Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Retroplaymo Έχω την κακή συνήθεια να μην βγάζω την ζελατίνα από τον τόμο που αγοράζω, μέχρι να έρθει η ώρα να τον διαβάσω.

 

Μετά από τις φωτογραφίες σου, όμως, έσπευσα να τον ανοίξω για να τον τσεκάρω. Τελικά ο δικός μου, με ένα γρήγορο ξεφύλλισμα, φαίνεται εντάξει.

 

Στείλε, πάντως, κανένα mail ή πάρε κανένα τηλέφωνο στους υπεύθυνους μπας και βγάλεις καμία άκρη και γλιτώσεις το έξτρα δεκάρικο. :(

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

image.thumb.jpeg.f628e4207091049759d8aee299fbee91.jpeg Στον δικό μου οι τρεις πρώτες σελίδες ήταν απλά λίγο τσακισμένες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Όπως γράφει και στα σχόλια του τόμου Avengers Forever, ο συγγραφέας Kurt Busiek είχε σοβαρά προβλήματα υγείας εκείνον τον καιρό. Καθημερινά δηλητηριαζόταν από τη χρήση ενός σερβίτσιου που ο πηλός είχε μέσα υδράργυρο. Η δηλητηρίαση τον είχε καταβάλλει, και κανείς γιατρός δεν μπορούσε να βρει την πηγή. Έτσι ζήτησε βοήθεια για τη συγγραφή του Avengers Forever από το γνώστη Roger Stern. Εξ ου και ο δεύτερος συγγραφέας. Ο προσωπικός του τίτλος Astro City την πλήρωσε ακριβά, αφού εκδιδόταν όποτε μπορούσε να το γράψει.

 

Ο βασικός τίτλος Avengers σώθηκε και σήκωσε κεφάλι απέναντι στους X-Men.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 19: Avengers - Μάχη στο Χρόνο Μέρος Πρώτο

 

Δεν πρόλαβα δυστυχώς να τον διαβάσω πριν κυκλοφορήσει ο τόμος 24, αλλά θα τους διαβάσω στο καπάκι. Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό που θα πω θα σας προϊδεάσει με τον καλύτερο τρόπο, αλλά σε μεγάλο βαθμό ζορίστηκα να το διαβάσω. Από τα έξι τεύχη του Forever, αυτά που με έκαναν να βαρεθώ περισσότερο ήταν τα δύο πρώτα. Το καταλαβαίνω όμως γιατί ήταν εισαγωγικά προκειμένου να μπούμε στο κλίμα της ιστορίας. Ούτε το τρίτο τεύχος μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

 

Από εκεί και πέρα έχουμε μια ομάδα των Avengers που μας συστήνεται λίγο άτσαλα και αργότερα θα έχουμε το χρόνο να κατανοήσουμε το background και τα κίνητρα κάθε μέλους της και αυτή η ομάδα θα χωριστεί και θα περάσει κάποιες περιπέτειες στο παρελθόν, το παρόν και το μέλλον. Τα τευχάκια 4 και 5 ήταν λίγο καλύτερα, η περιπέτεια κυλούσε πιο όμορφα, το 6 που ουσιαστικά έκλεινε το πρώτο μισό της ιστορίας και τον τόμο 19, δε μπορώ να πω ότι ήταν κάτι πολύ απολαυστικό, όσο μια σύνοψη των προηγούμενων γεγονότων συν κάποιες καινούριες εξελίξεις. Το σενάριο του Busiek έχει ένα στοιχείο που δε μου αρέσει, δηλαδή πολλές επεξηγήσεις της πλοκής σε κουτάκια (αυτό δε μου άρεσε και στον τόμο  του Doctor Strange) και ταυτόχρονα και πολύ μεγάλοι διάλογοι μεταξύ των χαρακτήρων. Δεν αφήνει το σχέδιο να αναπνεύσει, αλλά γενικότερα η πολυπλοκότητα της ιστορίας οδηγεί σε εκτενές σενάριο.

 

Εμφανίζονται πάρα πολλοί χαρακτήρες, άλλοι γνωστοί και άλλοι άγνωστοι, ενώ για αρκετούς χρειάστηκε να ψάξω για να μπω 100% στο κλίμα. Δεν είναι μια ιστορία που προτείνεται σε μη τακτικούς Marvel αναγνώστες, καθώς εμφανίζονται Εκδικητές και ήρωες από πολλές διαφορετικές εποχές. Δε μου αρέσει πολύ ο ρυθμός της ιστορίας μέχρι τώρα, πότε κινείται γρήγορα, άλλοτε αργά, πότε έχουμε καταιγιστική δράση και πότε ατελείωτους διαλόγους.

 

Το σχέδιο του Pacheco χαρακτηρίζεται από λεπτές γραμμές σχεδίασης και είναι κλασικό σχέδιο σε κόμικ των 90s, πολύχρωμο, ζωντανό και αρκετά όμορφο, ενώ τα καρέ δεν ακολουθούν σταθερή ροή και αλλάζουν συνέχεια μορφή από σελίδα σε σελίδα.

