Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 107: Hawkeye - Η Ζωή μου ως Όπλο

 

51AiGhpki4L.jpg

 

Πριν δύο χρόνια το παρουσίασα από τις εκδόσεις Οξύ και σήμερα είχε έρθει η ώρα να το ξαναδιαβάσω και να του κάνω μία ακόμα κριτική αυτή τη φορά μέσα από την υπέροχη έκδοση της Hachette. Αυτός λοιπόν είναι ο Hawkeye.

 

Η καλύτερη δυνατή συνεργασία για τους Clint και Kate

 

ba2ae9d4f33fa543b6db4c02e9f3488c.jpg

 

Δεν περίμενα ποτέ ότι από όλους τους ήρωες, ο Hawkeye θα έβγαζε κάποτε μια σειρά τευχών που θα παρακολουθούσα με τόση προσοχή, αλλά τελικά ο Fraction το κατάφερε και με το παραπάνω. Επαναφέροντας τον σε πιο street level κακούς και σε διαφορετικές αφηγηματικές φόρμες, αυτό που επιτυγχάνεται είναι πάρα πολύ σημαντικό. Οι ιστορίες που γράφονται έχουν να κάνουν με τη σχέση Clint Burton και Kate Bishop ως Hawkeye που προσπαθούν να κερδίσουν τον κάθε κακό με ευφάνταστους τρόπους και με τα πράγματα να στραβώνουν συνεχώς.

 

Hawkeye - My Life As A Weapon v1-029.jpg  1d79c-img_20130916_182449.jpg

 

Ο Fraction δε μας δείχνει έναν εύθυμο και χαρούμενο ήρωα, αλλά έναν πιο πεσιμιστή και προσγειωμένο πρωταγωνιστή. Έχει τις στιγμές του παρέα με την Kate και η χημεία του ζευγαριού είναι αδιαμφισβήτητη με αυτό το ιδιότυπο will they, won't they και ταυτόχρονα προσφέρει δράση σε πολύ ικανή ποσότητα είτε αφορά το να πάρει το κτήριο που μένει από τα χέρια του υποκόσμου, είτε να αντιμετωπίσει μαθητές του παλιού του μέντορα και εγκληματίες του τσίρκου είτε μια πραγματικά φοβερή ιστορία σε δύο μέρη που έχει να κάνει με τους Avengers.

 

hawkeye2b1.jpg  HAWKEYE2012003004_col.jpg  hawkeye-chase.jpg

 

Σε καμία στιγμή δε χάνει τη noir αισθητική του και το σενάριο σε μεγάλο βαθμό σπάει το συνηθισμένο και βαρετό storytelling με ατάκες, αστεία, callbacks σε προηγούμενη ιστορία δείχνοντας μια εξαιρετική ροή και συνέχεια. Ένα από τα πιο δυνατά του στοιχεία είναι το character work με τον Clint να μπορεί να φαίνεται ταυτόχρονα αστείος, προβληματισμένος και badass και την Kate ικανή για όλα, γοητευτική και συναισθηματική και όλα αυτά χωρίς να σε μπερδεύει ή να σε ξενίζει σε κάποια σελίδα. Είναι ένα κόμικ που αξίζει να εξερευνήσεις και με αρκετή δράση για να χορτάσεις.

 

Ο εξαιρετικός Aja, o αφαιρετικός Pulido και ο πιο κλασικός Alan Davis

 

Hawkeye-p1.jpg  Hawkeye-p2.jpg

 

Το σχέδιο δείχνει ότι σε αυτόν τον τόμο υπάρχει μια ποικιλομορφία. Ο Aja είναι πραγματικός μάγος και το σχέδιο του κολλάει διαολεμένα τέλεια στο σενάριο του Fraction. Με τις σκιές του, τα μελάνια του, τη noir αισθητική του, τα μικρά καρέ του και τη μινιμαλιστική του προσέγγιση, ο Ισπανός κερδίζει το σεβασμό μου. Ο χρωματισμός του Hollingsworth με ζεστά χρώματα, στα οποία κυριαρχεί το μωβ έρχεται να πλαισιώσει άψογα τον Aja και την εικαστική προσέγγιση του στην ιστορία.

 

issue3page17.webp  tumblr_mb8zuzFnmQ1rwk3plo1_1280.png  tumblr_mc5d6go3Wb1qd4vsfo1_1280.webp

 

Ο Javier Pulido που σχεδιάζει την ιστορία σε δύο μέρη έχει ένα άλλο στυλ λίγο πιο αφαιρετικό, το οποίο ίσως ταιριάζει στον Aja χωρίς όμως να πετυχαίνει εξίσου καλά τον σκοπό του ενώ ο σπουδαίος Alan Davis είναι ο σχεδιαστής μιας ιστορίας Young Avengers που μας δείχνει την πρώτη επαφή Hawkeye-Kate και το πως χτίσανε τη σχέση μέντορα-μαθητή που έχουν. Με περισσότερους χαρακτήρες στο παλμαρέ του και άλλο στόχο, ο Davis είναι ιδανικός με τα εκφραστικά του πρόσωπα και τις εντυπωσιακές του φιγούρες για να σε κερδίσει.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

hawkeye.jpg

 

Είναι ένας πολύ διασκεδαστικός τόμος και θα τον πρότεινα σε κάποιον που του αρέσουν οι action heavy τόμοι και θέλει να διαβάσει μια ιστορία από έναν πολύ ταλαντούχο συγγραφέα και έναν σχεδιαστή που μαζί έχουν ένα ενδιαφέρον noir κόμικ με έναν από τους δευτερεύοντες χαρακτήρες της Marvel. Εμένα σίγουρα με κέρδισε, ελπίζω και σε εσάς. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #108 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0108.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0108z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα διαβάσουμε την ιστορία "Avengers: Ο κόσμος των Εκδικητών".

