Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@Laz33 συμφωνώ μαζί σου φίλε μου αλλά ο ίδιος αντίπαλος η χαρακτήρας να εμφανιστεί σε δύο κολλητές ιστορίες η στην μεθεπόμενη νομιζω  είναι λίγο δύσκολο να γίνει.. ο Ιεζεκιήλ εμφανίζεται μόλις άλλαξε η αρίθμηση των τευχών 30 τεύχη μετά δηλαδή από τον τόμο της συλλογής.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6939
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όλο το run του Straczynski είναι σαν ένα novel. Με αρχή μέση τέλος.

Στην πρώτη ιστορία που διάβασες φίλε Λαζ ξετυλίγεται το plotline που θα ολοκληρωθεί με το τέλος του run 40-50 τεύχη αργότερα,

αφού διακοπεί η ροή της ιστορίας για 4-5 crossover. 

Κάλως ήλθες στην μετά 90σ superhero εποχή. χαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ήρθαν και το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του Captain Britain :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0018.jpg    MARVELGRAPHICNOVELS_0018z.jpg

Μεταφέρθηκαν στη βάση

Και κατ' όπιν της συμβουλής του φίλου @TheMetalBat και της ενημέρωσης στην κρυστάλλινη σφαίρα ανεβάζω κι εδώ το νέο τεύχος με το υπέροχο εξώφυλλο και την ωραία αλλαγή τίτλου, το Avengers Forever.

 

thumbnail.thumb.jpg.ebcd031d061a79b62c5aed9013457413.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά τα άλμπουμ αυτά Παρασκευή ή Πέμπτη βγαίνουν ; ή εσύ και ο ΙΝΔΙΑΝ  τα αγοράζεται από πάγκους που τα φέρνουν πιο νωρίς ,λόγω που τους περισσοτερους πάγκους - αν όχι όλους - τους έχουν διακινητές τύπου και πριν τους μοιράσουν το πρωι στα περίπτερα τα διαθέτουν στους πάγκους τους από το απόγευμα της προηγουμενης .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Τελικά τα άλμπουμ αυτά Παρασκευή ή Πέμπτη βγαίνουν ; ή εσύ και ο ΙΝΔΙΑΝ  τα αγοράζεται από πάγκους που τα φέρνουν πιο νωρίς ,λόγω που τους περισσοτερους πάγκους - αν όχι όλους - τους έχουν διακινητές τύπου και πριν τους μοιράσουν το πρωι στα περίπτερα τα διαθέτουν στους πάγκους τους από το απόγευμα της προηγουμενης .

 

Κυκλοφορούν κανονικά Παρασκευή. Όμως Πέμπτη πρωί μοιράζονται σε κεντρικά σημεία και κυρίως πρακτορεία τύπου, ένα εξ αυτών το Press Gallery ανήκει στο δίκτυο διανομής της Αργος και ένα από τα καταστήματά του είναι στο μετρό της Πλακεντίας. Επειδή μένω πολύ κοντά στην Πλακεντίας, πάω με το αμάξι πριν τη δουλειά, αγοράζω τον τόμο, βγάζω πρόχειρη φωτό το  νέο τεύχος και φτάνω νωρίτερα στη δουλειά για να προλάβω να το σκανάρω :)

Τα τεύχη έρχονται Πέμπτη πρωί στο Press Gallery και εκεί έχω βρει και Μίκυ Μάους κάποιες φορές (χθες δυστυχώς δεν το είχε :( ) και την Παρασκευή πάνε στα περίπτερα. Αυτήν την πληροφορία την τσέκαρα, όταν είχα βρει στο Press Gallery τον τόμο Πέμπτη και νόμιζα ότι έτσι πάει πάντα, οπότε στην επόμενη κυκλοφορία που δεν προλάβαινα να πάω Press Gallery το πρωί, πήγα στο περίπτερο κοντά στη δουλειά και τους ρώτησα τι ώρα θα τους το φέρουν, νομίζοντας ότι η διανομή γίνεται Πέμπτη μεσημέρι. Και μου λένε ότι εμείς ως περίπτερο το παίρνουμε Παρασκευή το τεύχος. Ελπίζω να σε κάλυψα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21474
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ώρες πριν, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Τελικά τα άλμπουμ αυτά Παρασκευή ή Πέμπτη βγαίνουν ; ή εσύ και ο ΙΝΔΙΑΝ  τα αγοράζεται από πάγκους που τα φέρνουν πιο νωρίς ,λόγω που τους περισσοτερους πάγκους - αν όχι όλους - τους έχουν διακινητές τύπου και πριν τους μοιράσουν το πρωι στα περίπτερα τα διαθέτουν στους πάγκους τους από το απόγευμα της προηγουμενης .

 

Στο κέντρο τα φέρνουν μάλλον από την πέμπτη το πρωί, τουλάχιστον σε δύο σημεία που πουλάν μόνο έντυπα τα βρήκα χθες (Ομόνοια, Κάνιγγος).

