Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

37 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Και το ακόμα χειρότερο σενάριο, να πει για πρώτη λέξη το όνομα του...κουμπάρου!!! :NoNo::help:

 

 

:beer:

 

Σατανά,το ξέχασα αυτό :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μετά από πολύ, πολύ καιρό και μιας και τελείωσα σήμερα με την εξεταστική, βρήκα χρόνο να τελειώσω και την ανάγνωση του Birth of Venom.

 

Πραγματικά ωραία ιστορία. Ειδικά τα τεύχη 256-259 μου άρεσαν πάρα πολύ. Βλέπεις έναν Σπάιντερμαν ανθρώπινο, προσιτό, έναν ήρωα της διπλανής πόρτας, που ταυτίζεσαι απόλυτα και τα highlight τελικά είναι αυτές οι καθημερινές στιγμές που προσφέρει όπως η βόλτα με την Μαίρη Τζέιν στο πάρκο. Καλές και οι μάχες και τα κλωτσομπουνίδια, αλλά κυρίως τέτοιες στιγμές απόλαυσα. Ο Βένομ ομολογώ αν και αναφέρεται στον τίτλο, ένα περασματάκι έκανε, πάντως ήταν χορταστικό. Όσο για την εκτενή συζήτηση που είχατε πει περί σπόιλερ, πραγματικά μια που το διάβασα, μια που το ξέχασα, δεν ήταν και κάποιο τρανταχτό όνομα ο δολοφόνος της Ντέγουλφ να το θυμάμαι απέξω. Γενικότερα μια αρκετά ώριμη ιστορία, με ωραίους διαλόγους που δεν χάνει όμως την κομικίλα της, είχε μια υπέροχη ισορροπία ανάμεσα στο υπερηρωικό κόμικ και τον ρεαλισμό. Εν τω μεταξύ αν και παλιά ιστορία, δεν υπήρχε το ίδιο θέμα με τον μεταγενέστερο αλλά εξίσου παλιό Χαλκ, που σε πετάει ξαφνικά μέσα σε ένα σωρό αναφορές σε παλιότερα τεύχη και ήρωες και χάνεσαι. Έχει exposition σε κάθε τεύχος σε αστείο βαθμό, που σε μια μαζική ανάνγωση ίσως είναι κουραστικό γιατί σου ξαναλέει τα ίδια και τα ίδια, αλλά για μένα που το διάβασα πολύ αποσπασματικά μέσα σε 3 βδομάδες με βοήθησε πολύ να ξαναμπαίνω στο κλίμα. 

 

Συνολική κατάταξη: 

1. Thor: Αναγέννηση

2. Spider-Man: Η Επιστροφή

3. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

4. X-Men: Το Χάρισμα

5. Captain America: Εκτός Χρόνου

6. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές

7. Iron Man: Extremis

8. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

9. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

10. New Avengers: Απόδραση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Captain America: Στρατιώτης του Χειμώνα

 

Σενάριο: Ed Brubaker
Σχέδιο: Steve Epting

 

Τον Δεκέμβριο που μας πέρασε διάβασα και απόλαυσα τον πρώτο τόμο με τον τίτλο "Εκτός χρόνου", με το τέλος να είναι πολύ ανοικτό και να αφήνει ένα σωρό εκκρεμότητες για τη συνέχεια. Έτσι, περίμενα πώς και πώς να κυκλοφορήσει αυτός ο δεύτερος τόμος και να δω τι θα γίνει παρακάτω. Λοιπόν, δεν απογοητεύτηκα. Και τούτος ο τόμος μου φάνηκε πολύ καλογραμμένος και συναρπαστικός, με ενδιαφέρουσα πλοκή και αρκετή δράση (εγγυημένη ποιότητα ο Ed Brubaker), ενώ το σχέδιο εξίσου ωραίο και δυναμικό, με δυνατές σκηνές και φοβερά κινηματογραφικά πλάνα. Για κάποιες λεπτομέρειες δεν βάζω πέντε αστεράκια σ'αυτούς τους δυο τόμους, όμως δεν έχει και τόση σημασία, από τη στιγμή που πέρασα καλά και ευχαριστήθηκα δράση και ένταση. 

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Φύλακες του Γαλαξία: Κοσμικοί Εκδικητές, με ελαφρά σπόιλερ από την πλοκή της ιστορίας.

 

Και... ναι. Από πού να το πιάσω και από πού να το αφήσω; Δεν ξέρω αν η εκδοτική μας καλοέμαθε με τις τελευταίες (πολύ) καλές ιστορίες, αλλά ο τόμος των Guardians μπορώ να πω πως μου άφησε μία παράξενη αίσθηση. Μια εικόνα του τύπου ότι κάτι πήγε να γίνει στην αρχή με τον πατέρα του Σταρ-Λορντ, μετά στην πορεία είδαμε και λίγο τον Άιρον Μαν και κάπου προς το τέλος, η ιστορία μας άφησε πάνω που πήγαινε να πάρει τα πάνω της. Η αλήθεια είναι ότι με ενόχλησε που δεν έγινε γνωστό σε τί αποσκοπούσε τελικά ο πατέρας στου Σταρ-Λορντ (αν και από ότι κατάλαβα μάλλον τον ενδιέφερε η πάρτη του όπως και στην ταινία Guardians of the Galaxy Vol. 2) με την επιβολή του νόμου να μην πλησιάσει κανείς τη Γη, καθώς επίσης και στο τεύχος Tomorrow's Avengers #1 που δεν αποκαλύφθηκε ποιός πυροβόλησε τον εξωγήινο που ακολούθησε ο Ρόκετ για να μάθει αν υπάρχει και άλλος του είδους του.

 

Κρίμα που ενώ είχαμε έναν τόμο 50% αρκετά καλό (στο σχέδιο ο ΜακΝίβεν κάνει μία τίμια δουλειά με εξαίρεση το τεύχος Tomorrow's Avengers #1), το υπόλοιπο 50% (το σενάριο) υστερούσε. Σε καμία περίπτωση δεν μετάνιωσα που διάβασα τον τόμο, ο οποίος είχε και στοιχεία που μου άρεσαν όπως το διαγαλαξιακό συμβούλιο, η διάσωση των Guardians από τον Γκρουτ και η "τηλεδιάσκεψη" του Σταρ-Λορντ στο τέλος, αλλά σεναριακά νομίζω πως ο Μπέντις (ενώ φαινόταν ότι είχε καλές ιδέες) προσπαθώντας να δείξει σε πέντε τεύχη πολλά (ενδιαφέροντα) πράγματα, κάπου στην πορεία το έχασε. Βαθμολογία: 6/10.

