Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

15 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Οι καινούργιοι χρωματισμοί είναι πολύ πιο ευχάριστοι στο μάτι. Εμένα με ενοχλούν οι παλιοί χρωματισμοί με τα έντονα κίτρινα, κόκκινα κτλ.

Εγώ πάλι, θα επιμείνω, οτι κάθε εποχή έχει τα δικά της. Ενδεχομένως, τη δεκαετία του '60, οι συγκεκριμένες σελίδες έδειχναν τρομερά καλοχρωματισμένες. Επίσης, ενδέχεται και οι σημερινοί χρωματισμοί, μετά από ~60 χρόνια να θεωρούνται ξεπερασμένοι.  Τα πάντα εξαρτώνται από το χρονικό πλαίσιο!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  118
  • Reputation:   902
  • Achievement Points:  123
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

3 hours ago, air nomad X said:

Γιατί έχουμε καταντήσει να θεωρούμε το σκοτείνιασμα εκσυγχρονισμό;

 

2 hours ago, v hunter d said:

Ίσως επειδή ο εκσυγχρονισμός είναι τελικά σκοτείνιασμα( δικό μου είναι αυτό, αλήθεια, μόλις τώρα το σκέφτηκα)

 

Τό´ πιασες, νομίζω, το νόημα. Με τη διευκρίνιση ότι δεν είναι υποχρεωτικό να είναι έτσι. Μπορούμε να βρούμε το πώς και το γιατί, και να έχουμε έναν εκσυγχρονισμό που να τα κάνει όλα φωτεινά.

 

2 hours ago, Θοδωρής Καραπάνος said:

Απλά, νομίζω, ότι τότε, με τον τρόπο εκτύπωσης που χρησιμοποιούσαν( τετραχρωμία ) τα χρώματα δεν αποτυπωνόντουσαν τόσο καλά,  καθώς, δε δίνει δυνατότητα η συγκεκριμένη τεχνική ούτε για ακρίβεια, ούτε για την πυκνότητα των χρωμάτων της. Αντιθέτως, τα πλακάτα χρώματα που χρησιμοποιούνται σήμερα φημίζονται για την ποιότητά τους και για τη δυνατότητα, να εκτυπωθούν σωστά, φθορίζουσες, ή μεταλλικές αποχρώσεις. Εδώ παραπάνω πληροφορίες!

Χρήσιμες πληροφορίες. Ίσως σε κάποιο βαθμό να οφείλεται κι εκεί, αλλά δεν νομίζω πως είναι αυτή η κύρια αιτία. Είναι μάλλον αυτό που είπε ο @ v hunter d . Κάτι πιο βαθύ, που έχει να κάνει με το πνεύμα της εποχής.

Τεχνικά μιλώντας, μπορείς να πάρεις μια εικόνα, να την ανοίξεις σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας (όπως είναι το gimp) και να την κάνεις όπως σου αρέσει, αν έχεις τις ανάλογες ικανότητες. Μετά την τυπώνεις ακριβώς έτσι (προσωπικά δεν έχω φτάσει στην εκτύπωση, αλλά αυτήν την εντύπωση έχω). Δεν ξέρω για το τυπογραφείο, αλλά γιατί να μην ισχύει το ίδιο κι εκεί;

2 hours ago, jimakoszs97 said:

Οι καινούργιοι χρωματισμοί είναι πολύ πιο ευχάριστοι στο μάτι. Εμένα με ενοχλούν οι παλιοί χρωματισμοί με τα έντονα κίτρινα, κόκκινα κτλ.

Όταν λες παλιοί χρωματισμοί, εννοείς των παλιών τευχών, ή των σύγχρονων επανεκδόσεων των παλιών τευχών, με τα ξαναδουλεμένα (remastered) χρώματα, και τη γυαλιστερή εκτύπωση; Γιατί για μένα, που τα είχα συνηθίσει όπως ήταν παλιά, βρίσκω συνήθως τα καινούργια ενοχλητικά. Ίσως, μάλιστα,  να ενοχλούμαι πολύ περισσότερο από σένα σε κάποιες περιπτώσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 λεπτά πριν, air nomad X είπε:

Τό´ πιασες, νομίζω, το νόημα. Με τη διευκρίνιση ότι δεν είναι υποχρεωτικό να είναι έτσι. Μπορούμε να βρούμε το πώς και το γιατί, και να έχουμε έναν εκσυγχρονισμό που να τα κάνει όλα φωτεινά.