Ιδικά το ένα από τα δύο είναι από τους πρώτους πάντα που θα φέρει το οτιδήποτε.    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Captain Britain - Ένας παράλογος κόσμος

Κάτι που δεν δούλευα σήμερα, κάτι που επισκέφτηκα τον οδοντίατρο, είχα πολύ χρόνο , χωρίς να μιλάω και να μου μιλάνε και... το ξεκοκαλισα. 

   Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα Excalibur των 90s και είμαι εξοικειωμένος με τον ήρωα και το σύμπαν του. Παρόλα αυτά τόσο το ιδιαίτερο στυλ του Moore, όσο και το πολύ "Βρετανικό" 70s-80s σχέδιο μου πρόσφεραν μια αρκετά διαφορετική όψη του.

    Χωρίς σπόιλερ, η ιστορία αφορά τη μάχη του CB με έναν παντοδύναμο μεταλλαγμένο στην Αγγλία διαφόρων συμπάντων . Έχει αρκετά κοινά σημεία με το Days of Future Past του Claremont , που βγήκε και αυτό την ίδια χρονιά. Δεν ξέρω ποιός επηρεάστηκε από ποιον, αλλά σίγουρα υπάρχει κάποια σχέση.

     Συνολικά έμεινα ικανοποιημένος από το ρυθμό και την ροή , αφού δεν φαίνεται πως αρχικά είχε εκδοθεί σε δεκασέλιδες συνέχειες ( σε αντίθεση με το Dr Strange ), ενώ βρήκα το φινάλε του έξυπνο, ταιριαστό και λογικό.

     Εν κατακλείδι, νομίζω πως αξίζει να διαβάσει κάποιος τον τόμο και τον τοποθετώ στους καλούς της συλλογής, δίνοντας του ένα 7,5/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Aν το παρόν δεν ταιριάζει με το θέμα, ας το μεταφέρουν οι υπεύθυνοι εκεί που θεωρούν οτί ανήκει ... Προσωπικά πιστεύω πως επειδή η σειρά πραγματεύεται τις καλύτερες υποτίθεται ιστορίες της Marvel, είναι to the point που λένε και στο χωριό μου, αλλά όπως θέτε... ;)

 

 

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ πάντως με τον Καπετάν Βρίταιν κάθε φορά που τελειώνει τευχάκι, περιμένω να γυρίσω σελίδα και να διαβάσω τον Ρόι ή το Παιδί Πάνθηρας ή τον Τερματοφύλακα Γιατρό. :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 18 ~ Captain Britain ~ Ένας Παράλογος Κόσμος

 

Πρώτο ανάγνωσμα από το Βρετανό σουπερήρωα και πέμπτο από τον Moore. 
Επειδή δεν έχω πρόβλημα με την παλαιότητα, το σχέδιο ήταν μια χαρά ωραιότατο με πολύ καλές στιγμές.

Η ιστορία από την άλλη μου φάνηκε κάπως. Καλά ξεκινάει αλλά μετά τα μπουρδουκλώνει με τόσα σύμπαντα και παράλληλες Γαίες.

Ναι ο Moore δεν πρόκειται να γίνει ο αγαπημένος μου σεναριογράφος. Ίσα που τον βρίσκω και υπερεκτιμημένο αλλά μην επεκταθούμε περισσότερο.

(Ηρεμήστε, προσωπική άποψη εκφράζω και όχι την άποψη των die-hard-fun :) )

 

Στην αρχή με μπέρδεψε το πλήθος των καινούριων χαρακτήρων αλλά στην πορεία τα πράγματα έστρωσαν

Επίσης δεν μου άρεσε που δεν υπάρχει σελιδοποίηση ή έστω η αρίθμηση στην αρχή του κάθε τεύχους.

(Πείτε το παραξενιά αλλά θέλω να ξέρω σε ποια σελίδα βρίσκομαι ή έστω τον αριθμό του τεύχους που διαβάζω εκείνη την στιγμή)

 

Τελικά δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να μπει ένας τέτοιος τόμος στην ελληνική έκδοση. Μου ήταν εντελώς άγνωστος ο ήρωας (όχι πχ σαν την SheHulk που κάπου μπορεί να την έχεις ακούσει/πετύχει),

ούτε βρήκα τόσο καλό τον τόμο στο σύνολό του. (Θα μπει στα μέτρια/αδύναμα της συλλογής) :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το Captain Britain είναι ένα εξαιρετικό δείγμα της ποπ βρετανικής κουλτούρας της εποχής. Μου φάνηκε εξαιρετικά Μουρκοκικό και σαν φαν του Μούρκοκ αυτό μου άρεσε πολύ. Champion, Multiverses, alter egos κλπ. Επίσης και το όλο στήσιμο, αισθητική του κόμικ είναι όσο βρετανικό πάει. Περισσότερο πεθαίνεις.

