Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 104: The Avengers - Το Έπος του Κόρβακ

 

Avengers_Vol_1_168.webp  Avengers_Vol_1_170.webp  Avengers_Vol_1_174.webp  Avengers_Vol_1_175.webp

 

Ρετρό τόμος με μεγάλο μέγεθος και σπάσιμο των τευχών σε δύο μέρες για να βγει το διάβασμα, αλλά το έπος του Κόρβακ δεν ήταν μια επική ιστορία σε μέγεθος, αλλά και από σεναριακής και σχεδιαστικής άποψης έγινε από τις καλύτερες των Avengers και εξηγούμαι.

 

Μια πολυεπίπεδη ιστορία με πάρα πολλούς Εκδικητές

 

3z8dzfjoxp801.jpg  avengers_175_16-e1404431928465.jpg

 

Όταν βλέπεις πάνω το όνομα του Jim Shooter είναι προφανές ότι θα διαβάσεις μια ιστορία με πάρα πολλούς διαφορετικούς χαρακτήρες, στις οποίες ειδικευόταν ο Shooter και ο τίτλος των Avengers δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Σε μεγάλο βαθμό μου θύμισε λίγο το Avengers Forever από την άποψη ότι έφερε ξανά στην ομάδα πάρα πολλά παλιότερα μέλη των Εκδικητών κάνοντας κάποια callbacks στα πρώτα τους μέλη, ενώ ο Shooter επενδύει πολύ στις προστριβές μεταξύ των χαρακτήρων και τα προβλήματα της ομάδας.

 

ilyg1yu9q4qa1.jpg

 

Μπορεί η ιστορία να λέγεται Έπος του Κόρβακ, αλλά σε μεγάλο βαθμό ο Κόρβακ έχει ιδιαίτερα ενεργή συμμετοχή στην αρχή και στο τέλος του τόμου. Από εκεί και μετά η ιστορία εστιάζει στους Avengers, τους Guardians of the Galaxy και τη συνεργασία τους, αλλά και στην προσπάθεια τους να νικήσουν άλλους κλασικούς κακούς των Avengers. Όπως προείπα πάντως ο Κόρβακ εμφανίζεται στο Annual του Thor, ένα εξαιρετικό τεύχος με πλούσια δράση όπου η ομάδα του Κόρβακ έρχεται αντιμέτωπη με τον Thor και τους Guardians με τη συνάντηση και τη συμμαχία των τελευταίων να θυμίζει πολύ την αντίστοιχη στο Infinity War.

 

dWQMUUtcbXk1G4zBpT2YiSx9aKZSB7ehHD-MvGAd4Zo.webp  iron-man-and-captain-america-have-a-civil-discussion-v0-f6o45msn10w91.webp  the-avengers-taking-the-bus-avengers-v0-l2u92jaicew91.webp

Ύστερα ξεκινάνε τα τεύχη των Avengers όπου βλέπουμε άλλα πιο ανάλαφρα, άλλα με ισχυρούς κακούς και τον Ultron, ζούμε τους Avengers να αποκόπτονται από την κυβέρνηση λόγω θεμάτων ασφαλείας και βλέπουμε τσακωμούς όπως αυτόν μεταξύ Cap και Iron Man σχετικά με την ηγεσία του τελευταίου. Χαρακτήρες προστίθενται συνεχώς και οι σχέσεις τους φτιάχνονται μέσα από τους πολύ καλούς διαλόγους του Shooter. Το μεγαλύτερο arc αφορά την εξαφάνιση μερικών χαρακτήρων που οδηγεί σιγά σιγά στον Collector και από εκεί στον Κόρβακ.

 

thorguardianspanel.jpg

 

Είναι σαφείς οι τεράστιες δυνάμεις που έχει ο Κόρβακ από την αρχή, αλλά μου έκανε εντύπωση το πλάνο του, η μεθοδικότητα του και ο σεβασμός που έδειξε στους Εκδικητές σε μια εντυπωσιακή μεν μάχη, αλλά με ένα πολύ μέτριο φινάλε, αφού ο τρόπος που βρίσκουν για να κερδίσουν τον Κόρβακ μου φάνηκε λίγο φθηνός σεναριακά. Από εκεί και μετά είναι ένας τόμος που κάνει πολύ καλή δουλειά σε χαρακτήρες και επενδύει στους ήρωες και έχει και τις ανατροπές και τις μάχες που χρειάζεσαι. Είναι μια από τις καλύτερες παλιές ιστορίες των Avengers κατά τη γνώμη μου και συνδυάζει δράση και χιούμορ.