 

On 22/2/2020 στο 3:10 ΜΜ, spiderman είπε:

Υπάρχει περίπτωση να βγάλουν και «Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρεΐβεν»????, ξέρω ότι υπάρχει στις εκδόσεις Οξύ, αλλά θα με ενδιέφερε σκληρόδετο καλύτερα

(και με λιγότερα λεφτά άλλο 10€ άλλο πχ 17€)

 

Όντως φίλε @spiderman και εγώ θα ήθελα να δω στην συλλογή Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν καθώς επίσης και το Χ-ΜΕΝ: Μαύρος Φοίνικας. Καλά εντάξει, πέρα από την τιμή που εννοείται πως θα ήταν συμφέρουσα, πιστεύω επίσης πως θα βλέπαμε και πληροφορίες για τους χαρακτήρες και τους δημιουργούς όπως και στους άλλους τόμους της συλλογής. Όμως και τα δύο είναι "υπό την αιγίδα" της Οξύ και κάπου εδώ το όνειρο τελειώνει. :crying: Πέρα από την πλάκα όμως, μακάρι να δούμε τους τόμους αυτούς στο μέλλον (όταν θα έχει εξαντληθεί η έκδοση της Οξύ) αν και καταλαβαίνω ότι είναι κομματάκι δύσκολο.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 12: Fantastic Four - Ασύλληπτη Παγίδα

 

Κατάφερα εν τέλει και τον διάβασα σήμερα τον τελευταίο τόμο της σειράς (απομένουν Deadpool, Hulk, Birth of Venom, Guardians) για τους F4, οπότε θα γράψω τις εντυπώσεις μου. Αρχικά μου έκανε εντύπωση ότι στο τέλος είχε πολύ περισσότερες πληροφορίες από το συνηθισμένο. Αυτό είναι κάτι που μου αρέσει ιδιαίτερα αφού βοηθά και τον αρχάριο και τον μυημένο στις ιστορίες της Marvel να γνωρίσει καλύτερα συγγραφείς, σχεδιαστές, ιστορίες χαρακτήρων και φυσικά να του λυθούν απορίες πάνω στην ιστορία σε περίπτωση που δε γνωρίζει πολλά. Προσωπικά το διαβάζω πάντα πρώτο.

 

Ο Mark Waid μου αρέσει πολύ στη γραφή του και αυτό που κάνει εδώ φαίνεται αρκετά φιλοσοφημένο. Αρχικά κάνει μία πολύ όμορφη εισαγωγή που μαθαίνουμε για τον Doom και στις πρώτες σελίδες το πως ο κακός μας ουσιαστικά αποκτάει εξαιρετικά δυνατές μαγικές δυνάμεις και αποφασίζει να δώσει έμφαση στην πλευρά του που κλίνει στη μαγεία και όχι σε αυτήν της επιστήμης. Η κόντρα επιστήμης και μαγείας εξερευνάται σε όλον τον τόμο, αφού ο Mr. Fantastic θα πρέπει για πρώτη φορά να ανταγωνιστή το μεγαλύτερο εχθρό του σε έναν τομέα που του είναι παντελώς άγνωστος και στον οποίο δεν πιστεύει. Η πίστη του για τις δυνατότητες του αντλείται από την αγάπη που νιώθει ένας πατέρας για τα παιδιά του, τα οποία βρίσκονται στα χέρια του Doom. Έτσι τόσο το δίπολο επιστήμη-μαγεία όσο και οι F4 ως οικογένεια αποτελούν κεντρικούς άξονες της ιστορίας, τους οποίους ο Waid χτίζει πολύ σωστά και μας αφήνει την εντύπωση ότι έπεται συνέχεια, κάτι που επιβεβαιώνεται.

 

Αν και μου αρέσουν άλλες δουλειές του αδικοχαμένου Wieringo, δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με το σχέδιο στον τόμο. Θεωρώ πως μία ιστορία που εξερευνά θέματα βαρύνουσας σημασίας πρέπει να έχει ένα ανάλογα στιβαρό σχέδιο, αλλά εδώ είχαμε το ακριβώς αντίθετο. Ενώ τα πάνελ είναι στρωτά δομημένα και βοηθούν τη ροή της ανάγνωσης, τα πρόσωπα μου βγάζουν μία παιδικότητα και μία εκφραστικότητα κάπως υπερβολική. Ένιωθα όπως όταν βλέπουμε live action ταινία και ξαφνικά οι χαρακτήρες γίνονται για λίγο (και για κάποιον ανεξήγητο συνήθως λόγο) cartoon και το σχέδιο είναι αρκετά προσιτό στις μικρότερες ηλικίες. Δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα, απλά απογοητεύτηκα γιατί το εξώφυλλο έχει πολύ ρεαλιστικό σχέδιο που μου θύμισε κάτι από Alex Ross και μέσα ήταν το ακριβώς αντίθετο. Γενικά από Fantastic Four μου αρέσουν ιστορίες με το κλασικό design όπως το Οραματιστές των Οξύ, πιο σύγχρονες δεν έχω διαβάσει, αλλά αναγνωρίζω πως είναι χαρακτήρες που το design τους και ο τρόπος σχεδίασης τους διαφέρει πολύ ανά σχεδιαστή.

 

Συνολικά, θεωρώ πως είναι μία ακόμα ευχάριστη προσθήκη στη συλλογή και περιμένω να δω πως θα κλείσει η ιστορία στη συνέχεια.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 9: Guardians of the Galaxy - Κοσμικοί Εκδικητές

 

Γυρίζοντας σπίτι από τη δουλειά αναρωτιόμουν ποιον τόμο να πιάσω. Αναλογιζόμενος το half Venom-half Spider-Man μπλουζάκι που φορούσα, λέω να διαβάσω το Birth of Venom, αλλά τελευταία στιγμή αποφάσισα πως επιθυμούσα κάτι πιο fun και με πιο σύγχρονο σχέδιο (λατρεύω το πιο παλιό και θέλω να το διαβάζω πιο ξεκούραστος, γιατί όπως μου είχε πει ο @Valtasar "το κόμικ δεν το ξεφυλλίζω, το απολαμβάνω"). 

 

Φύλακες του Γαλαξία λοιπόν και δηλώνω ενθουσιασμένος, γιατί είναι το πρώτο κόμικ αμιγώς για την ομάδα στα ελληνικά. Νομίζω τους είχαμε ξαναδεί στο Avengers Assemble του Bendis. Anyway αυτό που μου άρεσε είναι ότι ο μισός τόμος αφηγείται το origin story των μελών της ομάδας σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει δει τις ταινίες και ταυτόχρονα μας δίνει το λόγο για τον οποίο ο Star Lord έχει κόντρα με τον πατέρα του, το οποίο θα αποτελέσει βασικό άξονα της κύριας ιστορίας, την οποία διαβάζουμε στο δεύτερο μισό. Σε γενικές γραμμές το σενάριο του Bendis αποτελεί μία πολύ ικανοποιητική εισαγωγή για ανθρώπους που δεν ξέρουν τους Guardians, ενώ μου έκανε εντύπωση το πόσο πολύ βασίστηκε ο James Gunn και πόσο όμορφα εκμεταλλεύτηκε όλους τους χαρακτήρες της ομάδας στις δύο ταινίες του. Το σχέδιο του McNiven είναι φανταστικό, κάτι ιδιαίτερα δύσκολο αφού τα γεγονότα λαμβάνουν χώρα και στη Γη και στο διάστημα, η χρωματική παλέτα είναι πλούσια και έντονη και η δράση απεικονίζεται καταιγιστική. Μου άρεσε επίσης και η ανάμειξη του Iron Man, σε κάποιους ίσως φανεί άκυρη, αλλά είναι χαρακτήρας που κολλάει με τους Φύλακες και έχει ωραίες αλληλεπιδράσεις μαζί τους.