Όπως τα βιβλία του Κοέλιο ένα πράγμα. Εδώ θεωρείται εξαιρετικό να αφαιρείς το ηρωικό από τους ήρωες για να τους κάνεις πιο ρεαλιστικούς. Ε, τότε τι τους θες τους ήρωες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Παίδες, SOS. Ξέρει κανείς πού μπορω να βρω τα τεύχη στη Θεσσαλονίκη; Κατά προτίμηση ανατολικά 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

4 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Παίδες, SOS. Ξέρει κανείς πού μπορω να βρω τα τεύχη στη Θεσσαλονίκη; Κατά προτίμηση ανατολικά 

Ικανη ποσοτητα καθε ημερα κυκλοφοριας, φερνει το today στα γραφεια ΟΑΣΘ, διασταυρωση Παπαφη με Παπαναστασιου.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  118
  • Reputation:   902
  • Achievement Points:  123
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

On 11/4/2022 at 6:13 PM, constantinople said:

Ο τόμος της Hachette με όλα τα Παραμύθια της Άσγκαρντ (49x5=245 σελίδες κόμικ) είναι από τους μεγαλύτερους σε αριθμό σελίδων που έχει βγάλει και έχει όλες αυτές τις ιστορίες με καινούργιο, σύγχρονο χρωματισμό και σύγχρονα χρωματικά εφέ. 

 

Το θέμα είναι τι αρέσει του καθενός. Προσωπικά είμαι χαρούμενος να έχω και τις δύο εκδόσεις:

 

Κι εγώ το ίδιο.

Τα πήρα την Παρασκευή (Hachette και Radnet), αλλά δεν τα άνοιξα αμέσως.

Οι εικόνες που είδα εδώ ήταν για μένα μια δυσάρεστη έκπληξη. Πρώτα απ´ όλα γιατί περίμενα να είναι σαν τα άλλα Classic της σειράς. Κι έπειτα γιατί είναι κάπως σκοτεινές, και άρα όχι χαρούμενες.

Έκατσα, λοιπόν,  στο κομπιούτερ να τις κάνω πιο πολύ του γούστου μου, και πέτυχα ένα τουλάχιστον αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Σήμερα που το έβγαλα από το πλαστικό, είδα πώς τα σχέδια ήταν όμορφα στο φως του απογευματινού ήλιου. Ίσως να είναι περίπου όπως στα τεχνητά φωτισμένα του κομπιούτερ.

Ωραία δουλειά αυτός ο σύγχρονος χρωματισμός, αλλά, σε κάθε περίπτωση, είναι μια διαφορετική καλλιτεχνική άποψη. Όταν ο Kirby τα σχεδίαζε, σίγουρα είχε κατά νου ένα αποτέλεσμα που θα έχει το χρωματισμό της εποχής. Αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι δε μπορεί κάποιος να δοκιμάσει κάτι άλλο,  που να είναι τελικά επιτυχημένο.

Και μετά άνοιξα τη Radnet. Πανέμορφα χρώματα, όλο φως.

 

---------

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος για την ελαφρά τροποποίηση που έκανα στις εικόνες, τις βάζω παρακάτω να τις δει.

