Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο 21ος τόμος είναι εδώ και ανυπομονώ να διαβάσω τη συνέχεια του Planet Hulk. Επίσης εδώ έχουμε το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο:

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0021.jpg    MARVELGRAPHICNOVELS_0021z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Όπως είπαμε στην κρυστάλλινη σφαίρα ο επόμενος τόμος είναι μια ακόμα επανέκδοση της Anubis, το New X-Men: E is for Extinction των Morrison-Quitely. Άσχετο, αλλά όταν βρω λίγο χρόνο, κάποια εξώφυλλα θα τα ξανασκανάρω σε καλύτερη ποιότητα :) 

 

IMG_20200618_093530.jpg.df57972c9b5128f6520be77db03452fa.thumb.jpg.50f90cf4b3337d6d8585e6b2d121b151.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κι άλλη επανέκδοση. Το έλπιζα πως ο επόμενος τόμος θα είναι το Secret War του 2004. Εντάξει, μια χαρά είναι.

received_275563056975508.jpeg.2feb7057f6df5b015a0f452bbffae691.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Κι άλλη επανέκδοση. Το έλπιζα πως ο επόμενος τόμος θα είναι το Secret War του 2004. Εντάξει, μια χαρά είναι.

received_275563056975508.jpeg.2feb7057f6df5b015a0f452bbffae691.jpeg

 

45nq38.thumb.jpg.99fdf23e102745d48822462bdea5f8f2.jpg

 

Κακοήθειες, δεν υιοθετώ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βλέπω πως ενώ κυκλοφορεί το Χ-ΜΕΝ η Hatchette το εκδίδει κι αυτή, αντε με το καλό και το CIVIL WAR που το θέλουμε απεγνωσμένα!!! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, spiderman είπε:

Βλέπω πως ενώ κυκλοφορεί το Χ-ΜΕΝ η Hatchette το εκδίδει κι αυτή, αντε με το καλό και το CIVIL WAR που το θέλουμε απεγνωσμένα!!! :mafia:

Μας είχε απαντήσει η Anubis ότι δεν θα είναι μέρος της συλλογής το Civil War. Λογικό μιας και έχει δηλώσει ISBN για Γ' Επανέκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν ξέρω αν προσέξατε, αλλά στο οπισθόφυλλο έχει εικόνα του Dr Strange από το Αναγέννηση. Δεν θυμάμαι αν έχει επιβεβαιωθεί, αλλά το βλέπω πολύ πιθανό μιας και έχει ήδη εκδοθεί από Anubis 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

2 λεπτά πριν, kujo79 είπε:

Δεν ξέρω αν προσέξατε, αλλά στο οπισθόφυλλο έχει εικόνα του Dr Strange από το Αναγέννηση. Δεν θυμάμαι αν έχει επιβεβαιωθεί, αλλά το βλέπω πολύ πιθανό μιας και έχει ήδη εκδοθεί από Anubis 

Σε ποιο οπισθόφυλλο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Barcelona ? the best Στο οπισθόφυλλο όλων των τόμων. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, kujo79 είπε:

Δεν ξέρω αν προσέξατε, αλλά στο οπισθόφυλλο έχει εικόνα του Dr Strange από το Αναγέννηση. Δεν θυμάμαι αν έχει επιβεβαιωθεί, αλλά το βλέπω πολύ πιθανό μιας και έχει ήδη εκδοθεί από Anubis 

Δεν υπάρχει στην ξένη συλλογή οπότε δεν νομίζω. Τυχαίο θα 'ναι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε με το οπισθόφυλλο, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει? Επίσης καλύτερα να συνεχίσουμε την συζήτηση στο άλλο θέμα. Έχουμε ήδη βγει αρκετά εκτός θέματος.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πάνω δεξιά στα πρόσωπα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 ώρες πριν, Bilis είπε:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε με το οπισθόφυλλο, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει?