 

Τόμος 5: Deadpool - O Πόλεμος του Γουέϊντ Γουίλσον

 

Όταν πήγα να πιάσω αυτόν τον τόμο, διάβαζα το Deadpool που είχε κυκλοφορήσει σε τευχάκια από το Έθνος και η αλήθεια είναι ότι είχα ξενερώσει, οπότε είπα να το πιάσω σε κάποια άλλη μελλοντική φάση. Μου αρέσει πολύ ο Deadpool και εκτός της προαναφερόμενης, όλες τις άλλες εκδόσεις του στα Ελληνικά τις θεωρώ πολύ όμορφες προσπάθειες. 

 

Μπορώ να πω όμως πως αυτή είναι ίσως και η αγαπημένη μου από όλες! Ο τόμος χωρίζεται σε δύο ιστορίες. Η πρώτη που είναι και αυτή που βρίσκουμε στον τίτλο ήταν εξαιρετικά διασκεδαστική. Μου άρεσε ότι ο Swierczynski δεν ασχολείται με το να πει μία ιστορία για τον ήρωα που σπάει τον 4ο τοίχο, αλλά ουσιαστικά εξερευνά αυτό το σπάσιμο στην ψυχοσύνθεση του χαρακτήρα και πολλές φορές υπό διαφορετικό πρίσμα, αφήνοντας έναν αέρα μυστηρίου να πλανάται. Αυτό είναι κάτι που εξηγεί και στις τελευταίες σελίδες του αφιερώματος και για αυτό προσπάθησα να το διαβάσω και με ένα πιο φιλοσοφικό πρίσμα όσον αφορά τη συγκεκριμένη προσέγγιση. Σε όλη την ιστορία υπάρχουν αρκετές ανατροπές τόσο αφηγηματικά όσο και δραματουργικά. Μου άφησε μία γλυκόπικρη γεύση το τέλος, καθώς νόμιζα πως πάμε για μια κλασική κάφρικη ιστορία Deadpool και εν τέλει μας αφήνει με κάτι πιο περίεργο και συμβολικό. Δεν ξέρω αν εγώ υπερανέλυσα την ιστορία και τη σκέφτηκα διαφορετικά από τους δημιουργούς, αλλά ήταν κάτι που μου άρεσε πολύ. 

 

Το δεύτερο μέρος θα μπορούσε χαλαρά να το έχει γράψει ο Ryan Reynolds και να γίνει σκηνή σε ταινία Deadpool. Πολλές αναφορές στην ποπ κουλτούρα, ειδικά για τους σινεφίλ, ακραία αστεία Deadpool και πολλή μετα-αφήγηση. Το σχέδιο και στις δύο ήταν αρκετά καλό, αλλά για κάποιο λόγο ξεχώρισε της δεύτερης ιστορίας. Συνοψίζοντας, ένας ακόμα τόμος που έχει λόγο ύπαρξης και τον οποίο λάτρεψα, δεν έχω διαβάσει ακόμα Birth of Venom και Hulk, αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάποιον τόμο που να έκλαψα τα λεφτά μου.

 

Υ.Γ. Η μπλούζα με Spider-Man και Venom που ανέφερα στην αρχή έχει αυτό το σχέδιο σε περίπτωση που την ψάχνει κάποιος. Επίσης έχω μία τρομερή half Venom - half Agent Venom, αλλά το κακό είναι ότι δε θυμάμαι καλά που τις αγόρασα :) 

rBVaSlvAApmAUVcgAAIKnv14x-k373.jpg

unnamed.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τόμος 12: Τέσσερεις Φανταστικοί, Ασύλλυπτη παγίδα

 

Μία πολύ ωραία αναμέτρηση των Τεσσάρων Φανταστικών με τον κορυφαίο τους αντίπαλο, τον Δρα. Ντουμ. Έχω διαβάσει ελάχιστες ιστορίες τους, ένοιωσα όμως ότι η συγκεκριμένη ήταν αρκετά πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα. Σίγουρα ένας από τους κορυφαίους τόμους μέχρι στιγμής.

 

Με συγκίνησε ιδιαίτερα το πρώτο τεύχος, που εισάγει τον αναγνώστη στον τρόπο σκέψης και την ψυχοσύνθεση του Ντουμ, ενώ εμπεριέχει και μία τρομερή ανατροπή, που δίνει το έναυσμα για την δράση που θα ακολουθήσει. Ο συγγραφέας επίσης σωστά εστιάζει στην ομάδα των ηρώων ως μία οικογένεια, που θριαμβεύει ακριβώς επειδή νοιάζονται και αγαπάνε ο ένας τον άλλο. Ειδικά ο Μπεν Γκριμμ κλέβει την παραστάση ως η ψυχή της ομάδας, τόσο όταν ενθαρρύνει τον Μίστερ Φαντάστικ πριν την μάχη, όσο κι όταν παρηγορεί τον Φράνκλιν στα τελευταία τεύχη. Συνολικά, ήταν εξαιρετική η ανάπτυξη όλων των χαρακτήρων.

 

Το σκίτσο μου άρεσε πάρα πολύ, διότι μεταδίδει μία παιχνιδιάρικη διάθεση, που πάντα θα ταιριάζει στους Τέσσερεις Φανταστικούς, σε αντίθεση με πιο μελαγχολικούς και σκοτεινούς ήρωες (π.χ. Τιμωρός). Πιστεύω ότι σε μια ιστορία με υψηλούς κινδύνους, όπου απειλούνται ακόμη και τα παιδιά των ηρώων, το συγκεκριμένο σκίτσο ήταν απαραίτητο για να νοιώσει υποσυνείδητα ο αναγνώστης την ελπίδα ότι οι 4Φ τελικά θα θριαμβεύσουν. Να αναφέρω επίσης τα οπτικά αστεία, που σε συνδυασμό με το λεκτικό χιούμορ δίνουν μία χαρμόσυνη νότα στην ιστορία και απαλύνουν το βάρος των βίαιων συγκρούσεων και μαχών.

 

Τέλος να αναφέρω ότι οι Γουέιντ και Γουερίνγκο είχαν συνεργαστεί πρώτη φορά στον Φλας, σε μια σειρά τευχών που έχει βγει και στα ελληνικά και που είχα εκτιμήσει απίστευτα μικρός. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας καλωσορίσουμε τον 13ο τόμο της σειράς, που έχει ιστορία του Wolverine. :)MARVELGRAPHICNOVELS_0013.jpg  Μεταφέρθηκε στη βάση δεδομένων

 

 

 

Κι επιβεβαιώνεται πλέον ότι ο 14ος τόμος θα έχει το Reborn του Daredevil. :)

 

20200227_215732.thumb.jpg.9b11dae69a2f5010e9bec298adf528d2.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα

 

Ήμουν στο ντεμί να πάρω τον τόμο και τελικά δεν μετάνιωσα που το έκανα :)
Η ιστορία ξεκινάει εντυπωσιακά με το τεύχος #67.
Μαθαίνουμε στοιχεία για το παρελθόν του Βίκτορ Φον Ντουμ και τον βλέπουμε να καταφεύγει στη μαγεία για να αντιμετωπίσει τους εχθρούς του.
Κάτι που φέρνει τον Ριντ Ρίτσαρντς σε δύσκολη θέση, μιας και ο αποκρυφισμός είναι άγνωστο μονοπάτι για τον ίδιο.
Τελικά και με τη βοήθεια του Ντόκτορ Στρέιντζ καταφέρνει να τα βγάλει πέρα.
Να πω την αλήθεια βέβαια, δεν πολυπείστηκα με τον τρόπο που νίκησε τον Nτουμ. Γενικά είχαμε κάποιες σεναριακές ευκολίες στη μέση του τόμου.
Τα δύο τελευταία τεύχη μου άρεσαν πολύ, εστίαζαν στους οικογενειακούς δεσμούς που διέπουν την ομάδα των F4.
Δεν χρειάζεται μόνο δράση και κλωτσομπουνίδια για να αποκτήσει ενδιαφέρον ένα υπερηρωικό κόμικ. Για την ακρίβεια απεχθάνομαι τα υπερηρωικά που έχουν κυρίως ξύλο.
Οι ανθρώπινες στιγμές είναι αυτές που δίνουν νόημα σε μια ιστορία :)