 

1697701111091.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Νομίζω ότι χρειαζόταν η συλλογή την επιστροφή στις πιο σύγχρονες ιστορίες. Το προηγούμενο Hawkeye το είχα δυστυχώς, αλλά δεν παύει να είναι μια εξαιρετική επιλογή, από ένα ήδη κλασικό run.  

 Με εξέπληξε ευχάριστα ο τελευταίος τόμος του νέου Ghost Rider, ειδικά στο σχέδιο. Από το preview του @ nikolas12  φαινόταν κάπως περίεργο ( κι ο ίδιος είχε αμφιβολίες ) , όμως τελικά μου φάνηκε φρέσκο, δυναμικό και αρκετά πρωτότυπο, αντλώντας στοιχεία από πολλές τεχνοτροπίες, χωρίς όμως να μιμείται κάποιον.

   Το σενάριο δεν έχει την ίδια πρωτοτυπία, χωρίς να είναι κακό. Ένα κλασικό origin, με έναν φερέλπι νέο να μπλέκει σε μια  δύσκολη κατάσταση και να του προσφέρεται η λύση από το υπερπέραν, την οποία αποδέχεται διστακτικά στην αρχή, αλλά προς το τέλος με ενθουσιασμό για το μέλλον.

   Συνολικά μια καλή ιστορία κι ένας  νέος ήρωας πού δεν είχαμε ξανασυναντήσει στην Ελλάδα, οπότε σίγουρα μια ευπρόσδεκτη προσθήκη στη συλλογή.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

11 min ago , kujo79 said:

Νομίζω ότι χρειαζόταν η συλλογή την επιστροφή στις πιο σύγχρονες ιστορίες.

 

Η επιλογή της σειράς των ιστοριών ήταν ιδιαίτερα προβληματική από τους εκδότες. Μαζεμένες παλαιές ιστορίες και τώρα μαζεμένες νέες ιστορίες. Έπρεπε να είχε γίνει μίξη των ιστοριών, ώστε να μην χάνουν το ενδιαφέρον για τη σειρά οι οπαδοί των νέων ιστοριών που δεν αγγίζουν τις παλιές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Οι μαζεμένες παλιές ιστορίες το μόνο που κατάφεραν είναι να δημιουργήσουν πρόβλημα σε όλους. Οι λάτρεις των παλαιών έπαθαν αιμορραγία, οι λάτρεις των νέων δεν είχαν κάτι το ενδιαφέρον. Εμένα να πω την αλήθεια από τη στιγμή που άρχισαν τις παλιατζούρες με έχασαν. Και τώρα που γύρισαν στα νέα έχει σπάσει το γυαλί δεν είμαι στη φάση να τρέχω να τα βρίσκω τις Παρασκευές, γεια σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Από την άλλη όμως αν δεν έπαιρνε κάποιος παλιές ιστορίες και πάρει τώρα μαζεμένες τις τελευταίες που είναι όλες νέες, θα έχει μια σωστή παράσταση στη ράχη, κάτι που δεν θα ίσχυε εάν έπρεπε να προσπερνά έναν τόμο κάθε λίγο και λιγάκι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  119
  • Reputation:   912
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

52 min ago , constantinople said:

Από την άλλη όμως αν δεν έπαιρνε κάποιος παλιές ιστορίες και πάρει τώρα μαζεμένες τις τελευταίες που είναι όλες νέες, θα έχει μια σωστή παράσταση στη ράχη, κάτι που δεν θα ίσχυε εάν έπρεπε να προσπερνά έναν τόμο κάθε λίγο και λιγάκι...

 

...το οποίο συνέβη σε αυτούς που προτιμούν τις παλιές, όπως εγώ.

 

Αλλά όσο κι αν μ` αρέσουν τα παζλ, θα προτιμούσα κάποιο που δεν έχει τόσο ακριβά κομμάτια.

 

Και λύσεις για τη λειψή ράχη υπάρχουν...

 

Αν και ίσως κάποια στιγμή να πάρω και τα άλλα, όχι για τη ράχη αλλά για το περιεχόμενο. :)

 

 

       καλή διάθεση πάντα!

                 :)

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από air nomad X
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1263
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  635 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 15/9/2023 στο 7:22 ΜΜ, SPAWN είπε:

Πλακα στην πλακα δεν μπορω να τελειωσω την ιστορια με το μαυρο πανθηρα  :sick:

Εμένα πάντως ήταν από τα αγαπημένα μου κλασικά που είδαμε στην συλλογή.

Αν και δεν ξεκινά τόσο καλά, λίγο μετά από την μέση γίνεται πολύ ωραίο. (Όχι οτι προηγουμένως είναι κακό).