 

Στα οπισθόφυλλα των τόμων της Marvel υπάρχουν τα κάδρα μερικών από τους διάσημους ήρωες της εταιρίας. Εκεί, λοιπόν, υπάρχει και το πορτραίτο του Dr. Strange, το οποίο είναι παρμένο από το εξώφυλλο της ιστορίας "Αναγέννηση" που κυκλοφόρησε πριν από μερικά χρόνια από την Anubis. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Bilis Οπισθόφυλλο λέγεται το πίσω μέρος του βιβλίου/κόμικ/περιοδικού. :)

Το αντίθετο του εξωφύλλου,για να καταλάβεις. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

51 λεπτά πριν, mko είπε:

@Bilis Οπισθόφυλλο λέγεται το πίσω μέρος του βιβλίου/κόμικ/περιοδικού. :)

Το αντίθετο του εξωφύλλου,για να καταλάβεις. :P

Ξέρω τι είναι το οπισθόφυλλο απλώς δεν καταλάβαινα που έβλεπαν οι υπόλοιποι το πρόσωπο του Dr. Strange επειδή δεν προσέχω τα κάδρα με τους χαρακτήρες. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχουν σημασία, είναι απλά εικόνες για διακόσμηση. Οπότε αν η ιστορία δεν είναι στην συλλογή του εξωτερικού μάλλον δεν θα την δούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας προσπαθήσω να επαναφέρω το thread στον ίσιο δρόμο κι ας πω την γνώμη μου για το πρώτο μέρος της "Μάχης στον χρόνο". :P

 

Διαβάστηκε κι αυτός ο τόμος και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με την γενική παραδοχή, ότι τέτοιες ιστορίες ξεχωρίζουν τους άντρες από τα αγόρια, όσον αφορά την εμπειρία στον μαγικό κόσμο του Οίκου των Ιδεών! :) Εγώ όπως περίμενα κι αποδείχτηκε, είμαι ακόμα αγοράκι! :P

 

Το πρώτο πράγμα που με δυσκόλεψε, διαβάζοντας την ιστορία είναι η στρατιά των υπερηρώων που κάνουν την εμφάνισή τους και τους οποίους δεν θα τους χαρακτηρίζαμε πρωτοκλασάτους. Τουλάχιστον δεν είναι οι πιο γνωστοί. Σχεδόν ανά μερικές σελίδες έμπαινε στο παιχνίδι και κάποιος νέος χαρακτήρας ή κάποιος ήρωας που υπάρχει στο παρελθόν, στο παρόν ή στο μέλλον, γεγονός που δεν μου άρεσε τόσο, ίσως λόγω της γενικής μου άγνοιας.

 

Το σενάριο δεν θα το χαρακτηρίζαμε εύκολο. Ήταν αρκετά βαρύ και περιείχε πολύπλοκες και περίπλοκες σκηνές. Πολλά ήταν τα σημεία που ένιωσα να με πιάνει από τον λαιμό και να μην μου αφήνει περιθώρια να καταλάβω τι γίνεται. Σαν ιδέα δεν την βρήκα άσχημη. Πάντα κινούν το ενδιαφέρον, στους πιστούς φίλους της επιστημονικής φαντασίας, τα ταξίδια στον χωροχρόνο και οι πρωταγωνιστές από διαφορετικές χρονικές περιόδους. Εδώ, όμως, έχω την εντύπωση ότι ο Busiek έδειξε υπερβάλλοντα ζήλο στον τομέα αυτό και η υπερβολική εναλλαγή των σκηνών, σε συνδυασμό με την άγνοιά μας στα πραγματικά κίνητρα του villain, νομίζω στάθηκαν αφορμή, η ανάγνωση να γίνει μία αρκετά κουραστική διαδικασία. Ήταν από τις σπάνιες φορές , που δεν κατάφερα να διαβάσω δύο κεφάλαια μαζεμένα. Πάντα διάβαζα ένα και το άφηνα. Αυτό που εκτίμησα και μου κίνησε το ενδιαφέρον ήταν όταν οι φίλοι μας πήγαν να ερευνήσουν τις τρεις χωροχρονικές ανωμαλίες. Εκεί ένιωσα ότι η πλοκή είχε κάποια “λογική” ροή και δράση. Από εκεί και πέρα, δηλώνω εντυπωσιασμένος από τις σκηνές μάχης που διαδραματίστηκαν. Δεν παρείχαν συγγραφικές ευκολίες για τους καλούς, κι έτσι έβγαινε ένα καλό αποτέλεσμα.