 

Τώρα όσον αφορά το φινάλε.
Η άποψή μου είναι ότι σαφώς συνεχίζεται η ιστορία, αλλά η βασική πλοκή ολοκληρώνεται.
Η περιπέτεια των F4 λήγει και όλα τα μέλη της είναι και πάλι σώα.
Απλά μένει να μάθουμε τι απέγινε ο Ντουμ.
Αυτό θα το δούμε στο "Απόλυτη Δράση" που θα είναι ένας απ΄τους επόμενους τόμους που θα κυκλοφορήσει.

 

Για το "Ασύλληπτη Παγίδα" ο βαθμός μου είναι 7.5/10
Καλή αρχή, πολύ καλό φινάλε, κάποια θεματάκια στη μέση.

Τα έξτρα στο τέλος ήταν πολλά και κατατοπιστικά. Δίνουν μπόνους στην έκδοση :cool:

 

H κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 
  1) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10
  2) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10
  3) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  4) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

  5) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
  6) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
  7) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
  8) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
  9) Iron Man: Extremis: 7/10

10) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10
 

Δεν έχω διαβάσει τους Avengers και τους Guardians.

 

   :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα μόλις το Wolverine. Το θεωρώ εξαιρετικό. Γενικά δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα οι X-Men οπότε δεν είχα ιδιαίτερες προσδοκίες. Παρόλα αυτά, το βιβλίο μας παρουσιάζει μια ιστορία με έντονο ενδιαφέρον δείχνοντάς μας μια σημαντική πτυχή του παρελθόντος του ήρωα. Το σενάριο δεν κάνει κοιλιά, σου τραβάει το ενδιαφέρον και σε συνδιασμό με την ωραία εικονογράφηση έχουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Η ιστορία αν και αυτοτελής, σου αφήνει ένα μικρό κενό για τη συνέχεια, κάτι που όμως μαθαίνεις συνοπτικά τι θα γίνει από το άρθρο στις τελευταίες σελίδες. Πολύ καλή επιλογή επό την εκδοτική, σας το συνιστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μια μικρή διόρθωση. φίλοι και φίλες.

Ο 13 Τόμος - Wolverine περιεχέι μονο τα τέσσερα τεύχη της πρώτης σόλο σειράς αλλά όχι (δυστυχώς για τους περισσότερους φανς) τα δυο Uncanny X-Men (1963) #172-173.:sad1:

Καλό διάβασμα και κάλο τριήμερο (της Καθαρής Δευτέρας)  :Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Wolverine

 

Σενάριο: Chris Claremont
Σχέδιο: Frank Miller

 

Ο τόμος αυτός αποτελεί την πρώτη μου επαφή με τον... χάρτινο Γούλβεριν και μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Είναι ένα παλαιάς κοπής κόμικ της Marvel (τα τέσσερα τεύχη που τον απαρτίζουν κυκλοφόρησαν το 1982), και αυτό φαίνεται τόσο στην ιστορία, όσο κυρίως στο σχέδιο. Η ιστορία μου άρεσε σε πολύ μεγάλο βαθμό -αν και σίγουρα δεν με ενθουσίασε-, το γράψιμο μου φάνηκε πολύ καλό και αρκετά ώριμο, αν και κάποιες επαναλήψεις του Γούλβεριν από τεύχος σε τεύχος, για την ταυτότητά και τις ικανότητές του, μου φάνηκαν κουραστικές και αχρείαστες. Όπως και να'χει, αυτό που πραγματικά απογειώνει το κόμικ και το κάνει κλασικό του κερατά, είναι το φοβερό και ιδιαίτερο σχέδιο του Φρανκ Μίλερ, με τα μίνιμαλ σκηνικά και τη δυναμική... χορογραφία στις μπόλικες σκηνές μάχης. Δεν ξέρω πώς θα φανεί το σχέδιο στα μάτια των σύγχρονων αναγνωστών (και ιδιαίτερα των νεότερων), προσωπικά όμως μου άρεσε πάρα, μα πάρα πολύ, σε συνδυασμό φυσικά με τα υπέροχα χρώματα. Θα του έβαζα τέσσερα αστεράκια στο Goodreads, αλλά μου άρεσε τόσο πολύ το σχέδιο και η γενικότερη ατμόσφαιρα της ιστορίας, που τελικά θα τσιμπήσει και πέμπτο αστεράκι.

 

9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η κριτική για το Fantastic Four από την κυρία Ελένη την οποία συμμερίζομαι

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 13: Wolverine

 

Όταν είδα πως ο συγκεκριμένος τόμος εκτυλίσσεται στην Ιαπωνία, θυμήθηκα κατευθείαν το The Wolverine του 2013, το οποίο με ξενέρωσε, καθώς όπως φαίνεται και από το avatar, λατρεύω τον Wolverine, από την άλλη όμως το είδα σαν μία ευκαιρία να γνωρίσω καλύτερα κάποιους από τους βαρετούς χαρακτήρες της ταινίας μέσα από τη μοναδική πένα του Chris Claremont και το σχέδιο του Frank Miller. Πράγματι είναι μία πάρα πολύ καλή ιστορία με απίστευτα ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ενώ ταυτόχρονα αποτελεί μία φοβερή εσωτερική αναζήτηση για τον κεντρικό μας ήρωα σχετικά με την ανθρώπινη πλευρά του και τα συναισθήματα που νιώθει, ιδίως για τον έρωτα. Παρά το μικρό μέγεθος του τόμου, η ιστορία εξελίσσεται πάρα πολύ στρωτά και οι χαρακτήρες αναπτύσσονται σταθερά με αποτέλεσμα να έχουν πάντα σαφή κίνητρα. Διέκρινα κάποια στοιχεία από manga και μου άρεσε το πως τα ζωώδη και άγρια ένστικτα του Wolverine αναμειγνύονται με την ιαπωνική κουλτούρα περί αξιών και τιμής. 

 

Γενικά δεν είμαι μεγάλος φαν όσον αφορά το σχέδιο του Miller, το βρίσκω πολύ αφαιρετικό για τα γούστα μου, αλλά σε αυτόν τον τόμο μου άρεσε πάρα πολύ. Οι εικόνες είναι καθαρές και έντονες και οι σκηνές μάχης όσο βίαιες χρειάζεται. Ίσως μπορούσαν να είναι λίγο πιο ζωντανές ανά σημεία, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου. Συνοψίζοντας και αυτός ο τόμος ήταν μία πολύ καλή προσθήκη στη συλλογή, μία ιστορία που έπρεπε να δούμε στα ελληνικά και που ήθελα καιρό να διαβάσω και την απόλαυσα από την αρχή ως το τέλος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

o wolverine τα σπαει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33876
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα

 

Λοιπόν τον διάβασα και εγώ τον τόμο. 

