδώ υπήρχαν σημεία με πολλές δόσεις υπερβολής.

 

Όπως δηλώνει και ο Rieber στο τέλος δεν είναι πολύ ικανοποιημένος με το τελικό αποτέλεσμα σήμερα. Όλη η δουλειά φαίνεται πως είναι συναισθηματικά φορτισμένη. Κάθε διάλογος κρύβει πίκρα, κάθε φράση έχει τη θλίψη. Μπορείς να πετύχεις την κάθαρση αν βγάλεις τον πόνο στο χαρτί, αλλά για να το διαβάσουν και άλλοι πρέπει να λειάνεις τις γωνίες, να επιμεληθείς κάποιες σκέψεις. Εδώ φαίνεται ότι στη δημιουργία του κόμικ επικράτησε το συναίσθημα και όχι το αποτέλεσμα.

 

Ιδέες

 

Μου άρεσε η σύνδεση των ιδεών με το πρόσωπο του ήρωα. Γενικά δεν ήμουν υπέρ αρκετών εξ αυτών όπως προείπα, αλλά θα ήμουν 100% οκ αν οι ιδέες ταυτίζονταν μόνο με τον Cap και όχι (σε κάποια σημεία) με το σύνολο της χώρας. Όπως προείπαμε είναι πολιτικό κόμικ, οπότε προφανώς κάποιες ιδέες θα απευθύνονται στο πρωτογενές κοινό που θα τις διαβάσει και εκείνη την εποχή ο αμερικάνικος λαός ήθελε έναν ήρωα να ταυτιστεί με κάποια μηνύματα. Ειδικά στο τελευταίο τεύχος έχουμε μια κορύφωση που τη βιώνει έντονα ο αναγνώστης ανεξάρτητα αν συμφωνεί με όσα διαβάζει ή όχι.

 

Σχέδιο

 

Το σχέδιο του John Cassaday είναι εξαιρετικό και μακράν το highlight του κόμικ. Τα καρέ είναι μεγάλα και καθαρά, είναι φωτεινό όταν πρέπει, σκοτεινό όταν χρειάζεται, τα πρόσωπα είναι εξαιρετικά σχεδιασμένα και οι μάχες έντονες και βίαιες. Ένας λόγος που χάρηκα το λίγο κείμενο είναι ότι μπορούσα να χαζέψω πιο πολύ τα πάνελ του Cassaday.

 

Άξιζε τελικά να βγει; Θα μπορούσε να βγει κάτι άλλο στη θέση του;

 

Αν παίρνετε τη συλλογή περιστασιακά, δεν το προτείνω. Αν είστε πιο πολύ του να διαβάσετε καλές και καινούριες ιστορίες όπως εγώ, αγοράστε το και κρίνετε μόνοι σας. Δεν έχει καμία σχέση με τον Captain America των Brubaker-Epting. Είναι μια άλλη προσέγγιση, πιο ωμή, πιο θυμωμένη, πιο πολεμική και λιγότερο κατασκοπική. Εγώ θεωρώ πάντως ότι δεν απευθύνεται στο ευρωπαϊκό ή το ελληνικό κοινό. Δεν έχει την ενσυναίσθηση αυτό το κοινό να βιώσει την ιστορία και το δράμα. Θα διάλεγα κάτι άλλο από Captain. To The Chosen ας πούμε που είναι κι αυτό από Marvel Knights δε θα με χάλαγε. Ή το Fallen Son: The Death of Captain America του Loeb που διαδραματίζεται μετά το Civil War. Είναι ιστορίες που έχουν βγει στη συλλογή και σίγουρα θα μπορούσαμε να τις διασκεδάσουμε περισσότερο από το Νέο Καθεστώς. 

 

Εξαιρετική ανάλυση. :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Captain America: Νέο Καθεστώς

 

Σενάριο: John Ney Rieber
Σχέδιο: John Cassaday

 

