Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

1 ώρα πριν, nikolas12 είπε:

MARVELGRAPHICNOVELS_0023.jpg MARVELGRAPHICNOVELS_0023z.jpg

 

O τόμος 23 με το σκοτεινό εξώφυλλο και πολύ όμορφο σχέδιο στο εσωτερικό βρίσκεται εδώ. Επίσης το εξώφυλλο για το δεύτερο μέρος του Forever σκαναρίστηκε και αυτό από την πίσω πλευρά για να μη το βγάλω θολή φωτό με το κινητό :) 

 

img20200716_10060230.jpg

 

Αύριο που είναι η επίσημη μέρα κυκλοφορίας του Secret War θα επικαιροποιήσω το πρώτο ποστ με όσα τεύχη έχουν κυκλοφορήσει και με πληροφορίες για το δεύτερο μέρος του Avengers: Forever :) 

Μην μου πεις πως είναι μικρό όπως το new x men ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1537 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Barcelona ? the best είπε:

Μην μου πεις πως είναι μικρό όπως το new x men ?

Αποτελείται από 5 κεφάλαια τώρα πόσες σελίδες δεν ξέρω ακριβώς 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Barcelona ? the best είπε:

Μην μου πεις πως είναι μικρό όπως το new x men ?

 

IMG_20200716_141423.jpg

 

Εμένα μου φαίνεται είναι στο σύνηθες μέγεθος των τόμων της συλλογής :) 

 

@nikolas1503 Είσαι τυχερός, γιατί κάνω διάλειμμα στο γραφείο και μπορώ να βγάλω φωτό, άνοιξα τυχαία σε τρεις σελίδες και τις έβγαλα με το κινητό, αλλά είναι ενδεικτικές. Εμένα προσωπικά μου αρέσει, άλλοι μπορεί να μην πολυτρελαίνονται :) 

 

IMG_20200716_141507.jpg IMG_20200716_141520.jpg IMG_20200716_141450.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ε αυτός δεν είναι ο συγκεκριμένος εικονογράφος που δούλεψε στο Amazing Spider-Man: Οικογενειακή Υπόθεση,αν κρίνω από τα σχεδία ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

8 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Ε αυτός δεν είναι ο συγκεκριμένος εικονογράφος που δούλεψε στο Amazing Spider-Man: Οικογενειακή Υπόθεση,αν κρίνω από τα σχεδία ?

 

Πολύ σωστά, σχεδιαστής και στα δύο είναι ο Ιταλός Gabriele Dell'Otto :) Επίσης απ' ότι διάβασα το σχέδιο στη ράχη της συλλογής είναι δικό του :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Πολύ σωστά, σχεδιαστής και στα δύο είναι ο Ιταλός Gabriele Dell'Otto :) Επίσης απ' ότι διάβασα το σχέδιο στη ράχη της συλλογής είναι δικό του :) 

Του βγάζω το καπέλο μου. :calmgerm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

MARVELGRAPHICNOVELS_0023.jpg   MARVELGRAPHICNOVELS_0023z.jpg

Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

 

 

 

Ο Μυστικός Πόλεμος ποιους ήρωες έχει ως πρωταγωνιστές; Ποιοι οι villains; Καλή ιστορία; Σύγχρονο σχέδιο; Έχουμε 2-3 σελίδες να δούμε μέσα πως είναι; Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, spiderman είπε:

Ο Μυστικός Πόλεμος ποιους ήρωες έχει ως πρωταγωνιστές; Ποιοι οι villains; Καλή ιστορία; Σύγχρονο σχέδιο; Έχουμε 2-3 σελίδες να δούμε μέσα πως είναι; Ευχαριστώ :)

 