 

( HOWTO: Gimp ( 2.8.22 ) -> Colors -> Hue-Saturation -> Lightness 20 )

 

Quote

JourneyIntoMystery104-014b.thumb.jpg.bca6777f359994ef5772dc9db668692f.jpgJourneyIntoMystery104-014b_20-lightness.thumb.jpg.c5ddded54f68a166e65923ed721a0832.jpg

 

JourneyIntoMystery116-017b.thumb.jpg.8a0d53a7f096029103d9b076a5772f54.jpgJourneyIntoMystery116-017b_20-lightness.thumb.jpg.fa8b29b9e3714180883a47f6224f9806.jpg

 

JourneyIntoMystery121-020b.thumb.jpg.0017a0819c5402fb314e63f52e98f8e2.jpgJourneyIntoMystery121-020b_20-lightness.thumb.jpg.7f07d4090b82377c2a118349e3816c3f.jpg

 

Thor130-17b.thumb.jpg.4af0b0a3e5ee6a1a755b7549c918ae92.jpgThor130-17b_20-lightness.thumb.jpg.dcf8fbae89f08f432e45465f93eae2e9.jpg

 

Ζητάω πολλά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39594
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  509 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα, η αντίστοιχη σειρά στο εξωτερικό υπάρχει και στην DC, υπάρχει περίπτωση να έρθει Ελλάδα; (graphic Novels)

Επεξεργασία από phoenix7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σας πρήζω λίγο αλλά νομίζω θα με συγχωρήσετε. Έστειλα ήδη τον herald μου στη Θεσσαλονίκη και ψάχνει. Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κάποιος και κάποιο περίπτερο/ψιλικατζίδικο στην Κατερίνη μιας που εκεί δουλεύω?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

12 ώρες πριν, phoenix7 είπε:

Καλησπέρα, η αντίστοιχη σειρά στο εξωτερικό υπάρχει και στην DC, υπάρχει περίπτωση να έρθει Ελλάδα; (graphic Novels)

 

Κάποιες φήμες είχαν ακουστεί, αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τελευταίο ποστ για σήμερα, honest! Το βρήκα στην Κατερίνη! Γιούχου!!!! 

 

Για DC δεν υπάρχει κάτι προς το παρόν στον ορίζοντα, τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω κάτι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 9/11/2022 στο 4:29 ΜΜ, christs είπε:

Ικανη ποσοτητα καθε ημερα κυκλοφοριας, φερνει το today στα γραφεια ΟΑΣΘ, διασταυρωση Παπαφη με Παπαναστασιου.

:beer:

Μην καρφώνεις τις καβάτζες μας εεεε ήθελα να πω ναι ναι εκεί να πας :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βρήκα σήμερα τον τόμο 84 οπότε το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο μιας πολύ αγαπημένης ιστορίας προστέθηκε στη βάση μας

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0084.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0084z.jpg

 

Στον επόμενο τόμο έχουμε ρετρό ιστορία αφού γυρίζουμε στον Hulk των παλιότερων δεκαετιών.

 

img20221116_18563313.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 11/11/2022 στο 2:27 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Μην καρφώνεις τις καβάτζες μας εεεε ήθελα να πω ναι ναι εκεί να πας :lol:

Ντροπή σου! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς αν είδα καλά στον τόμο 84 siegε λείπουν σελίδες από την αντίστοιχη παλαιότερεη έκδοση της Anubis στην αρχή αρκετές κάποιο προοίμιο δεν ξε΄ρω. Ξέρουμε αν αυτές οι σελίδες υπάρχουν σε προηγούμενο τόμο της σειράς της Hachette σαν συνδετικός κρίκος; Υπάρχει κάπου κάποια λίστα με τις 100% αυτόνομες ιστορίες, τι διασυνδέσεις για τις υπόλοιπεςκαι σειρά ανάγνωσης τους για όσους δεν ξέρουν τι τους γίνεται; Κάποιος γνώστης θα μπορούσε να κάνει μία ισως αν δεν υπάρχει, γιατί αν κατάλαβα καλά τα βγάζουν και ολίγον άνω κάτω χωρίς κάποια σειρά ανάγνωσης και έχουν γίνςι στο κεφάλι μου αχταρμας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, ATHANATOS είπε:

Δυστυχώς αν είδα καλά στον τόμο 84 siegε λείπουν σελίδες από την αντίστοιχη παλαιότερεη έκδοση της Anubis στην αρχή αρκετές κάποιο προοίμιο δεν ξε΄ρω. Ξέρουμε αν αυτές οι σελίδες υπάρχουν σε προηγούμενο τόμο της σειράς της Hachette σαν συνδετικός κρίκος; Υπάρχει κάπου κάποια λίστα με τις 100% αυτόνομες ιστορίες, τι διασυνδέσεις για τις υπόλοιπεςκαι σειρά ανάγνωσης τους για όσους δεν ξέρουν τι τους γίνεται; Κάποιος γνώστης θα μπορούσε να κάνει μία ισως αν δεν υπάρχει, γιατί αν κατάλαβα καλά τα βγάζουν και ολίγον άνω κάτω χωρίς κάποια σειρά ανάγνωσης και έχουν γίνςι στο κεφάλι μου αχταρμας.

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στις σελίδες σε σχέση με τη σειρά του εξωτερικού. Τώρα, πάντα υπάρχει η πιθανότητα σε άλλο tradepaperback να έχει συμπεριληφθεί και κάποιο ακόμα τεύχος που για άγνωστο σε εμάς λόγους η Hachett δεν το έβαλε στον νδικο της τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στο τόμο της "Anubis" υπάρχει και το Siege Origins όπου περιέχει έναν τύπου πρόλογο και τα origins 12 ηρώων και κακών.

1.Captain America (Ρότζερς)

2.Iron Man

3.Thor

4.Captain America (Μπάκυ)

5.Spider-Man

6.Green Goblin

7.Loki

8.Sentry

9.Wolverine

10.Doctor Doom

11.Ares

12.The Hood

 

Δεν χάνουμε και κάτι που δεν υπάρχει στον τόμο της Hachette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Στο τόμο της "Anubis" υπάρχει και το Siege Origins όπου περιέχει έναν τύπου πρόλογο και τα origins 12 ηρώων και κακών.

1.Captain America (Ρότζερς)

2.Iron Man

3.Thor

4.Captain America (Μπάκυ)

5.Spider-Man

6.Green Goblin

7.Loki

8.Sentry

9.Wolverine

10.Doctor Doom

11.Ares

12.The Hood

 

Δεν χάνουμε και κάτι που δεν υπάρχει στον τόμο της Hachette.

Υπάρχει πουθενά διαθέσιμος και ο τόμος της Anubis ή είναι εξαντλημένο από παντού;

Όποιος έχει τον εν λόγω τόμο μπορεί να μας δημοσιεύσει μερικές σελίδες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 83: Thor - Ιστορίες της Άσγκαρντ

 

clean.jpg

 

Τόσο ευμεγέθης αυτός ο τόμος αλλά και τόσο χωρισμένος σε ιστορίες των πέντε σελίδων που διαβάστηκε σπαστά τις τελευταίες εβδομάδες από τότε που βγήκε και τον τελείωσα σήμερα.

 

Ιστορίες που ενισχύουν τη μυθολογία του Thor

 

TalesOfAsgard_99.webp

 

Η αλήθεια είναι ότι εδώ συνήθως περιγράφω την υπόθεση, αλλά εν προκειμένω δεν υπάρχει υπόθεση. Πρόκειται για πεντασέλιδες ιστορίες που έμπαιναν σαν συνοδευτικό στις κανονικές ιστορίες Thor και έχουν να κάνουν με τη μυθολογία και την ιστορία του ήρωα. Ουσιαστικά οι Lee και Kirby εμπνέονται από την πλούσια νορβηγική μυθολογία, τους θεούς, τις επικές μάχες και τον κόσμο των Εννέα Βασιλείων και παράγουν ιστορίες γύρω από τους χαρακτήρες της.