 

Αν πρέπει να σταθώ περισσότερο στα μέλη των Avengers, θα πρέπει να πω, με λύπη μου,  ότι, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν είχα εξοικειωθεί τόσο μαζί τους. Αρνητική εντύπωση μού έκανε ο Captain America, ο οποίος εμφανίζεται σαν σκιά του εαυτού του, καταθλιπτικός κι απαισιόδοξος! :wow: Σίγουρα δεν ήταν ο Captain που είχαμε γνωρίσει. Αυτή του η συμπεριφορά και η στάση, φαντάζομαι θα είναι απόρροια κάποιου συμβάντος που είχε προηγηθεί και δεν το έχω διαβάσει (παρά μόνο στις περιγραφές της εδώ ιστορίας). Κι αυτή η πρακτική δεν συμβαίνει μόνο μία φορά. Πολλά είναι τα σημεία που γίνονται αναφορές σε άγνωστα (για τους αδιάβαστους όπως εγώ) γεγονότα, που απλά τις προσπερνούσα λόγω της άγνοιάς μου, με αποτέλεσμα να αφαιρούνται πόντοι από την καλύτερη κατανόηση της ιστορίας. Όσον αφορά τους υπόλοιπους χαρακτήρες, εκείνον που ξεχώρισα ήταν της Αφροδίτης, η οποία, μιμούμενη την συνονόματή της Θεά, είχε σαν δύναμη να κάνει τον άλλο να την ερωτεύεται! :shit2::lol: Επίσης, δεν μπορούσε να περάσει απαρατήρητος κι ο Τρισδιάστατος Άντρας. Πολλή cool στυλιστική άποψη! :respect:

 

Και με τα πολλά, ερχόμαστε και στο φινάλε, το οποίο δεν μας λύνει πολλές από τις απορίες μας και μας υπόσχεται περισσότερη δράση στο δεύτερο μέρος, το οποίο (μεταξύ μας) δεν ανυπομονώ και τόσο να έρθει. :P Εν κατακλείδι, αυτό που εκτίμησα στην ιστορία είναι οι όμορφες σκηνές μάχης κι έντασης. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, κάτι η πυκνογραμμένη ροή, κάτι το ότι πιάστηκα αδιάβαστος, με έκαναν να (ψιλό) χάσω τον μπούσουλα! :lol:

 

Και περνάμε στον εικαστικό τομέα. Εκεί θα βρούμε ένα πανέμορφο σχέδιο, το οποίο ήταν πολύ του γούστου μου. Ο Pacheco (τον οποίο είχαμε την χαρά να γνωρίσουμε σε κάποιο Athenscon :) ), είχε να διαχειριστεί δύσκολες συγγραφικές σκηνές, τις οποίες και μετουσίωσε σε απίστευτα κι άκρως ρεαλιστικά σκίτσα. Ειλικρινά αν φορούσα καπέλο θα του το έβγαζα! :P Το ίδιο εντυπωσιασμένος δηλώνω κι από τον χρωματισμό. Ο αναγνώστης απολαμβάνει μία πανδαισία χρωμάτων, τα οποία μπορεί να είναι έντονα, η διαχείρισή τους, όμως, έγινε τόσο επαγγελματικά, που (προσωπικά) δεν με κούρασαν καθόλου. Περισσότερο με κούρασε το σενάριο. :P Το μόνο αρνητικό ίσως, που βρήκα είναι τα αρκετά παραφορτωμένα καρέ, με τις ακανόνιστες (στενόμακρες) διαστάσεις τους, τα οποία θα μπορούσαν να μετριαστούν. :)

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Bilis είπε:

Οπότε αν η ιστορία δεν είναι στην συλλογή του εξωτερικού μάλλον δεν θα την δούμε.

Μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα internation exclusives εκ των οποίων έχει ήδη εκδοθεί ένα και στην Ελλάδα. Δε θα μπορούσε να υπάρξει πρώτα εδώ ένα exclusive που δεν το έχει κάποια άλλη χώρα; Προσωπικά, δε θα ήθελα πάντως να εκδοθεί κάτι που έχουμε ξανά. Θα προτιμούσα κάτι καινούργιο ή κάτι πολύ παλιό τέλος πάντων, πριν των εκδόσεων "Anubis". Ήδη έχει παραγίνει το κακό...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36439
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Ειμαι καινουργιος στην κοινωτητα οποτε δεν ξερω πολλα, παντως για οσους μενουν αλεξανδρουπολη, πουλαω το τελευταιο κυνηγι του κρειβεν 10€ και απλως δεν εχει ζελατινα, ουτε καν ελαφρως μεταχειρισμενο δεν ειναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Billk  Οι αγοραπωλησίες έχουν συγκεκριμένη ενότητα όπου πρέπει να λαμβάνουν χώρα.Οταν γίνεις πιο ενεργό μέλος θα μπορείς να ανοίξεις θέμα σε αυτή την ενότητα για να πουλήσεις ο,τι θες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 21 ~ The Incredible Hulk ~ Πλανήτης Ηαλκ ~ Μέρος Δεύτερο

 

Ίσως να είναι η καλύτερη ιστορία της σειράς, το καταευχαριστήθηκα! :clap2:

Καταπληκτική συνέχεια από το πρώτο μέρος με τον Xαλκ να εξελίσσεται απίστευτα.

Προσωπικά τον είχα ως ένα άμυαλο κτήνος που δέρνει κόσμο, αλλά εδώ τον βλέπουμε να είναι ικανός να αγαπήσει, να αγαπηθεί, να νιώσει, να σκεφτεί.

Τα κείμενα δεν κουράζουν στο ελάχιστο ίσα-ίσα που δυναμώνουν το σχέδιο, το οποίο συνεχίζει να είναι πολύ όμορφο.

Το τέλος σε αφήνει με μια αγωνία τύπου "τι θα γίνει τώρα" και ψήνομαι να το παραγγείλω (αλλά τα 21€ με αποθαρρύνουν)

(Βρε εσείς στο public, γιατί να μη βάλετε μια εκπτωσούλα, αυτές τις μέρες της κυκλοφορίας του 2ου μέρους, ώστε να πάρετε τα λεφτά μας και να διαβάσουμε τη συνέχεια??!!)

 

 

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μόλις τελείωσα το 2ο μέρος του Πλανήτης Χαλκ και τώρα παω να ρίξω μια ματιά στο World War Hulk για να θυμηθώ κάτι που το διάβασα πριν μερικά χρόνια. Συμφωνά με έναν φίλο του φίλου μου το World War Hulk δεν πρόκειται να εκδοθεί από την HACHETTE λόγω της ΟΞΥ. Ναι έχετε δίκιο για την λίγο ακριβή τιμή αλλά αξιξει να το έχετε στη συλλογή για τη ολοκληρωμένη ιστορία του Πράσινου Βασιλιά.

105478065_2887222368053367_3272452449562336406_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

24 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Μόλις τελείωσα το 2ο μέρος του Πλανήτης Χαλκ και τώρα παω να ρίξω μια ματιά στο World War Hulk για να θυμηθώ κάτι που το διάβασα πριν μερικά χρόνια. Συμφωνά με έναν φίλο του φίλου μου το World War Hulk δεν πρόκειται να εκδοθεί από την HACHETTE λόγω της ΟΞΥ. Ναι έχετε δίκιο για την λίγο ακριβή τιμή αλλά αξιξει να το έχετε στη συλλογή για τη ολοκληρωμένη ιστορία του Πράσινου Βασιλιά.