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος πρωταγωνιστής, ωστόσο εμφανίζονται αρκετοί ήρωες όπως οι Spider-Man, Captain America, Wolverine, Daredevil, Luke Cage και Nick Fury και υπάρχουν γενικότερα πολλοί villains. Ακριβή κατάλογο των ηρώων και των κακών που εμφανίζονται μπορείς να βρεις εδώ. Γενικά έχει λάβει θετικές κριτικές, 2-3 σελίδες από το εσωτερικό έχω ανεβάσει εδώ και με ένα γκουγκλάρισμα για άρθρα σχετικά με το κόμικ μπορεί να βρει κανείς ακόμα περισσότερες :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34591
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αααα δεν είναι ιστορία Spiderman. Καλά που το γράψατε ρε παιδιά!!!Είναι ιστορία μαζικής μάχης καλών κακών εεε? Αντε ωραία ένα δεκάευρο κέρδος σήμερα. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

59 min ago , Manitou said:

Είναι ιστορία μαζικής μάχης καλών κακών εεε?

 

Δεν σου λέμε ποιός κέρδισε πάντως, για να μη σου χαλάσουμε την έκπληξη :) 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34591
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ξεκίνησα να διαβάζω το new X-Men. Κάπου στη μέση το παράτησα. Δεν με κέντρισε καθόλου. Δεν ξέρω γιατί. Ήταν χωρίς λόγο μπερδεμένο. Λίγες σελίδες με τόσο μπλέξιμο!!!!Δεν κατάλαβα γιατί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

στο τελος κερδιζει ο Batman

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 20/7/2020 στο 9:21 ΠΜ, Manitou είπε:

Ξεκίνησα να διαβάζω το new X-Men. Κάπου στη μέση το παράτησα. Δεν με κέντρισε καθόλου. Δεν ξέρω γιατί. Ήταν χωρίς λόγο μπερδεμένο. Λίγες σελίδες με τόσο μπλέξιμο!!!!Δεν κατάλαβα γιατί!

 

Και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που δε μου πολυάρεσαν οι New X-Men όταν τους διάβαζα από Anubis, αλλά φαίνεται ότι οι περισσότεροι δεν έχουν ξετρελαθεί για τον τόμο αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο The Amazing Σπάιντερ-Μαν: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν, με βαριά σπόιλερ.

 

Γεια σας παιδιά! Χρόνια και ζαμάνια! Έμπλεξα το τελευταίο διάστημα με υποχρεώσεις και δεν προλάβαινα να διαβάσω τα κόμιξ της συλλογής. Ευτυχώς όμως βρήκα αυτές τις μέρες λίγο χρόνο και διάβασα την ιστορία του Κρέιβεν της Οξύ Χασέτ.

 

Ο Σπάιντερ-Μαν είναι νεκρός! Έχει έρθει αντιμέτωπος με τον Κρέιβεν, ο οποίος αφού έχοντας δοκιμάσει στο παρελθόν εκατοντάδες φορές να τον "πιάσει"-"συλλέξει" χωρίς επιτυχία, αποφασίζει να παίξει το τελευταίο του χαρτί. Να γίνει ο ίδιος Σπάιντερ-Μαν (όχι ο Σουπέριορ) στο πρώτο τεύχος ψυχικά και στα επόμενα τεύχη σωματικά και να τον αντιμετωπίσει (όπως δηλαδή κατάφερε και νίκησε ο Νίο τον Πράκτορα Σμιθ στην τελευταία ταινία του Μάτριξ). Ο ΝτεΜέιτις παρουσιάζει έναν Κρέιβεν του οποίου οι αναμνήσεις της παιδικής του ηλικίας τον στοιχειώνουν και παράλληλα έναν Σπάιντερ-Μαν που και εκείνος αντιμετωπίζει υπαρξιακά ερωτήματα καθώς και μια μορφή κατάθλιψης. Έτσι λοιπόν όταν ο Κρέιβεν καταφέρνει τελικά να νικήσει τον Σπάιντερ-Μαν, αποφασίζει να πάρει την θέση του και να αντιμετωπίσει το οργανωμένο έγκλημα της πόλης καλύτερα από τον προκάτοχό του. Και εν μέρει το καταφέρνει.