 

Συνοπτικά δε μπορώ να πω ότι πετάω τη σκούφια μου με όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, αλλά ευελπιστώ ότι το δεύτερο μέρος που συμβάλλει και ο Stern θα είναι ακόμα καλύτερο και θα μπορέσει να αλλάξει την εικόνα που έχω για την ιστορία μέχρι τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας πω κι εγώ μία γνώμη για το "New X-Men: Ε όπως Εξάλειψη". :)

 

Η πρώτη αίσθηση που έρχεται στο μυαλό του αναγνώστη, διαβάζοντας την συγκεκριμένη ιστορία, είναι αυτό της ανανέωσης. Ο Morrison, στηριζόμενος στις δυνάμεις που του δίνει η εμπειρία του στον χώρο, δεν διστάζει να κάνει ένα γενναιόδωρο face lift στην ομάδα των μεταλλαγμένων. Οι πρωταγωνιστές φαίνονται αλλαγμένοι όχι μόνο ενδυματολογικά αλλά και σαν χαρακτήρες. Τρανταχτό παράδειγμα ο αγέλαστος κι εντελώς αντικοινωνικός Wolverine, ο οποίος εδώ φαίνεται περισσότερο τύπος της ομάδας, παρά ένας μοναχικός καβαλάρης. Παρόμοια αλλαγή έχουν (άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο) και οι υπόλοιποι χαρακτήρες. Εύκολα βγάζουμε το συμπέρασμα, λοιπόν, ότι ο σεναριογράφος έχει μπει για τα καλά στο DNA τους και τους έχει μεταλλάξει εκ νέου! Εκτίμησα το γεγονός ότι μειώθηκε αισθητά το πλήθος των χαρακτήρων που πρωταγωνιστούν, με αποτέλεσμα να κυλάει καλύτερα η ιστορία.

 

Από εκεί και πέρα η κεντρική ιδέα του σεναρίου φέρνει γι' ακόμα μία φορά στο προσκήνιο την απαξίωση που υπάρχει στο πρόσωπο των μεταλλαγμένων, μόνο που εδώ ο κυνηγός φαίνεται να είναι, όχι το γένος των ανθρώπων, αλλά κάτι πιο εξελιγμένο από αυτούς. Οι διαβασμένοι αναγνώστες θα νιώσουν πιο άνετα με την ιστορία, αλλά και για εμάς τους υπόλοιπους, ο τόμος με το έξτρα εισαγωγικό υλικό δεν θα μας αφήσει εκτός. ;) Η πλοκή έχει τα σκαμπανεβάσματά της. Ξεκινάει ήπια, στην πορεία ανεβαίνει σε ένταση, ενώ μετά ξαναπέφτουν οι τόνοι, για να δώσουν την θέση τους σε ένα εκρηκτικό φινάλε (πρώτου μέρους). Η σκηνή της έκρηξης στην Γκενόσα ήταν αξιόλογη κι απέδωσε πολύ καλά την φρίκη των εκάστοτε τρομοκρατικών επιθέσεων που γίνονται στον πραγματικό κόσμο. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στον χαρακτήρα του καθηγητή Εξέιβιερ. Διαδραματίζει κομβικό ρόλο τόσο σε αυτό το μέρος, όσο (πιστεύω) και στο επόμενο. Η σκηνοθεσία είναι άρτια, ενώ οι διάλογοι είναι στην πλειοψηφία τους εύκολοι στην ανάγνωση. Υπήρχαν, όμως, και μερικά σημεία που ήταν πιο σοφιστικέ! :P

 

Εν κατακλείδι, την βρήκα μία αξιόλογη ιστορία, η οποία προσπαθεί με πρωτότυπο τρόπο να μιλήσει για ένα κλασικό ζήτημα, όπως αυτό της εξάλειψης των X-Men. Ελπίζω η συνέχεια να είναι το ίδιο καλή. Εννοείται πάντως ότι δεν θα την κατέτασσα στην αφρόκρεμα των αντίστοιχων ιστοριών όπως πχ το “Dark Phoenix” ή το “Days of Future Past”.

 

Το σχέδιο το βρήκα πάρα πολύ καλό και ταίριαζε εξαιρετικά στις επιταγές του σεναρίου. Είναι καθαρό, έχει δόσεις ρεαλισμού περισσότερο στα μακρινά πλάνα και backgrounds, ενώ στο χρώμα υπάρχει ποικιλία κι αξιόλογη διαχείριση.

 

Αυτή την φορά η έκδοση είχε τα λαθάκια της, όμως αυτά δεν αλλοίωναν τίποτα από το τελικό αποτέλεσμα. Πχ σε ένα εξώφυλλο-σελιδοδείκτη διαβάζουμε "Εξάλειξη" αντί για "Εξάλειψη", ενώ στα έξτρα αναφέρεται ο Morrison σαν εικονογράφος. Κουβέντα να γίνεται!