Προσωπικά, ενώ δεν δείχνω κάποια προτίμηση προς τις κλασικές ιστορίες, την συγκεκριμένη την βρήκα κατά πολύ ανώτερη της σύγχρονης ιστορίας Black Panther που διαβάσαμε από την συλλογή, "ποιός είναι ο Μαύρος Πάνθηρας;" (τόμος 61), που γενικά δεν μου άφησε κάποια θετική εντύπωση.

Αντίθετα, σε αυτή την "κλασικούρα" μέχρι και να σου χτηπήσει άσχημα ο ρυθμός της ιστορίας ή δεν σε τραβήξει το σενάριο και οι χαρακτήρες (τα οποία εγώ βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα και απολαυστικά), είναι γεμάτη με πολλές ωραιότατες εικονογραφήσεις (γιατί είπαμε ένα κόμικ δεν είναι μόνο η ιστορία).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

4 λεπτά πριν, spider-maniac είπε:

Εμένα πάντως ήταν από τα αγαπημένα μου κλασικά που είδαμε στην συλλογή.

Αν και δεν ξεκινά τόσο καλά, λίγο μετά από την μέση γίνεται πολύ ωραίο. (Όχι οτι προηγουμένως είναι κακό).

Προσωπικά, ενώ δεν δείχνω κάποια προτίμηση προς τις κλασικές ιστορίες, την συγκεκριμένη την βρήκα κατά πολύ ανώτερη της σύγχρονης ιστορίας Black Panther που διαβάσαμε από την συλλογή, "ποιός είναι ο Μαύρος Πάνθηρας;" (τόμος 61), που γενικά δεν μου άφησε κάποια θετική εντύπωση.

Αντίθετα, σε αυτή την "κλασικούρα" μέχρι και να σου χτηπήσει άσχημα ο ρυθμός της ιστορίας ή δεν σε τραβήξει το σενάριο και οι χαρακτήρες (τα οποία εγώ βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα και απολαυστικά), είναι γεμάτη με πολλές ωραιότατες εικονογραφήσεις (γιατί είπαμε ένα κόμικ δεν είναι μόνο η ιστορία).

εγω ακομα να το τελειωαω:sick:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Τελείωσα κι εγώ τον Πάνθηρα. Είναι μια επική ιστορία που χαρακτηρίζεται από πολλούς ως το πρώτο graphic novel της Marvel και μπορώ να καταλάβω γιατί είναι δύσκολο για κάποιους να το τελειώσουν. Αρχικά, πιστεύω πως αυτή είναι η πιο διαφορετική ιστορία της συλλογής. Δεν θυμίζει καθόλου περιπέτειες των εκδικητών ούτε άλλων υπερηρώων. Θα έλεγα ότι είναι πιο κοντά σε pulp αναγνώσματα (αν και δεν έχω πολλή εμπειρία στον τομέα) ή έπη όπως την Οδύσσεια. Έχει μακροσκελείς λογοτεχνικές αφηγήσεις και υπάρχουν στιγμές που ο διάλογος δεν παρουσιάζεται καν μέσα από συννεφάκια ομιλίας αλλά από την περιγραφή, θυμίζοντας έτσι εικονογραφημένο βιβλίο αντί για κόμικ. Επίσης προς το τέλος αγγίζει και πολλά φιλοσοφικά ζητήματα που μπορεί να ξενίσουν τον μέσο αναγνώστη υπερηρωικών. Γενικά είναι μια πολύ ιδιαίτερη ιστορία αν και πιστεύω απευθύνεται περισσότερο σε όσους θέλουν να αποκτήσουν βαθύτερες γνώσεις για το σύμπαν της Marvel ή είναι μεγάλοι fans του χαρακτήρα.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 108: All-New Ghost Rider - Μηχανές Εκδίκησης

 

71Kpasa7krL.jpg

 

Από το preview μου είχε εξάψει τη φαντασία αυτός ο τόμος οπότε μπήκα πολύ φορτσάτος και μιας και είναι αρκετά λεπτός διαβάστηκε πολύ γρήγορα.

 

Ένας ολοκαίνουριος Ghost Rider σε μια περίεργη ιστορία

 

4491174d3bcc81cafd1ba1848825d61d.jpg  Capture6.png

 

Ο συγγραφέας μας σε αυτό το κόμικ αποφασίζει και φτιάχνει έναν ολοκαίνουριο Ghost Rider μακριά από τη Νέα Υόρκη, στο ανατολικό Λος Άντζελες. Πρωταγωνιστής είναι ο Robbie Reyes που έχει έναν αδερφό σε καροτσάκι, τον Gabe και τον οποίο προσέχει αφού το πρωί πάει σχολείο και το απόγευμα δουλεύει ως μηχανικός αυτοκινήτων για να τους συντηρεί. Ένα βράδυ παίρνει ένα από τα αυτοκίνητα και πηγαίνει σε κόντρα προκειμένου να βγάλει λεφτά, αλλά η αστυνομία τον κυνηγά και τον σκοτώνει έως ότου έρχεται το πνεύμα του Ghost Rider και τον ανασταίνει.

