Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Λοιπόν ας γράψω κι εγώ ένα mini review για τον τόμο του Daredevil. Δεν έχω διαβάσει ακόμα τα Winter Soldier, F4 και Wolverine αλλά έχω ακούσει τόσα για τον Daredevil του Μίλλερ που δεν μπορούσα να περιμένω.

 

Όντως η ιστορία ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου. Δεν είμαι τεράστιος φαν του Μίλλερ, στο Dark Knight Returns με είχε κουράσει, κυρίως λόγω σχεδίου μάλλον αλλά και πολύ πυκνής αφήγησης, που έκανε την ιστορία λίγο χαώδη για τα γούστα μου. Εδώ πέρα πάλι η αφήγηση ήταν από αυτά που μ'άρεσαν πάρα πολύ. Έμοιαζε πραγματικά σαν να διαβάζεις κάποιο μυθιστόρημα. Γλαφυρές περιγραφές με εξωφρενικά ευφάντασες αλλά και εύστοχες παρομοιώσεις που έδιναν ζωντάνια στην ιστορία. Παράλληλα μια πολύ σκοτεινή ιστορία, που η μάχη είναι κυρίως ψυχολογική για το μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας, πριν έρθουν τα κλωτσομπουνίδια στα 2 τελευταία τεύχη. Βλέπεις έναν Daredevil να 'ναι ράκος, να βυθίζεται στην κατάθλιψη, να έχει χάσει τα πάντα και έναν απειλητικότητο Kingpin που δεν χαρίζεται σε κανέναν. Ρεαλιστικές απειλές, ενήλικες θεματικές, έχουμε μέσα ναρκωτικά, εξαθλίωση, μια κοινωνικοπολιτική κριτική στην ίδια την Αμερική και τον εκφυλισμό του Αμερικάνικου ονείρου μέσα από το πρόσωπο του Νιούκ. Μου έκανε επίσης εντύπωση πόσο εύστοχα έγραψε τους Κάπτεν Αμέρικα και Άιρον Μαν για τόσο λίγες γραμμές. Ταυτόχρονα, το σχέδιο λεπτομερέστατο, γεμάτο συμβολισμούς και ικανό να χαρίσει υπέροχες ανθρώπινες στιγμές μεταξύ των ηρωών με πολύ όμορφο τρόπο. Συνολικά μ'άρεσε πολύ, αν και μάλλον βρήκα τα 2 τελευταία τεύχη υποδεέστερα των πρώτων 5. 

 

Συνολική κατάταξη: 

1. Thor: Αναγέννηση

2. Daredevil: Aναγέννηση

3. Spider-Man: Η Επιστροφή

4. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

5. X-Men: Το Χάρισμα

6. Captain America: Εκτός Χρόνου

7. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές

8. Iron Man: Extremis

9. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

10. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

11. New Avengers: Απόδραση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

8 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Συνολικά μ'άρεσε πολύ, αν και μάλλον βρήκα τα 2 τελευταία τεύχη υποδεέστερα των πρώτων 5.

100% συμφωνώ με αυτό. Τα δύο τελευταία τεύχη μου φάνηκαν ψιλοάκυρα μιας και η πλοκή πήγαινε σε εντελώς διαφορετική τροχιά απ' ότι φαινόταν αρχικά.

Spoiler

Δηλαδή τι σχέση έχει ο Κάπτεν Αμέρικα και γιατί εμφανίστηκε τόσο πίσω?? Σε αυτά τα τεύχη έβαλαν ως θέμα τον πατριωτισμό που δεν ειχε καμία σχέση με το αρχικό θέμα της ιστορίας.

Μου φάνηκε σαν οι εκδότες είχαν διαφορετικό σχέδιο από τον Μίλλερ και αυτός προσπάθησε να το εντάξει ομαλά στην ιστορία του. Δεν ήταν ακριβώς ανεπιτυχής αλλά τα τελευταία τεύχη φαινόταν πολύ πρόχειρα ως προς το σενάριο.

Spoiler

Επίσης ποτέ δεν μάθαμε τι έγινε με την Μάγκι. Ήταν σαν ο Φρανκ Μίλλερ το σχεδίαζε αλλά αναγκάστηκε να το παρατήσει λόγω έλλειψης χρόνου.

Βέβαια δεν ξέρω αν όντως αυτό έγινε αλλά αυτήν την εντύπωση μου έδωσαν τα τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Pilgrim Ο τόμος του wolverine ήταν από τους καλύτερους για εμένα μικρή ιστορία αλλά παρά πολύ καλή και ρεαλιστική καμιά σχέση με την ταινία.Παντα τέτοια.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα και το Wolverine. 

 

Ωραίο ήταν και αυτό, ενδιαφέρουσα ιστορία που δείχνει αναλυτικά τον κόσμο της Ιαπωνίας και πόσο διαφορετικές νοοτροπίες κυριαρχούν εκεί. Παράλληλα, όπως μας ενημερώνει κι ο τόμος, για πρώτη φορά παίρνει τον Γούλβεριν και του δίνει ένα βάθος, εκθέτει τις ανασφάλειές του, τους προβληματισμούς του, την προσπάθειά του να ταιριάξει στον κόσμο των ανθρώπων και να ξεφύγει από τα ζώωδη ένστικτά του, αλλά και τον ρομαντισμό που κρύβει, καθώς μεγάλο μέρος της ιστορίας αφιερώνεται στην αγάπη. Συνολικά δυνατό τεύχος, καλοσχεδιασμένο, πραγματικά δεν μπορούσα να πιστέψω ότι πρόκειται για σχέδιο του Μίλλερ. Ειδικά στις σκηνές δράσεις έσκισε σχεδιαστικά. Σε συνδυασμό με τον τεχνίτη του λόγου Κρις Κλέρμοντ, ο οποίος μας χαρίζει επίσης πολύ ωραίες περιγραφές, δίνουν ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Στα αρνητικά θα έβαζα τις επαναλήψεις στις εισαγωγές που κατάντησαν μονότονες και γενικά κάποια πολύ μακροσκελή κείμενα. Ευτυχώς πάντως το κόμικ ήταν πολύ καλύτερο από την ταινία The Wolverine που ενέπνευσε.