105478065_2887222368053367_3272452449562336406_n.jpg

Καλησπέρα φίλε, είδα που αναδημοσίευσες και στο φβ ένα κείμενό μου από εδώ που λέω για τις ιστορίες ΟΞΥ. Προφανώς κι εγώ υποθετικα μιλάω, δεν έχουμε κάποια ένδειξη τι θα βγει. Ειδικά τώρα που μάθαμε ότι η ΟΞΥ χάνει τα δικαιώματα 2 χρόνια μετά την έκδοση, όλα είναι πιθανά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Καλησπέρα φίλε, είδα που αναδημοσίευσες και στο φβ ένα κείμενό μου από εδώ που λέω για τις ιστορίες ΟΞΥ. Προφανώς κι εγώ υποθετικα μιλάω, δεν έχουμε κάποια ένδειξη τι θα βγει. Ειδικά τώρα που μάθαμε ότι η ΟΞΥ χάνει τα δικαιώματα 2 χρόνια μετά την έκδοση, όλα είναι πιθανά.

Ώστε κάθε εκδοσή έχει τα δικαιώματα μόνο για 2 χρόνια? Δεν το ήξερα αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβάστηκε το τεύχος 20.Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν.

 

Και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.:wow:  Απλά αριστούργημα!!!:clap2:

Το σχέδιο σκοτεινό και πολύ νουάρ η αίσθησή του,θα ταίριαζε φοβερά σε ιστορία Batman.Δεν γνώριζα πολύ καλά τον Κρέιβεν παρά μόνο σε αυτό το παιχνίδι βασισμένο στο περίπου στη ταινία Spider-Man 1 (του 2002) για το Nintendo Gameboy Advance (SP για τους πιο προχωρημένους στις κονσόλες βιντεοπαιχνιδιών) αλλά καλύτερα ας μη μιλήσω για αυτό.......

Αλλά τώρα νιώθω πως τον κατάλαβα πολύ περισσότερο,τώρα στο ζουμί.Η πλοκή είναι τόσο σκοτεινή όσο και η σκέψεις του Κρέιβεν,ο οποίος αποδεικνύει πως μπορεί να σκοτώσει τον Σπάιντερ-Μαν αλλά δεν το κάνει (κάνει κάτι άλλο εξίσου κακό).Αντιθέτως φοράει αντίγραφο της στολής του και νικάει μόνος του τον ένα εχθρό που δεν μπόρεσε να νικήσει ο Σπάιντερμαν χωρίς βοήθεια μέχρι τότε μόνος του.Καθώς όλη αυτή τη φάση ο Κρέιβεν είναι σε βαθιές σκέψεις για το ον της "Αράχνης" θέλωντας να γίνει αυτή,το οποίο πιστεύω πως είναι η κτηνώδη πλεύρα που νομίζει ο Κρέιβεν πως έχει ο Σπάιντερ-Μαν,κάνοντας μια διχοτομία μεταξύ των δύο Σπάιντερ-Μεν,κτήνος και άνθρωπος.Αλλά αυτά μου φαίνονται δικαιολογία για ένα ταραγμένο παρελθόν και μια γερή περίπτωση κατάθληψης,από τα ψηλά στα χαμηλά σαν μπεκάτσα το Χειμώνα.Ο Σπάιντι αντιμετωπίζει ακραίες καταστάσεις καθώς και το χειρότερο εφιάλτη όλων των κλειστοφοβικών του κόσμου.Να σημειωθεί πως η πρόσθεση συννέφων για το υποσεινήδειτο των χαρακτήρων είναι ιδιοφυής.Είπα πολλά και περισσευόμενα,εννοήτε βέβαια πως προτείνω την ιστορία σε όλους.