 

Και για του λόγου το αληθές… :)

 

20200714_125243.thumb.jpg.83f95615fa3f69140bacb40adc5156cf.jpg  20200714_125352.thumb.jpg.a2f94b99f690cc1a27be236a03c5717d.jpg


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι ο "Μυστικός Πόλεμος". :)

 

Αν και περίμενα ότι θα δυσκολευόμουν να διαβάσω μία αρκετά ευμεγέθη έκδοση, εντούτοις ομολογώ ότι το κόμικ κατέβηκε νεράκι. Η παράθεση των "ηλεκτρονικών αρχείων" και των απομαγνητοφωνήσεων είναι μία εύστοχη προσθήκη και τονίζει την σοβαρότητα που εκπέμπει η ίδια η ιστορία. Το σενάριο κινείται σε "ενήλικους" ρυθμούς και στηρίζει την βασική του ιδέα σε ρεαλιστικές καταστάσεις και στα διάφορα πολιτικά παιχνίδια που παίζονται ακόμα και στις ημέρες μας. Δανείζεται πολλά στοιχεία από την φιλμογραφία του Χόλιγουντ, χωρίς να αποτυπώνει πιστά κάποια ταινία. Μπορεί η ιστορία να είναι αμιγώς υπερηρωική, εντούτοις κρύβει μέσα της κι αρκετά στοιχεία νουάρ και κατασκοπευτικού ενδιαφέροντος. Η πλοκή περιέχει αναδρομές στο παρελθόν και τις συνδέει με το παρόν, ένα μοτίβο που παρατηρείται να εφαρμόζεται κατά κόρον στην πλειοψηφία των ιστοριών της Marvel. Εδώ γίνεται με έναν άρτια σκηνοθετικά τρόπο, με αποτέλεσμα να μην με κουράσει (τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό). Τραγική φιγούρα ο Συνταγματάρχης Φιούρι, ο οποίος βρίσκεται μεταξύ σφύρας κι άκμονος. Από την μία είναι ο στρατιώτης που πρέπει να υπακούσει σε εντολές (όσο αμφιβόλου ηθική κι αν είναι αυτές) κι από την άλλη λειτουργεί σαν γνήσιος πατριώτης που για να σώσει την χώρα του προβαίνει σε παράνομες πράξεις που αλλάζουν τις ισορροπίες στις σχέσεις του με τους υπόλοιπους συντρόφους του. Μου άρεσε αυτή η προσέγγιση του χαρακτήρα. Επίσης, θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο Bendis χρησιμοποίησε λίγους αλλά σημαντικούς πρωταγωνιστές του σύμπαντος του "Οίκου των Ιδεών", έδωσε όμως κι έναν ιδιαίτερο και κομβικό ρόλο σε ένα μικρό, πρωτοεμφανιζόμενο κορίτσι. Μία κίνηση ριψοκίνδυνη, μα επιτυχημένη, αν θέλετε την γνώμη μου. Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι στο μεγαλύτερο μέρος της πλοκής παρατηρούμε το πριν και το μετά της αποστολής στην Λατβερία κι όχι αυτή καθεαυτή την αποστολή. Όλοι οι συμμετέχοντες χαρακτήρες έχουν απορίες για το συμβάν, το ίδιο και οι αναγνώστες! :P Το φινάλε πάντως φροντίζει να μας τις λύσει. :)  Το μόνο που με παραξένεψε είναι το εξής:
 

Spoiler

Γιατί η Λατβερία να χτυπήσει τις ΗΠΑ από την στιγμή που εκείνες την έχουν βοηθήσει οικονομικά? :thinking:

 

Οι διάλογοι κυλούσαν ομαλά και χωρίς προβλήματα. Η μοναδική παραφωνία ήταν κάτι λέξεις τύπου "εχμ" ή μερικές επαναλήψεις κι επαναδιατυπώσεις προτάσεων που θα ήθελα να έλειπαν. Αν βρισκόμασταν σε ταινία ή σειρά, ο σκηνοθέτης εκεί θα έλεγε "cut" και η σκηνή θα ξαναγυριζόταν! :P

 

Γενικά την βρήκα μία αξιόλογη ιστορία, σίγουρα όμως όχι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει. Μπορεί να περιέχει δράση κι ένταση, αλλά δεν θα την πρότεινα σε κάποιον που θέλει μόνο αυτά. Ο Μυστικός Πόλεμος πραγματεύεται πολλα περισσότερα. Ενθαρρυντικό στοιχείο είναι το γεγονός ότι μπορεί να την διαβάσει κι ο "αδιάβαστος" αναγνώστης.

 

Στον εικαστικό τομέα βρήκα ένα σχέδιο εξαιρετικό οπτικά, με βάθος και ρεαλισμό, αλλά είναι από εκείνα που δεν τα θέλω σε ένα graphic novel. Συμφωνώ ότι ο καλλιτέχνης δίνει τον καλύτερό του εαυτό και οι δημιουργίες του μοιάζουν με πίνακες ζωγραφικής. Η συνεχής αποτύπωσή τους, όμως, στα πάνελ, προσωπικά με κούρασε. :(

Κάτι αντίστοιχο πέρασα και με τον χρωματισμό. Το χρώμα είναι ιδανικό σε ένα τέτοιου είδους σχέδιο, ενισχύει το "βαρύ" σενάριο, αλλά το βρήκα πολύ μουντό και μονότονο που με ψυχοπλάκωσε.