 

Συνολική κατάταξη: 

1. Thor: Αναγέννηση

2. Daredevil: Aναγέννηση

3. Spider-Man: Η Επιστροφή

4. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

5. X-Men: Το Χάρισμα

6. Wolverine

7. Captain America: Εκτός Χρόνου

8. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές

9. Iron Man: Extremis

10. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

11. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

12. New Avengers: Απόδραση

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 14: Daredevil - Αναγέννηση

 

Όπως έχω ξαναπεί, έχω διαβάσει μερικές ιστορίες του Miller για τον Daredevil και το Born Again το είχα ξαναδιαβάσει στα αγγλικά. Μου άρεσε πάρα πολύ, γι' αυτό είπα να την ξαναδιαβάσω στα ελληνικά συν ότι με ενδιέφεραν οι τελευταίες σελίδες με το έξτρα υλικό που αυτή τη φορά είναι αρκετά πλουσιότερο από το συνηθισμένο και με πολύ ωραίες πληροφορίες και σχέδια. Να προσθέσω πως μου αρέσει ιδιαίτερα όταν δείχνει φωτογραφίες από τις παρουσιάσεις απεικονίσεων του ήρωα του εκάστοτε τόμου από διαφορετικούς σχεδιαστές με αγαπημένο τον Spider-Man στο πρώτο τεύχος.

 

Τέλος πάντων, είπα να το ξαναδιαβάσω και για ακόμα μία φορά εντυπωσιάστηκα από το πόσο δομημένα παρουσιάζει Miller την κάθοδο, αλλά και την επάνοδο τόσο του ήρωα όσο και της Karen Page. O τόμος ξεκινά ουσιαστικά με την Page να πιάνει το απόλυτο σημείο της καθόδου της και να προδίδει τον Matt και από εκεί αναλαμβάνει δράση ο Kingpin. Ένας Kingpin επιβλητικός, απειλητικός και ένας κακός που μπορεί και φθείρει τον ήρωα με πάρα πολλούς διαφορετικούς τρόπους. Βρίσκεται παντού και δε σταματάει να σε εκπλήσσει η ικανότητά του να προλαμβάνει καταστάσεις. Η αργή και σταθερή πορεία του Matt από έναν δικηγόρο σε έναν απένταρο ετοιμοθάνατο άστεγο είναι εντυπωσιακή και όπως προείπα ο Miller γράφει με εξαιρετικό βαθμό. Επίσης μας προετοιμάζει άριστα για την επάνοδό του, την αναθέρμανση της φιλίας του με τον Foggy και φυσικά τη συνάντηση και τη συγχώρεση στο πρόσωπο της Karen Page. Αν έχω ένα παράπονο, είναι ότι από την επάνοδο και μετά νιώθω ότι κινείται λίγο πιο βιαστικά η ιστορία και θα μπορούσε να εμπλέξει περισσότερο τον Kingpin, αλλά μην ξεχνάμε πως αφορά 100% τον Daredevil και το πως ο Matt ξαναγίνεται ο Άνθρωπος Χωρίς Φόβο και όχι πως εκδικείται τον Kingpin.

 

Το σχέδιο του Mazzucchelli δεν είναι 100% στα γούστα μου, αλλά κάποιες εικόνες μου έχουν εντυπωθεί στο μυαλό για τη δύναμη των συναισθημάτων που αποπνέουν, παρά το ότι κάποιες λεπτομέρειες δεν είναι 100% διακριτές, το σχέδιο σε αγγίζει ανά σημεία είτε αφορά τις διαπροσωπικές σχέσεις είτε τις πολύ δυνατές μάχες.

 

Μία ιστορία που αξίζει να διαβάσει κανείς, σίγουρα μεταξύ των αγαπημένων μου ιστοριών της Marvel και ενέπνευσε την (κατά τη γνώμη μου) καλύτερη σεζόν σε σειρά με υπερήρωα, την άριστη 3η σεζόν του Daredevil του Netflix.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Daredevil: Αναγέννηση

 

Το διάβασα για 2η φορά(η προηγούμενη ήταν από scanlation) και το ευχαριστήθηκα περισσότερο.
Δεν είχα κενά όπως την 1η φορά, μιας και γνώριζα πρόσωπα και καταστάσεις.
Άλλωστε όσα χρειάζονταν αναφέρονται στον πρόλογο.


Πάρα πολύ καλό σεναριακά, ίσως και το καλύτερο της συλλογής :cool:
Βλέπεις έναν πιο εξανθρωπισμένο Ντέρντεβιλ και νιώθεις στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας ότι διαβάζεις αστυνομικό νουάρ και όχι υπερηρωικό.
Η πορεία από την απόλυτη πτώση του Ματ Μέρντοκ μέχρι την επάνοδό του είναι συγκλονιστική.
Μόνο στα 2 τελευταία τεύχη άλλαξε κάπως το ύφος.
Και βασικά νομίζω αυτό ήταν το μόνο ψεγάδι του τόμου.
Θα προτιμούσα να πάρει άλλο δρόμο η υπόθεση, να μη μπλεχτεί στην ιστορία ο υπερστρατιώτης Νιούκ και ο Κάπτεν Αμέρικα και να μη λήξει με το παραδοσιακό ξυλίκι που συναντάμε στα κόμικς αυτού του είδους.

 

Ο τρόπος γραφής του Μίλερ δεν είναι και ο αγαπημένος μου.
Aπ΄τη μια μ΄αρέσει που γράφει πυκνά και διαβάζεις ιστορία που άλλοι θα χρειάζονταν περισσότερες σελίδες να τη χωρέσουν, απ΄την άλλη υπάρχουν σημεία που με κουράζει η λυρικότητά του.
Έχω εξοικειωθεί πάντως και δεν δυσκολεύομαι πλέον να τον παρακολουθήσω :)
Συνολικά το Born Again είναι ένα graphic novel που θα μπορούσε να θεωρηθεί αριστούργημα (για κάποιους θεωρείται) αλλά στις λεπτομέρειες χάνει αυτόν το χαρακτηρισμό από μένα.
Παραμένει πάντως πολύ καλό και χαίρομαι που το απέκτησα. Αξίζει 100% να βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου.
Θα του βάλω 8.5/10 αλλά κάτω απ΄τη Γέννηση του Βένομ :)

 

H κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 
  1) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  2) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10
  3) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  4) Wolverine: 8/10
  5) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  6) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

  7) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
  8) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
  9) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
10) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
11) Iron Man: Extremis: 7/10

12) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10
 

Δεν έχω διαβάσει Avengers και Guardians.

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Daredevil: Αναγέννηση

 

Το διάβασα για 2η φορά(η προηγούμενη ήταν από scanlation) και το ευχαριστήθηκα περισσότερο.
Δεν είχα κενά όπως την 1η φορά, μιας και γνώριζα πρόσωπα και καταστάσεις.
Άλλωστε όσα χρειάζονταν αναφέρονται στον πρόλογο.