 

TalesOfAsgard_103.webp

 

Αυτό που πετυχαίνουν είναι να σε κάνουν να νιώσεις το πόσο σημαντικοί είναι οι side χαρακτήρες που λόγω MCU και σύγχρονων ιστοριών έχουν κάπως ξεθωριάσει στο κομμάτι της δημοφιλίας. Όλοι ξέρουμε ότι ο Odin είναι παντοδύναμος, αλλά επιτέλους το βλέπουμε. Όλοι ξέρουμε πόσο σημαντικοί είναι οι Warriors Three, οι Fandral, Hogun και Volstagg, αλλά εδώ το δείχνουν και μάλιστα ο καθένας έχει και δικές του μικρές ιστορίες αφιερωμένες. Όπως και άλλοι χαρακτήρες και ιδίως ο Loki που και εδώ βλέπουμε πως υιοθετήθηκε από τον Odin, πως μεγάλωσε και πως σκάβει σε κάθε περιπέτεια τον λάκκο του αδερφού του.

 

d3tbn5lo7ce41.webp  RCO010_1490585889.jpg

 

Περιπέτειες με μάγισσες, προφήτισσες, δράκους, το Ragnarok, επικές μάχες μεταξύ θεών και όλο αυτό σωστά δοσμένο χωρίς την πολυπλοκότητα των σύγχρονων Thor ιστοριών που προσωπικά δε μου πολυαρέσουν, χωρίς ανακατωσούρια με τη Γη και όλο αυτό με τον γιατρό Ντόναλντ Μπλέικ που δε με τρελαίνει, απλώς φοβερές ιστορίες κατευθείαν από την νορβηγική μυθολογία με τέλειους χαρακτήρες, επικές μάχες και ιστορίες που δείχνουν ποιος πραγματικά είναι ο Θεός του Κεραυνού. Σίγουρα ένας από τους καλύτερους τόμους Thor που έχω διαβάσει, απολαυστικός από την πρώτη σελίδα.

 

Ο Kirby που δείχνει πόσο αγαπάει τη μυθολογία της Νορβηγίας

 

Tales-of-Asgard-int.jpg

 

Το αναφέρουν και στο αφιέρωμα, αλλά φαίνεται σε κάθε σελίδα πόσο φαν της μυθολογίας της Νορβηγίας είναι ο Kirby από το πως σχεδιάζει τους τόμους. Επιλέγει συνήθως τέσσερα καρέ με μεγάλο ύψος ανά σελίδα και ύστερα αποδίδει εξαιρετικά πιστά τις στολές, φτιάχνει υπέροχα τον κάθε χαρακτήρα από άποψη φυσιολογίας και κορμού και αποδίδει μέρη όπως η Άσγκαρντ ακριβώς όπως τα φανταζόμαστε όσοι μας αρέσει αυτή η κουλτούρα. Από μια άποψη ο ίδιος ο Kirby φανμποηδιάζει και εμείς μαζί του.

 

thor_133_1.jpg

 

Νομίζω επίσης ότι λόγω του ότι το Tales of Asgard είναι σύγχρονη έκδοση, παίζει ένας καλύτερος επαναχρωματισμός στις ιστορίες που το κάνει να φαίνεται πιο σύγχρονο σχέδιο μεταγενέστερων δεκαετιών και προσωπικά δε με χαλάει καθόλου. Αν μου λέγανε ότι είναι κόμικ 80s θα το πίστευα.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

AnyConv.com__DF6vWjeU0AIVgEf.jpg

 

Εμένα μ' άρεσε πάρα πολύ. Θέλετε να διαβάσετε κάτι από Thor και σας αρέσει η νορβηγική κουλτούρα και μυθολογία; Δεν υπάρχει καλύτερος τόμος για να ξεκινήσεις από αυτόν εδώ. Τεράστιος σε μέγεθος, αλλά πιάνοντας λίγες λίγες ιστορίες, θα δείτε πόσο ωραία κυλάει και πιστεύω θα το απολαύσετε. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55366
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εξαιρετική παρουσίαση! Έκανα τάμα στον άγιο Φανούριο :papas: μπας και πιάσεις τους τόμους του Θωρ τώρα! :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38096
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  57
  • Reputation:   450
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  897 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Νομίζω επίσης ότι λόγω του ότι το Tales of Asgard είναι σύγχρονη έκδοση, παίζει ένας καλύτερος επαναχρωματισμός στις ιστορίες που το κάνει να φαίνεται πιο σύγχρονο σχέδιο μεταγενέστερων δεκαετιών και προσωπικά δε με χαλάει καθόλου. Αν μου λέγανε ότι είναι κόμικ 80s θα το πίστευα.