 

Το έξτρα υλικό της έκδοσης, όπως συμβαίνει σε όλους τους τόμους, δεν μας απογοητεύει. Είναι ο ορισμός της γενναιοδωρίας! :respect: Ωστόσο, εντύπωση μου προκάλεσε η απουσία της σελίδας που προηγείται της ιστορίας και μας περιγράφει τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν πριν τον Μυστικό Πόλεμο. Τουλάχιστον ο Lupoi φροντίζει να μας δώσει μία ιδέα στο editorial του. ;)

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αν θυμάμαι καλά το τελευταίο review που έγραψα ήταν για τον τέταρτο τόμο με τον Καπ, οπότε ορίστε η γνώμη μου για τους τελευταίους τόμους:

 

Planet Hulk

Η αγαπημένη μου ιστορία στην συλλογή μέχρι στιγμής. Με τον Χαλκ να είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες κόμικ, αυτήν ήταν μια πολύ ξεχωριστή ιστορία για εμένα. Σενάριο και σχέδιο είναι απίθανα, με τον Χαλκ να εξελίσσεται συνέχεια ως χαρακτήρας ενώ ακόμη και οι δευτερεύοντες χαρακτήρες είχαν βάθος. Ο κακός ήταν μάλλον το πιο αδύναμο σημείο αλλά η ιστορία χρειαζόταν έναν κακό τέτοιου είδους. Σίγουρα από τις καλύτερες ιστορίες του χαρακτήρα (από όσες έχω διαβάσει τουλάχιστον). Επίσης, ξέρει κανείς που κολλάει η ιστορία με τον Amadeus Cho στο τέλος και από ποιο τεύχος είναι? Στο οπισθόφυλλο λέει για το Amazing Fantasy #15 αλλά μου φαίνεται ότι στην πραγματικότητα είναι δύο ξεχωριστές ιστορίες από διαφορετικά τεύχη. Τέλος πάντων, η ιστορία με ενθουσίασε για το World War Hulk αν και ξέρω ότι δεν είναι τόσο καλό.

 

New X-Men: Ε όπως Εξάλλειψη

Παραξενεύτηκα όταν είδα ότι πολλοί έμειναν απογοητευμένοι από τον τόμο επειδή μου άρεσε περισσότερο από τους X-Men του Wheedon. Το σχέδιο είναι λίγο περίεργο αλλά το συνήθισα πιο γρήγορα απ' ότι περίμενα. Η πλοκή πάντως είναι καλογραμμένη και συναρπαστική. Το μόνο αρνητικό που μου έρχεται στο μυαλό είναι το μέγεθος του τόμου. Είμαι σίγουρος όμως πως μαζί με το Imperial θα αξίζει το εικοσάρικο.

 

Secret War

Μου αρέσει όταν η συλλογή προσφέρει κάτι εντελώς καινούριο, συνήθως επειδή είναι εξασφαλισμένη και η ποιότητα. Το Secret War ξεκίνησε πολύ δυναμικά με τα δύο πρώτα τεύχη, καταφέρνοντας να δημιουργήσει ένα κατασκοπικό κλίμα. Τα επόμενα τρία τεύχη ήταν περισσότερο υπερηρωικά αλλά τουλάχιστον ήταν κι αυτά προσεγμένα. Θα προτιμούσα η σειρά να εστίαζε περισσότερο στους υπερήρωες που εισβάλουν στην Λατβέρια παρά στις συνέπειες της εισβολής. Είναι λίγο περίεργο να διαβάζεις για τις συνέπειες μιας πράξεις για την οποία δεν ξέρεις. Πιστεύω αν εστίαζαν περισσότερο στο κατασκοπικό στοιχείο θα μπορούσαν να φτιάξουν και μια υπέροχη ταινία βασισμένη σε αυτό το storyline. Δεν χρειάζεται το διάστημα και παράλληλα σύμπαντα για μια ταινία Εκδικητών, μια μικρή ομάδα που προσπαθεί να ανατρέψει το καθεστώς μιας χώρας είναι εξίσου ενδιαφέρουσα πλοκή. Το έξτρα υλικό στο τέλος κάθε τεύχους μου φάνηκε αχρείαστο. Προσπάθησαν να κάνουν κάτι σαν το Watchmen αλλά οι διάλογοι ήταν κουραστικοί και τα προφίλ χαρακτήρων άσκοπα. Παρόλα αυτά, το Secret War είναι σίγουρα η καλύτερη ιστορία του Bendis που έχουμε δει στην συλλογή.

 

Avengers Forever

Το Avengers Forever είναι φτιαγμένο από fans των Εκδικητών και προορίζεται για fans των Εκδικητών. Μπορεί να μην έχω αρκετές γνώσεις για να καταλαβαίνω κάθε reference αλλά ήταν μια διασκεδαστική περιπέτεια ακόμη και για κάποιον άσχετο σαν εμένα. Το σχέδιο είναι υπέροχο. Μάλλον το καλύτερο της συλλογής. Είναι σαν να βρήκαν την χρυσή τομή ανάμεσα στο κλασσικό και το σύγχρονο. Οι χαρακτήρες που αποτελούν την ομάδα είναι ξεχωριστοί και όλοι έχουν κάτι να κάνουν. Επίσης φαίνεται πόσο έχει επηρεάσει αυτήν η ιστορία τα κόμικς και όχι μόνο. Το βιντεοπαιχνίδι LEGO Marvel Super Heroes 2 είναι βασισμένο στην ιστορία (και είναι μάλιστα γραμμένο από τον ίδιο τον Busiek!) ενώ η ταινία Avengers Endgame έχει σίγουρα εμπνευστεί έστω και λίγο από το Forever. Δεν έχω κανένα παράπονο.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλησπερα σε ολους!Ξερει κανενας να μου πει αν παω πειραια Υμηττου 8 στην  GB-PublishingServices θα μπορεσω να αγορασω κατευθειαν καποιους τομους η πρεπει μονο να παραγγειλω απο το σαιτ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

31 λεπτά πριν, jimceltic13 είπε:

Καλησπερα σε ολους!Ξερει κανενας να μου πει αν παω πειραια Υμηττου 8 στην  GB-PublishingServices θα μπορεσω να αγορασω κατευθειαν καποιους τομους η πρεπει μονο να παραγγειλω απο το σαιτ;

 

Ναι μπορείς να πας εκεί,αλλά συγκεκριμένες ώρες.