Χμ, δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Το πιθανότερο είναι ότι απλώς δεν με ενδιέφερε η πλοκή, δεν με άγγιξε η όλη θεματολογία, μιας και διάβασα το κόμικ σαν Έλληνας το 2020 και όχι σαν Αμερικάνος όταν αυτό κυκλοφόρησε (το 2003 νομίζω). Μέσω της πλοκής μιλάει για τον πόλεμο, την τρομοκρατία, όλα αυτά τα άσχημα πράγματα, αλλά είναι συναισθηματικά φορτισμένο (λογικό, με αυτά που αντιμετώπισαν τότε οι Αμερικάνοι) και ολίγον τι αμερικανιά. Εντάξει, έχει πραγματάκια να προσφέρει, δεν είναι τόσο αδιάφορο σεναριακά, όμως δύσκολα θα αγγίξει ή έστω θα τραβήξει το ενδιαφέρον των Ευρωπαίων αναγνωστών τη σημερινή εποχή. Πάντως το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλό, με μεγάλα καθαρά καρέ, με τις μάχες και τις σκηνές βίας να είναι έντονα σχεδιασμένες. Σίγουρα το σχέδιο ισορροπεί κάπως την κατάσταση και χαρίζει έξτρα αστεράκια στη συνολική βαθμολογία. Επίσης μπορώ να πω ότι οι λιτοί διάλογοι και οι πολύ μικρές σε μέγεθος σκέψεις του πρωταγωνιστή είχαν μια κάποια γοητεία, ενώ βοήθησαν στο να διαβαστεί πολύ γρήγορα και ξεκούραστα το κόμικ.

 

7/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έγινε ξανά σκανάρισμα του τόμου 25 σε καλύτερη ποιότητα και φυσικά μεταφέρθηκαν στη βάση το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου 26!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0025.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0026.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0026z.jpg  

 

Ο επόμενος τόμος θα είναι μια ακόμα ιστορία Bendis, αυτή τη φορά με το εξαιρετικό σχέδιο του Finch, το Avengers: Disassembled. Τα γεγονότα του τόμου τα έχουμε δει στο εισαγωγικό του τόμου 3, καθώς η διάλυση των Avengers στον επερχόμενο τόμο οδήγησε στη δημιουργία των New Avengers που είδαμε στον τόμο 3. Αν είχαν έρθει αντίθετα, θα ήμουν κομπλέ. Καταλαβαίνω όμως την ξενέρα πολλών για Bendis που έχει μακράν τους περισσότερους τόμους στη συλλογή.

 

IMG_20200826_183327_HHT.jpg.840ca59add0655b3434a2ee976378923.jpg

 

Εν τέλει δε μετάνιωσα καθόλου που ξαναπήρα το Marvels. Έχω χρόνια να διαβάσω τον τόμο της Anubis που ήταν παρόμοιας ποιότητας σε τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά ο συγκεκριμένος είναι ο πιο πλούσιος τόμος όλης της συλλογής με πάρα πολύ πλούσιο έξτρα υλικό.

 

Το κλασικό αφιέρωμα στο τέλος είναι το μεγαλύτερο όλων αν δεν κάνω λάθος. Έχει δύο σελίδες για την προέλευση του Marvels και μετά πάρα πολλές για τον Alex Ross (πράγμα που είναι τέλειο). Εκτός του βιογραφικού του υπάρχουν πολλές σελίδες με τα υπέροχα σχέδιά του και ανάλυση της τεχνοτροπίας του σε στολές, μοντέλα, μεγάλα καρέ κτλ. Φυσικά ακολουθούν αρκετά έξτρα εξώφυλλα με τεράστιος εύρος ηρώων.

 

Πάμε και στον τόμο καθ' αυτό. Πρώτη φορά έχουμε αφιέρωμα με σχόλια ανάμεσα στις ιστορίες. Ξεκινάμε με το Marvels #0 (πραγματικά δε μπορώ να θυμηθώ αν ήταν στης Anubis) και καπάκι έχουμε δισέλιδη εισαγωγή από Stan Lee! Κάθε εισαγωγή και σχόλιο είναι πλούσια σε κείμενα και φωτό.

 

Μετά το Marvels #1 έρχεται το πρώτο σχόλιο από τον Kurt Busiek. Ύστερα από το Marvels #2 έχουμε σχόλιο του Alex Ross. Και μετά το Marvels #3 έχουμε σχόλιο από τον John Romita (φαντάζομαι τον Sr.). Το κάθε σχόλιο είναι και αυτό δισέλιδο και αφορά έξτρα πληροφορίες σχετικά με τις ιστορίες και την άποψη των συγγραφέων πάνω στις κλασικές ιστορίες που παρουσιάζουν ξανά υπό μία νέα οπτική. Γενικά μου είναι λίγο δύσκολο να σκανάρω όλα τα δισέλιδα ή να βγάλω φωτό και να τα ανεβάσω, οπότε λίγη υπομονή μέχρι να τον βρείτε αύριο.