 

 

 

Και ούτε καν 80's... :) 60's είναι! Επιτέλους, άλλος ένας που να του αρέσει ο σύγχρονος χρωματισμός! Πίστευα ότι ήμουν ο μόνος  :thinking: Αναβαθμίζει τρομερά τη δουλειά του Kirby και την πάει σε τελείως άλλο επίπεδο! :clap2:Μπράβο, για άλλη μια πολύ ωραία παρουσίαση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55366
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κάθε χρωματισμός έχει τα υπέρ του και τα κατά του! Εγώ πάντως είμαι ευτυχής που έχω και τις δύο εκδόσεις! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38096
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  57
  • Reputation:   450
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  897 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Υπάρχει πουθενά διαθέσιμος και ο τόμος της Anubis ή είναι εξαντλημένο από παντού;

Όποιος έχει τον εν λόγω τόμο μπορεί να μας δημοσιεύσει μερικές σελίδες;

 There you go :P Ελπίζω να ανοίγει. Θα χρειαστεί περιστροφή προς τα αριστερά στον pdf viewer για να διαβαστεί. Την κατανόηση σας για τις φωτό. Τις έβγαλα χθες το βράδυ χωρίς πολύ φως και η ράχη του βιβλίου δεν ανοίγει εύκολα.

SIEGE Prologue & Origins.pdf

 

 

37 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Κάθε χρωματισμός έχει τα υπέρ του και τα κατά του! Εγώ πάντως είμαι ευτυχής που έχω και τις δύο εκδόσεις! :mafia:

 

Αυτό εννοείται! The more, the better :D Σαν να έχουμε δύο τελείως διαφορετικές δουλειές! Απλά το είπα γιατί η συντριπτική πλειοψηφία εδώ, φάνηκε να προτιμά τον παλιό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δύο σύντομες κριτικές για τους τελευταίους τόμους:

 

83. Ιστορίες της Άσγκαρντ: Ένας καταπληκτικός τόμος παλιάς σχολής κόμικς. Περιπέτεια για την περιπέτεια και όχι για κάποιους είδους μηνύματα, πομπώδεις διάλογοι, μπόλικη δράση, επική ατμόσφαιρα. Ο Kirby σε μεγάλη φόρμα. Πολλή κουβέντα έγινε για τις αλλαγές στα χρώματα. Δε βλέπω το λόγο που έγινε αυτό. Μου άρεσε, δε λέω, αλλά νομίζω πως αλλοιώνει την ιδέα που είχαν οι δημιουργοί κατά νου.

 

84, Πολιορκία. Δεν είμαι οπαδός του Bendis και των ιστοριών του οφείλω όμως να ομολογήσω ότι τούτο εδώ διαβάζεται εύκολα και γρήγορα. Έχει δράση, έχει κάμποση παράνοια , έχει πολύ καλό σχέδιο. Έχει απ' όλα. Καλό είναι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 24/11/2022 στο 7:48 ΠΜ, v hunter d είπε:

Δύο σύντομες κριτικές για τους τελευταίους τόμους:

 

83. Ιστορίες της Άσγκαρντ: Ένας καταπληκτικός τόμος παλιάς σχολής κόμικς. Περιπέτεια για την περιπέτεια και όχι για κάποιους είδους μηνύματα, πομπώδεις διάλογοι, μπόλικη δράση, επική ατμόσφαιρα. Ο Kirby σε μεγάλη φόρμα. Πολλή κουβέντα έγινε για τις αλλαγές στα χρώματα. Δε βλέπω το λόγο που έγινε αυτό. Μου άρεσε, δε λέω, αλλά νομίζω πως αλλοιώνει την ιδέα που είχαν οι δημιουργοί κατά νου.