Πάρα πολύ καλό σεναριακά, ίσως και το καλύτερο της συλλογής :cool:
Βλέπεις έναν πιο εξανθρωπισμένο Ντέρντεβιλ και νιώθεις στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας ότι διαβάζεις αστυνομικό νουάρ και όχι υπερηρωικό.
Η πορεία από την απόλυτη πτώση του Ματ Μέρντοκ μέχρι την επάνοδό του είναι συγκλονιστική.
Μόνο στα 2 τελευταία τεύχη άλλαξε κάπως το ύφος.
Και βασικά νομίζω αυτό ήταν το μόνο ψεγάδι του τόμου.
Θα προτιμούσα να πάρει άλλο δρόμο η υπόθεση, να μη μπλεχτεί στην ιστορία ο υπερστρατιώτης Νιούκ και ο Κάπτεν Αμέρικα και να μη λήξει με το παραδοσιακό ξυλίκι που συναντάμε στα κόμικς αυτού του είδους.

 

Ο τρόπος γραφής του Μίλερ δεν είναι και ο αγαπημένος μου.
Aπ΄τη μια μ΄αρέσει που γράφει πυκνά και διαβάζεις ιστορία που άλλοι θα χρειάζονταν περισσότερες σελίδες να τη χωρέσουν, απ΄την άλλη υπάρχουν σημεία που με κουράζει η λυρικότητά του.
Έχω εξοικειωθεί πάντως και δεν δυσκολεύομαι πλέον να τον παρακολουθήσω :)
Συνολικά το Born Again είναι ένα graphic novel που θα μπορούσε να θεωρηθεί αριστούργημα (για κάποιους θεωρείται) αλλά στις λεπτομέρειες χάνει αυτόν το χαρακτηρισμό από μένα.
Παραμένει πάντως πολύ καλό και χαίρομαι που το απέκτησα. Αξίζει 100% να βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου.
Θα του βάλω 8.5/10 αλλά κάτω απ΄τη Γέννηση του Βένομ :)

 

H κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 
  1) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  2) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10
  3) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  4) Wolverine: 8/10
  5) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  6) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

  7) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
  8) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
  9) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
10) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
11) Iron Man: Extremis: 7/10

12) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10
 

Δεν έχω διαβάσει Avengers και Guardians.

 

:beer:

 

Εγώ αυτό που νόμιζα ότι ήταν ερωτευμένος με την Ηλέκτρα αλλά εδώ ούτε ούτε καν την βλέπουμε και όχι με την γραμματέα του Πέγκυ Καρα να σου παίξω λίγο ( σκυλες της λύσσας ξαμολιθιτε ) που είναι και πρεζόνι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 hours ago, Laz33 said:

Daredevil: Αναγέννηση

 

Το διάβασα για 2η φορά(η προηγούμενη ήταν από scanlation) και το ευχαριστήθηκα περισσότερο.
Δεν είχα κενά όπως την 1η φορά, μιας και γνώριζα πρόσωπα και καταστάσεις.
Άλλωστε όσα χρειάζονταν αναφέρονται στον πρόλογο.


Πάρα πολύ καλό σεναριακά, ίσως και το καλύτερο της συλλογής :cool:
Βλέπεις έναν πιο εξανθρωπισμένο Ντέρντεβιλ και νιώθεις στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας ότι διαβάζεις αστυνομικό νουάρ και όχι υπερηρωικό.
Η πορεία από την απόλυτη πτώση του Ματ Μέρντοκ μέχρι την επάνοδό του είναι συγκλονιστική.
Μόνο στα 2 τελευταία τεύχη άλλαξε κάπως το ύφος.
Και βασικά νομίζω αυτό ήταν το μόνο ψεγάδι του τόμου.
Θα προτιμούσα να πάρει άλλο δρόμο η υπόθεση, να μη μπλεχτεί στην ιστορία ο υπερστρατιώτης Νιούκ και ο Κάπτεν Αμέρικα και να μη λήξει με το παραδοσιακό ξυλίκι που συναντάμε στα κόμικς αυτού του είδους.

 

Ο τρόπος γραφής του Μίλερ δεν είναι και ο αγαπημένος μου.
Aπ΄τη μια μ΄αρέσει που γράφει πυκνά και διαβάζεις ιστορία που άλλοι θα χρειάζονταν περισσότερες σελίδες να τη χωρέσουν, απ΄την άλλη υπάρχουν σημεία που με κουράζει η λυρικότητά του.
Έχω εξοικειωθεί πάντως και δεν δυσκολεύομαι πλέον να τον παρακολουθήσω :)
Συνολικά το Born Again είναι ένα graphic novel που θα μπορούσε να θεωρηθεί αριστούργημα (για κάποιους θεωρείται) αλλά στις λεπτομέρειες χάνει αυτόν το χαρακτηρισμό από μένα.
Παραμένει πάντως πολύ καλό και χαίρομαι που το απέκτησα. Αξίζει 100% να βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου.
Θα του βάλω 8.5/10 αλλά κάτω απ΄τη Γέννηση του Βένομ :)

 

H κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 
  1) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  2) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10
  3) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  4) Wolverine: 8/10
  5) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  6) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

  7) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
  8) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
  9) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
10) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
11) Iron Man: Extremis: 7/10

12) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10
 

Δεν έχω διαβάσει Avengers και Guardians.

 

:beer:

 

 

Εγώ και εσύ εκτιμάμε μου φαίνεται τόσο τα υπερηρωικά που δεν είναι και τόσο υπερηρωικά. Και η δικιά μου λίστα κάπως έτσι θα πήγαινε πάντως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, nikolas1503 said:

Εγώ αυτό που νόμιζα ότι ήταν ερωτευμένος με την Ηλέκτρα αλλά εδώ ούτε ούτε καν την βλέπουμε και όχι με την γραμματέα του Πέγκυ Καρα να σου παίξω λίγο ( σκυλες της λύσσας ξαμολιθιτε ) που είναι και πρεζόνι 

 

Η Ηλέκτρα είχε πεθάνει προ καιρού. Εμείς που διαβάζαμε τη σειρά του Daredevil στο εβδομαδιαίο σπάιντερμαν και κάπταιν αμέρικα του Καμπανά προ... τριακονταετίας τα θυμόμαστε αυτά! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Η Ηλέκτρα είχε πεθάνει προ καιρού. Εμείς που διαβάζαμε τη σειρά του Daredevil στο εβδομαδιαίο σπάιντερμαν και κάπταιν αμέρικα του Καμπανά προ... τριακονταετίας τα θυμόμαστε αυτά! :)