20200811_222130.thumb.jpg.cc3be9dbb1159ba8d83c2955f7c6f11a.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

7 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Ναι μπορείς να πας εκεί,αλλά συγκεκριμένες ώρες.

20200811_222130.thumb.jpg.cc3be9dbb1159ba8d83c2955f7c6f11a.jpg

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου να εισαι καλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

19 λεπτά πριν, jimceltic13 είπε:

Ευχαριστω πολυ φιλε μου να εισαι καλα.

 

Δεν κάνει τίποτα!  :mera2: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν παιδιά, η στιγμή που ανυπομονούσα επιτέλους έφτασε και παρακάτω παρουσιάζω την κριτική μου για τον τόμο των New Χ-ΜΕΝ (κλασσικά με σπόιλερ).

Ο Μόρισον μας παρουσιάζει την ομάδα των Χ-ΜΕΝ αρκετά ανανεωμένη αλλά ταυτόχρονα όμως χρησιμοποιεί στο ρόστερ της ομάδας χαρακτήρες αρκετά γνώριμους από τους αναγνώστες. Η ιστορία λοιπόν ξεκινάει με κάποιον κακό που θέλει να εξαλείψει τους μεταλλαγμένους, να έχει αναπτύξει μία νέα πιο εξελιγμένη γενιά από τα γνωστά και αγαπημένα μας ρομπότ, τα Σέντινελ. Το μόνο που χρειάζεται για να τα θέσει σε λειτουργία είναι να ακούσουν αυτά την φωνή του ορίτζιναλ δημιουργού τους, του Μπόλιβαρ Τρασκ, ή από κάποιον απόγονό του. Παράλληλα ενώ η σχολή των Χ-ΜΕΝ ετοιμάζεται να ανοίξει για την νέα σχολική χρονιά, ο Καθηγητής Χ μαζί με την βοήθεια του Χανκ και της Τζιν, προσπαθούν να ανακαλύψουν τον λόγο για την ξαφνική μαζική εμφάνιση μεταλλαγμένων στον κόσμο, αλλά και γιατί κάποια από τα μέλη της ομάδας έχουν υποστεί μίας μορφής δευτερογενούς μετάλλαξης. Έτσι ο Εξέιβιερ έχοντας εντοπίσει από τη Σερέμπρα (το μεγάλο αδερφάκι του Σερίμπρο) μία ισχυρή ένδειξη μεταλλαγμένου σε ένα νησί, στέλνει τον Κύκλωπα και τον Γούλβεριν για να το ερευνήσουν.

 

Αρχικά το σενάριο ήταν πάρα πολύ καλό με δράση, σασπένς και μυστήριο. Επίσης μου άρεσε που η ιστορία σε σημεία ήταν δυστοπική (στα τεύχη πριν και μετά την επίθεση στην Γκενόσα) και ανατρεπτική (ιδιαίτερα στο τελευταίο τεύχος όπου μπαίνουν οι βάσεις για τα όσα πρόκειται να γίνουν στον επόμενο τόμο). Οι χαρακτήρες ήταν όλοι τους καλά γραμμένοι με την παράσταση να κλέβει ο Καθηγητής Χ, ο οποίος φαίνεται αποφασισμένος να κάνει τα πάντα για να προστατέψει τους μεταλλαγμένους από όσους θέλουν να τους βλάψουν.

Για το σχέδιο παρότι αυτό δεν θύμιζε τα αντίστοιχα των παλαιότερων χρόνων ('80s-'90s) μου άρεσε αυτή η ανανέωση, με ιδιαίτερη εντύπωση να μου κάνει η αλλαγή των στολών, οι οποίες μου έφεραν στο μυαλό αυτές που φορούσαν οι πρωταγωνιστές στις κινηματογραφικές τους ταινίες. Επίσης βρήκα εξαιρετικά τα καρέ της επίθεσης των Σέντινελ στην Γκενόσα, καθώς και την τηλεπαθητική μάχη του Εξέιβιερ με την Κασάνδρα στο πρώτο τεύχος, όπου μας δίνετε μία πρώτη εικόνα για την τρομερή δύναμη που αυτή έχει.

Συμπερασματικά ένας τόμος διαμαντάκι (γιατί έρχεται και η συνέχεια) με τους Χ-ΜΕΝ να έρχονται αντιμέτωποι με έναν εχθρό, ο οποίος αφού έχοντας καταφέρει να τους δώσει ένα σημαντικό πλήγμα, στην συνέχεια για να τους αποτελειώσει εκ των έσω, χρησιμοποιεί το κόλπο του Οδυσσέα με τον Δούρειο Ίππο για να ολοκληρώσει το σχέδιό του παρασκηνιακά και αθόρυβα. Αναμένεται η συνέχεια με μεγάλο ενδιαφέρον. Βαθμολογία: 9/10.