 

Ο φανταστικός George Perez που πάλι δεν ολοκλήρωσε τη δουλειά και οι Buscema, Wenzel που τον διαδέχθηκαν

 

the-avengers-taking-the-bus-avengers-v0-nllir5opdyw91.webp  tumblr_inline_p1xq78z7SK1s0scec_1280.jpg

 

Τι να πει κανείς για τον George Perez; Το ότι έχει σχεδιάσει τόσους μεγάλους τίτλους που απαιτούν μεγάλο πάνελ χαρακτήρων είναι από μόνο του κάτι που μαρτυρά την ποιότητα του. Επιβλητικά καρέ, φοβερές μάχες, καλοσχεδιασμένα εκφραστικά πρόσωπα, μεγάλες φιγούρες. Ο Perez είναι μάστορας, αλλά όπως στο Infinity Gauntlet έτσι και εδώ κάποιος άλλο συνέχισε τη δουλειά του (δεν ξέρω αν απλά άλλαξε τίτλο ή δεν προλάβαινε όπως στο Gauntlet, υποθέτω το πρώτο) και οι Sal Buscema και David Wenzel κάνουν επίσης εκπληκτική δουλειά σχεδιάζοντας τα τελευταία πραγματικά σπουδαία τεύχη. Είναι ένας τόμος που το σχέδιο αξίζει πάρα πολύ να το μελετήσεις και να το προσέξεις.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

tumblr_bed65b7eedc9cbfcb20d5d3ac5b0532f_d01385f6_540.jpg

 

Είναι σίγουρα μια τοπ ιστορία των Avengers και αν σας αρέσουν οι ιστορίες της Radnet και το κλασικό στυλ των Shooter και Perez/Buscema/Wenzel σε σενάριο και σχέδιο αντίστοιχα, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι ένας φοβερός τόμος και λέω ότι είμαστε τυχεροί που η Hachette τον επέλεξε για να μας τον φέρει. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

On 29/8/2023 στο 3:51 ΜΜ, Βεντούρα είπε:

Συγγνώμη , στο έπος του Κορβακ , μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι έγινε στο τέλος .

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Τι έπαθε και άφησε τον εαυτό του να πεθάνει ; Και μετά η Καρίνα , γιατί πέθανε; 
και αφού ηΜουντραγκον είδε πως ήταν καλοί , γιατί δεν το έλεγε στους άλλους ; 
μαλλον δεν κατάλαβα τίποτα από ό,τι διάβασα .

α! Κι αυτή η κοπέλα που ήταν ο Σταρχοκ , ποια είναι ; 

 


Θα με ενδιέφερε και εμένα μια απάντηση σε αυτή την ερώτηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι πολλά χρόνια που το είχα διαβάσει, αλλά θα προσπαθήσω:

 

Spoiler

Ο στόχος του Εχθρού έδειχνε ευγενής μιας και ήθελε να φτιάξει ένα ελεύθερο σύμπαν απαλλαγμένο από κάθε λογής θεότητα που κατά καιρούς έπαιζε τα δικά της παιχνίδια εις βάρος των διαφόρων πολιτισμών. Δεν ήταν όμως, διότι με αυτό τον τρόπο άλλαζε τη φυσική ροή των πραγμάτων και την εξέλιξη, γι' αυτό η Δρακοφέγγαρη (Moondragon..εντάξει!) είπε ότι δε θα καταλάβουν οι Εκδικητές. Είδε όταν διάβασε το μυαλό του ότι πράγματι υπήρχε το πρόβλημα αυτό, αλλά δε θα συμφωνούσε κανείς ότι θα έπρεπε να γίνουν οι αλλαγές αυτές διότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τις κάνει.

 

Ο ίδιος αυτοκτόνησε διότι είδε πως δεν τον καταλάβαιναν και πως έπρεπε μονίμως να χειραγωγεί προκειμένου να γίνει το δικό του και επομένως γίνεται ο ίδιος μέρος του προβλήματος που ήθελε να επιλύσει. Η Καρίνα πέθανε διότι τον είχε ερωτευτεί και έσπευσε να τον ακολουθήσει στην Άλλη Ζωή. Σ' αυτό με τον Στάρχοκ δεν κατάλαβα το ερώτημα... Ποια γυναίκα; Δε θυμάμαι στο "Σπάιντερ Μαν" να κάνει αναφορά, αλλά εγκυκλοπαιδικά είχα δει ότι ο Starhawk στην πραγματικότητα είναι δύο άνθρωποι μαζί. Το πραγματικό του όνομα ήταν Stakan ο οποίος ήταν παντρεμένος με την Aleta και κάποιο επιστημονικό, μάλλον, ατύχημα τους έκανε να συγχωνευτούν σε ένα ον, τον Starhawk. Και οι δύο πρέπει να είχαν κάποια ιδιαιτερότητα σαν όντα, καθώς εκείνος είναι γιος του Quasar (φέρει τον τίτλο του Υπερασπιστή του Σύμπαντος, ο οποίος δημιουργήθηκε απ' την κοσμική οντότητα Eon και ουσιαστικά αντικατέστησε τον Captain Mar-Vell μετά το θάνατό του) και εκείνη κόρη κάποιου αρχηγού των Reavers (βιονικοί άνθρωποι υπό την εποπτεία του Πιρς, πρώην μέλους της Λέσχης της Κόλασης), επομένως συνδυάζονται οι ικανότητές τους στο ον Starhawk μετά τη συγχώνευση. Είναι κάτι σαν ανδροϊδές πλέον έχοντας προγνωστική και τηλεπαθητική ικανότητα. Αναφέρεται στο άλτερ έγκο του μήπως; Δε ξέρω αν αυτό βοηθάει...