Κάτσε βρε παιδί μου πότε πως πέθανε και τελικά ήταν ερωτευμένος μαζί της η Όχι και αν ναι Σαν δεν ντρέπεται στις 9 της μακαριτισας άλλη έβαλε στο σπίτι και σιγά το κελεπούρι συγκρίνεται αυτή με την Ηλέκτρα και ύστερα γιατί θυμάμαι να γράφουν μερικοί εδώ μέσα ότι θέλουν να δουν ιστορία με την Ηλέκτρα και αλλα τέτοια Αφού μας άφησε νωρίς η κοπέλα 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Επειδή αργότερα αναστήθηκε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

18 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Κάτσε βρε παιδί μου πότε πως πέθανε και τελικά ήταν ερωτευμένος μαζί της η Όχι και αν ναι Σαν δεν ντρέπεται στις 9 της μακαριτισας άλλη έβαλε στο σπίτι και σιγά το κελεπούρι συγκρίνεται αυτή με την Ηλέκτρα και ύστερα γιατί θυμάμαι να γράφουν μερικοί εδώ μέσα ότι θέλουν να δουν ιστορία με την Ηλέκτρα και αλλα τέτοια Αφού μας άφησε νωρίς η κοπέλα 

 

 

Εγώ με τον Tsaklas συζητάγαμε στην Κρυστάλλινη Σφαίρα.Ρώτησα  εγώ υποθετικά αν είχε η Ελληνική έκδοση της συλλογής αυτής μια ιστορία μόνο για αυτήν,ποιανού ήρωα ή ποια ιστορία θα ήταν.

Δηλαδή ένα τεύχος/ιστορία που είναι μόνο σε μερικές χώρες.Το  Captain America Εκτός Χρόνου για παράδειγμα λέγεται κανονικά Winter Soldier Part 1 και δεν υπάρχει σε μερικές εκδόσεις της συλλογής στο εξωτερικό,όπως την πρώτη όλων την Αγγλική έκδοση.Αυτά λέγονται International/Country Exclusives αν πας στη σελίδα της Βικιπαίδειας για αυτή τη συλλογή.

 

Και ο Tsaklas μου είπε πως η Ηλέκτρα επειδή είναι Ελληνίδα θα μπορούσε να έμπαινε μια ιστορία της στη συλλογή ως "international/country exclusive" για την Ελλάδα.Και διάλεξε το " The Electra Saga" που ουσιαστικά είναι μια περίληψη (πετσοκομμένη κάπως σε θέμα πλοκής) της πρώτης εμφάνισής της που είναι από ιστορία Daredevil γιατί έτσι ξεκίνησε τουλάχιστον.

Όπως ο Norman Osborn ξεκίνησε ως μόνο ένας εχθρός του Spiderman και μετά έγινε γενικώς κακός στους ήρωες της Marvel (Dark Reign event/γεγονός).

 

Το Daredevil Born Again/Αναγγένηση είναι πολύ μετά το Έπος της Ηλέκτρας/The Elektra Saga χρονολογικά.Ήταν η πρώτη κοπέλα του DD που μετά από χρόνια επέστρεψε ως σληρόκαρδη δολοφόνος που στο τέλος βρίσκει ένα τραγικό τέλος.Και γενικά όπως λέει ο constantinople μετά ανασθένεται.Δεν λέω περισσότερες λεπτομέρειες,είναι γενικά μια ωραία ιστορία.:)  

 

Edit: Εγώ πάντως θα πρωτιμούσα την ολοκληρωμένη ιστορία του DD (Daredevil (1963)  τεύχη #168,#174 - #181) όσο αφορά την Ηλέκτρα παρά το Elektra Saga.Που είναι η ίδια ιστορία αλλά έχει μόνο πλάνα με Ηλέκτρα που έχει κενά σε φάση "τι κάνει ο DD εδώ; που πήγε ο άλλος και ξαναγύρισε;" κλπ.

Συν πως η Hatchette έχει ήδη αρχειοθετημένη αυτήν την ιστορία γιατί είναι η ίδια που χρησιμοποιήθηκε για το τεύχος της Ηλέκτρας στη συλλογή Marvel's Mightiest Heroes.

 

The Elektra Saga:

https://www.goodreads.com/book/show/304896.The_Elektra_Saga

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #15, με την πρώτη εμφάνιση της πρασινούλας εξαδέλφης του Hulk σε δικό της τίτλο, βρίσκεται κοντά μας. :)

MARVELGRAPHICNOVELS_0015.jpgΜεταφέρθηκε στη βάση

 

 

Όπως, είναι ήδη γνωστό, ο επόμενος τόμος θα έχει ιστορία του Dr. Strange. :)

 

20200326_211847.thumb.jpg.128f9aedb523cfcc9adf8a0569a8660e.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε και ο τόμος #15 της θυληκιάς Χουλκ. Αν και ήταν η πρώτη μου επαφή με την συγκεκριμένη ηρωίδα, μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η συλλογή των ιστοριών του εν λόγω τόμου και με ιδιαίτερο χιούμορ (βλέπε τεύχος #4). Αξιοσημείωτη αναφορά το εισαγωγικό σχόλιο του διευθυντή εκδόσεων: 

 "Η επίσημη συλλογή graphic novels αντιπροσωπεύει φυσικά τις καλύτερες ιστορίες της Μαρβελ ταυτόχρονα όμως είναι μια ευκαιρία για μας να παρουσιάσουμε την εκπληκτική ποικιλία των απίθανων χαρακτήρων που αποτελούν το σύμπαν της Μαρβελ συμπεριλαμβανομένων όπως συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση μερικών εκ των πιο παραγκωνισμένων δημιουργιών (κρίμα που δεν τολμήσαμε να συμπεριλάβουμε έναν τόμο του Howard the Duck...μέχρι στιγμής τουλάχιστον!)

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη η όλη προσπάθεια φανερώνει μεράκι και γνώση του υλικού και του περιεχομένου που εκδίδεται σε κάθε τόμο, καθώς επίσης αποτελεί μια εκδοτική προσπάθεια (για την ελληνική πραγματικότητα) που εγώ τουλάχιστον θα  συνεχίσω να την υποστηρίζω μέχρι τέλους.