 

Δεν μπορώ να μην αναφέρω το highlight της ιστορίας για μένα που ήταν η τελευταία συνάντηση μεταξύ του Σπάιντερ-Μαν και του Κρέιβεν. Αφού ο Σπάιντερ-Μαν κατάφερε να αποδράσει από τον τάφο του και να βρει τον Κρέιβεν, αυτός με την σειρά του τον αναγκάζει να αντιμετωπίσει τον Ποντικοουρά Βέρμιν, τον οποίο και είχε αιχμαλωτίσει προηγουμένως ο Κρέιβεν ως Σπάιντερ-Μαν. Τελικά ο Σπάιντερ-Μαν θα σωθεί την τελευταία στιγμή από τον Κρέιβεν ο οποίος κατάφερε να αποδείξει (στο εαυτό του κυρίως) αυτό που ήθελε. "Σκότωσε"-νίκησε τον εχθρό του και στην συνέχεια αφού πήρε την ταυτότητά του, κατάφερε και κέρδισε έναν κακό, τον οποίο ο εχθρός του δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει μόνος του. Δεν ξέρω αν έχει υπάρξει αντίπαλος του Σπάιντερ-Μαν γενικά που να έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο.

 

Όσο αφορά το σχέδιο και τα χρώματα είναι πραγματικά χάρμα οφθαλμών. Επίσης αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ στα καρέ είναι πως μου θύμισαν ταινίες νουάρ πράγμα που λατρεύω. Οι συνεχείς βροχές, η εξέλιξη της ιστορίας να είναι κυρίως τη νύχτα, οι σκοτεινοί υπόνομοι στην μάχη με τον Βέρμιν και φυσικά η αφήγηση των γεγονότων και η αποτύπωση των σκέψεων από τους κεντρικούς χαρακτήρες, έδιναν στην ανάγνωση της ιστορίας ένα ιδιαίτερο πιο σκοτεινό ύφος που σπάνια συναντάμε σε κόμιξ του Σπάιντερ-Μαν.

 

Συμπερασματικά ένας τόμος όλα τα λεφτά με τον Κρέιβεν να παίρνει άτυπα τον πρωταγωνιστικό ρόλο από τον Σπάιντι, με τον πρώτο να πετυχαίνει τελικά τον στόχο του φλερτάροντας παράλληλα με την παράνοια και την ψύχωση και με τον δεύτερο να ξεπερνά τις φοβίες που είχε αρχικά παρακινούμενος από την δύναμη της αγάπης. Βαθμολογία: 10/10.

 

Υ.Γ.1: Η ιστορία του Κρέιβεν ξέρετε αν τοποθετείται χρονικά πριν ή μετά τα γεγονότα της Γέννησης του Βένομ;

Υ.Γ.2: Επίσης γνωρίζετε αν η στολή που φοράει ο Σπάιντι είναι η συμβιωτική ή αυτή που του δίνει κάποια στιγμή η Μαύρη Γάτα;

Υ.Γ.3: Και μια τελευταία ερώτηση, ίσως και η πιο σημαντική. Έχω παρατηρήσει ότι όταν ο Σπάιντι φοράει την μαύρη στολή (συμβιωτική ή μη), ο ιστός εκτοξεύεται από το επάνω μέρος του χεριού του (δηλαδή για να καταλάβετε που εννοώ, περίπου από το ίδιο σημείο που στα κόμιξ βγαίνουν τα νύχια του Γούλβεριν). Εντάξει με την συμβιωτική στολή μπορώ να καταλάβω το πως μπορεί και το κάνει, αλλά με την στολή που πήρε από την Μαύρη Γάτα, πώς γίνεται και μπορεί να εκτοξεύει τον δικό του ιστό από εκείνο το σημείο;

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, kaneda είπε:

Γεια σας παιδιά! Χρόνια και ζαμάνια! Έμπλεξα το τελευταίο διάστημα με υποχρεώσεις και δεν προλάβαινα να διαβάσω τα κόμιξ της συλλογής. Ευτυχώς όμως βρήκα αυτές τις μέρες λίγο χρόνο και διάβασα την ιστορία του Κρέιβεν της (Οξύ) Χασέτ, οπότε παρακάτω ακολουθούν βαριά σπόιλερ για το τόμο του Σπάιντερ-Μαν: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν.