 

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ωραιος για τις διευκρινισεις αλλα ειλικρινα ζαλιστικα με αυτα που διαβασα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Την ιστορία τη διάβασες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

33 λεπτά πριν, ATHANATOS είπε:

ωραιος για τις διευκρινισεις αλλα ειλικρινα ζαλιστικα με αυτα που διαβασα

 

Τηλεγραφικά ήθελες να σου απαντήσω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

43 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Τηλεγραφικά ήθελες να σου απαντήσω;

 

δεν σε κατακρινω το αντιθετο και βασικα δεν απαντησες σε εμενα απλα εγω απο περιεργια διαβασα την απαντηση σου γιατι ειχα προλαβει την ερωτηση προ σποιλερ

 

 

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Την ιστορία τη διάβασες;

λογικα μιλας σε εμενα και οχι δεν την εχω διαβασει ακομα απλα θυμαμαι παλια οι ιστοριες ηταν πιο απλες. ειχαμε τον καλο ερχοταν ο κακος ανταλλασαν 3 σελιδες σχολια ειρωνια και 3 τονους μπαφλες μεταξυ τους και νικουσε ο καλος συνηθως. τωρα εχουμε πολυσυμπαντα πολυπλανητες πολυχρονολογικα νεκραναστεσεις και παραλληλους βιους και ενα σκαμο παραλληλα arcs και εχω χασει πολλα αλλα κυριως το μυαλο μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν τη διάβασες αλλά ζαλίστηκες απ' το σπόιλερ. Μάλιστα! Βασικά καταλαβαίνεις σε ποιους απευθύνεται, σωστά; :) Σε περίπτωση που το ήθελες και τηλεγραφικά πάντως, μπορώ και σ' αυτό να προσπαθήσω:

 

Spoiler

Ο Εχθρός είδε ότι δεν τραβούσε το πράμα. ΣΤΟΠ. Η Karina ήταν ερωτευμένη. ΣΤΟΠ. Η Δρακοφέγγαρη θεώρησε ότι "δε θα περάσει" το όραμα του Εχθρού στους συντρόφους της. ΣΤΟΠ. Ο Starhawk είναι ένα ανδροϊδές mixed up σε σύγχυση. ΣΤΟΠ.

 

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τώρα μπερδεύτηκα εγώ απ'τα πολλά τα ΣΤΟΠ. :) Το θέμα είναι το εξής: η εξήγηση του Mandrake βοηθάει πολύ, φτάνει να έχει διαβάσει κανείς την ιστορία διαφορετικά εννοείται ότι δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι γιατί δεν ξέρεις που αναφέρεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα ούτε ο ίδιος θα καταλάβαινα κάτι εάν είχα διαβάσει μόνο αυτό που γράφω. Αυτό εξυπακούεται... Σε ότι αφορά τα trivia που αναφέρω ("σάλτσες" για ορισμένους), είναι για να βάλω καλύτερα κάποιον στο κλίμα του πως έγινε αυτό και γιατί είναι έτσι ο χαρακτήρας. Εάν μπω στη διαδικασία ωστόσο να εξηγώ λεπτομέρειες ποιος είναι ο Quasar, ποιος είναι ο Eon κτλ., ζήτω που καήκαμε... Εάν υπάρχει κάποιος μονόλογος που κάνει ο χαρακτήρας, πιθανόν αναφέρεται σε κάτι τέτοιο. Δε θυμάμαι και δεν έχω τα τεύχη πρόχειρα εδώ (και νομίζω όχι ολοκληρωμένη την ιστορία, πλέον...). Τον νέο τόμο ακόμη να τον αγοράσω. :( Με περιμένει στο περίπτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μια γεύση απο το τεύχος της Παρασκευής. Αγοράζουμε ολοι ελπίζοντας αν μη τι άλλο σε μια ανανέωση 30 τευχών τουλάχιστον

 

20230906_183446.thumb.jpg.32bc80b76fb0978e57ca91c596bab2ba.jpg20230906_183554.thumb.jpg.8a1e4c1e38bf6f0c3e868c7a2d4d9c6c.jpg20230906_183607.thumb.jpg.c5ad5db458ff0ef596860386f024d9c6.jpg20230906_183647.thumb.jpg.67e82264c6576013f6c78b1fa6720672.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34810
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   73
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1703 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 6/9/2023 στο 11:03 ΠΜ, Mandrake είπε:

Είναι πολλά χρόνια που το είχα διαβάσει, αλλά θα προσπαθήσω:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο στόχος του Εχθρού έδειχνε ευγενής μιας και ήθελε να φτιάξει ένα ελεύθερο σύμπαν απαλλαγμένο από κάθε λογής θεότητα που κατά καιρούς έπαιζε τα δικά της παιχνίδια εις βάρος των διαφόρων πολιτισμών. Δεν ήταν όμως, διότι με αυτό τον τρόπο άλλαζε τη φυσική ροή των πραγμάτων και την εξέλιξη, γι' αυτό η Δρακοφέγγαρη (Moondragon..εντάξει!) είπε ότι δε θα καταλάβουν οι Εκδικητές. Είδε όταν διάβασε το μυαλό του ότι πράγματι υπήρχε το πρόβλημα αυτό, αλλά δε θα συμφωνούσε κανείς ότι θα έπρεπε να γίνουν οι αλλαγές αυτές διότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τις κάνει.

 

Ο ίδιος αυτοκτόνησε διότι είδε πως δεν τον καταλάβαιναν και πως έπρεπε μονίμως να χειραγωγεί προκειμένου να γίνει το δικό του και επομένως γίνεται ο ίδιος μέρος του προβλήματος που ήθελε να επιλύσει. Η Καρίνα πέθανε διότι τον είχε ερωτευτεί και έσπευσε να τον ακολουθήσει στην Άλλη Ζωή. Σ' αυτό με τον Στάρχοκ δεν κατάλαβα το ερώτημα... Ποια γυναίκα; Δε θυμάμαι στο "Σπάιντερ Μαν" να κάνει αναφορά, αλλά εγκυκλοπαιδικά είχα δει ότι ο Starhawk στην πραγματικότητα είναι δύο άνθρωποι μαζί. Το πραγματικό του όνομα ήταν Stakan ο οποίος ήταν παντρεμένος με την Aleta και κάποιο επιστημονικό, μάλλον, ατύχημα τους έκανε να συγχωνευτούν σε ένα ον, τον Starhawk. Και οι δύο πρέπει να είχαν κάποια ιδιαιτερότητα σαν όντα, καθώς εκείνος είναι γιος του Quasar (φέρει τον τίτλο του Υπερασπιστή του Σύμπαντος, ο οποίος δημιουργήθηκε απ' την κοσμική οντότητα Eon και ουσιαστικά αντικατέστησε τον Captain Mar-Vell μετά το θάνατό του) και εκείνη κόρη κάποιου αρχηγού των Reavers (βιονικοί άνθρωποι υπό την εποπτεία του Πιρς, πρώην μέλους της Λέσχης της Κόλασης), επομένως συνδυάζονται οι ικανότητές τους στο ον Starhawk μετά τη συγχώνευση. Είναι κάτι σαν ανδροϊδές πλέον έχοντας προγνωστική και τηλεπαθητική ικανότητα. Αναφέρεται στο άλτερ έγκο του μήπως; Δε ξέρω αν αυτό βοηθάει...

 

Ευχαριστώ πολύ , ήσουν πολύ κατατοπιστικός . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40273
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   134
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 ώρες πριν, tomas good είπε:

Μια γεύση απο το τεύχος της Παρασκευής. Αγοράζουμε ολοι ελπίζοντας αν μη τι άλλο σε μια ανανέωση 30 τευχών τουλάχιστον

Πιστεύω πως είτε θα έχουμε επέκταση σε νέα 60άδα ή καθόλου... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   780
  • Achievement Points:  65
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 9/3/2023 at 8:44 PM, Lord Makro said:

Ο τελευταίος τόμος των AVENGERS ήθελε μια αναλυτική παρουσίαση, με σύγκριση με τα αμερικάνικα τεύχη :)

 

 

Όταν είχα δει ότι θα βγει ο τόμος ήμουν σίγουρος ότι θα κάνεις σχετικό βίντεο.

Απολαυστικό όπως πάντα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

3 hours ago, yorick said:

Όταν είχα δει ότι θα βγει ο τόμος ήμουν σίγουρος ότι θα κάνεις σχετικό βίντεο.

Απολαυστικό όπως πάντα!

 

Σ' ευχαριστώ :) Βασικά δεν ήταν στα σχέδιά μου να κάνω αυτό το βίντεο, αλλά αφού υπέκυψα στον πειρασμό και πήρα τον τόμο, σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή ιδέα. ;)

 

Και ο επόμενος με τα παλιά τεύχη του Iron Man είναι παρόμοια περίπτωση, κανονικά δεν θα τον έπαιρνα αλλά τελικά δεν το αποκλείω. Θα είχε ενδιαφέρον ένα βίντεο κι εκεί γιατί κάποια από τα τεύχη έχουν δημοσιευτεί και στο παλιό Αϊρον Μαν του Καμπανά, και στο μικρό Σπάιντερ-Μαν, ενώ έχω και αρκετά σε αμερικάνικα τεύχη (όχι όλα).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #105 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0105.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0105z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα διαβάσουμε την ιστορία "Uncanny Avengers: Η κόκκινη σκιά".