Επεξεργασία από Metatron89
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Καθαρίστηκε το θέμα από όλες τις κουβεντούλες που δεν αφορούν κριτική για κάποιο τόμο της σειράς.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ, για οτιδήποτε έχετε να πείτε για τη σειρά εκτός κριτική για κάποιο τόμο, να γράφετε στο άλλο θέμα που έχει ανοίξει για αυτό το σκοπό

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις

 

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 14 ~ Daredevil ~ Αναγέννηση

 

Πολύ καλός τόμος, αλλά δε νομίζω ότι θα τον έλεγα και τον καλύτερο της σειράς. Αναμφισβήτητα όμως  είναι στους κορυφαίους..

Η ιστορία έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον και σε κρατάει σε αγωνία. Προσωπικά δεν με κούρασε στο ελάχιστο και το σχέδιο είναι αρκετά καλό, μη ξεχνάμε ότι είναι 80's.

Στα θετικά είναι και το μέγεθος αφού περιέχει 7 τευχάκια.

 

Ως πρώτη ανάγνωση από τον DD με άφησε πλήρως ικανοποιημένο! :beer:

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35905
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1469 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Pilgrim said:

Τόμος 15 ~ Daredevil ~ Αναγέννηση

 

Πολύ καλός τόμος, αλλά δε νομίζω ότι θα τον έλεγα και τον καλύτερο της σειράς. Αναμφισβήτητα όμως  είναι στους κορυφαίους..

Η ιστορία έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον και σε κρατάει σε αγωνία. Προσωπικά δεν με κούρασε στο ελάχιστο και το σχέδιο είναι αρκετά καλό, μη ξεχνάμε ότι είναι 80's.

Στα θετικά είναι και το μέγεθος αφού περιέχει 7 τευχάκια.

 

Ως πρώτη ανάγνωση από τον DD με άφησε πλήρως ικανοποιημένο! :beer:

Αρχικά είναι ο 14ος τόμος. :poke3:

Επίσης ποιον θεωρείς εσυ κορυφαίο αν

 

όχι αυτόν;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις ολοκλήρωσα το "Daredevil - Αναγέννηση", οπότε ας πω την άποψή μου. :)

 

Πρόκειται για ένα κόμικ που απέχει πολύ από αυτά που έχουμε συνηθίσει να διαβάζουμε. :wow:

 

Ο Miller δεν ακολούθησε την πεπατημένη και μας παρουσίασε ένα graphic novel με μεγάλες διαφορές από τα συνηθισμένα υπερηρωικά. Και δεν μπορώ παρά να δηλώσω εντυπωσιασμένος από αυτή την κίνηση. :respect: Λίγες είναι οι σκηνές που βλέπουμε δράση από τον "άνθρωπο χωρίς φόβο". Η συντριπτική πλειοψηφία των σελίδων κυλά σαν ένα καλογραμμένο δραματικό μυθιστόρημα. Στο σενάριο παρακολουθούμε έναν πρωταγωνιστή να παλεύει να γλιτώσει από τα πολλά προβλήματα (σωματικά και ψυχολογικά), για τα οποία ευθύνεται η νέμεσή του, ο Kingpin. Ο σεναριογράφος τολμάει να στείλει τον Daredevil στον πάτο της κοινωνίας, την ώρα που ο βαρόνος του εγκλήματος έχει απλώσει τα πλοκάμια του μέχρι τα πιο υψηλά κλιμάκια. Ένας σχετικά ήρεμος χαρακτήρας, χωρίς μεγάλες εξάρσεις, που γνωρίζει ακριβώς τι θέλει και πώς θα το αποκτήσει και σίγουρα αξίζει το μίσος μας. :P  Επίσης περιγράφεται αξιόλογα η κατάσταση που επικρατεί στην Νέα Υόρκη των '80s. Το φινάλε και για την ακρίβεια τα δύο τελευταία τεύχη-κεφάλαια επαναφέρουν την κανονικότητα όσον αφορά την δομή των υπερηρωικών, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να είχε περισσότερα λεπτά "δόξας" ο βασικός χαρακτήρας και να μην υπήρχε βοήθεια από έξω. Αυτή η κίνηση, βέβαια, αναδεικνύει τους δεσμούς ανάμεσα στους υπερήρωες. Το δέχομαι. Απλά μιλάμε για ένα κόμικ που φέρει το όνομα του Daredevil.  Βέβαια αυτό είναι μία πρώτη εντύπωση. Είμαι 100% σίγουρος ότι με μία δεύτερη ανάγνωση θα εκτιμήσω καλύτερα τις τελευταίες στιγμές του έργου. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να κάνουμε και στην σκηνοθεσία. Υπάρχουν πολλές επεξηγηματικές λεζάντες, στις οποίες χρησιμοποιείται προσεγμένος λόγος, ενώ η απότομη εναλλαγή των σκηνών ίσως να κουράζει κάπως. Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία εξαιρετική και πρωτότυπη δουλειά, από αυτές που ξεχωρίζουν στον χώρο της Ένατης Τέχνης. Όσοι θέλουν ένα κόμικ με άτρωτους ήρωες και πολύ ξύλο, καλύτερα να προσπεράσουν. Όσοι αναζητούν ένα μεστό σενάριο, χωρίς συγγραφικές ευκολίες, δεν πρέπει να το χάσουν σε καμία περίπτωση.

 

Ο εικαστικός τομέας δείχνει την ηλικία του. Βγάζει μία ρετρίλα που γενικά είναι στα γούστα μου. Η όλη διαχείριση των καρέ είναι πολύ καλή. Η απόδοση των προσώπων των χαρακτήρων, όμως, νομίζω ότι ήθελε περισσότερη φροντίδα. Όπως και να έχει με ικανοποίησε. Το χρώμα το βρήκα ταιριαστό, αλλά μου φάνηκε μονότονο. Θα προτιμούσα περισσότερη ποικιλία.

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 3/29/2020 at 1:01 PM, Jimnets said:

Αρχικά είναι ο 14ος τόμος. :poke3:

Επίσης ποιον θεωρείς εσυ κορυφαίο αν

 

όχι αυτόν;:thinking:

 

Η αρίθμηση διορθώθηκε. Είχα δίπλα μου την She-Hulk και μπερδέυτηκα. ?

 

Κορυφαίο τόμο, μέχρι στιγμής, θεωρώ τη Γέννηση του Βένομ. Δεν είπα οτι δεν ειναι καλός, ίσα ίσα μπαίνει στο τοπ5 μην πω και τοπ3. Γούστα είναι αυτά ?