 

αρχείο λήψης.jpeg  14798801._SX540_.jpeg  Ghost-Rider-Engines-of-Vengeance-int.jpeg  

 

Από εκεί και μετά ξεκινάει μία αχρείαστα πολύπλοκη ιστορία με το όλο νόημα να βρίσκεται σε κάποια χάπια που υπήρχαν στο αμάξι και τα οποία θέλουν τόσο ένας επιστήμονας για τα πειράματά του όσο και ο αρχηγός μιας συμμορίας του ανατολικού Λος Άντζελες, και οι δύο για να έχουν υπερφυσικές δυνάμεις. Όλα αυτά εμπλέκονται στη ζωή του Robbie και του αδερφού του και τελικά ο Robbie μαζί με το αυτοκίνητό του και ακούγοντας το πνεύμα της εκδίκησης (θυμίζει αρκετά Venom η αλληλεπίδρασή τους) αποφασίζει να πολεμήσει τους εχθρούς του.

 

All-New_Ghost_Rider_Preview_1__scaled_800.jpg  14801740.png  all-new-ghost-rider-1-page-5.jpg

 

Δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα πολύ από την ιστορία αφού σε κανένα σημείο της δεν είναι ξεκάθαρο ποιος είναι ο κακός και μπουρδουκλωνόμαστε, υπάρχουν χαρακτήρες όπως οι συμμαθητές του Robbie που κάνουν bullying στον αδερφό του που δεν αναπτύσσονται, δε βλέπουμε τόσο πολύ τον Ghost Rider και το μόνο που χτίστηκε ωραία ήταν η σχέση του πρωταγωνιστή με τον αδερφό του, πόσο τον νοιάζεται και τον φροντίζει. Κατά τ' άλλα ήταν μια σχετικά μέτρια ιστορία σεναριακά χωρίς κάτι το πρωτοποριακό.

 

Το περίεργο σχέδιο του Tradd Moore

 

c37.png

 

Ο Tradd Moore έχει το είδος του σχεδίου που δε θα με παραξένευε να δω στην Image, αλλά στη Marvel και με υπερηρωικό κόμικ; Αρκετά δύσκολο να το καταλάβεις σε κάθε καρέ, τρομερά σουρεαλιστικό ανά στιγμές, σε πολλές μάχες δεν είναι τόσο σαφές τι ακριβώς γίνεται και τα πρόσωπα είναι ανά σημεία παιδικά και άλλοτε χωρίς ρεαλιστική ανατομία υπερβολικά μακρουλά και περίεργα. Από την άλλη πλευρά πρέπει να πω ότι οι σκηνές με τα αυτοκίνητα ήταν φανταστικές.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

angr2001.jpg

 

Ήταν κάπως μέτριος αυτός ο τόμος χωρίς να με ενθουσιάσει κάπου ή να με κάνει να θέλω να χαζέψω από εικαστικής άποψης. Προτείνεται σε όσους πραγματικά γουστάρουν Ghost Rider και θέλουν να δουν έναν ολοκαίνουριο χαρακτήρα να αναλαμβάνει το ρόλο του, αλλά από εκεί και μετά δεν έχει κάτι παραπάνω να δεις, ούτε θα σε ενθουσιάσει με την πρωτοτυπία στο σενάριο και το σχέδιό του. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5485
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 21/10/2023 στο 5:04 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Εμένα να πω την αλήθεια από τη στιγμή που άρχισαν τις παλιατζούρες με έχασαν.

Το αντίθετο συνέβη με εμένα. Σταμάτησα στον 105ο τόμο. Βλέπω τα έτη κυκλοφορίας των ιστοριών μέχρι την ολοκλήρωση της συλλογής και με πιάνει απελπισία :moutra2:. Οι επόμενοι τόμοι 106 - 119, περιέχουν ιστορίες που εκδόθηκαν από το 2012 έως το 2015 και αναφώνησα "τι είναι τούτο ρε π... μου" :Ungry: ως ένας άλλος Γιώργος Γεωργίου. Πλάκα μας κάνουν. Δηλαδή θέλουν να μας πούνε ότι στα 50 χρόνια (1961-2011) ιστορίας της Marvel, τόσα ήταν όταν ξεκίνησε η συλλογή στην Αγγλία, δεν υπήρξαν άλλες περίοδοι με καλές - αξιοσημείωτες εκδόσεις. Μόνο το σχέδιο που βλέπω και τα εξώφυλλα των τομών, με απωθούν στο να αγοράσω σύγχρονο τόμο. Δηλαδή μετά από τον τόμο των Avengers (#104) με George Perez και Sal Buscema, αλλά ακόμη και από το τίμιο σχέδιο του George Tuska στον Iron Man (#105), να αγοράσω τόμο με καρτουνιστικο σχέδιο, ακόμη και αν το σενάριο είναι ευφάνταστο; Συγνώμη κυρία Hachette αλλά δεν θα πάρω.:down:

Υ.Γ Αν γινόταν μια καλύτερη επιλογή τίτλων από Hachette και Anubis για τη χώρα μας, θα είμασταν όλοι κερδισμένοι, αναγνώστες και εκδοτική.

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #109 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0109.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0109z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα διαβάσουμε την ιστορία "Silver Surfer: Νέα Αυγή".