 

Και τώρα που μία ευχή μου πραγματοποιήθηκε (Ευχαριστώ Κύριε!!),σας αφήνω και θα επιστρέψω στην επόμενη κριτική μου.

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβάστηκε το τεύχος 21,Planet Hulk,part 2-za.

 

Η συνέχεια που όλοι περιμέναμε καθώς η ιστορία γίνεται όλο και καλύτερη.Η ώρα πλησιάζει που ο Χαλκ αντιμετωπίζει τον Κόκκινο Βασιλιά  ο οποίος δε νοιάζεται για τίποτα και κανέναν.Ο τρόπος που τον κανόνισε ήταν ποιητικός τολμώ να πω.Και χάρης αυτού γίνεται εκείνος βασιλιάς,όλα είναι ρόδινα και ο Χαλκ βρίσκει σύζυγο αλλά πάρε μια ανατροπή και τα καλά πράγματα δεν κρατάνε για πολύ.Από 'δω και πέρα ότι και να πω θα είναι ανούσιο,ετοιμαστήτε να προβληματιστείτε,συγκινηθείτε και στο τέλος να πορωθείτε.Αυτό λέει πολλά για μια ιστορία ενός τύπου που λέει "εγώ σπάσει" συνέχεια.

 

Τρομερό αλάνι ο Amadeus Cho,άγρια ταπίδια στον Ριντ Ρίτσαρντς,δέκα κιλά όρχεις!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 21: Πλανήτης Χαλκ - Μέρος Δεύτερο

 

Το πρώτο μέρος του Πλανήτη Hulk με είχε ενθουσιάσει όπως είχα γράψει και η αλήθεια είναι ότι περίμενα ότι το δεύτερο μέρος θα το διάβαζα πολύ γρηγορότερα, αλλά τώρα επιτέλους πρόλαβα. Το δεύτερο μέρος αυτό συνεχίζει με τον καταιγιστικό ρυθμό που έκλεισε το πρώτο. Ο αριθμός των τευχών είναι λίγο μικρότερος, αλλά ο τόμος συμπληρώνεται με δύο τεύχη του Amadeus Cho. Να ξεκινήσουμε όμως από το Planet Hulk.

 

Το τέλος του Πλανήτη Hulk

 

Στα τεύχη αυτού του τόμου έχουμε περάσει πλέον το στάδιο του set up και πάμε στο στάδιο του pay off. Δηλαδή αναμένουμε να ξεκινήσει η μεγάλη μάχη του ήρωά μας με τον Κόκκινο Βασιλιά, αλλά εκτός αυτού έχουμε και το διάστημα της βασιλείας του Hulk πριν επιστρέψει στη Γη. Παρ' ότι περίμενα ότι εδώ θα δούμε μια τελική μάχη, η αλήθεια είναι ότι ο Pak αφήνει τον αναγνώστη να επικεντρωθεί στο υπέροχο σχέδιο και παραμένει λακωνικός στους διαλόγους του. Οι χαρακτήρες μιλάνε ακριβώς όσο πρέπει και οι μάχες αφήνουν το κόμικ να αναπνεύσει ανά σημεία με τη δράση να είναι καταιγιστική, συνεχόμενη και πάρα πολύ εντυπωσιακή.

 

Στην αρχή σκέφτηκα να μετρήσω πόσα πεδία μάχης είχαμε, αλλά οι σημειώσεις που κρατώ όταν διαβάζω κόμικ είναι διαφορετικές και δε θα είχε κάτι καινούριο να προσφέρει. Το σίγουρο είναι ότι και στην τελική μάχη υπάρχουν κάποιες ανατροπές που δεν περιμέναμε, έχουμε και πάλι συγκρούσεις χαρακτήρων, ακόμα και εσωτερικές στην ομάδα του Hulk, ενώ ο συγγραφέας για πρώτη φορά μετά από αρκετά τεύχη καταπιάνεται ξανά με την ανθρώπινη πλευρά του Hulk και τους λόγους της εκδίωξής του από τη Γη.'