 

Είναι μακράν από άποψη υλικού ο νούμερο ένα τόμος της συλλογής. Την ιστορία την έχω διαβάσει και λογικά θα κάνω την επανάληψή μου για να διαβάζω τα σχόλια ενδιάμεσα και να γνωρίζω λίγο καλύτερα γεγονότα των κλασικών ιστοριών που δε γνώριζα την πρώτη φορά. Έχω να πω ότι δουλέψτε με όσο θέλετε για την κωλοτούμπα να τον αγοράσω τελικά, αλλά πραγματικά είναι μια φοβερή έκδοση, στα ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά με Anubis, αλλά με πολύ περισσότερο υλικό εσωτερικά. Αν τον έχετε και δε θέλετε να το διαβάσετε ξανά, ξαναπάρτε τον για τα εξτραδάκια. Trust me. Αν δεν το έχετε διαβάσει ποτέ, επιβάλλεται να έχετε στη συλλογή σας το αριστούργημα των Busiek-Ross. Θα το ανοίγετε αφού το διαβάσετε απλά για να το χαζέψετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Πάμε και στον τόμο καθ' αυτό. Πρώτη φορά έχουμε αφιέρωμα με σχόλια ανάμεσα στις ιστορίες. Ξεκινάμε με το Marvels #0 (πραγματικά δε μπορώ να θυμηθώ αν ήταν στης Anubis) και καπάκι έχουμε δισέλιδη εισαγωγή από Stan Lee! Κάθε εισαγωγή και σχόλιο είναι πλούσια σε κείμενα και φωτό

Όταν  το είχε  βγάλει  η modern times σε 2 τόμους δεν είχαν  το #0.....Στην anubis το είχαν...... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν είχα μια φορά αγωνία να διαβάσω το Μarvels, μ΄αυτά που έγραψε ο Νικόλας έχω δέκα φορές :)
Άντε επιτέλους ένας καλός τόμος. Έχω να διαβάσω τόμο της συλλογής (και γενικότερα υπερηρωικό κόμικ) απ΄τον Πλανήτη Χαλκ, ήτοι εδώ και σχεδόν δυο μήνες :wow:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μήπως έχουμε φώτος μέσα από το MARVELS να δώ λίγο το σχέδιο; 2-3 σελίδες;

Αν μ'αρέσει να το πάρω γι'αυτο το λέω

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

9 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Έγινε ξανά σκανάρισμα του τόμου 25 σε καλύτερη ποιότητα...

 

:up:

 

Μια παράκληση μόνο Νικόλα, οποτε βρεις χρόνο, αν είναι εφικτό, φτιάξε και τα υπόλοιπα. :)

 

:efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

21 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

 

:up:

 

Μια παράκληση μόνο Νικόλα, οποτε βρεις χρόνο, αν είναι εφικτό, φτιάξε και τα υπόλοιπα. :)

 

:efxaristo:

 

Από θέμα σκαναρίσματος λες; Όσα είχα και μπορούσα να σκαναρω σε καλύτερη, τα αντικατέστησα πριν λίγο καιρό, κάποια δεν τα έχω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

48 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

κάποια δεν τα έχω.

 

Θα το φροντίσω. :)

 

:holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

20 ώρες πριν, spiderman είπε:

Μήπως έχουμε φώτος μέσα από το MARVELS να δώ λίγο το σχέδιο; 2-3 σελίδες;

Αν μ'αρέσει να το πάρω γι'αυτο το λέω

Ευχαριστώ

 

1bd2ea42bab4c5d510de9cd5322e155a.jpg  4-av.png  9b308e86b7dd767f7322756f3f913c0f.jpg 

 

7e0680df57f46a3c14669e52d6b59c81.jpg  000000000_fc77912f-1c1f-4a2f-bdf4-082460805b66_1200x1200.jpg marvelsgiant1.jpg

 

Με το όνομα του Alex Ross στο σχέδιο προσωπικά θα αγόραζα και κόμικ σχετικά με τη χλωρίδα και την πανίδα στις εκβολές του Γουαλδακιβίρ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 min ago , nikolas12 said:

 

Με το όνομα του Alex Ross στο σχέδιο προσωπικά θα αγόραζα και κόμικ σχετικά με τη χλωρίδα και την πανίδα στις εκβολές του Γουαλδακιβίρ :lol:

 

Εντυπωσιακό όντως.

 

Σε αντίθεση με την χλωρίδα και την πανίδα στις εκβολές του Γουαλδακιβίρ που είναι κάπως έτσι (:lol:):

 

160518311_.thumb.PNG.572bffca8bfe7344f3ac4a19f85b416c.PNG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μόλις πήρα το MARVELS. Ήταν το τελευταίο από τα 4 τεύχη. Όσοι δεν είχαν της Anubis,αμέσως αυτό αγόρασαν!!!