 

1698911818518.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 109: Avengers - Ο Κόσμος των Εκδικητών

 

Avengers_Vol_5_1_2nd_Printing_Variant.webp

 

Έχω αρχίσει και μετράω το πόσα reboots των Avengers έχω διαβάσει και για να πω την αλήθεια κανένα τους δε με ενθουσίασε τόσο πολύ και ίσως αυτό παρά τον Hickman στο σενάριο να μου άρεσε λιγότερο απ' όλα.

 

Η επέκταση της ομάδας μέσα από ένα μπερδεμένο σενάριο

 

3szstAS3XqzPSzKP2e76V5EV7xQu0NN3eXxd0MvGSYU.webp  Ex_Nihilo_29_from_Avengers_Vol_5_1_001.webp

 

Το βασικό σκεπτικό του Hickman στο σενάριο είναι να μας δώσει να καταλάβουμε ότι οι Εκδικητές ουσιαστικά επεκτείνονται, έχοντας μια βασική ομάδα και ύστερα φέρνοντας πολλούς διαφορετικούς ήρωες σαν βοηθητικούς. Θυμάστε κάτι αυτόνομους τίτλους των Οξύ και Anubis που οι Εκδικητές είναι γύρω στα 200 άτομα; Ε από εδώ ξεκίνησε το κακό. Το χειρότερο είναι ότι ο Hickman δεν παρουσιάζει γραμμικά την πλοκή του, αλλά προσπαθεί να περιπλέξει μια ιστορία με τον Ex Nihilo στον Άρη και τους Εκδικητές να συζητάνε την επέκτασή τους μήνες πριν.

 

Avengers-002-Zone-013.jpg

 

Το σοβαρό και πομπώδες υπόβαθρο που προσπαθεί να βάλει ο συγγραφέας καταρρέει όταν την ίδια στιγμή στις άλλες μισές σελίδες το πλάνο του κακού είναι ασαφές και τους περισσότερους χαρακτήρες της ομάδας τους δεν τους ξέρουμε καλά. Κάπως προσπαθεί να συνδεθεί η μεγαλειώδης επέκταση της ομάδας για να απαντάει σε κάθε κίνδυνο με έναν κακό που κερδίζεται μετά από μία μέτρια μάχη και χωρίς να τον έχουμε δει ιδιαίτερα και χωρίς να τονίζεται η χρησιμότητα όλων όσων έχουν γίνει recruit.

 

Avengers-002-Zone-22.jpg

 

Από εκεί και μετά έχουμε ένα μάτσο ψιλομέτριες έως αδιάφορες ιστορίες είτε με την A.I.M είτε με τον Nightmask που προσωπικά δε μου είπανε τίποτα. Νιώθω ότι σε αυτόν τον τόμο κάπου χάθηκε η μπάλα και η ύπαρξη άπειρων Εκδικητών δε βοήθησε στο να ειπωθεί μια σαφής και κανονική ιστορία, αλλά τελικά κατέρρευσε υπό το ίδιο της το βάρος με πάρα πολλούς χαρακτήρες και κανέναν να μην ξεχωρίζει ή να αναπτύσσεται. Την ίδια ώρα η ποιότητα των ιστοριών είναι στην καλύτερη μέτρια και δε σε κερδίζει σε κανένα σημείο παρά μόνο σε μερικά flashbacks.

 

Η σταθερή αξία του Kubert και το αφαιρετικό σχέδιο του Opena

 

Avengers_Vol_5_3_Textless.webp

 

Δύο πρόσωπα είδαμε και σχεδιαστικά εκτός από σεναριακά. Το πρώτο μισό του τόμου όσον αφορά το σενάριο είναι λίγο ανώτερο, αλλά το σχέδιο του Opena είναι τελείως ακατάλληλο για τόμο Avengers και μάλιστα με μεγάλο ρόστερ. Αφαιρετικό, χωρίς λεπτομέρεια, μια art προσέγγιση σε μια ιστορία που χρειαζόταν κάτι πολύ πιο στιβαρό. Από την άλλη πλευρά τα αδέρφια Kubert αποτελούν εγγύηση και εν προκειμένω ο Adam κάνει πολύ καλή δουλειά στην απόδοση των χαρακτήρων.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

Avengers_Vol_5_5_Textless.webp

 

Όπως καταλάβατε για μένα είναι ένας από τους πιο χλιαρούς τόμους της συλλογής και με έχασε τόσο στο σεναριακό όσο και στο εικαστικό κομμάτι. Αν θέλετε να διαβάσετε τόμους Avengers ειδικά ως πιο νέος αναγνώστης υπάρχουν καλύτερες επιλογές στη συλλογή, ενώ για σύγχρονους τόμους Avengers μπορείτε να διαβάσετε και άλλες υποομάδες τους με καλύτερες ιστορίες. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τόμος 109: Avengers - Ο Κόσμος των Εκδικητών

 

Avengers_Vol_5_1_2nd_Printing_Variant.webp

 

Έχω αρχίσει και μετράω το πόσα reboots των Avengers έχω διαβάσει και για να πω την αλήθεια κανένα τους δε με ενθουσίασε τόσο πολύ και ίσως αυτό παρά τον Hickman στο σενάριο να μου άρεσε λιγότερο απ' όλα.