 

Να παρατηρήσω επίσης το πόσο όμορφα και ποιοτικά χειρίζεται ο Άλαν Μουρ το δέσιμο με τα προηγούμενα σε σύγκριση με τον Σταν Λι. Ούτε πρήξιμο ούτε επαναλήψεις ούτε τίποτα τέτοιο από όλα αυτά που μας ζάλισαν στο Dr.Strange

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εμένα μου έκανε πολύ κακή εντύπωση το σχέδιο του Alan Davis το οποίο θα χαρακτήριζα από κάτω του μετρίου ως κακό!Πολύ κακές αναλογίες στα σώματα των χαρακτήρων σε αρκετές περιπτώσεις και κακό στήσιμο στα καρέ, μου χαλούσε μονίμως την διάθεση να το διαβάσω, αφού συνεχώς έβλεπα ένα κακοσχεδιασμένο καρέ!

Έχω και μια απορία για τους γνώστες της Marvel ,πότε ήταν η πρώτη φορά που είδαμε τον όρο πολυσύμπαντα της Marvel πχ earth 616,είναι πράγματι ο Alan Moore o νονός τους;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

1 ώρα πριν, guskoin είπε:

Εμένα μου έκανε πολύ κακή εντύπωση το σχέδιο του Alan Davis το οποίο θα χαρακτήριζα από κάτω του μετρίου ως κακό!Πολύ κακές αναλογίες στα σώματα των χαρακτήρων σε αρκετές περιπτώσεις και κακό στήσιμο στα καρέ, μου χαλούσε μονίμως την διάθεση να το διαβάσω, αφού συνεχώς έβλεπα ένα κακοσχεδιασμένο καρέ!

Έχω και μια απορία για τους γνώστες της Marvel ,πότε ήταν η πρώτη φορά που είδαμε τον όρο πολυσύμπαντα της Marvel πχ earth 616,είναι πράγματι ο Alan Moore o νονός τους;

Γι αυτό δεν μπόρεσα να το διαβάζω ούτε τώρα. Κάποια μέρα θα δώσω μια ευκαιρία στον εαυτό μου να το διαβάσει. Όμως το χρειάζομαι για τη συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

3 ώρες πριν, guskoin είπε:

Εμένα μου έκανε πολύ κακή εντύπωση το σχέδιο του Alan Davis το οποίο θα χαρακτήριζα από κάτω του μετρίου ως κακό!Πολύ κακές αναλογίες στα σώματα των χαρακτήρων σε αρκετές περιπτώσεις και κακό στήσιμο στα καρέ, μου χαλούσε μονίμως την διάθεση να το διαβάσω, αφού συνεχώς έβλεπα ένα κακοσχεδιασμένο καρέ!

Έχω και μια απορία για τους γνώστες της Marvel ,πότε ήταν η πρώτη φορά που είδαμε τον όρο πολυσύμπαντα της Marvel πχ earth 616,είναι πράγματι ο Alan Moore o νονός τους;

Πράγματι ο Μουρ έδωσε το όνομα 616 στην κύρια γη της Μαρβελ. Ιδέα ήταν ότι στα απέραντα σύμπαντα δεν σημαίνει οτι το σύμπαν που βλέπουμε είναι το ποιο σημαντικό και η πιθανότητα να είναι το 1 είναι μηδαμινή. Επίσης είναι και μια αναφορά στο νούμερο του διαβόλου που μερικοί δεν το μεταφράζουν σαν 666 αλλα 616.

 

Οι επικεφαλής της μάρβελ όμως ποτέ δεν το αποδέχτηκαν επίσημα αλλά οι φάνς το κρατήσανε ζωντανό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On ‎8‎/‎5‎/‎2020 στο 11:44 ΠΜ, nikolas12 είπε:

 

.  Ελπίζω να σε κάλυψα :) 

 

On ‎8‎/‎5‎/‎2020 στο 12:25 ΜΜ, hudson είπε:

 

Στο κέντρο τα φέρνουν μάλλον από την πέμπτη το πρωί, τα βρήκα χθες (Ομόνοια, Κάνιγγος).

Ι

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και για ότι σας εβγαλα οφ τοπικ αφού μόνο κριτικές μπαίνουν εδώ .Όπως κ στην Αιγινα που παρατήρησα 'ότι τα ΝΤΙΣΝΕΥ βγαίνουν 2 ημέρες πιο νωρίς από ότι στην Αθηνα (Τετάρτη το εβδομαδιαιο )δεν ξερω αν γίνεται αυτό στους καλοκαιρινούς μήνες .