 

84, Πολιορκία. Δεν είμαι οπαδός του Bendis και των ιστοριών του οφείλω όμως να ομολογήσω ότι τούτο εδώ διαβάζεται εύκολα και γρήγορα. Έχει δράση, έχει κάμποση παράνοια , έχει πολύ καλό σχέδιο. Έχει απ' όλα. Καλό είναι. 

 

Ότι αφορά το ''SIEGE'' θα σου πρότεινα με την πρώτη ευκαιρία να διαβάσεις και το επόμενο ακριβώς χρονικά event, αν δεν το έχεις κάνει ήδη φυσικά, που είναι το AVENGERS PRIME. Έχει πολύ καλό σχέδιο από τον προσωπικά αγαπημένο ALAN DAVIS. Είναι και αυτό του BENDIS βέβαια αλλά είναι αρκετά καλή ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, rythmhawk είπε:

 

Ότι αφορά το ''SIEGE'' θα σου πρότεινα με την πρώτη ευκαιρία να διαβάσεις και το επόμενο ακριβώς χρονικά event, αν δεν το έχεις κάνει ήδη φυσικά, που είναι το AVENGERS PRIME. Έχει πολύ καλό σχέδιο από τον προσωπικά αγαπημένο ALAN DAVIS. Είναι και αυτό του BENDIS βέβαια αλλά είναι αρκετά καλή ιστορία.

Ναι, το έχω διαβάσει. Μου άρεσε πολύ αυτή η ιστορία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 84: Πολιορκία

 

Siege_1.jpg

 

Αν και τον είχα διαβάσει τον τόμο αυτό από Anubis, πάει αρκετός καιρός οπότε είπα να κάνω μια επανάληψη.

 

Ο Norman Osborn αποτρελαίνεται, οι Avengers επιστρέφουν

 

clean.jpg

 

Το Siege ήταν ουσιαστικά το κόμικ με το οποίο τελειώνει η όλη τριλογία Civil War-Secret Invasion-Dark Reign, στο οποίο έχουμε το σύμφωνο καταγραφής, την απαξίωση του Cap και των Avengers του, καθώς και την άνοδο του Norman Osborn ως Iron Patriot και τον σχηματισμό των Dark Avengers. Εκτός των άλλων, αποτυπώνεται η πλήρης τρέλα στις φιλοδοξίες του Osborn, αφού η Goblin μεριά του χτυπάει πλέον κόκκινο και έτσι ο Osborn αποφασίζει να συμμαχήσει με τον Loki και να εισβάλλει στην Asgard που βρίσκεται πάνω από τη Γη.

 

Siege_Vol_1_1_page_-_Norman_Osborn_29.webp

 

Η υπεροψία του αρχηγού της HAMMER φτάνει στο σημείο που θα τον δούμε να έρχεται σε κόντρα με τον Doctor Doom και να νομίζει πως θα καταφέρει ό,τι θέλει επειδή έχει υπό την επίβλεψή του τον Sentry, έναν από τους πιο δυνατούς ήρωες της Marvel, η αστάθεια του οποίου όμως μπορεί να φέρει γιγάντιες καταστροφές. Η εισβολή όμως του Norman και των ηρώων του δε φέρνει απέναντι του μόνο τον Thor, αλλά και τους παραγκωνισμένους Avengers καθώς και την ίδια την κυβέρνηση της χώρας του.

 

Siege_Vol_1_2_page_24-25.webp

 

Έτσι οδηγούμαστε σε ένα σημείο όπου η τρέλα του Osborn και του Goblin χτυπάει κόκκινο, αλλά κάπου εκεί συνειδητοποιούν όλοι ότι το πραγματικό πρόβλημα είναι ο Sentry και το πόσο δύσκολο θα είναι να νικήσουν εκείνον, ενώ η Asgard γνωρίζει τεράστιες καταστροφές. Είναι μια πολύ συμπαθητική ιστορία με εξαιρετικό σχέδιο από τον Coipel, πάρα πολλές μάχες μεταξύ ηρώων και φυσικά το κλείσιμο σε μια τεράστια πορεία που δεν αφορά μόνο το Dark Reign αλλά τη Marvel γενικότερα.