 

Η επέκταση της ομάδας μέσα από ένα μπερδεμένο σενάριο

 

3szstAS3XqzPSzKP2e76V5EV7xQu0NN3eXxd0MvGSYU.webp  Ex_Nihilo_29_from_Avengers_Vol_5_1_001.webp

 

Το βασικό σκεπτικό του Hickman στο σενάριο είναι να μας δώσει να καταλάβουμε ότι οι Εκδικητές ουσιαστικά επεκτείνονται, έχοντας μια βασική ομάδα και ύστερα φέρνοντας πολλούς διαφορετικούς ήρωες σαν βοηθητικούς. Θυμάστε κάτι αυτόνομους τίτλους των Οξύ και Anubis που οι Εκδικητές είναι γύρω στα 200 άτομα; Ε από εδώ ξεκίνησε το κακό. Το χειρότερο είναι ότι ο Hickman δεν παρουσιάζει γραμμικά την πλοκή του, αλλά προσπαθεί να περιπλέξει μια ιστορία με τον Ex Nihilo στον Άρη και τους Εκδικητές να συζητάνε την επέκτασή τους μήνες πριν.

 

Avengers-002-Zone-013.jpg

 

Το σοβαρό και πομπώδες υπόβαθρο που προσπαθεί να βάλει ο συγγραφέας καταρρέει όταν την ίδια στιγμή στις άλλες μισές σελίδες το πλάνο του κακού είναι ασαφές και τους περισσότερους χαρακτήρες της ομάδας τους δεν τους ξέρουμε καλά. Κάπως προσπαθεί να συνδεθεί η μεγαλειώδης επέκταση της ομάδας για να απαντάει σε κάθε κίνδυνο με έναν κακό που κερδίζεται μετά από μία μέτρια μάχη και χωρίς να τον έχουμε δει ιδιαίτερα και χωρίς να τονίζεται η χρησιμότητα όλων όσων έχουν γίνει recruit.

 

Avengers-002-Zone-22.jpg

 

Από εκεί και μετά έχουμε ένα μάτσο ψιλομέτριες έως αδιάφορες ιστορίες είτε με την A.I.M είτε με τον Nightmask που προσωπικά δε μου είπανε τίποτα. Νιώθω ότι σε αυτόν τον τόμο κάπου χάθηκε η μπάλα και η ύπαρξη άπειρων Εκδικητών δε βοήθησε στο να ειπωθεί μια σαφής και κανονική ιστορία, αλλά τελικά κατέρρευσε υπό το ίδιο της το βάρος με πάρα πολλούς χαρακτήρες και κανέναν να μην ξεχωρίζει ή να αναπτύσσεται. Την ίδια ώρα η ποιότητα των ιστοριών είναι στην καλύτερη μέτρια και δε σε κερδίζει σε κανένα σημείο παρά μόνο σε μερικά flashbacks.

 

Η σταθερή αξία του Kubert και το αφαιρετικό σχέδιο του Opena

 

Avengers_Vol_5_3_Textless.webp

 

Δύο πρόσωπα είδαμε και σχεδιαστικά εκτός από σεναριακά. Το πρώτο μισό του τόμου όσον αφορά το σενάριο είναι λίγο ανώτερο, αλλά το σχέδιο του Opena είναι τελείως ακατάλληλο για τόμο Avengers και μάλιστα με μεγάλο ρόστερ. Αφαιρετικό, χωρίς λεπτομέρεια, μια art προσέγγιση σε μια ιστορία που χρειαζόταν κάτι πολύ πιο στιβαρό. Από την άλλη πλευρά τα αδέρφια Kubert αποτελούν εγγύηση και εν προκειμένω ο Adam κάνει πολύ καλή δουλειά στην απόδοση των χαρακτήρων.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

Avengers_Vol_5_5_Textless.webp

 

Όπως καταλάβατε για μένα είναι ένας από τους πιο χλιαρούς τόμους της συλλογής και με έχασε τόσο στο σεναριακό όσο και στο εικαστικό κομμάτι. Αν θέλετε να διαβάσετε τόμους Avengers ειδικά ως πιο νέος αναγνώστης υπάρχουν καλύτερες επιλογές στη συλλογή, ενώ για σύγχρονους τόμους Avengers μπορείτε να διαβάσετε και άλλες υποομάδες τους με καλύτερες ιστορίες. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Τόσο αυτός ο τόμος όσο και ο προηγούμενος με τον Ghost Rider με έκαναν να κλαίω τα χρήματα που έδωσα(και αυτό το κάνω σπάνια). Ευτυχώς θα γλιτώσω τον επόμενο του Silver Surfer που ξέρω πάνω κάτω τι παίζει. Ήθελα να ήξερα πώς γίνεται η επιλογή των τόμων της Συλλογής(όχι της ελληνικής, της αρχικής)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πες μας δύο λόγια @ v hunter d για τον ερχόμενο τόμο, γιατί δε μας βαραίνουν τα 11€ τη τσέπη και οι αγορές που έρχονται είναι πολλές

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

όπως είχα γράψει και στην κρυστάλλινη σφαίρα, το γράψιμο του Hickman δεν είναι για όλους. 