Ξέρω ότι πέρασε σχεδόν ένας χρόνος από το The New Avengers - Breakout και σε δυο εβδομάδες θα έχουμε το Avengers: Disassembled σαν prequel αλλά κάντε σαν να διαβάζουμε το Breakout Original :).

Καλύτερα να έχουμε άλλο ένα ακυκλοφόρητο κόμικ στα ελληνικά από το τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αγόρασα κι εγώ τον τόμο των Marvels. Ευτυχώς δεν είχε λάθος βιβλιοδεσία αλλά είχε μερικά μικρά χτυπηματάκια. Δεν μπορούσα να τα αποφύγω αφού από τον τόμο του Καπ, το περίπτερό μου φέρνει μόνο έναν τόμο κάθε φορά. Λογικά θα είναι επειδή οι πωλήσεις πατώνουν και η συλλογή θα ακυρωθεί. :thinking:

Spoiler

Εννοείται πως αστειεύομαι.:lol:

Παραξενεύτηκα πάντως με το μέγεθος του τόμου. Φαίνεται να είναι ο μεγαλύτερος μέχρι στιγμής ενώ έχει μόνο 5 τεύχη. Δεν το έψαξα πολύ αλλά μήπως κάθε τεύχος είναι 44 σελίδες αντί για 22? Όπως και να 'χει σίγουρα είναι καλό value for money.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το αγόρασα τελικά. Ο τόμος εντάξει χωρίς κάποιο πρόβλημα, το σχέδιο δεν μου πολυάρεσε είναι η αλήθεια, γούστα είναι αυτά βέβαια. Η ιστορία(δεν θα την αποκαλύψω μην φοβάστε) μου φάνηκε μέτρια προς συμπαθητική. Και να μην αγόραζα τον τόμο δεν θα με ένοιαζε.. τέσπα.

Βαθμολογία 5.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΑΥΤΑ. Θένκιου

 

Ον τόπικ τώρα. 

 

Έχω κολλήσει στην ανάγνωση. Ήδη έχει αρχίσει να γεμίζει το κομοδίνο μου. Ο λόγος; Το προηγούμενο δίτομο Avengers δεν τρώγεται με τίποτα. Άγνωστοι και αδιάφοροι χαρακτήρες, αφόρητη φλυαρία, μπουκωμένα καρέ, μπουρδολογία. Είναι στη σειρά να το διαβάσω, δεν μπορώ να το παρατήσω και να περάσω στο επόμενο (μου λείπει αυτό το skill). Νοιώθω σαν να είμαι άρρωστος και να πρέπει κάθε μέρα να τρώω λαπά. Όσα κλισέ είχα εναντίον των υπερηρωικών τα δικαιώνει όλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΑΥΤΑ. Θένκιου

 

Ον τόπικ τώρα. 

 

Έχω κολλήσει στην ανάγνωση. Ήδη έχει αρχίσει να γεμίζει το κομοδίνο μου. Ο λόγος; Το προηγούμενο δίτομο Avengers δεν τρώγεται με τίποτα. Άγνωστοι και αδιάφοροι χαρακτήρες, αφόρητη φλυαρία, μπουκωμένα καρέ, μπουρδολογία. Είναι στη σειρά να το διαβάσω, δεν μπορώ να το παρατήσω και να περάσω στο επόμενο (μου λείπει αυτό το skill). Νοιώθω σαν να είμαι άρρωστος και να πρέπει κάθε μέρα να τρώω λαπά. Όσα κλισέ είχα εναντίον των υπερηρωικών τα δικαιώνει όλα.

 

Τα μετέφερα στην κρυστάλλινη σφαίρα ως συνήθως όταν μαζεύονται αρκετά. Κρίμα που δεν έχεις πάντως το συγκεκριμένο skill, αυτός και ο τόμος του Dr. Strange ήταν για μένα οι πιο δυσκολοχώνευτοι μακράν μέχρι τώρα (δεν έχω διαβάσει τον τόμο 8 του Hulk, του Captain Britain και του Secret War), εγώ προσωπικά έτσι και αρχίσω κάποιον δε μπορώ να πω ότι τον παρατάω, έστω και την επόμενη μέρα θέλω να τον τελειώσω οπότε δυσκολεύτηκα αρκετά είναι η αλήθεια. Υπομονή, έρχεται ο Kraven, το Marvels και το δεύτερο μέρος του έπους Planet Hulk να σε κάνει να ξεχαστείς :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 14/8/2020 στο 1:49 ΜΜ, PowerRangers8 είπε:

Το πήρα!!!!!!! Αυτή τη φορά το περίπτερο μου είχε 4 τεύχη αντί για 2 όπως συνήθως!