  ΚΡΙΤΙΚΗ Δοκτωρα ΣΤΡΕΗΝΤΖ

 Κομικς μιας άλλης εποχής που για πρώτη φορά -αν δεν κάνω  λάθος - είχε ψυχεδελικό σενάριο ,δύσκολο  για το νεανικό κοινο αλλα ταιριαστό για την τότε εποχή .Σχεδιο που ακόμα κ τώρα είναι πολύ καλύτερο από σχέδια μοντέρνων καλιτεχνων με μια ΄΄σκηνοθετική' ματιά'΄προχωρημένη για την εποχή  που έγινε 

    Kurdy Malloy  Οσο για το σενάριο του ΣΤΑΝ για το πόσο πλατιάζει νομίζω ότι το έκανε επειδή το ήθελε πιο ''ψαγμένο΄΄ διαφορετικό από τα άλλα που έγραφε και πριν υπερηρωικων  ( χορορ ) και μετά .Και από την εποχή του ΜΟΥΡ έχουν και αρκετά χρόνια απόσταση .

  Συμφωνω με τους προλαλήσαντες ότι το σχέδιο του  ΝΤΕΙΒΙΣ είναι αρκετά μέτριο .

 ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ .ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ .

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν έχω σπουδάσει τέχνη ούτε είμαι κριτικός (ή Κρητικός) αλλά διαφωνώ κάθετα στο θέμα σχέδιο. Το σχέδιο στον καπετάνιο Βρετανό είναι αυτό που πρέπει να είναι. Αυτά που εσείς βλέπετε σαν ασυμμετρία, εγώ βλέπω ότι είναι σκόπιμο σχέδιο για να δείξει τον παραλογισμό της κατάστασης. Να δώσει μια αίσθηση παραίσθησης, να εντείνει την αμφιβολία αν αυτό που βλέπουμε είναι πραγματικό, είναι όραμα, τι διάολο είναι;

 

Νομίζω ότι αξίζει να το ξαναδείτε και θα καταλάβετε ότι μιλάμε για εντελώς συνειδητή επιλογή. Καλή ή κακή δεν ξέρω, αλλά μιλάμε για βρετανικό 80ς. Ταιριάζει γάντι, σε σημείο που απορώ πως το δημοσίευσε εν τέλει η Μάρβελ. Ανέβηκε στην εκτίμηση μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για την αλήθεια το σχέδιο που είδα ξεφυλίζωντας το αλμπουμ όταν το πήρα δεν με ικανοποίησε  ,η κατασταση των οφθαλμων μου δεν με αφήνει   να  διαβάσω για πολύ ώρα  έτσι δεν μπόρεσα ακόμα να το απολαύσω όπως πρέπει .Αυτό που είδα δεν μου άρεσε ,αλλά για να το λες εσύ ότι ταιριάζει με το σκεπτικο του στόρυ ,έτσι θα είναι .Όταν το  διαβάσω θα έχω σφαιρικά την αποψή μου ,και τ ξαναλέμε .  Ευχαριστω .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33881
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μετά από αυτά που διάβασα περιμένω πως και πως να ξεκινήσω το Captain Britain. Είμαι πολύ περίεργος. Επειδή είμαι πολύ Fun της Βρετανικής κουλτούρας νομίζω ότι θα μου αρέσει. Πιο πολύ θέλω να σχολιάσω αυτό που έγραψε ο @Kurdy Malloy για τις εισαγωγές του Stan Lee. Δεν ξέρω γιατί, αλλά με διασκέδασε πολύ αυτό το "σου κάνω επανάληψη γιατί μάλλον δεν κατάλαβες τι διάβασες πιο πριν και θα στα ξαναπώ με λογάκια". Μου φάνηκε αστείο και τόσο χαρακτηριστικό εκείνης της εποχής. Όντως ήταν υπερβολικό βέβαια. Ήταν σαν προσπάθεια να κάνει συνεχώς σύνοψη όλων των προηγούμενων για να τσιμπήσει νέους αναγνώστες που έπιαναν την υπόθεση από τη μέση. Λογικό ίσως αν αναλογιστεί κανείς την εποχή και τη μηδαμινή πρόσβαση που είχαν οι αναγνώστες σε προηγούμενα τεύχη. Πάντως ο Dr. Strange με διασκέδασε πιο πολύ από κάθε άλλο τεύχος. Δεν ήταν το αγαπημένο μου(για μένα ήταν αυτή η δυάδα Captain America) αλλά με διασκέδασε φουλ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβάστηκε το τεύχος 17,Planet Hulk Μέρος 1.

 

Ωραίο σχέδιο με παραπάνω πινελιά στην άμμο και σκόνη σε κάποιες μάχες.Η πλοκή είναι πολύ ωραία και κυλάει ομαλά.Ο Hulk έχει ξινίσει με τη προδοσία των συν-υπερηρώων του,που τελικά ήταν ατύχημα εν μέρι,κάτι που το κάνει χειρότερο. Οι Πολεμοδέσμιοι είναι bros/αδέρφια με διαφορετικούς και ταιριαστούς χαρακτήρες μεταξύ τους,κάτι που σε πορώνει όταν έρχονται οι μάχες στην αρένα.Ο κακός έχει τόσο ναρκισσισμό και μίσος (και κακία,φυσικά) για το Hulk μέσα του που κάνει τα πάντα για να τον βάλει κάτω.Βέβαια αυτό κάπως τον χτυπάει αργότερα....