 

1694155763305.jpg

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Έχω μείνει αρκετά πίσω με την συλλογή γι' αυτό μόλις πρόσφατα τελείωσα τον Τόμο 88 - Avengers: Η Σταυροφορία των Παίδων οπότε ας γράψω μερικά λόγια γι' αυτόν.

Αρχικά, ήμουν επιφυλακτικός καθώς η ιστορία φαινόταν ως ένα όχημα για να δικαιολογηθούν οι πράξεις της Wanda στον Οίκο του Μ και να επαναφερθεί το status quo. Και ουσιαστικά αυτό γίνεται, οι χαρακτήρες και το ταξίδι τους όμως με κέρδισαν και καθιστούν (κατά τη γνώμη μου) αυτόν τον τόμο ένα κρυφό διαμάντι.

Οι νεαροί εκδικητές είναι μια ενδιαφέρουσα ομάδα και μου αρέσει πως σχετίζονται με παλιότερους υπερήρωες χωρίς όμως να είναι αντίγραφα τους. Επειδή η ιστορία πρόκειται για μεγάλο event δεν έχουν όλοι χρόνο να αναπτυχθούν, όλοι όμως έχουν κάτι να κάνουν και η προσωπικότητα τους γίνεται εύκολα αντιληπτή από τα πρώτα μόλις τεύχη.

Δεν θα ήταν event βέβαια χωρίς τις πολυάριθμες εμφανίσεις γνωστών χαρακτήρων της Marvel. Όσες γίνονται εδώ όμως εξυπηρετούν κάποιον σκοπό στην πλοκή, δεν εμφανίζονται χαρακτήρες απλά για αναφορές. Οφείλω να πω βέβαια πως στα τρία τελευταία τεύχη αφοσιώνεται περισσότερο στην event πλευρά του, κάθε σκηνή όμως που εστιάζει στους νεαρούς εκδικητές ξεχωρίζει.

Το σχέδιο του Jim Cheung είναι επίσης άρτιο, με πολύ εκφραστικά πρόσωπα. Ο κάθε χαρακτήρας είναι σχεδιασμένος τόσο μοναδικά με έμφαση στις λεπτομέρειες που τονίζουν την προσωπικότητα του. Το μόνο αρνητικό που έχω να πω είναι πως σε κάποιες σελίδες splash όλοι οι χαρακτήρες κοιτάνε προς τον αναγνώστη, κάτι που με ξένισε.

Οι νεαροί εκδικητές έχουν γίνει η νέα αγαπημένη μου ομάδα και σίγουρα θέλω να διαβάσω περισσότερες από τις ιστορίες τους. Βλέπω πως υπάρχει άλλος ένας τόμος στην συλλογή, μπορεί να τον τσιμπήσω αν και είμαι πάλι επιφυλακτικός λόγω της διαφορετικής δημιουργικής ομάδας. Σίγουρα όμς κάποια στιγμή θα ψάξω για το αρχικό 12-τευχο run των Heinberg & Cheung.

Ήταν αναζωογονητικό να διαβάσω μια καλή μοντέρνα ιστορία έπειτα από τόσες κλασικούρες. Από τους 10 τόμους που έχω αδιάβαστους, βλέπω ότι οι 7 είναι κλασικοί οπότε έρχεται δύσκολος χειμώνας :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 9/9/2023 στο 8:55 ΠΜ, Bilis είπε:

Ήταν αναζωογονητικό να διαβάσω μια καλή μοντέρνα ιστορία έπειτα από τόσες κλασικούρες. Από τους 10 τόμους που έχω αδιάβαστους, βλέπω ότι οι 7 είναι κλασικοί οπότε έρχεται δύσκολος χειμώνας :lol:

Συμπάσχω φίλε Bilis. :cold:Πόσο να αντέξει κάποιος διαβάζοντας αυτές τις κλασικές ιστοριούλες :antekale: από δημιουργούς όπως οι Stan Lee, Jack Kirby, Jim Steranko, John Romita sr., John Buscema, Roy Thomas, Chris Claremont, John Byrne, Frank Miller... :lol:

 

Υ. Γ 1. Μία που τους είπα και μια που τους ξέχασα.. :D

Υ. Γ 2. Έχω και εγώ 2-3 αδιάβαστες κλασικούρες και σκέφτομαι να τις κάνω δωρεά στη ΛΕΦΙΚ να ξεμπερδέψω. Πεταμένα λεφτά. :lol:

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πλακα στην πλακα δεν μπορω να τελειωσω την ιστορια με το μαυρο πανθηρα  :sick:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 15/9/2023 στο 4:38 ΜΜ, karolos79 είπε:

Συμπάσχω φίλε Bilis. :cold:Πόσο να αντέξει κάποιος διαβάζοντας αυτές τις κλασικές ιστοριούλες :antekale: από δημιουργούς όπως οι Stan Lee, Jack Kirby, Jim Steranko, John Romita sr., John Buscema, Roy Thomas, Chris Claremont, John Byrne, Frank Miller... :lol:


Πέρα από την πλάκα, οι δημιουργοί που ανέφερες είναι όντως σημαντικοί για την πορεία των αμερικανικών κόμικς και μου αρέσει πολύ το έργο τους. Απλά το θέμα είναι πως πλέον έχω φτάσει σε ένα σημείο που έχω διαβάσει 100+ τεύχη του Stan Lee και άλλα τόσα άλλων δημιουργών εκείνης της περιόδου. Το 60 έπεφτε και πολύ επανάληψη. Για παράδειγμα ο τόμος 101, αν και είμαι μεγάλος fan των Fantastic Four, πέρα από την ιστορική του αξία δεν μπορώ να πω πως είχε τίποτα που δεν είχα ξαναδεί. Οπότε μια αλλαγή σε κάτι πιο σύγχρονο ήταν απαραίτητη.
 

Δεν λέω, καλές είναι οι κλασικές ιστορίες και φαίνεται πως πολλοί εδώ μέσα τις αγαπάτε, απλώς εμένα προσωπικά έχει αρχίσει να με κουράζει το πυκνογραμμένο κείμενο τους. Μπορεί να ευθύνεται και το ότι πλέον έχω διαβάσει γενικά πάρα πολλές ιστορίες της Marvel. Γι αυτό προσπαθώ να επεκταθώ και σε άλλα είδη.
 

On 15/9/2023 στο 4:38 ΜΜ, karolos79 είπε:

Υ. Γ 2. Έχω και εγώ 2-3 αδιάβαστες κλασικούρες και σκέφτομαι να τις κάνω δωρεά στη ΛΕΦΙΚ να ξεμπερδέψω. Πεταμένα λεφτά. :lol:


Εγώ πάντως θα δωρίσω τους τόμους που έχω από την Radnet στην τοπική μου βιβλιοθήκη. Όχι όμως επειδή είναι κλασικές ιστορίες αλλά επειδή εκεί θα μπορέσουν να τις απολαύσουν άτομα που δεν τους ενοχλούν τα ορθογραφικά και η κακή επιμέλεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

24 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Δεν λέω, καλές είναι οι κλασικές ιστορίες και φαίνεται πως πολλοί εδώ μέσα τις αγαπάτε, απλώς εμένα προσωπικά έχει αρχίσει να με κουράζει το πυκνογραμμένο κείμενο τους. 

Και εμένα με έχει κουράσει αλλά δεν θεωρώ πως βαριέμαι να διαβάζω. Πιστεύω οτι υπάρχουν πολλά λόγια στα λάθος σημεία, όπως σκηνές δράσης, καθώς και πολλά κλισέ, που δεν στέκονται φυσικά. Όμως ούτε και σε πολλά μοντέρνα κόμιξ της Marvel δεν μου αρέσει το ακριβώς αντίθετο. Οτι δεν υπάρχουν λόγια ούτε σε σκηνές που θα έπρεπε να υπάρχουν, για να προσφέρουν πληροφορίες στον αναγνώστη, ανάπτυξη των χαρακτήρων καθώς και διάρκεια στην ιστορία.

 

32 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Εγώ πάντως θα δωρίσω τους τόμους που έχω από την Radnet στην τοπική μου βιβλιοθήκη. Όχι όμως επειδή είναι κλασικές ιστορίες αλλά επειδή εκεί θα μπορέσουν να τις απολαύσουν άτομα που δεν τους ενοχλούν τα ορθογραφικά και η κακή επιμέλεια.

Βλέπω πως είσαι όσο ψυχαναγκαστικός είμαι και εγώ σχετικά με την επιμέλεια...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 105: The Invincible Iron Man - Η Αρχή του Τέλους

 

Iron_Man_Vol_1_20.webp  Iron_Man_Vol_1_17.webp  clean.jpg  clean (1).jpg

 

Τελευταίος ρετρό τόμος για την 120άδα της Hachette (με κίνδυνο πάντα να κάνω λάθος όπως συνήθως όταν γράφω τόσο αργά reviews) και η αλήθεια είναι ότι ήλπιζα και περίμενα κάτι περισσότερο από αυτό που διάβασα με τον Iron Man.

 

Μερικές ιστορίες Iron Man που φτάνουν τον Tony Stark στα όριά του

 

czvxyjajtyn81.webp

 

Κατά την προσφιλή τακτική της, η Hachette βρήκε μια περίοδο ενός καλού διδύμου δημιουργών στο Iron Man και ένωσε σε ένα τόμο δέκα τεύχη με ιστορίες του ήρωα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ελάχιστοι τόμοι αυτού του είδους έως τώρα με κέρδισαν και αυτός δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Δεν υπάρχει μια ιστορία ή κοινή θεματική, αλλά η λογική είναι ότι η Αρχή του Τέλους είναι σαν έναν διευρυμένο τόμο της Radnet με διάφορες ιστορίες του ήρωα να πολεμάει κακούς για ένα ή το πολύ δύο τεύχη.