 

Εκτός από έναν καλό επαναστάτη, παρουσιάζει και έναν άκρως ενδιαφέροντα και δίκαιο βασιλιά και καταφέρνει να εξωτερικεύσει αρκετές αξίες του ήρωα, προσφέροντας ταυτόχρονα την ευκαιρία να δούμε μερικά σιωπηρά, εντυπωσιακά καρέ. Ιδανικό τέλος για μια υπέροχη ιστορία, αν όχι την καλύτερη σίγουρα μια από τις καλύτερες της συλλογής και πρέπει να πω ότι από όσες ιστορίες Hulk έχω διαβάσει στα ελληνικά (που γενικά δεν είχα ενθουσιαστεί), αυτή πραγματικά με εντυπωσίασε και με κέρδισε στο μέγιστο βαθμό. 

 

Η εμφάνιση του Amadeus Cho

 

Να και μια ευχάριστη έκπληξη. Ο Amadeus Cho στη συλλογή! Δε νομίζω ότι θα απολαύσουμε κάποιο δικό του τόμο, αλλά μου άρεσε πολύ η εμφάνισή του και θεωρώ ότι λειτουργεί ως προπομπός για το World War Hulk που η μελλοντική εμφάνισή του στη συλλογή έγινε ακόμα πιο πιθανή μετά από τα δύο τελευταία τευχάκια. Στο πρώτο το σχέδιο δε μου άρεσε τόσο πολύ, σε αντίθεση με το δεύτερο που ήταν πιο όμορφα σχεδιασμένο και με μια πολύ ομορφότερη χρωματική παλέτα.

 

Ταυτόχρονα το σενάριο μέσα σε λίγες σελίδες συστήνει τον Cho ως μια νεανική μεγαλοφυΐα και σε κερδίζει αμέσως μέσα από τις φλεγματικές του ατάκες στον Mr. Fantastic προσθέτοντας ταυτόχρονα μια ασπίδα προστασίας γύρω από τον Hulk και μετατρέποντας τον σε ήρωα και όχι σε κακό κατά την επιστροφή του στη Γη. Αποτελεί, κατά κάποιον τρόπο, μια κάθαρση του ήρωα και κάνει πιο λογικά τα κίνητρα της επιστροφής του στον αναγνώστη.

 

Συνολικά, ένας ακόμα εξαιρετικός τόμος, τον τοποθετώ λίγο χαμηλότερα σε σχέση με τον πρώτο, που είχε και πολλές μάχες και πιο δομημένο σενάριο, μέσα στην επόμενη εβδομάδα λέω να πιάσω το World War Hulk από Οξύ για να διαβάσω τη συνέχεια :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυκλοφόρησε και το 22ο βιβλίο με τους New X-Men. Επόμενο τεύχος... Μυστικός Πόλεμος!

 

IMG_3842.thumb.jpeg.3bcf6803aa36e2e656ee71c046bf5602.jpegIMG_2814.thumb.jpeg.e6b0988b0a96f3052e3c446afcfa2da9.jpegIMG_3938.thumb.jpeg.8a76c62e48d94f5d73ae44cd59ab5df8.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

ΘΕΤΙΚΟΝ - Επιτελούς θα έχουμε το ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ σε δυο εβδομάδες!!!!! Ο,τι καλύτερο είναι στη μέση του καλοκαιριού,ειδικά στη παράλια. :holidays4:

ΑΡΝΗΤΙΚΟΝ - Το New X-Men έχει μόνο 4 τεύχη??????? Μας δουλεύουν?? Στη Anubis είχαν 7 τεύχη δλδ 114-120. Τελικά θα το κρατήσω της Anubis.