 

Ο Σπάιντερ-Μαν είναι νεκρός! Έχει έρθει αντιμέτωπος με τον Κρέιβεν, ο οποίος αφού έχοντας δοκιμάσει στο παρελθόν εκατοντάδες φορές να τον "πιάσει"-"συλλέξει" χωρίς επιτυχία, αποφασίζει να παίξει το τελευταίο του χαρτί. Να γίνει ο ίδιος Σπάιντερ-Μαν (όχι ο Σουπέριορ) στο πρώτο τεύχος ψυχικά και στα επόμενα τεύχη σωματικά και να τον αντιμετωπίσει (όπως δηλαδή κατάφερε και νίκησε ο Νίο τον Πράκτορα Σμιθ στην τελευταία ταινία του Μάτριξ). Ο ΝτεΜάτις παρουσιάζει έναν Κρέιβεν του οποίου οι αναμνήσεις της παιδικής του ηλικίας τον στοιχειώνουν και παράλληλα έναν Σπάιντερ-Μαν που και εκείνος αντιμετωπίζει υπαρξιακά ερωτήματα αλλά και μια μορφή κατάθλιψης. Έτσι λοιπόν όταν ο Κρέιβεν καταφέρνει τελικά να νικήσει τον Σπάιντερ-Μαν, αποφασίζει να πάρει την θέση του και να αντιμετωπίσει το οργανομένο έγκλημα της πόλης καλύτερα από τον προκάτοχό του. Και εν μέρει το καταφέρνει.

 

Δεν μπορώ να μην αναφέρω το highlight της ιστορίας για μένα που είναι η τελευταία συνάντηση μεταξύ Σπάιντερ-Μαν και Κρέιβεν. Αφού ο Σπάιντερ-Μαν κατάφερε να αποδράσει από τον τάφο του και να βρει τον Κρέιβεν, αυτός με την σειρά του τον αναγκάζει να αντιμετωπίσει τον (Ποντικοουρά) Βέρμιν, τον οποίο και είχε αιχμαλωτίσει προηγουμένως ο Κρέιβεν ως Σπάιντερ-Μαν. Τελικά ο Σπάιντερ-Μαν θα σωθεί την τελευταία στιγμή από τον Κρέιβεν ο οποίος κατάφερε να αποδείξει (στο εαυτό του κυρίως) αυτό που ήθελε. Αφού νίκησε τον εχθρό του και στην συνέχεια πήρε την ταυτότητά του, κατάφερε και κέρδισε έναν κακό, τον οποίο ο εχθρός του δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει μόνος του. Δεν ξέρω αν έχει υπάρξει αντίπαλος του Σπάιντερ-Μαν γενικά που να έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο.

 

Όσο αφορά το σχέδιο και τα χρώματα είναι πραγματικά χάρμα οφθαλμών. Επίσης αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ είναι πως όλα αυτά συνδυαστικά, μου έφεραν στο μυαλό ταινίες νουάρ πράγμα που λατρεύω. Οι συνεχείς βροχές, η εξέλιξη της ιστορίας να είναι κυρίως τη νύχτα, οι σκοτεινοί υπόνομοι στην μάχη με τον Βέρμιν και φυσικά η αφήγηση των γεγονότων και η αποτύπωση των σκέψεων από τους κεντρικούς χαρακτήρες.