Η  ιστορία αρχίζει καλά μετά στο τέλος σοβαρεύει με απόλυτη φρίκη(...) και μετά στο τέλος τέλος σοβαρεύει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Μια ιστορία πολύ ωραία ως τώρα και σε κάνει να λαχταράς τη συνέχεια.Προτείνεται για τους λάτρεις του χαρακτήρα!

 

 

Πρόσθεση μίας μου ανάρτησης από τη Κρυστάλινη Σφαίρα:

 

"""""""""""""

Πάντως σχετικά με το Planet Hulk,κρίμα που η Hatchette δεν έβαλε ή δεν μπόρεσε να βάλει την δεύτερη ιστορία του Giant Size Hulk 2006 (που λέγεται Banner War) στο πρώτο μέρος.Είναι δέκα σελίδες και απαντάει στο ερώτημα "Που χάθηκε αυτή η ψυχή ο Banner;".Δεν τον βλέπεις καθόλου παρά μόνο λίγο στο δεύτερο μέρος.Είναι canon κομμάτι της ιστορίας και το είδα σε πολλούς οδηγούς ανάγνωσης τευχών κόμικ για το Planet Hulk στο διαδίκτυο.

 

Σεναριογράφος ο Greg Pak και Σκιτσογράφος ο Aaron Lopresti κανονικά.

Είναι χρονολογικά μετά το Incredible Hulk (2000) #95 και πριν το Incredible Hulk  (2000) #96.

 

Link:

https://readcomiconline.to/Comic/Giant-Size-Hulk/Full?id=109481

 

Εντάξει,δεν είναι πολύ αναγκαίο αλλά μιας και είναι κανονικό κομμάτι της ιστορίας είπα να το αναφέρω.Αν με το που δείτε τον Banner ξαφνικά στο δεύτερο μέρος απορήσετε, τότε ξέρετε που να κοιτάξετε.

""""""""""""                  

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

MARVELGRAPHICNOVELS_0019.jpg    MARVELGRAPHICNOVELS_0019z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του νέου τεύχους! Ο επόμενος τόμος είναι το Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Kraven. H συνέχεια των Avengers στον τόμο 24!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

40 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

38083048_avengersfront.thumb.jpg.753c8b5fcbdece579c4c4f398f2a12a9.jpg  1498905736_avengersback.thumb.jpg.22bb2caafb359c451ff4902f673cb6cb.jpg

 

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του νέου τεύχους! Ο επόμενος τόμος είναι το Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Kraven. H συνέχεια των Avengers στον τόμο 24!

 

Αν και το λέει ο φίλος nikolas12,ανεβάζω εδώ φωτογραφική απόδειξη που ανέβασε ο φίλος st2anger στη κρυστάλινη σφαίρα:

4 ώρες πριν, st2anger είπε:

Επιβεβαιωση,,  επιτελους Spider Man

 

IMG_20200521_063641.thumb.jpg.6fb465961a931ba2331a5e29fa70dd01.jpg

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

The Amazing Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν

 

Το ξέρω, προτρέχω λίγο.
Αλλά μιας και επιβεβαιώθηκε ότι 20ος τόμος θα είναι ο Κρέιβεν και μιας και το διάβασα σχετικά πρόσφατα απ΄την έκδοση της Οξύ, θα κάνω ένα copy-paste τις εντυπώσεις που είχα γράφει σ΄ αυτό το τόπικ.

 

" To Kraven's Last Hunt είναι η πιο σκοτεινή υπερηρωική ιστορία που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής.
Πιο σκοτεινή κι από Batman.
Ατμοσφαιρική(παίζει και η βροχή το ρόλο της), μυστηριώδης, σάικο τόσο όσο πρέπει(το πολύ βλάπτει :lol:) και με πολλά νοήματα.
Αρκεί να είσαι σε θέση να τα πιάσεις.
Κάτι που δεν είναι δύσκολο πάντως, αφού τα κατάφερα κι εγώ που είμαι ψιλοάσχετος μ΄αυτό το είδος.
Νομίζω το ζουμί είναι να καταλάβεις τι συμβολίζει η Αράχνη που αναφέρει ο Κρέιβεν.
Μ΄άρεσε επίσης που δεν χρειάζεται να έχεις υπόβαθρο για να την καταλάβεις.
Όπου χρειάζεται αναφέρονται περιστατικά που έχουν συμβεί στο παρελθόν και συναντάμε στην ιστορία.
Οκ, σε κάποια σημεία οι ατέλειωτες σκέψεις και μονόλογοι του Κρέιβεν κουράζουν.
Αλλά αυτό είναι το μοναδικό ψεγάδι σ΄ένα κατά τ΄άλλα σπουδαίο έργο.
Α ξέχασα, η μαύρη στολή του Spidey τα σπάει και κολλάει γάντι με το ύφος της ιστορίας :) "

 

9/10          

 

Από τότε έχω διαβάσει κι άλλα Spider-Man, κι άλλα υπερηρωικά, αλλά δεν άλλαξε η άποψή μου.
Το Κρέιβεν εξακολουθεί να είναι το αγαπημένο μου Spider-Man (μαζί με το θάνατο της Γκουέν) κι ένα απ΄τα 4-5 αγαπημένα μου υπερηρωικά γενικώς.