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 15 - She-Hulk: Μια Μοναδική Ηρωίδα

 

Ένας τόμος για τη She-Hulk μας είπαν και στην αρχή δεν ενθουσιάστηκα, αλλά πρώτον σκέφτηκα ότι η συλλογή μέχρι τώρα δεν έχει δώσει κάποιο κακό κόμικ (δεν έχω διαβάσει το Hulk ακόμα) και ύστερα είδα ότι συγγραφέας είναι ο Dan Slott. Όπου Dan Slott ένας συγγραφέας-comic book nerd (πάντα συμπαθώ nerds με καλή πένα, προσδίδουν πάντα κάτι καινούριο ειδικά αν αναλάβουν αγαπημένο τους τίτλο), ο οποίος σε μεγάλο βαθμό μπορεί να συνδυάσει στιβαρή ιστορία με ανάλαφρη ατμόσφαιρα και ωραίο χιούμορ. Τα προγνωστικά είναι καλά.

 

Με τη σειρά μου λοιπόν πως μου άρεσε πολύ ο τόμος. Έχει κάτι το διαφορετικό, κάτι καινούριο. Πριν ξεκινήσετε να διαβάζετε την ιστορία, καλό θα ήταν να διαβάσετε τις έξτρα σελίδες στο τέλος. Σε αυτές τις σελίδες πληροφορούμαστε σχετικά με παλιότερες σειρές της She-Hulk και ότι είναι ένας χαρακτήρας που σπάει τον τέταρτο τοίχο και ότι τα κόμικ του θεωρούνται πιο fun. Επίσης δίνει αρκετές πληροφορίες για το Dan Slott και τον τρόπο γραφής του, γενικά ένιωσα ότι οι πληροφορίες με έβαλαν πολύ καλά στο κλίμα του τόμου.

 

Κατ' αρχάς δεν έχουμε να κάνουμε με μία μόνο ιστορία. Ουσιαστικά είναι τα πρώτα έξι τεύχη της σειράς She-Hulk και βλέπουμε διαφορετικές ιστορίες με κεντρικό άξονα την εξέλιξη της She-Hulk από μία Avengers που εκμεταλλεύεται τα προνόμια συμμετοχής της στην ομάδα κάνοντας θεωρητικά τέλεια ζωή σε μία κοπέλα που χάνει αυτά τα προνόμια και πρέπει να ισορροπήσει τη ζωή της ανάμεσα στην πανέξυπνη δικηγόρο Jennifer Walters και τη She-Hulk, ενώ μάλιστα όλοι γνωρίζουν την ταυτότητά της, γεγονός που της προκαλεί θέματα.

 

Όλες οι ιστορίες είναι πολύ δυνατές, σε κάποιες εμφανίζονται αρκετά γνωστοί ήρωες και οι αλληλεπιδράσεις τους με την ηρωίδα είναι αρκετά ενδιαφέρουσες. Το trademark στυλ γραφής του Slott είναι εδώ, υπάρχουν αρκετά αστεία και κάποιες καταστάσεις που εξελίσσονται σε κάτι χιουμοριστικό. Η ηρωίδα προβληματίζεται από το πως άνθρωποι που κερδίζουν δυνάμεις, θέλουν να γίνουν φυσιολογικοί, ενώ η ίδια δε θέλει να είναι η φυσιολογική Jennifer, αλλά να παραμένει πάντα She-Hulk, είναι πολύ έξυπνη και έχει χιούμορ, ενώ σε μεγάλο βαθμό σατιρίζονται πολλές πλευρές και κλισέ του υπερηρωικού κόμικ όχι με σπάσιμο του τέταρτου τοίχου αλά Deadpool αλλά με αρκετές αναφορές και παρομοιώσεις με άλλα γεγονότα όπως κάνει ο Deadpool και ειδικά στην ανάσταση των υπερηρώων και των υπερκακών. Δε λείπουν τα references σε γνωστά storylines, ενώ ανά σημεία είναι έντονο το σουρεαλιστικό στοιχείο. Ουσιαστικά μας δείχνει το πως αμφιταλαντεύεται η ηρωίδα ανάμεσα στις δύο πλευρές της ζωής της, καταλήγοντας να συμφιλιωθεί με αυτές ως ένα βαθμό.

 

Αν μου έλειψε κάτι ήταν η ποσότητα της δράσης, ήθελα λίγο περισσότερη. Ωστόσο οι σκηνές δράσης ήταν πολύ ευφάνταστες και ειδικά στα δύο τελευταία τεύχη. Αν βρήκα ένα μελανό σημείο ήταν το σχέδιο. Στα τελευταία τεύχη μου άρεσε λίγο παραπάνω, αλλά στα πρώτα όχι και τόσο. Ήταν κάπως περίεργα τα πρόσωπα, σαν να φαίνονταν συμπιεσμένα. Από την άλλη ούτε το υπερρεαλιστικό σχέδιο των εναλλακτικών εξωφύλλων θεωρώ ότι θα ταίριαζε, απλά από τη στιγμή που είναι πιο ανάλαφρο το περιεχόμενο, χρειάζεται ένας σχεδιαστής που θα βγάλει και καθαρό σχέδιο και που θα ταιριάζει στην προσέγγιση του χαρακτήρα.

 

Σίγουρα ευχάριστη έκπληξη αυτός ο τόμος και πάμε δυνατά για Doctor Strange!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 15 ~ She-Hulk ~ Μια Μοναδική Ηρωίδα

 

Αρχίζοντας την κριτική μου, να πω ότι τέτοιοι τόμοι είναι αυτοί που με οδήγησαν στο να θέλω να πάρω όλη τη σειρά, τι εννοώ:

Το ότι βλέπουμε καινούριους χαρακτήρες που δεν έχουμε ξαναδεί τα τελευταία (πολλά) χρόνια. Καλός ο Spidey, O Iron Man,ο Captain και οι υπόλοιποι αλλά θέλω περισσότερη ποικιλία. (ήρεμα το λέω :xm: #calm  )

 

Το συγκεκριμένο τεύχος μου θύμησε λίγο πολύ αυτό των Fantastic Four. Δηλαδή μου έδωσε την εντύπωση ότι μπορεί να απευθυνθεί και σε πολύ νεανικούς αναγνώστες.

Δε θυμάμαι να συνάντησα βία/αίμα/βρισιές σε κανένα από τα 6 τευχάκια που αποτελούν τον τόμο.  :)

 

Ένα ακόμη θετικό κομμάτι που βρίσκω, είναι η ιστορία που κυλάει όμορφα, χωρίς να σε κάνει να βαριέσαι, την βρήκα απλή και λιτή.