 

IMG_1758.jpg

 

Το τέλος της μας βρίσκει με νέα ΑΣΠΙΔΑ, καινούριους Avengers, το νόμο καταγραφής ακυρωμένο και φυσικά τους ήρωες μας έτοιμους για μια νέα αρχή και αυτό πάντα σημαίνει μια φρέσκια πνοή από άποψη τίτλων και ιστοριών. Νομίζω όμως ότι είναι και το ιδανικό κλείσιμο-άνοιγμα μιας νέας πόρτας για μια σειρά από ήρωες και τελειώνει και μια τριετία πολύ σπουδαίων events και φυσικά μια δεκαετία με πραγματικά σπουδαία κόμικς για τη Marvel.

 

Πολλοί ήρωες, όλοι σχεδιασμένοι από τον Olivier Coipel

 

siege20103ep-e1626939366277.jpeg

 

Ο Γάλλος σχεδιαστής μου αρέσει πολύ γιατί έχει έναν συνδυασμό γαλλικού και αμερικάνικου τρόπου σχεδίασης, τον πρώτο κυρίως στα πρόσωπα, τον δεύτερο στη δράση. Ένα τόσο μεγάλο event έχει ανάγκη για καλό σχεδιαστή και ο Coipel είναι σίγουρα τέτοιους, δημιουργώντας εντυπωσιακά δισέλιδα γεμάτα ήρωες, υπέροχα πάνελ που τους συγκεντρώνουν όλους μαζί και τους δείχνει να μάχονται και φυσικά εντυπωσιακά πάνελ καταστροφής, εκρήξεων κτλ. Δεν είναι μόνο ότι η ιστορία είναι καλή, αλλά και ότι ο Coipel βάζει όλη του την τέχνη και πετυχαίνει.

 

Σύνοψη και σε ποιους προτείνεται

 

ares-iron-patriot-ares-mechenyi-comics-mstiteli-goblina-dark.jpg

 

Δεν είναι η ιστορία που θα σου αλλάξει τη ζωή, αλλά ένας ιδανικός επίλογος για όσους ακολουθούν τη συλλογή και έχουν διαβάσει τις σημαντικές ιστορίες που ανέφερα και πιο πάνω. Μην ξεχνάμε ότι μετά την πολιορκία (και πριν τις τελευταίες σελίδες της) ξεκινάει το Avengers Επανένωση (τόμος 75 της συλλογής) που θα έλεγα ότι δίνει και περαιτέρω δομή στα όσα συμβαίνουν πιο μετά δηλαδή τον Steve Rogers να ενώνει ξανά όλους τους Εκδικητές και φυσικά τον Thor με τον Iron Man. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κυκλοφόρησε ο τόμος 85 με τη νέα ρετρό ιστορία του Hulk και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο σκαναρίστηκαν και προστέθηκαν στη βάση μας!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0085.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0085z.jpg

 

Επόμενος τόμος θα είναι επίσης ρετρό (όπως όλος ο Δεκέμβρης) και μας φέρνει το πρώτο μέρος από ιστορία του Nick Fury!

 

img20221201_10103356.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

ο Hulk δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, οι πρώτες ιστορίες του τίτλου όταν μετονομάστηκε σε incredible Hulk και έγινε solo πρασινοτόμαρος ....

 

ο Nick Fury όμως είναι άχαστος, ειδικά με Steranko ιστορίες που άφησαν εποχή στα Αμερικάνικα κομικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   975
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παλιότερα τεύχη εκτός από την gb publishing services γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω? 

Π.χ. ψάχνω τα δυο μέρη των Μυστικών Πολέμων και στη σελίδα της Gb υπάρχει μόνο το πρώτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, ajuli είπε:

Παλιότερα τεύχη εκτός από την gb publishing services γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω? 

Π.χ. ψάχνω τα δυο μέρη των Μυστικών Πολέμων και στη σελίδα της Gb υπάρχει μόνο το πρώτο.

Ανανεώνονται. Υπομονή χρειάζεται 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.