 

επίσης, όπως έγραψα και εκεί, ο συγκεκριμένος τίτλος διαβάζεται πολύ καλύτερα με τους New Avengers, που θα βγουν κι αυτοί  στα ελληνικά από την επίσημη συλλογή. 

 

γενικά ο Hickman παίζει το "μεγάλο παιχνίδι", δηλαδή πολλά πράγματα βγάζουν νόημα καλύτερα αργότερα. τίποτα δεν είναι μπερδεμένο, αρκεί να προσέχεις τις λεπτομέρειες και να διαβάζεις εναλλάξ avengers και new avengers. 

 

για αυτό είχα πει και τότε, ότι όσοι θέλουν να διαβάσουν τους avengers του και να καταλάβουν τι γίνεται, πρέπει να το διαβάσουν ΟΛΟ. 

 

αλλιώς, είναι σαν να βλέπετε τα πρώτα 5 λεπτά μιας ταινίας. 

 

εν ολίγοις, όσοι θέλουν να αφιερώσουν χρόνο (και χρήμα) για να διαβάσουν όλη τη σειρά, η οποία αποζημιώνει (και με το παραπάνω) πολύ αργότερα, κοπιάστε. 

 

οι υπόλοιποι απλά προσπεράστε το, τόσα (εύπεπτα) υπέρ ηρωικά υπαρχουν εκεί έξω άλλωστε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Yorugosu είπε:

Πες μας δύο λόγια @ v hunter d για τον ερχόμενο τόμο, γιατί δε μας βαραίνουν τα 11€ τη τσέπη και οι αγορές που έρχονται είναι πολλές

Κοίτα, για να το ξεκαθαρίσω, δεν αρέσει σε μένα δε σημαίνει κάτι για όλους τους άλλους. Έχουμε λοιπόν έναν Surfer απογυμνωμένο από την τραγικότητά του, έναν ανάλαφρο Surfer, μία (μάλλον αδιάφορη)τύπισσα η οποία μπλέκεται κανείς δε ξέρει πως και από το πουθενά γίνεται σύντροφός του, τρέχουν γύρω γύρω στο σύμπαν, κάποια στιγμή ερωτεύονται κλπ κλπ. Για να μην είμαι άδικος, κάποιοι μιλάνε για έναν αέρα φρεσκάδας στην ιστορία του ήρωα. Εγώ είμαι με τους άλλους...Δε μου αρέσει ο Slott και ο τρόπος που χειρίστηκε το Surfer, δεν τρελαίνομαι με το σχέδιο, οπότε, όσο κι αν είμαι λίγο παλαβός με τον ήρωα(μέχρι το δίσκο του Joe Satriani τον αγόρασα τότε επειδή είχε τον Surfer στο εξώφυλλο) αλλά αυτό δε θα το πάρω. Είναι, το ακριβώς αντίθετο από το Parable για να καταλάβεις.

 Βάζω και ένα δείγμα από το σχέδιο οπότε να έχει ο καθένας τη δική του γνώμη και να μη στηρίζεται στο δικό μου γούστο:

Silver-Surfer-by-Slott-1-int.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εμένα μου αρέσει το σχέδιο του Allred και γενικά έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό αλλά δεν το έχω διαβάσει καθόλου. Κυκλοφορεί και omnibus με όλο το run. Ξέρει κανείς αν είναι καθόλου αυτοτελής η ιστορία των πρώτων τευχών που έχει ο τόμος; Αν διαβάζεται μόνο του, μπορεί να το πάρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 6/11/2023 στο 3:00 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Το χειρότερο είναι ότι ο Hickman δεν παρουσιάζει γραμμικά την πλοκή του, αλλά προσπαθεί να περιπλέξει μια ιστορία με τον Ex Nihilo στον Άρη και τους Εκδικητές να συζητάνε την επέκτασή τους μήνες πριν.

Όταν αρχίζουν τα "ΤΩΡΑ", επόμενο καρέ "ΠΡΟΠΕΡΣΙ", μεθεπόμενο "ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ Π...", επόμενη σελίδα "ΣΕ ΤΡΙΑ ΤΕΡΜΙΝΑ", είναι βασικός λόγος να το κλείσεις και να το βάλεις από κει που το πήρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

21 ώρες πριν, the comic guide είπε:

όπως είχα γράψει και στην κρυστάλλινη σφαίρα, το γράψιμο του Hickman δεν είναι για όλους. 

 

επίσης, όπως έγραψα και εκεί, ο συγκεκριμένος τίτλος διαβάζεται πολύ καλύτερα με τους New Avengers, που θα βγουν κι αυτοί  στα ελληνικά από την επίσημη συλλογή. 

 

γενικά ο Hickman παίζει το "μεγάλο παιχνίδι", δηλαδή πολλά πράγματα βγάζουν νόημα καλύτερα αργότερα. τίποτα δεν είναι μπερδεμένο, αρκεί να προσέχεις τις λεπτομέρειες και να διαβάζεις εναλλάξ avengers και new avengers. 