 

Συμπερασματικά ένας τόμος όλα τα λεφτά με τον Κρέιβεν να παίρνει άτυπα τον πρωταγωνιστικό ρόλο από τον Σπάιντι, με τον πρώτο να πετυχαίνει τελικά τον στόχο του φλερτάρωντας παράλληλα με την παράνοια και την ψύχωση και με τον δεύτερο να ξεπερνά τις φοβίες που είχε αρχικά παρακινούμενος από την δύναμη της αγάπης. Βαθμολογία: 10/10.

 

Υ.Γ.1: Η ιστορία του Κρέιβεν ξέρετε αν τοποθετείτε χρονικά πριν ή μετά τα γεγονότα της Γέννησης του Βένομ;

Υ.Γ.2: Επίσης γνωρίζετε αν η στολή που φοράει ο Σπάιντι είναι η συμβιωτική ή αυτή που του δίνει κάποια στιγμή η Μαύρη Γάτα;

Υ.Γ.3: Και μια τελευταία ερώτηση, ίσως και η πιο σημαντική. Έχω παρατηρήσει ότι όταν ο Σπάιντι φοράει την μαύρη στολή (συμβιωτική ή μη), ο ιστός εκτοξεύεται από το επάνω μέρος του χεριού του (δηλαδή για να καταλάβετε που εννοώ, περίπου από το ίδιο σημείο που στα κόμιξ βγαίνουν τα νύχια του Γούλβεριν). Εντάξει με την συμβιωτική στολή μπορώ να καταλάβω το πως μπορεί και το κάνει, αλλά με την στολή που πήρε από την Μαύρη Γάτα, πώς γίνεται και μπορεί να εκτοξεύει τον δικό του ιστό από εκείνο το σημείο;

 

Για χαρά!! Για να απαντήσω:

 

1.Είναι πριν την εμφάνισή του Βένομ και μετά την απόβολή της συμβιωτικής στολής από τον Πήτερ.

 

2.Είναι κανονική,δεν είναι η συμβιωτική στολή παρά ένα υφασμάτινο αντίγραφο.

 

3.Μπορεί να μπερδεύτηκε  ο σχεδιαστής,δεν ξέρω.Ή να έβαλε ο Πήτερ τους εκτόξευτές του ανάποδα.  :lol: 

 

Πάντως με τα τόσα που γίνονται στο Πήτερ στο Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν,πιστεύω πως ήταν ο συμβιωτής (ή αλλιώς η συμβιωτική στολή) εκεί δεν θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια.   

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τελείωσα επιτέλους το διάβασμα του τόμου 20 "Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν".

 

Το είχα αγορασμένο 3 χρόνια τώρα από την Οξύ αλλά δεν το είχα διαβάσει γιατί τέτοιος είμαι :lol: 

 

Όντως η φήμη της ιστορίας επιβεβαιώνεται. Πραγματικά εξαιρετική. Μια ιστορία για την δύναμη της ανθρώπινης εμμονής που ψυχογραφεί άψογα τόσο την προσπάθεια του Κρέιβεν να δώσει νόημα στην ζωή του και να αποκαταστήσει την τιμή του, όσο και τι σημαίνει για τον Πήτερ Πάρκερ να είναι Σπάιντερμαν, πώς πάνω από όλα είναι ένας ήρωας ανθρώπινος που εμπνέεται από τα αγαπημένα του πρόσωπα. Καταλαβαίνω κάποιους που δεν τους άρεσε, είναι μια ιστορία αρκετά εσωτερική, με περισσότερο εσωτερικές μάχες παρά εξωτερικές, χωρίς πλήρη συνοχή στους διαλόγους. Παρόλα αυτά για μένα αποτύπωσε έτσι άψογα τον ειρμό των σκέψεων των 2 ηρωών. Γενικά μια σκοτεινή, μακάβρια ιστορία, που ξεχωρίζει στον πολύχρωμο κόσμο της Marvel. Ίσως η αγαπημένη μου της συλλογής.