Εννοείται ο καλύτερος τόμος μέχρι στιγμής που βγάζει η Hachette.
Και πολύ πιθανό η έκδοση της Hachette να είναι καλύτερη της Οξύ, λόγω ποιότητας και των extras που θα περιλαμβάνει, αλλά έτσι κι αλλιώς τις ιστορίες βαθμολογώ.
Άρα δεν αλλάζει το 9άρι.

 

Η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 

  1) The Amazing Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: 9/10

  2) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  3) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10
  4) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  5) Wolverine: 8/10
  6) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  7) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

  8) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο: 7.5/10

  9) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
10) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
11) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
12) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
13) Iron Man: Extremis: 7/10

14) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

Ό,τι δεν υπάρχει στη λίστα δεν το διάβασα.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πράγματι το Kraven είναι αριστούργημα και σίγουρα μεταξύ των καλύτερων κόμικ Spider-Man που έχω διαβάσει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η πλάκα ειναι ότι σκεφτόμουνα να παραγγείλω από Οξύ ''Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρεΐβεν'' και τώρα τι βλέπω; Βγαίνει από Hatchette... θα το πάρω!!!(τόμο μετά από καιρό, ο τελευταίος που είχα πάρει ήταν το Νο12). Είπαμε επιλεκτικά και το σχέδιο να μην είναι τελείως παλιό(αν και ο Κρεΐβεν είναι του '87 νομίζω κάπου εκεί;) Αλλά είναι Σπαιντερμαν οπότε χαλάλι...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 21/5/2020 στο 7:11 ΜΜ, spiderman είπε:

Η πλάκα ειναι ότι σκεφτόμουνα να παραγγείλω από Οξύ ''Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρεΐβεν'' και τώρα τι βλέπω; Βγαίνει από Hatchette... θα το πάρω!!!(τόμο μετά από καιρό, ο τελευταίος που είχα πάρει ήταν το Νο12). Είπαμε επιλεκτικά και το σχέδιο να μην είναι τελείως παλιό(αν και ο Κρεΐβεν είναι του '87 νομίζω κάπου εκεί;) Αλλά είναι Σπαιντερμαν οπότε χαλάλι...

 

Από την Οξύ το πήρα κι εγώ και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Τα χρώματα και τα μολύβια είναι σαν από φωτοτυπία,. Δεν είναι θέμα της οξύ αλλά του πρωτοτύπου tpb από το οποίο το ανατύπωσε, στο οποίο δεν είχε γίνει αποκατάσταση και επεξεργασία των χρωμάτων. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε ο τόμος #19. Το σχέδιο μου άρεσε αρκετά, ενώ παράλληλα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η ένταξη των Εκδικητών του '50 σε αυτή την σύγχρονη ιστορία. Επειδή είμαι νέος στον κόσμο της Μάρβελ, βομβαρδίστηκα από την πληθώρα των χαρακτήρων, αλλά τα εισαγωγικά σχόλια και οι πληροφορίες που παρατίθενται στο τέλος του τόμου με βοήθησαν να μπω στο κλίμα. Αναμένουμε την συνέχεια στις 31 Ιουλίου για μια πιο σφαιρική άποψη, συνεπώς με την παραλαβή του δεύτερου τόμου θα ξαναδιαβαστεί το πρώτο μέρος και θεωρώ το setting θα μου είναι περισσότερο οικείο.

Ανυπομονώ σε 2 εβδομάδες να βάλω δίπλα δίπλα τα Spiderman από Οξύ και Hachette για να γίνουν οι αναπόφευκτες συγκρίσεις....:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με μεγάλη καθυστέρηση, ας πω κι εγώ την γνώμη μου για τον Δόκτορα Παράξενο. :P

 

Μετά την ανάγνωσή του, μπορώ να πω με σιγουριά ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό ανάγνωσμα, το οποίο το απόλαυσα από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα. Σίγουρα αποδεικνύεται περίτρανα ότι ο Lee ξέρει να γράφει καλά σενάρια, που κινούν το ενδιαφέρον. :respect:

 