 

Συμφωνώ πλήρως με τον @Laz33 και τον @Super Goofy 000 στις κριτικές του εστιάζοντας κυρίως στο σχόλιο του @Super Goofy 000 για το πιο παιχνιδιάρικο σχέδιο που βοηθούσε στην αποκλιμάκωση της έντασης και στο σχόλιο του laz για τις σεναριακές ευκολίες στο κέντρο της ιστορίας.

Quote

Το πως ξαφνικά έγινε μάγος ο Mr Fantastic, το πως τον βοήθησε ο Dr Strange και το πως τελικά από εκεί που βασανίζονταν οι υπόλοιποι μέσα σε μισή σελίδα έγιναν όλοι τούμπανα με ξεπερνάει. 

Πολύ πολύ εύστοχο σχόλιο το τελευταίο. Γενικά τον κόσμο του υπερηρωικού τον διέπει νομίζω η χρήση αρκετών σεναριακών ευκολιών αλλά και πολλών ΑΠΙΘΑΝΩΝ υπερβολών (νομίζω ότι ο κόσμος για αυτό τα αγοράζει άλλωστε). 

Και έρχομαι στο σχόλιο του φίλτατου @TheMetalBat που λέει ότι είχε πλάκα ο τόμος.

Quote

Πλάκα που έριξε τον ένα του γιο στην κόλαση και που κατέλαβε την ψυχή της μικρούλας? Που τους βασάνιζε καίγοντάς τους και παραμορφώνοντάς τους?

 

Πολύ γερό στομάχι έχεις. :lol::lol:

Πέραν της πλάκας το "εύρημα" με την κόλαση είναι αυτό που λέω για τις απίθανες υπερβολές. 

Quote

Δεν γίνεται να βασανιστείς στην κόλαση και μετά να συζητάμε για λούνα παρκ. Βασικά δεν γίνεται νομίζω ένα παιδί να βασανιστεί στην κόλαση γενικά ακόμα και σε ένα κόμικ. Είναι ΄λιιιιιιιγο ακραίο. 

 

Συνοπτικά ένας πολύ καλός τόμος με δράση αγωνία και τις υπερβολούλες του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα

 

Λοιπόν τον διάβασα και εγώ τον τόμο. 

 

Συμφωνώ πλήρως με τον @Laz33 και τον @Super Goofy 000 στις κριτικές του εστιάζοντας κυρίως στο σχόλιο του @Super Goofy 000 για το πιο παιχνιδιάρικο σχέδιο που βοηθούσε στην αποκλιμάκωση της έντασης και στο σχόλιο του laz για τις σεναριακές ευκολίες στο κέντρο της ιστορίας.

Πολύ πολύ εύστοχο σχόλιο το τελευταίο. Γενικά τον κόσμο του υπερηρωικού τον διέπει νομίζω η χρήση αρκετών σεναριακών ευκολιών αλλά και πολλών ΑΠΙΘΑΝΩΝ υπερβολών (νομίζω ότι ο κόσμος για αυτό τα αγοράζει άλλωστε). 

Και έρχομαι στο σχόλιο του φίλτατου @TheMetalBat που λέει ότι είχε πλάκα ο τόμος.

 

Πολύ γερό στομάχι έχεις. :lol::lol:

Πέραν της πλάκας το "εύρημα" με την κόλαση είναι αυτό που λέω για τις απίθανες υπερβολές. 

 

Συνοπτικά ένας πολύ καλός τόμος με δράση αγωνία και τις υπερβολούλες του. 

 

Δεν τους έκαψε και παραμόρφωσε όλους,κάποιους τους πλάκωσε στα μπουνίδια μέχρι λιποθυμίας. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εμένα το Fantastic Four  μου θύμισε λίγο παραμύθι σαν σχέδιο και η αφήγηση στην αρχή  βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος 

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διάβασα το τεύχος 13 Wolverine.Και το λάτρεψα.

 

Πολύ ωραία ιστορία με άπλετη δράση και ωραίους χαρακτήρες.Έχει πολύ Ιαπωνική κουλτούρα και λέξεις μέσα που θα έκανε τον κάθε otaku να κοκκινίζει από χαρά.Η Yukio είχε πλάκα,γυναίκα χώρις φόβο ειλικρινά.Ο Wolverine μια άσπρη μέρα δεν μπορεί να δει.Το σχέδιο πολύ ωραίο με άπλετη δράση όπως είπα πιο πάνω και με φοβερά πλάνα δράσης.Ένα από τα αγαπημένα μου:

20200303_235822.thumb.jpg.372dc544ebf074e315b518d0f53d8c56.jpg

 

**

Τώρα το μόνο παράπονο που ειχ---"Γεια σας είμαι ο Wolverine έχω άθραυστο σκελετό,μπορώ να θεραπευτώ μόνος μου και έχω κοφτερά νύχια.Επεισης,είμαι πολύ πολύ δυνατός. Α και η Jean Grey γουστάρει εμένα,όχι τον Cyclops."

 

Σταμάτα!! Αυτή είναι η κριτική μου... τέλος πάντων,ήθελα να πω πως ο Wolverine όλο---"Γεια χαρά και πάλι,κάποιος ανέφερε το όνομά μου,Wolverine,το οποίο είναι επείσης όνομα ενός ζώου που είναι κοντό όπως εγώ,άγριο και έχει κοφτερά νύχια.Ξέρετε ποιος άλλος έχει κοφτερά νύχια; Εγώ,μαζί με έναν άθραυστο σκελετό και αυτοΐαση.Καθώς και είμαι υπερβολικά καλός σε αυτό που κάν---"

 

ΣΚΑΣΕ Γ@ΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΣΟΥ Γ@ΜΩ ΣΚΑΑΣΕ!! ΣΤΟΎΜΠΟ Ε ΣΤΟΎΜΠΟ!!! ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΡΉΞΕΙ ΤΑ ΣΥΚΩΤΙΑ.ΑΝΤΕ ΑΠΟ 'ΔΩ **

 

Ότι ήταν μέσα στους αστερίσκους ήταν σκετσάκι.  :)

 

Πίσω στη κριτική,η επαναλαμβανόμενη εισαγωγή του Wolverine,ποιος είναι,τι κάνει και τι μάρκα τσιγάρα καπνίζει γίνεται.....να το πω ευγενικά,ενοχλητική.Και μη ευγενικά,πριξαρχ@δο....

 

Αλλά,οφείλω να πω πως είναι και ιδιοφυές.Αν αγόραζες (ή αγοράζεις) τη μίνι σειρά αυτή τευχάκι τευχάκι και έχανες τα αρχικά,σε βάζει λίγο στο κλίμα και σε κατατοπίζει στο τι γίνεται.Όπου και αν αρχήσεις.Δεν στα λέει όλα αλλά αρκετά για να ξέρεις που βαδίζεις.Αλλά αν τα διαβάζεις μαζεμένα όπως στο τεύχος εδώ,παλιώνει και γίνεται ενοχλητικό πάρα πολύ γρήγορα.Το μόνο πράγμα που με ενόχλησε στο τεύχος.

 

Διάβασα επείσης τα Uncanny X-Men #172-173 μιας και είναι η συνέχεια ουσιαστικά στη κεντρική σειρά Uncanny X-Men.Δεν θα τα σχολιάσω μιας και δεν είναι στο τεύχος.