 

Συνολική κατάταξη:

1. Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν

2. Thor Αναγέννηση 

3. Daredevil Αναγέννηση 

4. Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα 

5. Spider-Man: Η Επιστροφή 

6. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

7 . Captain America: Ο Στρατιώτης του Χειμών

8. X-Men: Το Χάρισμα 

9. Πλανήτης Χαλκ (Μέρος 1ο)

10. Wolverine

11. Captain America: Εκτός Χρόνου 

12. Avengers: Μάχη για τον Χρόνο (Μέρος 1o)

13. She-Hulk: Μία Μοναδική Ηρωίδα

14. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές 

15. Iron Man: Extremis

16. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον 

17. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

18. New Avengers: Απόδραση

19. Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το Captain Britain και όσα βγήκαν μετά το 21.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36439
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Μηπως ξερει κανεις ποιοι τομοι θα ειναι μετα το avengers forever part 2( μαχη στον χρονο);

Επεξεργασία από Billk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 λεπτά πριν, Billk είπε:

Μηπως ξερει κανεις ποιοι τομοι θα ειναι μετα το avengers forever part 2( μαχη στον χρονο);

Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου φίλε μου :lol: Κανείς δεν ξέρει, η εκδοτική σταμάτησε να μας δίνει πληροφορίες. Για να ξέρεις πάντως, εδώ συζητάμε γενικά για το μέλλον της συλλογής κι εδώ είναι μια λίστα με όλα τα τεύχη που έχει επιβεβαιωθεί ότι θα κυκλοφορήσουν, ακόμα και χωρίς να ξέρουμε ακόμα αριθμό, αλλά και όσα ξέρουμε ότι δεν θα βγουν ή εικάζουμε ότι θα βγουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σημερα αρχισα να διαβαζω τη συλλογη απο την αρχή!! Μονο ένα τόμο είχα διαβασει, τους άλλους ως νέος σε αυτον το χώρο τους αφησα για το καλοκαίρι.... θα ακολουθησει αναλυση!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τελείωσα χθες με αρκετό κοπο το Μυστικός πόλεμος. Θέλοντας να είμαι επιεικής θα πω μόνο ότι μου φάνηκε λιγότερο ενδιαφέρον και από λόγο του παπά της ενορίας στην παρουσίαση βιβλίου με τα απομνημονεύματα του γυμνασιάρχη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94907
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα, με μεγάλη καθυστέρηση, το δεύτερο μέρος του "Planet Hulk", οπότε ας πω την γνώμη μου. :)

 

Μετά την ανάγνωση και του δεύτερου μέρους της ιστορίας, μπορώ πλέον να πω με σιγουριά ότι μιλάμε για μία εξαιρετική δουλειά, από όποιον τομέα κι αν την δούμε. :clap2:

 

Το σενάριο κι εδώ ξεκινάει αρκετά δυναμικά, με έναν πρωταγωνιστή ο οποίος αν κι έχει όλες τις προϋποθέσεις να τα διαλύσει, παρόλα αυτά είναι συγκρατημένος και το πιο σημαντικό είναι ότι ότι δρα σαν φιλειρηνιστής. Με αυτόν τον τρόπο μετατρέπει ακόμα και τους πιο μοχθηρούς αντιπάλους σε συμμάχους. Η στροφή πολλών αντιπάλων προς την μεριά των εξεγερμένων είναι κάτι το εύστοχο. Ο συγγραφέας δεν τους αφήνει απλά σε ρόλο κομπάρσου, αλλά με το να αφηγείται την ιστορία τους (βλέπε αγκάθια) τους δίνει ένταση και σοβαρή υπόσταση.