Το πρώτο πράγμα που συνειδητοποιεί ο αναγνώστης που διαβάζει αυτή την ιστορία, είναι ότι αυτό που επικρατεί στο σενάριο είναι η αχαλίνωτη φαντασία, η οποία κατατίθεται σχεδόν στην συντριπτική πλειοψηφία των σελίδων. Η πλοκή φέρνει τον πρωταγωνιστή αντιμέτωπο με πολλά κακά πνεύματα (εγκόσμια αλλά περισσότερο υπερκόσμια), τα οποία σίγουρα έχουν σατανικές βλέψεις για εκείνον (θέλοντας να ικανοποιήσουν την δίψα τους για εκδίκηση) και την Γη (αν και δεν κατάλαβα, για ποιον λόγο ένα ον με τεράστια πνευματική επιβολή και δύναμη, το οποίο μπορεί και ταξιδεύει σε άπειρες διαστάσεις, να θέλει να κατακτήσει ένα μέρος σαν την Γη :thinking: ). Η καταπολέμηση των εχθρών δεν είναι καθόλου εύκολη για τον Strange, ο οποίος σε κάθε κεφάλαιο, βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και κάθε φορά σκαρφίζεται διάφορα μαγικά κόλπα για να μπορέσει να ανταπεξέλθει. Κι ενώ κάποια στιγμή φοβήθηκα ότι θα διαβάσω μία πλοκή που θα με κάνει να βαρεθώ με την μακρηγορία της (κάτι σαν την “Λάμψη”), παρόλα αυτά δεν φάνηκε να κάνει κοιλιά, ακόμα κι όταν φάνηκε να φεύγουν από την μέση οι κυριότεροι villains. Εκεί, όμως, που έχω μία ένσταση είναι στην  εμφάνιση του κυρίου Ρασπούτιν, η οποία μπορεί να μας έδωσε μία δυνατή περιπέτεια, δεν εξυπηρετούσε όμως πολλά στο υπάρχον σενάριο. Επίσης, αυτό που με παραξένεψε είναι ο χαρακτήρας του Άχρονου κι ο ρόλος του στο κόμικ. Ενώ φαίνεται πανίσχυρος, νομίζω ότι τον διαχειρίστηκαν πολύ επιφανειακά. Μικρό το κακό πάντως. Ο λόγος που χρησιμοποιεί ο Lee είναι μεστός και περιγραφικός, θυμίζοντας μου τον αντίστοιχο του Kubert στον Ταρζάν. Και στις δύο περιπτώσεις, δεν θέλουν να αφήσουν κάτι που να μην έχει εξηγηθεί σωστά, αλλά παράλληλα μας δίνουν και διαλόγους που δεν κουράζουν. :clap2: Και μπορεί η ιστορία να είχε ανοίξει πολλά μέτωπα κατά την διάρκειά της, το φινάλε όμως κλείνει την μυστικιστική "Οδύσσεια" του ήρωα χωρίς να αφήνει εκκρεμότητες. :) Προσωπικά πιστεύω ότι το εν λόγω graphic novel, έρχεται από τα παλιά για να διδάξει πώς πρέπει να είναι ένα τίμιο κόμικ. Το κατατάσσω στο Top-3 των ιστοριών που έχουν μέχρι στιγμής κυκλοφορήσει με την συγκεκριμένη σειρά και νιώθω πολύ χαρούμενος που μου δόθηκε η ευκαιρία να το διαβάσω.

 

Όσον αφορά το σχέδιο, νομίζω ότι θα πρέπει να υποκλιθώ στο μεγαλείο που ακούει στο όνομα Steve Ditko. :respect: Είναι φανερό ότι ο Stan, με τις απίστευτες σκηνές που σκέφτηκε να υποβάλει τον πρωταγωνιστή, δεν έβαλε δύσκολα μόνο στον Dr. Strange, αλλά και στον ταλαντούχο καλλιτέχνη, ο οποίος όμως ανταποκρίθηκε με περισσή μαεστρία. Οι σκηνές με τον Dr. Strange να περιπλανάται στις διαστάσεις και οι μάχες με την χρήση μαγείας, ήταν χάρμα οφθαλμών. :wow: Ο Ditko καταθέτει τεράστια ποσά φαντασίας κι αποτυπώνει εξαίσια στο χαρτί, ένα απαιτητικό (από θέμα πολυπλοκότητας) σενάριο. Σχήματα, γραμμές, αλλά και χρώματα, έδεναν αρμονικά μεταξύ τους και μας ταξίδευαν στο άπειρο, σε έναν φανταστικό κόσμο, στον οποίο δεν υπάρχει λογικό και παράλογο. Όπως καταλάβατε, λοιπόν, καιρό είχα να ευχαριστηθώ τόσο πολύ ένα σχέδιο. :)

 

Όσον αφορά τα έξτρα. δεν νομίζω ότι έχω να πω κάτι περισσότερο. Αυτό, όμως, που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι υπεύθυνοι, δεν αναφέρονται στον Stan Lee, παρά μόνο στο θαυματουργό χέρι του Ditko. :thinking:

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5848
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παιδιά γεια σας κι από μένα.Μου λείπουν κανά δυο τόμοι.Ξέρετε πώς μπορώ να τους προμηθευτώ;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 λεπτά πριν, zachs είπε:

Παιδιά γεια σας κι από μένα.Μου λείπουν κανά δυο τόμοι.Ξέρετε πώς μπορώ να τους προμηθευτώ;:thinking:

https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/marvel-black

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Δόκτωρ Στρέιντζ: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί, με παρακάτω να ακολουθούν ελαφρά σπόιλερ.