Link για αυτά στα Αγγλικά (είναι στο Uncanny X-Men #172):

https://readcomiconline.to/Comic/Uncanny-X-Men-1963/Issue-172?id=22856

 

(Διαβάστε τα μετά από τη μίνι σειρά)

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 12 ~ Fantastic Four ~ Ασύλληπτη Παγίδα

 

Η όλη γεύση που μου άφησε το συγκεκριμένο κόμικ ήταν ότι φτιάχτηκε για μικρά παιδιά. 

Είχε πολύ ζωντανά χρώματα, πολύ παιδικό σχέδιο κάτι που το κάνει εξαιρετική επιλογή για 12χρονους φίλους.

Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους ότι σαν ιστορία είχε τρύπες, κενά και δεν ήταν και ότι καλύτερο έχω διαβάσει.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35704
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βλέπω κάποια σχόλια για το "παλιομοδίτικο" σχέδιο του Frank Miller ?

Εντάξει γούστα είναι αυτά, αλλά το επόμενο τέυχος , στο οποίο γράφει δεν σχεδιάζει, δείχνει το potential που είχε o Daredevil να γίνει ο Batman της Marvel στα χέρια του, imho a must read (μαζί και με το υπόλοιπο του run στον DD).

 

Επεξεργασία από Constantine85
add more info
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Wolverine

 

Mόλις χθες αγόρασα τον 13ο τόμο της σειράς. Δεν δυσκολεύτηκα να τον βρω, για την ακρίβεια βρήκα ένα τελευταίο αντίτυπο στο 1ο περίπτερο που συνάντησα.
Ούτε είχα θέμα με το χαρτάκι στο οπισθόφυλλο. Ξεκόλλησε πολύ εύκολα και δεν άφησε σημάδι από κόλλα.
Πάμε στο περιεχόμενο τώρα.
Καλή υπόθεση. Δεν έμοιαζε με τυπική υπερηρωική.
Ουσιαστικά είχαμε μια ιστορία εγκλήματος, συνοδευόμενη από ένα ρομάντζο αλλά και την εσωτερική αναζήτηση του ήρωα ν΄ανακαλύψει αν είναι περισσότερο ζώο ή άνθρωπος.
Επίσης μ΄άρεσε που, σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία των υπερηρωικών, δεν διαδραματίστηκε στις ΗΠΑ αλλά στην Ιαπωνία.
Καινούριες εικόνες και καταστάσεις.
To τέλος ψιλοπροβλέψιμο αλλά ok, ήταν αυτό που άρμοζε.
Συνολικά θεωρώ είναι ένας πολύ τίμιος τόμος και απ΄τους καλύτερους που είδαμε στη συλλογή ως τώρα.

 

8/10  :)

 

H κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 
  1) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10
  2) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10

  3) Wolverine: 8/10
  4) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 8/10
  5) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

  6) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
  7) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
  8) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
  9) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
10) Iron Man: Extremis: 7/10

11) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10
 

Δεν έχω διαβάσει Avengers και Guardians.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας πω κι εγώ δύο λόγια για το Wolverine. :)

 

Γι' αυτό μου αρέσει να διαβάζω παλιά σενάρια υπερηρωικών. Γιατί είναι πιο προσγειωμένα (χωρίς την χρήση της ακατάσχετης τεχνολογίας), ενώ ταυτόχρονα δεν υστερούν σε έμπνευση και δράση. :clap2:

 

Αν και σύντομο το σενάριο του Wolverine, καταφέρνει να κρατά τον αναγνώστη από την πρώτη κιόλας σελίδα. Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι ο χαρακτήρας του Wolverine, ο οποίος εμφανίζεται εντελώς διαφορετικός απ' ότι τον έχουμε συνηθίσει. Ο Claremomt φροντίζει να αποδώσει έναν χαρακτήρα με έντονα συναισθήματα, αλλά και με μία προϊστορία. Του δίνει οντότητα και σοβαρή υπόσταση. Το σκηνικό μεταφέρεται στην χώρα του ανατέλλοντος ηλίου, όπου εκτυλίσσεται μία πλοκή που περιέχει στοιχεία νουάρ, σε συνδυασμό με την κουλτούρα της Ιαπωνίας. Δεν είναι τυχαίο που η πλειοψηφία των διαλόγων είναι στα Ιαπωνικά! :P Στην ιστορία παρελαύνουν αρκετοί χαρακτήρες που έχουν σκοτεινά κίνητρα κι αποδεικνύονται σκληρά καρύδια για τον φίλο μας. Την δράση δεν θα την χαρακτήριζα κλιμακούμενη. Απεναντίας, κάνει αισθητή την παρουσία της σε πολλά σημεία. Έτσι, παρά τις λίγες σελίδες που είχε στην διάθεσή της, κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον. Το φινάλε προσφέρει δυνατές συγκινήσεις, με τραγική φιγούρα την Μάρικο και την δύσκολη επιλογή της. Γενικά την βρήκα μία εξαιρετική δουλειά, που άλλαξε τα δεδομένα για τον Wolverine και τον τοποθέτησε στο σωστό του υπόβαθρο. Πολλά μπράβο!

 

Μόλις διάβασα ότι το σχέδιο το έχει επιμεληθεί ο Miller, η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα λίγο, επειδή μου ξύπνησαν μνήμες Sin City και 300. Παρόλα αυτά μπορώ να πω ότι στέκεται επάξια με το σενάριο και προσφέρει ρεαλισμό, παρά την προχωρημένη ηλικία του. Εντύπωση μου έκανε ο τρόπος που παρατίθενται τα καρέ στην σελίδα, αφήνοντας πολλά κενά (λευκά) σημεία. Συνολικά μου άρεσε αρκετά.

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 10: The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Venom

 

Διαβάσματος συνέχεια στους παλιότερους τόμους που δεν είχα προλάβει να τιμήσω στην ώρα τους και πριν το Hulk που απομένει, είπα να πιάσω τον αγαπημένο μου Spidey. Είναι γεγονός πως είναι ο χαρακτήρας με τα περισσότερα κόμικ στη συλλογή μου και πάντα διασκεδάζω με τις ιστορίες, οπότε η έκδοση ενός τόσο κλασικού κόμικ είναι για μένα πολύ σημαντική. Εκτός αυτού, η σχέση του με τον Venom ήταν για μένα ως αναγνώστη πολύ ενδιαφέρουσα. Είμαι μεγάλος φαν του Lethal Protector, το αγαπημένο μου κόμικ Venom πραγματικά και έχει γραφτεί από τον Michelinie όπως και το τελευταίο μέρος του Birth of Venom.

 

Για να μη μακρηγορώ από τώρα, νομίζω πως αυτός ο τόμος είναι από τους κορυφαίους, αν όχι ο κορυφαίος της συλλογής μέχρι τώρα. Είναι τρομερό πόσες διαφορετικές ιστορίες έχει υπό τον κεντρικό άξονα της γέννησης του Venom και από διαφορετικούς δημιουργούς και παρ' όλα αυτά δένει τόσο τέλεια. Δεν είναι μία ιστορία που θα παίξουν πολύ ξύλο ο Spider-Man με τον Venom, αλλά η ιστορία της σχέσης του πρώτου με το συμβιοτικό οργανισμό και τα κίνητρα που έστρεψαν τον οργανισμό και τον Eddie Brock κατά του Peter Parker. Η ροή είναι πάρα πολύ καλή και οι επιλογές ιστοριών που έχουν γίνει βάζουν το δικό τους λιθαράκι η κάθε μία στο να υποψιαστεί ο Peter Parker ότι κάτι ύποπτο υπάρχει με τη νέα του στολή. O DeFalco χτίζει αργά και σταθερά με μικρές λεπτομέρειες που πάντα βγάζουν νόημα το πως ο Peter θα στραφεί κατά του οργανισμού και πως τον φθείρει ο τελευταίος.