Υ.Γ.1: Αυτό που δεν κατάλαβα καλά είναι το πως η Κασάνδρα γίνεται να μην μπορούσε να διατάξει τα Σέντινελ πριν από την συνάντησή της με τον Τρασκ, παρότι τα είχε αναβαθμίσει λειτουργικά και είχε βρει τρόπο να μην την αναγνωρίζουν ως μεταλλαγμένη εξαιτίας ενός ορού που είχε κατασκευάσει.
Υ.Γ.2: Επίσης πιστεύω ότι θα ήταν καλό να μας είχε δωθεί και μία γρήγορη εξήγηση στο τι ακριβώς έκανε ο Απόκαλιψ στον Κύκλωπα και αυτός απομακρύνθηκε συναισθηματικά από την Τζιν.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 19 ~ Avengers ~ Μάχη στο χρόνο ~ Μέρος πρώτο

Τόμος 24 ~ Avengers ~ Μάχη στο χρόνο ~ Μέρος δεύτερο

 

Διάβασα και τα 2 μέρη διαδοχικά για να έχω πιο γενική εικόνα.

Ενώ μου φάνηκε αρκετά συμπαθητικό μέχρι το 3ο τεύχος, στην πορεία άλλαξαν τα πράγματα. 

Θες οι καουμπόιδες, θες ο δεινόσαυρος, έχασα την μπάλα. Και δεν την ξαναβρήκα μέχρι τέλους.

Οκ η ιστορία είναι κατανοητή σε πολύ γενικές γραμμές αλλά η όλη πλοκή με δυσκόλεψε. Ειδικά στο δεύτερο τόμο απλά διάβαζα για να τελειώσει αυτό το πράγμα. Στο τεύχος 8 ήταν σα να διάβαζα μελέτη κβαντικής φυσικής, ενώ στο 9 με την όλη αφήγηση του Κανγκ είχε ενδιαφέρον. 

Το σχέδιο βέβαια (και αυτό κρατάω από τους δύο τόμους) ήταν πολύ όμορφο και συμπαθητικό.

 

Κλείνοντας, μπαίνει στα πολύ αδύναμα της συλλογής και θα προτιμούσα να λείπει (πόσο μάλλον όταν "πιάνει" δύο θέσεις από τις 60..)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 24: Avengers - Μάχη στο Χρόνο Μέρος Δεύτερο

 

Μπορώ να πω ότι είναι ο πρώτος τόμος μετά το Doctor Strange που τελείωσε και ένιωσα μια κάποια ανακούφιση που έφτασα στο τέλος της ιστορίας. Γενικά μου αρέσουν οι Avengers και εννοείται ότι καταλάβαινα τα περισσότερα references, ωστόσο όλη η ιστορία με κούρασε αρκετά. Είναι εξαιρετικά πυκνογραμμένη και σε αυτόν τον τόμο υπάρχουν δύο τεύχη που είναι σχεδόν ολόκληρα ένα μεγάλο exposition, όπου οι χαρακτήρες κάθονται και απαριθμούν γεγονότα, κάποια από αυτά συνοδεύονται με σχέδιο μήπως και πιάσουμε ακριβώς τι συμβαίνει. Στα τελευταία δύο τεύχη η ιστορία παίρνει λίγο μπρος, η δράση είναι περισσότερη (αυτό το πράγμα να ανακατεύουν τα καρέ της δράσης με πάρα πολύ κείμενο δεν το καταλαβαίνω), αλλά η τελική μάχη αν και χάρη στο σχέδιο του Pacheco φαίνεται επική και σχεδιαστικά είναι όμορφη δεν ήταν μια μάχη που μπορώ να πω ότι απήλαυσα.

 

Μια καλή τελική μάχη λειτουργεί σαν closure για όλες τις εξελίξεις που συνέβησαν σε μια ιστορία, οπότε όταν η ιστορία σε έχει κουράσει, ακόμα και μια τιτάνια μάχη δε θα βοηθήσει τον αναγνώστη να τη βιώσει όπως θα γινόταν αντίστοιχα σε μια ιστορία που θα ήταν καλύτερα σεναριακά δομημένη. Γενικά αν διαβάζετε επιλεκτικά τόμους και δεν είστε πολύ του υπερηρωικού δεν το προτείνω, για τους υπόλοιπους είναι σίγουρα μια πολύ γνωστή ιστορία, πρώτη φορά στα ελληνικά, οπότε να πράξετε όπως καταλαβαίνετε. Δε μετάνιωσα που την αγόρασα (αυτό έλειπε :lol: ), αλλά αυτό το δίτομο κατατάσσεται μεταξύ των λιγότερο αγαπημένων μου τόμων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΤΕΥΧΟΣ 25  

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0025.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0025z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

   

01.jpg

Στο επόμενο για τρίτη φορα σε Ελληνική έκδοση (M.TIMES ,ANUBIS ) ΤΟ MARVELS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Alex Ross στο επόμενο!  :dance:

 

SCAN0125.thumb.jpg.6d6fa555bcc3ce03dfc1bbd14a9e3113.jpg

 

:holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το πήρα!!!!!!! Αυτή τη φορά το περίπτερο μου είχε 4 τεύχη αντί για 2 όπως συνήθως!

Άλλο θέμα. Αφού έχει βγει το MARVELS σε τρεις εκδόσεις, γιατί να μην έχουμε και το  MARVELS 2 : EYE OF THE CAMERA , το οποίο κυκλοφόρησε στη Αμερική το 2009 ?

Με αυτό το 2ο μέρος κλείνει η σειρά Saga Marvels.