 

im14-goodbye-e1551308026814.webp

 

Ο Goodwin βρίσκει κακούς που μπορούν να βλάψουν έστω και προσωρινά τον Tony Stark αλλά σε αρκετά μεγάλο βαθμό όπως όταν ένα ανδροειδές που είναι κατ' εικόνα του τον αντικαθιστά παντού και του κόβει κάθε πρόσβαση στις επιχειρήσεις, το σπίτι και τα χρήματα του. Φέρνει πίσω κακούς όπως τον Κρίμσον Ντάιναμο και δημιουργεί κάποιες ενδιαφέρουσες ιστορίες όπως με τον Λούσιφερ. Από εκεί και μετά δεν υπάρχει κάποιο δεμένο σύνολο ιστοριών ούτε κάποια που να με ενθουσίασε τόσο ώστε να την αναλύσω, περισσότερο θεώρησα ότι είναι ένας τόμος με μέτριες ιστορίες και που δεν ισορροπεί τόσο καλά ανάμεσα στον Tony Stark και στον Iron Man όσο στις ιστορίες σε τόμους της Radnet.

 

Ο Tuska πιστοποιεί ότι είναι σπουδαίος σχεδιαστής Iron Man

 

ot3311i1d4r81.webp  recently-started-reading-iron-man-from-his-first-appearance-v0-jeo2kt8jwnnb1.webp

 

Αναφέρεται και στην αρχή, ο George Tuska κάνει πράγματι θαυμάσια δουλειά στο σχέδιο και είναι ο βασικότερος λόγος να κάτσεις και να απολαύσεις αυτόν τον τόμο. Έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο να δίνει κύρος στον Tony Stark και ταυτόχρονα μια επιβλητικότητα στον Iron Man, απεικονίζει τέλεια τις μονομαχίες του και κυρίως τον δείχνει δυνατό όποτε πρέπει και αδύναμο όποτε χρειάζεται. Αν και οι ιστορίες δεν είναι τόσο δυνατές, ο Tuska έχει φέρει φρέσκια πνοή στη σειρά και καταλαβαίνω γιατί ήταν go to σχεδιαστής για τον ήρωα.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

IMG_0754.jpeg

 

Πρέπει να είσαι αρκετά φαν του ρετρό κόμικ για να σε κερδίσει η Αρχή του Τέλους και πιστεύω ότι η Hachette θα μπορούσε να διαλέξει καλύτερη σειρά ιστοριών από Iron Man. Όπως και να 'χει μπορείτε να δείτε το φοβερό σχέδιο του Tuska και να απολαύσετε μια τελευταία ιστορία της Hachette από παλιότερες εποχές μιας και πλέον η συλλογή μπαίνει και επίσημα σε πιο σύγχρονα μονοπάτια. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #106 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0106.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0106z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα έχουμε στα χέρια μας την ιστορία "Hawkeye: Η ζωή μου ως όπλο", που την είχε εκδώσει η ΟΞΥ περίπου δύο χρόνια πριν.

 

Συλλογή Marvel.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πω, πω χαλια εξωφυλλο ... 

οχι οτι το εναλακτικο ειναι πολυ καλυτερο αλλα ναι σε σχεση με αυτο σιγουρα το πρτιμουσα.

ωστοσο πολυ αδυνατισμενο μου φανηκε το σημερινο τευχος

δεν ξερω ισως ειχα κακομαθει στα πιο παχια τοσο καιρο.

 

 

81dmK357KdL._SL1500_.jpg

poster__marvel_s_hawkeye_by_wibblyspidey_d83jkrq-fullview.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

5 ώρες πριν, Indian είπε:

Σε δύο εβδομάδες θα έχουμε στα χέρια μας την ιστορία "Hawkeye: Η ζωή μου ως όπλο", που την είχε εκδώσει η ΟΞΥ περίπου δύο χρόνια πριν.


Φιλική διόρθωση, το είχε εκδώσει η Οξύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Η ζωή μου όλη... είν'ένα γουέπον... :dance3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Φιλική διόρθωση, το είχε εκδώσει η Οξύ.

 

Ο δαίμων του πληκτρολογίου. :oops:

 

Διορθώθηκε. :thanks:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μισή ώρα βγήκε το βίντεο για τον IRON MAN και τον τόμο 105, πάρτε πράμα!!

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τομος 106: Uncanny Avengers - Η Κόκκινη Σκιά

 

713PqYRJE2L._AC_UF894,1000_QL80_.jpg

 

Δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν του Avengers vs X-Men ως ιστορία, αλλά από την άλλη πλευρά μια νέα ομάδα Εκδικητών με τους Remender και Cassaday σε σενάριο και σχέδιο αντίστοιχα δεν γίνεται να μη σε ενθουσιάσει.