 

Κι ενώ φαίνεται τα γεγονότα να λειτουργούν υπέρ των επαναστατών κι όλα να βαδίζουν προς το φινάλε, συνειδητοποιώ ότι βρίσκομαι ακόμα στα μισά του τόμου! Τότε είναι που μου πέρασε από το μυαλό ότι η ιστορία θα έχει την τάση να φλυαρήσει. Τελικά φαίνεται ότι διαψεύστηκα (τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό). Από εκεί και πέρα, η ιστορία θα μας αφηγηθεί τις πρώτες ημέρες της βασιλείας του Σμαραγδένιου Γίγαντα και είναι από τις λίγες φορές που τον βλέπουμε ήρεμο, να ευχαριστιέται την ζωή, η οποία αποκτά πλέον νόημα, αφήνοντας στην άκρη όλα αυτά τα συμβάντα που τον πλήγωσαν. Αλλά όπως είναι φυσικό κι αναμενόμενο, μετά από μία επιτυχημένη εξέγερση έρχεται ο εμφύλιος, με όλα τα άσχημα επακόλουθά του… :sad1: Η ιστορία θα κλείσει με ένα τραγικό γεγονός, που θα δώσει το έναυσμα για την επιστροφή του στην Γη, δίνοντας στον Hulk τις διαστάσεις στον χαρακτήρα του που όλοι γνωρίζουμε. Απλά υποκλίνομαι στον συγγραφέα για την διαχείριση αυτή στο φινάλε, ο οποίος κινήθηκε με ρεαλισμό και δεν επαναπαύτηκε στην ευχαρίστηση που προσφέρει ο ρομαντισμός και το happy end. Ήταν βέβαια κι ένας τίμιος.λόγος για να ξαναδούμε τον πρασινούλη στα μέρη μας!

 

Γενικά πιστεύω ότι πρόκειται για μία ιστορία που έδωσε άλλη διάσταση στον πρωταγωνιστή, τον έβγαλε από τις μανιέρες του απόλυτου μπρούταλ και του έδωσε ηγετική προσωπικότητα, αλτρουισμό κι ευγενή αισθήματα. Κι όλα οφείλονται στον συγγραφέα, ο οποίος εκτός από μία ιστορία με υπόβαθρο, έδωσε σε έναν παρεξηγημένο χαρακτήρα τον πρέποντα σεβασμό. :respect: Εν κατακλείδι, δηλώνω εντυπωσιασμένος από την εν λόγω ιστορία και πιστεύω ότι οι.μελετητές κόμικς του μέλλοντος θα την κατατάξουν ανάμεσα στις κλασικές (αν δεν έχει θεωρηθεί ήδη). :)

 

Για το σχέδιο δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο από αυτά.που είπα στο πρώτο μέρος. Το βρήκα πολύ ταιριαστό και υπάρχουν πολλά καρέ που εντυπωσιάζουν.

Με το που ξεκίνησα να διαβάζω την support ιστορία, ένιωσα ότι είναι εντελώς παράταιρη με την κύρια. Στην συνέχεια, όμως, τα γεγονότα της αρχίζουν και δένουν κι ο μικρός πρωταγωνιστής της ουσιαστικά ανοίγει τον δρόμο για την αφήγηση του “World War Hulk”! Θα σταθώ περισσότερο στους διαλόγους του τηλεφωνήματος στο φινάλε. Ο κύριος Richards άκουσε μερικές αλήθειες…

 

Το σχέδιο σε αυτή την ιστορία μού θύμισε κάτι από manga! :P Το βρήκα κι αυτό αρκετά προσεγμένο, αλλά σίγουρα δεν αγγίζει τα επίπεδα του σχεδίου της κεντρικής ιστορίας.