Το πιο δυνατό σημείο θεωρώ ότι είναι το χιούμορ που υπάρχει διάσπαρτο, ενώ σαν το πιο ωραίο σημείο θα πω ότι ήταν το τεύχος με τον Spideman :)

 

Εδώ να πούμε ότι στα 4 πρώτα έχουμε σχεδόν αυτοτελείς ιστορίες ενώ τα τελευταία δύο αποτελούν ένα story-arc. Απόλαυσα περισσότερο τα πρώτα τεύχη από το τελευταίο μέρος.

Το σχέδιο επίσης δεν με εντυπωσίασε αλλά ούτε και το βρήκα άσχημο..

 

Overall λοιπόν, ένας πολύ καλός και αξιοπρεπέστατος τόμος! Τον χάρηκα από την αρχή ως το τέλος και την έκανε την δουλειά του (πέρασα ευχάριστα την ώρα μου :clap2:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα επιτέλους και τον τόμο 11 με τον Στρατιώτη του Χειμώνα.

 

Μου άρεσε ήδη αρκετά ο πρώτος τόμος του Κάπτεν Αμέρικα με την ιστορία "Εκτός Χρόνου", οπότε είχα υψηλές προσδοκίες. Μπορώ να πω ότι η συνέχεια τις ξεπέρασε. Μια πολύ πιο σκοτεινή και προσωπική ιστορία, που δείχνει ξεκάθαρα την σύνδεση Κάπτεν Αμέρικα-Μπάκι και δίνει πολύ μεγαλύτερο βάρος στην επανεμφάνιση του δεύτερου. Θυμίζει έντονα την 2η κινηματογραφική ταινία του Κάπτεν, και στις 2 θεωρώ δόθηκε υπέροχα αυτή η συναισθηματική φόρτιση, απλά στο κόμικ, σε συνδυασμό με το τεύχος με τα φλασμπάκ και τον απεγνωσμένο Στηβ το τέλος, το έδωσε θεωρώ πολύ πιο ξεκάθαρα. Στις ταινίες βασίστηκαν λίγο στο ότι ο Μπάκι είχε εισαχθεί στην πρώτη ταινία οπότε νομίζω πέρασαν το ψυχολογικό βάρος που δημιούργησε η ανάστασή του στον Κάπτεν λίγο στο ντούκου. Βέβαια μετέπειτα κι εκεί μας ζάλισαν με το τροπάρι "ο Μπάκι είναι φίλος μου, θα τον σώσω, δεν είναι ο εαυτός του" κλπ που συμβαίνει κι εδώ σε ένα βαθμό και ίσως φανεί λίγο κουραστικό σε όσους είδαν τις ταινίες πρώτα, σαν εμένα. Όπως και να 'χει, άλλη μια ωραία κατασκοπική ιστορία απ' τον Brubaker, που περιορίζει την δράση και τις μυστικές αποστολές λίγο και δίνει ένα πιο προσωπικό ύφος στην ιστορία, σε σχέση πάντα με τον Στηβ Ρότζερς όπως είπα, που για μένα την εξύψωσε πολύ παραπάνω και θεωρείται επάξια από τις σύγχρονες καθοριστικές ιστορίες του Κάπτεν Αμέρικα. 

 

Συνολική κατάταξη: 

1. Thor: Αναγέννηση

2. Daredevil: Aναγέννηση

3. Spider-Man: Η Επιστροφή

4. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

5. Κάπτεν Αμέρικα: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα

6. X-Men: Το Χάρισμα

7. Wolverine

8. Captain America: Εκτός Χρόνου

9. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές

10. Iron Man: Extremis

11. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

12. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

13. New Avengers: Απόδραση

 

Θα διαβάσω σύντομα και τα F4 και She-Hulk και θα επανέλθω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Και 19 Avengers Forever, αλλά αυτά λέγονται στο άλλο θέμα. 

Δεν το ήξερα, θα το έχω υπόψιν μου για την επόμενη φορά:shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα και το Fantastic Four.

 

Πολύ όμορφη ιστορία, ξεκινάει λίγο σαν κλασική κομιξοαναμέτρηση, με έναν άκρως απειλητικό και απολαυστικό Ντουμ βέβαια, τα τεύχη 67-70 ήταν δηλαδή κυρίως η δράση της ιστορίας, με έναν Ριντ να μαθαίνει την σημασία της ταπεινοφροσύνης, με αρκετά εύκολο θα έλεγα τρόπο, αλλά για μένα το highlight ήταν τα τεύχη 500-502 και ειδικά το τελευταίο, που δείχνουν πολύ ωραία την σημασία της οικογένειας και μας θυμίζουν σε τι διαφέρει από τις άλλες ομάδες η αποκαλούμενη "πρώτη οικογένεια της Μάρβελ". Οι σχέσεις μεταξύ των χαρακτήρων είναι πάρα πολύ δυνατές και προσωπικές, ο ένας παίρνει απ' τον άλλον και πραγματικά λειτουργούν σαν ομάδα. Το τελευταίο τεύχος ειδικά ήταν το αγαπημένο μου γι'αυτό τον λόγο, με αποκορύφωμα την κρυφή ευαισθησία που έδειξε ο Μπεν. Το σχέδιο στην αρχή μου φάνηκε λίγο παιδικό αλλά τελικά μ'άρεσε. Αναμένω την συνέχεια με ανυπομονησία. 

 

Συνολική κατάταξη: 

1. Thor: Αναγέννηση

2. Daredevil: Aναγέννηση

3. Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα

4. Spider-Man: Η Επιστροφή

5. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

6. Κάπτεν Αμέρικα: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα

7. X-Men: Το Χάρισμα

8. Wolverine

9. Captain America: Εκτός Χρόνου

10. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές

11. Iron Man: Extremis

12. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

13. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

14. New Avengers: Απόδραση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διάβασα το τεύχος 15,τη She-Hulk.

 

Σεναρειακά αστείο και ωραίο.Είναι ουσιαστικά τέσσερις ιστορίες σε χρονολογική σειρά.Μου άρεσαν όλες με την αγάπημένη μου να είναι η τρίτη,δίνοντας στους θαυμαστές ενός συγκεκριμένου υπερήρωα κάτι που ήθελαν να δουν καιρό (ή τουλάχιστον ήθελα εγώ).Η πρώτη ιστορία δείχνει τη ζωή να φτύνει κάπως τη She-Hulk στα μούτρα (αν και μπορεί να πει κανείς πως το αντίθετο γίνεται) καθώς βοηθάει κάποιον άλλο που τον έφτυσε η ζωή,καθώς επείσης δείχνει πολύ καλά την αρέσκεια κατοχής υπερδυνάμεων και το μίσος κατοχής υπερδυνάμεων.Η δεύτερη είχε ωραίο τέλος,δεν το περίμενα,μίλα για ανατροπή.Αυτός ο Thing πάντως,σε δύο τεύχη τον έχω δει μόνο και στα δύο βοηθάει τους φίλους του στην ανάγκη,Thing to the rescue.Η τέταρτη ήταν πολύ ωραία με ωραίους αντιπάλους.