 

Εγώ επιβεβαιώνω γιατί μου αρέσει γενικά ο Hickman και ακριβώς επειδή παίζει το μεγάλο παιχνίδι έγινε ο αρχιτέκτονας των X-Men ξεκινώντας με τα House of X/Powers of X και μετά ανοικοδομώντας όλο το σύμπαν τους. Εκεί βέβαια έχεις την επιλογή να διαβάσεις τη σειρά χρονικά και τους τίτλους. Από την άλλη πλευρά, είναι αστοχία της Hachette να φέρνει ιστορία ενός συγγραφέα που είναι μέρος μεγαλύτερου run και συνδέεται και με άλλο τίτλο, ως αυτόνομη. Γι' αυτό και πιστεύω ότι δε μου άρεσε ο τόμος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

38 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Εγώ επιβεβαιώνω γιατί μου αρέσει γενικά ο Hickman και ακριβώς επειδή παίζει το μεγάλο παιχνίδι έγινε ο αρχιτέκτονας των X-Men ξεκινώντας με τα House of X/Powers of X και μετά ανοικοδομώντας όλο το σύμπαν τους. Εκεί βέβαια έχεις την επιλογή να διαβάσεις τη σειρά χρονικά και τους τίτλους. Από την άλλη πλευρά, είναι αστοχία της Hachette να φέρνει ιστορία ενός συγγραφέα που είναι μέρος μεγαλύτερου run και συνδέεται και με άλλο τίτλο, ως αυτόνομη. Γι' αυτό και πιστεύω ότι δε μου άρεσε ο τόμος.

 

 

@ nikolas12

Ακριβώς, οι Avengers του διαβάζονται καλύτερα ολοκληρωμένοι.

 

Δηλαδή, είναι μία κατηγορία μόνος του. Υπάρχουν συγγραφείς που διαβάζονται καλύτερα σε μεμονωμένα τεύχη ή σε τομάκια των 6 τευχών. Κατ΄ εμέ, το έργο του Hickman διαβάζεται καλύτερα ολοκληρωμένο. 

 

Όπως είπα και πιο πάνω, η Hachette είναι σαν να κυκλοφόρησε τα 5 πρώτα λεπτά μιας ταινίας. Ενδεχομένως να το έκανε αυτό για να κεντρίσει το ενδιαφέρον κάποιου και να ψάξει τη συνέχεια στα αγγλικά. 

 

Πάντως, αν ψάξεις ένα σχετικά reading order και διαβάσεις τους Αvengers και τους New Avengers εναλλάξ (που θα κυκλοφορήσουν από την Επίσημη Συλλογή), θα δεις ότι η ιστορία βγάζει νόημα.

 

Π.χ. στο 4ο τεύχος των Εκδικητών εξηγείται πώς επιβίωσε ο Hyperion. Ε λοιπόν, αν το διάβαζα αυτόνομα, δε θα καταλάβαινα και πολλά.

Όμως, έχοντας διαβάσει τα αντίστοιχα τεύχη των New Avengers, στα οποία εξηγούνται τα "Incursions", τότε η ιστορία του 4ου τεύχους βγάζει νόημα. 

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

6 hours ago, Kurdy Malloy said:

Όταν αρχίζουν τα "ΤΩΡΑ", επόμενο καρέ "ΠΡΟΠΕΡΣΙ", μεθεπόμενο "ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ Π...", επόμενη σελίδα "ΣΕ ΤΡΙΑ ΤΕΡΜΙΝΑ", είναι βασικός λόγος να το κλείσεις και να το βάλεις από κει που το πήρες.

 

Τα είπες όλα!!! :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

7 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Όταν αρχίζουν τα "ΤΩΡΑ", επόμενο καρέ "ΠΡΟΠΕΡΣΙ", μεθεπόμενο "ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ Π...", επόμενη σελίδα "ΣΕ ΤΡΙΑ ΤΕΡΜΙΝΑ", είναι βασικός λόγος να το κλείσεις και να το βάλεις από κει που το πήρες.

Το καλύτερο είναι να γίνονται οι εναλλαγές των "εποχών -στιγμών" χωρίς να ακολουθεί επεξηγηματική λεζάντα...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

10 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Όταν αρχίζουν τα "ΤΩΡΑ", επόμενο καρέ "ΠΡΟΠΕΡΣΙ", μεθεπόμενο "ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ Π...", επόμενη σελίδα "ΣΕ ΤΡΙΑ ΤΕΡΜΙΝΑ", είναι βασικός λόγος να το κλείσεις και να το βάλεις από κει που το πήρες.

 

Αυτό ακριβώς, υπερεκτιμημένος  όσο δε παίρνει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39911
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξέρει κανείς αν θα ολοκληρωθεί η σειρά στους 120 τόμους ή αν θα συνεχιστεί?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 λεπτά πριν, power33 είπε:

Ξέρει κανείς αν θα ολοκληρωθεί η σειρά στους 120 τόμους ή αν θα συνεχιστεί?

 

Φήμες λένε ότι η σειρά θα σταματήσει στους 120 τόμους. 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39911
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλό αυτό γιατί κράτησε σχεδόν 4 χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38096
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  57
  • Reputation:   450
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τί θα πει αυτό;; :lol::lol: Μακάρι να κρατούσε και 14!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #110 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0110.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0110z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα έχουμε στα χέρια μας την ιστορία "New Avengers: Το τέλος των πάντων".

 

1700124099075.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.