 

Ένα άλλο μεγάλο κομμάτι είναι οι β χαρακτήρες. Παρελαύνει ένα μεγάλο πλήθος τους και σε υπερεπιτυχημένο βαθμό. Συγκινούμαστε με το backstory της Mary Jane, βλέπουμε τη διάλυση της σχέσης της με τον Peter, την αναζωπύρωση και εν τέλει την επανένωση, τη δυσκολία του Peter να ισορροπήσει μεταξύ Mary Jane και Felicia χωρίς να κουράζει ή να έχει στοιχεία μελό, το πως εξελίσσεται η σχέση του Peter με τη θεία May και πως ο ίδιος αγανακτεί υπό την πίεση μίας δουλειάς που δε γουστάρει, έχοντας παρατήσει τη σχολή του. Αυτό ήταν κάτι που πάντα μου άρεσε αυτό στις Spider-Man ιστορίες, δεν είναι μόνο οι μάχες και οι εντυπωσιακοί κακοί, αλλά το πως ένας νέος άντρας προσπαθεί να ισορροπήσει μεταξύ της προστασίας των πολιτών και μίας δύσκολης ζωής με ένα κακό αφεντικό, με πενιχρούς μισθούς και με δύσκολες προσωπικές σχέσεις με φίλους και κοπέλες.

 

Πολύ θετικό είναι ότι είδαμε κακούς που δεν έχουμε δει σε graphic novel όπως ο Puma και ο Hobgoblin. Ειδικά με τον δεύτερο ενθουσιάστηκα, αλλά δεν είδαμε την τελική μάχη με τον ήρωα, αφού όπως είπαμε ο κεντρικός άξονας είναι ο Peter και η μαύρη στολή. Το σχέδιο είναι πάντα πολύ όμορφο, δεν είναι άνισο παρά τους διαφορετικούς σχεδιαστές, οι μάχες είναι έντονες και όπως πάντα μου αρέσουν οι σημειώσεις το πως επηρεάστηκε η ιστορία από παλιότερα τεύχη ή τεύχη άλλων ηρώων (εν τέλει τι είχε γίνει σε εκείνο το Thor και χιόνιζε; :thinking:). Αν και οι Μichelinie, McFarlane αναγνωρίζονται στο εξώφυλλο, επειδή είναι οι συντελεστές της τελικής ιστορίας, νιώθω πως οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι και κυρίως ο DeFalco μπορούσαν να έχουν καλύτερη αναγνώριση.

 

Τέλος, κάτι σημαντικό που θέλω να πω είναι ότι αυτό το κόμικ σε αυτήν την τιμή μπορεί να είναι και η πιο value for money αγορά που έχω κάνει. Έχει πάρα πολλές σελίδες, η ποιότητα της ιστορίας είναι υψηλή, το έξτρα υλικό όπως πάντα πολύ καλό, σκληρό εξώφυλλο και όπου υπάρχουν κενά στην ιστορία, καλύπτονται εξαιρετικά, αλλά εστιάζω στα πρώτα δύο. Μέγεθος και ποιότητα. Είδα αντίστοιχη τιμή του paperback στην αγγλική γλώσσα σε διάφορα σάιτ και έφριξα. Να μη μιλήσω για το hardback. Overall, ελπίζω να το τιμήσατε ή να το τιμήσετε, ένα κλασικό κόμικ που έρχεται από μία άλλη εποχή, αλλά διαπραγματεύεται ένα σωρό σπουδαία concepts και πάνω απ' όλα σε άψογη τιμή και έκδοση. 

 

Edit: Α και ένα άλλο βασικό! Πέρυσι που παίζαμε το Spider-Man στο PS4 με τον αδερφό μου αναρωτιόμασταν από που προήλθε η άκυρη στολή F4 με χαρτοσακούλα στο κεφάλι. Όταν του έδειξα τη σελίδα που λύνει το μυστήριο, πέσαμε κάτω από τα γέλια.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33876
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα και εγώ το Wolverine. Σεναριακά είναι για μένα το καλύτερο από όλα. Ιαπωνία, ιστορίες αγάπης, πάθους, εκδίκησης, βαρώνων εγκλήματος. Κάτι σαν το Kill Bill αλλά για μεταλλαγμένους. Καμία σχέση με το σενάριο των F4 με τα ταξίδια στην κόλαση τα μάγια τους διακτινισμούς κ.τ.λ. Είχε αρχή μέση και τέλος. Μου άρεσε πολύ σαν αγορά και νομίζω ότι θα πάρω και άλλο αντίστοιχο wolverine αν βγει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #14, βρίσκεται κοντά μας. :)  MARVELGRAPHICNOVELS_0014.jpg  Μεταφέρθηκε στη βάση δεδομένων

 

 

 

Κι εδώ έχουμε το ίδιο πρόβλημα που εμφανίστηκε στον προηγούμενο τόμο κι έχει να κάνει με την κόλλα στο χαρτάκι που βρίσκεται στο πίσω μέρος. Το έβγαλα και είχε μείνει πολύ στο οπισθόφυλλο, το οποίο εξαφανίστηκε με λίγο νεράκι και υπομονή. :moutra2:

 

Επιβεβαιώνω ότι η She-Hulk θα είναι η ηρωίδα που θα φιλοξενηθεί στον επόμενο τόμο. Και για του λόγου το αληθές, παραθέτω (κι εγώ) την φωτογραφία του επόμενου τόμου.:)

 

20200312_202530.thumb.jpg.f08f3dcd62e567111fd4aa5199b28e16.jpg

 

Καλή μας ανάγνωση! :gnews:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 λεπτά πριν, Indian είπε:

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #14, βρίσκεται κοντά μας. :)

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0014.thumb.jpg.dac09319072706a8b7fd2ca60a5c2cf7.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0014z.thumb.jpg.df6d510320c614cf43765fc5fd8a5cd5.jpg

 

Κι εδώ έχουμε το ίδιο πρόβλημα που εμφανίστηκε στον προηγούμενο τόμο κι έχει να κάνει με την κόλλα στο χαρτάκι που βρίσκεται στο πίσω μέρος. Το έβγαλα και είχε μείνει πολύ στο οπισθόφυλλο, το οποίο εξαφανίστηκε με λίγο νεράκι και υπομονή. :moutra2:

 

Επιβεβαιώνω ότι η She-Hulk θα είναι η ηρωίδα που θα φιλοξενηθεί στον επόμενο τόμο. :)

 

Καλή μας ανάγνωση! :gnews:

 

 

:beer:

Το διάβασες που σου φάνηκε

καλά αυτό με την κολα πια αηδία κατάντησε 

Θα μπορούσες να βάλεις και την σελίδα με την she hulk για του λόγου του αληθές αν και σε πιστεύω είσαι γκαραντι πάντα σε αυτό που λες 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Το διάβασες που σου φάνηκε

καλά αυτό με την κολα πια αηδία κατάντησε 

Θα μπορούσες να βάλεις και την σελίδα με την she hulk για του λόγου του αληθές αν και σε πιστεύω είσαι γκαραντι πάντα σε αυτό που λες 

 

 

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά από τα λόγια αυτών που το έχουν διαβάσει, συμπεραίνω ότι είναι μία αξιόλογη δουλειά.