 

Τώρα το σχέδιο,στο κόμικ μέσα είναι δύο στυλ.Ένα που είναι στα τευχάκια 1-4 και το άλλο στα 5-6.Το πρώτο δεν μου άρεσε με τα πρόσωπα όπως τα είχε,μετά από λίγη σκέψη όμως είπα πως είναι εντάξει.Αλλά μετά είδα αυτό:

20200408_032330.thumb.jpg.b78276302e91b154c8843bb239c1d64a.jpg

Και κατέληξα στην απόφαση πως δεν μου αρέσει.Κατά τη γνώμη μου αυτό το σχέδιο στα τευχάκια 1-4 θα πήγαινε φοβερά  σε κόμικ με ιστορίες τύπου δράμα λυκείου,μικρές ιστορίες της ζωής (δηλαδή slice of life) και τέτοια με γυναίκα πρωταγωνίστρια,όχι υπερηρωικό.Το σχέδιο στα τευχάκια 5-6,μου άρεσε περισσότερο,πιο λεπτομερές και αποτύπωνε τη δράση καλύτερα.Τα εξώφυλλα των αρχικών τευχών 1-4 έχουν τελείως διαφορετικό σχέδιο από αυτά στο ίδιο το κόμικ και είναι φοβερά.Το σχέδιο εξωφύλλων των αρχικών τευχών 5-6 (το οποίο και αυτό διαφέρει από το σχέδιο του κόμικ των αρχικών τευχών) είναι καλό και κάπως πιο ρεαλιστικό καθώς θυμήζει σχέδιο το Alex Ross αλλά του Andi Granov (σχέδιον αρχικών τευχών She-Hulk 1-4) με τραβάει περισσότερο.

 

Η She-Hulk γενικά είναι ωραίος χαρακτήρας και εξωτερικά και εσωτερικά,τρανή δικηγόρος,δυναμική,καλόκαρδη και πλακατζού.Πολύ καλή επιλογή για το πρώτο τεύχος με γυναίκα υπερηρωήδα πρωταγωνίστρια στη συλλογή.  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα τη She-Hulk. Αν και το περίμενα σε άλλο ύφος, μου άρεσε πολύ η κωμική της προσέγγιση. Ειδικά τα 4 πρώτα τεύχη ήταν εξαίσια, με τις δικαστικές υποθέσεις. Μακάρι να δούμε και άλλες ιστορίες της στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο τεύχους 16.MARVELGRAPHICNOVELS_0016.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0016z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Να ξέρετε ότι τα προηγούμενα τεύχη της συλλογής μπορούμε να τα παραγγείλουμε από εδώ:

 

 

Α) Ηλεκτρονική παραγγελία μέσω του e-Shop στη διεύθυνση :

 https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop 

 

Β) Τηλεφωνική παραγγελία στο παραπάνω e-Shop, τηλέφωνο επικοινωνίας 210.41.75.918.

 

Δουλεύει πλέον, καθώς παρήγγειλα ένα από τα προηγούμενα τεύχη που ήθελα σήμερα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα και τον τόμο 15 της She Hulk.

 

Αρχικά να πω ότι με εξέπληξε ευχάριστα. Όταν ανακοινώθηκε μου φάνηκε λίγο αδιάφορο, γιατί δεν την γνώριζα καθόλου σαν ηρωίδα. Παρόλα αυτά είχε ένα πολύ ωραίο κωμικό κλίμα που ήταν κάτι φρέσκο. Πραγματικά ωραίες ατάκες, ωραίες αναφορές και γενικά πολύ ξεχωριστή ατμόσφαιρα σε όλο το κόμικ. Το αποκορύφωμα ήταν η συμπερίληψη πραγματικών παλιών τευχών της Marvel εντός του σύμπαντος της ιστορίας σαν υπαρκτά τεύχη που διηγούνται τις περιπέτειες των ηρώων. Πέρα από το χιούμορ όμως είχε και ωραίες θεματικές μέσα, έδωσε πλούσιο χαρακτήρα στην Χαλκ και ρεαλιστική ψυχοσύνθεση, όσον αφορά το πως νιώθει ένας υπερηρωας, πως συχνά θα οδηγούταν κάποιος στο να υποτιμήσει τα ανθρώπινα χαρίσματά του πέρα απ τις υπερανθρωπες δυνάμεις που του δόθηκαν, τα οποία όμως είναι εξίσου σημαντικά και χρήσιμα αλλά και ανάποδα ότι μπορεί οι υπερδυνάμεις να ναι ευλογία για έναν και κατάρα για κάποιον άλλον. Το σχέδιο στα πρώτα 4 τεύχη στην αρχή δε μ άρεσε καθόλου αλλά τελικά μου ταίριαξε πάρα πολύ με το ύφος και το προτίμησα έναντι του πιο συνηθισμένου και λεπτομερους που είδαμε μετά. Γενικά πάντως τα πρώτα 4 τεύχη ήταν καλύτερα των τελευταίων 2, που πήραν λίγο πιο σοβαρά τα πράγματα. 

 

Συνολική κατάταξη:

1. Thor Αναγέννηση 

2. Daredevil Αναγέννηση 

3. Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα 

4. Spider-Man: Η Επιστροφή 

5. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

6 . Captain America: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα

7. X-Men: Το Χάρισμα 

8. Wolverine

9. Captain America: Εκτός Χρόνου 

10. She-Hulk: Μία Μοναδική Ηρωίδα

11. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές 

12. Iron Man: Extremis

13. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον 

14. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

15. New Avengers: Απόδραση 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κανονικά στο 1ο σχόλιο του post υπάρχουν όλες οι πληροφορίες για τους τόμους που κυκλοφόρησαν και θα κυκλοφορήσουν.
Βέβαια βλέπω έχει μείνει πίσω σε ενημέρωση.
Έχει ακόμα το She-Hulk στα "υπό έκδοση".



 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.