 

Μια πρώτη προσπάθεια για συνεργασία των Avengers με τους X-Men

 

Uncanny-Avengers-1-int.jpg

 

To Uncanny Avengers ως σειρά είναι ξεκάθαρα μια αφηγηματική συνέχεια του event Avengers vs X-Men. Το τέλος της ιστορίας με τον Cyclops να σκοτώνει τον Professor X αποτελεί τη βάση όλης μας της ιστορίας. Ο Remender δεν στήνει απλώς μια ομάδα με το καλημέρα, αλλά εκμεταλλεύεται στους σπόρους που έχουν ήδη υπάρξει από το event για να φυτέψει και εκείνος νέους και να διαμορφώσει την ομάδα σιγά σιγά. Από τη μία έχουμε τον Cap να προσπαθεί να πείσει τον Havok, τον αδερφό του Cyclops να αναλάβει την ηγεσία και από την άλλη ο τελευταίος προσπαθεί ακόμα να χειριστεί συναισθηματικά ότι ο αδερφός του σκότωσε το μέντορα τους.

 

uncanny-avengers-2.jpg  uncanny-avengers-2-kitty-1.jpg

 

Από τη μία λοιπόν υπάρχουν οι Havok, Thor και Captain που συζητούν την ύπαρξη μιας νέας ομάδας, ο απογοητευμένος Wolverine που είναι αρκετά πιο ήρεμος προσπαθώντας να διοικήσει τη σχολή των μεταλλαγμένων και έχουμε και την πολύπλοκη σχέση των Rogue και Scarlet Witch, επηρεασμένη τόσο από τη σύνδεση των δύο με τον Magneto όσο και για τα γεγονότα του House of M που αποτελούν σταθμό. Σε αυτό το περιβάλλον λοιπόν εμφανίζεται ο Red Skull με τους S-Men και όπως οι Ναζί στόχευαν συμπολίτες βάσει εθνικότητας ή φυλής, ο ίδιος επιλέγει σαν εχθρούς τους μεταλλαγμένους.

 

UNCAVEN2023002_Preview_page_4.webp  xorn06.jpg

 

Το πρόβλημα είναι ότι κλέβει τον εγκέφαλο του νεκρού Xavier και τον συνδέει με τον δικό του με αποτέλεσμα να μπορεί να παρακινήσει πολίτες να κυνηγήσουν όσους νομίζουν ότι έχουν το γονίδιο Χ, αλλά ταυτόχρονα να επηρεάζει τους ήρωες μας φέρνοντας τους αντιμέτωπους τον έναν με τον άλλον αντί για μεταξύ των δύο ομάδων. Είναι μια πολύ καλή πρώτη ιστορία με τον Red Skull να μην ηττάται, δείχνοντας ότι υπήρχε ένα μεγαλύτερο πλάνο για τη σειρά με σκοπό να επανεμφανιστεί σαν κακός και να συνεχίσει την ιστορία αργότερα. Δεν έχει πολλή δράση και βασίζεται πολύ στο δεμένο σενάριο και την εξέλιξη των χαρακτήρων ώσπου να γίνουν ομάδα και έτσι παρά τον λεπτό τόμο είναι αρκετά πυκνογραμμένο.

 

Το σχέδιο των Cassaday και Coipel είναι εγγύηση

 

uncanny-avengers-1.webp

 

Τους έχουμε απολαύσει ξανά στη συλλογή, τους φάγαμε με το κουτάλι στη Marvel των 00s και σε γενικές γραμμές οι John Cassaday και Olivier Coipel είναι εξαιρετικοί σχεδιαστές και έχουν ένα σχετικά παρόμοιο στυλ όσον αφορά την απεικόνιση προσώπων. Από εκεί και μετά δεν έχω να παρατηρήσω κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά τα καρέ ή τα επιβλητικά πάνελ, είναι σε γενικές γραμμές ένα καλοσχεδιασμένο κόμικ που χαίρεσαι να το διαβάζεις.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

unity.jpg

 

Σύγχρονη ιστορία, αλλά αρκετά καλή και κατά τη γνώμη μου το σενάριο είναι αρκετά πιο πολύπλοκη με τις αλληγορίες που χρησιμοποιεί ο Remender όπως το κυνήγι μιας κατηγορίας πολιτών όπως οι μεταλλαγμένοι από έναν Ναζί, τον Red Skull που ταυτόχρονα έρχεται ξανά αντιμέτωπος με τον Captain America. Πυκνογραμμένο, φρέσκο και με ωραίο σχέδιο, δεν είναι η κλασσική σύνθεση των Avengers, αλλά το υβρίδιο των Εκδικητών με τους X-Men και η πολύ καλή δουλειά στους χαρακτήρες προσωπικά με κέρδισε. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #107 σκαναρίστηκε και μεταφέρθηκε στην βάση μας. :)

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0107.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0107z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα διαβάσουμε την ιστορία "All-new Ghost Rider: Μηχανές εκδίκησης".

 

IMG_20231006_095016.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.