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου 24 είναι μαζί μας και έχει μεταφερθεί και στη βάση μας!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0024.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0024z.jpg

 

Ο τόμος 25 θα είναι το Captain America: A New Deal των Rieber-Cassaday ή Νέο Καθεστώς όπως μεταφράστηκε για τη συλλογή. Περισσότερη κουβεντούλα στην κρυστάλλινη σφαίρα :) 

 

captain.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία, να διαβάσουμε και κάτι παραπάνω απ' τον Captain America!! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ανοίγω περιχαρής τώρα το απόγευμα να ξεφυλλίσω τον νέο τόμο και στην μέση του περίπου,

με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη. :(

Το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο λάθος/σφάλμα για μια τέτοια εκδοσή. :antekale:

 

DSC03619.thumb.JPG.f2657141274db8bafa279d07773b414f.JPG

 

DSC03620.thumb.JPG.788fa13e2ccd58b3e585d0d43a96b6b2.JPG

 

Ακούω γνώμες, αν και μάλλον θα προβώ στην αγορά καινούργιου με συνοπτικές. :)

 

:cheers5:

 

 

p.s.

 

Φαίνεται η ποιότητα από τα Disney είναι κολλητική! :oops:

 

:lol:

 

Επεξεργασία από Retroplaymo
ορθογραφικό
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

@Retroplaymo Αυτό είναι ο μεγαλύτερος φόβος των κομικφιλων. Γυρνά το πίσω και άλλαξε το με τη απόδειξη σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 λεπτό πριν, PowerRangers8 είπε:

Γυρνά το πίσω και άλλαξε το με τη απόδειξη σου.

 

Δυστυχώς, το ψιλικατζίδικο που το παίρνω, φέρνει μόνο δυο αντίτυπα, οποτε το άλλο έχει ήδη φύγει. :(

Έκανα μια πρωτη κρούση εδώ, αλλά μάλλον δε νομίζω να καταφέρω και πολλά. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

36 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

Ανοίγω περιχαρής τώρα το απόγευμα να ξεφυλλίσω τον νέο τόμο και στην μέση του περίπου,

με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη. :(

Το θεωρό επιεικώς απαράδεκτο λάθος/σφάλμα για μια τέτοια εκδοσή. :antekale:

 

DSC03619.thumb.JPG.f2657141274db8bafa279d07773b414f.JPG

 

DSC03620.thumb.JPG.788fa13e2ccd58b3e585d0d43a96b6b2.JPG

 

Ακούω γνώμες, αν και μάλλον θα προβώ στην αγορά καινούργιου με συνοπτικές. :)

 

:cheers5:

 

 

p.s.

 

Φαίνεται η ποιότητα από τα Disney είναι κολλητική! :oops:

 

:lol:

 

Είναι και σε άλλους έτσι ?  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 λεπτό πριν, Barcelona ? the best είπε:

Είναι και σε άλλους έτσι ? 

 

Τι να σου πω φίλε μου, δεν το γνωρίζω. I don't know II.gif

 

Ας καταθέσουν και οι υπόλοιποι τις δίκες τους μαρτυρίες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Retroplaymo είπε:

 

Τι να σου πω φίλε μου, δεν το γνωρίζω. I don't know II.gif

 

Ας καταθέσουν και οι υπόλοιποι τις δίκες τους μαρτυρίες. :)

 

Δοκίμασε να στείλεις email στην Άργος για αλλαγή εσφαλμένου τεύχους,εγώ που το δοκίμασα για το τεύχος 8,τα κατάφερα με επιτυχία ευτυχώς. 

 

Email Άργος: info@argoscom.gr

 

Άσχετο,αλλά το χαρτάκι εσύ το έβαλες εκεί;  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

37 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Δοκίμασε να στείλεις email στην Άργος για αλλαγή εσφαλμένου τεύχους,εγώ που το δοκίμασα για το τεύχος 8,τα κατάφερα με επιτυχία ευτυχώς. 

 

Email Άργος: info@argoscom.gr

 

Όπως προείπα ήδη και πιο πάνω, έκανα μια κρούση ήδη στο δίκτυο διανομής. :)

 

Θα περιμένω απάντηση από Δευτέρα. :)

 

39 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Άσχετο,αλλά το χαρτάκι εσύ το έβαλες εκεί;  

 

Ναι, για να ξέρουν για ποιο τεύχος κάνω λόγο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.