Άλλο θέμα. Αφού έχει βγει το MARVELS σε τρεις εκδόσεις, γιατί να μην έχουμε και το  MARVELS 2 : EYE OF THE CAMERA , το οποίο κυκλοφόρησε στη Αμερική το 2009 ?

Με αυτό το 2ο μέρος κλείνει η σειρά Saga Marvels.

Ελπίζω να το έχουμε από αυτή τη εκδοσή.

51QdsQGNR3L.jpg

Είσαι σίγουρος ότι με αυτό το graphic novel κλείνουν τα "Marvels"; Τότε το one-shot τεύχος "Marvels: Epilogue" που κυκλοφόρησε πέρυσι, τι είναι; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Είσαι σίγουρος ότι με αυτό το graphic novel κλείνουν τα "Marvels"; Τότε το one-shot τεύχος "Marvels: Epilogue" που κυκλοφόρησε πέρυσι, τι είναι; :thinking:

Έτσι είπαν τα αμερικάνικα σαιτ για το κλείσιμο του Marvels αλλά ποτέ δεν ξέρεις (μετά από πολύ καιρό εμφανίστηκε το Epiloque).

Αυτό το συγκεκριμένο τεύχος one-shot είναι σαν spin-off και διαδραματίζεται στη εποχή της '70s ενώ στο 2ο μέρος της '80s (αν θυμάμαι,κοντά στο τέλος της '80s).

Για να είμαι ειλικρινής,θα ήθελα πολύ να τα έχω αυτά στα ελληνικά από ΟΞΥ ή Anubis για τη ολοκληρωμένη σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάζοντας σήμερα τον τόμο Marvels, βλέπω ότι πρόκειται για ανώτερη ποιοτικά και πιο πλούσια σε περιεχόμενο έκδοση από την αντίστοιχη των εκδόσεων Anubis. Εάν εξαιρέσουμε το οικονομικό ζήτημα, που δεν είναι σε καμιά περίπτωση κατακριτέο και σίγουρα 10€ δεν είναι ευτελές ποσό για την πλειοψηφία, είναι κρίμα να μην τον πάρει κάποιος επειδή έχει την παλαιότερη έκδοση. Νομίζω το Marvels από Hachette είναι ένας από τους τόμους- διαμάντια μέχρι στιγμής :GCF:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36114
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   15
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το Marvels δεν το αγόρασα γιατί είχα την έκδοση Anubis, είναι απίστευτη δουλειά λόγω Alex Ross για όποιον δεν ξέρει να δει την δουλειά και στην DC, Kingdom Come & Justice. Απίστευτος artist κάθε πανελ του είναι σαν πίνακας τέχνης. 

Ανυπομονώ για Avengers Disassembled, λογικά στο μέλλον θα ακολουθήσει και το House of M που είναι σαν sequel ελέω Scarlet Witch. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξώφυλλα/οπισθόφυλλα σε καλύτερη ανάλυση και χρώμα,

για αντικατάσταση, των τόμων: 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9 και 10:)

MARVELGRAPHICNOVELS_0001.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0006.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0007.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0008.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0009.jpg 

 

Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

 

:holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, Retroplaymo είπε:

Εξώφυλλα/οπισθόφυλλα σε καλύτερη ανάλυση και χρώμα,

για αντικατάσταση, των τόμων: 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9 και 10:)

 

Μπράβο Σταύρο, μιας και ξέρεις από εξώφυλλα θα δεις ότι κάποια που είχα αντικαταστήσει εγώ, λόγω έλλειψης χρόνου (σκανάρω στη δουλειά κυρίως πηγαίνοντας λίγο πριν ξεκινήσει το ωράριο και σε σκάνερ άλλου τμήματος :) ) δεν είχα προλάβει οπισθόφυλλα, είναι σίγουρα 4-5 και νομίζω πλήρεις τόμοι είναι 1-2 ακόμα που δεν τους έχω (πάντα νομίζω ότι θέλει αντικατάσταση το 23 του Secret War και ξεχνάω απλά πόσο σκοτεινό είναι όντως :lol: ), όποτε και αν έχεις χρόνο μπορείς να τους στείλεις :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@nikolas12  Δεν έχω τελειώσει ακόμα, έχω τσεκάρει ποια θέλουν αντικατάσταση, θα ακολουθήσει και δεύτερο πακέτο εντός των ημερών. :)

 

:holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.