Έβαλα, όπως μου ζήτησες, την φωτογραφία του επόμενου τόμου στο προηγούμενο ποστ μου. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 13 ~ Wolverine 

 

Για αρχή με παραξένεψε το μέγεθος του τόμου. Το βρήκα το λεπτότερο εκ των 13 μέχρι τώρα, αφού περιλαμβάνει μόλις 4 τευχάκια.

Στα του σχεδίου  τώρα αν και αρκετά παλιό το βρήκα συμπαθητικό. Ομοίως και η ιστορία, όχι κάτι το εξαιρετικό αλλά τουλάχιστον διαφορετικό από τα υπόλοιπα υπερηρωικά. (Ιαπωνία, σπαθιά κτλ)

Overall, καλούτσικο, και πάμε για τον DD :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αποθέωση του τόμου Γούλβεριν, με σπόιλερ.

 

Καλησπέρα παιδιά, αν και οι τελευταίες μέρες μας βρίσκουν όλους μας μέσα στα σπίτια μας και ίσως κάποιοι να αισθάνονται ανήσυχοι, θα προσπαθήσω να ελαφρύνω λίγο το κλίμα και να γράψω την γνώμη μου για τον 13ο τόμο της συλλογής.

 

Ιαπωνία, σαμουράι, γυναίκες "αράχνες", ερωτικά τρίγωνα, υπαρξιακές αναζητήσεις και ο Γούλβεριν. Και όμως οι δημιουργοί κατάφεραν όλα αυτά να τα συνδυάσουν (το καθένα στην ποσότητα που πρέπει) με το όλο αποτέλεσμα να είναι μαγευτικό. Μαγευτικό γιατί ενώ διαβάζοντας ένα κόμιξ της Μάρβελ, παράλληλα βλέπουμε την ιστορία να διαδραματίζεται στην Ιαπωνία του '80. Πέρα από τα ωραία μέρη που βλέπουμε, έχουμε τον Γούλβεριν σε ρόλο αφηγητή (ομολογώ πως δεν τον έχω συνηθίσει σε αυτό) να μας δείχνει-εξηγεί κάποια από τα ήθη και τα έθιμα της χώρας (όπως αυτό της παράστασης στο ιαπωνικό θέατρο). Επίσης στο κομμάτι της αφήγησης δεν με ενόχλησε που ο Γούλβεριν στην αρχή κάθε τεύχους έκανε ένα γρήγορο πέρασμα του τι είχε προηγηθεί, καθώς και αναφορά των δυνάμεών του. Το αποδίδω στο γεγονός ότι ήταν το πρώτο αυτόνομο τεύχος του ήρωα και ο σεναριογράφος ήθελε να δώσει στον αναγνώστη μία σαφή εικόνα του τί δυνάμεις έχει ο πρωταγωνιστής.

 

Το σχέδιο είναι πολύ καλό με ωραία καρέ μάχης (ειδικά στην τελευταία μάχη του Γούλβεριν με τον Σίνγκεν και στην μάχη στην αρχή του δεύτερου τεύχους), και χρώματα. Από τα ανοιχτα όπως το μπλε της θάλασσας όταν πάει ο Γούλβεριν να μιλήσει στον αρχηγό μαφιόζο (με μια ατάκα-κλείσιμο του ματιού στην ταινία Ο Νονός), έως και τα σκούρα όπως το μαύρο όταν ο Γούλβεριν κυνηγάει την Γιούκιο. Έχω να κάνω μία ιδιαίτερη αναφορά στην αρχική σκηνή μάχης με την αρκούδα... Απλά υπέροχη.

 

Από πλευράς σεναρίου η αγωνία κλιμακώνεται όσο περνάνε τα τεύχη, με τον Λόγκαν να μάχεται και με τον εσωτερικό του κόσμο ως προς το τί τελικά επιθυμεί ο ίδιος να είναι. Ένα ζώο το οποίο χρησιμοποιείται σαν φονική μηχανή για να εξυπηρέτησει στόχους άλλων, ή ένας άνθρωπος που νοιάζεται για τους φίλους του και επιλέγει αυτός το μονοπάτι της ζωής που θα ακολουθήσει. Οι δευτερεύοντες χαρακτήρες ήταν και αυτοί καλοί, με την Μάρικο να έχει και αυτή με την σειρά της να επιλέξει το τί θα ακολουθήσει (την καρδιά της ή τα πρέπει του πατέρα της και του άντρα της). Η Γιούκιο από την άλλη φαίνεται αποφασισμένη να συνεχίσει στο μονοπάτι που έχει χαράξει, αν και φαίνεται πως και αυτή (κατά βάθος) νοιάζεται για τους άλλους (στην σκηνή όπου σώζει την Μάρικο), καθώς και ο Σίνγκεν από την μεριά του είναι διατεθειμένος να θυσιάσει τα πάντα για να πετύχει τις φιλοδοξίες του.

 

Συνολικά ένας εξαιρετικός τόμος που παρά τις λίγες σελίδες του καταφέρνει να παρουσιάσει μία δεμένη ιστορία, με τον Γούλβεριν να έχει να διαλέξει μεταξύ του δίπολου ζώο-άνθρωπος, αλλά και να προσπαθεί παράλληλα να ξανακερδίσει την καρδιά της αγαπημένης του, με φόντο όλα αυτά την εξωτική Ιαπωνία. Βαθμολογία: 10/10.

 

Υ.Γ.: Όσο αφορά τον τόμο του Ντέρντεβιλ και σε εμένα το χαρτάκι ήταν κολλημένο. Εγώ δοκίμασα ένα βαμβάκι με λίγο ζεστό νερό και τρίβοντάς το απαλά, δεν μου έμεινε κάποιο σημάδι στο τέλος.

 

On 12/3/2020 στο 4:47 ΜΜ, jimakoszs97 είπε:

Πάντως ο πρώτος τόμος δεν υπάρχει πια στο eshop.
https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/marvel-black

 

Επίσης και ο τέταρτος τόμος του Κάπτεν Αμέρικα έχει αφαιρεθεί.

 

Τέλος στο σημείο αυτό να πω και εγώ πως πολύ φοβάμαι ότι η διανομή των επόμενων τευχών (μέχρι τουλάχιστον κάποια στιγμή να αμβλυνθεί η όλη κατάσταση) θα σταματήσει. Ενδεχομένως να χάσουμε την αγαπημένη μας σειρά (με επίσης άγνωστη την ημερομηνία επανακυκλοφορίας στα περίπτερα (αν γίνει)), αλλά μπροστά σε θέματα υγείας όλα τα άλλα πράγματα έρχονται σε δεύτερη-τρίτη μοίρα. Ένας τρόπος που θα μπορούσαμε να το αντιμετωπίσουμε αν φτάσουμε σε αυτό (την επανακυκλοφορία) είναι να παραγγείλουμε τα επόμενα τεύχη από την Άργος. Ας σκεφτόμαστε θετικά όμως και με προσοχή και υπομονή (μάλλον αρκετή) ελπίζω πως το θέμα αυτό κάποια στιγμή θα ξεπεραστεί.

 

Να είστε όλοι καλά!

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.