Ελπίζω να το έχουμε από αυτή τη εκδοσή.

51QdsQGNR3L.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

38 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Το πήρα!!!!!!! Αυτή τη φορά το περίπτερο μου είχε 4 τεύχη αντί για 2 όπως συνήθως!

Άλλο θέμα. Αφού έχει βγει το MARVELS σε τρεις εκδόσεις, γιατί να μην έχουμε και το  MARVELS 2 : EYE OF THE CAMERA , το οποίο κυκλοφόρησε στη Αμερική το 2009 ?

Με αυτό το 2ο μέρος κλείνει η σειρά Saga Marvels.

Ελπίζω να το έχουμε από αυτή τη εκδοσή.

51QdsQGNR3L.jpg

 

Απ' όσο τσέκαρα μόνο το πρώτο Marvels έχει βγει στη συλλογή στο εξωτερικό, το Eye of the Camera δεν έχει μπει στη συλλογή κάποιας χώρας. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να το έχει ψάξει περισσότερο να μας πει αν έχει μπει κάπου. Κρίμα πάντως, γιατί και εγώ θα ήθελα να δω τη συνέχεια του Marvels στα ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ θα το ήθελα αλλά δεν έχει βγει στη σειρά "The Official Marvel Graphic Novel Collection", ούτε ως international exclusive. Θα μπορούσε βέβαια να το εκδόσει η "Anubis" μιας και είχε εκδόσει τελευταία το "Marvels", έστω και σε paperback! Ως συγκεντρωτικό σκληρόδετο graphic novel κυκλοφόρησε στις 7 Ιουλίου 2010.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

36 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Κι εγώ θα το ήθελα αλλά δεν έχει βγει στη σειρά "The Official Marvel Graphic Novel Collection", ούτε ως international exclusive. Θα μπορούσε βέβαια να το εκδόσει η "Anubis" μιας και είχε εκδόσει τελευταία το "Marvels", έστω και σε paperback! Ως συγκεντρωτικό σκληρόδετο graphic novel κυκλοφόρησε στις 7 Ιουλίου 2010.

Αφού το Marvels 2  δεν είναι μέρος της HACHETTE θα μπορούσε να το συνεχίσει η Anubis όπως λες, αλλιώς η ΟΞΥ.Το έχω ήδη το όμορφο κόκκινο σκληροδετο από τη μέρα της κυκλοφορίας. 2010???? Περάσαν 10 χρόνια???? :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

47 min ago , PowerRangers8 said:

Αφού το Marvels 2  δεν είναι μέρος της HACHETTE θα μπορούσε να το συνεχίσει η Anubis όπως λες, αλλιώς η ΟΞΥ.Το έχω ήδη το όμορφο κόκκινο σκληροδετο από τη μέρα της κυκλοφορίας. 2010???? Περάσαν 10 χρόνια???? :oops:

 

Αυτή θα ήταν μια ασυνήθιστα έξυπνη κίνηση για τα ελληνικά εκδοτικά δεδομένα. Είναι ένας τίτλος που δεν υπάρχει στη συλλογή της Hachette, οπότε δεν πρόκειται να βγει ξαφνικά κάνοντας "χαλάστρα" στον εκδότη και έχει την προοπτική να θέλει να τον αγοράσει κάθε ένας από τους αγοραστές της συλλογής της Hachette.

 

Μάλιστα, οι Anubis/Οξυ θα μπορούσαν να ερευνήσουν καλύτερα το θέμα και να βγάλουν συνέχειες και άλλων τόμων της Hachette από αυτούς που δεν πρόκειται να βγουν από τη Hachette.

 

Εφόσον τους τόμους της Hachette τους αγοράζει περισσότερος κόσμος από αυτούς που αγοράζουν τα μεμονομένα που βγάζουν οι Anubis/Οξυ, υπάρχει εδώ ένα target group που μπορεί να ανεβάσει την κυκλοφορία τέτοιων "επιπλέον" τόμων σε ψηλότερα από τα συνηθισμένα επίπεδα κυκλοφορίας των άλλων εκδόσεων της Anubis και Οξύ...

 

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αυτό θα προϋπέθετε να ασχοληθούν οι εκδοτικές στοιχειωδως, που δε νομίζω να το κάνουν. Η Anubis επιλέγει στα τυφλά πολλές φορές ενώ η Οξύ δε νομίζω να στηρίξει τις πωλήσεις τόμου στο κοινό μιας άλλης εκδοτικής, συνήθως προτιμούν να εκδίδουν αυτόνομες ιστορίες. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια. Όπως έβγαλαν τα Μπάτμαν από New 52 μπορούν να συνεχίσουν κάποια άλλα της Marvel Hachette 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε ο τόμος 25 του Κάπτεν Αμέρικα. Κατά κύριο λόγο είχε καρέ χωρίς διαλόγους οπότε ούτε κατάλαβα για πότε τον τελείωσα. Ωραίο το σχέδιο και η ιστορία για όποιον είναι υποψιασμένος για το τι πραγματεύεται, πιστεύω είναι ικανοποιητική. Αν η Μάρβελ δεν έφτιαχνε μια ιστορία- φόρο τιμής στα γεγονότα της 11/9 με τον Κάπτεν Αμέρικα, τότε με ποιον θα την έφτιαχνε? Δεν πολυκατάλαβα γιατί έχει δημιουργήσει αρνητικά σχόλια εδώ στο φόρουμ, εφόσον πρόκειται για μια αδημοσίευτη ιστορία στα ελληνικά, η οποία είναι και από τις σχετικά καλές του Καπ (αν δεν κάνω λάθος).  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 23 ~ Μυστικός Πόλεμος

 

Αν και στην αρχή όταν άκουσα τα νέα δεν ενθουσιάστηκα, όλα άλλαξαν καθώς διάβαζα τον τόμο.