 

Κάλο Καλοκαίρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

23 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

ΘΕΤΙΚΟΝ - Επιτελούς θα έχουμε το ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ σε δυο εβδομάδες!!!!! Ο,τι καλύτερο είναι στη μέση του καλοκαιριού,ειδικά στη παράλια. :holidays4:

ΑΡΝΗΤΙΚΟΝ - Το New X-Men έχει μόνο 4 τεύχη??????? Μας δουλεύουν?? Στη Anubis είχαν 7 τεύχη δλδ 114-120. Τελικά θα το κρατήσω της Anubis.

 

Κάλο Καλοκαίρι.

Λογικά θα βγει και η συνέχεια με το New X-Men: Imperial που έχει τα 118-126 στην συλλογή της Hachette. Για δείτε μπας και λέει τίποτα στο τέλος τύπου "Συνεχίζεται", να το έχουμε σίγουρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο

 

Αφού έκανα μια επανάληψη τον 1ο τόμο να θυμηθώ την ιστορία, διάβασα σήμερα και τον 2ο.
Στο ίδιο ύφος και η συνέχεια, με πολλές μάχες και τον Χαλκ να καταφέρνει να ελευθερώσει τους υποτελείς και να απαλλάξει τον κόσμο του Σακάρ απ΄την τυραννία του Κόκκινου Βασιλιά.

Ωραία η ανάπτυξη χαρακτήρων και γενικά είχε ενδιαφέρον όλος αυτός ο εξωγήινος κόσμος και το πως αλληλεπιδρούν οι διάφορες φυλές μεταξύ τους.
Το τέλος ανατρεπτικό. Μ΄άρεσε αρκετά και μ΄έψησε για τη συνέχεια και το World War Hulk.

Δεν καίγομαι να το πάρω βέβαια. Αν το εκδόσει η Hachette έχει καλώς. 19 γιούρια δεν δίνω πάντως στην Οξύ.

Το μόνο που πάλι με χάλασε ελαφρώς στο Planet Hulk ήταν το πολύ ξύλο.
Κατανοώ ότι ιστορία Χαλκ πρέπει να έχει το ξυλίκι της, αλλά κάπου κουράστηκα.
Υπήρχαν σημεία περιττά κατά τη γνώμη μου, προτιμούσα να μην υπήρχαν και να είχαμε πιο συμπαγή ιστορία.
Κάποια τεύχη ήταν εντελώς "εμπορικά" και προωθούσαν ελάχιστα την υπόθεση.

Τέλος πάντων. Σε γενικές γραμμές πέρασα καλά. Δεν είναι απ΄τους αγαπημένους μου ήρωες ο Χαλκ, οπότε το ότι διάβασα κόμικ του και έμεινα ευχαριστημένος είναι σίγουρα θετικό.
Η έξτρα ιστορία στο τέλος ήταν μέτρια, θα μπορούσε και να λείπει. Θεωρώ λειτουργεί ως σύνδεσμος με το World War Hulk.

 

Overall ένα 7.5/10 και σ΄αυτόν τον τόμο :)

 

Η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 

  1) The Amazing Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: 9/10

  2) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  3) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10
  4) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  5) Wolverine: 8/10
  6) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  7) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

  8) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο: 7.5/10

  9) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο: 7.5/10

10) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
11) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
12) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
13) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
14) Iron Man: Extremis: 7/10

15) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

 

Ό,τι δεν υπάρχει στη λίστα δεν το διάβασα.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Λογικά θα βγει και η συνέχεια με το New X-Men: Imperial που έχει τα 118-126 στην συλλογή της Hachette. Για δείτε μπας και λέει τίποτα στο τέλος τύπου "Συνεχίζεται", να το έχουμε σίγουρο.

Έχεις δίκιο! Συνεχίζεται στο New X-Men: Αυτοκρατορική Εισβολή (Τεύχος 40 της σειράς). Άρα έχουν ήδη προγραμματίσει τα επόμενα τεύχη μέχρι το 40 τουλάχιστον!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.