 

Γενικά η ιστορία έχει να κάνει με ένα κυνηγητό μεταξύ γάτας και ποντικιού, το οποίο και γίνεται σε πολλές (πραγματικά πολλές) διαστάσεις. Πιο συγκεκριμένα ο Δόκτωρ Στρέιντζ καταδιώκεται από τον Βαρόνο Μόρντο του οποίου οι δυνάμεις έχουν αυξηθεί σημαντικά, εξαιτίας της βοήθειας που του δίνει ο Ντορμάμου από την Σκοτεινή Διάσταση. Έτσι λοιπόν ο Δόκτωρ Στρέιντζ προσπαθεί να ξεφύγει από τον Μόρντο και να βρει πως εκείνος κατάφερε και δυνάμωσε περισσότερο, καθώς παράλληλα έχει να αντιμετωπίσει και τα διάφορα εμπόδια που παρουσιάζονται στον δρόμο του, τόσο στην Γη όσο και σε άλλες διαστάσεις. Μάγοι με διπλή ταυτότητα, μπράβοι-κυνηγοί του Μόρντο, τυραννικές βασίλισσες, σατανικοί δαίμονες, θυμωμένοι Άνοες, μέχρι και ένας απόγονος του Ρασπούτιν. Όλοι αυτοί θα προσπαθήσουν να τα βάλουν με τον Δόκτωρ Στρέιντζ, ο οποίος χρησιμοποιεί ότι μέσο έχει στην διάθεσή του για τους αντιμετωπίσει. Καταφεύγει λοιπόν στην μαγεία, σε οφθαλμαπάτες και τηλεπαθητικές τεχνικές, μέχρι και σε μάχη σώμα με σώμα για να μπορέσει να κερδίσει λίγο χρόνο και να λύσει το μυστήριο που ακούει στο όνομα Άχρονος.

 

Πολύ καλή ιστορία με αρκετές υποπλοκές οι οποίες δεν με κούρασαν ιδιαίτερα καθώς η κάθε ιστορία (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) διαδραματιζόταν σε σχετικά λίγες σελίδες με αποτέλεσμα να διαβάζεται γρήγορα και να μην κουράζει. Επίσης οι χαρακτήρες ήταν πολύ καλά αποτυπωμένοι και με υπόβαθρο το οποίο παρουσιάστηκε εν συντομία χάρης τις αναφορές που κάνει ο Λι. Επιπλέον κάτι που βρήκα αστείο είναι η κατάσταση που καταλήγει στο τέλος κάθε τεύχους να βρίσκεται ο Μόρντο, ο οποίος μου θυμίσε κάπως τον κακό από τους Πάουερ Ρέιντζερς. Όπως και εκείνος είναι κοντά κάθε φορά στο να τους νικήσει, τελικά "κάτι γίνεται" και χάνει. Παρόλα αυτά δεν βάζει μυαλό και συνεχίζει να καταστρώνει νέα σχέδια για να τους νικήσει, όπου σπόιλερ για όποιον δεν έχει δει Πάουερ Ρέιντζερς, ο κακός στην επόμενη προσπάθειά του θα χάσει, όπως και στην επόμενη, και στην επόμενη, και πάει λέγοντας. Τέλος, το σχέδιο... Πραγματικά τί να πω για το σχέδιο; Ο Ντίτκο τα δίνει όλα και κάθε καρέ είναι για να διδάσκεται σε σεμινάρια καλών τεχνών. Το μόνο που θα πω είναι ότι θα προτιμούσα και εγώ τα καρέ να είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος έτσι ώστε να απολάμβανα το σχέδιο ακόμα περισσότερο. Τέλος μου έκανε μεγάλη εντύπωση οι σκηνές όπου ο Στρέιντζ χρησιμοποιούσε την αστρική του μορφή όπως επίσης και όλο το τεύχος με την τηλεπαθητική "μάχη" του Στρέιντζ με τον Αρχαίο. Εντάξει μην νομίζατε ότι θα μπορούσα να μην το αναφέρω... φυσικά και ξετρελάθηκα με το τεύχος του Άχρονου.

 

Συμπερασματικά ένας κλασσικός τόμος, κυριολεκτικά και μεταφορικα, με το δύδυμο Λι/Ντίτκο να παρουσιάζει μία πολύ καλή και χορταστική από πλευράς διάρκειας και σχεδίου ιστορία, με τον Δόκτωρ Στρέιντζ να είναι πλήρως αφοσιωμένος στο καθήκον του να προστατέψει την Γη, ακόμα και αν χρειαστεί να θυσιάσει την ίδια του την ζωή για να το καταφέρει. Βαθμολογία: 8,5/10.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.