Αρχικά το σχέδιο είναι καταπληκτικό-πανέμορφο! Δεν έχω λόγια.

Μετά βλέπουμε ότι το χτίσιμο της ιστορίας γίνεται με ωραίο τρόπο, χωρίς πολλά μπλα-μπλα, χωρίς να κουράζει, με αρκετό ενδιαφέρον σε όλη την πλοκή.Και μάλιστα να σου οξύνει την περιέργεια για το τι έχει γίνει.

Επίσης δεν έχουμε την πληθώρα των χαρακτήρων από πλευράς των "καλών" οπότε ο αναγνώστης δε χάνεται.

Σε αντίθεση με το πλήθος των "κακών" που ήταν αρκετά μεγάλο, ωστόσο όμως τα αρχεία σε κάθε τεύχος δίνουν τις απαραίτητες πληροφορίες για κάθε χαρακτήρα.

Γενικά το βρήκα πολύ καλό τομάκι και αυτοί οι τόμοι με κάνουν να θέλω να ολοκληρώσω τη συλλογή. Αυτοί που δεν σου γεμίζουν το μάτι αλλά σε αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένο :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34892
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  12
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Είναι εύκολο να ποστάρει κάποιος την ράχη μέχρι τώρα για να δώ πως είναι.

Μου λείπουν πολλά τεύχη και θα παραγγείλω 10 που μου λείπουν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πριν από 1 ώρα, Solidgamer είπε:

Είναι εύκολο να ποστάρει κάποιος την ράχη μέχρι τώρα για να δώ πως είναι.

Μου λείπουν πολλά τεύχη και θα παραγγείλω 10 που μου λείπουν

Αποσπασματικά σε 2 ράφια η ράχη της συλλογής μέχρι στιγμής...

IMG_20200817_233829.thumb.jpg.6ae14fd271d28fbf5742874972e8bdef.jpgIMG_20200817_233836.thumb.jpg.525727f336c81f50ad8d4f5b3942d054.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Από τον τόμο 26 και όπως το υπολόγισα για τους επόμενους 13 τόμους θα κάνει την εμφάνισή του ο Γούλβεριν :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Tόμος 25 - Captain America: The New Deal (Νέο Καθεστώς)
Το έργο κυκλοφορεί λίγο μετά τις επιθέσεις της Al Queida στις 11/09/2001 στους Δίδυμους Πύργους της Νέας Υόρκης. Για όσους θυμάστε, η Αμερική για τα επόμενα χρόνια βρισκόταν μέσα σε έναν υπερ-πατριωτικό οίστρο και έψαχνε όχι μόνο αντεκδίκηση αλλά και υπεράσπιση του αμερικανικού τρόπου ζωής (american way of living) και του αμερικανικού ονείρου (the american dream). Ο Captain όπως την εποχή της δημιουργίας του μεσούσης του ΒΠΠ, έρχεται και πάλι για να υπερασπιστεί αυτές τις αμερικανικές αξίες ενάντια στο κακό, ενάντια στον έτερο άλλο που τώρα δεν φέρει σβάστικα και δεν χαιρετά φασιστικά αλλά φορά σαρίκι και κραυγάζει "Αλλάχου Άκμπαρ!" (ο Θεός είναι μεγάλος).

Τετριμμένο σενάριο, με αναμενόμενη πλοκή - άραγε σε κείνο το χρονικό πλαίσιο θα μπορούσαν οι συντελεστές να πράξουν διαφορετικά; Το σχέδιο μου άρεσε, δυνατό, λεπτομερειακό, με έμφαση στα πρόσωπα και τα σύμβολα (σημαίες κτλ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Διάβασα κι εγώ τον τόμο, κατευθείαν με το που τον αγόρασα, μιας και είναι ξεκούραστο ανάγνωσμα με μεγάλα καρέ και περιορισμένους διαλόγους. Πιστεύω ότι το σχέδιο υπερισχύει του σεναρίου. Δεν έχω πολλά να πω για την πλοκή. Είναι καλό που προσπαθεί να ευαισθητοποιήσει το κοινό σχετικά με τον πόλεμο αλλά αρκετές φορές γίνεται προπαγανδιστικό (δείτε για παράδειγμα πως ο Καπ παρουσιάζεται σαν θεός με ένα φως να τον λούζει στο πρώτο τεύχος). Γενικά δεν είναι κακή ιστορία αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλή επιλογή για την συλλογή. Σίγουρα δεν συγκρίνεται με μερικά από τα αριστουργήματα που έχουμε δει. Θα ήταν καλύτερο να είχε κυκλοφορήσει σε τευχάκια ή σε graphic novel από την Anubis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πήρα τον τόμο 25 και για πρώτη φορά τον διάβασα αμέσως. Παρά πολύ καλό σενάριο και σχέδιο. Ίσως το καλύτερο απ όσα διάβασα από τη σειρά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.